mimi mint Tweede Blad. DE OORLOG. VAN ZATERDAG 3 MAART 1917. Da algameene toestand. Over het naastbyliggende oogmerk van de terugtrekkende beweging van de Duitacfaers aan de Ancre heerscht nu weinig verschil van meening meer. Zeer algemeen neemt men aan, dat net oogmerk is, het Britsche offensief op dit punt te vertragen door terug te trekken op het oogenblik, dat ver ondersteld werd, dat de Engelschen alles in gereedheid hadden, om daar ter plaatse toe te slaan. Maar de fantasie snelt de gebeurte nissen vooruit. Op een breedte van een 20 kilometer zijn de Duitschers teruggetrokken, maar men ziet deze taktiek in de verbeelding reeds op een uitgestrekt gedeelte van het front (a\ dan niet aaneengesloten) in toe passing gebracht. Men ziet de Duit- schers al veel verder terug en min of meer los van hun vijanden. Men ziet reeds de Duitsche generaals en bewegingsoorlóg hervatten en dit begin van een terugtrekkende be weging met een grooten nlag in het open veld eindigen. Verleidelijke veronderstellingen Hier volgen eenige overwegingen, die aan die veronderstellingen steun gaven. Er wordt een beslissing gezocht door beide partijen en wel een spoedige beslissing. Een beslissing met de wapenen kan alleen worden bevoch ten op een van do hoofdfronten. Dus in het Westen of in het Oosten. Het. Engelsche millioenenlegér is geduren de den oorlog geschapen. Het officiers- kader van de Britten is gevormd in de praktijk, maar in een zeer een zijdige oorlogspraktijk: de stelling oorlog. Door groote energie, door een geïmproviseerde, maar machtige orga nisatie hebben de Engelschen op dat gebied wonderen gewrocht en zij zijn op het stuk van de materieele hulp middelen, die bö den stelliugoorlog den doorslag geven (met name de mannen en de kanonnen) op het gedeelte van het front, dat voor hun rekening komt, in de meerderheid gekomen. Het is echter de vraag, hoe dit zoo machtige, in den stelling oorlog geschapen millioenenleger, hoe d9ze organisatie, die uitsluitend op den stellingoorlog is goricht geweest, zich zal houden, als het er op aankomt in het open veld een manoeuvreslag te leveren tegen beproefde vecht generaals, waarbij nog zooveel andere elementen den doorslag geven. Hindenburg is de man, die de leiding heeft, en het is ten volle bekend, hoe deze den stallingoorlog als een nood zakelijk kwaad verafschuwt. Zoo komt men dan tot de veronderstelling, dat hij tot eiken prijs den bewegings oorlog zal willen beginnen, ten éinde in bet open reld een beslissing te verkrljgeD, en kan dit niet door vobruit te gaan, dan eerst maar achteruit. De vijand komt dan wel zonder moeite in het terrein, waar voor hij anders veel voor zou hebben mosten vechten, maar dat is de hoofd kwestie niet. Se Biitten zullen zich dan hebben voorbereid op iets, wat in hot geheel niet geschieden zal, op een overwinning in den stellingoorlog, die er niet meer wezen zal; maar voor een strijd in het opén veld zullen zij in de voorbereiding op zijn minst bij hun vijanden ten achter zijn.' Als men dit aanneemt, neemt men als vaststaande aan, dat de Duitschers de beslissing in het Westen zullen zoeken. Indien zij echter de beslissing in het Oosten gaan zoeken, dan zou de terugtrekkende beweging in het W. voorloopig niet meer beoogen, dan de bondgenooten te dwingen hun aan valsplan te verdagen, om tijd te winnen en toch voorloopig defensief te blijven. Het is niet waarschijnlijk, dat de centralen de Russen langer met rust zullen laten dan strikt noodzakelijk is, en wel daarom niet, omdat zij bij een vroegere gelegenheid daar mede zeer slechte ondervindingen' hebben opgedaan. Na den grooten terugtocht van de Russen' in den zomer van 1916 hebben de centralen de Russen den tijd gegeven zich te herstellen, hetgeen hun den Russi- schen zomer veldtocht van 1916 en, als gevolg daarvan de deelneming van Roemeniö op den hals heeft gehaald. Het is daarom te verwach ten, dat de centralen zich thans in het Oosten zullen gaan roeren, zoodra dat mogelijk zal wezen en inderdaad seint WollF, dat op het Oostelijk gevechtsterrein—waar ook de Russen, na een pauze van hun inspanning gedurende een periode, waarin ver moedelijk de voortzetting het grootste effekt zou hebben gehad, namelijk gedurende, den Roemeenschen veld tocht, zich weer hebben versterkt - alles in het teeken staat van de groote operaties van het voorjaar en den zomer. Evenwel in het Oosten staat het klimaat de hervatting van het krijgsbedrijf langer in den weg dan in het Westen en zoo sluit hetgeen hierboven over het Oosten is gezegd, geenszins uit, dat hetgeen met de terugtrekkende beweging van de Duitschers is ingeleid, reeds vóór dat bet in het Oosten tot groote operaties is gekomen, zal blijken op een vast beraden offensieve poging van de Duitschers uit te loopen. Dit alles is nog speculatief, maar het is goed er zijn gedachten eens over te laten gaan, daar er uit blijkt, welk een belangrijke dingen er met d.e huidige gebeurtenissen op het Westelijk front gemoeid zijn. („N. R. Crt.") Van het Wettelijk front. Londen, 1 Maart. In Februari hebben w(j 2188 Duitsche gevangenen gemaakt, o. w. 36 officieren. Wij hebben de volgende dorpen genomen of bezet, na ontruiming door den vijand: Ligny, Thilloy, Le Barque, Warlencóurt, Pys, Miraumont, Petit Miraumont, Grandeourt, Puisleux au Mont, Serre en Gommecourt. De vijand blijft aan de Anore terug trekken. Ten Noorden van Miraumont heb ben wij onze linie vandaag gemiddeld 600 M. vooru'.tgebracht op een front breedte van l1/» mijl. Lomeo, 2 Maart. De Manchester Guardian verneemt uit Londen Do veronderstelling, dat een van de oogmerken van den Duitschen terugtocht het uitstel van het Britsche offensief op dat punt is, door terug te trekken op het moment, dat zij denken, dat d9 voorbereiding voor het offensief is voltooid, wordt nu zeer algemeen aanvaard. In eenige verantwoordelijke kringen gevoelt men veel voor het denkbeeld, dat minder passieve bedoelingen van de Duitschers hen kunnen doen wenschen den manoeuvre oorlog te herstelleu, ten eiDde er alles op te zetten, een beslissing te verkrijgen in omstan digheden, waarin het voordeel der Engelschen op het punt van zware artillerie is geneutraliseerd. Londen, 2 Maart. Onze troepen maakten verdere vorderingen ten Noorden van Wallencourt en Eau- court en ten Noordwesten van Pui sieuxaumoDt en sloegen .plaatselijke tegenaanvallen van de Duitschers ten N.O. van Guedecourt en ten N.W. van Thïlly af. Bij onze actie aan de Ancre maakten ..|j heden één officier en 127 krijgs gevangen en veroverden drie machine geweren en vier loopgraaf mortieren. Berlijn, 2 Maart. Tegen onze loop graven ten O. en ten Z.O. van Souchez rukten, .na een levendig vuur, sterke Engelsche afdeelingen op. Zij werden afgeslagen. In een gevecht van man tegen man bleven 20 gevangenen en 1 machinegeweer in onze handen. In bet Ancre-gebied veelvuldige gevechten in het terrein voor onze stellingen. Daar en by het opruimen van Engelsche nesten bij Sailly werden 80 gevangenen en 3 machine' geweren ingeleverd. Van hst Roemeensche front. Berlijn, 2 Maart. In een tot vijfmaal herhaalden stormloop, waarin zij zeer zware verliezen ledeD, trachtten de Russen de hoogte ten N. van den Vale Putna-weg te hernemen. Alle aanvallen braken voor onze stellingen. Senaat lieten hun obstructionlstischo taktiek varen en willen den president steuGen In het nationale gevaar. In het Huis van afgevaardigden beBprak Floor het wetsontwerp om den president te machtigen schepen te bewapenen enz.; hij werd luid toeg< juicht, toen hij betoogde, dat de Amerikanen het recht hebben te reizen (waarheen zij willen) 6a toen hij verklaarde: Wij hopen dit recht in vrede te handhaven maar kan dit niet, dan zullen wij het doen met de wapenen in. de hand. De demo cratische leider Kitchey, lid van de pacifistische fractie, verklaarde, onder applaus, dat hij het ontwerp zou1 steunen. Latere berichten melden dat het Huis van Afgevaardigden met 408 tegen 18 stemmen het wetsontwerp heeft aangenomen, waarbij de presi dent wordt gemachtigd, koopvaardij schepen te bewapenenWilso:. is echter niet gemachtigd, de „andere maatregelen", waarvoo bij volmacht verlangt, te nemen. Als dit ontwerp morgen in Senaat komt, eh de Senaat zyn eigen ontwerp, waarbij de regeering vol strekte volmacht wordt gegeven, daarvoor in de plaats stelt, verwacht men dat dit laatste door beide Huizen zai worden goedgekeurd. oo.rlog, een kennisgeving gepubliceerd, die wederom ernstig ingrijpt in d6 economische, vemouaiugen van de particuliere huishoudingea. Reeds sedert geruimen tijd werd op alumi- mümmetaal, ook in het groot, beslag- gelegd. Thans wordt deze maatregel ook uitgebreid tot do voorworpen van aluminium, die in bijna elk huishouden aanwezig zijn, als kookpannen en andere kookgereedschappeD. Al dit materieel wordt van 1 Maart be schouwd als te zijn in beslaggenomen, onverschillig of bet in het bezit is van handelaren, particuliere personen of publieke vereenigingen. Eerstdaags zal de plicht tot aangifte worden bekend gemaakt, daarna zijo ont eigening en de eisch tot afgifte van aluminiumvoorwerpon te ver wachten. Een belangrijk bergloon. Eenige maanden geleden meldden wij dat het Nederlandsche stoomschip „Rijodam" onder buitengewoon moei lijke omstandigheden de bemanning der Amerikaansche zeosleepboot „Vi- gilant" redde en dat toen drie der opvarenden beslist weigerden hun schip te verlaten. Deze drie, de tweede stuurman, een stoker en een olieman, slaagden er in d« sleepboot in eene Britsche haven binnen te brengen. Door de Admiraliteit is hup daarvoor een bergloon van f 60.000 toegekend, waarvan de helft voor den stuurman. St. Petersburg, 2 Maart. In de streek benoordeD den weg Jaeobeni- Kimpolung wordt doorgevochten. De Duitschers deden een tegenaanval op de Roemeensche afdeelingen, die den vorigen dag een hoogte by Rekos hadden bezet en dwongen de Roo meniërs ze te ontruimen. Benoorden de Rimnicu ruimden Russische verkenners twee vtjaude- l(jke veldposten op, maakten 28 ge vangenen en namen twee machine geweren. Van het Oostelijk* front. Berlijn, 2 Maart. Op den O. oever van de Narajofba had een aanval van onze stormtroepen volledig succes. In de Russische stelling deden wij mijn gangen in de lucht springen. 1 officier en 170 man zyn gevangen genomen, 3 machinegeweren en 8 myn werpers buitgemaakt. Uit MesopotamIS. Londen, 2 Maart. De vervolging is voortgezet. De Turken kwamen Dinsdag in erge verwarring door Azizie. Sinds 23 Februari zijn 4300 gevangenen gemaakt, 28 kanon nen, 19 loopgraafmortieren, drie Turksche schepen, twee sleepbooten, 10 pramen en 30 pontons genomen. Van December af bed raagt het aantal gevangenen in zfjn geheel 7000. De duikboot- on mljnoorlog. Uit Londen worden bijzonderheden gemeld betreffende het in den grond boren van de bark „Galgorm Castle" door een Duitsche duikboot. Nadat het schip eenigen tijd was beschoten, ging de uit 25 koppen bestaande bemanning (w.o. 4 Ame rikanen), benevens de vrouw manden kapitein, in de booten. Een boot, waarin zich de kapitein en diens vrouw bevonden, werd na 18$ uur opgepikt. De tweede boot, waarin zich 2 Amerikanen bevonden wordt vermist. Berlijn, 2 Maart. Twee onlangs teruggekeerde duikbooten hebben 15 stoom- en zeven zeilschepen van te zamen 64,500 ton bruto in den grond geboord. Een dezer duikbooten stootte aan de Zuidkust van Ierland op eén als een duikbootval ingericht zg. vang- schip met vier goed verdekt opgestelde kanonnen langszij, terwijl het ook zfjn sloepen gebruikte om bommen naar de duikboot te werpen. Van drie uur in den middag tot het invallen van den donker voerde de duikboot tegen den „duikbootval" en een le hulp gekomen duikbootjager van de Foxglove-soort een artilleriegevecht, waarbij de Foxglove tenminste drie treffers kreeg. Door het tot zinken brengen van die schepen gingen ongeveer 8800 ton granaten, 8800 ton koren, 3000 ton zaad, 16000 ton kolen, 2500 ton oorlogstuig, 8500 ton stukgoederen, 1200 ton ijzererts en 1800 ton aard- noten naar den kelder. Het Duitsche voorstel aan Mexico en Japan. De Amerikaansche Minister Lan- sing heeft de verklaring afgelegd, dat bet Bchry ven van den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken aan den Duitschen gezant te Mexico (zie le blad), zooals dit nu is open baar gemaakt, juiswis. In den Senaat heeft de Senator Swarson verklaard dat ook president Wilson de juist heid dier mededeeling erkende. Slechts wijze waarop de regeering te Washington kennis kreeg van dit schrfjven kan niet worden medege deeld, om het stelsel van contra- spionnage, dat tegen de intriges van Bernstorff werd gevolgd, niet bloot te geven. Dat de onthulling van deze Duitsche plannen haar uitwerking op de houding van het Amerikaansche Congres niet zou missen, was te verwachten. Naar een bericht uit Washington d.d. 2 dezer meldt, ver geet men thans de geschillen, en sluit men zich aaneen achter den president. De republikeinen in den Wis niet nuttig Is voor volen Kan een zegen zijn voor óón, Wie „naar vermogen Haf kan hebban", Leeft niet doelloos hier benufin. Adres: Weststraat 32. Naar FraDSChe bladen uit New York vernemen zijn de stoomschepen New York, Philadelpbia, St. Louis, St. Paul, Kronland en FiDland van de Marine- trust bezig kolen te iaden om dadelijk Da de bfeslissing der regeering zee te kunnen kiezen. Alle schepen der Americm-line zullen de volgende week van kanon nen en kanonniers worden voorzien. Een officieel bericht deelt verder mede, dat betreffende den brief van Zimmermann geen verklaring of bericht van eenigen aard door de regeering der Vereenigde Staten aan Duitschland gezonden zal worden of gezonden is. Ook i3 er tot nu toe tusschen de Ver. Staten en Mexico over deze zaak geen mededeeling gewisseld, maar waarschijnlijk zal dit geschieden. Echter heeft Lanaing reeds verklaard, niet te kunnen gelooven, dat Mexicö aan zulk een complot zou hebben deelgenomeD, aangezien de betrekkingen tusachen de VereeDigde Staten en Mexico van vriondscbappelijken aard zijn. Een Duitseb bericht vau 2 Maart erkent de juistheid der onthullingen. Het betreffende bericht luidt als volgt De Amer kaauscbe pers bevat mededeelingen over opdrachten van het ministerie van buitenlandsche zaken aan den Duitschen gezant.in Mexico voor het geval, dat Duitsch land, na afkondiging van den on be perkten duikbootenoorlog, er niet in mocht slagen de Vereenigde Staten neutraal te houden. Deze mededeelingen berusten op de volgende feiten: Nadat het besluit was genomen om den len Februari den onbeperkten duikbootenoorlog te begiDnen. moest, met bet oog op houding, die de Amerikaansche re geering tot dusverre had aangenomen, rekeniog worden gehouden met de mogelijkheid vau een conflict met de Vereenigde Staten. Dat dit juist was gezien is gebleken uit de feiten, want de Amerikaansche regeering brak, spoedig nadat de Duitsche verklaring omtrent het ver sperde gebied bekend was geworden, de diplomatieke betrekkingen met Duitschland af en noodigde de andere neutrale mogendheden uit dit voor beeld te volgen. In het vooruitzicht van deze mo gelijkheid was het niet alleen het recht, maar ook de plicht der ryks- regeering ook voor het geval van een gewapend conflict met de Vereen. St. tijdig voorzorgen te treffen, ten einde zooveel mogelijk een tegenwicht te krygen tegen de toetreding van een nieuwen vijand. Aan den Duit schen gezant in Mexico wérd der halve medio Januari opgedragen de Mexicaansche regeering, voor het geval de Ver. St. aan Duitschland den oorlog zoude verklaren een ver bond aan te bieden en een overeen komst te treffen over de nadere bijzonderheden. Den gezant werd overigens uit drukkelijk gelast geen stappen bij de Mexicaansche regeering te doen voor dat hy zekerheid had, dat Amerika den oorlog had verklaard. Op welke wijze de Amerikaansche regeering kennis heeft gekregen van deze langs geheimen weg naar Mexico gezonden opdracht, is niet bekend, naar het echter schynt, is er op Amerikaanseh gebied verraad ge pleegd. Van de grens. Uit Esschen wordt aan de „Grond wet" gemeld: Den laatsten tfjd is het aantal militairen aan de grens aanmerkelijk toegenomen en heerscbt er onder de Duitsche bezetting heel wat bedrij vigheid. Een nieuwe maatregel is dat gisteren al de openbare en bij zondere scholen in Esachen, Kalmpt- hout, Eeckeren, Capellen, Wildertop last der militaire overheid gesloten zyn. De banken en verder meubilair worden er uit verwijderd en al deze gebouwen worden voor Roode-Kruis- diensten ingericht. Ook de bovenver dieping van ons groot stationsgebouw wordt voor het Roode Kruis inge richt. Gistermiddag en -nacht zijn drie extra-treinen uit Antwerpen aan gekomen met stroo en éénpersoons Ijzeren ledikanten. Vannacht zyn ook de quarantaine stallen geheel schoongemaakt en daarna zyn een 80-tal soldaten den geheelen nacht bezig geweest met het aandragen van stroo en het plaatsen van ijzeren bedden. Ook een viertal Duitsche verpleegsters zijn gister hier aangekomen. De Duitschers laten zich niet uit over deze nieuwe maatregelen, maar ieder vermoedt, dat het voorzorgs maatregelen z{jn tegen het groote op handen zijnde offensief. Beslag op aluminium. Volgens de „Lokal Anzeiger" heeft de opperbevelhebber in de Marken, op verzoek van het ministerie van PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Zaaland". Het vooinemen bestaat, Hr. Ms. pantserdekschip „Zeeland" tegen Mei een reis naar Nederlandsch-Indiè te laten maken, tot aflossing van per soneel en voor oefening van de adel borsten. De Ned. sleepboot „Themis" is van Rotterdam hier aangekomen, om de bemanningen van het licht schip te verwisselen. Een tweede 'lichtschip, hetwelk door de „Sirnson" zal worden weg gebracht, zal nu in de vaargeul gelegd worden. GOEDKOOP ETEN. Het bestuur vau den Volksbond tegen drankmisbruik ontving van vele personen en vereenigingen zeer gewaardeerde medewerking en wenken, Bijzender aangenaam deed b.v. aan een milde gift ontvangen van de werkliedenvereniging „de dracht." Daar tegen de voorgestelde wijze van distribueoren bezwaren inkwa men Werd besloten het eten beschik baar te stellen: lo. afgehaald aan de Oostsloot straat 18. 2o. thuis gebracht. De volgende winkeliers willen als tua&chenperBOOU optreden W. C. v. Breda, Hoofdgracht 49. Langestr. 75. Paardestr. 25. Dfikstr. 12. Laan 24. Polderweg 81. N. Zoon, Boendermaker, Wed. Jordans, G. M. Rijkers, G. Koens, F. v. Peperzeel, Emmastr. 83(tel.280) Paschedag, Weststr. 67. C. v. d. Haugen, Molenstr. 108. G. Kater, Keizerstr. 88. J. Hoogerwerf, Schageustr. 20. J. J. Verbeet, Sluisdljkstr. 56. L. Buter, Breewaterstr. 12a. D. Geervliet, Jan in 't Veldstr. 81, H. D. Bres, Spoorgracht 36. Breet, Vyzelstr. J. Kuipor, Binnenhaven 113. Rieaaelman, Zuid&tr. 74. G. Kramer, Vlamingstr. 15. Wed. Puinbroek, Bloemstr. 1. Wed. Broekhuyzen, Spuistr. 26. Bij hen kan eiken dag voor X uur k contant een bon gekocht worden voor het eten van den volgenden dag. Deze bon doet. dienst als kwitantie. Bij den tusscbenpersoon worden door een bode de bestellingen op gehaald en de keuken zorgt dat het eten wordt thuisgebracht of desge- wenscht kiaar staat om to worden afgehaald. Degenen die thans reeds huD naam opgaven, moeten zich dus toch nog bjj een der hier bovenstaande tusschenpersonen van een bon voor zien. Vooral in de eerste dagen zal dat thuisbrengen niet zoo vlot gaan als geweDschi is, maar men zal zijn uiterBte best doen om iedereen voor 12 uur 'a middags te hebben bediend. Een onverwachte moeilijkheid deed zich voor dat geschikte pannen om eteu thuis te brengen nog niet in voldoenden getale konden worden ver kregen. Daarom ia het gewenscht dat bij het doen der bestelliDg zoo mogelijk een goed sluitende pan, liefst in een handdoek geknoopt, wordt afgegeven i bij den tusschenpersoon. A&ü die pan dient een stevige adreskaart van den eigenaar beves tigd te zijn. Wie zelf afhaalt kan die pan tijdig in de Oostslootstraat brengen. De inhoud van de pan kan door de bestelde hoeveelheid worden be paald. Voor soep is de kostende prya berekend psr Liter, voor het andere eten, met eene daarmede overeen komende hoeveelheid. Met het oog' op den Zondag kan Zaterdagavond 5 uur nog soep beschik baar wordén gesteld. Het gebouw Oostslootstraat 18 is Maandagmiddag 5 Maart 1-3 uur te bezichtigen. Eindsxamans H. B. S. De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland heeft bepaald, dat de eindexamens der Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen cursus, zoowel als de vergaderingen der Commissiön voor het afnemen dier examens in 1917 in deze pro vincie zullen worden gehouden te Amsterdam en te Alkmaar. De candidaten afkomstig van de R. H. B. 8. te Helder zullen te Alk maar worden geëxamineerd. Benoemd zyn tot voorzitter, tevens lid der commissie te AlkmaarDr. A. C. Antusch, directeur der Ryks Hoogere Burgerschool te Alkmaar tot onder-voorzitter, tevens lid der commissie te Alkmaar: de heer W. C. G. H. van Mourik Broekman, di recteur der gemeentelijke Hoogere Burgerschool met 6-j. cursus te Haarlem; tot leden der commissie zijn o.a. benoemd de beeren W. G. van der Meer, directeur van-, Dr. H. C. Ketner, M. van Maanen en W. N. Francken, leeraren aan deR.H..B. S. alhier. Liefdadigheidsvoorstelling „Tavenu" Wij vestigen nogmaals de aandacht op de liefdadigheidsvoorstelling, welke de Helderache Tooneelvereeniging w Tavenu" op Donderdag 8 Maait geeft, ten bate van de Vereeniging ter bestrijding der tuberculose. Op deze uitvoering zal worden gespeeld het tooneelatuk „Het Instinct" van Henry Kistemaeckers, dat onlangs door dezelfde vereeniging opgevoerd is. Dit mooie tooneelatuk wordt voor- ,n door een dramatische schets van den heer J. B. Schuil, getiteld „Doodenrit". Deze schets verplaatst ons naar een Fraosch greDSgarnizoen in den Eizas aan den vooravond der mobilisatie, 31 Juli 1914. De schrijver heeft een dramatisch conflict zeer scherp en zeer zuiver gesteld, en dit in enkele spannende scènes verwerkt. „Doodenrit", waarvan men hier de iremière geniet, is aangenomen door iet Rotterdamsch Tooneel, zoodat deze Heldersche première iD waarheid gebeurtenis is op bet gebied der tooneélspeelknnst. „Het Instinct" wordt we zeiden dit reeds, door „Tavenu", ter gelegen heid van een wedstrijd voor dilet- tautenclubs te Haarlem opgevoerd. Het kapwerk is van de firma Miche'ls te Amsterdam, de costuums zijn van de firma Serné Zoon, Uit da Bakkerij. Donderdagavond vergaderde in het gebouw „Irena" de Chr. Broodbak kers en Bezorgers Organisatie alhier. Bespreking werd gevoerd over den meerderen arbeid der bezorgers met het kaar-tenstelsel en het uitreiken der couverten. Met genoegen was kennis genomen, dat door het Ge meentebestuur, als gevolg van het voor de afdeeling gedane verzoek, besloten was, dat voor elk couvert, dat door de bezorgers moet worden uitgereikt, 5 cent door het publiek zal moeten worden uitbetaald. De vergadering besloot tevens om in de komende weken een actie te gaan voeren om een verhooging van het loon van bakkersgezellen daar in 't algemeen de loonen niet in overeenstemming zijn met de tijds omstandigheden en de gepresteerde arbeidsduur. Besproken wordt een adres aan den Gemeenteraad te zenden om te ver zoeken, evenals in andere plaat sen o.a. Hoorn, e6n verordening vast te stellen, waardoor, mede ook met het oog op de lichtbeperking, de nachtarbeid in de Broodbakkerijen wordt afgeschaft. Van gevaarlijk Ijs en nog wat, Langs de grachten in oDze goed? stad prijken thans groote bouten borden, waarop met duidelijke letters de politie, de waarschuwing heeft aangebracht „Politie. Gevaarlijk Ijs". Prijzenswaardige maatregel, die zeer zeker goede resultaten zal op leveren. Inmiddels is het Ijs in het grootBlé deel van het kanaal gebroken door de „Anna Cornelia", die een vaargeul gemaakt heeft. Maar voor het deel aan den anderen kant van den aan legsteiger geldt dewaarschuwing nog steeds. Doch ziet! Deze borden zijn prachtig voor propaganda. En enkele drank bestrijders, die in den drank een even gevaarlijken vijand zagen als in het ijs, profiteerden van de gele genheid om ze te benutten. En wie nu langs de Loodsgraeht loopt, ziet op het waarschuwingsbord staan: „Politie. Drank la gevaarlijk 1" Proficiat, heeren drankbestrijders I Uit hat Politle-rapport. De 17-jarige broodbezorger, ver dacht van verduistering van gelden ten nadeele van z(in patroon, is te Vierlingsbeek, in Noord Brabant,'op gespoord en op telegrafisch verzoek alhier door de rijksveld wacht terug gebracht. Na opgemaakt proces-ver baal is hij gisteren ter beschikking van de'Justitie te Alkmaar gesteld, Raadsoverzlcht. Tot driemaal toe is een achtbaar college gestruikeld over het vraagstuk der verplichte winkelsluiting, dat als een egel opgerold voor de deur der raadzaal lag. De vierde maal is het voorzichtig over de patiënt heen gestapt, en heeft haar met een zoet lijntje in de val weten te krygen. De winkelsluiting is er nu. Nu wab het ook een gek geval. Vroeger, eenige jaren geleden, toen de zaak ook aan de orde kwam, wilde de raad'er niet aan, noch ook B. en W. Thans,, nu „de tijd rijp is" het woord is van B. en W. in hun jongste prae-advies moest het er maar voor goed door ook. En B. en W. hadden voorgesteld nu maar meteen een tydelljken sluitingsmaat regel te nemen met het oog op den kolennood en om 7 uur te sluiten. Maar dit was het radicaalste deel van onzen radicalen raad te kras. Hm, mopperden ze, het is hier hollen of stilstaan. En de heer Michels moest er niets van hebben. Met hem de helft der raadsleden, zoodat de stemmen staakten, eenmaal, tweemaal. Nu kon het wel niet anders of ditzelfde voorstel, waarop de Raad tweemaal de tanden gebroken had, moest onveranderd weer in herstem ming komen. En voor de derde maal staakten de stemmen, zoodat het thans verworpen was. De 'Burgemeester stelde 'nu onmid dellijk aan de orde de nog overblijvende verordening van B. en W., nl. betref fende de 0 uurs-sluiting, en. dit min of meer bij verrassing gestelde pro bleem, werd gelukkig opgelost. De sluiting is er dus thans. Behalve een spechje van den heer Bok, waarop een antwoord gegeven werd door den heer de Geus, werden er over deze kwestie geen debatten meer gevoerd en wfj zouden dan ook geene aanleiding meer hebben er verder nog iets over te zeggen, ware het niet, dat de heer Bok ons de eer had aangedaan onze geschriften te citeerèn. Nietwaar, dat overkomt niet ieder een, zoo maar in den Raad geciteerd te worden? Wij zijn des te gevoeliger voor de eer, daar de heer Bok tot de „stille krachten" in den Raad behoort, voor wie spreken zilver, het zwijgen echter goud is. De heer Bok meende goed te moeten doen z(jn standpunt inzake winkelsluiting, dat hij reeds den vorigen keer uiteengezet had, nogmaals uiteen te zetten. De heer Bok is voor vrijheid„vrijheid, blijheid", dichtte deze beet. „We leven in een vrij land" en nu kon bij zich niet begrijpen, dat wü daarop uit riepen of hij wel wist, dat er oorlog was in Europa! Het zou onzerzijds niet van waar deering getuigen voor de groote eer, die de heer Bok onzen bescheiden jennevruchten aandeed toen hij ze den Ra3d .citeerde, als wij deze zijne opmerking lieten „zwemmen" en wy willen den heer Bok dan ook wel even te woord staan. Klik eens, geachte heer, sinds 1 Augustus 1914 staat, zooals U weet., de wereld op haar kop. Wat boven lag ligt onder, wat onder lag, ligt nog onder. Er is eigenlijk niets meer, dat nog overeind staat'. Principes hebben afgedaan, theorieën werden overboord geworpende vurigste reactionair is over eenige weken blijde als hij geregeld zijne maaltijden kan krygen, die worden klaargemaakt ongeveer zooals ze in elk handboek voor het socialisme worden beschreven. En op een oogenblik, dat onze zee schepen worden vastgehouden' door "ageland, dat Duitschland de zee ■die ook „vry" is! - bestrooit met mijnen, dat onze eigen jonge mannen, inplaats van zich te kunnen wijden aan hun eigen arbeid, worden vast gehouden, dag in, dag uit, week in, week uit, jaar in, jaar uit, meneer Bokl omdat ze ieder oogenblik ge roepen kunnen worden onze „vrij heid" te verdedigen, op een oogen blik, dat het gebrek aansluipt in onze woonatedeD, dat men nog wel vrij is om te koopen (als er wat is), doch de ontzettende prijsstijging een belet sel is voor velen om meer dan het strikt noodige aan te schaffen, - op een oogenblik, dat de kolennood en de duurte dwingt tot bezuiniging op alle mogelijke manieren, een psycho logisch oogenblik in de geschiedenis van de verplichte winkelsluiting, dat wellicht zóó scherp nooit meer zich zal voordoen, nu „de tijden rijp zijn, de vrijwillige sluiting toeneemt, de nieuwe toestand, steeds duidelijker zich afteeken t" allen woorden van Burgemeester en Wethouders, op zoo'n oogenblik meent de heer Bok nog een speech te moeten afsteken op grond van de „vrijheid" van den winkelier. En als wy in alle beschei denheid vragenZou de heer Bok wel weten, heusch wel weten, dat er tegenwoordig oorlog is? met andere woorden: Is de heer Bok wel op de hoogte van zijn tijd. beseft de heer Bok wel de groote nooden, de ont zagwekkende beteekenia van het oogenblik waarin wij leven ten opzichte van de toekomstige maatschappelijke ontwikkeling, begiypt de heer Bok wel, dat we toch in godsnaam niet langer moeten vasthouden aan sleur en gewoonten, want dat sleur en lam lendig conservatisme in deze gewel dige dagen doodend zijn, als we dat, in alle bescheidenheid vragen, dan weet de heer Bok niets anders te zeggen dan hij begrijpt niet waar het om gaat! Genoeg over dit futiliteitje. De winkelsluiting is er, en daarmede er thans over uitgepraat. De heer Bok atond, met een tweetal winke liers en den heer Over de Linden, „die steeds geijverd had tegen de verplichte winkelsluiting", alleen. Na de winkelsluiting kregen we de kwestie van den duurtetoeslag voor gemeente ambtenaren. Deze zaak was, zooals men weet, den vorigen keer verdaagd. De heer Zondervan kwam, in een wel wat langademig speecbje, zijn voorstellen verdedigen. De spreker had uit het „Maandblad voor de Statistiek'.' een massa cijfers om te betoogen, hoe ontzettend veel duurder het leven van thans is bij dat van een jaar of tien terug. Maarde spreker had tè veel van het goede bijeenverzameld. Cijfers zijn altijd vervelend, en als er te veel komen, is dit heelemaal uit den booze. De raad werd onrustig, de een geeuwde, de ander ging eens verzitten, een derde knoopte een buurpraatje aan Waarlijk, de heer Zonder van beperkezlch een volgenden keer: zijn betoog kan er niet dan door winnen. Inmiddels wilde de raad de hoogere grens, zooals de s. d. a. p. voorstelde, niet aanvaarden. Niet om het een of het ander, ziet-u, maar om de dubbeltjes, 't Is waar, zoo heel gering moet men er niet over denken. De toeslag, zooals die volgens het voorstel B. en W. zou worden ge geven, en nu ook verleend is zou de gemeente op f 16250.— komen, terwijl het voorstel Zondervan f 23488.85 zou kosten, alzoo meer f 7188.85. Bovendien kwam nu nog de heer Adriaanse met een voorstel zijnerzijds om aan alle gemeente ambtenaren, en dan volgens het voorstel B. en W., toeslag te geven. Dit zou t 5577.- meer dan het voorstel van B. en W., en f11154.— meer dan dat van de heeren Zonder van cs. kosten. En hoewel de heer Zonder van, wiens betoog, afgezien van het langdradige erin, sterk was, goed 'geargumenteerd, aantoonde, dat een regeling zooals was ontwor pen een scheve verhouding schiep tusschen rijks- en gemeente-ambte naren, daar voor deze laatsten de grens tot f 1900.— was uitgebreid, het hielp niet, de verordening vanI B. en W. werd aangenomen. Tenslotte nog een debatje over de levensmiddelen-voorziening, - in den laatsten tyd het sluitstuk van elke raadszitting. De heer Adriaanse vond het wel een beetje kras, dat de Com missie voor de levensmiddelen-voorzie ning uit de Arbeidersbeweging aan den Minister gevraagd had, in haar telegram, waarin zt) mededeelde, dat er geene voorraden waren, om te mogen beslagleggen op de hier aan wezige voorraden Javarljst, en vond het beter, dat de Commissie eerst eens overleg pleegde met den Bur gemeester. Ja, zeide de heer De Zwart, allemaal goed en wel, maar de nood drong, en we hadden, in een gesprek met een raadslid, ge hoord, dat dit nog voorraden had, en toen vonden wij het zonde, dat die voorraden ryst niet werden ge bruikt, en zoo zijn we er toe ge komen. De Voorzitter betoogde, dat hier noch de minister, noch het distri butiekantoor schuld had, maar de schuld in hoofdzaak lag aan de onge lukkige ligging en het enkel spoor, waardoor het dagen duurt eer goe deren bier zijn. Echter is met eon paar dagen weer voorraad te ver wachten, zoodat het wel wat kost baar was om thans te gaan ont eigenen. Moge zich mettertijd de Hollandsche Spoor over ons enkel spoor ontfermen! BINNENLAND. Onze scheepvaart. De uitvoerende commissie vau de N. O. T. deelt het volgende mede De onderhandelingen, welke do N. O. T. met de Britsche Regeericg heeft gevoerd betreffende het hervat ten van de scheepvaart, hebben reeds voor een aantal stoomschepen tot gunstig resultaat geleid. De stoomschepen „Oosterdljk", Soestdljk", „Zulderdljk", „Noordam" m „Sloterdljk", vau de Holland- Amerika lijn, welke van Noord Ame rika naar Nederland waren vertrok ken en te Halifax nadere instructies wachtende waren, kunnen de reis naar ons land voortzetten zonder een haven in Engeland aan te doen. Ook de atoomschepen „Phecda", van Van Nievelt Goudriaan's Scheepvaart maatschappij, en „Leersum", van de firma Vinke Co., kunnen op dezelfde wijze de reis naar Holland voort- Genoemde stoomschepen voeren een lading, hoofdzakelijk bestaande uit tarwe, veevoeder, katoen, enz. Do stoomschepen Sumatra, Nias - i Billiton, van de Stoomvaart maatschappij Nederland, vrelka op de thuisreis van Indie via het Panamakanaal, te Halifax nadere instructies wachtende waren, kunnen eveneens zonder verdere moeilijk heden de reis naar Nederland voort zetten. Hetzelfde geldt voor de stoomschepen Java en Karimoen, van deze maatschappij, welke van Baltlmorè en Norfolk naar Holland moesten vertrekken. Ook deze kumien via Halifax de reis volbrengen, zonder een haven in Engeland binnen to loopen. Deze stoomschepen brengen gemengde ladingen Indische produc ten aan, alsmede mals en Chili- salpeter. De tot dusver gevoerde onder handelingen hebben verder wat Engeland betreft, tot een gunstig resultaat geleid ten aanzien vaneen dertigtal stoomschepen, welke in ballast naar Noord-Amerikaansche bavens moeten uitvaren, ten einde graan te gaan laden voor de Neder landsche regeering. De vaartuigen Charlois en Rot terdam, van de American Petroleum Company, welke te Halifax lagen, kunnen de reis naar Rotterdam voortzetten zonder een ËDgelsobe haven aan te doen. Het passagiersschip Sindoro, van den Rotterdamschen Lloyd, met ge mengde lading en passagiers op de thuisreis van Indii, wachtte in Gi braltar nadere instructies. Dit schip, hetwelk gebrek aan bunkerkolen had, is hiervan door de Engelsche autoriteiten voorzien en kan de reis naar Nederland voortzetten, zonder een Engelsche haven binnen te loopen. Omtrent het stoomschip Wilis, dat sinds 8 Februari met lading en passagiers te Bergen op de uitreis naar Nederlandsch-Iadiè ligt, wordt op een gun3tig verloop der onder handelingen gerekend. .Oorlogsbrood. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Yan bevoegde zijde wordt het vol gende medegedeeld Toen op 1 Febr. j.1. verschillende buitenlandsche moeilijkheden den aan voer van broodgraan in gevaar brach ten, is terstond nagegaan, of er bijzondere maatregelen genomen dienden te worden. Er werden daarna ter zake bet varen van onze schepen onderhande lingen gevoerd, en de kaDS was niet uitgesloten, dat binnen zeer afzien- baren tijd de vaart op Noord-Amerika on daardoor de aanvoer van enze grootste hoeveelheden broodgraan weer zou zijn geregeld. Het torpedee- ren van zeven onzer schepen op 28 Februari j.1. en het nog voortdurend vasthouden van een groot aantal Nederlandsche schepen in vreemde havens, zoomede de nog zeer onge- mgelde vaart op Noord-Amerika, zoowel wat betreft de vaart zelf als de veiligheid daarvan, noopten de regeering nadere maatregelen te nemen, die tot bezuiniging van het graanverbruik leiden. In de eerste plaats is overwogen, of het wenschelyk was, het tot dusver verstrekte rantsoen brood te vermin deren, doch, gezien de rantsoeneering van de andere levensmiddelen en het groote belang van de broodvoeding voor het overgroot® deel van ons volk, iB besloten, daartoe vooralsnog niet over te gaan. Er is echter ook een deel van ons volk, dat zich zeer goed kan voeden zonder een groot gebruik te maken van brood, en het is stellig alleszins gerechtvaardigd, op dat deel een beroep te doen om zoo weinig mogelyk brood te eten, en voorts op ieder Nederlander, om het ongebruikte gedeelte van zijn brood kaart onder geen voorwaarden ter beschikking van den bakker te stellen. Elk Nederlander kan in deze mede werken tot het bestrijden van knoeie rijen, en ieder, die dit nalaat, verhoogt de kans, dat niettegenstaande de daaraan verbonden bezwaron tot ver kleining van bet rantsoen moetworden overgegaan. Toen op 1 Febr. j.1. de aanvoer van broodgraan In gevaar werd ge-

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 5