HELDERSCHECOURANT Eerste Blad. der Gezondheid. Pink Pillen. RUST ËN~GEMAK No. 4764 ZATERDAG 24 MAART 1617 46e JAARGANG Op- an ondergang van Zon an Maan an tijd van hoogwater (Taiai). Ma.n Zon Maart op: onder: op: onder: v.m.:D.m. Zondag 25 m.6.L2a. 10.3 5.61 6.21 9.30 9.15 VUandag S6 .6.3» 11.22 6.60 623 10.10 10.26 Dinsdag 27 7.12 6.43 8.25 10.60 11.5 Wocnsd 58 J.66m.0.3l 6.11 6.23 11.26 11.45 Doudord. 29 8.49 1.29 6.11 631 -. 7i()dag 80 9.50 2 14 6.39 6.38 0 26 0.40 Zaterdag 31 10.57 2.13 6.87 6.81 1.16 1.36 DE WEEK. 20 Maart. Zeker, er waren oogen blikken, bij de Algemeene Beschouwingen os'er de Indische Begrooting voor 1917, dat ook degeen, van wien 't minst kan gezegd worden, dat hij „dweept" met het beleid van mr. Pleyte, toch „kassian" moest krijgen met dezen minister van koloniën zooala de Indisch-gasten 't noemen; echt medelijden. De heer Pleyte is bij deze Algemeene Beschouwingen niet slechts aangevallen gewordjn door Rochtsche sprekers als de h.h. Bogaardt en Scheurer maar óók door zija allernaaste vrienden Ingoxondan mededeellng. Een groot aantal vrouwen zijn door de bloedarmoede ondermijnd. De bloedarmoede komt voort uit slapte van het bloed en gebrek aan bloed. Het is in dit gebrek der hoe danigheid en in dit ta kort der hoeveelheid van het bloed dat het uitgangspunt ligt van ongelukkige en inet lijden over vulde levens. De ongelukkige bloedarme lijdt nood wendig aan velerlei kwalen en haar leven is een waar martelaarschap; het leven heeft voor haar geen be koring, iedere dag brengt haar nieuw lijden. Gelooft gij dat zij lust in het leven heeft, die arme vrouw, die voortdurend gedrukt gaat onder een vreemdsoortige matheid, dat arme meisje die door hot minste werk bovenmatig vermoeid is en die altijd het eind barer krachten naby voelt? Ziet gij niet dat de verandering harer trekken hjjar uitputting aan duidt, dat haar moeielijko gang, haar vermoeide houding, dat alles een ollendigen gezondheidstoestand be wijst? De vrouwen willen, onge- lukkigerwyze, geen aandacht wijden aan de eerste verschijnselen der zwakte. Zij zullen zich later wel verzorgen en zy rekenen er te ge makkelijk op dat hare krachten van zei ven zullen terugkomen. O, welk een ernstige dwaling Hoe langzamer hot kwaad komt, hoe langer het zal noodig hebben om weg te gaan, en in den tusschentyd heeft de zwakte in het tengere vrouweiyke organisme verwoestingen te weeg gebracht, die de krachtigste geBtellen erg aantasten. Er moet oumiddeiyk gehandeld worden. Zoodra de vrouw bemerkt dat bare krachten een weinig wan kelen, moet zy zich onderwerpen aan de behandeling met de Pink Pillen, die het bloed zullen verhinderen nog meer te verarmen. De Pink Pillen geven bloed met iedere gift en geven aan de ver zwakte organen alles wat noodig is om de kracht der beste dagen terug te viuden. De Pink Pillen zyn het beste versterkingsmiddel voor de vrouweiyke organismen. Zy geven eetlust, zij geven krachten, zy ver sterken de maag, bezorgen een goede spijsverteringzy verspreiden in geheel het lichaam een grooté levens kracht eu geven dat uiteriyk van welzijn dat zeggen doet„Zy is een en al gezondheidWelke storingen, welke ongemakken zyn er al niet vermeden door de Pink Pillen, op hot juiste oogenblik genomen De Pink Pillen zijn verkrijgbaar h f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omatreken by Alb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; to Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. BUIS, en verder by verschillende Apothekers en goede Drogisten. FEUILLETON. De man dacht, dat het myn sleutel was, welken Ik vergeten hadik liet hem natuuriyk in die gedachte, maar myn eigen sleutel had ik op dat oogenblik in myn zak. Vreemd ge noeg, stak de sleutel ook in de deur naar Silverdale's kamers die nam ik er ook uit - ik zal je beide sleutels geven. Waarom? vroeg Phil. Ik geloof, dat je me helpen kunt;; als Silverdale vanavond terug komt, zal ik je telefoneerenik heb een stopcontact, op mijn slaapkamer en kan je opschellen, zonder dat iemand het hoort. Ja, j9 gaat toch altijd laat naar b3d, dus behoef ik niet bang te zyn je op te houden. H6t is misschien wel een vreemd voorstel, maar ik kan die spanning niet langer verdragen - ga naar Silverdale en vertel hem in welk een gevaariyke positie hy zich bevindt. Nu je den sleutel hebt, kun jo zonder eenige voorafgaande waar schuwing by hem komen dan moet hy je wel ontvangen. Phil luisterde niet bijzonder geest driftig naar het voorstel; hy begreep niet wat hy door dit indringen by Silverdale zou winnen, maar een blik op het bleeke, ongelukkige gelaat „in politicis", weet men. Welk woord van echte waardeering kreeg men te hooren van mr. Marchand, den vrljz.-democraat van prof. mr. Heeres, den Unie liberaal, - van den heer Boisaevain, het lid der groep- Visser v. IJzondoorn in de vrijzinnige Concentratie?... Byna allen hadden erkend, dat 't dezen bewindsman niet aan „goeden wil", niet aan y ver ontbreekt. En erkeni was, dat meu mr. Pleyte's persoonlijke eigenschap pen, zijn karakter, eerlijkheid, goedo- trouw, niet had willen aanranden. Maar overigens De heer Boissevain ontzag.zich niet te verklaren, dat „het bloed, tri Djambi vergoten, op 's ministers hoofd is". En verkoos dat „oud-Testamentiscbe beeld" te handhaven, nadat de mi niater verklaard had geen rustigen nacht te kunDen doorbrengen, wan neer hy iets dergelijks, - „waar in Indiö nog lang over zal worden ge sproken"-had gezegd van wien ook.., En de heer Marchant, do leider der parlementaire politieke club, van de vryz.-democnitische party, waartoe mr. Pleyte behoorde tot zyn optreden in het extra-parlementaire kabinet in ltl8, - mr. Marchant sprak de hoop uit, dat de heer Pleyte nog eens voor het landsbelang „een even goed advokaat zal worden als hy in Indiö voor zyn cliënten is geweest". Tegenover al die felle, smalende, vinnige kritiek bleef de minister van Koloniön duldendzyn portefeuille in de hand houdend. Verklarend, dat hy ondanks alles „den moed zou weten te bewaren". Ea Z.Exc. bracht in herinnering, hoe sinds Augustus 1914 telkens en telkens waêr „de zorgen hadd6n geklopt" aan de deur van zyn departement on aan die van zyn eigen huis. De heer Pleyte over dreef niet. De ziekte van zyne echt- genoote noodzaakte don minister weken-lang in Zwitserland te ver toeven, nadat hy-zelf pas hersteld was van de ongesteldheid, die den heer Pleyte (herinnert men zich) in de zaal der Tweede Kamer trof. Hy houdt vol. Maar van satisfactie, voldoening, waardeering is hier geen sprake. Nadat hy zyn plannen ten opzichte van Djambi had uiteengezet, kreeg hy uit de gelederen zijner naaste politieke vrienden den ge- moedelykeu raad, daar maar 6en speldje bij te steken. „Komt toch nika van I" zou wylen het Kamerlid Klaas de Jong, uit de vroeg- tachtiger jaren der vorige eeuw hebben uitgeroepen 1 Inderdaad, om onder zulke omstandigheden het byitje er niet by neer te leggen: daar is, zooala onze Oosteiyke naburen 't uitdrukken, „Ausdauer" toe noodig. En extra taaie ook 1 Intusschen werkt de Parlemonts- machine onverpoosd en onder onge kend zwaren druk voort. De Senaat heeft nog schier het gauache Ba- grootingswerk voor de borst. Aan den vooravond der afdoening ervan kreeg zy van de Regeering de meda- doeling, dat oeue nieuwe Staats leening naderend ia, en men mét de millioen maandoiyksche crisis uitgaven niet zal kunnen volstaan. leven nu op de kentering, naar tweede periode van Zomertijd (op 15 April a.s. beginnend) voerend, en hebben vernomen, dat in 1916 de Zomertyd een 45.000 ton gaskolen deed besparon. Reeds dit ware vol doende, om allo denkbaro bezwareo, tegen den Zomertyd in te brengen, te doen verstommen. esparen, uitzuinigen, inkrimpen daar hebben wij 't nu allen op aan te leggen. Yelen in den lande doon 't nood-gedwongen en in eene mate, die „honger-optochten" doet organi seeren. Een was er te Amsterdam, gansch-kalm en -ordeiyk verloopend. Eene in de Hofstad, waar de vóór de groote spiegelruiten der beroemde ..Witte" lunchende heeren op de vlucht gingen, denkend, dat hun „plat du jour" de woede der massa opwekteToch was dat niet het geval. Ea 't ware zeker niet billijk geweest, juist tegen de „Witte" op te trekken in het Haagje, waar nu een centrum zich heeft gevormd van soep uitdeeling voor noodflruftig- hongerenden Nog ruim twee maanden scheiden ons van Juni 1917. In normale om standigheden zouden de „Stembus liederen" van "allerlei Blag reeds worden aangeheven. De gryze, hoog bejaarde mr. Samuel van Houten roert met onverflauwde opgewektheid en de smeekende oogen van Elsie maakten hem week. Ik zal komen, zei hy het is geen aanlokkelijk voorstel en kan misschien tot meerdere onaangenaam heden aanleiding geven, maar ik wil alles voor je doen, liefste. Schel me op, vopr tweeën als Je kunt ik zal dadelyk komen an nu moet ik weg, Ik heb nog veel werk, maar ik zal wat mee naar huls nemeu on er een flinken slag in slaan na het diner. Phil sprak opgewekt genoeg, hoe meer hy er orer nadacht hoe minder bet voorstel hem aanstond. Ett bad altyd een hekel gehad aan Silverdale lang reeds voor deze hem Elsie Gordon ontnomen had. De man was een doortrapte schurk, alleen opgehouden door zyn naam en zyn positie maar er waren nog andere dingen, waaraan Phil denken moest en dus werden de komende onaangenaamheden tydeiyk daardoor verdrongen in zyn gedachten. Na stevig diner op zyn eigen kamer, baalde hy een stapel manuscripten voor den dag en ging lezen totéón uur, toen legde hy het werk met een zucht van verlichting weg. Zie zoo, dat is klaar, mompelde hy nog een sigaret en dan 'tbed inik geloof niet, dat Elsie my van avond noodig heeft misschien Hallo De telefoon, in den hoek van de kamer weerklonk hy nam den hoorn op en luisterde: Ben jy daar, Phil'? vroeg oen welbekende stem. Kun je komen? BINNENLAND. de trom, trachtend een phalanx te vormen, straks optrekkend tegen wat de tachtigjarige schryver van de „Staatkundige Brieven" nog pas ge noemd heeft „het knoeiwerk van Van der Linden", hiermee bedoelend de aanhangige Grondwetsherziening. Zal 't gelukken Nog lykt het min-waarschljnlijk. Maar nogmaals herinnerd wij leven in periode van „onbegrensde mogeiykheden". Blijven we dus afwachten. Onze schepen, met levensmiddelen en kunstmest bevracht, zyn door Engeland losgelaten, en schepen zyn uitgevaren om graan te gaan halen. Op hoop van zegen. Want niemand vermag ook by vage benadering uit te maken, welke gevaren on belem meringen in dezen tijd ook" de schepen vau gansch-neutrale Staten bedreigen. Wat Duitscbland's verzekering be treffende „absolute veiligheid" tebo- duiden heeft in de praktykhet geval van de „La Oampine" kan 't aan- toonen. En wat de verdere gevaren betreftschier geen dag gaat voorby, of men krijgt te lezen van niouwe torpedeoringen, waarby dan aan de bemanning genadigiyk een paar mi nuten tyd wordt gegund om het voege ïyf te bergen. Wat zal de naaste toekomst ons brengen De lente komt al-nader en de eerste tydingen over de bloemenpracht in de streak by Leiden zyn reeds inde bladen verschonen. Een drietal weken scheidt ons nog maar van Paschen. Maar 't scbynt vast te staan, dat intuaschen de broodrantsoeneoring moet worden ingekrompen, met uit zondering dan van de allerhardst met het lichaam werkenden. De be wering van sommige optimisten, dat de opbrengst der Oorlogswinst brias Uiig „alles zou goedmaken": zy is nu reods gelogenstraft. Meer dan 120 millioen (een ellendig bagatel in deze dagen!) zal zij - werd officieel bekeud gemaakt - niet in het Ryks laadje brengen. Waarvan Amsterdam 63Q 20 tal, Rotterdam op z'n aller hoogst een 24 tal milliosntjes zal bybrengen. Ea de flicus loert nu met Argusoog. Stopt smokkelaars krachtens „het nieuwe wstje" onverbiddellyk in „de doos". Boboet knoeiers met de O. W. B. voor vele duizenden. En zulk eene forscbe band is ook noodig, waar zelfs uü het oude, leoiyke woord, dat „de Staat ge3n weduwvrouw is", van kracht dijffc. Dat het K. N. S. 0. totaal c.c. vjjf millioen guiden in kas kreeg, is een sympathiek teeken van zin tot solidariteit. En het plan vau het Steun-Comitó oprichting van centrale keukens, waar voor tien ceotd een liter smakelijk gekookt voedsel zal zyn te krygen, is prachtig. Of 't succes zal hebben Wie in Neder land zya „Pappenheimers" van aller lei soort kent, zal het allicht be- twy falen. Onder de ontwerpen, pas by do Vertegenwoordiging ingekomen, be hoort ook dat betreffende den aauleg van een waterweg van Dordt naar.zee. 't Is oen schitterend teeken van levenskracht en «moed, dat in dezen bangeu tyd ook dergeiyke plannen worden aangevat. Ik wees daar nog zeer ko;t geleden op. Er ia een wapaoapreuk vau een oud geslacht, do familie Hope, lui dend„Orbe fracta, spB3 illaesa". In bet NederlaudschAls de wereld vergaat, dan geef ik de hoop nog niet verloren. Wat 't verwoest worden der wereld betreft, wel, dien kant gaan we, helaas, sinds bijna drife jaren met verbijsterende vaart uit. Geve het oude Nederland het energieke voorbeeld van de onwankel bare hoop Ma. Aktönio. Onzo scheepvaart. Do „Beroiase", die- mpt eeu lading olienoten voor ouzo oliefabrickonüit Rufrisque (Senegambie) in Engeland was aangekomen en daar eeuigen tyd in eeu der havens had gelegen, heeft op eigen risico de reis door is Donderdag behouden te Nieuwen Water weg bin nengeloopen. Wocnsda g was daar eveneens cp dezelfde wyze de gevaarlijke zöae ondernomen en aangekomen de „Elve" van dezelfde firma en met gelyke lading. Het atoomschip „Besaehi" van den Rott. Lloyd, is Donderdagavond met 8600 ton tarwe voor de regeer in g te Rotterdam aangekomen. De passagiers van „Sindoro" an „Hoilendla". Naar het ministerie van Buiten- landacho Zaken mededeelt, zijn de noodige stappon ondernomen om het aan de passagiers van het te Gibraltar beschadigde s.s. „Sindoro" en het te Vigo liggeDde s.s. „Hcl- landia" mogeiyk te maken over land naar het vaderland terug te keeren. De gouvernement» passagiers, als mede het marinepersoneel aan boord vau eerstgenoemd vaartuig, zullen de reis op 'sLanda kosten maken. Yoor de passagiers, die voor eigen rekening reizen, heeft hot ministerie voornoemd zich bereid verklaard de noodige gelden over te maken,-terwyi Hr. Ma. gezant te Madrid, is gemachtigd, aan hen, die niet over voldoende middelen beschikken, 'nat noodige voor- te schieten. Aan den zich aan boord van het s.s. „Sindoro" bevindenden majoor van het Nederlandsch-Indiache leger Van Glgh is verzocht, als ge leider der te zamen repatrieerende reizigers op te treden. Yoor het verkrygen van faciliteiten om door de oorlogvoerende landen to reizen zyn aan de betrokken gezanten de noodige opdrachten verstrekt. Het is evenwel niet uitgesloten, dat de reizigers in Zwitserland eenig opont houd zullen hebben. Amerikaanseh stoomschip geladen met petroleum b|j Terschelling getorpedeerd. Het Amerika&nsche stoomschip „Healdton" (4489 ton), van Poila delphia naar Rotterdam bestemd met eene lading petroleum, is Woensdag avond 8.15 ure zonder waarschu wing getorpedeerd op 25 myien af stand van Terschelling. Het schip is, nadat twee torpedo's bet hadden getroffen, in brand gevlogen en ge zonken. 18 loden der bemanning, waaronder de kapitein, zijn teIJmui den aangebracht door den stoom- treiler „Java VI" 1G4. Een tweeda boot, waarin zich 20 man bevonden, is omgeslagen en alie inzittenden 'jn- verdronken. Aan het „Hdbl." wordt nader uit IJmuiden gemeld: Donderdagavond werden door den stoomtrawler lava", schipper Leen- dort Bruin, van de Hollandache Zee- vie.schery te Ylaardiugen, iu IJmui den dertien opvarenden aangebracht van het Amerikaansuho tankstoom- schip „Healdton", dat op reis van Philadelphia uaar Rotterdam, Woens dagavond zondur waarschuwing nabij Terschellingerbank getorpedeerd was. Dti geredden deelden o.m. de vol gende bijzonder heden, mede Het tanksloomsch'ip „Hoaidton" behoorde te New-York thuis, stond onder commando van kapitein Chris- topherseu en was met oone lading van 7000 ton petroleum onderweg van Poiladelphia naar Rotterdam. Ter bevordering van de veiligheid was de Noordeiyke route gevolgd. Van Bergen- af, welke haven het schip laatsteiyk aandeed, gebeurde niets byzonders, totdat Woensdag avond ongeveer kwart over acht In orde, Elsie, antwoordde Phil, is hy er? Er is iemand en dat moet natuuriyk Silverdale zijn, hij heeft "n eigen sleutel, dat wee Lik; ieder een is naar bed, ik telefoneer op myn kamer, zooals afgesproken, niemand kan mij hooren. Een oogenblik. Ja, ik hoor de deur van Silverdale's kamers sluiten. Wat? O, ja, dat denk ik wel en jy zult hem waarschuwen, nietwaar? Je kunt er op rekenen, dat ik alles zal doen, wat noodig is, Elsie. O, ja, wees niet ongerust, morgen ochtend vroeg kom ik j9 weer ver tellen. JaGoeden nacht 1 Temple voelde zich lang niet zoo op zijn gemak als hy wel wilde doen voorkomen. Hy had een zeer delicate boodschap op zich genomen en kon niet vooruit beoordeelen, hoe Silver dale die zou -opvatten. Voortdurend dacht hy er over na, terwijl hy door de stille straten uaar Silverdale's huis ging. Het geheele huis was in donker gehuld en er was niemand te ziennu aarzelde Temple niet meer hij stak d6n sleutel in het slot, ging binnen en draaide het licht op. Zonder eenige poging te doen om gedruisch te vermyden, stak h(j den Bleutel in de deur, welke naar Silver dale's kamers voerde. In de rookkamer stond een man, het gelaat naar bet vuur gekeerd, eveu bewoog hy zijn hand en draaide het licht uit, de kamer in totale duisternis latend. Weer aarzelde Phil niethy taalte naar Silverdale en greep hem byde schouders. Nu vorwachtte hy een zware, vertwijfelde worsteling, maar klaarblykeiyk was Silverdale te zeer verrast om hevigen tegenstand to bieden en scheen zyn hoofddoel te zyn zich te onttrekken aan een yzeren greep om zyn keel. Misschien zou het Phil gelukken hem naar den kant van den schoorsteen te trekken, waar zich de knop van het electrische licht bevond - was het licht een maal opgedraaid, dan- was zyn taak gemakkeiyker. Eenige oogenblikken duurde de worsteling in grimmig stilzwygon, toen voelde Phil dat bij de overhand behield en waagde hy het een hand los te laten en tastend de knop te vinden na do derde poging gelukto het ea wa3 de kamer hel verlicht. Do andqr rukte zich vrij en viel byna achterover. Phil deed een paar stappen achteruit van louter verbazing, by was de eeiste die zyn kalmte herwon. - Wel, myn vriend, zei hy koeltjes, het scbynt, dat wy elkaar meer ontmoet hebben. HOOFDSTEK XXI. Wat ieder durft, d:urf ik ook. Temple's tegenstander zwaaide nog heen en weer van inspanning, zyn ademhaling was kort en gejaagd, zijn lippen tot een grijns vertrokken, alsof zijn hart byna had stilgestaan. Hij was paars in het gelaat, de worsteling door een duikboot een venaderiyken aanval op het stoomschip werd ge daan. Zonder geheel boven te komen en zonder eenige waarschuwing vuurde de duikboot twee torpedo's af op het stoomschip. De schoten raakten mid scheeps, zoodat het schip onmiddel- ïyk door de gevaariyke lading en de ontploffing in het machineruim in brand geraakte. In drie booten wilden de opvarenden zich redden. Aan twee booten, res pectievelijk met 18 en 7 inzittenden, gelukte het om van het schip vry to komen, doch een derde sloep met 21 inzittenden kenterde aadeiyk en de inzittende personen zyn zonder twyfel allen verdronken. De opvarenden van den trawler hadden hot vuur van het brandende schip heel in de verte opgemerkt, doch dit voor het Noorder licht gehouden, al leek hun dit zeer sterk toe. Donderdagmorgen vernam men eerst dat het iets geheel anders was geweest. Men was nameiyk by het vuurschip Terschellingerbank vis schende, to&n men een schespsboot waarnam, welke onder zeil was. Het besluit tot staking van de visschery werd dadelijk genomen en men stoom- de in de richting van de beot, welke naar de Nederlandsche kust koerste. De krachtige Noordoostenwind dreef i boot echter zoo hard voort, dat ze moeilijk was in te halen. De inzittenden, van wie sommigen slechts in hunne onderkleeding en door da vermoeienissen zeer uitgeput waren, hadden geen kracht meer om zelf langszijde van den trawler te komen. Het kostte schipper Bruin dus zeer veel zeemanschap om de boot zoo to naderen, dat deze niet overstoomd werd. Toen de trawler de boot langszyde was gekomen, sprongen eenige Neder landsche visschers over en brachten de boot daarna by den trawler. Zoodra de iazittenden met veel moeite op het vissch«rsvaartuig overgebracht waren, vielen ze op dek flauw van uitputting. Men deed hen te goed met spys eu drank en hielp hen aan droge klceren. Ofschoon de trawler eerst Dinsdag uit den Nieuwen Water weg ter vi8scherij vertrokken was, gaf schipper Bruin bevel de terug reis te aanvaarden. De bemanning bestond uit zeelieden van verschillende nationaliteiten, zoo waren onder de geredden o.m. Span jolen, Noren, een Fin en ook de Nederlander Aria Slikker uit Rot terdam. De aanval geschiedde juiat na het aflossen van óe wacht, toen ver schillend» stokers en matrozen zich stonden te wasschen. Zoodoende waren velen slechts zéar dun gekleed en laat h6t zich hooren dat de meeaten in hunne onderkleeding waren on dientengevolge verbalend van de koude hadden te lijden. Alle beziitingen gingen verloren. De duikboot was na den aanval weer ondergedoken en verdwenen, zocder naar de schipbreukelingen om te zien. De bemanning telde in het geheel 13 Amerikanen, van wie slechts ze3 gered werden. Ook verdronken twee Nederlanders, Van der Does en Lensyelt, beide uit Rotterdam. De chef kok, de Nederlander Slikker, be hoorde ook tot de bemanning van de „CarpaMan", die onlangs getorpe deerd is. Met drie anderen werd by toen van alle opvarenden gered. Van Terschelling werd gemold, dat daar eeu sloep binnengebracht werd door Nederlandsche torpedobooten. De sloep was met negen mannen van boord gegaan. Eén is onderweg over- ledeD, een ander werd zwaar gewond op Terschelling aangebracht. (Het. is dus deze sloep geweest waarna wij in ons vorig nummer meldde dat zij by de Vliehora dry vende was gezien). Groote brand te Bandjermassln. Uit öoerabaya wordt aan het Hbl. geseind: By een brand te Bandj^r- massin werden 3 groote winkelge bouwen van do Borneo Sumatra Handei Maatschappij, 2 groote gouver nementsgebouwen ou in het geheel 75 winkels vernield. Er gingen groo te vooraden aan rysfc, meel, tabak en voedingsmiddelen verloren. De schade bedraagt, f600.000. De oor zaak is onbekend. Gemeenteraad. Werkloozonkasson. Door B. en W. is het volgend schrijven aan den Raad gericht: By beschikking van 5 Maart j.1. heeft de Minister van Waterstaat het volgende ondsr de aandacht van ons college gebracht: Eene door verschillende omstandig heden (vorstperiode, gebrek aan steen kolen, gebrek aan materialen als ijzer, gips, enz.) verscherpte werkloosheid, heeft in de laatste weken aan vele werkloozenkassen groote eischen ge steld, waardoor haar vermogen be langrijk is afgenomen. Dit kan tengevolge hebben, dat deze kassen, geen uitkeeringen meer kunnen verstrekken aan die leden, welke krachtens de reglementen nog W6l aanspraken bezitten, en veroor zaakt voorts, dat, wanneer aanstonds de regeling, vervat in het Werkloos heidsbesluit 1917, feitelijk in werking treedt, geen vermogen van beteekenis aanwezig is. Het feiteiyke inwerking treden der bedoelde regelingi(subsidieering) kan niet geschieden alvorens de regle menten der kassen door my zijn goedgekeurddeze arbeid wordt thans zooveel mogeiyk bespoedigd. In af wachting daarvan acht ik het echter gewenscht in aansluiting aan het geen tydens de noodregeling steeds werd nagestreefd te bevorderen, dat de werkloozenkassen de nieuwe regeling intreden met een vermogen van beteekenis. Dit doel zou bereikt zijn, indien niet de werkloosheid, tengevolge van de ovengenoemde omstandigheden, verscherpt was. Er moet echter zooveel mogelijk naar worden gestreefd, dat het inderdaad bereikt wordt, hetgeen ook door zal worden wenschelyk geacht. Het kan worden bereikt, indien de volgende regeling wordt toegepast. Zoodra het vermogen eener tot de noodregeling van 22 Augustus 1914 toegelaten werkloozenkas tengevolge van hare reglementaire uitkeeringen is gedaald tot 25% van haar ver mogen op 31 Dscember 1916, ver strekt deze geen uitkeeringen meer voor rekening der werkloozenkas. Be reglementaire uitkeeringen ge sehieden dan voor rekening der Overheid, in dien zin, dat gemeente en Rijk daarvan elk de helft betalen. Indien eene gemeente hiermede instemt, zal zij dus zoowel de uit- keering als den bijslag verstrekken, welke worden verleend volgens de thans geldende regelen, terwyi het Rijk zoowel van de uitkeering als van den byalag de helft aan de ge meente terugbetaalt. De uitkeeringen worden das verstrekt overeenkomstig de bepalingen van de reglementen der werkloozenkassen. Door deze regeling wordt tevens het in dezen tyd zeer gewenschte gevolg bereikt, dat, niet tengevolge vau uitputting der kassen, het ver strekken van uitkeeringen aan werk- :en, die nog reglementaire rechten hebben, behoeft te worden gestaakt Op grond van de door den Minister aangevoerde ovorwegingen, achten ook wy het gewenscht, dat de ge meente tot de door hem bedoelde regeling medewerkt. Wy hebben mitsdien de eer, Vwe vergadering voor te stellen het Be stuur van het Gemeenteiyk Werk lozenfonds te machtigeD, om in had niet voel langer moeten duren, toch drukt® zyn houding eerder een vastberaden poging uit omzijn kalmte te herkrijgen, dan woede of eenige hartstocht, met bevende hand wees hy naar eenige flesschen op de tafel. Wilt u my wat whiskey geven, fluisterde hy ik heb het workeiyk noodig. Temple haastte zich aan dien wensch te voldoenhy verlangde geen drama In de woning Lady Sil verdale, dat moest tot eiken prys vermeden worden. Hy hoopte, dat het personeel niets van de worsteling gehoord mocht hebben maar het bleef stil en rustig in huis, alleen de moeilijke ademhaling van den man verbrak de stilte. Ik wil u met genoegen wat whiskey geven, zei Temple, dan kunneu wij daarna eens met elkaar praten. U bent my nog eenophelde ring schuldig. De andere man stak zyn hand uit - naar het glas, de aderen op zfln voorhoofd werden dunner, zyn hand werd rustig genoeg om een sigaret te nemen uit de zilveren doos op tafel en die aan te steken. Met een vreemd glimlachje wendde hy zich tot Temple en boog alsof hy hom het eerst wilde laten spreken; de vreemde scheeh ook to begrijpen, dat hy geen heftigheid meer te vreezen had. Ik ben bereid, te luisteren, myn- heer, begon hy", vertel alsjeblieft. Neen, dat is waarempel mooi, riep Temple grimmig uit. Ik krijg voorkomende gevallen volgens de door den Minister aangegeven rege ling te handelen, zulks in afwyking van het bepaalde in de artikelen 8, 7 en 8 der Verordening op het Gemeentelijk Werkloozenfonds. Terugga vb muntgaskosten. Door B. en W. is het volgend schrijven aan den Raad gericht: By voor de leden van uwe ver gadering ter inzage gelegd adres van 12 December 1916 vraagt J. Visser teruggaaf van een bedrag van f 1,80, door hem aan de Gemeente-Gasfa briek betaald wegens te weinig ge bruikt muntgas in 1915. Uit het hterby eveneens overgelegd advies van den administrateur van Gasfabriek en Waterleiding, waar mede ook de directeur zich beeft vereenigd, biykt, dat er alle reden is om aan te nemen, dat het te ge ringe gebruik het gevolg is van tydeiyke afwezigheid van adressant, zoodat zich hier juist een der ge vallen voordoet, met hst oog waarop do eisch van een zeker minimum- verbruik voor hen, die gas over den muntmeter ontvangen, is gesteld. Om deze reden en ook met bet oog op de consequentiön, welke een andere beslissing zou medebrengen ten aanzien van de vele aangeslo tenen, van wie over 1915 voor te weinig gebruikt muntgas bybetaling is gevorderd, kunnen wij tot inwil liging van het verzoek niet advi- sseren. Wy stallen u derhalve voor op het adros van Visser afwyzend te be schikken. Afsshafflng karmis. By de behandeling der Gemeente- begrooting voor 1917 is B. en W. opgedragen praeadvies uit te brengen nopens het voorstel van den heer C. Adriaanse, om de kermis af te schaffen. Aan bedoelde opdracht voldoende, wenschen B. en W. op den voorgrond te stellen, dat de vryheid van beslissing van den Raad in deze niet, zooals mogeiyk werd geacht, door eontrac- tueele verplichtingen uit vroeger jaren wordt beperkt. Omtrent de za^k zelve bestond in het College van B. en "W. geen een stemmigheid. Terwyi een minderheid afschaffing der kermis bepleitte, vooral op grond van de overweging, Ingezonden mededeellng. ongekogfeld gewenscht. Er Is geen ellendiger toeBtand denk baar dan die veroorzaakt door jeuk en prikkeling van huidziekten,eczeem, gordeluitslag, aambeien, dauwworm of roosachtige psoriasis. De slaap wordt verstoord, de zenu wen worden overspannen en het ge heele gestel ïydt er onder. Huid kwalen belemmeren u by het werk, verhinderen succes in het leven en berooven u van rust en gemak. Zonder twyfel is de leefwyze van invloed. Gemakkeiyk verteerbaar en gezond voedsel, regelmatige gewoon ten, dageiyksche stoelgang, baden, frissche lucht en lichaamsoefening zyn zoowel een voorbehoedmiddel als nuttig, maar een verzachtende, ver- kooiende en genezende zalf is tevens onmiddeliyk noodzakelijk. Foster's Zalf nadert de volmaakt heid als buidzalf. Zij heeft naam ge maakt als spoedig verlichting gevend. Zy past de teerste en gevoeligste huid en kan veilig on met vertrouweu worden aangewend. Zelfs by ontsto ken, bloedende of uitstekende aam- beion bewees Foster's zalf succes te hebben. Zy bracht rust eu gemak aan personen, die jaren hadden geleden. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te den Helder verkrijgb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 93. Toe zending geschiedt franco na ontv. v. postwissel h f 1.7B p. doos. (38) het eerst het woord. Wat zou Lord Silverdale wel zeggen, als hy u hier zag Hoe zou u het vinden ais hy op dit oogenblik hier binnenkwam? Oogenschynlyk liet deze vrasg den vreemdo geheel koud, want hy leunde achterover in zyn "Stoel en deed een langen haal aan zyn sigaret. Op een cynische manier scheen hy behagen te scheppen in zyn gedachten. Dat argument verstoort myn rust niet, mijnheer Temple, zei by - in de eerste plaats is er hoege naamd geen kans op, dat zoo iets gebeuren zal. U spreekt zeer goed Engelsch voor een vreemdeling, zei Phil. Zeker, sommige menschen hebben een bijzonderen aanleg voor talen, ik behoor tot die sommigen, daarby ben ik de geheele wereld door geweest ik ben wat men noemt een avonturier. Vroeger stelde ik in iedereen vertrouwen maar daar voor heb ik ge"boet. Sinds dien tyd ben ik tegon alle menschen en alle menschen zyn tegen my op éón enkele uitzondering na een vrouw. Ik weet wie u bedoelt, zei Phil. Esmé Legarde. Het komt er niet op aan, wie ik bedoel ga verder, mynheer Temple. U doet u wel koelbloedig voor, riep Phil uit - koelbloedlger, dan toen ik u onlangs betrapte op mijn kantoor, mynheer Seaff. Ik noem u maar Seaff, ofschoon dat de pseudo niem is van juffrouw Legarde. Ik geloof dat die dame my ook uw naam noemde, laat eens zien o, ja Paolo Brachi. Zeker, myn naam is Paolo Brachi zei de ander kalm, bet is een heel goede naam met een eerlijkon klank in de geschiedenis, mynheer Temple, mag ik u nog eens ver zoeken verder te gaan? Met genoegen, mompelde Phil. Wat doet u hier? Myn antwoord is zeer eenvoudig zoeken naar iets, dat ik niet vinden kan I Maar als u ontdekt wordt, zult u last krijgenLord Silverdale is een excentriek mensch hy komt en gaat op de mogeiykste tyden. Als hij nu hier zou komen Brachi gaf niets om die veronder stelling. Reken daar niet op, denk er in het geheel niet aan als er iets ter wereld ls, dat niet gebeuren kan is het die catastrophe ga verder. Ik vind bet beter, dat u verder gaat, antwoordde Phil u begaat een ernstig vergrijp door u hier te bevinden. Lady Silverdale telefoneerde mij, dat er iemand in deze kamers was en verzosht my dit te komen onderzoeken. Daarom ben ik hier gekomen Pardon, viel Brachi hem in de rede u stelt de zaak niet geheol juiat voor. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1