De revolutie in Rusland. DIE OORLOG. Cokes-af glfte. ïon no. 16 Kilo aardappelen kosten voor de gemeente zouden ?.ljn, indien zy van haar recht tot opzegging dier overeenkomst gebruik maakte, üit het ontvangen antwoord blijkt, dat de Maatschappij bereid ia tot ontbinding der betrokken overeen komst mede te werken onder nadere voorwaarden. Aangezien de gemeente door ont binding dezer overeenkomst ontsla gen wordt van de verplichting tot betaling der vijf nog verschuldigde termijnen van f160, wegens bijdrage in de aanlsgkosten van dezen spoor weg en der jaarlijksche bijdrage van f dó. ia de onderhoudskosten, achten wij die ontbinding wenschelljk. Wij hebben mitsdien de eer u voor te stellen ons to machtigen daartoe mede te workeu door het sluiten van bet daartoe vereiacht contract. Te. St. Peteraburg is alle discipline verdwenen. Een mislukte aanslag op het leven van Kerenski. Pet rog rad, 20 Maart. Een ritmeester van de cavalerie trachtte een audi ëntie bij Kerensky te. krijgen, voor gevende dat hy hem een brief moest overhandigen. Zijne houding wekte echter argwaan en hij werd gefouil leerd. Men vond geen brief, doch wel een geladen revolver bij hem. De officier werd gearresteerd, maar wist zijn revolver in handen te krijgen en pleegde zelfmoord. Fit Sfc. Petersburg wordt ad. 20 Maart gemeld: De Zwarte-Zeevloot heeft de zijde der nieuwe regeering gekozen. De ex minister van financiën Bark is in vrijheid gesteld. Er ia sprake van, een groote vrij heidsleening uit te schrijven. De progressist Staklowitsj, staats raad. en ex-leider van de liberale be weging in de Doema, ia tot gouverneur- generaal van Finland benoemd. Amnestie. Petrograd, 21 Maart. Een oekaseder Yoorlooplge Regeering zegt„Gevolg gevende aan de eischen van het natio aale geweten, .en in naam der histori sche gerechtigheid, wordt tor her innering aan de definitieve instelling van het nieuwe bewind, gegrond op recht, en vrijheid, de algemeene poli tleke amnestie afgekondigd." De Tsaar «n da Tssrltsa gevangen genomen. Sr. Peteraburg, 21 Maart. De Re- geering .hoc-ft gelastle. dat de vroe gore tsaar en zijn gemalin als go vangenon zullen worden beschouwd en naar TsarBkoje Selo overgebracht 2e. dat generaal Alexejef aan de af govaardigden Boealikof, Werajinia, Gribonnin en Kalmte, die naar Mo hilef zijn gezonden, een afdeeling soldaten ter beschikking zal stellen om aen tsaar te bewaken. Os baudfag vsn Zuld-ftusiaad. Volgen» Duitscbe berichten, werden te 8t. Petoraburg onrustbarende tele grammen uit de Zuid Russische industrie districten ontvangen. De arbeiders in hefe gouvernement Ghar- kew wsigordea, zich by de nieuwe regeericg aan te sluiten. Eveneens was dit het ge val in het gouvernement Jekatsrinoslal. Deze beide gouverne menten tellen omstreeks 16000 arbeiders. Ia den Kaukasus heeft de revolutie tot een politieke splitsing geleid, Het noordelijke en N.W. deel eiacht et n republikeinschen regeerlngsvorm op socialistischen grondslag, terwijl in het Zuidwestelijk'- en midden-ge deelte een zeer sterke strooming heerscht ten gunste van afscheiding van Rusland, of althans van zoo groot mogelijke autonomie. Naar uit Stockholm wordt gemeld a^n thans te St. Petersburg eveneens berichten ontvangen over boerenop standen. In het- gouvernement Sarataf, voornamelijk in de districten Watfsfe en Bysrau worden oproepen verspreid, waarin gezegd wordt, dat de Tsaar gevangen wordt gehouden, omdat hij vrede wilde stichten. De soldaten, zoo wordt verder verklaard, zijn ook voor terugkeer tot vreedzamen arbeid, de officieren houden het echter met de vijanden van den Tsaar en moeten derhalve vernietigd worden. Duizenden boeren zijn reeds naar Bjoran gestroomd en hebben de manschappen van het daar in gar nlzoen zijnde reserve-bataljon over gehaald hunne zijde te kiezen, waarop dezen hunne eigen officieren vermoord hebben. Ook ten N, van Woronesj zijn boerenonlusten op zuiver socialen grondslag begonnen. In de districten Bsrlslebak, Lipatzk en Jeletz, waar de boeren reeds in 1906 onder de leus „Semlja mirskajV' (al het land behoort aan de bosrengemeenten) landgoederen verwoestten en de heerenhuizen in brand staken, is weder iets dergelijks begonnen. Een reeks landeigenaren en rentmeesters moet reeds vermoord zijn. Golikof, de gouverneur van Woro nesj, spoorde de soldaten aan, op te rukken tegen de oproerige boeren. De soldaten weigerden echter hunne officieren, üi6 aan de aansporing ge volg wilden geven, te gehoorzamen en velden zes hunner neder, o. a. des waamemenden commandant van de ?de divisie. Be gouverneur zelf is zwaar gewond. Uit Finlaad. De Stockholmsche correspondent van het Berliner Tageblatt ontleent, aan Fxnsche bladen, dat de militaire revolutie in Helsingfora op Vrijdag een bijzonder bloedig verloop had. De stad was den heelen dag in den macht der troepen. Admiraal Nisopel werd Zaterdagmiddag in Helsingfors dood geschoten. Da soldaten trekken in drommen door de straten met roode vlaggen, die de officieren uitdeelen, Wie zoo'n vlag niet wil aannemen, zou op Btaandea voot worden neer geschoten. Veel officieren zouden op die manier aan hun eind zijn geko men, Op een pantaerachip in de haven van Helsingfora werden niet minder dan 14 officieren doodgeschoten. Ds revolutionairen hebban von Pfahlen, den gouverneur van Wiborg, in de vestjng opgesloten. Da houding vat bat Lagar. Petrograd, 21 Maart. Be regeering vaardigde een borosp uit op het leger, om de solidariteit en discipline te handhaven, om den oorlog te winnen, daar de blnnenlandscbo reorganisatie afhankelijk ia van de krachtige militaire verdediging. Berichten uit Berlijn melden, dat nog geen mededeellng werd ontvan gen over de houding van de veld legers. Achter het front eehter, zou het leger reeda totaal gedemoraliseerd Van hei Westelijk front. E.n groote veldslag In zicht In het „Hbl." treffen wij een be schouwing aan over den terugtocht der Duitschers, welke wy onzen lezeis niet meenen te mogen onthouden. Volgens den schrijver ia de toestand in Duitachland van dien aard, dat alles ln het werk moet. worden ge steld om dit jaar een beslissing te verkrijgen. Een dergelijke snelle beslissing is alleen mogelijk door een reuzen-overwinning op het West-front, Aan het aangekondigde hoofd-offenaief tegen Italië beebt de schrijver geen geloof, want al mocht het volgens hem, ook gelukken om de zelfs de Po vlakte te veroveren, zoo is daar mede in dit jaar de oorlog nog niet uit. Tegen Salonikidoet men wijselijk niet veelmen moot nooit trachten 6en leger te verdrijven, dat slecht staar., want dan jaagt men het naar een betere plaats. Roemenie en het Oost front schijnt men ook mot rust te willen laten, daar de troepen, vrij gekomen na bet Roemeensche offen sief, blijkbaar zijn vervoerd naar het Westen. Na verschillende meeningen over den terugtocht ie hebben gereleveerd zegt de schryver lk voor mij, geloof, dat de Duit schera terugtrekken, teneinde op het zelfde terrein een reusachtige poging te wagen om door te breken, hetzij in de richting van Pailja; hetzij in da richting van de kust; misschien wel beiden. We dienen bij deze ma noeuvre in het oog te houdeD, dat de groote Hindenburg de opperste leiding heeft en dat mendus op het West-front één van die geniale manoeuvres kao verwachteD, die bij op het Oost front zoo dikwerf heeft toegepast, zij het dan ook Jn eenigaztes gewfjzigden vorm. Is dit zoo, dan kan men binnen korten tyd tusscben Arras en Laon 6en reusachtigen slag verwachten en dan zouden de Duitscbers thans bezig zijn met een nieutfe groepeoring hunner strijdkrachten. De nieuwe groepeering zal dan dusdanig zijn, dat ernorme reserves worden samen getrokken èu bij La Fère—Laon, èa nabij ArraB. reserve», die gevormd worden deels uit de terugtrekkende troepen, deels uit nieuw aangevoerde legers. Dit worden dan twee vleugel groepen, waartusschen een ijle, zwakke frontgroep kan worden op gesteld. Ik stel mij voor, dat de nieuwe Duit-sche opstelling kan bestaan uit S gedeelten le. De Hjn Soisaon-Chauny-St. Quentin als linker-vleugel. 2e. Be zwak bezett6 lijn Quentin tot een punt aan den weg Bapaume - Cambray als centrum. 8e. Be Hjn vanaf dat punt tot Arras als rechter-vleugel. Zoodra die opstel liog is bereikt, kan men een hevig offensief krijgen en een doorbraak in de richting van Amiens en wel door beide vleugel-groepen. Volgens de berichten, zou men den indruk krijgen, dat de wegen-vernie ling nabij de Oise niec zoo ernstig is als bij de-Somme, waaruit dan zou volgen, dat de hoofdstoot is te ver wachten vanuit den vleugel La Fère- Laon. Parijs, 20 Maart. Tusschen Somme 6n Aisne zijn onze troepen, onder het maken van nieuwen vooruitgang, voortgegaan do heroverde streek te bezetten. Ten Noorden van de Somme is onze cavalerie doorgedrongen tot'de buitenwijken van Roupy, zeven kilo meter van Saint Quentin, waar zij Duitsche cavaleriepatrouillea verjaag de. Ten Noordoosten van Ohauny heeft onze infanterie Tergnier bezet en in den loop van den dag het kanaal naar St. Quentin o?erschreden> Parijs, 21 Maart. Op den weg van Ham naar. St. Quentin schermutse lingen ^(^n Fransche cavaleristen en Duit^'bfc afdeelingen. Beoosten Ham hennen de Fransche troepen gister tegen het vallen van den avond het kasteel SavrienloiB en het dorp Jussy kranig genomen ofschoon de bezetting zich krachtig te weer stelde. Ten Z. van Cbauny houden de Fran- schen, in 't algemeen genomen, de Ailette-linie bezet. Alle bereikte stel lingen zijn stevig in orde gebracht. Ten N. en N.O. van Soisson» zijn de Franscben links en rechts van den weg naar Laon flink gevorderd. Ze namen opnieuw een tiental dorpen. De Duitscbers, steeds op de hielen nagezet, bleven terugtrekken. De vooruitgang der geallieerden is aan zienlijk, met name in het centrum tusschen de streek oostelijk van Pe ronne en di6 oostelijk van Ohauny, ofschoon alle verbindingsmiddelen onklaar waren gemaakt en het weer zoomede de gesteldheid van den bodem slecht waren. De bezetting van Terg nier, op 0 K.M. van la Fère en een apoorwegkruispunt van belang, waar van het verlies den vijand in ernstige ongelegenheid zal brengen, en de overtocht van het kanaal naar St Quentin, waar de Duitscbers een nieuw front tusschen Aisne en Oise konden hebben ingericht, zijn twee mijlpalen van byzonder gewicht op den weg der overwinning. Als in Roye, Noyon en Chauny biyken de bewoners letterlijk uitgehongerd. Londen, 21 Maart. Ten Z.O. en ton Oosten van Péronne zijn onze troepen in het laatste etmaal snel opgerukt, en h3bben punten bereikt, die ongeveer 10 myi ten oosten van de Somme liggen. In deze streek hebben we opnieuw 40 dorpen bezet. Tusscben Nurlu en Atrecht begint de vyand op een aantal punten aan merkelijk tegenstand te bieden, maar zijn achterhoeden worden gestadig uit hun stellingen teruggedreven en onze opmarsen houdt aan. Berlijn', 21 Maart. Gedeelteiyke aan vallen der Franscheu bij Nispoli, en Raatant (ten W. en ten N. van Mona- stir) werden door ons vuur gestuit of afgeslagen. De hoogten die onlangs in 'a vijjands handen bleven, ten N.O. van Trnova en by Snegovo, zijn doof ons stormen derhand gonomen. De vijand ontruimde daarop het tusschenterrein. Zijn nacbteiyke po gingen, om de hoogten te heroemen, mislukten. Bij den mislukten Fransehen storm loop hebben wy zes machine geweren buitgemaakt. Beriyn, 21 Maart. Na geweldige voorbereiding met artillerie en het worpen van mijnen, hebben de Fran scheu verscheidene vergeefsche po gingen gedaan om dc op 18 dezer door de Duitschers veroverde stellin gen op den linker Maasoever te her overen. De hevige stormaanvallen werden bloedig afgeslagen. Met grooter energie drongen de Franschen uit de streek tusschen Avre en Ois8 op, terwijl zij ten zuiden der Oise volgden zonder eenigen druk te oefenen. De Duitsche cavalerie houdt voeling met den tegenstander. Van Hat Russisch-Turksche gevechtsterrein. Londen, 21 Maart. Draadloos op gevangen Russisch staf bericht: By de vervolging van de terugtrekkende Turken in de richting van Sakkiz zyn wy op Turbsch gebied gekomen. Twee Engeische mljnvegers gezonken. Londen, 21 Maait. Twee mfjnvegers zijn op mijnen geloopen en gezonken. Ia het eeae geval geen persoonlijke ongelukken, in het andere zjjn 14 menschen verdronken. De duikboot- en mljnoorlog. Londen, 21 Maart. In de week, die Zondag afliep zyn 2528 koopvaarders binnengeloopen en 2554 vertrokken. Zestien van boven de 1600 ton werden in den grond geboord en acht bene* den de 1600 ton. Negentien Britsche koopvaarders zyn tevergeefs door duikbooten aan gevallen. Een-en-twintig Britsche visschersbooteo z$n tot zinken ge bracht, waaronder 17 zeilschepen. Duitsche kanonneerboot opgeblazen. Hongkong, 20 Maart. Ce Duitscbe kanonneerboot Tslngtau (220 ton) is opgeblazen en ie de Whampou rivier gezonken. De Vereenlgde Stoten en Dultschland. Washington, 21 Maart. Wileon heeft het Congres op 2 April a.s. in buitengewone vergadering byeen- geroepen om te beslissen over maat regelen in verband met den oorlogs toestand, die feitelijk tusschen de Ver. Staten en Duitschland bestaat. De president zal het Congres toe spreken en uiteenzetten dat Duitach- iand feitelijk den oorlog met de Ver. Staten ie begonnen door zija roeke looze schending van het volkenrecht en de geboden der menscheiykheid. Naar men verwacht zal het Congres vervolgens verklaren dat de oorlogs toestand tusschen de V. S. en Duitach land reeds senigen tyd bestaat. Dit zal geen eigeniyke oorlogsverklaring zijn, maar de regeering zal nadien nadere stappen kunnen doen om de Amerikaansche belangen in volle en elders te beschermen. Of er werkelijk oorlog komt hangt af van ae daden van Duitachland, Volgens een Reuterbericht is het kabinet het geheel oens omtrent de te nemen maatregelen. Alle hulp bronnen des lands, op Industrieel en militair gebied, worden zoo snel mogeiyk gemobiliseerd, om het land voorbereid te doen zyn op elke ge beurlijkheid. Voor het oogenblik rust de grootste verantwoordelykbeid op de marine, die koopvaarders bewa pent, duikbootjagers laat bouwen en andere maatregelen neemt. Plannen om het leger op volle sterkte te brengen, een nationale garde te vormen en een half millioen vrijwilligers to werven, worden uit gewerkt ia Met departement van oorlog. Het vrywilligers-leger is be doeld als kern van een eventueel te vormen leg6r van 8 millioen man, Oproer te Berlijn 1 Een correspondent van hot „Han delsblad" seint: Er loopen overal hardnekkige geruchten, dat te Beriyn een oproer zou zyn uitgebroken. Ook wordt verteld, dat uit de grensplaat sen troepen naar de hoofdstad zyn opgerukt. Zekerheid ontbreekt echter. Naar aanleiding van dat bericht schryft het blad: Wij wisten reeda eenige dagen van die geruchten, hebben er echter geen melding van gemaakt, omdat wij, met het oog op den geest die in het algemeen in Duitschland heerscht, aan de juistheid tw'yfelden. En die twijfel wordt versterkt door het feit, dat onze correspondent te Beriyn ons gisterochtend nog een uitvoerig tele gram over allerlei gebeurtenissen toezond, wat hem zeker niet toege staan zou zyn als er werkeiyk ernstige ongeregeldheden te Beriyn heerschten. Da Dultieha «odaal-damecratliche partij. In de vacature-Liebknecht is dr. Franz Mehring in de elfde Berlijn- sche kiesdistrict tot lid van den Pruisischen Landdag gekozen. Mehring is lid van de soc.-dem. arbeidersgemeenschap. De radicale vleugel van de soc.- dem. arbeidsgemeenschap, de z.g. Spartacus groep, is doende zich van de nieuwe party af te scheiden. Te Hamburg, Bremen, Hannover en Rtlatrungen is daartoe al besloten, tevens tot stichting van een eigen dagblad voor Noord Duitschland. De derde socialistische party is dus in Duitschland ia wording. PLAATSELIJK NIEUWS. CORRESPONDENTIE. K. te IL Anonieme brieven wor den, ongelezen vernietigd. REDAOTIB. Onze plaatsgenoot, de heer C. Postma, slaagde Woensdag j.1. te Amsterdam voor het eerste gedeelte van het arts examen, Dinsdag! 3laagöe te 'sGravea- hage de heer J. J. Janzen van hier voor Bden stuurman Gr. St. Bont Levensmiddelen. Wy herinneren er aan, dat tot 24 Maart wordt verstrekt op bon no 12 een half mud brandstof, op bon no. 18 een half pond ryst, op bon no. 14 1V, ons bruine boonen en op bon no. 15 2 ons gezouten varkensvle6sch. De brandstof per gezin, de overige waren per persoon. Op bon co. 16 wordt per persoon 1 K.G. aardappelen verstrekt. Chr. Ztngvareeniglng „Zingt dén Hsere". Bovenstaande Zangvereenigiug, di recteur de heer P. Bmee, gaf gisterenavond ia het Evaugelisatie- gebouw (Palmstraat) eene uitvoering, waarby mejuffrouw Jeanne van Gijn (piano) en de heeren C. Abbenes (bariton) en A. de Clercq (viool) welwillend hunne medewerking ver leenden. Na een openingsgebed en psalm gezang werd allereerst een drietal kleinere nummers door het koor gezongen, nl. „Lof zy den Heer", „Vertrouwen" (H. Visscher) en „Ge lukkig Vaderland" (Valerius). De zang deed aangenaam aan. Het stemmen- geheel klonk zuiver en welluidend en er was kleur en timbre in den zang. Voor een deel komt dit op rekening van het kerkgebouw, waarin de zang goed uitkwam. In enkele latere nummers merkten wy niet meer dien klankryken samenzang op van het begin, maar over 't al gemeen kon ons de zangvereeniging wèl bekoren. De heer Abbenes zong Loewe' „Die Uhr", begeleid door mejuffrouw Van Q-yt). Het komt. ons voor, dat zyne stem in een kleinere ruimte beter tot haar recht ware gekomen om het kerkgebouw te vullen schoot haar capaciteit te kort. Overigens was de uitspraak van het Duitech, except hier en daar een vlekje, schaafd en veel beter dan we dat by dergelijke gelegenheden gewoon zyn. Later zong deze heer nog eer. Keratgezaog" van Adam en „Zoek den vrede". De heer A. do Clercq gaf een Cavatine van Rafi' en een paar kleinere viooloummers ten beste. Hy irjoet nog veel studeer enzijn spei miste, vooral in do Cavatine, vastheid van toon on wat Gouaod'! Serenade betreft: de speler maakte er een tragisch lyrische ontboezeming van in plaats van een gracieus, ver liefd liefdesliedje. Op de gebruikelijke wyze werd de byeenkomat gesloten, onder dank aan de medewerkenden en bet publiek. Marlne-fcanoart. Het llae winter-concert vau het symphonie orkest der Staf muziek was goed bezocht, en het programma met bizondere zorg. samengesteld. De openingemarsch van Sanne diende om de musici eir instrumenten op gang te brengc-n, en zoo konden reeda aanstonds in Mendslssohn's „ouver ture Fingaishöhle" al de nuanceeringen en de verschillende indrukken ^an den componist worden vertolkt. Welk een geniaal, prachtig werk is ditMendelsaohn heeft al de gevoelens vertolkt, die hem bestormden by bet bezoeken dezer grot, hy heeft kabbelende geluiden gehoord, van de Z66, de bizarre klanken der grot zelve, ea by heeft dat alles gloedvol en kleurrijk geïnstrumenteerd. Geheel anders van opvatting was Klugbardt's Violoncel-concert, door den heer J. van Vossem schitterend vertolkt. Met geheel aparte instru mentaties, afwykend van de conven- tioneele, met eigenaardige, „revolu tlonaire" overgangen, maakte het een ganBch bizonderen indruk. Kieurryk en gloedvol, .wist het nochtans te boeien, zy het dan niet overal. Ea de heer Van Vossem was geheel thuis op zijn instrument en vertolkte de raoeieiyke party schitterend. Na de pauze oogstte de heer Nap lauweren met zyn „danse espagnole" van Sarasato. Ook dit was he6l bizondere muziek en de vertolking boven lof verheven. Waarlyk, deze concerten staan wel op hoog peil! Met eene compositie van den dirigent, een allegro Vivale (finale! van de symphonie no. 1, werd het concert besloten. Toonislviretnlglng „Tavenu" Naar wy uit goede oron vernemen, bestaat de zeer groote mogelykheid, dat de Heldersche Tooneelvereeniging „Tavenu", die dezer dagen te Haarlem uitkwam in den wedstryd voor dilet- tanten-vereenigingen, en Kiste- mackers „Het IaBtinct" opvoerde, een der vier voor dien wedstryd toe gekende prijzen zal b8meesteren. De opvoering, waarby weder de heer Zeger Klunck uit Rotterdam mede- speelde, maakte een zeer goeden in druk, niet in 't minst ook wegens de opvatting der verschillende karak ters. Wy vernemen voorts, dat den heer Joh. van der Lee, den eersten personeelen prys ten deel vieldiens kunstzinnige en geheel persooniyke opvatting van het karakter en de rol van prof. Jean Bernou vielen inden geest der jury. Ea dat dit heusch niet maar zoo'n gelegenheids jury was maar personen van naam en smaak, er zitting in hadden, moge haar samenstelling bewijzenmevr. Anna van Gogh-Kaulbacb, romancière, de bb. G. D. Gratama, directeur Frans Hal3-uitvoering Frans Netscher, letter kundige, Balthasar Verhagen, letter kundige directeur der Amsterdamsche Tooneelschool. 10 April heeft de bekendmaking door de jury plaats. Afloop dor openboro vorkooplng, Woensdagavond j.1. in het lokaal „Casino" gehouden ten overstaan van Notaris. H. M. Beeckman. 1. Het huls, ingericht tot café en bierhandel, met erf, aan de Lange- straat no. 76; kooper de heer Chr. van Dyk, alhier, voor f2050.-. 2. Het gebouw met pakhuis, vroe ger geweest bakkery, en erf, aan de Middenstraat no. 72; koopers de hee ren Gebrs. P. en 0. Kwast, alhier, voor f?§0.~. Morgen, VRIJDAG worden nummer» voor ookesbonnen afge geven voor do lottere: Q. F, E. BINNENLAND. Bewapende Handelsschepen. Naar wy vernemen, heeft de Fransche gezant thans, evenals do Engeische, by onze regeering aange drongen op het toelaten van gewa gende handelsschepen in de Neder- andsche havens. De Fransche gezant heeft zyn betoog in eenigazins andere bewoor-. dingen ingekleed dan van Engeische zyde gedaan werd, en den nadruk gelegd op technische en juridische gronden. („Telegraaf'.) Naar aanleiding van het geval van het'bewapende Engeische koopvaardy- schip „Princess Melita", schryft Rsventiow in de „Deutsche Tages- zeitung" een hoofdartikel. O.m. zegt de schryver: Het Duitsche volk zal niet kunnen begrijpon, waarom de Hollandsche regeering haar beginselen ten gunste van de Engeische franctireursschepen en ten nadeelc van Duitsche oorlogs schepen in zoenood verbroken heeft. Men kan verwachten, dat de Duitsche regeering ten deze de noodige stappen zal doen. Ook kunnen wy niet nalaten bedenkingen to opperen tegen de nieuwe stoomvaartverbinding tus schen Scandinavië en Nederland. Zweedsche ertsen en andere vrachieu die Engeland noodig heeft, worden op ongevaarlijke wyze van de eene neutrale haven naar de andere ge bracht en klaarbiykeiyk in Neder- landache havens overgeladen en door kleine snelle stoomschepen onder voldoende bescherming laags den koristen weg naar Engeland gebracht. Dit is een soortgelijke ontduiking als met de Deenech Noorsche scheep vaart iyneo het geval is, wior schepen te Bergen worden overgeladen. Onz» sohatpvaart. Het stoomschip „Zuiderdyk" van de Holi. Amerika-lijn dat met een lading b8itaande uit 28.026 quarter tarwe, 800 pakken fijnmeel en 15b pond lynkoeken via Halifax naar Nederland was vertrokken is Dinsdag den Nieuwen Waterweg blnnenge komen. Woensdagochtend werd be richt ontvangen dat het ss. „Beaoeki" van den Rott. Lloyd met 8600 ton taiwe voor de regeering, welk schip eveneens de rois via Hallfax maakte, te Bergen is binnengekomen. Be Neèerlandsche stoomschepen Thuban, Aliotb, Yilduoi, Wieringen, Turbina, Arundo es Mizar, Zaterdag ochtend vroeg uit den Nieuwen Water weg Amerika vertrokken, zyn naar draadlaos uit Bergen ia geseind, Dins dag Udsire gepasseerd. Alles was wel aan boord. Da Haalan. De vertegenwoordiger van de relief- commissie te Rotterdam heeft te 's Gravenhage geprotesteerd tegen beschieting door een Duitsche duik boot van het reliefschip Haelen. De Duitsche gezant gaf zyn groote be vreemding over het gebeurde te ken nen, dat wel geweten zal moeten worden aan onoordeelkundig optreden van een dulkbootcommandact, en heeft daarvan onmiddeiyk te Beriyn kennis gegeven. De Haelen zal te Sta vanger voor- looplg hersteld worden om daarna voor volledige reparatie naar Amerika te gaan. Onder da zeven dooden bevinden zich twee Nederlanders, een tremmer en een bediende, beiden afkomstig van Rotterdam. Hier te lande ie niet bekend, of de Blachtoffers tengevolge van de beschieting of door een andere oorzaak om het leven zyn gekomen. In de telegrammen is gesproken van „killed" en „smashed", zooodat ook het stukslaan van een boot bedoeld kan zyn. Eau mijn In 't nat. De stoomtrawler IJM. 145 „De Twee" van de reedery met gelijken naam is gistermiddag met een in de netten opgevischte myn aan boord te IJmulden terruggekeerd. De stoomtrawler nam voorloopig ligplaats aan den steiger in het bin nen toeleidingskanaal en werd on- middellijk onder militaire bewaking van de in rijksdienst zynde sleepboot „Billton" gesteld. Da ramp op da „fialdarland". De door den minister van Marine bönoemde commissie om een onder zoek in te stellen naar de oorzaak van het aan boord van Hr. Ms. „Gelderland" voorgekomen ketel ongeval, is alsnog aangevuld met den gepens. kapitein-luitenant ter zee W. Cornelis. Woensdagmorgen werd te Amster dam ter aarde besteld het stoffeiyk overschot van B. van Borkulo, stoker le klasse, die aan boord van het pantserdekschip „Gelderland", ten gevolge van een ketelontplofflng, ge dood werd. Duizenden belangstellenden hadden zich op straat verzameld. Om half tien trad een detachement matrozen en mariniers voor de woning aan. Eenigen van hen droegen de kist naar den lijkwagen, waarop daarna tal van kransen gehecht werden. Zoo waren er bloemstukken van de ma chinisten en stokers van de „Gelder land", van de equipage van het pantserdekschip, van de Belgische loodsen te Vlissingen, welke krans van zwart geel-roode linten voorzien was, van den Bond van minder marinepersoneel en van het personeel der directie van Willemsoord en van de familieden. De rouwstoet, met het vuurpeloton aan het hoofd, passeerde nog eenmaal het sterfhuis, waarna de weg naar het Barbarakerkhof werd ingeslagen. Ook hier stonden honderden te wachten. Tegen elven pas naderde de begrafenisstoet. Het vuurpeloton stel de zich aan weerszijden van de poort op en loste een salvo, toen de lykkoets het kerkhof op reed. In de kapel had een korte ïykdlenst plaats, waarna de Nederlandsche driekleur over dé baar gespreid werd. Makkers van den overledene droegen hem grafwaarts. Do plechtigheid werd bygewoond door overste L. de Jonge Oudraat, commandant der marinierskazerne, den kapitein L. J. van Loenen, le officier dier kazerne en den luitenant ter zee 2e klasse H. v. Eegben, den commandant van het geleiding3deta- chement matrozen en mariniers. Eveneens was er een deputatie van machinisten d6r „Gelderland". Onder het lossen van een salvo werd de kist in de groeve neergelaten. Nadat door een geesteUjke de ge bruikeiyke ceremonieën verricht wa ren, sprak overste De Jonge Oudraat een kort woord van afscheid. Hy wees op de enorme belangstelling en do bewijzen van deelneming, die een troost mogen zyn voor de nabestaan den. Dezen betuigde spreker zyn deel neming. Zéér onder den indruk van de plechtigheid en vau de droefenis der familieden verlieten de aanwezigen het kerkhof. Bamaanta-Volkatulnaii. Tot nog toe meldelenzich te Am sterdam 8000 liefhebbers voor een Ge meente-Volkstuin aan, terwijl een nog veel grooter aantal verwacht wordt. Voor den grond most f2.60 per 100 M' huur per jaar worden betaald. Niemand wordt gedwongen een bepaald artikel te verbouwen, maar meDSchen, die geheel vreemd in den tuinbouw zyn, wordt ernstig aange raden slechts die gewassen te verbou wen, waarvan de Commissie het mee ste succes verwacht, dus aardappelen, bruine boonen en kool. Ook behoeft- niemand bevreesd te zyn, dat de door hem geteelde producten in be slag genomen zullen worden; de ge teelde gewassen dienen ia de aller eerste plaats voor eigen gebruik. Oa Koningin gaaft hat voorbaald. Naar wy vernemen heeft de Ko ningin zoowel op het Loo sla op ha re particuliere landgoederen onder Wassenaar en in de tuinen van haar paleizen in het Noordeinde en in het Bosch te 's Gravenhage de daarvoor geschikte terreinen doen beplanten met gewassen, welke zich voor de volksvoeding by uitstek leenen, ten einde do productie daarvan zooveel mogelyk te vermeerderen. Enkbulzao—Stavorae. De veerdienst Enkhuizen-Stavo ren is volledig hervat. Da Intarpallatl» Klaarakopar. Ia de vergadering der Tweede Kamer van Woensdag 21 Maart, kwam aan de orde de interpellatie Kleerekoper, betreffende de handel- wyze van een hoofdofficier tegenover een minderen militair. Be heer Kleerekoper stelde, na medc-de6ling van de feiten en voor lezing van de getuigenverklaringen, de volgende vragen1. Is hef inci dent, dat zich op 14 Maart j.1. op de Korte Poten heeft voorgedaan, onder zocht en wat is het resultaat geweest van dat onderzoek? 2. Welke maat regelen zyn door Zyne Excellentie naar aanleiding van dit incident ge troffen 8. Ir de minister bereid ia 's lands vergaderzaal een woord van gestrenge Het be3tuu»v vau het comité trok daarop door -enkelen gevolgd, naar hun gebouw aai1 de Boompjes, waar de politie nog geröimen tijd surveil- leeren bleef. „Maasb". iEaii horlogt madeganomen. Dinsdag passeerde te Zbvenaar een transport Duitsche kinderen op de terugreis. Op telegrafisch verzoek moest de trein te Babberich (derhalve dicht bij de grens) stoppen. Alle kin deren werdeu ondervraagd on ioen bleek hef, dat één hunner, een klein jongentje, in het bezit was van ten by zijn weldoeners in Den Haag medegenomen gouden horloge met ketting. Do ontvreemde sieraden werden den kleinen deugniet ontno men en toen kon hy verder reizen. Misdaad? Dinsdag werd aan aen Rykssfcraat- weg by de Maaldrift te Leiden met verbryzela hoofq in een plas blood liet ïyk gevonden van den landbou wer 0. van der Hulst aldaar. Omtrent de oorzaak verkeert men in het onzekere. Mat haat watar bagotan. Tegen de vrouw, die op Januari j.1. in een perceel van de le Ooster parkstraat te Amsterdam haar echt genoot, een vlachventer, eeD pan zeer heet water over het lichaam wierp, tengevolge waarvan de onge lukkige ernstige brandwonden kreeg, werd gisteren door de rechtbank te Amsterdam IJ jaar gevangenisstraf geéiseht. Da moord on roof ta Osa. Voor de rechtbank te 's Hertogen- bosch stond Dinsdag terecht, C. H. Stroop, 85 jaar, oud gemeente-veld wachter te Osb, beklaagd, dat bij zich in het najaar 1916 te Oss op- zettelyk een bedrag van f 72.80 in muntspecie en geldswaardige papie ren, toebehoorende aan H. G. h6eft toegeëigend. Verder was hom ten laste gelegd dat bij op 27 December 1916 te Ons', na in kalm overleg en rijp beraad 'fc plan daartoe te hebben opgevat,, opzetteiyk en met voorbedachten rade M. v. Heesch door een tweetal revol verschoten van het leven heeft beroofd, welke doodslag gevolgd, vergezeld of voorafgegaan is van diefstal van circa f 645, die do vorslagene bfi -'ch had. Beklaagde ontkende alias wat hem omtrent den moord on roof ten laste werd gelogd. Tegen bekl. werd levenslange ge vangenisstraf geëischt. Uitspraak over 14 dagen. SPORT. Voetbal. Purmerataljn H.F.8. 2-1. Bdm tien over twee blaast Hchoids.- reater HeUnert beginnen. iet begin is voor de gaaten.Keer or keer valt H.F.C. goed samea- ajlend aan, en na 7 minuten spelona *3t Nymaa, in etaat gesteld do»r h mooie voorzet van Grootte, »a- udbaar te doelpunten. Helaas, dit zoo goed begin werd et voleind. Hoe er ook gezwoegd erd, H.F.C. kon het net niet meer nv».u60DnDuBo Mee. En daaraan ia voor eonzeer afkéuriog uit te spreken naar aan- i°ot deel do scheidsrechter sehuld leiding van dat voorval, opdat daar-»**1- Hoe dikwyls Rooi vink ook door het gevoel van gerustheid eoUleen voor den keeper kwam, ep het rechtszekerheid worde bevorderd oogenblik van inschieten, kwam desa 4. Is de minister bereid de ver fluitist roet in het eten gooien, zoo- plichting om te salueeren aanmerk lgk te verminderen, met name te perken tot die superieuren, onder de minderen zyn dagelykschen die1 verricht Spreker zelde verder over den reg6l, genomen tegenover denh4- officier, niet tevreden te zyn. De minister van oorlog antwoo® dat het geval was onderzocht. DW was gebleken, dat de soldaat ier geleide was, by een vraag va^u hoofdofficier even aan zyn riet trok en daarop een klap onfc?» De minister zelf heeft geen maatelen genomen. Deopperbevelhebbeihter heeft den officier ernstig ter* ge wezen en den pyniyken m[egel getroffen den betrokkene te oeffen van de betrekking van adjufcvan den opperbevelhebber. Ool^eker verklaarde zich bereid zynrienge afkeuring uit te Bpreken'er de handelwyze van den hoofdeer, die hy volstrekt ontoelaatbaai*1- Spr. zeide echter niet bereid fcffi ver andering te brengen in derBCflrif' ten omtrent saiueeren. Kloppartijen ta Rot*m Dinsdagmiddag had Ver- eenigingsgebouw aan de^^hen weg te Rotterdam de8uagsche vergadering plaats vaf' «Revo lutionnair Socialistisch g* waar als spreker optrad de h&B°mnmni die de ongeveer 600 a^ige man nen en vrouwen tot'utlger op treden op straat en b ue politie aanmaande, en in dif568' verder sprak. Ongeveer 4 de ver- gadoring afgeloopen^vankeiyk ging men kalm uimen by den Goudschen Sing'*'omen was, waar een optocht1 geformeerd van ongeveer 50(ri,oneni die socialistische lied©8e8°DQe11 t® zingen, terwyi a8eQ uit- Aet publiek opgingen, ieP®n«Naar den burgemeesterar den burge meester I" De commissaris?011"6 maande de menigte aan8D 8&®n, en zich kalm te g/®3- Zijn bevel werd links en r«d°°r d® agenten verspreid, die te te paard in grooten getale waren, doch er werd geen f 8811 A®11 h®vel Toen de cona1*18 ^agi dat het niet goedschik»'» hy bevel de menigte uiteen1^?eD* sabels en gummi stok'erd011 g®trokken, en links en reedden er gevoelige klappen uitgei 1161 Ooatplein werden de bera Ulteen geslagen. Een 160-tal°üen trok naar de Nieuwe Hav£ Plan c» waar de verdeelde m' elkaar weer ont moetten eii'iueniyk, onder het zingen vandalistische liederen langs de Z^k trokken. In de Posthoornsttwam het tot een treffen tusid® hetoogers en de politie. Met*® sabels werd er op ingehakt e: formeele vechtpartfi ontstond, der befcoogers werd aan het verwend. Een 19- Jarige leideden optocht, handels reiziger vafip» word gearresteerd doch latef to vrijheid gesteld. genaamd wegens buitenspel. Rust trad in met 1-0 voer H.F.C. Direct na beginnen wordt er door Purmersteyn fanatiek aangepakt en alsof hun leven er van hing, zoo wordt op de bal gezeten. ïn met succea, na 16 minuten Hpelens relt betrekkelijk vry kalm, de eerste bal Balk's heiligdom binnen. Wie nn dacht H.F.C. de tanden op elkaar te zien zetten, om de overwinning er alsnog uit te slepen, heeft het mis. Geheel verbouwereerd wordt verder gespeeld, de zenuwen spelen part op part, met het noodlottig gevolg, dat andermaal door' te ver opdringen der backs de vleugelman der Purmerstey- nera den bal krygt, alleen op Balk afvliegt en deze voor de tweede maal in het net deponeert. Nog wareu 15 minuten te spelen, het spel wordt by het ruwe af. Aardweg wordt gemeen genomen, scheidrechter kykt glim lachend toe; Tiessen ondergaat het zelfde lot, scheidsrechter lacht witjes. Roolvink doelpunt nog eens, natuur- ffik offside en zoo bracht het einde oen 2-1 overwinning aan Purmersteijn. Hef. veld was zoo slecht, dat zelfs deze scheidsrechter in dubio stond het af te keuren, doch wegens de bekende opdracht van het bondsbe- stuur zulks naliet. Zondag krygen wy nu Z.F.0. Mjj dunkt dat H.F.O.aan zijn eer verplicht is te trachten Z.F.C. te slaan, ©m daarmede te bewyzen, dat zy een nederlaag als Zondag 1.1. niet verdient. Dus mannen houdt goeden moed, toont u jongen» van stavast en of schoon de teleurstelling groot is^ biyven wy allen jiw verrichtingen- met groote belangstelling volgen. Hup H.F.C. 111 Berichten ontvangen tijdens hnt ifdrukkin van ons blad. Naby de Vliehors drijft een sloep, waarin zich eenige menachen be vinden. Twee torpedobooten zyn ter assistentie vertrokken. Daan oproar ta Berlijn. Van bevoegde zyde wordt uit Berlijn gemeld, dat alle loopend© geruchten betreffende een oproer te Beriyn volkomen uit de lucht gegrepen zyn. Het Levensmiddelen-Bureau maakt bekend, dat op alt hit levensmlddelenboekje per persoon vsrkrHgbaar Is.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2