AVONDFEEST COLTOF, KANAALWEG 142. DEKENS MXI51 *6.90 IJSFEEST. groot gecostumeerd K Bassin. DE OORLOG. PRl[MA WOLLEN Adverfentiên. op de banen aaivhet „PRINSES", Rekening-Courant. Os legsrberlchtsn van 1 Februari. Op het W e 31 e 1 ij k front bepaalde de actie zich tot patrouille- en artilleriegevecbten. Een overval der Duitsehera bij Beaucourt, werd, naar het Eogt-lscbe bericht aangeeft, afge slagen. Van het O o a t o 1 jj k front. Het. Duitsche legerbericht geeft aan dat de toestand onverauderd is. Aan de Narojofka leverde een overval 60 gevangenen en 1 machinegeweer als bult op. Daarentegen wordt van Russische zijde medegedeeld, dat na een hevig gevecht de Duitachera ten Oosten van Kalntzem uit de door hen genomen loopgraven verdreven werden. Yerder geen gebeurtenissen van belang. Op het Roemeensche front hadden volgens de berichten der centralen slechts onbelangrijke ont moetingen plaats. Naar van Russische zijde wordt gemeld deed de vijand op 31 Jan. driemaal een aanval op de door de Russen bezette hoogten ten Oosten van Jacobeni. Alle aanvallen werden met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Yan het Ooatenrykscb Haliaansehe front wordt alleen actie der artillerie gemeld. Het slot van de rede van den Rijks kanselier (zie ons vorig nummer) luidde als volgt De marinestaf en de slag vloot zijn vast overtuigd, een overtuiging, welke haar practlachen steun vindt in de ervaringen van den onderzee- schen kruiseroorlog dat Engeland op deze wyze tot vrede zal worden gebracht. Onze bondgenooten deelen onze meening. O.-H. sluit zich by ons optreden ook practisch aan, Evenals wij om Engeland en de west kust van Frankrijk een blokkadege- bied leggen, waarin wij elke scheep vaart naar de vijandelijke landen zullen trachten te verhinderen, kon digt O.-H. een blokkadegebied af om Italië. Aan alle neutrale landen is voor het verkeer onderling bulten het blokkadegebied vrijheid gelaten. Aan Amerika bieden wij, evenals wij dit reeds in 1916 gedaan hebbeü, onder bepaalde voorwaarden, veilig perso nenverkeer aan, ook met bepaalde Engelsche havens. Vervolgens las de kanselier de nota voor aan de regeering der Yereenlgde Staten en deelde mede, dat betref fende nota's aan do andere neutrale regeeringen zijn gezonden. De kanselier besloot daarop met de volgende woorden Niemand onzer zal voor den ernst van den stap welken wij doen, de oogen elui'en. Dat het om ons leven gaat, weet esu ieder sfnda 4 Augustus 1914 en door de afwijzing van ons vredesaanbod in deze wetenschap bloedig onderstreept. Toen wij in 1914 tegenover de Russische mobili satie naar het zwaard moesten grij pen, deden wij dit met het gevoel volkomen verantwoord te zijn ten op zichte van ons volk en in het be wustzijn van vastberaden kracht. Wij moeten, daarom kunnen wij ook. Eindelooze stroomen bloeda zijn sindsdien vergoten, maar dat hebben wil niet kunnen doen verdwijnen. Wanneer wij nu besloten hebben gebruik te maken van ons beate en scherpste wapen, dan leidt ons daarbij niets anders dan de nuchtere over weging van alle betrokken omstan digheden, niets dan de vaste wil ons volk te onttrekken aan den nood en den smaad, die onze vijanden het toedenken. De uitslag ligt in Hooger Hand, Wat menschenkracht vermag om de overwinning voor ons vaderland te veroveren, daartoe is niets verzuimd, weest daarvan, Mijne Heeren, over tuigd. Alles wat daartoe noodig is, zal geschieden. Dt indruk In dn Vnrnnulgdn Statnn. üit Washington werd dd. 1 Fe- meld: In verband met de Buitsche nota, die verontwaardiging heeft gewekt, wordt zoowei in offlcieele als diplo matieke kringen openlijk de meening verkondigd, dat het verbreken der betrekkingen met Buiteebland on vermijdelijk is. De bladen geven uitvoerige be schouwingen over de verklaring, die zij het meest ernstige feit van. den oorlog noemen. Wil laten hieronder eenige uit treksels uit Amerikaansche bladen volgen De „World" schrijft: „Er kan slechts één antwoord op de Duitsche duikboot proclamatie worden gegeven. De Duitsche gezant moet zonder verwijl zijn paspoorten krijgen: de diplomatieke betrekkin gen moeten onmiddellijk verbroken worden. Er mag geen uitstel worden gegeven tot de Duitsche regeering met voorbedachten rade moord en roof bedrijft. Als dit oorlog met Duitachland beteekent, dan zij het zoo. One schikken in de hervatting van den duidbootoorlog zonder genade, wil zeggen ons bloot te stellen aan de gevaren van den oorlog, terwijl wij ons beroovens van de middelen tet zelfverdediging. Dat is onduldbaar. Geen vrede ten koste van nationale vernedering." In gelijken geest schrijven de „Tribune", de „Baltimore Sun" en andere bladen. Uit de beschouwingen blijkt verder, dat men de nieuwe order als een wanhoopsdaad beschouwd, die naar de „New-York Times" zegt er op wijst, dat het einde van dsn oorlog niet ver meer is. Engslsehs psrsstsramen. De Engelsche bladen wijzen er op dat de nieuwe nota een wanhoops- polltiek inluidt De voorspelling van scherpzinnige beoordeelaars zegt de „Evening Standard" n.1. dat een vertoon van barbaarschhèid, dat tot nu toe in den oorlog ver richt, verre zal overtreffen, aan de eindelyke ineenstorting (van de een tralen) zou voorafgaan, schijnt thans waar te zullen worden. De „Westminster Gazette" ziet in de verklaring een uitdaging der Ver- eenigde Staten, waarvoor nauwe!ijkB een krasser vorm gekozen kon wor den. Evenals de „Evening Standard" spreekt het blad zijn voldoening uit over de in uitzicht gestelde repre saille-maatregelen tegenover de be dreiging van het in den grond boren van hpspitaalschepen. Al heel scherp laat de „Pall Mail Gazette" zich uit. Het blad zegt: 'sKeizers masker menscheüjkheid" is gevallen. Ten laatste staat hij als een voor stander van een niets ontziende beestachtige slachting te boek. Hij het hem beschoren lot met een laatste waanzinnige uitbarsting van wreedheid en schrikaanjaging trach ten te verschuiven. We zullen het beest dermate temmen, dat het nooit meer te duchten is. We zullen zelf snel maatregelen van wedervergelding treffen ten opzichte van de uitvoering van de aangekondigde dreigementen en we zullen or krachtiger dan ooit voor zorgen, dat de aanstichter daarvan bij de laatste afrekening voor zijn verleden boet. „De Globe" vraagt om de stellige toezegging,dat voor 't geval een hospitaalschip wordt aangevallen, vijf van de meest op den voorgrond tredende Duitsche officieren, die nu in Engeland krijgsgevangen zijn, zoon van admiraal von Tirpitz inbe grepen, zonder onderzoek en uitstel zullen worden doodgeschoten. Duitsche persstemmen. De Duitsche bladen verheelen niet, dat de onbeperkte duikbootoorlog verwikkelingen zullen teweeg bren gen met de neutralen, en vooral met Amerika. Zy wijzen er echter op dat het voor Duitechland op leven of dood gaat, en dat lang genoeg met gebonden handeD is gevochten. Het is, naar de „Kreuzzeitung' opmerkt geen wanhopigen zet, doch alles is van te voren nauwkeurig overwogen. Men is voorbereid op alle gevolgen. De „Vorwarts" maakte een op merking over de maatregel met be trekking tot de neutralen. Deze willen zegt het blad zich afvragen, waar hun belangen zijn. Laten z(j bedenken, dat een vol komen verpletting van Duitschland ook niet in hun belang is, en dat wy zelf als zjj, een andere meening ben, hun deelneming aan de vyande lijke coalitie toch niet afdoende zijn om zoo'n nederlaag van Duitsch land te bewerkstelligen. willen vrede, in het bizonder willen dat de Duitsche sociaal-demo craten. Deze kan niet door physieken druk op Duitschland, maar alleen door morrelen druk op de tegenstanders van Duitschland worden uitgewerkt. Laten de neutralen meer dan ooit hun krachten verzamelen om een einde aan den oorlog te maken. Ten slotte laten wij nóg volgen hoe men in Spaüje over de maatregel denkt Spanje blijft wel geheel buiten de blokkade doch ondervindt met de scheepvaart in eens alle na doelen. Een bericht uit Madrid dd. 1 Febr. meldt, dat naar het voordeel der bladen de toestand hoogst ernstig is en dat de laatste beslissing der cen tralen een doodelijke slag voor de tegen elkaar uitkwamen, begon het pas goed te worden. - Dicht, zaten zo elkaar op de hielen, en vooral de eerste en tweede prijswinnaars gaven elkaar maar uiterst weinig toe. De meesten reden met zeer korte streken, half loopend, half rijdend. Een enkele die werkelijk met flinke slagen reed. was aan het eind voor hij een goede vaart had. De uitslag van den wedstrijd was als volgt: le prijs: bestaande uit 25. plus extra prijs, een zilveren horloge met inscriptie aangeboden door den Burge meester, viel ten deel aan J. P. van Oort. 2e prijs f 20.— J. Rijkeboer. 15.— H. Stijgstra. 4o 10.- W. van der Pias. 5e 5.— J. Last De le en 2e premie, ieder 2 kistjes sigaren, vielen resp. ten deel aan H. A. Jaarsma en J. J. Hopgerwerf, ter wijl voor de troostprijzen (1 kistje sigaren) in aanmerking kwamen de heeren D. Wljker, C. Schenk voor den eersten, en P. C. Blankman en R. Tentije voor den tweeden. Na den wedstrijd werd de baan onmiddellijk voor 't publiek open gesteld, dat direct in dichte drommen van de gelegenheid profiteerde. Wie een tochtje wil maken rijdt onder de brug door over de fortgrachten (linie). Dat is een vrij goede baan, hoewel hier en daar met slechte plekken. Maar daar is 't niet vol. En daar kan je nog eens uithalen als je daar lust in hebt. Wie dezen weg tot de brug naar Huisduinen te kort vindt, sla onmid dellijk voorbij de spoorbrug links af. Dat is een veel langere weg, nog al bochtig met. vrij goed ijs - echter ook hier en daar slechte plakken. Dat is nu eenmaal niet anders en is de schuld van- den wind, bij 't bevriezen, De Impacial zegt: Niet alleen de Spaansche regeering, maar geheel SpaDje zal een uiterst krachtig pro test laten hooren. Duitschland beseft de onmogelijkheid om den oorlog nog lang voort te zetten en daarom de blokkade verscherpen. Dat beteekent, dat aan onzen invoer- en uitvoer handel een eind is gemaakt. De Spaansche regeering moet derhalve overwegen, welke maatregelen ge nomen dienen te worden ten aanzien van den toeBtand, die dagelijks ern stiger wordt. De Liberal zegtDe centralen, wien het is mislukt een Düitschen vrede te krijgen, verblaren nu een Düit schen oorlog, die den Spaanschen handel te gronde zal richten en de Canarische eilanden tot hongersnood zal brengen. Het ia wel opmerkelijk, dat zelfs de Duitsche pers de Duit sche nota als een zeer ernstig docu ment beschouwt en de openbare mee ning aanspoort, de regeering onvoor waardelijk te steunen in de moeilijk heden, die voor de deur staan. PLAATSELIJK NIEUWS. Bij het Donderdag te 's Graven- bage gehouden examen slaagde voor het voorloopig Machinisten-diploma de heer R. Koning, alhier. De IJsfeesten. We profiteeren wel. 't Was Donderdag weer werkelijk een gezellige boel. Tolk dat er was op 't Bassin, niet zoo'n beetje. Trou wens, een hardrijderij is een buiten gewoon iets voor onze plaats. 's Morgens had op 't Bassin reeds een wedstrijd plaats gehad voor de militairen waarvoor èn deelneming èn belangstelling groot was. En 's middags, neen maar, 'tleek een processie langs de Baasingracht. Schuin over 't land ging 't niet meer, de commissie dacht: niet zoo veel toegangen, dan is de eontróle wat gemakkelijker. Enfin, je offerde je dubbeltje als je geen doorloopende kaart had en je kon over 't bruggetje aan 't einde der steeg. Rond de vrij gehouden banen stond een haag van menschen, belangstel lend naar de dingen die komen zouden. 28 deelnemers waren ingeschreven voor de hardrijderij, 't Moesten in woners zijn, had de commissie 'a mor gens bepllat, want er waren 'a mor gens al een paar hardrijders ge weest uit andere plaatsen. Op twee parallelbanen stonden de rijders klaar. In den beginne, toen de rijders door loting werden aan gewezen was de wedstrijd niet zoo interessant. Toen eehter de winnaars Donderdagavond had in hótel „Bel- levue" de uitreiking der prijzen van de hardrijderij plaats. De eerevoorzit ter van de IJsclub, onze Burgemeester, was zoo welwillend deze uitreiking door hem persoonlijk te doen ge schieden. Door den voorzitter der commissie werd ZEdacbtb, bet welkom toe geroepen. Spr. wees erop dat de IJscommissie eerst voor de 8de maal vergaderde. Toch is er heel wat gebeurd. Men moet van het ijs profiteeren, en dat geschiedt ook. Spr. wees in verband hiermede op' het Bassin en de daar gehouden wedstrijden. Daarna heette hij de prijswinnaars welkom. Een aardige, prettige dag was weer gepasseerd. Den volgenden dag (Vrij dag) waarop de wedstrijd in schoon rijden gehouden zou worden, beloofde niet minder gezellig te zullen zijn, Waar in den Helder bevoegde beoor deelaars ontbraken, werd de heer Stikkel,. voorzitter der Ijsbond Hol- land's 'Noorderkwartier, aangezocht om als jurylid op te treden, hatgeen door deze heer werd aangenomen. Ten slotte deelt spr. nog mede dat de heer Jaarsma, als blijk van waardeering voor hetgeen de eere voorzitter voor de ijssport heeft ge toond te gevoelen, dezen een schil derij aanbood. Dit werd met een hartelijk applaus beloond. De Burgemeester, hierop het woord nemende, zegt dat hij gaarne aan de uitnoodiging om de prijzen uit te willen reikeD heeft voldaan. Het was spr. opgevallen dat boven Alk maar niet veel aan ijssport en onder houd der banen enz. werd gedaan. Zoodoende zou het gezegde waarheid worden dat Nieuwediep een land is, waar geen land meer achter is. Dit is ook zoo. Wij wonen aan zee, maar dat dit de beoefening der ijssport niet uitsluit hebben de laatste dagen bewezen. Spr. hoopt dat de heeren der commissie hun werk verder zul len voortEetten en er toe zullen komen hier een afdeeling van den ijsbond te stichten, Spr. ging daarop over tot de uit reiking der prijzen. Met een hartelijk woord weiden zjj aan de verschil lende prijswinnaars overhandigd. Door den heer Biersteker werd later namens de prijswinnaars een woord van dank tot de commissie gericht. Verschillende sprekers voerden nog bet woord. Het zou te veel ruimte in beslag nemen alles weer te geven, Volstaan wij dus met mede te déelen dat met kracht gepleit werd voor het oprichten van een afdeeling van den IJsbond, Volgens den heer Tentije op voorstel van den heer Kuiper in de commissie opgenomen bestaat hiervoor groote animo. Het werk zal dan het volgend jaar van den ijsbond uitgaan. Bovendien zal deze dan naar de heer Kuiper terecht opmerkte kunnen zorgen, dat het Kanaal niet wordt verknoeid. Dat zou een mooie gelegenheid zijn voor de kinderen. Dezo scharrelen nu eveneens op het BasBin en het is een raadsel, hoe dat nog altijd goed afloopt. Na afloop van de prijsuitreiking bleef de commissie nog eenige oogen- blikken bijeen ter bespreking van de verdere plannen. Het denkbeeld om Zaterdag de baan voor de houders van peisoneele kaarten open te stellen, vond wel instemming. Zy toch, die in het bezit van een personeele kaart zijn en waarvan men hoopt, dat dit de toekomstige leden van den IJsbond zullen zijn, hebben door de groote drukte tot nog toe niet veel aan de baan van, men zou moeten zeggen, hun IJsclub gehad. Zaterdagavond, met het geeoatu- meerde feest, zijn de banen weder tegen entrée toegankelijk. Ook werd het voorstel in overwe ging genomen om, ten einde een betere verspreiding der menschen- massa te Vbrkrijgen, de banen verder door te trekken. Na eenige discussie betreffende de voor het. scboonrljden uit te loven prijzen, werd de vergadering gesloten. Vrijdagmiddag werden wedstrijden in schoonrijden gehouden. De com missie had deze kwestie al dadelijk in haro eerste vergadering besproken, maar het bezwaar was, dat men geen bevoegde jury had hiervoor. Maar toen nu de heeren Stikkel, Oly en Sweta uit Alkmaar, die op meerdert? wedstrijden als jury waren opgetre den, zich beschikbaar hadden gesteld, kon ook dit plan doorgaan. Er was ingeschreven door 16 heeren, 5 dames en 11 paren. Onder de dames waren vier gezusters Meurs uit Schagen, die alle vier haar sporen op het gebied van schoonrijden heb ben verdiend. Een dezer zusters, mevr. Thyssen - Meurs is eene Helder - sche. Onder do heeren was de heer S. Joüker uit Stompetoren een bekend schoonrijder, die onlangs den 3en prijs haalde tegen Nooij. Door „Hel- dersch Belang" was voor den eersten prijswinnaar van de paren een extra eereprys uitgeloofd, bestaande uit een zilveren medaille met inscriptie, benevens een troostprys voor den overbiyvende. Er werd eerst gereden door de heerenvervolgens door de dames, ten slotte door de paren op verschil lende wyze (heer voor, dame voor). Het ijs was vry slecht en sneed in, gevolg van het krachtige Februari zonnetje, dat er den geheelen dag op brandde. Er werd, vooral door de dames, bijzonder mooi gereden, maar óok onder de heeren waren er, die een prachtigen, gelijkmatigen slag hielden en wier lichaam schier onbeweegiyk bleef. Ook het gepaard ryden was een mooi gezicht. Wy zagen een dame en heer, die mathematisch juist in de maat reden, geen enkele maal hun slag behoefden af te breken, en wier lichamen in één harmonische lijn bleven. Dit was waarlijk een fraai en zeldzaam gezicht De prijsuitreiking had Vrijdagavond plaats in „Bellevue". Wy geven daar van elders verslag. Er z\jn nog steeds menschen, die, biykbaar uit lust om alles wat voor geschreven is te ontduiken, nog steeds er niet toé kunnen komen hun dubbeltje, of hoeveel de entreeprijs dan ook is, te offeren, om de baan op het Bassin te mogen gebruiken. Men moet niet vergeten dat de y8Commis8ie groote kosten heeft, die door de entrée's goed gemaakt moeten worden. De gezelligheid trekt aan, maar het, „voor wat, hoort wat", moet menigeen nog eenB flink in het geheugen worden geprent. Nóg een opmerking moet ons van het hart. De wedstryden hebben ons weer doen zien, dat tal van menschen niet aan een gevaar denken. Niet tegenstaande de aanmaningen van de politie, die zoovefl mogeiyk hulp verleent, en van de commissieleden, blijven talloos velen op één groote klomp staan, zoodat ió het ijs als 't ware een kuil gevormd wordt. Laat men toch bedenken dat dit. de een of andere keer tot ongelukken aan leiding zou kuunen geven, en dat door zich te verspreiden ook de baan beter biyft. Nu een wenschlaat de commissie 's nachts of 's morgens vroeg wat tyd doen besteden om de banen, binnen en buiten in orde te maken. Dat kan mogeiyk wat kosten, maar het. publiek dat zyn toegangsprijs offert heeft toch recht op een goed baantje. En, men moet z(jn Klanten houden en zorgen dat de klandizie niet verloopt. (Zie vervolg 2de Blad). Nederl. Nat. Werklleden- Veresniging. De Nederl. Nat. Werkl. Vereeniging onder de zinspreuk „Door orde en spaarzaamheid tot welvaart" viert, deze week feest.Dat zegt reeds de van het gebouw in de Koningstraat waaiende vlag, dat vertelt ook, voor wie het nog niet wist, het versierde „Casino"-gebouw. Want wie de feea- teiyke hallen betreedt, wandelt door een laan van groenende palmen. Maandagavond was de eerste feest avond, Wy hebben echter gemeend tot Donderdag te moeten wachten, omdat andera in de krant al had gestaan wat eigenlijk eene verrassing moet zyn voor de andere leden, die dan nog niet geweest waren. De Voorzitter der Vereeniging, de heer B. Th. Heyting, was ongesteld en zoo was de taak deze byeenkom sten te leiden, opgedragen aan den Vice-Voorzitter,.S. Nieuwbuurt. Nadat deze den aanwezigen het welkom had toegeroepen, zette bet orkest onder leiding van den heer Joh. F. Pala het feestlied in, op de wyze van „Wien Neerlandsch Bloed", het welk door alle aanwezigen van harte werd meegezongen. Daarna werd opgevoerd de klucht „In naam der Koningin", die door het aardige, losse en ongedwongen spel herhaaldelijk de toeschouwers in lachsalvo's deed uitbarsten. Nu kwam het hoofd-moment: Tho mas vaer en Pieternel, die met een torpedoboot het tóoneel opkwamen en in hurr berymden Nieuwjaars- wenseh het werken en streven der vereeniging gedurende het 46jarig tijdvak herdachten. „Fier ziet O.S.W. terug op deez' 46 jaarzegt Thomas- vaer en Pieternel herdenkt de reeds lang heengegane oprichters. „Maar voor hen zyn weer andere [flinke krachten opgestaan. Thomaavaer Met mannen als Heyting, Veer en [Eljldéra aan 't hoofd, Is d'ljver voor de vereeniging [[lang niet gedoofd. Door Wilemse, Dilg én Bakker [wordt zy mede bestuurd, Pieternel Daarnaast Japie Klerk, De Kok [en Sime Nieuwbuurt, Als Sommissie van Toezicht fungeert [Verhoef en De Wyn, Thomaavaer Welke met Kipper man K Kraak en An- [theunissen steeds op hun qui vive zyn. Met zulke mannen aan 't roer kan [heel wat worden gedaan Pieternel En is O. 8. W. nog lang niet [naar de maan. Als de leden de zaak, 't is toch [hun zaak, nu maar steunen, Behoeven zij zich om niets te [bekreunen. Dat zy profiteeren van de voordeelen [welke de Vereeniging hen biedt Thomas vaer En men zich niet alleen voor 't begra [fenisfonds als lid inschryven liet, Er is toch de winkel, de bakkerij, [u allen wel bekend, Pieternel Als allen daarvan betrekken, [hoe meer dividend. Thomasvaer t Is jammer Nel, dat 't kraam- [vroawenfonds gaat op sloffen, Pieternel Maar dat 't ligt niet aan 't bestuur, [maar die hebben 't getroffen. Met dat het i8 een slechte tyd, want [kinderen worden er weinig geboren, Thomasvaer Wie er meer heeft als één, be schouwt zich als verloren. Ze raken thans in de politiek ver zeild; Pieternel vindt dat er in den Raad wel wat veel gepraat wordt. Ze komen op den oorlog; laat ze in vredesnaam maar ky ven in Kamer en Raad, als wij maar buiten den oorlog biyven. Ten slotte komen zy weer op het huidige feest: P. Gaarne breDgen wij nog hulde, want hq is het waard, Aan Burgemeester Houwing, welke het Eerelidmaatschap heeft aanvaard. Als hoofd der Gemeente, leeft hy mee met ons volk. Th. En van de leden van O. S. W. zijn wij zeker de tolk, Als wy wenschen, dat hy in zyn verdere levensbaan Nog lang aan het hoofd der Ge meente blijft staan. P. En zeggen wy dan nog bij het laatst aan de leden, Zorg, dat ge bij het BO-j arig bestaan kan zeggenik heb mede ge- streden, Om Orde en Spaarzaamheid tot Welvaart to brengen boven in den Helder. Th. Als ieder lid dat beseft gaat zy nooit naar de kelder. P. En nu beste vrienden trekken we beiden aan onze kuit. Th. Eu uit te me tuit ons praatje is uit, Deze voordracht, door den heer Van Loó en mejuffrouw. Lavel op onberis- pelyke wyze voorgedragen in costuum, oogstte begrypeiykerwyze veel ap plaus. Na de pauze kwamen nog voor drachten en een tooneelstukje „Een minnaar in de kleerkast", die ook zeer in den smaak vielen. En Zaterdag avond wordt het programma nog maals herhaald, want er moeten 800 leden met hunne dames en verd< re introducé's „bediend worden". In een Donderdag gehouden vergadering van den Nederl. Centrale Bond van Christeiyke Arbeiders(sters) in de bedrijven van voedings genotmiddelen werd de volgende motie aangenomen: De afd. Helder van den Nederl. Bond van Cbrist. Arbeiders(sters) in de bedryven van voedings- en ge notmiddeJen bijeen in verg, op Don derdag 1 Febr. in Irene, gehoord de mededeelingen van het bestuur in zake eene vergoeding voor de brood bezorgers en de depothouders voor den meerderen arbeid door deze te verrichten, wanneer het bonnenstel sel aahvangt te werken, draagt bet bestuur op krachtige wyze pogingen aan te wenden om van gemeente wege evenals elders vergoeding voor dien meerderen arbeid te verkrygen, deze motie ter kennis te brengen van den Raad der gemeente en be kend te maken in de plaatseiyke pers en gaat over tot de orde van den dag. Huid* aan buurvrouw Loontje. Dat stond met groote vette letters op een stuk wit earton boven de deur van vrouw Boendermaker, toen we haar Donderdag even opzochten en de heele gevel van het oude winkel huisje was aardig versierd met vlag gen en groen en [papieren rozen en' in de Langestraat zag je hier en daar de vaderlandsche driekleur als biyk van sympathie der bewoners met het feit dat Leentje Boender maker - zoo noemt men haar het liefst in deze achterbuurt veertig jaar handel dreef in aardappelen, groenten, enz. enz. „Vannacht is het eigeniyk al begon nen, mijnheer", zei vrouw Boonder- maker, die in haar beste goed aan tafel zat in bet kamertje achter den winkel voor het feest wel wat klein, wat het was er vol van fami lie, vrienden eD buren. „Om twee uur kon ik geen oog meer dicht doen, want ik hoorde ze buiten klimmen'en scharrelen en ik dacht: daar zal je 't hebben en vanmorgen zag ik dat ze alles opgetuigd had* den. Dat stukje in de „Heldersche Courant" heeft de boel aan 't roeren gebracht en ik geloof dat het in Amsterdam en Rotterdam, in Amerika en Oost-Indiö is gelezen en ik wist niet dat er nog zooveel menschen wat met me ophebbenhet is een reuzen-dag en ik ben er onnoozel en verlegen van. Eyk er is: ai die bloemen overal vandaan. De buren hadden een comité gevormd. Bloe men. Een mooi fornuis. Rn van de aardappelen; en groeutenvereenigiDg „Ons Belang" een groote aardappelen- bak, een weegschaal en prachtige groentenmanden. U moet aanstonds maar d'r is in het winkeltje kyken. Dat is er heelemaal |van opgeknapt. Moeder Boendermaker sprak opge wonden van biydschap, onderwyi kwamen allerlei menschen flliciteeren en een ieder moest wat drinken en iets gebruiken, 't Werd een talrijk gezelschap, eenvoudig en opgewekt en allen waren verrast over zooveel bouquetten, zooveel bloemen. Ja, die bloemen op 't tafeltje by het raam waren wel schoon en geurden zeer zeker, maar ze getuigden ook meer dan genoeg. Achting, vriendschap; belangstelling. In het achterhuis brandde het nieuwe fornuis dat we moesten zien en in het winkeltje toonden de dochters ons de cadeaux van „Ons Belang", waardoor het veertig-jarige zaakje werkefljk een ander, een degeiyk aanzien heeft gekregen. En op de planken tegen het schot ston den ook nog neeriyke bloemen om dat er binnen geen plaats meer was. En terwyi we dit alles in oogen- schouw namen, kwamen de klanten al maar door het deurtje en het was handdrukken en gelukwenschen en allen werden gul getrakteerd op een glaasje en een koekje en er kwam zoo een geloop, zoo een drukte, dai de lui als haring gepakt stonden en zelfs enkelen op den grond zaten. Doch het ging ongedwongen vrooiyk toe, er werd geestig gebabbeld en hartelyke toespraken gehouden, zoo maar voor den vuist weg en allen hoopten dat buurvrouw Leentje nog vele jaren mocht leven en winkelen, waarby wy ons gaarne aansluiten. Donderdagavond brachten eenige leden van de muziekvereniging „Winnubst" vrouw Boender maker een serenade. BINNENLAND Een adres der werfwerkllsdsn. De samenwerkende organisaties de „Ned. Rykswerkliedenbond" en de „R.K. Bond van personeel in dienst van Openbare lichamen en bedryven" geven in een adres aan de Tweede Kamer te kennen dat zy met belangstelling hebben kennis genomen van de Memorie van beantwoording, betreffende de beschouwingen en opmerkingen, waartoe het afdeelingsonderzoek over hei Vle hoofdstuk (Marine) der Staats- begrooting heeft aanleiding gegeven dat zy echter hun teleurstelling uitspreken over het door Zyne Ex cellentie den Minister van Marine in genomen standpunt, betreffende de loonsverbetering van het personeel der werven; dat zy ¥w Collegé daarom ver zoeken de medewerking te willen verleenen, dat de loonsbepalingen van de werklieden aan -het Departement van Marine op een andere wyze plaats vind, dan thans het geval is; dat z(j hunne wenschen dienaan gaande in de volgende punten aan Uwe Hooge Vergadering ter kennis brengen a. dat aan alle wei klienen een loon wordt toegekend, 20 °/t hooger, dan het op 31 December 1914 door hen genoten loon b. dat voor alle groepen van werk lieden een minimum en maximum loon vastgesteld wordt, hetwelk op 28 jarigen leeftyd, of wanneer een arbeider in dienst komt, genoten moet worden c. dat aan alle werklieden om het jaar één periodieke verhooging wordt toegekend d. dat geen gemiddelde weekloo- nen worden vastgesteld e. dat de toeslag voor meerdere yver en bekwaamheid gegeven wordt, boven het voor de betrokkene vast gestelde maximum loon f. dat de door hen gevraagde nieuwe loonregeling in overleg met de organisatie wordt vastgesteld. In een uitvoerige memorie van toelichting worden deze verlangens nader gemotiveerd. Duurtetoailag voor RIJkawarkliedan. De Ned. R. K. Bond van personeel in dienst van openbare lichamen en bedryven, heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend om onder instemming met het ingediende wetsontwerp beoógende een duurte- toeslag te verleenen aan de lagere ambtenaren, te vragen: a. dat het door de Regeering als maximum genoemde bedrag der hoofdbyslag, worde verhoogd tot f 160; b. dat geen minder bedrag aan hoofdbyslag over 12 maanden wordt uitgekeerd, dan 100 gld.; c. dat voor kinderbijslag geen maximum-bedrag wordt vasigesteld; d. dat aan gemobiliseerde ambte naren en werklieden eveneens de hoofdbyslag wordt verleend; e. dat zy nogmaals de aandacht van het Hoog College verzoeken, voor het door hen ingediende ver zoekschrift van 7 Deoember 1916, waarin $y de Vergadering verzoch ten, inede te willen werken, opdat ook aan gepensioneerde Ryksambte- naren en werkliedeö' een byslag op het pensioen zal worden verleend. Een memorie van toelichting is bijgevoegd. 1882. 1917. Den 28ec Februari a.s. hopen j onze geachte Neef en Nicht, HENDRIK RENSMAA0 en AA8JE KERSSEBOOM, hunne 35-jarige Echtvereeniglng te mogen herdenken. Dat z[j beiden nog lang voor hun gezin gespaard mogen biy- ven, is de wensch van hun Neef en Nicht: J. en A. PRONK en Kinderen. Breestraat 22 a. Tot onze diepe droefheid over leed heden ten onzen huize, zacht en kalm, in den ouderdom van 82 jaar, onze lieve moeder, behuwd- en grootmoeder, Mevrouw H. M. STEPHANUS Wed. De. I. W. H. ADÈR. J. HOOG-ADÈR. W. H. C. HOOG. W. H. C. HOOG. B. HOOG. Geen bloemen. Eenige algemeene kennisgeving. Heden trof ons weder t zwaren slag door het overlydén van onze geliefde Moeder, Be huwd-, Groot- en Overgroot moeder, Mejuffrouw ANNA NOÊ, eerder Echtgenoote van willen den p. assendorp, in den ouderdom van 79 jaar. Amsterdam, r31 Januari 1917. Helder, Namens hun diepbedroefde Kinderen, Behuwd-, Klein en Achterkleinkinderen, P. ASSENDORP. Heden overleed in het Krank zinnigengesticht te Medemblik, onze geliefde Echtgenoot en zorg zame Vader, DANIËL DIEHLE, in leven Sergeant-Konstabel K.M., in den ouderdom van 43 jaar. Helder,. 1 Februari 1917. Zyn diepbedroefde Echtgenoote, Zoon en verdere Familie, Wed. L. Ph.DIEHLE- V. D. VeORDB. JOH. DIEHLE. Loodagracht 22. Eenige en algemeene kennisgeving. Met dezen myn hartelijke dank aan allen voor de vele hulp en deelneming by - het overlijden myner geliefde Echtgenoote ondervonden. W. KLOMP. Anna PaulowDa, Februari 1917. Da nood der armen stijgt, de inhoud van da kas van „Liefdadig heid naar Vermogen" daalt snel. Verlichting giorno. Uitgeloofd worden; 6 prijzen voor de mooiste en voor de eigenaardigste costumes. Toegang f 0.15. -DE COMMISSIE. R.C. Dagmeisje gevraagd, boven de 16 iaar, in een klein gezin, wasch. buitenshuis. Br. onder do. 466. Bur«au v. d. hJarï. Gevraagd voor de Schoenmakerij een bekwaam Stukwerker, tegen hoog loon. Adres: P.GOVERS, AnnaPaulowna. TE KOOP, aan de Sluisdykstraat, drie naast elkaar gelegen Bur gerwoonhuizen, waanvan één hoek- perceel, zeer geschikt voor zaak. Te bevragen: Bureau van dit blad. Te koop gevraagd 2 of 3 in goeden staat zijnde Garnaiennetten. Adres C. KOOPMAN, Oudeschild. Texel. Wegens vertrek uit de hand te koop het HUIS Loodsgraoht 7. Te bevraeenLoodfleracht 7. FOTOGRAFISCH ATELIER KONINGSTRAAT 60. GEOPEND VAN 'S MORQENS 9 UUR TOT 'S AVONDS 9 UUR. EENIGSTE ATELIER VOOR DAG- EN AVOND-OPNAMEN. De X. I. Middenstands-Metbank opent REKENING-COURANT op billijke voorwaarden. Winkeliers en IndustrlSelan, maak gebruik van deze Instelling!

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2