HELDER8CHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. Hotel Bellevue. Diners. Soupers. No. 4742 ZATERDAG 24 FEBRUARI 1817 45e JAARGANG ABONNEMENTEN: Heldersche Crt. per 3 mnd. f 0.75, franco per post f 1.00, Buitenland f 2.00 Zondagsblad 0.45, 0.52l/t. 0.85 Modeblad 0.750.85 1.10 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Boor don gewljzlgden arbeids (IJd, In verbond mol do botperlng ton gntlicht, Is bol noodlg do odvortonllln voor ons bind een uur vroeger don gewoon lijk (op do dogen wooroplonzo courant wordt uitgegeven) In te zenden, Indien] men verzekerd wil zijn, dot de odvortontle wordt opgenomen. ingezonden mededeeling. Nabetrachtingenlover eenige genezingen, De maatstaf ter beoordeeling van de krachtdadigheid van een middel heeft meD voor zich in de lijst zijner genezingen. Men moet te recht van de PiDk Pillen zeggen dat zij in dit opzicht ruim gemeten mogen wor den. Telken male wanneer hier iets over de Pink Pillen wordt geschreven, komen een of meer voorbeelden van genezing er bij getuigen. En men lette wel op dat die getuigschriften nooit twee malen worden gepubli ceerd en altijd vergezeld gaan van den naam, het adres en zelfs het portret der genezen persoon. Op die wijze zeggen de Pink Pillen: „Ziet wat wij kunnen doen", en de zieke voegt er aan toe: „Ziet wat de Pink Pillen hebben gedaan." Voor deze maal is het Mej. Claire Bourgeois, wonende bij den heer Darchy, te Ouzouer aur-Trézée (Frank rijk), die u zal zeggen wat de Pink Pillen voor haar hebben gedaan: „Ik ben zeer tevreden over de behandeling met de Pink Pillen en beveel hen voor allen die aan bloed armoede lijden aan. Ssdert langen tijd gevoelde ik dat mijne krachten met den dag verminderden en aan zekere ongemakken bemerkte ik wel dat er iets niet meer goed ging. Ik was zeer bleek, ik werkte met moeite en de vermoeienis die ik ondervond was niet in verhouding tot het werk. Klom ik een trap op of liep ik wat snel, dan was ik dadelijk buiten adem. Ik had den eetlust verloren en het weinige voedsel dat ik nam verteerde mooi8lyk. Voeg daarbij dagelpsche schele hoofdpijnen, slaap- loosbeid, oorsuizingen en ook een voortdurend gevoel van koude, dat mij deed denken dat ik geen bloed meer in de aderen had. Ik heb uwe Pink Pillen gebruikt, en al mijne ongemakken zijn verdwenen. Ik heb mijne krachten voelen terugkomen en ben weer geheel hersteld." Moj. Bourgeois zegt de waarheid, wanneer zij schrijft dat het haar scheen geen bloed meer in de aderen te hebben. Zij had wel bloed, maar te woïhig en het was van slechte hoedanigheid. Zij kon niet beter doen dan zich van de Pink Pillen bedienen, die juist met iedere pil bloed geven. Dank zij dit nieuwe, rijke en zuivere bloed, zijn de organen gevoed en hebben hunne goede werking herno men. Wanneer alle organen normaal werken, dan is dat de gezondheid. De Pink Pillen zijn onovertrefbaar tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, ver schietende pijnen, zenuwuitputting. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar h f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen by het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 68; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. FEUILLETON. is. Ik ook, antwoordde Phil ernstig. Zie Sparrow, ik moet het verhaal nog eens onderzoeken, ik ben een expert op dat punt en kan misschien iets vinden, wat voor jou verborgen is. Jij leest het om het verhaal ik zal het lezen om de verborgen bedoeling, voor den stijl enz. Mag ik het van je hebben. Sparrow stemde gretig toe en zou 't 'a avonds naar Temple's kamers zenden. Ik zal er mijn geheelen avond aan geven, ik heb niets te doen van avond, kom morgen weer bij mij. Toen Temple z(jn werk af had, ging hij naar de Lotus Club. Gewoon lijk waren er om dezen tijd heel wat letterkundigen misschien kon hem dat van nut zQn. Het kwam bij hem op, dat er misschien andere redacteuren waren, die het werk van Seaff beter kenden. HU groette eenige menachen, viel in een stoel neer en bestelde thee. De naam Seaff leidde dadelyk tot een gesprek met den redacteur van „Weekly Messenger." Heelemaal geen slecht werk, zei hij. Ik wou, dat lk er maar wat van kon krijgen. ?bil luisterde aandachtig naar de ADVERTENTIBN: 10 cent per regel. Kleine ad verten tién (gevraagd, te koop, te hoor) van 1 tot 4 regels 30 cent, elke regel meer 10 cent, bij vooruitbetaling. Bewij£-exempl«*r 2'/g ont. Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Aavertenüén op bepaald aangewezen plaatsen worden 25 booger berekend. DE WEEK. 20 Februari. S't Heeft, óók in tyd van Bestand en in nog sterkere mate in vervol gens komende periode van door „de tijdsomstandigheden" beschermd Ka binet, nu én dan „gespannen" voor de leden van het ia 1918 opgetreden, extra parlementaire ministerie—Cort v. d. Linden. Speciaal Pleyte scheen nu en dan slechts door een wonder aan den miniaterieëlen dood te ont snappen. En wie denkt aan hetgeen bij de behandeling der Indische Be- grooting-1917 kan gebeuren; bij het Budget van Insulinde, dat nog steeds in het Parlements pekelvat ligt: hy zal zich wellicüt het hart vasthouden. Vooral na de zeer heftige, zeerafbre kende, scherp critiseerende rede, door den .oud-Landvoogd Van Heutz, ge houden in de „Industrieëele Club" te 's Gravenhage. Over de plannen tot verdediging van Indië, gelijk die in de Memorie van Antwoord op de iDdische Begrooting zijn aangeduid. Intusschen, vóórdat we zoover zijn, komt nog het 80 millioen ont werp met al den aankleve van dien de groote kwestie der Levensmid- denvoorziening in al haar omvang; het regeerings-systeem van miniBter Posthuma, enz., enz. De leider der Katholieke Kamer club, dr. Nolena, heeft tot zijne ambt- genooten in ons Lagerhuis de koste lijke vermaning gericht: zorgt er toch voor, dat het eind van uwe redevoeringen wat dichter by het begin ervan komt te liggen Der gelijke vermaningen zijn in den loop der jaren op deftige, geestige, schert sende, vermanende, verontwaardigde, jammerende, dreigende en nog andere toonaarden" tot de Tweede Kamer gericht, 't Mocht niet baten. Presi dent Fock heeft de avondzitting als „stok achter de deur" gebruikt. Nu heeft de nieuwe praeses erop ge vonden, de heeren (i. c. voor de af doeningvan Waterstaat en Posterijen- Telegrafle op Zaterdag 25 dezer c. q. ook den Maandag-middag erop, byeen te houden. Niets mag batenI... De praatlustigheid is onbedwingbaar en de Hercules, die dit monster met zijn oer-taaie levenskracht; dat met de monsters uit de oude sagen ge meen heeft, dat zoodra gy een kop afhouwt een andere ervoor in de plaats groeit, de Hercules, die dezen kwelduivel en spellsbreker onschadelijk weet te maken, op hem is nog steeds het wachten 1 't Heeft - en nu kom ik op het uitgangspunt terug - in de jongste dagen „gespannen" binnen de wan den der voormalige danszaal van stadhouder Willem V, waar thans het Nederlandsche Parlement ver gadert. t Was op Dinsdag 18 Februari 1917, dat het ministerieëele leven van Exc. Bosboom aan een ragfijn draadje hing. Ook kan men deze beeldspraak kiezen, dat boven het hoofd van den minister van Oorlog het zwaard van Damocles zweefde en elke seconde op den glimmenden Bchedel van Zijn Excellentie ge lukkig slechts in figuurlijk politischen zin! dreigde neer te storten. Men weet, de fijne tact van den op „kritieke momenten" steeds aan wezigen premier heeft het gevaar weten te bezweren. Men moet mr. Cort. v. d. Linden op zoo'n oogenblik aan het werk zien. Be kleine figuur van den man van het vriendelijke, door sneeuwwitte haren omlijste gelaat, drentelt dan van het eene naar het andere „kop stuk" in de Kamer. Soms vlijt bij zich even naast zoo'n toonaangevende op vensterbank of in fauteuiltje, naast den stoel van het Kamer-lid geschoven, neer. En dan praat de premier zoo kalm, zoo rustig. Nu en dan glimlacht hij genoegelyk. Strijkt door het kleine, witte baardje. Tuurt even op strookje papier, waar op iets genoteerd. Aldus geschiedde ook dien 18en Februari. opinie van den spreker. De „Mes senger" was een van de beste week bladen met een ontzaggelijke oplage. Sutton, de redacteur, was al twintig jaar aan de courant en was een autoriteit op dat punt. Een rare vent, niet waar? vroeg Temple. Sutton keek op met een ver schrikte uitdrukking op zijn gelaat. Watbedoelt U met „vent", vroeg hij. U vergist U toch? Wel, hij was een paar dagen geleden op myn kantoor, antwoordde Phil. Hij wilde een manuscript terug hebben ik vond hem een excen triek type. Mijn waarde Temple, zei Sutton Seaff is geen man het is een vrouw en nog wel een heele mooie ook. Dat zal ik toch wel weten, want ze was eenigen tijd geleden bij mij op kantoor. Ze was er maar eens, maar ik heb haar niet ver geten. HOOFDSTUK XI. Teruggave. Dat was een verrassing voor Phil! Nooit was de gedachte bij hem opgekomen, dat hij gedurende al dien tijd niet met den werkelyken schrijver van het geheimzinnige verhaal te doen had gehad. De redacteur van de Messenger deed een nieuw licht voor hem opgaan, dat hem absoluut verblindde. De Inlichting had waarde genoeg, maar gaf weer aanleiding tot elndelooze gissingen. Als er nog zoo'n Majoor Van Twist, wiens naam door zijn politieken generalissimus wel zeer terecht eens met den „appel van twist" in één adem werd ge noemd snoof in de nabijheid der groene tafel reeds met innig welbe hagen ministeriëele lijkelucht op. Dacht aan het welzalig uur toen hy miniBter Cool ten val bracht, toen misschien weinig vermoedend dat mr. Heemskerk den heer Colijn, en □iet een ander dan dezen, in gen. Cool's plaats aan de groene tafel zou nooden, met machtiging der Kroon. 't Liep, dien 13en Februari 1917, anders. Minister Bosboom beloofde een vervroegd op te roepen Lichting 1918 te zullen splitsen in Militie en Landstorm, zy 't dan ook op nader te bepalen tijdstip! De lont, die het kruit had moeten doen ont vlammen, was uitgebluscht. Het ontwerp werd met 46 tegen 24 stem men aangenomen. Majoor van Twist's borst nam een omvang aan als zou die straks uiteenspatten. En geen wonder!... Want behalve de lichte lijk wilde mr. Bichon v.IJsselmonde, I hadden de chr.-historische mannen De Savornin Lohman, De Visser en Snoeck Henkemans den minister van Oorlog gesteund En 't werd nog boozer voor den majoor, want naast de erkenning, men wat voorzichtig moet zyn by het kiezen van vertooningen, van het legerbestuur uitgaande, voor de jongelui der mobilisatie, brachten de katholieke mr. Ruys de Beerenbrouck en de chr.-historische veldprediker in algemeenen dienst dr. De Visser Da het lange comité generaal, op Vry- dag j.1. warme hulde voor den krach- tigen steun, ondervonden by de gees- teiyke verzorging der gemobiliseer- den, zoodat minister Bosboom zelfs dr. De Visser de hand kwam drukken, nadat deze zyne treffend-schoone rede had besloten. En ook een man-van- Links, de leider der vryz.-democraten mr. Marchant, kwam waarschuwen tegen bet geven van vertooningen voor onze jongens der mobilisatie, welke menig ouder min oirbaar, min geschikt zal achten voor zyn kind. )at is iets gansch anders dan het grimmig gebulder van een man, die zich verkiest toe te eigenen, op plompe wijze, het monopolie van zedemeesterschap. Mannen als Ruys, De Visser, Marchant was 't in deze te doen om te verzoenen, te veree nigen, te waarschuwen tegen h. i. werkeiyk „bedenkelijke" dingen. Tus- schen dit en de grove, fel-driftige, verguizende uitvallen van don majoor, die de zeer begrypeiyke ontstemming van den minister opwekten, is een zeer groot verschil. En wel opmerke- ïyk is, hoe Jan Publiek in Patria de brave Jan, die zich anders zoo bitter weinig interesseert voor de „faits et gestes", het gedoe van onze Binnenhoffers, ditmaal de „fijne scha keering" wel degefijk heeft gesnapt de nooddruftzy heerschen in hooge mate. De zooveelste opfoep van het Kon. Nat. Steun-Comité verdient thans wel zeer groote, zeer ernstige aan dacht. Wanneer niet ieder, die mobiliseerd"kan worden in het groote leger der liefdadigheid, zich thans niet mild en grif - vry willig van zyn plicht kwytneen, ook wanneer Vader Staat doet al wat hij kan; komen we er dan stellig niet Mb. Amïonio. Wij gaan nu de periode van de Staatsrantsoeneering voor alles en nog wat in. En ala de „N. R. Ct." j het rechte eind heeft, dan zullen we ons nog hebben te getroosten een maximum van 250 in plaats van 400 gram brood per dag 6n per man. In hoever een en ander nieuwe honger- relleijes zal berokkenen't behoort tot de zeer vele dingen, waarvan wij het verloop nu hebben af te wachten'. Dat er een nieuw oorlogs-krediet van 127 millioen op komst is, ver baast of verontrust ons al even weinig als de aankondiging, dat men de reis naar onze Oost via San-Francisco zal trachten te maken. En ook de tij dingen, dat Zeppelin's zelfs dicht boven het vaderlandsche territoir zouden gesnor-zweefd hebben, nemen we op met de „leukheid", dewelke past in een tijd, waarin 't zich over iets verbazen toch werkelijk al te naïef is geworden. De dooi is ingetredenmet de ys- sport schynt 't voor „onafzienbare toekomst" weer uit. Maar de ellende, paar verrassingen kwamen, scheen een vroegtydige oplossing geheel uitgesloten. Phil aarzelde, of hij den redacteur iets vertellen zou. De verleiding was groot, maar de noodzakeiykheid voor voorzichtigheid nog grooter, in elk geval kon hy hem voorzichtig polsen. Sutton kon geen verdenking koes teren, hy scheen het gesprek als een gewoon zakengesprek te beschouwen gewoonlyk spraken de mannen op de Lotus Club ook alleen daarover. Heel wat reputaties werden gemaakt en verminkt daar in die rookzaal. Ik heb altijd gedacht, dat Seaff een man was, zei Phil. Myn beste jongen, zei Sutton vertrouwelijk dan heb je heusch verkeerd gedacht. Ik ben de eenige redacteur in Londen, die er prijs op stelt, nieuwe krachten te ontdekken. De meeste van jullie stellen niet het minste belang in de persoonfijkheid van de schrijvers. Zy komen en gaan, jullie betalen ze en uit is het. Ala ze wegbiyven, trachten jullie ze nooit weer te bereiken. Jullie hoofdroman en feuilleton komt van een bekenden Bchrljver tegen zooveel per duizend regels en daarmee is de zaak afgeloopen. My beviel het werk van E. S. Seaff dadelijk, toen liet ik hem weten, dat ik wel meer van hem wilde hebben. Hy schreef een zakenbrief met een mannenhand, maar toch zag ik aan enkele kleine trekjes, dat ik met een vrouw te doen had. Toen bedacht ik een list en kwam zy naar 't kantoor. Ingezonden Mededeeling. Helder. Café-Restaurant. Telefoon Interc. 49. Partijen speciale condities. Vergaderzalen disponibel. Wl LH E LM INA-BILLARD Gewone consumptieprijzen. Dinars worden aan hols bezorgd. Sposdeischenda vergadering tan den Baad der gemeente Beider, op Donderdagavond 22 Februari. Afwezig de heeren Yan Neck, Spruit en Over de Linden. Nadat de vergadering geopend is, vraagt de heer De Zwart hst woord. Spr. wenscht terug te komen op de in de vorige vergadering ge bruikte uitdrukking „dilettant-kome dianten". Hy erkent, dat deze uit drukking schrijnend was voor de betrokkenen, drukt er zyn spyt over uit en trekt haar gaarne terug. De Voorzitter heeft met ge noegen deze verklaring gehoord en hoopt by de zaak waar het om gaat op 's heeren De Zwart'* volle mede werking te mogen rekenen. Winkelsluiting. Aan de orde is thans de herstem ming over het voorstel der s. d. a. p. om inzake winkelsluiting een nieuw art. in te voegen in het ontwerp van B. en W. waarin voor barbiers- en kapperssalons de Zondagssluiting wordt ingevoerd. In de vergadering van Dinsdag staakten hierover de stemmen. De heer Biersteker heeft den vorigen keer vóór dit artikel gestemd. Evenals straks de heer De Zwart, heeft spr. echter zyn gedachten eena over het vraagstuk laten gaan, en, hoewel principieel nog altijd voor stander van algeheele Zondagsslui- ting, gemeend, dat door zyne stem vóór de geheele verordening in ge vaar zou kunnen komeD. Spr. heeft daarom gemeend zijne stem te moeten veranderen en zal tegen deze partieele sluiting stemmen. Spr. geeft zijnen medeleden in overweging óók tegen te stemmen, te meer, daar wy binnen kort toch weer de verorderiing moeten wyzigen als de 7-uurs-sluiting vervalt. De heer De Zwart trekt hierop het voorstel in. Hierdoor wordt stemming over dit artikel overbodig. Alvorens over te gaan tot de eindstemming over de geheele verordening, wenscht de heer De Zwart, namens de soc. dem. fractie, zyne stem te motiveeren. In de verordening is blijven staan de 7-uurs-sluiting. De fractie is vaD meening, dat hierdoor tal van winke liers, voornamelijk de kleine, en vele arbeiders gedupeerd worden. Daarom, hoewel geen principieele tegenstan- Zy gaf zich toch uit voor 'n ander, Sutton? Sutton trok ongeduldig aan zyn sigaret. Natuuriyk niet, zei hy kortaf. Denk je, dat ik dat niet ken? Ze kende al baar karakters uit het hoofd het waren haar kinderen en ze hield van ze. Dat kun je niet begrijpen, voor je mijn ondervinding hebt gehad, jongen. Ik wil het probeeren, lachte Phil. Ga verder, het is werkeiyk interessant. Wel, wy hebben een heelen tyd samen gepraat. Ik had al eenige van haar verhaaltjes uitgegeven, weet je. Ik wou, dat zy een feuilleton begon, maar ze wist niet, of ze dat kon, omdat ze niet wist hoe lang zy in Engeland zou biyven. Ze moet wel grondige redenen voor haar weigering gehad hebben, want ik kon [zien, dat ze erg in haar schik was met myn aanbod. Waar woonde zy? vroeg Phil. O, zoo jongen, riep Sutton uit. Je weet meer dan je zeggen wilt. Dat was zoo geheimzinnig van het meisjeze had nooit een maand lang hetzelfde adres. Elke keer schreef ik naar een ander adres en byzonder goed waren die ook niet. Ik denk, dat het brie ven winkels waren. En toch was zy een echte dame. Als je me weer met haar in aanraking zou kunnen brengen O, dat is wel mogelijk, zei Phil. Dat zou beat kunnen. Kon u nooit haar eigen naam te weten komen? ders van de 7 uurs-sluitlhg, zal zy tegen deze verordening stemmen. By stemming staken weder de stemmen. Tegen stemmen de heeren Van Breda, De Zwart, Zonder van, Michels, Van der Veer, Bok, Baak, Spangenberg en Harjer. Weder moet nu een nieuwe ver gadering worden uitgeschreven. Over dag en uur ontstaat eenige discussie. De Voorzitter .bepaalt de nieuwe vergadering op Vrydagmiddag (dit wordt later veranderd en de datum, in begin der volgende week, nog niet definitief vastgesteld). Aan de orde is thans: Ouurtetosslag. XI. Voorstel tot vaststelling eener regeling van den gemeentelijken duurtetoeslag en den toeslag op de pensioenen. (Zie Held. Crt. 17 Febr.) De heer Zondervan vraagt of in leden de amendementen der s.-d. fractie bekend zijn. De Voorzitter leest zo voor. (Zie Held. Crt. 20 Febr.). De heer Bok wil de behandeling verdagen en prae advies van B. en W. op deze amendementen ontvangen. Ook den heer Adriaanse zyn deze amendementen niet bekend. Uit de voorlezing biykt, dat ze het karak ter van de vooratellen van B. en W. geheel veranderen. Hoe komen de heeren aan f 2. Waarom dan geen ft? zou spr. willen vragen. Spr. wenscht ook verdaging. De Voorzitter merkt op, dat de tyd ontbroken heeft om de noodige gegeven» hieromtrent te verzamelen. Maar de raad kan omtrent de voor stellen van B. en W. toch oordeelen. Het wordt tyd voor een duurtetoeslag, zoolang is de zaak al in de pen. De heer Biersteker ondersteunt het voorstel om verdaging. Het is eerfijk eerst eens de kosten na te gaan, w« kunnen die thans niet overzien. Of kunnen de voorstellers die zeggen Eq waarom brengen ze de grens op f 1900 eventueel f 1400 voor ongehuwden? Waarom niet voor alle gemeente-ambtenaren een duurte toeslag? Een dergeiyk ingrijpend amendement wil spr. om prae-advies renvoyeeren naar B. en W. In ieder geval is toch hst plan den toeslag vanaf 1 Januari te geven, dus uitstel doet aan de zaak geen kwaad. De heer Zondervan zegt, dat de amendementen reeds Maandag zijn ingediend en meende, dat ze Dinsdag gedrukt waren rondgegeven. Wat opmerking betreft van den heer Adriaanse waarom geen f 8 is ge noemd, antwoordt spr. dat de fractie besloot den duurtetoeslag te ver dubbelen en dese verdubbeling f 2 bedraagt. De heer Bok merkt op, dat, waar staande de vergadering dergelijke amendementen worden ingediend, hy ook een amendement heeft, nl. om aan alle ambtenaren verhooging van den toeslag te geven. (Geroepze zijn niet staande de vergadering ingediend!) heer Biersteker kan zeer goed begrijpen, dat een en ander wat laat is ingediend. Niettemin wil spr. wel gaarne de gevolgen ervan over- Wat is er tegen de zaak nog eens te onderzoeken? We zyn nu niet voorbereid over zoo'n ingrijpend voorstel te beslissen. De heer Zondervan heeft geen bezwaar tegen verdaging waar de verstrekking toch 1 Jan. ingaat. De Voorzitter merkt op, dat dezer dagen door de regeering allerlei vragen zyn gesteld iu verband met het aandeel in de oorlogswinstbelas- ting en dat de raad daarmee wel rekening mag houden, b.v. nu de heer Bok spreekt van alle ambtenaren een duurtetoeslag te geven. Se heer Zondervan vraagt of het niet mogelijk is den duurtetoeslag Sutton glimlachte zelf voldaan. Dat heb ikjwel eens geprobeerd. Ik Bpande een valstrik en ze viel er byna inmaar op 't laatste oogen blik scheen zy te beseffen, wat ik wilde en hield op. Die vreemdelingen maniertjes van haar waren toch zoo aardig 1 Ho, riep Phil. Wat bedoelt u? Ze is geen vreemdeling geen vreemdeling zou zoo Engelsch kunnen schrijven en dan die stijl Phil sprak gekscherend om zyn opwinding te verbergende woorden van Sutton brachten meer licht hij kwam goed vooruit. Toch wa3 ze een vreemdeling, jongen, zei Sutton. Een heel flauw accent had zeze was een knap meisje dat verzeker ik je... er zynmenschen, die onze taal wonderwel verstaan en spreken en Esmó Edward Seaff was een van hen. Esmél De naam flitste doorPhil's brein. God, dat was de naam van John Gilray'e vroegere dienstbode, die met hem uit Weenen was gekomen. Een vreemdeling. Daarom lag die bladzijde van het verhaal in Gilray's woniDg. Phil had wel willen weten, wat Sutton op het oogenblik dacht waarschyniyk giste Sutton niet eens, want hij lag achterover in zyn stoel naar de zoldering te kyken en dampte er stevig op los Hoe zag zy eruit? vroeg Phil. O, heel mooi, slank, teer en donker - het soort meisje, dat men kan wegblazen, maar waarmee men direct uittebetalen met het loon en niet zooals thans geschiedt om de 14 dagen. Do Voorzitter zegt, dat dit reeds by eene vroegere gelegenheid verzocht is, doch aan de aandacht schynt te zyn ontsnapt. Thans zal er rekening mee gehouden worden. De Voorzitter deelt mede,dat thans de volgende week eene nieuwe vergadering zal worden uitgeschreven, waarop dan tevens de nieuwe stem- ming over de winkelsluiting zal plaats hebben. Goedkoops rijst. Aan de orde is thans het voorstel van de s. d. fractie om ryst verkryg- baar te stellen tegen den prys van 10 ct. per pond. De Voorzitter deelt, naar aanleiding van de vragen van den heer Biersteker hetreffende de kosten van deze regeling mede, dat de gemeente heeft te betalen Vio van het prijsverschil tusschen den distributie- en den voorgestelden prys, zijnde 0.7 cent per kilo. De gemeente ontvangt per persoon per maand 2 K.G. ryst, gort en haver mout samen; neemt men aan, dat aan ryst 1 K.G. per maand per hoofd noodig is, dan worden de kosten 80.000 X 0.7 cent f 210.— per maand. Een gezin van 10 personen 'heeft door deze regeling een voordeel van 20 ets. per maand. Spr. wijst echter op het telegram van den Mi nister, den vorigen keer voorgelezen, en, waar de gemeente thans bezig is den min. gegevens te verschaffen ter verkryging van haar aandeel in de O.W. belasting, zou Bpr. willen vragen of onder deze omstandigheden, het wel verstandig ia den prijs van ryst te gaan verlagen, en daardoor iets te doen wat de regeeering biykbaar verkwisting van gelden vindt. De heer Biersteker vraagt waarop de meening gegrond is, als zou het Ryk ook van den verlaagden prys */io vergoeden. De Voorzitter: Op de diatri- butiewet en de discussies in den Am- sterdamschen Raad. De Begeering heeft moeten toestemmen, dat de Amsterdamsche Raad gelijk had. Maar van haar kant zegt de Regeering de pryzen zyn vastgesteld in overleg met de gemeenten en als nu maar elke gemeente toch gaat verlagen, protesteer ik. De heer Biersteker: Die pro testen van de Regeering kunnen ons koud laten. Zen dreigement als door den minister uitgesproken, moest niet mogeiyk zijn. Spr. leest het betrek kelijke artikel uit de Distributiewet voor, waarin staat, dat de minister bepaalt wat „ten hoogste" mag wor den berekend. Er staat niet „ten laagste". Uit de wet blykt niet, dat ook van de niet door den minister bepaalde pryzen »/10 vergoed wordt. En ala nu de gemeente deze verlaging zelf bepalen moet, is dit dan, vraagt spr., verstandige politiek? De moge lijkheid is dan niet uitgesloten, dat de gemeente 80.000 X^c*"* f1200 per maand te betalen heeft. Daar kan spr. niet vóórstemmen. Reeds voor het '/io gedeelte is geen dekking geraamd, veel minder dus voor het volle bedrag. De heer de Zwart merkt op, dat, als dit het eenige bezwaar is, dat de heer Biersteker tegen de re geling heeft, dit niet bestaat. Misschien is het moeiiyk uit de wet te lezen, dat het Ryk ook hiervan */w vergoedt, het blykt nochtans overtuigend uit een ministerieele circulaire, waarin uitdrukkeiyk gezegd wordt, dat de gemeenten vry zijn. En dat het wel zoo is, valt óók nog op te maken uit eene discussie tusschen verschil lende gemeenten, naar aanleiding van uitvoerverboden. Niet alleen in Amsterdam, ook in Schiedam is een voorstel in dezen geest gedaan. Ten opzichte van de bedreiging van den minister merkt spr. op, dat, als een maal in de wet de mogelykheid tot verlaging is vastgelegd, het hot goed recht der gemeenten is die te hand haven. Het is moeilijk te regelen voor den minister zegt men, als de ge meenten afwyken van de prijzen der distributiewet. Maar de ministerraad, die de wet maakte, wist toch ook de gevolgen van deze bevoegdheid, wist toch, dat er gemeenten zouden komen, die de prijzen verlagen zouden. Spr. gelooft dan ook niet, dat de minister doen zal waarmee hy dreigt en meent, dat het aftreden van mi nister Van Gyn wel te danken is juist aan deze kwestie. De andere ministers wilden biykbaar niet met den heer Van Gyn meegaan om aan de gemeenten deze bevoegdheid te ontnemen. De heer De Ven merkt op, dat de Min. ten opzichte van een ge meente, die zoo royaal is om den prys te veriagen, niet erg genegen zal zijn vergoeding te geven. De heer De Geus zegt iets der- geiyks. Oorspronkelijk luidde de wet om de helft te laten betalen en juist omdat dan een gemeente, die de flnsncieele gevolgen ervan wat zwaar inziet, propaganda zou maken voor andere gemeenten, Is het terugga bracht op >/M. Gaat men nu beneden de vastgestelden pryzen, dan zal, omdat er andera geen geld is, de Min. het aandeel O. W.-belasting moeten aanspreken. Dat is niet anders. Wy hebben eenvoudig niet te be schikken over 's Ryks gelden. De Voorzitter ontraadt ook het amendement aan te nemen. Ws zijn bezig den Min. den flnancleelen toestand bloot te leggen. Spr. is het eens met den heer Biersteker, dat we ons niet moeten laten afschrikken door 's Min. dreigement. Maar het distributiebureau ziet de noodzake iykheid tan goedkoop# rijst verstrek king liet zoo erg ln. Het geld is er, zegt de heer Be Zwart, maar spr. merkt ep, dat de oerspronkeiyke raming voor de distr.-wet op 20 miII. thans al tot 80 mill. Is gestegen en we zyn er nog niet. Spr. kwam ter oore, dat de nieuwe regeling dan ook zou worden ingetrokken. De heer Adriaanse wyst erop, dat een verlaging van de pryzen der niet moet beginnen. Zoo'n meisje, dat vooruit komt in de litteratuur sahryft de eene week een roman om haar oude moeder te onderhouden, krygt hem de volgende week ge plaatst en is een geliefdkoosd schrijf ster binnen een maand Phil glimlachte. Ze is ongeveer vyf en-twintlg zou ik zeggen, legde Sutton uit. Ik begreep, dat ze heel wat zorgen had meegemaakt en dat ze daardoor niet geregeld kon schrijven. U hebt haar zeker dikwyid gesproken Die eene keer maar, vervolgde Sutton. Ze is nooit teruggekomen en heeft ook nooit weer ingezonden, dus is de episode uit, wat my betreft. Ik heb nu een verhaal van haar, zei Phil. Inderdaad, dat is niet mooi van haar. Ik heb haar heel goed behan deld en ze bad het eerst by my be- hooren te komen. Maar dat kun jij niet helpen en ik ben toch niet jaloersch op je. Als je haar te spreken krygt, geef haar dan myn vriendeiykegroeten. Phil beloofde het. Wat zou Sutton zeggen, als by alles wist? Hy aar zelde weer of hy hem niet wat meer vertellen zou, maar Sutton scheen niet het flauwste begrip van den ernst van het gesprek te hebben. Voor hem was het niet meer dan een algemeen praatje met betrekking tot een onder werp dat een deel van zyn dagelykach leven uitmaakte. i Houd dat meisje in het oog, Ingezonden mededeeling. Vrouwen tyjn vaak te Onzelfzuchtig. Trouwen dienen meer aan haar zelf te denken. Uit een gezondheidsoog punt is het onverstandig om eigen pijnen en kwalen te verwaarloozen en elk ander in huis te bemoederen. Zoovelen maken deze fout. Rugpyn, onzuiver bloed, pyn in de lendenen en zyden, duizeligheid en zenuwachtigheid behooren tot de eer ste kenteekenen van overspanning der nieren. Als deze verschynselen optreden, dient een vrouw haar ge zondheid te beschermen door meer rust te nemen, meer slaap te genieten en meer ontspanning buitenshuis. Gebruik Foster's Rugpyn Nieren Pillen om de nieren op te wekken en te versterken. Dit speciale nierge neesmiddel reinigt de urine organen. Thee, koffie, alcohol, zware maaltij den of te veel vleesch zyn achadeiyk voor zwakke nieren. Het is gemakkelijker om water zucht, blaaskw&len, rheumatiek en ernstige nieraandoeningen te voor komen dan te genezen. Foster's Pillen slaagden in vele gevorderde gevallen, maar vroegtydige behandeling is altyd het best. Let op de eerste verschyn selen en verwaarloos deze nooit. Het gedeponeerde handelsmerk de man met zyn handen in de lendenen komt voor op elke echte doos. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn te den Helder verkrligb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 93. Toezen ding geschiedt franco na ontv. v. postwissel /1.7B p. doos of f 10.— p. zes doozen. (42J zei hy. Als ze ernstig werkt, kun je iets goeds van haar verwachten. Maar waarom ze niet by my is gekomon, begryp ik niet. Ga je al? Phil mom pelde, dat hy nog veel te doen had. Hy wilde alleen zyn, om over deze nieuwe complicatie te denken. Er was geen reden om aan Sutton's woorden te twyfelen en Sutton had te veel ondervinding om niet dadeiyk te zien of iemand met andermans werk voor den dag kwam. Hoe meer Phil er over nadacht, hoe meer hy er van overtuigd werd, dat de schryver van het geheimzinnige verhaal een vrouw was. Maar als dat zoo was, wie was dan de opgewonden woesteling, die zich Seaff noemde? En waarom was dat winkeltje in Sarsenetstreet geplunderd om het verhaal terug te krijgen Hoe meer ik ontdek, hoe inge wikkelder wordt het; het schynt wel, zoo goed ala zeker, dat E. S. Seaff, Esmó is, de dienstbode van den ver moorden man Gilray. De naam van dat meisje was Esmé en ze kwam uit Weenenen de schiijfater van die vervelende ge achiedenia heet eok Esmé en komt ook uit het buitenland. Maar ze moet toch dood zyn - ze stierf in Ponder Avenue en Jane Martin kwam voor haar in de plaats. Wat een warboel. Na een uur was Phil nog even ver. Als het meisje Esmé dood was, kon ze onmogelijk de Esmé zyn, die het varhaal geschreven had. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1