Bonboekjes. De revolutie in Rusland. DE OORLOG, de omslagen dor oude bonboekjes Ds Huureommlssiewet. Wie, zooals wy, dikwijls bözoek krijgt van menschen, die in elk per soon, met een ambt bekleed, een advocaat ziec. voor goede en kwade zakeD, za! möt ons dankbaar zijn, dat althans één dezer drinkbekers, die nog lang niet ledig was, van ons staat te gaan, n.1. de klachten over huur- opdrijvingen, over huiseigenaren etc. etc. De Eerste Kamer heeft onlangs de Huurcommisaiewet aangenomen en niet lang zal het duren, hopelijk, en zij wordt van kracht. Wij meenden goed te doen, de be langhebbenden een kort overzicht te verstrekken van haar bepalingen, zoodat ieder bij invoering weet, waar hy zijn moot, en waar hij zich aan te houden heeft, zonder steeds kris en kras anderen uit hun werk te halen of op auders wijze op te houden. Het ontwerp-wet is het gevolg van ren poging, reeds in 1914 door het Kamerlid Mendels gedaan', in den vorm van het indienen van een wets voorstel, hetwelk evenwel werd ver worpen. Dit ontwerp was meer van justi- tieelen aard en wilde voorkomen, dat in dezen tijd uitzettingen plaats von den wegens huurschuld. Het Rijk, de gemeenschap, liet n.1. toe, en nog, dat landsdienaren, die uit werk en huis werden gehaald, om 't land te verdedigen, hun gezinnen op straat zagen zetten wegens huur schuld Huurschuld, ontstaan dóór de genoemde landsbediening. De nu aangenomen wet is inge diend door de Regeericg op 16 Oct. 1916 en zal hopelijk thans aan de huuropdrijving als gevolg van den woningnood, een einde maken. Hoe zal die wet werken? Volgens art. 3 zal in elke gemeente, waar 't noodig is (zoonoodig gelasten Gedeputeerde Staten het) eene com missie worden benoemd door B. en W. Kleine gemeenten kunnen tezamen zulk een commissie daa> stellen, als zy voldoende dicht bij elkaar liggeD. Deze commissie moet 2Ó0 worden s morgestc-ld, dat daarin huurders en huiseigenaren geiykeiyk zyn vertegen woordigd. Is er zulk een commiBsie, dan is geen huiseigenaar meer vrij, de huur zijner woningen op te slaan. Zolfs niet meer, om de sinds 1 Jan. 1916 gedane opslag te handhaven. Is hq voornemens de huur hooger te maken., dan die 1 Jan. '16 was, dan moet hg aan den huur commissie toestemming vragen. Of de huurder betalen wil, hindert niet, zonder toestemming huur ver hoog en wordt gestraft met f 1000.— boete volgens art. 9. Wat doet nu de huur commissie? Staat die elke aanvraag toe? Dat zou inderdaad nog ulet veel betee- kenen. NeeD, do huiseigenaar, die een aanvraag tot huorverhoogirg doet, moet volgens art. 4 aannemelijk maken, dat de gevraagde huurprys redeiyk is in verband met do normale huurwaarde op 1 Jan. 1916 ver meerderd met de hoogere uitgaven die hij hieft. In de Memorie van Toelichting op het Ontwerp zegt de Minister .dat de hoogere reparaties of hypo theekrente vati dien aard zyn, dat hij zonder huwrverhooging aantner kelijk nadeel zou lijden Voorts zal in byzoudere gevallen, b.v. als op 1 Jan. '16 de woning tegen een byzonder lagen prijs werd verhuurd, ook toestemming kunnen worden verleend, indien de huurder met de verhooging instemt. De Commissie kan getuigen en deskundigen ook onder cede hooren. De opgeroepenen zyn verplicht voor de Commissie te verschijnen. De Commissie wyst niet alleen af een aangevraagde verhoogicg, maar stolt tevens vast de huurprijs die wèl gevergd mag worden. Op de uitspraak staat beroep open op den Kantonrechter. Na een uitspraak kan pas na 9 maanden opnieuw over dezelfde wo ning door de Commissie een uit spraak worden gevraagd. Overtreding der uitspraak wordt met f 1000.— boete bestraft. Alle verhoogingen na 1 Jan. 1916 door de huiseigenaren toegepast, moe ten aan de huur commissie ter beoor deeling worden gegeven. De nuurdera zelf kunnen, indien de huiseigenaar hut niet doet, van alle na 1 Jan. 1916 gevraagde huur ver hoogingen aangifte doen by de com missie. Spreekt ;le commissie uit, dat een na 1 Jan. 1916 ingevoerde verhooging onwettig of te hoog is, dan wordt de huur direGt op het door de commissie bepaalde bedrag b6paald niet allóé:i, maar moet de huiseigenaar de teveel genoten huurpenningen terugstorten vanaf een door de commissie te be palen datum, die echter niet vroeger dan 16 Oct. 1916 mag zyn. Van woningen, die op 1 Jan. 1916 toevallig niet verhuurd waren, wordt de normale huurprys op dien datum geschat. By nieuw te bouwen woningen mag de eigenaar de eerste maal de huur zelfstandig bepalen. Verhoogingen, die hy later zou wil len aanbrengen, vallen echter onder het oordeel der commissie. De wet biyffc van kracht tot een half jaar na de mobilisatie. Dat is natuuriyk veel te kort, maar enfin, als tydens den oorlog aan de Vereenigingen van Volkshuisvesting voldoende Bteun van Ryk en Gemeente wordt verleend, kan gezorgd worden voor een zoodanige woning-reserve, dat huurverhoogingen din ook prac- tisch geen nut. zullen hebber. Want bijbouwen zal toch het middel biyven. Het is den eigenaar nu verboden, willekeurig do huur te verhoogen, maar by behoudt het recht, huurders er uit te zetten, b.v. uit wraak, als by zyn zin niet kan krygen. Dit is in de wet een leemte, omdat het geknoei van huurders en vooral van toekomstige huurders ln de hand werkt. Het gevaar van uitzettingen is echter opgeheven, indien er geen woningnood meer is. Zeodat ieder begrijpt, dat, hoeveel goeds deze wet ook bevat, zy nog slechts ten deele in een toestand voorziet, die eenvoudig met den dag ergeriyker wordt. Wtj twytel u ulet, of het Gemeente bestuur zal hier een zoodanige com missie benoemen. Deed het dit niet en zouden we een oogenblik meunen, dat het bier zijn plicht voorby zag, we zouden alle by de wet toegestane pogiogen, tot beroep by Gedeputeerden toe, aanwenden, om hier een huur- commissie te kragen. Want noodig is het hier zeker. Helder, 26 Maart 1917. a. w. michkls Tit Stockholm wordt aan den „Lokal Anzeiger" geseind, dat een groot aantal buitenlanders thans Rusland verlaten hebben en in Zwe den zyn aangekomen, omdat zy van het standpunt uitgaan, dat de tegen woordige gebeurtenissen slechts het begin zyn van nieuwe rampen. Zelfs de yve.'igste vrieadeu van Rusland en de Entente twyfelen aan de moge lijkheid, dat de revolutionnairen een afdoende organisatie tot stand zullen brengen; zy beweren, dat oveial duideiyk het begin van ean ontbin ding merkbaar ia. Hot staat vast, dat by de onlusten te Petrograd 8 Engelschen en één Deen doodgescho ten werden. Het getal der gedooden wordt op 29.000geschat; de officieele opgaven vaD 2000- worden als ge heel onjuist aangegeven. Verder zouden in verschillende deelen des Ryks, o. m. in Litthauen, de Oekraïne en in Koukasie bewe gingen begonnen zijn om deze landen een vérstrekkende autonomie te ver- leeuen. Hoe de toestand is in Tur- kestan, is nog steeds niet bekend. Volgens een telegram van generaal Koeropatkin had de inlandscbe be volking der Sarten en Turkomannen in het geheim vertrouwde personen naar China en Bokbara gezonden, die waarschynlijk een gemeenschap- peiyk optreden zouden voorstellen. De Emir van Bokhara, een oude vriend en aanhanger van den ex- Tsaar, zal waar8chyniyk het tijdstip gekomen achten om een van Rusland oaafbankelyk Midden-Aziatisch Ryk op te richten. De aanwezige Russische troepen zijn niet sterk-genoeg om deze tegen Rusland gerichte beweging te onder drukken. De Russische inwoners zouden dan ook reeds uit het land vertrekken. Van het Westelijk front Paiys, 24 Maart. Communiqué. Ten Noorden van de Somme sloegen wy den vyand tot aan den zoom van Savy terug. Tusschen de Somme oq de Oise zetten de Pranscheu hunne vorderin gen voort en wierpen den vyand een kilometer ver terug ten Noorden van Grand Serancourt en van Gibercourt. Zij bezetten voorts den Westelyken oever vau de Oise en de voorsteden van la Fère tot Noordeiyk vanVan- deuil. Twee buitenforten vanlaFèrs vielen iu handen der Franschen, die ook, ondanks de overstrooming, op den Ooateiyken oever van deAilette vorderingen maakten. Parijs, 25 Maart. Van de Somme tot aan de Aisne zetten wij de offen sieve beweging voort. De vyaod bood hevigen tegenstand maar werd overal teruggedrongen met zware verliezen. Tusschen Somme en Oise drongen wy den vijand uit de belangryke stelling Castres - Easigny le Grand hoogte 121 (ton Zuidoosten enkele K.M. onder St. Quentin); een hevige 'Duitsche aanval werd door onB vuur gebroken. Ten Zuiden van de Oise bereikten wy Folembray—Concy-Ie Chateau wij breidden onze terreinwinst uit ten Noorden van Soissons en sloegen twee tegenaanvallen af. In den loop van den nacht maakten de Franschen opnieuw vorderingen ten Noorden van Grand-Serancourt in de richting St Quentln. Tusschen de Somme en de Oise verliep de nacht rustig. De gisteren gemaakte krijgs gevangenen behooren tot zeven ver schillende regimenten. OpdenOoste- ïyken oever van de Ailette woDnen de Franschen aanmerkeiyk terrein ten ZuideD van Obauny, waar zij hun stellingen versterkten, evenals in het gebied ten Noorden van Soissons. Parys, 26 Maart. Tusschen Somme en Oise hebben de Duitschers in den loop van den nacht by herhaling huo aanvallen op het front Essigcy (le Grand)- Benay hernieuwd. Al die pogingen zyn gestuit. Ten Zuiden van de Oise hebben ie Franschen hun opmarsch voortgezet. De Franschen hebben hun patrouil les voorby Folembray en bezuiden betbosch van Couchy voorultgestuwd. LondeD, 26 Maart Vanochtend hebben wy het dorp Lagnicourt be noorden Bapaume aan den weg naar Kameryk aangevallen. Wij maakten 80 gevangenen en namen een ma chinegeweer. De vyand deed vanmid dag van het Oosten en Noordwesten uitforache tegenaanvallen, maar werd verdreven. De derde aanval, die in het open veld in ons geschutvuur raakte, kon zich niet ontplooien. Een bomaanval in den nacht op een Engelschen post benoorden Beau- metz lez-Oambrai gedaan, is afgesla gen. Beriyn, 26 Maart. In het heuvel land ten ZW. van St. Quentin ruk- !en onze troepen op tegen over de Somme en het Crozatkanaal voor uitgedrongen Franache strydkrachten en brachten hun in een hevig ge vecht sterke verliezen toe. Honderd gevangenen en verscheidene machi negeweren en een infanterie-kanon ztin binnengebracht. Ten O. van het Ailetti gebied en tegen de linie Leuilly-Neuville braoht de vyand groote afdeelingen van verscheidene divisies na levendig artillerie-vuur ten aanval tegen onze vooruitge schoven afdeelingen, die op eökele plaatsen den driemaal opdringenden vyand met verliezen afsloegen. By Craonelle, ten N. van de Aisne, mislukte eeu voorwaartsche bewe ging van de Franschen in een gevecht op korten afstand. Vin hst Russlseh-Turksohe gevachtatarrein. St. Petersburg, 26 Maart. In de richting van Hanikin hebben wy het lort Kalaitsja-Chive bezot. Do Turken handhaven zich op de hoogten by Wiantaga. Op de rest van het front vuur- wissellbg. Da duikboot- on mljnoorlog. Uit Berlijn wordt d.d. 26 Maart gemeld: Behalve de reeds in den loop der maand Maart gepubliceerde scheepsverliezen hebben onze duik booten in de laatste dagen tot zinken gebracht: 25 stoomschepen, 14 zeil schepen, 37 visschere vaar tuigen, mot 6en inhoud van 80.000 reg. ton. Op 9 Maart werd door een onzer duik booteu in het Engelsche Kanaal een tweedekker door kanonvuur vernie tigd. Onder deze schepen waren 9 Engelsche stoomschepen, waarvan 8 bewapend, 15 Engelscho trawlers, 12 Fransche zeilschepen, 16 Franscho visschorsvaartuigen, 1 Italiaansch stoomschip, 8 Ncorsche stoomschepen, 1 Noorsch zeilschip, 2 Amerikaan scha stoomschepen, 1 Spaansch stoom schip, 1 Nederlandsch stoomschip (de „La Campine") en 12 schepen waarvan de nationaliteit by den nachteiykeq aanval niet kon worden vastgesteld. Voor zoover bekend zyn in boven genoemde schepen ongeveer 340001. kolen, voornameiyk voor Frank; yk bestemd, 3000 t. petroleum, 8000 t. erts van Huelva naar West-Hartle- pool op weg, 3800 t. graan, 9900 t. levensmiddelen en in de visschers- vaartuigen ean hoeveelheid visch vor ï'etigd. Esn Duitsche kaper In de Stille Zuidzee. Stockholm, 26 Maart. Biykens een bericht uit Dalni aan de „Roeskoje Slowo", hebben de Japansche kruisers, die jacht maken op een Duitscben kaper in de Stille Zuidzee, hem nog niet te pakken kunnen krygen. De verzekering premies in San Fraccisco, Japan, Wladiwosiok, Seattle en Dalni zijn tot 10 k 13 gestegen Een Duitsche terugtocht In Elzas? Men schryft uit Zurich d.d. 23 dezer aan den N.R Ct. Uit oen brief van een zakenman uit Mülhaii3en blijkt, dat de Duit Rchers sedert eenige dagen bezig zyn met de ontruiming van die stad. De verschillende beambten en arbei ders derplaatsel. bedryven zijn reeds naar elders vertrokken. Uit de fabrio- ken zyn de machinerieën weggeno men. De bevolking trekt grorp<*gewys naar het Zwart o Woud. Behalve het gebied van Mülhausen is heel de Badensche Rycoever en de kreits Laufenburg tot oorlogszone verklaard. Men verwacht algemeen, dat hier ovenals aan de Somme het Duitsche front zal worden teruggenomen. Dat zou dus het resultaat zjja van het onafgebroken hanteren der zware Fransche artillerie, die vooral in de laatste weken de Duitsche ïynen dag en nacht bestookte. Zoo hovig was dikwyis het vuur, dat in de noorde- lyke kwartieren van Bazel vensters en deuren rammelden, en de bevol king niet kon slapen. Van do Zwlt- serscbe grenzen komen berichten in de kranten. Het zyn brieven van soldaten, die in geen jaar cp grens wacht hadden gestaan, en nu geheel onder den indruk zyn van de .uit breiding, die het artillerievuur ge kregen heeft. Tegeiyk komt het bericht, dat de bevelvoerende generaals in het land van Beieren sedert eenige dagen alle bronzen kerkklokken opgevorderd hebben. Het is voor de katholieke bevolking esn zwaar offer, als men bedenkt, dat b.v. de kleine grensstad Landshut met 22.000 inwoners niet mii.der dan 29 kerken en kapellen heeft, die nu alle met stomheid ge slagen zullen wordén. Wel heet het in de verordening, dat klokken van historische beteekenis van de inleve ring zyn vrygesteld, doch daarmede zullen ten hoogste enkele middel- eeuwsche klokken van Munchen en van andere steden gespaard biyven. Print Frltdrloh Karl, de vliegenier, die in Frankryk moest dalen, omdat hy gewond was, biykt een kogel in de maag te hebben gekregen. Na een operatie is een lichte verbetering in zyn toestand gekomen. Verscherpte blekkide- denkbeelden. Naar uit Londen werd gemeld, zou in het Eogelsch lagerhuis een voorstel gedaan worden tot nog scherpere doorvoering der blokkade. In het vooistel, ingediend deor commander Bellaira, een Marinedeakundige van de jongere school, wordt opgemerkt dat Buitschlaud zich zelf in de positie heeft gebracht van een „outlaw" onder de naties en dat nu de tijd is gekomen om een nieuwe Euro- pe6sche leer vaBt te stellen en door te voeren n.1. deze, dat geen voor raden over zee mogen gaan uit of naar het gebied var. DnitBchland en zijn bondgenooten. In de motie wordt dan verder verlangd, dat de voor raden voor de neutrale Europöesche landen moeten worden geraDtseeneerd zoo dat de handel met Duitschland en zyn bondgenooten in artikelen in de Orders of Couneil genoemd geheel en al onmogeiyk moet worden. In een later bericht wordt even wel medegedeeld, dat in het Lager huis de afgevaardigde Meux de vraag stelde, of hot oorlogakabiaet de tegen woordige blokkade-politiek nog eens overwogen had en te dien opzichte tot. eenige beslissing was gekomen. Bonar Law antwoordde„Ja. Het kabinet heeft met zyn maritieme raadslieden het geheele blokkade- vraagstuk nog eens overwogen en is tot het resultaat gekomen dat het tegen woordge blókkadestelsel in prin cipe juist is en wat de uitvoering betreft, in do praktyk voldoet. De berichten die wy omtrent Duitschland ontvangen schijnen deze opvatting te bevestigen. Da Vereenigde Staten en Duitichland. Parjjs, 26 Maart. Een telegram uit Washington aan de „Petit Parisien" meldt, dat het in den grond boren van het stoomschip „Healdton", waarby zeven Amerikanen omkwa men, ln 't heele land een heftige verontwaardiging tegen Duitschland heeft gaande gemaakt. In alle staten aan de Oostkust worden vergade ringen belegd. De overheid en par ticuliere lichamen nemen maatre gelen tot een krachtige voorbereiding op militair gebied. Over de medewerking van Amerika aan den oorlog ter zee en op indus trieel gebied doelt een telegram uit New-York aan de „Matin" de vol gende byzonderheden medeDe Ver eenigde Staten zouden terstond al hun havens voor de oorlogsschepen der bondgenooten openenzy zouden hun marine werven ter beschikking van de bondgenooten stellen; de Vereenigde Staten zouden aan de bondgenooten verzoeken hun te ver- oorlooven een vlootbasis op de Engel sche of Fransche kust té vestigen. Da Vereenigde Staten zouden aan bieden een onbegrensde hoeveelheid munitie en oorlogsmateriaal aan Rusland te leveren en daar het ver voer van verzekeren tot aan Wladi- wosL k oe. PLAATSELIJK NIEUWS Hr. Ms. „Holland". Hr. Ms. „Holland" is 26 Maart van Vlgo vertrokken. De „Gelderland". Gisteren is de „Gelderland" van Vlissingen vertrokkt o, gesleept door do sleepboot. „Seine", en des avonds in den Nieuwen Waterweg aange komen. Hedenmorgen zou do reis naar Nieuwediep worden voortgezet, waar voor de sleepboot „Hercules" daar been is vertrokken tot het verleenen van eveutueele adaiatentie. De „Gelderland" Wordt eerst tegen den avond s'hier verwacht. Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven. De Kamer van Arbeid voor de Bouwbedry ven alhier, zal vergaderen op Donderdag 29 Maart e.k.. des na middags 8 uur ln een der lokalen van het Raadhuis. Stukken voor die vergadering kun neu worden ingezonden by den Voor zitter, by een der leden of by den Secretaris, ©iikatraat 45. Do hoer Joh. Brands gehuldigd. De heer Joh. Brands heeft in den laatsteD tyd met zyn mannen- en gemengde koren populariteit ge kregen. Niet alleen hier, maar ook buiten de gemeente. Nu onlangs weer in Zaandam. Het dubbel mannen- kwartet „Zang en Vriendschap" aldaar viert zyn vijfjarig bestaan en by deze gelegenheid heeft het een natiocalou zangwedstryd uitgeschre ven voor kwartetzang en kleine mannenkoren. Ea reeds de eerste week van dit concours, n.1.11 Maart, behaalde de heer Brands met. zijn solo-kwartet „Zaandam's Vocaal" den eersten prys. Zondag was de derde dag van den wedBtryd. Op dezen dag kwam bet hier ter stede gunstig bekende dubbel mannenkwurtet „Ioter Nos" uit. in de 2e afdeeling met een tweetal vrye -nummers. En dit kwar tet behaalde den 2den prys. Des avonds van dezen dag zong het. militair dubbel maonenkwartet „D. M. V." Deze zangers, die in het begin der mobilisatie in den Helder verblijf bielden, hebben by verschil lende gelegenheden successen behaald, maar daar de mannen werden overgeplaatst naar de Zaanstreuk, ging het kwartet voor den Helder verloren. Niettemin bleef de_heer Brands dlresteur, en dat het kwartet nog op hetzelfde hooge peil staat van vroeger bewees het Zondagavond, toen het den eersten prys behaalde en bovendien in den eerewedstrijd den eerBten prys verwierf met alge- meene stemmen: een verguld zilveren medaille. Dit was de hoogste onder scheiding, welke „D. M.V." te beurt kon vallen. Naar aanleiding van al deze suc cessen besloot het arbeiders-fanfare corps der S.D.A.P. den directeur een serenade te brengen. Ze waren Maan dagavond opgetrokken naards wouing van den heer Brands op de Kerk- gracht en te 9 uur schalden daar ds huldigende klanken van het koper door de gure en donkere winterlucht, 't Was voor den betrokkene een aan gename gewaarwording plotseling die vrooiyke klanken te hooren, die op de anders zoo stille gracht weer- klonken. Toen trad de voorzitter, de heer J. Borkert naar voren en huldigde, in eenige welgekozen woorden den directeur namens do S.D.A.P. Een bescheiden hulde als respect voor het succes, dat in dezen nationalen wedstryd behaald was. Namens de „©peretteclub" felici teerde de heer Van den Bogaerde, terwyi ook Helder's Mannenkoor" ziGh niet onbetuigd liet. De heer Brands, getroffen door deze spontane hulde, schoot in woor den om te bedanken te kort, hoopte echter, dat de arbeiders-muziekverj eeniging zelve eens zoo zou mogen schitteren als dit kwartet. En uft dankbaarheid zong „Inter nos", wier mannen present wa^en, „Als d'avond daalt" (een der nummers van het Zaandamsche concours) luide toege juicht door de talrijke omstanders. Hiermede was de hulde afgeloopen en keerde de Kerkgraoht terug in de rustige rust van den avond. De door'„Inter Nos" behaalde 2e prys zal Woensdag in de etalage van den heer Ruygh, Koningstraat, worden tentoongesteld. Hit ipira-iollstin-oniimbli. Zooals reeds in de „Held. Crt." is bekend gemaakt, komt het opera solisten-ensemble a.s. Donderdagavond eene voorstelling geven in „Casino" van de beide bekende opoia's „Paljas" (muziek van Leoncavallo), voorafge gaan door „Cavalleriaruaticana" van Pieëtro Mascagni. De baten dezer voorstelling komen ten voordeele van de kinderen en weduwe van den stoker le klasse Koendert Buikema te den Helder. Gaarne bevelen wy deze voorstelling bij het Heldersche publiek aan. De beide opera's hebben .eene aanbeveling niet van noode, ze zyn bekend genoeg en het is, hoe vaak men ze ook gehoord heeft, steeds weer een genot naar de prach tige muziek en den heer!yken zang te luisteren. Be artisten echter zullen by de meeaten minder bekend zyn. Eenige pers uittreksels in dit nummer gaven reeds een idee van hun praestaties. De heer Joh. Mastenbroek, die de rol van Canio (in den Paljas) on van Turridu (in de Cavalier ia) zingt, was le tenor van de Gentsche opera en het getuigenis, dat mannen als wylen Joh. Loota en Brandta Buys hem meegeven, spreekt voldoende dan dat wy daaraan nog iets zouden toevoe gen. Natuuriyk kan men geene op voering in grooten styl verwachten zooals in groote concertzalen wordt gegeven, maar men denke toch vooral niet dat het iets minderwaardigs is, dat. hier gegeven wordt. En dan is ook het feit, dat het hier een liefdadig doel betreft, op zich zelf al sympa thiek genoeg om belangstelling er voor te wekken. Artisten maken in deze oorlogsjaren slechte tyden door hoeveel te aangenamer doet het aan, wanneer zy niet ter wille van eigen voordeel, maar om de weduwe van een bloedverwant van een hunner collega's te steunen, hun talenten aan h6t publiek geven. Wy hopen dan ook zeer, dat het Heldersche publiek in grooten getale zal opkomen om daardoor te toonen, dat het de spontaneteit en de gul hartigheid dnzer artisten weet te waardeeren. Kaarten dezer uitvoering zyn te bekomen ln het sigaren maga- zyn van den heor Kokelaar, Kanaal weg, en in de zaal. Movr. Naudin ten Cate - Gèbel. Mevr. Gooszen - Peereboom Voller. Mevr. M. de Boer—Jongkbks. Wy laten hieronder eenige pers 'aeoordeelingen volgen betreffende bovenstaande ensemble, dat Donder dagavond alhier voor een liefdadig doel optreedt in „Casino". Het „Dagblad van hut Zuiden" (Bergen op Zoom) schreef: De heer Mastenbroek is voor ons geen onbekende. Wy genoten vaak van zyn glashelder tenorgeluid in Antwer pen en tydens de mobilisatie trad hij ook hier met zyn ensemble al eens op. Telkens wanneer wy hem hooren en zien in zyne vertolking van dergeiyke werken, worden wy nader tot hem aangetrokken. Wat was hy schoon in zyn smartlied, wat deed hy zijn gehoor medeloven in het zieleleed dat Paljas onderging, doch ook wat was hy in drukwekkend in de wanhoop. Haarlemsch Dagblad. De concertgevers beschikken over buiten gewone stemmlddelende ver schillende voordrachten vonden bij het auditorium de levendigste byval... (Philip Loots). Utrecht's Prov. Stedeiyk DagbladIeder hunner zou aan elk onzer Nederlaudsch6 Opera's tot een sieraad strekkenieder hun ner bezit stem, muzikaliteit, warmte, vuur (J 8. Brandts-Bnys.) Di heer J. Spruit contra da gemaante. Onze lezers hebben Zaterdag ken nis kunnen maken met de polemiek, gewisseld tusschen den heer J. Spruit in den vorm van dagvaardingen en de gemeente Helder, naar aanleiding van den eigendom van een gedeelte Fabriekagraeht, waarin ten behoeve der waterleiding een zinker is gelegd. Hoewel wy eerst van plan waren reeds heden een en ander hieromtrent te zeggen, ïykt het ons, by nadere overweging beter eerst de behandeling in den Raad af te wachten. Wy komen dus te gelegener tijd bio-op terug. Mllltaira Hulsvlljttantoonatalllng. Omtrent de „Militaire Huisviyt tentoonstelling", welke gehouden zal worden op 12, 18, 14,15, en 16 April zy meedegedeeld dat door de Ten toon stellings-Commisaie pryzen be schikbaar gesteld zullen worden be staande uit kunstvoorweipen en boek werken ter keuze van de pryswinners. By genoegzame deelname stelt de Opperbevelhebber van Land- en Zee macht een zilveren en twee bronzen medailles ter beschikking. Band van actlaf dianenda Onderofflciaran-machlnedrljvar an -atakir „Voerwaarta". In de vergadering van de afdeeling „Helder" van deu Bond van actief dienende Onderofficieren en -stoker „Voorwaarts" werd de volgende motie aangenomen De vergadering van de afdeeling „Helder" van den Bond van actief dienende Onderofflcieren-machine- dryver en -stoker „Voorwaarts" bij de Marine, byeen op 28 Maart 1917, gehoord de uiteenzett ing bet reffende de bespreking der soldyregeling van het machinekamerpersoneel by ge legenheid der openbare behandeling van hoofdstuk VI der Staatsbegroo- ting van 1917; overwegende, dat volgens de ver klaring van den Minister van Marine ds traktementsregeling van 1918 medebracht eene verbooging der uit gaven met een kleine f700.000; overwegende, dat die kleine 7 ton zoo goed als geheel tot positie ver betering dient van het overige per soneel der Marine en mitsdien van dit bedrag hoegenaamd niets tot verbetering van de positie van het machinekamerpersoneel is gebezigd overwegende voorts, dat ook de positie van het ongehuwde deel van dat personeel ln alle opzichten is verslechterd van oordeel, dat eene herziening van de soldy van het personeel der Marine, waarby zóó weinig rekening is gehouden met de belangen van het machinekamerpersoneel, een der- geiyke handeling tot gevolg moet hebben het verwekken vaneenslech ten geest, gepaard gaande met een groot verloop onder dat personeel van oordeel verder, dat in het belang van de Marine zelf aan dezen misstand zoo spoedig doeniyk een einde dient te worden gemaakt door eene grondige herziening ea een daarmede gepaard gaande verhooging der soldy van bet machinekamer personeel spreekt haar diep ge voelde teleur stelling uit over de afwyzende hou ding van den Minister van Marine ten opzichte van iedere verbetering in de positie van dat personeel draagt het hoofdbestuur desniet tegenstaande op daartoe met kracht te biyven Ijveren, deze motie op te zenden aan den Minister van Marine en zooveel mogelyk te publiceeren. Brengt ten slotte dank aan H.H. Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die de belangen van ons personeel hebben verdedigd. De directeur van het postkan toor brengt ter kennis kan belang- stellennen dat op aanvraag aan het loket postzegel verkoop kosteloos ver krygbaar is vlugschrift no. 2 betref fende den postcheque- en giro dienst. Haring. Zaterdag werden alhier aangevoerd 10 tal haring, prys f12 k f18 per tal. Maandag werd geen haring aan gebracht BINNENLAND. Onza scheepvaart. De stoomschepen „Woudrichem" en „Veerhaven", geladen met respec tievelijk 4200 en 4600 ton maïs, zyn behouden bier te lande aange komen. ■a alschan dar Engeltcha regiering, an onza Schaapvaart. Uit Rotterdam wordt aan „do Telegraaf' gemeld Ten gevolge van het feit, dat Enge land opnieuw het aandoen der Neder- landsche vaartuigen van een Engel sche haven heeft gelast en het onderzoek te Halifax weigert, ligt het geheele scheepvaartbedryf weder om stil. In reederskrlngen alhier wordt alle hoop echter nog niet. opgegeven, dat men alsnog een oplossing zal vinden. Wy vernemen uit goede bron, dat de onderhandelingen met Engeland nog steeds worden voortgezet. Ean Nadarlandsaha trawlar getorpedeerd. Een Wolff-bericht uit Kopenhagen meldtEen reddingboot met de twaalf man sterke equipage van den Neder- lar.dschen vischtrawler.TresFratres" (2971.) uit IJmuiden, is Zondagvoer middag aan den vuurtoven van Haast- holm, aan de Westkust van Jutland, gelandde trawler was op 28 Maai t des voormiddags door een Duitsche duikboot in den grond geboord. De „Tres Fratres", Y. M. 194, be hoorde aan de N. V. Ned. Stoomv. Maatschappy, directie |L. Groen te IJtnuiden. Door aan ondarzaaBr aangevallen. De gisteren van de viaschery te IJmuiden 1 eruggekeei de stoomtrawler Y.M. 10 „Jacqueline Claslna" rappor teert door een onderzeeör te zyn aangevallen. De duikboot loste twee schoten kort achter elkaar in de richting van den stoomtrawler. On- middeliyk gaf de schipper twee zyner mannen last, met hem naar boord van den onderzeeër te roeien om den commandant de scheepspapieren te doen inzien. Men roeide in de richting van de inmiddels dichterbij gekomen duikboot, doch deze dook plotseling ondor en liet zich niet meer zien. Biykbaar had de commandant zijn vergissing ingezien, zoodat bij inzien der papieren overbodig vond en, om tyd te sparen, er maar vandoor ging zoBder zich bekend te maken. Natio naliteit heeft men niet kunnen ont dekken, daar geen vlag op het vaar tuig word waargenomen en de ▼isschers te ver van de duikboot verwijderd waren om een nummer of iets dergelyks te kunnen op merken. Men vermoeijt echter dat het een Duitsche duikboot was. Ean achaapiongaluk. Het pantserschip „Gelderland", van Vlissingen naar Nieuwediep, gisternacht den Waterweg binnen gekomen, gesleept door de „Seine" en „Blankenburg", is te Hoek van Holland gemeerd, daar de matroos Jan van Gelder van de sleepboot „Seine", op reis door het breken van den tros is doodgeslagen en over boord getallen. Dultsch schip gestrand. Van Ameland wordt aan de „N. Rott. Crt." gemeld Het Duitsche stoomschip „Cares" is gisteren gestrand op bet Bovenrif, N.W. van Ameland. Ds bemanning, uit 19 koppen bestaande, weigert het schip te verlaten. De „Ceres" is ge laden met kolenze komt van Rotter dam en is bestemd voor Stockholm. Vermo»deiyk is het schip verloren. Qaan ragaarlngsvarkana. De directie van het Ryks Centraal Administrratiekantoor voor de Distri butie van Levensmiddelen bericht aan de gemeentebesturen, dat tegen 2 April nog geen regeerlngsvarkens 7erkygbaar worden gesteld, daar door tal van gemeenten onvolledige op gaven zyn verstrekt. Voorloopig wordt voortgegaan met de levering van gezouten varkens en vleesch. Eat haring. „Er zyn nog 200.000 kantjes haring in Holland, waarvoor men op het oogenblik geen afzetgebied weet," zegt de „Visachery Courant." Naar aanleiding van deze mede deeliDg zegt de „Van Dag tot Dag"- sohryver in het „Hbld.": „Twee honderdduizend kantjes ha ring, dat zyn ongeveer honderden veertig millioen stuks haring, welke hier onverkocht liggen! Onverkocht, in het land 't welk zoo zeer goed en goedkoop voedsel noodig heeft, in het land, w&ar hon ger op toch ten gehouden zyn. Matig vet rund vleesch beeft 18% eiwit en 5% vet. Gezouten haring heeft 18% eiwit en 21% vet. Een gezouten haring kost den particulier 4 ct., een bokking 6 ct. Een pond baring of bokking komt op nog geen 50 ct., een pond rundvleesch op ongeveer het dubbele. Waarom eten de Nederlandera geen hariDg? Weten zy wel, dat de haring, een etmaal in het water geweekt, heeriyk gekookt en ge bakken ban worden? Dat by deryst dit een uitstekend, smakeiyk voedsel is, dat het gemis van aardappelen en vleesch doet vergeten? De Nederlanders weten dit niet." Wy merken hierby op dat de proef die indertijd genomen werd met de verspreiding van onzen verscben haring over het geheele land toch wel geslaagd is. Laat men dit ook dit jaar doen. Alom in het binnenland werd de haring gretig gekocht, 't Volk begreep dat het voor luttel centen een goed voedsel kon krygen. Zelfs op de kleinste dorpen was de aangevoerde haring direct verkocht was de vraag steeds grooter dan het aanbod. Daarnaast kunnen we nog gezouten haring en bokking bul gebruiken. PLAATSELIJK HIEUWS Bij hel. heden te 's-Gravenhage gehouden examen slaagden voor het Machinistendiploma A de heer R. dè Jong en voor derden stuurman groote stoomvaart, de heer J. Schol. Uit hst Pelitlsrapport. De koetsier A. N., die des avonds te 11 ure by aankomst van den sneltrein aan het station alhier door de Politie werd aangehouden wegens verboden vervoer van aardappelen, bleek nog 14 dagen hechtenis te moeten ondergaan en is na verboor inzake bovenbedoeld verboden ver voer den volgenden dag naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht tot het ondergaan van zyn straf. Door don tamboer G. aan boord van Hr. Ms. Wachtschip is aangifte gedaan dat uit een broek van hem aan boord van genoemd schip eene portemonnaie mek f 28.50 ia ont vreemd. Tefi 11 ure Zaterdagavond werd politiehulp ingeroepen, in een café aan de Zuidstraat, alwaar twee genie soldaten den bezoekers last veroor zaakten en weigerden hunne verte ringen te betalen. Zy bleken evenwel reeds weder vertrokken te zjjn en werden op straat aangehouden, waar na de oen als benuoiyk beschonken ip arrest werd gesteld en de andere aan eene militaire patrouille overge geven. Tusfchen de steenen glooiïcg van de Binnenhaven is door een jongen eene oude vergane portemonnaie ge vonden, waarin een bankbiljet van f10 en een stuk van een dergeiyk biljet, beide half verweerd. Vermoe deiyk is dit de portemonnaie met inhoud, verledeu jaar door een schip per verloren, waarnaar terzelfder plaatse door hem v nichteloos ge zocht is. GisterenavoEd ten 6% uro ont stond vóór het logement van K. aan de Vyzelstraat een groote volksop loop, wegens ruzie van zich daarin bevindende logeergasten, waarby de logementhouder door een van hen werd mishandeld. D9 politie maakte aan een en ander een einde. Uit het pakhuia van doD onder strandvonder, aan de Artilleriestraat alhier, ia in den afgeloopen nacht eeno party van plm. 90 Kilogram rubber gestolen. Voetbal. H.F.C. I—Z.F.C. I 0-2. Burgerlijke Stand v. Helder. Van 24 tot 26 Maart. BEVALLENJ. van Baaron geb. Raven, z. G. B. Hoogenbosch geb. Noordeloos, z. G. Schuurmans geb. de Jong, d. A. H. Vinkegeb. Bruljn, z. K. Vreeswijk geb. Grasman, d. M. E. van Dieat gob. Ekatop, a. OVERLEDEN: Tb. J. Ksfiw,64j. Hit Livinsmiddelen-biiriaii maakt bakand: dat «an af WOENSDAG 28 MAART tot aa matVRIJDAG 30 MAART voor Lovonsmiddalon behooren te worden ingeleverd aan hat Dlstrl- butia-buraau Ksrkgracht. By de inlevering van den omslag zal moeten worden -voldaan een be drag van tien cents, zijnde de kosten van het nu gebruikte Bon boekje en van het nieuwe, dat evenals het vorige door middel van de post zal worden bezorgd. De aandacht wordt gevestigd op het feit, dat niet-inlevering van den omslag vertraging of niet ontvangen van een nieuw bonboekje tengevolge heeft. CORRESPONDENTIE. Mej. P. E., te Rotterdam, Tb. de B. de Steeg en de heeren A. K. Az. te Amsterdam, en L. S. W. te Wil lemstad. Het abonnement kost voor buiten de stad f 1.—de prys van f 0.75, die in een vorig nr. stond afgedrukt, ia foutief, en bereids her steld. Aan mej. Th. de B. eD den heer A. K., die postwissel van 75 ct. zonden, wordt verzocht nog 25 ct. te zenden. C. T. V., Eemnes - buiten, K. v. d. S. te Warmond, L., Pletterystr., den Haag. Verzoeke nog 26 ct. te zenden voor Uw abonnement. Adm. Held. C t. AGENDA. Eerste Heldersche Bioscoop. Kanaal weg. 112. Hoofdnummer Se Vampiers, 1ste weekDe ring; des doods. Cinema Palace. Binnenhaven 2. 2 Hoofd- nummeia: Zijn inspiratie en Zogar, de getrouwe bediende. Witte Blescoop. Koningstraat. Hoofd nummerDe nacht der wrake. Ta v e.n.u.-Bioscoop. Spoorgr. 2 Hoofd nummers: De geschiedenis van een wees en Doodsvijanden. 29 Maart. Opera Solisten Ensemble. Weldadig- heldsToorstelllng in Casino, 8 unr. VISSCHERIJBERICHTEN. Aangebracht te Nieuwediep: 21 Maart. Door trekkers10 tal haring, per tel f 12.- a f 18.- deor garnalenvisschers: 1476 K.O. fekookte garnalen, per K O. 89 b 40 ct.; 6 mand lelne schol, per mand f 10.—6 mand scharren, per mand f 4.- door 16 korders: 6 tot 16 mand kleine schol, per mand 112.-1 tot 4 mand schar ren, per mand f4.— 96 Maart: Doortkorder: 6mandklelne nchol, per mand f 10.-, 4 mand scharren, per mand ?4.-; door gtrnalenvi-scheia928 K-G. ge kookte garnalen, per K.G. 43 a 46 ct. 27 Maart, TJU. 0 uur. Klets.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2