AANNEMELINGEN COLTOF, KANAALWEG142. H Magnifique STOFFEN Gezouten Varkensvleesch 55 cent per 5 ons. ADMINISTRATIEF PERSONEEL bedrage te hebben geleverd, tot de verdere ontwikkeling van dit ge- meenacbapsbödrijf. Het comité zal eens een royaal plan moeten opzetten en een exploi tatie-rekening maken' 13 voor de totstandkoming daar van de Gemeente noodig, deze zal, meenen wij, in dezen tijd niet oar- zelen, de zaak aan t.e pakken. Nog één vraag. Is in de leiding der keuken de Directrice van onze. huishoudschool opgenomen? Helder, 11-3'17. X. (l) Te Wormer zijn de tarieven 10 tot 14 ct., te Rotterdam 10 ct. Wy hebben bovenstaande beschou wingen, van X. aan het Bestuur van de volkskeuken laten lezen. Het Bestuur was het er voor het grootste deel mee eens, en heeft de door X- ter sprake gebrachte beden kingen ook reeds zelf overwogen. Wij kunnen dan ook meedoelen, dat er uitgezien wordt naar eene grootere lokaliteit, en dat het plan bestaat met 18 ketels te werken, waardoor ©on capaciteit van een 5000 porties ontstaat. De proefneming van thans heeft bewezen, dat de zaak der goedkoope maaltijden levensvatbaarheid heeft, Het deel moet thans zijn, en wij weten, dat het bestuur in dit opzicht diligent is, haar op grooter basis defluitief te vestigen. En dan komt men vanzelf ook tot goedkooper ta rieven, al zal dan, meenen wfl, i verlaging met UO°/o wel illusoir blaken. Wat de laai sta vraag betreft, di8 moet ontkennend worden beantwoord. De Industrie en Huishoudschool is een Vakschool voor meisjes, waar niet in de eerste plaats koken wordt onderwezen. Redactie .Held. Crt.' troepen do Turken uit een stelling by Bisuoetoeu verdreven endatpuut bezet. Vervolgd door onze troepen zijn de Turkeu op Hadji Abad terug getrokken. Het Turksche leger in Perziö trekt, door de Russen in het nauw gebracht, over het heole front terug. De Turk sche troepen, die naar Dowlet Abad teruggingen, loopen gevaar om van het overschot van liet leger te worden Kien. Dit. bestaat uit verschil lende divisies, waarvan er twee voor heen in Konstantinopel ën Adrianopel lagen. Ze zijn voortreffelijk afgericht en van het noodige voorzien. Dit leger geraakt in een hachelijke positie. Da Duikboot- eo mljnoorlog. Het Deensche atoomschip .Rosborg" is 3 Maart in de Noordzee in den grond geboord. Zes man verdronken, twaalf werden door de .London" aanboord genomen en naar Noorwegen ge bracht. De .Rosborg" kwam met mais van Amerika. Bij het in wer king treden der duikbootblokkade lag het schip in een Engelsche haven. Later' werd het vrijgelaten. Toen trachtte het op eigen risico door het gevaarlijk gebied te varen. De Parljscbe editie van de New York Herald verneemt, dat weer drie Amerikaahacho schepen naar entente havens onderweg zijn. De schepen zjjn niet bewapend. Hét zljü de „Algocquin" (2829 t.), de .City of Puebla" (2623 t.) - beide naar Londen en de .Illinois-" (5226 t.) Laatstgenoemd vaartuig is onderweg naar Havre. Van het Westelijk front. Parijs, 11 Maart. Levendige kanon- nade in de streek van Dixmuide, ten noorden der Aisne, in de sectoren Maisons de Champagne en Navarin. Aanvallen van de Duitschers ten noordwesten van Reims en in streek van Bezonvaux zyn geheel mislukt. Een Duitsch vliegtuig heeft Belfort gebombarbeerdgeen ver liezen en geen schade. Berlijn, 12 Maart. De Htrljd om de belangrijke hoogte 185 duurt voort. Na het wisselvallige gevecht op 9 Maart deden de Franschen op 10 Maart een nieuwen grooten aanval op den heuvel, van welken het veriies het Fransche legerbestuur zoo buitenge woon zwaar had getroffen, om dien te heroveren, 's Middags om drie uur begon een bombardement van onge wone hevigheid uit stukken van de zwaarste kalibers. Om vier uur ver kreeg de beschieting de hevigheid van roffelvuur. Na een korte pauze begon het roffelvuur opnieuw. Om half acht volgde over het gebeelo front de aanval. Er was een ontzag lijke menigte munitie verschoten, niettemin had de aanval nergens succes. Over het geheole front werden de Franschen, hier en daar in ge vechten van man tegen man afge slagen. Omtrent den strijd om de /el- omstreden hoogte, van welke de verdediging -geen minder roemrijke daad was dan de verovering het was geweest, zijn belangrijke feiten bekend geworden. In de ferme-de Champagne, die op 9 Maart, herhaaldelijk uit de macht van do eene party in die van de andere overging, waren een onder officier en 40 man reeds volkomen door de Franschen omsingeld, toen het hen gelukte zich door het vijande lijke cordon heen te slaan en zelfs 16 gevangenen m6e te nemen. Een Duitsche onderofficier die als waarnemer voor de artillerie in een verloren loopgraaf op de zuidwestelijke helling van de heuvel reeds was gevangengenomen, nam daarop zelf de manschappen, die hem bewaakten gevangen en bracht hen mee naar zijn battery. fan hst Itallasnich- Oostenrljkicfte gevechtatarreln. Weenen, 11 Maart. Levendig ar tillerievuur, met name op het front in het Kustland. Italiaansche vliegers hebben de steden Triest, Muggla, Isola en Pirano met bommen be stookt. Rome, 11 Maart. Zaterdag is er langs bet geheele front bedrijvigheid van de artillerie geweest. Op den Karst is een poging van den vijand, om onze linie op hoogte 144 binnen te dringen, volkomen afgeslagen. Weenen, 12 Maart. Tegen het Karslplateau hebben de Italianen nu en dan krachtig geschut- en mijnvuur gericht. Gisterochtend is een vijande lijke aanval voor Constanjevica afge slagen. Rome, 12 Maart. In hetConcei dal (Ledro) hebben wy gisterochtend een aanval van een vijandeiyke afdeeling op onze stellingen in het Vai-dal, ten N.O. van Lenzumo afgeslagen. Wy hebben enkele gevangenen gemaakt. In het Travignolo-dal.(Avisio) heeft de vijand een aanval op Paneveggio gedaan, die aanstonds ia afgeslagen. Ean Oostenrijksch offensief tegen Italië? De „Tyd" meldt uit Weenen: Het Is hier een openbaar geheim, dat een Oostenryksch offensief op de allergrootste schaal tegen Italië is voorbereid, en spoedig zal begon nen worden. De leider der operaties daar is Conrad van Hötzendorf. Het nieuwe offensief is van dien aard, dat het kan worden doorgezet, ook indien de Entente een tegenoffensief mocht beginnen op welk gedeelte; van het front en in welk land ook. Men houdt -zich hier verzekerd van j het succes tegen Italië, en zonder van de andere fronten groote ver- waehtingen te hebben, meent men althans dezen bondgenoot van de Entente den genadestoot te zullen toebrengen. Vin het Rueiiteb-Turksehe geveohtsterrain. at. Petersburg, 19 Maart. In de richting van Hamadan hebban onae- Rellefsehlp getorpedeerd. Omtrent het fcorpedeeren van het Reliefschip „Storstad" wordt nader uit Londen gemeld: Donderdagmorgen tien uur opende een Duitsche duikboot, die van de „Storstad" af niet werd gezien, hoe wel ze aan de oppervlakte voer, een hevig granaatvuur op het schip op een afstand van vier mijlen. Na twaalf schoten te hebben gelost, dook de duikboot onder. Zij was toen tot op slechts korten afstand van het schip gekomen en moest de Belgische rolief- teekenen hebben gezien. Niettemin schoot de duikboot een torpedo af, die de „Storstad" onder de brug trof. Toen de duikboot na het eerste kanon vuur onderdook, meende de beman ning van de „Storstad", die in de booten was gegaan, dat de onderzeeër was W6ggegaan en zy bevond zich weer aan boord toen de torpedo het schip trof. Allen konden zich echter in veiligheid brengen. Toen de duik boot boven kwam, naderde ze de boot van den kapitein eD werden dezen tal van vragen gesteld over de lading van de „Storstad" de haven van bestemming. Daar de „ÖtOf-ptad" niet snel genoeg zonk, werd het kanonvuur weer op het schip geopend, de gra naten vielen daarbij gevaarlijk dicht by de booten. 'Tegen den middag wa3 de „Storstad" eindelijk voorgoed verdwenen. 0e vierde machinist, Sorensen, ia aan uitputting in de reddingboot gestorven, Zes-en-dertig uren roeide men rond eer men werd opgepikt. Volgens verklaring van den kapitein zou deze hebben vernomen, dat van de opvarenden van een andere red dingboot twee man zyn omgekomen, Het „Hbl." teekent hierby aan: De ccrpedeering van het Relief schip „Storstad" door een Duitsche duikboot, die ondanks de verklaringen over de houding der Duitsche regee- risg tegenover de schepen van iiet „Relief Fund" werden afgelegd, is een teekenaad verschynsel van den geest dien de Duitsche duikbootcom mandanten bezielt. Van Duitsche zyde werd, naar aanleiding van d6 ver klaringen van Sir Maurice de Bunasn, uitdrukkelijk verklaard, dat het haar bedoeling niet is den arbeid van het „Rellef Comittee" onmogelijk te maken en dat dus aan gelief' schepen vrygeleide zou worden ge geven, wanneer bekend is uit welke havens en op welke data de „Belief'- schepen zouden vertrekken. De „Storstad" had nu zulk een vrygeleide en wordt toch deot een duikboot zonder waarschuwing in den grond geboord. Dat dit opzetteiyk, dat wil zeggen, op last en met medeweten van de Duitsche regeering geschiedde, ia niet aau te nemen. De commandanten der duikbooten aehjj- neK zich echter, door zenuwachtigheid, angst, of verregaande onverschillig heid, aan de g6geven bevelen hunner regeering niet ie storen öf de samenwerking tu3schen het departe ment van marine en de politieke leiding, den Rijkskanselier dus, Is in Duitschland al even slecht, als de samenwerking fcusschen de Rijks- regeering en de ressort ministers in Pruisen. Daar schijnt naar men uit de debatten in den Pruisischen Land dag, in het Huis van Afgevaardigden en Heerenhuls, zou mogen opmaken langzamerhand de toestand te zyn ontstaaD, dien Dahlmann in 1849 reeds voorzag: „Een wetgevende vergadering van het halve Ryksvolk bier en een van het heele Ryksvolk daar zou een strijd van krachten doen ontstaan, die tot wederzydsche ver nietiging aanleiding moet geven". De Engelsche pers over den vel ven Bagdad. Londen, 12 Maart. Alle bladen spreken over den val van Bagdad. De Daily News zegt: De uitwer king van de overwinning wordt slechts geëvenaard door het strate gisch belang van het bezit van een punt, dat zoowel halfweg naarlndië als naar Perzië ligt. De vermeestering van Bagdad is alweer een bewya voor de zeemacht van Engeland. Wat zelfs onze Russische bondgenoo- ten met hun groote legers totdua- ver niet hebben kunnen bereiken, hebben wy, zegt de Daily. News, ge daan door middel van onze verbin dingen over zee met de Perzische Golf. Azië heeft gezien, dat al kunnen de Engelschen tydeiyk teruggeslagen worden, zy een yzeren kracht en wil hebben, die hen verbiedt met Iets anders genoegen te nemen dan met de overwinning. De ramp van Koet- el-Amara ia uitgewischt na verloop van nog geen jaar. Ohantoem moest dertien jaar waohten voor de En gelsche troepen kwamen, maar zy kwamen toch ten slotte. Bulgarije en Turkse sullen goed does met de zedelijke beteekenia hiervan te be seffen. De Times schrijftSir Stanley Maude heeft het Turksche leger, dat- te Koet ei Amara samengetrokken wa9, nog degeiyker vernietigd dan het publiek vermoedde. In de om- alaohtige reeks van bewegingen op den rechter oever vau den Tigris tegc-nover en stroomopwaarts van Koet, heeft hy den Turken verschrik Xeiyke verliezen toegebracht. Toen de Turken zich verstrooiden ea ervah doorgingen, waren zy niet veel meer dan een armzalig overschot. De Daily Telegraph zegtGeneraal Maude ia als een bliksemstraal op zijn verslagen tegenstander gevallen on heeft het. behaalde voordeel met een kracht on een snelheid, die boven lof verbeven zijn, doorgezet. De ge heele leiding van don veldtocht heeft zich gekenmerkt door beleid en meesterlijke bekwaamheid beide en nu hij zyn doel met zulk een merk waardig gemak bereikte, heeft hy de herinnering aan vroegeie tegenslagen uitgewischt en het aanzien van den Britschen naam in het Oosten hersteld. Ds Vereanlgde Staten en Duitschland. Washington, 12 Maart. Het mini sterie van buitenlandsche zaken heeft beslist, dat vreemde koopvaardijsche pen Amerikaansche havens mogen verlaten, zelfs zoo zij zoowel op hel voor- en achterschip bewapend zyn. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft aan alle vertegenwoor digers van vreemde naties te Was hington bericht, dat Am. schepen, die de Duitsche onderzeeërs blokkade zone doorvaren, een gewapende wacht voor de verdediging der schepen en van het leven der opvarenden zullen medevoeren. Het is niet zeker of die bewapening verplichtend is, maar bet departement van marine zal alle schepen te bewapenen, die hiertoe aanvragen doen. De correspondent te Washington van de Köln. Ztg. seinde dd. 10 dezer President Wilson heeft heden zyn voornemen te kennen gegeven om de samenzweringen te onthullen, die door agenten van de Duitsche re geering in de Verecnigde Staten waren aangesticht. Do samenzweer ders deinsden niet terug vcor brand stichting en moord. Bernstorff had gelden verstrekt om aiulpmoordenaars te betalen; maar de Amer. regeering was van ongeveer alles op de hoogte, wat uit het Duitsche gezantschap kwam en verijdelde dp daar gesmede plannen. Wilson eu Lansjng zjju heterover eens, dat bet oogenblik is gekomen, waarop het eisch van stoatsmanswljs- heid is geworden, door ambtelijke en onwederlegbare onthullingen de docu menten bekeni te maken, waaruit blijkt, waaraan de Amerikaansche regeering heeft blcotgaalaan. De documenten zullen wa&rachyn- lyfc worden overgelegd aan den Senaat, opdafc in stenogram kunnen worden opgénumeu. (IJ. Rotfc. Ct.) China en Ouitschlantf, Peking, 12 Maart. Het Chineesobe KtiiS van Vertegenwoordigers heeft in gebeltüö zitting met meerderheid van 300 stemmen de diplomatieke staatkunde der regeering goedgekeurd, en besloten de betrekkingen met Duitschland af te breken. P. J. Wlerts ^eu Haag, L. C. Keereweer Bussuin, Alph. Vranken Utrecht. lu ons vorig nummer maakten wy melding van een door de marine werklieden- vereenigiDg „Onderling Belang" aan den Minister van Marine verzonden telegram, waarin verzocht werd een deel der zloh op de Rijks werf bevindende Duitsche kolen be schikbaar te stellen. Het hierop van den Minister ont vangen antwoord luidde: Wend U tot het verkrijgen van brandstoffen tot den Burgemeester, die zich voor de beschikbaarstelling der banoodigde hoeveelheden heeft te wenden tot de Rijkskolendistributie. Uit hot Bakkortbodrijf. Naar men ons mededeelt, is na een conferentie met de directeuren der broodfabriek „De Volharding" beslo ten de loonen te Yerhoogen als volgt Voor bakkers (niet venters) met f 1.60 per weekvoor halfwas bakkers en assistenten met f 0.50 p. w. met geregelde verbooging op t.yd en wijze als reeds vroeger werd vastgesteld. Deze verhooging is 10 Maart j.1. ingegaan. Voor de broodbezorgers wordt een nadere regeling overwogen. Men achtte het echter gewenscht eerst de resultaten af te wachten van den verkoop in de naaste toe komst, in verband met eventueele wyzigingen van het verbruik van wit- en bruinbrood, BINNENLAND. Dn bugrafunls van graaf ZupptllR, Stuttgart, 1,2 Maart. Het stoffeiyk ovprgchot van graaf Zeppelin is van middag onder groote deelneming der bevolking bijgezet: &Ue klokken der stad luidden. By de plechtigheid was het konink lijk echtpaar van Wurtemberg en andere ieden vau het koninklijk hui3 aanwezig. Twee groote Zeppelin- kruisers en verscheidene vliegsmal- deelen zweefden boven de stad en brachten, den overledene den laatsten groet. PLAATSELIJK NIEUWS. Bij het te 's-Gravenhage ge houden examen slaagden voor: Schipper op Sloomzeevisschersvaar- tuigen: de heer J. de Vries. Stuurman op Stoomzeevlsschers- vaartuigen: de heeren G. Wezelman en P. v. d. Leek. Stuurman op Zoilzeevissehersvaar- vaartuigen f de heeren C. Zeemanen D. Peereboom. Allen alhier. Hnldar'a Somaogd Koor. Bovenstaande zangvereeniging, on der leiding van den heer F. van der Mey, gaf Zaterdagavond in „Casino" eene uitvoering. Verschillende aardige zangnummers stonden op het pro gramma; een „Morgenlied" van Mozart, waarmee, Irisch en zuiver, het programma opende, hadden wy gaarne wat opgewekter gehoord. Mozart was het levenslustige, biyde, zorgelooze zonnekind, dat over de smartelykste oogenblikken van zyn leven met zyn heeriyke levenslust heenlachte, en hoeveel te meer deed hy dat, by het bezingen van den morgen. En van Krieken'a „Oranje- lied" nu, laat ona er geen kwaad van zeggen, want van Krieken, toen hy het componeerde, een 30 of misschien wel meer jaren terug, bedoelde het zoo goedl En dat dient een mensch altijd te apprecieeren Een aantal andere liedjes, van Men- delssohm, een Duitsch volkswyeje,een melodie van Praeteriua, enz. volgden en over 't algemeen was de samenzang goed. Van mejuffrouw Boender maker hoorden wij een paar voordrachten, die zeer in den smaak vielen, en zoo waB ook hier afwisseling van spijs. Jammer was het, dat tengevolge van een drukfout op het programma, die echter óók in de advertenties stond, het aanv&ngsuur op half 8 was aangekondigd. In werkeiykheid werd om half negen begonnen, zoo dat verscheiden bezoekers een uur moesten wachten voor niets. - Het „Zaandamseh Vocaal kwar tet", directeur Joh. Brands van den Helder, behaalde Zondag j.1. te Zaan dam in de hoogste afdeeling den len prijs met algemeen® stemmen en den Sen eereprys (zilveren lauwertak) ln den eerewedstryd. De jury bestond uit de heeren J. Opperrabbijn. De Zondag j.1. te Amsterdam ge houden ressortale vergadering koos tot opperrabbyn de weleerw. heer A. 3. Onderwyzer. De (alphabetische) voordracht be stond uit de heeren A. S. Onder wijzer en J. Vredenburg, beiden rab- byn by do Ned. Isr. Hoofdeynanoge, waarnemende het opperrabbidaat van Noord Holland, en L. WageDaar, opperrabbyn van Gelderland. Onze schiupviart. Het uitvaren der 20 graanschepen, te weten twee vaartuigen der Holland- Amerikaiyn en 13 schepen van do Algemeene Vrachtvaart, is voor aan staanden Donderdag als zeer waar- schy'niyk aangekondigd. Zy zullen allen via Halifax naar Amerika ver trekken om graan te laden voor de Nederlandsche Regeering. Het. zijn de stoomschepen „Rand wijk", ,,BruQ3wijk",Oostdyk,x, „Noord- dijk", „Magdalena". .Elisabeth'" „Cornelia", Parkhaven", „AruDdo' AHoth",9Tu&an",„Yildum",„Mizar' „Dub'ne", „Turbinia", „Wieringen"! „Schiedyk" en „IJseldyk". Nu de Noordelijke vaargeui van 15 dezer af biykens mededeeling van de Duitsche autoriteiten absoluut veilig zal zyn, zal het motorschip „Gallia" van de firma Ph. van Om meren te Rotterdam, op genoemden datum de reis vla Halifax naar Noord Amerika aanvaarden. De stoomschepen „LaCampine"en „New York", van de American Petroleurn Company, hebben reeds eenige dagen geleden langs dezelfde route de reis aanvaard. Schipbreukelingen gered. De stoomlogger Vlaardihgen 100 is gisteren te Hoek van Holland binnen gekomen met de uit 28 koppen bestaande bemanning aan boord van het Noorsche stoomschip Thode Fage lund. Dit stoomschip werd op 2 graden 58 minuten O. L. en 51 graden 54 minuten Noorderbreedte getorpe deerd. De bemanning is geheel gered en werd door den logger Juliana op gepikt, waarna zij door de VI. 100 we^d overgenomen. 0» „U. B. 30". De Duitsche onderzeeboot B. 80", welke in den nacht van 22 op 28 Februari tydens mist naby Domburg strandde en later naar Vlissingen werd gebracht, is gisteren te JJmuiden gearriveerd. De zeeBleeptoot „Nowa" had de boot op sleeptouw, terwyi twee Neder landsche torpedobooten den sleep begeleidden. Een Nederlandsche en een Duitsche officier; voerden het commando over het schip. Van do bemanning bevond zich een vyftal op de sleepboot onder toezicht van gewapende schildwach ten. Onmiddeliyk na aankomst nam de onderzeeër, die van de zijde der IJmuider burgerij veel bekjjks had, ligplaats in de oude Bluis naast het depotschip voor de onderzeebooten. Hedenmorgen zal de geïnterneerde boot door de sleepboot „Jac. Frater" en begeleid door een kleine Neder landsche torpedoboot naar Alkmaar worden gebracht. Motliykhtdcn mit dan tbsaultvoar. Men seint uit Batavia aan de N. Rott. Ct. Het Nederlandsch-Indische Pers agentschap verneemt, dat de uitvoer van theo naar Engeland feiteiyk ge heel stil staat, daar die alleen geoor loofd is als hy vergezeld gaat van een vergunning van de Engelsche regeering. Een dergeiyke vergunning wordt echter zoo goed als nooit gegeven. De theecnltuurmaatschappyen heb ben met groote moeiiykheden te kam pen, daar zy gedwongen zijn plaatse- lyk te verkoopen tegen pryzen, die, vergelijking met de te Londen ge maakte pryzen, belacheiyk laag zyn. Zij zijn nu doende zich een afzet gebied op de Russische en Austra lische markten te openen. Da RQkidlstrlbutla tan 6—10 Maart Omtrent- de distributie van regee- ringsartikelen in de vorige week deelt het R. Distributiekantoor o.a. het volgende mede. Aardappelen. Aangevraagd werden door de go- meenten 688 wagons, terwijl afge leverd werden 827 wagons. Aan de gemeentebesturen werd op de desbetreffende aanvragen bericht, dat de bestellingen zoo spoedig mogelijk zouden worden uitgevoerd. Evenwel dient in aanmerking te worden genomen - aldus het R. Dlatributlebureau dat door de vorstperiode een zeer groote aehter- stand iu de «faendlng is ontstaan en dat thans uog niet met. volle capaciteit kan worden afgeleverd, ornaat het vaarwater in de veenkoloniën nog grootecdeels dicht ïb. Varbenavle escb. Naai- bekend is staat de aflevering van slachtrijpe varkens voorloopig stil wegens den hoogen marktprijs. In plaats daarvan werd gezouten varkensvleesch 'verkrygbaar geBteld, waarvan 1,020,062 kg. werd aange raagd, dit is aan gewicht ongeveer 2/8 van hetgeen anders aan varkenB werd gevraagd. Omtrent do aflevering wordt geen mededeeling gedaan Peulvruchten. Van de 15485 balen die de gemeen ten aanvroegen werden getoverd 12043 len. Stapel- en vatgroenten. De aflevering vau de vatgroenten had Yrijwel plaats tot de aange vraagde hoeveelheden, hoewel niet "De afgeleverde quantiteiten stapel-groenten, vooral roode kool, gele kool, peen en uien was belang rijk minder dan werd aangevraagd. Hieromtront wordt opgemerkt: „Met- de aflevering van uien, peen en knolrapen, hebben wy getracht een aanvang te maken, toen bleek dat de strenge vorst voor goed ge weken was, doch moesten de ver zending weder stop zetten daar de binnenste lagen in de remmen en kuilen nog niet geschikt bleken om verzonden te worden; ook deed het slechte weder van deze week zyn invloed gelden, en word daardoor de aflevering van alle producten zeer belemmerd. Daar de voort aden van uien, peen en knolrapen in de meeste gemeenten uitgeput raken, komen geregeld nieuwe en belangrijke bestellingen terwijl de oude nog niet uitge voerd zyn, waarvan groote achter stand een natuuriyk gevolg is. De grootere achterstand ten opzichte van roode en gele kool, pronksny boonen en zuurkool, vindt syn oor zaak in de omstandigheid, dat door een abuis by de Groenten-Centrale een order van een der grootste ge meenten de vorige week abiasieveiyk onuitgevoerd is gebleven, waardoor deie week 2 orders moesten worden uitgevoerd," Bak- en Braadvet. Met dit artikel schynt het ook niet vlot te gaaD. Aangevraagd werd n.1. 327.870 K.G. terwijl in het ge heel afgeleverd werd 185.676 K.G. Ryst, Gort en Havermout. Nieuwe aanvragen van rljstkwamen niet in. Met de gort is het anders gesteld, Daarvan vroegen de Ge meenten 16888 balen, terwijl de Gortpellers 5476 balen afleverden. De grootste orders kwamen echter pas in het laatst der week, zoodat waarscbynlijk nu reeds ver zonden zyn. Waarom er zoo weinig havermout Is afgeleverd wordt ni6t gezegd. De Gemeenten vroegen 22615 balen en er werden 6044 balen gedistribueerd. Branen en boonun, De Provinciale Brood Commissie in Noord-Holland heeft de -burge meesters in deze provincie aange spoord mede te deelen wanneer de levering van de aanwezige granen en boonen zal geschieden. Harerzijds zal de Commissie aan den Minister op diens telegraphisch verzoek opgave doen van de ge meenten die achter ztjn gebleven In de levering. Men zou uit een en ander kunnen concludeeren dat er krasse maat regelen voorbereid worden. Magnifique zwarte en blauwe ==jj voor HEEREN-Costuums naar Maat. sË| i In alle kleuren, lila» bruin, grijs, zwart en blauw, voor DAMES-Costuums. SPORT. Voetbal. S. H. B. S. I Land Zeemacht 4-1. Onder leiding van den heer Pelser, die zich als gewoon uitstekend van zyn taak kweet, trapte even over twee de mid-voor van de militairen af. Al dadelijk bleek, dat de beide partijen niet veel in kracht ver schilden, doch de groen-witten ont wikkelden een beter samenspel. Suc ces ble6f niet uit, want na een mooie voorzet van den jongen linksbuiten, die heel aardig debuteerde, scoorde C. op fraaie wyze. Hierdoor niet ont moedigd doet de tegenpartij eenige vinnige aanvallen, doch er zit te weiuig schot in de voorhoede. Hun collega's aan de overzijde brengen het er beter af. len voorzet, gevolgd door een schot van Manbeim wordt onvoldoende door den keeper wegge werkt en dezelfde speler loopt de bal in het net. Eindelijk moet ook de Wever zwichten voor een mooi schot van Dienaar. Na de rust vinden de H. B. S.'ars nog tweemaal het vijande lijk doel. De militairen hadden in deze periode nog wel een puntje ver diend. Het was een pittig gespeelde match en het ware te wenschen, dat H. B. S. met de zelfde jonge spelers geregeld uit kon komen. Seebold werkte den geheelen mid dag hard. C. was uitstekend in de voorhoede, terwijl Manheim veel te lui was. Rij de zonen vau Mars blonk vooral de Hollandia speler Dietz uit. Hat hcrctcl der zeedijker Katwoude, 12 Maart. Ds zeedyk van Monnikendam naar Katham, ook het gedeelte,, waar de doorbraak heeft plaats gehad, is thans geheel hersteld en verzwaard. D6ze week zal de dyk aan de polder-autoriteiten worden overgedragen. Met het op ruimen der aangebrachte werken is de aannemer reeds begonnen. Russun en deserteurs. In de afgeloopen week zijn te Maastricht aangekomenbij de poli tie 20 Russen (burgergevangenen), 4 Duitsche deserteurs, waarvan er 2 zijn hier gebleven en 2 op transport zyn gesteld naar Eindhovenaan de hoofdwacht 4 Russen en 4 Franschen en 1 Duitsche deserteur (korporaal), terwyi zich by de marechaussees nog 8 Duitsche deserteurs hebben gemeld. Een monument vernield. Zaterdagavond ontdekte een politie agent te Rotterdam, dat het monu ment van Willem Schuurmann in de Parklaan vernield was. De stangen waren gebroken, het monument om ver geworpen en vele deelen be schadigd. Bakkirsnaobtarbild. Zaandam, 11 Maart. Door de bur gemeesters van Zaandam, Koog— Zaandijk, Wormerveer, Krommenie, Oostzaan en Westzaan is een ver gadering gehouden, waarin de af schaffing van den bakkersnachtarbeid werd behandeld, mee betrekking tot de gas- en brandstoffenbesparing. Gebleken is, dat door afschaffing daarvan geen belangrijke besparing te wachten is, zoodat de afschaffing van dien arbeid uit dien hoofde niet gerechtvaardigd zou zyn. Enn ontrouw fortcommandant. Op een der forten is een reserve eerste luitenant (commandant) betrapt op diefstal van levensmiddelen enz. uit 'sRyksvoorraadmagazlin aldaar. By herhaling schynt het feit te zyn ge pleegd. Er wordt een vervolging tegen hem ingesteld. Smokkelanda musici. Zaterdag werd de Wiener Kapel, ruim 60 personen sterk, op haar terug reis van Amsterdam naar Weenen door de douane te Oldenzaal aange houden, omdat verschillende instru menten trom, violen enz, een buiten gewone zwaarte hadden. By onder zoek bleken deze gevuld met allerlei artikelen: kaas, boter, rijst, cacao, koffie, etc., ja zelfs met stukken leer, totaal ongeveer 70 K.G. Ofschoon het gezelschap een speciale ministrieele vergunning had bekomen tot het meenemen van eetwaren, noodig ge durende de reis, werden genoemde artikelen, die biykbaar naast den ge wonen mondvoorraad zouden ge smokkeld worden, in beslag genomen. Eerst met een volgenden trein koi het gezelschap de reis veortaettea. UIT DEN OMTREK. Anna Paulowna. Zaterdsgmiddag, 10 Maart, ver gaderden in Veerburg een groot aantallandbou wars, die in't vorige jaar zyn getroffen door den watersnood. De voorzitter van de afd. Anna Paulowna van de Holl. Maatsch. van Landbouw, de heer J. Waiboer opende de bijeenkomst, waarna de secretaris, de heer N. Raap een schryven voor las van de kunstmesf commissie, waaruit bleek, dat de landbouwers, die door de watersnood zyn getroffen, voor hun land de geheele bestelde hoeveelheid Chili kunnen ontvangen. Alle aanvragen werden nagegaan, omdat alleen van deze gunstige beschikking kunnen profiteeren de landbouwers, die reeds vóór de over strooming gebruikerü van het onder- geloopen land waren, en alleen voor dit land mag de Chili gebruikt worden. Enkele bijzondere ge vallen zullen door het bestuur be handeld worden. Niemand mag zyn Chili aan een ander overdoen. Hier aan moet streng de hand gehouden worden. Wie te veel heeft besteld, kan een gedeelte laten afschrijven en wie te veel ontvangt, moet het overtollige terugzenden. Deze gunstige beschikking mag wel op prys gesteld worden, omdat elders in het land niemand meer ontvangt dan 10% van de aange vraagde hoeveelheid. Na uitvoerige bespreking werd by acclamatie be sloten, dat ieder door het plaatsen van zyne handteekening zich zal verbinden de ontvangen Chili niet aan anderen over te doen. Wie daarna toch nog fraude pleegt, zal voor elke baal Chili f 26.- boete moeten betalen. Tot dekking der kosten van administratie enz. wordt de prys per baal met 10 ct. ver hoogd. Nadat een achttal nieuwe leden zich voor de afdeeling hadden opgegeven, werd de vergadering gesloten. Iemand uit onze gemeente had voor een lieven duit aan varkensvoer besteed. Alles is immers duur tegen woordig Hoewel nu varkens, volgens de geleerden, tot de omnivoren of alles-eters behooren, wilden zyn krul staarten het kostbare voer echter niet eten. De man liet het toen eens onderzoeken, en wat bleek Dat het voor 60 procent uit rivierzand bestond en voor de rest uit allerlei minder waardige ingrediënten. Uit bat palitla-rappari Zaterdagavond j.1., ten omstreeks 7 ure werd met veel moeite een botsing van twee rytuigen op den hoek van de Spoorstraat en de Kei zerstraat vermeden. Door het plotse ling inhouden van het paard werd evenwel het uit laatstgenoemde straat komende rijtuig door een mede aldaar passeerende disselwagen zoodanig aangereden, dat de dissel hiervan brak en de koetsier van den bok van het rytuig viel. Een en ander veroorzaakte een volksoploop. De gevallen koetsier bleek gelukkig zeer weinig letsel bekomen te hebben en de schade beperkte zleh als boven aangegeven. Te 1 ure werden Zondagna middag door een agent van politie op de Breestraat twee liedjeszangers aangehouden, terwjjl rij bun bedrijf uitoefenden. Naar hot bureau ge bracht gaf een hunner een valschen naam op. Nadat zijn ware naam was vastgesteld en het. by het nazien van het Politieblad gebleken was dat bij nog 6 dagen hechtenis terzake het opgeven van een valschen naam moest ondergaan, is hy in arrest gesteld en op Maandagmorgon j.1. naar het Huïb van Bewaring te Alkmaar overgebracht. Ten nadeele van een logement houder in de Vijzelstraat is door zyne huishondster zonder zyn goedvinden een broek van hem verkoeht, en het geld ten eigen bate aangewend. Proces-verbaal wordt opgemaakt. Doof eene bewoonster van de Binnenhaven is aangifte gedaan, dat door haar een doos met een kinder jurkje per spoor aan een adres te 's-Gravenhage is verzonden, doch dat de doos zonder inhoud aldaar ia aangekomen. Een onderzoek wordt Ingesteld. Gisterenavond ten 11 ure ver voegden zich by een siyter aan do Binnenhaven een burger en een militair, die een kan jenever ver langden. Toen hun dit met het oog op het late uur geweigerd werd, sloeg een hunner de ruit der deur in en liepen beiden hard weg. Wordt onderzocht. Berlehten ontvangen tijden* het efdrukken van ene blad. Ben Haag, II Maart. Baar het persbureau Yaz Dias verneemt, is in de buurt van Hellevoetsluls eeu Duitsche onderzeeër gestrand. Beriyn, 18 Maart. Sedert de vorige week zy> hier 65 nieuwe pokkin- gevallen geconstateerd, waarvan 5 met doodeiyken afloop. De Burgemeester van Helder brengt ter kennis, dat gedurende enkele weken, ln plaats van levende varkens^ aan de Gemeente zal geleverd worden Dit gezouten varkensvleesch zal by de gewone slagera verkrijgbaar worden gesteld op BONS uit het Levensmiddelenboekje, tegen den prys vap Helder, 18 Maart. De Burgemeester van Helder W. HOUWING. De Burgemeester van Helder brengt ter kennis dat mat ingang van heden de maximumpryzen voor alle regee- ringabaring en bokking vastgesteld, zullen gulden voor alle volle haring, maatjes haring, gemarineerde haring en bokking al dan niet van kanteekenen voorzien. Deze pryzon zyn: Pekelharing 4 ct. Gemarineerde harine 6 ct. Eogelscht- bokking 6 ct. (Alles per stuk.) Helder, 18 Maart 1917. De Burgemeester van Helder, W. HOUWING. BEVRAAGD, Schriftelijk* aanmelding aan da ARBEIDSBEURS. AGENDA. ■ent* Heldersahe Bioacoop. Kaanalvr»£ IUL 3 HoofdnummersHolland in f M De gemaskerde Danseres. WitU Bioscoop. KonlcgstTAAt. Hoofd- nummerPasalone Taigana. Cinema Palace. Binnenhaven 1 Hoofd- rrHat Geweten, VIS6CHERIJBERICHTEN. Aangobraatot t* iflanwedUp: 10 Maart. Door ganialeavlsmfeoraIW K.U. ■•koekte garnalc*. ftt K.G. U a «S at 11 Haart. Door euaaleavlaMkm*M K.G. -ekookte aarutae, p*r K.G. itiHd. H MoartTV.». uur. Klet».

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2