KUNSTTANDEN DE OORLOG. De Post. Advertentiën. Steuncomité-Helder. K. ACKEMA, 's WOENSDAGS Stationstraat H, De Vereenigde Staten en Duitschland. Uit New-York werd dd. 15 Febr. aan' de .Daily Telegrapb" gemeld, dat men aldaar deu oorlog met Duitschland zeker acht. Uit de bui tengewone bedrijvigheid bij *t mobi- aeeren der hulpbronnen van deV. S. is intuascben ut te leiden dat het officieels Wa3hiDgton het algemeeu oordeel deelt. De nationale raad van verdediging heeft zeven leidende mannen op het gebied van geld en trans portwezen, voorziening met vcedsel en kleeding enz. aangewezen, om een .commissie van paraatheid" te vormen. Subcommissies zullen bin nenkort in elke stad werkzaam zijn. In fioancieele kringen verwacht men eiken dag het bericht dat een S pCt. staatsleening van een half milliard dollars zal worden uitge geven. De quaestie van het bewapenen van AmeriKaansche koopvaardijschepen heeft men nog niet tot een oplossing weten te brengen. Naar de „Morning Post" uit Was hington vernam, werd er door de regeering wel over beraadslaagd, doch kon men niet tot overeenstemming komen. Minstens twee der ministers Vreesden dat een wapening onver- staudig zou zijn en een aanval van Duitschland zou uitlokken. De presi dent zal nu in deze aangelegenheid oen beslissing nemen. In de Oostelijke Amerikaansche havens en aan de verschillende spoorwegstations liggen geweldige hoeveelheden goederen voor verzen ding opgehoopt. Dit heeft zijn oorzaak hierin, dat Amerikaansche en andore neutrale schepen weigeren deu Atlantischen Oceaan over te steken. Men schat, dat ruim een millioen ton staal in New-York ligt, terwijl talrijke goede rentreinen niet kunnen ontladen worden, omdat er geen schepen zijn. Reeds was er ernstig gebrek aan goederenwagens voor binnenlandsch vervoer en nu wordt de toestand verergerd, doordat de wagons aan de Atlantische havens niet kunnen wor- don ontladen. Het vervoer van graan vooral is bijna geheel in de war. In Chicago ligt een voorraad tarwe vier maal zoo groot als de normale voor raad voor dit seizoen. Boston heeft zooveel graan, dat het niets meer ban bergeD. De Delaware- Lackawanna-spoor heeft het voorbeeld gevolgd van de Pensylvania New-York Central Railway door aan te kondigen dat geen goederen meer worden ver voerd van de Westelijke havens, totdat de huidige ophooping is ver minderd. Os Isgsrbsrlchtsn van 14 en 15 Februari. Van het W e s t e 1 ij k front. De Engelschen zetten hun operaties tot het rechtmaken van hun front voort. In een bericht van d6n 14sn wordt gemeld dat een vijandelijk steunpunt ten Z.O. van Grandcourt werd ver overd. N.O. van Atrecht en ten N.O. van Yperen drongen kleine afdeelingen diep in de Duitsche stelliogen door, waarbij gevangenen werden gemaakt en machinegeweren veroverd werden. De Fransche berichten maken slechts melding van patrouillegevechten en overvallen. Volgens de mededeelingen van Duitsche zijde hebben op het front tusschen Armentières en Atrecht herhaaldelijk kleine gevechten plaats, waarbij de Engelschen aanmerkelijke verliezen leden. In den loop van den 14en werden hevige artilleriegevechten geleverd tusschen Serre en de Somme. Door het krachtige vuur der Duit- achers konden slechts kleine voor- waartscbe bewegingen der Engelschen plaats hebben. Deze schijnen echter toch voordeelen voor den vijand opgeleverd te hebben, aangezien het Duitsche bericht verder aangeeft dateenige vooruitgeschoven poston, „volgens bevel" werden ont ruimd. Wanneer zal de groote actie, waar van al deze gevechten op kleine schaal het voorspel zijn, beginnen En wie zal het eerst toeslaan? Volgens het verslag van een onderhoud dat eenige Fransche journalisten met den Brit- schen opperbevelhebber, Sir Douglas Haig, hadden, was deze van meening dat dit er al heel weinig toe deed. Mochten de Duitschers tot den aanval overgaan, dan zijn de Eogel- schen sterk genoeg om hen te ont vangen, en is de mogelijkheid dat een nederlaag in een vlucht ontaard, niet uitgesloten. Voorts gaf de generaal als zijn meening te bennen, dat op vele punten het Duitsche front doorbroken zou worden. Dit is alles echter nog maar ver onderstelling, en dat de Engelsche opperbevelhebber zoo spreekt, is be grijpelijk. Immers is het niet goed denkbaar dat een bevelhebber, na langen tijd alierlei maatregelen voor een grootschen aanval getroffen te hebben, reeds vóór de gevechten begonnen zijn aan het succes van zijn troepen twijfelen. In elk geval echter wijst de- ver klaring er op dat groote gevechten op komst zijn. Van het O o s t e 1 ij k front. Ook op het Russische front bepalen de gevechten zich tot kleine onder nemingen, die een enkele maal een eenigszins grooteren omvang aan nemen. Zoo wordt dd. 15 dezer van Oostenrijksche zijde gemeld, dat Rus sische stellingen ten N. van de spoor lijn ZIoczow—Tarnopol overvallen werden, waarbij de Russen zware verliezen leden. Ten O. van ZIoczow werden bovendien nog 6 officieren en 275 man gevangen genomen. Volgens het Russische communiqué werden de gevechten ten Z.O. van ZIoczow voortgezet. Van het Italiaansch-Oosten- r ij k,s c h e front wordt gemeld, dat een aanval der Oostenrijkers in de streek van Sober op de Karst afge slagen werd. Verder geen gebeurtenissen van belang. Op het Roemoensche front mislukte een aanval der Russen bij Focsani terwijl op het Macedoni sche front aanvallen der Italianen in de bocht van de Taerna, met het dool de verloren stellingen heroveren, afgeslagen werden. De duikboot- en mljnoorlog. De Ecgelsehe stoomschepen Cilicia (8760 ton), Margarita (2788 of 876 toe) en Ferga, benevens drie Engel sche trawlers werden in den grond geboord. De kapitein van een der trawlers werd gevangen genomen. De bemanning van een andere trawler bracht 90 uur in een open boot door, alvorens land te bereiken. Hot werk »an dén duikboot. Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat één duikboot op 9 Februari 16000 ton aan scheepsruimte vernietigd heeft. In totaal werd tot en met den 14en door deze onderzeeboot 35.000 ton aan scheepsruimte in den grond geboord. Een oproep van Keizer Wilhelm. De Duitsche Keizer heeft dd. 15 Febr. de volgende oproep tot de vloot ge richt Aan mijn marineIn den ophanden strijd, die den doorslag zal geven, rust pp mijn marine de taak, het Engel sche oorlogsmiddel van de uithonge ring, waarmee onze verfoeilijkste en hardnekkigste vijand het Duitsche volk onder d9 knie wil krijgen, tegen hem en zijn bondgenooteu te koeren door bestrijding met alle ter beschik king staande middelen van hun ver keer over zee. Hierbij zullen de duik- booten de spits hebben af te bijten. Ik verwacht, dat dit wapen, hetwelk daDk zij vooruitziend beleid, technisch in de eerste rij staat en daarbij steunt op werven, waar hard en opgewekt gewerkt wordt, tezamen met alle andere strijdmiddeloft der marine en gedragen door den geest, die u in geheel den loop van den oorlog tot schitterende daden heeft in staat gesteld, den oorlogswil onzer tegen standers zal te niet doen. Oe Deensche koopvaardij. In verband met het toegenomen gevaar, werden door de Deensche reedersen zeelieden onderhandelingen gevoerd betreffende verhoogicg van oorlogstoeslagen en verzekeiingsbe- dragen. Deze onderhandelingen zijn mislukt. Dientengevolge is de Deen. sche scheepvaart volslagen gestaakt^ Oe verhoogde scheepsvrachtèn voor neutralen. Het gebrek aan voldoende scheeps ruimte heefc tot gevolg dat Engeiand geweldig hoogevrachten betaalt aan neutrale schepen, die hun laadruimte beschikbaar stellen. De scheepvaart medeweker van de „Times" wijdt in dat blad 9cn artikel aan dit verschijnsel, en be spreekt in het bijzonder het nieuwe tarief voor het Jrolentransport tus schen GrootBritannié, Frankrijk en Italië. Neutrale schepen, die steenkool naar de Italiaansche havens vervoe ren, ontvangen nu 105 shilling per ton. Indien zulk een schip dan erts mee terugbrengt naar Engeland, dan wordt daarvoor 70 shilling p-.r ton betaald, zoodat het op een heen- en weerreis, die ongeveer twee maanden kan dureD, 176 shilling per ton ont vangt. De medewerker aan de „Times" geeft dan ais voorbeeld aan, dat een schip van 3500 ton bruto, dat dus ongeveer 0000 ton steenkool kan ver voeren, zoo men de uitgaven per ton in die twee maanden op 96 shillings berekent, in ongeveer 55 dagen 21.600 zou verdienen, wat in óéu jaar dus een wiust van 180.000 zou beteekenen. Hij berekent voorts, dat zoo de verzekeringspremie, naar het oude tarief Berekend, biervan afgetrokken zou worden, de netto wiDst toch nog ongeveer 100.000 bedragen zou. Totdusverre was de asaurantie- quaestie een groote moeilijkheid voor de neutrale reeders, maar hierin wordt volgens het nieuwe stelsel een groote verbetering gebracht. De nieu we tarieven gelden niet voor Engelsche schepen en zelfs afgezien van de belastingen die de Engelsche reeders moeten betalen, zou een neutrale reeder in een geval, als in het hier boven gegeven voorbeeld veronder steld wordt, vijftien maal zooveel winst maken als de Engelsche reeder; maar ook in alle andere gevallen zal zfjn winst vele malen grooter zijn dan die van den Engelschman. De Engelsche reeders klagen echter niet ernstig over deze opvallende verschillen, die zij als oorlogainciden ten beschouwen en bovendien erken nen zij, gedurende den oorlog groote winsten te hebben gemaakt. Thans wordt iederen dag de positie van de neutralen vaster en zij zullen zoowel nu als in de toekomst finan cieel zeer goed beloond worden voor de kleine moeilijkheden, waaraan zfi nu misschien blootstaan. De handelsduikbeoten varen niet meer; De „Vorw&rts" meldt, dat brieven voor overzeesche landen, te verzenden per handelsduikboot, voorloopig aan de postkantoren niet. meer worden aangenomen. Hieruit mag men aflei den, dat de handelsduikboot-tochten naar Amerika voorloopig zijn opge geven, met het oog op de verhouding tusschen Duitschland en de Ver. Staten. Uli Duitschland. Batocki heet dezer dagen verklaard, dat Duitschland mei de levensmid delen kan toekomen tot den nieuwen oogst mits de zorgvuldigste verdee ling en het spaarzaamste gebruik worden betracht. Maar ook dan nog, vervel gde hij, sal dat toekomen krap, zeer krap zijn, nog krapper, helaas, dan in do beido voorgaande jaren. Zonder brood, Is 't niet ellendig? Zender licht en vuur daarbij? Och, dat ieder toch liefdadig, „Liefdadig naar Vermogen" zij. Adres: WESTSTRAAT 32. BINNENLAND Onze scheepvaart. De Nederlandsche stoomschepen „Eöinstroom" en „IJatroom" van de Holl. Stoomboot-Mij. feljn Donderdag morgen behouden van Londen te IJmuiden aangekomen. Het stoom schip „Eemstroom", 25 Januari van IJmuiden in zee gegaan, werd op de Theems ten gevolge van de nieuwe maatregelen opgehouden. Da IJstroom was 8 dezer, dus na de afkondiging van den verscherpten duikbootoodog, naar Londen vertrokken en heeft niet zulk een lang oponthoud in Engeland gehad. De beide stoomschepen kwa men zonder bijzondere gebeurtenisson over de Noordzee naar Nederlahd over. Het nieuwe stoomschip „Hermina" van de reederij Jos. de Poorter te Rotterdam heeft, na e6n welgeslaag den proeftocht op het Noordzeekanaal, in de binnenhaven te Umuidea vast gemaakt en wacht op toestemming van de regeering om de reis naar Christiania te aanvaarden. Een nieuw lichtschip. Het departement van Marine deelt mede, dat met bet oog op een veilige scheepvaart om den Noord een licht schip zal worden uitgelegd op ongeveer 55 gr. 12 min. N.Br. en 4 gr. 28 min. O.L. van Gresnwich. Het komt dus te liggen in de vaargeul opengelaten tusschen de door EogelaDd en Duitsch land gesloten verklaarde gebieden. Het lichtschip zal toonen een w i t schitterlicht, met elke 16 sec. éón schittering van 2 sec. Van den datum van uitlegging en de juiste lengte en breedte der ligplaats zal nader mededeeling worden gedaan. Het lichtschip „Schouwenbank" zal worden ingehaald en vervangen door een lichtbrulboei. Vischvervoer. Dj Eagelsche stoomschepen „Mar tin" en „Magrix", welke te IJmuiden eene lading viach voor de Britsche regeering innamen, zijn Donderdag avond vertrokken. Tweede Kamer. Donderdagmorgen werd het comité generaal voortgezet. Het word ook bijgewoond door den minister van marine en den minister van buiten laüdsche zaken. Ongeveer te 4 uur werd de openbare vergadering her opend en voortgegaan met de behan deling dor oorlogsbegrooting. In de avondvergadering werd de behandeling van do begroot.icg van Waterstaat voortgezet. De bespre kingen liepen voornamelijk over de fusie dor spoorwegmaatschappijen. Oorfogskredlet. Naar het „Hol." verneemt zal het nieuwe oorlogskrediet, dat dezer dagen werd aangekondigd, 127 millioan gul den bedragen. Groote brand te Makassar. Uit Weltevreden wordt dd. 15 Februari aan de „Tel." gemeld Ds kantoren van het Schetps- agentuur te Makassar, waarin een voorraad maï3 was opgeslagen, zijn door een grooten brand vermeid. De warenhuizen van de firma's Mobrman en Stephens, die ook door de vlammen werden aangetast, zjjn gedeeltelijk behouden gebleven. Relletjes te 's Gravenhage. Van. acht uur tot omstreeks halfeif is het Donderdagavond in den Haag, voornamelijk in den omtrek van het Binnenhof, tamelijk rumoerig ge weest. Dat begon, zooals in den laat- sten tijd gewoonlijk, op de Prinse- gracht, vóór het gebouw van het Haagsche Vakcomité, en plantte zich al spoedig naar het centrum van de stad voort, 't Waren, gelijk doorgaans bij dergelijke gelegenheden, voor de groote meerderheid opgeschoten jon gens, die het relletje gaande hielden met jouwen en fluiten tegen de politie. Met een sterke macht in uni form en burgerkleeding was die op de been, ook waren er heel wat bereden agenten en bovendien een vijftigtal huzaren gerequireerd. Op de Ri vier visch markt werd het grootste deel van politie en militairen in reserve gehouden. Kleine patrouil les van een man of vier zuiverden slechts van tijd tot tijd de Btraten, wanneer het volk zich al te veel op hoopte en zijn houding daartoe aan leiding gaf. Een door hot Revolutionair So'cialis tisch Comité op touw gezette betoo ging voor het gebouw van de Tweede Kamer, die 's avonds vergaderde, was vanwege den hoofdcommissaris ver- t boden, onder bedreiging, dat de leiders j zouden worden gearresteerd. Ook do aanbieding van een adres aan de Tweede Kamer door oen deputatie werd verhinderd. Bereden politie en huzaren bewaakten den toegang tot hetBinnenho^wa'.rdoorolkebotooging daar ter plaatse verijdeld werd. In de omgeving bleef het eebter rumoerig. Tegen een uur of tien liep in do buurt van de Riviervischmarkt een bende kwajongens te hoop. diezoo'n sarrende houding tegen de politie aannam, dat er een paar keer ge cbargeerd moest worden, waarttlj go voelige klappen natuurlijk niet uit bleven. Ook op andere plaatsen moest er wel eens wat krachtiger worden opgetreden. Ds reserve voor het politie bureau op de Riviervischmarkt behoefde in- tusschen niet te worden aangespro ken, en sabels werden slechts een enkele keer even getrokken. Over 't geheel legden de politie en decava lerie het bedaard aan, wat wel een van de voornaamste oorzaken zal zijn, dat de relletjes tegen een uur of halfeif zoo goed als afgezakt waren. Een paar arrestaties konden niet uit blijven, een van de aangehoudenpn had een bijl bij zich, ook werd er uit een hoop kwajongens een straatklin ker geworpen. Ernstig verzet had er nergens plaats. Eenig lichtgewonden en een ernstig verwonde, (die sabelhouwen over 't hoofd had opgeloopen), zfln door den Barste Hulpdienst verbonden. Oe moord te Born. Omtrent het vreeseiyko drama te Born meldt men nader: Vrouw Swillens Pernot was reeds goruimen tijd niet mormaal, vijf jaar geleden was reeds door een dokter een bewijs van opneming in eeo krank zinnigengesticht geteekend, waaraan men geen gevolg schijnt te hebben gegeven. 's Nachts om 4 uur stond zij op, en ging naar beneden om een bfii.te halen. Haar man ging haar na en kreeg beneden aan de trap een bijl slag op het hoofd, die hem den schedel kloofde tot aan het hersenvlies, oen tweede slag verbrijzelde hem den pols, die voor driekwart afgesneden werd, zonderden slagader te raken. Swillens liep hierop naar buiten om hulp te halen. Intusschen ging de vrouw naar boven en bracht haar zeven klederen, die sliepen, verschei dene bijlslagen toe met het gevolg, dat vier gedood werden en een ander Donderdag overleed. De kinderen waren'10, 8, 6, 4 en '/s jaar oud. De twee anderen zijn levensge vaarlijk gewond, een ervan zal zeker, da man waarschijnlijk sterven, ter wijl voor het leven van het laatste kind ook ernstig gevreesd wordt. De vrouw was lijdende aan gods dienstwaanzin. Zij werd naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Os oplichting van de Amster- damsche Bank. Donderdag deed het Gerechtshof te Amsterdam in hoöger beroep uitspraak in ds zaak tegen Johs. Kramer en E vert Baars, die door de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank ieder ver oordeeld werden tot twee jaren gevan genisstraf, onder aftrek der geheele preventieve hechtenis, resp. wegens oplichting en medeplichtigheid aan oplichting van de Amsterdamsehe Bank voor een bedrag van f 22.488, door middel van valsche duplicaat vrachtbrieven, facturen en kwitanties ter zake van e6n gefingeerde eieren- leverantie naar Duitschland. Het Hof vernietigde het vonnis en, opnieuw rechtdoende, verklaarde bet de beide beklaagden schuldig resp. aan oplichting en medeplichtigheid aan oplichting, met veroordeeling van Johs. Kramer tot l'/4 jaar en van Evert. Baars tot één jaar en vier maanden gevangenisstraf, voor Evert Baars onder aftrek der preventieve hechtenis. Over het inbaslagnemen van ean schip. Bij het betrappen van smokkelaars wordt door de ambtenaren beslag ge legd op de gebezigde vervoermiddelen, zooals rijwielen, kruiwagers en derge lijke. Iq vele gevallen volgt dan van de zijde van het openbaar ministerie op grond van art. 38 Wetb. v. Straf recht of van art. 219 Wetboek van S'rafvordering de eiach tot vernieti ging van deze vervoermiddelen, terwijl eveneens meermalen die eiach door den rechter wordt afgewezen. Het Gerechtshof te Arnhem heeft nu in een zser' eigenaardig geval arrest gewezen. Het gold eeu schip t3r waarde van ongeveer f 60.000 waarmede de schipper gepoogd had peper uit te voeren. Het Hof over woog, dat dit schip niet als over tuigiDgsstuk was te beschouwe-D, mede op grond, dat het niet ter griffie was gedeponeerd, noch bij de behan deling. der zaak ter terechtzitting was aanwezig geweest, zoodat noch ver beurdverklaring, noch vernietiging kon worden bev I n. Hit OM. heeft tegen deze beslissing cassatie aïnge- teekend, teneinde van 'den Hoogen Raad een uitspraak te verkrijgen. In afwachting van die beslissing wordt voortgegaan met het in beslagnemen van vervoermiddelen bij smokkelarij gebezigd. PLAATSELIJK NIEUWS. - Bij het. Dinsdag te 's Graven hage gehouden examen flaagdevoor voorloopig Machinisten-diploma, de heer N. Roobol, alhier. Centraal-genoot8chap voor Klnder- herstetlings- en Vacantlekolonlea. Bov-.nstaand genootschap, afdeeling Helder, hield Donderdagavond onder voorzitterschap van Dr. Grüawald zijn jaarlijk8cho vergadering in de eetzaal van bötel „Bellevue". De belangstelling was nihil. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en vastgesteld. Ingekomen waa een schrijven van den Armenraad, verzoekende iemand aan te wijzen in de afdeeling, ten einde zitting te nemen in den raad van advies van dit lichaam. Overge laten aan het Bestuur. Het achtste jaarverslag van den Secretaris wordt gelezen en goedge keurd. Het maakt melding van de blijde terugkomst van een vierweeksch verblijf le de Steeg van een achttal door ons uitgezonden kinderen. Het verslag vermeldt geene gewichts- cijfera, hoofdzakelijk omdat deze niet veel van die van andere jaren vel schillen en zwijgt ook verder over andere bijzonderheden, omdat, naar de secretaris mede'deelt, meermalen beproefd is leden op te wekken ter vergadering te komen, zonder dat dit iets baatte. Rekening en verantwoording 1916. Ontvangsten f 80.68, saldo 1915 f 667.67. totaal f 748.20. Uitgaven f 280.30*, waaronder voor verpleeg- gelden aan 8 patiënten f 252.50; batig saldo f 467.89*. Uit dit saldo blijkt, dat de jaarlijksche reBerve vermindert, en dat dus eene toename van leden en donateurs zeer wensche- lijk is. Deze rekening wordt in handen gesteld van eene fiaantieelecommissie van onderzoek, bestaande uit de h.h. Korff, van Aken en Jaring. De aan het Hoofdbestuur aftedragen contributie wordt, evenals andere jaren, bepaald op f5.—. Aan de orde is de verkiezing van drie bestuursleden. Aftredend zijnde heeren Van Heuaden, Dr. Grüawald, Vacature mevr. Métzelaar. De aftre dende leden worden herkozen, terwijl in de plaats van mevr. Metzelaar gekozen wordt mej. P. Boon. De benoeming van een afgevaar digde naar de algemeene vergadering wordt aan hot Bestuur overgelaten. De 'agenda is hiermede afgehandeld. Goedkoops rijst. Door de heoren D. C. A. de Zwart c.s. is bij den Raad ingediead een voorstel om den verkoopsprijs van rijst in deze gemeente te stellen op 10 ct. per A/g K.G. (Een dergelijk besluit is reeds door den Raad der gemeente-Amsterdam genomen. Red. Held. Crt.). Ouurtefoeslag gem.-warldiedon en -ambtsnaren. Ingevolge de toezegging, gedaan bij de behandeling der Gemeente- begrooting voor 1917, is door B. en W. een nieuwe regeling overwogen van den z.g. duurtetoeslag voor het personeel in dienst dezer gemeente. De regeling, welke thans aan den Raad ter goedkeuring is aangeboden, berust in zooverre op dezelfde grond slagen als de geldende, dat de toeslag is bepaald op een vast bedrag per week (vermeerderd met een zekere som voor elk inwonend kind, dat geacbl. kan worden geheel ten laste van zijn ouders te komen) en niet op een zeker percentage van het loon of inkomen. Echter zijn zoowel de loongrens, beneden welke de toeslag wordt verleend, als het bedrag van den toeslag verhoogd, terwijl ook het géven van een toeslag aan ongo- huwden, niet-kostwinners, wordt voorgesteld. De vraag, hoever bij het verhoo- gen van dezen toeslag gegaan moet worden, is voor eene objectieve be antwoording niet vatbaar. B. en W. meenen, dat indien de Raad de regeling, in het ontwerp-besluit ver vat, mocht aanvaarden, zóóver gegaan zal worden als van het Bestuur van deze gemeente onder de huidige omstandigheden in redelijkheid ver wacht mag worden. De kosten van de nieuwe regeling kunnen van te voren niet met alge heele zekerheid worden opgegeven. Ook bij de toepassing der geldende regeling is gebleken, dat eerst tijdens hare uitvoering verschillende omstan digheden aan den dag komen, die beslissend zijn voor de beantwoording der vraag, of aan bepaalde personen de toeslag al dan niet moet worden toegekend. De kosten der geldende regeling bedragen per jaar f7476. Die van do nieuwe regeliDg worden geraamd op minstens f 16250 per jaar, waarvan f 9384 rechtstreeks uit de Gemeente-begrooting zal moeten worden voldaan en f6916 ten laste van Gasfabriek en Waterleiding zal komen. Dit bedrag van f16250 moet ver meerderd worden met den toeslag voor los personeel der Gasfabriek, waarvoor nader mocht worden beslist, dat hot in dit opzicht met vast personeel gelijk gesteld moet worden. Met het oog op den financieelen toestand der gemeente is dit bedrag van f 16250 zeker zeer belangrijk, te meer waar moet worden afgeweken van wat een eerste eiach is van goed financieel beheerhet aanwijzen dor middelen tot dekking tegelijk met het voteeren der uitgave. B. en W. achten het wenschelijk, tegelijk met dea toeslag op de loonon ook den toeslag op de pensioenen eeoigazias te verboogen. De meerdere kosten daarvan zullen f221.— per jaar bedragen (f 663. - in plaats van f442.-). In de nieuwe regeling wordt thans voorgespeld den duurtetoeslag toe te kennen aan hen, die gehuwd of „kostwinners" z(jn en wier inkomen bedraagt f 1200 per jaar of f 23 per week. Zoo zy ongehuwd en geen kost winners zjjnf 800 per jaar of f 14.26 per week. De toeslag bedraagt: a. voor gehuwden en kostwinners f 1.50 per week, vermeerderd met f0 60 voor ieder kind beneden den leefyd van 14 jaar en ieder kind van ouderen leeftyd; dat door ziels of lichaamsgebreken of voortdurende ziekte niet in staat is eenig werk te verrichten b. voor ongehuwden, niet kostwin ners, f 0.75 p. week. Wanneer het inkomen - in den zin dezer regeling - en de toeslag te zamen meer zouden bedragen dan f1200 per jaar of f28.— par week voor gehuwden en kostwinners dan wel f800.— per jaar of 15.26 per week voor ongehuwden ni6t kost winners, wordt de toeslag beperkt tot zoodanig bedrag, dal deze som men niet overschreden worden. Deze regeling wordt geacht te zijn in werking getreden op 1 Januari 1917. Met ingang van denzelfden datum wordt de toeslag op de pensioenen, toegekend bü raadsbesluit van 22 Aug. 1916, verhoogd tot fl.60 per week voor gehuwde personen, wier inkomen, uit pensioenen en anderen hoofde, te zamen minder dan f 400.- per jaar bedraagt en tot f0.75 per week voor ongehuwden, weduwnaars of wedu wen, wier inkomen, uit pensioen en andere hoofde te zaraen, minder dan f300 per jaar bedraagt. Verplichte winkelsluiting. Door B. en W. is een nader schrijven hieromtrent aan den Raad gezonden ter aanvulling van de ontworpen regeling (zie bl. 1). Daarin wordt gezegd Het u toegezonden voorstel tot in voering der verplichte winkelsluiting is uit dep aard der zaak op normale tijden berekend. Intusschen komt het ons wensche lijk voor om, zoolang handhaving der huidige voorschriften tot beperking van het gasgebruik noodzakelijk is, ook het sluitingsuur der winkels op een vroeger tijdstip te stellen. Het eenvoudigst geschiedt dit door in de verordening op de winkelsluiting tijdelijk de thans gewenschte uren op te nemen. Wij hebben mitsdien de eer odb bovenbedoeld voorstel aldus te wijzi gen, dat in artikel 1 wordt gelezen de aanhef van het bepaalde onder 1°: „vóór 's morgens 5 uur en na 's avonds 10 uur of, voor zooveel be^ treft barbiers- en kapperswinkels, na 'savonds 11 uur"; het bepaalde onder 2°: „op andere dagen vóór 's morgens 5 üur en na 'savonds 7 uur". Het gevolg van deze wijziging zal wel zijn, dat, wanneer in de uren, gedurende welke in de winkels gas gebrand mag worden, verandering wordt gebracht, ook de verordening op de winkelsluiting gewijzigd zal moeten worden. Toch schijnt ons dit do beste weg. Door de bepaling van het tijdelijk vervroegde sluitingsuur aan ons College over te laten, zou ongetwijfeld de geldigheid der geheele regeliDg in gevaar worden gebracht. En door naa3t de verordening op de winkelsluiting tegelijk een verorde ning tot tijdelijke afwijking daarvan vast te stellen, wordt de zaak Voor het publiek ingewikkkelder, zonder dat in ander opzicht vereenvoudiging verkregen wordt. Verbetering brugwachterswoning. Burgemeester en Wethouders vra gen een crediet aan van f250.— ter verbetering van de woning van den brugwachter van de Spoorbrug. In tegenstelling met het op pag, 1 vermelde, bericht men ons, dat vanaf heden, de Texelsche boot 1 X per dag vaart en wel om 11 uur des morgens. INGEZONDEN. Steuncomité—Helder. Zooals algemeen bekend zal zijn, werd het Steuncomité-Helder in Aug. 1914 opgericht met het doel om steuu te verleeaen aan die gezinnen, die door den oorlogstoestand werden ge troffen. Dit waren in de eerste plaats de gezinnen der gemobiliseerden, en verder die van hen, die door de abnormale omstandigheden plotseling door werkloosheid werden getroffen of op andere wijze schade leden in hun bestaan. Vooral het eerste jaar moest door het Steuncomité veel worden gedaan, omdat toen de oudste landweerlichtingen onder de wapenen stonden en er door het plotselinge van den crisistoestand van meerdere werkloosheid sprake was. Door den gemobiliseerden een bijslag te geven op hun rijksvergoedingen, welke in den beginne ook lager waren dan tegenwoordig, en door werk to ver schaffen of een uitkeering. te doen aan de werkloozen, heeft het SteuD comité zooveel mogelijk in den nood trachten te voorzien. Het geld, benoodigd voor deze steuaboweging, werd verkregen door een algemeene collecte, gehouden dadelijk in het begin, verder uit vrij willige wekelijksche of maandelijksche bydrag9n, uit schenkingen, door per sonen of vereenigingen gedaan, uit de opbrengst van concerten, voor stellingen 6nz. en eindelijk uit een subsidie van de Burgerlijke Gemeente, bedragende in het geheel 2000 gulden. Na het eerste jaar heeft tot heden toe de hulpverleening van het Steun comité geleidelijk kleinere afmetingen aangenomen. De oudste lichtingen gingen naar huis, jongere kwamen er voor in de plaats; werkeloosheid was er niet. Dit beeft ten gevolge gehad, dat gedurende de laatste maanden slechts aan een 15 tal ge zinnen van gemobiliseerden een bij slag boven de rijksvergoeding behoefde te worden gegeven. Finautieel was het |teuncomité daartoe nog in staat, want hoewel het innen der sterk verminderde wekelijksche en miandelljksche bij dragen reeds in 't laatst vaa 1915 werd gestaakt, was er een aardige bas, n.1. de opbrengst der groote in welgeslaagde Fancy Fair van October 1915. Met deze kas heeft he.t comité tot nu toe kunnen doen, watnoodig is geweest, al valt niet te ontkennen, dat de schatkist nu dreigend den bodem begiot te vertoonen. De lezers zullen misschien vrageD, waarom juist op het oogenblik het bovenstaande ter algemeene kennis wordt gebracht. Ea dan ia de reden daarvan het volgendeHet steun comité, dat sadert het laatst van 1915 hare hulpverleening geleidelijk kon beperken, ziet zich nu weer voor een meer omvattende taak ge plaatst en heeft daarom ook weer geld noodig. Wat toch is het geval. Mede door den oorlogstoestand is er een toenemende werkloosheid geko men, vooral in sommige vakken. Gebouwd en getimmerd wordt er niet. Menig vakman, nJ. timmer lieden, schilders en metselaars zjjn al weken zonder werk, en ook menig grondwerker, voor wien de baas niets te doen heeft, omdat hij zelf geen werk heeft. Ea nu weten wij allen, dat een vakman of werkman, die gedurende het jaar niets anders beeft verdiend dan een meer of minder ruim vast weekgeld, in dezen schrik kelijk duren tjjd, nog duurder ge worden door een in lang niet gekende vorst, geen weken achtereen zonder verdienste kan, al ontvangt zijn gezin, zoo hjj aangesloten is, dan in sommige gevallen misschien ook 6 gld. uit de werkloozen-verzekering. Deze werkloozen hebben het nu veel zwaarder t8 verantwoorden dan b.v. de visscherlui, die een jaar van bijzonder ruime verdiensten achter den rug h6bben. Hoe men oók in het algemeen moge denken over de werkeloosheid hier ter plaatse, het staat wel vast, dat het in meerdere gezinnen van werklooze vaklieden en enkele ande ren op het oogenblik zeer, zeer zuinig is, zoodat er hulp geboden moet worden. Daarom heeft het bestuur van het Steuncomité-Helder deze week in zijn geheel vergaderd, en, gezien den toestand, besloten om steun te verleenen, waar dit beBlist noodig mocht blijken te zijn. Dit zal worden gedaan door werkverschaffing of door het verleenen van geldeiyken steun in den vorm van een toeslag of een uitkeering. Na dit besluit zal niemand zich wel meer verbazen, dat hot Comité daarvoor geld noodig heeft en daar voor ook met gerustheid geld komt vragen. Wie verblijdt zoo spoedig mogelijk het Bestuur met een gift of een bijdrage Welke vereeniging geeft eens een concert, uitvoering of iets dergelijks voor dat doel? De penningmeester, de heer W. Bier steker zal elk bedrag, hoe gering ook, gaarne in ontvangst nemen en éven als vroeger in de plaatselijke bladen verantwoorden. Het Dag. Bestuur van het Steuncomité „Helder". Helder, 14-S-M7. Geachte Redactie Gaarne zag ik onderstaand stukje in uw veel gelezen blad geplaatst, bij voorbaat mijn dank. Een dezer dagen in de „Witte Bioscoop" zijnde, las ik deze aan beveling van het doek af: „lu deze donkere dagen rechts aanhouden op straat". Dit op zich zelf vind ik een mooie waarschuwing aan de vele wandelaars, die 's avonds op straat loopen en respecteer deze aanbeveling dan ook ten zeerste door de Directie van bovengenoemde bioscoop daar voor mijn dank te betuigen, want het is zeer noodig dat we in deze donkere dagen voorzichtig op straat zfjn. Doch nu grieft my dit, dat mijns inziens toch door de Gemeente Reini ging al lang de vele hoopjes sneeuw (die nog in de meeste straten liggen) al opgeruimd hadden moeten zijn. Van de week op straat loopende heb ik bet tweemaal meegemaakt dat personen in de duisternis over dia hoopjes sneeuw struikelden, die hier en daar nog aldoor op de straten liggen vlak naast de trottoirs, zoodat iemand, die een straat oversteekt 2 maal de kans beloopt over dergelijke hoopjes te struikelen. Dat daar groote ongelukken uit voort kunnen vloeien, vooral nu we 's avonds een weinig vorst hebben behoeft geen betoog. Daarom ben ik zoo vrij om langs dezen weg de bevoegde autoriteiten daar eens op te wijzen. Ook wou ik dit nog even onder de aandacht brengen der bevoegde autoriteiten. Zou het nu niet beter zijn om inplaats van 's nachl9 bal te houden tot 2 e» 4 uur (zooals het deze week gebeurd is)dez9 vroeger te doen eindigen, en daarvoor in de plaats in elke straat 1 of 2 lantarens te laten branden tot 11 uur? Ik geloof toch wel dat daar meer per sonen mee gediend zouden wezen dan de paar liefhebbers voor het nachtelijk dansen, waar toch ook geen kolen mee uitgespaard wordeD. Uw mijnheer de Red. dankend voor de verleende plaatsruimte teeken ik C. J. Smit, Marine-Matroos a/b Hr. Ms. „Emma", Alhier. NIEUWE UITGAVEN. I. De afsluiting en Droog making der Zuiderzee. II. Weerlegging van be zwaren. Uitgegeven door de Zuiderzee-Vereenig. in 1917. Leiden, N. V. v/b. E. J. Brill, 1917. Het werk bevat een beknopt over zicht van het geheele plan tot afsluiting en gedeeltelijke drooglegging, samen gesteld door dr. A. A. Beekman, dca bekenden aardrijkskundige. Het tweede gedeelte is een be strijding en weerlegging van de vele geschriften en artikelen, die de zaak van de drooglegging bestrijden. Een duidelijk kaartje veraanschouwelijkt, de plannen der Zuiderzee-vereeniging. Wij ontvingen ter aankondiging het Feoraaii-nummer van „The war Pictorial", eeD Eogelsche uitgaaf, bevattend tal van fraaie photo'sover den oorlog aan de fronten. Een geschriftje „De oorlog in December; 1916" geeft eene uiteenzetting van Engelsch standpunt van den toe stand in die maand. Door den gowljzlgdon arbeids tijd, in terband mei de betparing ven geslicht, is bel noodig de edverleellln voor ons bind een UUP vroeger dan gewoon lijk (op de degen waarop oeze coureel wordt uitgegeven) In In zenden, Indien men verzekerd wil ziln, dat de advertentie wordt opgenomen. Heden overleed tot onze diepe droefheid, ons innig geliefd Neefje ANTONIUS CORNELIS MULCKHUIJSE, in den ouderdom van 8 maanden. 14 Februari 1917. Zijn di8p bedroefde Oom, Tante en Neefje, W. C. KRIJNEN. G. KRIJNEN - v. d. Nieoweqissen. C. KRIJNEN. „Liefdadigheid naar Vermogen" mocht In dank ontvangen van da haaren C. F. van B. vijf guldan en W. H. dén guldan. HET BESTUUR. Hst Steuncomité zal voortaan zitting, houden in het gebouw aan de Kerk- gracht op: Dinsdigvoormlddag 10-11'/, uur. Donderdagnamiddag 2-3 uur. Vrljdagvoormlddag 10-117, uur. Brieven en stukken te bezorgen bij den Secretaris, Ds. H. BUISKOOL, Prins Handriklaan 12. ZAANDAM. Spreekuur te HELDER: 'a middags van 1—4 uur, op verzoek ook 'i morgana van 1012 uur, p/a. Wed. BUIKES, niet Stationsweg of Spoorstraat. Op aanvraag zend ik gratis ean nuttig boakje mat inliohtlngan an wenken.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2