Gaat niet naar Indië HERMAN NYPELS, Erdal Klierdruppels en Pillen THEE E. Brandsma. Vereeniging v. Vrouwenkiesrecht. Afd. Oen Heider. Dansclub T.O.P. SPOORSTRAAT 41 - HELDER. iRBAt; Zijn Uw handen ruw of met kloven? Kloosterbalsem REKENING-COURANT. DE HELDERSCHE BANK. „CASINO" Op Dinsdag 13 Februari a.s. Openbare Vergadering Kennisgeving. Advertentlën Soirée Zaterdag 17 Februari a.s. THEOSOFISCHE VEREEHIGING S. HERSCHEL, OUDE KUNSTGEBITTEN en PLATINA. ■M- ►STËKJ De onwilligheid Nu komt het er op aan Binnen 3 dagen 's avonds 8 uur. Opgevoerd zal worden: Op den goeden weg. Tooneelspel In 3 bedrijven. Muziek (viool en plano) door den HeerG. S. en Mej. R. N. Inwisseling der steunbons. Een dansje na. Entrée naar verkiezing, minimum 16 cent, plus sted. bel. LEDEN desgewenscht vrijen toegang. De Vice Admiraal, Commandant der Marine, tevens Commandant der Stelling van den Helder, GELET OP a. de Koninklijke Besluiten van 11 Februari 1915 No. 86 (Staatsblad No. 81) voor zoover betreft het in staat van Beleg verklaarde watergebied behoorende tot de Stelling van den Beider, 20 Augustus 1915 No. 29 (Staatsblad No. 875), b. art. 28 van de wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad No. 128), - c.' de Berichten aan Zeevarenden van 1 Augustus 1914 No. 181/1684 en van 15 November 1916 No. 185/1644, OVERWEGENDE: dat bij is belast met het militair gezag in de watergebieden genoemd in de Koninklijke Besluiten ala onder a. aangegeven, HANDHAVENDE het bepaalde, bij z(jne kennisgeving van 12 Februari 1916 (Staatscourant 16 Februari 1916 No. 39), van 25 Februari 1916 (Staatscourant 5 en 6 Maart 1916 No. 55) en van 5 Juli 1916 (Staatscourant 6 Juli 1916 No. 157), verbiedende het bevaren van dé in die kennisgevingen aangegeven gedeelten van het. Schulpengat, van het Éoomkensdiep en van den Vliestroom, BEPAALT dat het in- of uitloopen en het bevaren van de zeegaten van Texel, Terschelling en Ameland alsmede van het Friescbe zeegat voor alle vaar tuigen met uitzondering van die in dienst van het Rijk en van Neder- landsche visschersvaartuigen welke uitsluitend door zeilen kunnen worden voortbewogen verboden is, tenzij begeleid door een marinevaartuig dan wel indien daartoe eeoe bijzondere vergunning van het militair gezag is verkregen. Overtreding van de b\j deze kennis geving vastgestelde bepalingen wordt ingevolge artikel 4f der Wet van 28 Mei 1S99 (Staatsblad No. 126) gestraft met hech'enis van ten hoogste drie maanden. •SLAAT dat deze zal worden afgekondigd door aanplakking, door opname in de Nederlandsche Staatscourant alsmede door plaatsing in plaatselijke bladen. •«geven te den Helder den 6on Februari 1917. De Yice-Admiraal voornoemd, TEN CATE. welkt ui 10 uur ditner gens tg den dag van uitgifte dar CMrant warden bezorgd, blijven tet bat volgend num mer liggen. op Zaalopening 7 uur. Aanvang 8 uur. INTROOUCTlE's te bekomen Woensdag avond van 8 tot 10 uur in „TIVOLI". HET BESTUUR. W. B. Fricki-Loge, Sluisdijkstraat 54. Openbare Vergadering Dinsdag 13 Februari 1917. Spreker de Heer W. G. v. d. MEER. Onderwerp „Opper-Mensohen". Aanvang 8 uur, Entrée 10 cent. Speciaal adres veor OVERHEMDEN naar maat. OVERHEMDEN met piqué borst f 3.00, prime kwaliteit. KONINQSTRAAT23, Been OEN HOOGSTEN PRIJS voor HACAZXK der dienstboden door het lange werk bij het schoenpoetsan totaal verdwenen sedert het Qe- bruik van schoencrême l"vVv twBrt geel bruin. Al.ro verkrijgbaar tgg.n 17 V. o.nt» da BROOTE doos SI an 12»/, c.nts de doos S 6 van Dr. E. Hoekstra, in leven te Schagen, worden met succes legeu alle voorkomende KLIER- en BLOEDZIEK TEN gebruikt. Verkrijgbaar f 1.50 per flacon of doos te Den Helder bij: A. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93; G. HAAGEN te Deo Burg, Texel, bijJ. PH. BAKKER, en tegen inzending van postwissel ad. f 1.50 door Apotheker HENRI SANDERS, Rokin 8, A'dam. uw weerstandsvermogen te bewaien en uw zenuwkrachten te versterken. Er wordt veel van uw kracht gevergd in dezen zwaren tijd en by velen komen reeds de verschijnselen van zenuwzwakte, neurasthenie en zenuw achtigheid. Slapeloosheid, vermoeidheid, moedeloosheid, hoofdpijn, angst zonder bepaalde oorzaak, gebrek aan lust en aan energie, zijn zoovele ver schijnselen die dikwijls de voorboden zijn van erger. Nu komt het er dus op aan, in tij (Is het echte middel te kiezen, dat deze beginnende neurasthenie niet verder laat voortwoekeren. Met vertrouwen raden wij ude SANGUINOSE aan, die door honderden, doktoren en'leeken, bevonden is een uitnemend versterkingsmiddel bij bloedarmoede en algemeene verslapping. SANGUINOSE kost f 1.50 per flacon; 6 fl. f8.-; 12 fl. f15.-. Tweemaal per dag een eetlepel is voldoende. Probeer het - eD gij zult spoedig de gunstige gevolgen bespeureu. Houdt het vol, en de gevreesde, ondermijnende neurasthenie wordt overwonnen. Gy wordt flink en levenslustig als voorheen! WACHT U YOOR NAMAAK. VAN DAM Co., De Riemerstraat, 2c/4, Den Haag. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Te Helder bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93; te Texel, Den Burg, J. Buis; Oosterend, G. Dros; Oudescbild, Joh. Dros. is men weer friseh en opgeknapt door het gebruik van de Kruiden van Jacoba Maria Wortelboer van Oude-Pekela. Slechts .40 cent het pakje, bij Drogisten en Winkeliers. alvorens een prijscourant van complete INDISCHE UITRUSTING te hebben aangevraagd, bij: LEVERING ONDER GARANTIE. M£« Neemt dan dadelijk uw toevlucht tot-den veelgeroemden Kloosterbalsem, welke uw handen spoedig Jenig, gaaf en glad kan maken, beter bestand tegen ruw werk, water en guur weder. De Kloosterbalsem bijt niet, stilt de pijn en zuivert. Geneest dus uw handen met Kloosterbal- sem zooals de heer P. PIETERS landbouwer te St. Laurens (Z). Deze heer verklaarde: „Mijn handen waren ruw en vol kloven, „zoowel van binnen als van buiten-, ten „slotte zoo erg, dat mijn handen voortdu rend bloedden, ondragelijke pijn deden en „ik ze niet meer kon gébruiken. Toen werd „mij de Kloosterbalsem aangeradenwelke „onmiddellijk de pijn verzachtte. Met den dag werden mijn handen zachter en leniger, „de kloven verdwenen, daar zij als het ware „met een nieuwe huid overdekt werden. „Eén potje Kloosterbalsem was reeds vol- „doende mijn handen geheel te genezenDe veel geroemd huismiddel bij wonden, brandblaren, kneuzingen, huiduitslag, winterhanden en -voeten, rheumatlek, stramheid, spit In den rug, splerver* rekkingen en aambeien. Prijs per pot van 20 gram 45 cent, van 50 gram 85 cent, van 100 gram f 1.30, van 250 gram f 2.50. Alom verkrijgbaar. Eiacht rooden band met onze hand teekening: L. I. AKKER, Rotterdam. Wij openen rekening-courant en chequerekening met koop lieden, winkeliers, landbou wers en particulieren. - -: Het oude, voortreffelijke merk! LIJST «an Ingekomen en vvtrokken pnrennen. Naam Adriasasa, L. Snellor, H. T Commelter, l. Bakker, T. M. Slinger, Kleian, Beroep ben. agent v. politie, godsdie astender ws. ftwartlerm., werkman, sergeant-kok, korporaal v. d. Knoop v 8aeteren, zonder bexeep, do Vries-Snel, zonder beroep, de Beer, marinier. de Jonge, matroos timme W. BSjla&rd, matroos le kl., V7. BrulJn, bankwerker, A. AutonisBO. stoker le kl., I. C. Bronsveld-Tol, zonder beroep, HoUdecrük, suikerbakker, 1. Kramer, schipper, l. B. J. Prakker, adj. Insp. Bel,, I. E. Knlderv-Pa^teunlcg, zonder beroep, L.SietiBema-ïfaUekaas, zonder beroep, V. Klaver, werkman, V. A. Blom-Twellng, zender beroep, t. Linders-Kerkhof, zonder beroep, I. Noordevbos, ambt. H.S., l. J. ETojjblom, schilder, I.L.Mohlmann Stoffens, zonder beroep, 1. v. d. Heijden, drukker, I B.ZMuring-Lamans, zonder beroep, i. Hlldersheiia, bakker. Smeding, klerk H.IJ S., I. Benmer. opper mach-drijver, I. B. Ruisbroek, sergeant schrijver, TROKKEN. Woonplaats Westgrachb 76, Kanaalwog 61, Molenstraat 20, Jan In Veltetraat 114, Tuinstraat 27, Eminaslraat 27, 2e Dijkweg 6, Keizerstraat 46, le Vroonstraat 65, Brakkoyeldwog 2, Cornelis Ditostraat S, Bloemstraat 6, Kroonstraat 11, Djjkstraat 10, Breewaterstraat 4, a/b. 4 gebroeders, Kouingstraatll3, Plet HoinaprSat 17, Achterstraat 07, Breestïaat 83, Kuiperstraat 10, Pabrieksgraclit 16, Kanaalweg 116, le Scbagendw.str. 12, Buitenhaven 37, Polderweg 8, Hartenstraat 6, Koningstraat 110, Koniugdw.straat 88a, Wolholminastraat 106, Kanaalweg 120, Naar: O. Beijerland. Amsterdam. Wieringen. Hellevoetaluis. Amsterdam. Haarlem. Tjllatjap. Schiedam. Amsterdam. Amsterdam. Wormerveer. Amsterdam. Voorburg. Alkmaar. Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. Alkmaar. O.enW.Stmhurg. Amsterdam. Hilversum. Haarlem. Haarlem. Deventer. Rhecten. Groningen. Zaandam. Amsterdam. Delft. Beloof: Oer. K. Ned.-Herv. R.Cath. H.-Luth. Ned.-Herv. R.Cath. Ned.-Herv. R.-Cath. Oer. K. Ned.-Herv. Oeen. Ned. Herv. R Oath. Ned, Herv. R.-Cath. Ned.-Herv. R.-Cath. N.-IaraMit. Ev.-Luth. Ned -Herv. R.-Oath. BINNENLAND. Diefstal van een péstzak. Gelijk reeds met een enkel woord werd gemeld, zijn dezer dagen ge arresteerd. de daders en medeplich tigen van een diefstal van een postzak op het perron van het Holl: Spoor station te 's-Gravenhage. De diefstal werd den 30en Januari gepleegd, maar eerst den 3en Februari kwam de zaak ter keDnis van de Haagsche recherche. Omtreut dezeo diefstal, die een der brutaalste postdiefstallen is, welke ooit door de Haagsc'ne recherche werden behandeld, kan thans het volgende worden gemeld. Op bet perron, richting Amsterdam, stond een perron wagen van de post gereed met een negental postzakken, waarvan één, voor Leiden bestemd, tevens een dépêche met waardevollen inhoud bevatte, welke bestemd was voor Amsterdam en die in den trein door den besteller uit den zak moest worden genomen, voordat deze te Leiden zou worden uitgeladen. Dezo -zak met de dépêche bleek volgens de op 3 Februari aangifte gestolen. Een der inspecteurs van de sehe recherche herinnerde zich, dat bij zijn vader op een kweekerij woonde een gewezen brievenbesteller, die bij de post niet al te beat stond aange schreven op het gebied van eerlijkheid. De bedoelde inspecteur begaf zich daarheen en vond den 6an Februari 's ochtends vroeg in een loodsje bij de woning staande tegen den poot van een stoel een brief, waarvan de enveloppe afgestempeld was. op 30 Januari 1917 tusschen 4-6 uur n.m. en bestemd voor Wormerveer. In een portefeuille van den verdachte werden vier postzegels, van 1 cent op één rijtje naast elkaar en één van 5 cent gevonden, een feit, waarin een zij het ook zwakke aanwijzing werd gezien-, daar uit een der uit de dépêche gestolen brieven 4 postzegels van één cent aan één strookje en één van vijf cent werden vermist. De man werd daarop gearresteerd en in Den Haag onder politiebewa king gesteld. Uit het verdere onder zoek bleek, dat hij veel omgang had met een postbeambte, een treinbe steller, die den bewusten avond dienst had gehad op het station. BD een huiszoeking werd een bedrag gevon den van ongeveer f 400. Voorts bleek, dat een ander per soon, die eveneens met den verdachte omgang had, in een nachtkroeg een bankbiljet van f 1000 had gewisseld, Se politie slaagde er weldra in, deu man op te sporen. Deze hield even wel vol niets van den diefstal te weten. In het geheel was men dus op het spoor van twee der vier ver miste bankbiljetten van-f 1000. De anderen legden een volledige bekentenis af. Volgens de aangehoudenen zou het drietal des Maandags te voren hebben overeengekomen, den diefstal te plegen. Eerstbedoelde zou met regenjas over den arm op het perron komen en den beambte, die dien dag dienst had, volgen zonder t9 laten bemerken, dat er tusschen beide een afspraak bestond. De beambte, die dienst had op het perron richting Rotterdam begaf zich met zijn perronwagen, waarop eenige postpakketzakken, naar het andere perron, waar de wagen met de post zakken, bestemd voor den trein van 6.17 n.m. door de bestellers onbeheerd was gelaten. Hij nam toen den zak, waarvan hü wist, dat er zich de Amsterdamsche depêche in bevond, van de onbeheerde wagen en gooide hem op zijn eigen wagen, waarmede hij het perron afreed tot bij het spoorwegtelegraafkantoor. Hier nam hij den gestolen zak van den wagen, liep er, op den voet gevolgd door den gewezen brievenbesteller, mee naar beneden de trap voor den ingang bestemd af. In een soort nis, gevormd door een naast de trap loopende oprit, werd de zak overgenomen, die de verdachte in zijn daarvoor meege nomen regenjas wikkelde en er toen de trap weer mee opliep, nadat de beambte hem had gezegd„Je moet de depêche voor Amsterdam hebben de rest is waardeloos". De man verliet daarop het perron, begaf zich onmiddellijk naar Voor burg, waar hij den zak op den grond uitstortte, zich meester maakte van de in de depêche zijnde waarden. Hü pakte toen alles weer in den zaken verbrandde zak met inhoud in een der drie vuren, die in de broeikassen branden. Hfl 'zag echter den steil tegen den tafelpoot staanden brief, die aan de politie zulk een belangrijke aan wijzing voor de verdere nasporingen in deze zaak verschafte, over het hoofd. De eerste verdachte begaf zich daarop met de geldswaarde naar Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, waar hij ze gedeeltelijk verzilverde. Moord. Te Havelte is Zaterdagavond laat in hare woning op afschuwelijke wijze vermoord gevonden Geertje Doggen, vrouw van Hendrik van' den Berg. Uit de situatie van het vertrek was duidelijk op te maken dat een hevisre worsteling aan den moord is vooraf gegaan. Alles lag overhoop. Ook de waterketel scheen van de kachel ge grepen te zijn. Toen men het slacht offer vond was de man, waarvan de vrouw langen tyd gescheiden heeft geleefd, maar bij wien zij thans weder inwoonde, niet in huis. De polite heeft direct de alleen staande woning afgezet en stelt een uitgebreid onderzoek in. Een paar jaren geleden is dezelfde vrouw ook duchtig met het mes bewerkt, waar door ze in een ziekenhuis te Zwolle moest worden opgenomen. Diefstal. Een soldaat in het kamp van Zeist, bezig zijnde met het uitgraven van een konyn, vond ter plaatse onder den grond verborgen een hoeveelheid nieuw achoenenleer ter waarde van f 300. Vermoedelijk was een en ander uit het kamp gestolen en tijdelijk verborgen. Een firma in pelterijen, op de Noord- blaak te Rotterdam, heeft aangifte gedaaD, dat uit haar winkel op klaar lichten dag zyn gestolen, nadat door den dief de electrische schel waa uit geschakeld, verschillende bonten, kragen, pelerines enz. tot een ge zamenlijke waarde van ruim f2000. INGEZONDEN. IJsfaasten op het Baaaln. Geachte Redactie! Na afloop der Ijsperiode een kort woord van hulde aan de organisators van de ijsfeesten der vorige weker,. Een ieder, die genoegen vindt in deze gezonde sport is door hen In de gelegenheid gesteld, te genieten van prestaties, die wij slechts van andere oorden kenden. Wat een moeite, inspanning én tp zij zich getroost moeten hebben om ons dit genoegen te verschaffen, kan ieder zich indenken en zeker ver dienen zij daarvoor ons aller dank baarheid. Dat zij met voldoening op hun werk terug willen zien en door hun succes aangemoedigd, zich gedrongen ge voelen door te gaan op den ingeslagen weg, zal de wensch zijn van iederen plaatsgenoot. v: W, Helder, 12 Februari 1917. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U veor snier- staande een plaatsje in Dw veel ge lezen blad Nu in dezen benarden tyd besparing op elk gebied gewenscht en noodig is, en de gasbesparing zich heeft uitgestrekt ook tot onz6 »tr*».fc°»rlicfc.. ting, heerscht 's avonds in onze goede veste een wat men noemt „Egyptische duisternis", waardoor gevaar voor ongelukken, als botsingen enz. vol strekt niet tot het onmogelijke behoort. Het komt mij voor, dat dit, bezwaar zonder eenige kosten van gemeente wege, noch van de zijde van het publiek voor een groot deel kan ondervangen worden, indien onze geachte ingezetenen hierin wildon medewerken, door hun blinden of luiken niet eerder te sluiten of hun zware overgordijnen niet eerder dicht te doen dan vlak voor het zich ter ruste begeven. Bij vele woningen toch heeft men mat of ondoorzichtige glazen tusschen - deuren, waardoor het licht wel uit straalt en toch de onbetibbeiden blik geweerd wordt. Waar dit niet 't geval is kan men door het neerlate® van een wit-, zoogenaamd onder gordijn, de onbescheidenheid buiten houden, en, toch do straat, hoe weinig ook, eenigszins verlichten. Door een dergelyken niets kosten- den maatregel verkleint men het gevaar bij avond op straat en bewpt hierdoor het algemeen belang een goeden dienst. Met dankzegging voor de verleende plaatsruimte, teeken ik hoogaèhtend. C. J. BA DABT. CORRESPONDENTIE. De afzender van den postwissel, groot f9.-, verzonden te Amster dam, 16 Jan. 12—1 u. n.m., gelieve zich bekend te maken. Administratie Held. Courant FEUILLETON. s. 3 Daar was die geschiedenis met de brieven, hoe meer hij er over nadacht, hoe geheimzinniger het werd. ZIJn schrijftafel was zeer solide - hij bewaarde er al zijn privé papieren in en daarom had hij er een slot op laten maken, dat door niemand geopend kon worden. De fabrikant had hem verzekerd, dat niemand het slot kon aanraken zonder sporen achter te laten en dat het zelfs onmogelijk zou zijn er een anderen sleutel op te laten maken. Tot nu toe waa niemand aan het slot geweest. Temple maakte te dikwijls gebruik van zijn schrijftafel dan dat bij zich hierin kon vergissen, vreemd genoeg miste hij niets anders. Hij verwon derde zich er over, waarom juist deze speciale brieven er uitgehaald waren. Ir warén nog andere dingen, welke de dief even goed voor z'n doel van chantage had kunnen gebruiken. Hoe dit ook zij, de brieven waren weg en Lady Silverdale betaalde op 't oogenblik een vreeseljjken prijs voor baar openhartigheid. Het was bepaald noodzakelijk zoo spoedig mogelijk den naam van den schurk te weten te komen, die een onschuldige vrouw aoo deed lijden. Phil Temple's hart bonsde en zijn vuisten balden zich by die [gedachte. Hij schoof zijn papieren terzijde en ging het voorkantoor weer binoen hij moest even wachten, voor htj met zijn werk verder ging. Hl) had dikwijls de gewoonte, lang nadat het personeel weg was, te blijven werken. Zijn geest was nu te veel vervuld van Gilray en de angst om Lady Silverdale, om zich iets aan te trekken van de manuscripten, welke opgehoopt op zijn schrijftafel lagen. Is er iemand geweest? vroeg Temple. Een bezoeker, zei de oudste bediende; hij vroeg om ztjn manus cript - scheen het terug te willen hebben. O, dat is niets nie&ws, zfei Temple. Het soort menschen, dat vandaag inzendt, het de volgende week ge plaatst wil hebben en een chéque verwacht per koerende post. Neen, dat vond ik niet, zêi de bediende. Hij zei, dat het by vergissing hier was gezonden; ik maakte uit zyn woorden op, dat het besteld was en dat het in een verkeerde enveloppe was gesloten. In elk geval, ging hij heftig te keer, omdat ik zijn verhaal niet vinden kon. Ik vertelde hem, dat het nog niet doorgelezen waa en dat u het in uw lessenaar wegge sloten had. Hij was woedend en zei, dat hij vanavond terug zou komen. Zoo, zei Temple, daar moet ik niets van hebben. Ik hoop, dat je hem vertelde, dat ik Donderdags na twee 1 uur niemand kan ontvangen. Hoe zag bij eruit? O, als een geraamte met lang haar en een bril met donkere glazen.Een soort losgebroken dichter van omen nabij de vyftig. Het leek warempel wel of het manuscript was van een tweede „Verloren Paradijs", zoo ging hij tekeer. Ik vertelde hem, dat het niets zou geven, of hij vandaag terug kwam, maar dat hij denkelijk morgenochtend even bij u kon komen. Door al die drukte vergat ik den naam van het manuscript te vragen, maar hij gaf mij zyn kaartje, het ligt op mijn lessenaar. Een smerig stukje karton, dat or uitzag alsof het geradeerd was, lag tusschen Temple's papieren. Het droogden naam van Edward Seymour Seaff, 99 Sarsenet Street Londen. Temple schoof het weg en ging werken. Hij werkte aan een stuk door tot acht uur 's avonds en ging toen vlug wat eten met het plan terug te komen en dan tot middernacht door te werken. Hij werd echter beneden by de directie opgehouden, en het was bijna elf uur, voor hij z(jn werk weer kon hervatten. Iedereen was weg en de bovenste verdieping van het gebouw waa zoo stil, als het graf. Terwijl Temple de trap opliep, scheen het hem, alsof hij in zyn eigen kamer iemand hoorde loopen. Door do matglazen deur kon licht zien branden. Dat is vreemd, mompelde Temple. Ik had er een eed op kunnen doen, dat ik het licht uitgedraaid heb. Ala één van het personeel een grap heeft uitgehaald, dan zal ik ze Langzaam en bedaard ging Temple verder en opende zachtjes de deur aan zyn schrijftafel was een vreemde bezig de papieren te doorzoeken. Temple wachtte met ingehouden adem, stilzwijgend en in doodelljken ernst. HOOFDSTUK VII. Het verzoek van den schrijver. Een grimmige lach, speelde om Temple's lippen. De gedachte dat een inbreker in het kantoor van een courant inbrak, vermaakte hem. Dat was toch wel.de allerlaatste plaats, waar hy voor zyn moeite beloond zou worden. Temple nam zich al-voor er een artikeltje over te schrijven in de „Herald" en het als een goede grap te vertellen in de Pers club. Hy stond den -dief gade te slaan, die met zenuwachtige haast in de papieren rommelde. Hij had al twee laden losgemaakt, klaarbiykeiyk zonder resultaat en was nu bezig het slot van een derde te forceeren met een primitief soort looper de in breker scheen werkelijk een beginne ling in het edöle vak. Voor zoover Temple kon beoor- deelen was de vreemde een man van omstreeks vyftig -jaar, schamel ge kleed in het zwart met een ouder - wetschen pelerienjas om de schouders en een grooten deukhoed op. Zyn gelaat was half verborgen door een massa zwart haar en zijn oogen door een bril. Ineens schoot het Temple te binnen, wie de man was. Natuuriyk was het de idioot, die op 't kantoor was geweest om zyn kostbaar manus cript te halen. Temple kende het soort menschen te goed om bevreesd te zyn, zoo had hy er honderden ontmoet. In waarheid had hy geen hooge opinie van den doorsneeroman schrijver, er waren natuuriyk heel veel uitzonderingen, maar over het algemeen beschouwde Temple het vak als een hongeriyderBbaantje. De man was hoogst waarschynüjk niet exentrieker dan de anderen en hechtte misschien overdreven waarde aan zyn werk. Misschien dacht by, dat de Weekly Herald hem van zijn talentvol werk wilde berooven. bozeer was hy in zyn bezigheid verdiept, dat hy niet bemerkte, dat hy niet langer alleen was. - Het geeft u niet, zei Temple vroolyk. U zult geen enkel voorwerp van waarde op 't kantoor vinden, behalve de scharen en postzegels, die de inzender» by hun manuscripten voegen. De manuscripten zijn veilig weggesloten in de brandkast dat doe ik niet, omdat ze werkeiyk waarde hebben, maar omdat de schry- vers er zooveel waarde aan hechten. Misschien heb ik dat van u ook wel. Maar de man aan de tafel scheen Temple's opmerkingen niet te hooren. Hy keek vlug op en zyn oogen glinsterden achter zyn brilleglazen, Temple voelde zich niet op zyn gemak er waren wel meer vreemde dingen gebeurd op het kantoor van een courant en misschien was de indringer wel gewapend. Hy stond met zyn handen op de tafel geleund Temple aan te staren. Bent u de redacteur, vroeg de vreemde. Het is wel niet algemeen be kend, zei Temple, maar ik ben hoofdzakelyk verantwoordelijk voor de courant. En nu, wat kan ik voor u doen U schynt een zeer orgineel soort genie te zyn. Dat wordt meer gezegd, zei hy. Maar dat komt er nu niet op aan. Ik kwam hier vanmiddag een manuscript terughalen, dat uw be dienden my weigerden te geven. Zy zeiden, dat zy niet wisten, waar het was, maar dat is niet waar, mijnheer Temple. zy hadden het my wel kunnen geven, als zy gewild hadden. Dat hebt ;u ze toch zeker wel izegd, zei Temple. O, lach er niet om, het is een kwestie van leven of dood voor my. jLeven en dood" zei ik, nu, dat is misschien overdreven, maar in elk geval toch van het hoogste belang en het was beapotteiyk van die menschen om te zeggen, dat ze het niet konden vinden. Ongetwyfeld hadt u het toch niet aangenomen het verhaal is zoo origineel, dat de meeste redacteuren er niet» van zouden begrypen. Ja, we krijgen er veel zoo, zei Temple, ik zou zoo zeggen, ongeveer drieduizend per jaar, op alle zyn zo even schitterend, volgens de schrij vers. Er is zoo verbazend veel talent, ziet u, en het ergste is, dat het niet allemaal geapprecieerd kan worden. De vreemde maakte een ongedul dige beweging. U houdt me voor den gek, zei hij. Ik heb u uitgelegd, waarom ik myn verhaal terug wil hebben. Ik heb my vergist en stak het verbaal voor u bestemd, in de verkeerde enveloppe. Best mogelijk, zei Temple, maar dan heeft u niet het recht myn kan toor binnen te dringen. Als ik een ander mensch wa», had ik u al lang in handen van de politie ge- iven. Weer kwam de wilde glinstering in de oogen van den vreemde. In sommige opzichten was hy de ge wone litteraire fanaticus van het type, dat Temple zoo goed kende, maar aan den anderen kant was er iets sombers en dreigends in hem, alsof hy een wanhopig mensch was, in de klem gedreven en niet over-conseien- tieus om zich er uit te redden. Ik zal u uw manuscript terug geven. Hebt u het gelezen, vroeg ie vreemde. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 6