LDERSCHECOURANT GEMEENTEHUI VJUI IELIEI. No. 4756 DONDERDAG 26 MAART 1917 45# JAARGANG Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt béleeftT verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldersohe Cou rant, Zondagsblad en Modeblad lste kwartaal 1917 te willen over maken per postwissel of aan poBt- zogels vóór 8 April a,a., zullende anders daarover per pestkwitantie warden beschikt met verhooging van dispositiekosten. Asngtêitn, door de verhoogde in- T9 tarieven van it post, thans met oents verhoeging inplaats van 6 meet teerden beschikt, raden wij onzen aboané's, in hun eigen belang aan, ons het bedrag zoo spoedig mogelijk tootezanden. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2Va cent te warden beplakt. De abonnementsprijzen van ons blad en zijne premie-uitgaven, zijn Heldsrstha Courant: franco par post f 1.00, Buitenland f 2.— Zondagsblad franco par post f0.621/,, Buitenland f 0.86 Medeblad franco par past f0.65, Buitenland f 1.10 De Isgerbtrlthten van 26 en 27 Maart. Van hot W e 31 e 1 ij k front. Do achterhoede gevechten der Duit- p-chera, hoewel dikwijls met groole krachtsinspanning gevoerd, maken nog niet den indruk hot Toorspel te zijn van een grooten slag. Wel maken do Pransche en Eogelscbe berichten molding van verwoede pogingen der Duitschers om eenmaal ontruimde punten te hernemen, doch het is waarschijnlijk dat deze betrekkelijk zware tegenaanvallen goeu ander doel hebben dan de overige door de Duit schedokkingstroepen getoerde strijd, nL het ophouden van den opmarsch der geallieerden. Eenige aanwijzing, boeter de terug tocht zich zal «itstr«kken is nog niwt te vinden. Wij moeten ons dus to vraden stellen met de berichten over da vorderingen dor geallieerden, en do Sultscho legerberiehten, die het verloop van den strijd weergeven, •ioch do plaatsaanduiding aan do Franschen en Engelschen overlaten. Do geallieerden hebben de laatste dagen weder flinke vorderingen ge maakt. Tollens het avendcommuni- qué van 26 Maart schoten de Fran schen flink op in hst bosch van Coucy, ten Z. van de Oise. Folembray en La Feuille, werden bezet. Ten N. van Soiasons werden in de streek van Vregny vorderingen gemaakt. Het communiqué van den 27sten meldt verderen voortgang dezer operaties. Het Noordelijk doel van het bosch van Ooncy werd geheel bezet. Ten Zuiden van hot bosch werd in een nachtelijken aanval 't dorp ConcyleChateau, dat door de Duit schera krach tig werd verdedigd, bazet. De Duitschera werden over de linie Nansis-Sirvais [een linie ten O. van St. Gabain (Z. van La Fère)] terug geworpen. In de streek ten N. van Soissons moesten do Duitschers evoneens terugtrekken. Het zoolang mogelijk door hen vastgehouden steunpunt ton N.W. van Margiral werd door du Franschen genomen. Ten Z. van St. Queütin trachtten de Duitschera de linie Essignyle- Grand-Benay te hernemen. Hunne aanvallen werden echter afgeslagen. Ook de Ecgelschen behaalden W6der eecige vocrdeelen. Ten N.O. van Bapaume verdreef de cavalerie de Duitachersuitde dorpen Longavesnes, Lieramont en Bgnancourt, die daarop door de infanterie werden bezet. Een aantal Duitschera werd gevangen genomen. De aanvallen tegau Beaumetz les Cambrai werden door de Duitschera voortgezet. Een post ten N. van het dorp werd door hen vermeesterd, doch spoedig daarop door een tegen aanval der Eagelschen hernomen. Db Duitsche berichten van 27 Maart melden eveneens dat de terugtocht voortduurt. Ten O. van Vaulx-Vrau- court viel een hoogte in handen der Engelschen. Bij het dorp Roisel werd hen echter een boerderij ontiomen. Het dorp Roiiel, dat tijdelijk weder door de Duitachers was bezet, werd na oen aantal vergeefeche aanvallen door de Franschen heroverd. Het terugnemen der dekkingslinie tusschen' de Oise en Coucy le-Chiteau wordt in de Buitache berichten be vestigd, onder bijvoeging van de mededeeling dat dit geschiedt om een dreigende omvatting to voorkomen. Van d9 gevechten ten N.O. van Bv paume wordt geen uitslag gemeld. Ia plaats van hst den laatsten tijd gebruikelijke „dekkingstroepsn" of „achterhoeden", spreekt het luitpche legerbericht thans van gevechten op voor pos ten linie. Be tyd zal loeren of dit slechts een toevallig heid ie, of dat hieraan meerdere be- teekenis moet worden gehecht. Op het O o s t e lij k front hebben de Duitschers eenig voordeel behaald. Op den Westelijken oovor van de Sjtaara werden de tusschen Darowo en Labussy liggende Russische stel lingen bestormd, B00 man werden govshgën genomen, 4 machinege weren en 7 mynwerpbrs werden buit gemaakt. Op andere punten van het front, o.a. bij Baranowitschi en bij Smorgon werden met succes-over vallen uitgevoerd. Aanvallen der Russen ten W. van Luck en bij Brzezaöy werden afge slagen. Het Russische communiqué van den 27sten erkent den tegenslag aan den Sjtsara. De Duitschers onderna men twee aanvallen. Bij den laatsten maakten zij gebruik van gassen en dwongen zy de Russen in O.-richtiDg terug te trekken. In verband met de veronderstel lingen die gemaakt worden over den terugtocht der Duitschers in het Westen, komen de laatste dagen steeds berichten naar voren over een voorgenomen offensief der Duitschers in het Oosten. Ten deze worden 2 onderstellingen gemaakt, n.1. een offensief t6gen St. Petarsburg en een tegen hst zuidelijk deel van het Rus sische front. In hoeverre aan deze meeningen waarde is te hechten, weet men nog niet uit te maken, ai is het denkbeeld wel aannemelijk in verband met Hindenburg's bekende voorliefde voor het Oostelijk front. Van het Oostenrjjksch-Ita- liaansche front. Van Oostenrijksche zijde wordt dd. 27 Maart gemeld, dat ten Z. van Biglia, in da streek van Qèrz, een overval van de It&liaaDSche stellingen werd ondernomen, die tot resultaat had, dat 9 officieren cn 806 man gevangen genomen werd en 1 machi ne-geweer werd buitgemaakt. Het Itaiiaanscbe communiqué maakt melding van forsche aanvallen van den vijand op hot Juliache front, tus schen de Frigidoen en Dosao Faiti. Eenige schansen werden door de Oostenrijkers bezet, doch overigens werd de aanval afgeslagen. Op het Roe meensche front werd volgens een Duitscb bericht een aan val dor Russen tegen denMagyocos- kam afgeslagen. Duinkerken beschoten. Van Duitseho zijde wordt gemeld, dat iu den nacht van 25 op 26 Maart door een afdeeling torpedobooten d9 inrichtingen van de oorlognhaven Duinkerken van korten afstand met ongeveer 200 schoten werden bestookt. Vijandelijke zeestrijdkrachten werden nergens aangetroffen. De torpedo booten zijn weor ongemoeid binnen- geloopen. De (luikkoet- en mlJnoorlo|. Uit Christiania wordt bericht dat de s.s. .Korens", „Grenmar", (1196 ton) en „Hugin", in den grond wer den geboord. De Noomeho bark „Sirius" (1058 ton) met een lading graan van Buenos-Aires op weg naar Wyborg werd door een duikboot opgeblazen. Hospitaalschip getorpedeerd. Van Duitsche zijde werd dezer dagen een lijstje van gezonken schepen ge publiceerd, waarvan wij in ons vorig nummer een samenvatting gaven. Op deze lijst kwam o.a. voor het hospitaalacüip „Aaturias". Uit Londen wordt thans gemeld, dat de „Astu- rias", (12.002 ton), terwijl het schip alle vooig83chreven lichten op had en van alle Roodo KruiateekeneD schitterend verlicht was voorzien, zonder waarschuwing in den nacbt van 20 dezer werd getorpedeerd. De militaire verliezen bedragen elf ge dood en drie vermist, waarbij een verpleegster en zeventien gewond. Van de bemanning zijn er twintig omgekomen, worden er negen ver mist, waarbij een hofmeesteres &d zijn er twee en-twintig gewond. Engelsche torpedojagers gezonken. Naar de Engelsche admiraliteit meedeelt is onlangs een Engelsche torpedojager in het Kanaal op een mijn geloopen en gezonken. Vier officieren en 17 man werden gered. Dinsdag is nog een torpedojager gezonken na een aanvaring meteen stoomschip. Eén man isomgokotnec. De Vereenlgde Staten en Dultsehland. Het eerste bewapende Amerikaanache stoomschip is in Engeland aangekomen. Het is de „St. Louis", een trans atlantische mailboot, die met een aantal passagiers van New-York naar Li verpool ia overgestoken. Onderzeeërs waren ep deze reis niet gezien. De Vereenigde Staten hebben ge weigerd een herziening van het Pruisisch-Amerikaansche verdrag in overweging te nemen. Da wensch om het conflict met Amerika uit te stellen, spreekt wel uit dit Duiteche voorstel tot onderhandeling. Intusschen wordt ook van andere zijde getracht dezen strijd te voorkomen. Volgens een bericht uit Bern zou de Zwitsersche regeering bemiddelend op willen treden. Binnenkort zouden voorstel len in dien geest van den Zwitaer- schen Bondsraad uitgaan. Intusschen worden de toebereidse len voor den strijd in de Vereenigde Staten voortgezet. Machtiging is ver leend om door werving de vlootbe manning totoorloraterkte, 17400 man, op te voeren. Régimenten van de nationale garde werden opgeroepen voor don federalen dienst. Werven waar oorlogsschepen in aanbouw zijn, worden door troepen bewaakt. Door het Ministerie van Marine zou be sloten z\jn over te gaan tot den aan bouw van 24 torpedobooten meteen snelheid van 36 knoop. De gespannen toestand geeft aan leiding tot allerlei geruchteD, waar van de waarheid nog niet te contro leeren is. Zoo zou te Buffalo een complot ontdekt zijn, hetwelk ten doel had de munitie fabrieken te vermeesteren. In Mexico zou een sterk leger van Duitschers, 160.000 k 200.000 man worden bijeengebracht. Eenenauder zal wel sterk overdreven zijn. Uit hut Engulsiha Lagerhuis. Dl blokkadi-quaiitii. Er is in Engeland een strooming, ,ie de blokkade scherper wil zien toegepast en daarom verlangt, dat dit onderdeel van den oorlog niet langer zal ressorteeren onder het Ministerie van Buitenlandsche Zakon, doch dat dit zal komen onder de regeling van de admiraliteit. Bij de discussies 'over de blokkade, Dinsdag in het Lagerhuis gehouden, werd deze wensch door de afgevaar digden prof. Hewins en kapitein Bellairs ter sprake gebracht. De eerste vroeg of er een stelsel be stond, om de neutrale landen, wat hunne behoefte betreft op rantsoen te stellen en of de regeering in dit opzicht den .raad had ingewonnen van lieden, die deze landen in vol doende mate kennen. Er bestond volgens hem dringende behoefte aan een nieuwe economische gedragslijn. De bestaande handelsovereenkomsten keurde hij af. Kapitein Bsllairs,was van meening, dat er onder de nieuwe wereldom- standighedon dringend behoefte be staat aan een gewijzigde economische politiek en wees op do cijfers welke de „Morning Post" on de „Daily Mail" onlangs gepubliceerd hadden. ~Hij achtte het eena onvriendschappe lijke daad van de Skandinavische regeeringen, om de uitroer-statiatie- ken niet meer te publiceeren. Hij kenschetste al» zoodanig ook de han delwijze der Nederlandsche regeering ten opzichte van gewapende koop vaardijschepen. Ook de afgevaardigde Peto kriti seerde de houding van Nederland ten opzichte van gewapende koopvaardij schepen en verklaarde dat Nederland logischerwijze geene bezwaren kan maken tegen eene scherpere beperking van den invoer van levensmiddelen en veevoedor, zoo het ten opzichte van de gewapende koopvaardijschepen □iet dezelfde houding aanneemt als de andere naties. Lord Robert Cecil, de blokkade minister, bewees aan de hand der statistiek, dat de blokkade zooals die thans wordt, toegepast, wel dogslijk succes had. Hij waea vervolgens op de handels overeenkomsten in zake in- en uitvoer met de neutralen en verzekerde, dat de invoeren van landbouwproducten uit Nederland thans bijna zoo groot zijn als vóór den oorlog. De minister verklaarde, dat de contractsbepalingen nagekomen worden. De uitlatingen van den afgevaar digde Peto over de rantsoeneering van Nederland, alsmede van kapitein Bellairs over het feit, dat, nu alle belangrijke EuropeeBche naties aan den strijd deelnemen, Engeland een nieuwe Europeesche leerstelling zou kunnen verkondigen, (waarbij men natuurlijk geen rekening behoeft te houden met de overschietende „onbe langrijke" neutralen) werpen wel een eigenaardig licht op do opvatting van het recht die in het land dor kam pioenen voor het „recht der kleine naties" heerscht. Nog sterker komt dit uiting in een artikel van de „Daily Mail" over de on7oldoor.de doorvoering van de blokkade. Hierin wordt ge- gd: „De eenige politiek, die ons vol doening kan geven, is, dat van dit uur af belet wordt, dat voedingsmid delen of meststoffen, van welken aard ook, Holland en Denemarken bereiken". (Zie verder pag. 2). BINNENLAND. Tankschip getorpedeerd. Volgens Dinsdagmiddag door de directie van de Petroleum-Maat schappij, „De Corona", onderafdeeling van de Bataafsche Petroleum Maat- sobappü te 'e Gravenbage, ontvangen telegrammen is het tankschip „J. B. August Kessler" der maatschappij getorpedeerd op 40 mijten ten ooBton van StanPoint, Z.W. van Engeland. Het schip zonk echter niot, en kon nog naar Bartmouth worden gesleept. Do 2e -en 4e machinist benevens 4 chineezen worden vermist. De „Princess Melita". De behandeling van de „Princess Melita", heeft, naar wij reeds meer malen mededeelden, onze regeering verwijten van beide oorlogvoerende partijen bezorgd. Van Duitoche zijde werd zij er op gewezen dat het schip geïnterneerd had moeten werden, terwijl de Eogelsche regeeriag wilde dat het schip gewoon in onze wateren was toegelaten geworden. In verband met deze commentaren is het van belang dat de ware toe dracht van het geval bekend wordt. De „Nieuwe Oouraut" is zoo geluk kig geweest daar achter te komen. Volgens dat blad heeft de zaak zich als volgt toe gedragen De gewapende koopvaarder „Prin cess Melita" (blijkbaar tothetnsmen van een proef hierheen gezonden), heeft, zoodra het aan de grens van onze territoriale zee gekemen was, zich gewend tot het daar gestatio neerde Nederlandsche bewakings* schip en gevraagd of het, zooals het was, in den Waterweg zou worden toegelaten. De commandant van het bewakingaschip heeft geantwoord dat hij dit niet kon beslissen, maar dat hij de „Melita" naar den Hoek zou brengen, opdat de autoriteiten aldaar de zaak zeuden uitmaken. Daar aan gekomen, werd de „Melita" aangezegd dat zij als behoorende tot de met oorlogsschepen gelijkgestelde vaar tuigen niot kon worden toegelaten en werd haar bevolen het Neder landsche watergebied onmiddellijk te verlaten, waaraan zij voldeed. De „Princess Melita" is dus gedu- rendo haar gansche eerste verblijf in Nederlandsch watergebied onder Nederlaudsch geleide en bewaking geweest. Zij heeft van het eerste cogenblik af onder rechtatreekech toezicht gestaan en kon derhalve niet gezegd worden (zooals de Duitsche pers doet) in strijd met de Nautrali- teitsverklaring te hebben gehandeld, waarop krachtens art. 3 als straf mterneering staat. Het geval is ook niet te vergelijken met de interneering der Duitsche duikbooten. Wanneer deze in onze territoriale wateren weiden aange troffen en men aan kon toonen, dat dit het gevolg was van averij of gesteldheid der zee worden zy vrij gelaten, gelijk met de aan den mond der Schelde gestrande boot is geschied. Ken dit niet aangetoond worden, dan werd het schip geïnterneerd, zooals met de overige ondorzeeSrs het geval was. De N. Roti. Crt. voegt aan deze mededeelingen do volgende opmer king too: Het is ons alweer onbegrijpelijk dat van regeerlngswege (In casu van wege het dep. van Marine) het Ne derlandsche en buitenlandsche publiek van deze voor ons alleszins bevredigende toedracht onkundig is gelaten. Dag aan dag moeten wjj in de Duitsche pers lezen dat ons land in het geval van de* „Melita" zyn neutraliteitsplicht heeft geichoudeu. Een afdoende feitelijke weerlegging van deze verontruttende beschuldi ging heeft Marine in de hand. Maar het land mag het niet weten het is „ambtsgeheim". Zijn de officieele mededeelingen, welker aankondiging eenigen tijd geleden op een betere regeerings- publiciteit deden hopen, bij sommige departementen na een wel zeer kortstondige praktijk, al weer afge schaft Petroleumgebrsk. De „Pure OilCompany of Holland" heeft aan haar afnemers de volgende circulaire toegezonden d.d.27Maart: Wegens hst torpedeeren van hst stoomschip „Healdton", dat met. eene lading petroleum van ongeveer acht millioon liters, van Amerika naar Nederland onderweg was voor onze maatschappij, zijn onze voorraden zoowel te Rotterdam als te Amster dam, die door den ongeregelden en zeer vertraagden aanvoer reeds zeer gering waren, thans uitgeput. Wy kunnen daarom tot onze spijt voor- loopig van geen dezer plaatsen af leveren, zoodat alle nog niet uitge voerde orders als vervallen worden beschouwd. Zooals vanzelf spreekt doen wy wat wij kunnen om zoo spoedig mo gelijk in het gebrek te voorzien, doch hiermede gaat natuurlek eenige tijd hoen. Wij hopen B binnenkort hierover nader te kunnen berichten. Prins Hendrik naar Oost-IndlB. Naar wij vernemen, koestert Z. K. H. Prins Hendrik het voorne men, onmiddellijk na don oorlog een reis te maken naar Ned. Oost-Indiö. Zorg voor do toskomst. Door den Minister van Oorlog wordt overwogen of het megelijk is om vesting-wallenoefenings-terreinen, breede bermen van militaire wegen enz. geschikt te ïuuken voor het verbouwen van aardappelen. Die >ronden zouden dan kunnen worden jescbikbaar gesteld aan gehuwde militairen of desnoods aan burgers. Inbraak in eon postkantoor. Maandagnacht heeft een brutale diefstal plaats gehad in het post en telegraafkantoor te IJmuiden. Omstreeks half vier zyn een paar per sonen het gebouw binnengedrongen eu hebben den militair, die in een der lokalen voor de onderlinge tele foonverbindingen der militaire posten aanwezig is en even ingeslapen was, gebonden. De militair probeerde ech ter door luid roepen den kantoorbe diende, die zich in een ander lokaal ter ruste had gelegd, to wekken,doch inmiddels sloegen de dieven hun slag en gingen juist met den buit er van. door, toen de kantoorbediende te hulp snelde. Bij ouderzoek is gebleken, dat een bedrag van ongeveer f 125, alemede eenige mappen met postzegels vermist werden. Van de daders geen enkele aanwljziging. Bij nadere informatie ia gebleken, dat eon uur véór de in val een man een gefingeerd telegram had aangeboden, vermot delijk met het doel poolshoogte te nemen tan het in het kantoor aanwezige perso neel. Een besteller is toen met het telegram, dat 7eor een nabijgelegen plaats bestemd was, op weg gegaan waarna de dieven vr(j spel hadden. Vergadering van Blnsdeg 27 Mairt 1917. Afwezig de heeren Van Breda en Verfaille. De notulen der vorige vergadering worden, na een enkele opmerking en rectificatie van den hoer Zondervan, goedgekeurd. Aan de orde: Ingekomen stukken en mededeelingen. Berichten van aanneming der be noeming van a. F. Dekker, als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs b. J. van der Valk, als leeraar in de wiskunde aan de Zeevaart- en Visseherijachool. Dankbetuiging van G. C. T. Kocb, H. Reekers eu J. Janssen voor de hun verleende gratificatie. Goedkeuring van: a. het Raadsbesluit van 80 Januari 1917, tot verkoop van grond aan de Kloksteeg aan P. Bontes en J. Stee man; b. de Verordening tot heffing van belasting op de Openbare Vermake lijkheden c. 2e suppletoire begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente, dienst 1916. a. Provinciaal blad no. 13 van 1917, behelzende het Besluit van Sedepu- teerde Staten van IS December 1916 □o. 129, goedgekeurd b(j Kon. besluit van 3 Januari 1917 no. 88, houdende nadere vaststelling van de jaarwedden van den Burgemeester, den Secretaris en den Ontvanger, onderscheidenlijk op f 3600.-, f 3800.- en f2600.-; b. Provinciaal blad no. 21 van 1917, behelzende het besluit van Gedepu teerde Staten van 17 Januari 1917 no. 89, goedgekeurd bij Koq. besluip van 14 Februari 1917 no. 26, houdende nadere vaststelling vau da jaarwedden van elk der Wethouders op f 1000.-. c. Besluit van Gedeputeerde Staten van 14 Februari 1917, no. 88, hou dendesluiting der gemeente rekening, dienst 1915. Alle voor kennisgeving aangenomen. De heer Biersteker vraagt of da bedoeling is omtrent de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ont vanger een nader voorstel te doen, en de Voorztter zegt, dat dit nog in behandeling is. Adressen van de Afdeeling Helder van den Nederlandscheu Centralen Bond van Christelijke Arbeiders(«ters) in do bedrijven van Voediogs-. en Genotmiddelen en van de Afdeeiing Helder van den Algemeenen Neder- landtchen Bond van Arboiders(etera) in het Bakkers-, Chocolade- en Suiker- bewerkingsoedryf, houdende verzoek tot vaststelling eener verordening, waarbij de nachtarbeid in bakkerijen wordt verboden. Iu handen gesteld van B. en W. om prae advies. Rekening en verantwoording van het Bestuur vau het Gemeentelijk Werkloozenfonds over 1916. Voor kennisgeving aangenomen. Adres van de Afdeeling Helder van den Nederlandschen Aannemersbond in zake den bouw van een blok van 18 woningen aan den Brakkeveldweg. Als boven. Mededeeling van Burgemeester en Wethouders inzake het met het Be stuur van de Afdeeling Helder van den Bond van Nederlandsche Onder- wijzers gepleegd overleg over de uitgave en verspreiding van een ge schriftje betreffende het roofeon door kinderen. (Held. Crt. 27 Mrt.) De heer Grunwald zal zich, gezien de belangrijke uitgave die ermede gemoeid is, niet tegen het afwijzend prae-advies van B. en W. verzetten. Spr. hoopt echter, dat, terwille van hst groot® belang dezer zaak binnenkort een nader onderzoek z&l worden ingesteld naar het roeken door schoolkinderen, en dat, indien mocht blijken, dat niet voldoende dit euvel werd tegengegaan, de Raad toch nog o?er zou willen ga&n tot de verspreiding van dit werkje. Kennisgeving van Burgemeester en Wethouders dat tot tijdelijk leeraar aan de Zeevaartschool ls benoemd J. Middendorp. Voor kennisgeving aangenomen. Belastingkohieren. Ter vaststelling worden aange boden -. a. het le kohier der plaatselijke directe belasting naar het Inkomen en b. het le kohier van de belasting op de honden over 1917, tot een bedrag van f 2189.56. Vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat het het Cellege was opgevallen, dat de meeste honden werden aangegeven als waakhonden, hóewei toch binnen de kom der ge meente, in slechts weinig gevallen een waakhond noodig zal zijn. B. en W. meenden dan ook, dat deze aangifte een belasting-ontduiking waa en stel len voor de honden allemaal als ge wone honden optebrengen en dus ambtshalve aanteslaan voor f5.-. Men kan dan evt. reclameeren indien men meent, dat deze aanslag ODjuist Begrooting 1917. Nog is ingekomen een missive van Ged. Staten, waarbij niet goedgekeurd wordt de begrooting over 1917, zoo lang niet vaststaat, dat het bedrag van f 75000 dat uit de O.W. belastiug geraamd was, ook werkelijk wordt uitgekeerd. God. Staten geven den Raad in overweging bedoelden post van de begrooting af te voeren en deze inrichten zooals zij da* zal be- hooren te worden ingericht. Burgemeester en Wethouders stel len voor niet op dit schrijven in te gaan en den post op de begrooting tö laten. Mochten Ged. Itaten niette min toch de begrooting niet geed- keuren dan stellen B. en W. voor in beroep te gaan bij de Kreon. De heer Biersteker spreekt er zijn blijdschap over uit, dat B. en W. een zoo uitvoerig gedocumenteerden staat aan den Minister gezonden hebben, waaruit blijkt, dat de fin. toeBtand der gemeente niet zoe roos kleurig is. Ba&rvoor betuigt spr. het •ollego dank. Adrss A. Dokter. Adres van A. Dokter, houdende verzoek de jaren, die hij aan de Burger-Avondschool als assietent- leeraar in tijdelyken dienst heeft doorgebracht, te doen medetellen voor de bepaling van het getal zijner dienstjaren met het oog op de toe kenning van periodieke weddever- hoogingen met voorstel van Burge meester en Wethouders. Aangenomen. Plaatselijke dlreots belasting. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening tot wijziging der verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen. De heer Biersteker drukt er zijn leedwezen óver uit, dat dit voor stel zoo laat is ingediend, waardoor de gelegenheid heeft ontbroken met andere voorstellen te komen, nl. met een voor kinder aftrek. Thans kan dit niet meer geschieden, maar spr. wil in den loop van het jaar met een desbetreffend voorstel komen. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel voortgevloeid is uit de nood zakelijkheid. Er kon geen verdere strekking aan worden gegeven. Aangenomen. Onderwijs. Adres van W. Heeroma, hoofd der school 2 te Huisduinen, houdende verzoek, om zonder voordracht te worden gesteld aan het hoofd der o. 1. school no. 3, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. (Held. Crt. 22 Mrt.). Aangenomen. Vergoeding schoonhouden Raadhuis. Adres van den Gemeentebode, tevens conciërge van het Raadhuis H. J. de Ruiter, houdende verzoek om vorhooging der vergoeding voor het schoonhouden van het Raadhuis, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. (Held. Crt., 22 Maart.) Ds heer Zondervan merkt op, dat B. en W. f450.— willen geven voor het schoonhouden van het Raadhuis, en de bode zelf toegelioht heeft f 589. - noodig te hebben. Spr. vindt het dan ook wenschel(jk om dit bedrag te voteeren, daar de prjjzen van materiaal zoowel als van werk krachten stijgen. Spr. stelt voor 1600.— uittekeeren. De heer Biersteker wil dit voorstel ondersteunen om dezelfde redenen. Het bljjkt, dat de bode er geld bjj legt. De Voorzitter zogt, dat tot dusver altyd f300.— gegeven is, thans een niet onbelangrijk bedrag meer wordt voorgesteld. De vorige bode heeft het altijd voor f800. gedaan. Het moet geen traktemeats- verhooging z(jn. De heer Biersteker:De vorige bode had zijn dochters als hulp, terwijl deze een dienstbode moet aanschaffen. Met kost en alles mee kan men die veilig tegenwoordig op f400.— schatten, zoodat er f60.— voor materiaal overblijft, hetgeen te weinig is. De Voorzitter zegt, dat de gemeente dan beter een aparten conciërge kan nemen, die alleen voor het schoonhouden is. De schoollokalen worden schoongehouden voor f 450.- en daar zijn honderden sollicitanten voor. Be heer Van Neck zegt, dat hot traktement van den bode aldus niet dan na rijp beraad ia vastgesteld. Men kan toch geen vast traktement geven voor toestanden, die misschien later veranderen. Er zal wel eens tijd komen, dat dienstboden goedkooper zijn te krijgen dan thans. De heer Biersteker zegt, dat ln deze redeneering lete waars is: de bewering «1., dat als we thans deze som vastleggen, dat voor altijd is. Spr. stelt daarom voor het voorstel B. en W. aantenemen en den bode veer dit jaar eene gratificatie te geven, dan kan elk jaar weer opnieuw beslist worden hieromtrent. Do heer De Geus vindt het on voorzichtig op die manier te handelen. Loopen we nu niet gevaar, dat van allen kant adresBen zullen komen om óók voor eene gratificatie in aanmer king te komen En wat moot de Raad dan doen Spr. gelooft niet, dat m9n in het particulier bedrijf aldus han delen zou; de werkgevers zijn ook niet in zoo rooskleurige positie. We gaan een gevaarleken weg op. De heer Van Neck moent, dat wo voor een gulden daags wel een werkvrouw kunnen krijgen. Na negen uur 's morgens, als de kantoren be ginnen, is er voor haar niets meer te doen. Het is natuurlijk niet aange naam om deze kwestie to bepraten, want de Ruiter is een sympathiek mensch en een goed bode, maar dat was Ran ook, en het College moet kunnen verantwoorden dat het werkelijk noodig is wat het doet. De heer De Ven stelt voor het voorstel van het College aan te nemen en een onderzoek in to stellen naar hetgeen voor de materialen noodig is. Voor de scholen is ook zoo ge bandeld. Tenslotte wordt het voorstel Zon dervan, om het bedrag van f 450.— op f600.— te brengen, aangenomen. De heeren ©e Ven, Van Neck, De Geus en Zander stemmen tegen. Contrast mst ds H. IJ. S. Mij. Voorstel om met de H. IJ. S. Mij. een overeenkomst aan te gaan tot ontbinding van het 24 April 1907 gesloten contract inzake de spoorweg verbinding naar het vroegere belt terrein. (Held. Crt. 22 Mrt.) Aangenomen. Basfabrlek. Adres van J. Visser, daarbij terug gaaf verzoekende van een bedrag van f 1.80 door h6m aan de gemeentc- gasfabrisk betaald wegens te weinig gebruikt muntgas in 1916 mst voor stel van Burgemeester en Wethouders. (Held. Crt. 24 Mrt.) De heer De Zwart bepleit de biliykheid van restitutie. Iu de kranten t oproepingen gestaan om te bezuinigen, daaraan is door geadres seerde gevolg gegeven en dit is er nu het gevolg van. De Voorzitter zegt, dat het hier niet een kwestie betrof van eene bezuiniging, ware dat het geval geweest, dan zouden B. en W. niet met dit voorstel zijn gekomen. Maai de adressant was niet thuis en daarom was er geen reden hem restitutie te geven. Het voorstel wordt vervolgens by acclamatie aangenomen. Kerraf*. Voorstel om niet aan te nemen het voorstel Adriaanse, om de kermis af te schaffen. (Held. Crt. 24 Maart.) De heer Adriaanse krijgt het woord ter verdediging van zijn voor stel. Spr. heeft eens nagegaan wat 22 Dec. in den Raad over de kermis is gesproken en werd daardoor aan genaam getroffen. Spr. is nu dank baar voor den toen uitgesproken wenk om de zaak aan te houden. Spr. zocht toen niet naar een principieele beslissing, doch gaf toe omdat de wensch geuit werd, dat de burgerij de gelegenheid zou hebben zich uitte- spreken. Thans heeft de burgerij zich uitgesproken. Naast de voorstanders voor de afschaffing zijn gekomen ver schillende tegenstanders, die de ker- Imis willen behouden, waaronder de heer De Graauw met een adres van lllOhandteekeningen. Baartegenover echter staan, behalve 4 kerkeraden ei eon 8 tal vereenigingen, 1891 hand- teekeningen, later nog aangevuld met 123, die de kermis willen zien afge schaft. Spr. vraagt welke blzondere ooreaak or is geweest om wel de 1110 handteekeningen ter behoud, maat niet de 1514 voor de afschaffing ter visie te leggen. De Voorzitter: Die zijn to laat ingekomen. De heer Adriaanse: Hetadrea met de 1891 handteekeningen is Donderdag, het aanvullend adres met 123 handteekeningen Zaterdag ten raadhuize bezorgd. Spr. ia Vrijdag geweest om de stukken ln te zien, en Maandags weer, en geen van beide dagen waren, deze adressen er bij. Spr. heeft de adressen van de vóórstanders nagegaan; het geeft te denken, als men denzelfden naam telkens weer leest met andere voor letters, of b.v. de namen vau een geheel gezin. Het is alsof men nu eens al zijn huisgenooten heeft laten teekenen om maar veel handteeke-, ningen op de lijst te krijgen. Vooral zijn er veel jeugdige personen bij, die niet bevoegd zyn tot oor deel en. De tegenstanders daarentegen zijn allen menschen boven de 21 jaar, de voorstanders zijn voor een belangrijk deel menschen, die belaDg hebben "j het behoud van de kermis. Er zijn in de motiveering van de voorstanders nog wel andere argu menten gebruikt, die do aandacht verdienen. De Ned. Bond van Kermis- vakgenooten zegt, dat er veel zaken worden benadeeld door de afschaffing. De Bond bedoelde zeker te zeggen „onze zaken worden benadeeld", want de winkeliers zullen toch niet zeggen dat bun zaken benadeeld worden als de kermis afgeschaft wordt. Verder spreken ze van een „zekere categorie", die de kermis wil afschaffen, maar die „zekere categorie" vindt menby festiviteiten wel degeiyk vooraan. Zy zijn velstrekt niet tegen feestvieren, maar wel als dat indruiacht tegen hun overtuiging. Verder bespreekt het adres nog de gemeentekas, die de schade ervan heeft, de ligging van de gemeente, die het noodig maakt, dat wo hier een dergelijk feest behouden, omdat zoo weinig gelegenheid is tot feestvieren, enz. «pr. komt daar nader op terug. Dan wordt er gezegd „Het grootste deel der bevolking wil wel kermisvieren Waar zien die adressanten den Raad toch wel voor aan? Daar is hier een nietig percen tage, dat zich verklaart vóór de In standhouding der kermis, een iets grooter, dat er tegen is, maar de •vergroote meerderheid is zoo abso luut onverschillig, dat ze het niet eena de moeite waard vindt aan de beweging mie te deen. En in het adres wordt maar glashard gezegd, dat het grootste deel der bevolking kermisvieren wil Burgemeester en Wethouders heb ben een eigenaardige houding aange nomen. Na een dergelijke uitspraak had spr. minstens verwacht, dat B. en W. gezegd haddenw(j laten het oordeel aan den Raad over. Maar zij zeggen, dat tot afschaffing van een dergelijke oude lustelling niet moet worden overgegaan, zoolang van de wenschel|jkheid dier afschaffing het bewijs niet is geleverd. Maar welk bewijs moet dan toch geleverd wor den? En een „oude instelling"? Als het College zoo trouw de wacht houdt ter bescherming van oude instellingen, hoe komt het dan dat er een andere oude instelling zoo maar verdwenen is zonder dat wij er iets van hooiden Op algemeen erkende christelijke feestdagen n.1. werden steeds alle vermakelijkheden stopgezet, en deze, ainds menschenhougenis toegepaste maatregel is verleden jaar niet toe gepast. Wat het inantleele betreft, - Bpr. vindt de inkomsten -uit de kermis de minst geweneehte voor de gemeente kas. Het is eeno belasting van de slochtste soort. En bovendien, er komt oen paar duizend gulden in de kas, maar dat gaat er tien- en twintigvoud weer uit. De ongunstige ligging zou het nood zakelijk maken, dat we hier een dergelijk amusement noodig hadden. De belasting op de publieke verma kelijkheden is de laatste jaren enorm gestegen, thans al f 12000.-. De heer Biersteker: Tenge volge van de voetbalvelden van den heer Adriaanse De heer Adriaanse: Ja, menoer de Voorz. ik heb daar voorgestemd. Die f 12000-belasting vertegenwoordigen eene uitgaaf van f 107058.60 iu 1916 geofferd aan publieke vermakelijk heden. En nog zeggen de heeron in hun adres, dat er niets aan publ. vermakelijkheden wordt gedaan I In de vorige vergadering is niet één principieele bestrijding gehoord, alleon werd gezegdlaat de burgerij zich uitspreken. Tal van gemeenten zyn voor gegaan, wij zyn al twee jaar zonder kermis, en de burgerij gaat heusch niet onder gebukt. De Voorzitter, den heer Adri aanse beantwoordend, bespreekt aller eerst het verwet, dat de bedoelde stukken niet ter visie hebben gelegen. De heer Adriaanse doet het voorkomon alsof dat opzetteiyk was gebeurd om deze meening te smoren. Spr. verwerpt dit verre. Het adres kwam 22 Maart in, en is eerst hedenmiddag in de vergadering van B. en W. gekomen. Misschien ware eenige meerdere spoed mogeiyk geweest, maar het is de gewone gang van zaken geweest. Het prae-advies zegt, dat niet do wenscheiykheid van afschaffing is ba- wezen. Als het College gemeend had, dat de kermis zoo verderfelijk ware, hadden ze misschien het voorstel niet gedaan. In hoofdzaak echter wenachen B. en W. deze instelling te hand haven wegens da bate van f 6000. die zö in de gemeentekas brengt. Wij kunnen ons op het oogenblik moeiiyk aan overwegingen van ethiek over geven. (Zl* verder Pagina 4.)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1