HELDERSCHE COURANT Heldersche Courant van Dinsdag 13 Maart 1917. GemeenteraadvanTexel, gehouden op Zaterdag 10 Maart 1917 Voorzitter de heer Bujjsing Damsté, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening worden de notulen gelezen en vastgesteld. I. Mededeelingen en Ingekomen stukken. Aanvrage van Mej. Job. te Kronnie om ontslag uit hare betrekkingen als onderwijzeres M. U. L O. school en onderwijzeres vak K o. l. te Koog. Wordt verleend tc gen 16 April a. s. met algemeene stemmen. De andere ingekomen stukken zullen in de volgende vergadering behandeld worden. II. Vaste aanstelling van den leeraar in de Theor. Zeevaartkunde aan de Zeevaartschool. B. en W. wenschen den heer De Groot, thans tijdelijk leeraar, vast aan te stellen. Voor de voordracht is de goedkeuring van den Minister noodig, waarop men zal wachten. III. Vaste aanstelling van deD Bootsman aan de Zeevaartschool. Men besluit, om in de verordening, waarin bepaald wordt, dat de Boots man tijdelijk wordt aangesteld, zoo danig te wijzigen, dat het woord „tijdelijk" in vaste" wordt ver anderd. Ook hierop zal de goedkeuring van den Minister gevraagd worden. IV. Jaarwedderegeling van den Bootsman. Op advies van den directeur der Zeevaartschool en de Commissie van Toezicht op 't M. O. stellen B. en W. voor, het salaris van f 600 ep f 600 te brengen voor den Bootsman congierige. Wordt besloten. V. Aanstellen van een vasten leeraar in de Stoomwerktuigkunde. Medegedeeld wordt, dat het wenscheiyk is een vaste leeraar in Stoomwerktuigkunde te benoemen op een minimum salaris van f 1600, wat aan de gemeente niet zoo veel zal kunnen kosten, 't Verschil zou zijn f660, waarvan f280 door het Rijk voldaan wordt en misschien nog 25% duor de pro/incie. De directeui. z >u dan beter toezicht kunnen houden op de lessen, wat.de wensch is van den Minister. Goedgekeurd zonder stemming. VI. Uitbetaling van de jaarwedden der leeraren, tijdens verblijf onder de wapenen. Vooi gesteld wordt, dit te regelen als voor de onderwijzers der lagere scholen, namelijk voor gehuwden en kostwinners 80 van 't salaris en voor ongehuwden 30 met aftrek van de soldij boven 30 ets per dag. Goedgekeurd. Vervolgens verzoekt de Voorzitter nog een punt aan de agenda te mogen toevoegen, n.1. „salaris vèrhooging 2en Ambtenaar ter S-icretarie". Toestemming wordt verleend. Voorgesteld wordt nu het salaris voor den heer S'el met f 100 te ver- hoogen en dus tebrengen op f800 met inbegrip van f 50 voor Amb Burg Stand. Goedgekeurd. Volgde omvrage. Da heer Keesom wijst op de on effenheden in bet markterrein. Zal aandacht aan geschonken wor den. Nog geeft de heer Keesom in over weging den secretaris der H. M. v. L die als vertrouwensman voor de ver loven van landbouw veel arbeid heeft, vergoeding te geven. De Voorz. meent, dat het geven van vergoeding op den weg van het Rijk ligt., daar die den vertrouwens man heeft aangesteld. De heer Dros vraagt adviseering van den Burgemeester voor vergoe ding zal gegeven worden. Verder vraagt de heer Keesom naar 't uitbreidingsplan der Gemeente, meenende, dat grond voor bouwter rein is afgebakend, waar een weg zou moeten komen. De heeren Dijt en Lange veld wen schen het voorloopig plan in deze definitief te maken. Zal onderzocht worden. Niemand verlangde meer het woord. De vergadering werd gesloten en men ging over tot voortzetting der behandeling Hoofd. Omslag 1917. Texel, 11 Maart. In den toren van de St. Martinus kerk alhier, is voor eenige dagen de elders aangekochte zware klok opge hangen. Zij geeft 'n krachtiger klank bij 't luiden dan de vor ge, welke klok dagt ekent van het jaar 1855 Een oud rijmpje zegt: „Het ijs Is alle man te wijs." Daarmede bedoelden de schippers, dat op den Ijstoestand in zee weinig rekening is te maken. Nu bleek dit ook weer. Gisteren was de garnalen- vloot voor de kust werkzaam en scheen 't Ijs voor goed afgedreven. Zaterdagmorgen echter dreef de wind de Ijsmassa naar de kust terug en zat de haven ten derden male inge sloten. De „Dageraad", die in dezen winter zooveel goed werk deed, en pas den geregelden dienst had her vat, zag zich genoopt weer op 't Homtje aan te liggen. Zondagmorgen bereikte zfi weer de haven. Door de gfarnalenvisschers kon in de verloopen week slechts één dag gevischt worden. De visschers brachten 1200 K G. garnalen ter afslag De prijs was van 40 tot 47 ct. per K.G Er kwamen drie schuilen aan met 17 H.L. alikruiken, welke verkocht werden tegen f 3.60 per H.L. Texel, 12 Maart. Er houden zich veel rotganzen en wilde zwanen op in de Waddenzee Een jager bemachtigde in de vorige week 9 rotganzen en 1 zwaan, zeker een buitenkansje, want deze dieren zijn ril en niet gemakkelijk te nade ren. Er is hier gebrek aan kort voer voor het wol vee. De Holl. Maatsch. van Landbouw, afd. „Texel" zal zich tot den Minister wenden met het verzoek om meerdere toevoer, daar men anders vreest, dat da lammeren teelt zeer onvoldoende resultaten zal geven, wat groote teleurstellingen zou baren. De Vereeniging „Nut en Genoegen" te Oosterend heeft Zaterdagavond baar laatste vergadering in dit seizoen gehouden. De opkomst van dames en heeren was zeer bevredigend, zoo dat het gewone vergaderlokaal vrij wel gevuld mocht heeten. Aanwezig was een gezelschap van de Waal, dat onder leiding van den heer en mevrouw Weersma eenige tooneel- en kameratukjes had inge studeerd, om die ten beste te geven. Nadat de voorzitter allen welkom had geheeten, inzonderheid de gasten en de muzikanten P. Boon en R. Boon, gaven de heer en mevrouw Weersma een paar nummers „quatre main" op de piano, die zeer wel voldeden. Na een paar zangnummers van een der dilletanten volgden de vol gende tooneel en kamerstukjes, die vlot en zeer verdienstelijk afgespeeld „De ware Jozef", blijspel in één bedrijf; „De Verslaggever", voor dracht; „Het Huishouden van den Kruidenier", kamerstukje, en „Het geheim van Mevrouw", blijspel in één bedrijf. Daarna volgden nog twee zang nummers. Er is hartelijk gelachen en alles heeft uitstekend voldaan, wat ook het luide applaus telkens bewees. Mede bewees dit het aanbieden van een glas champagne aan degenen, die iets ten beste hadden gegeven, door enkele personen uit de zaal. Iotusscben was de offlciéele vergade ring door den voorzitter gesloten met harteiyken dank aan de vrienden van de Waal voor spel, muziek en zang, terwijl hij den wensch uitsprak, dat men met oefenen mocht voort gaan, opdat men ook meermalen het Nut te Oosterend een dergelljken genoegelljken avoDd zou kunnen be zorgen. Ook werd gewezen op de feestelijke vergadering, die men hoopte te houden op 11 Nov. as., wanneer „Nut en Genoegen" 55 jaar zal heb ben bestaan. Een prettig bal volgde, waaraan bijna allen deelnamen. VAN DINSDAG 13 MAART 1917. Wioringen. De huisvlfittentoonstelling vanwege de vereeniging „Omhoog", georgani seerd en gehouden in de concertzaal van den heer M. de Haan te Hippo lytushoef, werd 1.1, Vrijdagavond om 7 V* uur door den voorzitter, ds. J M. Leendertz, geopend. Met kwistige hand bad men de zaal versierd en in een lusthof herschapen. Op tafels waren de inzendingen tentoongesteld en dat waren er vele. Ja zelfs aanschouwde men er uit „Het Museum van Ouders en Opvoe ding", te Amsterdam, uit de ioter- neeringskampen van Harderwijk en Amersfoort enz. De inzendingen be stonden uit alle soorten dameshand- werken, kinderarbeid, houtsnlj- en zaagwerken, fröbel- en blindenarbeid. Van de bezichtiging werd een ruim gebruik gemaakt. Bij de opening werden door het zangkoor van „Omhoog" een viertal liederen gezongen, terwijl mej. P. Harder en den heer C. Poel op viool en piano voor verdere afwisseling zorgden. Bjj een rondgang door de zaal stonden de bezoekers verbaasd over zoo'n talrijke, prachtige inzending van goederen, alle op huisvlijt be trekking hebbende. J.l. Zaterdagnamiddag werd in 't café „De Ster", door de N. V. Kaas- fabriek „Nooit Gedacht" publiek be steed, het vergrooten der fabriek, waarvoor ingeschreven werd door J. C. Klein te Hippolytushoef voor f 2920N. J. Poel idem voor f 2995 G. Timmerman te Hollebolg voor f 8007S. Blaauboer idem voor f 3023; D. Boersen te Stroe voor f 3024; Wed. J. Hegemans en Zonen te Oever voor f 3080W. J. Hermans idem voor f 3124. Gegund aan den heer J. G. Klein te Hippolytushoef. Raming was f 2760. De nieuwbenoemde gemeentesecre taris, de heer C. F. van Duin, te Oudkarspel heeft zfin benoeming aan genomen en zal 1 April a.s. zijn functie aanvaarden.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 3