Heldersche Courant van Dinsdag 13 Februari 1917. Texel, 11 Febr. Men vreesde met groote vreezen, dat heden de aangekondigde ring- rqderjj met paarden en arrealeden, waarin dame en heer, op de ijsbaan te Waal niet zou kunnen doorgaan, omdat de dooi was ingevallen. De baan hield zich evenwel uitstekend en daarom waren nog vele honderden schaatsenrijders aanwezig. Voor den wedstrijd meldden zich negen paren aan. 't Was leuk, die rinkelende arre- bellen en het weer was zoo mooi als men het maar kon verlangen. Er werd tienmaal gereden door elk en toen kwamen de overwinnaars uit het strijdperk. De le prijs, bestaande in een keurig schoorsteenmantel-garnituur voor de dame en een portemonnaie voor den heer (ook de beide andere heeren ontvingen een gelijk voorwerp), werd gewonnen door den heer J. Jonk en echtgenoote; de 2e prijs, een keurige werkmand, door mej. N. Dros en den heer A. Garritsen en de 3e prijs, een schilderijtje (bosch en waterpartij), door het echtpaar J. Plaatsman. De prijzen werden in het lokaal van den heer W. Duinker uitgereikt door den heer B. Weersma, voorzitter van de IJsclub, die er in zijn toe spraak op wees, dat hy zich sedert 1890/91 niet kon herinneren, dat er arren op het Ijs een wedstrijd konden houden. Dat zoo'n wedstrijd aantrek kelijk was, bewees wel de groote toevloed van menschen. Zeker had men genoten èn door het mooie gezicht èn het gelijkmatige geluid der arrebellen. 't IJsfeest, dat zeker voor dezen winter wel het laatste zou zijn, was doeltreffend en had zeker allen voldaan. De dames-deel neemsters hadden zich kranig gehou den en niemand was uit het zadel gelicht, als in de dagen van de ridderspelen wel plaats vond. Hierna werden de prijzen uitgereikt met een felicitatie aan de overwin naars, terwijl de mededeeling werd gedaan, dat de baan te 6 uur giorno verlicht zou zyn en dank gezegd werd voor de groote belangstelling. Nu, de verlichting maakte mede een keurig effect en fantastisch werd de baan beschenen door een paar hon derd lampions en velen bleven toen nog een uurtje rondrijden. Ook dit ijsfeest ia uitmuntend tot zjjn recht gekomen en het bestuur is met al haar pogingen dit jaar uitmuntend geslaagd. We wensc&en het ook verder een eendrachtig stre ven toe en aan de vereeniging kan de verzekering gegeven worden, dat zij dezen winter aan zeer velen heeft voldaan en menig genoeglijk uur heeft verschaft. Gaarne feliciteeren we het bestuur met zijn schitterend welslagen. Ijsvermaken. Be IJsclub „Texla" vat'haar taak wel met ernst op. Reeds ruim f100 had zij in vier dagen tijds in kas. Woensdag. 1.1. pas opgericht, telde zij reeds Zaterdag 169 leden. Toen na de op Donderdag geboaden wedstrijden bleek, dat de prijswinner niet geheel had voldaan aan de ge stelde voorwaarden, werd hem in plaats van den len, den 2en prijs uitgereikt. Na de prijsuitreiking volgde in de „Zeven Provinciën" een bal, waaraan velen deelnamen. Zaterdag vergaderde het bestuur van „Texla" andermaal en besloot, ofschoon 't eenigszins dooide, ook op den Zondagmiddag wedstrijden te doen houden, en wel een ringrijderlj voor jonge paartjes van 12 tot 16 jaar, en daarna een wedstrijd voor oudere paren. Eerst werd een onderzoek inge- stelk naar het ijs op de fortgracht van De Redoute, en toen nu Zondag morgen bleek, dat daar 't Ijs nog wel in eene zoodanige conditie was, dat er veilig op gereden kon worden, trokken vele liefhebbers en belang stellenden naar de kampplaats. Ofschoon dooiweer, was 't toch gunstig voor de uitgeschreven wed strijden. Voor de ringrijderlj hadden zich 7 paartjes aangemeld, die al hun best deden om een der prijzen te bemach tigen. Na een moeilijken kamp werd de le prijs behaald door Jb. Poolen H. Blom, de 2e viel ten deel aan P. Vlas en A. B. Bakker, terwijl P. Duinker en H. Duinker den 3n prijs verwierven. In de 2e afdeeling, hardrijden met een bal op een plankje in de hand, behaalden G. Bruin en 0. Dogger den len, P. Kaan en J. Brouwer den 2en en A. Blom en echtgenoote den 3en prijs. De voorzitter van „Texla", de heer C. Schaap, reikte 's avonds, onder 't houden van gepaste toespraken, de verworven prijzen uit. Vele personen waren naar de „Zeven Provinciën" opgegaan, omdat de ijsvermaken met een bal besloten werden. Van deze dansgelegenheid maakten ettelijke paartjes gebruik. Mgn hoopt, dat 't aan 't bestuur van „Texla" zal mogen gelukken, tegen een volgenden winter een ge schikte baan^meer in de nabijheid van het dorp te vinden. Taxel, 11 Febr. Terstond nadat opname was gedaan van den kolenvoorraad in deze ge meente, waaruit bleek dat er weldra gebrek aan brandstof zou zijn, heeft de heer Burgemeester langs telegra fischen weg eene bestelling gedaan, die zoo spoedig mogelijk zal worden uitgevoerd. Gisteren, bij hoog water, werden op Texelstroom uitgestrekte plassen gezien. Men hoopte dat ook 't ijs voor de kust vlot zou worden, doch dit zit nu reeds sinds drie weken onbewegelijk vast. Bij 't ebgetij kwamen weer groote Ijsvelden naar den Texelstroom afdrij ven, zoodat ook daar heden geen plekje open water was waar te nemen. Texal, 12 Febr. De heer J. R. Flens, zoon van mej. de Wed. Flens te Koog en leerling der zeevaartschool, ahier, deed met gunstig gevolg examen voor 8en stuurman, groote stoomvaart. Het begrafenisfonds „Vooruitgang is ons doel" te Den Burg, maakte in 1916 een batig saldo van f 2166,526, waardoor de bezittingen stegen tot f 816.49.75. Er zijn 2161 leden. De te De Cocksdorp thuisbehoorende blazerschuit T. X. 24, die zooveel dagen in het ijs by Vlieland zat, zal behouden kunnen biyven. Men heeft haar in veiligheid kunnen brengen, door een vaargeul door het ys te hakken van niet korter dan 2300 M. Wierlngen. In de concertzaal van den heer Jb. Bruul gaf.de muziek vereeniging „Harmonie", Zaterdag 10 en Zondag 11 Februari j.1. eene uitvoering. Bei de keeren was de zaal vol bezoekers. Het programma vermeldde de volgen de muzieknummers. 1 En avant les Campagnards, pas redoublé van P. Mertzig. 2 Fête Printanière, ouver ture van Jos. Kessels. 3 Souvernird' Enfance van J. Boulanger. 4 Un jour de Fête, ouverture van F. J. Schweins- berg. 5 „Man tegen man", marsch van J. Knegtel. Voorts een tooneel- stuk getiteld „Theresia" of „Het Weeskind van GeDève", in 8 bedry- ven van Victor door P. van Sluis de Quack. De 5 muzieknummers werden goed gespeeld, klonken mooi en vol door de zaal. Het tooneelstuk werd eveneens goed opgevoerd. De verschillende rollen zaten er best in en liepen flink van stapel, 't Was dan ook een mooi stuk het welk met de fijne costumeering welke veel tot welslagen bydroeg, zeer in den smaak viel. Een gezellig bal na, als slot en hiermee behooren de uitvoe ringen van „Harmonie" in dit win- tersbizoen weer tot het verledene. De IJsclub „Voorwaarts" te den Oever had verleden Vrijdagavond voor ons eilandbewoners een geheel nieuw feestje op touw gezet. „Maskerade- feest op de ringsloot", kondigden de aanplakbiljetten aan. Al wat tijd over had ging er begrypefljkerwyze op af. De baan was rondom afgezet en ieder, die er op wilde, moest een lampion h 85 ct. koopen. Vooruit ging het, allen van een brandende lampion voorzien, er op, nieuwsgierig wat er aan de hand was en jawel, als men 't eind naderde, zag men de tenten staan. En wat daarin te zien was, zal men vragen Nu van alles hoor. Hier een dikke dame, daar een waarzegger, verderop een danstent enz. enz. Allen met mas kerade kleederen, maskers, baarden enz. enz. op of aan. Straatmuzikanten, liedjeszangers enz. hielden er de feeststemming in. Ja, 't was 'n oogen- blik van oorverdoovend geraas en allergrappigst om te zien. Aan alle goede dingen komt een einde en zoo ook hier. Moe van ryden, kyken, zingen, dansen enz. trok men in groote optocht naar de herberg van M. Tyzen te den Oever. Hier was een jury, die voor de mooiste costu- mes nog een prflsje gaf, welke ten deel vielen aan de dam^a N. Lont, Gr. Bosker, A. Verfaille, D. Spaander, T. Kaan en T. Mosk en de heeren Jb. Bruul, Jn. N. Bruul, D. Verfaille, H. G. Rump, Cor. Zomerdyk, Jb. Heflblok en J. Bosker. Anna Paulowna. De landbouwers woonachtig in het gedeelte van den Polder, dat over stroomd is geweest, zyn vrygesteld van de verplichte cultuur, zoodat zy kunnen verbouwen wat de meeste kans geeft op eene goede oogst. Da booman In hat overstroomde gedeelte van den Anna Paulownapolder. Uit een onderzoek naar den toestand van het houtgewas, ingesteld door den Rykstuinbouwleeraar, den heer Hazeloop, is gebleken, dat in den Oost-Polder alle, in den West-Polder byna alle boomen dood zyn. Als alle doode boomen verwijderd zyn, zal de polder zeer ontsierd worden. Zaterdagavond 10 Februari, ver gaderde de Tuinbouwvereeniging in de „Vlas- en Korenbeurs". Aanwezig 18 leden. Daar de Voorzitter afwezig was, werd de vergadering geopend door het bestuurslid, den heer H. Pennekamp. De notulen werden aan gehouden tot de volgende vergadering. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 240.15, de uitgaven f 225.67, batig saldo f 14.58. De bescheiden, nagezien door de heeren D. Koning en J. van Duin, werden volkomen in orde he- vonden, waarna de rekening werd goedgekeurd, onder dankbetuiging aan den penningmeester voor zyn accuraat beheer. Tot bestuurslid werd met algemeene stemmen herkozen de heer C. Wuis. Medegedeeld werd, dat de heer T. Pranger als Voorzitter heeft bedankt. Tot Voorzitter wordt gekozen de heer D. Koning met 14 van de 18 stemmen. Bij de rondvraag wordt voorgesteld de leden, die zon der noodzaak de jaarvergadering niet bijwonen, hiervoor 26 ct. boete te laten betalen. Na bespreking wordt dit voorstel aangenomen. De heer Schilderman vraagt, om ook eens te vergaderen teBreezand. Aangenomen. Geinformeerd wordt, of er weder poters te verkrijgen zyn. Voorzitter antwoordt: vry zeker niet. De secre taris zal de leden, die aardappel manden besteld hebben, vragen of zy hunne bestelling gestand doen, tegen f 1.25 k f 1.30 per mand. De heer 't Hart stelt voor de rentelooze leening gedeelteiyk uit te loten. Be sloten wordt, dat dit met 10 aandeelen zal geschieden. Aangenomen wordt het voorBtel, dat de bestuursleden presentiegeld zullen ontvangen en wel de secretaris f 20, de penning meester f 16 en de leden f 10 per jaar. Het bestuur wordt gemachtigd de oude bascule te verkoopen en een nieuwe aan te schaffen. Hierna sluiting. Onze plaatsgenooten, mej. H. M. Liefhebber—Speets en de heer M. C. de Graaf, hebben Zondag 11 Febr. j.1. by den wedstrfld in schoonrijden op het ys te Edam den derden prys behaald. Ook Vrydag 9 en Zondag 11 Febr. j.1. is weder op het ys naby Veerburg kermis gevierd. Verschillende nieuwe vermakeiykheden waren georgani seerd. Vrijdagmiddag, Vrydagavond en Zondagmiddag was het druk. Tengevolge van de dooi was er Zondagavond niet veel publiek. De commissie, die deze eigenaardige ver- makeiykheid op touw gezet heeft, heeft alle eer van haar werk. Uit stekend was alles voerbereid. Vele bezoekers kwamen uit de omlig- Zondagavond 11 Februari j.1. gaf de Tooneelvereeniging „Het Vrye Tooneel" van Alkmaar, leider de heer B. C. Loevens, eene openbare uitvoering in de Kolfbaan van den heer T. van IJzendoorn. De zaal was niet geheel bezet, zeker tengevolge der ysvermakeiykheden. Genoemde tooneelvereeniging stelt zich ten doel, propaganda te maken voor socialisme en anti^militairisme, wat merkbaar was aan het stuk, dat opgevoerd werd: „Toen er oorlog was tooneelspel in 4 bedryven door Ds. N. J. C. Schermerhorn, te Nieuwe Niedorp. Het stuk speelt in een dorp, dicht by de grenzen, in Laguriê, welk land in oorlog komt met het keizerrijk Nordoniö. Be hoofdper sonen in dit tooneelspel zyn een boer, Harm Stevens, zyne vrouwen 3 zonen, waarvan Toon, de oudste, socialist en anti-militairist is en als zoodanig gedurig gelegenheid heeft zyne ideeën uiteen te zetten tegen over de verdere leden van het gezin, die slaafs onderworpen zyn aan geeslelykheid en gezag. Boer Harm is een type, conservatief tot in merg en been en haast nog meer gehecht aan zfln vee, zyne bezitting en zfln bedryf, dan aan zflne kinderen. Op aanschouwelyke wyze wordt de oor logsellende voorgesteld. Vee en geld wordt van Boer Harm door den vyand opgeöischt; één zoon wordt als franctireur gefusileerd, de andere zoon sneuvelt; het land wordt ver woest, de huizen en het dqrp ver brand. Tengevolge van 't kapita lisme verklaart het machtige kei- zerryk Nordoniö aan het kleine La guriê den oorlog met het doel aan de zee een havenstad te bemachtigen, ten einde eene betere gelegenheid voor in- en uitvoer te vexkrygen. Doelenstrekking van 't stuk is in 't bovenstaande in korte trekken Op uitstekende wyze werden de verschillende rollen weergegeven, doch in 't byzonder gaven Boer Harmen, zijne vrouw en Toon mooi spel te zien. Dat de aanwezigen geboeid werden bleek uit de ademlooze stilte, waar onder elk bedryf gevolgd werd en het luide applaus, telkens na 't neer halen van 't doek. Het was voor de vereeniging een succesvolle avond.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 3