COURANT Hotel Bellevue. Eerste Blad. Diners. Soupers. Partijen speciale condities. illUMIitlMltltHtittHiifllllfl ZATERDAG 31 MAART 1917 45e JAARGANG Op- en ondergang van Zon an Maan en tijd van hoogwater (Taxal), Maan Zondag Maandag Cinsd32 Wosnad. Oondard. Vrijdag Zaterdag Hoog water April op: onder: op: onder: v.ra.:n.m. 1 n. 0.6 m. 3.12 6.36 6.86 2.30 2.60 2 1.16 8.32 6.88 6 36 3.65 4.15 8 B 2.26 8.49 6.32 6.37 6.10 6.20 4 3.34 4.3 6.80 638 6.6 6.10 6 4.43 4.17 6.23 6.89 6.50 6.65 6.40 7.30 7.9 4.46 6 6.43 8.0 8.5 DE WEEK. 27 Maart. Do afloop der behandeling van do Indische Bogrooliog voor 1917 beeft mg levendig herinnerd aan hot oude Hollandsche spreekwoord, dat *„T eten zelden zoo noot wordt gebruikt als 't wordt opgediend." Voorspeld was, en waarachtig niet slechts door de eersten-do-bestedat 't ditmaal met het ministerieële leven van mr. Fieyte, hoofd van het depar tement van koloniën, op 'n eind zou looptn, Nu was er geen redden meer aan. Ea erkend moet wórden, dat 't' er bij de Algemeeue Beschouwingen over het Indisch Budget verre van vrcolijk voor Z.Exc. uitzag. Hit alle politieke hoeken kwamen de vijandige, wantrouwende kreten. Naast de Scheu- rer's en Beumer's trokken ook de Heerea' en Bois3evain's opMen weet, hoe de heer Boissavain zelfs „Oud-Teatamentischebeeidspraak" ge bruikte zeggend, dat bet in. Bjambi Ingezonden mededeeling. Ik heb geen eetlust. Wanneer die woorden een enkele maal bij toeval over iemands lippen komen, is or zeker geen reden, belang to hechten aan die weigering het lichaam te voeden. Het is ook b|j- vjjien een maatregel van voorzich tigheid van den mensch zelf. die, geene .behoeften gevoelend, eenover- toliigen arbeid afwijst. Maar waaneer con zelfde persoon byna a?.n iederen maaltijd do woorden: «Ik hob geen eetlust" herhaalt, met tegenzin eet of zoïfs alle voedsel afwijst, dat ia ernstig, zeer ernstig. Het ia niet: „Ik h :b geen eetlust vandaag",- dat •■-ij moest zeggen, maar: „Vandaag sterf ik ietsl" Er is geen twijfel; h^e.-ige feit, dat- gij eetlust hebt, bewijst dat heel uw organisme in otd.' werking is. Bat gij de behoefte go voelt .v.ri uw organisme te eten te .OD, bewijst, dat gij er van verbruikt hebt, dat uwe hersenen gedacht hebben, dat uwe spieren ^erkt hebbsn, iu één woord, dat gij geleefd hebt. „Ik heb eetlust, dus b-vHtal" Het gebrek aan oetlust. is het eerste en ook het meest zicht- ba e en zekere verschijnsel van ver zwakking der levenakrachtenen het chljot wel, dat de vooruitziende Natuur gewild heeft, dat de dingen z-o zouden zijn, opdat hare schepselen dadelijk op hunne hoede zouden wor den ger-teid en insn haar niet kon verwijten ons niet te hebben gewaar schuwd. Wijs dus de waarschuwing der Natuur niet af. Houdt die ver stomping van uw wezen tegen, prik kei bet, wek het op. De Pink Pillen zijn er om u te helpen. "Dat gebrek' aan eetlust, eerste verschijnsel waar aan kunnen toevoegen d® bleek heid van het gelaat, het gevoel van verdoving van geheel uw wozen, de luiheid van den geest, de zwakte der beenen, bewijst alleen reeds, dat het bloed, waarvan het geheole orga nisme afhangt, verarmd is. De Pink Pillen hebben de kracht bload te geven met iedere pil. Iedere ingenomen pil brengt in uw bloed een weiulg van heigeen or aan ontbreekt. Gy zult een zoo eenvoudig on gemakkelijk middel niet afwijzen, dat in weinige dagen uwe wankelende gezondheid kan herstellen. Pink Pillen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar ii f 1.75 por doos, en f 9.— per zes dooz6U by het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en - Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Behagen by J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS, en verder by verschillende Apothekers en goede Druisten. FEUILLETON. Wij weten, dat hij eenige dagen bij een dievenbende in Whitechapel geweest is gek is bij stapelgek. De Silverdalea zijn allemaal excen triek, mompelde Phil, ik wensch je bucees met je onderzoek. Ik zal je eens wat vertellen, Sparrow, j|j beat toch zoc zeker van je za&k, ik w*d ora een pond, dat ik Lord Silverdale eerder vind dan jij an ik wed om nog een poad, dat ik ham binnen vlèr-en- twintig uur te pakken heb. Aangenomen, zei Sparrow dade- 'Jjk - en hoe graag ik het zou winnen, zou ik wel twee pond uit mijn eigen zak willen betalen, ala ik maar zeker was, dat ik de wedden schap vlug zou verliezen. Bah zija wij beiden tevreden, lachte Phil ik zal je morgen op schellen. Lady Silverdale wachtte aan het station ze had in dien tusschen tijd niets gezien of gehoord van Silverdale - hij had natuurlijk ge hoord, dat men hem zocht en daarom hield by zich weg. - Het ia vreeselyk, zei Elsie, ik heb een gOYoei of ik voortdurend bewaakt word, ik weet zeker, dat hij vergoten bloed „op het hoofd des ministers ia", en deze miii-vriende lljke sHegorie handhaafde ondanks mr. Pieijie's -verklaring dat hy iets dergelijks van iemand gezegd heB bepd niet meer rustig zou kunnen slapen En tochhet eind is geweestle. eeno verklaring van de respectievelijk tot de Unie-liberalen en VriS-liberaleu bshoorende. heeren Heerea enBoisse- vain, dat zljgoen vertrouwen kunnen stollen, na al 't gehoorde, in het beleid van deze minister v. koloniën 2e. een votum van vertrouwen in Z.Exc. (want dat was ten slotte toch de door den heer Duija gevraagde hoofdelijke stemming over „Middelen in Nederland" 1) met55 tegen 3 stammen, die der bh. Eerdmans, Hoores en Boissevain. Inderdaad, de nieuwe secretarisgeneraal van kolo niën, dr. Moreaco, die (eindelijk in Patria aangekomen via Gibraltar) de discussien volgde alvorens (op 26 Maart) zijn ambt op hot Haagache Plein te aanvaarden, heeft wel'al- dadeitjk verrassende ontwikkeling der dingen aanschouwd, ,'t Moge dan wezen, dat de heer Pleite niet kan wijzen op een succès gelijk zijn ambt genoot Posthuma.bij het Distributie: ontwerp oogstte; toch lag er in dit votum der Tweede Kamer wel iets van een protest tegen de al te vinnige, de onbillijk-eenzydigekritiek, waaraan minister Pleijte heeft blootgestaan.' Verder heeft het als nooit tevoren bij do behandeling dezer Indische Begrooting motiön .gestortregend. Enkele ervan bleven „zwemmen", o.a. die van de h,h. Gterhyrd c.s., absoluut alcohol-verbod voor de.in- landache bevolkipjj vragend. Verschil lende andere -- o.a. de motie-IJzer man/ aankoop van particuliere lande rijen door den Staat vragend werden voetstoots en zonder stem ming aangenomen. Minister Pleyto was als steeds plooizaam, toe geeflijk, tot toenadering en samen werking bereid. Trouwens, de Parlements week, die op Vrijdag 23 Maart met het succesje-Pleyte eindigde, verliep over 't algemeen zeer rustig en g6noegelijk. Be interpellatie Kleerekoper over den drifiigen Haagfcchsn overste ontlokte minister: Bosboom weet men slechts de zeer ondubbelzinnige ver zekering dat het gedrag van den overste, die den jeugdigen, niet- saluaorendeo soldaat eon mep in 't gelaat gaf, gauach-ontoelaatbaar most worden geacht. Z&gt 't voort!Ook zy, die den militairen groet (waar over de sec. democratische Kamerclub eerlang een priticipieele beslissing zal uitlokken) zullen moeten toe geven oordoelen ze onbevangen dat 't goed is om den superieur in het militaire leven, in to- scherpen, wat z(jn plicht tegeno ver don mindere (zeker in tyd van mobilisatie, reeds zéó zwareoffer&opleggendmeebrengt Da heer Kleerekoper neeft zfjne inter pellatie op kalm waardige w(jzo toe gelicht en dat is zeer goed. Man moet geen „vat geven" aan hen, dio den „militairen anorrebaard" van oud grimmig model bewonderen. Onze tyd stelt andere eischep, en de zeker voor hem pijnlijke bestraffing, den overste Mereus opgelegd, kan een zegen zijn voor de stemming in den iande tegenover de militaire plichten, welke de noodstand van het oogen- blik thans blijft opleggen. We naderen nu de Siille Week rustperiode van korten duür na on- gehoord-noeste inspanning voor do Volksvertegenwoordiging. De Senaat zal na de Zegel- en Registratie- ontwerpen, benevens het Huur oom missie-ontwerp voor het Staatsblad rijp te hebben gemaakt op 10 April a.s. de zeer zware werktaak aanvatten, haar nog wachtend na de zóó late behandeling, door hot Par lement, van Iodiache- en Staats- begrooting. Het Lagerhuis had tot 't laatste oogenblik door te zwoegen. Na het Indisch Budget wachtte de wyziging van art. 113 Iudisch Regerings reglement de stichting der Indische Weermacht. Op den eersten dag der behandeling (23 Maarl) kwam, na de verdediging door mr. Dresselhuys, aan het woord mr. Troelstra, vaar diger en geestiger dan ooit, - die de gausche zaak op rekening schreef van „eene agitatie der familie Van Heutsz, vader, zoon en schoon zoon Iutusschen de wind, de koers is nu eenmaal gunstig voor weet, waar ik nu heen ga, Phil. Dat geloof ik niet, zei Phil kalmeerend, in elk geval korofc 't er niet op aan; wy doen niets ver keerds alles is oven open en eerlijk. Maar denk nu niet aan Silverdale, Elsie, laat ons trachten een zorge- loozen middag te hebben. Esraé's Legardes wensch scheen vervuld te zijn; zy woonde in een mooi ouder wetsch huisje, waar zij een goede, groota kamer had, welke uitzag op een tuin vol bloemen. Zij schoof haar sehryfgereedschap ter zijde, toen baai' bezoekers binnen traden; toch zag zij verlegen op, toen Lady Silverdale met uitgestrekte hand op haar toekwam. Ik ben zoo biy, u te zien, zei Èlaia w|j hebben heel veel gemeen. Juffrouw Lögarde, ik dank u nog' hartelijk voor het terugzenden van mijn juweelen, neen, laat mij uit spreken, ik ben blij, dat ik ronduit met u spreken kan. Mijnheer Tempie heeft my alles verteld. Esmé Lögarde voelde zich rustiger worden, er was iets in de gemakke lijke manieren van Lady Silverdale, dat het ijs om haar hart deed ont dooien. Ik heb zwaar geleden, zei zy. Dat ia da band tusschen ons, antwoordde Elsie, ik heb ook zwaar geleden, Phil, zou je zoo vriendelijk willen zyn ons een tijdje alleen 'te laten, ik verbeeld my Maar Tempie was al verdwenen het was veel beter die twee alleen te latenby zou wel wat in den dit „Novum". Het comité van „Indie Weerbaar" is behalve bij 'de Koningin Weduwe ook by de Voorzitters van Senaat en Parlement op audiëntie geweert. Werd aller vriendelijkst ontvangen. De bekende motie werd in de beide takken onzer Vertegenwoordiging-voorgelezen, mot luider stemme, en daarna ter griffie gedeponeerd. De blanke en bruine broeders slaan de handen ineen. Zy, die ondanks de oppositie, welke te wachten was succès voorspelden voor het ontwerp tot verdediging van Insulinde, schenen verreweg Jde meeste kansen in huD voordeel te trekkenI Over enkete dagen gaan wij de 33e maand van wereldoorlog iu. We zijn nog altyd strikt-neutraal in Nederland. Maar „vroolijker" wordt't er zeker niet op. Algemeen is erkend, dat het ant ■woord, uit Bsriyn gekomen naar aanleidiog van het torp6deeren der z«ven Nederlandache schepen een lichtelijk-huichelachtigingekleedo wei gering was, on anders niet. Da verklaring van minister Loudon,dat 'dé lieftallige bereidvaardigheid om voor de vernielde schepen „op gun stige voorwaarden" Duitsche te mogen huren voor Nederland OBaannetnelyk is, heoft dan ook heerlijke, frisscbe geestdrift fn het oude Patria gewekt. Het lijstje der door Duitsche duik- boote'n berokkende zeerampen is al bedenkelijk groot. Het geval van de „Amstelstroom" (op 85 mijlen van IJmuiden getorpedeerd)- is een van de jongste. Waarheen dit alles ten slotte - vóórdat de generalG moordpartij zal zijn geëindigd zal leiden? Wat Nederland's positie zal wezen wanneer het bloedbad waarin na do Oude ook de Nieuwe Wereld en na de heel" en half blanke, ook de zuiver-gele rassen worden gemengd, tot stilstand zal zyn gebracht? Onthouden we ons van bespiegeling. Want de reeks van „vraagtsekens", waarvoor wij dag aan dag gesteld worden, is en blyft eindeloos. Wanneer zal de echte, lente ver schijnen, de plaats innemen van de Novembersche, bronchitis en pneumonie wekkende guur te van nu 'fc Is er een van. Ik kan alweer de reeks met eon getal meerdere verrijkenZulten de arme hyacint hen in de bloemenvelden der Leidsche streek moeten bezwijken ,'oor-en-aleer zij tot iets van was dom zyn gekomen? Zal 't komen tot kolenrantsosnêerir-g, alsmede tot inperking van de broodtoemeting, - om eens 'n Hollandsch woord te gebruiken Het pro on contra wisseleii elkaar ook wat dit betreft ;Uag«iyka af. Is 't waar, dat do mcïm's iu oiizo hótels en restaurants ook van hooger hand zullen bsanoeid worden weldra? Tot wanhoop *an al wat- lot het wijdvertakts geslacht gastronoom, genaamd Lekkerbek, in'dén lande behoort;? j. Ik kan ook ditmaal het iijstje - dat gedurende de rustige dagen dor Stille Week prachtige stof tot „kout. en overpeinzing" geeft nog be duidend voigrooten. Da Ltjdsusweek in 1917. Zij ia er nu vcor vele, vale miiiióenen. En hot uitzien naar den Dageraad, de Ver lossing, do Wedsr-opgtandiog van Liefde en Gerechtigheid zalhelaas! niet worden bevredigd' ala ]het Paaschfeest-1917 aanlicht-1 Mb. Antonio. BINNENLAND. Teruggekeerd. Het stoomschip „Triton" van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappy te Amsterdam is hedenmorgen met oen lading graan van circa 4000 ton, ge consigneerd aan onze regeering, van New York te IJmuiden biunengo- loopen. Aan boord van de „Triton" be vond zich by aankomst te IJmuiden oen viertal opvarenden van eenigen tyd geleden door Duitsche onder zeeërs tot zinken gebrachte Neder landache stoomschepen. Onder dezen bevond zich de gezagvoerder van het tot zinken gebrachte stoomschip „Salland" van den Kon. Holl. Lloyd. Alvorens verder per spoor naar Amsterdam te reizen, moesten zij moeien tuin gaan wandelen en siga retten rooken tot ze hem noodig hadden Er was eon aardig prieeltje, waar hy rustig kon zitten; toen hij er binnen kwam, zat Bracbi er kalm te rooken. Ik zag u komen, zei hij, u en Lady Silverdale - haar gezicht be valt mij, wel, haar lyden is voorby - zy zal wel bl(j zyn, ais zy de waarheid weet. Waar hebt hot over? vroeg Phil. Weet zy het dan nog niet? ging Brachi voort. Heoft zy het nieuws nog niet gehoord? Silverdale is dood. Dood, riepPhil uit. Dood. U achert3t. Brachi glimlachte en ging voort met rooken. HOOFDSTUK XXIII, „De helpende hand". Lady Silverdale zag Eamé aan, met een zekere vrymoedige nieuws gierigheid, welke haai- echter niet onaangenaam was. Er was geen spoor van het hooghartige masker te bekennen, dat Elsie Silverdale altyd in gezelschap droeg - zij was nu een schoone, allerliefste vrouw met dio onzegbare aantrekkingskracht, welke weinigen konden weerstaan. Zy hield Esmé's handen eenige mi nuten in de hare en zag haar oplet tend aan. Er is een band tusschen ons zei zy loen, wy hebben beiden op dezelfde manier geleden. Ingezonden Mededeoling. Helder. Café-Restaurant. Jelefoon Interc. 49. Vergadarzalen disponibel. Wl LH E LM IN A-3ILLARD. Gewone consumptieprijzen. Dinars worden aan huls bezorgd. een verklaring voor de marine auto riteiten te IJmuiden afleggen. Men kon dus geen byzonderheden verno men, doch hoorde nog, dat een groot aantal schipbreukelingen van tot zinken gebrachte neutrale schepen in Engeland rondloopt. Het aantal dezer slachtoffers van den duikboot oorlog bedraagt eenige duizenden. Zy kunnen geen scheepsgelegenheid krygen naar hun vaderland. („Hbl.") Petroleumnood, Do Minister van Landbouw bepaalt het is verboden petroleum ofgasolie te vervoeren, te verknopen of af te leveren, tenzy door den Minister daartoe vergunning ia verleend. Da voorwaarden voor vergunning zullen nader worden vastgesteld. De aanleiding tot de beschikking van den Minister van Landbouw, waarby .-.alle verkoop ën afin vering van petroleum en gasolie wordt ver boden, .in afwachting van eene nadere regeling, ia vrij plotseling ontstaan, en wel ten gevolge van de groote verliezen, die de tankbooten dozer dagen hebben geleden. Zoo werd het atoomschip „Heald- ton" met c.a. 45.000 vaten petroleum op weg naar Rotterdam in de nabij heid van Terschellingdoor een Duitsche duikboot getorpedeerd. Ba hoop was nog gevestigd op het binnen- loopsn van de „Charlois", een boot van bijna 8000 ton met-ruim 23.000 -/aten petroleum aan boord, die reeds den lOen Februari Nqw-York hoeft verlaten on 1 Maart van Halifax ia vortrokken. 19 Maart passeerde dit atoomschip Bergen, maar na dien tijd heeft men er niota meer van ver nomen. Ook uit do Engelsch» havens werd geen bericht ontvangen, zoodat helaas is aan te nemep-^ dat hst schip met man en muis ia vergaan. Is door deze verliezen een plotse lingi petroleumnood ontslaap, ook op verderen aanvoer is voorloopig niet £ei rékonen. Hét stoomschip „La Campine", 10 dezej- van Rotterdam vertrokken om eene; lading petroleum in Amerika te gaan halen, word- by Dog geldbank door een Duitsche duikboot tot ziuken gebracht. Het atoomschip „American" met eene volle lading petroleum en benzine, den 2en Maart uit Halifax naar Nederland vertrokken, mosst wétens opgeioopeu schade naar Now- York terugkeerenomtrent het stoomschip „New York" op wog van hiernaar Amerika ia het nog volstrekt niet zéker of het Amerika zal kunnen verlaten. Het stoomschip „Ocearv", met een 7olle lading gasolie voor Noderlaad van Amerika komende, te Yigo (Spanje) liggende, kan aiet vandaar vertrekken, omdat Engeland erop staat, .dat dit schip voor onderzoek een Éngelsche haven aanloopt en de reederij het daaraan verbonden Dui*t- sche duikbóótgévaar niet wonscht te loopen. Iu Amerika liggen bovendien nog de tankbooten „Mydrechs" en „Wiel dracht", die van Engeland geen ver gunning ontvingen voor het onderzoek hunner scheepspapieren Halifax te mogen aanloopen, en oven min het risico, verbonden aan het Duitsche duikbootengevaar willen loopen, om voor het onderzoek der scheeps papieren een haven in Engeland aan te doen. Uit het bovenstaande biijkt dat wij ten opzichte van petroleum en gas olie er zeer slecht voorstaan. U hebt geleerd uw gevoelens te' verbergen, zei Esmé glimlachend. Dat is het eenige, wat do wereld my geleerd heeft, antwoordde Lady Silverdale al het andere kan ik missen ik ben het moede, o zoo Vrienden krijgt men niet en toch bent u esn goede vriendin voor mij geweest, Mevrouw Gilray. De naam ontsnapte Eleie's lippen voor zy erover nadacht, zij zag dat het gelaat van Esmé vuurrood werd. Zoo moet u my niet noemen, fluisterde Esmé, ik ben blij, dat bet myn naam niet is, en voor u deed ik, wat ik voor iedereen gedaan zou hebben. Die man vervolgde u eri u was hulpeloos waarom hij u vervolgde, heb ik nooit kunnen begrypen. Het ia het vreemdste ge' waarvan ik ooit gehoord heb, riep Lady Silverdale uit, ik heb nooit tevoron van dien man gehoord, en zoover ik weet, heb ik hem zolfa nooit ontmoet en toch scheen hy een hekel aan my gehad te hebben, welke byna tot een man ia overging. Hij moet 6lko beweging van my bespied hebben; weet u hoe de vervólging begon Neen, zei Eamé, hij scheen zekere macht over u te hebben. Dat had hyhy had brieven van mij aan mynheer Tempievóór ifc m&t hem trouwde, was ik met Tempte verloofd. Ik trouwde met Silverdale om familieredenen - ons howeiyk was even troosteloos en Uit don aard der zaak zal in de allereerste plaats zooveel mogelijk in de behoeften van leger, spoorwegen en publieke diensten zyn te voorzien, verder in die der industrie, zoodat het hoogst twijfelachtig is of er voor verliGhtingsdoeleinden ten minsto voor particulieren wel iets over zal biyven. De „August Kassier". De beide Holiandsche machinisten, die by de torpedeering van het tank schip „August Kesrier", van de Petroleum Maatschappy „Corona" zyn omgekomen, zyn de 2.1e-machiuist F. J. van dor Hoek en de 4de machiDist C. L. M. van Dijk. Passagiers „Slndero" en „Hollandia". Naar door het Departement van Buitenlandache Zaken wordt mede gedeeld, hebben biykons telegraphisch bericht van Hr. Ms. gezant te Madrid de volgende passagiers van het stoom schip „Sindoro" over land de terug rois naar ons land aanvaard Elf zeeofficieren, n.1. de heeren: Blom, Dorren, Driebergen, Van Driel, Eikenboom, Van Hemert, Koene, Kortland, Voogd, Van de Wetering do Rooy en Wolterbeek Muller; drie machinisten, t.'w.: Frederiks, Guillonard en Pronker vijf manschappen, n.1. Wehrle, Nihof, Kramer, Overduyn en De Jong. Verder aanvaardden 6 dames, 6 hoeren on 6 kinderen de reis over land. Van de „Hollandia" vertrokken passagiers. Handhaving onzer neutraliteit. Bij het debat, volgende op een rede die by te Leeuwarden heeft gehouden, heeft mr. P. J. Troelatra omtrent de handhaving onsw neu traliteit en de noodzakelykheid daar van het volgende gezegd, dat wy aan de „Leeuw. Ct." outleenen: Het belang van de handhaving onzer neutraliteit, van het gemobili seerd zyn, blijkt te meer uit wat Duitsche zoowei ais Éngelsche bla den, in verband met de krygatoe- rustingen der Duitschora aan onze oostelijke grens, daarvan zeggen. Spreker mag en zal uit de geheime zittiDgen der Kamer niets vertellen, maar hüm is buiten de Kamer, niet van eeuig officieel persoon, een ge rucht ter oore gekomen, waarvan hy weet-, dat het waar is, n.1. dal het nog niet so» lang is geleden, dut de opperbevelhebber een zeer drin gende instructie voor uitvoering van een operatie heeft geseind aan een commandant aan onze oostelijke grens, in verband met een te verwachten inval van Duitsche troepen. In een dsrgeiyken penibeleu toestand ver keert op het oogenblik ons land. Willen we buiten den oorlog biy/en, dan schiet er niets and ora over, dan onze neutraliteit ta handhaven. Mali voor Wost-IndIS. De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat voor loopig geen gelegenheid bestaat tot. verzonding van brief- ^n: pakkptpóst naar Nederland3ch West Indië langs den rechtstroekscilen zeeweg. "e reeds ter post bezorgde corres pondentie, welke per zeepost behoort te worden vervoord, zal langs andere wegen naar hare bestemming worden doorgezonden; omtrent eventueele doorzending vaa pakketten zullen de afzenders worden geraadpleegd. Da brieven en andere stukken voor Nederl. West-Iadië, welke voortaan tor post wordon bezorgd, zullen, iu afwachting van -de hervatting der verzending langs den rechtstreek- sc^Jen zeeweg, steeds langs be'doelde andere wegen worden verzonden, tenzij /an de aanwijzing „psr zeepost" voorzien, in woik geval zy zulten worden bewaard, tot eone galegenheid tot verzending por zeepost zich voor doet. De aandacht wordt er ©p gevestigd, dat bij verzending naar Nederlaudsch West-Indië langs andere wegen dan den rechtsfcreekschen zeeweg, het internationale port verschuldigd ia. Hat mijnangevaar. Naar het Hbl. uit IJmuiden ver neemt was de stoomtrawler Dslf land, van wier avontuur wij reeds melding maakten, op ongeveer ze'a mylen ten N. O. t. O. van het vuur schip Terschellingerbank toen by het inhalen der netten een groote kabel werd opgehaald, waaraan on geveer acht of negen groen geachil derde mijnen waren verbonden. Eén elleadig &ls zoo veel Koninkiyke huwelijken, waarover wy wel lezen; niet alleen dat ik niet van myn echtgenoot hield, ik verfoeide en vreesde hem. Ik had Tempie geschre ven ik schaam my niet over deze brieven - geen enkele fatsoenlyke vrouw zou dat behoeven te doen ze waren misschion dwaas en legden myn gevoel te veel bloot, maar Philip Tempie stelde ze op prya. Toen werden zij hem ontstolen en kwamen in handen van Gilray. Van dien tyd af vervolgde hij mijhy zond my gedeelten van elke brief en vroeg geld voor elk deel. Zond ik het hom niet, dan zou myn echtgenoot do rest van de correspondentie in banden krygon natuurlijk had ik di»n man mosten weerstaan iedereen zou my dat geraden hebben, maar het is zoo gemakkelijk voor anderen om precies te doen wat goed is in theorie. Mijn leven wü3 al ellendig genoeg ik wilde hot ntet nog erger makau mijn echtgenoot mocht niets weten Hoe zou hij zich verheugd hebben met die nieuwe aanleiding om m|j te folteren. Ik hield my dus stil en gaf tot'ik niets meer te geven had. Ik weet het, zei Esmé, en de man, die u op zoo'n schandeiyke manier plunderde was de man, dien ik als myn echtgenoot beschouwde htj was erger dan de uwe. Wel mogelijk, zei Lady Silver dale bitter wy schynen beiden ongelukkig goweeat te z|jn, maar ver tel my eens, hoe hebt u het ontdekt? kwam by het voorschip tot ontploffing en slechts door de tegenwoordigheid van geest van één der opvarenden, die dadeiyk het vischtuig wegbakle, kon men vrQ komen van de ge- vaarlyke vangst, welke langszyde van het schip lag. Gelukkig geschiedde het ongeval bij dag, want wanneer het dos nachts gebeurd was dan' ware het getal vermiste schepen zeer zeker met één vermeerderd geworden. SPORT. Voetbal. H. F. C. - „Helder". Overzicht. De wedstrijd van j.1. Zondag togen Z. F. C., die zoo'n ontortuinlyk ver loop had voor de rood-witten,is tevens de laatste bondswedstrijd van dit seizoen geweest. Deze afdeeliug ia nu uitgespeeld en Z. F. C. is door het falen van H. F. C. in haar laatste twee wedstrijden ongeslagen kam pioen geworden. De Zaandammers zullen het nu in de 2e klasse probeeronmaar met het elftal, dat ze van dit seizoen in het veld hebben gebracht, kunnen wij hun weinig succes voorspellen. Het elftal is in 't geheel niet boter dan dat van H. F. C. of Hollandia dat ze nochtans no. 1 zijn geworden, most voor een groot deel worden toegeschreven aan het geestdriftiger werken van hun ploeg, het taaier standhouden en meer doorzettings vermogen van hun voorhoede, bene vens een flinke dosis geluk. In Hoorn b.v. had 1—2 wel eens 2—1 voorde thuisclub kunnen zijn, en in Pur merend Dat die strafschop juist redding moest brengen 1 H. F. C. eindigt derhalve als no. 2, wat V6len een paar maanden terug wel niet gedacht zullen hebben. Don rood-witten werd toen de meeste kac* op éen kampioenschap gegeven en alles scheen er ook op to wijzen, dal dit inderdaad zoo zyn zou. Maar juist op het moment, dat het ideaal wer kelijkheid scheen tp worden, kwamen de rampen en tegenspoeden iu het elftal opdagenIn Hoorn werd met 2 verloren, dank zy een door en door Biecht terrein en hoogst onbe kwsme leiding. Een zeer gegrond protest op dezen uitslag, wegens een vermoend „hands", wat H. F. C. een doelpunt kostte, werd van da hand gewezen. Dezelfde geschiedenis in Purmerend. Ook hier een terrein wat beslist verdiende afgekeurd te wordentóch moest gespeeld worden. Oek hier een scheidsrechter, die de meest vreemde beslissingen nam en H. F. C. een wedstryd deod verliezen, die evengoed gewonnen had kunnen worden. Bovenstaande scheen zeer ontmoe digend op de spelers to werken, en met het vooruitzicht, dat het kampi oenschap toch naar da maan was, word ten slette j.1. Zondag ook ver loren niet omdat de Zaandammers zooveel sterker waren, maar alleen omdat de rood witte aanval absoluut niet wou proflteeren van de vele kansen, die zij kregen. Zelden is er door de voorhoede zoo geknoeid; bovendien werd er zonder het minste vuur gespeeld, wat Z. F. C. wel deed en hen daardoor deed winnen. H. F. C. zette anders het speelsei zoen zoo kranig in, we inemoreeren o. a. haar len wedstryd tegen H.B.S. en haar thuiswedstryd tegen Hol landia, wat wel haar bestgespeelde wedstryden zyn geweestdaarna de minder gelukkige wedstrijden (thuis) tegen Purmersteyn en West-Frisia. Tegen beide clubs, die niet al te sterk waren opgekomen, had beat een hoogerescoie kunnen behaald worden, goede schutters ontbreken nu eenmaal by H. F. C. In Zaandam werd een gelukkige 1 1 behaald, ook daar was het terrein een handicap. De 2e wed strijd tegen H. B. S. bracht een eeniga- zins geflatteerde overwinning voor de rood-witten. Daarna kwam de kentering hierboven reeds om schreven met bet gevolg, dat alle bampioensillusies in rook vervlogen en dat juist in de laatste wedstryden 1 Pechvollcr kan het al niet. Voor wy besluiteD, een kleine sta tistiek. H. F. C. won „thuis" vier maal en verloor één wedstrijd. Hieruit werden 10 doelpunten geproduceeerd tegen 3. Hiervan maakte Roolvink 5 en Dito 4 goals en 1 werd door de tegenparty in eigen net gedeponeerd. Iq de uitwedstryden was men min- O, heel toevallig, ik wist dat Gilray iets slechts in den zin had, door de wijze, waarop hy zich in sommige brieven verheugds. Hij ge bruikte myn schryfmachine,liu wordt dio oud en kan alleen gebruikt-worden door iemand, die er goed mee weet om te gaan. Als twee bladen tegeiyk in den wagen komen, kan men den afdruk op het tweede blad lezen. Gilray wist dit niet en dit feit ver ried hem. Daarna ben ik op hem gaan letten. U b6doelt, dat u al zijn brieven las? Wel, de meeste als men op zulk dun papier typt als ik gebruik en natuurlijk Gilray toen ook - dan moet wel eens het eene blad door het andere opgehouden worden. John Gilray wist niets van da copie, die hy achter liet met behulp van een vergrootglas kon ik alles lezen - na eenigen t.yd, vond ik ook de plaats, waar uw juweelen waren verborgen. In een van de étui's was een brief van een juwelier, die berichtte, dat hy een verloren smaragd niet kon bykrygen, deze brief was aan u ge adresseerd, en toen wist ik aan wie John Gilray zyn brieven richtte. Nadat ik inlichtingen omtrent u in gewonnen had was ik neg meer ver baasd, iedereen sprak zeoveel goeds van n. U heeft zulk een goeden naaml Dat die man u kon dwingen hem geld te zenden nu begryp ik waarom. Wat -ief van u, om dat te dor gelukkigtweemaal werd gewon nen, eenmaal gelyk gespeeld en twee maal verloren. Totaal 9 doelpunten voor on 6 tegen. Dito en Roolvink namen er ieder 3 voor hun rekscin/, Groote 2 en Nljman 1. In totaal: Roolvink 8, Dito 7, Groot.o 2 en Nyman 1. Onderstaand lijstje geeft een duide lijk overzicht van H.F. C.'s prestaties 10-3 gew. 4, verl. 1, gew. 2, gel. 1, punten 8. verl. 2, pt. 5. Totaal gesp. 10, gew. 2, gel. 1, verl. 3, punten 18. Score 19-9. H. F. C. heeft het er dus heel wat gunstiger afgebracht dan het vorige seizoenmaar dat neemt toch niet weg, dat velen H. F. C.'s positie voel anders gedacht hebben. Hier geldt dus ook weer het spreekwoord„Zon der geluk vaart niemand wel". T9n slotte een woord van hulde aan de Hpelerssteeds zyn ze trouw opgekomen, eiken wedstryd waren ze present, waar ze ook vandaan moesten komen. Nooit is er een onge motiveerd weggebleven en dat stemt verbiydend. In het H. F. C.-kamp beerscht de ware clubliefde. We hopen voor het volgende seizoen weer op hen te kunnen rekenen en dat het huil dan moge gegeven zyn bet zoo vurig begeerde kampioenschap te ver overen. Het zy hun van harte gegund. FJ. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt bëleèfü verzocht 'i verschuldigde abonnementsgeld Helderache Cou ranti Zondagsblad en Modeblad late kwartaal 1917 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 3 April a.s., zullende andera daarover per post kwitantie worden beschikt met verhooging van dispositiekosten. Aangezien, deor de verhoogde in casso tarieven van de postthans met 10 cents verhooging inplaats van 5 rpoet worden beschikt, raden wy onzen abonné's, in hun eigen belang aan, ons het bedrag zoo spoedig mogelijk toetezenden. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zsgel van eent te worden beplakt. De abonnementspry'zen van ons blad en zyne premie-uitgaven, zyn Heldersehe Courant: franco.per pest f 1.00, Buitenland f2. Zondagsblad franco per postf 0.521/,, Buitenland f 0.85 Modeblad: franco per post f 0.85, Buitenland f 1.10 Ingezonden mededeeling. Wat te doen als de kwaal zich vertoont. De Natuur geeft een duideiyke waar schuwing, als er iets binnen het lichaam niet in orde is. Geef by waar schuwingen van nierzwakte door een pyniyke rug, onzuiver bloed of ver stoorde urineloozing,onmiddellyk hulp aan do nieren. Een nieraaudooning is gevaariyk en brengt weldra het gezondste gestel van streek, rheumatiache pijnen, nier- gruis, of -steen, spit en waterzucht veroorzakend. Foster'a Rugpyn Nieren Pillen zyn onovertrefbaar voor nier- en blaas- kwalen. Maar ons gezond verstand zegt ons, dat w(J kwade gewoonten, die de nieren verzwakken, zooals het eten van te veel vloesch, overwerking, zorgen, het gebruik van sterke dran ken, en buitensporigheden moeten nalaten. Het drinken van water is een goede gewoonte, want dit helpt de vergiften uit de nieren spoelen. Dit zijn eenvoudige voorzorgen van de Natuur-, die met behulp va Foster'a Pillen spoedig baat -geven. Neemt u in acht voor namaak. De echte Foster'a Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de handteekening van James Foster op het etiket, zijn te den Helder verkrijgb. by Aib. ten Klooster, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwis sel k f 1.75 p. doos of f 10.—p. zes doozen. (38) zeggen, zei Lady Silverdale dankbaar, en toen zondt u myn juweelen terug, hoe kon u dat doen zonder dat John Gilray Maar u vergeet, dat ik ze terug zond, nadat Gilray dood wasik heb ze zelf ingepakt op denzelfden avond, dat hy stierf. Ik schreef u toch, dat uw vervolging ten einde was, dat u in de toekomst geen onaangenaamheden meer te wachten had van dien schelm. Ik dacht, dat u do woning toen al verlaten had, zei Elsie Silverdale. Dat had ik ookik veronderstel dat mynheer Tempie u dit vorteld heeft, maar zelfs hy weet niet alles. Toen ik het huis verliet dacht men, dat ik dood was eon be driegery, waarmee John Gilray my geholpen heeft. Hy had genoeg van my cn was biy m|j kwyt te z|jn. Hy vertelde my, dat m|jn huwelijk onwettig en zelfs de inzegening gefingeerd was, dat het een strafzaak was en ik binnen het bereik der wet gekomen was. Zolfs het feit, dat ik bedrogea was, maakte geen verschil en ik geloofde hem en nam z|jn verklaring als evangelie aan. Nu weet ik pas, hoo dwaas en lichtgeloovig ik was, maar ik was een vreemdeling en niet op de hoogte van de Éngelsche wetten. Toen be sloot ik te verdwynen en niets meer van my te laten hooien ik kon den naam van Seaff veor altijd aan nemen en leven vaa wat ra'yn pen my inbracht. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1