COURANT De Verasnigde Staten en Duitschland. DE OORLOG. Vergeten vrouwen Ne. 47*7 DINSDAQ 13 FEBRUARI 1917 45e JAARGANG Op paglra 4 van dit blad Is opgenomen 1. Binnenland. 2. Ingezonden, i. Feuilleton, enz. Het is thans gebleken dat de Engel- sche berichten betreffende het in be slag nemen der Duitsche schepen in de Amerikaansche havens, sterk overdreven waren. Wel waren der gelijke besluiten genomen en uitge voerd, doch president Wilson gaf onmiddellijk last deze besluiten te herroepen, aangezien hg de verant woordelijkheid voor een eventueelen oorlog geheel op Duitschland wil laden. Verder zal de president zich hou den aan het tractaat van 1799, en zal hij dus geen goederen en bezit tingen van Duitschers in Amerika in beslag nemen. Uit deze berichten blijkt weer eens boe ernstig het is dat alle berichten uit de Vereenigde Staten over Enge land moeten gaaD. Nog sterker komt dit aan het licht, wanneer men leest dat de Amerikaansche en Duitsche regeeringen hun bevreemding uiten over het feit dat zij na het afbreken der betrekkingen niets meer ver namen van hunne gezanten, resp. te Berlijn en te Washington. De tele grammen van deze vertegenwoor digers zijn dus eenvoudig opgehouden of Bterk vertraagd. Uit New-Tork wordt dd. 10 dezer gemeld, dat volgens berichten uit Washington Duitschland een nota aan de Vereenigde Staten heeft ge richt, waarin het onderhandelingen voorstelt aangaande maatregelen, die een oorlog kunnen voorkomen. Blijkbaar bevat de nota geen aan duiding, dat Duitschland den duik bootoorlog wil verzachten, maar het noodigfc de Ver. Staten onmiskenbaar uit, voorstellen in die richting te doen. Twee ongewapende Amerikaansche vrachtbooten, die Zaterdagmiddag van New-Tork zijn vertrokken, zijn de eerste schepen onder Amerikaansche vlag, die naar de blokkadegebieden varen, sedert de Duitsche nota, waarin do onbeperkte duikbootoorlog werd afgekondigd, verscheen. Geen van beide schepen heeft de door Duitsch land voorgeschreven streepen op de zljdeD, doch alleen „Ver. Staten v. Amerika" in groote letters. De schepen vertrekken, daar de eigenaars vertrouwen op het recht van Amerikaansche schepen om de volle zee te bevaren. Het eene schip, de „Orleana", heeft een Amerikaan- schen kapitein en een bemanning van SB koppen, o. w. 82 Amerikaansche burgers. Het andere schip heet „Ro- ehsster". Geen van tweëen vervoert contrabandebeidt züd bestemd voor Bordeaux. Do sebopen der American Line zullen volgens mededoeling der Directie den Atlantischen Oceaan niet oversteken, indien do regeoring geen kanonnen en kanonniers ter beschikking stelt. DE NEUTRALEN. San Fransch bericht meldt, dat de torpedeering van het Perusansche zeilschip „Lorton" in Peru groote opschudding teweeg gebracht heeft. Het sc|ip was op weg naar Bilbao met Fransche verfstoffen, en is in de Spaansche wateren in den grond geboord. De minister van buiten- landsche zaken heeft den Peruaan- schen gezant te Berlijn opgedragen, by de Duitsche regeering verzet aan te teekenon en schadeloosstelling, afkeuring van die daad en bestraffing te vragen van de schuldigen. Volgens een bericht uit Berlijn heeft men aldaar betrouwbare mede- deelingen uit Chili ontvangen, waarin wordt gezegd, dat de pers en de openbare meening aldaar in tegen stelling met hetgeen van Engelsche zijde werd gemeld bijna zonder uitzondering er zich nadrukkelijk togen verzot, door de Vereenigde Staten op sleeptouw te worden ge nomen. Er worden voel hatelijke opmerkingen over de houding van Brazilië gemaakt. HET ANTWOORD VAN SPANJE OP DE DUITSCHE NOTA. In hasr antwoord op de Duitsche nota betreffende den onbeperkten duikbootoorlog protesteert de Spaan sche regeering krachtig tegen deze „tot een ongekend uiterste gebrachte oorlogsmethode". De stipt neutrale houding geeft Spanje het recht te verlangen, dat de Spaansche onder danen, die zich met den handel bezig houden, niet in zoo'n érnstig levens gevaar worden gebracht, en dat de handel niet in dergelijke mate be lemmerd en verstoord wordt. De Spaansche regeering zegt d^r» ook deze buitensporige oorlogvoering niet als gewettigd te kunnen erken nen. Ten slotte zegt de nota: De Spaansche regeering, die meer dan ooit aan het recht, dat aan hare zijde is, vasthoudt, twijfelt er niet aan, of de Duitsche regeering zal zich door de gevoelens van vriendschap, die beide landen vereenigen, laten leiden en in weerwil van de zware eischen van den oorlog de middelen vinden om aan deze bedenkingen tegemoet te komen; het indienen van dit protest is een onafwijsbare plicht van de Spaansche regeering, die het leven haror onderdanen moet be schermen en de onschendbaarheid barer souvereiniteit handhaven, opdat het nationaal bestaan niet ondermijnd wordt. Di Isgerberlchten van 10 an 11 Februari. Op het W e 81 e 1 ij k front'houdt de bedrijvigheid aan. Van beide zijden wordt melding gemaakt van over vallenen, patrouillegevechten. Zwakke aanvallen hadden op ver schillende punten van het front plaats. Zoo gingen de Duitschers in Argonne, in Lotharingen en ten O. vanSailly- Sallisel tot den aanval over. Naar de Fransche communiqué's melden, werden deze aanvallen alle afgeslagen. Daarentegen geven de Duitsche berichten aan, dat voorwaartsche bewegingen der Fransehen en Engel- schen tegen hoogte 304, bij St. Mihiel en op den Noordelijken oever van de Ancre afgeslagen werden. Aan den weg van Puisieux naar Beau- court kregen de Engelschen vasten voet in de voorste Duitsche loop graven. Van het O o s t e 1 ij k front komen al evenmin berichten van eenig be lang. De Duitsche mededeelingen geven aan dat aanvallen van Rus sische jachtcommando's ten N. vau het Naroczmeer afgeslagen werden, terwijl het Russische communiqué melding maakt van dergelijke aan vallen der Duitschers ten N. van Stanislau. Hier werden de Russen eerst een weinig teruggedrongen, doch door tegenaanvallen wisten zij den ouden toestand te herstellen. Van het Italiaansch-Oosten- r ij k 8 c h e front wordt d.d. 10 dezer gemeld, dat in de streek van Görz verscheidene stukken der Italiaansche verschansingen genomen werden, ©e Italianen verloren hierbij 15 officie ren en 650 man aan gevangenen. 10 machinegeweren, 2 mijnwerpers en- veel ander oorlogsmateriaal lieten zty in handen der aanvallers. Volgens het Oostenrijksche leger- bericht van den llen ondernamen de Italianen verscheidene tegenaan vallen die echter alle mislukten. Hierbij werden nog weer 870 man gevangen genomen. Ten N. van Tolmino wer den nog 42 gevangenen gemaakt. Een aanval der Italianen aan het Stilfssr Joch werd afgeslagen. Volgens het Italiaansche communi qué was de Oostenrijksche aanval gericht tegen de stellingen op de Westelijke hellingen van de San Caterina, ten Noordwesten van San Marco en ten O. van Vertoibizza. Slechts op één punt van het front slaagden de Oostenrijkers er in een vooruitgeschoven deel der stelling te bezetten. Overigens werd de aanval afgeslagen, 70 Oostenrijkers werden gevangen genomen. Van het Macedonische front. Ten N.W. van Monaatir vielen de Fransehen aan, terwijl de Engelschen ten Z.W. van het Doiran meer een voorwaartsche bewegingondemamen. Volgens de Duitsche en Bulgaarsche berichten werden deze aanvallen afgeslagen. De Senoessi, die in de woestijn ten Westen van Egypte ageerden, hebben, naar van Engelsche zijde wordt gemeld, een geduchte klap gehad. Op 4 Febr. word de hoofdmacht ten Z. van Girka geslagen. In den ochtend van den Ben bezetten de EDgelschen Siwah. 24 mijl ten Westen van Girka werd de Munasie-pas bezet. Van uit een hinderlaag werd de hier heen tertugtrekkende vijandelijke hoofdmacht opnieuw overvallen, waar door zij gedwongen werden naar het Z. uit te wijken. Zy verloren 200 man aan dooden en gewonden, w.o. ver scheidene Turksche officieren. Ge weren, macbinegewererfen een groote hoeveelheid munitie werden buit ge maakt. In Mesopotamië maakten de Engelschen weder vorderingen. Op 8 Febr. werd het offensief hervat, waarbij een deel der Turksche stel lingen ten Westen van de Hai ver- meesterd werd. Verder naar het W. kregen zij vasten voet in de Turksche stellingen over een breedte van 1200 M. Ten Z. en ten W. van Schumram werden de Turken terug gedreven. Vier aanvallen der Turken tegen den Engelschen rechtervleugel werden afgeslagen. Verdere aanvallen van den linkervleugel leverden weder terreinwinst op, zoodal de Engelschen thans over 6000 M. nieuwe stellingen bezet houden, die van 800—1200 M. voor de oude loopgraven liggen. Volgens de Turksche berichten werden alle aanvallen afgeslagen. Uit Duitschland. Men schrijft aan de N. Rott. Ct.: Van Duitsche zijde wordt ons mede gedeeld, dat generaal von Falkenhayn te Munster is aangekomen. Onze zegsman beweerde, den gene raal zelf te hebben gezien. Verder deelde hij nog mede, dat groote troe penmassa's te Munster waren inge kwartierd en dat daartoe alle scho len in beBlag waren genomen. Da duikboot- en mljnoorlog. Volgens berichten van 10 en 11 Februari werden door Duitsche onder zeeërs 6 Engelsche schepen, met een totaal inhoud van 17814 ton, en een trawler in den grond geboord. Het stoomschip „Dauntleaa", mét man equipage, welk schip op 4 Februari werd getorpedeerd, werd, toen het reeds zinkende waB, nog door den onderzeeboot beschoten. De kapitein, die door kanonvuur was gewond, de tweede stuurman en de eerste en derde machinist werden 5 dagen later opgepikt. Z|j haddén vreeseiyk van de koude geledon. In hun boot lagen ook drie lijken. Van de overige 19 opvarenden werd niets meer vernomen. Engelsche berichten melden verder het in den grond boren van de Noorsche. stóomschepen „Eliavore" (2782 ton) en „Havgard" (1279 ton). Van Duitsche zijde wordt' dd. 10 Februari medegedeeld, dat een duik boot in de Noordzee 5 Engelsche schepen met een inhoud vau 14000 ton door torpedo's tot zinken bracht, Noorsch schip besohotan en getorpedeerd. Volgens een officieel gericht uit Christiania werd het Noorsche stoom schip „Ida" (1800 ton), dat in ballast van Leith naar Londen voer, 8 Febr. getorpedeerd. Vóór de onderzeeër nog gezien was geworden, vuurde hij eerst vier en daarna nog twintig granaten op de „Ida" af. Twee mannen werden gedood en vijf ge wond. Toen de rest der bemanning in de booten ging, hield het vuren op. De bemanning van de duikboot bracht de „Ida" vervolgens door middel van bommen tot zinken. Een Engelsche torpedojager nam de bemanning van het schip aan boord. Noorsch schip in de Noorsche wateren beschoten. Het Noorsche blad „Dagbladet" bericht, dat het Noorsche stoomschip „Sortland" Vrijdagnacht binnen de territoriale grens door een Engelschen torpedojager beschoten is. In de Zwarte Zee werden bij de Anatolische kust drie met graan geladen Turksche scbooners door Russische oorlogsschepen in den grond geboord. Maatregelen tegen den duik bootoorlog. Lord Curzon heeft in het Hoogerhuis iets meegedeeld over de maatregelen van Engeland om den verscherpten duikbodtoorlog te keer te gaan. Hij waarschuwt tegen geringschatting van het gevaar, waardoor Engeland thans wordt bedreigd. Het zal zijn volle aandacht er aan moeten wijden en elk middel, dat de wetenschappelijke uitvinding aan de hand doet, bezigen om het te bezweren. De admiraliteit is reeds bezig met uitbreiding van h9t aantal torpedo jagers, die de' koopvaarders zullen escorteeren en hen tot schild dienen verder wordt, voortgang gemaakt met. het bewapenen van koopvaardersom in staat te stellen zichzslf te ver- Dan wordt in ruime mate partij getrokken van de uitvindingen om vijandelijke duibooten te vernietigen. Curzon verzekerde, dat de uitkomsten daarvan, waarover hij zich echter uiet nader kon uitlaten, uitnemend zijn. Ook neemt Engeland krachtige maat regelen om de onzijdige scheepvaart te beschermen en hun veilige routes to maken door de gevaarlijke gebieden. Ourzon sprak vervolgens over den bouw van nieuwe schepen, die zooveel mogelijk wordt bespoedigd en deelde mede, dat binnenkort een inkrimping van den invoer zou worden afgekon kondigd, om scheepsruimte voor andere, noodzakelijke, doeleinden te winnen. De bevolking moest zich voorbereiden op veel grooter beper kingen, dan haar tot. dusver w&s opgelegd. De oorlog komt nu eerst in zijn vreesellikste krisis, besloot spr. NEDERLAND EN DE OORLOG Hit Witboak. De minister van buitenlandsche zaken heeft in den vorm van een witboek aan de Staten-Generaal doen toekomen de diplomatieke correspon dentie tuascheu hen en de gezanten 7an Duitschland en Oostenrijk-Hon garije te 's Gavenhage gevoerd betrek kelijk de verscherping van den duik bootenoorlog. Uit deze bescheiden blijkt, dat minister Loudon, beantwoordend de desbetreffende nota's van kennis geving omtrent de afsluiting van de zeegebieden, herinnert aan de protes ten, die de Nederlandsche regeering reeds vroeger gericht heeft tegen van Eagelsche en Duitsche zijde genomen maritieme maatregelen op de Noordzee en erop wijst, dat de Nederlandsche regeeriDg zich thans met te meer reden verplicht ziet, zich met de uiterste kracht te verheffen tegen het aangekondigde duikbootenstelsel. De Nederlandsche regeering kan, zegt de miDister, in de vernietiging van onzijdige schepen door de oorlog voerenden slechts schendiDg van het gevestigde volkenrecht zien, om nog te zwijgen van aanranding van de wetten der menschelljkheid, indien zfj plaats had zonder eenige bekom mering over de veiligheid van de zich aan boord bevindende personen. De ver antwoordelijkheid vooreventueele ver nietiging van Nederlandsche schepen in gebieden, waarvan sprake is en voor het verlies van menschenlevens dientengevolge, zal de verantwoor delijkheid, zegt de minister, op de Duitsche regeering terugvalllen, wier verantwoordelijkheid in hot bijzonder zwaar zal zijn in de te voorziene gevallen, waarin die schepen zouden genoodzaakt zijn, zich binnen de gevaarlijke zóne te begeven. Onze scheepvaart. Dank zij den bemoeiingen der N. O. T. is in beginsel met de Engelsche Regeering overeenstemming verkre gen omtrent een regeling, volgens welke de uit de Vereenigde Staten naar óns land uitvarende Bchepon niet verplicht zullen zijn eene haven in Engeland aan te doen, doch in de plaats daarvan Halifax of de Ber muda's zullen aandoen. Omtrent de uit andere landen en onze koloniën hierheen varende sche pen en de schepen welke Nederland sche havens uit varen, zijn nog onder handelingen met Engelsche Regeering gaande. Hoe verlammend de verscherpte duikbootoorlog op de neutrale scheep vaart werkt, kan blijken uit het volgende Vau de 14 groote stoomschepen der reedertj Van Nievelt Soudriaan Co. te Rotterdam metende tezamen ongeveer 43.027 bruto register-ton, liggen er thans niet minder dan 12 stil, te zamen metende ongeveer 37.825 bruto register ton. Van deze 12 schepen worden er 5, te zamen metende ongeveer 14,072 bruto register ton, te Rotterdam en 5, te zamen ongeveer groot 16,701 bruto register ton, te Falmouth op gehouden. De Algenib, groot bruto 3551 regis- ter ton, den Sisten Januari van Rotterdam naar Noord Amerika ver trokken, om regeeringagraan te halen, ligt sedert 1 dezer in de Duins ge ankerd, (waarom ze wordt opgehou den, is niet. bekend), een stoomschip, groot 2687 bruto register ton, ligt te Hampton Roads te wachten. De twee varende stoomschepen, tezamen groot ongeveer bruto 6246 register ton, zijn naar Noord-Amerika onderweg om graan voor de Neder landsche regeering te halen. Oe „Vondel". Naar de „Nieuwe Crt." van parti culiere zijde verneemt, heefi het stoomschip „Vondel", van de maat schappij „Nederland", dat op reis van Amsterdam naar Batavia den 3den dezer te Torbay in het Engelsche Kanaal is binnengeloopen, de reis voortgezeten is het schip van Brixbam naar New-York vertrokken. Da „Batavier I". Het Nederlandsche ss. „Batavier F' arriveerde Vrijdagnacht van Bordeaux te Rotterdam. Do „Samma". (Officieel.) De Minister van Buiten landsche Zaken deelt mede, dat Hr. Ms. gezant te Berlijn, ingevolge zijne opdracht zich tot de Duitiche regeering heefc gewend om opheldering te vragen over de vernietiging van het ss. „Gamma" door e9n Duitsche duikboot. De Duitsche Regeering heeft daarop te kennen gegeven, dat de vernietiging van genoemd schip in geen geval is te beschouwen als een gevolg van de uitbreiding van den duikbootoorlog en heeft een nauwkeurig onderzoek tosgezegd, zoodra de betrokken duik boot zal z(jn teruggekeerd. Bovendien gaf de Duitsche Regeering te kennen, dat zij, indien uit dat onderzoek mocht blijken, dat het relaas over de ver nietiging juist is, niet zal aarzelen volledige genoegdoening te geven. Mail aangehouden. Het stoomschip „Weaterdyk", 6 Februari van New- x'ork te Rotterdam aangekomen, heeft de post te Fal mouth moeten lossen. Correspondentie voor Indië enz. De postverzending van'indië per „Ophir" is onbepaald uitgesteld. Cor respondentie voor Indië kan over Engeland worden verzonden en moet alsdan van daartoe strekkende aan wijzing zijn voorzien. Zoolang de dienst der maatschappij „Zeeland" gestaakt is, wordt de post voor Engeland met andere schepen ver zonden, welker^vertrek niet vooraf kan worden opgegeven. Do scheepvaart van Engeland op Nederland. Zaterdagmorgen vroeg hebben niet minder dan 10 Engelsche schepen, zoo goed als gelijktijdig, den Nieuwen Waterweg verlaten. Hiervan waren er 5 voor Londen, 2 voor Leith, 1 voor Huil, l voor New Castle en 1 voor Liverpool bestemd. 4 Engelsche schepen, alle komende van Londen, kwamen Zaterdag den Nieuwen Waterweg binnen. De Biitsche stoomtrawler „Martin" is te IJmuiden aangekomen om eene lading visch voor Engeland in te nemen. Het schip was met een con- vooi van Engeland naar den Nieuwen Waterweg overgekomen. Zaterdagnacht zouden nog te IJmuiden aankomen de stoomkorder „City of London", eveneens om visch te laden, en de Engelsche Londen- boot, welke schepen zich ook bjj het convooi bevonden. Da „Mlzar" beschoten. Het stoomschip „Mizar", van Yan Nievelt, Goudriaan en Co.'s Stoom vaart Maatschappij, met graan voor de Nederlandsche regeering uit Noord-Amerika te Rotterdam aange komen, was den SOaten Januari voor het onderzoek van de papieren te Falmouth binnengeloopen en zette denzelfden dag met het stoomschip „Dubhe", van dezelfde stoomvaart- maatschappij, en de stoomschepen „Epsilon" en „Gamma" de reis voort. Zooals bekend, is de „Epsilon" op een m(jn geloopen, en de „Gamma" getorpedeerd. Den volgenden dag, 31 Januari, des middags ten Zuiden van Ierland gekomen, bemerkte de kapitein van de „Mizar" op tamelijk grooteu af stand de periskoop van een duikboot. Men bad toen sneeuwstorm. Yan de duikboot werd een los schot gelost, waarop de Mizar" onmiddellijk stopte, wat door seinen met vlaggen werd kenbaar gemaakt. Desondanks begon men van de duikboot met scherp te schieten, de kogels vielen hoe langer hoe dichter bij het schip in zee, ten laatste op 20 meter afstand van het stoomschip. De bemanning was reeds in de booten gegaan. Er verscheen toen een bewapende Engelsche treiler, waarop de duik boot onderdook. De bemanning van de „Mizar" ging toen weer aan boord. Kort nadat de treiler vertrokken was, verscheen de duikboot weer en wederom ging de bemanning van de „Mizar" in de booten behalve de kapitein en de Ie stuurman, die aan boord bleven en aldus met-het schip manoevreerden, dat hot z(jn bresde zijde niet meer aan de duikboot ver toonde. Terwijl dit gebeurde, verschenen er een paar Engelsche torpedobooten, met het gevolg, dat de duikboot voorgoed verdween, en de „Mizar", nadat de bemanning weer aan boord gekomen was, haar reis kon voort zetten. Daarna ontmoette men het stoom schip „Vondel", welks kapitein met het gebeurde op de hoogste gesteld werd. De „Mizar" liep iets sneller dan de „Dubhe", die onderweg naar Rotter dam niets gezien heeft. De „Mizar" is niet getroffen. Haar kapitein heeft na aankomst te Rotter dam een verklaring van het gebeurde afgelegd voor een marine-officier. De „Mizar" was, evenals de,Dubhe", de „Epsilon" en de „Gamma", ge laden voor de Nederlandsche regee ring en de beschieting had, zooals uit het bovenstaande biykt, plaats vóór I Februari. Da „V. 69" vertrokken. Men meldt, uit IJmuiden aan het „Handelsblad." Als een loopend vuurtje was het gerucht Zondag door de plaats gegaan dat de Duitsche topedojager „V. 69" en de inmiddels aangekomen Duit sche sleepboot „Südamerika VIII'' dien avond naar zee zouden vertrekken aangezien de voorloopige herstelling was gereed gekomen. Tegen zes uur verdrongen honder den elkaar aan de buitenhaven om getuige te zijn van de afvaart. Precies kwart voor zes gooide de „Noord- Brabant" de trossen los en stoomde naar buiten. Eerst eenigen tijd later men zag intusschen de opvarenden van de V. 69" als donkere schimmen over dek bewegen werden de sein vuren op de sleepboot ontstoken, de machines zetten aan en om kwart over zes kwam er beweging in den Duitschen torpedojager. Alles ge schiedde zonder dat men bevelen hoorde; alleen van boord een kort commando„alle lijnen Iob I" dat aan wal werd herhaald door een sergeant- bootsman der Nederlandsche Marine, die voor de bediening der trossen eanige Nederlandsche matrozen onder z(jne bevelen had. De trossen werden van de meerpalen geworpen enklet terden in het water: ze werden aan boord ingehaald, terwijl de sleepboot het schip achteruit trok om het in de breedte van het nieuwe toeleidings- kanaal rond te brengen. Maar tege lijkertijd stoomde een der Nederland sche torpedojagers van den steiger, welk voorbeeld achtereenvolgens door vijf andere torpedojagers werd ge volgd. Met een escorte van zeven Neder landsche marinevaartuigen stoomde „V. 69" de haven uit naar de grens van ons territoriaal gebied. De nieuwsgierigen gingen weer naar huis, aan de buitenhaven werd het stil als op andere avonden het: veelbesproken oponthoud van den beschadigden Duitschen torpedojager was tot een einde gekomen. Te half II keerden de Nederlandsche oorlogs schepen te IJmuiden terug. BINNENLAND. Koninklijks gift. Do Koningin heeft andermaal een bedrag van f 50.000 geschonken aan het Kon. Nationaal Steuncomité. De „Terschelllngerbank" (Officieel) Het Departement van Marine deelt mede dat de juiste plaats van het liehtschip „Terschei tingerbank" is 68 gr. 29' Nöorder Breedte en 4 gr, 17' Ooster Lengte van Greenwich. Distributie van boonen an erwten. De secretaris der Peulvruchten- vereeniging meldt, dat het wenschelljk is, dat met betrekking tot de voor ziening van erwten en boonen aan het publiek het volgende wordt bekend gemaakt. Nu door het ontbreken van voldoen den aardappel-aanvoer, de vraag naar boonen en erwten bijzonder groot is, is het bijna vanzelf sprekend, dat de vraag ook voor boonen en erwten grooter is geworden dan het aanbod. Toch is het niet onmogelijk aan de behoefte te voldoen, wanneer de verbruikers zeiven medewerken. Daartoe is in de eerste plaats noodig dat niemand méér tegelijk aankocpt dan hij voor één, hoogstens twee maaltijden noodig heeft. Het gemeente bestuur behoort trouwens het aan- koopen van groote hoeveelheden onmogelijk te maken. Hot voorschrift van den Minister van Landbouw, dat de gemeentebesturen vóór 17 Februari een plan voor goede verdceliug der Regeeringsartikelen onder het publiek aan hem ter goedkeuring moeten hebben voorgelegd of andera een van regeeringswege ontworpen plan moe ten volgen, zal daarin spoedig ver betering brengen. Waar zijn thans de boonen en erwten In antwoord hierop dient allereerst nadrukkelijk vastgesteld, dat uitvoer van voor menscheiyk gebruik ge schikte kwaliteit in het geheel niet heeft plaats gehad. Daarmede wordt de fabel dat uitvoer hier nood veroor zaakt heeft, voor goed de kop inge drukt. Zelfs datgene wat in geval van nood voor menschelljk voedsel kan dienen, heeft de regeering als reserve ondor haar bereik. Waar zijn zij dan wel BH de boeren die ze verbouwden. Houden die Z8 dan vaat? Neen. De omstandigheden, waaraan geen menschenwil iets kon veranderen, hebben dat veroorzaakt. In het kort wordt dat duidelijk gemaakt door te vertellen dat eer stens de oogst bijna anderhalve maand later was dan normaal. Dat veroor zaakt niet eene verschuiving van de aanvoeren aan de markten voor een gelijken tijd (lVs maand) doch ver plaatst die aanvoeren noodzakelijk tot na de vriesperiode of, indien in den winter geen vorst intreedt, tot Februari-Ma&rt. Want de tijd die voorbij ging toen de boer moest wachteD om zijn oogst te kunnen inhalen, heeft hem belet om na het oogsten ook dadelijk te dorschen. Toen de oogst goed en wel binnen waa, moest bij dadelijk weer het land bewerken voor den volgenden oogst. Niemand kan of mag hem ooit dwin gen dat werk uit te stellen om eerst te dorschen, want dan zou de ellende voor den volgenden oogst niet te overzien zijn. Bovendien maakte de voortdurende regen, die aan deze vorstperiode vooraf ging, het bijna onmogelijk goed te dorschen. De boonen en erwten worden dan te vochtig en zouden spoedig tot bederf overgaan. Wat hier is gezegd geldt in het algemeen. Er zjjn natuurlijk altijd een aantal landbouwers, die vroeg hun oogst konden binnenhalen en die vroeg en droog konden dor schen. Op hetgeen dio aanvoerden, hebben wij tot nu too geteerd. Dat teren is werkelijk niet zuinig gegaanYergelljking raet het vorige jaar doet ons dat inzien. In de eerste twee maanden der distributie werden ter beschikking der gemeenten ge steld: in 1915/16 4.115 891 K.G. boo nen en erwten samen, in 1916/17 5.901.818 K.G. boonen en erwten samen. Krijgen de gemeenten voldoende? Wanneer men allereerst weet, dat. in het vorige seizoen de gemeenten alles kregen wat zy vroegen en 'be denkt, dat zij thans meer hebben gehad dan toen, dan moet men wel besluiten, dat zij zeer zeker genoeg krijgen. Het is eigenaardig, dat in eene belangrijke gemeente waar men de zaak zóó geregeld had, dat men volkomen zeker kon zijn, dat alleen verstrekt werd voor dadelijk verbruik, men over een tijdvak van 4 weken toegezonden kreeg 30,000 K.G. peul vruchten en er in dien tijd slechts •17,800 K.G. door het publiek werd gekocht. Toch waren voor veel meer dan 80.000 K.G. boDS verstrektl Naar dienzelfden maatstaf als waar op de 30,000 K.G. werden verstrekt, werd aan alle gemeenten geleverd. Wanneer dus het koopende publiek zich tot het noodige beperkt, krijgen de gemeenten ruim voldoende! v Nadrukkelijk zij hier vastgesteld, dat zoowel boeren als handelaren thans geen enkele reden hebben om hun waar vast te houden. Zij doen dat dan ook niet. De gedachte van het. publiek dat zij boonen en erwten in hunne pakhuizen en schuren op geslagen houden uit winstbejag is thans verkeerd. Zij kunnen die goe deren elkeD dag aan het Rijk ver- koopen tegen ten volle bevredigende prijzen, terwijl elk uitzicht op ver betering dier pryzen is uitgesloten. ZU voeren dan ook dagelijks aan. Maar bij gesloten water gaat in ons land, dat bijna overal op verkeer te water is aangewezen, de verzending langzaam. Wat er bij mogelijkheid maar aan gedaan kan worden om die verzending te bespoedigen, ge schiedt. Ten slotte zij er nog op gewezen, dat het wenschelijk is, dat het publiek meer erwten gebruikt dan boonen, aangezien de opbrengst hier te lande aan erwten grooter is dan die aan boonen. In beslag genomen. Te Zaandam zijn na bekomen machtiging van den minister van L. N. en H. bij een groentenhandlaar ongeveer 100 en bij twee boeren ruim 1000 mud aardappelen in beslag genomen, die van uitstekende kwa liteit zijn. Trambotsing. Zaterdagmorgen te half tien heeft een ernstige trambotsing plaats gehad op tien Amer'sfoortschen straatweg bij de bocht nabij den Gooischen Boer. Een tram met vijf wagons vol militairen kwam uit de richting van Naarden. Men meende op de wissel plaats bij den Gooische Boer de personentram, te kunnen passeeren. De conducteur van laatstgenoemde tram dacht dat hij, evenals hij meer malen deed, -de volgende wisselplaats wel zou kunnen halen en floot af voor vertrek van den Gooischen Boer. De militaire tram was evenwel iets vroeger en reed door. Plotseling zag de machinist daar van om de bocht by het herstellings oord „het muurtje", waar dicht hout gewas bet uitzicht belemmert, de personentrein in volle vaart naderen. Hij remde uit alle macht, maar de zware trein was niet zoo spoedig tot stilstand te brengen. Een botsing was niet, meer te vermijden. De locomotieven werden Ingedrukt. De beide machinisten werden ver wond. De stokerB sprongen ongedeerd van de machine. Yan den militairen trein, die uit vyf waggons bestond, werden van de drie voorste wagens de balcona in elkaar geschoven en ruiten verbrijzeld. Nog niet lang te voren waren de balcons dicht bezet geweest met mili tairen. Tegen dat de Gooische Boer bereikt wordt, zijn de manschappen gewoon hun uitrusting om te hangen omdat het doel van de reis, het kamp vau Laren, dan nabjj is. Dit is in dit geval voor velen het behoud geweest. De soldaten hadden dan ook meerendeels de balcons verlaten, zoodat de enkelen, die er nog stonden, gelegenheid hadden op den beganen grond te springen toen de botsing plaats vond. Waren de balcons vol geweest, dan zou dit stellig ontzettende gevolgen hebben gehad. Behalve eenige lichte gewonden waB er een soldaat, van wien ,een gedeelte hoofdhuid by het in elkaar loopen der balcons met haar en al werd afgeschoven. Doctor Bijvoet, militair arts uit Bussum, was spoedig ter plaatse, evenals de politie van Bifesum met eene brancard. De machinist Yan den Berg van den. personentrein werd ia het eafó Yan Wortel ver bonden en een verhoor afgenomen. De andere machinist, Ravenswauy, werd met zwaar gekneusd been per brancard naar het militaire hospitaal te Naarden vervoerd. De militairen gingen te voet verder naar het kamp van Laren. De materieele schade is zeer groot, PLAATSELIJK NIEUWS. By het te 'a Gravenhage gehouden examen slaagde voor Derden Officier ter koopvaardy de heer P. F. A. Diederiks alhier. De heer F. Schut is met Ingang van 1 Februari benoemd tot tydeiyk commies te water 2e kl., alhier. Da In den grond geboorde Scb. 235. Zaterdagavond te tien uur werd alhier aangebracht de bemanning van den in den grond geboorden zeologger Sch. 235 „Marianna". Naar de opvarenden mededeelden was de logger Vrydagmorgen onge veer op 70 myi N.W. van Zandveort visschende, toen omstreeks elf uur een schot voor het vaartuig overging. Het bleek afkomstig te zyn van een Duitsche duikboot. De schipper en do stuurman begaven zich onmiddojiyk met de papieren naar d6n ondeizetfir. Nadat de commandant die had inge zien gaf hy te kennen dat de logger tot zinken moest worden gebracht. De schipper en de stuurman stelden alle pogingen in het werk om hunscbip voor den ondergang te bewaren; zij wezen er op dat de logger 31 Jan. was uitgevaren en men dus onbekend was met den toestand en deelden made, dat de logger een flinke vangst aan boord had en zjj het plan hadden om 12 uur do kor te lichten en huis waarts te keeren. Dit mocht echter niet baten. De duikbootcommnndant besloot evenwel te trachten het schip naar Duitschland op te brengen, daar de onderzeeboot toch op de thuisreis waa. Na den logger een paar uur ge sleept te hebben, brak echter de sleep tros. Nu beval de duikbootcomman dant het sehip te vernietigen. Door middel van tweo bommen, oen vóór- en een achterin, werd de logger .tot zinken gebracht. De duikbootcommaa- dant liet ie bemanniDg allen tijd om hun kleeren en wat zij verder wen schten, mede te nemen. De uit acht koppen bestaande equipage werd aan boord van den -onderzeèr gesomon die hen naar het lichtschip Ter schelllngerbank bracht, waar zy des nachts aankwamen. Zaterdagmorgen vertrek vanNieu- wediep de sleepboot „Simsora" naar het liehtschip en keerde des avonds tien uur met de schipbreukelingen terug. EerBt werden deze naar Hr. Ms. Wachtschip overgebracht, waar ztj esn verhoor ondergingen en hun een warm maal werd verstrekt-. Daar na werden zy in het zeemanshuis ondergebracht. Zondagmorgen vertrokken zy naar hun woonplaats, Bcheveningen. De duikboot w&s de U 53, «eu onderzeeër van een zeer groot type. Naar schating bestond de bemanning uit 80 6. 40 man. Naar men zich zal berinneren was het de Duitsche onder zeeër U 58, die by de Amerikaansche wateren heeft geageerd en daarbij ook het met regeeringsgraan geladen stoomschip „Blommersdyk" in doa grond heeft geboord. Nieuwe telefoon-aansluitingen. 296* Aard-, en gr.b.P. v. Twisk. 281Atjeh" Hr. Ms., comm. en offic. 116* Gomes P., Yiscbhandel. 258 Gorers P., Spoorgracht. 295* Hagethoru W. F. A., Bultenb. 175* Held. Visch- en Krabbemeel- fabriek. R. v. d. Hoek, Binnenhaven. 171 Keuringsdienst 810, 2 8 uur. 2X1* Therra Jr., Th., Huisduinen. 48 Zoetelief J. A.r Kan aal weg. Ingezonden mededeellng. door de verzorging van anderen zichzelf? Het zou beter zijn als vrouwen meer aan haar eigen gezondheid dachten. De beste gezondheidsregels zyn eenvoudig en gering in aantal. Vrouwen dienen evenals mannen haar rust te hebben, ten minste acht uren te slapen, ontspanning in de buitenlucht en rust van den geest to hebben om gezond te blijven. Zy die nen niet te zwaar te eten, niet op opwekkende middelen te vertrouwen of haar werkkracht te overschatten. Onverstandige gewoonten overladen het bloed met vergiften. De nieren zyn de veiligheidskleppen. Zy ont trekken de vergiften aan het bloed en voeren deze veilig af. Maar de boste nieren kunnen geen overmatige in spanning verdragen, en als zij falen, kan alleen rust en een speciaal nier- ijeneesmiddel haar weder op streek irengen. Versterk by waarschuwingen door rugpyn, waterstoornissen, duizelig heid, hooldpyn en een dof, vermoeid, zenuwachtig gevoel de verzwakte nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Neem ipeer rust door oude gewoonten te veranderen. Slaap meer en maak u minder zorgen. Eet ge- makkeiyk verteerbaar voedsel en drink genoegzaam water en melk. Maak iederen dag een wandeling in de buitenlucht. Iedere vrouw kan op Foster's Pillea vertrouwen als speciale hulp by nier kwalen, omdat Foster's Pillen uit sluitend voor de nieren en blaas dienen en hoegenaamd niet op de maag, lever of ingewanden werken. Alleen echt, wanneer op de ver pakking de handteekening van James Foater voorkomt. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn te den Helder ver- krijgb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt franco na ontv. v. poetwissel h f 1.76 p. doos of f 10.— p. zes doozen. (62)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1