flELDERSCHE COURAN Hotel Bellevue. Tweede Blad. DE OORLOG. Diners. Soupers. Partijen speciale condities. VAN ZATERDAB 3 FEBRUARI Op- tn ondergang van Zon en Maan an tijd van hoogwater (Texel). «- S.°2 Fakr. op: ocdw op: oador: tjb.:h.i Zoada* B.LO k. LIS 7.4.60 6.11 41 Maandag b S.li S.A3 T M MS 7.6 7.3 Dinsdag 4.S0 T.A 7.M 4.66 7.M 7J6 Woftnsd. 7 6.40 7.21 7.S1 4.67 8.86 1.1 Dondord. 8 6.49 7J5 7.12 4.6S 8.66 8.16 Vrijdag 9 ft. T.68 7.48 7.39 6.0 S.86 Zatordag 10 D 9.5 LI 7,8» 6 2 9.69 19.9 Wijziging In de blokkadalljn om Engeland. Berljjn, 2 Febr. Officieel. De ooste lijke grens van bet blokkadegebied om Engeland is als volgt veranderd en loopt: van een punt gelegen op 52 gr. 80' N. 1., vier gr. O.L. over punt 56 gr. N.B., vier gr. O.L. naar punt 56 gr. N.B. vier gr. 50' O.L. Overigens loopt de grens als tot dus- verre. Door deze wijziging is de blokkade- lijn bij onze kust naar bet Westen verplaatst en komt een doorvaart vrij naar het noorden tusscben het Eogelache mijnenveld en hetDuitscbe blokkadegebied, zoodat de Nederland- sche scheepvaart noordelijk om de Faroéreil voortgezet kan worden. De eerste lijn volgde de meridiaan van het lichtschip van Terschelling tot het Noorsche eiland Udsire en sneed het Engelsche blokkade gebied om de Deutsche Bucht. De nieuwe oostelijke grens van het Duitsche blokkade gebied loopt gedeeltelijk pa rallel met de eerste lijn doch zoover meer westwaarts, dat een betrekkelijk breede vaargeul tusschen dè beide blokkade-gebieden naar het noorden toe openblijft. Da Var. Staten sa Duitschland. Welke houding de Vereenigde Staten tegenover het jongste Duitsche plan zullen innemen, is thans wel een van de meest belangrijke kwes ties. Naar een bericht uit Washington d.d. 1 Febr. aangeeft, was minister Lansing, vóór hij met president Wilson confereerde, uren lang bezig bezig geweest met het opstellen van een document, omtrent welks aard hij weigerde z.ch te uiten. Overal wordt verbazing uitgespro ken om de gedragslijn van Duitsch- land, daar men hier in den laatsten tijd meer hoop koesterde, in verband met Wilson's pogingen in het belang van den vrede. Vele leden van het Congres en sommige regeeringsambtenaren ver wachtten zonder eenigen twijfel van Duitschland eer de mededeeling van voorloopige vredesvoorwaarden dan •en nota in zulk een uitdagend«n toon. 4 Alle» wijst erop, dat Wilson, wat hij ook van plan is ts doen, spoedig zal uitvoeren. Ir staan hem klaarblijkelijk slechts drie wegen openlo. Bsrnstorff on middellijk zijne passen te overhan digen; 2o. aan Duitschland een ulti matum te zenden, waarin hjj ver klaart, dat zoo Duitschland Amerika's rechten op zee aantast, het de ge volgen daarvan moet dragen8o. den beslissenden stap uit te stellen tot zich een concreet geval mocht voor doen. Welken van die drie wegen hy ook moge inslaan, in officieele kringen is men van meening, dat de Ver eenigde Staten den toestand niet kun nen aanvaarden, zonder handelend op te treden. Xen bericht van den 2en Febr. uit New-Tork meldt, dat de opgewonden heid ontzaggelyk is. In de clubs, stations en op straat, overal vormen zich groepen, die den toestand be spreken, waarin Amerika zich bevindt; steeds wordt oorlog als mogelijk be sproken. De autoriteiten te Washing ton zwygen, zelfs Bernstorff is tot zwijgen gebracht door de ernstige vooruitzichten. Vannacht liep het gerucht, dat men wilde pogen gaten te boren in de geïnterneerde Duitsche stoomschepen in de New-Torksche havens om te voorkomen, dat zy door Amerika in beslag werden ge nomen. Dadeiyk werd de bewaking versterkt, terwyi de Bchepen nauw keurig werden doorzocht en maat regelen werden genomen om mogelijke beschadiging te voorkomen. Er wordt geen geheim van gemaakt, dat, naar verklaard wordt, Duitschland over drie- tot vfifhonderd duikbooten be schikt voor de nieuwe taak. Deze duik booten zijn verdeeld in ploegen, welke by toerbeurt de blokkade moeten waar nemen. De Duitschers te Washington zyn overtuigd, dat geen schip zal ont snappen. Zij zyn echter ontmoedigd, terwyi de Amerikanen juichen bij het hier in den loop van den avond bekend geworden bericht, dat de Kn- gelschen 4000 snelloopende, kleine booten hebben rondom Engeland, die reeds jacht maken op de duikbooten. Engelsche persstemmen. De .Daily Telegr." meent, dat de geallieerden in geen twyfel zullen verkeeren hoe ze zullen moeten handelen. Zy zullen de blokkade ver scherpen en 'geen moeite sparen om die pest van de zee te vernietigen. Wy hebben geen neiging om thans de positie- der neutralen te bespreken, voor welke wy al het mogeiyke deden om ze voor de oorlogsgevolgen te bewaren, maar de Duitsche nota eischt niet alleen van Europa, maar van de geheele wereld gehoorzaam heid aan de Duitsche bevelen, op straffe van beschouwd te worden als vyand van den oppermensch in het uur van zyn vertwyfelende dolheid. De „Morning Post" zegtPogend om troon en dynastie te redden heeft BethmaDn Hollweg feiteiyk den oorlog verklaard aan alle neutrale zeevarende natiën. De Britsche zeelleden zijn niet bang gemaakt. De oorlog tegen den handel Is tot dnaver nooit beslissend gebleken. Het resultaat an Duitse blanda nieuwe verklaring zal zyn dat de neutralen ter eigen verdediging zullen worden gedwongen tot handelen, wat ze trouwens veel eerder hadden moeten doen. De Daily Chronicle" merkt op dat, wat de neutralen aangaat, Duitsch land een grove fout beging door de Yereenigde Staten zoo zwaar te beleedigen en het is van oordeel, dat, als president Wilson zich bij de ge allieerden aansluit, zyn houding ook andere neutralen zal kunnen nopen op geiyke wijze te handelen. BINNENLAND. Nederland en de dulkbooten- oorlog. Donderdagavond is vanwege den marinestaf nog getelegrafeerd en getelefoneerd naar de autoriteiten in al onze havens, stellingen enz., dat de verbodsorder tot uitvaren van zeeschepen nog gehandhaafd blijft voor alle Nederlandsche zeeschepen, maar dat de sohepen, die op eigen risico naar zee willen vertrekken, zich om vergunning daartoe kunnen richten tot den marinestaf, die deze aanvraag om vergunning den Mi nister van Landbouw, Ny verheid en Handel zal voorleggen en naar ge lang van 's Ministers beslissing de noodige orders zal geven. („Hbl.") De vlsachersvloot. Gistermorgen is door den poaitie- cemmandant te IJmuiden aan de be langhebbenden by de visschery be kend gemaakt, dat de geheele vis- achersvloot weder mag uitvaren, doch niet verder dan tot de Ter- schellingerbank en op niet grooter afstand dan 20 myien uit de kust. Vaart stopgexet. Naar de directie der Stoomvaart maatschappy .Nederland" mededeelt, zullen alle in Indie en Amerika zynde stoomschepen, welke bestemd zyn voor Nederland, voorloopig niet va ren. Ook de uitgaande vaart is ge heel stopgezet. Yoor de aehepen, die onderweg zyn, wordt met den Minister van Buitenlandsche Zaken overleg ge pleegd. Het s.8. .Grotius" vertrok 2 dezer van Falmouth naar Dartmouth om kolen te bunkeren. Het schip zal te Dartmouth biyven liggen totdat na dere orders uit Amsterdam zyn ge zonden. Het uitgaande s.8. .Vondel" heeft eveneens orders gekregen in Fal mouth te biyven liggen wachten op orders. De „Nieuw Amsterdam". Het s.s. „Nleuw-Amsterdam", van de Holland-Amerika Lyn, 81 Januari van Rotterdam naar New-Tork ver trokken en in verband met de om standigheden door de reederij terug geroepen, is gistervoormiddag te 11.80 -uur in den Waterweg terug gekeerd. Aan boord van het schip bevonden zich 1100 passagiers, waaronder 900 landverhuizers. Naar een der passagiers mede deelde, werd het draadloos bericht, dat het bevel tot terugkeer inhield, des morgens te elf uur ontvangen. Het schip was teen juist het licht schip .Terschellingerbsnk" gepas seerd. Het telegram luidde: .Keer onmiddellijk terug." Verdere byzon- derheden ontbreken. De kapitein wendde daarop on middellijk den steven, een manoeuvre, die niet naliet, groote verbazing onder passagiert en bemanning te wekken. A&nvankeiyk meende men, dat er een groot Duitsch oorlogsschip in de buurt was, waaraan de directie haar schip niet wenschte te wagen. Berst aan den Hoek van Holland'vernam men, dat de veracherpte duikboot oorlog de oerzaak van het terug roepen was. Het bevel tot terugkeer zou van hoogerhand geïnspireerd zyn. Men is bezig de „Nieuw-Am- aterdam" geheel te lossen, terwyi de bemanning wordt afgemonsterd. Het vertrek van het schip is tot nader order uitgesteld. (.Tel.") De „Epillou". Men meldt dat de .Epsilon" van de Vrachtvaart Bothnia voor ten minste 1 millioen gulden verzekerd is, evenals het vorige gezonken schip Zeta". Rotterdameehe Lloyd. De directie van den Rotterdaa- schen Lloyd heeft aan haar schepen, die in Indie liggen, opdracht gegeven niet uit te varen. Zy tracht haar onderweg zynde schepen telegraflach te bereiken om deze instructies te geven naar gelang van de omstan digheden. len later berieht meldt, dat de directie haar, op de thuisreis zynde schepen, telegrafisch heeft trachten te bereiken met de order, om binnen te loopen in de uiterste haven buiten het gevaariyke gebied. Zoo zal de „Sindoro", die reeds van Port taid is vertrokken, te Gibraltar op nadere orders moeten wachten. Engiltchi «ohepen vertrokken. Gistermorgen vroeg zijn er 12 Engelsche schepen uit den Nieuwen Waterweg vertrokken. De namen der schepen rijn „Quentin Ape", .Westerham", jPandion", .City of Dortmunt", „Lap- wing", .Tosca", .Kitty", .Wake", .Norseland", Jervaulx Abbey" „Cro- mer" en .Notts". Gisteren kwam te IJmuiden aan een Engelsebe stoomtrawler om visch te laden. Een andere trawler vertrok met een lading visch naar Engeland. Uitvoer van margarioa atopgezet. Naar het Haagsche correspondentie- bureau verneemt, is de uitvoer van margarine tydeiyk geheel stop gezet. Het .Handelsblad" teekent hierby aan In verband met geruchten, als zou de uitvoer van margarine zyn ver boden en binnenkort een uitvoerver bod van alle levensmiddelen zyn te ver wachten, kan met de meeste stellig heid worden verzekerd, dat het stopzetten van den uitvoer van margarine slechts een tydeiyken maatregel is, in verband met de moeiiykbeden ter zes en dat een uitvoerverbod van alle levensmldde- len mi beteakenen, dat de aanvoer van alle hulpstoffen, als steenkolen enz., zou worden afgesneden, zoodat aan een dergeiyk uitvoerverbod niet wordt gedacht. Ulttretu beperking In koltnvtrbrnlk. De Rykskolendistributie vestigt er met nadruk de aandacht op dat, nu de aanvoer van kolen uit het buitenland zoowel over zee als langs den Ryn door stremming van het scheepvaartverkeer bykans is stop gezet, nog meer ingrijpende kolen- besparing dringend geboden is. Voor verdeeling onder de industrie komt voor de maand Februari nagenoeg uitsluitend slechts beperkte hoeveelheid Limburgsche kolen in aanmerking. De verdeeling van die hoeveelheid heeft zoodanig plaats gehad dat, rekening houdend met de alsnog aanwezige voorraden, in het algemeen de industrie by toepassing van de grootste zuinigheid gedurende deze maand nog zal kunnen doorwerken. De Minister van Landbouw heeft Vrydag eene circulaire tot de burge meesters gericht, waarin gezegd wordt, dat in het algemeen de be zuiniging op gas- en electriciteits- verbruik belangrijk minder is dan waarop was gerekend, en dat, mede tengevolge van het stopzetten van den kolenaanvoer, bepaald wordt, dat, te beginnen met de maand Februari, het verbruik van kolen voor gas-en electrisch bedryf tot op 65 */o van het verbruik in de vorige maand moet worden beperkt. Slechts by uiterste noodzakelykheid mag, voor electrische krachtdoeleinden hiervan worden afgeweken ter beoordeeling van den directeur der Rykskolen distributie. Mocht aan het einde van de maand blyken dat een grootere hoeveelheid gas of stroom is afgeleverd, dan zal een gedeelte van den voorraad kolen aan het betreffend bedryf worden onttrokken. Onder geen beding mag een oogenblikkeiyke gunstige voor raad aan grondstoften aanleiding zyn tot overschryding van het gestelde maximum. Db post gslost. De stoomschepen „Nieuw-Amster- dam", 16 Dec. van Rotterdam naar New-Tork vertrokken en „Ophir", 26 Jan. van Batavia te Rotterdam aangekomen, hebben op last van de Britsche autoriteiten ,kde post te Falmouth moeten lossen. Ttgan dB moorden in Dell. Semarang. De Deli Planters-Ver- eenfging is voornemens aan de koelies op alle ondernemingen het dragen van ontblooto wapens te verbieden. Br bestaat reeds een dergeiyk ver bod van overheidswege ter lumatra's Oostkust, dat naar wy meenen, even wel nog niet in werking is getreden. Aardbavlng op Ball. Semarang. De bevolking van Gian jar en Eloenkoeng vreest voor (ver dere?) rampen door aardbeving, het geen wordt toegeschreven aan het werken van den Batoer. De Goenoeng Batoer maakt deel uit van het centrale vulkanische deel van Bali en is gelegen in het land schap B&ngli. B(J den top, die zich 2250 M. hoog verheft, bevindt zich op ca. 1000 M. hoogte het prachtige bergmeer van Batoer. Mocht deze vulkaan, die in zyn midden een nog steeds werkenden eruptiekegel heeft, krachtig gaan werkeD, dan zou uitbreiding van de ramp, die Balt reeds getroffen heeft, moeten worden gedueht. (Hbl.) Berichten ontvingen tijdens het afdrukken van ons blad. LondeD, 3 Febr. Het stoomschip Gamma" van de vrachtvaart-maat- schappy .Bothnia" is gezonken. De bemanning is gered. Het stoomschip meet 2198 ton. Amsterdam, 8 Febr. Naar wy van de directie der maatschappy .Bothnia" vernemen, is er ten kantore van de maatschappy een telegram ontvangen, hetwelk er op wyat, dat de .Gamma" gezonken is. Het stoomsehip .Rijnstroom" van de Hollandsche stoomvaartmaat- schappy heeft zee gekozen. Eerkerade, 8 Febr. De redactie van den .Zuid-Limburger" deelt ons mede: Een ernstig spoorwegongeluk had plaats in de nabyheid van Herzo- genrath op de lyn Aken—Dusseldorf. Een militaire tiein is op een perso nentrein gereden. Er zyn talrijke dooden en gewonden. De grens is afgezet door soldaten, zoodat niemand by de plaats des onheila kan komen. In Herzogenrath en andere dorpen worden de klokken geluid. Men spreekt van honderden dooden en gewonden. IJmuiden. Het uitgevaren stoom schip .IJBtroom" moest naar de haven terugkeeren, omdat een zestal op varenden weigerden in zee te gaan. IJmuiden. Het Zweedsche stoom schip „Carl Tjelberg en het Deensche stoomsehip .Hans Maersk" vertrek ken heden naar Gothenburg en Christiansund. Ovarradan. De eerste luitenant der artillerie Van Vonderen, die te Haarlemmer- liede onder een wagen van de electri sche spoor geraakte, ia in het gesticht St. Joannes Deo te Haarlem overleden. Treinbotsing. Trein 817, personenentrein, die gis terennacht te 12.58 te Zwolle moest aankomen, is te Hulshorst op een goederentrein geloopen. De postcon- dueteurs F. van der Veen en H. Jan sen Jr. zyn zwaar gewond naar het Piusgesticht te Harderwyk vervoerd, Tot half elf was gisterenmorgen geen trein uit Holland te Zwolle aangeko men. Door den chef aldaar werd een trein samengesteld, die te 9.40 de reizigers naar het noorden vervoerde. Da vreamdellngan an da brood- kaartonrogollng. De broodkaarten-regeling, welke Maandag a.s. in werking treedt, heeft tot gevolg dat zich te Amsterdam tal van vreemdelingen, en voor- namelyk Duitschers, by de politie hebben aangemeld, De reden hier voor is, dat vreemdelingen alleen by het bevolkingsregister kunnen wor den ingeschreven (en dus broodkaar ten kunnen krijgen) wanneer zy zich by de politie hebben aangemeld. De vreemdelingenwet stelt geen straf op het zich nietaanmelden der vreemdelingen. Thans echter worden zy door de broodkaartrege ling hiertoe wel genoodzaakt. PLAATSELIJK NIEUWS. De heer J. Korver, schoolopziener in het arrondissement Helder beeft als zoodanig eervol ontslag gevraagd. De heer A. J. Hofland, alhier, is gisteren te 's-Gravenhage geslaagd voor het voorloopig diploma machi nisten-examen. Hr. Ma. „Holland". Volgens een gisteren ontvangen telegram is Hr. Ms. .Holland" te te Havana op Cuba aangekomen. De sleepbooten .Witte Zee" en .Zwarte Zee" zyn alhier van Rotter dam aangekomen. Zy zullen alhier met spoed kolen laden en naar Eirk- wall vertrekken, ten eiDde het aldaar liggende Ned. stoomschip .Wester- dyk", geladen met graan voor ons land, van kolen te voorzien. Programma van het 8e Winter-Concert op Dinsdag 6 Februari 1917, in de concertzaal „Tlvoli". Aanvang 8 uur. L'lsprit Frang&U, Marot» U«ira«apo Ouverture au „Fidelio". Beethoven Scènes HoDgroleesMaseeaet 1. Entrée en forme de Saaie. 2. Iatermtde. 3. Ldieux de la Fiaacée. 4. Cortège, Bénedlctioa HapUftle et sortie de l'tglise. 4. Imt Ouverture de Concert Baiebreck 6. Album-8onatoWagaer Fantaisie de 1'ep. .La BohèMe" Puoclni Liadaranavond Krauec-Adoma. De pianiste Gonda van Dam, die op den liedereDavond, op 5 dezer, van Hovyd Ecoline Erauss-Adema mede werkt, zal een heel byzonderen concertvleugel bespelen, nl. een byna drie meter groote Feurichvleugel, die eerst kort geleden uit het buitenland hier te lande aankwam en van een prachtigen toon moet z|jn. Deze vleugel is uit het piano- magazyn van de gebr. Spanjaard te Alkmaar, doch haast altijd op reis. Dezer dagen is zy nog in den Haag gebruikt. Concertgevers zagen niet tegen de eDorm hooge kosten op, om dit instrument per .spoedbestelling" hier naar toe te krijgen, teneinde het Heldersche publiek dit zeldzame kunstgenot te doen smaken. v Liefdadigheidsvoorstelling. Met welwillende medewerking van Z.Ed.achtb. den Heer Burgemeester zal de Burgerkring .Harmonie" binnen kort een Liefdadigheidsvoorstelling geven, geheel ten bate van .Lief dadigheid naar Vermogen" alhier. „Soll Dao Gloria". Door dit Christelyk Militair Mannen koor, directeur de heer J. F. Asma Jr., werd gisterenavond een uitvoering gegeven in de bovenzaal van het Tehuis voor Militairen aan den Ka- naalweg, welke door een talrijk publiek bezocht was. Het programma werd geopend met het gemeenschappelijk zingen van Ps. 150: 1 en gebed en de voorzitter de heer C. v. d. Brugge, riep allen een harteiyk welkom toe, inzonder heid den vice-admiraal die aanwezig was en hoopte dat deze avond aan dames en heeren en aan alle genoodig- den veel genot zou schenken. Het zou hier niet gaan om lof en eer te oogsten voor de wereld, het doel was alleen: God groot te maken door middel van 't lied. Verder deelde hy mede, dat het programma een wyzi- ging had ondergaan. De heer C. J. Tjaden, die met zyn viool zou mede werken, was wegens familieomstan digheden plotseling verhinderd en ter elfder ure had zich voor hem in de plaats gesteld de heer A. Elerk. Het koor begon met ,'t Wilhelmus", dat niet vermeld stond en wat dan ook een verrassing was, temeer daar dit genoegzaam bekende maar altyd mooie nummer heel goed werd ge zongen. Na deze inleiding bracht mennogten gehoore .Soli DeoGloria", van H. Marschner, .Open de Poorten", van J. H. Lutzel, een .Volkslied", van L. Waldman, met solo en ,De onwaardeerbare Eroon", van J. B. Marich, voor koor en dubbel kwartet, .Aan 't Vaderland", van Fr. Abt, .Lofzang" van F. Silcher en .Jubel zang" van H. G. Nageli. De hoorders werden gedurig ge boeid, want de zang was te roemen en uit het een en ander bleek dat de leiding in goede banden is. Jam mer dat dit lokaal niet zoo bijster geschikt scheen voor zang. Op een andere plaats, in een hooger gebouw zou dit mannenkoor wel beter uit komen. Ter afwisseling van het vocale gedeelte speelden de heeren C. v. d, Brugge en A. Elerk eenige nummers voor piano en viool, die aandachtig werden beluisterd en ongetwyfeld in den smaak vielen, want er werd telkens ferm geklapt. Met het zingen van Gezang 1801 en dankzegging werd geëindigd. Usfaesten. In .Bellevue" had Vrijdagavond de uitreiking der prijzen voor schoon- ryden plaats. De voorzitter der „Us-commissie", de heer J. Spruit, riep het welkom aan allen toe, in het byzonder aan de heeren Btikkel, Swets en Oly uit Alkmaar, die op telegrafische aan vraag bereid gevonden werden als jury op te treden. Hulde werd gebracht aan de dames, die de baan versierden. Volgens het oordeel der jury, wier oordeel vertolkt werd door den heer Stikkel, was het gebleken, dat ook hier ryderessen en rijders waren, die voor Alkmaar en Schagen niet onder behoefden te doen. De opmerking dient gemaakt, dat ryderessen en rfjders, uitstekend voldoende overi gens, nog niet weten te rijden volgens de regelen der ysvoorschriften, waar om by aanraadt lid te worden van den Schaatsenrydersbond. Men ont vangt dan reglementen en weet pre cies, hoe men moet ryden. De voorzitter reikt daarop de pry- n uit. Schoonrydon voor httrtn le prijs mil. 8. Jonker, uit Oud karspel vaas. 2a prys milic. Hoorn, uit Eoog aan de Zaan barometer. 8e prys (troostprijs) sergt. J. Schuyt, sigarenkoker. Sahoonrydtn voor damt* le prys mej. Yerburg, uit Anna Paulowna—toiletgarnituur in kristal. 2a prys mej. H. Meurs, uit Schagen, schemerlamp. Schoonrydtn partn le prys heer en mevr. Thyssen, Helder - toiletgarnituur. 2e pry» mil. 8. Jonker met mej, Meurs bloempot. prys mil. Hoorn met mej. Ver burg, boekenstandaard. Een hartelijk applaus bezegelde den geluk wensch van den voorzitter. Nadat dank gebracht was aan de jury, sprak de heer Stikkel zyn ge noegen uit, dat hy onder de wed- stryders enkele bekende gezichten had ontmoet, 't Had hem heel wat gekost om op Vrouwendag weg te snellen uit Alkmaar per auto, maar de hartelyke ontvangst hier was hem en zyn medeleden zeer opgevallen. Aan de jonge Vereeniging gaf hy den raad zich aan te sluiten by den Ijs bond voor Hollands Noorderkwartier wanneer ook hulp of voorlichting noodig was, kon die te allen tyde met recht verkregen worden. De heer Euiper, lid van het comité, sprak den wensch uit, dat, als de jonge vereeniging blyft bestaan, wat by harteiyk hoopte en meende ook te mogen verwachten, zy ep mede werking, raad en daad zou mogea rekenen. Hy meende dat de vereeniging met voldoening op den dag van heden mocht terugzien. De heer Stikkel zelde nog dat 't hem genoegen deed dat ook de dames aanwezig waren, die niets gewonnen hadden. Gewooniyk biyven die byde prijsuitreiking weg, maar 't deed hem byzonder genoegen, dat ze hier wei aanwezig waren. Hy hoopte nog te mogen tegen woordig zyn als 't doop- en naamfeest der Jonge vereeniging zal gehouden worden. De heer v. d. Berg braeh* dank aan de dames Spruit en de Vries, die het dag, bestuur hadden voor gelicht by het koopen van pryzen, waarby hun voorlichting zeker op prys gesteld werd. Voorz. bracht nog dank aan ver schillenden, die pryzen beschikbaar stelden, in 't byzonder aan den heer van Willigen en ook aan den heer Wormhoudt, die 6 kistjes sigaren beschikbaar stelde. Medegedeeld werd nog dat de ver eeniging „Onze Vloot" 8 medailles beschikbaar heeft gesteld om die te verrijden voor allen, op nader te bepalen wyze. Verschillende besprekingen werden nu door het comité gehouden. De baan op het Bassin zal door- jetrokken worden en daar zal Dinsdag, beginnende te 10 uur een nationale wedstrijd gehouden worden op eene baan van mogelijk 800 M., waaraan iedereen zal kunnen deelnemen. Aan H. M. de Eoningin zal eene medaille voor dien wedstryd gevraagd worden. Ook zullen flinke geldpryzen aan de medailles worden toegevoegd. Zaterdag is de baan op bet Bassin open voor houders van doorloopende kaarten en wel tot half zes. 's Avonds wordt dan om half acht een maskerade ysfeest gehouden. Eene tent wordt beschikbaar ge steld, waar costumea zullen kunnen worden aangeschaft en waar een kapper aanwezig zal zyn. Deze tent staat by de directietent. Zes prijzen worden beschikbaar gesteld. De toegangsprijs zal dien avond 16 cent zyn voor de niet- houders van personeele kaarten. Aan het dag. bestuur wordt verder de regeling der komende feesten overgelaten. Verschillende zaken met betrekking tot de feesten, contróle en baan werden daarna nog besproken. Het gemaskerd feest Hedenavond heeft, zooals men weet, een gemaskerd ysfeest plaats op het Bassin. Wy achten ons verplicht een ernstig woord van waarschuwing tot het publiek te richten om toch voor zichtig te zyn en niet te veel opeen gehoopt te biy ven staan. Men bedenke, dat aan hst weerstandsvermogen sn da draagkracht, ook van het sterkste IJa, grenzen zijn, en dat zioh onder dit (js •en waterkolom van 8 meter bevindt. Reeds Vrijdagmiddag, by de schoon- rijderij, was het ys op sommige plekken leven sgevaariyk. Ir waren stukken, die geheel waren ingedeukt: één scheur in het ys, en er komen de grootste ongelukken van. Laat het Heldersche publiek dit wel bedenken en, door zleh zooveel mogelijk te versprelifan, of op den wal te biyven staan, de draagkracht van het ys niet forceeren. Voor houders van personeele kaar ten wordt nu het Westeiyk gedeelte van het Bassin, dat tot nog toe niet gebruikt werd, in gereedheid gebracht en gereserveerd. Die krijgen dus wat meer ruimte en zoo zal dit al mede werken om het publiek wat te ver spreiden. Maar het publiek zelf moet ook be denken, dat het onverantwoordelijk Ie te veel opesn te hoopen. Transport- an Havanarbaidart. Voor de afdeeling den Helder van den Centralen Bond van Transport en Havenarbeiders trad gisterenavond in het lokaal „Tivoli" de Bonds voorzitter, de heer A. W. Heykoop van Rotterdam, op met het onder werp: „De loonbeweging voor alle losse arbeiders en voor werk van de Marinewerf, de Gasfabriek en alle particulieren". De belangstelling was niet erg groot. De 8pr. begon met te wijzen op de veranderde tijdsomstandigheden, waardoor de vraag gewettigd was of betthans wel het geschiktste oogen blik is voor een loonactie. Maar de actie was door het Bondsbestuur bereids voor eenige weken terug op gezet en eerst sinds een tweetal dagen is de Internationale toestand verscherpt en wordt ook de positie voor ons land gevaarlijker. Uitvoerig ging Bpr. na den door de Duitsche Regeering afgekondigden verscherp ten duikboot oorlog en schetste hy daarvan de gevolgen, die dit voor ons land, in het bizonder voor het haven- en Transportbedryf, hebben kan. In tyden van overvloedig werk is het gemakkeiyker een loonactie te voeren dan thans, nu er aller wege in het vak slapte is. Als deze toe stand van Btilstand voor handel en bedryf eenigen tyd zoo blyft, zal er een absolute werkeloosheid ontstaan, die, gevoegd by de toenemende scbaarschte, het waariyk niet beter maakt. De toeBtand is thans ernstiger dan ooit, en de Regeering ziet dien ook ernstig in. Br is alom steenkool- graangebrek. De rantsoeneeririg is op zichzelf prachtig, maar 4 ons per dag aan brood is voor arbeiders in ons vak onvoldoende. In Rotterdam is dezer dagen een proef genomen, en er waren arbeiders, die 's morgens om 11 uur al door hun dag-rantsoen heen waren, Spr. heeft een audiëntie aan gevraagd by min. Posthuma, om te trachten het rantsoen verhoogd te krygen voor hen, die zwaar werk moeten verrichten, maar er is eerder kans, dat de Min. zeggen zal: wees maar bly dat je nog 4 ons krijgt en niet nog minder, dan dat hy hetxal verhoogen. Het is goed dit even in het licht te stellenden toestand onder de oogen te zien. Maar we moeten hem ook niet te somber inzien. Laten we, als de toestand niet erger wordt en er werk is, liever begrypen, dat er wel kans is op het slagen eener actie voor loonsverhoo- ging. De arbeiders, vooral de losse, ïyden gebrek, in de eerste plaats doordat er miDder werk is, in de tweede plaats door de ontzettende duurte van letteriyk alles. Wie vóór den oorlog flB.- verdiende, moet thans f26.— verdienen, wil by op denzelfden welstands voet biyven En er is voor ons maar één middel: loens verhooging. Er zyn zulke ontzettende winsten gemaakt in enkele bedrijven, en de bedryfsonkosten zyn anderzyds zoo gestegen, dat daar nog wel wat loonsverhoogiDg ook 'j kan. Het is opmerkeiyk dat thans ook veel stakingen gevoerd worden, trots de slapte. Want uitteraard worden ze in drukke tyden begonnen. Maar juist de groote armoede, die geleden wordt, in tegenstelling met de enorme winsten, is oorzaak, dat de actie thans feller en intenser gevoerd wordt. Er kunnen geen „stakingbrekers" meer van buiten de grens worden aangevoerd, en er is grooter gevoel van samenboorigbeid onder de arbei ders dan vroeger. Spr. wyat op de loonacties in de Rotterdamsche haven, waar trots de slapte toch belangryke verbeteringen z|jn verkregen, op IJmuiden, Harlingen enz. Wat hier betreft, by de Marine werf kan het loon zeer zeker beter werden. By de gasfabriek moet het oox wel kunnen, en de particuliere aannemers moeten hun bedryfson kosten dan nog maar wat verhoogen. Het Hoofdbestuur zet de actie op, en als er nu wat werk komt, moeten we hier aan den gang. Ofschoon het tarief al gereed is, zal spr. het niet voorlezen, omdat het dezer dagen in druk komt en dan ook gepubliceerd wordt. Als de werklieden meehelpen zal de actie kunnen worden doorgezet. Maar dan moeten zenietachterbly ven. Leendert Baars met zyn troepje is er nu uitgewerkt, dus voor onder- kruipery behoeft men niet meer zoo te vreezen. Spr. wekt op tot aaneensluiting. De Centrale Bond heeft 4000 leden, en alB voorbeeld welke verbeteringen zyn ingevoerd, wyat spr. op Harlin gen. Want men zegge nietZooiets gaat in groote plaatsen wel, maar niet in kleine. Juist in kleine, omdat men daar elkander kent en, precies weet wie nog niet meedoet. De leden moeten onder elkander propaganda voerenvooral de vrou wen kunnen hiertoe veel meehelpen in huiBgezin. Met eene opwekking tot lid worden eindigde spr. De voorzitter deed mededeeling van de oprichting van het Bureau voor Arbeidersrecht, waar men alle moge- ïyke adviezen kan krijgen. Verschillende aanwezigen gaven zich als lid op, en daar er geen debat was, werd de vergadering vervolgens gesloten. Een babbeltje tan Griat Optimist. Ja, maar een klein babbeltje I U zult wel eenB gedacht hebben, mis schien „wat hooren we toch weinig van Griet I" Ja menzchen, 'k heb weinig tijd tegenwoordig, 'k leer voor baker. Een fyn baantje, 'n gemak- keiyk baantje in den tegenwoordigen tydAls je maar eerst lid bent van den bakersbond en je je slachtoffers, of te wel patiënten ia drie klassen kant verdoelen. Ingezonden Mededeeling. Helder. Café-Restaurant. T.l.foon Intern. 49. Virgiderzalen disponibel. Wl LH E LM I NA-BI LLARD. Gewone consumptieprijzen. Olnera worden sin huls bezorgd. lste klas: officieren en wat daarmee gelyk staat. 2de klas: schoolmeesters, machinis ten, enz. 8de klas: de zeer gewone burger- menscbjes. En als je 't dan eenmaal zoover hebt gebracht, dat Je alleen onder de deftigheid rondgaat (zie Je, dan moet je een diploma hebben, maar 'k ben al op een bakercursus) nou, dan heb je een luxeleventje. Alleen voor mevrouw en 't kindje zorgen, lekker eten en drinken en met een uitgestreken gezicht de fooitjes opstrijken, he, was 'k maar al vast zoover. Eenmensch moet er wat by verdienen tegen woordig, anders raakjeheelemaalop dè flesch, nou en myn kinderen wor den gelukkig al groot en Jan is nog al inschikkeiyk. Het heilige moeten, he 'k Oefen me nou nog maar met familieleden en kennissen. Dat zijn dan om zoo te zeggen mijn proef- konyntjes. Aangezien het allemaal uit den werkmansstand is, hoef je daar als baker niet stil te zitten, temeer daar je je eigen huishouden er ook by waarneemt, 's Avonds thuis den boel regelen, eten voor den vol genden dag in de höoikist enz. Tyd om te lezen schiet er dus niet veel Nu ben ik dan eigeniyk waar ik wezen wou, waarom ik dit bab beltje gauw even neerkalk. Ban ik dan hevig in de weer om my'D jongsten spruit zfin overjas op te knappen, als Jan me over te tafel de krant toe schuift. „Daar, lees er es, Griet, we krygen weer zeep". Nou, dat was een zucht waard en 'k kyk vluchtig de krant door en ben alweer aan 't naaien. „Heb Je 't gezien?" vraagt Jan weer, met iets ondeugends in zyn oogen, „we krygen weer zeep". Daar begrijp ik niets van. Is daar nu zooveel leuks in, dat we zeep krygen? Dat dat ellendige geschar rel met allerlei knoeirommel een einde neemt? „We krygen weer zeep", herhaalt myn eega ten derde male. Aandachtig lees ik nu het zeep- bericht. Wat? 'kKyk 't nog eens doer. Wat nou? Jan glundert, „O, o, die mannen 1" roep ik eens klaps uit, smyt jas en vingerhoed en krant en de heele ratteplan op tafel en spring overeind„Ia dat nou weer mannenwerk, ja of neen Nou, die dat heeft bedacht, heeft bepaald nog nooit iets met luiers en dergo- lfike dingen te maken gehad. Einde- ren onder 't jaar niksl Verbeeld je, of het roggebrood is, dat ze nog niet verteren kunnen I Een mensch heeft immers zfin heele leven niet zooveel zeep meer noodig ah Juist in zyn eerste jaarl Tien luiers per dag is een kleinigheidje en reken dan nog eens al de andere kleertjes, bedde- goed, ja, weet ik all Wordt het nu tyd, dat er vrouwen eens een woordje mee gaan praten?" Zoo draafde ik door en myn ge duldige echtvriend genoot van zjjn verrassing. Zie je, dat is een man, maar die bad 't toch al gauw lu de gaten, dat zoo iets kant noch wal raakt. Ja, daar zyn nog wel enkele practische mannen l Och, och, wat rare tyden toch tegenwoordig 1 Daar brengt me Juist de post een boekje met bonnetjes. Of je van de bedeeling bent net als met die eokes. Wat een getob en gewacht, eer je een bonnetje te rakken hebt. 'k Heb hooren vertel en, maar de menschen praten zoo veel, dat er al een vrouw in 't zieken huis ligt tengevolge van het lange staan en gedraDg. Als je daar echter tegen kunt en je huishouden lydt er niet onder en je doet dan evenals die vrouw, van wie ze me vertelden, dat ze in een vuilnisbak ging graaien, die buiten stond en er aan goede anthraciet wel voor een dag warmte uit haalde, dan legt dat wachten je nog geen windeieren. Wat een ver kwisting he? zooveel goede brand stof zoo maar weg te smytenVast geen aanstaande zuinige huisvrouw I Neen, dan is die kennis van me een andere, die zelfs tegenwoordig voor haar drie kinderen en zichzelf de schoenen lapt. Ze heeft het nooit geleerd, maar u moet zien, hoe knap ze dat levert! Ik heb baar tenminste den raad gegaven zich by den Urgen- tieraad maar voor schoenlapper op te geven, maar zy voelt meer voor conducteur. Niet voor een conduc teur, hoorl want 't ia een fansoon ïyke vrouw, die veel van haar man houdt en dat is geen conducteur, fin nu nog even vertellen, dat we weldra hier in Den Helder een tynen avond krygen. Onze vereeniging houdt een openbare vergadering op 18 Februari Daar wordt dan door prima krachten een mooi tooneelstuk opgevoerd, verder muziek gemaakt, een soort fancy-fair gehouden mot mooie prijsjes (zelfs onze presidente Dr. Aletta JacobB stuurde heel wat nog een andere dame van 't Hoofdbestuur) en warempel tot slot een enkel dansje na. Daar stonden een beeleboel toch zoo opl Nu, met die kou is 't niet overbodig, he? En de glorie op den avond is dat onze Dr. Jacobs meteen of meer bestuura- damea als onze gast dan over wil komen, als er geen verhindoriDg komt natuuriyk. Heb ik geen gelyk, dat het een eenige avond zal worden? De zaal van „Casino" moet dan ook tjokvol worden en dat kan met 15 cent entree, is 't niet? En dat dansje zal wel jong volk I lokken en eokJa, 't is waar

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 5