Hotel Bellevue. Eerste Blad. Diners. Soupers. GEMEENTERAAD VAN HELDER, No. 4745 ZATERDAG 3 MAART 1917 45a JAARGANG heldersche courant Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maan Zon water Maart op: bndar: op: onder: v.m.:n.m, Zondag 4 a. 1.0 m. 4.47 6.48 6.30 4.80 5.0 Maanrlxg 6 R 2.19 5.10 3.47 5.41 6.60 6.5 Dinsdag 6 3.28 6.28 6.46 6.42 6.46 655 Wotnsd. 7 4 87 6,43 6.46 6.43 7.30 750 Dondord. 6 6.47 2.67 6.43 6.46 85 85 Vrijdag 9 6.57 '6.10 6.42 6.46 8.30 850 Zaterdag 10 a. 85 6.24 659 6.48 9.0 9.0 DE WEEK. 27 Februari. Wy weten het nu immers 'allen welde tijd van 't zich over iets, van welken aard'pok, verbazen, ligt ver achter ons. In gewone omstandig heden zou het verloop van eene crisis als de jongste aan het departement van Financien, waarbij als by toover- slag de voorganger van mr. Van Gijn tevens diens opvolger werd, in zeer hooge mate opschudding hebben ge wekt. Thans gaan ook zulke dingen ons voorbij als 't zeer-gewone I Terwijl ik dit schrijf, is 't in den schoot der toekomst verborgen, wat in verband met de toelichting, in het bekende vraaggesprek door mr. Van Gijn aan zijn aftreden gegeven: het den minister van Financiën geen zeggensrecht o verlaten betreffende het Distributie- of te wel 80 millioen ont werp, waarover de Algemeene Beraad slagingen op Vrijdag 28 dezer een aanvang namen, - het Parlement over deze dingen zal zeggen. De verklaring, welke premier Gort v. d. Linden gaf, was even kort als weinig ophelderend. Zal men hiermee ge noegen nemen Of zal de „staats rechtelijke kwestie", gelyk zij van vrlj-liberale zijde werd genoemd, aan leiding geven tot een interpellatie? Dat de terugkeer van mr. Treub, den „toovenaar van den Kneuterdijk", door velen met groote instemming is begroetmen kan er wel zeker van zijn. Dat de positie van bet kabinet Cort v. d. Lioden er door versterkt wordt, ook dit is niet voor bestrijding vatbaar. Heeft het extra-parlementair kabi net, in 1918 opgetreden, zulke ver sterking noodig? Dit is een ganscb andere vraag. De Begrooting van Waterstaat, die van Landbouw, alsmede Hoofdstuk VIII (Oorlog) zyn de Tweede Kamer Ingezonden modedeeling. Do bioedarmen. De bloedarmen, die men ook de zwakken kan noemen, zijn jammer lijke wrakken die door een stoot op de eerste de beste klip gebroken worden. Zonder krachten, zonder wil, zien zij hunne geestelijke en lichamelijke vermogens langzamer hand verkwijnen, en zij zijn weldra verplicht allen arbeid, zoo goed als alle ontspanning op te geven. Indien zij zoover zijn gekomen, is dit doordat zij te lang sommige storingen verwaarloosd hebben, die toch goed merkbaar waren. Zij hebben op rekening van een voorbijgaande vermoeienis gesteld de duizelingen, de hoofdpijnen, de maagpijnen, de slaaploosheden, terwijl deze onge makken enkel een verslapping van het bloed aanduidden. Het bloed eiacht in onzen tijd van werkzaam leven dat zijne krachten worden hernieuwd, dat zijn zuiverheid wordt onder houden. Daarom is een kuur met de Pink Pillen noodig by iedere seizoenwisselingzoowel als bij het minste teeken van afgematheid. De Pink Pillen zyn bij uitnemendheid de hernieuwers van het bloed. Zij zijn eveneens een krachtig verster kingsmiddel der zenuwen. De bloed armen, de zwakken, de overwerkten, de lijders aan neurasthenie die er gebruik van maken, vinden spoedig hun gezondheid en hun bedrijvig heid weer. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.76 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 16, Amsterdam; voor Helder en Omstreken byAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen by J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. BUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. FEUILLETON. gepasseerd. Posterljqn en Telegrafie vormt ditmaal eene ware lydens historie. De grieven, vragen, klachten stapelen .zich opeen. Toen de Begroo ting van P. en T. eindelijk aan de orde kwam, liepeu „Sandwich-men" in Den Haag rond, met borden, waarop te lezen stond: „Het Post-personeel, wachtens moede, eischt lotsverbete ring". In de zitting van Zaterdag 24 Februari kwam de zee van klachten en vragen los, stortte de bandjir van „desiderata" zich uit over het Lagerhuis. Allen, hoogeren en kleineren, directeuren, bommiezen, klerken, zy weeblagen. En de meesten met reden!..Men ver- gete dat niet. De c.a. negen ton, voor salaris-verbetering uitgetrokken, is een peuleschil, eene futiliteit, vergeleken met de nooden, die drin gen. Maar ook de werkkracht van het Parlement sinds bet najaar van 1916 bijeen - heeft hare grenzen.- Hier herinnert men zich het ver maarde woord van Barend den tuin man, uit de „Camera", waar die tot papa Kegge, een ruiker koopend voor zijne pruilend verwende dochter Henriëtte, zegt: „Je kunt een ding wel dwingen, meneer, maar dwingen en dwingen is twee, ziet-u Zóó ook ons arme, afgetobde Lager huis. De „krachttoer" wreekte zich op Maandag 26 Februari, toen het „quorum" (het volgens 't R, van O. gevorderde minimum leden van 61) tot driemaal toe bleek te ontbreken de zitting tot den volgenden dag moest worden uitgesteldde aan wezige leden onverrichter zake huis waarts moesten keeren. Nogmaalshoe staat 't in dezen stand der behandeling van de Staats begrooting 1917, met de politieke kracht van het kabinet Cort v. d. .Linden. Van'de goedgekeurde Be grootjngen van Waterstaat, en van Landbouw valt al zeer weinig aen te stippen. Wy weten, het ontwerp tot verbod van bakkers-nachtarbeid heeft eindelek (volgeDa minister Posthu- ma's verblijdende mededeeling) den Raad van State bereikt. Maar. de Begrooting van Oorlog!? O Zeker, met 40 tegen 18 stem men heeft de Kamer Hoofdstuk VIII goedgekeurd. Een op-zichzelf gerust stellend cijfer, zou men zoo zeggen. Maar Ten-opzichte van de z.g. „schun nige vertooniDgen" heeft minister Bosboom verklaard, dat hij niemands overtuiging te na wilde komennie mand in de allerverste verte krenkeD. Alle moties zijn wat dit aangaat, van de baan. Maar wel is gekomen het somber- onheilspellende woord van dr. Nolens, den leider van de Katholieke Kamer- Club, dat hij in dezen bewindsman geen vertrouwen ban stellen. De gewijzigde motie Rutgers, een nader onderzoek vragend naar het niet voor den officiersrang in aanmerking doen komen van een kornet, is (op voor stel van dr. Nolens!) „zwemmende" gebleven. Dat is zou Vondel zeggen voor minister Boaboom een „mislick teecken." En wy moeten afwachten, wat in de toekomst uit deze dingen zal voortspruiten. Wat ia de positie van den in het Voorloopig Verslag over de straks aan de orde komende Indische Be grooting o. a. zoo hevig en heftig aangevallen minister Pleyte? Is 't waar, wat sommigen volhouden, dat de forsche kritiek van generaal Vüd Heutsz op het aanhangig gemaakte verdedigingsplan voor Indie de voor bode moet worden geacht van een dusdanig Anaal-schokken der positie van mr. Pleyte als minister van Koloniën, dat „de dood erop volgt 1" Ook dit heeft men af te wachten. Intusschen heeft men gekregen de jobstijding der torpedeeriug van de zes Nederlandsche schepen bij de Engelsche kust. En die andere over de krokodillen-tranen, te Berlijn over dat „betreurenswaardig voorval" ge schreid, waarbij de „schuld" over deze ramp op do Engelsche admira liteit werd geschoven. Al meer raken wij h08 't dan ook met deze dingen, het schenden van de onaantastbaarheid van ons gebied door luchtschepen etc. mocht geschapen staan in de aangename positie van tusschen hamer en aam beeld te liggen. Ze zag er uit als een geest en sprak zoo zacht, dat ik haar bijna niet kon verstaan, ze is zeker regel: recht van haar sterfbed weggeloopen dat zei ik haar ook. Dus je hebt met haar gepraat? Zoowat vjjf minuten, mijnheer ze vertelde niet veel, alleen, dat zij vreeselyk ongelukkig was en dat ik nooit mocht zeggen, dat ik haar ontmoet had dat was alles. En zij gaf je geld om je mond te houden, zei Phil, ontken het maar niet. .Het meisje werd stil onder deze beschuldiging. En daarvan kocht je dezen ketting en die ringen, ging Temple verder. Daar zal ik niets van zeggen, het zijn mijn zaken niet; misschien kan ik je wel heelemaal buiten de zaak houdenals je mij wilt helpen, zal ik myn best ervoor doen. Wij zullen dus aannemen, dat dit meisje Esmé zeer ziek was; kwam je niet wel eens in haar kamer? Maar een of tweemaal, mijnheer. Ze gaf me niet veel moeite en de verpleegster was er voor den dag; de laatste twee dagen kwam de ver pleegster niet meer. Kun je my den naam van den dokter zeggen, die haar behandelde - Het was een vreemde naam Misgrave. Ja, ik weet het zeker, dat z|jn naam Misgrave was, omdat ik eenB naar zijn huis moest om een fiesch medicyoen te halen. Het was ergens in Weaverstreet, ik herinner me het nummer niet meer, maar zyn naam staat op de deur het is nog een jonge man. Temple stelde nog eenige weinig- beduidende vragen en ging tevreden 'weg. Hy was verder gekomen dan hy verwacht had; het feit, dat hy gehoord had, gaf een nieuwe wending aan dit geheimmaar dat het meisje Esmé niet dood was, was in elk geval zeker en Temple verwachtte veel van Esmé. Het was nu de tyd niet om te gissen, waarom zy op zoo'n geheimzinnige manier Ponder Avenue verlaten had, maar misschien kon de dokter hem beter inlichten. Temple begaf zich naar Weaverstreet, waar hy zonder moeite de woning van Dr. Misgrave vond. Het was byna lunch tijd, toen by er aan kwam en by was zoo gelukkig den dokter thuis te treffen. Het was een klein huis, niet al te goed gemeubeld, dat allen schyn had van de woning te zyn van een man, die er met moeite kwam. Misgrave's manieren waren goed en zelfbewust, maar er was een zekere rusteloosheid in hem, een vreemde blik in zön oogen, welke Temple iets deed gissen. Er zijn maar weinig doktoren, die drinken, maar Schepen, bevracht met thans voor ons land zóó letterlijk „broodnoodige" dingen als aanvulling van onzen mondvoorraad worden in den grond geboord, zooals 't heet. De rantsoeneering; de beperking op alles en nog wat, neemt steeds scherper vormen aan. Het arme,kleine Nederland, dat sinds Augustus 1914 al zijn krachten inspande om hen, die door den toen uitgebarsten waanzin van dood en vernieling-brengen hadden te lijdeD, te schragen en te troosten dat Nederland moet nu fcelf gaan lyden temidden van de nog steeds voort durende worsteling. Is 't niet ontzettend I Toch biyft ondanks alles de Hollandscho geestkracht nog frisch. De Eerste Jaarbeurs, te Utrecht geopend, is er een schitter end. bewijs van. Dat die energie staande, onge- fnuikt bleef; 't toont wel, hoeveel stoere, pittige levenskracht er in den Hollandschen stam nog schuiit. Hoe zeer er het woord dat „de palm onder da verdrukking groeit" het devies in het wapenschild der familie van onze Koningin Moeder op van toepassing is. Gelukkig zy'n en blyven „de licht punten" er En dit is wèl een van de meest- scbitterende, durf ik zeggen. Mr. Antonto. BINNENLAND. Prof. mr. 8. A. van Hamel, f Woensdagnacht is te Amsterdam in den ouderdom van 76 j3ren over leden prof. mr. G. A. van Hamel, lid van de Tweede Kamer der StateD- Generaal. Ofschoon de heer Van Hamel zich in de laatste jaren in de Tweede Kamer en in de Provinciale Staten van Noord-Holland ook op politiek gebied heeft bewogen, is het vooral als strafrechtgeleerde, dat hy naam heeft gemaakt. Gronlngsch tjalkschip getorpedeerd. Te Groningen werd Woensdag be richt ontvangen, dat het aldaar thuis- behoorende stalen tjalkschip „Maria Adriana", (87 ton) kapitein Jan Pieter Klugkist, dat 24 Februari in ballast van Havre naar Tynemouth vertrok ken is, om er pypaarde voor Rotterdam te laden, op die reis zeer waarscbyniyk is getorpedeerd. Door middel V3n den Nederland schen vice consul in Havre werd onze regeering van deze nieuwe scheepsramp op de hoogte gebracht. Deze heeft een der reederljcn het telegram van den vice consul door gezonden, dat luidt: „De bemanning der „Maria Adriana" iis gered en te Fécamp (by Havre) aan wal gebracht". De „N. Groninger Crt." deelt nog mede: Kapitein Klugkist kan met recht een ongeluksvogel worden genoemd. Nog versch ligt in het geheugen, hoe bij verleden jaar met de „Egberdiena" 'j Falsterbö (Zweden) strandde. En eenige jaren voordien strandde hy met de „Geziena" nabij Sunderland. Negen maanden lang heeft men den ongeluksvogel op een zijner reizen naar Schotland, in Oban gevangen gehouden. Men zag Klugkist daar voor een spion aan. En gaan wij nog verder in de historie van Klugkist's leven terug, dan herinneren wij aan het vergaan van de Jantina Agatha", op welk schip hij stuurman was. Klugkist heeft by die gelegenheid by i Eskimo's overwinterd. Dc „Alberdina". Het te Delfzijl thuisbehoorende schoenerschip „Alberdina" (134 ton), kapitein J. J. Valom, in ballast op reis van Havre naar Tynemouth, is, naar de „Nieuwe Groninger Courant" verneemt, door een Duitsehe duikboot getorpedeerd. De bemanning i3 gered en te Alderney geland. Duikboot on visschersvaariulg. Schipper C. Lokker, uit Goede- reede, was Woensdagmiddag onge veer 15 mylen uit de kust ten Westen van het lichtschip jMaas met zyn schokker GO 24 in de Noordzee aan het visschen. Opeens werden er zes schoten op zijn vaartuig gelost;, een van ging over de voorplecht heen. Dadeiyk begon men de netten in te haleü, en kort daarop werd een Duitsehe duikboot vlak by zyn schip zichtbaar. Den schipper werd toen gevraagd, of bij geen boot aan boord had. Toen schipper Lokker aan zyn Ingezonden Mededeeling. Helder. Café-Restaurant. Telefoon Intarc. 49. Partijen speciale condities. Vergaderzalen disponibel. WILHELMINA-BILLARD. Gewone consumptieprijzen. Diners worden aan huis bezorgd. zyn er meer, die slaapmiddelen gebruiken en het scheen Phil, of Misgrave een van die laatsten was. Overspanning en gebrek aan slaap zy'n gewoonlijk de twee demonen, die den dokter verleidenhij had mede- lyden met Misgrave. Ik kom u eenige vragen doen, zei hij. Ik behoef u niet te vragen of u bekend is met de Ponder Avenue tragedie, daar u een patiënt in dat huis had. - Dat is zoo, antwoordde Misgrave ernstig. Een dienstbode, die daar gestorven is. Bent u er zeker van, dat zy dood is? vroeg Phil koeltjes. De dokter zag hem verontwaardigd aan. Ik weet niet, wie u bent en wat u verlangt, mynheer zei hy, maar als u denkt door brutale vragen inlich tingen van mij te verkrygen, dat heeft u het mis. Mijn vragen zyn niet brutaal Hebt u het lyk van uw patiënt gezien Misgrave beefde, maar toch was zyn houding nog onvriendelijk. Wie bent u toch, voor den duivel, en waarom valt umy lastig? Zeker iemaDd van Scotland Yard. Neen, dat ben ik niet, maar ik zal u zeggen, wie ik ben. Ik ben Philip Temple, redacteur van de „Southern Daily Herald", ook redac teur van de „Weekly" en ik zou leelyke dingen kunnen vertellen van doktoren, die doodsbewyzen 3fgeven zonder het lijk gezien te hebben. Er wordt gezegd, dat zulke dingen meer ondervrager, die gebrekkig flollandsch sprak, had geantwoord, dat dergelijke visschersvaartuigjes geen roeibooten bij zich hebben, mocht by vertrekken er werd aan toegevoegd, dat hy spoed moest maken. Da „Grotius." Woensdag zyn 17 passagiers van de „Grotius" met een Engelsch schip hier te lande aangekomen. Het s.s. „Menado." De directie van de Rotterdamsche Lloyd deelt mede bericht ontvangen te hebben van hare agenten te Londen betreffende de schade aan het s.s. „Menado". Die schade blijkt te be staan uit een gat aan bakboordzyde van ongeveer vier voet en een gat van twee voet aan stuurboordzijde in ruim no. III onder de waterlijn, ongéveer tien voet achter het schot van de machinekamer. Deze gaten zullen door een duiker voorloopig kunnen worden dichtgemaakt. De machines en ketels zyn intact ge bleven. In ruim III staat 24 voet water, in ruim IV is het water door pompen reeds teruggebracht van vijf tot éón voet. Engelsch vliegtuig galand. Donderdagmiddag moest opnieuw een Engelsche aëropiane in Zeeuwsch- Vlaanderen een noodlanding doen. Het vliegtuig, dat naby Ooatburg daalde, is, evenals het vorige, een klein toestel, door één vliegenier slechts bemand. Zeeglvscht f Men meldt van Vlieland Donderdagmiddag 4 uur was hier zwaar kanongebulder hoorbaar, in noordeiyke richtiog. Vërmoedeiyk een zeegevecht. Rantsoeneering van varkensvleescb. De „Vee- en VleeBchbandel" meldt, dat de regeling op de rantsoeneering van varkensvleescb, 2 varkens per week per 1000 inwoners, vermoedeiyk 1 April in werking zal treden. Oorlogsbrood? Uit 'sGravenhage wordt dd. 1 Maart aan de „Tel." gemeld: Sinds eenige dagen loopen hier geruchten, dat er een Boort van oor logsbrood iu de maak is. De bedoeling hiervan zou dan zyn te geraken tot een belangrijke beperking van het tarwe-verbruik, niet omdat er op het oogenbiik reeds gebrek zou zijn, maar om met het oog op de naas'e toekomst een des te sterker reserve te kunnen kweeken. Intusschen hebben wy ter bevoegder plaatste geen bevestiging van het gerucht kunnen krygen. Maar ook geen ontkenning. Men gaf op onze vragen een zeer diplomatiek antwoord en wij bezitten genoeg ondervinding op- dit gebied om daaruit te kunnen afleidep, dat er inderdaad speciale maatregelen in zake bet broodverbruik worden voor bereid. Wy hebben reden om aan te nemen, dat daaromtrent binnen enkele dagen officieele mededeelingen zullen worden gedaan. Luchtvaart in Indiö. Uit Weltevreden werd dd. 28 Febr. aan de Tel. gemeld, dat de vliegenier Hilgers van Kalidjati naar Soebang en terug over de bergen vloog. Hy legde een afstand af van honderdveer tig kilometer op een hoogte acht duizend voet. voorkomen dan men wei zou denken. Ik zou u als voorbeeld kunnen aan halen in een hoofdartikel en dat zou u niet bevallen, vriend. Misgrave klom een sport lager. Het wordt dik wyis gedaan, zei by. Voorzeker, als er niets meer 3ao te doen is en men haast heeft. Als men weet, hoe eeu geval moet eindigen Verwachtte u een spoedig einde in dit geval Wees eeriyk, Dr. Mis grave. Wel, om u de waarheid te zeggen, neen, zei de dokter. Er was longontsteking en dan weet men nooit, wat er van komen kan. Als 'men dat zeker wist Daarover wilde ik het nu juist hebben, zei Phil droogweg. Uw patiënt wordt plotseling erger en stort in op een tijd, dat u haar onmogelyk kunt opzoeken. U krijgt een boodschap, dat zy dood is en dan geeft u in het gewone geval een aoodsbewys. Als er geen verdachte omstan digheden zyn, natuurlijk, zooals by het geval in Ponder Avenue. Juist. Berichtte my d heer Gilray u zelf? Ja, hij telefoneerde my ik herkende zijn stemhy vertelde my, dat het arme meisje dood was. Maar er was geen telefoon in Ponder Avenue. Neen, dat geloof ik niet, ant woordde de dokter. HQ telefoneerde misschien van een publiek telefoon station of by een winkelier. Er was gohouden op Donderdag 1 Maart 1917. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig ipot kennisgeving de hh. Spruit en Verfaillè, verder de heer Van Neck. De, notulen dor vergadering vau 30 Januari worden goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde is: Ontslagaanvrage W. Koelman als tydelijk leeraar aan de Burger Avond schooi, met ingang van 1 Maart. Eervol verleend. Herstemming over de concept-verordening op de winkelsluiting (art. 50 gemeente wet). Hierover staakten in vorige zittingen de stemmen. Hierop zijn nog ingekomen een adres van de Commissie uit de Winkeliersvereniging om het tijde lijk sluitingsuur van 7 te willen los maken van de overige verordening, opdat deze niet weder hierop stranden zou, verder een adres van D. W. Lager veld en 173 andere winkeliers, die verzoeken de verordening te willen verwerpen, op gron^, dat de fioantieele schade, die zy den winke liers zou veroorzaken, voor velen den ondergang beteekent. De heer Bok vraagt het woord voor het afleggen eener verklaring. Spr. wenscht een enkel woord te zeggen naar aanleiding van het ver plicht stellen van eon sluitingsuur, en vooral naar aanleiding van het adres der winkeliers. Spr. staat op het standpunt, dat men ieder moet vrylaten. Ia het niet beter een refe rendum uit te schrijven onder de winkeliers? vraagt spr. Dan zal wel blijken, dat er velen tegen een ver plichte sluiting zyn. De Winkeliers vereniging zegt nu wel geconfereerd te hebben met B. en W., maar het onder zoek van dit college was niet volledig. De Winkeliers-vereeniging omvat slechts 40% vaa de winkeliers, zoodat haar oordeel dus geen maatstaf oplevert. Spr. heeft voornamelijk het oog op tal van kleine winkeliers, kleine luyden, die er winkeltjes op nahouden als eene by verdienste, welk winkeltje eigenlijk slechts in staat ia hen op de been te.houden. Spr. heeft dit standpunt den vorigen keer reeds uiteengezet en toen is hem, in een Raadsoverzicht in een der bladen, de .vraag gesteled „of de heer Bok wel wist, dat er oorlog was?" De schryver, die deze opmerking maakte, gaf daarmede blijk totaal niet te weten waar het hier om ging. Zouden wy de verordening aannemen, dan zullen daarmede vele winkeliers in hun boterham getroffen worden, en vele verzoeken om te mogen af- wyken zulleu inkomen. Op vele plaatsen was de verplichte winkelsluiting aanleiding tot clan- destienen verkoop. Spr. zou willen zeggentrek hot voorstel van 7 uur slultiüg in. De verdiensten zullen al te klein worden. Desnoods ver koopen de winkeliers by een nacht lichtje, liever dan te sluiten. GeroepDat zyn algemeene beschou wiogen! De heer Biersteker vraagt of het wel gewenscht 33 de algemeene beschouwingen weder te heropenen. De V 0 0 rV, i t't e r laat dit aan den Raad ter beslissing over. Als deze meent, dat do discussies weder her opend moeten worden, zal bij van spr. geene tegenwerking krygen. De heer Do Geus wenscht op hetgeen de heer Bok gezegd heeft niet in te gaan, komt echter op tegen de bewering, dat het onderzoek niet volledig zou zijn geweest. Zooals uit de Bijlagen blijkt, ia geconfereerd, behalve met voorzitter en secretaris van de Winkeliersvereniging, met vertegenwoordigers van de vakver- eenigiDgen van broodbakkers, bar biers en kappers, sigarenwinkeliers, slagers, banketbakkers, groenten-en fruithandelaren, vergunninghouders en melkslijterSj terwijl belanghebben den, die persoonlijke bezwaren wenschten in te brengen, daartoe in de gelegenheid zyu gesteld. Yan deze gelegenheid hebben zeer weinigen gebruik gemaakt. De overgroote meerderheid van de winkeliers is het eens met B. en W., dat het thans tyd is voor de invoering van een verplichte aluitiög. Zelfs de sigaren winkeliers, die zoolang tegenstanders wareu, zijn in overgroote meerder niets verdachts in en een instorting is iet», dat zeer goed mogelijk is by longontsteking. Ik gaf het bewijs af. Ik moet zeggen, dat ik het een schandeiyke manier van handélen vind, zei Phjl opgewonden. Begrijpt u niet, in wat voor vreemde positie u zou komen, als dit publiek werd gemaakt U wilt toch niet zeggen, dat het mei*j8 niet dood is? antwoordde Misgrave. Nu vond Phil toch, dat hy een beetje te ver ging. Hy verlangde het allerminst eenig gepraat over het onderwerp. Indien hij Misgrave alles vertelde, wat gebeurd was, zou hij zyn geheel goed opgezet plan kunnen bederven. Zooiets zeg ik niet, antwoordde hy ik wys u alleen op wat zou kunnen gebeuren. U stelt toch zeker ook belang in het Ponder Avenue geval. Men hoeft toch niet veel doorzicht noodig om te zien, dat Gilray eeü man was met vreemde methodes en van zeer twijfelachtige antecedenten. Ik verzoek u qlleen te willen erkenneD, dat u onvoor zichtig bent geweest iu deze zaak. Ik zou de laatste zijn, die iemand last zou willen veroorzaken, maar U heeft volkomen gelijk, Misgrave haastig en ik hoop, dat u mij zult vergeven, mynhec-r. ïk heb heel hard gewerkt den laatsten tyd en heb een zeer ver velenden tyd achter den rugik ben een van die menschen,die niet kunnen slapen, als zij twee nachten na elkaar heid vóór de sluiting. Het is jammer, dat wij nu geen zuivere uitspraak van den R iad kunnen krygen, doordat er thar.s raadsleden, zullen z(jn, die tegen de verordeniug, zooals zij thans is, zullen moeten stemmen, hoewel zij principieel vóór de sluiting - maar dau van 9 uur zijn, maar dat kan nu niet anders. De heer Van der Veer zegt, dat hij thans vóór de verordening zal stemmen. Den vorigen keer was spr. er tegen, en, hoewel voelend voor ieders vryheid, begrijpt hij, dat we ons hebben te schikken naar de omstandigheden. De verordening, zooals die in tweede instantie is ontworpen, n.1. met tydeiyke sluiting van 7 uur, komt in stemming. Vóór stemmen de heeren Boon, Krijoen, Zander, Adriaanse, De Geus, De Ven, Yan der Veer, Biersteker en Grunwald. Weder sta ken de stemmen, zoodat de verorde ning verworpen is. De Voorzitter stelt voor thans aan de orde te stellen de Verordening, zooals die volgens Bijlage 25 is ont worpen, d.-w. z. de 9 uurs-sluiting zonder meerdere wijziging. De heer Biersteker zal zich hier Diet tegen verzetten, maar vraagt of het wel reglementair is dit te doen. Spr. heeft het oog op de thans af wezigen. De Voorzitter zegt, dat zulks volkomen reglementair is. De heer De Zwart vraagt of de wyziging inzake bet na het aluitings uur afhelpen der klauten (inplaats van een half uur een kwartier) wordt overgenomen. De*heer Over de Linden, die steeds gey verd heeft tegen de winkel sluiting zal tegen de verordening stemmen. De verordening wordt nu aange nomen met 14 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Harjer, Bok, Over de Linden en Van Breda. Thans is aan de orde: Duurtetosslag. Voorstel tot vaststelling van eene regeling van den gemeentelijken duurtetooslag en den toeslag op de pensioenen. In vorige nummers zyn de ingekomen regelingen hieromtrent reeds gepubliceerd. B. en W. hadden thans eene kostenberekening gemaakt voor de verschillende voorstellen Toeslag volgens het voorstel Zondervan c.s. zou kosten f28.438.86 Toeslag volgens het voor stel B. en W. zou kosten f16 250. Verschil f 7.188.85 Toeslag volgens het voor stel B. en W. voor alle ambtenarenf21.827.— Toeslag volgeDS het voor stel B. en Wf 16.860.- Ingezonden Mededeeling. Iiubnn lamlwIM Verschil f 5.677.— Toeslag voor id. volgens voorstel Zondervan .f27.404.— Toeslag volgens voorstel B. en Wf 16.250.— Verschil f 11.164.— De heer Adriaanse vraagt zich af hoe de heeren Zondervan cs. ge komen zyn aan de grens van f 1900. Spr. zou, als men niet op het stand punt staat van B. en W., aan alle ambtenaren een duurtetoeslag willen geven, zooals de heer Bo"k den vorigen keer reeds heeft opgemerkt. De heer Zondervan zegt, dat de grens door hem -is verhoogd en gebracht op f 1900. omdat op het oogenbiik het Rijk onze gemeente ook op deze grens heeft gesteld voor een duurtetoeslag. Het Ryk gaat zelfs verder eu heeft deze grens gesteld voor gehuwden en ortgehuwden, terwyi spr. haar slechts bepaalde voor gehuwden alleen. By eene grens van f 1200.- krijgt men een scheeve verhouding in de gemeente; een ryksambtenaar van f 1900. in komen krijgt een duurtetoeslag en een gemeenteambtenaar van f 1800. niet! Ook bebben B. en W. niet voldoende rekening gehouden met de verschillende te dier zake inge komen adressen. Die grens van f 1900.— lykt erg wyd, maar er zyn in totaal slechts 12 ambtenaren in de gemeente, die er binnen vallen. Wat het bedrag betreft, dat de s d. fractie van f 1.60 op f 2.— bracht, hiervoor was alle reden, gezien de uitgeroepen zyn. U zoudfc my een groot genoegen doen O, ik zal niets zeggen, viel Phil hem in de rede. Ik beb myn bijzon dere redenen, waarom ik my voor deze zaak interesseer en eigeniyk heeft het meisje er weinig mee te maken. Vergeet de geheels geschiedenis maartoch zou ik het prettig vinden, als u my van dienst wilt zyn -4- Met wat u wilt, zei Misgrave. U kunt altyd over my beschik ken. Phil was tevreden en nam afscheid. Het scheen, dat hy op een geheel onverwachte wyze dichter by de waarheid kwam; tot nu toe klopte alles uitstekend. Het was zeer duide lijk, dat het raeisjo Esmé niet dood was; de getuigenis van den dokter bevestigde dit, zoodat Jane Martin de waarheid had verteld. Het werk van dien morgen was niet slecht geweest en hy was meer dan tevreden. Ergens in Londen was een meisje, dat binnenkort de geheele zaak zou kunnen uitleggen en dit meisje was in betrekking geweest by John Gilray vermoedelijk had Gilray om de een of andere reden de hand gehad in haar vreemde verdwyning. Hy had den dokter getelefoneerd om te zeggen, dat zy dood was en Misgrave had de noodige doodsbe- wijzen gegeven. Waarom? Op hst oogenbiik kon die vraag onmogelijk beantwoord worden. Het meisje heette Esmó en ze kwam ook ■Monsterkamers 2119 A on B. MiiMilig - En di Cologne - Farfumeriën. kolossale prijsstijging in de laatste jaren. Spr. leest een gansche reeks van cijfers voor uit het Maandblad voor de Statistiek, om te betoogen, dat de levensstandaard de laatste jaren gestegen is van 100 op 181 en dat er alleszins reden is tot een duurtetoeslag van dit bedrag. Spr. noemt verschillende plaatsen op, waar ook f2.— en meer gegeven wordt. Bovendien is hier in den Helder ten opzichte van tal van kleine ambtenaren geen al te royale loonregeling, er zyn er, die, door allerlei omstandigheden, in geen 3 jaar eene periodieke verhooging heb ben gehad. Wat tenslotte den kinder toeslag betreft, ook deze leeftijds grens is door het Ryk aangenomen en wordt bovendien door alle organi saties gevraagd. De heer Adriaanse is niet overtuigd, dat juist bij de grens van f 1900.— de toeslag moet ophouden. 3pr. vindt het rationeeler op d8n grondslag van B. en W. aan alle ambtenaren duurtetoeslag te verlee- nen. Mocht dit voorstel gesteund worden, dan zal spr. dit gaarne ver nemen, anders zal hy zich van stemming onthouden. De heer De Geus is het met den heer Zonder van niet eens. Dé laatste jaren is er wel iets aan de loonen gedaan. By vergeiyking met andere plaatsen moet men ook de daar vigee- rende loonregelingen en levensstan daard in acht nemen. Het geldt hier een toeslag, en heeft met dienst- praestaties niet te maken. De heer De Zwart heeft wel gezegd, dat eigen lijk de loonen moesten worden ver hoogd. Maar B.- en W. bestreden dit op grond, dat onder de huidige tijds omstandigheden door deze gemeente toch geen behoorlijke verhooging kan worden gemaakt. Spr. meent, dat de régeling van B. en W. de meest geschikte is. Een inkomen van f23.— is nog niet zoo onbeteèkenend, en voor een dergelijk loon zyn altyd sollicitanten genoeg te vinden en men kan er wel van komen. We moeten ons tegenwoordig allemaal bekrimpen. De beer Adriaanse zegt, dat er geen grens te bepalen is. Ia principe is dit zeer waarieder richt zljQ leven In naar gelang van zyn inkomen. Maar zou dat moeten be talen? vraagt spr. Waar zou men dit bedrag vandaan moeten halen? Ingezonden mededeeling. Een zorgvuldige leefwijze en meer lichaamsoefening. Dat de vervaardigers van Foster's Rugpyn Nieren Pillen zooveel deen om een Betere Gezondheid Methode te verspreiden, wekt verwondering. Zy toonen aan, dat niemand volle gezondheid kan genieten, zelfs niet met behulp van Foster's Pillen, tenzy by zelf medehelpt. En zelfs iemand met drukke bezigheden beeft tijd om de korte gezondheidsregels, die zy week aan week in dit blad goven, te lezen en te beoefenen. Ofschoon zulke openhartigheid nieuw is, lijdt bet geen twyfel of een der redenen van de toenemende po pulariteit van Foster's Pillen is to vinden in de omstandigheid, dat de vervaardigers laten zien HOE GE ZOND TE WORDEN, en wat even belangryk is: HOE GEZOND TB BLIJVEN, zonder geneesmiddel. Foster's Rugpyn Nieren Pillen wer ken hoegenaamd niet op de maag of ingewanden. Zy dienen uitsluitend voor de nier- en urine-organen. Dit geneesmiddel is van de hoogste waar de bij waterzucht, niergruis, rheu- matiek, steen en alle ziekten uit nier- en blaaskwalen ontspruitend. De bandteelrning van Jameu Foster op de verpakking waarborgt de echt: heid. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn te den Helder verkrijgb. bij.Alb. ten Klooster, Keizerstr. 93. Toezen- ding geschiedt franco na ontv. v. postwissel h f 1.76 p. doos otf 10.— p. zes doozen. (40) ergens uit het buitenland. Waren zy dezelfde En stond een van hen beiden in betrekking tot den dood van Gilray? En wie was de man, die getracht had op het kantoor van de „Herald" in te breken en daarna ingebroken bad in den winkel in Darsenetstreet Ik heb nog heel wat uit- té vinden, mompelde Phil. HOOFDSTUK XIV. Het verhaal in het verhaal. Phil ging terug naar zyn kamers om te dineeren. Hy was er zeker vaD, dat hij veel verder gekomen was dan Sparrow; hy had wel niets be paalds om op af te gaan natuurlijk, maar by had toch een aardige theorie opgesteld. Misschien zou de lezing van het verhaal hem verder kunnen inlichten. Hij las het en kreeg weer den vreemden indruk, dat het niet af waser waren gapingen hier en daar, voornamelijk op een plaats, alsof de 8chr(j ver het langer bad willen maken, maar van gedachten veranderd was. Zoo knap als het van opzet was, miste het evenwicht. Er waren nog wel minstens twee hoofdstukken noodig om het volmaakt te doen schijnen in de oogen van een goeden criticus. Phil zat hierover na te denken met een sigaret in zijn mond; hy staarde vol verwachting naar de bladen, toen de aseh van zyn sigaret op het bovenste blad viel. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1