een Hectoliter ANTHRACIET DE OORLOG. Te BURGEMEESTER van HELDER brengt ter kennis, dat by den gewonen handelaar van af Woensdag 28 Februari /erkrljgbaar is ten hoogste tegen den prijs van 12.20 per Hectoliter. De handelaar is gehouden een staat aan te leggen, vermeldende de namen van hen, aan wien de anthraciet wordt verstrekt. Allen,'die op eenigerlei wijze mis bruik maken of doen maken, kunnen van de distributie worden uitgesloten. Helder, 27 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, W. HOUWING. Van het Westelijk front. Londen, '24 Februari. Ten gevolge van den toenemenden druk, door onze troepen op den vijand uitgeoefend, heeft hij vandaag opnieuw stellingen van beteeken is aan beide oevers van de Ancre ontruimd. Wq maakten flinken vooruitgang bij Miraumont ter breedte van een mijl en drongen in Petit Miraucourt binnen. Eveneens schoten we op een front van anderhalven mijl bezuiden Serre op. Wij heroverden terstond met een tegenaanval een post dien de vijand b(j Lens stormenderhand had ge nomen. Londen, 25 Februari. De vijand ja in de laatste vier-en-twiutig uur voortgegaan langs de Apcre terrein prijs te geven. Wij hebben het dorp Serre en andere belangrijke punten verder Oostwaarts bezet met kleine afdeelingen, die, op een breed front voorwaarts gingen. Wij hebben gister avond met succes overvallen gedaan ten Oosten van Vierstraten. Onze troepen brachten den vijand zware verliezen toe, en namen 3 mljnwer- pers, 55 gevangenenen en 1 machine- kanon. Des nachts drongen wij ook de vijandelijke stellingen ten Oosten van Armentières binnen. Londen, 26 Febr. De vorderingen der EngelscheD op beide oevers van de Ancre duren voort over een fiont van elf mijlen en een diepte van twee mijlen. Wij bezetten een sterk punt genaamd Butte de Warlencourt, als- medededorpen Warlencourt, Eaucourt Pys en Miraumont, en bereikten den rand van Puisieux, Lebarque en Irles. Maarschalk Haig, meldt voorts goedgeslaagde raids en artillerie- aanvallen. Berlijn, 28Februari. In verschillende vakken van tusschen Armentières en de Ancre mislukten Engelsche ver ken n iD g sa an vallen Ten Z. van Cernay in Champagne vielen 'dp Franschen vergeefs aan. Tusschen Maas en Moezel gelukten verkenningen van onze afdeelingen. Van het gevechtsterrein In Mesopotemli. Londen, 26 Febr. Het zuidelijke gedeelte van de Sannaijat-stelling,dat op Donderdag genomen is, bestond uit twee linies van 450 yards breedte en 100 yards diepte. Zes tegenaan vallen mislukten. Onze aanval op Donderdagmiddag had de vermeeste ring van twee andere linies op een /ront van 900 yards ten gevolge. Voor het aanbreken van den dag van Vrijdag staken wij den Tigris over in de nabjjheid van de Sjoemran- bocht. Wij versterkten de stelling tegen het invallen van den nacht, ondanks hardnekkigen tegenstand. Tegelijkertijd hervatten wy den aanval op Sannaijat en vermeesterde de derde en vierde linie op een front van 1050 yards. Vrijdag hebben wij in het Sjoemran- vak 544 gevangenen gemaakt. Koet el Amara bezet. Londen, 26 Febr. Zaterdagochtend in de vroegte hebben wij den hoogte kam over de engte van het schier eiland Sjoemran genomen. De vijand is in vollen aftocht in de richting van Baghailab, bewesten Koel el Amara. Een sterke krijgsmacht cava lerie en infanterie stond den heelen dag in heeten strijd en berokkende hem ernstige verliezen. De geheele stelling van Sannajjat tot Koet el Amara werd vermeesterd. Koet valt den Engelschen daardoor vanzelf ih banden. Het is nog niet bekend, wat de verliezen, alles bij elkaar, der Turken zijn. In twee dagen namen wij 1730 man gevangen, en werden 4 kanonnen, 10 machinegeweren en 5 mijnwerpers buit gemaakt De duikboot- en mljnoorlog. De Engelsche s s. „Falcon", „Iser" (2160 ton), en „Algiers" (2381 ton), een Maltezer zeilschip en drie trawlers zijn in den grond 'geboord. Pakotboot getorpedeerd. Londen, 26 Febr. De paketboot „Laconia", van de Cunard-lijn (18.099 ton) is op de thuisreis van New-York zonder waarschuwing getorpedeerd. Er zijn 270 overlevenden, waarvan een aantal passagiers tegen midder nacht in een Engelsche haven wordt verwacht. Neutrale' schepen in de gevaar lijke zBn'a. Evenals het Amerikaanscbe stoom schip „Phlladelphia", heeft ook het proefschip „Orleans" de reis door het gevaarlijke gebied volbracht zonder aangehouden te worden. Heden werd het te Bordeaux verwacht. Te Havre arriveerden 2 Braziliaan- sche stoomschepen, de „Taquary" en „Tibagy". Uit bovenstaande berichten zou men af moeten leiden, dat de Duitsche duikbootcommandanten bij de uit voering v. d. verscherpten duikboot oorlog wel degelijk de nationaliteit der schepen in aanmerking nemen. Amerikaansche (en ook Braziliaan- sche schepen worden blijkbaar anders behandeld dan Nederlandache die geen contrabande vervoerden, en de reis ondernamen in overleg met de Duitsche autoriteiten. Resultaten ven den duikboot- oorlog. Berlijn, 25 Febr. In de maand Januari zyn 170 vijandelijke handels vaartuigen, met te zamen 336.000 ton, door de marine der centralen tot zinken gebracht. Hiervan zjjn 91 Engelsche vaar tuigen met 245.000 ton. Bovendien z(ju 58 neutralen met 103.500 tou wegens vervoer van contrabande to zinken gebracht, zoodat het geheele verlies in Januari 228 vaartuigen met 489.500 ton bedraagt. Sedert het begin van den oorlog zijn 4.357.500 ton verloren gegaan, waarvan 3.314 500 ton Eogelsche schepen. Bovendien zyn 459 neutrale schepen met 631.000 ton wegens vervoer van contrabande tot zinben gebracht of als prijs opgebracht. Beschieting van de Engelsche kust. Londen, 26 Februari. Een patroelje onzer torpedojagers heeft tusschen elf en twaalf uur vannacht verschei dene vijandelijke torpedojagers ont moet en is daarmee eenigen tijd slaagB geweest. Onze torpedojagers, die hevig met geschut en torpedo's werden beschoten, zijn onbeschadigd gebleven; de uitwerking van hun vuur op den vijand bon wegens de duisternis niet worden nagegaan. Een andere groep vijandelijke jagers heeft een kwartier lang de onversterkte steden Broadstaira en Margate be schoten. Zoodra het vuur werd ge hoord, stevenden onze strijdkrachten, die in de buurt waren, aan op den vijand, die echter maar zoo kort bleef, dat hij verdwenen was tosn onze schepen aankwamen. Er vrouw eu een bind gedood, twee kinderen zijn gewond. Berlijn, 26 Febr. In den nacht van 25 op 26 dSzer hebben gedeelten onzer torpedo strijdkrachten, een uitval in het Engelsche Kanaal gedaan tot voorbij de lijn Dover Calais en den Theemsraond. De in het Kanaal opereerende Engelsche torpedojagers zijn na een hevig gesehutgevecht verstrooid. Verscheidene ervan, door treffers beschadigd, ontweken verde ren strijd door een overhaasten terugtocht. Onze booten hebben geen verliezen of avery geleden. Overigens is in dit gebied niets van den tegenstander gezien. Een ander deel onzer torpedobooten is zonder eenige bewaking aan te treffen, tot North Foreland en in de Duins doorgedrongen en heefc de militaire kustwerken by North Fore land, de daarachter liggende stad Margate, alsmede eenige dicht onder de kust ten anker liggende vaartuigen met waargenomen goed gevolg onder vuur genomen. Al onze booten zijn geheel onbeschadigd teruggekeerd. Eun Fransch luchtschip neergeschoten. Berlijn, 26 Febr. In den nacht van 23 op 24 Febr. werd door ons af weergeschut by Wielferdingen ten we3ten van Saargemünd een Fransch luchtschip in brand en naar beneden geschoten. Bij het neervallen op den grond ontplofte de meegevoerde voorraad explosiefstoffen de geheele bemanning van veertien koppen werd gedood. De Vereenlgde Staten en Duitschland. De Amerikaansche Senaat heeft beraadslaagd over een voorstel van den senator Fall, om den president te machtigen de strijdmiddelen van de Vereenigde Staten te gebruiken ter bescherming van de eigendommen en levens van Amerikaansche burgers ter zee. Hevig schijnen de debatten over die motie te zyn geweest. Vooral van Republikeinsche zyde werd den president gebrek aan actie verweten. En het schijnt wel, dat de republi keinen er eenigszins huiverig voor zyn om den president in het bezit te stellen van machtigingen zonder de zekerheid, dat hij die zal gebrui ken in den geest van de meerderheid van het Congres. De Grondwet van "de Ver. Staten bepaalt, dat het Congres voor twee jaar zitting heeft; de zittingsperiode, geopend 4 Maart 1915 des middags, eindigt op 4 Maart 1917 des middags. Dan is de periode van het 64e Con gres voorbij, en treedt het 65e op. Maar de Grondwet bepaalt verder, dat het Congres in den regel bijeen komt op den eersten Maandag in December. Wanneer dus de nood zakelijkheid blijkt, moet het nieuwe Congres, dat in November werd ge kozen en op den 4en Maart in functie treedt, worden opgeroepen voor een buitengewone zitting. En nu zegt het Reuter bericht over de zitting van den Amerikaanschen Senaat, dat de Republikeinen niet gaarne den presi dent een te groote macht willen geven, om te handelen in de quaestie tusschen Duitschland en de Veree nigde Staten, maar er op willen aansturen om een buitengewone zit ting van het nieuwe Congres bijeen te roepen, dat dan over de beslis singen toezicht kan houden. De door Fall voorgestelde motie dan ook niet door den Senaat aangenomen, maar werd verwezen naar de Senaats commissie voor de buitenlandsche zaken. Woensdag zal de Senaat opnieuw vergaderen om de motie, met het advies van de Senaats commissie te behandelen. („Hbld.") Uit Washington wordt d. d. 26 Februari nog gemeld, dat President Wilson in een vereenigde vergadering van de twee huizen van het Congres een rede heeft gehouden, waarin hy machtiging vroeg om de Amerikaan sche zeemacht in volle zee te .ge bruiken. De president vroeg machtiging voor de afkondiging van de gewapende onzijdigheid. Hij heeft uitgewerkte jlannen ontworpen, om de Ameri- raansche schepen, die de oorlogszone wenschen te bevaren, te beschermen en zal uiteenzetten, dat ofschoon hij vrede wenscht, eriets grootera is dan vrede, nl. de bescherming van de souvereine rechten door de Ver. Statenen dat de rechten van Ame rikaansche schepen, om ongehinderd de volle zee te bevaren, moeten wor den gehandhaafd. PLAATSELIJK NIEUWS. Bij B. B. is ing. 1 April de schrijver b(j 'a Rijks werf te Willemsoord C. A. Dekkefs, wegens meer dan 55-j. leeft, en meer dau 10-j. dienst als beambte op jaarloon, eervol ontsl. uit 's R(jks dienst verl. Bij K. B. is ing. 1 April aan dr. T. D. Detmers, op z. verzoek, eervol ontsl. verl. als leeraar R. H. B. S. te Helder. - Te Utrecht slaagden voor het examen nuttige handwerken de dames F. M. C. Harjer, H. J. Prass en P. Swart, alhier. GOEDKOOP ETEN. Op verzoek van den Volksbond tegen drankmisbruik kwamen de beeren Dibbetz, Biersteker, v. d. Bilt, Heyblok, Smit, v. Loo, Baak, de Zwart, v. Klaveren, de Nljs, Labout en Braam bijeen, om te besprekeif op welke wijze de distributie van goedkoop eten het beste zou kunnen geschieden. Het bestuur wenscht, omdat er geen winst behoeft gemaakt te worden, de prys zoo laag mogelijk te stellen en de uitgifte zoodanig te regelen, dat. dit het gemakkelijkst is voor het publiek. Wanneer het eten afgehaald zou moeten worden in de Oostslootstraat 16, zou dit voor iemand b.v. uit de Middenstraat te veel tijd vergen, terwijl sommige vrouwen niet van huis kunnen b.v. omdat ze de kinderen niet alleen kunnen laten; daarom worden agentschappen gevestigd. Wil men echter het eten thuis brengen, dan moeten daarvoor worden aangeschaft pannen en wagens enz. Deze uitgaven zullen de prijs van dat eten verhoogen. Om het nu iedereen zooveel moge lijk naar den zin te maken, werd besloten bet eten beschikbaar te stellen lo. af te halen aan de keuken in de Oostslootstraat 18 2o. af te halen bij agenten in verschillende wyken; 3o. thuis te brengen. Natuurlijk No. 3 tegen een ver hoogden prijs van waarschijnlijk 5 cent per. geziD. Om de afhalers niet te leur testellen en het overhouden van eten te voor komen verdient het aanbeveling den vorigen middag vóór 2 uur in de Oostslootstraat 18 of by den agent te waarschuwen, dat men den vol genden dag eten wenscht te halen. Tegen contante betaling wordt daarvoor een bon afgegeven. Het thuisbrengen is niet zoo ge makkelijk te regelen. In verschillende wijken zullen winkeliers worden aangezocht om als tusscheDpersoon op te treden. Bij hen kan men zich dan den vorigen middag vóór 2 uur tegen contante betaling voorzien van een bon voor de gewenscbte hoeveelheid eten thuis te bezorgen. Deze tusschenpersonen waarschu wen de keukei), die voor de uitvoering zorg draagt. Bij het in ontvangst nemen vau het eten kan de pan, waarin het gebracht werd, teruggegeven worden; anders moet deze later worden af gehaald. Elke week wordt in de plaat selijke bladen en -bij de agenten kend gemaakt het menu en de prijzen voor de volgende dagen. Natuurlijk zal in de praktijk blyken dat deze regeling voor verbetering vatbaar is en daarom besloten den aanhef genoemde heeren zoo nu en dan samen te komen om gewenschte wijzigingen te bespreken. Men kan dus bij hen zyne. wenschen kenbaar maken. Om eene schatting te kunnen maken hoeveel porties noodig zullen wordenpersonen die van het goedkoop eten gebruik willen maken, verzocht zich nu reeds bij den luitenant Braam, Marinewerf, op te geven, met vermei ding of ze het kl of niet thuisgebracht wenschen. Niemand behoeft zich voor meer dan één maal te binden, doch eiken middag voor 2 nur kan men zich desgewenscht opgeven voor den vol genden dag. Waarschijnlijk zal Dinsdag 6 Maart voor den eersten keer eten beschik baar worden gesteld. Levensmlddelenvoorzianlng. Inzake de Levensmiddelenvoorzie ning is het volgende dringende telegram verzonden Minister van Landbouw Den Haag. Ondanks alle pogingen van Ge meentebestuur Helder en Levens middelen bureau zyn in gemeente noch aardappelen, qoch rijst, erwten, boonen of havermout verkrijgbaar. Er is groot gebrek aan levensmiddelen. Toevoer per kanaal nu nog onmoge lijk. Verzoeke onmiddelyk te zorgen, dat levensmiddelen met spoed worden toegezonden en inmiddels bevoegdheid gegeven wordt om beslag te leggen op aanwezige Javarljst. Een en ander dringend noodzakelijk om ouge- wenschte toestanden te voorkomen. Voor de Commissie voor de Levensmiddelen voorziening uit de Arbeidersbeweging, DE ZWART. 26/2—1917. De Winkelsluiting. Door de Commissie ter verkrijging van een wettelijke negen uuraluiting te Helder, is aan B. en W. d meente Helder het volgende schrijven toegezonden Edelachtbare Heeren, - Blijkens mededeeling in de plaatse lijke bladen kon bü de stemming over de vaststelling van een wettelijk sluitingsuur, dit voorstel in de ge meenteraad van Helder geen meerder heid verkrijgen. Ondergeteekenden veroorloven zich de vrijheid namens de commissie, welke zich ten doel stelt de verkrijging van een wettelijke verordening op de negenuursluiting te Helder, Uw Edel achtbaar College beleefd te verzoeken het daarheen te willen leiden, dat bjj e. v. stemming in de gemeenteraad, het voorstel omtrent negenuursluiting los worde gemaakt van de tijdelijke maatregel, om ter verkrijging van gasbesparing de winkels om zeven urn- te doen sluiten. Waar blijkens de vrijwel algemeene instemming welke het voorstel voor wettelijke negenuursluiting te Helder ondervind, deze veel kans biedt thans door den gemeenteraad te worden aangenomen, zoude het voor ondergeteekondeneen groote teleur stelling zijn wanneer deze verordening, om een tijdelijke maatregel voor gasbesparing, gevaar liep te worden verworpen. Namens de Commissie ter verkrij ging van een wettelyke verordening op de negenuursluiting: w.g. H. C. M. Ntpels, Voorzitter. B. Meijer, Secretaris. Kunstavond Schuil. Wü herinneren nogmaals aan den kunstavond op morgen Woensdag avond, te geven door den kapitein J. B. Schuil en eenige dames en heeren, ten voordeele van do vereeni- ging „Tot Steun". Ger. Jongelingsvaraaniging „Uw Hall komt". Men verzoekt'ons de aandacht te vestigen op achterstaande advertentie, waarbij bovenstaande vereeniging eene openbare vergaderiug aankon digt welke a.s. Woensdagavond om 8.15 in de Geref. Kerk gehouden wordt, waarbij Ds. Koers spreken zal over „Salomo's Gebed om wijsheid". Oe Leger- in Vlootfilm. In de Kanaal weg-bioscoop gaat deze week de „eerste officieele Ne derlandache Regeeringsfllm Leger en Vloot". Ofschoon wij van nieuwe films in ons blad geene melding maken, meenden wy, toen de directie ons voor deze opname uitnoodigde, van die gewoonte te moeten afwijken. Juist in deze dagen zijn leger on vloot meer dan ooit actueel. Zelfs onverschilligen en sceptici stellen nu belang in onze defensie en, .met uit zondering van een handjevol anti- militairisten, is er wel niemand, die niet de groote noodzakelijkheid van een goed georganiseerde strijdmacht erkent. Zeer velen zullen dan ook de legerleiding, die de firma Albert fières toestemming gaf tot deze opnamen, dankbaar zijn. Uitte raar d kan een film niet meer geven dan een losse verzameling min of meer interessante bizonderheden en zoo zijn de ver schillende scènes van deze opnamen dan ook zonder onderling verband. Zü geven een aardigen kijk op ons militair bedrijf. Wij zijn, goddank, niet in oorlog en zoo is het klieven en blijheid wat wy om ons benen zien. Ook het artistieke is niet verwaar loosd en waar men een prachtigen zonsondergang bad, gaf dit, met de Gelderland op den achtergrond, fraaie opname. Maar toch krijgen wj een idéé in de harde werkelljkheu van bet soldatenleven, als w(j bij voorbeeld die twee kustwachtsop uiterste grens van een pier zien, die elk oogenblik een zware golf ©ver zich heen krijgen en zich met de handen aan het ijzeren hek moeten vasthouden om niet weggeslagen te worden. En als wy de motorrijders door de vaderlandsche duinen zien rennen alsof het een geasphalteerde vloer was of de veldartillerie over de beide zien snellen, ja, dan krijgen wy wel bewondering voor hetgeen ook ons leger praesjeert. Het is ondoenlijk een overzicht te eeven over de verschillende opnamen. Een film, waarvan de reproductie twee volle uren in beslag neemt, biedt uitteraard ze6r veel en zeer afwisselends. Want, ofschoon niet alle opnamen natuurlijk even interes sant zijn, verveelt men zich geen oogenblik. Nimmer, in die twee uren krijgt men het gevoelik wilde, dat het maar gedaan was. De psychose van het oogenblik speelt daar wel een rol in: de gedachte, telkens en telkens weer opflitsend van uit ons onderbewustzijn; dit is nog geen ernst, maar het kan ieder oogenblik ernst worden. En het zyn onze jongens, die w(j daar zien, on eigen vaderlandsche jongens staan daar klaar, elk oogenblik van den dag, om een indringer weg te houden en ons, land en onze wetten te bescher men Een paar jaar terug zou een derge lijke film nauwelijks de aandacht hebben getrokken. Voor ohze lezers is de afdeeling „Onze Vloot" natuurlijk het interes santst.-Verschillende bekende tooneel- tjos zien wy hier vereeuwigdhet leggen van mynen, het opvisschen ervan, lanceeren van torpedo's. Zelfs wonen we tyi het laten springen van een mfjn. En Hare Majesteit de Koningin zien wij, hoe op de werf de adelborsten voor haar deflleeren, hoe zij zich aan boord van de „Holland" begeeft om buitengaats te gaanwij zien de manoeuvres der torpedo's Kortom, er is ook in dit gedeelte veel interessants en wy kunnen ieder aanraden eens een avond oï> den Kanaalweg te besteden. Maar ook is de afdeeling van ons leger interessant, te eerder, daar men hier niet in de gelegenheid is daar van ooit manoeuvres te zien. Bijv. de overtocht óver een riyier door middel van een staaldraad, of de groote regimentsbakkerij met honder- brooden, die de hongerige magen moeten vullen. De heer Fl. Nap zorgt, met pianist, voor passende muziek, zich naar omstandigheden wijzigt. Als de Jantjes van de Kweekschool voor Zeevaart als katten in het want klimmen zet zyn muziek de onsterfe lijke „Zilvervloot" in, om even daarna, by de vlaggenparade, het signaal op den hoorn te blazen of zelfs by den stormloop der cavallerïe den Torea- dormarsch uit de „Carmen" te spelen. Het was er Vrijdag-, Zaterdag- en Zondagavond stampvol. En we twy- felen niet, of ook deze week zal het bezoek groot zyn. BINNENLAND. Vrijgelaten Nederlanders. Uit Berlijn wordt gemeld: In de Nederlandache pers is de meening geuit, dat de Nederlanders die aan boord van de Yarrowdale" naar Duitschland werden gebracht, in tegenstelling met de Amerikanen niet zijn vrijgelaten. Deze me'ening is onjuist. De vrijlating van de Ne derlanders werd gelast evenals die van de. Amerikanen en de zeelieden vau andere neutrale staten. Er heeft geen onderscheid in behandeling plaats. Het torpedeeren der Nederlandeehe sohepan. De Londensche correspondent van het „Hbld." had Zondagmiddag een onderhoud met eenige leden der be raanning van de „Eemland". Hun verhaal kan In enkele woorden wor den samengevat. Ze zagen plotseling een onderzeeër langszy komen; kre gen vijf minuten tyd om de booten uit te laten, het schip werd bescho ten en de bemanning zwierf den geheelen nacht in open booten op zee. Donderdagavond had de aanval plaats. „Wy waren in ballast op weg naar New-York," vertelde een der officieren. „Vóór de onderzeeër ons aanviel hadden wy er slechts één gezien. Om zes uur in deD namiddag werden wy gepraaid en kregen wy bevel om te stoppen. Op hetzelfde oogenblik werd een torpedo op ons afgeschoten die echter zijn doel miste. Toen wy op een bevel, dat van uit de duisternis tot ons kwam onze vaart verminderden, ontvingen wy de korte orde! het schip te verlaten. Voorts werd ons medegedeeld, dat ons daarvoor vyf minuten tyd werd gelaten. De gezagvoerder, kapitein Maas, en de andere officieren waren aan dek. Zoodra we gepraaid waren zeiden wijWy varen voor de Neder landache regeering." De Duitschers stoorden zich daar echter niet aan. Het antwoord was: „Vyf minuten." Onze bemanning, bestaande uit 24 personen, den kok meegerekend, werd over twee booten verdeeld, en verliet het schip. Wat er verder met de „Eemland" gebeurde, konden wy in de aanwassende duisternis niet zien. Wel constateerden we, dat de Duitschers een boot van den onder zeeër uit lieten en zoowel naar ons vaartuig als naar do andere schepen van de Nederlandsche groep, voor zoover wij die in zicht hadden, bommen brachten. We waren dicht genoeg by den onderzeeër om te kunnen conBtateeren, dat het een buitengewoon groot vaartuig was, met twee kanonnen uitgerust, en dat de hoofdofficier die de leiding scheen te h9bben, oen met goud ver sierde uniform droeg. Do onderzeeër schoot op de „Ja- catra" en bracht haar tot zrnken; hetzelfde geschiedde met de „Noor- derdijk." Toen we ons in de booten begaven hadden we geen gelegenheid ook maar iets van onze bezittingen mee te nemenzélfs de scheepspa pieren moesten achterblyveD. We gingen weg precies zooals we op dat oogenblik aan dek stonden. We zyn twaalf uur dryvende gebleven. Gelukkig was het goed weer en een kalme zee. Een Engelsche boot die uitgegaan was om te zoeken, pikte ons Vrydagochtend om zes uur op. We werden aan land gebracht en vertrokken later naar Londen. De kapitein was er nog niet, aldus vervolgt de correspondent, maar de geheele bemanning van de „Eemland" was op een prettige wijze onderge bracht in het clubgebouw van de Christelijke Jongemannen vereenigin g waar zy uitgehongerd aankwamen en waar zy zich ter dege te goed hebben gedaan aan de voorgezette spyzen, De bemanning van de „Eemland" verklaarde het ten zeerste ts zullen betreuren indien biyken mocht, dat bun vaartuig, dat volgens de berich ten schade aan de machinekamer heeft opgeloopen, niet in staat zou zyn de reis voort te zetten. De buitenlandsche zeelieden hadden Zaterdagavond by hun aankomst aan Paddington Station niet weinig be- kyks. Ze waren allerzonderlingst ge kleed, sommigen in jassen hun door spoorwegpersoneel geleend. Algemeen is men hier van oordeel, dat de duikbootcommandant zyn brutaal stuk werk niet had durven uitvoeren indien hij in plaats van met Nederlandsche vaartuigen, met Amerikaansche schepen te doen had gehad. De „Slndoro". Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt, dat het stoom schip „Sindoro", dat op de thuisreis uit Indië te Gibraltar ligt, door voor ziening met kolen in de gelegenheid zal worden gesteld de reis naar Neder land voort te zetten. Duitsche onderzeeër geïnterneerd. (Officieel.) In den nacht van Februari is een Duitsche onderzee boot binnen de Nederlandsche terri toriale wateren gekomen, en nadat inmiddels een zware mist was opge komen, gestrand op de kust van Walcheren. By wassend water iade onderzeeboot vlot gekomeD, zonder dat gebruik gemaakt behoefde te worden van de reeds aanvaarde hulp daar ter plaatse van Nederlandsche oorlogsvaartuigen. De onderzeeboot werd onder geleide naar Ylissingen gebracht. Door het vanwege het departement van marine ingestelde onderzoek is uitgemaakt, dat het binnenkomen in Nederlandsch rechtsgebied niet is veroorzaakt door een der omstandig heden (avery of gesteldheid der zee), welke volgens art 5 (primo) der neutraliteits-proclamatie dat binnen komen zoude rechtvaardigen. De regeering heeft derhalve beslist, dat de onderzeeboot zal worden ontwapend le bemanning geïnterneerd. het. interneeringskamp te Bergen te wo den overgebracht. Dit alles geschiedde onder het oog van honderden belangstellenden uit Ylissingen, Middelburg en andere plaatsen op Walcheren, die de boot in oogenschouw namen. Durf. Een viertal passagiers van de „Grotius", welk schip te Falmouth moet blijven liggen wegens gebrek aan kolen, ontdekten toevallig dat de tank boot „Hesta" van Londen naar Rotterdam zou vertrekken. Men verkreeg de toestemming der eige naars dier boot, maar daar dit schip geen passagiers mocht vervoeren, moesten de heeren zich laten aan monsteren. De een werd dus als machinist, de ander als stoker enz. op de monsterrol geplaatst en de gevaarlyke reis werd, niettegenstaande iedereen het roeke loos vond, aanvaard. Daar de boot benzine in had, was inderdaad het gevaar zeer groot. Maar onze onverschrokken Hollanders gingen toch met de „Hesta" mee en kwamen Zondag behouden in Patria aan. Onderweg werd niets bijzonders Uit Ylissingen wordt nog gemeld Zondagmorgen kwam het bericht, dat de regeering het besluit genomen had de Duitsche duikboot U 30, die Vrydag te Domburg strandde en die dien dag hier werd binnengebracht, met de bemanning te interneeren. Direct werd aangevangen met de maatregelen om die interneering te doen plaats hebben. De officieren van den onderzeeër werden voor het vol voeren der formaliteiten een paar maal naar het bureau v^n den ver sperringscommandant gebracht. De munitie werd van boord gehaald en later ook de eigendommen van de a der bemanning, welke eigen dommen zy mogen behouden. Twee sleepbooten kwamen langszy van de duikboot om deze binnendoor naar Hellevo6tslui8 te brengen. De geïn terneerde mannen werden naar de interneeringaloods aan het station gebracht, waar hun een warm maal en een goede slaapplaats werden aan geboden, om Maandagmorgen naar Jaarbeurs Utraebt. Naar wy vernemen heeft de Raad van Beheer van de Jaarbeurs te Utrecht in verband met den overgroo- ten toeloop van bezoekers en het groote aantal laat inkomende aan vragen van legitimatiekaarten, na overleg met de directies der spoor wegmaatschappen, besloten de af gifte van legitimatiekaarten met bon voor kostelooze terugreis te staken. Wèl zal aanvragen van hen die zich als handeldrljvenden behooriyk legitimeeren nog zooveel mogelyk worden voldaan door toezending van een legitimatiekaart zonder bon voor kostelooze terugreis, mits die aan vragen tydig en schrifteiyk gedaan worden. Da Isvansmlddslsavoorzlsniag. In het Concertgebouw te Amsterdam was Zondagmiddag door de S.D.A.P. 't N.V.V. en den Bond van Neder landsche Arbeiders-Coöperaties een groote meeting belegd ten bate van een betere levensmiddelenvoorziening. Na de opening door den voorzitter den heer J. Oudegeest, kreeg de heer Wibaut, wethouder van Amsterdam het woord. Deze wees in de eerste plaats op de ernstige gebeurtenissen der laatste dagen. Twee der in de grond geboorde schepen, - zeide spr. - brachten 16.000.000 K.G. tarwe en meel te zaraen aan. Dat beteekent voor de geheel6 bevolking van Nederland een volle week brood. De schepen hielden nog andere mondbehoeften in, want twee andere waren met levensmiddelen geladen en met coprab, byna 5.000.000 K.G., voor plan ten vet beslemd. In deze tijden is de taak der regeering wèl zwaar. Maar deze moeilijkheden zullen ons niet van een actie weer houden. Hoe hachelyk'er de tyden worden, des te meer komt het aan op een vaste leiding. En daar moeten we dan ook op aandringen. Volgens spr. diemde de regeling tot de uiterste grens van het mogelijke te gaan. Men vraagt geen pryBver laging, doch de politiële om door prijsverhooging een weinig verbruik te bevorderen, zal niet door de massa worden aanvaard. De eischen der arbeiders komen hierop neer, merkte de heer Wibaut nog op, dat de rantsoeneering zal worden een voedingssysteem, dus iets meer dan het verdoelen van voor raden. Na den heer Wibaut werd nog het woord gevoerd door den heer Fimmen (secretaris van het N.V.V.) en den heer A. B. Kleerekoper. Tenslotte werd de volgende motie aangenomen „De vergadering, enz., vertegen woordigende 170.000 georganiseerde arbeiders, constateert met voldoening, dat- aan een tweetal der eischen, door de beBturen der bovengenoemde organisaties in hun op 10 Jan jl. tot de regeering gericht adres gesteld, sedert door de regeering-is tegemoet gekomen constateert, dat eenerzyds door de regeering meerdere bekendheid wordt gegeven aan de door haar ten behoeve van de levensmiddelenvoorziening getroffen maatregelen, en dat ander- zyds door het door haar ingevoerde stelsel van rantsoeneering thans wordt voorkomen, dat meer gegoeden de door haar beschikbaar gestelde goederen in grooter hoeveelheid dan voor onmiddelyk gebruik benoodigd, in voorraad kunnen koopen betreurt, dat by het gevolgde sy steem van rantsoeneering ten op zichte van sommige artikelen de hoe veelheden te laag zijn gesteld om te voorzien in de behoeften der arbei dersgezinnen dringt er ten krachtigste op aan, dat hierin alsnog verbetering worde gebracht handhaaft ten volle het overige in vorengenoemd adres ge vfaagd en betreurt, dat door de re geering hieraan nog niet is voldaan dringt er in het byzonder op aan, dat le. onder geen omstandigheden de j de invoering van de Distributie- wet 1916 vastgestelde maxiqmm- prijzen worden verhoogd dat de maximumprijs voor wittebrood en voor rijst algemeen en biyvend worde verlaagd en dat het aantal artikelen onder art. 1 der Tistributiewet 1916 tegen verminderden prys beschikbaar ge steld, worde uitgebreid met kleeding, schoeisel, breiwol, sajet, zooileder en klompen stelt voorts den eisch dat alle vorming van voorraden of achter houding van voorraden van levens middelen, voor beschikbaarstelling bestemd, ook door particulieren, door inbezitneming zal worden tegen- zoover noodig en mogelyk op be schikbaarhouding voor de consumptie in eigen land van den oogst van alle daarvoor geschikte producten." i^Deze motie zal den minister over handigd worden, terwyi een monde linge toelichting daarbij zal worden gegeven. Brandstlshtlng ta Groningen. Bij het verhoor der gearresteerden is duideiyk gebleken, dat er met be trekking tot de geheimzinnige ge schiedenissen in het hotel „De Zeven Provinciën" te Groningen niet aan een aanslag op het Engelsche consulaat moet worden gedacht. De vermoe- deiyke oorzaak zal gezocht moeten worden in het feit, dat de eigenaar van „de Zeven Provinciën", Ch. Zanders, waar het hotel er financieel slecht voorstaat, de zaak om finan- cieele redenen op touw heeft gezet. Diefstal mat bedreiging. lu den nacht vau Zaterdag op Zondag is er ingebroken by den landbouwer C. Hoogervorst, aan den 'a Gravenweg te Rotterdam, nabij de grens der gemeente. De daders, drie mannen, aan Hoogervorst niet be kend, dwongen met geladen revolvers, hem en zyn huisgenooten in bed te blyven, terwyl zy in huis de kasten doorzochten. Met ongeveer f 1200 aan bankpapier en zilvergeld en een ef fect van 500 pond sterling verlieten de inbrekers de woning van den landbouwer.(„N.R Ct.") Uit de Pers. stelt voorts den eisch, dat reeds thans door de regeering maatregelen dienen te worden getroffen, waardoor een behoorlijke en voldoende levens middelenvoorziening gedurende den komenden zomer, herfst en winter wordt verzekerd; dringt hiertoe by haar aan op vast stelling van de hoeveelheden levens middelen, welke dit jaar worden verbouwd, en op aankoop en voor Hat torpedeeraR dar Nadarlandtoha sohapsR. Onze regeering heeft zeker het beste gedaan wat zy meende te kunnen doen, om storing in ons economisch leven te voorkomen en geregelde voorziening van ons land met levens middelen te verzekeren zegt het „Han delsblad". Dat beste zyn geweest protesten, welwillender, naarmate de slagen, die ons troffen, ernstiger waren. Zoo regent het onvriendeiyke opmerkingen aan Engeland's adres, nu onze schepen by halve dozynen tegeiyk als weerlooze, om'hulp roe pende en smeekende schapen, geslacht worden.... door Duitsche oorlogs schepen. Wy gelooven niet, dat deze met hode op den duur goed succes kan hebben. Wy vragen ons af, of een Neder landsch oorlogsschip, schepen be geleidend, die ons volksvoedsel van Amerika gaan halen en waarvan onze regeering garandeert, dat zij geen' contrabande vervoeren, niet gerespec teerd zou worden door onze Engelsche buren, en of niet ook een Duitsche duikbootcommandant zich wel twee maal zou bedenken, voor hy een door Nederlandsche oorlogsschepen begeleid Nederlandsch Bcbip, aanviel, dat, zonder contrabande te vervoeren, door de vrye zeeën voer, die Duitsch land in stryd met elk recht, voor ons wil sluiten. Misschien is dit „een grooten mond opzetten" het „Nieuws van den Dag" van heden wil eiken „grooten mond" in tyden als deze sluiten een volk, „taillable et corvéable a merci", heeft weinig l^ns om thans ook maar op de allergeringste eer biediging van zyn rechten te rekenen. Zoolang de strydende mogendheden, die eenerzyds thans het onscrupuleuze Carson systeem volgen, anderzijds tot de zoo lang uitgestelde „rücksichtloae" Von Tirpitz methoden zyn overgegaan, de volkomen zekerheid hebben, die de Nederlandsche regeering by haar biyk: baar. niet voldoende aan het wankelen heeft gebracht, dat zy voor ernstig verzet onzerzyds tegen vernietiging van onze handelsvloot en stilleggen van ons overzeeverkeer niet bevreesd behoefden te zyn, is het uitgesloten, dat "ons zeeverkeer op voldoende wyzo hersteld wordt. Dultaeha pariattniaen. Beriyn, 26 Febr. De uitingen van oprecht leedwezen in de Duitsche pers over het torpedeeren van Neder landsche schepen in het Engelsche blokkadegebied zyn de afspiegeling van de geheele openbare meening. Men begrijpt hier zeer goed, dat hut verlies van die schepen voor Neder land gevoelig en ze9r smartelijk is. Men betreurt, dat de Nederlandsche scheep vaart de gevaren van de blok kade op zulk een gevoelige wyze moest ervaren, nu zy de vaart onder nam op een dag waarvoor de Duitsche autoriteiten onvoorwaardelijke veilig heid niet konden waarborgen. Men heeft echter met voldoening het be richt vernomen, dat gelukkig geeu menschenlevens te betreuren zyn. Eagalsaha perifteromen. De „Morning Post" merkt op, dat Nederland de zwaarste slag onder ging tot dusver een neutrale staat toe gebracht en „dat dit de dank er voor is dat het Duitschland heeft gevoed, zelfs ten koste van het eigen volk". Het blad meent dat men in Engeland de ramp zeer betreurt, maar dat de Britsche admiraliteit geenerlei ver antwoordelijkheid treft. Duitschland tracht de geallieerden te verzwakken door hun zeeverkeer te verlammen, maar het blad betoogt dat deze poging geen succes zal hebben, omdat ze alleen zou kunnen slagen als de vloten der geallieerden werden vernietigd. En de „Morning Post" wyst er nog op dat de beslissing zal worden verkregen niet door zeerooversmetbo- den, maar aan het westeiyk front. De „Daily Graphie" noemt het ge beurde in vele opzichten de ergste wandaad der duikbooten sedert het uitbreken van den oorlog, en een rechtstreekscbe uittartiDg van een van meest belangryke der Europee- sche neutralen. Deze' Nederlandsche schepen vervoerden geen contrabande, zy boden geen verzet en poogden niet aan onderzoek te ontsnappen. Zy werden in den gsond geboord zonder onderzoek met volstrekte miskenning van de regelen van het volkenrecht, het biyft af te wachten wat de Nederlandsche regeering en het volk nu zullen doen. De „Times", zegt: de voorbeelde- looze vernieling van de Hollandsche koopvaarders zal in dit land het diepste medeiyden opwekken met het ïydende Nederlandsche volk. De Duitsche legatie te 's Hage heeft, naar

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2