HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. No. 4733 ZATERDAG 3 FEBUARI 1917 45e JAARGANG ABONNEMENTEN: Heldersche Crt. per 3 mud. F 0.75, franc* per post f 1.00, B«ut«ala*<l f 2.00 Zondagsblad 0.45, 0.52'/». 0.85 Modeblad <0.750.85 „1.10 Voor bet Buitenland by vooruitbetaling - Losse auaiaiers dar Ceuraat 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 ADVERTENTIE Nt 10 ccat per regel. Kleine advertentie* (gevraagd, te koop, te huur) van 1 tot 4 regels 30 cent, elke regel meer 10 cent, bij vooruitbetaling. Bewijs-«xemplaar 21/» cent. Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertenties op bepaald aangewezen plaatsen worden 25 hooger berekend. P DE .ONBEPERKTE DUIKBOOTEN OORLOG Met betrekking tot het jongste be sluit der Duitsche regeering betref fende het voeren van den duikboot oorlog zonder genade in bepaalde ge bieden, geeft de N. Rott. Gt. de vol gende beschouwing. Na de .blokkade op langen afstand", waarvan de Entente-mogendheden geruimen tijd Duitschland hebben onderworpen, is nu, met ingang van heden, op enkele smalle strooken na de rest van Europa geblokkeerd door een decreet te Berlijn. Deze wan hoopsdaad brengt den oorlog in een nieuw stadiumde periode, waarin het laatste restje volkenrecht, dat althans in naam nog gehandhaafd werd, en het laatste spoor vanmen- scheiykheid, dat nog met den mond werd beleden, aan kant wordt gezet. .Het meest krasse middel" de Ingezonden mededeeiing. Kleine geheimen. Da liefde die er tusschen man en vrouw bestaat, is, zegt men, in om gekeerde reden tot het aantal gehei men dat de een voor den ander heeft. Dit is zeker waar en in het algemeen kan men zeggen dat alle lieden die een goed hart hebben, die liefnebben, niets voor zich zeiven willen houden wat anderen kan interesseeren, ge ruststellen en verlichten. Aan dat gevoelen gehoorzamen zij, van wie wij brieven met getuigschrif ten van genezing door de Pink Pil len ontvangen. De schrijvers dier brieven verzoeken ons dezen te pu- bllceeren met de bedoeling aan hen die lijden zooals zij zeiven hebben geleden, een goeden raad te geven. Met die bedoeling zond Mej. Mor te- lette, 1S7, rue de Beauvais, te Amiens (Frankrijk) ons de volgende mede- deeling: .Tengevolge van verdriet en tegen spoeden was miju gezondheid zeer slecht geworden eu had de bloedar moede mü ondermijnd. Ik zag er vervallen uit en at bijna niet meer. Niet alleen had ik een afkeer van het eten, maar ook een tegenzin, daaruit voortkomende, dat mijn maag m|J te zeer deed lijden door het ver teeren der weinige spijzen die ik ge bruikte om mij te voeden. Ik was erg vermagerd en zóó zwak dat mijne beenen weigerden mij te dragen en ik ongeschikt was zelfs licht werk te doen. Ik heb vele middelen gebruikt zonder een verbetering waar te nemen en besloot eindelijk de Pink Pillen te nemen, die mij van verscheidene zijden waren aangeraden door per sonen die ze met succes hadden ge nomen. Ik kan met zooveel lof ge tuigen over de behandeling met de Pink Pillen, dat ik u toesta mijn getuigenis te publiceeren en zoo mijn geneziDg ten voorbeeld te stellen aan de ongelukkige bloedarme vrouwen, die zich tot nu toe niet van hare ziekte hebben kunnen genezen". Wij voegen hieraan toe dat de be handeling met de Pink Pillen niet kostbaar is, want zij geneest spoedig en is In het minst niet ingewikkeld, daar er geen enkele bijzondere leef regel bij noodig is. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, al- gemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, neuras thenie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.76 per doos, en f 8.- per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 16, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 08, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 88; te Sehagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS, en verder bü verschillende Apothekers en goede Drogisten. FEUILLETON. 4. Ten koste van haar vrijheid zelfs had ze met geen mogelijkheid kunnen zeggen waar Silverdale op het oogen- bllk was. Tenminste hij was van plan er heen te gaan. Maar u weet hij doet altijd wat hü wil en is niet gewend mi) te vragen. Zij ging verder met een glimlach op de lippen, een woord hier, een woord daar, tot zij een hoek van de kamer bereikte, waar zij met eeji paar vrienden naar het schitterend tooneel in den tuin en de verlichting in de boomen zat te kijken. Een lakei kwam bü haar met een brief op een presenteerblad. Die werd voor u bezorgd, Lady Silverdale, zei bij. Er wordt niet op antwoord gewacht. Zij dankte den man en keek onver schillig naar het briefje in haar hand maar plotseling grepen haar vingers de enveloppe krampachtig vast en was het of ze het bloed in haar ooren voelde suizen. - Zal ik dan nooit een oogenblik vrede en geluk vinden? vroeg ze zichzelf af. Waarom vervolgt die duivel &a|j? Als ik maar wist, wio hfj was. Had ik die kans maar en woorden zijn van den rijkskanselier waarvoor men tot nu toe terug gedeinsd was, zal nu in toepassing komen. Aan protesten zal men zich niet gelegen laten liggen, en nadat maarschalk Hindenburg verzekerd heeft, dat de militaire toestand ge doogt, .alle gevolgen die uit den onbeperkten duikbootenoorlog kunnen voortvloeien, op ons te nemen", heeft men te Berlijn er desnoods het risico van Amerika tegen zich in den oorlog te betrekken voor over. Begr(jpen^wlj de aankondiging van dit stadium van den oorlog wel, dan zullen geen over wegingen van welken aard ook ervan terughouden, de meest meedoogen- looze middelen in practfjk te brengen mijnen zullen, behalve in de strook die voor de passagiers vaart op Amerika en voor het verkeer van Ylissingen op Engeland worden vrijgehouden, zonder nadere aanduiding in de zee worden rondgestrooidvracht- en passagiersvaarders zullen zonder vorm van proces, zonder waarschuwing, onderzoek, of zelfs gelegenheid voor de opvarenden, om zich „in veiligheid" te stellen in barre koude en storm op de open zee, „zonder meer" zooals het in de officieels nota kort en bondig heet worden vernietigd. Hiermede is voor den zeeoorlog het hoogtepunt van afschuwelijkheid be reikt, en blijft het record ten name. van de centrale mogendheden, die, naar een gevleugeld woord, reeds vroeger alle sentimentaliteit van zich gezet hadden. Ja waarlijk I En dit geschiedt dan in naam van een spoe digen vrede, een spoedigen zege vierenden vrede nog welHet is moeilijk er zonder bitterheid over te schrijven. Dit wat den nieuwen maatregel, uit algemeen menschelijk oogpunt beschouwd, aangaat. Dat er een spoedige vrede door zal worden be vorderd komt ona twijfelachtig voor. W ij hebben niet den indruk, dat de duikbootoorlog tot nu toe met zacht zinnigheid of slapheid gevoerd is. Er is, zouden wij meenen, reeds sinds lang uit de duikbootrazzia gehaald, wat er uit te krijgen was, en het lijkt ons niet waarschijnlijk, dat de praestaties van dat verschrikkelijke wapen veel hooger opgevoerd kunnen worden. De handelsvaart van de oorlogvoerenden zal er niet erger door afgeschrikt worden, dan zy tot nu toe werd. Dat de moeilijkheden voor Engeland, Frankrijk en Italië tot „ondraaglijk-wordens toe" zullen toe nemen, lijkt ons eene Duitsche illusie. Gelijk de „blokkade" van de centralen door de Entente de middenrijken tot de laatste krachtsinspanning heeft gestijfd en hun bereidheid tot groote ontberingen tot het uiterste heeft ge prikkeld, zoo zal, maarmate de gru welijkheden van den nieuwen duik boot- en mijnoorlog de gemoederen in de Entente-landen opwinden, de vjiste wil tot doorzetten tot het aller bitterste eind ook daar worden op- geschnefd. Voor spoedigen vrede is noodig, dat elke glimp van toenade ring, elke kans om tot beter begrip Over en weer te geraken, zal worden aangevat. De verscherpte duikboot oorlog moet de verwijdering grooter maken, den haat aanhitsen, en de vijanden steeds vinniger tegenover elkaar brengen. De nieuwe duikboot campagne lijkt ons daarom als oor logshandeling eene wanhoopsdaad misschien wel ingegeven uitbinnen- landsche-politieke overwegingen zonder eenig perspectief. Yan veel grooter gewicht, dan voor de oorlogvoerenden, is de maatregel voor de neutralen. Zij worden, volgens de Duitsche nota, ontzien, doordat ongevaarlijke kleine strookjes voor hun vaart God behoede ons voor „vergissingen" van overstuur ge raakte duikbootbemanningen I worden opengelaten. Praktisch worden zij van een groot deel van het verkeer af gesloten. Neutrale vaart op oorlog voerende landen wordt onmogelijk althans aan zoo groote gevaren ver bonden, dat z{j nauwelijks doenlijk zal zjjn. Het is ons niet duidelijk, hoe zou ik het Phil Temple maar durven vertellen. Voor een oogenblik had zij de schitterende omgeving vergeten en leefde in haar eigen wereld. Maar haar bevende vingers werden stevig en langzaam scheurde ze de enveloppe open en las met een Hauwen glimlach op de lippen. Heel wat nieuwsgierige oogen waren op haar gevestigd en ze moest voorzichtig zijn. Zij zou wel willen weten, hoaveel hartverscheu rende ellende verborgen wsb onder die vergui^ vroolijkheidzouden er nog anderen zijn, even ellendig als zij? Be enveloppe bevatte twee blaadjes: het eene een kwart blad uit een brief gesneden, waarvan het gezicht het bloed naar Elsie's wangen dreef. Het was niet moeilijk het geschrift te herkennen het was haar eigen hand. Zij kon zich de juiste omstan digheden herinneren, waaronder elk woord geschreven was. De woorden waren uit het diepst van haar hart gekomen op het oegen- blik, toen zy aarzelde tussehen liefde en plicht, of zij met Silverdale zou trouwen of niet - en de brief was aan Temple gericht. Er stond geen woord in, waarover zij behoefde te blozen. Maar hü was hartstochtelijk, stijfhoofdig en onvoor zichtig. In de handen van een scherpen rechtsgeleerde kon er een vreeselüke beteekenis aan gegeven worden. Zü las de woorden weer zender eenige wroeging. Waarom zou zü niet schrüven, wat zü voelde? het gevaarlijke gebied in de Middel landsche zee loopt, en ot er een toe gang tot het Suezkanaal blijft. De vaart op onze koloniöa om hierbij te blijven zal dus misschien op nieuw om de Kaap moeten gaan. Als zelfs dit nog tot de mogelükheden behoort. Want de vaart om de Noord, die voor onze Indische schepen en onze Amerikaansche lijn zoogenaamd langs veilige route open blijft is fei telijk door de handelingen der twee oorlogvoerende partijen te zamen af gesloten. Volgens de Duitsche „blok kade" bepalingen moeten de schepen blijven ten Oosten van de lijn Ter- Bchellingerlichtschip-Udsiro.WanQeer men die Rjn echter trekt komt men dwars door het Noordzeegebied, dat reeds vroeger door Duitschland on veilig verklaard werd, en dat nu ver leden week opnieuw door Engeland als met groote geyaren omringd af gekondigd is. Hoe moeten dan onze schepen om de Noord stevenen Daarbij komt, dat tot nu toe de Entente-mogendheden onze schepen hebben gedwongen, zoowel op de uit- als de thuis-reis Engelscho havens aan te doen, op straffe van anders te worden opgebracht. Blijft Engeland dezen eisch stellen, dan zullen dus onze schepen met kracht van wapenen verplicht worden, zich binnen het gebied te begeven, waar Duitschland tegenover de scheepvaart, neutraal of vijandig, geen „sentimentaliteit" zal laten gelden. Zeiden wij te veel, toen wij den Duitschen maatregel het belangrijkst voor de neutrale scheepvaart noem den? Zij geraakt in letterlüken zin tusschen twee vuren. De kans, om in conflict te komen, wordt erdoor voor ons land uittermate verhoogd. Het is denkbaar, dat de practük van de twee papieren blokkades, die nu naast elkaar gedecreteerd zijn en voor een gedeelte hetzelfde gebied bestrij ken, voor de neutrale scheepvaart een uitweg zal weten te vinden, groot is de kans niet en het zal onze re geering ln ieder geval heel wat hoofd brekens kosten, eene eenigermate bevredigende oplossing te bevorderen. Sombere dagen zijn het, die in het verschiet komen, vooral ook voor ons land, dat in zoo menig opzicht van de* overzee8che vaart afhankelijk is. OE WEEK. 80 Januari. De heer Fock, de opvolger van den diep-betreurden Borgeaius op den voorzittersstoel van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft zich al dadelijk na z(jn optreden als apeaker" des Parlements, iemand getoond, die de leiding met tact en met vaste hand weet aan te vatten. Mr. D. Fock is, ondanks zün nog betrekkelijk jeugdigen leeftijd vijf tiger in de volle kracht der jiren veteraan in het Lagerhuis. Hij kent zijn „Pappenheimers" en trouwens, scherpzinnig man van fijne men- schenkennis en van ïüpe ervaring als hy is, was er niet eens een zoo ruime periode van „voorbereiding", als waarover de nieuwe praeses be schikt, toe noodig i De heer Fock begon, onmiddellük nadat de heer Schaper hem met een geestig spaechje geïnstalleerd had, waarin de Yice-voorzitter (wiens friasche en ongekunstelde redenaars-gaven in de jongste weken zich zoo verrassend ontplooid hebben 1) den heer Fock troostte voor de gedwongen „onbo- wegel(jkheid" van den „speaker" met het schoone panorama", dat zich voor het oog des Kamer presidenten ontroltMr. Fock begon (zeg Ik) met het Parlement „in te palmen", 't hart der Kamer te stelen. En wel door te verklareD, dat hy „het getal avondzittingen wilde beperken". Bravo! werd geroepen. Maar voegde mr. Fock er dadelük bü als de heeren de kunBt van zelfbe perking niet toonen te verstaan, dan zullen we de week-erna drie, in plaats van twee avondzittingen houden. Ea h(j begon met voor de Parlementsweek, op 30 Januari be ginnend, slechts één avond vergade ring te stellen. De nieuwe praeses weet.intusschen zeer wel: de Kamer is nu eenmaal gelijk aan een vaak uitermate-moei- lyk te bedwingen paardje! Op 80 Januari bleek het „quorum' (minimum van 51 leden) tot twee maal toe te ontbreken. Eerst waren er slechts 41, daarna 47 op het appèl. Na de pauze - b(j de regeling van werkzaamheden kwam het onver- m(jdelüke presidiale „standje". Maar de heer Fock is iemand van de daad die ervan houdt spükers met koppen te slaan. Voortaan - zei h(j zal ik de zitting precies te halftwaalf openen. Zou het middel baten?.. Allicht, want de „beschreven vade ren" van het Binnenhof houden er niet van, „voor het oog van Heer Kiezer" als „spijbelaars" te worden gebrandmerkt. Intusschen, de extra felle vorst en Ijsperiode van mid-winter 1917, die op 80 Januari heerschte, was eene „verzachtende omstandigheid", maar: 't is kort-dag. De „nationale tijd" is nu ook al peperduur. De Huur commissie-wet is achter den rug; volgens het amend.-Da Monté zal z(j zes maanden nadat normale tijden zijn teruggekeerd (wat bü K.B. moet worden erkend) - „automa tisch" verdwünen. Eo de vorderlDg van schepen is nadat minister Posthuma er de draconische bepaling betreffende het noodzaken van per sonen tot het dienen op schepen bij tekort aan personeel voorloopig uit had gelicht den BOsten Januari met slechts 8 stemmen tegen aan genomen. De „stok achter de deur" doet in dez# tüden niot slechts bü Leeningen dienst. Ook bü deze wet laat Exc. Posthuma haar staan. Sa vermoedelük zal het besef daarvan zijn uitwerking niet missen. De Begrooting van Buitenlandsche Zaken en van Justitie zün achter den rug, en bü hoofdstuk III heeft dr. Louden nogmaals bü da geheele Kamer den diepen Indruk gevestigd, dat de lei ding onzer buitenlandsche politiek thans berust in de hand van een tactvol, voorzichtig man; bij wien de omzichtigheid intusBchen nooit - althans voorzoover dat voor een klei nen neutralen Staat te raidden van den wereldbrand, die zelf buiten de vernieling en slaehting wil bfljven, mogelük is I de waarachtige eer des lands in 't gedrang brengt. Op de kentering van Januari en Februari staat het Parlement véór een heel hoogen berg van leglsla Heven arbeid. De kwestie der ver- hooging vaa de minimum-jaarwedden der onderwüzere bij hoofdstuk Y Marine en Oorlog; het departement van Ixe. Posthuma, met degansche Distributie kwestie! In periode van tot tien en meer graden beneden nul dalend kwik in de thermometer wordt al wat met de kwestie der Levensmiddelen-voor ziening verband houdt, van stijgenden ernst We gaan de dagen van het broodrantsoen met raasche schreden tegemoet, en tal van verdere levens behoeften zullen binnen de rantsoen- grenzen moeten, worden gebracht. Slechts met broodkaart op zak zullen we in café of „tearoom" kunnen verkrü'gen wat we wenschen, en dat nog tot op zeer beperkte hoogte. Welk een ommekeer dit alles in de smulpartijen der „winkelende" dameB etc. zal tengevolge hebben't is nog niet te overzien. Maar met den waar- achtigen ernst der situatie heeft dat niets te maken. Er wordt in de krin gen der „kleine luyden" meer ont bering, meer „krimp" geleden dan wij vermoeden, voor wie de nieuwe bepalingen slechts wat „ongemak" berokkenen. De kolennood is een ramp voor menigen gezinskring, en het tekort aan aardappelen waar van vele tienduizenden kilo's door de vorat oneetbaar werden eemaafet De brief was alleen voor Phil, Temple bestemd en hij zou dien begrijpen. Ze had er ongeveer tien geschreven en had' Phil. gevraagd ze te vernietigen. Misschien dacht hij wel, dat zij het gedaan hadin elk geval had hij niet het minste ver moeden, dat ze in andere handen gevallen waren. Chantage I Dat was de eenige benaming. Se een of andere schelm had die brieven gestolen en bedreigde nu de schrijfster. Zün methode was wel origineel; hy nam telkens een vierde deel van een brief, stuurde die dan bij afleveringen en vroeg er een zekeren prijs voor. En Lady Silver dale was ten einde raad hoe aan geld te komen. Verder was er ingesloten een getypt Btukje papier met instructie, waar h. geldjgezonden moest worden. Het hindert niets, of u geen geld hebt, diamanten zijn even goed. Stuur wat goede diamanten, zooals den vorigen keer, maar ik moet vanavond wat hebben. Doe, wat ik u zeg, dan zal u morgen nog een vierde gedeelte van dezen brief toegezonden worden. Zooals gij weet houd ik altijd mijn woord. Een ring of een of ander sieraad is ook goed. Ik wist, dat u vanavond bier zoudt komen, daarom stel ik u het volgende voor. Zoodra gij dezen brief ontvangen zult hebben, ga dan naar het einde van den tuin tot gü bü een zomerhuisje komt, waarvoor eeu zonnewijzer staat. Leg des armband of wat het zün moge grooter misère dan zy, die de mid delen hebben om in „de leemte te voorzien", zich kunnen voorstellen We krijgen nu vier dagen aardappel en 2 dagen rüst-menu, aldus luidt een der jongste „Dlatributie-ukazen". En wie vermag te voorspellen, welke veel meer ingrijpende beperkingen nog zullen worden opgelegd. Temid den van al die ellende ia een licht punt, wederem, dat de Nederlandsche huismoeder thans genoodzaakt is zich toe te leggen, met vollen Ijver, op de kunst om goedkoop en smake lijk een middagmaal te bereiden. In die richting zy a we by een kwart eeuw geleden bü voorbeeld met reuzeschreden vooruitgegaan. Maar toch is er een „Marge", waar deze kunst, voor het gezinsleven ook in normale tüden van zooveel beteeke nis! - lang niet genoeg werd be oefend. Dat zal nu anders moeten worden Althans, - voorzoover men de mid delen bezit om eek dezen goedkoop- smakelüken disch aan te richten! Wat helaas lang niet bü alle 't geval is. Ia de Kamerzitting van 80 Januari werd doer sprekers van verschillende partüen gewezen op den heerschen- den woningnood in Patria. Wat zü daarover zeiden, was zeer stellig niet overdreven. Maar er is zooveel nood van ande ren aard nog, de gezinnen van men- schen met kleine beurzen nu teis terend. 't Is heerlyk zeer zeker te zien het kleurig, jolig tafereel van üssport in stevigen Hollandschen winter. Het Koninklijk Gezin gaat daarin voor; trok ook naar het land, waar de schaatsensport 't allermeest ln glorie is: by de Friezen. Onze kleine Kroonprinses weet _de ÜMrs" reeds prachtig te beheer- schen. Dag aan dag zün Haro Majes teit en Prinses Juliana middenpunt van het Haagsche Ijsvermaak, zich na vele jaren van miezige kwakkel- winters wéér in volle kracht ont plooiend. Ook de felste winter brengt dengeèn, die niet doer het grauwe spook der armoede, der ontbering achtervolgd en gekweld wordt, velerlei geneuchten. En zelfs het vooruitzicht, van tien Opcenten- Inkomsten- en Vermogens belasting doet hem niet bijster ontstellen. Yoor de velen, zeer velen, die onder den druk der harde, booze tijden gebukt gaan, voor wie de jolijt van lustige, kleurige dag- en avond-Jjsfees- ten een schril contrast vormt met de smart, binnen de wanden van eigen, kil kamertje verduurd, moet thans de lieve fee der liefdadigheid mat milde, vooral kiesche en zacht-wel- doende hand zorgen en waken 1 Mn. Avrome. rechts op den wüzer; ik zal u gade- slaan tot ge weg züt en het dan gaan halen. Dit is voor de eerstvolgende dagen voldoende, maar de volgende week heb ik een groote som gelds noodig die kunt ge u verschaffen door uw andere juweelen te verpanden. Daar voor krijgt ge dan een geheelen brief, cara mia. En ga nu doen, wat ik u zeg." Dit stuk papier was getypt zonder onderteekening. Als z|j den schelm maar in handen kon krügén, hem van aangezicht tot aangezicht zien. Maar daar was hy te slim voor. Wanneer bü geld of juweelen noodig had, wist by altijd weer een nieuwe haDdige manier om het te krijgen zonder dan ook de minste kans te loopen gesnapt te worden. Eenmaal had'Elsie het geprobeerd, maar was totaal verslagen. Waarom vertelde zü het Phil Temple niet Waarom miste zü den moed daartoe? En waarom weerstond zü den schurk niet en liet hem zijn bedreigingen van alle brieven naar haar echtgenoot te zenden, niet ten uitvoer brengen? Zü was te laf en te bang voor de gevolgen. Met een zucht om baar eigen zwakheid deed Elsie een diamanten armband af. Het waa een kostbaar stuk en zou den afperser wel een paar dagen den mond snoeren. M&ar op deze manier zou zij spoedig geen juweelen meer over hebben. Haar echtgenoot kou elk oogenblik thuis komen en de diamanten ver BINNENLAND Nederland en de verscherpte dulkbeot-oorlog. Oe conferentie In den Haag. Gelijk wij reeds in ons vorig nr. mededeelden, heeft Donderdagmiddag te drie uur aan het Departement van Marine een uitgebreide conferentie plaats gehad. Aan deze conferentie namen deel de Ministers van Marine, Koloniën, Landbouw, Nijverheid en Handel en van Buitenlandsche Zaken, de chef van den Marinestaf, kapitein ter zee Umbgrove, de president der N.O.T., de heer Van Aalst, de heeren Visser en Krayenhoff van de Leur, resp. voorzitter en secretaris van de Nederlandsche Reeders-vereen igi Dg, voorts leden van directiön, o.m. van de Holland-Amerika Lijn, de Stoom vaartmaatschappüen „Nederland", Kon. Nederl. Stoombootmaatschappij, Hollandsche Stoombootmaatschappij, Rotterdamscben Lloyd, Kon. West-, Indischen Maildienst enz., en de heer Van 8tipriaan Lulscius, directeur van het Rüksgraanbureau. De besprekingen hadden plaats in het kabinet van den Minister Tan Marine. langen te zien en wat zou hij dan tegen haar zeggen? Wat een ellendige wereld was het tochl Eén ding scheen toch wel zoo goed als zeker - de man, die de brieven had, verkeerde in goede kringen. Het scheen wel, of hij zelfs in Harringay's huis kwam. Dat was ook al een ontdekking, zoover was Elsie nog niet gekomen. Misschien kdn zü zich verbergen. Zyn spoor volgen en zoo de waarheid te weten komen. En als hü dat wist, zou zü wel wraak weten te nemen. Maar dié gedachte zette zjj spoedig op zü baar vü&nd kon op die manier niet gevaagen worden. Zü was bang - voor het eerst van haar leven. Er was iets in de donkere en geheimzinnige methode van dien man, dat haar hart van angst deed kloppen. Dat gevoel van hulpeloosheid was ellendig en het was vreeselük, dat zü moest toegeven. Zü verborg den brief en stond op van haar plaats en wandelde tusschen de babbelende menigte door, dankbaar door niemand opgehouden te worden, Weinig intieme vrienden schenen op het oogenblik ln de nabüheid te zijn. Langzaam en lusteloos begaf zü zich naar het eenzame gedeelte van den tuin, aangewezen in den brief. Zy kon den zonnewüzer zien, aangegeven door het flauwe licht der lantarens. Ongetwüfeld stond de man, dien zü vreesde, nu al met gretige oogen haar gade te slaan. Zü ging naar den Ingezonden Mededeeiing. HET ZAL NIET LANG MEER DUREN dat er in ons kleine land nog duizenden, ja tienduizenden gevonden worden, die niets of bijna niets van een of meer vreemde talen kennen. Want er is nu gelegenheid om op prettige, eenvoudige wyze Fransoh, Dultech of Engelsch te leeren en dat tegen zulk een billijken prjja, dat niemand in zijne geldelijke omstandigheden een reden kan zien, hieraan geen deel te nemen. Voor den prys van I 0.50 per maand ontvangt wekelijks een blad dat U geleidelijk maar zeker tot het doel voert, dat wü ons voor oogen gesteld hebben, n.1. U zoover te brengen, dat U een eenvoudig boek in de vreemde taal kunt lezendat U in staat is, eenvoudige correspondentie in die taal te voeren. Het zal U misschien niet mogelük zün, U eene voorstelling te maken van de inrichting van dat weekblad en van de wijze waarop wij dit doel willen bereiken. Daarom raden wij U, vraagt eens proefnummers. Zü liggen ter verzending gereed. Gratis en franco worden zü U toegezonden. Laat niemand, die dit leest en die behoort onder de velen, die niets of weinig van vreemde talen kennen, verzuimen, dadelük een proefnummer aan te vragen. Deze gelegenheid moogt U niet laten pasaeeren. A. F. G. LEIDERITZ, HnAfHnnrf.rMrf,T„r„ Tslefeen Zuid 4072. D. H. SCHENK, HoeWondeiw|«ef», W|tt, da W|thatraat 23, Amsterdam. De conferentie tusschen de ver tegenwoordigers der reeders en de regeering heeft tot 6 uur geduurd, waarna de gewone Ministerraad werd gehouden. Over de rccoltatsn is weinig bekend. Naar het schünt liepen in het algemeen de besprekingen in de allereerste plaats over maat regelen ter beveiliging der schepel, die thans onderweg zün. De reeders besloten hun schepen voorloopig niet to laten Bitvaren Ook aan de gezagvoerders van Neder landsche schepen in den vreemdeen N.-Iadi« zal worden geseind, in af wachting van nadere instructies, de terugreis niet te aanvaarden. Voor wat betreft de schepen die reeds onderweg zün, werd besloten aan de Duitsche Regeering een opgave te verstrekken met verzoek althans deze schepen voor molest te vrüwaren. Inmiddels zullen vertoogeu werden gericht en onderhandelingen gevoerd om aau den hnidigen toestand, waar door ons land als 't ware geblokkeerd is met al de voor heel de bevolking nog niet te overziene ernstige ge volgen - een einde te maken. Ook werd de mogelijkheid bespro ken, om de oozijdiee vaart, speciaal de vaart op IndIS, gaande te houden zonder daarbü in botsing te komen met de belangen der belligerente partüen, waarby de Regeering zich heefc bereid verklaard, voor zoover zulks van haar afhangt, zoowel hiertoe als tot de beveiliging van de schepen die thans varende zün,steun te verleenen. Intusschen is, met het oog op de groote gevaren, welke thans de onzüdige schepen dreigeD, aan de reeders van Regee- ringswege in overweging gegeven, bun schepen de haven niet te doen verlaten, zonder hierover vooraf met de Regeering overleg te hebben ge pleegd. Een niet officieel bericht uit Berlijn meldt nog, dat, evenals voor het verkeer der geregelde Amerikaansche passagiersschepen in het versperde gebied schikkingen zijn getroffen, ook met het continentale passagiersver- keer rekening Is gehouden, doordat tusschen Vllsslngen en Southwold op werkdagen in elke richting een Nederlandsche raderboot mag ver keer en op voorwaarde, dat zü het versperde gebied over dag passeeert en op de heen- en terugreis aange stuurd wordt op den Noord Hinder. Ook voor deze schepeD zün, evenals voor de Amerikaansche passagiers schepen, bljionde e kenteekenen voor overdag vastgesteld. Volgens een bericht van den cor respondent van het „Hbl." te Berlün, zou nog de mógelijkheid bestaan, nader te onderhandelen over onze geregelde scheepvaart op Oost-Indlè. Paniekstemming Ir assurantie* kring». In de kringen van assuradeuren heerecht, naar de „Tel." meldt, aen zonnewüzer en deed, alsof zy dien bekeek met den armband in haar hand. Toen stapte zü op het voetstuk en legde den armband op de aange wezen plaats. Dadelyk ging zQ er weer af, haar gelaat spierwit on trillende aan al haar ledematen. Zonder achterwaarts te zien, wandelde zü naar het huis terug. Maar een kreet ontsnapte haar, toen zü Philip Temple zag staan. Ze kon zien, dat zfin gelaat ernstig stond en zijn lippen wit waren. Het zün mün zaken niet, zei bü, maar ik zou toch wel eens willen weten, waarom je dien armband op den zonnewijzer liet liggen. HOOFDSTUK IY. Een gelukkige familie. Lady Silverdale mompelde iets, ze probeerde een verontschuldiging voor haar daad te vinden. Temple wendde zich ongeduldig af, iets iu zün han delwijze hinderde Elsie. - Philip, mopperde zü- O» Philip, als je eens wist, hoe ongelukkig ik ben. Temple's gelaat veranderde dade iyk, hü nam Elsie's handen in de züne en drukte ze teeder. Zün oogen zagen haar vol liefde aan. Wü zün beiden ongelukkig, zei hü. Het lot heeft ons wel stlefmoederlük behandeld, Elsie. Ik ben je zooveel mogelfik uit don weg getreden, maar Tien laatsten tfid heb Ik heel veel paniekstemming. De directies van de assurantiemaatscbappüen in het buitenland hebben aan hare filialen hier te lande opdracht gegeven, niets ter assurantie aan te nemen en ook de blnnenlandsche maatschappijen sluiten niets af. Het is dus zelfs niet te zeggen, hoe hoog de promie is opgeloopen; men krügt thans iets verzekerd. Over een paar dagen, als wellicht enkele schepen weer zullen uitvaren, en dus de vraag om assurantie stügt, kan iu dezen toestand verandering worden verwacht. E» Nederlandse)! stoomsshlp gezonken. Uit Londen meldt Reuter, dat vol gent eén Lloyd-bericht het Neder landsche a.s. „Epsilon" van de Yrach-. vaart Maatschappij „Bothnia", te Am sterdam' gezonken is. Set was fl December van Buenos Ayrea met regeeringsgraan naar Am sterdam vertrokken. De bemanning werd geland. (Het sn. „Bpsllon", groot S211br. ten, gebouwd iu 1918, behoorde aau de Vrachtvaart Maatschappij „Bo thnia", te Amsterdam. R?d H.) Ingezonden Mededeeiing. Wasrscbuwingen der nieren en vat zij biduiden. Ben gezond mensch denkt mis schien weinig aan nierzwakto. Keu aanval van ragpün lykt vaak een kleinigheid, maar ala waarschuwing van verzwakkende nieren is het een ernstig teeken. Want de nieren zyn de bloedfilters en als zü onregelmatig werken, raakt het geheele gestel van streek. Urinezuur hoopt zich op en waterstoornlsseD, rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, niergruis of steen zullen misschien al te spoedig volgen. Behoed de nieren door zorg te dra gen voor uw lichaam. Regelmatige slaap, lichaamsoefening en geregelde lieh&melüke gewoonten 'zün de eerste stappen. Yermüd onnoodige opwek kende middelen, maar spoel de nieren door, door het drinken van genoeg zaam melk of water, of beide. Yleesch maakt urinezuur eudiont spaarzaam te worden gebruikt. Licht verteer baar voedsel is het beste, Gebruikt Foster's Rugpün Nieren Pillen om de nieren gezond te houden en te maken. Foster's Pillen met bovenbedoelde leefregels behoeden u voor nierziekte, verharding der aderen, urinezuur-kwaien en de lange nasleep van nier en blaasaandoeningen. Iedere lüder zal u zeggen, dat het onver standig ls om de eerste waarschuwin gen van kwalen te verwaarloozen, want de eerste verschijnselen laten zich het gemakkelükst genezen. Foster's Rugpün Nieren Pillen zün uitsluitend voor nier-en blaast walen. Overtuigt u, dat de juiste naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen en de baudtcekeniDg van Jam^s Foeter op het etiket voorkomen. Dit behoedt u voor namaak. De echte zün te den Helder verkrügb. bü Alb. ten Klooster, Keizerstr. 62. Toezending geschiedt franco na ontv. v. poatwisiel b f 1.76 p. doos of f 10.— p. zes doozen. (49) gehoord. Is bü weer onvriendelijk geweest? Heeft hü geweld gebruikt? Ben bitter glimlachje kwam op Elsie's gelaat. Hü gebruikt nooit geweld. Er is absoluut niets, dat voor het gerecht bewezen zou kunnen worden. Een man kan het hart van zyn vrouw breken, terwül de wereld om baar verhaal zou lachen. Ze zouden zeggen, dat zü histerisch en zenuwachtig was, dat ze al die dingen verzon en ze zouden medelüden met den echt genoot hebben. O, je weet wel, wat ik bedoel, Philip I Ja, zei Philip ernstig. Ik weet, wat je bedoelt, lievo, ik heb zulke gevallen meegemaakt. Maar men zegt, dat Bilverdale op reiz ls. Waarheen Ik weet het niet hü komt en hü gaat. Soms maar een dag, een volgenden keer een geheele maand of langer. En er zün menschen die Silverdale beklagen, omdat hü aan zoo'n ijsblok geklonken js. Men zegt, dat ik koud, ongevoelig en hard ben. Maar Jü weet beter, Philip. Phil. Temple beet zich op de lipjjen, b| wist beter, niemand beter dan hfi. Zün hart vloeide over van liefde en medelüden hij bad gaarne Elsie in zün armen genomen en haar gelaat met kussen bedekt (Werdt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1