Hotel Bellevue. GEPERST HAVEISTROO, —Hoesten,— Diners. Soupers. Advertentiën- aliemeekTvêrgadering Leger des Heils, ZONDAG 25 MAART C. DE GROOT, EHTHÉE18.50. - Aanvang 8 uur. Ingezonden Mededeeling. Het zal niet lang meer duren, dat er in ons kleine land nog duizenden, ja tienduizenden gevonden worden, die niets of byna niets van een of meerder vreemde talen kennen. Want er ia nu gelegenheid om op prettige, eenvoudige wijze Fransch, Dultsch of Engolaoh te leeren en dat tegen zulk een billijken prijs, dat niemand in zyn geldelijke omstandigheden een reden kan zien hieraan geen deel te nemen. Voor den prija van f 0.50 per maand ontvangt U wekelijks een blad, dat U geleidelijk maar zeker zoover brengt, dat U een eenvoudig boék in de vreemde laai kunt lezen, dat U in staat ziJt eenvoudige correspondentie in die taal te voeren. Proefnummers worden gratis en franco toegezonden. Deze gelegenheid moogt U niet laten paaseeren. Vraagt proefnummers. De'Cursus vangt aan B April a.s. A. F. Q. LEIDERITZ, u—w,tte do Wlthatraat 23, Amsterdam. D. H. SCHENK, HooMonderw,lzers' Telefoon Zuid 4072. dat de praktijk der laatste jaren heeft doen zien, dat zij zeer goed gemist kan worden, was de meerder heid voor haar behoud gestemd. Die meerderheid achtte het flaancieele nadeel, dat de definitieve afschaffing de gemeente zou veroorzaken - pl.m. f 5000 aan staangelden en de meer dere opbreDgst der belasting op de publieke vermakelijkheden, welke bij de nieuwe tarieven op pl.m. f 1000 gesteld kan worden geenszins onverschillig en meende voorts dat tot afschaffing van een dergelijke oude instelling niet moet worden overgegaan, zoolang van de wensche- lijkheid dier afschaffing het bewijs niet is geleverd. Dat dit laatste het geval zou zijn, ontkende zij bepaald. Iu een verdere ontwikkeling der argumenten van meerderheid en minderheid meenen B. en W. zich niet te moeten begeven. Die argu menten zijn inderdaad genoegzaam bekend, en ook het College is niet in staat, daarbij nieuwe gezichts punten te openen. B. en W. stellen daarom den raad voor, het bovenbedoelde voorstel niet aan te nemen. Qetchil tusschen den heer J. Spruit en de Gemeente. Door den heer J. Spruit, aannemer alhier, is onder dagteekening van 19 Januari hqt volgend schrijven aan den burgemeester der gemeente Helder verzonden WelSd. Veslr. Heer. In de Fabrieksgracht schijnt door de Gemeente iets te worden gemaakt, waarvan mij nieta bekend is omtrent eenige toezegging daartoe. Ik verzoek derhalve in mijn eigendom niets te doen aanbrengen dan na behoorlijke overeenkomst en kan deze handeling niet toelaten. Hoogachtend, UEd. dw. J. Spbwit. Acht dagen later werd het volgend exploit aan de Gemeente beteekend Heden, den zeven-en-twintigsten Januari 1900-zeventien, heb ik Willem Biersteker, Deurwaarder bij de Arron- disHementa Rechtbank te Alkmaar, wonende en kantoor houdende te Helder, ten verzoeke van den Hser Jan Spruit, Aannemer, wonende te Helder, Geïnsinueerd en Aangezegd aan de Gemeente Helder, daartoe mijn exploit doende aan den Burge meester dier Gemeente te zijner woonplaats aan het Gemeentehuis, mijn exploit doende, sprekende met en afschrift dezes latende aan den burgemeester W. Houwing ln persoon, dat mijn requirant is mede eigenaar van het perceel te Helder, kadastraal bekend als sectie C no. 5738, zijnde een gedeelte der fabrieksgracht; dat mijn requirant heeft moeten ondervinden, zonder dat daartoe hetzij door hem, hetzij door zijn mede-eige naar toestemming is verleend, dat door de Gemeente Helder ten behoeve harer Gasfabriek, buizen zijn gelegd door het Oostelijk talud van gemeld aan mijn requirant in mede eigendom beboorend perceel, die het fabrieks water in bet grachtwater loozen; dat de Gemeente Helder thans bezig is ten behoeve harer waterleiding een zinker doorgemeld aan mijn requirant in mede-eigendom behoorend perceel te leggen, eveneens zonder dat daartoe door mijn requirant of door zijn mede eigenaar vergunning ia verleend dat mjjn requirant die schending van zijn mede eigendom niet langer wenscht te gedoogen, WeBhalve hjj door mij Deurwaarder, de gemeente Helder bij dezen Sommeert, om de werkzaamheden ten behoeve van voormeldon zinker oogenblikkeiyk te stakeD, te niet te doen alles wat ten behoeve van dien zinker in de Fabrieksgracht voormeld reeds is ge daan en alles op het terrein van mijn requirant'» voormeld mede-eigendom te herstellen lu den toestand vóór die werkzaamheden waren begonnen. Voorts de fabrieksriolen der Gas fabriek, voor zoover die liggen door het Oostelijk talud van mijn requiraut's mede-eigendom, binnen aiht dagen na heden daaruit te verwijderen en al die maatregelen te nemen, waardoor het water der Gasfabriek niet meer afvloeit In voormelde Fabrieksgracht Reserveerenda mijn requirant al zijn rechten en aanspraken ter zake van de reeds door hem geleden en nog te lijden schade tengevolge van de on rechtmatige boven omschreven daden der Gemeente Helder, en stellende hij haar, voor het gaval door haar aan deze sommaties niet mocht worden vol daan, nu voor alsdan wel onwettig in gebreke. De koBten zijn f 5.47. (Get.) W. BiBBsraxER, Deurwaarder. Voor afschrift, W. Bihksteker, Deurwaarder. De Burgemeester heeft hierop het volgende geantwoord Helder, 1 Februari 1917. Den Heer J. Spruit, alhier. Naar aanleiding vaa nevenvermeld schrijven en de mij J.l. Zaterdag be- teekende sommatie heb lk de eer het volgende onder Uwe aandacht te brengen. Bat bedoeld schrijven door mij niet eer beantwoord werd, vond zijn grond Inde omstandigheid, dat ik niet anders kon en mocht veronderstellen, dan dat U als lid van den Raad dezor gemeente althans in zooverre bekend waart met de vele werkzaamheden, welke in het bijzonder de uitvoering der Distributiewet voor mij mede brengt, dat het Uwe bedoeling onmo gelijk zijn kon van mij te vergen, dat ik mij terstond na ontvangst daarvan zou gaan bezig houden met een zaak, waarbij geen enkel materieel bels van U betrokken is. Ik beschquwde bedoeld schrijven dan ook alleen als bestemd om te zijner tijd overleg en besprekingen uit te lokken ten einde tot zoodanige regeling van de daarin behandelde aangelegenheid te geraken, als het meest in het belang der Gemeente zou zijh. Wat intusschen het leggen van den zinker in de Fabrieksgracht aangaatik kan de verzekering geven, dat met de daaraan verbonden werkzaamheden te goeder trouw, zonder dat bekend was, dat toestem ming uwerzijds c. qvereischt werd, aangevangen. Overigens eischt het algemeen be lang, dat deze werkzaamheden, het vervangen van den, sedert jaren aan wezigen, gesprongen zinker door een nieuwen, zoo spoedig mogelijk worden uitgevoerd. Zelfs al had dezerzijds de overtuiging bestaan, dat daarvoor vooraf vergunning van U noodig was, dan zou ik vermoedelijk om die reden toch niet geaarzeld hebben, in het vertrouwen, dat de vergunning ter stond en zonder eenige bezwarende voorwaarden verleend zou worden, met de werkzaamheden te doen aanvangen. Ik vertrouw dan ook, dat U, ook na do gedane sommatie, bereid zult zijn om, zoo noodig, mede te werken tot het tot stand komen van zoodanige regeling, als in het belang der (T meente wordt vereischt. De Burgemeester, W. Houwing. De heer Spruit antwoordde met een hernieuwde sommatie Heden den twintigsten Februari 1917, heb ik Willem Biersteker, Deurwaarder bij de ArrondissementH- Rechtbank te Alkmaar, wonende en kantoor houdende te Helder, ten verzoeke van Jan Spruit, Aannemer, wonende te Helder, ten deze domicilie kiezende te Alkmaar aan de Oudegracht ten kantore van den Procureur Mr. P. H. M. Kraakman, die door den eischer als zoodanig wordt gesteld en voor hem za occupeeren, Gedag vaard, de gemeente Helder, mijn exploit doende ten huize van den Burge meester als hoofd des plaatselijken bestuurs, aldaar sprekende met en afschrift dezes latende aan Z.E.A. in persoon den heer W. Houwing, om op Donderdag den vijftienden Maart 1900 zeventien, des voormid dags te 11 uur, door middel van een procureur te verschijnen ter terecht zitting van de Arrondissements- Rechtbank te Alkmaar, gehouden wordende in het Paleis van Justitie, aldaar, Ten einde, Aangezien eiscber is mede-eigenaar van het perceel te Helder, kadastraal bekend als Sectie C no. 5788, zijnde een gedeelte der Fabrieksgracht; Aangezien eischer heeft moeten ondervinden, zonder dat daartoe door hem, hetzjj voor zoover hem bekend door zijn mede eigenaar toestemming is verleend dat deor gedaagde ten behoeve harer Gasfabriek, buizen zijn gelegd, die zij daar nog heeft liggende, door het Oostelijk talud van gemeld aan den eischer in mede eigendom behoorend perceel, die het fabrieks water in het grachtwater van eischer en zijn mede eigenaar loozen Aangezien gedaagd© voor enkele weken bovendien is begonnen ten behoeve harer waterleiding een zinker door gemeld aan mjjn requirant in mede eigendom behoorend perceel te leggeD, eveneens zonder daartoe door eischer of voor zoover eischer bekend, door dieDB mede-eigenaar gemachtigd te zijn en met dat leggen isdoorge gaan, trots het exploit van mö Deurwaarder, d.d. 27 Januari 1917, waarbij gedaagde gesommeerd ia om oogenblikkelijk dat werk te staken Aangezien eischer die storingen van zijn mede-eigendom in elk geval niet langer wenscht te gedoogen; Aangezien eischer dan ook bij voormeld exploit van mij Deurwaarder d.d. 27 Januari 1917 gedaagde hseft gesommeerd om met het leggen van den zinker op te houden en alles direct weder te herstellen in den vorigen toestand en om binnen 8 dagen de fabrieksriolen der Gasfabriek, voor zoover die" liggen door het Oostelijk talud van eischers mede eigendom daaruit te verwijderen en al die maatregelen te nemen, waardoor het water der Gasfabriek niet meer af vloeit in voormelde Fabrieksgracht; Aangezien gedaagde aan deze sommatie niet hesft voldaan en mitBdien wettig is gesteld in gebreke Mitsdien te hooren eisch doen en concludeeren, dat het der Rechtbank behage: a. gedaagde te veroordeelen om binnen een bij haar vonnis te be palen termijn voormelden zinker uit de Fabrieksgracht, benevens de riolen der gasfabriek uit het Oostelijk talud der Fabrieksgracht te Helder, ka daster sectie 0, no. 5738, te verwij deren en alles in den vorigen toe stand te herstellek, op verbeurte van een boete van honderd gulden voor iederen dag flat gedaagde dien ter mijn overschrijdt b. gedaagde te veroordeelen om aan eischer te vergoeden alle kosteD, en interessen door eischer tenge volge van gedaagde'a schending van eischers eigendomsrecht reeds gele den en nog te lijden c. eischer to machtigen voor het geval gedaagde nalatig mocht blij ven, om aan het sub a gevorderde te voldoen, op kosten van gedaagde al die werkzaamheden ta verrichten of te doen verrichten, die gedaagde krachtens vonnis overeenkomstig het sub d. gevorderde had moeten verrichten d. gedaagde te veroordeelen in de kosten der procedure. De kosten zijn f 5.17. (get.) W. Biehstekeb, Deurwaarder. Voor afschrift: (get.) W. Biebstekeb, Deurwaarder. Door Burgemeester en Wethouders werd vervolgens het volgend schrij ven aan den heer Spruit gericht: Helder, 26 Februari 1917. Den heer J. Spruit, alhier. Wij hebben de eer u te verzoeken ons te willen mededeelen, of gij ge negen zijt aan deze gemeente te verkoopen uwe rechten op de z.g. Fabrieksgracht, zijnde den eigendom van het perceel gemeente Helder, sectie C no. 6708 en den hal ven eigendom van het perceel sectie C no. 5738, alsmede, welke prijs daar voor door U c.q. wordt gevraagd. Wij zullen het op prijs stellen, wanneer wij uw antwoord spoedig mogen ontvangen. Burgemeester en Wethouders van Helder, W. Houwing. De Secretaris, Van Poelje. se deed zijn advocaat het vol gende antwoorden: Amsterdam, 7 Maart 1017. Den heeren Burgemeester en Wethouder8 van Helder. EdelAchtbare Heeren, In antwoord op uw schrijven dd. 26 Februari 1917 aan den heer J. Spruit te Helder, betreflende eigen domsrecht Fabrieksgr., No. 173-391 A.Z.S., hebben wij de eer u namens cliönt te berichten, dat hij deaver langd genegen is en blijft aan de gemeente te verkoopen zijne rechten op de in uw schrijven vermelde per- ceelen, en dat hij daarvoor blijft vragen den prijs, reeds een vorig jaar tegenover den heer Burgemeester genoemd, zijnde f 2.50 per Ms. Zulks zou in verband met de grootte der perceelen, zijnde sectie C No. 6708 ter grootte van 17.40 A. en de helft van sectie C No. 5788 ter grootte van 10.25 A., loopen over 2765 X f 2 50 of f 6912.50. In verband met de aanhangige procedure zullen wij het op prijs stellen, indien eventueele afdoening in deze richting van uwentwege ten zeerBté bespoedigd werd. Wij hebben hierboven den prijs berekend, wat het tweede perceel betreft over do helft der ware grootte, hoewel de verkoop natuurlijk zal loopen over de onverdeelde helft in den eigendom van het heele perceel. Hoogachtend, Uyv dw., H. Bijleveld Jr. PLAATSELIJK NIEUWS. Bij K. B. is, ingang. 1 Mei, aan J. Korver, op verzoek, eervol ontal. verleend als schoolopz. i/b. arr. Helder. Stuurllodan-examena. Te 's Gravouhage slaagden Donder dag voor eerste stuurman de heeren J. H. Nobels, G. P. Nijhoff; tweede stuurman de heeren C. Swart, J. Timmerderde stuurman de heeren G. Kris, D. Maarleveld, D. B. Odink. National* Vereeniging vaor den Volkszang. De afdeeliag Helder van boven staande vereeniging hield Donderdag avond haar reglementaire jaarver gadering in de eetzaal van hotel „Bellevue". Er waa slechts één lid aanwezig. Van het Bestuur ontbraken de heer W. de Boer, zonder kennis geving, en mevr. Be Beer—Jongkeos, penningmeesteres, die bericht had gezonden van verhindering wegens ongesteldheid. Als wd. Voorzitter fungeerde de heer Jos. M. 0. Haak. Deze, de vergadering openende, constatoerde, dat door allerlei om standigheden de datum, die regle mentair vóór 15 Maart is bepaald, is verschoven. Spr. excuseert den Voor zitter, wiens bezigheden op ander gebied hem niet veroorloven zich veel met de zaken der vereeniging te bemoeien, en die zich bij zijn af treden dan ook niet herkiesbaar wenscht te stellen. Nadat de secretaris de notulen der vorige vergadering heeft voorgelezen, en deze zonder opmerkingen zijn goed gekeurd, wordt voorlezing gedaan van het jaarverslag. Daar dit in het jaar verslag van het Hoofdbestuur wordt opgenomen en aan alle leden t. z.t. wordt toegezonden, kunnen wij met een korte vermelding hieromtrent volstaan. Geconstateerd wordt, dat de toe stand der afdeeling gunstig is. Stond het publiek aanvankelijk nog wat sceptisch tegenover den volkszang, in een als het ware afwachtende hou ding, de z&Dgavond van Novem ber (en in nog meerdere mate die van 31 Januari) waren zeer druk bezocht en uit alles kon men merken, dat het publiek er genoegen in had. Voor een groot deel is de populariteit wel te danken aan de persoon van den directeur, den heer Joh. Brands, en diens vrijwillig aangeboden mede werking wordt dankbaar herdacht. Ia den loop van het jaar werd besloten een tekstboekje uit te geven. De- heer Brands belastte zich met de samenstelling en keuze der nummers, en hoewel door de hooge druk- en papierprijzsn dit boekje niet zoo goedkoop kon worden gegeven als wel werd gewenscht, bleek dit toch geen beletsel te zijn. De zangavonden konden nog niet uit de gewone mid delen der afdeeling worden gedekt. In de pauzen werd steeds een beroep gedaan op de medewerking van het publiek, om ons aan de zaalhuur te helpen, en de resultaten waren tame lijk bevredigend. Het Bestuur hoopt, wanneer eenmaal de noodzakelijke kosten van oprichting, en van het drukken der boekjes zijn betaald, zichzelf te kunnen redden. De afdeeling telde op 81 December j 1. 83 leden en 1 donateur. Over den flnantieelcn toestand is uiteraard nog niet ve9l te zeggen, omdat de afdeeling nog niet uit haar schuld is. Voor zoover men den toeBtand beoordeelen kan, is deze niet ongunstig, en kan het bestuur vol vertrouwen de'toekomst ingaan. Dit verslag wordt onder dankzeg ging aan den secretaris, goedgekeurd. Do waarn. voorzitter brengt ook dank aan de oprichters der afdeeling, de h.h. Joh. Oostveen (Amsterdam) en H. B. L. Braam. Ten opzichte van het flnantieele verslag worden de h.h. Lalau en Jaring uitgenoodigd de finantièel© commissie te vormen tot nazien der rekening en verantwoor ding. Bij rooster van aftreding zlin aan i beurt de heeren W. de Boer en Jos. M. C. Haak. Eerstgenoemde is nietlaatstgenoemde wel herkiesbaar. In de plaats van den heer De Boer wordt gekozen de heer L. de Wit, terwijl de heer Haak herkozen wordt. Aan de orde is thans: Voorstellen gemeene vergadering, eventueele benoeming van een afgevaardigde. Van het Hoofdbestuur was oen schrijven ingekomen inzake het vooratel-Haak om door middel van de bioscoop-theaters propaganda voor den volkszang te maken. Dit middel was echter nog al kostbaar, omdat van de te reproducèereu liedjes ook films moeten worden gemaakt. Het Bestuur der afdeeling besloot zich daarom tot het Hoofdbestuur te wenden voor medewerking en evt. steun. Uit bedoeld schrijven echter bleek, dat do groote meerderheid van het Hoofdbestuur zich met dit plan niet kon vereenigen: lo. omdat zelfs de schijn moet vermeden worden, dat onze Vereeni ging het bioscoopbezoek wil aanmoe digen, 2o. omdat de liederen gezongen zullen worden zonder dat daarop van bevoegde zijde toezicht wordt uitge oefend en daaraan leiding wordt gegeven. Hierover wordt even van gedachten gewisseld. De heer Haak dringt aan om zijn plan alsnog als een punt van bespreking op den beschrijvingsbrief van het Hoofdbestuur to plaatsen. D8 heer Brouwer, secretaris der afdeeling, verklaart op hot standpunt van de meerderheid van het Hoofd bestuur te staan voor wat lo. betreft dat n.1. de Vereeniging op geen enkele wijze aan het bioscoopbezoek mag medewerken. Besloten wordt het voorstel Haak op de hoofdbestuurs vergadering ter sprake te breDgen; genoemde heer wordt weder tot afgevaardigde voor de algemeene vergadering benoemd. Daarna wordt de vergadering go- sloten. De revolutie in Rusland De berichten uit Rusland worden onduidelijker, maar de meening wint veld, dat de eigenlijke revolutie nog pas begint, en dat er nog andere dingen te wachten zijn. Wij meldden reeds, dat de voor- loopige rsgeering onder den druk van de eiscben der revolutionairen, verder is gegaan dan zij wenschte. Daar tegenover staan de reactionairen, die natuurlijk hud oude macht trachten te herwinnen. En telegrammen ver meldden reeds, dat onder den druk der revolutionairen grootvorst Nico laas van het opperbevel is ontzet en de leden van het huis Romanof van de regeering zijn uitgesloten. Ten slotte zijn de tsaar en de tsaritsa gevangen genomen en men vraagt zich af of dit ook is geschied onder den druk der revolutionairen, dan wel of men van hem en zijn aanhang een contra-revolutie verwacht. Bladen in Weenon zien in d5 gevangen neming reeds symptomen daarvan. Inmiddels komt een bericht uit Petrograd melden, dat de opperbevel hebber, grootvorst Nicolaas (die dus nog in functie is, want het telegram ia van 21 Maart), aan den minister president Lwof een telegram heeft gericht, waarin hij het besluit te kennen geeft om de discipline te handhaven in het leger en den minister uitnoodigt zijnerzijds de orde in het land te handhaven en te zorgen dat de fabrieken en andere instellingen voor het leger weder in werking worden gesteld. Finland heeft zijn grondwet weer gekregen (Rusland had die vóór eenige jaren eenvoudig buiten werking ge steld), en het groothertogdom krijgt uitgebreidere bevoegdbeden: vrijheid van godsdienst, rechten en privilegifln, politieke en religieuse amnestie, enz. Een Zwitserach blad publiceert de meening van gezaghebbende Russi sche revolutionairen (er wonen er vele in Zwitserland), die beweren, dat de revolutie opgezet is door Frankrijk en Engeland. Hier volgen nog eenige verspreide berichten omtrent de gebeurtenissen. 0* revolutie te Metkou. Londen, 22 Maart. De correspondent van de Daily Express" to Moskou seint een relaas hoe de revolutie in de oude hoofdstad plaats had. Hij zegt: „Be revolutie begon te Moskeu Dinsdag 18 Maart met een algemeene staking. Alle treinen werden opge houden en reusachtige volksmenigten verzamelden zich. Er werd een voor- loopige commissie gekozen van vijf tien leden, o.w. vyf arbeiders, vijf vertegenwoordigers van de coöpera tieve vereenigingen en vijf leden van publieke organisaties. Se politie ver dween uit de straten. De militaire autoriteiten aarzelden gebruik te maken van geweld. De troepen sloten zich in den beginne slechts langzaam aan, maar toen ongeveer een duizend tal dit hadden gedaan nam kolonel Groesinof, president van de provin ciale Zemstvo te Moskou, de leiding op zich met goedkeuring van het voorloopig comité. Onder tooneelen van groote geestdrift deden de troepen, die zich bij de revolutionairen hadden aangesloten in vrachtwagens en auto's een rondtocht langs alle kazernes, roode vlaggen met zich voerend. Woensdag hadden alle sol daten zich bjj 'fc nieuwe regime aange sloten. Het Kremlin en het arsenaal werden in bezit genomen, de gevan genissen werden bestormd, ten einde alle polieke gevangenen in vrijheid te stellen. Men drong het bureau van de geheime politie binnen, waar de archieven werden verbrand. Ontzag lijke optochten trokken door de voor- Ingezonden Mededeeling. Helder. Café-Restaurant. Telefoon Intero. 40. Partijen speciale condities. Vergaderzalen disponibel. WILH E LM INA-BILLARD. Gewone consumptieprijzen. Dinars worden aan buis bezorgd. naamste straten. Er werd uitnemende orde gehandhaafd door de studenten militie. Vrijdags was de revolutie feitelijk voltooid ten koste van slechts vijf menschenlevens. Zaterdags waren de autoriteiten in staat een wapenschouwing te houden op het historische Roode Plein voor het Kremlin, waar de Russische geestelijkheid voor het eerst in de Russische geschiedenis bad voor de nieuwe volksregeering en niet voor den Tsaar. Dertigduizend maa para deerden voor kolonel Groesinof. Er heer acht groote geestdrift en de groote klok van het Kremlin luidde. De indruk van het oageövenaardeschouw- wspel was dat het volk na een lange nachtmerrie was ontwaakt. Maandag 19 Maart was het nor male leven in de Btad hersteld. Een proclamatie van de eoc. revolutlonnairen. Volgens een bericht uit Berlijn wordt in een oproep van de Russische soc.-revolutlonnairen, welke zich in de scherpste bewoordingen tegen de voorloopige regeering richt, gezegd Arbeiders 1 Gij z(jk de dragers van de Russische omwenteling. Gij wilt brood, vrijheid, vrede. Vertrouwt niet op de beloften van de bourgeoisie. Gij hebt de belangrijkste bedrijven van de oorlogsindustrie in handen. Houdt u gereed de bevelen op te vol gen, welke het Arbeiderscomitó tot u zal richten. Wy eischen de onmiddellijke in leiding van vredesonderhandelingen. Volgens een bericht vanfle „Toss. Zeitang" bevat het manifest van de soc.-dem. party den eisch tot vrede in den volgenden vorm Het Russische volk heeft geen lang by den huidigen, bloedigen wereldoorlog. Het snakt naar vrede en eischt, dat onmiddellijk vredes onderhandelingen worden geopend. vlakte bewesten St. Quentin. Reeds vorderden de Engelsche patrouilles tot vyf myi ten W. van de stad, waar zy in voeling kwamen met de Duitsche achterhoede. In een bericht uit het Engelsche hoofdkwartier wordt verder melding gemaakt van de vorderingen die gemaakt wérden op het front tus- schen Atrecht en Yperen, waar de Duitschers 10 myi teruggetrok ken zouden zgn. Waarscbynlyk is bedoeld het front Atrecht Hermiea of Atrecht-Ytres. Dit laat zich af leiden uit het feit dat er bij gemeld wordt, dat tusschen Croiaillea en Yperen (Ytres) door de Duitschers een 10-tal sterke punten bezet wor den gehouden. De Duitsche linie liep op dit front over Beaumetz les Cambrai, welk belangryk dorp door de Eagelschen werd bezet. Alle hier boven genoemde plaatsen liggen ten Z. van Atrecht, zoodat bezwaariyk het front Atrecht-Yperen bedoeld kan zyn. De Duitsche berichtenmaken slechts melding van kleine gevechten tus schen verkennlngs afdeelingen, die voor de Duitschers een gunstig ver loop hadden. Bij Chivres en Myasy werden Franache bataljons terugge worpen. Onder het vuur der Duit schers hebben de Franschen den 20sten Maart getracht met ruiterij het terrein ten N. van Ham te doen bezetten. Des middags moesten zy evenwel weder terugtrekken. Een aanval vanuit de streek van Leurry en Clamecy, ten N.O. van Soissons werd tot mislukking gebracht. De Franschen leden hierbij zware ver liezen. Het tempo van den opmarsch der Eügelschen en Franschen, zoo wordt in het Duitsche legerbericht van den 22sten gemeld, wordt door de Duitsche ruitery, infanterie en dekkingstroepen bepaald. Wel pogen de geallieerden herhaaldelyk de Duitsche postenketen te doorbreken, doch steeds zonder succes. Vooral de Eagelschen leden bij deze operaties in het hun onbekende terrein zware verliezen. Van Duitsche zyde wordt nog een en ander meegedeeld over de ver nieling van het ontruimde gebied. Volgens Duitsche en onzijdige corre spondenten is de geheele ontruimde strook veranderd in een totale woes- teny. Geen dorp, geen boerdery is biy ven staan, boaschen zijn veranderd in een verzameling stompen, {.een spoorstaaf, geen dyk is bruikbaar. Putten, draden, kabels en leidingen zyn vernield. Stellingen zyn er niet meer te vinden. Al het hout is ver dwenen. .O/er de wegen liggen om gehakte boomen, en over de lande rijen iB in den voorjaarsregen de ploeg DANKBETUIGING. Langs dezen weg betuigt onderge tekende haar oprechten dank aan Poort, voor'de troostvolle woor- en h.h. dragers collega's voor laatsle eer aan haren onvergeto- ïyken echtgenoot bewezen, en verder 00 allen die haar in deze droevige __03Ü hun belangstelling hebben be toond. Mej. de Wed. E. NUKOQP-Doodhagen, kindereu en wederzijdsche familie. DE OORLOG. De legerkerlchten van 22 Maart. Van het W e s t e 1 y k front. De opmarsch der Eogeischen en Franschen duurt nog voort, doch lang niet meer zoo snel als eenige dagen terug het geval was. Dit geldt in de eerste plaats voor de vleugels van het in-beweging gebrachte front. In het Centrum ia het tempo ook wel vertraagd, doch niet in die mate als op da vleugels het geval i». De Eagel schen althans maken melding van tegenstand der Duitschers tusschen Atrecht en Nurlu (ongeveer 11 K.M. ten O. van Combles), terwijl de Fran schen melden dat de Duitschers zich versterkten op den Oosteiyken oever van de Ailette (een zyriviertjv van de Oise) en van het Crozat kanaal (een kanaal dat de Oise met de Somma verbindt). Vanuit deze stellingen wer den de posities der Franschen ge bombardeerd, hetgeen er op wyat dat de fiuitechers hier geschut in stelling hebben gebracht. Indien het in het plan der Duit schers ligt langs de Ailette en het bovengenoemde kanaal stand te hou den, dan zou het voor de hand liggen, dat zy het kanaal geheel volgden en dus by Soissons hun terugtocht uit strekten tot Bourg-et Comin, waar het Crozatkanaal de Aisne kruisten uitkomt ln het Canal latéial, dat langs den zuideiyken oever van de rivier loopt. laderdaad maakt het Franache communiqué van den 22 sten dan ook melding van vorderiagen ten N. en N.i. van Soissons, dus in de richting vaa I&on. Het plateau van Vregny werd door de Franschen bezet, ter- wyi zjj Anizy genaderd zyn. Tusschen Roupy en St. Quentin, zoo meldt het communiqué verder, wordt do vooruitgang eveneens voortgezet. De overgang over het Somme-kanaal(kanaal van St. Quentin) werd op twee plaatsen gefarceerd, niettegesstaande de krachtige pogin gen der Duitschers om dit te beletten. Het gevolg hiervan was dat de bui- tenwjjken van Glastres en Hentes- court (op ruim 5 K.M. afstand van St. Quentia) bereikt werden. Ook ten N. van Tergnier gingen de Franschen vooruit. In het dal van de Ailette hadden eenige schermutselingen plaats. Volgens het communiqué van den 22sten werden in de streek ten noorden van Tergnier na vinnige ge vechten de stellingen verder uitge breid. (Tergnier ligt ongeveer 6 K.M. ten W. van La Fère). Ten O. van het kanaal van St. Quentin werden de Duitschers verschillende steun punten afhandig gemaakt, niettegen staande zy deze hardnekkig verdedig den. Ten Z. van de Oise en ten N. van Soissons werden de vorderingen eveneens uitgebreid. Niettegenstaande dea feilen tegenstand der Duitschers werden verschillende dorpen in de buurt van Vregny door de Franschen bezet. Het Engelsche bericht van den 22sten begint met dt mededeeling dat de tegenstand der Duitschers over het front Atrecht—Nurlu toe neemt. Sneeuwstormen belemmer den bovendien de opmarsch. In den loop van den 21sten hebben de Ea gelschen echter toch nog belangrijke vorderingen gemaakt. Het snelst kwamen zij vooruit, op de bong- Toch wordt nog medegedeeld, dat de Duitschers tegenover de bevolking met menschlievendhei'd te werk gaan. Als voorbeeld daarvan wordt het sparen van Noyon genoemd. Hier werden 70 melkkoeien achter gelaten om de kleine kinderen van melk te voorzien. Voor de stad waren borden aan gebracht waardoor de aandacht van de Franacheü gevestigd word op het feit dat de stad niet verdedigd werd en dat 8000 burgers zich in de btad bevonden. Van het Oosteiyk front. Van Duitsche zyde wordt gemeld, dat afdeelingen der Centralen aan de Beresina tot aan de tweede linie van do Russen doordrongen. 1 officieren 266 man werden gevangengenomen en revolverkanonnen, 6 machine geweren en 14 mynwerperB werden buitgemaakt. Het Russische communiqué geeft aan dat de stellingen in de streek van Zabresina en Potasjaia door de Duitschers werden bezet. By laatst genoemd dorp werden zy weder verdreven. Overigens echter bleven de stellingen in hun handen. Van het Italiaansch-Oosten- ryksche front wordt uit Rome gemeld, dat een aanval der Ooaten- rykera op de hellingen van den Monte Sief en op de Monte Groce afgeslagen werd. Overigens geen gebeurtenissen van belang. Van het Macedonische front, De Duitsche legerberichten maken nog steeds melding van vruchtelooze aanvallen der geallieerden ten N, van Monastir en tusschen het Presba- en Ochridameer. Volgens een Eagelsch bericht waren deze aanvallen slechts ondernomen by wyze van krachtig uitgevoerde verkenningen, die echter toch nog eenig succes opleverden. De stellingen van waaruit de Duit schers Monastir geregeld onder vuur namen, werden vermeesterd. 1600 man, w.o. tientallen officieren, werden gevangen genomen. In de Tserna- bocht vermeesterden de Italianen 800 M. vyandeiyke loopgraven. Van het R ussisch-Turkache front wordt van Russische zijde ge meld, dat in de richting van Dj «van roed en in de richting van Bagdad de achtervolging der Turken wordt voortgezet. Een Turkach bericht meldt het afslaan van aanvallender Russen op Perzisch gebied en in do streek van Bane. Uit Mesopotamie wordt d.d. 21 Maart van Turkacbe zyde mede gedeeld, dat de Eagelschen de stel lingen genaderd zyn, die de Turken, na hun terugtocht, sedert 11 Maart bezet hielden. Da „Möwe" taruggekeard. Uit Beriyn wordt dd. 22 Maart gemeld, dat de hulpkrulaer „Möwe", commandant burggraaf Dohma Schlo- dien van zyn tweeden kruistocht van verscheidene maanden in den Atlan- tischen Oceaan na een haven in het vaderland is teruggekeerd. Het schip heelt 22 stoomschepen, 6 zeilschepen met 123,100 bruto registerton w. o. 21 vijandeiyke stoomschepen waarvan er 8 gewa pend en 5 in dienst van de Enge! sohe admiraliteit voeren, en 4 ?y&n- deiyke zeilschepen opgebracht. De hulpkruiser „Möwe" bracht 593 ge vangenen mee. Vereeniging „Liefdadigheid naar Vermogen". op Maandag 26 Maart 1917, des avonds te 8V2 uur, In het Oude-Lledenhuls. AGENDA Notulen. Jaarverslag 1916. Rekening en verantwoording over '16. HET BESTUUR. SPOORGRACHT. Zondag 25 Maart bezoek van Brigadier VAN DE WERKEN en ENSIGN HUIJQ. lOuurv.m.: Opdrsehtdienet. 8 uur n.m.Vsrlostlogsssmenkomst. Om 6 uur n.m.: een Samenkomst voor Kinderen. Dï OFFICIEREN. optreden van het gunstig bekende DUETTENPAAR (van A'dam), In 't lokaal van dan Hoor Ju. Bijvoet, te Jallanaderp. NA AFLOOP BAL. STAAT TER DEKKING bl| S. BIERSTEKER, Koegras, Julfanadorp, een donkere Voshengst Oldenburger Tufgpasrd, Stamboek No. 628 Gunstig bekend om zijn afstammelingen. DEKGELD 15 GULDEN. NETTE JUFFROUW b. z. a. ais Flllaalhoudster, onverschillig in welke branche. Brieven onder No. 660, aan het Bureau van dit blad. Mevrouw W. J. SMIT, Prins Hondriklaan 7, vraagt togen kalf April of begin Mei een nette Dienst bode v.g.g.v. Zich aan te bieden 's avonds tus schen half acht en 9 uur. Wordt gevraagd een JONGEN. Adres: C. E. KOOPMAN, Lood- gieter. Emtn astraat 97. Gevraagd een nette Coiffeurs- bediende, goed kunnende scheren en haarsnijden, intern. bq A. J. DAMEN. Koningstraat 98. Gevraagd een SCHILDER, vast werk, ongeveer 17 jaar, met ko3t en inwoning, löon naar overeenkomst. Ook kan een LEERLING geplaatst worden, by0. SCHUT, Koegras, nabfj den Helder. Gevraagd om terstond in. dienst te treden een SMIDSKNECHT of halfwas, tegen hoog loon. G. VISSER, Smid, Anna Paulowna, TE KOOP EXTRA DROOG. Adres: J. P. VAN DER OORD, Koegras. Te koop een Dobermann Pincher, reu, 8 maanden oud, en een Heeren rijwiel. Adres: Leliestraat 87, Tuindorp. Te koop 4 Kipgen met hek in ren en een zoo goed als nieuwe Kinderstoel. Adres: Sde Emmadwarsstraat4 bedaart spoedig, terwyi vastzit tend slijm wordt opgelost, door het gebruik yan eenige ANGA bonbons. In doozen van 30 en 60 cent, verkrijgbaar bij Apotb. en Drogisten. Texel, den Burg: Ge-z. d. Roos; A. Lange veld; Cocksdorp: Wed. G. v. 4. Kooy; Oosterend: Wuls; 8. DrosDen HoornWed. P. d. Jager Oudoschiid: C. Vlas Jr.; P. Vos; Wlerlngen, Den Oever: M.Gorter; E. Bakker Dan.; Qest den Osver: P. H. Hegeman; Oosteriand: K. 3-adig; Hipolytusbeef: Th. G. Boersen;Mej E.Rasch;J.Dekker; Buitstraat: Jb. Buinker; Haukec: N. ómesv. EwtjeksiulsJ. Keuris Anna Paulewna: P. Govers;Bree- zand: G. Borst; Keinsmerbrug: H. P«etoom; C. d. Graaf; Wlerlnger- waard: K. Visser; En gros en Detail G. HAAGEN, Kanaalw. 147, Heider.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2