HELOEM COURANT Tweede Blad. VAN ZATERDAG 17 FEBRUARI. Os Vereanigde Staten en Ouitschland. De Duitsche reéeenng is niet voor nemens deu onbeperkteu duikbooteu- oorlog te matigen. Dit blijkt wei duidelijk uit de bekendmaking van den Duitachen keizer gericht tot de oorlogsmarine. De keizer, die eens ln zijn brief betreffende de vredesvoorstellen aan von 3ethiaan Hollweg - sprak „hart hebben voor eigen en vijandelijke onderdanen", noemt thans die vij andelijke onderdanen (in dit geval de Èngelscheu) „de meeat hatelijke en hardnekkigste vijanden, die het Duitsche volk willen neerslaan". Hetzelfde middel dat deze vijand toepaste, n.1. de uithongering zal tegen hem zelf gekeerd worden. En daartoe zullen de duikbooten hun grootste kracht moeten ontwikkelen. Bovendien komt uit Berlijn de mededeeling dat thans de termijn voor het ontzien van sommige neu trale schepen voorbij is, dat in alle aangekondigde gebieden de duikboot oorlog zonder genade is begonnen, en deze onder geen voorwaarde zal worden beperkt. Zoo komen wij dus steeds dichter bij bet uitbreken van een conflict tusscben de Vereenigde Staten en Duitschland. Want het is te ver wachten dat ook Amerikaansche achepen niet zullen worden ontzien. En mocht hiertoe toch nog bevel gegeven zijn, dan nog is de moge lijkheid van het onrechtmatig ver nietigen van een Amerikaausch 3chip niet uitgesloten. Het is toch reeds meermalen voorgekomen dat Duitsche duikboot commandanten handelden in strijd met de gegeven instructies en neutrale schepen ln den grond boorden, zonder dat daartoe reden bestond. In de Vereenigde Staten is men er blijkbaar ook niet van overtuigd, dat de Amerikaansche schepen onge hinderd huu reis over den Atlan- tischen Oceaan zuilen volbrengen. W\j hebben reeds gemeld, dat twee schepen, de .Rochester" en de „Or- leans", ongewapend, en niet voorzien van de door Duitschland voorge schreven kenteekenen, naar Engeland zouden vertrekken. Dit nu is tot nog toe niet gebeurd. De stemming in de Yereenigdé Staten is zeer pessimistisch. De En gelsche berichten zullen den toestand licht donkerder aangeven dan hij inderdaad is, doch de gebeurtenissen der laatste dagen zijn niet gescbikt om de kans op het behoud van den vrede te verhoogen. Wij herinneren in dit verband aan het in den grond boren van den Amerikaanschen •Schoener „Lyman M. Law" in de Middellandsche zee. Verder doen be richteu de ronde betreffeude het on waardig behandelen van den Ameri kaanschen gezant te Brussel, waarbij nog gevoegd moet worden het neer halen der Amarikaansche vlag op de legatie aldaar, hetgeen in de Ver. Staten als een hoogst onbeschaamde handeling wordt gequaliflceerd. (Deze berichten z(jn niet bevestigd en een med8deeliug van de Duitsche legatie te den Haag doet twijfel aan de juistheid ontstaan. Niettemin doen dergelijke berichten hun invloed gelden). Naar de „Times" dan ook uit Washington verneemt, is men daar van meening, dat Wilson spoedig nog een stap verder naar den oorlog zal moeten gaan. Het is duidelijk dat het terughou den van schepen in Amerika niet houdbaar is; de invloed, die het heeft op de spoorwegen, maakt dat de vervoermiddelen opgestopt zijn. De president, wiens geduld gecriti- seerd wordt, is, naar gemeld, zeer. bezorgd over het lot dor Amerikaan scbe burgers in Turkije, Bulgarije en zelfs in Duitschland. Het nieuws, of liever het gebrek aan nieuws uit Turkije, maakt bier een droevigen indrukmen meent dat de Ameri kaansche zendelingen in Klein-Aziö geïnterneerd zijn. Reeds voor eenigen tijd werden er allerlei hinderpalen geplaatst in hun reddingswerk. In Berlijn wordt het verstrekken van paspoorten vertraagd en allerlei moeilijkheden gemaakt tegen het vertrek der Amerikanen. Doch men gevoelt in Washington, dat uitstel geen schade kan doen, integendeel nuttig kan zijn voorden militairen en nog meer voor den maritiemen toestand, want de ver breking der betrekkingen vond de Ver. Staten volkomen onvoorbereid. Dezer dagen verklaarde Minister Lansing: Wij mogen de oogen niet sluiten voor bet feit, dat wij dicht voor den oorlog staan, al hopen wij algemeen, dat bet land ervoor ge spaard zal blijven in het conflict te worden betrokken. Het is ook de wensch en het streven der regeering den vrede te behouden. Hieruit blijkt opnieuw, dat van de Vereenigde Staten geen oorlogshan deling zal uitgaan. De handelingen van Duitschland zullen de houding der Vereenigde Staten bepalen. Van Duitsche zijde wordt evenwel niets gedaan om de stemming aan de overzijde van den Oceaan te ver beteren. De z.g. bereidverklaring tot onderhandeling - overgebracht door de bemiddeling van deD Zwitserschen gezant heeft zelfs een totaal ver keerde uitwerking gehad. Vooral de Engelsch-Amerikaansche bladen lieten zich bijzonder scherp uit. Ook het vasthouden der bemanning van de „Yarrowdale" wekt verbitte ring. Naar d.d. 16 dezer uit Washing ton wordt gemeld, zal spoedig een nieuwe krachtige eisch worden gesteld aan Duitschland, om de Amerikaan- sehe opvarenden in vrijheid te stellen. Die eisch zal vergezeld gaan van een volledige verklaring omtrent de be jegening, aan Duitscbers en Duitsche schepen te beurt gevallen in de V. 3t. 0« Vereenigde Staten en Turkije. New York. 16 Febr. Naar gemeld word», is de Scorpioo, het Ameri kaansche wachtschip te Konatanti- nopel, door de Turken in beslag ge nomen of in den grond geboord. In offleieele kringen weet men daarom trent niets te zeggen. De Amerikaansche steuncommissie in Belgis. Naar dd. 16 Febr. uit Londen wordt gemeld, hebben de Duitsche autori teiten, die enkele dagen geleden mee- deelen dat de Amerikanen het steun- werk in Belgiö slechts onder bepaalde voorwaarden mochten voortzetten, welke voorwaarden den'Amerikanen weigerden, thans een beslissing in omgekeerden zin genomen en de Amerikanen verzocht te blijven. Deze hebben daarin toegestemd, omdat hun vergund wordt het werk zonder eenige beperking en op dezelfde voor waarden als vroeger voort te zetten. De duikboot- en mijneorlog. Londen, 16 Februari. De Eogelscbe stoomschepen Longscar (2777 ton), Greenland <1758 ton), Kyanite (564 ton), Hopemoor (3740. ton) en Afton (1156 ton), benevens twee trawlers (te zamen 365 ton) en het Engelsche zeilschip Percy Roy zijn in den grond geboord. Verder werden vernietigd h9t Noor- scbe ss. Progreso (1620 tou) en bet Zweedsche ss. Adolf (835 ton). Een bericht uit Barcelona geeft aan dat van 20-29 Jan. voor de haven van Alexandrie twee Engelsche schepen met tarwe, groot 11.000 en 10.000 ton getorpedeerd werden. Naar dd. 16 Febr. uit Stockholm wordt gemeld, z(jn v(jf Zweedsche stoomschepen, die met een lading steenkool uit Engeland naar Zweed sche havens waren vertrokken, in het versperde gebied van de Noordzee in den grond geboord. Van het Westelijk front. Pary3, 15 Febr. Twee aanvallen by verrassing, een ten Zuiden van Ste Marie a Py, en een ten Westen van de Butte du Mesnil leverden 26 gevangenen op. Een aanval van ds Duitachers op onze voorposten by Bezanvaux mislukte. Berlijn, 16 Febr. In Champagne werden ten Z. van Ripont na kracht dadige voorbereiding door artillerie en mijnwerpers een aanval van onze infanterie met beleid en met volledig succes uitgevoerd. Iu een stormloop werden bij de Champagne-hoeve en op de hoogte 185 vier vijandelijke linies van 2500 M. breedte en 800 M. diepte genomen. 21 officieren en 837 man zijn gevangen genomen, 20 machinegeweren eu 1 mflnwerper als buit binnengebracht. De Franachen deden nuttelooze tegenaanvallen. Uit Duitschland. De stad Goch (Rijnland) kan nóg slechts een pond aardappelen per hoofd on per week verstrekken voor het ontbrekende geeft zij een pond zuurkool. De atadsgaarkeukens te Dusseldorf leveren thans 26,000 middagmalen per dag. De kouken-inrichtingen worden thans zoodanig uitgebreid, dat 60,000 porties per dag geleverd kunneu worden, die met speciale electrische trams naar de distributie lokalen in de verschillende deelen der stad zullen worden gebracht. PLAATSELIJK NIEUWS. Concertzaal „Tlvoll". Programma van het 9e Wlnterconcert op Dinsdag 20 Februari, 8 uur. 1. „La Reconsiis&iBce'', Marcho HaMhrock. 2. Ouverture sa der Oper.' „Der Freluchöts"Weber. S. Gesctaichten a/4. Wienervrald", Walzer Strausa. 4. Funtaisle de Top. „Rigoletto" Terdl. 6 .Ouverture „La jeune Henri". Mehul. 6. Le deruier Sommeil de la Vierge Kassenet. 7. Moaalque sur les ouvrages de MasMnetHascbroek. Kunstavond J. B. Schuil. De heer J. B. Schuil, kapitein der infanterie, schrijver o.a. van het be kende tooneelstuk .Mesalliance", zai op Woensdag 28 Februari in „Casino" een Kunstavond geven, met medewer king van eenige dames en heeren dilet tanten, waarvan de baten zullen komen aan de Vereeniging „Tot Steun." Het programma bevat o.a. „Feest" en „Ahasverus" van Herm. Heijer- mans, „de Voet" van J. H. Speenhoff en „Een Stortbui." Eenige persbeoor- deelingen mogen den lezer een denk beeld geven van het kunstgenot, het welk hem te wachten staat, Zoo schrijft Mevr. Anna vanGogh— Kaulbacb in Haarlem's Dagblad van 27 Januari 1917: „Z(jn voordracht trilde van leven en vooral vau waar heid. De glanspunten van den avond waren voor ons „Feest" en „Ahas verus". De „Opr. Haarl. Crt." van 27 Jan. zegt: „De heer Schuil heeft ons „Feest" prachtig vertolkt", eu de recensent van de „Nieuwe Haarl.Crt." laat zich als volgt uit: „De bewonde ring voor Schuil's veelzijdig talent in het uitbeelden van al de typen heeft mij geen oogenblik verlaten." „Nachtelijke manoeuvres." Zondag zal het Holl. Tóoneelgezel- schap, onder directie J. F. Mertens, te Amsterdam, in „Casino" een voor stelling geven van het militaire bij spel „Nachtelijke Manoeuvres", welk geestig stuk in Amsterdam, (Frascati en Grand Theatre) en Rotterdam (Tivoll-Schouwburg) zulk een uitbun dig succes had. 't Wordt een zeer goede voor stelling, waarb(j de beste artisten medewerken. De hoofdrollen worden o.a. vervuld, door niemand minder dan de bekende Jan en Louis van Dommelen. Verder treden op de de heeren Jan Buderman, Max Weber, Tennjjl, J. F. Mertens en de dames Cato Mertens—de Jaeger, Inny Snijders, Mari&nne r. Gelder, Ansje v. Dommejen, qnz. Een uitstekend gezelschap dus voor zulk een betrekkelijk matigen entrée- prijs. Wat verder stuk en spel be treft verwijzen we naar onderstaande critiekc-n uit de groote bladen, waar uit blijkt, dat mon Zondag een zeer goed verzorgde voorstelling krijgt. De Telegraaf"Hartelijk is er ge lachen en „Nachtelijke manoeuvres" zal zonder twyf6l trekken, te meer, daar er dames in voorkomen, die elegant, levendig en-beschaafd spel te zien geveo. (Barbarossa.) „Nieuws v. d. Dag"Allen hebben zich goed van hun taak gekweten, zoodat het succes niet uitbleef. (R03sing). Nutflg werk. Door bemiddeling van den ürgen- tieraad zijn thans dagelijks een aan tal dames werkzaam op het Raadhuis, waar z\j de ingekomen broodkaarten met de bevolkingsregisters controlee ren. Boedkoop aten. Naar w(j vernemen zal binnen zeer korten tijd in het gebouw „Tabitha" Oostslootatraat, een inrichting ge opend worden, waar maaltijden tegen den kosteuden prys kunnen worden afgehaald. Een en ander gaat uit van den Volksbond tegen Drankmis bruik. Wij komen hierop in 0D3 volgend nr. terug. Da straatverlichting. Sinds eenige dagen zijn op som mige punten straathoeken e. d. weder lantaarns ontstoken, zoodat men niet meer geheel in de duis ternis rondwandelt. Ook hebben, naar wij vernemen, enkele ingezetenen aan het verzoek van den inzender van het ingezonden stukje voldaan om hun luiken niet te sluiten, waar door men een lichtschijn, hoe zwak dan ook, op de straat krijgt, die als gids kan dienen. Maar nog veel meer ingezetenen moeten dit praktische middel toepassen; men kan immers onbescheiden blikken wel weren door oen gordijn of doek. Iu dit verband zouden wij willen vragen aan de directie van den reinigingsdienst of er ni6t een middel gevonden kan worden om de hoopjes sneeuw, die atyf bevioren langs de kanten der straten liggen, op te ruimen? In den meest letterleken zin zijn dit struikelblokken voor voorbijgangers, die werkelijk gevaar kunnen opleveren. Mee i9 indertijd, tijdens deu dooi, met de opruimiag begonnen, maar in dit werk blijven steken, "en nu vormen ze een gövaar in de duisternis. Ons dunkt, met pekel water ware hier wel een groote opruimiug te houden. Adres aan dan Raad. Door de afdeeling Helder en om streken van den NederJ. Aannemers bond, is het volgend adres 3au den Raad dezer gemeente gericht Geeft met verschuldigde achting te kennen, de ondergetekende, afd. Helder van deu Nederl. Aanuemera- bond, dat zy kennis genomen hebben van uw besluit, genomen op uwe vergadering van Dinsdag 30 Januari j.1., waarbij vergunuiDg ia veiloend aan de vereeniging voor Volkshuls- vesting „Helder'' om onder eigen beheer een blok van 18 woningen te bouwen laugs den Brakkeveldweg, en dit wel als wijze van proef, met een kostenberekening van f2600.- per huis. De afd. Helder v/d. Ned. Aan nem9rsbond meent evenwel tegen over een dergelijke proefneming met kracht te moeten opkomen en wel om de navolgende redenen Ie. dat de gemeente steun gaat verleenen aan een vereeniging, die niet alleen reeds met goedkoop geld van de gemeenschap bouwt, maar ook bovendien nog den timmei bazen, bouwers en aannemers, eene oneer lijke concurrentie gaat aandoen 2e. omdat de genoemde prijs van f 2000.- per woning, welke mis schien in dezen tegen woordigen abnormalen tijd nog zal blijken te weinig te z(jn, voor die 18 stuks woningen zonder straat, rioolwerk, enz., en geheel zonder risico ten opzichte van den ingeschreven prijs voor 92 woningen, waar alles onder begrepen was, te hoog is te noemen 3e. dat de Vereeniging voor Volks huisvesting „Helder" ontaart ia een vereeniging van z.g. revolutiebouw en de gemeente bovendien nog de risico van mislukking op zich neemt. Ondergeteekenden zijn dan ook zoo vrij bnder uwe aandacht te brengen, dat als men werkelijk een proef wil, men dit niet moet doen op de w(jze zooals nu zal gebeuren, n.1. dat do architect van de Vereeniging Volks huisvesting ook tevens haar adviseur en uitvoerder wordt, zonder eenige risico, onder bescherming van den Raad der Gemeente, waarvan bij zelf lid is en dan gecontroleerd zal worden door den Gemeente bouw meester, die als ambtenaar weder ondergeschikt is aan B. en W. en den Raad. Schever verhouding is toch zeker niet denkbaar, al is bedoelde ambtenaar ook nog zoo eerlijk en van goeden wil 13 er werkelijk een proef noodig, welnu, laat dan deVereeniging voor VolkshuiavestiBg haar architect voor zijn gedane werkzaamheden beloonen en zich vry van hem maken, vervolgens een behoorlijk betaald uitvoerder voor dien bouw aanstellen en laat verder de Gemeente een op zichter benoemen onder controle van deu Gemeente-bouwmeester, die de werken volgens de bestaande teeke- ningen en bestek laat uitvoeren, dan is de zaak tenminste zuiver en kan van een werkelijke proef worden gesproken. 't Welk doende de Afd. Helder van 'den Ned. Aannemersbond, R. N. VAN OS, Secretaris. Gasbesparing. Door het Bestuur van de Afdeeling „Helder" van den Nederlandschen Barbiers- en Kappersbond, is het volgend schrijven aan den Raad verzonden Volgens besluit van 't College van B. en W. op 10 Febr. 1917 mag na des avonds 7 uur op Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag, en na des avonds 11 uur op Zaterdag, in Barbiers- en Kappers xaken, geen gas voer de verlichting gebruikt worden. Overwegende eehter, dat op de Rijks Marinewerf 't werk 'u avonds om hclfacht eindigt, waardoor velen zich dan niet meer kunnen latenjbedieriec, dut daarom door deze regeling groote schade aan hunne zaken wordt toe gebracht, waardoor zij niet voldoende meer kunnen verdienen om in huu onderhoud te voorzien, verzoekt genoemd Bestuur Uwen Raad beleefd het volgende besluit te nemen le. dat lichtgas gebruikt mag word6n iu barbiers en kapperszaken tot des avonds 8 uur op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, tot half negen op Woensdag en tot 11 uur op Zaterdag. 2e. dat na dien tyd in hunne zaken geen andere verlichtingsartikelen ge bruikt mogen worden. Mocht Uw Raad niet ingaan op bovenstaand verzoek, dan zou de Afdeeling gaarne het volgende in overweging willen geveu, om toch aan ons verzoek te kunnen voldoen. le. Dat t06gest3an wordt dat wij hetzelfde aantal M*. lichtgas mogen verbruiken als particulieren. 2e. Dat zij zich behelpen in hunne woonkamers met petroleum, kaars of nachtpitje. Zü doen dit liever dan dat ze financieel te gronde gaan. Honende op een gunstig besluit van Uwen Raad, Namens het bestuur van de Afdeeling Helder van den Nederlandschen Barbiers- en Kappersbond L. Mol, Voorzitter. Joh. G. yan Bkbxüm, Secr. Winkelsluiting. Het Dagelljksch Bestuur van de Afdeeling Helder van den Neder landschen Barbiers en Kappersbond, heeft zich tot den Raad gewend met een schrijven, waarin wordt mede gedeeld, dat zij zich achten, door een in gesteld onderzoek, de tolken te zijn van de overgroote meerderheid der Barbiers- en Kapperspatroons te Helder. Hetgeen ook blijkt uit de toelichting op het referendum voor de wettelijke negenuursluiting aan Uwen Raad aangeboden; waarom zij U wen Raad verzoeken, speciaal voor het Kappers- en Bar- biersbedryf, bij gemeentelijke veror dening te bepalen, dat de Barbiers en Kapperszaken des Zondags voor hel bedienen van publiek gesloten moeten zijn. In de Toelichting wordt er op ge wezen, dat dit verzoek steunt op dezelfde gronden, als die gelden voor de Verordening op de Wettelijke Winkelsluiting, die bij den Raad in voorbereiding is. Sedert jaren hebben de Heldersche Kappers en Barbiers geprobeerd, om ciQor middel van 't particulier initia tief, iu hun bedrijf de zoo zeer ge- wenschte Zondagsrust in te voeren, maar ook de best gevoerde acties werden steeds weer te niet gedaan door den tegenstand van enkele ónwilligen. Herhaalde enqufi- tes hebben bewezen, dat de over-, groote meerderheid slechts heil ver wacht van een gemeentelijke veror dening, waardoor zoowel patroons als bedienden van een rustdag per week verzekerd zouden zijn. Uit het politle-rapport. Door oen zekeren J. F. is aan gifte gedaan dat van zijn r(j wiel, het welk hij in de gang van het Casino had laten staan, een solarlamp is orit vreemd. Uit de woning van mej. de B. aan de Jan in 't Veldatraat is een koralen beursje met zilveren beugel, waarin eenig geld, ontvreemd. Nadat op 14 dezer door deu com missaris van Politie te Alkmaar de aanhouding was verzocht van eene juffrouw, zich noemende Daalmeljer, die van oplichting aldaar verdacht werd, is bedoelde juffrouw gisteren alhier op straat op het signalement dooreenagentvanpolitieaangehouden. Zy bleek te zijn M. de V., wonende te Velsen, verdacht van verschillende oplichtingen en verduisteringen, te Alkmaar en elders gepleegd. Zij is dienzelfden avond nog naar Alkmaar overgebracht en ter beschikking van den commissaris van Politie aldaar gesteld. Gisterenmorgen is by een pa3 binnengekomen trein geconstateerd, dat uit een rijtuig zeven koperen leuningen waren ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. BINNENLAND. W. Hoffmann. t Te Nijmegen is overleden, op 88 jarigen leeftyd, de heer W. J. Hoff mann, luitenant ter zee, het vorig jaar uit Indiè teruggekeerd. De directies der dagbladen zul- met het oog op licht- en kracht be sparing, des Maandags geen ochtend blad uitg&ven. Onze scheepvaart. De ontzettende belemmering die onze scheepvaart door denonbeperk- ten duikbootoorlog ondervindt heeft de N. Rott. Crt. aanleiding gegeven om eens na te gaan, -hoeveel van de te Rotterdam thuisbehooren- de schepen tot stilliggen gedwongen zyn. Te Rotterdam liggen stil 36 stoom schepen met een totaal inhoud van 134.998 ton. In Engelsche havens liggen 85 Rotterdamsche schepen met een inhoud van 104.764 ton. Te Bergen in Noorwegen liggen 2 schepen 8449 ton, te Gibraltar 1 met 5471 ton inhoud. Verder liggen in havens buiten Europa 10 schepen te zamen metende 78.317 ton. Te Londen liggen nog een aantal kleinere schepen. Buiten deze echter geven de bovengenoemde getallen een totaal van 326,999 ton. Voegt men hierbij nog de tonnenmaat van 34.374 ton, van schepen van de reederlj Nievelt Goudriaan en Co., welke eveneens aan het verkeer zijn onttrokken, dan blijkt dat in totaal ongeveer 850.000 ton Rotterdamsche scheepsruimte stilligt. De correspondent van het „Hbl." te Rotterdam meldt Het ss. „Nleuw-Amsterdam" dat, na te zyn teruggeroepen, de uitgaande lading hier meerondeels heeft gelost, la weer bezig deze in te uemep, het geen wijst op hervatting van de vaart. Ook vernemen wy dat het ss. „Opblr" van den Rotterdamschen Lloyd als eerste schip via de Panama- route naar Nederlandsch-Indifi zal vertrekken. Ofschoon de data van vertrek nog niet vaststaan, meent men dat ook de vrachtschepen begin Maart weer in zee zullen steken. De Holiandscbe Stoombootmaat schappij zoowel als de Bataafsche Petroleummaatschapplj hebben op hun aanvraag, of de regeering ver gunningen tot uitvaren verleende voor de vaart op Engeland, toestemmend antwoord ontvangen. De „Wasterdtyk". Het atoomschip „Westerdyk" ia gisteren van Stornoway te Rotterdam aangekomen en heefc ligplaats ge nomen in de Maashaven. De gezagvoerder, de heer P. Smit, deelde mede, dat hy, direct Dadat hy wegens gebrek aan steenkool te Stornoway was binnengeloopen, naar Londen had getelegrafeerd, om van bunkerkolen te worden voorzien. Echter zonder eenig gunstig gevolg. Daarna he6ft hy zich met den Neder landschen consul generaal den heer Maas in verbinding gesteld. Ook dit hielp niet. De tusschenkomst van den agent der reederlj mocht ook niet baten. Niet alleen dat er bunkertfolen werden geweigerd, maar ook werd geweigerd, dat de bemanning aan de wal mocht gaan. De gezagvoerder alleen kreeg vergunning om zich 3 uur per dag, van des morgens 10 uur tot des middags 1 uur, aan den wal te begeven, om zich van proviand te voorzien. Hij werd dan per sleepboot gehaald en weder teruggebracht. In hot eerst kon hij tegen betaling zooveel proviand verkrijgen als hij verlangde, maar later werd er zoo genaamd gerantsoeneerd. Do laatstö twee weken is men geheel van suiker verstoken geweest. In Stornoway heeft de Westerdljk" geen militaire bewaking aan boord gehad, maar van den wal werd er steeds gecontroleerd. Nadat do „Westerdljk" Stornoway had verlaten, mocht geen enkel schip de haven, welke vol lag met Zweed sche, Deensche en Noorsche stoom- en zeilschepen, meer verlaten. -De sleepbooten „Witte Zee" en „Zwarte Zee", welke reeds verleden week Woensdag Stornoway bereikten, mochten de haven niet binnen, maar moesten buiten ankeren.' Zondag j.1. kwam de uitvaartver gunning uit Londen af, den volgen den dag werd de reis Daar Rotterdam aanvaard. De vraag, of de gezagvoerder onder weg nog iets had gezien of ontmoet, moest hy ontkennend'beantwoorden. Alleen Donderdagmiddag 12 uur beeft by een Zeppelin waargenomen, die hoog boven zyn schip dreef. Hoewel de lading 28 Octobar 1916 door de Argentynsche Handelmaat schappij te Buenos Ayres reeds in het stoomschip was geleverd, ziet ze er volgens de opvarenden nog gezond uit. Dit is te danken aan het zooveel mogelijk open liggen der luiken. De lading, bestaande uit 2831 balen (161,500 K.G.) en gestort 4700 ton tarwe, tezamen wegende 4,925,000 K.G., is dus 2 maanden later in het bezit van de Nederlandsche regee ring gebracht. Vanochtend 7 uur begon Thomson'» Havenbedrijf met de lossing. Ten slotte zij nog vermeld, dat de uit 25, koppen bestaande bemanning wel is. Als een bijzonderheid deelde de gezagvoerder nog mede, dat hij ge durende zijn verblijf te Stornoway op zijn schip des avonds licht mocht hebben, dat hy EDgelsche couranten mocht ontvangen en ze ook naar Nederland mocht medenemen. („N. Rott. Ct.") Da „Batavier II" an de „Print Hendrik". Men zendt aan de „N. Rott. Crt." uit Hamburg een onduidelijk bericht, waaruit wij meenen te moeten op- makeD, dat het prflsgerecht aldaar het Nederlandsche stoomschip „Bata vier II" terecht opgebracht heeft ge acht en het schip verbeurd verklaard heeft. Voor een klein deel van de lading wordt schadevergoeding ge geven. Meer dan de helft van de lading was contrabande. Het Nederlandsche stoomschip „Prins Hendrik" met Nederlandsche geldswaardige papieren ter waarde van 5 millioen Ned. guldens, is volgens het prijsgdrecht eveneens terecht opgebracht. De geldswaarden zyn verbeurd verklaard. Baan tankt vaor ona lagar. Wy ontleenden aan „Het Centrum" een bericht, dat het Ned. leger bin nenkort ook zal kunnen beschikken over z.g. motortanks. Naar de „Auto" uit betrouwbare bfon kan mededeelen, ztjn voor ons leger geen tanks in aanmaak, noch in 't buitenland, noch in ons land. Da Volksvoeding In tQdan van schaarste en duurte. Door den Volksbond tegen drank misbruik is met de medewerking van de Utrechtsche Industrie- en Huishoudschool een blaadje uitgege ven, getiteld „De voeding in het arbeidersgezinNuttige wenken voor de arbeidersvrouw in tyden van schaarste en duurte". Dit blaadje van een 8 tal pagina's bevat tal van wenken omtrent de eischen, waaraan de eenvoudigste maaltijden zooveel mogelyk moeten voldoen, en om trent de middelen (hooikist en pa pier) om, met besparing van brand stoffen en gas, stamppotten gereed te maken en ten slotte recepten voor een 18tal smakelijke gerechten. Dc blaadjes zijn by enkele ex. kosteloos en voor verspreiding tegen zeer la gen prys verkrijgbaar aan het Cen traal Bureau v. d. Volksbond te Utrecht. In korten tyd werden van dit prac- tische blaadje en van een tweede over de Hooikist meer dan 80.000 ex. door Gemeentebesturen, groote Indu striëlen en particulieren verspreid in de kringen van de arbeiders en den kleinen burgerstand. Eon dreigement. Bij een onderhoud, dat de burge meester van Haarlem gistermorgen aan het bestuur van de Sociaal demo cratische Vrouwenclub aldaar toe stond, verzocht het bestuur, zoo spoe dig mogelijk aardappelen en rijst tegen lageren prys beschikbaar te stellen. De burgermeester verzekerde, dat er gedaan werd wat er gedaan kon worden. De deputatie zette uiteen, dat wanneer er geen hulp geboden werd, tot andere maatregelen moet worden overgegaan, en dat het be stuur dan niet voor de gevolgen zou kunnen instaan. Mot boot wator begoten. Toen in den namiddag van 9 Jan. j.1. de 58 jarige visehventer P. van der Linden aan de trap van zyn wo ning aan de 1ste Oo3terparkstraat 157 2 h. kwam, werd hom door zyn 58-jarige vrouw toegeroepen: „Ben jij daar, Piet?' De man riep terug, dat hij boven kwam en op hetzelfde oogenblik kreeg hy den inhoud van een pan zeer heet water over het lichaam. Hevig gillend en dansend van pijn, werd den man door benedenburen de eerste hulp verleend, waarna hy naar het O. L. Vrouwegasthuis werd vervoerd. Daar bleek, dat Van der Linden aan hoofd en bovenlichaam verbran dingen van den eersten, tweeden en derden graad had gekregen. Zes dagen lang lag Van der Linden met hooge koorts. Het ziekenhuis heeft hy nog niet kunnen verlaten. Nog wel een veertien dagen zal hij verpleegd moe ten wordenzyn geheele herstel is waarschfinlyk, doch belangrijke lit- teekens zullen achterblijven. De echtgenoote van Van der Linden stond gisteren voor de Vyfde Kamer der Rechtbank alhier terecht, wegens poging tot zware mishandeling met voorbedachten radesubsidiair wegens mishandeling met voorbedachten rade of mishandeling. Desgevraagd gaf beklaagde toe in onmin met haar man te leven en 'misbruik van sterken drank te maken. „Ze doen dit allemaal op de trap", zei beklaagde. De pan met water had den geheelen dag op de kachel ge staan. Op een gegeven oogenblik ging ze met de pan de gang op, teneinde boven werkzaamheden te gaan ver richten. Toen haar man thuis kwam, is de pan haar by ongeluk uit de handen geglipt, op welke wyze weet xy niet. Een benedenbawoner verklaarde, dat hij beklaagde de pan heeft zien omkeeren, toen haar man naar boven kwam. Toen de getuige even te voren naar boven had willen gaan, had beklaagde hem gewenkt, te wachten. Verder bleek, dat de beklaagde na de daad naar den zolder is gegaan en daar een paar uren heeft doorgebracht. Niet omdat zij schuldbewust zou zyn, maar volgens haar zeggen „uit ver bouwereerdheid". Het O. M., mr. baron Van Lams- weerde, eischte l1/* jaar gevangenis straf, wegens poging tot zware mis handeling van baar echtgenoot. Mej. mr. Anny de LeeQw, die als verdedigster cptrad, betoogde dat bij geen der drie alternatieven der dag vaarding het opzet te bewijzen isC De voorstelling, dat de glibberige pan haar uit de hand is gegleden, achtte pleitster aannemelijk. In de eerste plaats vroeg zy daarom vrijspraak. Subsidiair vroeg pleister oplegging van een clemente straf. De verhou ding in het gezin is niet ai te mooi, de vrouw dronk wel eens en leefde niet al te goed mot haar man, maar wat is de oorzaak? Twintig jaar was zij met haar man gehuwd en steeds verdiende deze veel geld, f35 per week. Hfj droeg daarvan echter voor het huishouden en zijn twee kinderen slechts f8 af. De onevenredige ver deeling heeft de vrouw wel wat kwaadaardig tegenover haar man gemaakt. Waartegenover staat, dat de man ook niet zachtzinnig was. Hij veroorloofde zich, geiyk uit de stukken blijkt, tegen zjjn vrouw uit drukkingen als„ik zal je eens aan het mes rijgen". De oorzaak van het gebeurde ligt dus niet by beklaagde, maar by den man. Uitspraak 28 Februari a.s. INGEZONDEN. Geachte Redactie, De Secretares der Afd. Helderder Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht verzoekt U vriendelijk aan het ver slag van den heer Brouwer over j.1, Dinsdagavond nog toe te voegen, dat ondanks de tragisch-comische incidenten, zooals het vallen van een portière (toch zeker wel door manne* eerst opgehangen) en het te laat be ginnen, tengevolge van de taptoe (waar dienzelfden middag nog toe zegging was gedaan, dat de heer Snaphaan reeds om kwart over ach ten present kon zijn en de andere om half negeD), de afdeeling dien vond 16 leden heeft gewonnen, allen oor 1 lid, n.1. mej. Vlam, aangebracht, en onder de nieuw-verworvenen 4 mannen (niet Farizeeën natuurlyk). Bravo 1 Dit is eene illustratie van het „Nut der Tegenspoeden", waar over de brave Lucretia van Merken zoo roerend "Beeft gedicht. En wat de mannen hadden verknoeid, dat brachty uit eigen kracht, het ideaal van het jus suffragii weer terecht: Heil den 16 nieuwen leden I B. Mynheer de Redacteur! Nu wij iu tyden leven dat nood wetten maken maar een peulschilletje is, zou ik meenen dat het onderstaande er ook nog wel bykan. Nu wy winkeliers, dank zy de kleinen voorraad steenkool voorgas fabrikatie nog voorhanden, reeds genoodzaakt zyn onze gaspitten om zeven uur uit te draaien, om dan tot negen uur te blyven sukkelen, deze met lampen gene met kaarsen ter verlichting, zou ik wenBchen een regeling van het gasverbruik op de meest bekrompen wijze. Byv. een t y d e 1 y k e maatregel om alle zaken des avonds 8 uur te sluiten en tot zóólang het geoorloofd gebruik van gaslicht, uitgesloten de Zaterdag avond met een verplichte sluiting om 10 uur en de Zondagavond zooals thans reeds is vastgesteld ook met een verplichte sluiting om 8 uur. Ondergeteekende die reeds direct getoond heeft te willen medewerken tot de grootst mogeiyke gasbesparing in onze gemeente zou gaarne in den Gemeenteraad van 20 Febr. een voor stel voer tydelyke 8 uur winkelsluiting met gasverbruik aangenomen zien, U mynheer de Redacteur vrien- deiyk dank zeggend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik Hoogachtend 8. Strslkelblokksn. Geachte Redactie, 'tls 's avonds donker bij den weg. Daar is niets aan te doen. 'tls yzeren noodzakelijkheid. Maar dat aan 't verkeer 's avonds langs onze stra ten gevaar verbonden is armen en beenen te breken is niet nood zakelijk. Toen 't wat aan 't dooien waa heeft men de sneeuw op hoopjes geveegd aan den kant onzer straten. Men heeft gerekend op de hulp van moe der natuur om ze weg te dooien - heelemaal. Onze gemeentereiniging is waariyk gochem. Maar de dooi ging niet zoo snel en de vorst kwam weer en nu liggen ze daar nog, die hoopjes. Steekt men nu in den donker de straat over, of moet men uitwijken voor een paar voorbijgangers die naast elkaar loopen dan loop je gevaar je hals te breken. Gisteravond zag ik bij het Koningsplein in de donkerte een dame tuimelen over zoo'n hoogte, en een paar dagen vroeger iemand met een fiets in de Spoorstraat. 'tls trouwens absoluutonmogeiyk de zwarte hoogten by avond te zien. Overdag zie je ze natuurlijk wel - uitgezonderd de gemeentereiaigiDga- dienst. Ik vermoed dat die 't ver- verbazend druk heeft. Maar toch zy wegruiming dier struikelblokken - dier hoopen bedoel ik zeer ge- wenscht. Nu is uitwyken of den weg oversteken bij avond gevaariyk. Met dank, Ingezetene. CORRESPONDENTIE. De beer Schoeffelenbergèr zendt ons een ingezonden stuk inzake de kwestie gasbesparing. Het stuk is te lang om ln zyn geheel te worden opgenomenwy zullen in 't kort de punten opnoemen, die de schrijver ter sprake brengt. De schrijver wil, ter besparing van gas- en steenkolen verbruik, de scholen slechts een halven dag openstellen, en de klassen gedurende dien tijd zooveel mogelyk combineeren. Hy wil het werk, dat hierdoor verzuimd wordt, in den vorm van huiswerk doen inhalen. De avondscholen zouden moeten beginnen om 4 uur in plaats van 6. Leerlingen en leeraars, voor zoover zy niet reeds vrij zijn, dienen verplicht verlof te krygen van hun chefs. Door deze sluiting komt een „keur van administratief personeel" (het woord is van den heer Schocffelen- berger) vry voor het distributiebureau etc. Men voere den zomertijd ver vroegd in, en, wat den Helder betreft, men sluite een avond per week de bioscopen. Voor straatverlichting wil de schry- V6r stearinekaarsen gebruiken. UIT DEN OMTREK. Texel, 16 Februari. Gisteren werd te Den Hoorn ln „Het Loodsmans Welvaren" eene lezing- en voordracht avond gehouden ten voordeele van „Texels Belang". De zaal was geheel gevuld. De vergadering werd, by afwezig heid van den Piaatselyken Voorzitter, geleid door den Algemeenen Voor zitter, die by de opening alle aan wezigen welkom heette. Verder wees by op het groote leed, dat elders door menschep aan menschen toe gebracht wordt. Hoe ontzettend dit is, toch mag men de nooden in eigen kring niet voorbijzien, en daar om dient het Bestuur van „TexelB Belang" steeds de hand aan den ploeg te houden tot sty ving van de kassen. Niet minder toch dan 26 weduwen en 11 kinderen heeft men reeds steun te verleenen. Met dank werd reeds gewaagd van de goede opkomst, terwyi gezegd werd, dat in de pauze een collecte gehouden zou wordeD, die by allen werd aanbevolen. Met den wensch, dat de avond wbl zou mogen slagen, werd de byeenkomst geopend. De heer J. Daalder Dz. trad nu op met eene lezing van hemzelf, ge titeld „Na ïyden verbiyden", waar naar met Bpannende en onverdeelde aandacht geluisterd werd. Het luide applaus bewees, dat de spreker sucees had. De heer B.;Weersma gaf als bydrags een schets van Werumeus Buning, getiteld „Bootsman Klapperdos",waar om gedurig harteiyk gelachen werd. De verschillende karakters werden uitstekend weergegeven en de luide byval was zeer verdiend. De eerste spreker gaf hierna nog een drietal versjes, n.1.„Twee Veer- ruisjes" van Louwerse, „Een Ry- toertje" van Van Zeggelen, en „Sen Vers, dat als een nachtkaars uitgaat" van Laurillard. Vooral met de beide laatsten werd de lachlust in hooge mate opgewekt. De heer Weersma droeg nog op verdienstelyke wyze voor: „De droe fenis van een Ongetrouwde", „Het Buskruit" (gedicht van den voor drager) en „De Wondereieren", waar mede hij wederom een lang en gedurig applaus inoogstte. De vergadering was hiermede dankbaar en zeer voldaan. De Voorzitter deelde mede, dat de collecte had opgebracht f 10.90', waarvoor hy hartelyk dank zegde. Mede bracht hy dank voor alles, wat ten beste was gegeven en voor de belangstelling, die men voor dezen avond had betoond. Hy beval „Texel'a Belang" ln aller medewerking aan, en dan zou men steeds aan de ver plichtingen kunnen voldoen. Met een „tot weder ziens" werd de vergade ring gesloten. De jongeren bleven nog eenigen tyd tot het houden van een opgewekt dansje. De avond ia zeer goed en tot aller genoegen geslaagd. De re cette beliep een bedrag van f 27.9C.' By het Invallen van den winter bad een onzer visachers nog een

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 7