HELDERSCHE COURANT Tweede Blad. DE OORLOG. „Was het maar waar Cokes-afgifte. VAN ZATERDAG 24 FEBRUARI. Op- en ondergang van Zen en Maan en tijd van hoogwater (T*"l)> «- Febr. op: onder: op: ouder: v.m.:njn. Zondag 86 m. 7.43 a. 11.11 «6 6.30 1036 10.45 Baandag 26 8.11 -3.64 6.32 11.16 11.26 Dinsdag 27 8.39 m. 0.80 8.62 6.84 11.60 Woonad. 28 9.18 n 1.43 6.60 6.86 0.6 0.80 Maart Donderd. I 10.3 2.47 8.48 6.89 0.46 1.10 Vrijdag 2 10.57 8.88 6.47 6.41 1.46 2.20 Zaterdag 3 a. 0.0 4.18 6.46 6.48 3.6 S.40 Van het Oostelijk front. Berlijn, 28 Februari. Bij Zwynzyn, ten G. van Zlozow, drongen odzo aanvalstroepen in de Russische stel ling en keerden na een vernieling van 4 mijngangen met 20gevangenen, o. w. 8 officieren, en 2 machinege weren terug. Ten O. van Brzezany slaagde even eens een verkenniDg. Weenen, 23 Februari. Yry groote patrouille-ondernemingen zijn bjj Brzezany en ten N.W. van Zalocze uitgevoerd. Bij Zalocze zijn bovendien 8 officieren en 250 man, alsmede 2 machinegeweren, uit de vijandelijke schansen gehaald. De verscherpte duikbootoorlog Londen, 22 Febr. Van hot Lon- densche stoomschip „John Miles" zijn vier man van de bemanning aan wal gebracht, Van die vier man waren er twee dood en twee erg gewond. De overige veertien van de beman ning worden vermist. Van het stoomschip „Rosalie", van Cardiff, hetgeen mede in den grond geboord is, zijn negen leden van de bemanning gered. De overige 22, met inbegrip van alle officieren zijn allen verdronken. Van het stoomschip „Carso" van Cardiff zijn de kapitein, de chefma chinist en twee leden van de beman ning door de duikboot, die het schip in den grond heeft geboord, gevangen genomeD. De rest van de bemanniDg is aan wal gezet. Naar de „Écho de Paris" dd. 21/2 uit Rome verneemt, zoo seint Havas, zijn gisteren bij de vijftien Skandina- vische schepen in Italiaansche havens binnengeloopen. Men ziet daarin weder een bewijs, dat het aantal Duitsche duikbooten onvoldoende is om de geblokkeerde zones te be heers chen. Dg afulkbaat- tn mljnoorlog. Londen, 28 Febr. De Eogelsche stoomschepen „Wathfleld" (8012 ton) en „Belgier" (MIS ton), de Eogelsche bark „Invereauld" (1416 ton) en twee visebbarken zyn in den grond geboord. Di Daltuhi kaper. De tweede Duitache hulpkruiser „de Puyme" heeft naar uit Kopen hagen werdt gemeld reeds 26 schepen, met een waarde van 15 k 20 millioen dollar in den grond geboord. Waar het schip zich thans bevindt is onbe kend. Men meent dat verschillende genomen schepen eveneens als hulp kruiser zqn uitgerust. Hf Eogelsche, vele Fransche en een Japansch oorlogsschip zouden thans jacht maken op „de Puyme", 0s Verianl|da Statan en Dultsehland. Volgens een Engelsch bericht van den Sisten wijzen alle uit Amerika komende mededeelingen er op, dat te Washington de hoop op het be houd van den vrede vermindert, maar alle verantwoordelijkheid van den oorlog wordt op Duitschland ge legd. De „New York Times" erkent, dat de meening in het Congres ver deeld is. De „Tribune" verklaart on omwonden dat de Amerikaansche vlag met geweld van de ztee wordt gehouden en vraagt wat er dan daan is om een einde te maken aan de schending van de onbetwijfelbare rechten van „ons volk". Het blad aeht het zeker dat die rechten ge handhaafd zullen worden en dat de Vereenigde Staten meenen wat ze hebben gezegd en het eindigde met de vraag wat de regeer in g te Was hington zich nu voorstelt te doen om „onze vlag terug te brengen op de vrije zeefln der wereld." duikbootoorlog In acht zou nemen (waarschuwing, redding van de pas sagiers en bemanning). Nu is het eigenlijk in het geheel niet twijfelachtig, hoe men in Weenen thans over den duikbootoorlog denkt, want de Oostenrijksch Hongaarsche nota van den 31sten Januari jongst leden, is precies even duidelijk als die van de Duitsche regeering. Ook Weenen verklaarde, dat binnen het afgesloten gebied de scheepvaart met alle middelen zou worden verhinderd. Als Washington nu laat vragen, of hiermee al dan niet de vroegere toezeggingen zijn vervallon, dan zal Weenen toch kwalijk anders dan be vestigend kunnen antwoorden. De Vereenigde Staten zullen wel niet anders verwachten, maar alleen nog eens een stellige verklaring hebben willen uitlokken, om het formeele proces van het afbreken van de be trekkingen te vergemakkelijken. Zoo vat men het ook in de kringen der ceutralen op. Althans wordt, in geïn spireerde beschouwingen gezegd, dat de stap van Washington „voor de wederzljdsche betrokkingen niet be vorderlijk schijnt". Duitschland an Spanje. Londen, 23 Febr. De „Moming Post" meldt uit Madrid, dat de Ber fijnache correspondent van het Spaan- sche blad „A. B. C." officieel werd ingelicht dat het Spaansche ant woord op de Duitsche blokkade-nota Duitschland onaangenaam heeft ge troffen. Duitschland heeft, met het oog op het feit, dat het ter zelf verdediging genoodzaakt is elk wa pen te gebruiken, aan Spaöja aan geboden dat land van kolen te voor zien, een deel van den sinaasappel- oogst op te koopen, eenige thans in Spaansche havens opgelegde Duitsche schepen aan Spanje af te staan, mits die schepen niet ten bate van de geallieerden worden gebruikt. Duitschland bood eveneens aan een overeenkomst te sluiten, waarbij bet Spanje zou schadeloos stellen voor ten gevolge vaD den duikbootenoorlog geleden schade. De oerlogslaenlng aangenomen Berlijn, 23 Febr. De Rijksdag heeft de aangevraagde oorlogskredieten ten bedrage van vijftien milliard mark in alle drie lezingen toegestaan. De leden der sociaaldemocratische Arbeitsge- meiDschaft stemden tegen. Db sociaildamocratsn en de oorlogior«dieten. Berlijn, 28 Febr. Volgens de „Ver- wans" werd gisteren in de fractie vergadering van de sociaal democra tische rijksdagfractie besloten ook toe te stemmen in de nieuwe oorlogs credieteD, maar bij deze gelegenheid hare houding door het afleggen van een verklaring uiteen te zetten. Overreden. Van de grens wordt ons gemeld, dat op de lijn Selle—Soltau, In Weat- falen, 14 soldaten, die op weg waren naar het gevangenkamp te Scheuen, door een trein overreden en gedood zijn. Brandstichtingen New York, 22 Februari. De bladen maken melding van het uitbreken van een twintigtal vermoedelijk aan kwaadwilligheid te wijten, branden in New-Britain (Connecticut), waar vele munitiefabrieken z|jn. De staat van beleg is er afgekondigd. Te Youngstown (Ohio) zou de politie een complot hebben ontdekt, dat ten doel had de groote fabriek van de Sheet and tube company in de lucht te doen vliegen. Twee Turken, die in het bezit waren van groote hoe veelheden dynamiet, zijn in hechtenis geoomeD. Thans zijn weder eenige Amerikanen bfi een torpedeering van een neutraal schip betrokken. Volgens rapport van den Amerikaanschen consul te Barce- lona zouden zich n.1. a. b. van het getorpedeerde Zweedsche stoomschip „Skogland" 5 Amerikanen hebben bevonden, die deel uitmaakten van de bemanning. - De „Boehester", het Amerikaansche proefschip, dat zonder de door Duitsch land voorgeschreven kenmerken en onbewapend de reis door het gevaar lijke gebied zou maken, is volgens een Fransch bericht op 10 Febr. van New York vertrokken, en kan Zondag de gevaarzOne binnenstoomen. Naar d.d. 28 dezer uit Washington wordt gemeld, heeft president Wilson besloten den 5en Maart de Senaat in buitengewone zitting bijeen te roepen. Dat eerlang ook tuaschen Ooatenr Ijk- Hongarlje en de Yereenigde Staten de betrekkingen zullen worden afge broken is wel waarschijnlijk meent de „N.'Rott. Crt." Men weet, Amerika heeft te Weenen nog eens laten vragen, hoe de Oostenrfiksch-Hongaarsche regeeriDg nu eigenlijk over den duik bootoorlog denkt, en of zij sedert de onderhandelingen over de „Ancona" en de „PerBia" al dan niet van ge dachten veranderd is. BQ die onder handelingen over de „Ancona" name- lfik (een geval van den 7den November li 15) heeft de Oostenryksch-Hongaar- sche regeering de toezegging gedaan, dat z$ zekere beperkingen bij deni PLAATSELIJK NIEUWS. Vaargeul In het Noerd-Hollandsch kanaal. Twee ijsbrekers zijn gistermorgen begonnen een vaargeul te openen in het Noord-Hollandsch kanaal. Om elf uur passeerden zij reeds Schouw, (gem. Landsmeer.) Men is voornemens een geul tot Nieuwediep te maken. Wy vernemen, dat de stoomboot- dienst Gebrs. Zur Mfthlen Maandag of Dinsdag a.s. den dienst hoopt te kunnen hervatten. Het initiatief van de Kamer van Koophandel heeft dus succes gehad. Jaugdlge Schipbreukelingen. Twee jeugdige stadgenootjes, Jacob Coltof en Jan Schuit, zijn gister avond aan een groot gevaar ontsnapt. Zij waren aan het spelen op ijs- schotsen en dreven op een schots de zee in. Beiden zouden ongetwijfeld verdronken zijn, als niet eenige kloeke visscherslui hen hadden ge red. Jb. van Pel, Molenstraat 116, A. Willemse, Kanaalstraat 6, J. Ger- sen, Vijzelstraat 8a en E. v. GerseD, Oranjestraat begaven zich in een vlet en slaagden er in de beide schipbreukelingen, die al een paar honderd meter in zee waren ge dreven, te redden. Goedkoop eten. Naar wij vernemen, zal de Volks bond - behoudens onvoorziene om standigheden op 6 Maart a.B. een begin maken met het bereiden en het verkrijgbaar stellen van goed koop eten. Zeer vele sympathie-betuigingen zijn bij het bestuur van den Volks bond ingekomen. Uit het polltle-rapport. Door insluiping beeft men uit de woning van mej. H. aan de Ruyter- straat 50 uit een ongesloten kast f50 aan bankpapier en zil verbena weten te ontvreemden. Ten nadeele van den tapper K. aan de Bassingracht, zijn uit een kist wijn, die hij des avonds na aankomst tegen den muur van z(jn perceel heeft laten staan, 5 flesscben roode port wijn gestolen. Van een in de gang van bet Militair Tehuis aan den Kanaal weg staand rijwiel, werd Donderdag jJ. de lan taarn merk „Powei-Hamer" vermist. In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.1. zijn uit een hok, staande op het land achter het gebouw van het Kantongerecht ten nadeele van den landbouwer J. W., wonende aan de Breestraat alhier, 7 kippen en 1 haan ontvreemd, terwijl heden morgen uit een weiland in den Hel- derschen polder door den landbouwer W. M., wonende aan de Keizerstraat alhier, een oonschaap werd vermist. BINNENLAND. Zes Nederlandsche stoomschepen in den grond geboord. Den Haag, 24 Febr. Door den Minister van Buitenlandsche Zaken is een telegram ontvangen van den gezant in Londen, meldende dat deze een telegram ontving van de Scilly- eilanden van kapitein Koning van het Nederlandsche bb. „Noordijk", luidende, dat de schepen „Noor- dijk", „Zaandijk", „Jacatra", „Ban- doeng", „Eemland" en „Gaasterland", die tezamen den 22aten dezer van Falmoutb waren vertrokken, te 5 uur n.m. van den 22sten door een Duitsche duikboot waren getorpedeerd. De minister heeft telegrafisch om trent het lot der bemanningen inlich tingen gevraagd. De bemanningen van de „Eemland" en „Gaasterland" zijn gered; die van de „Noordijk"en „Zaandijk" zyn te Sfc. Marys (Scilly- eilanden) geland. Den Haag. Naar wij vernemen, is het stoomschip „Menado", dat op dezelfde wijze als de andere schepen uit Falmouth was vertrokken, aan het gevaar ontkomen, daar dit schip wegens een defect aan. de machine naar de haven was teruggekeerd. De stoomschepen „Bandoeng", „Me nado" en „Jacatra", alle van den Rotterdamschen Lloyd, de beide eerste van Java, het laatste van New-York naar Rotterdam bestemd; het naar Buenos Ayres bestemde stoomschip „Eemland" en het naar New-York bestemde stoomschip „Gaasterland", beide van dén Kon. Holl. Lloyd, en het atoomschip „Noordijk", van Norfolk naar Rotterdam, het stoom schip „Zaandijk", 7an Rotterdam naar Pbiladelphia, beide van de Holland- Amerika Lijn, waren Donderdag gezamenlijk van Falmouth vertrokken en te 10 uur 80 voormiddag Ltzard gepasseerd. De „Ambon." Bfj het Departement van Buiten landsche Zaken is bericht ontvangen van den Consul-Generaal te Londen, dat het Nederlandsche schip „Ambon" op de thuisreis is getorpedeerd of op een mijn geloopen. Drie-en-veortig man van de bemanning zijn te Dart- mouth geland. De kapitein en de officieren bleven aan boord. Getracht wordt het schip met een Engelsche patrouilleboot naar Plymouth te Bij de Directie van do Stoomv. Mij. „Nederland" was Viydagmorgen nog geen bericht ontvangen. Be vrouw van den kapitein ontving evenwel een telegram, waarin gemeld werd, dat de „Ambon" getorpedeerd was en dat de bemanning was gered. Het schip vertrok 27 Januari van Amsterdam naar Java doch zou eerst Londen aandoen. B(j de maatschappij „Nederland' is later bericht ontvangen, dat het s.s. „Ambon" Donderdag tp Plymouth" is gearriveerd. De „Trompenberg" en „Oetmaraum". De bemanningen van de gezonken stoomschepen „Trompenberg" eD „Ootmarsum" kwam Vrijdag te Lon den aan. Onder hen bevonden zich de jonge vrouw en een zoontje van den kapitein der „Ootmarsum". De mannen zagen er goed uit. Sommigen droegen hun geredde bezittingen, maar de meesten, die blijkbaar alles verloren hadden, waren zonder bagage. De Nederlandsche autoriteiten hadden hun verboden bijzonderheden mee te deelen. De Londensche correspondent van de „Tel.", die deze bijzonderheden meldt, vernam ook dat de „Trom penberg" en de „Ootmarsum" te zamen waren, toen ze door een Duit sche duikboot werden aangehouden, die, nadat de bemanningen de schepen hadden verlaten, ze met bommen tot zinken bracht. Zooals reeds is meege deeld, pikte een Noorsche stoomboot de bemanningen op. Tot zinken gebracht. Volgens te Rotterdam ontvangen particulier bericht is de Noorsche 4/m. bark „Falls of Afton", kapt. Pedersen, van Buenos Ayres naar Rotterdam met 2985 ton lijnzaad, geconsigneerd aan de N.O.T., in het Eng. Kanaal tot zinken gebracht. De lading was te Rotterdam verzekerd. Schepen losgelaten. Men seint uit Batavia aan deN.R.Ct. De stoomschepen Van Overstrae ten, liggende te Freemantle, en Om- bilin liggende te Calcutta, zijn vrij gelaten. De Van 0ver3traeten en de Ombi- lin zijn beide stoomschepen van de Koninklijke Paketvaartmaatscbappij. Onze aeheepvaert. In Den Haag werd gistermiddag beslist of de schepen van Rotterdam naar Amerika zullen vërtrekken tot het balen van graan. Hebben de besprekingen een bevredigend resul taat, dan kan dit vertrek reeds heden- worden verwacht. Een groote moei lijkheid is op het oogenblik de ont zaglijke molestpremie, welke wordt gevraagd, in verband waarmede het niet onmogelijk Is dat de regeerings- vracht voor graan zal worden ver hoogd. In elk geval z(jn de schepen gereed op het eerste sein zee te Verschillende te Rotterdam geves tigde reederijen zijn thans bezig haar voor Noord-Amerika bestemde stoom schepen te proviandeeren en uit te rusten. Hoogstwaarschijnlijk zullen die schepen hedenavond hun reis, langs de nieuwe Noordelijke route en vis Halifax, aanvaarden. De post van de „Nleuw-Ameterdam". Wij hebben vermeld, dat de post van de „Nieuw-Amsterdam", die 81 Januari j.1. van Rotterdam vertrok, doch in verband met den duikbooten oorlog terugkeerde, thans via Engs- land verzonden is. Haast ongelooflijk klinkt het, dat deze post eenige weken rustig op de „Nieuw-Amsterdam" is blijven liggen en dat deze verzonding het onmid dellijk gevolg is van het ingrijpen van een belanghebbende, die een brief aan die mail had toevertrouwd. Zonder diens protesten zouden de brieven er waarschijnlijk nog liggen. Wij hebben het al meer over •ouderlijkeoorlogsprestaties van onze post gehad, maar dit is wel een der wonderlijkste. („Hbl.") Verankerd modei-vllegmaohlne. De bemanning van den stoomtreiler Groningen (VI. 150) geeft bij aankomst te IJmuiden gerapporteerd, dat ze op de Noordzee tussehen het Maas vuur schip en het lichtschip Schouwen- bank had aangetroffen een verankerd model van een watervliegmachine, waarin een als vlieger veïkleede pop was geplaatst. Aan de machine waarheen men zich met de scheepsboot had begeven, omdat men van meening was met een verongelukten vlieger te doen te hebben, werd een groot aantal kope ren contactdraden opgemerkt. Een Duitsche onderzseflr die op eenige afstand werd waargenomen welke had bemerkt, dat men van den treiler een bezoek had gebracht aan de nagemaakte vliegmachine, loste toen een aantal schoten op het toestel, dat bij het 5e schot met een hevige ontploffing in de diepte ver dween. Onderzeeër gestrand. Tussehen Westcapelleen Dom burg is een Duitsche onderzeeboot, bemand met 16 personen, gestrand. Een Nederlandscb officier is reeds aan boord. Het toestel voor draad- looze telegrafie- is afgenomen. De onderzeeboot zal vermoedelijk naar Vlissingen worden gesleept. Men meldt uit Vlissingen; De Duitsche duikboot, die bij Dom burg strandde, is gistermiddag te Vlissingen binnengebracht. Zy is kleiner dan die, welke voor eenige weken hier binnenkwam, en later weer werd vrijgelaten. Naar schatting is de boot 350 ton groot. De be manning ls grooter dan aanvankelyk uit Domburg werd berichtwy telden reeds 25 personen. De boeg van de boot is eenigszins ontzet. De boot is in de binnenhaven gemeerd, in afwachting van orders, wat met boot en bemanning moet worden gedaan. De commandant is door d«Q versperringscommandant gehoord. De erlsls aan Financiën. In de gisteren gehouden vergade ring der Tweede Kamer heeft minister Cort van der Linden een verklaring afgelegd in zake het aftreden van minister Van Gyn. De minister meende aan de Kamer zulks schuldig te zijn, mede in verband met de vragen van den beer Troelstra. De aftreding beteekent noch een wyziging voor de regeering van de door haar tot heden gevolgde poli tiek, noch een reactie tegen het votum der Kamer. Zy is een gevolg van een verschil van gevoelen nopens de uitvoering der diatributiewet, ech ter niet betreffende de gelden, noch het stelsel der wet. Daarby had de afgetreden minister, hoewel slechts noode, zich neerge legd. Minister Van Gijn'waB echter van moening, dat hem over de doel matige besteding der kredieten over wegende invloed moeBt worden toe gekend. Deze meening was in strijd met het gevoelen van ie overige leden van den ministerraad, hetgeen minis ter Van Gyn aanleiding gaf zyn ontslag by de Koningin in te dienen. Ein overstrooming. Soerabaya. Eergiaternacht z|jn de dyken van het Porongk'anaal bezwe ken. Dertien dorpen zyn ondergeloo- pen benevens duizenden bouwB sa- wah grond, duizenden bouws visch- vy ver en twee honderd twintig bouws suikerriet. Ovoretroomlng In Soerakarta, Semarang. Door een overstrooming van de Padas (zijrivier van de Solo rivier in de- residentie Soerakarta) werden bruggen vernield en werd groote schade aan land en huizen toegebracht. Da gimnntilljkt maaltljdin. De Wormerveersche correspondent van „Het Volk" schrijft Nog één dag vroeger dan men bad gedacht is te Wormer de gemeente- lyker spyskokery begonnen. Dank zy de voortvarendheid van burgemeester Kooiman heeft nu Wormer niet al leen zyn gemeenteiyke koöpsratie en inkoopcentrale met eigen pakhuizen en kantoor, maar ook zyn „gemeen- teiyke spijziging", zooals men die tot nog toe in dezen vorm alleen kende in het buitenland. We namen een kykje tussehen 11 en 1 uur, toen de smakelijk toe bereide hutspot van aardappelen, witte kool en ryst gekookt met vet, als gestampte pot, k 10 cents per kilo verkrijgbaar was. Huismoeders en ouden van dagen traden met hun potje naar voren om hunne portie af te halen, die, bereid door een be kwamen bok, geassisteerd door pro pere huismoeders en jongedochters uit Wormer, te voorschijn kwam uit de grootere ketels, ieder van 200 liter inhoud. Naar believen kon men er voor 15 cents per portie (1% ons) een flinke gebraden carbonade by krijgen en zoo haalde menigeen voor zyn kwartje 2 diepe borden vol (1 kilo) eten met een stuk vleesch er by. Grootere gezinnen, b.v. van 4 vol wassenen en 2 kinderen, hadden aan 5 kilo voor 50 cents genoeg warm eten vóór één maal, zonder vleesch. Voor één gulden in totaal of ruim 16 cents per man hebben deze 6 personen ieder by hun potje dan nog een carbonade van bijna een ons. En zoo zal men dan voortaan te Wormer nk deze goedgeslaagde proef van Dinsdag minstens tweemaal per week voorloopig geatampten pot met vleesch voor 10 k 20 cents per maal- tyd, en spoedig ook 1 of 2 maal per week goede soep van de gemeentelijke keuken aan het Zaandammerpad kunnen halen. Dat men te Wormer nu reedi met de zaak zeer is inge nomen, bleek al voldoende. Niet minder dan 650 personen hadden zich (tot Maandag) voor deelname opgegeven en 450 daarvan konden den eersteD dag worden gespijzigd. Men zal nu nog een tweetal groote ketelB bykoopen, want de toeloop van deelnemers wordt stellig nog grooter, nu de kokerij eenmaal met succes is begonnen. De enkelen, die den eersten dag den hond in den pot vonden, kregen voor een prikje nog een paar van de resteerende carbo- nades en een extra wittebroodkaart. Donderdag of Vrydag zal er genoeg zyn voor allen. Wy kunnen ten slotte nog mede- deelen, dat er uit verschillende plaat sen in ons land informaties worden ingewonnen naar de manier, waarop Wormer de zaak zoo vlug opzette en zoo kordaat ten uitvoer brengt. Korin voor gtdlstllloord en blsr. Dezer dagen werden tot den Minis ter van Landbouw, Handel en Ny- verheid, adressen gericht met het verzoek, maatregelen te willen treffen tot beperking van het beschikba?|. stellen van het graan voor brandje»' ryeD en brouweryen. Aan het Centr. Bureau v. d. Volks bond tegen drankmisbruik is intus- schen by onderzoek gebleken, dat sedert October 1916 geen koren van Regeeringswege aan jeneverstokerijen of bierbrouwerijen is verstrekt, terwyi toch de regeering den geheelen invoer van koren aan zich heeft getrokken ter distributie en op den geheelen Nederlandschen korenoogst beslag heeft gelegd. De jeneverstokeryen en bierbrouweryen verschaffen zich dan ook op andere wijze hunne grond stoffen, welke thans dus niet meer kunnen beBtaan in koren, voor de volksvoeding geschikt. De jenever wordt thans gemaakt o.a. uit mais, het bier zoo goed als uitsluitend uit mout, welke geregeld uit Amerika wordt aangevoerd. Een maatregel, om ook in 't gebruik van mais enz. door de jeneverstoke ryen van Regeeringawege in te grijpen indien voor de volksvoeding ook mais mocht onmisbaar worden, zal natuur lijk niet dan in den uitersten nood worden genomen. We behoeven slechts te denken aan de gist, welks fabricatie geheel van de spiritusfa brieken (jeneverstokerijen) afhankelyk is en aan de spoeling, als voedsel voor onzen veestapel zoo belangrijk, om nog niet te gewagen van het gevolg dat duizenden door plotselinge stopzetting van het bedrijf hunne broodwinning zouden verliezen. Eio aanslag? Men seint ons uit Groningen; Den 15den Januari 1.1. werd door een persoon, zich noemende Rooker, van Sittard, een kamer gevraagd in het hotel „De Zeven Provinciën". De man had een groote kist by zich, die later werd geopend toen de man niet terug kwam, en een groote hoeveel heid benzine bleek te bevatten. Den 2den Februari kwam opnieuw iemand in genoemd hotel met een groote kist en vroeg dezelfde kamer. De vrouw van den hotelier vroeg hem, of by dezelfde persoon was die eenige dagen geleden ook daar had gelogeerd. Hij ontkende en men sloeg daaraan geloof, doch toen de hotelier den 8sten Februari een brief ontving, waarin een onbekende hem meedeelde, dat een tot tweemaal toe beproefde aanslag om bet hotel in vlammen te doen opgaan mislukt was en een derde poging op geheel andere wyze werd voorbereid, werd de politie ten tweede male in de zaak gemoeid (haar onderzoekingen van de eerste zaak hadden niet tot een resultaat geleid). Uit het tweede onderzoek bleek, dat de bedoeling had voorgezeten een kistje met kruit door middel van een lont te doen springen, dat dan de groote hoeveelheid benzine zou doen ontploffen. De scbryver van den brief had tevens laten weten, dat hy ge negen was meer te zeggen, mits men hem betaalde en hy uit de handen der politie bleef. De hótelier, de heer Hamers, werd uitgenoodigd, als hy op het voorstel inging een advertentie in de „Tele graaf" te plaatsen onder het motto „Jan, keer terug", met het bedrag, dat het hem waard was. De zaak kreeg hierdoor een meer ernstig aan zien. De heer Hamers, die steeds aan een misplaatste grap had geloofd, begon er nu anders over te denken en de politie zette haar onderzoek voort. Zij ontdekte, dat de kist behalve de genoemde hoeveelheid springstof fen, nog bevatte een fleschje groen vocht, dat volgens den deskundige dr. W. van den Berg, de sporen van de benzinelucht totaal zou doen ver- dwynen. Het onderzoek had evenwel weinig resultaat; doch op den 16den Febr. ontving de heer Hamers opnieuw een brief met de mededeeling, dat de schryver deel uitmaakte van een complot en dat hij van een derden persoon de opdracht had tegen be taling van 2000 gulden het Hotel „De Zeven Provincifln" in de asch te leggen. Hy was genegen namen te noemen van de ouders van de daders van de reeds mislukte aanslagen, mits ,'men hem 800 gulden zond aan het adres W. Z. 410, kiosk Centraalstation Amsterdam. De inspecteur van politie Molenaar trok daarop naar Amsterdam en met behulp van de recherche aldaar ge lukte het hem den schryver te arres teeren, toen hy van een witkiel, dien hy had gezonden om den brief af te balen, den brief in een zy straatje in ontvangst nam. Het bleek te zyn Arie Bloemers, champagnefabrikant te Santpoort. Als zyn medeplichtigen werden later gearresteerd ChriBtiaan Sanders, eigenaar van het hotel „De Zeven Provincifln", caféhouder te Amsterdam, Schilder, te Amsterdam en Van den Berg, ry wielhandelaar te Amsterdam. Allen zyn thans in arrest. Of de aanslag was bedoeld tegen het hotel of tegen het daarin ook gevestigde Ingelsche consulaat is nog niet vast. Wel staat vast, dat de heer Brellevik, de Eogelsche consul, het geraden vond te verhuizen. Da oaarval ta Wlniohotan. De rechtbank te Winschoten heeft Jan de Boer, wegens diefstal van een rywiel en diefstal van papieren ten kantore der firma Groeneveld, voorafgegaan, vergezeld en gevolgd van geweld of bedreiging met geweld, Ingezonden Mladadaflllng. dat ik vroeger een of meer der moderne talen geloerd had, het zou mij zoo uitstekend te pas komen". Zoo spreekt of denkt menigeen en toch, wat voordeel geeft die verzuchting? Wat vroeger verzuimd is kan nu nog gebeuren. Neemt even den tyd en de geringe moeite een proefnummer aan te vragen van „Ons Studieblad". Dit weekblad brengt U op geleidelijke, prettige wyze op de hoogte van uitspraak en schryfwy'ze van de vreemde talen en brengt U zoover, dat U een eenvoudig boek in zoo'n taai kunt lezen. De prys is f 0.50 per maand. Proefnummers gratis en franco. A. F. 8. LEIDERITZ, Witts dt Wfthstraat 23, Amsterdam. D. H. SCHENK, {„Hoofdondarwljnrs, T9|efflon Zu,d zwaar lichamelyk letsel ten gevolge hebbende, tot twaalf jaren gevange nisstraf veroordeeld met aftrek der voorlooplge hechtenis. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 23 Fabruari. Hat 80-mlllloaR-ontwarp. Na de verklaring van den Minister van Binnenlandsche zaken, (zie elders in dit blad) komt in behandeling het wetsontwerp tot aanvulling en ver hooging van het 10e hoofdstuk der Staatsbegrooting 1917 (beschikbaar stelling van levensmiddelen), waarby tevens de levensmiddelen-voorziening in het algemeen in behandeling komt. De heer Sannes (s. d.) wyst op het buitengewoon ingewikkelde sy steem der levensmiddelenvoorziening. Men wordt overstroomd door circu laires, krantenberichten, enz. Het is onmogelijk de zaak in haar geheel te overzien. Zy ia daardoor van veel te grooten omvang. Spr. behandelt in groote lynen de distributieregeling. Hy is van meening dat een geen vaste lyn is te ontdek ken in het systeem. De minister komt Bteeds achter de feiten aan. Er heerscht een stelsel van stelselloosheid. De heer Sannes meent, dat er te weinig contact is tussehen minister en volk. De minister zal zich wel niet verbeelden dat hy de populairste' man is in Nederland, al weet spr. niet of iemand anders zyn arbeid beter zou hebben verricht. Spr. wyst op de aardappelmoeilyk- heden, die groote ontstemming heeft gewekt. Telkens is het volk bly ge maakt met een doode muscher waren regelingen op papier en toen de Diatributiewet in werking trad, kon men allerlei artikelen alleen op papier verkrygen. Er werden toezeggingen gedaan, die niet werden vervuld. Do gemeente Amsterdam heeft getracht in den nood tegemoet te komen door verlaging van den rijst- prys, maar werd toen bedreigd met inhouding van een toelage uit de oorlogswinstbelasting. Dit optreden van den miniBter heeft groote ont stemming gewekt.* De maximumpryzen door den mi nister vastgesteld acht spr. veel te hoog. Een landbouwer had hem voor gerekend hoeveel extra winst gemaakt werd. Dat wordt hun dus cadeau gegeven, om ze te dwingen hun plicht te doen. Spr. vraagt verder of wel alles gedaan wordt om de productie zoo veel mogelijk uit te breiden. De kunstmestvoorziening moet beter worden. Ook de veevoeder voorziening deugt niet en moet beter georganiseerd worden. Ten aanzien van de brandstoffen zou Bpreker gaarne Iets bemerken van een groot initiatief. In onze veenen ligt nog voor tientallen jaren turf. Er wordt echter eer minder dan meer geproduceerd als gevolg van het gebrek aan arbeidskrachten. De regeering moet de afgraving zelf in handen nemen. Verder bespreekt de heer Sannes nog de oppositie tegen de distributie- wet. De heer van Beerensteyn (s.d.) wyst er op dat de minister thans gekomen is tot de reeds vroeger aan bevolen rantsoeneering. AIf de mi nister reeds Nby de Diatributiewet aan dien aandrang had toegegeven, zouden vele moeiiykheden voorkomen zyn. De heer Snoeck Henkemans meent, dat er geen overwegende redenen zyn om van het tegenwoor dige stelsel af te wyken. Dit zou de kracht van het werk ondermynen zonder verbetering te brengen. Wat de flnancieele zyde van het vraagstuk betreft, merkt spr. op, dat, indien het om de volkvoeding gaat, men zich niet door flnancieele over wegingen mag laten weerhouden. Spr. verdedigt verder de minimum pryzen voor de landbouwproductie. Wat de verlaging van den rystprys tot 10 cent betreft, dit acht spr. ontoelaatbaar. De gemeenten gaan daartoe over, omdat zy slechts %0 der kosten dragen. Indien zy 26% moeten betalen, gelyk spr. indertyd wenschte, zou dat niet gebeuren. Spr. zou gaarne eenige mededee lingen ontvangen, betreffende aard appelen en boonen. Met de aardappe len gaat het nu iets beter, maar er zyn geen boonen. De vergadering wordt verdaagd tot Zaterdagochtend. INGEZONDEN. Geachte Redactie I Heden kwam in „De Vrije West fries" het volgende bericht voor Namaak-patrolaam. Een inwoonster te Brummen kwam dezer dagen tot de ontdekking dat men op zeer eenvoudige en goed- koope wyze zyn petroleum kan aan vullen. Dit deed zy als volgt Zy nam een halve liter petroleum, 5 ons soda en 2 liter water. De soda loste zy in het water op en dit mengsel wierp zy in de petroleum. Dus nu had zy 8 L. olie. Het mengsel deed zy in een lamp en zag tot haar verrassing dat het licht uitstekend was, er was niets te bespeuren van rook, walm, of dergeiyke meer. De vlam was hel derder dan van petroleum alleen. Een inwoner van Zeist, de heer 0. Lamme, heeft ook een proef met dit mengsel genoman, en kwam tot dezelfde gunstige resultaten. Dit voorschrift werd door onder- geteekende en eenige ingezetenen opgevolgd, en gaf het meest verras sende resultaateen helder, beslist reukeloos licht. Ook in een petroleum stel was het gebruik zeer gunstig. Het verdient aanbeveling eiken dag de pit een weinig af te snyden. In dezen tyd van schaarschte ver dient deze proef in ruimen kring te worden genomen, en wy bevelen haar gaarne by onze ingezetenen aan. U dank zeggend voor de opname. Hoogachtend, Uw dw. dn., A. Mynheer de Redacteur 1 Nu over het voorstel tot vaststel ling eener verordening op de win kelsluiting de stemmen staakteD, mag het bepaald van eenig nut zyn, alvorens eene nieuwe stemming hier over plaats heeft, eenige motieven der voorstemmers (7 uur) in een ander daglicht te stellen dan dit in de gemeenteraads vergadering van Dinsdag 20 Febr. is geschied. M. de R., helaas zyn de weinigen aangeslotenen by de Helderscbe win- keliersvereeniging, het lang niet allen met de heeren Adriaanse en Bier steker eens, dat zy bijna ananlem voor een vervroegde winkelsluiting om 7 uur zyn, zeker myneheeren wanneer een verordening in dier voege werd aangenomen, legt men zich natuurlyk en vooral in deze tydsomstandigheden, daar by Deder, maar ik kan U met zekerheid zeggen dat niet alleen het grootste gedeelte der wel aangeslotenen, maar ook het meerendeel der niet aangeslotenen, het met de heeren De Zwart en Breda eens zyn om het amendement op art. 1 te wijzigen en inplaats van 7 uren 8 uur te lezen. U, Mynheer de Redacteur dank zeggend voor de verleende plaats ruimte. Hoogachtend, S. Maandag worden nummara voor cokasbonnon afgegeven voor do lattars: A an B. SPORT. Voetbal. H.F.G. II-K.F.C. I. Aanvang 2 var. Na de lange gedwongen rust einde- lyk weer eens een voetbalwedstrijd, tenminste wanneer de toestand van 't veld spelen toelaat. We vertrouwen dat tydig zal worden bekend gemaakt indien dit niet 't geval is. Voor de reserves hangt van dezen wedstryd hoogst waarichyDiyk het kampioenschap af. Immers wordt ook deze match gewonnen, dan zyn zij 2 punten op K.F.C. voor. K.F.C. heeft nu n.1. uit 7 wedstryden 12 punten en H.F.C. uit 8 wedstrijden 14. Belde clubs zyn dus 2 punten kwyt, zoodat de komende strijd zal moeten uit maken wie de leidiog neemt. In Koog a/d. Zaan hebben onze reserves zich kranig gehouden. Met een 8—1 overwinning kwamen de rood witten toen thuis. Vrywel bet zelfde elftal komt morgen binnen do kalkiynen en we vertrouwen, dat de heeren 't goede werk van De Koog zullen voortzetten. Daar 't eerste elftal niet speelt, is ieder nu in de gelegenheid dereserve- apejers eens ir. actie te zien. By gunstig weer verwachten wy dan ook een talryk publiek. 't E'ftal stelt zich als volgt op: Kwast BuJJl Gode Overhssm TJssbsii Helleman Korver Kwlnkelenberg Burtela Fo* DorI(Jn Steuncomité „Helder". In dank ontvangen van 10—28 Februari *17: W. N. t. C. f 60.-; J. M. f 1.-. Wy mogen er nu wel op wyzen dat bydragen ons zeer welkom zyn, want de kas raakt uitgeput, terwijl de uitgaven stygen. De Penningmoeater W. Biebstbxeb, Loodseracht SI. MARINEBERICHTEN. By beschikking yen den minister T»n marine z£n geplastatluitenant tex xee der 3e kl. jkr. O. Tan de Brandeiet in rel Wachtschip te Wil iemsoord an J. Lagaay aan booxd yen Hx. Me. Koxtenaer. De offleier machinist derZekl. J. J. Moatanus, thans ter beschikking, wordt 1 Maart geplaatst ean boord yen Hr. Hs Koningin Immi en de officier-meuhinist der 8e kl. p. van den Bob met denzelfden datum overgeplaatst van Hr. Me. Koningin Bmma naar Hr. Ms. Schorpioen. Be bevolen everplaatRingen van bootsman I). Dursn, van Hr. Ma. Noordbrabant naar Br. Ms. Wachtschip Hellevoetsluis, sn J. A. Ho), van Er. Ms. Wachtschip Hellevoeteluls naar Hr. Ms. Noordbrabant, ztfa ingetrokken. B(j Kon. besluit is, ingaande 1 April, benoemd tot chef van denmagaEtJndlenstby hetmarlce- etablissement te Amsterdam, de griffier bQ die inrichting J. P. Poelmanbevorderd tot griffier bij dit etablissement, de commies b() 'sByks- werven, thans geplaatst te Willemsoord, A. O. F. Philipse; bevorderd tot commies bQ 's Rijks werven,de adJunot oommtes, thans geplaatst te Willemsoord, J. W. Smitkbeooemd tot adjunct oommiAn hll -.niltHWArvAn Halrl.tV th.n... Burgerlijke Stand v. Helder, Van 22 tot 28 Februari. ONDERTROUWDJ. v. d. Mvfc en H. Keizer. GETROUWDP. v. d. Zee on C. Visser. BEVALLENG. Yenema geb. Mulder, z. A. Dienaar geb. Appel, z. J. Faber geb. Jansen, d. M. E. Kre- mer geb. Sperling, d. J. Hienekamp geb. van Selm, z. OVERLEDEN: J. v. d. Vliet, 11 m. C. Riekwel, 2 jaar. AQENDA. lente Heldersche Bioscoop. Kanaalweg 113. Hoofdnummer: Do eerste offloleele regeeriugafllm Leger en Tloot. Witte Bioscoop. Koningstraat. Hoofd nummer: Voor st)n roem. Oluema Palaoo. Binnenhaven 9. 3 Hoofd nummers SUngaree en De gouden kral- leboL 36 Febr. Specialiteiten in Casino, S uur. SSVolR. Kunstavond door J.B.SchnU lnflasine 6 nar.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 5