COLTOfKanaalwea 142 VEEIEIi-en KAPOKKEN-BEIDEN hprmgveeren IB.TniAArkl Staaldraad MATRASSEN Stroo Zeegras Cokes-afgifte. UITKNIPPEN. DE OORLOG. Advertentiën. Theosofische Veresniging. Maximumprijzen Turfbrikketten in alle giwenschte in eiken prijs. AGENDA. Eerste Heldersche Bioscoop. Kansalweg 118, Hoofdnummer :Oe roman van Jenny. Witte Bioscoop. Koningstraat. Hoofd- nummer: Maison Pinkus. Cinema Palace. Binnenhavens. 2 Hoofd nummers: Stlngaree en Het eenzame buis. 16 Febr. Chr. Jongel.-Vereen. Spr. 9:10a. Open bare vergadering, Palmstraat, half 8. MARINEBERICHTEN. thans gedet, van Hr. M*. Kil. Huis en ifjd, ter besch, v. d. Min. v. Marine voor den aot.dienet b.' d. zeemacht, onder intr van dia detacheering, benoemd tot tijd. adj. van den Prins der Neder landen. B(j K. B. is bep&nld. dat de gep. luit. t. z. löte fel J. Wolterbeefe Muller, wien de tit. rang v. kap.-luit. t. x. i» veilra. ing. 18 Febr. in zijn werkel. rang en sïoe bü ontslag behaalde an ciënniteit in act. dienst wordt gesteld. Luitenant ter xee lste fe). jhr. H. H, B. Ben- .dorp wordt binnenkort uit Oost-Indi6 terug verwacht. Luitenant ter zee 2e fel. P. BlkenWoom. laat- stelijk dienende bij hel eskader in Oost-Xndle, wordt binnenkort hier lo lande terugverwacht. Be onlangs uit Oost-Indiö teruggekeerde offi cier-machinist J. Terpstra is in de directie der mariue to Willemsoord geplaatst aan boord van Hr. Ma. Neptunue Po officier-machinist Se kl. J. Meta is ter be schikking gesteld en bestemd om 2 Maart a.s. per s.b. „Tabanan" naar O.-I. te vertrekken. Da seemilicien-macUinedrtjver A. Saastman is met ingang van den Jóden Februari bevorderd tot korporaaizeamlllcleu-machipodrijvet. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoom vaartmsntBChappl] Nederland. Vondel, ultr., meldde 10 Febr. 's avonds 11 u. 46 ^Alles wel." (Radio bericht via Laneend.) Krakaiau, arriv. 18 Febr. van Java te A'dam. Roepat, van New-Yorknaar Java, vertrok 10 Febr. van Nagasakl. fJotterdamsctia Llnyd. Sindoro, thuisr., arriv. 9 Febr. te Gibraltar wacbt aldaar op orders. Samarlnda, uitr,, vertiok 12 Febr. van Ylgo. Kon. West-ludtseha Maildienst. Commowijne, vertrok 9 Febr, van New-Yorknaar Curacao. Nickerio. arriv, 9 Febr. v in Curacao teNew-York. Oranje Nassau, vertrok 8 Febr. van Ouracao New-York. Java-Bengalen-Lijn. Ceram. vertrok 9 Febr van Batavia. VISSCHERIJ BERICHTEN. Aangebracht, te Nieuwediep: 9 Februari. Door gainalenvisschors: 820 K.G. gekookte garnalen, oer K.G. 45ct. 18 Februari. Door igarnalenvisacher: 200K-G. gekookte garnalen, per K.G. 48 ct. MARKTBERICHTEN. Broek op Langeaan, 14 Febr. 1917. Reode kool f6 26, gele kooi 1 B.26, witte kool f6.26 per 60 K.G. Schaften, 16 Febr. 1917. 6 Paarden f 288.— i 800.— Veulens 0.— 0.— Ossen 0.— 0.- 4 Btleren 380.- 831.- Geldokoeiea (wiagor*) 0.— 0.— 110 Geldekoelen (vette) 300.- 499.- 20 Kalfkoelen 280.- 880.- Vaarzen 8.— 0.— Pinken 0.- 0.- Graskalveren 229 Nuchtere kalveren 18.— 29L— Kammen 8.— 0.— Schapen (magere) 0.- 0.— Schapen (vette) 7184 Overhemden 24.— 88 Lammeren 8.— 0.— 4 Bokken en Geiten S.— IK— Varkens (mag.) 0.— 0,- 38 Varkens (vette) p. K.G 8.74 L— 71 Biggen IS. - 19.- 164 Kentjnen I.- 8.60 100 Kippon 1.80 2.50 Benden 0.— 0.— Duiven 0.— Ganzen- 0.— Zwanen 0.- 24 K.G. Beter 2.26 0.- Kaas a 0.- 0.- 18840 Kipeleren p. 100 stuks 7B9 K60 Socdoieren p. 100 stuks0.— Hoorn, 16 Febr. 1917. 12 stapels fabriekskone f70.60,1 stapels boeren kaas f68.-, CO stapels rabrleks commiesiekaae 1 2 stapels boeren oommissiekaas f68 60 00 stapels middelbare kaas f00.- Totaal 16 stapels, wegende 14.478 K.G. Handel vlug. Burgerlijke Stand v. Helder, 18 en 14 Febr. ONDERTROUWD: G. Stam en J. Snip. W. Ztflstra en K Christ. P. v. d. Veen en T. P.ock. J. Janssen en A. Tompot. G. Boy en T. Berkeljon, J. C. Vink. en C. J. Lippe. W. Krook eu N. P. Bak. GETROUWDV. de Koek en J. M. Puimbroek. G. J. Dilg en A. O. P. Sooerwang. BEVALLEN: H A. Graaff-Ver loop, z. M. Koopman—Staalman, z. J. M. Broölman—Dekker, z. A. Schilt— de Boer, d. N. Koelecneij -BuismaD, z. OVERLEDEN: G Ftfnhaar-wed. I. v. Berloo, 84 jw. A. C. Mulck- huljsen, 8 maandea. PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag den 20 m Februari 1917, des avonds ten 7£ uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen, 2. School voed) ng en schoolkleeding. 3. Winkelsluiii-.g._ 4. Duurtetoeslag. 5. Vaststelling 2 Supp. begrooting dienst 1916. 6. Reclames. Hr. Ms. „Holland" is 18 dezer te St. Thomas aangekomen. M. Klopper. Op het kerkhof re Huisduinen werd Woensdagmiddag t.«r aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Machiel Klopper, ia leven gepen- sionneerd command-ur van 's Rijks werf. De overledene vervulde tal van functies in verschillende colleges. Zoo was hij largo jaren ouderling van de Nederd. Herv. Gemeente en lid van de commissie voor het Godsdienstonderwijs. Hij wa9 vu dei- bestuurslid van «ie Kerkelijke Kies- vereeoigiLg „Evangelie on Vrijheid" ea lid van het steuncomité, waarin hij een werkzaam aandeel had. Op het kerkhof waren verschillende belangstellenden aanwezig. Wij zagen o. a. de beeren notaris Beeckman, Biersteker on Zondervan van het steuncomité, terwijl zich in den stoet bevonden o.a. verschillende comman deurs van do werf, leden van den k'erkeraad, de vier predikanten, enz. Ds.. Buiskool, Voorzitter, sprak allereerst namens den Kerkeraad der Nederd. Herv. Gemeente. Toen Zondagmorgen, kort vóór de gods dienstoefening het bericht van het overlijden werd medegedeeld, steeg eene ontroering op in de gemeente. Voor wie weet welke groote plaats als ouderling de overledene innam, behoeft dit niet te verbazen. Met hart en ziel heeft hij jarenlang de fupetie vervuld en naar vermogen gestreefd het godsdienstig leven te bevorderen. Spr. herdacht de verschillende func ties van deu overledene, die naar zijn volle overtuiging gewaakt heeft voor de vrijzinnig godsdienstige belangen. Nu wü hier aan zijn graf 3taan, moet ons geen wankelmoedigheid over vallen, maar een gevoel van erken lelijkheid voor al het vele, dat Klopper geweest is voor iie kerkelijke en burgerlijke samenleving. Mede namens bet steuncomité ric.ht>e spr. een woord van waar deering voor het vele dat de over- iene op dit gebied hééft gedaan. De heer Bouma sprak namenshet College van ouderlingen. Lange jaren was de overledene spr. beste, eenige vriend, en men weet wat het zeggen wil een vriend te verliezen. Ten slotte sprak de commandeur Klaassen namens de oud collega's van den overledene. Klopper was, als chef, steeds hu maan. Nooit stelde hij zich op den voorgrond, nimmer deed hij zich gel den als chef, steeds ging hij kameraad schappelijk met ons om. Ook was hij oen waar vriend, die belangstelling toonde in ons lot. Ds. Onnekes braebt Damens de familie woorden van daDk aan allen, die van hun belangstelling blaken gaven. Tal van kransen dekteu de baar. Bij het Dinsdag te 's Gravenhage gehouden examen slaagde voor het machinisten-diploma A, de heer J. P. van der Hoek, alhier. Te 's Gravenhage slaagde over het machinisten-diploma A, de heer N. J. Slemmer alhier. Toonkunst. Uit eene advertentie in dit num mer blijkt dat a.s. Dinsdag 20 Fe- bi uari de uitvoering zal plaatshebben, van „die Jatireszeiten" van Jos. ïïaydD, welke door ziekte van den tenor op den 8en moest worden uit gesteld. Gasbesparing. De voorraden steenkool sliDken. Uit tal van plaatsen komen berichten over het sluiten van scholen, stop zeiten der industrie, enz. Een aanschrijving van deR-geering dwingt thans ook de industiie tot een bezuiniging van 25 procent. Dat geeft voor de meeste bedrijven/ welke met drijfkracht werken, een kortereu werktijd van l1/* dag per week. De Heldersche boekdrukkers hebben als middel om tot de bezuiniging van het gaslicht te komen, besloten de dagelijkscbe werktijd zoo in te richten, dat per dag een uur minder kunstlicht noodig is. Deze maatregel kan naar onze maening in tal van werkplaatsen, al of niet werkende met motoren, worden toegepast, flotdkoop eten. Om later bij mogelijke schaarsehte van levensmiddelen niet door de omstandigheden te worden verrast, waren Dinsdagavond op verzoek en ODder voorzitten-.chap van den burge meester vergaderd het huisvrouwen- comité, een paar raadsleden, de voorzitter van het. distributie-bureau on de president en secretaris van den Volksbond tegen drankmisbruik. Een onderzoek was ingesteld op welke wijze in Hilversum en 's Gra venhage goed beield, eenvoudig mid dageten voor den kostenden prijs verkrijgbaar wordt gesteld. Na eenige besprekingen werd aan het bestuur vao den Volksbond ver zocht na te gaan of ook voor den Heidereen derg'Tijkeinstelling levens vatbaarheid heeft. Mocht dit het, geval zijn, dan zal ze zich zelf moeten bedruipen. Wie op de een of andere wijze wil medewerken om deze proef te doen slagen, wordt verzocht zich op te geven bij Luit. r/zee Beaam, Marine werf. Gezoutan vloesoh. We krijgen eerstdaags gezouten varkensvleesch. Wanneer precies kon men ons nog nist zeggen. De opgave of men w 1 of niet van de aanbieiing van het Rijks centraal administratiekantoor voor distributie van levensmiddelen wilde gebruik maken moest vóór 7 Februari geschied zijn. Dit stond in verband met de ver strekking var, regeerings-varkens vleesch. Lr is trouwens deze week reeds een tiende deel (slachtgewicht) minder varkens gezonden. Voor dat tiende deel krijg gezouten (regeenugs) karbonade. De verstrekking, die vermoedelijk vier weken duurt, zul geschieden tegen den prijs van 90 cent per kilo aan de gemeenten. Het Rijk legt op eiken K.G 40 cent toe, waarvan Vi# d0el door de ge me en te moet worden vergoed. De verkoopsprijs in de winkels wisten de slagers heden nog niet. Hoe „de regeer ing" aan die gezouten carbonades konu Daaromtrent deelt hot centraal bureau het volgende mede In den loop van Januari is een belangrijk aantal varkens op last van minister van binnenlandscbe zaken ingezouten. Het doel van dezen maatregel was het vormen van een flinke reserve. Een deel van dit varkensvleesch (n.1. de carbonaden) is voor een langdurige bewaring minder geschikt, om lat dit vleesch dan te zout wordt, zbodat nu met de afleve ring van deze carbonaden moet orden begonnen. Het is dus oen voorzichtigheide maatregel geweest. Wellicht dat io dezen tijd van „gestampten pot" het gezouten vleesch meevalt in 't. ge bruik. Bevroren aardappelen. Een der lezeressen van de Alkm. Ct. deelt in dat blad het volgende middel mede, om bevroren aard appelen geschikt te maken voor de consumptie De aardappelen ongeveer een uur in 't water ze: ten, afborstelen en dan 10 min. koken. Vervolgens pellen of dun schillen en met kokend water en fl'mk zout nogmaals gewoon koken, 't Is een kleine moeite. Reeds 8 weken worden ze zoo door mij bebandeld en steeds door m'n huisgenooten ge roemd. IJsclub „Heldar". Aan den oproep van bet voorloo- pig bestuur, dat de afgeloopen weken de feestelijkheden op het Bassin organiseerde, om eene vergadering te beleggen eu tot de definitieve oprichting van een fjsclub te komen, hadden ruim 80 belangstellenden gehoor gegeven, die gisterenavond in de eetzaal van „Bellevue" bijeenge komen waren. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter, de heer J. Spruit, dat tot zyn genoegen een aantal vreemde gezichten oqk aanwezig was. Do deelname moet groot zijn wil een ijsclub kans van slagen hebben, en de contributie mag niet hoog zijn. Reeds nu is gebleken, dat de uit gaven niet meevallende buiten staanders donken wel, als ze zoo'n paar duizend menschen op het Bassin zien, dat er zeer veel ontvaDgen wordt, maar ze vergeten, dat er vele niet betalenden onder die menschen zijn en dat het bedrag aan uitgaven enorm is. De bedoeling is een vasté commissie te vormen, die met een reglement en statuten zal komen'. Da heer Stikkel, de voorzitter van het District van den Ijsbond Holland's Noorderkwartier, zal op alle mogelijke manier van dienst zijn en heeft reeds een ontwerp reglement gezonden. Telegrafisch heeft het vooiloopig bestuur zich opgegeven als lid bij den Nedcrlandschen Schaatsenrijders- bond, omdat anders de wedstrijd in schoonryden van j. J. Zondag niet had kunnen plaats hebben. Op het oogenblik zijn er pl.m. 118 gezinshoofden houders van een perso neele kaart. Dit getal ia nog veel te klein. Reeds bfj eene contributie van. f 1.50 per jaar is gerekend op 500 leden minstens. De commissie stond voor aanzienlijke sommen aan loonen. De baanvegers, oorspronkelijk aange nomen voor f 8.25 per dag, eischten f3.50 en zelfs hebben zé, de laatste week, een weekloon van f26 60 ge weigerd. En hierbij kwam dan nog wel een paar gulden voor verteringen, die zb maakten. Allereerst moest dus een definitief bestuur worden benoemd. Voorgesteld wordt, dit uit 7 leden te doen bestaan. Natuurlijk kan een fjaclub, bestaat zij eenmaal, niet zooveel feestelijk heden organiseeren als thans geschied is, en dat is ook haar doel niet. Spr. deelt nog mede van den di recteur en de leeraren H. B. S. eene dankbetuiging te hebben ontvangen voor den genotvolleu middag, aan hun leerlingen bereid. Over de kwestie van het aantal bestuursleden woriltnu van gedachten gewisseld. De meeste aanwezigen willen een uitgebreid bestuur van 7, zelfs van 9 leden. Bij stemming wordt met 19 steramen besloten het bestuur uit 7 leden te doen bestaan. Voorgesteld wordt, de drie heeren. die thans de organisatie in handen hebben, bij acclamatie te herkiezen, zoodat dus voor 4 andere eene stemming moet pliats hebben. Gekozen worden bij eerste stem ra ing de heeren Ten Klooster, Ruijgh en Jaarama resp. met 21, 20 en 24 stemmen. Als gierde lid wordt, bjj herstemming tueschen de heeren Ten Tlje en Cru|iff, laatstgenoemde met 19 stemmen gekozen. Alle heeren nemen hun benoeming aan. Zoo spoedig mogelijk zal nu een reglement etc. worden ontworpen, en aan de leden aangeboden. De heer Van Os vraagt hoe de ijsclub heet, en de secr., de heer de Vries, zegt, dat zij zich telegrafisch als ijsclub Helder" bij den Ned. Bond heeft aangesloten, zoodat deze naam wel zal moeten worden gehandhaafd. De heer van den Berg merkt op, dat de vergadering zich uitspreke of zij een ijsclub wenscht op beperkt, plaatselijk gebied, dan wel een meer uitgebreide, aangesloten bij den Ijs bond. Spr. stelt voor voorloopi? iet aan te sluiten hierbij, wegens de liaan- cieele bezwaren. Aldus besloten, waarna de- verga dering gesloten wordt, nadat de voorzitter dank gebracht heeft de voorloopige commissie voor haar werkzaamheden. Morgen, V r Ij d a g, worden num mers voor ookosbonnen afgogevsn voor de letters S, T, U, De Post. De post wordt verzonden met de treinen vertrek van Helder te 5.51, 7.82, 9.36, 1.45, 4 20 en 8.15. Voor verzending met den trein 9.36 geschiedt de lichting alleen aan het kantoor en aan het station voor het vertrek 7 32 alleen aan het kantoor. Op Zondag wordt de post verzon den met de treinen vertrek 6.48 's morgens en 8.15 's avonds. Voor deze laatste verzending geschiedt de lichting alleen aan het kantoor. Voor Texel dagelyks (tot nadere aankondiging) 's morg. 9.05. Het Postkantoor is Zondags ge opend van 10 tot 12 uur voor ver koop postzegels, spaarbank en het afhalen van aangeteekende brieven. BINNENLAND. Marine begrooting. De marine-begrooting' is gisteren door de Tweede Kamer aaügenomen. Alvorens daarop mét de openbare behandeling aan te vangen, ging de Kamer op verzoek van een aantal leden der rechterzyde in comité-gene raal. Ds K 1. Batavia. De eerste proefvaarten van de duikboot K 1 zijn uitstekend geslaagd. De boot bleef In volle zee acht uur onder water. Onzo sohoepvaart. Het stoomschip „Hollandia", van den Kon. HolJ. Lloyd, is op reis van Buenos Ayres naar Amsterdam te Vigo aangekomen en zal daar tot nader order blijven liggen. De stoomschepen „Vliestroom" en .SchéldeBtroom" van de Hollandsche Stoomboot Maatschappy hebben toe stemming tot uitvaren verkregen en vertrokken Woensdagavond naar Leith en Huil. De vsart op IndiB. Naar wij vernemen, wordt thanB de mogelijkheid overwogen, de vracht vaart op Indié door het Paoamakanaal te leiden, en het passagiersverkeer zoo te regelen, dat de passagiers van hier naar New Tork gebracht worden, van daar over land naar San Francisco gaan en van de laatste plaatB met Nederlandsche schepen naar ladie. „N. Rott. Crt." Ds „Krskatau". Naar uit IJmuiden aan de „Tel." wordt gemeld, is het Ned. stoom schip „Krakatau" op reis van Bergen naar IJmuiden aangehouden door een kleine Duitfche duikboot, die op grooten afstand drie losse schoten lostue. Een sloep van de „Krakatau" wer uitgezet en men moest onge veer een uur roeien om den onder zeeör te bereiken. De scheepspapieren werden onderzocht en in orde be vonden. Daarna kon men naar de Krakatau" terugkeeren en kon het stoomschip de reis vervolgen. De bemanning van de duikboot, die blijkbaar groot gebrek aan zeep had, zag er zoo vervuild uit, dat van de oorspronkelijke huidkleur niets meer w«8 te onderscheiden. Ds Rantsssnesrlng. ie Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft onderstaande circulaire tot de gemeentebesturen gericht: „Ter voldoening aan de toezegging, door mij aan het slot van circulaire van 25 Januari 1917 gedaan, heb ik de eer u mede te deelen, dat door mij het rantsoen van iedore gemeente als volgt is vastgesteld: lo. Aardappelen (voor die ge meenten, waar aanvoer van buiten noodzakelijk wordt geacht): 12 K.G. per hoofd per 4 weken 2o. Bak- en braadvet200 gram per hoofd per 4 weken; 3o. Varkensvleesch8 varkens van minstens 100 K.G. slachtgewicht per 1000 inwouers per 4 weken 4o. Peulvruchten (bruine booneu of groene erwten ter keuze van de regeering)Va K-G- Per hoofd per 4 weken 5o. Rijst, Gort en Havermout, tot een gezameRjk gewicht van 2 K.G. per hoofd per 4 weken 6o. Zachte zeep Va K.G. per hoofd per 4 weken. Wanneer in eenige gemeente het verbruik van één dezer artikelen ook in normale tijden belangrijk moer is dan het gemiddelde verbruik hetgeen in het bijzonder bij varkens vleesch nog al eens voorkomt - wordt bij de toewijzing met deze omstandigheden zoo mogelijk reke ning gehouden. „Van de overige in artikel 1 Distributiewet 1916 genoemde artike len wordt behoudens wijziging inde omstandigheden (en met uitzondering van de reeds bestaande broodrant- soeneering) geleverd naar behoefte. „Opgemerkt wordt dat vorenstaande rantsoeneering in de eerste plaats uit den aard der zaak verband moet houden met de beschikbare voorraden, maar dat daarbij ook werd gerekend met het onverhoopte geval dat d« voorraden ten gevolge van de weers omstandigheden schade hebben ge leden. De strenge vorst van de afgeloopen weken zal voorts, oök al mag thans worden aangenomen dat die tot het verledene behoort, nog geruimen tijd zeer groote transport- belemmering ten gevolge hebben in 't bijzonder ten opzichte van aard appelen. De Min. stelt zich voor ter ver vanging van aardappelen zoolang noodig, andere voeding In meerdere hoeveelheid aan de gemeenten te doen toekomen, tot welk doel hij voorshands is aangewezen op rijst. Een drama. Uit Sittard wordt gemeld: In het naburige Bom heeft Dinsdagnacht een vrouw haar vyf kinderen in een vlaag van waanziu met een bijl ge dood en twee ernstig gewond, ter wijl zij haar man een hand afsloeg Deze is, evenals de beide kinderen, naar het hospitaal te Sittard vervoerd, doch men vreest voor het leven van deze laat sten. Tu8schen spoorwagen» gedood De graan- en braudsioffenuandeiaar Kruljssen geraakte Dinsdagmorgen aan het station Culemborg tusscden twee wagons bekneld en was bijna onmiddelijk dood. Bij het rangeeren van postwa gens öp het station te Hoek van Holland geraakte een 23 jarige tor- pediat met het hoofd tusscben de buffers en werd onmiddelijk gedood. Van de Oostgrens. Een der correspondenten van het Hbl. schrijft: Sinds een paar weken is hier nabij de grens een ongekende kalmte in getreden. De aangekondigde maat regelen tegen de smokkelarij schijnen velen tol nadenken te hebben ge bracht. De smokkelhandel is plotse ling tot een minimum teruggebracht. Hiertoe werkte ook mede de scherpe grenscontrftle op allen, die, uit Duitschland komende, onze grenzen langs de gewone verkeerswegen over schrijden. Nagenoeg niemand toch ziet nu hier meer kans smokkelwaar van onzen bodem te komen halen. En wie toch langs binnenwegen de grens overschrijden, loopen allicht tegen de lamp. Zelfs Duitsche mili taire grenswachters kunneu hiervan getuigen. Er valt dan ook niet meer met de Nederlanders te Bpotten. Verder werken de Duitsche militaire autoriteiten, de dagbladen en de bur gerlijke autoriteiten er krachtig toe le, om het smokkelen uit ons land te keeren. Ook de vrees voor inbeslagneming der smokkelwaar voor Z. E. G. ter Berlyn is een machtige factor. Te betreuren is bet, dat de smokke larij zoovele jeugdige personen tot leegloopers heeft gemaakt. Ter wille van enkele guldens winst hebben ze hun werkkring, waarin ze een eerlijk stuk brood verdienen, verlaten. Omtrent de concentratie van Duit sche troepen aan onze Oostgrens deelt de corresp. mede, dat het grootste deel daarvan reeds in Zuidelyke rich ting is vertrokken. De Vereenlgde Staten en Duitschland. Een bericht uit Washington, d.d. 12 Febr. meldt, dat door bemiddeling van den Zwitserschen gezant een nieuwe mededeeling aan Duitschland is gezonden betreffende de Amerikaan- Bche zeelieden, aan boord van de .Tarrowdale". Naar men meent, wordt in de nota op hun invrijheid stelling aangedrongen. Een later bericht geeft aan, dat de gezant mededeelde, dat Duitschland voornemens was, de Amerikanen van de „Tarrowdale" gevangen te houden, totdat 't verzekerd zou zijn, dat de bemanningen van de Duitsche schepen in Amerika vrijgelaten zullen worden. De duikbootenoorlog in volle actie. Beriijn, 14 Febr. (Officieel.) Uit het buitenland komen den laatsten tijd berichten, volgens welke men aldaar gelooft, dat de blokkade tegen Enge land met duikboóten en mijnen met het oog op Amerika of wegens andere redenen minder streng wordt gevoerd of gevoerd zal worden. In het belang van de neutralen bestaat er derhalve reden nogmaals met allen nadruk te verklaren, dat de onbeperkte duikbootenoorlog tegen het geheele zeeverkeer in de aange duide blokkadegebieden nu in vollen gang is en in geen geval beperkt zal worden. Amerlkaansch schip tot zinkan gabracht. Het Amerikaanscbe zeilschip „Ly- man M. Law" (1300 ton) is tot zinken gebracht. De bemanning is te Cag- liari (Sardinië) ontscheept. De Engelsche atoomschepen „F. D. Lambert" (2195 toD) en „Iaishowen Head" (3050 ton), de Engelsche traw lers „Barnaley" en „Dale", de Itali- aansche stoomschepen Avanti" (1428 ton) en „Lingi Cbiampa" (3988 ton) en het Italiaansche zeilschip „Doride" (1250 ton) z(jn tot zinken gebracht. Partjs, 13 Febr. De minister van marine rapporteert, dat gistermiddag om 5 uur een vijandelijke duikboot boven water kwam nabij de monding van, de Adour. (Bij Bayonne, in Frankrijk) en zes projectielen op de kust afschoot. De kustbatterlj beant woordde onmiddellijk het vuur. De duikboot dook bö het eerste schot, onder. Er zijn vyf gewonden. De materieels schade is onbeteeke- nend. Parijs, 14 Febr. Volgens de „Echo de Paris" zijn alleen op Maandag 112 Fransche en neutrale schepen de Fransche havens binnengevallen. Het blad ziet in dit cijfer het afdoende bewijs van het echec der blokkade. Dc verdediging tegen het dulkbcetengevear. In het Engelsche Hoogerhuis wer den Dinsdag twee zeer geruststel lende verklariDgen afgelegd, die waar schijnlijk den toestand zelfs», nog minder gunstig voorstellen dan deze werkelijk is. Lord Lytton, die namens de admi raliteit sprak, deelde mede: Elk middel dat de menschej|jke scherpzinnigheid kan bedenken, wordt op dit oogenblik toegepast ten einde het handelsacheeps verkeer ter zee te beveiligen. De regeering is ervan overtuigd dat zij eveDals totdusver, ook in de toekomst niet alleen in staat zal zijn de legere aan het front van munitie en andere behoeften te voorzien en de verplichtingen, die Engeland jet zijne bondgenooten op zich genomen heeft, na te komeD, maar ook om voor den neutralen handel zekere routes vr(j te houden en bovendien den aanvoer van levensbehoeften voor het Engelsche volk te ver zekeren. Ofschoon de onbeperkte duikboo tenoorlog pas een veertien dagen duurt, hebben de Engelsche tegen maatregelen reeds een belangrijk succes gehad. Lord Gurzon zeide, dat de toestand niet zooveel ernstiger is geworden dan men zou kunnen veronderstellen. In Juli 1914 telde de Engelsche han delsvloot; 3890 schepen van meer dan 1600 ton, met een gezamenlijke bruto tonnemaat van 16,860.000 ton. Op den 31sten Januari was de bruto- tonmmaat met 5 of 6 pCt. ver minderd. Admiraal Jellicoe is niet ontevre den met het aantal onderzeeërs die nooit weer terug zullen keeren naar hun vaderlandsche strand. Vin hst Roemeensche front. Berlijn14 Febr. In het Meatecanesci- vak behaalden onze troepen gisteren nieuwe successen. Verscheidene Rus sische stellingen werden bestormd en tegen hevige tegenaanvallen behou den. Het aantal gevangenen steeg tot 28 officieren en ruim 1200 man, de buit tot S kanonnen, 2 machinege weren en 6 mijnwerpers. Nieuwe lichtingen In Rusland opgeroepen. Londen, 13 Febr. De „Times"-cor- respondent verneemt uit Petrograd: Op biljetten, die gisteren in de straten van Petrograd werden aangeplakt, worden de reciuten van de jaarklasse 1898 onder de wapenen geroepen twee dagen te voren waren de mannen van 20 jaar opgeroepen, zoodat Rus land nu binnen weinige maanden over een millioen mannen meer zal beschikken. Opstand op Cuba. New-Tork, 13 Febr. Gisteren is het Staatöiiepartemeat te Washing ton verwittigd, dat een opstandige bewéging op Cuba is uitgebiokeu. Volgens een telegram uit Havana zfin de opstandelingen in de provin- Msntanzas door ie regeeringstroepen verslagen. Lansing heeft een nota gericht tot het Cubaansche volk, waarin hij waarschuwt, dat Amerika geen re geering, als gevolg van een omwen teling ingesteld, kan erkennen. Deze nota is een gevolg van de berichten over de oproerige beweging op Cuba. Een mijnongeluk. Ebmen, (bij Fallenaleben in Han nover), 14 Febr. Gisteren had hier een ernstig mijnongeluk plaats op de Geworkschaft Ernigkeit I. Ontplof bare stoffen waren aangestoken, maar brandden langzaam af zonder te ontploffen en tengevolge van de daardoor ontwikkelde gassen kwa men 31 arbeiders om. Het bedrijf kan volledig warden voortgezet. Texel, 13 Febr. Het ijs ?oor de kust, dat ruim drie weken onbewegelijk heeft vast,ge zeten, is heden in beweging geraakt en drijft nu bQ groote hoeveelheden voorbij. Toch was de haven heden nog niet te bereiken. Het stoom schip „Dageraad" onderhoudt op lof "'aardige wijze de gemeenschap met en vasten wal via 't Horntje. Ook het postvervoer per ljavlet. naar Vlie land geschiedde dezen winter vrij geregeld. Als 't zoo stevig wintert als in de voorafgaande weken, worden weer allerlei herinneringen van strenge winters opgerakeld. Zoo wist 'n be jaard ingezetene zich te herinneren, hoe hij in zijn jeugd nog op schaatsen had gereden op den 4den April. Zoo iets zou vermoedelijk de hartstoch- telijkste schaatsenrijder wel niet ver langen. Een voor 'n vrachtwagen gespan nen paard, geraakte heden op den zeedijk op hol. De wagen zwaaide van links naar rechts achter het hollende dier aan. Nadat het paard zoo 'n minuut of tien was voortgehold, slaagde men er in 't tot staan te brengen, 't Mag byna 'n wonder hee- ten dat alles zonder ongelukken afliep. UIT DEN OMTREK. Ondertrouwd 8. stam en j. snip. Huwelijksvoltrekking 1 Maarti Zuidstraat 81. Vijzelstraat 26. Helder, 14 Februari 1917. O-derirouwd a. bos en Tr. berkeljon. Huwelijksvoltrekking 1 Maart a.s. Huwelijksinzegening li1/, uurv.m. in de Herst. Evang. Lutb. kerk alhier. Receptie Wilhelminastraat 56. Zondag, 26] Febr. van 3—6 uur. Helder, 14 Februari" 1917. De Heer tn Mej. van.Pett - Boogaard geven hiermede kennis vau de.ge- boorte hunner Dochter jetsche. Helder, 15 Februari 1917. Vosstraat 12. Heuen overleed zacftt en kalm, na «8n kortstondig doch smartelijk lijden, onze innig geliefde jongste Zoon en Broeder, do Heer jasper duinker, in levoa Se BtnuTKian der Ko*. Ned. Bloembeot Maatschappij, in den jeugdigen leeftijd van 19 jaar. PH. M. DUINKER. S. DUINKER-Ox. J. DUINKER G DUINKER. T. DUINKER. Amsterdam. 12 Februari 1917. Bpaarodammerdjjk 6. Heden ontvingen wij uit Am sterdam het treurig bericht dat aldaar na een kortstondig doch «martelijk lijden zacht en kalm is overleden onze innig geliefde Kleinzoon de Heer jasper duinker, in leven 3e stuurman, Kon. N«d. Stoomb. M(j., in den jeugdigen leeftijd van 19 j. Namens diepbedroefde Grootouders en verdere familie J. DUINKER Tz. J. OX. C. OX Posthumus. Helder, 12 Februari 1917. Heden overleed onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer pieter meijneke, Waduwn. van L0WI8A VAN LXIUWSN, in den ouderdom van 80 jaar. Beek (L.) J. P. MEIJNEKE. C. MEIJNEKE- Baxxeb. T. D. C. MEIJNEKE D. P. 0. MEIJNEKE- Reesbb. en Kleinkinderen. 's-Gravenhage, 14 Febr. 1917. da Paiponaharstraat 70. De ter-aarde bestelling zal plaats hebben Zaterdag a.s. op Nieuw Eik en Duinen. Vertrek van het sterfhuis te 1 uur. H*>den overleed onze geliefde Ecbtgenoote, Moeder-, Bebuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw trijntje bauw, geboren van straaten, in den .'ouderdom van 63 jaar. Namens 'de Familie, R. GAUW. Helder, 14 Februari 1917. pyiataag 1. Kennisgeving Heden overleed tot onze diepe droefheid, na smartelijk lijden, ons innig-geliefd Kleinkind, antonius cornelis mulckhuijse, in den ouderdom van 8 maanden. C. KRIJNEN. M. KRIJNEN- KWINX 3LBNBBR0. Helder, 14 Februari 1917. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na smartelijk lijden, onze innig geliefde Zoon en Neef, antonius cornelis in den ouderdom van 8 maanden. Helder, 14 Februari 1917. M. J. MULCKHUIJSE. W. E. M. MULCKHUIJSE- Krijneit. W. KLUT. M. KLUT-Krijnbn. „Liefdadigheid naar Vermogen". Dankbetuiging aan het Bestuur der Melksltjters-Vereeniging „Verbetering zij ons doel", voor de gehouden col lecte ten behoeve „L. n. V.", op haar feestvierende vergadering op 12 dezer, welk oen bedrag van f 12.71 mocht opbrengen. De le penningmeester. Helder, 13 Februari 1917. Ernstig gemeend. Een net burgerheer, met vaste positie, leeftijd 86 jaar, weinig gelegenheid om met dames in aanraking te komen, wenscht langs dezen weg kennismaking met net MEISJE, leeftijd pl.m. SU jaar, om na voldoende kennismaking een engagement aan te gaan. Brieven onder No. 489, aan bet Bureau „Heldersche Courant". W. B. Frieke-Loge, Slulsdljkstr. 54. Voorzetting der Cursussen: 1. Voor meergevorderden. Donderdags em de 14 dagen, over: „THEOSOFISCHE 6R0NDBEBRIPPEN". LbidsierMej. A. CORPORAAL. 2. Voor beginnenden. Vrijdags om de 14 dagen. Leider: de Heer M. v. MAANEN. 16 Februari nieuw onderwerp: „Oe Theosofische Grondslagen der Astrologie". Toegang vrij. Aanvang 8 uur. De Burgemeester van Helder breng ter kennis dat De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, gezien artt. 2 en 3 der Distributie- wet 1916 heeft goedgevonden vast te stellen de navolgende maxi mum kleinhandelpriJzen (franco thuis bezorgd) voor baggerturf en bagger- turfbriketten (blofejesturf of uit bag ger gemaakte turf briketten)Noord- Holland f 1,10 per 100 stuks. Helder, 14 Februari 1917. De Burgemeester van Helder, W. HOUWING De Burgemeester van Helder orengc ter algemeene kennis, dat gebleken is, dat door sommige ingezetenen een onjuist gebruik wordt gemaakt van de broodkaarten, ter verkrijging van meel. In verband hiermede w(jst hij e- met nadruk op, dat op een wittebrood kaart slechts een half pond tarwebloei» kan worden verkregen, terwijl op eet bruinbroodkaart een half pond tarwe, meel kan worden verstrekt. Deze bloem en meel kan aliee verstrekt worden op de speciae daarvoor aangewezen, aan de brooc kaart gehechte bons. Het verstrekken van meer met op bons dan geoorloofd is, is streng verboden en heeft de straf bepalingen daarop door de Distributiewet gesteld, tengevolge. Helder, 14 Febr. 1917. De Burgemeester van Helder: W. HOUWING.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2