LDERSCHE COURANT De Vereenigde Staten en Duitschland. DE OORLOG. No. 4738 DONDERDAG 15 FEBRUARI 1917 46e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Tweede Kamer. 2. Uit den Omtrek. 3. Feuilleton, enz. Eenige dagen geleden werd bericht, dat de Duitsehe regeering opnieuw een nota tot de Vereenigde Staten bad gericht, waarin verzocht werd vooratellen te doen, die een oorlog tusschen beide landen zouden voor komen. Van Duitsehe zijde werd dit bericht tegengesproken. Inderdaad is dan ook geen nota gezonden, maar toch heeft de Duitsehe regeering te kennen ge geven, dat zij onder zekere voor waarden tot onderhandeling bereid was. Door bemiddeling van den Zwitserschen gezant werd de des betreffende mededeeling Zaterdagj.1. aan de regeeting der Vereenigde Staten' overgebracht. Op verzoek van ministerLausing bevestigde de gezant dit verzoek schriftelijk als volgt „Duitschland heeft Zwitserland ver zocht te zeggen, dat Duitschland e7onal3 te voren bereid is met Vereenigde Staten te onderhandelen, mits de handelsblokkade tegen Enge land daardoor niet verbroken wordt." Het kan zijn, dat de bedoeling van deze mededeeling is geweest, te ver klaren, dat door middel van onder handeling wellicht de weg gevonden zou kunnen worden om de Ameri- kaansche scheepvaart faciliteiten te verleenen of baar te ontzien. Echter zou de Duitsehe regeering geen rekening hebben gehouden met het standpuat, door de Vereenigde Staten ingenomen. Dit toch eischt geen ontzien alleen van de Ameri kaansche en andere neutrale scheep vaart, doch verlangt het houden der door de Duitsehe regeering in de „Sussex"-nota gegeven belofte, om geen schepen zonder waarschuwing in den grond te boren. De Ameri- kaansche regeering beefr, op haar beurt geen rekening gehouden met de door Duitschland met betrekking tot deze belofte gestelde voorwaardèn, (aandrang ook op Eageland), hetgeen wü reeds vroeger hebben uiteengezet. Men moet dus tot de conclusie komen, dat de mededeeling van de Duitsehe regeering alle practische waarde mist. Immers, Duitschland schakelt de bespreking van de hoofd oorzaak van het conflict met de Vereenigde Staten uit. In het antwoord, dat de Ameri- kaansche Regeering den Zwitserschen gezant deed toekomen, wordt dit dan ook naar voren gebracht. Dit antwoord luidde De President heeft my verzocht u te zeggen, in antwoord op de mede deeling welke u zoo vriendelijk waart my op 11 dezer te doen, dat de re geering van- de Vereenigde Staten gaarne met de Duitsehe regeering van gedachten zal wisselen over elke aangelegenheid, welke zfj daartoe mocht voorstellen, ware het om de proclamatie van 31 Jan. m te trekken, waarbfj plotseling en zonder eenige voorafgaande mededeeling de Duitsehe regeering de belofte terugnam, welke zij de Ameribaansche regeering op; 4 Mei 1.1. deed. Maar de Amerikaan- scha regeering meent niet in eenige bespreking te kunnen treden met de Duitsehe regeering over de politiek van den duikbootenoorlog tegen de neutralen, welke thans gevoerd wordt, tenzij en totdat de Duitschn regeeriDg haar beloften van 4 Mei hernieuwt en daarnaar handelt. De Duitsehe regeering zegt dus te willen onderhandelen, behalve over het punt van verschil, terwijl de Amerikaansche regeeriug mededeelt hierover juist wel of anders in het geheel niet te willen spreken. Eenig resultaat is alzoo niet te verwachten. Oorlogsschepen der Entente fn de Amerikaansche wateren. Uit Washington wordt dd. 13 Febr. gemeld Saulsbury, voorzitter van den Se naat, heeft een wetsvoorstel inge diend, dat, zoo het van kracht wordt, de havens van de Vereenigde Staten open zou stellen voor oorlogsschepen der geallieerden, die koopvaardij schepen convoyeeren ter beveiliging tegen duikbootaanvallen en zulke oorlogsschepen in staat) zou stellen in de wateren van de Vereenigde Staten te patrouill6eren op jacht naar Duitsehe raiders. Naar verluidt, zou het wetsontwerp de betrekkingen met Duitscbland af te breken. De Duitsehe gezant zal zijn paspoort krijgen en den 17en ver trekken. Dat de Chineesche regeering „be werkt" geworden is om tot haar besluit te komen, blykt wel uit een mededeeling, dio betrekking heeft op de gebeurtenissen, welke plaats vonden voor de regeering een beslis sing had genomen, en waarin wordt gezegd, dat de Duitschers in PekiDg alle moeite deden om China te be wegen neutraal te blijven. Hieraan werd nog toegevoegd, dat deze po gingen zouden falen, indien Ententemogendheden maar „handig manoeuvreerden".- De nadeelige gevolgen van de ge spannen verhouding tusschen de Vereenigde Staten en Duitscbland bedreigen ook in booge mate de in België achtergebleven bevolking. Naar men weet werden door de Amëribaanscho „Commission for Re- lief in Belgium" onafgebroken gelden en voorraden ingezameld, om de in woners van levensmiddelen en andere benoodigdheden te voorzien. In verband met den tosstand heeft nu de Duitsehe regeeriDg het verblyf van Amerikanen in Belgie tot Brussel beperkt. Zij mogen niet langer hun posten in Belgie en Noord Frankrijk blijven innemen. De Amerikaansche gezant. Whitlock zou van uit Brussel wel algemeen toezicht op het steun- werk blijven houden doch geen aan spraak op zija diplomatieken r3Dg kunnen maken en Je bedoeide Ame rikanen zouden niet kunnen beschik ken over auto's andere middelen van vervoer. Na overweging van d6ze beslissing is besloLen, dat de leden der commissie onder dio om standigheden niet langer hun verant woordelijkheid en verplichtingen kon den vervullen. In de pakhuizen van verschillende districten is voor zes weken voorraad, zoodat. onmid dellljk gebrek niet te duchten is. De commissie zal met. de inzamelingen voortgaan, in de hoop dat een andere onzijdige commissie de taak zal over nemen. Oe duikboot- en mljnoorlog. De Engelsche mailboot „Afric" (11.999 ton» van de White Star Line, hel, Engelsche stoomschip „Foreland" (1960 ton), de motorsloep „Norvegia" en 3 visschersvaartuigen werden in den grond geboord. Van de mailboot „Afric" werden B opvarenden gedood. 17 man worden vermist. In Duitsehe berichten wordt nog het torpedeeren van de volgende schepen gemeld Een Engelsche schoener van 300 ton, geladen met granaten, de Fran- sche zeilschepen „Holland" (30B ton), „Confiance" en „Ste. Marie" en het Russische stoomschip „Cercera" met een lading van 5000 ton kolen. De „V 69". Naar Duitsehe bladen meeaeelen is de „V 69" Maandagochtend in den mond van de Eems aangekomen en daar wegens den mist voor anker gegaan. Ontploffing In oen Engelsche muni tiefabriek. Londen, 13 Febr. Het ministerie van munitie deelt mede, dat in een munitiefabriek in Yorkshire een ont ploffing heeft plaats gehad. Of er menschtm zyn omgekomen, is nog niet bekend, doch naar verluidt zijn alle menschen in de fabriek gered, In den omtrek van de fabriek is eenige schade aangericht. als een middel om den verscherpten duikbootoorlog te beteugelen. Saulsbury zette uiteen, dat het ook van nut zou kunnen blijken, in de huidige crisis, zonder oorlogsverkla ring van de zijde der Vereenigde Staten. De neutralen. Ook de Chineesche regeering was door President Wilson aangezocht om zich bij zijn actie aan te sluiten, en naar het schijnt is dit verzoek niet te vergeefsch gedaan. Een bericht van 8 Febr. uit Tientsin meldde dat eerst een prot63t aan de Duitsehe regeering zou worden ge zonden en dat van het antwoord daarop de verdere houding zou af hangen. Iatusschen weet de „Morning Post" echter mede te deelen, dat volgens berichlten van 9 Febr. uit Shanghai, dat tengevolge van een conferentie tusschen eenige ministers en de leiders van partijen te Peking, de regeering besloten heeft, den raad van de Vereenigde Staten op te volgen en Oe legerberichten van 13 Februari. Van het W e s t e 1 Ij k front. De Duitsehe en Engelsche berichtc-n maken melding van verschillende 'aanvallen. De mededeelingeu van Duitsehe zyde geven aan, dat zij mislukten, terwijl het Engelsche communiqué vorderingen ten N. van Ancre, en de verovering van 600 M. loopgraaf tusschen Beaucourt en Puisieux meldt. Uit een en ander blijkt, dat de gevechten' langzamerhand grooteren omvang aannemen. Een Duitsch be richt spreekt dan ook van een her leving van den Sommeslag. Al is de toestand nog niet met de groote gevechtsdagen van den halfjarigen slag te vergelijken, toch herinnert hij reeds aan dieD, welke in de dagen tusschen de grootere acties bestond. Van het O o a t e 1 Ij k front komen slechts berichten betreffende over vallen bij het Driswiati Meer en ten W. van Luck. Aan het O o s t e n r ij k s c h-I t a- liaansche front neemt de bedrij vigheid toe. Op verschillende punten werden hevige geschutgevechten ge leverd, terwijl van beide zijden be richten komen over actie der infan terie. Zoo wordt in het Italiaanscho communiqué gemeld, dat aanvallen der Oostenrijkers afgeslagen werden op den Pasubio, in de streek van den Monte Nero, in de Vallarsa en ten O. van Görz. Bij den laatsgenoemden aanval werden de voor eenige dagen door de Oostenrijkers vermeesterde stellingen volkomen heroverd, meer dan 100 man, w. o. eenige officieren, werden gevangen genomen. Het Oosten» ijksche bericht deelt mede dat aanvallen der Italianen in de streek van St. Peter afgeslagen werden. Verder werd aan den Tonaïe- pas een Italiaansch steunpunt ver- meesterd, waarbij 23 man gevangen genomen werden. Aan het Roemeensche front heeft eveneens weer een gevecht van eenigen omvang plaats gehad. Naar van Duitsehe zijde wordt gemeld, werd een sterk verdedigd Russisch steunpunt ten Zuiden van Vale Putna stormenderhand genomen. 3 officieren en 168 man werden gevangen geno men en 3 machinegeweren buitge maakt. Op andere punten van het front nam de actie der artillerie en pa trouilles toe. Van het Macedonische front. Ten Oosten van Paralovo hebben de Centralen een door de Italianen verdedigde hoogteatelling genomen. Daarna werden eenige achter dit punt gelegen kampen bestormd. 2 officie ren en 90 man werden gevangen ge nomen. De buit bestond uit B ma chinegeweren en 2 myn werpers. Tegenaanvallen van den vijand wer den afgeslagen. In MeBopatamiëbly vendeEn- gelschen vorderingen maken. Naar het bericht van den 18en dezer meldt, werd Zondag de opmarseh op den rechter Tigrisoever hervat, waarbij de Turken tot hun laatste linie in de Dohra-bocht (ten Westen van Koet) teruggedreven werden. Dien dag gingen de Engelschen over een front breedte van BV» K.M. 800 - 2000 M. vooruit. NEDERLAND EN DE OORLOG Onze scheepvaart. De uitvoerende commissie van de N. O. T. deelt mede In aansluiting aan het bericht be treffende een regeling omtrent Neder landsche schepen, welke uitvaren van de Vereenigde Staten 'naar ons land, kan worden gemeld, dat thans in beginsel vaststaat, dat ook voor schepen, welke daarheen uitvaren, een zelfde regeliDg zal worden geA troffou als voor eerstgenoemde sche pen. Tovens is in uitzicht gesteld, dat ook voor onze schepen, welke van en naar Indië varen, een gelijksoortige regeling zal tot stand komen. Hierbij dient iniu33cben te worden opge merkt, dat een en ander alleen be trokking heeft op vrachtschepen, en dat voorloopig uitgesloten zijn de passagiersschepen, waarvoor men in tussoheu ook hoopt een bevredigende oplossing' te zullen vinden. Uit bet bovenstaande blykt, dat er uitzicht bestaat, dat binnen zeer afzienbaren tyd onze scheepvaart weer zal kunnen worden hervat. Opgemerkt dient echter te worden, dat over V9rbreeding van de vrije geul tusschen de myn velden nog onderhandelingen worden gevoerd, teneinde een onder de gegeven om standigheden zoo veilig raogelijken doortocht aan onze schepen te ver zekeren, welke onderhandelingen ecif ter nog niet geëindigd zyn. De correspondent van het „Hbl." te Rotterdam meldt: Op dit oogenblik ligt een deel van onze thuiskomende vloot hetzij te Falmouth, hetzij in de Duins. Van Engelsche zijde wordt, naar het schijnt, geen bezwaar gemaakt. Nu komt evenwel de moeilijkheid, dat deze schepen geen voldoende hoeveel heid buhkerkolen meer aan" boord hebben om de thuisreis te aanvaarden lang3 de nieuwe, door Duitschland voorgeschreven noordelijke route, terwijl, naar bekend is, in Engeland niet op aanvulling van den kolen- voorraad kan worden gerekend. Wel zou het misschien nog mogelijk ge weest zijn mot de overgebleven kolen en met behulp van het verstoken van een deel der lading nog langs de oude noordelijke route behouden de haven te bereiken. Do reeders hebben dit echter niet durven wagen en zijn nu zeer te leurgesteld, uit een Duitsch bericht te ontwaren, dat tot 13 Febr. voor de en route zijnde schepen stilzwijgend uitsondering op den algemeeneregel zou worden gemaakt. Had men dit te voren geweten, dan zou het nog mogelijk geweest zijn alle schepen, te zimen wel een dertig, mei hun kostbaar graan in onze havens te krijgen. Men wil er thans op aandringen bij Duitschland, dat voor al de genoem de schepen en ook die, welke reeds op weg waren toen de verscherpte duikbootooriog werd afgekondigd, alsnog een vrygeleide wordt gegeven. Voor de te Falmouth en in de Duins liggende schepen, zou het wanneer zulks werd toegestaan, uiteraard het kortst en het eenvoudigst zijn indien de zuidelijke' route door het Kanaal kon worden Na het stoomschip „Jason", dat Vrijdagmorgen te IJmuiden binnen kwam, arriveerden Maandagnacht de beide tot de Hollandsche Stoomboot Maatsch. behoorende stoomschepen „Amstelstroom" en „Maasstroom", resp. van Bristol en London. De „Am stelstroom" bevond zich in de Engel sche wateren toen de Duitsehe blok kade werd afgekondigd. Het heeft daarna te Gravesend voor anker ge- legon om orders af te wachten. Over de uit- en thuisreis had het schip juist een maand gedaan. De „Maasstroom" vertrok 80 Jan. van IJmuiden en werd geruimen tijd op de Theems vastgehouden. Beide schepen volbrachten den thuisreis zonder incidenten. De „Eemstroom", van dezelfde maatschappij, ligt nog steeds op de TheemB voor anker. Da „Ternata". Het stoomschip „Ternate", van den Rotterdamschep Lloyd, dat uit Indië op de thuisreis was, blijft voorloopig te Suez liggen. Da „Krakatau". Het vrachtstoomschip „Krakatau", van de Stoomvaart-MU. „Nederland", hetwelk 24 December van Padang naar Amsterdam was vertrokken en route door het Suezkanaal nam, stoomde Dinsdagmiddag te IJmuiden binnen. Het stoomschip, dat don weg benoorden Schotland om naar Neder land moest nemen, bevond zich bij de afkondiging van den verscherpten duikbootoorlogjuistbenoordenlerland. Hot was de reederlj echter mogelijk, haar schip draadloos order te geven, naar de Noorsche haven Bergen koers te zetten, waar het schip 6 Febr. aankwam. Vier dagen daarna werd, order ontvangen de reis naar Am sterdam voort te zetten. De routo naar Nederland werd toen genomon door de vrijgegeven en als veilig te beschouwen strook, en het stoomschip, aan boord waarvan zich ook een afdeeling repatrieerende Indische militairen bevond, bereikte zonder moeilijkheden zijn bestemming. Da „WeiterdIJk". Het stoomschip „Westerdyk", van Solleveld, v. d. Meer en v. Hatte-m'a Stoomvaartmaatschappij, dat, geladen met regeeringsgraan, van 15 Dec. j.1. af to Stornoway in Eügeland beeft gelegen, is"Maandag te twaalf uur 's middags van daar vertrokken, gesleept door en sleepbooten „Witte Zee" en „Zwarte Zee". De reis naar Rotterdam kan ongeveer vijf dagen duren. Da „Times" over Nederland. Da correspondent van de „N. R. Ct." te Londen meldt De „Times" besluit een hoofdartikel, waarin zij eerst opmerkingen maakt bij Balfour's brief van dankbetuiging aan de Amerikaansche vertegenwoor digers voor hetgeen die ten behoeve van de Engelsche belangen gedaan hebben, als volgt: De regeering der Nederlanden is zoo vriendelijk geweest, om de taak, die Gerard en andere leden vau het Amerikaansche gezantschap te Berlyn gedwongen waren op te geven, over te nemen. Wy zouden niet kunnen wenschen, dat zij aan bekwamere of vriendelijker hauden werd toever trouwd. Baron Gevers, deNederland- landsche gezant te Berlijn, is goed bekend als een bekwaam diplomaat en zal bij alle pogingen om den toestand van onze gevangen soldaten en mede burgers te verlichten, door de gevoe lens van z|jn landgenooten hartelijk gesteund worden. Dat do Nederland- 8che regeering zich met de zorg voor onze belangen belast heeft, bowijst hoe volkomen de wolk is voorbijge trokken, die onze oude vriendschap ten tijde van den Zuid-Afrikaanse hen oorlog verduisterd heeft. Die vriend schap dngteokent, zooals wij dikwijls in het licht hebben kunnen stellen, van den tijd, toen Brandenburg nog maar een klein vorstendom was en heeft diepe wortelen in de geschiede nis en de beschaving. Zy heeft zich in vele opzichten volgens dezelfde algemeene lijnen ontwikkeld in niet weinige overeenkomsten in karakter gemeenschappelijke en levens belangen. Zij is verstoord geworden door verwoede twisten, maar is steeds weer herleefd en thans, nu een Botba en een Smits zich bij de verdediging van het rijk met roem bedekt hebben, is zij geheel hersteld. Niets heeft er meer toe bijgedragen, om haar hier te lando te versterken dan de ruime en algemeene edelmoedigheid, die de Hollanders in den oorlog getoond hebben. De menigte vluchtelingen uit België, de geïnterneerde Engelschen uit Af t wei pen en de gewonden, die door Nederland op hun weg naar hnis zijn gekomen, hebben allen hun barmhartigheid ondervonden, die even teeder en sympathiek als grootmoedig was. Onder de hoede van zulk een volk zullen onze belangen in Duitsch land en in het bijzonder de zorg voor onze gevangen medeburgers veilig zijn. Wy danken de Nederlandsche regeering en het Nederlandsche volk voor de bereidwilligheid, waarmee zij de taak aanvaard hebben. Beschikbaarstelling van levens middelen. Blijkens de memorie van antwoord nopens bot wetsontwerp suppletoirs landbouwbegrooting 1917 erkent de minister het belang van eene inven tarisatie van verschillende artikelen. Zooals bekend is bij reeds in deze rich ting werkzaam. Aan de verstrekking van gegevens zijn echter bezwaren verbonden vah zoodanigen aard dat de minister in 's lands belaüg geen vrijheid vindt hieromtrent in details te treden. Om verspilling van levensmiddelen tegen te gaan, door goedkoops ver strekking, is het, naar de minister meent, niet noodig de geheelo ver strekking tegen lage prijzen een einde te doen nemen. Daarvoor is rant soeneering voldoende en de minister is ook van plan, deze, naar gelang het noodig blijkt, toe te passeD. Voor een belangrijk gedeelte der bevolking zoude de door prijsstijging noodzakelijk geworden inperking van gebruik van eenig hoofdartikel der volksvoeding, onverbiddelijk onder voeding met zich brengen, omdat de vervanging van het duurdere artikel door een goedkooper eenvoudig niet mogelyk is. Mag dus, naar de meening van den minister, eene zoodanige beperkiDg niet worden afgedwongen, zoo moet zeer op gepaste zuinigheid worden aangedrongen en voor alles met alle ten dienste staande middelen tegen verspilling worden gewaakt. Naar de meening van den minister zou een belangrijke prijsstijging der levensmiddelen niet te overkomen nadeelen opleveren. Acht de minister ge9n termen aanwezig om ter besparing van kosten de Distributiewet los te laten voor het Deensche stelsel, zoo is hij ander zijds ook niet bereid het initiatief te nemen tot een wijziging van de Distributiewet, waarop door andere leden werd aangedrongen, in dier voege, dat de verstrekking van goed- koope levensmiddelen tot de min vermogenden zou beperkt worden. Wijziging van de Distributiewet zou z.i. te veel tijd vorderen om practisch effect te hebben en de andere regelingen zouden de organi satie der distributie meer ingewikkeld maken dan zij is, zonder dat eenige zekerheid bestaat, dat het beoogde doel daardoor zoude worden bereikt. Aan den aandrang, door sommige leden uitgeoefend om de gemeenten vrij te stellen van de betaling van Vio in de nadeolige verschillen, is de minister niet bereid gevolg te geven. De door den minister voorbereide regeling van rantsoeneering der be volking bij het gebruik van brood, gort, havermout, rijst, bak- en braad vet en zeep, waarby zich ook weldra zal aansluiten een rantsoeneering van het gebruik van varirenvleesch, legt getuigenis af van het streven van den jniDister naar beperking. Wat betreft de maatregelen welke genomen zijn tot voorziening in 't geval dat de aanvoer van sommige levensmiddelen op bedenkelijke wijze vermindert, merkt de minister op, dat hij vooral onder de huidige omstan digheden het niet wenschelijk acht hieromtrent in nadere bijzonderheden te treden. Hij houdt er zich intusschen van verzekerd onder al de omstandigheden nijpend gebrek aan levensmiddelen te kunnen voorkomen, zij dan ook, dat de bevolking zioh in het gebruik van sommige voedingsmiddelen zal moeten beperken en hare gewone wijze van voeding ingrijpende verandering zal moeten ondergaan. De beschikbaarstelling van goed koop varkensvleesch wenscht de mi nister niet te staken. Wel zal óok hiervoor de rantsoeneering worden ingevoerd. De minister is niet bereid den prijs van rijst te verlagen. Veertien cent per pond acht hy matig. Hij doet in dit verband mededeeliDg van de door het gemeentebestuur van Am sterdam getroffen maatregelen in zake den prijs van rijst en aard appelen en herhaalt, zulks in overleg met den minister van Financiën, dat ten ernstigste overwogen zal moeten worden, of gemeenten, welke tegen lagere prijzen verkoopeh dan in over weging zijn gegeven, en daardoor de kosten der distributie onrustbarend verhoogen, wel in aanmerking kun nen komen voor het ontvangen van subsidie uit de opbrengst der oorlogs winst belasting. Ten slotte worde hier nog aange stipt, dat de minister geen vrijheid vindt om de Hjst der goedkoope regeeringsartikelen uit te breiden, doch dat hij wel bereid is tegemoet koming te verleenen in de verstrek king van goedkoope melk aan zieken of zwakken. Ook hiervoor zal door het Rijk voor 9/10 in de kosten worden bijdragen. Kolenrantsoenearlng dar industrie. Dinsdag is door den minister van Lanbbouw enz., de volgende circulaire aan de burgemeesters toegezonden. In aansluiting aan mijne circulaire van 2 Februari 1917 no. 5738, afdee ling Handel, betreffende de rantsoe neering van brandstoffen voor gas- en electriteitsbedrljven, heb ik de eer u te berichten, dat door de voort during der moeilijkheden voor de kolenvoorziening, verdere maatrege len, waardoor het verbruik, vooralle overige industrieën in evenredige mate worde beperkt, ni-t langer kunnen worden uitgesteld. Ik heb mij derhalve genoodzaakt gezien te bepalen, dat met ingang van 15 Februari a.s. aan alle indu strieels bedrijven in Nederland slechts is toegestaan een verbruik van brand stoffen, overeenkomend met 75% van de verbruikte boe veelheid in een over eenkomstig tijdvak van de maand November 1916. Deze rantsoeneer in g geldt ook voor de levering van elec- trischen stroom, al mocht daarvan thans nog door den directeur der Rykskolendistributie ontheffing zijn verleend. Het bovenstaande houdt geenszins in, dat thans door alle industrieën kan worden gerekend op beschikbaar stelling van hoeveelheden brandstof fen overeenkomend met het voorge schreven maximum, doch het ver groot de mogelijkheid, dat bij de toe wijzingen in Maart aan aanvragen uit alle takken van bedrijf althans percentagegewljs zal kunnen worden voldaan. In verband met de belangen, voor welke verschillende industrieën werkzaam zijn, zal het wenschelijk kunnen blijken aan bepaalde bedrijven geheele of gedeeltelijke ontheffing te verleenen van het voorgeschreven maximum-verbruik, hetgeen ter be- oordeeliDg van den directeur der Rijkskolendistributie kan geschieden. Waar, behalve voor fabrieken van levensmiddelen voor volksvoeding en van legerbehoefton, uit den aard der zaak slechts by hooge uitzondering ontheffing zal worden verleend, is het overbodig daartoe strekkende aan vragen in te tlienen, wanneer niet tegelijkertijd afdoend kan worden aangetoond, dat door de ran tsoeneerin g van het bedryf van aanvrager groote landsbelangen worden geschaad. Ter bevordering van een geregeld verloop kunnen bedoelde aanvragen uitslui tend schriftelijk worden gericht tot de Rijkskolendistributie en slechts op uitnoodiging persoonlijk worden toe gelicht. Er zij in het byzonder op g&wezen, dat een op het oogenblik nog gunstige voorraad van een bepaald bedrijf geen vrijheid geeft tot overschrijding van het gestelde maximum-verbruik mocht overschrijding toch plaats heb ben, dan zal dit voor het bedrijf in kwestie van zeer nadeeligen invloed zijn op de verdere toewijzigingen door de Rykskolendistributie. Ik vestig met nadruk de aandacht op de noodzakelijkheid om bij de be perking der productie, welke deze rantsoeneering met zich brengen zal, te streven naar eene oplossing die voor de in de betreffende bedrijven werkzaam zijnde arboiders bijzon dere financieele nadoelen en ongerief voorkomt; inzonderheid zal er naar moeten worden gestreefd om door inkrimping van den arbeidstyd stop zetting van het bedrijf zooveel mogelijk te voorkomen. Ik heb de eer u te verzoeken den inhoud dezer circulaire op de in uwe gemeente gebruikelijke wijze ter kennis van het publiek te brengen. Tanks voor het Nederlandsche leger. Naar „Het Centr." verneemt zal het Nederlandsche leger naast de den laatsten tyd ingevoerde moderne strijdmiddelen, binnenkort ook kun nen beschikken over zoogen: motor-tanks, welke in den huidigen oorlog hebben bewezen zulke geduchte wapens te zyn. Uit Amerika zyn veertien dagen geleden twee geraamten gearriveerd voor twee dezer aller modernste strijd middelen. Ze zyn uitgerust met vier- cylinder-explosie motoren van het viertakt-systeem, welke ©en geweldige kracht kunnen ontwikkelen. De pant sering zal aan de constructiewerk- plaatsen van het leger hier te lande worden aangebracht. Het plaD bestaat het aantal dezer tanks binnenkort uit te breiden. Tevens kan het blad melden, dat de laatste weken proeven zyn ge nomen met motor sleden. Eerst zyn sleden beproefd, welke door een lucht schroef werden voortbewogen, terwyi vervolgens in beproeving zyn geno men sleden, welke door een in het lis grypend wiel werden gedreven. Welke wyze van voortbeweging het best voldeed, is nog niet bekend. De vliegtuigen voor IndiB. De „Java-Bode" ontleende aan de „Preanger Bode" een en ander over een onderzoek door het laboratorium van het stoomwezen van de Ameri kaansche motoren voor den vlieg- dienst. De vliegmotoren zyn van het zes- cylindertype met waterkoeling. Het gietwerk en de afwerking zyn goed, en voor zoover de materiaal- proeven reeds bekend zyn, is de hoe danigheid prachtig te noemen. De zuigers, die ongeschikt werden bevonden voor verder gebruik, ver- toouen scheuren, alle gelegen in de vereterkingaribben, die 2 h 8 m.M. dik zyn en van de b .-ide zuigerpen- tappen uitgaan. By trékken op de trekbank bleek de breukbelasting van een der ge scheurde zuigers 3 5 ton te bedragen. Zeker hoog genoeg l Het loopvlak van de zuigers ver toont plaatselyke aantastingen, het geen wijst op onvoldoende smering. Overigens heeft men de volgende geweldplegingen geconstateerd, welke duideiyk bewyzen, dat 't bedienend personeel der motoren vol activiteit (helaas) is, doch absoluut geen ver stand heeft om met dergeiybe ge voelige machines om te gaan. De zuigerpannen, die alle in hun bus passend ingeslepen zyn, bleken verwisseld en met geweld ingedreven te zyn. De boutjes, die dienen om de pen op de plaats te houden, waren zoo geforceerd, dat de draad geheel vernield was. x Het meest aannemeiyke voor de oorzaak der breuken is, dat de be handeling er niet vreemd aan kan zgn en dat men na onvoldoende mon tage en toezicht, de motoren te lang en te snel heeft laten proefdraaien. Het hooge toerental wekt groote versnellingskrachten voor den zuiger en wanneer dan ongunstige omstan digheden, als reeds genoemd, optre den, dan moet men aanemen, dat de zuiger de resultante van al deze dynamische invloeden niet heeft kunnen weerstaan. Waren eventueel de versterkings- ribben 5 m.M. dik geweest, dan zou de zuiger vermoedelijk de mishandeling hebben doorstaan, doch waar by de constructie van vliegmotoren alles op lichtheid aankomt, vooral voor de hoen en weergaande deelen (zuiger met stang) beeft de constructeur dit niet noodig geacht, in de verwachting vorkeerende, dat bevoegd personeel de machine met het noodige gevoel zou behandelen, geen deelen zou verwisselen, geen verbindingen zou forceeren. De afgebeten arm. De Haagsche Rechtbank heeft in zake|de vordering ad. f25000, door de kinderjuffrouw, van wie door een der beren in den Haagschen Dieren tuin de rechterhand en een gedeelte van den rechterarm werden afgebeten, ingesteld tegen het bestuur van den Dierentuin, de vordering ontvanke kelijk verklaard, en alvorens een eindbeslissing te nemen, bevolen dat Woensdag 21 Maart een getuigen verhoor zal plaats hebben om eische- res gelegenheid te geven verschillen de door haar gestelde feiten te bewy- PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Holland". Blykens by het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip „Holland" onder be vel van kapitein ter zee J. H. Zee man, te St. Thomas aangekomen. Vareanlging voor Vrouwanklesrecht. Neen, het pad, dat de afdeeling Helder Dinsdagavond bewandelde, ging niet over rozen, lang niet. Doornen en distels en allerlei onkruid groeiden aan allen kant. Maar man- (juiater gezegd: vrouw-) moedig hiel den we stand en baanden ons een weg: per aspera ad astral Je voelt je, als man, zoo'n beetje niet op je gemak. Je voelt je zoo alsof het omgekeerd ware, en de man tot het zwakke geslacht behoort. Je voelt je, laat ik het maar ronduit bekennen, angstig. Steeds denk je aan die dichtregels van Vondel over Elsje van Houweningen, die haar meester, Huig de Groot, hielp ont vluchten „Eén vrouw is duizend mannen t'erg". En hier waren zoo angstwekkend veel vrouwen Maar nu was het gekke van't geval, dat de vrouwen niet beginnen konden wegens het ontbreken van manneiyke hulp. Want op het pro gramma stond een viool nummertje van den heer Snaphaan, en de heer Snaphaan moest op dit critieke oogenblik zijn diensten aan vaderland en Koningin verrichten in de taptoe. En de souffleur, die in het tooneel- stukje zou assiBteeren, sloeg op dit oogenblik op het Haven pleiü de groote trom. Boem, boem, klonk hel, en het waren even zooveele slagen op ons hart. Ach, achl dat arme vrouwen kiesrecht! het stond of viel met de groote trom. Waar is het, dat er, in den loop der jaren, genoeg voor op de groote trom geslagen is, en dat het tyd wordt, dat het eens komt. Maar met dat al zaten wy te wachten, hls maar te wachten. Maar dat was lang niet het ergste, lieve lezeres. Want u begrypt wel, dat zoo'n taptoe ten slotte toch ein digt en dat de groote trom en zijn kameraad niet den heelen avond be hoefden te muaiceeren. Veel erger was by'v., dat mevr. Aletta Jacobs, die eerst komen zou ter opluistering" van deze byeen- komst, verhinderd was. Veel erger was, dat van al de rechterhanden der afdeeling er maar enkele dispo nibel wareneen paar hadden bittere ervaringen op het Ijs opgedaan en daardoor bewezen, dat goed schaat- senrijden nog wat andera is dan goed propageeren. Veel erger b.v. was ook, dat, naar Mevr. Van der Hulst, die het voor zitterschap waarnam, zeide, Griet Optimist niet aanwezig was. Jammer, het goede mensch had voor drie artikelen stof kunnen opdoen. Want ik verzeker u, vriend lezer, voor we goed en wel „op den goeden weg waren was er al heel wat gebeurd. NatuurJyk werd het een gezellig babbeltje, vooral toen Griet.... pardon, ik bedoel Mevr. v. d. Hulst, met een soort gebaar van „seid umschlungen, millionen", zei: „Gaan Jelui je gang maar, kin dertjes, we moeten natuuriyk weer op het mannelijk deel wachten". Ter afwisseling begonnen ze met de inwisseling der steunbons en deze inwisseling gaf eenige afwisseling. Toen kwam er een portière naar beneden ik zal maar niet vertollen waardoor hetwelk hilariteit en kou veroorzaakte en de aanwezige mannen Farizeeën deed uitroepen: „Zooieta komt by onB niet voor". Toen gebeurde er een heelen tyd lang niets en daarna gebeurde er weer niets. En eindeiyk zei mevr. Van der Hulst, dat de musici er waren en dat het nu kon beginnen. Het was byna negen uur toen we „op den goeden weg" kwamen. Maar het eerste deel van dezen weg was wat erg zwaar begaanbaar. Lacg3 de kanten stonden borden met de bekende argumenten tegen die der tegenstanders, en om de vijf stappen moest je weer halt houden en ze lezen. Om niet langer in beeldspraak te biyven: het eerste bedryf van dit bekroonde stuk was wat erg veel betoogend en beredeneerend, er zat niet veel actie in, het was allemaal didactiek, en het bleef niet boeien. Beter was het tweede bedryf: daar werd, in een pakkende scène, een concreet geval gesteld, en dèt impo neerde. Er werd goed gespeeld, ofschoon niet alle spelers rolvast waren. Maar ze waren geroutineerd op de planken en sloegen zoodoende een goed figuur. Het derde bedryf hebben wy niet meer gezien. De gloed, die in ons huisde voor het schoone ideaal der suffragettes, zat te diep dan dat hy naar buiten wenschte te stralen. Om het platweg te zeggenoDze voeten waren steenkoud, langs onzen rug liepen de rillingen, en onze boezem bibberde. Vermelden wij nog, dat de heer Snaphaan en Mej. R. Noor een twee tal vioolsolo's met pianobegeleiding gaven die zeer in den smaak vielen, en hopen wy, dat Mevr. v. d. Hulst een aantal 'zieltjes gewonnen heeft. Dan zou het nog zyn: „eind goed, al goed." Algam. Bond van Ondarofflolaran. Door den Algepi. Bond vau Onder officieren der Kon. Marine en het korps Mariniers is het volgende adres met de daarby behooreDde memorie van toelichting verzonden Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, het Hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Onderofficieren der Koninkiyke Marine en het korps Mariniers, laatsteiyk goedgekeurd bij Koninkiyk Besluit van 7 October 1913 No. 42 en gevestigd te Helder, Hoofd gracht 57—58; dat het eenige verbeteringen in het Ontwerp Duurtebqslag over 1917 dankbaar erkent; dat het echter blyft betreuren le. dat de hoofdbyslag gevormd wordt door een bepaald percentage van het salaris, tot een algemeen geldend maximum van f 120; 2e. dat de klassifleatie van 6 soor ten gemeenten blyft gehandhaafd; Se. dat niet alle ongehuwden in het Ontwerp wet zyn opgenomen. Redenen waarom adressant Uwe Kamer eerbiedig verzoekt om wel Uwe hooggewaardeerde medewerking te willen verleenen, opdat de hoofd byslag voor ieder onderofficier wordt gebracht op f 150, de kindertoeslag bepaald blyft op f 15 per kind, echter tot een maximum van f 90, zoodat het door de Regeering bepaald totaal van f 240, gehandhaafd kan blfiven en alle ongehuwden mede een bijslag sullen ontvangen.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1