DE OORLOG. MARINEBERICHTEN. B(j Xoa. b»»lult is, met 16 Februari a.a., de kapitein ter zee J. Soutendam, commandant der divisie voor blnnenl. dienst scheepsmacht op de Schelde, eervol ontheven van het bevel over Hr. Ma. pantseischip Heemskercb en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein luitenant ter zee K. P. Slujrs. De luitenant ter aee der le kl. L. van Verre Wordt binnenkort uit Oost-Indiö lerug verwacht Bij Kon. boslutt is, met 1 Maart a.s., aan den luitenant ter zee der le kl. 0. B. F. Tollenaar en aan deu offlcier-machlniat der 2e kl. bij den marine stoomvaartdienst B. C. de Groot eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toe kenning van een pensioen, resp groot f2807 en f978 'sjaars. en is bevorderd tot luitenant ter aee der le kl., de luitenant ter zee der 2e kl. Ir. J. HofTman De onlangs uit Oost India teruggekeerde luite nant ter aee dor 2e kl. M. 3. Wijnberg wordt 27 Februari iu de dirsctie der marine te Helle- voetsluls geplaatst aan boord van Hr. Ms. torpedo-instructieschip Schorpioen. Do luitenant tor zee der 3e kl. F. C. Haane brink wordt 16 Maart In de diroetie der marine te Willemsoord geplaatst aan boord van Hr Ma Heptunus. By Kon. besluit is, met 16 Februari a.s., be vorderd tot luitenant ter zee der 2e kl. by de Kon. marine-reserve, de adelborst der le kl. dier reserve W. C. Sohlmmel. De eergeant bottelier H. J. Benneman, van Hr. Ma. Wachtschip te Willemsoord, is den I2ea Februari gedatacoeerd op Rottammetoog STOOMVAART BERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Borneo, arri v. 8 Pebr. van A'dam te New-York. Karimoen, van Galets Buena naar A'dam.arriv. v 8 Febr. te Nordfolk. Krakatau, thuisr-. vertrok 10 Febr. van Bergen Prinses Juiiana, thuisr., arriv. 7 Febr. te Sues. Oranje, uitr., pu«s. 7 Febr. Pblnt de Galle. ..Vondel, uitr., vertrok 10 Febr12 uur 's middags, van Tor bay via"NorfoIk, V. 8. Rotterdamsohe Lloyd. Djebres, uitr., arriv. 8 Febr. te Bergen Stt.oebondo, uitr., arriv 6 Febr. te Sabang. Wllie, uitr., arriv.8 Febr. te Bergen. Menado, thuisr., arriv. 10 Febr. te Fnlmouth. Merauke vertrok 4 Febr. v. Macaasar via Panama naar New York. Tornale, thuisr., arriv. 8 Febr. te Suez Kon. West-Indische Maildienst. Prins der Nederlanden, thuisr., arriv. 6 Febr. te Lissabon. Java - Paclfic-Lijn. Arakan arriv.'7 Febr. v. Batavia te 8an Francisco Java-Bengalen-Lijn. Calcntta vei trok 6 Febr. van Czlcntta naar Java. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 11 Febr. 1917. VEE. Aangevoerd16 koelen en ossen f260 a f890, 7 vette kalveren f80af 110.-, idem p.pond f 1.00 af 1.40. 84 nuchtere Idem f 10 a f20, 68 mag. schapen f 20 a f86, 0 - vette ld. f - a f0.- per stuk, 681 vette varkens 90 a 112 ct. p. K.G. Purmerend, 6 Febr. 1917. 18 stapels Fabrieksbaas per 60 K.G. f 70.60 18 Boerenkaas 80 f 70.60 9 Commissie 60 f 1 Middelbare 60 f 67.— •- Goudsche kaas 60 f «6 K.G. Boter per K.G. f a25 4 f 276 Runderen: 140 velto per K.G. f 0.96 f 1.16 185 melkt en gelde r 170.- f 420.- 8tleren f 0,— f 0.- 18 Paarden f f 9 vette Kalveren per K.G. f 1.26 f L46 668 nuchtere id. per etuk f -.- f Slacht kal ver en f 10.- f 26.- Fokkalveren per «tuk f 14.- f 28.- 880 vette Varkens per K.G. f 1.02 f 1.02 49 magere id. per stuk f 28.— f 41- 81 Biggen per stnk f 12.- f 18.- 665 Schapen f 26.- f 45.- Overhouden f 0.— f 0.— 6 Lammeren f a- f 0.~ Ganzen f 0.- f 0.- Kalkoenen f 0.- f 0.- Zwanen f a- f o.— Kipeleren per 100 stnke f 8.00 f 8.60 Eendeieren .100 f 0.— f 0.— KievltaelereB per stuk f 0.- f 0.- s«k Appelen f a- f 0.- ld. Peren f 0.— f 0.- HsndelMelke- en gelde koelen stug, vette en nuehtere kalveren, magere varkens en biggen matig, vette varkens en schapen vlug. Cokes-afgifte. Morgan, Woensdag, worden nummors voor cokesbonnen afge geven voer de lettert: K, L, M, N, O, P, Q, R. MaximumkleinbandelprIJzen turf. De minister van landbouw, nyver heid en hand~l heeft de maximum- kleinhandelprtja (franco thuis bezorgd) voor baggerturf en baggerturföriket- ten (blokjesturf of uit bagger ge maakte turfbriketten) voor Noord- Holland, vastgesteld op fl.10 per 100 stuks. De Vereenigde Staten en Duitschland. New-York, 12 Febr. De Berlünsche correspondent van de .Associated Press", die te Kopenhagen is aange komen, seint van daar, dat hy den oorlog tusschen Amerika en Duitsch land onvermydeiyk acht. De Duitsche regeering heeft den kommandanten harer onderzeeërs bevel gegeven om, voor zoover dat mogelijk is, geene neutrale schepen, en vooral geen Amerikaansche, zon der waarschuwing in den grond te boren, desondanks moeten er gevallen voorkomen waarin een Amerikaansch schip getorpedeerd of Amerikaansche burgers aan boord van neutrale sche pen bij zulk een ramp betrokken zullen z(jn. Duitschland is niet van plan af te zien van de duikbooten oorlogvoering zooals het die'onlangs geproclameerd heeft. Deskundigen berekenen, dat zoo er een millioen ton Engelsche schepen vernield kunnen worden en bovendien drie millioen ton neutrale schepen ervan weerhouden kan wor den voor Engeland te varen, Duitsch land Engeland zal kunnen dwingen om de wenschelijklieid te overwegen om vrede te sluiten. Dit resultaat zal dan door twee derden der beschikbar® onderzeeërs bereikt worden, want één derde is steeds opjde uit- of thuisreis, of in reparatie. De Neutralen. Berlijn, 12 Febr. Blijkens betrouw bare berichten uit Argentinië bepleit de officieuse Epoca een weigering van het voorstel van Wilaon, en handhaving der strikte onzijdigheid. De Razon, die zich eveneens tegen "Wilson's voorstel verklaart, zegt dat Wilson in de kwestie der Zwarte lijsten Argentië steun heeft geweigerd en dat Argentinië nu op zyn beurt Wilson niet wenscht te steunen. Se stemming in Argentinië is kalm. Uit Brazilië verluidt, dat de regee ring het verzoek van de Ver. Staten, om hun voorbeeld te volgen, heeft geweigerd, omdat de omstandigheden voor Brazilië geheel anders z(jn dan voor de V. S. Het zal zich bepalen tot een protest tegen eventueele be nadeeling van Braziliaansche be langen. Van bet Westelijk front. Londen, 11 Febr. WiJ hebben op nieuw gisterenavond een buitenge woon geslaagde operatie uitgevoerd, door een sterk loopgraafstelsel aan den zuidelijken voet van de hoogte van Serre over een front van 1200 M. aan te vallen en te vermeesteren. Er werden 216 man gevangengenomen. Berlijn, 12 Febr. Op den noorde lijken oever van de Somme is ook na het mislukken van de nachtelijke aanvallen der EQgelacheu de vuur- wisseling krachtig gebleven. 0e duikboot- en mijnoorlog. De Engelsche as. „Netherlee" (4227 ton), Ballacb, Lycia (2715 ton), de trawler „Ostricb", de schoener brik BAda" en het Grieksche stoomschip „Agbios Spyridion" zijn tot zinken gebracht. De duikbootenoorlog In volle werking. Berlijn, 12 Febr. In den nacht van 12 op 13 Febr. is de tot dusverre niet bekend gemaakte termijn dat nog niet met volle strengheid zou worden opgetreden in het versperde gebied van den Atlantischen Oceaan en het Bngelsche Kanaal voor neu trale schepen, die het bericht om trent de blok kade-verklaring niet tijdig genoeg meer hebben ontvangen, af- geloopen. In de Noordzee was dat reeds in den nacht van 7 Febr. het geval, in de Middellandsche Zee in den nacht van 11 Febr. Nu geldt algemeen de voor ver sperde gebieden afgekondigde waar schuwing, dat de scheepvaart op geen afzonderlijke waarschuwing meer behoeft te rekenen. Schepen, die desniettegenstaande het versperde gebied bevaren, doen dat met vol ledige kennis van het hun en de be manningen bedreigende gevaar. Bij deze wordt uitdrukkelijk ge constateerd, dat alle van vijandelijke zijde verspreide berichten over het torpedeeren van neutrale schepen, zonder dat ze vooraf aangehouden en de voor de verschillende versperde gebieden genoemde data ODjuistzyD. Het aangegeven respijt geldt zelfs ook voor vijandelijke passagieraache pen, voor zoover zy onbewapend varen, omdat zich daarop neutrale passagiers zouden kunnen bevinden, die van de versperring der zee on kundig waren. „Torpedeeren zonderwaarschuwing." Dè „Kóln. Ztg." bevat een artikel, waarin wordt opgekomen tegen de meening, dat in de aangegeven Duit sche blokkadegebieden varende sche pen .zonder waarschuwing" getor pedeerd zouden worden. Het blad zegt: zij zijn immers gewaarschuwd, dat de in de Duitsche nota aangegeven gebieden onveilig zijn, precies als in de Engelsche bekendmaking van 3 November 1914, waarin de geheele Noordzee als .military aera" werd .verklaard, en alle handelsschepen van neutralen werden gewaarschuwd, dat zij daar ernstig gevaar liepen van mijnen en oorlogsschepen. Varen schepen in de aangewezen zöae, zoo doen zij dit, gelijk de Eagelsche ge kant dat in eon schrijven aan den Nederlandschen minister van 16 Janu ari 1915, zeide„at their own risks". De door Engeland aangegeven ge vaarltjke zone hebben de neutralöD, Engeland» waarschuwing eerbïedi gend, gemeden. Zij moeten, wanneer zij hun schepeu niet willen verliezeD, thaDs ook de Duitsche waarschuwing maar niet in den wind slaan. PLAATSELIJK NIEUWS. Taptoe. Hedenavond 8 uur taptoe. Afmar- cheeren Havenplein. Kamar van Koophandal. De Kamer van Koophandel ver gadert a.s. Donderdagavond, om 8 uur ten Raad huize. StukkeD, die vergadering betreffen de, gelieve men vooraf in te zenden bij den Voorzitter (Hoofdr. 40), den Secretaris (Vlamingstr. 9) of by een der leden. Het IJs. De ij3pret is afgeloopen. Na den ingevallen dooi was het ijs reeds spoedig slecht en week, en het ver anderde karakter van het weer maakte, dat toch ook de aardigheid van het rijden afging. Een schaatsenrijder moet echte wintersché kou hebben, niet zoo'n klamme, kille mist. De aangekondigde feestelijkheden gingen echter door. Zaterdagmiddag had onder groote belangstelling de wedstrijd in het hardrijden plaats voor de leerliDgen der Zeevaartschool. Er waren ryders bij, die reeds elders by officieele wed stryden Eerste en Tweede prijzen behaald hadden, daardoor ook werd er met zeer veel animo gereden. Er werd .op tijd" gereden op een baan van 472 M., klasse tegen klasse. De pryzen waren door eenige ingezetenen en door de leeraren beschikbaar gesteld, terwijl de beste ryders van elke klasse kampten om de zilveren medaille, door den Wethouder van Onderwijs, den heer G. de Ven, beschikbaar gesteld. De uitslag is als volgt: Eerste prijs (groote zilveren medaille en envelop) M. Porte in 50»/s sec. Afdeeling Eerste en Tweede Officieren le prijs J. v. d. Ploeg in 64 sec. 2e J. A. Groot ,59 ,8e N. Wezelman 59l/t Afdeeling Machinisten le prys G. van Straten in 53 sec. (In de tweede rit tegen Porte maakte van Straten een tijd van 60sec.). 2e prjjs G. Vrydag in 56 3e J. de Wyn 58 Examen-Afdeeling Derde Officieren: le prijs M. Straver in 53*/» sec. 2e R. Siegers 59 3e P. A. Bonk 59*/s Aanvangs-Afdeeling Derde Officieren le prfis W. Kooiman in 52*/4 sec. 2e W. v. Leeuwen ,54 3e J. M. Sterteveld ,66 Tweede Studiejaar van den Twee jarigen cursus: le prys A. Dekker in 53 sec. 2e P. Janssonius, 69 8e J. Woud 59 4e A. v. Roekei 601/» Eerste Studiejaar van den Twee jarigen cursus, le prys R. Zwaan in B9*/g sec. 2e G. Simonse 61 Se W. v. d. Vlies 61»/, 4e W. Lau 63"/, B Na afloop vau den wedstryd wer den de prijzen (kunstvoorwerpen en boeken) in het gebouw der Zeevaart school door den "Wethouder van Onderwijs met een toepasselijk woord aan eik der winners uitgereikt. Ook de feesteiyk heden van de Dansclub „T. O. P." gingen Zondag morgen door, eveneens des middags de nationale wedstrijden in schoon ryden. Omtrent deze laatste zendt men ons de volgende opmerkingen, die wy gaarue opnemen. Da Heldarscha IJsclub. De Heldersche IJsclub heeft Zon dagmiddag op de achterbanen van het Bassin een waardig slot gemaakt aan de reeks Van wedstrijden en feesten, door haar, iu haar nog maar 14-daagsch bestaan, georganiseerd. Toen toch was door haar uitgeschre ven een wedstrijd in schooDrijden, geheel volgens de regels van den Nederlandschen Schaatsenrydersbond. Dank zij de zeer gewaardeerde steun en medewerking van den heer Stikkel, Voorzitter van het district Alkmaar van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier, was het voorioopig ba3tuur reeds van te voren verzekerd, dat een aantal van Nederlands beste rijdsters en rijders op de baan zouden verschynen. Het succes is groot geweest, want waar het de bedoeling onzer IJsclub was, aan Helder's inwoners eens te laten zien wat goede ryders op de schaats presteeren en hoe volgens de regels der kunst gereden moet worden, daar mag zonder schroom worden verklaard, dat dit doel vol komen is bereikt. En al is het nu waar, dat, zoo het ijs bard en niet zacht ware geweest, wy iets nog schooners te aanschouwen zouden hebben gekregen, zoo was het Zondag middag na het einde van den wedstrijd toch onze onuitwiachbare indruk, dat het publiek had genoten van de sier lijkheid en gratie, de gemakkeiykheid en toch forschheid, waarmede de dames alleen zoowel als de paien, zich over het ysvlak bewogen. Zwaar is de taak van de jury ge weest, buitengewoon zwaar, wat moge biyken uit het feit dat het le en 2e paar slechts Vb Puüt verschil in be- oordeeliog hadden, terwijl ook het verschil tusschen le en 2e prijs dames by'na niet meer in cijfers was uitte drukken. Was het ryden dezer le en 2.i pryswinstera en -winners iets buiten gewoons (voor hem die de dames en hoeren Kaan eens heeft zien rijden is dit geen geheim meer) ook door andere ryders is uitstekend gereden en de onderlinge verschillen waren dan ook zeer gering. Wy willen hier niet verder in details afdalen en slechts de prijswinuers noemen, al was er over byna alle deelneemsters eu deelnemers wat goeds en bijzonders te zeggen. Van de dames alleen was de uitslag le prijs mevr. P. Kaan geboren Kaan met 28 u/i» punt2e pr. mevr. Breebaart geboren Kaan met 27 V» punt; 3e pr. mevr. Bakker-Kiste maker met 268/lspunt-, 4e pr. mevr. v. d.Waal - de Graaf met 24 punt. Voor paren: le prys mevr. T. Kaan Kaan en de heer V. Kaan met 28l/iS punt; 2e pr. mevr. Breebaart—KaaD en de heer C. Kaan met 27 *'li8 punt3e pr. mej. G. de Heer en de heer 8. de Heer met 241#/« punt. Wy zouden met het vermelden van dezen uitslag kunnen volstaan. Maar er ligt ons nog wat op het hart en dat moet er af. Toen voor 14 dagen de heeren Spruit, de Vii6S en Krljnen het initiatief namen tot het organiseeren van feesten en wedstrijden en daartoe eene vergadering Uitschreven, nadat zy reeds op zeer doortastende en af doende wyze de noodige voorbereidin gen hadden getroffen, toen was het Diet hunne bedoeling alleen voor dezen winter ook Den Helder zyn feesten te geven, maar zat by hen de ge dachte voor, dat Den Helder eene blijvende, bloeiende organisatie moest r(jk worden. En deze gedachte, de eenig juiste, moeten wy vasthouden en uitwerken. Thans is het ys aan het verdwy- nen, de schaatsen worden opgeborgen, maar voor wij het merken staat een nieuwe winter voor de deur en dan moeten wy klaar zijn. Dat wil zeggen, dat wy reeds nu de handen aan den ploeg moeten slaan. Reeds heeft het voorioopig bestuur de Heldersche IJsclub aangesloten by den Nederlandschen schaatsen- rijdersbond, maar er is meer noodig. Er moet een zoo groot mogeiyke kern van leden gevormd worden, die een jaariyksche bydrage storten. De som van deze bydragen zal de basis moeten vormen waarop moet wor den voortgebouwd. Eerstdaags zal dan ook door het voorioopig bestuur het noodige worden gedaan om tot de definitieve oprichting van een IJsclub over te gaan.l) Dan zal op Helder's ingezetenen een beroep worden gedaan en dan hopen wy, dat heel velen zich als lid zullen aanmelden, opdat reeds gedurende den zomer de noodige maatregelen kunnen worden genomen ter ver- kryging van een geschikt ysveld in den komenden winter. Daar zal vrij veel geld voor noodig zyh, maar wanneer allen, die kunnen, mede werkeD, dan houden wij ons over tuigd, dat met den volgenden winter Den Helder zijn ijsbaan zal hebben, ingericht naar de eischen des tyds en bedriegen de voorteekenen ons niet, dan zal die ysbaan dan wel kans hebben, dat daarop een der kampioenschappen van Nederland zal worden verreden. Aan de ingezetenen van Den Helder om te toonen, dat gy waardeering bebt voor het werk door het hier boven genoemde drietal, aanvankeiyk op eigen risico begonnen. Toont die waardeering dan door uwen daad- werkeiyken steun. Dat zal voor hen de grootste dank zyn, die wy hun kunnen brengen. v. O. Des avonds werden, ouder ge woonte, de pryzen uitgereikt in Bellevue". Daar de Burgemeester verhinderd was dit persoonlijk te doen, geschiedde de pry«uitreiking door den heer J. Spruit, die consta teerde, dat we nu weer verkeeren in het land van .mest en mist", zooala de dichter zoog, en dat de vorst-peiiode achter den rug is. Een dar heeren leden van de familie Kaan bracht in eenige woorden hulde aan de Commissie voor haar werken. Wat overigens de opmerkingen betreft van den heer v. O., - gaarne sluiten wy ons daarby aan. Zonder bet werken van de heeren Spruit c. s. was voor velen' het tjsgonot zeer veel minder geweest. Wy gelooven dan ook - een ingezonden stukje in dit nummer is er trouweDs de bevesti ging van - de tolk van de Helder sche schaatsenrijders te zyn als wij de heeren hulde brengen voor wat zy in zóó korten lyd op zóó energieke w|ze tot stand brachten. Moge uit deze gelegenheids ysclub een definitieve ontstaan Ons bericht inzake de wedstryden van leerlingen der H. B. S. vereischt eenige aanvulling. Na afloop werd niet alleen dank gebracht aan direc teur en medeleeraren, maar ook aan burgemeester, politie, de yscommis sie en aan hen die door bijdragen in geld of pryzen hun belangstelling toonden. Wy verwyzen naar achterstaande advertentie, waarin reeds eon oproep voor de vergadering wordt gedaan. Red. De politieke toestand en evenredige vertegenwoordiging. Gisterenavond trad voor de Vrij zinnige Kiesvereeniging „Helder" het lid der Tweede Kamer, de heer W. O. A. Koster, op met bovenstaand onderwerp. De zaai was matig b9zet. Nadat de beer D. H. Grünwald, voorzitter der kiesvereeniging, den aanwezigen het welkom had toege roepen, zong de zangvereeniging „Morgenrood", onder JeidiDg vandeD heer Van der Melj, het bekende lied van dien naam, waarna het woord gegeven werd aan den spr. van dezen avond. De spr. begon met er op te wyzen, dat het onmogeiyk is, dat de wereld oorlog, die nu al 2VS jaar om ons heen woédt, onbemerkt aan ons land voorbij zou gaan. Wy zitten er midden in, zijn in veel afhankeiyk van het buitenlandhet is een noodwendig gevolg ervan, dat wij duurte en schaarschte hebben. En wy weten allen, van den sociaaldemocraat af tot den meest reactionnairen anti revolutionair, dat we het behoud onzer neutraliteit voor een belangrijk deel te danken hebben aan de wijze, waarop onze mobilisatie is verloopen en gehandhaafd, en wy kunnen niet dankbaar genoeg zijn aan hen, die, nu al gedurende zoovele maanden ver van huis en haard, onze grenzen beschermen. Maar het gevolg van de mobilisatie en de daarop gevolgde duurte is eene inzinking van onze welvaart. De kostwinner is weg, ondervoeding dreigt, kleeding, voeding, alles is duur geworden, waardoor in breede kringen de welvaart is gedaald. En het is de taak dor regeering zooveel mogelijk eene verdere inzinking te voorkomen. Nog op andere wyze lyden wij schade, n.1. aan ons zedelijk peil. Door de kwade smokkel en woeker praktijken is een verwildering en ontaarding ontstaan, die ons volk doet dalen en zedelijk zwakker staan. De taak van de regeering is om ons volk sterker te maken. Na dezen oorlog komt een andere, economische strijd de strijd om de beste markten, de beste afzetgebieden, en wy moeten, om niet ten onder te gaan, mede doen, ons krachtig en sterk maken. De regeering moet in de eerste plaats maatregelen nemen voor de toekomst. Laten wy ons niet blind staren op het heden, niet te hard mopperen over de gemaakte fouten. Er zijn fouten, groote fouten zelfs, gemaakt, maar al hadden er aan de Regeerings- tafel menschen gezeten die geen fouten konden maken, dan nog zou alles duur zyn geworden. Er moeten allereerst maatregelen worden genomen om deloonenopte voeren en ze gelijkwaardig te maken aan den stijgenden levensstandaard. Niet alleen by de arbeiders, maar'ook bij de regeeriDgs-en gemeente-ambte naren. Anders wreekt zich dit op de opvoeding der kinderen. Gaat de staat voor, dan volgen vanzelf allerlei andere bedryven. In de tweede plaats moeten maat regelen genomen worden, die handel en industrie ten goede komen. Er moeten spoorwegen aangelegd, vak scholen opgericht worden, e. d. Daar voor is thans het oogenblik gunstig. Gelukkig blijkt de Regeering reeds dezen kant uit te gaan. In dit verband is de grondwets herziening voor de toekomst van zoo groot nut geweest. Er waren bladen die het laakten, dat, terwijl rondom de oorlog woedde, de Kamer kalmweg bezig was aan grondwetsherziening, maar zy zagen over het hoofd de groote beteekenis èrvan voor de toekomst. Er is een tijd geweest, dat het Nederlandsch onderwys het beste was van Europa. Die tyd is voorbyterwijl om ons heen gearbeid werd aan de verbetering van bet onderwys, bleven wij stilstaan, omdat de onzalige strijd gevoerd werd tusschen open baar en byzonder onderwys. De school- strijd is thans niet uit; hij zal blijven bestaan, omdat hy is een stryd tus schen twee levensovertuigingen, die van de vryheid en die van het dogma. Wij vreezen dien stryd echter niet, omdat tenslotte het beginsel der vryheid zal zegevieren. Maar de scherpte is den stryd ontnomenhet leelyke ervan, de stryd is openlyk en in vrijheid, men zal voortaan eene wisselwerking krygen tusschen open baar en byzonder onderwys. Ver betering van het eene zal tengevolge hebben verbetering van het andere. Men kan dan een betere opleiding verschaffen aaö de onderwyzers, hun salarissen dan verhoogen, kortom, het peil van het onderwys verbetert er door. We kunnen arbeiden aan de verkryging van voorbereidend onder wijs, aan een 7e leerjaar, aan ver plichte school voeding en kleeding etc. Ook op het gebied van het kiesrecht bracht de grondswetsherziening ver betering. We krijgen algemeen man- nenkiesrecht, dat ens volk sterker maakt; jammer is het dat we alge meen vrouwenkiesrecht niet tevens ingevoerd konden krijgen, maar vol gens spr. opinie is dit nog slechts eene kwestie van enkele jaren. Spr. behandelt de stemplicht, die thans ook voorgeschreven is. Zij maakt, dat onverschilligen en angsti- gen moeten gaan stemmen, dat arbeiders, die niet durfden voor den patroon of de meesterknecht moeten stemmen; zij bracht tenslotte éven redige vertegenwoordiging. Spr. zet aaü8cbouwelyk en beknopt uiteen hoe dit stelsel werkt: In plaats van honderd kiesdistricten, zooals thans, krygt men achttien kieskrin gen. Thans zyn alle stemmen van de niet-gekozen candidaten absoluut ver loren. By evenr. vert. ban dat niet. Iedere politieke groep stelt haar can didaten tot een maximum van 10, en de kiezer krygt op ziju oproepings- kaart al die namen vermeld. Hy heeft nu eenvoudig zyne keus te bepalen en het werk is voor hem niet zooveel meer dan vroeger, 't Grootste werk is voor de stembureaux. Zij moeten allereerst bepalen hoeveel stemmen recht geven op een zetel. Zijn er b.v. in 't geheel 1.400.000 stemmen uit gebracht, dan wordt dit door 100, het aantal zetels, gedeeld, zoodat op eiken zetel 14000 stemmen komen. Een candidaat nu, die 14000 stemmen op zicb vereenigd beeft, is gekozen. Heeft, de vrljz. party b.v. 15Ï000 stemmen, dan heeft zy recht op 154000:14000 11 zetels. Wat eventueel overblijft wordt weer op bepaalde manier ver deeld. Evenmin als thans hebben de wilde partyen veel kans een afge vaardigde te krygen, als ze onder de 14000 blijven. Dan wordt uitgerekend welken kieskring de stemmen toe valt, en vervolgens worden de can didaten zelf berekend. Door ditsysteem vervallen tusschentij ische verkiezin gen, eu vervalt ook het samengaan van partijen, zooals thans bv. by de rechtsche -Coalitie en de vrijzinnigs Concentratie. De partyen staan naast, niet tegenover elkander, en kunnen vryer werken voor haar beginsel. Verdeeld optrekken, doch vereenigd slagen in do Kamer, dat is thans het beginsel,dat niemand behoeft te vreezen. Spr. gaat nog nader in op de begin selen der vryzinnige partijen ieder een een gelijke kans op ontwikkeling en welvaart. Wy moeten nog veel wegnemen uit het staatsleven, dat verkeerd is, ziekteverzorging, staats pensioen, ongevallen, belastingen, dat alles is verkeerd geregeld en wij kunnen veel invloed aanwenden om de fouten hierin te verbeteren. Nadat de zangvereeniging zich had doen hooren, voerden verschillende debaters het woord. Da heer J* e 11 e- m a maakte eenige opmerkingen inzake het beleid van min. Posthuma, door spr. verdedigd. Da Min. bad meer vooruit moeten zien, dan had hij geweten, dat er gebrek heerschte of bomen zou. Er is veel té veel uitge voerd. De Kamerleden zyn mede schuldig; zij hadden beter moeten opkomen ervoor, dat de boel bleef loopen. De heer Koster bespreekt wel wat eupheo(istiach 'a ministers tekortkomingen. Spr. vraagt hoe in 't vervolg de houding van spr. fractie zal zijo by de levensmiddelen politiek. De heer Stadtman vraagt in lichtingen betreffende het kiesrecht voor zeevarenden en hen die in Indië wonen. Spr. hoopt, dat, als de Staat vóórgaat met salarisregeling, de ge meenten zullen volgen. De heer Everaar d vraagt waar het geld voor alle sociale maatregelen vandaan moet komen, die men voor stelt. Wat evenredige vertegen woor digiDg betreft, de stryd links tegen rechts zal toch blijven bestaan. Men zal enkele kleine prineipes op zij zetten om in het groote beginsel samen te werken net als nu. Spr. gelooft niet, dat men met evenredige vertegenwoordiging iets verder komt. De heer Koster beantwoordt de spr. Het geld zou moeten komen in de le plaats uit eene heffing ineens, zooals de y.-d. voorstelden. 2e uit een sterkere progressie op de vermogens belasting. Beide voorstellen zyn ver worpen. Het Se een schatting van vaste goederen op andere wijze is aangenomen. Wat de opmerking be treft, dat de stryd rechts tegen links biyft, het voordeel van e.v. is, dat de partijen zelfstandig optrekken kunnen. Het moge waar zyn, dat in het algemeen de rechterzijde meer vopr het behoud zal stemmen de democr. elemeDten er onder zullen niettemin kunnen samengaan met links. Nergens ter wereld bestaat een scheidingslijn tusschen rechts en links als alleen hier, dank zy de uitvinding van dr. Kuyper. Den heer Stadtman antwoordt spr. dat de beate regeling voor zeevaren den i. i. de Noorsche is, dat de kiezers aan boord der schepen of voor den Consul stemmenvoor de koloniën zal een zelfstandig wetgevend lichaam moeten komen. Tenslotte de heer Jellema. Spr. erkent, dat er grove fouten zyn ge maakt. Maar men kan den Min. niet verwijten, dat er thans b.v. geen steenkolen zyn. Wij kunnen ze krijgen als we ze halen en we kunnen ze niet halen omdat Duitschland onze schepen torpedeert en Engeland ze vasthoudt. Aardappelen zitten thans ingekuild en kunnen onmogeiyk uit den grond gehaald worden. Het is waar, er is op roekelooze manier uitgevoerd, maar de schuld ligt niet by de regeering, doch by degeweten- looze smokkelaars, die dit doen. Die allen uitvoer zouden willen verbieden, zouden blijk geven niets van den toe stand te weten. De groote moeiiykheid voor de Regeering istrachten te krygen wat we noodig hebben en trachten te houden wat we hebben. De houding der vryzinnigen ten opzichte van de levensmiddelen-poli tiek: op beteren grondslag organi seeren, door duurtetoeslag; verhoogde loonen, oprichting van volkskeukens enz. Het ia gemakkeiyk af te geven op Posthuma, maar beter id het rustig den toestand te bekyken. Ia dit verband bespreekt spr. de aan wezigheid van Kamerleden in levens middelen commissies, die hy uit den booze acht. Verbieden van het maken van oorlogswinst, 't Beginsel zou onjuist zijn. Als in ons land niet zooveel oorlogswinst gemaakt werd, zou de toestand, nog veel erger zyu. Tot slot wekte spr. op tot aan sluiting bfi de v.-d, partij, waarna de heer Grünwald oodor dankzegging de bijeenkomst sloot. Sportvaraonlgfng H.B.S. Zaterdagavond gaf de sportver- eenigiug H.B.S. eene uitvoering in Casino. Het eerste deel van het programma was hoofdzak6iyk aan de gymnastiek gewyd.De nieuwe damea-afdeeling, de hoofd-afdeeling en de adspiranten, allen zetten hun beste beentje voor, waarbij opnieuw bleek, dat de leiding van de gymnastiek-afdeeling tijans in uitstekende handen is. Voor da pauze kregen wy nog het hoofdnummer van het programma, een bioscoopfilm in twee bedryven, getiteld „De misdaad in den tuin van Mirlimonde, of het berouw komt na de zonde". Een film, geestig van opzet, en verduidelijkt door een „eersterangs explicateur", die de wroeging van het „vermolmde" hart van de(n) echtge noot van de(n) gravin liet knagen, een mannelijke sirene deed optreden en de aandacht vaD het publiek verzocht voor het „stille spel". Alleen de maan was wel eens niet zoo stil als het behoorde. De oolljke zetten van den explicateur, zoowel als het bovengenoemde stille spel, werkten af en toe .geducht op de lachspieren. Na de pauze een klucht in één bedrijf „Ik heb geen tyd". De heeren maakten daarby hard af, wat maar goed was, gezien ook het late uur en de vele danslustigen. Een gezellig bal hield de aanwezigen nog eenigen tyd byeeq, terwyl Zondag middag dit deel van het programma met een geanimeerd afternoonbal werd voortgezet. BINNENLAND. Hat vertrek der Duitsche torpedoboot „V. 60". (Officieel). Naar aanleiding van het vertrek der Duitsche torpedoboot „V. 69", deelen de Ministeries van Buitenlandsche Zaken en van Marine het volgende mede Volgens artikel 5, lo van de neutra liteitsproclamatie mogen de oorlogs schepen dor oorlogvoerenden binnen 't Nederlandsche rechtsgebied komeD, wanneer averij hen daartoe nood zaakt. Ze moeten weer vertrekken zoodra de red6n van het binnenloo- pen heeft opgehouden te bestaau. Krachtens artikel 6 der proclamatie, hetwelk gelijkluidend is aan artikel 17 der 18de Haagsche Conventie, mogen zy hun avery slechts in zoo verre herstellen als voor de veiligheid van de vaart onmisbaar is en niet op eenigerlei wijze hun strijdkracht vermeerderen. Overeenkomstig deze bepalingen heeft de Nederlandsche overheid vastgesteld, welke herstel lingen konden worden toegelaten en binnen welken tijd ze moesten zjjn afgeloopen. Da hier te lande achtergelaten schepelingen moeten, overeenkomstig artikel 16 van de 10de Haagsche Conventie, worden geinterneerd. Een officieel Duitsch bericht van 12 Febr. meldt: De Duitsche torpedoboot „V. 69" is, nadat met eigen middelen de zee waardigheid weer was hersteld, in den afgeloopen nacht u;t IJmuiden vertrokken en heden voormiddag in het Duitsche steunpunt aangekomen. Vaart op Java. De Stoomvaartmaatschappy „Neder land", de stoom vaartmaatschappy „Rotterdamsche Lloyd" en de Neder landsche Stoomvaartmaatschappy „Oceaan" zien zich door de tegen woordige omstandigheden genood zaakt de bestaande mail- en vracht- bootdiensten van Nederland naar Nederlandsch-Indië en terug voor de naaste toekomst te wijzigen. In ver band hiermede zyn alle vracht- en passagetarieven ingetrokken, alle reeds afgesloten passage overeen komsten en alle vrachtboekingen door overmacht vervallen. Zoodra zulks mogeiyk is, zal nader worden bekend gemaakt hoe in het verkeer Nederland/Java vice versa kan wor den voorzien. Uit Rotterdam wordt gemeld: Naar het heet, wordt voor de her- vattiDg van den dienst op onze koloniën overwogen om de reis te doen maken via New-York en het Panamakanaal. Een deel der vloot zou van de Nederlandsche havens op NewYoj-k gaan varen, terwfil dan het andere deel zou worden gebezigd vooreen geregeld verkeer New-York— Java en terug. Da „Krakatau". Het van Java komende stoomschip „Krakatau" 'kan, volgens nader door de directie der Stoomv.-Maatschappy Nederland"ontvangen bericht, heden middag te IJmuiden worden verwacht. Yan Vlieland werd gisteravond ge meld Het stoomschip „Krakatau", van Java naar Amsterdam, ligt noord west van Vlieland geankerd. Staankolaninvoar. In de afgeloopen week zyn geen schepen met steenkolen uit Schotsche en Engelsche havens langs het Noordzeekanaal aangekomen. In de voorafgaande week werden er nog door zeven stoomschepen 9,457,000 kilogram aangebracht. Belemmering van den toevoer. Door het lid der Tweede Kamer, den heer De Meester zyn aan de Regeeriüg een drietal vragen gericht betreffende bovenstaand onderwerp. De vragen luiden: In verband met het feit, dat van vele zyden klachten opgaan over de belemmering van onzen toevoer ten gevolge van maatregelen, welke de oorlogvoerenden, zeer ten nadeele van het economische leven hier te lande, nemen, veroorloof ik my de volgende vragen te richten tot de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Landbouw, Nijverheid en Handel lo. Is het waar, dat hier te lande economische moeilijkheden zijn ont staan of wel zieh hebben verscherpt door maatregelen van oorlogvoeren den, die den toevoer naar Nederland belemmeren 2o. Zoo ja, wtslkfl zyn die maat regelen, welke belangen worden daardoor in het byzonder geschaad, en in welke mate geschiedt zulks? 3o. Zoo ja, wat heeft de Regee ring gedaan of denkt zy te doen, om de gerezen moeiiykheden zooveel immer mogeiyk uit den weg te ruimen Hierop is door de heeren Loudon en Posthuma, ministers van Buiten landsche Zaken en van Landbouw, Nijverheid en Handel, uitvoerig ge antwoord. Uit do antwoorden citeeren wy het volgende: De toevoer van goederen, voor ons economisch leven noodzakelijk, onder vindt inderdaad belemmering. De maatregelen, welke deze belem mering veroorzaken, vormen intus- 8chen slechta één der groepen van maatregelen, welker invloed zich op ons economisch leven doet gelden. En waar dit laatste evenzeer van den uitvoer als van den invoer af hankelljk is, dient, het verband brengt zulks mede, hier ook te worden stil gestaan bij de maatregelen, welke onzen uitvoer hebben belemmerd en iu hooge mate geschaad. Tot de eerste categorie behooren allereerst die maatregelen, welke de oorlogvoerenden en ook tal van on- zydigen, hebben moeten nemen, om het noodige in eigen land te houden. Bij de oorlogvoerenden moet boven dien rekening gehouden worden met de omstandigheid, dat zoowel de lands- producten als de industrie meer en meer dienstbaar gemaakt worden aan de oorlogvoering. Voegt men hier nog by het gebrek aan arbeidskrach ten, dat al nijpender wordt, naarmate de legers worden uitgebreid, dan is het licht te verstaan, dat slechts betrekkeiyk weinig artikelen, en van deze dan neg beperkte hoeveelheden, voor uitvoer naar onzydigen beschik baar blijven. Het zal dus duidelyk zijn, dat tegeu een beroep van oorlogvoerende zyde op eigen behoefte aan eenig artikel van Nederlandschen kant weinig kan worden ingebracht. De maatregelen, waarvan hier sprake is, bestaan hoofdzakelyk in uitvoerverboden, die met meer of minder gestrengheid worden toege past. Daardoor is Nederland in toe nemende mate gedwongen geworden, eenerzjjds zich te voorzien met name in overzeesche, waaronder neutraio landen, waar de uitvoer niet aan be perkende bepaliDgen onderworpen is, anderzijds wat niet als een nadeel voor ons economisch leven ia te be schouwen om zelf te produceeren, wat het vóór en ook tydens den oorlog nog uit het buitenland betrok. Het is vooral by dien aanvoer, dat ons land nadeelen ondervindt van door de oorlogvoerenden genomen maatregelenmaatregelen, die, boe- wel bedoeld om elkander in economisch opzicht afbreuk te doen, te verzwak ken, niet konden nalaten, ons land ook zeer ernstig te treffen. De Nederlandsche regeering ver klaarde zich niet bereid om ten op zichte van contrabande naar een neutraal land te verklaren ttet-^.y voor verbruik in h6t neutrale land zouden zyn bestemd. De mogendheden der Entente namen toeD genoegen met de garanties van de N. O. T., en de toestand is thans zoo, dat feitelyk alles wat over zeo wordt aangevoerd, gedekt moet zyn* door de N. O. T. garantios. Er wordt zeer streng toezicht gehouden en voor b(jna elk artikel moeten speciale schikkingen worden getroffen betref fende den aanvoer etc., maandenlang soms worden goederen vastgehouden door de Engelsche regeering, goederen worden voor prysgerechten gebracht, waardoor groote schade ontstaat, onze kolen voorziening hokt tengevolge van onvoldoende scheeparuimte. Ook de Centrale mogendheden heb ben de contrabandeiysten geleideiyk uitgebreid en daarmede de kans tot torpedeering onzer schepen vergroot. Ook ondervinden wy te lande belem mering tengevolge van uitvoer ver boden. In hetscbryven wordt thaDs uiteen gezet de belemmeringen, die onze uitvoerhandel ondervindt, waardoor tal van bedrijven, vooral iu onze koloDiën, in mooielljkheden kwamen. De uitvoer is vrywel beperkt tot artikelen van centralen oorsprong de maatregelen, speciaal van Engeland 'ten opzichte van den uitvoer, zyu de oorzaak dat onze afzet door producten van andere herkomst wordt ver vangen Zelfs ten aanzien van artikelen uit neutrale landen (Amerika) wordt de invoer bemoeieiykt. Dat door den stilstand in vele bedry ven allerlei groepen van belang hebbenden, die direct of indirect hun bestaan in het genoemde verkeer vinden, zeer ernstig zijn getroffen, laat zich begrypen. Eveneens dat voor zeer velen der hier bedoelde belanghebbenden met het afnemen en ten slotte geheel stil liggen van dat verkeer uiterst moeiiyke en zorg volle tyden zyn aangebroken. De bloeiende directe handel van Nederland met het buitenland, en met zyn overzeesche bezittingen, heeft tydens «Jen wereldoorlog even eens in ernstige mate geleden. Het aantal en de verscheidenheid der door een en ander getroffen industrieën is groot. De min. somt verschillende bedryven op, die ernstig zyn geschaad. Dat ook de Nederlandsche visschery niet buiten het gedrang is gebleven, mag genoegzaam bekend worden geacht. Langen tyd heeft zy hare behoefte aan netten, cachou e. a. visscberü-materiaal, steeds uit Groot- Britlannië betrokken, daar niet kun nen dekken. Ook door de belemme ring van den aanvoer van zout, zoowel ten gevolge van de maatregelen van Entente- als van Centralen kant, heeft dit bedrijf bezwaren onder vonden. Verschillende publieke diensten bier te lande hebben al evenzeer van de moeiiykheden by den aanvoer overzee het nadeelig effect ouder- vonden. AI heeft de Regeering ge durende den geheelen oorlog het mogeiyke gedaan tot. versterking van het wederzydsch vertrouwen, waarop hare verhouding tot de vreemde Regeeringen berust, toch zyn door onjuist uitgelegde maatregelen, welke

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2