neldeujmurmit Tweede Blad. DE OORLOG. Goedkoop eten. op bon No. 17 een H.L. Brandstof, Anthraciet f 2.20 per Hl Cokes (Beklopt) 0.75 (ongekl.lJ.6li op bon No. 18 2'A ons Rijst a 14 et. p. pond l"ÖSort „13 3„Eroeneerwten,, II I „Bak-i.bnidvet.JO op bon No. 19 21/z ons Zeep a 14 ct p. pond op bon No. 20 3K.G.Aardappelena672ct.pl6. van ZATERDAG 24 MAART 1917. De revolutie in Rusland. In een Donderdag gehouden ver gadering van het Eogelsche Lagerhuis heeft Asquitb, de Ex premier, een redevoering gehouden ten einde het voorstel om aan de Russische Doema een gelukwensch te zenden, te onder steunen. In dezo rede zeide h« o.m. .Rusland heeft op dit oogenblik, en door dit feit zyn plaats ingenomen tusschen de groote democratieën der wereld". Deze conclusie loopt wel wat ver vooruit op de gobeurtonisaen. De berichten die omtrent de revolutie tot ons komen, geven eerder een beeld van een goweldigen warboel, dan van een positief resultaat van een revolutionaire beweging. In Rus land gist en kookt het nog. De voor loopige regeering moet alle krachten inspannen om zich tegenover de socialisten en extremisten te hand haven. Daarbij komt nog dat van drie machtige deeien der Russische be- voikiug de houdiDg nog vrijwel on bekend is, n.1. van de outzaggelijke boerenbevolking (ongeveer 120 milli oen), van het leger en van de Grieksch- orthodoxe geestelijkheid,de millioenen priesters. Twee gioepen slechts, de liberalen en de socialisten, zijn thans aan het woord, en zelfs hun denkbeelden over den regeerings- vorm voor Rusland als over den oorlog, loopen sterk uiteen. Wat dan ook het verder verloop zal zijn laat zich niet voorzien. Allerlei mogelijkheden doen zich voor. Zal het platteland zich bij de groote steden aansluiten? Zulien de extre misten erin slagen het roer In handen te krijgen? Zal een contrarevolutie en zoodoende een burgeroorlog ont staan, en welke houding zullen do legercbefs en het leger zelf daarbij aannemen? Al deze vragen bunnen slechts in de toekomst beantwoord worden. Intusschen komen via Stockholm en Berlijn tal van berichten over do moeilijkheden dio de voorlcopige re geering ondervindt. Men dient hierbij in het oog te houden, dat in de van deze zijde afkomstige berichten de toestand gaarne wat donkerder wordt aangegeven dan inderdaad het geval ia. Onder dit voorbehoud laten wij hieronder volgen wat de correspon dent van de Berl. Lok. Anz. uit Stock holm aan .zijn blad seintIk verneem van betrouwbare zijde dat het Doeraa- gebouw Zaterdag door socialistische volksmassa's belegerd is en met moeite door de gewapende militie en eenige afdeelingen soldaten verdedigd werd. De menigte betoogde tegen de handhaving van de monarchie en tegen de aanvaarding van het opper commando door grootvorst Nicolas NicolajewiLsj. Do voorloopige regee ring kan zich niet op straat ver toonenzij maakte uitsluitend ge bruik van de afdeeling pantserauto mobielen onder bevel van den Eogel- schen kapitein Locker Samoon. Om de volksmassa's te kalmeeren vaar digde de voorloopige regeering op nieuw een manifest uit. De socialisten echter eischen, dat dadelijk een algemeene stemmlDg zal worden gehouden en dreigen tot ge welddadigheden jegens de voorloopige regeering 07er te gaan, zoo deze zich niet voegt naar haar wenschen. Bo vendien verderen z(j verbanning van den Tsaar, hetgeen de regeering tracht te verhinderen, teneiEde de boeren niet in het harnas te jagen, teruggedreven. Ztj leden groote bloe dige verliezen en verloren 230 man aan gevangenen, alsmede vele machi negeweren en wagens. Tusschen Oise en Aiane ontspon nen zich in den loop van den avond gevechten ten Westen en ten Zuiden van Margival. Aanvallen vau sterke Fransche strijdkrachten werden daar, met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Van het Oostelijke front. St. Peteraburg, 28 Maart. In de richting van Lida hebben wij door een tegenaanval de gisteren veiloreü loopgraven hernomen. Van het Roemeensche front. St. Patersbnrg, 23 Maart. Wij heb ben den vijand uit h8tstar.ion Vaden uit de 3treek van Braila verdreven Van het Russisch-Turksche gevechtsterrein. St. Petersburg, 23 Maart. Wij heb ben de Turken uit hunne .stellingen bij Cüarezia verdreven en Ali-Abad. nabij Kerinda, na een gevecht, dat 16 uur duurde, bezet. De torpedeering van de Danton. Parijs, 23 Maart. Het slagschip ^Danton" is den 19don Maart in de Middellandscbe Zee door een duikboot getorpedeerd en in 80 minuten ge zonken. Van de bemanniDg zijn 806 gered, 296 verdronken. Prins Frledrlch Karl gevangen genomen. Londen, 23 Maart. Een van de aviateurs, die gisteren gevangen werd genomen, was prins Friedrich Karl van Pruisen. Prins Frederik Karei van Pruisen, vloog op het Westelijke front met ean vliegtuig over de vijandelijke linies en werdfgevangengenomen. Bij is de tweede zoon van prins Frederik Lsopold van Piuisen, getrouwd met eau zuster van de keizerin. Ia het leger was hü ritmeester van do hu zaren. Van het Westelijk front. Pavljs 22 Maart. Tusschen de Som me en Oise heeft de vijand in den loop van den dag hevige tegenaan vallen beproefd, met het doel ons van den Oostelijken oever van het St. Quentinkanaal te verdrijven. Op het front tusschen Glastres en Mon tescourt zijn achtereenvolgende aanvallen des vijands door machine- geweorvuur gefnuikt. Da Duitschers leden zware verliezen. Een even levendig .gevecht ten Westen van la Fère is geëindigd met een volslagen nederlaag van don vijand. Ten zuiden van de Oise zijn onze troepen op eenige punten de Ailet.te overgetrokken. Ten Noorden van de Aisne hebben de Duitschers hun pogingen tuBschen den weg van Laon en de rivier voortgezet. Drie aanvallen op de linie Vregay-Chivres zijn door ons versperringsvuur tot staan gebracht. Aan den voet yan de Maasheuvels heeft de vijand .een vergeefschen aanval gedaan tegen de Romain.vfilehoeve ln hot vak van St. Mihtel. Parijs, 23 Maart. BenoQrden Saint Simon hebben de Duitschers gisteren tegen het vallen van den avond de Fransche stellingen vóór het dorp Artemps (ten Z.W. van St. Quentic) krachtig aangevallen. Aanvankelijk lichtelijk teruggeslagen deden de Franschen fluks een vinnigen tegen aanval en slaagdon zij er in de Duit schers tot Grand Serancourt achteruit te jagen. Zuidelijk van de Oise trokken Fransche afdeelingen opnieuw .over de Ailette. Noordelijk van .Solssons hebben de Franschen weer vooruitgang ge maakt. Londen, 23 Maart. In het gebied van onzen vooruitgang zijn patroeljes van ons en nog al sterke vijandelijke afdeelingen op ettelijke punten langs de linie van Etervillors. Beaumetz lez Cambrai en Beaurains slaags ge weest. Vijandelijke tegenaanvallen bij Aizeeourfc le Bas, Beaumetz en Vrancourt zijn gekeerd. Wij behiel den onze stellingen en maakten enkele gevangenen. De troepen vorderden opnieuw In de buurt van Ecoust en Croisilles. Berlijn, 28 Maart. Fransche troe pen die aan beide zijden- van St. Si mon (tenWesten van Clastrea en Montescouri) over het Crozatkanaal waren gegaan, zijn na aanvallen van onze zijde op en over dat kanaal zijn aandacht eens aan deze zaak zal schenken. Zou onze Distributiecommissie hier ook iets kuDnen doen 'tls nu nog tijd. Uitslag van da toelatingsexamens voor de Rijksnormaallessen alhier. Geslaagd voor de Eerste Klasse Hendrik Corneliasen, Gerardus Hart, Cornelis Mol, Hendrik Oeljee, Helena J. Avenavius, Magdalen Brizée, Grietje Fey, Cornelia A, Gravemaker, Klaasje de Jong, Guur- tje Kuiper, Hillegonda van der Laar, Johanca H. E. de Liefde, Antoinette Moorman, Adrlana Mulders, Trijntje van der Ploeg, Catharina Pielcra, Cornelia J. P. Tuk, Nellie Warner. Tot da 1ste afdeling der Voorbe reidende Klasse werden toegelaten Siebe de Jong, Maarten Langhorst, Jan Schlamilch, Johannes L. H. J. Westenberg, Reinoutj o Annijas, Anna Brouwer, Alida de Cock, Aatje F. Dolstra, Geertruida van Dok, Evelina M. Gazan, Sou'.je Klerk, Jannigje Kroonen, Henriette Lunshof, Jakoba R. Onnekes, Pbilomene A. Riteco, Johanna C. M. Taagerink, Johanna M. Dee. 7. De heer J. W. Roem, ontvanger der reg. en dom. te Harderwijk, is als zoodanig benoemd te Zaltbommol, De „Holland". BlijkenB bij het departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. „Holland" den 20sten dezer van Las Palmas vertrokken met bestemming naar Vigo. De „Gelderland" en de „Zeeland", Naar wij vernemen zal Hr. Ms. „Gelderland" in verband met het aan boord van dien bodem voorge vallen ketelongeval bulten dienst worden gesteld. Hr. Ms. „Zeeland" zal weder in actieven dienst worden gesteld met bestemming om binnen korten tyd, gelijk gemeld, naar Iudiö te ver trekken. Brandstofverstrekking. Het distributie-bureau deelt mede, dat voor hen, wier namen beginuen met de letters A, B en C, eiï die heden op hun bons No. 12 geen brandstof konden krijgen, alsnog Maandag de gelegenheid bestaat hun bon te wisselen. HARING. 't Weer werkt niet mee we vermoeden althans dat de koude mede oorzaak is, dat nog zoo weinig haring gevangen wordt. Hier niet en niet op de Zuiderzee. Enkele honderden worden hier aangebracht en afgeslagen. Ze gelden nog 7 tot 10 gulden por tal, soms nog hooger. In een vischwinkel zagen we ze liggen k 10 cent per stuk. Voor een eerste bakbokking ia dat misschien niet veel, 't is in ieder geval te duur. Eofln, de haringtyd is ingeluid. H(j zal by menigeen den trek naar een .verschon haring hebben doen opkomen. Als hij nu maar in ons land gehouden wordt en desnoods van overheidswege de prijs er van bepaald wordt! Want 't zou toch al te gek zijn, als we in 't baringland zelve geen haring konden krijgen. Gezien den grooten voorraad pekel haring ln ons land zal van kaken en inzouten wel geen sprake zyr 't vorig jaar geschiedde dat wel. wy weten niet of een gedeelte der gevangen haring naar 't buiten land zal mogen worden gevoerd. Dan kon gehandeld worden als met de eieren, een deel naar 't buiten land (tegen hooge prijzen) de anderen ter beschikking van 't Distributie- bureau tegen lagen prys, voor hot binnenland. (4 om een dubbeltje ïykt ons een matige prijs). Dan kost de distributie aan 't Ryk niets en wor den wij tegen matigen prys geholpen. Ook zou kunnenalle haring tegen voorafbepaalden matigen prys aan 't distributie bureau afstaan, dat ze verdeelt tegen matigen prys. Dan krijgen we een uitstekend en goedkoop volksvoedsel dat, gezien het voedingsprocent, veel goedkooper is dan vleesch. In't belang der volks voeding hopen wy, dat de Minister Donderdag en Vrijdag werden door trekkers aan den Viscbafslag alhier in totaal 8 tal haring aangebracht. Donderdag werd hiervoor besteed f 14. - tot f 17.60 p9r tal, terwijl Vrij dag de prijs terug liep tot f13.— per tal. GOEDKOOP ETEN. Uit byna alle plaatsen in Nederland komen berichten tot ons dat centraio keukens zyn- of wordon opgericht. Kort geleden vertelde ons een regeeringspersoon dat men weldra in alle gemeenten noodgedwongen tot dien maatregel zal moeten overgaan. Dank zy de zeer groote medewer king van alle autoriteiten, zyn we in den Helder een goed eind op weg. We hadden hier dan ook een mooie voorsprong, omdat we onder bet personeel van leger en vloot zooveel deskundigen hebben, die gewoon zyn een groot aautal grage magon te moeten vullen. De commissie deelde ons mede thans „klaar voor alles", to zyn. Een nieuw gebouw met 18 ketels is ge projecteerd, doch het lokaal in de Oostslootstraat kan eene groote 500 porties afleveren en dat is voor het oogenblik voldoende. N&tuuriyk zullen later by de grootere afname de prijzen nog kun nen dalen, maar deze zyn-reeds thans scherp gesteld. Om de commissie instaat te stellen in da toekomst rekening te kunnen houden met do wenschen van het publiek, is het gewenscht dat iedereen eens eene proef bestelling doet. Het menu voor de volgende week staat tusschen do advertenties .en ziet er zeer aantrekkelijk uit. Het eten is uitstekend klaargemaakt. Desgewenscbt kan men zich voor de gehoele week van kaartjes voor zien. B-jstellingen kunnen worden opge geven aan de keuken zelf, Oostsloot straat 18 telefoonnummer 184 - by de. bodes, die hot eten rondbrengen en by de filialen. Voor eene prompte bediening vóór 12 uur wordt ingestaan. Kook-demonetratie. Per advertentie was bekendge maakt, dat mejuffrouw Vechtman, van Enkhuizen, Vrijdagavond eeno lezing zou houden over de bereiding van goedkoop voedsel, waarbij eenfgo menu's zouden worden.klaargemaakt en ter beoordeeliug van de bezoekers, rondgediend. Do lezing, aanvankelijk aangekondigd in „Casino", had plaats in „Tivoli", en werd door een aantal hulsvrouwen Ingewoond. Ds Burge meester, de heer Houwing, beettotfe aanwezigen welkom. Z.&i.Achtb. deelde mede, dat door den Minister van Landbouw overleg geploegd was jmet do: directrices van kookscholen over de wijze waarop onze huismbe- deis het best waren iutelichten om trent. de wyze van bereiding van gq-d en goedkoop voedsel. Besloten werd allerwege in den lande lezingen te houdön, en het Helderscha Vrouwen- Comité noodigdo dientengevolge me juffrouw Vechtman uit, die zich gaarne beschikbaar stelde. Spr. heette mejuffrouw Vechtman welkom en, daar hy geene gelegenheid had aan het einde haar voor baar bereidwil ligheid te danken, bracht spr. tevens zyn dank aan de inleidstor. Alvorens haar lezing te beginnen, werd gedemonstreerd hoe rijst in kranten kan worden gekookt. Vyf minuten laDg had de iyst (in water) op het gas gekookt, en nu werd zy, op de gewone wy», in couranten ge pakt en weggezet. Aan het slot der lezing zou zy worden rondgedeeld, Op bevatteiyke wyze zette mejuffr. Vechtman nu uiteeD, hoe ons lichaam, om in stand te bleven, voedsel noodig beeft. Do voeding heeft een drieledig doelzy herstelt de siytage van het lichaam, onderhoudt de warmte en het arbeidsvermogen ervan. Het lichaam bestaat uit: water, zouten, eiwit, vet, en suiker- en meelstoffen (koolhydraten). Evengoed als men een of ander kleedingstuk met de stof zelve repareert en onderhoudt, wordt ook hot lichaam onderhouden door dezelfde stoffen,, waaruit het bestaat. En onze voedingsmiddelen nu bestaan uit diezelfde stoffen. Niet alle in één 7oedsol natuuriykin hot eene vindt men veel eiwit, in het andore veel vet, in een derde veel suiker- en meel stoffen, en zoo moet men, wil men het lichaam onderhouden, verschil lende voedingsmiddelen tot zich ne men. 't Moeiiyke nu ia die stoffen te vinden, die zich goed laten com bineeren en die tevens goedkoop kunnen wordentoebereid. Voorna melijk geldt dit voor eiwit, vet en de koolhydraten, omdat wy in den regel water en zout in voldoende hoeveel heid tot ons nemen. Vooral des win ters hebben we 't meest behoefte aan vet, omdat dit de lichaamswarmte onderhoudt. Da spreekster had nu van eenige der belangrykste voedingsmiddelen de samenstelling opgeschreven op een bord. Vergeleken werd de voe dingswaarde van aardappelen, ryst, boonen en erwten, vervolgens rund en paardevleeseh. In dezen tyd, nu de aardappelen schaarsch zyn, kan men die zeer goed vervangen door ryst. Zelfs is, zooals de tabellen aan- wezon, de voedingswaarde van ryst greoter dan van aardappelen. Echter moet aan al deze gerechten vet toe gevoegd worden, daar ze dit onvol doende bezitten. Allereerst werd nu, door de goede en handige hulp van de leerlingen der huishoudschool, rondgedeeld een gerecht van bruine boonen, koolraap en aardappelen, als stamppot klaar gemaakt. Ofschoon, zooals de spreek ster terecht opmerkte, over den smaak niet viel te twisten en deze dus buiten beschouwing bleef, kun nen wy constateeren, dat het als gestampte pot o. i. zeer goed vol doet. En de voedingswaarde is zeer groot. Wat vleesch betreft, spr. ver geleek paarden vleesch bij rundvleescb; het is een veroordeel, dat men tegen het eerste heeft, want de voedings waarde is nog wèl zoo groot als die van het rundvleesch, daar er meer eiwitgehalte in zit. Alleen het vet is onbruikbaar, daar het een onaan gename smaak he6ft. De taaiheid, van het vleesch (indien het van een wat oud paard is) kan men door toevoeging van wat azyn opheffen. De helpster van mejuffrouw Vecht man had haché klaargemaakt, die thans werd gekeurd. Spr. vestigde er de aandacht op, dat men, in plaats van goedkoops boter (waar noodwendig mee geknoeid was) beter deed de zuivere, in den handel zynde plantenvetten of -boter of ook wel margarine te nemen. Paarden-haché, in margarine klaar gemaakt, en met droge ryst opgediend, bleek een zeer smakeiyk voedsel te zyn. Ook van savoiekool, waar de aard appelen gedeelteiyk waren vervangen door rijst, word geproefd, terwijl een smakeiyk „toetje" van ryst (in water) met kaneelsaus en later soop van ge droogde groenten en bouillon het slot was van deze maalty<l-demon- stratie. By het koken in kranten of in de hooikist (welke laatste ook gedemon streerd werd) kan men volstaan met de gerechten van den gewonen tyd te laten voorkoken en ze drie maal zoo lang in de hooikist (evt. de kranten te doen). Byv. ryst, die een h3lf uur noodig heeft om gaar te koken, koke men gedurende 6 minuten op het gas, en houde ze daarna l1/, uur in de hooikist. Zeis dan goed en nog warm, hetgeen weldra bleek, toen de pan uit de kranten werd gehaald en het recht gepresenteerd. De gedroogde groenten zette men het best een nacht in het water en wasscbe ze flink uit. (Deze gedroogde groenten komen, zooals de minister onlangs mededeelde, binnenkort in de distributie). Behalve door enkele mannen, werd de demonstratie bygewoond o. a. door de leeraressen der huishoudschool. „Solser en Heaie" in „Casino". Zondagavond zal hef. ensemble „Solser en Hesse", onder directie van den heer Piet Hease, wer eens een voorstelling in „Casino" geven. Het laatste wat we hier van dit gezelschap zagen, was de populaire sch8ts: „Weet. je 'tal van Schelle vis Mio waarin de heer Hesse on Mevr. Hesse—Slauderof de hoofdrol len vervulden. Ditmaal beslaat 't programma uit twee zeer komische blijspelen en een schets „Moderhe Dienstboden" van d3n bekenden Tony Scbmitz, Schry ver van „Z'n EdelAcblbare". Daar- tusschen geven de heer .en Mevr. Sesse nog hun vroolyke voordrachten zoodal. 't voor liefhebbers van lachen een uitgezochte avond is. Opera-Vaorstslllng. Gaarne vestigen wy de aandacht op de advertentie betreffende de opera voorstelling, die Donderdag avond zal worden gegeven. Dit opera- ensemble, beslaande uit goede Neder- landscbe en Vlaamsche krachten, heeft deze Lourcée ondernomen ton batö vau do weduwe vau eon'familielid van een der collega's, die met een gering pensioen "is achtergebleven. Door den Bond voor minder Marine personeel wordt bereids voor dezo uitvoering ocder zün leden propagan da gemaakt. En wat de beide opera's betrefr, deze z(jn zoo bekend, dat daarvoor eene verdere aanbeveling wel overbodig is. Uit een ingesteld onderzoek is de uitvoerbaarheid van dit denkbeeld gebleken, slechts ligt een gedeelte van dit terrein te laag om als tuingrond te kunnen worden gebruikt. In het geheel kunnen 16 perceeltjes worden beschikbaar gesteld, waaron der dan mede is begrepen het gedeelte van het terrein, waaromtrent een verhuring aan den 2en machinist, J. Snel, is voorgesteld. Het komt B. en W. voor, dat de voor elk dezer perceeltjes te betalen vergoeding kan gesteld worden op f 10.— per jaar,-dezelfde som, die zy als huurprijs voor Snel in overweging hadden gegeven. B, en W. zullen omtrent de defini tie ve regeling dezer aangelegenheid te zynor tyd nadere voorstellen doen. Intusschen achten zy het gewenscht, dat hun machtiging verleend wordt voor dit j3ar d8 vereischte maatrege len te nemen en stellen een desbe treffend besluit. Gemeenteraad. Verschenen is een aanvullende agenda voor de raadsvergadering van 27 Maart a.s. Hierop komt o.a.voor een voorstel betreffende den aanleg van zoogenaamde volkstuintjes en het in gebruik geven daarvan aan particulieren. Voor den conciërge van het. kan toorgebouw Kanaal 79 wordt oen instructie voorgesteld. B. en W. motiveeren dit voorstel als volgt: Nu, na de verbouwing, in het ge bouw Kanaalweg 79, de kantoren van den gemeente-ontvanger, vau den controledienst der belastingen, van d© gemeente-reiniging, van den keuringsdienst van vee en vleesch en der arbeidsbeurs vereenigd zyn, biykt hot, dat de taak van deü conciërge van dit gebouw te om vangrijk iB geworden, doch dat hij tevens als sebryveraandoncontiólo dienst verbonden kan blijven. De werkzaamheden ten behoeve der contrtle, die tot dusverre door hem werden verricht, kunnen niet door het overige personeel by hun taak worden waargenomen, waarom de aanstelling van een klerkje by den dienst der contrilo noodzakeiyk wordt. De jaarwedde van den tegen woor- digen conciërge schry ver behoeft in verband met het bovenstaande her ziening. Gezien het bedrag, waarop de jaarwedde van den gemeente bode, tevens conci6rge van het Raad huis, is vastgesteld, komt een aan- vangswedde van f 450.- met vrije woning, vuur, licht en water ons voldoende voor. Deze wedde zou met drie tweejaariyksche verhoogingen tot f 600.— kunnen klimmen. Om de bovengenoemde redenen behoort o. i. de conciërge ook niet langer tot de ambtenaren der plaat- seiyke belastingen gerekend te worden. Wy achten het gewenscht, hem onder, de onmiddeliyke bevelen van den gemeente-bouwmeester te stellen. Daar de regeling zyner positie in geen der geldende verordeningen past, achten wy het gewenscht deze voor zoover zy niet reeds in de Ver ordening op de rechtspositie der ambtenaren is vervat, in zyne in structie op te nemen, welke ln ver- tnd hiermede door uwe vergadering il moeten worden vastgesteld. Virpaohting tuingrond. In de raadsvergadering van 80 Jan. jj.is de behandeling aangehouden van het voorstel van B. en W.. tot vor- paohting van het grasgewas der terreinen van de Gemeente Water leiding aan A. Overtoom. De bedoeling was, dat door het College zou worden onderzocht, of het mogeiyk was het in het ontwerp besluit onder a bedoelde stuk gras land te bestemmen voor tuingrond, die in kleine perceeltjes verkaveld aan ingezetenen der Gemeente ten gebruike zouden kunnen worden afgestaan. RECTIFICATIE. In ons vorig nummer staat de prys van ons blad franco per post yer- meld als f 0.75 per 8 maanden. Dit moet zyn f 1.—Wy hebben thans de fout hersteld. De Rijksmiddelen. De Ryksmiddelen staat toont ge weldige veranderingen Len gevolge van den invloed dien de oorlog op ons economisch leven uitoefent. Tegenover zeer groote vermeerde ringen staan belangryke verminde ringen. liet resultaat toont echter nog een kleine vooi uitgang by de inkomsten van 1916. Do middelen welke wel het meest in opbrengst gedaald zyn, zyn de invoerrechten en de loodsgelden; natuuriyk gevolg van de geweldige belemmering onzer scheepvaart. Be droeg do opbrengst in Februari 1914 (lus -.66: het uitbreken van den oei - log) f 266.000, thans is dit gedaald tot ruim f 00.000. (In Februari 1916 waa de opbrengst nog f 77.U00). De invoerrechten brachten! slechts f 770.000 up, d. i. weinig meer dun de helft van hetgeen het vorig jiar. werd ontvangen. Kleinere verminderingen in ver gelyking met het vorig jaar gaven hot gsJuiStüieerd (f 162.L.00 minder), de successierechten (f 200.000 m.) de suikeraccyns (f 89.000 m.) de wi)naccyu3 (f 16.000 m.) en de grond belasting, personeel- en vermogens belasting, die reap. f 100.000, f 46.000 en f 17.000 by het vorig jaar ten achter bleven. Het grootste deel van de meerdore opbrengst der overige middelen komt voor rekeningder inkomstenbelasting, die byna 4 millioon heeft opgebracht, tegen ruim 8 millioen in Februari 1916. Verder hield de gedurende den laatsten tyd waargenomen styging der zegel-, registratieen hypotheek rechten aan. In vergeiyking met verleden Jaar brachten deze middelen reap. f 112.000, f 300.000 en f40.000 meer op. De thans bereikte opbreng st en (roap. ongeveer f 750.000 (tegpn f 482.000 in 1914), ruim f 1.000.000 en f 106,000) zyn cyfers die nog nooit, ook niet b$ benadering, werden bereikt. Deze niet schommelende, doch steeds stygendo opbrengst wyat op de bedryvigheid die, niettegenstaande de oorlog nog steeds op economisch gebied waar te nemen valt. De gunstige economische toestand van het meer draagkrachtige deel van ons volk biykt uit de opbrengst van den waarborg op gouden en zilte ren voorwerpen. Dit middel wierp f 55.000 af; d. i. f 6000 meer dan verleden Jaar. Da accyns op het ge slacht bied ongeveer aan het hooge bedrag in 1916 geiyk, de zoutaccyns bracht f 89.000 meer op, terwyj de bieraccyns een meerdere opbrengst gaf van f 89.000. De domeinen droegen f 65.000 by in de vermeer dering der opbrengsten. Voor het eerst is een bate verant woord voortkomende uit het stati stiek recht. In Februari bracht deze heffing f247.000 op. Uit da leeniuga- opcenten kwam f 2.17 millioen binnen. Do buitengewone belastingen, als oorlogswinst- en verdedigingsbelastin gen, vloeien thans ruimer. De eerste leverde in Februari 1.57 millioen op, tegen 81.000 in Januari. In de volgen de maanden zal dit bedrag nog toe nemen, in verband met het afsluiten der jaarrekeningen der scheepvaart maatschappijen, die voor groote be dragen in deze belastingen zyn aan geslagen. De Verdedigingsbelastingen (de extra inkomsten- en de vermogens belastingen) brachten in Februari te zamen ruim f8 millioen op. In totaal brachten deze buitenge wone belastingen in Januari en Fe bruari 7.66 millioen op, terwyi in November 1916 slechts een paar dui zend guldon uit oorlogswinst werd ontvangen. BINNENLAND. Nederlandsch stoomschip gstorpsdeerd. Het Nederlandsche stoomschip Amstelstroom", van de Holl. Stoom boot My., groot 1430 ton, ls op weg naar Londen, gisternacht 85 myi van IJmuiden door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Een Scheveningache logger heeft 11 man, waaronder de kapitein, te IJmuiden geland. Een sloep met 18 opvarenden is nog niet aangekomen. Da 7 getorpedeerde ichtptn. (Officieel). Het ministerie van buiten- landsehc zaken deelt het volgende mede: OP 28 Februari j.1. gaf de Duitsche gezant aan het ministerie van buiten- andsche zaken te kennen, dat er een onduideiykheid was in een van zyn regeering ontvangen telegram nopens de wyze, waarop de Duitsche regeering meende aan de Nederlandsche re geering genoegdoening te bunnen verschaffen wegens de torpedeering van de Nederlandsche schepen Bandoeng,Eemland, Gaastêrland, Jacatra, Menado, Noorderdyk en Zaandyk, en waarby hem was op gedragen den minister te dier zake oen stellige mededeelicg te doen.' Inmiddels bleek uit de berichten, van Hr. Ms. gezant te Beriyn, die in opdracht van de Nederlandsche re- gearing zich tot de Duitsche re- i peering en met nam9 tot den Ryks- canselier had gewend, om by hem op genoegdoening in den vorm van vervanging der verloren gegane schepen cn een vergoeding van do geleden schade aan te. dringen, dat die regeering nog geen definitief besluit omtrent hare houding had genomen. Onder dagteekening van 6 Maart deelde de Duitsche gezant mede, dat zyn regeering bereid was de beman ningen der 7 schepen schadeloos te stellen voor de door hen geleden materieele verliezen en den reeders tegemoet te komen, zoo zy dit wen schen, door den aankoop van Duitsche schepen, nadat de vrede zal zyn gesloten, te vergemakkelyben. Dat aanbod, zoo voegde de gezant daaraan toe, kon niet worden aangemerkt als eon erkenning van schuld aan de zyde der Duitsche marine, maar moest worden beschouwd als een uitvloeisel van de begeerte om de Nederlandsche koopvaardijvloot schadeloos te stellen voor de geleden verliezen, en als alleen door ovorweging van meneche- ïykheid en goede nabuurschap. In gegeven. Hernieuwde stappen ingevolge op dracht der regeering door Hr. Ms. gezant te Beriyn, o. m. tot den ryks- kanselier, gedaan, leidden de Duitache regeering tot nieuwe overweging der aangelegenheid. Die regeering heefc thans den gezant medegedeeld, dat deze als vergoeding voor het gebeurde bereid is de reeders van de schepen in de gelegenheid te stellen gedurende den oorlog Duitsche schepen op gun stige voorwaarden te huren. De Nederlandsche regeering heèfb dit aanbod als onaannemeiyk afge wezen enj de reeders zyn onder die omstandigheden van oordeel geweest ook het aanbod betreffende de schade loosstelling voor de bemanningen niet te kunnen aanvaarden. De torpedeering van da „Haaldten". Er kan wel geen twyfel aan zijn, dat de laatste torpedeoring, van het Amerikaansche schip de „Healdton", den oorlog tusschen Amerika en Duitschland ten gevolge" zal he Aan alle mogelijke eischen van Amorika, die alleen een oorlog nood zabelyk zouden maken, is voldaan en de Duitsche regeering heeft niet gewacht tot een botsing tusschen een gewapend Amerikaansch schip en een onderzeeboot in de ©ogen van enkele Amerikanen de schuld toch voor een deel ook op Amorika zou hebben geworpen. Een ongewapend Amerikaansch schip, varende van een neutrale haven met een lading, bestemd voor een andere neutrale havei^ door de z.g. neutrale zóne is zonder waarschuwing getorpedeerd den dood veroorza kende van zes Amerikanen. Ook van twee Nederlanders I Maar het gaat alleen om den dood van die zes of zeven Amerikanen, om het vernietigen van dit Ameri kaansche schip. Een grooter genoegen hadden de Duitsche onderzeeërs moeilyk aan de Entente-machten kunnen bereiden. Immers, het leek wel zeer waarschynlyk, dat Amerika in den oorlog zou komen maai de wyze waarop, de geest waarmede het in den oorlog komt, ls toch wel van groote beteekenis. Aan oen oor logvoerende als China of Portugal of zelfs Japan heeft de Entente niet veel. Maar, na deze laatste torpedeeriog kunnen wy het wel met zekerheid zeggen, zulk eon oorlogvoerende zal de Amerikaansche republiek wel niet zy«. Met de stoomtrawler „Oceaan IV" is gistermiddag to IJmuiden aange bracht een der opvarenden van het getorpedeerde Amerikaansche stoom schip „Healdton", n.1. de eenig overlevende van de sloep die met 20 opvarenden is omgeslagen. Het is een Noor; hy heeft eenige verwon dingen, en zyn armen en beenen zjjn bevroren. Mailt uit IndIS. Naar aanleiding van b(j ons ingekomen vragen deelen wy mede, dat de mail vau de „Grotiua" reeds einde Januari is binnengekomen die van de „Sindoro" is te Gibraltar gelost om naar ons land te wor- gezonden; de mail van „Prin ses Juliana" zou meD, naar men ons meedeelde, trachten te lossen te Suez en dan door te zenden. Hbl. De ramp op da „Baldarland". In „Het Volk" komt voor een be schouwing over de scheepsramp aan boord van de „Gelderland" van de hand van den redacteur van het matrozenblad „Het Anker". In dit artikel wordt onder meer verteld, dat de stokers van de „Gel derland" zich tot den minister heb ben gewend met het dringend ver zoek, het schip niet met eigeu kracht te doen verstoomen, omdat zy de overige ketels ook niet vertrouwen. Twee andere ketels „blazen" voort durend en het oordeel der stokers is, dat dit van ouderdom is, wordt er in adres gezegd. Over de zeer waarschjjniyke oor zaak, die tot de verschrikkelijke ramp leidde, is het oordeel van het geheele machinekamer personeel van het schip vry eenstemmig: Ouder dom der ketels. De breuk door de ontploffing te weeggebracht is niet op de nagels, maar een stuk verder te vinden. Het schip is twee jaar voortdurend in dienst. In al dien tyd is er aan de ketels etc. niets vernieuwd. Tot zoover de verklaring der stokers. Twee maanden geleden echter is een en ander nog gekeurd en goedgekeutd. Gevraagd mag dan toch worden: le. Hoe geschiedt de keuring, die naar wy meenen, ieder kwartaal moet plaats vinden? 2e. Wordt er by zulk een keuring geen aandacht aan de ervaringen der stokers geschonken? 8e. Wie verrichten die keuring en wie zyn dus feitelijk mede ver- antwoordeiyk voor dit ongeluk? Het machinekamer-personeel ver klaart verder, dat by die keuringen een en ander nooit ontmanteld werd. Zoo bleek aan de nu gesprongen ketel een oude scheur te zitten. Het „Hbl." teekent bierby aan: Thans de oorzaak te bespreken van deze verschrikkelijke scheepsramp ïykt ons vooruit loopen op het onder zoek, dat nu door de commissie wordt ingesteld. Allereerst moet aan het licht wordt gebracht wkt er is ge beurd en hbo het is geschied. Dit kan alleen door een zeer zorgzaam onderzoek ter plaatse worden gecon stateerd. Dat de leeftyd der ketels oorzaak zou zyn van de ramp, wil by ons niet in, daar van deskun dige zijde wordt beweerd, dat een leeftyd van tien jaar volstrekt niet gevaariyke leeftyd ls. (De „Gel derland" werd in 1898 gebouwd door de Maatschappy „Feyenoord" te Rot terdam. Het schip kreeg toen nieuwe ketels en tien jaar geleden werd het weer van nieuwe ketels voorzien). Voorbeelden zyn er te over, dat met een gewoon, goed onderhoud derge- ïyke ketels twintig jaar dienstdeden. Dat door de schepelingen, die het gevaar van zulk een scbrikkeiyken dood voor oogen hebben gehad, aan gedrongen wordt op maatregelen om een herhaling te voorkomeD, is be- grypeiyk en jaiat. Het onderzoek zal in de eerste plaats moeten aanwijzen of het nazien der ketels goed en grondig is geweest, of een beter onderzoek de ramp had kunnen voorkomen en of een gewijzigd onderzoek op aDdere schepen meer waarborgen kan geven tegen een zelfde "gebeurteniB op andere schepen. Wij hopen, dat hot onderzoek grondig zal zijn en de resultaten zoo volledig mogelijk openbaar zullen worden gemaakt. Een openbaar onderzoek, met openbaar getuigen verhoor zou ons, wy hebben het reeds zoo vaak gezegd, liever zyn, maar dat schfint in ons land een onbereik baar ideaal. Oostslootstraat 18. MENU: Maandag 26 Maart: Aardappalan met savoye kool en rundvloaach (stamppot) 20 ot. Dinsdag 27 Maart: Erwtensoep17 ct. Woensdag 28 Maart: Aardappelen mat zuurkool en spek (stamppot). 18 ot. Donderdag 29 Maart: Koolsoep15 ct. Vrijdag 30 Maart: Bruine boonen met spek. 18 ct. Indien geen bruine boonen to bekomen zijn: Aardappelen met hachö 20 ot. Zaterdag 31 Maart Groentensoep 20 ct. Het Levensmiddelen-Bureau maakt bekend, dat In de week van 26 tot en met 31 MAART zal verkrijgbaar worden gesteld uit hat Levansmlddulenboakja per guzln t.w. Coke», Antiiraciet of Kachel kolen, togen den prijs van: KacbelkoleD IJS Cokes afgehaald 6 cent per H.L. minder In prijs. Da verstrekking van Cokes zal al» vorige weken oplatter geschieden. Verder zal ven 27 tot on met 31 Maart verkrijgbaar worden gesteld: per persoon (geldig van 24 t/m. 31 MAART) Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. De „Amitelitroom". Nog 9 opvarenden zyn he-Ion Lu Hoek van Holland aangebracht door den-logger Sch. 187. Uit hat Politlsrappert. Te 11 ure gisterenafond werd b(j aankomst van den sneltrein door oen agent van politie op het perron van het Station alhier, aangehouden met een zak aardappelon de koetsier A. N., wonende alhier, die verklaar do de aardappolen zonder vereischte vergunning uit de gemeente 's Gra- venzande te hebben uitgevoerd. In beslagneming volgde, en proces verbaal wordt opgemaakt. Woensdagmiddag j.1. is van 'a Rijks Marinewerf een koperen stuk van een elevatie-inricfiting van, een kanon ont vreemd. Een onderzoek wordt inge steld. Tegen A. G., graan- 6n meelhan delaar alhier, wordt proces-verbaal opgemaakt wegens het doen vor- koopen van bruine boonen boven den asigestelden maximumprys. Ten. nadeole van don koperslager H. v. E. is uit een logement aan de

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 7