HELOEiSCHE MANT Tweede Blad. VAN ZATERDAB 10 FEBRUARI. Duitschland en de Vereenigde Staten. Berlijn, 9 Februari. Blijkens een hier ontvangen bericht zal Bernstorff, do Duitache gezant te Washington, zich met het diplomatieke en consu laire personeel den 13den dezer te New-York ophets.s. „Frederiik VIH" van de Skandinaafsche lijn inschepen. Gerard, de Amerikaansche gezant, zal dezer dagen met het gezantsebap3- personeel Berlijn verlaten. DE STEMMING IN AMERIKA Naar de .Times" uit New-York verneemt, wordt de stemming aldaar meer en meer pessimistisch. Men vreest, dat Duitschland, aangemoedigd door het eerste succes van den duik bootoorlog, thans de koe bij de horens zal pakken en dat de oorlogstoestand nog slechts een kwestie van dagen is. De regeering te Washington ziet den toestand met kalme vastberaden heid onder de oogen. Men vreest, dat alleen nog een wonder het ergste kan voorkomen. De „Morning Post" verneemt van iemand, die aangaande de houding van den president en van de bevol king op de hoogte is het volgende De president kan geen oorlog ver klaren op grond dat één enkel men- schenleven verloren ging. Daarvoor is het to laat, omdat ongelukkiger wijze reeds -te veel menschenlevens verloren gingen. Eén meer of minder, het spijt, met dit te moeten zeggen, zou een al te kinderachtige aanleiding zijn. Een of twee dingen kunnen de oorlog veroorzaken een tweede ,Lu3itania"-zaak of kleinere schade zou de eerste oorzaak kunnen zijn. Indien de ,St. Louis" of een andere groote Amerikaansche paesagiersboot tot zinken werd gebracht en Ameri kanen verdronken, zou het volk den oorlog eischen, zooals dat ook na de ontploffing in Maine geschiedde. President Mac Kinley is toen voor den aandrang bezweken, dat zal Wilson ook doen. Een andere oorzaak die tot een onmiddellijke oorlegaverklaring zou leïdeD, is een openlijke daad van ge weid, aan deze zijde van den Atlan- tischen Oceaan door Duitschland be dreven. Iudien een of meer onder zeeërs in onze wateren verschenen en daar niet alleen koopvaardijsche pen maar ook eenige oorlogsbodems trachtten te verwoesten of tot zin ken te brengen, dan zou ook dit aanleiding zgn tot het onmiddeiyk uitbreken van den oorlog. Be Yereenigde Staten mogen dan al den oorlog verklaard hebben, Duitschland zal de zaak moeten for- ceeren. Hoewel president Wilson hoopt het oorlogsgevaar te kunnen af wenden, gelooft bfi toch dat de krijg onvermijdelijk zal zijn, vandaar dat aller, c-r op wordt gezet: om zich op den Trt«s«l|ken dag voor to be reiden. De American Lins heeft het ver trek van do booten .8t Louis" en „St Paul" veor oubepaalden tijdver- schoven, daar hot staatsdep&rtement geweigerd heeft de maatschappij te adviseeren, of de schepen al of niet de reis zouden kunnen aanvaarden, waarbij zy in de Buitsche oerlogszóno terecht zouden komen. Set staats- departement heeft er eehter op ge wezen, dat neutrale schepen ter ver dediging bewapend mogea worden, als de eigenaars zulks wenschen te doen en dat Amerikaansche schepen het recht hebben elk gedeelte der zee te doorkruisen. Het verschuiven van het vertrek der schepen van de American' Line beeft den dagbladen een scherpe critiek ontlokt. Be pers wijst er op, dat dit feitelijk een erkenning is van de Buitsche blokkade der Amerikaan sche havens. De „Evening World" weet echter mede te deelen, dat do American Line ervaren kanonniers zookt. Het blad trekt hieruit de conclusie, dat de „St. Louis" bewapend naar de versperde zóne zal worden gezonden met de instructie om zich bij een aanval te verdedigen. Berlijn, 9 Febr. Biljkens een hier ontvangen rechtstreeksch bericht van de New Torksche Times hebben noch de Amerikaansche leger-, noch de vioot-autoriteiten gelaat, Buitsche matrozen in hechtenis te nemen. Be matrozen, die hun schepen wilden verlaten, zijn aangemaand, zich naar het landverhuizersstation to begeven. Op as „Kronprinzesain Cicilie" is, hangende een civiel proces te Boston, beslag gelegd. Deze maatregel is echter alleen getroffen om te verhin deren, dat het schip wordt beschadigd ea zoodoende, de waarde ervan, die ala waarborg dient voor de eiüchende partij, zou verminderen. Nopens de andere Duitsche schepen heeft de regeering officieel verklaard, dat zij ze niet in beslag zal nemen eu dat de Duitschers over die schepen naar believeu kunnen beschikken. De bemanningen der geïnterneerde Duitsche hulpkruisers zyn uit voorzorg van boord verwijderd; zij zfin goed gehuisvest. DE HOUDING VAN PERU Parijs, 9 Febr. De .Herald" ver neemt uit Lima: Peru bereidt zich er op voor beslag to leggeu op do 16 Duitache schepen, die iu Peruaansche havens liggen, ala waarborg voor Peruaansche schepen, die tot zinken worden gebracht. De duikboot- en mijnoorlog. Berlijn, 9 Februari. Een onzer op zee zynde duikbooten meldt dat z|j tot dusver 16.000 ton scheepsruimte in den grond heeft gebeord; een andere heeft 7 stoomschepen en S zeilschepen tot zinken gebracht. Londen, 9 Februari. Een stoom schip heeft in een Engelsche haven don tweeden officier eu een matroos van d8 Noorscbe bark „Storkog" ge land, die door een Duitsche duikboot in den grond is geboord. Wat er va de andero opvarenden is geworden, is onbekend. Het Spaanscbe stoomschip „Nueva Montana" is getorpedeerd. Madrid, 9 Februari. Dertien man van het Noorsche atoomschip .Sol- bakken" (2616 ton) dat bij Finisterre is getorpedeerd, zijn ontscheept. De .Solbakken" W3s metjeen ladiug graan van Buetfos Ayres naar Cher- bourg onderweg. Er is een man ver dronken een andere door de koude bezweken. Een sloep met den kapiten en veertien man wordt vermist. Engelsche torpedojager op een mijn geloopen. Londen, 9 Februari. Een torpedo jager van een oud type, die dienst deed als patrouillevaartuig, is in den afgeloopen nacht in 't Kanaal op een mijn geloopen en gezonken. Alle officieren zijn verdronken; van de bemanning zijn 5 gered. Van het Wettelijk front. Londen, 8 Februari. Wij hebben vanochtend een aanval gedaan op een gewichtige stelling van den vijand op het hoogste punt van den heuvel van Sailly Sailliael. Wij be reikten ai onze oogmerken, maakten een machinegeweer buit en maakten 78 krijgsgevangenen, onder wie twee officieren. De vermeestering van Grandcourt door onze troepen is aan beide oevers van de Ancre door sterken drnk gevolgd en wij zijn aanmerkelijk vooruitgekomen. Ge durende den nacht hebben wy de hoeve van Baillescourt aan den weg Beaucourt-Miraumont aangevallen en genomen en ten Zuiden van de Aucre hebben wij nog een loopgraaf van den vijand genomen. Bij deze krijgs verrichtingen hebben wij 82 krijgs gevangenen, onder wie één officier gevangen genomen. Gedurende den nacht zijn Duitscbe overvallen bij Grandecourt en ten Z.W. van la Bassée afgeslagen. BerlljD, 9 Febr. In de bochten by Yperen en Wytschaete zoowel als van de Ancre tot aan de Somme hadden levendige artilleriegeY6Chten plaats. Dea morgens vielen de En- gelschen bij Serre aan, maar werden teruggeworpen. Ten Noorden van het woud van St. Pièrre Yaast bleef den Eugel- schen, na een over het algemeen mislukten aanval, een klein gedeelte onzer stelling in handen, dat echter thans versperd is. Tusschen Maas en Moezel drong na een prachtige artillerie-voorbe reiding, een compagnie by Flirey tot in de derde Fransche linie, en bracht met geringe verliezen 26 gevangenen terug. Parijs, 9 Februari. Beoosten de Maas is een' Duitsche aanval in de streek van Vaux en Les Palmaneix volslagen in het Fransche vuur mislukt. In Woevre hevige artilleriestrijd en patroeije actie ten N. van Flirey. De neutralen en de duikbootoorlog. Volgens de Yossischa Zeitung zegt het Hbl. heeft graaf Tisza in een vergadering met zyn partij- genooten medegedeeld, dat v 6 r de verzending van de nota over den verscherpten duik bootenoorlog met de neutrale Staten van Europa voeling ie gehou den en dat men op grond van dit voeling houden als zeker kan aan nemen, dat de Europeesche neutralen naar aanleiding van dien maatregel geen oorlogaactie tegen de centrale machten zouden ondernemèn. Het klinkt 'haast ongelooflijk. Yan te voren zou dus door de neutrale Staten, door Spanje, de Scandina vische landen, ook door ons, op offl cieuse wijze te kennen zyn gegeven .gaat uw gang maar, torpedeert onze schepen maar zonder waarschuwing, zonder onderzoek. Wy zullen fiolen laten zorgen. Wij zullen alles in gelatenheid dragen. Wij zullen tegen over elke aanvallende houding op onze handeleschepon strikt neutraal blijven." Het klinkt ongelooflijk een regeering, die zoo handelde, of toeliet, dat regeerings autoriteiten zoo handelden, zou schuld hebben aan de vernietiging van haar eigen schepen, van levens van haar eigen onderdanen. Maarer is meer, dat in dezelfde richting wijst. De correspondent van de „N. R. C." te Berlijn Bchreef op 1 Februari aan dat blad: .De duikbootoorlog, zoo hoorde ik, zou b.v. by ons te lande niet meer op hevigen tegenstand stuiten. Of Duitschers in ons land deze opvatting hier hebben gewekt, of dat landge- nooten deze meening tegenover in vloedrijke Duitschers, die ons land bezochten, hebben uitgesproken, weet ik niet. Iu ieder geval brachten ver trouwenslieden der Duitache regeering dezen Indruk mee uit ons land. Dat zij verkondigd werd door menschen, die tot voor korten tfld nog tegen standers van den duikbootoorloog in zyn felsten vorm waten, was een duidelijke aankondiging van hetgeen er op til was." Is hier een bevestiging van de half officieele mededeeling van graaf Tisza? Of wyst dit alleen erop, dat de Duit sche regeering meer met vooraan staande leden der burgery .voeling" heeff gehad, menschen door de „Toe komst" en andere Duitsche geschriften bewerkt, die inderdaad geantwoord hebben: .Torpedeert onze zeelieden maar, vernietigt onze zeevaart maar. Wy zullen ons niet verzetten?" Een dergelijke geestesgesteldheid bestaat inderdaad in ons land; het feit be staat b.v. dat een zekere jhr. Band- berg, zich noemende oud officier, in een Duitsch blad openlijk de Duitsche regeering aanspoorde tot „rücksicht- lose Anwendung" van de duikbooten en afsluiting van de zeeën om Enge land ook voor de neutralen, d. w. z. tot het ontzaglijk vergrooten van de gevaren ook voor onze scheepvaart. Is het niet de regeering geweest, zijn het niet officieele regeeringsper- sonen geweest, die, officieus gepolst, aldus hebben verklaard, dan hebben indien tenminste de mededeeling der „Voss. Ztg." juist is landge- nooten van het typs-Sandberg mede de verantwoordelijkheid voor het nieuwe gevaar voor onze visschers en zeelieden te dragen. BINNENLAND. De Regeerlngsverklaring. De verklaring, door den minister-van Binnenlandsche Zaken, Donderdag in de Kamer afgelegd, bevat - naar het „Hbl." meent zeer weinig, dat de luide bravo's en teekenen van in stemming der kamerleden begrijpelijk maakt. De voornaamste de eenige belang rijke mededeeling is wel dat de regeering ook thans, na den afgekon- digaen verscherpten duikbootenoorlog, haar houding „zelfstandig" bepaald heeft. Dus geen overleg met andere Staten gepleegd heeft, geen voeling heeft gehouden met andere kleine neutrale Staten, die in ongeveer gelijke omstandigheden verkeeren als wij. Wij gelooven dat van een gezamenlijk optreden meer kracht had kunnen uitgaan en betreuren dit. Deze „zelfstandigheid" zou zeker mooi zyn als met die zelfstandigheid het „met nadruk protesteeren" van de regeering ook maar de allergeringste uitwerking had. Doch ieder weet, dat dit geenszins het geval is. Er zullen nog wel enkele zoogenaamde con cessies gedaan worden concessies, die de duikbooten niet verhinderen onze schepen ongestoord te vernie tigen, en waartoe als wij goed zijn ingelicht reeds voor het afkondigen van de duikbooten-oorlog besloten was, maar verder resultaat heeft een na drukkelijk protest niet. Onder die omstandigheden had de regeering, meenen wy, beter gedaan wat minder fraaie woorden te ge bruiken. Dat de regeering .het begin sel van de vry'e zee" hoog houdt, klinkt allerliefst, maar aan de vrije zee zelve hebben onze handelsschepen, die thans in de havens opgelegd zijn, toch wel iets meer. Dat recht ook recht blijft als het geschonden is, is een aanvechtbare stelling, die de slacht offers van hetgeachonden recht weinig troost brengt. Onpartijdigheid tegen elke partij ia uitnemend wij moeten niet vóór een der oorlogvoerende partyen zyn. Maar als Nederland zelve party is, als Nederlandsche schepen - zyn wij onder onze vlag niet sou verein en Nederlandsche zeelieden zeiven worden aangevallen zouden wy toch gaarne wat minder zelfgenoegzame onpartijdigheid by de regeering zien. Alle Nederlanders hebben thans de plicht de leiding van de regeering te volgen en vertrouwen in de regeering te hebben. Maar de regeering do6t van haar zyde zeer weinig om dat vertrouwen te versterken. Nedsrlandsch vaartuig In dan grond geboord. Een trawllogger uit Katwyk, die Vrydagmorgen van de visschery te IJmuiden binnenkwam, rapporteerde, op grooten afstand gezien te hebben, dat een Nederlandschstoomvisschers- vaartuig op de Noordzee door een duikboot aangehouden en eenige oogenblfkken later in den grond ge boord werd. De scheepsboot van het tot zinken gebracht vaartuig, waarin de bemanning zich gered had, werd door de duikboot op sleeptouw ge nomen en dé equipage op een in de nabyheid zfinden zeiJloggor overgezet. De nationaliteit van de duikboot konden de mannen van den trawl logger wegens de grooten afstand niet waarnemen. Evenmin wist men naam, merken of herkomst van het getorpedeerde vaartuig met zekerheid mede te deelen, zoodat de binnen komst van het vaartuig, waarop zich de geredden bevinden, zal moeten worden afgewacht. Zeer waarschljn- iyk zal men trachten de haven van IJmuiden binnen te loopen, daar het gebeurde noordelijk van deze haven plaats greep. Ook iverschillende stoombeugers uit Vlaardingen werden beschoten. Op den stoombeuger „Voorbode" was men druk bezig met het bewerken van de gevangen visch, toen een schot in het water terecht kwam, gevolgd door meer schoten, waarvan enkelo tusschen den schoorsteen en de masten doorgingen. De schipper van dezen beuger roeide in de scheeps boot naar de duikboot, die ongemerkt, doch van Duitsche afkomst bleek te zijn. De papieren werden den com mandant ter inzage aangeboden en door hem in orde bevonden. De duik boot verdween daarop en de beuger zette de reis naar IJmuiden voort. Een later bericht meldt: Het Nederlandsche stoomvisschers- vaartuig, dat tot zinken is gebracht door een onderzeeboot, is de „Derika", IJmuiden 265. De bemanning is bin nengebracht door den logger „Kat wyk 78". Geen ongevallen. Van een der opvarenden van den logger vernam de berichtgever van het „Hbld." de volgende by zonder heden: De logger was visschende toen men op zeer grooten afstand een stoomtrawler waarnam, die even eens aan de kor lag. Naeenigentyd zag men van den trawler een boot wegroeien in N.O. richting, waaruit men opmaakte, dat er 'iets byzon- ders aan de hand moest zyn. Doch men kan niets buitenge woons opmerken. Even daarna hoorde men een zwaren knal en zag den trawler laDgzaam wegzinken. Met alle recht kon men dus aannemen, dat de trawler op een myn geloopen of getorpedeerd was. Men zag nog steeds de scheepBboot met menschen erin, zoodat men over het lot dier opvarenden niet bevreesd was. Eerst na een lange poos kwam een Duitsche onderzeeër naar den logger toe en vroeg een der officie ren of de schipper een aantal schip breukelingen wilde meenemen naar een Nederlandsche haven. Deze vol deed gaarne aan het verzoek. In hun eigen scheepsboot, die achter de duikboot aansleepte, kwamen de opvarenden toen op den logger over. Eerst toen vernam men dat het stoom vaartuig de in IJmuiden thuis- behoorende „Derika" was. Naar een der opvarenden van den trawler aan de bemanning van den logger vertelde, was de „Derika" Donderdagmorgen tegen elf uur vis schende op ODgeveer 36 mylen N.W. ten W. van IJmuiden, toen men op eens schoten hoorde knallen. Men kon niet waarnemen vanwaar die kwamen daar men niets op het water zag. Een zevental schoten volgde achtereen, van welke een door het stuurhuis ging en hot peil kompas verbrijzelde. De roerganger bleef echter onge deerd. Pas toen zag men een duik boot nader komen van zeer groote afmetingen en Duitsche nationaliteit, doch ongenummerd. Middelerwyl gelastte de schipper zyn schepelingen de zwemvesten om te doen en in de boot te gaan, welke reeds overboord was gezet. De schip per nam alle papieren mede om aan den duikbootcommandant te toonen. Zoo kwam men naar de duikboot, welke tot op zeer korten afstand was naderby gekomen. De papieren wer den iDgezien en den schipper mede gedeeld, dat zyn schip zou worden tot zinken gebracht, omdat hy in het verboden gebied was. Ofschoon de schipper protesteerde, omdat hy 81 Januari wasj vertrokken en dus van geen verbóden gebied afwist, werd het bevel niet ingetrok ken, omdat de commandant niet kon afwijken van zyn voorschriften. Van de duikboot gingen eenige schepelingen mede naar den trawler en legden een tweetal bommen, een in de machinekamer en een ln de achter kajuit. Nadat het schip verlaten was, volgde spoedig een ontploffing, waar door het vaartuig zonk. Onze scbep8n vastgehouden. Naar wy vernemen wordt een groot aantal booten der Pakefcvaart- maatschappij iu de havens van Sin gapore en Penang door de autoriteiten vastgehouden. Men heeft eerst thans hiervan bericht ontvangen en heeft reden om aan te nemen dat de eerste telegrammen van den Gouverneur- Generaal aan den Minister van Ko loniën over deze aanhoudingen niet door de censuur zyn doorgelaten. Daar het geregeld scheepvaartver keer in Nederlandsch Indië in hooge mate stoornis ondervindt van hot stilleggen van een groot gedeelte dei- vloot van do Paketvaartmaatschappy, heeft de Nederlandsche regeering by de Britsche regeering op onmiddellijke vryiating der schepen aangedrongen. (H-bl.) De „Westerdljk", Van bevoegde Duitsche z|de wordt aan het Haagsche Correspondentie bureau in verband met de uitzending door de Nederlandsche regeering van twee zeesleepboatsn naar Stornoway, om het met regeeringsgraan geladen stoomschip „Westerdyk" naar Neder- lano te sleepen, megedeeld dat de Duiteche marine zooveel in haar ver mogen ligt maatregelen heeft ge troffen om die sleepbooten in de ge- vaarzöne te beveiligen. Doordien die sleepboaten echter wat later dan aan vankelijk was bekend gemaakt uit Nederland waren vertrokken, was het te vreezen dat er by de Duitsche marine verwarring zou ontstaan, o.a. door niet tydig ontvangen instructies, teu gevolge waarvan de sleepbooten in groot gevaar zouden komsn, te meer omdat visschersvaartuigen en sleepbooten wegens de talrijke ge vallen van misbruik van neutrale vlaggen in het algemeen onder ver denking staan. De „Jason" binnen. Nadat sedert Vrydag 2 dezer geen enkel schip uit zee te Amsterdam was aangekomen, arriveerde gister middag van Buenos Ayres iu de Hout haven hot stoomschip „Jason" van de Kon. Nederl.Stoomb.-Maatschappy, met eene volle lading mais. Op de Noorsche kust werd het stoomschip door een Engelsch oorlogs schip aangehouden, doch het mocht de reis naar Nederland vervolgen, toen bleek dat alle papieren in orde waren. Yerder werd op de Noordzee niets byzonders waargenomen. Het stoomschip Jacatra"! van den Rotterdamschen Lloyd is Donderdag te Falmouth aangekomen. Eveneens is aldaar aangekomen het MederlaudBche- stoomschip „Morak" met ongeveer 4800 ton maïs, op weg van New-York naar Rotterdam. De „Gamma". Wolff seint uit Berlyn, dat tusschen de Duitsche en .de Nederlandsche regeering van gedachton gewisseld ia over het tot zinken brengen van het s.s. „Gamma." De Duitsche regeering heeft ver zekerd, dat zy de zaak bij den terug keer van de betrokken onderzeeër ernstig zal onderzoeken. Scheepsvorderingswet. De Eerste Kamer heeft Vrijdag middag de Scheepsvorderingswet aan genomen. Alleen de byzondere tijds omstandigheden wettigden naar de algemeene meening der leden de indiening van zulk een diep ingrij pend wetsontwerp, dat evenwel naar hun oordeel zonder verwyi behoorde te worden aangenomen. Het brood duurder. De „Staatscourant" van gisteravond bevatte de navolgende beBóhikking De Minister van Landbouw enz. heeft, onder intrekking zijner be schikking van 2 Februari 1917, voor zoover betreft de vaststelling van een maximumprys voor tarwe waterbrood, met ingang van 12 Febr. 1917 den maximumprys voor tarwewaterbrood (gebuild) bepaald op 121/, cent per 400 gram, en dien van tarwewater brood (gebuild), gebakken onder rabbinaal toezicht op 18 cent per 400 gram. Steenkolen. Naar aanleiding van een bericht, als zouden ingevolge een besluit van de directies der vereeDigde spoor weg- maatschappyen, in verband met het bekende kolenaanbod der Duitsche R9geeriug reeds Donderdagnacht 200 wagons naar Duitschland vertrokken zijn om kolen te halen (zie le blad), kan worden medegedeeld dat, alhoe wel thans in de eerBto dagen nog geen Nederlandsche wagons naar Duitschland kunnen worden verzon den, er goede kans bestaat dat tegen het einde der volgend^ week daartoe wel zou kunnen worden overgegaan. Nogmaals wordt er intuaschen do aandacht op gevestigd, dat de te betrekken hoeveelheid kolen aan de moeilijkheden aan de brandstoffen- voorziening verbonden, zoowel wat de voorziening in huisbrand als wat de voorziening voor de industrie in het algemeen betreft, in de eerste tyden zeer weinig of niets zal tege moet komen. Da kolennood. ült vele plaatsen komen berichten van maatregelen ter bestryding van den kolennood genomen. Evenals hier geschiedt, worden de straat- lantaars öf niet óf zeer spaarzaam ontstoken, scholen worden gesloten (o.a. in Putten, Bussum, Hilversum, Amersfoort, Culemborg, Wageningen, Bergen, Kwadyk, Middelie, enz.), zelfs zyn reeds verschillende industrieën stopgezet, in Twente en elders. De aardappelnood te Amsterdam. Donderdag zijn te Amsterdam 12 wagons regeeringsaardappelen aan gekomen en als een loopend vuurtje verspreidde zich dit nieuws door de stad. De winkels werden bestormd en verschillende waren tegen den mid dag al weer uitverkocht. Toen men ze sluiten moest, werden hier en daar ruiten ingegooid. Ook in de Jordaan was de opgewondenheid groot en hadden min of meer be- langryke incidenten plaats. Nog om 4 uur 's middags stonden vrouwen op hun middagmaal aardappelen te wachten. Ook aardige en gemoede- ïyke tooneeltjes vonden plaats tus schen het publiek en de agenten wier welwillend en tactvol optreden algemeen geroemd wordt. Schuin tegenover elkander bevon den zich een aardapffelhandel en een kruidenierswinkel, waar zich hon derden vrouwen stonden te verdrin gen. Het was er een gezoem en lawaai, want men drong op elkander om in de winkels te komen. Le kruidenier deelde een paar handen pepermunt uit onder de wachtende vrouwen en schertsend boden deze ook aan de agenten zoo'n kleine versterking aan. De ouderen, die al langer hun volkje kennen lieten zich dat lachend welgevallen en staken een pepermunt in den mond wat tot allerlei vroolyke commentaren aan leiding gaf. Maar in de deur van den winkel stond een jonge agent, die blozend de vrouwenhanden af weerde, tot men hem het witte tabletje keurig op zyn jaskraag mikte. Het gelukte en een gelach en gejoel steeg uit de menigte op. Ten slotte kon de agent het niet meer alleen redden twee anderen kwamen hem op zyn moeilyken post bystaan. De wachtenden, die zich tot dusverre op een kluit voor den winkel hadden aaamgedrongen, werden nu op een ry geplaatst en zoo stonden zy daar uren op hun beurt te waGhten. Lichting 1911 onbereden korpsen. Naar hét Haagsche Corr. bureau meldt, is het nog geenszins zeker, dat de lichting 1911 by de onbereden korpsen, (torpedisten en pantserfort- artillorie uitgezonderd) wier vertrek met onbepaald (klein) verlof op 10 Maart a.s. in uitzicht werd gesteld, op dien datum zal kunnen vertrekken. PLAATSELIJK NIEUWS. P. Groen, t In den ouderdom van ruim 87 jaar ia hier ter stede overleden de heer Pieter Groen, hoofd der kassiersflrma P. Groen A Zoon. Van de oprichting in 1860 af, heeft de overledene, tot op hoogen leeftyd eerst voor eenige jaren trok hy zich uit de zaak terug zyne beste krachten aan de zaak gegeven en deze opgevoerd tot een alom in den lande gunstig bekende kassierszaak. De firma Groen vertegenwoordigt in onze gemeente de Nederlandsche Bank door haar agentuur van deze instelling. De overleden heer Groen, die den graad van candidaat-notaris bezat, heeft gedurende eene reeks van jaren de belangen van verschillende inge zetenen, behalve in zaken, ook in den Raad bevorderd. 14 Juni 1870 werd hy benoemd tot lid van den Raad, en vervulde gedurende 27 jaren deze functie, de laatste 0 jaar als wethouder. 4 September 1888 werd by in die laatste functie benoemd, nam' na het overlijden van burge meester Beukenkamp (8 Dec. 1895) tot aan de installatie van den beer Van Steyn (11 Febr. 1896) het waar nemend burgemeesterschap waar en trok zich in 1897, by de periodieke verkiezingen terug. De heer Groen vervulde gedurende eene .reeks van jaren het ambt van viceconsul van Duitschland en con sulair agent van Rusland. De Russische regeering erkende zyne verdiensten door hem de orde van St. Anna van Rusland en van den H. Stanislaus van Rusland te vereeren. De begrafenis is bepaald op Dinsdag 13 Februari, nam. 1 uur. De Stelling-Commandant heeft eenige militaire vrachtauto's ter be schikking gesteld om het benoodigde meel van de fabrieken van de firma Wessanen Laan te Wormerveer naar hier te vervoeren. Distributie cokes. Wy vestigen de aandacht op de advertentie betreffende de distributie van cokes. Wij zullen op onB pu blicatiebord (het rechtsche) eveneens de letters dagelijks vermelden Gasbesparing. Verder verwijzen wy naar do ad vertentie betreffende de nieuwe re geling omtrent het gasverbruik. Toonkunst-uitvoeri g. De Heldersche afdeeling der Maat- schappy ter bevordering der Toon kunst had Donderdagavond pech. Niet maar zoo'n klein beetje, zooals dat wel eens kan voorvallen en waarby dan meestal nog wel de uitvoering gered kan worden, - maar een reusachtig onoverkomeiyk pech, dat de geheele aangekondigde uit voering van de „Jahreszeiten" on- mogeiyk maakte. Op deze uitvoering zou o.a. meezingen de heer Jos. Holthaus, tenor, (Rotterdam) en deze heei werd, vlak vóór de uitvoering, ziek en moest af-telegrafeeren. Woensdagavond was de generale repetitie nog gehouden, Donderdag kwam de andere solist, de heer W. Herckenrath, bariton, te Ryswyk, maar ook kwam toen het telegram, dat de heer Holthaus was verhinderd. Goede raad was duur. Het Bestuur delibereerde, telefoneerde, telegra- pheerde naar links en rechts, maar van aile kanten kwamen berichten van verhindering. Er was niets aan te doen: het oratorium moest ver vallen, en, daar alle toebereidselen getroffen waren voor eene uitvoering, moest in allerijl een programma worden geïmproviseerd. Gelukkig bleken er verschillende stadgenooten bereid te zyn hunne medewerking te verleenen en het resultaat van deze geïmproviseerde uitvoering was een goed geslaagd solistenconcert. Allereerst trad de heer Fi. Nap, de welbekende violist, op met een drietal vioolsolo's. Vooral Beethoven's Andante viel zeer in den smaak, en een harteiyk applaus beloonde den speler. Mevrouw Mooy zong oen tweetal bekende liederen van Scbübeit; vooral in het prachtige „Erlköuig" wist zy den angst van den knaap, door den componist zoo schitterend weerge geven, zeer expressief te vertolken. Luitenant Fakkeldy toonde zich op zyn fluit een meer dan gewoon dilettant; het applaus dat hem, Da het prachtige Andante ten deel viel, kwam dan ook recht uit het hart. Tenslotte gaf de heer Mooy een paar solo-nummers voor piano. Het prachtig instrument, dat Gonda van Dam Maandagavond bespeeld had, diende den heer Mooy ter vertolking van zijne soli en een luid applaus was zijn dank. De heer Herckenrath, die voor de pauze twee liederen van Straussten gehoore bracht, bezit een zwaar, fraai geluid, dat boeide en imponeerde. Na de pauze o.a. het fraaie duet uit die Schöpfung, waarmede de heer Mooy en de heer Herckenrath veel succes oogstten. En nog een aantal andere nummers stonden er op het programma, dat er niet was, maar toch bestond. Eigenlijk was het met al die narig heid een extra-concert, wat we kregen. Want het oratorium komt nu toch vandaag of morgen, De heer Polak had spaarzaam ver licht; het was Casino in het schemer wat we zagen, 't was niet ongezellig en 't moest vanwege de gasbesparing. IJswedstrIJden. Donderdagmiddag had op het Bassin een wedstryd in hardrydery plaats voor militairen van de zeemacht. Baanlengte 160 M. 60 deelnemers hadden zich aangemeld. Verschillende rijders gaven keurig werk te zien. Jammer dat het publiek meermalen zoo zeer opdrong, dat de ryilers er meermalen hinder van ondervonden. Do uitslag was als volgt: le prijsP. J. Rippen (de Lemmer), a/b. Hr. Me. „Medusa", f 15.— plus zilveren medaille van H. M. de Koningin. 2e prijsL. Joel (Hoogazand), a/b. Hr. Ms. „Wachtschip", f 12.50 plus bronzen medaille van H. M. de Koningin. 3o prys: T'. Brouwer (Buitenpost), Marine kazerne, f 10.—aangeboden door Z. Exc. den vico-admiraal, plus zilveren medaille van den opper bevelhebber. 4e prys: C. Visser (Wieriogeu), a/b. Hr. Ms. „Vulcanus", f 7.50 plus bronzen medaille van den opper bevelhebber. 5e prys: J. J. Visser (de Lemmer), a/b. Hr. Mo. „Emma", f6.— plus zilveren medaille van „Onze Vloot". 6e prijsJ. F. Bartels (Hoorn), a/b. Hr. Ms. „Kortenaer", f 2.60 plus zilveren medaille van „Onze Vloot". '8 Avonds had in hotel „Bellevue" de prijsuitreiking plaats door Z. Exc. den vice admiraal. De heer Spruit heette Z. Exc. en de pryswinnaars harteiyk welkom. Weer is een dag van ysvreugde ge passeerd. De Jantjes, aldus zeide spr., hebben getoond geen yshart voor de yssport te bezitten. Spr. verzocht hierop den vice- adrairaal tot de uitreiking over te gaan, waaraan deze gaarne wil vol doen. Z. Exc. brengt in de eerste plaats plaats hulde aan de commissie voor haar initiatief en voor haar moeite. Daarna werden met een harteiyk woord de pryzen aan de verschillende winnaars overhandigd. Voor Vrydagmiddag waren aan gekondigd Wedstrijden voor leerlingen Hoogere Burgerschool. Dat er animo was is licht te begrijpen. De meisjes kampten afzonderlyk, de joDgens waren in drie groepen verdeeld. By den wedstrijd voor meisjes waren 14 deelneemsters. De uitslag was als volgt: i le prys VirgiDie Rahder, 2e Guusje Slikker, 3e Sine Spruit, 4a Jetje Bak ker, 5e Nely Gall, 6e Liesbeth Redeke, 7e Maria Koijser, 8e Otty Gooszen, 9e Marie Franken. Wedstrijden jongens, le groepjon gens tot 14 jaar. Aantal deelnemers 19. le prijs Ben Bolomey, 2e D. G. Avenarius, 8e D. Westerveld, 48 van der Linden, 5e H. Schol, 6e P. Brems. Jongens tot 16 jaar. Aantal deel nemers 17. le prys W. Bruin, 2e J. Bregman, 3e L. Quant, 4e Bedard, 5e J. Bolomey. Jongens boven 16 jaar. Aantal deelnemers 16. le prys G. M. van der Plaat, 2e G. J. te Rolle, 3e Vis DieperiDk, 4e Wim Horning, 5e B. Hoog. De eereprijs, een zilveren medaille, uitgeloofd door het gemeentebestuur, werd gewonnen door W. v.d. Plaat. De pryzen bestonden uit kunstvoor- wei pen. De heer van Hinte reikte de pryzen met eentoepasselyk woord uit, waarby hy dank bracht aan directeur en medeleeraren voor medewerking en 't beschikbaar stellen van pryzen. Hedenmiddag 2 uur wedstrijd voor leerlingen der Zeevaartschool, opge luisterd met muziek. Morgen Zondag - van 10-12 uur zullen op het Bassin feesteiyk- heden en wedBtryden plaats hehben, uitgeschreven door de dansclub T.O.P. Entrée 15 cent. By deze hardrijderij zal van af de start 150 Meter gereden worden op één schaats met de andere in de band. Aan 'fc eind wordt de tweede schaats opgebonden, waarna men terugrydten zich by het bestuur meldt. Vervolgens zal er hard gereden worden voor paren, (by loting). Eo ten slotte voor de dames ryden met hindernissen. De prijzen zullen uitgereikt worden op de soirés valn genoemde club, te houden op 17 dezer. Des middags Dationale wedstrUden in schoonryden. Aanvang 2 uur. Deze wedstryden zyn grootsch opge zet en beloven een groot succes. De beste ryders en ryderessen zullen worden aangezocht om den vtedstryd op te luisterenzoo gullen waar- schyniyk de bekende dames Kaan én mej. v. d. Veer uit Behagen hunne medewerking verleenen. De heer Stikkel, Voorzitter van den IJibond Hollands Noorderkwar tier zou alle medewerking verleenen om deze wedstryden zoo goed moge- lyk te doen slagen. Er wordt gereden door dames en tren, niet door heeren afzonderlijk, tyzen zyn kunstvoorwerpen. Het entrée is 20 cent. Waarlijk niet te veel voor wat men kan ver wachten. Men verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op het hinderiijk rijden der militaire vrachtauto's, vooral des avonds, langs het Gemeente Ziekenhuis, aangezien dit niet be- vorderlyk is voor de rust der daar aanwezig zijnde patiiënten. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 9 Febr. De beraadslagingen over de Marine-begrooting worden voortgezet. De heer De Meester (u.-l.), is van oordeel, dat als koloniale mogend heid op Nederland de plicht rust, Nederlandsche Indië te beschermen voor een aanval van buiten. Alle Nederlanders hebben bslang by be houd van NederlandschTndië, onze positie als zeevarende mogendheid eischt bovendien vlagveitoon. Iu de derde plaats zal, wannoer wy nieuwe en flinke schepen hebben, do lust om by de zeemacht te dienen, ver hoogd worden. Spreker steunt bot plan van aanbouw van den Minister van kruisers en klein materieel. Spr. is leek op dit gebied, maar meent, dat de Kamer niet verstandig zoii doen, sich niet te vereenigingen met hetgeen deskundigen op marinegebied noodig oordeelen. Het vlootplau, dat ons nu ii voorgelegd, houdt in den aanbouw van kruisers en 28 onder zeebooten. Spreker acht het aantal onderzee booten echter veel te klem. Spr. gaat nog steeds mee met het advies der Staatsbommisse vau 19Ü6, om liever een voldoend aantal kleine schepen dan een onvoldoend aantal groote schepen te bouwen. Vervolgens behandelt spreker d.3 flnancieele zyde van de quaestie. Tot 81 October 1917 kan de Minister nog beschikken over de credieten voor aanbouw, in 1916 gevoteerd, tot 21 October 1918 o.er de credieten, welke thans gevoteerd worden. Spreker verlangt nu een klaar en duideiyk antwoord van den Minister op de vragenWaarop steunt het door u aangevraagd bedrag Waarop steunt uw verwachting, dat gy zoo veel als gy hebt aangevraagd, nog zult kunnens verwerken? Hoeveel geld kan redelykerwys verwacht worden te zullen verwerkt worden? Ofschoon spreker dus voorstander is van een derden kruiser, hangt zyn stem over de amend.-Btchon af van 'a Ministers antwoord op zijn vragen. De heer Jansen (u. 1.), consta teert, dat 's Ministers vlootplan eon bedrag van 275 millioen zal vorderen, terwyl nog niet wordt overgegaan tot den aanbouw van zware schepen, omdat de Minister de ervaringen, in dezen oorlog opgedaan, daartoe eerst wil afwachten. Met den heer Van der Voort van Zyp gelooft spreker, dat de zware schepen vooreerst nog wel noodig zullen blyven, doch ny gaat voorloopig daarop thans niet verder in. Spreker licht vervolgens nador de redenen toe, waarom hy indertijd heeft medegewerkt tot de opheffing der Rijkswerf te Amsterdam. Er zyn wel plannen geweest om een nieuwe werf te maken op de hoogte van de Artilleriewerkplaatsen aan de Hem- brug, maar de kosten waren te hoog, en zulks zou' thans zeker jn nipt geringer mate het geval zijn. Voorts ontmoet hetverkiygen van bet benoodigde personeel voor den scheepsbouw groote bezwaren. Ove rigens zyn onze marine-ingenieurs bekwaam geDoeg om zelfstanriig kruisers enz. te ontwerpen, en behoeft men zich daarvoor niet tot de Duitsche industrie te wenden. Nu de gelden voor den eersten kruiser gevoteerd zyn, vindt spreker geen aanleiding om zich tegen den derden te verzetten. De heer N o 1 e n a (r.k.) meent, dat de regeering niet anders kan hande len-dan zy doet, tenzy de internatio nale omstandigheden zich zoodanig gewijzigd hebben, dat zy daarin aan leiding vindt om haar standpunt te herzien. Dat wordt bok erkend door een scbry ven in de „Sozialistische Monats- hefte", die het stemmen voor oorlogs- en marine-uitgaven verdedigt, ook met het oog op de koloniale politiek. ZoolaDg wy koloniën hebben, en de toestanden niet radicaal gewyzigd zyn, zullen wij verplicht zyn die koloniën te verdedigen. De wijze waarop dit moet geschieden, is een andere quaestie, die wy echter beter doen aan bevoegde deskundigen over te laten. De heer Duymae r van Twist (a.-r.) is het eens met den minister, dat de Indische archipel in de aller eerste plaats door een zeemacht dient verdedigd. Om nu deze zaak tot een goed einde te brengen, moet er zyn een materieel en een financieel plan. Wat het eerste aangaat, men kan kiezen tusschen twee stelsels: een artillerievloot en een vloot van klein materieel. De minister kiest het eerste plan, op welke gronden, deelt hy niet mede. Deze schepen zullen een divisie vormenmaar acht de minister één divisie voldoende voor een redelyke verdediging van Indië? Er is nieta van te zeggen of we by een oorlog

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 7