COURANT Abonnementsgelden OEOORLOG. No. 4758 DINSDAG 3 APRIL 1917 45e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Uit den omtrek. 2. Feuilleton. De legerberlchten van 31 Maart an I April. Van het W e s t e I y k front. Op de linie Loan-Soissocs hadden de Franschen weder terrein gewon nen. Tegenaanvallen der Duitschers, o.a. bij Vregny en Margival werden afgeslagen. Daarna zetten de Fran schen hunne aanvallen met kracht voort, waardoor nu verscheidene steunpunten der Duitschers genomen konden word9n. Het succes der Duitschers bq Maisons de Champagne is slechts van korten duur geweest. Da verloren loopgraven werdon spoedig hernomen. Da Duitschers hebben op hun beurt weder getracht de Franschen terug te werpen. Vyf tegenaanvallen wer den Vrijdagnacht met dit doel onder nomen. Zy worden echter door het vuur der Franschen tot mislukkig gebracht. 80 man, w. o. 2 officieren werdon gevangen genomen. Volgens het avond communiqué vau den Sisten ondernamen de Duit schers ook nog een vergeefschen aanval tegen de door hen verloren stellingen ten O. van Vregny,. Naar dd. 1 April van Fransche zijde wordt medegedeeld, werden op sommige punten van het front, op de liaie Folembray-Coucy le-Chateau, vrij scherpe artillerie gevechten ge leverd. Ten N. en ten Z. van de Ailette werden des nachts flinke vorderingen gemaakt, vooral ten O. van Margival (ongeveer 8 K.M. ten N.0. van SoissonB). Op de vermeestering van het laatste steunpunt, de redoute van Laffaux, ua, zijn do Franschen thans meester van het 70 M. hooge plateau van Vregny. Ook de Eogelachen zijn weer flink vooruitgekomen. De dorpen Heudl- court, St. Emily, Jeaacourt, Hervilly ec Hesbecourt (op het front ten O. van Peroïine) W9rdon genomen. Meer naar hot Z. werden de dorpen Mar- teville, Vermand en Soyécourt door do Engelacheu bezet. Op verschillende punten van het front werden met succes overvallen op de vijandelijke stellingen uitgevoerd. Da jongste vorderingen der Engel schen strekken zich uit over het front tusschen Sorel-le-Grand (13 K.M. ten Z.O. van Kameryk) en Marteville (10 K.M. ten W. vau St. Quentin.) Heudicourt, wölk dorp thans in bezit der Eagelsohen is, ligt 16 K.M. Ion O. van Comble3 en ongeveer 25 K.M. ten O. van de oude linie op 1 Juli 1916. De grootste vooruitgang maakten de Franschen in de streek ton O. van Roye. Hot terrein waar over de Duitschers terugtrokken en dat zich uitstrekt van Roye tot Ven- deuil heefü een diepte van ongeveer 40 K.M. Ia het Duitsche legerberlcht van 31 Maait wordt medegedeeld, dat aanvallen der Engelschen aan beido kanten van Loss on bij Metz-en Cou- turo afgeslagen werdeD. Meer naar hot Z. bezetten zij Heudicourt en St. Emily. Ten N.0. van Soissons leden de Franschen zware verliezen. Omtrent de gevechten in Cham pagne wordt gemeld, dat de aanvallen der Franschen op de hoogten ten Z. van Ribont mislukten. Op de vleu gels werden zij direct teruggeslagen. Ia het ceutrum slaagden zij er in tot in de Duitsche loopgraven door te dringen, doch door tegenaanvallen werden 2ij wéder verdreven. Eoa bericht van 1 April maakt melding van een aanval der Engel schen op de linie Bois de Harrin- court, BoisDassart—Heudicourt— Epehy. De noordelijke vleugel van den vijand werd onder zware verliezen teruggeworpen en vluchtte naar Neu ville en het bosch van Tallulart. Voor den zuidelijken vleugel weken de Duitsche dekkingstroepen. Volgens hat middagbericht van den- zelfden datum, mislukten de Engel- sche aanvallen ten Z.O. van Atrecht. In de streek vaD Sorel le Grand scho ven de Engelschen, ten koste van zware verliezen, hun front 2 tot t K.M. vooruit. Van het O o b t e 1y k front. Van Oostenrtjkscbe zijde wordt gemeld, dat op verschillende punten van het front de werkzaamheid der Russische artillerie toenam. Ten Z. van Widzy werden de Russische stellingen met goed gevolg overvallen. Verscheidene blokhuizen werden op geblazen. 75 man werden gevangen genomen en 5 machinegeweren binnen gebracht. In het zuidelijk deel van de Boeko- wirte werd een groote overvalling uitgevoerd. D9 Russische stellingen werden volslagen vernietigd. 2 offi cieren en 200 man werden gevangen genomen en 1 machinegeweer ver overd. Merkwaardig is het zeker, als een der oorlogvoerenden mededeelt, dal berichten over een voorgenomen offensief onjuiBt zijn. Toch wordt van Duitsche zijde eeu dergelijk bericht de wereld ingestuurd. Volgens oen medodeeling van 81 Maart, komen de berichten over een voorgenomen offensief tegen St. Petersburg uit Engelsche bron. Er wordt herinnerd aan de woorden van den Rijkskanselier die mededeelde dat aan het Oostelijk front nog geen sprake was van groote krijgsverrichtingen. Hot doel vau deze geruchten, zegt het bericht verder, is blijkbaar de oorlogsatem- mmg in Rusland te prikkelen, door de bedroiging met een Duitsch offen sief naar voren te Van het Itallaansoh-Oosten- rijksche front. Een Jtaliaansch communiqué van 81 Maart maakt melding van ver acheidone aanvallen der Oostenrijkers tegen de vooruitgeschoven Italiaan sche stellingen. Zaterdag mislukte een met 800 man ondernomen aan val op den Faiti. Verscheidene malen trachtte de vijand opnieuw terrein te winnen, doch steeds werd h(j teruggeworpen. Op andere punten van het front mislukten de Oosten rijksche aanvalkn. Van OoBtenrljkache zqde wordt medegedeeld, dat aanvallen der Itali anen ten W. van Jamrino, ten Z. van Biglia en ten Z. van het Stilfaer Joch mislukten. De buit behaald in de gevechten van Biglia steeg tot 12 machinegeweren en 3 mijn werpers, Uit Mosopotamiö. De opmarscb der Engelschen ec RuBsen wordt blijkbaar door het moei lijke terrein, maar zeker ook door den tegenstand derTurken tegengehouden. Sinds 19 Maart opereerden de En gelschen ten N. en N.0. van Bagdad. In het Engelsche bericht wordt erbij gemeld, dat de Turken zich duchtig weren, doch steeds teruggedrongen worden. De Bngelschen en Russen rukken straalsgewijze aan op Cha- nikin (in Perzie, even overdeTurksch- Perzische grens, ten N.0. van Bagdad). De Engelschen moeten tal van kanalen en rivieren overbruggen, terwijl de Russen tegengehouden worden door de sueeuw, de vernieling van het door de Turken opgegeven terrein, en de vervaarlijke Paitakpost-stelling. De Engelschen stieten in de richting van deze stelling op sterke Turksche strijdkrachten. Deze stelden 'zich hardnekkig te weer, waarbij z(j zware verliezen leden. De Engelschen maak ten gevangenon en vermeesterden munitie en levensmiddelen. Den 23iten Maart bezetten de Eu- gelBchen Sheraban (ten Z.W. van Chanikln) en tuchtigden zij den vijand geducht by de Dialy in de streek van het Hamrin gebergte cn Kyzylrobat. Den 26sten bezetten zq Reltawab, Siady en het, vruchtbare gebied op 35 mijl benoorden Bagdad. Den 19an werd Fallijab, (Feludja 86 mijl be westen Bagdad bezet. De Turken boden maar flauwun tegenstand, ter wijl zo daarheen terugtrokken. Van het gevechtsterrein in Palestina. Het Turksche legerbericht (dat nog steeds spreekt van het front op Sinal, hoewel de Engelschen reeds over de grens van Palestina getrokken zqn), meldt dat de Engelsche troepen tot 7 K.M. ten Z. van Gaza terug gedreven werden. De hoofdmacht der Eogelschen zou nog verder terugge trokken zijn, de achterhoeden hebben zich ingegraven. 8000 dooden werden op hot slagveld gevonden. Ia hospi talén worden 150 gewonden opge nomen. 12 machinegeweren en 20 automatische geweren werden buit gemaakt. De duikboot- en mljnoorlog. Van Duitsche zijde wordt mede gedeeld, dat volgens ingekomen rap porten in Maart nog 34 stoomschepen, 2 zeilschepen en 14 visscher3 vaar tuigen, te zamen 90.000 ton, in den grond werden geboord. Hierbij waren *iwee Nederlandscho stoomschepen. Te Rotterdam werd door een loods boot aangebracht de uit 18 koppen bestaande bemanning van het Noor- fiche stoomschip „Gerbrig", dat Zon dagmorgen, op weg van Rotterdam naar Londen tusschen het Maas vuurschip en den Noord-Hinder werd getorpedeerd. Volgens een bericht uit Konstanti- nopel werd in de golf van Alexan- drie een Engëlacb transportschip van 7000 ton door een Turksche duik boot tot zinken gebracht. De be manning werd gevangen genomen. Wsir een Duitsche kaper. Een telegram uit Rio de Janeiro meldt dat de Fransche bark „Cam- bronnö" daar is aangekomen met 200 Britsche, Fransche en Italiaan- sche matrozen, behoorende tot de bemanning van schepen die by Tri- nidad door een Duitschen kaper in den grond zijn geboord. De kaper wordt beschreven als een zeilschip met gasoline motoren. De revolutie In Rusland. De voorloopige regeer in g heeft be sloten de doodstraf af te schaffen en deze in het strafwetboek of in de militaire wetten te vervangen door dwangarbeid voor een zeker aantal jaren of voor levenslang. Rodisjef, de nieuwe minister voor Finland heeft een en ander gezegd of de verhoudi&g die in de toekomst tusschen Finland en Rusland zal bestaan. Btq zal zich inspannen, opdat Finland geheel en al zelfstandig wordt en slechts door den gem6en- schappeiyken minister van bulten- landsche zaken met Rusland ver bonden blijft. Finland zal in het Russische rijk een zelfde plaats in nemen als Beleren ln het Duitsche. Wanneer Finland die staatsrechteiyke positie heeft bereikt, zal hy zyn taak als minister voor Finland als geéin digd beschouwen. BUITENLAND. Uit Spanjt. De Bpaansche regeering heeft 16 arbeidersleiders, die het manifest hadden onderteekend, waarin de werklieden tot algemeene staking werden opgewekt, gevangen laten nemen. De „Diario Univereal", het orgaan van Ronaanones, zegt, dat de beweging geenszins alleen economisch Is, zooals de arbeiders voorwenden, doch revolutionair, zy heeft ten dool het bestaande regeeringsstelael omver te werpen. Volgens de „Temps" zyn In ver scheidene deelen van het land on- lusten uitgebroken. Uit Mexico. Reizigers uit Mexico hebben mede gedeeld, dat in het patroleumgebied by Minotilla, in den Staat Vera Cruz, een schrikbewind heerscht. Sedert 9 Maart ligt daar op de petroleum- terreinen het werk stil. Dien datum werden verscheiden personen door revolutionairen gedood, t. w. een En gelsche bedrijfsleider en zyn Engelsche kassier. Do graanoogst In da Vareonlgda Staten. Via Londen komen berichten mel dende, dat door droogte en sneeuwval, de oogst van wintertarwe in Zuid- Nebraska ver beneden het gemiddelde zal biyven. Men werkt met koorts achtige haast om de akkers voor het bezaaien met voorjaarstarwe in orde te maken. De „New-York Times", die een artikel aan den toestand wijdt, schrijft „De oogst van 1917 zal beslissen of de wereld in 1918 gevoed kan worden of dat er honger zal zqn. Da vraag hoe wy onze vrienden overzee van voedsel zullen voorzien en zelf genoeg over zullen houden, moet vastberaden onder de oogen worden gezien".- PLAATSELIJK NIEUWS. werd. In de pauzen volgden andere nummers, waaronder het fraaie „Bokkie bè", terwijl aan bet slot de vergadering staande aanhief „Mina, heb jy je hengel in de hand", en zingende huiswaarts ging. Aan de verbreiding van den volks zang zal de kermis zeer zeker be- vorderiyk zyn. Aldus geschiedde Zondagmiddag 1 April I Koot van den tetter. De kans ta teer groot, dat, met de distributie van Posthoma, na den oorlog niet veel dikke dames over sulles z|fn. BINNENLAND. Nat. Zangwedstrijd te Zaandam. In den Zondag te Zaandam ge houden nationalen zangwedstrijd voor- kleine mannenkoren behaalde, in de laatste afdeeiing het kleine koor „Stelling den Helder", directeur de heer Joh. Brands, met algemeene stemmen den len prys. Da Kermis-maatlng. Is de meeting, die wq in ons blad van Zaterdag aankondigden, doorge gaan of niet? heeft menigeen, die een vergeefschen tocht naar het Spoorplantsoen maakte Zondagmid dag, zich afgevraagd, toen hq niets zag wat op een meeting leek. Tot ons leedwezen hadden wy geen gelegenheid meer te vermelden, dat, bij ongunstig weer, de meeting in „Tivoli" zou plaats hebben, en, daar het weer Zondagmorgen nog al twyfehchtig was, besloot het Oomité do openlucht-meeting te doen ver vallen en trok men op naar „Tivoli". Tengevolge van de onvoldoende pu, bliciteit waren er niet zooveel be zoekers als anders wellicht het geval zou zyn geweest; niettemin was de opkomst bevredigend. De spreker, die was aangekondigd om het onderwerp inteleiden, was echter verhinderd; echter nam een jongmenach uit het publiek het woord eu hield eene improvisatie waarin hy, in gloedvolle taal, bet goed recht der kermis verdedigde. Hy betoogde allereerst, dat de kermis moet ge handhaafd blqven, omdat, als men haar afschafte, men toch buiten de gemeente naar kermisvermaak zocht. Vervolgens zette hy uiteen: lo. hoe de kermis is, hoe zq niet is, hoe zij moet zijn, hoe zq niet moet zijn, hoe zij is wat zy is, hoe zij niet is wat zy is, om in een gloedvolle peroratie te komen tot de erkennic-g, dat de kermis, niettegen staande zij niet is wat zij is, toch moet blqven gehandhaafd. Van de gelegenheid tot debat word een druk gebruik gemaakt. Een der aanwezigen, wy konden zijn naam niet te weten bomen, vroeg, hoe het Oomité stond tegenover het vraagstuk der dikke dames. Moest op een kermiB naar dea aard, een dikke dame worden toegelaten, ja dan neen? len zeer geanimeerd debat volgde. Sommige aanwezigen verklaarden de dikke dame voor onzedeiyk, anderen staken haar loftrompet. De heer G. betoogde, dat, als een dikke dame slecht was, menscheu haar aldus hadden ïaakt. Hy had, op verschillende kermissen buiten de gemeente, een k6ur van dikke dames ontmoet, die de goedmoedigheid zelve waren. De heer Z. vreesde, dat de exploitatie in dezen tjjd wat duur zou zyn, wegens de rantsoeneering en het onderhoud. De heer O. vroeg of de vergadering principieel tegen de hoeplatenten was. De inleider had zich n.1. in afkeuren den geest uitgelaten over deze nuttige zaken. Een derde kwam in verzet tegen de bewering van den spr. als zou het koekhakken onaesthetisch zqn. Nadat nog verschillende sprekers bun meening hadden gezegd, kwam bet- vraagstuk der dikke dame iu stemming. Merkwaardigerwys staak ten de stemmen, zoodat dit principe onbeslist is, en de dikke dame hoogst- waarschyniyk op de Heldersche ker mis te vinden zal zyn. x) Ten slotte werd, met algemeene stemmen de volgende motie aange nomen „De vergadering, by een in „Tivoli" op Zondag 1 April, „van meening, dat de kermis, trots het dry ven van een zeker soort bet weters gehandhaafd moet biyven, „onbeslist latende de kwestie of daarop dikke dames moeten worden toegelaten, „spreekt als bare meening uit, dat dit vermaak een der edelste vermaken is in den tegenwoordigen tyd, en dat hoepla-tentjes, koekbakblokken, hoof den van Jut en meer dergelijke dingen behooren te worden getole reerd, „en gaat over tot de orde van d9n dag". Deze motie zal worden gedrukt en gezonden aan die gemeenteraadsleden, die in de laatste vergadering tegen het behoud der kermis hebben ge stemd. "Wy mogen tenslotte niet onver meld laten de verdiensteiyke mede werking van de afdeeiing Helder der Nat. Verg. voor den Volkszang, die, onder leiding van den heer Brouwer, een aantal van de fraaiste kermis- liederen ten beste gaf. By den aanvang der vergadering was het het bekende „Siene laat me los", dat con amore door de aanwezigen meegezongen De tankboot „Hoatla" getorpedeerd 13 opvaranden varmlat. Te IJmuiden werden in don nacht van Zaterdag op Zondag door een viaschersvaartuig aangebracht, 13 op varenden van het petroleumschip „Hestia", hetwelk in den nacht van Vrqdag op Zaterdag was getorpedeerd. Het schip was in ballaBt van Rotterdam naar Londen. Aan boord bevonden zich twintig man vaste equipage en zes aangemonsterde passa giers, waaronder de heer Van R., beambte aan de maatscbappy. Ia den nacht van Vrqdag op Zater dag, toen men ongeveer 45 myien uit de kust gestoomd was, werd het stoomschip plotseling zonder eenige waarschuwing hevig door een duik boot met granaten beschoten. Door den luchtdruk sloegen de mensch9n, die de wacht hadden, tegen het dek. Kruipende over het dek wist de kapitein de telegraaf te bereiken en het sein van stoppen te geven. Inmiddels was een sloep aan bak boord gestreken, waarin 14 opvaren den plaats namen, te weten0 Neder landers en 8 Ohineezen. In de stuur boordsloep namen de 12 overigen, waaronder kapitein Van 't Hoen, plaats. Nauwelqks was deze gevierd, of een torpedo van den onderzeeör drong aan bakboordzyde binnen en doorboorde het schip, dat met den achtersteven in do diepte verdween. Zeer waarschijnlijk heeft deze torpedo, of een later afgeschoten granaat, de bakboordsloep met de 14 inzittenden getroffen en vernield, waarby ver- moedeiyk 13 der inzittenden gedood zq'D. Toen de duikboot als een razende was dóór blijven vuren om het schip tot zinken te brengen - wat ten Blotte gelukte zagen de 12 men- schen in de stuurboordsloep een stuk van de stukgeschoten bakboordsloep omgekeerd drq ven, waaraan zich nog één mAn, een Chinees„had vastge klampt. Aan boord van de duikboot, die tegen zes uur weer boven water was gekomen, nam men niet de minste notitie van dezen man, doch wenkte men naar de andere sloep om te naderen en deelde hun den koersen den vermoedeiyken afstand naar de Nederlandsche kust mede. Zq redden daarop eerst den Chinees uit zyn levensgevaariyko positie en hielden daarna op onze kust aan. zy werden Zaterdagmiddag opgemerkt door den logger „Julie" IJM. 210, die de men scheu opnam en hen met de beste zorgen behandelde. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwam men te IJmuiden binnen. De gerodden waren allen zeer ver ontwaardigd over het roekelooze door schieten van de duikboot tqdens en na het te water laten van de redding booten. Gered zynkapitein Van 't Hoen, de machinisten Schaafsma, Weber en Boogaardt, de adsistent-macbinisten Roorda, Heitweiler enDieulevitte.de de marconist Antoniazen en 5 Chi- Zeer vermoedeiyk gedood of ver dronken, in ieder geval vermist: de stuurlieden Lafóvre, Da Waard en Minderhoud, de eerste machinist Cupido, de heer Vau Rees, de adsistent- machinist Karstens en 7 Chineezen. De „Hestia", gebouwd in 1916 be hoorde aan de Ned. Ind. Tankboot- maatschappq te 's Gravenhage. De zeven getorpedeerde sehopen. Het bericht van de „Köln. Ztg." omtrent het aanbod van Duitschland inzake de zeven getorpedeerde schepen (zie ons vorig nr.) is, naar de „N. Rott. Crt." meldt, bij navraag ter bevoegder plaatse in meer dan één opzicht on juist gebleken. lo. Nimmer heeft de Nederlandsche regeering of de Nederlandsche marine staf verklaard, dat de schuld der Duitsche marine of Duitsche regeering niet ter sprake kwam, nooit is onzer- zyds de schuldvraag ter zyde gelegd. 2o. In de Duitsche berichten zyn twee aanbiedingen, welke na elkander van Duitsche zijde aan onze regeering zyn gedaan, tot een geheel samen gesmolten, ofschoon geen mededeeling is gegeven, dat het aanbod van 6 Maart door den Duitschen gezant gedaan, gehandhaafd werd, toen op een later tijdstip een ander aanbod (verhuring van Duitsche schepen) werd gedaan. 3o. Aan de Nederlandsche regeering is de chartering van schepen aange boden in dien zin, dat het voorstel haar langs diplomatieken weg be reikte; niet echter werd (gelqk het bericht der „Köln. Zeitung" zou doen vermoeden) van Duitsche zqde voor gesteld chartering door de Neder landsche regeering. Onxa graantchapan. De stoomschepen „Westerdyk" en „Maaitensdyk" van de Holland-Ame* rika-iyn zullen waarschynlf jk op Goe den Vrydag a.s. in ballast naar Amerika uitvaren om via Halifax graan te halen. Het a.s. „Zyidqk" van dezelfde maatschappy vertrekt vermoedeiyk met dezelfde bestemming over eenige weken. In ons vorig nummer namen wtJ een berichtje op afkomstig van de uitvoerende commissie vand«N.0. T., waarin de in de N.Rott.Crt. uitge sproken veronderstelling, dat onze graanschepen, die via Halifax naar Amerika zyn vertrokken, wellicht niet langs den denzelfden weg zouden kunnen terugkeeren, wordt tegenge sproken. Naar de commissie meende lag in de vergunning om uit te varen ook opgesloten, dat de schepen langs dezen weg zoudon kunnen terug keeren. De N.Rott.Crt. is het niet met dit bericht eens. Het blad hoopt dat de commissie gelqk zal hebben, doch meent dat dit aan twyfel onderhevig is. Het zal toch de commissie niet onbekend zyn - merkt het blad op - dat op het tijdstip, waarop de boven genoemde 20 schepen toestemming verkregen, naar Noord-Amerika te vertrekken, om graan te laden en volgens de uitvoerende commissie van de N. O. T. met dat graan naar ons land terug te keeren reeds aan tien schepen met niet minder dan ruim 60.000 ton tarwe en meel het voortzetten van de reis van Amerika of Halifax naar Nederland onmogeiyk werd gemaakt om onbekende redenen, die zelfs met het geval van de Princess Melita niets te maken kunnen hebben. Het is op grond van deze feiten, dat de minister van Landbouw, blijkens het dezer dagen opgenomen officieuse communiqué, het broodrantsoen inge krompen heeft. Welke feiten heeft nu de uitvoerende commissie der N. O. T. daartegenover aan te voeren, die haar gerechtigd doen z|n, de door ons gegeven voorstelling van zaken van allen grond ontblootte noemen? Dit zal te meer belangwekkend zqn, omdat, volgens een officieuse mede deeling „niemand in Nederland weet hoe Engeland de vaart via Halifax denkt te "regelen." Wy moeten daarom, ondanks de tegenspraak van de N. O. T., onze waarschuwing herhalen. Een politiek, die er op het oogenblik van zou uit gaan, dat binnen bekwamen term|n twintig schepen met graan en meel ons land zullen bereiken, zooals de uitvoerende commissie van de N. O. T. in bet vooruitzicht stelt, loopt ernstig gevaar „achter de feiten aan" te komen, en zal, indien de voorspelling van de N. O. T. niet uitkomt, ge6n verontschuldiging vinden. Op bet oogenblik mag en kan niet anders, dan rekening worden gehouden met wat o.i. als feit moet worden aange nomen dat de geheele toevoer naar ons land van uit Amerika is stopgezet. Dit feit moet niet alleen de rantsoe neering van ons eigen volk, maar ook onze politiek van uitvoer naar de oorlogvoerende landen en dit laat- vooral niet het minst gaan beheerschen. En elke poging, zooals die van de uitvoerende commissie van de N. O. T., om deze politiek te verzwakken of te verslappen, achten wq onverantwoordelijk." Da „Amitelstroom." Volgens te IJmuiden ontvangen berichten is nog één van de ver miste schepelingen, van het stoom schip Amstelstroom" de lichtmatroos Bakker gered. Tydens de torpedeering was hq rustig biyven slapen, en had hq niets van de ramp bemerkt. Hy werd door een Engelsch oorlogschip, dat de „Amstelstroom" 'sochtends 8 uur drijvende vond, aan boord aan getroffen en meegenomen naar Harwicb. De „Oldambt" en de „Mldaland". Het Nederlandsche stoomschip „Old ambt" met levensmiddelen van Rotterdam naar Londen werd 28 December aangehouden en naar Zee- brugge opgebracht. Het prqsgerecht heeft het schip prysverklaard, eenige deelen vau de lading vrygegeven. Inzake bet stoomschip „Midsland" met stukgoederen naar Newcastle heeft het prysgerecht beslist, dat het stoomschip wordt prys verklaard. De vordering van de reederybehalve vryiating een schadevergoeding van 10.000 mark per maand sedert Novem ber, is afgewezen. Raad van 8tate. By Kon. besluit van 80 Maart is mr. Th. H. de Meester benoemd tot lid van den Raad van State. Baad gerekendT Een vakkundig medewerker van bet Hbl. sehryft: In tegenstelling met vroegere bepalingen betreffende de broodrendementen uit meel en bloem werd door den Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel vast gesteld, dat over de 7e en 8e week der broodrantsoeneering (dat zyn de laatste 2 weken) voor 100 kilo W. bons slechts 58 kilo bloem en voor 100 kilo B.bons 57 kilo meel verstrekt zal worden, terwyi voor de daaraan voorafgaande weken deze cyfers res- pectieveiyk 78 en 71 kilo bedroegen. Nu is gebleken, dat deze verminder de grondstoffen-verstrekking verband houdt met den verlengden geldig heidsduur der broodkaarten. Doch daarmede is niet gezegd, dat de moei en bloemverstrekklng voldoende zal zyn. Thans zendt een zeker aantal personen wekeiyks zyn ongebruikte broodbons aan de burgemeesters op. In de komende dagen zal dit natuuriyk niet meer het geval zyn en zullen ook die kleinere gebruikers hunne kaarten volledig „opeten". Maar dan vermindert ook de broodomzet van den bakker ten opzichte van d 1 e klanten volstrekt niet. De broodbonB komen alleen niet meer op het ge meentehuis, maar by den bakker terecht. Eeu gevolg zal zijn, dat door de zooveel lager gestelde verrekening- cyfers de bakker een deel van »yn broodomzet niet in bloem of meel kan terugbekomen. Dit zou voor het eerste oogenblik niet zoo ernstig zyn, daar tusschen 6 Februari en 5 Maart de grondstoffenverstrekking op den ouden voet plaats heeft gehad, en de bons waarop bloem en meel geleverd werd, den Ben Februari werden uitgegeven, maar het onregel matig binnenkomen der broodbons, Aan onze abonnó's bulten de gemeente wordt beleefd verzoehtt verschuldigde abonnementsgeld Heldersche Courant, Zondags blad en Modeblad isle kwartaal 1917 le willes overmaken per postwissel el aan postzegels vóór S April a.s., zullende anders daarover per poatkwltaatlo worden bescblkl met verhooging van dlspositlekoston. Aangezien, door de verhoogde Incasso tarieven van do post, thans met 10 coats verhooging Inplaals van S moet worden beschikt, raden wil onzen abonnd's In hun eigen belang aan, ons bel bedrag zee spoedig mogelijk toe le zenden. Post wissels voor dal doel behoeven slechts mei een zegel van 2'/, cent la werden beplakt. De abonnementsprijzen vnn ons bind nn zijne premie-uitgaven zijn Heldersche Courant: francop.postil.00, buitenlandf2.00. Zondagsblad: franoo p. post 10.52'I,, buitenland 10.85. Modeblad: franco p. post fO.85, buitenland 11.10. toen de regeling nog geheel vreemd was, en de zeer trage aflevering der meelfabrikanten gedurende de laatste weken »yn oorzaak, dat het met de voorraden by de broodfabrikanten en bakkers meer dan treurig gesteld is, en er thans inderdaad geen kilo meel gemist kan worden. In vakkringen hoopt men dat voor de verrekening over de volgende weken heogere cijfers zullen vastge steld worden, teneinde bedrijfsstoornis te voorkomen. inlijving mllitlolichtlng 1917. In de hierna genoemde tqdvakken zullen van de militielichting 1917 worden ingelijfd: 1. in het tqdvak van 1—5 Juni 1917: de dienstplichtigen, nader toe gewezen aan de compagnieön wiel rijders met uitzondering van hen, die in bet bezit zqn van het in art. 70 der Militiewet bedoelde bewys van voorgeoefandheid. Deze laatsten zullen twee maanden later worden ingeiyfd. 8. in het tydvak van 2—6 Juli 1917de dienstplichtigen toegewezen aan het korps pontonniers en be- Btemd voor het tweede ln te ïyven Cokca verstrakking. Den dag, volgende op dien, waarop in Den Haag bekend was gemaakt dat aan de gasfabriek wederom bestellin gen voor cokes zouden worden aange nomen, werden aan die fabriek des morgens ongeveer 18.000 briefkaarten per wagen bezorgd I Baatoavoer afgaanadan. Zaterdagmiddag hadden te Zaan dam tal van afsnydingec van gas plaats, daar de vereischte zuinigheid niet was betracht Nadat van te voren een Iqat was opgemaakt van de verbruikers, die het verst de grens hadden over schreden, ontvingen dezen 's middags bezoek van den wethouder van de bedrijven, den heer Duys, en den gasdirecteur, om hun aan te zeggeD, dat zy werden afgesneden. Alleen wanneer bleek, dat byzon- dere omstandigheden ziekte, ge boorte e. d. tot een grooter ver bruik hadden genoopt, werd de atraf nog niet ten uitvoer gelegd. De afsnyding volgde onmiddellijk na het bezoek. Enkelen echter wisten nog gedaan te krygen, dat de straf opgeschort werd tot Maandag, omdat anders geen eten kon gekookt wor- voor het gezin en een groot Tot degenen, die door den maat regel getroffen werden, behoort ook een soc.-dem. gemeenteraadslid. Ook een der grootste oafó's trof dit lot. Na de volgende meteropneming 7 April - kan wederaansluiting worden verkregen, doch dan alleen tegen betaling van een boete van f 10.-. Ean grem-lnoldent, Vrijdagnamiddag ontmoetten twee Hollandsche ambtenaren naby de Duitsche grecs te Wehr eenige Duitsche smokkelaars, die zy som meerden te biyvon staan. Niet alleen voldeden zy hieraan niot, maar wilden de ambtenaren mesBen te Iqf. Deze trokken uit zelfverdediging bun revolvers en gaven vuur, waardoor twee smokkelaars getroffen werden. De Duitsche schildwacht aan de grens, die een en ander gezien had, kwam hierop een vyftig meter op Hollandsch grondgebied en legde zyn geweer op de Hollandsshe ambte naren aan, waardoor deze genoodzaakt waren te retireeren en niet tot arrestatie of inbeslagneming konden overgaan. De smokkelaars maakten van deze gelegenheid gebruik om met hun smokkelwaar en dé gewonden over de grens te vluchten. INGEZONDEN. Mynheer de Redacteur, Gaarne zag ik mij eenige plaats ruimte voor het volgende in Uw blad afgestaan, waarvoor by voorbaat myn beleefden dank. Allerwegen hoort en leest men, in verschillende couranten over de thans heerschende petroleumschaarschte (nood zelfs) en dat hot gebrek aan dit zoo onmisbare artikel, in de toe komst zich in nog veel heviger mate zal laten gevoelen, is eene algemeen zeer gevreesde voorspelling. Waar het gemis aan deze brandstof voor ieder zeer groote moeiiykheden op levert daar wordt voor den winkelier in bet algemeen die toestand nog zeer veel moeieiyker, en zullen die daardoor flnantieel zeer worden ge troffen, omdat zy door de door B. en IW. gestelde verordening genoodzaakt zyn, reeds des avonds te 7 uur hun gaslicht in hun winkel uit te draaien, en dus voor den verderen duur vau den avond op petroleum verlichting zyn aangewezen. Hierin was volgens myn bescheiden meening op zeer eenvoudige eu doelmatige wqze, een zeer veel verbeterde wyziging voor in te voeren door aan ons winkeliers te vergunnen van af des avonds 7 uur tot 9 uur in hun winkel gas te mogen branden (niet in de éta lages,) dit zou met het oog op den tijd, waarop nu 's avonds ten 7 uur eerst het licht in de meeste winkels wordt ontstoken, ten opzichte van het meerdere gasverbruik geen be zwaar opleveren, en zouden de win keliers door gebrek aan petroleum niet gedwongen zyn hun zaken te sluiten. In de stille hoop, dat H.H. B. en W. aan dit eenvoudige voorstel, voor een oogenblik hunne welwillende aandacht zullen schenken, en in over weging nemen, Teekent met alle Hoogachting, Uw. dw. dr. Een Winkelier. Helder, 8-4-'17. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U eenige plaats ruimte ln Uw veelgelezen blad voor het volgende. Wanneer er op de schietbanen schietoefeningen worden gehouden, ziet men op de hoogste toppen der duinen een roode vlag'geplaatst ten teeken, dat het duin onveilig is. Naar ik heb ondervonden, is er in onzo gemeente ook eene plaats, waar men weieens roode vlaggen mag zetten. Toen ik hedenmorgen over den dijk achter Gemeenteschool no. 8 fietste, was een groot aantal kinderen dezer sehool aan het spelen. Dit op zichzelf is niets byzonders, maar wat wel de aandaeht verdient, is, dat dit totaal zonder toezicht van onderwyzers geschiedde. Hierin moet ik de oorzaak zoeken, dat de Jeugd overgaat tot het beoefenen van minder gepaste spelen. Zoo was een aantal jongens elkaar aan 't bekogelen met keisteenen, waarvan ondergeteekende het slacht offer werd. Plotseling kreeg ik een grooten steen tegen het voorhoofd, waardoor eene bloedende wonde ontstond. Mjjnheer de Redacteur, zou het, om meerdere ongelukken te voor komen, niet wenschelqk zyn, dat er in het vrye kwartier beter toezicht op de jeugd wordt uitgeoefend, of... moet er gedurende dien tyd eeEe roode vlag op den dyk geplaatst worden V beleefd dankend voor de ver leende plaatsruimte, Hoogachtend, TH. B. HBIJTINÖ, Korp. Zeemll. kast wachter (Kerkgracht IS). Ingezonden mededeeling. Ontmoediging helpt niet. Het ls geen wonder, dat vrouwen bq tgden moedeloos worden. Zjj zyn zoo verdiept in het welvaren van anderen, de zorgen voor de familie en het geluk van het eigen huis, dat haar eigen gezondheid vaak verwaar loosd wordt. Als rugpyn, watorstoorniesen, ze nuwachtigheid, of verlies aau go- wicht hieruit voortvloeien, toont dit aan dat de nieren aan het verzwak ken zyn en dat urinezuur zich ln het lichaam ophoopt. Men dient te beden ken, dat dan verdere verwaarloozing kan leiden tot rheumatiek, ischias, niergruis of -steen, ontstoken nieren en blaas, of tot graden van ongenees- ïyke nierziekte. Ontmoediging dient tot niets. Geniet liever meer' frissche lucht en slaap. Verlicht zoo mogeiyk uw werk. Neem slechts licht verteerbaar, gezond voed sel, met genoegzaam melk, genoeg zaam water, maar geen onnoodige opwekkende middelen, en versterk de nieren door een kuur met Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Dit genees middel herstelt de werkzaamheid van alle urineorganeD, zuivert het bloed 9n doet een nieuw levenstydperk voor u beginnen. Mannen zoowel als vrouwen onder vinden nut van Foster's Pillen, want deze bevatten de zuiverste bestand- deelen uitsluitend voor nier- en blaas- kwalen. De echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, kenbaar aan het handelsmerk (de man met zyn handen in de len denen) op het etiket, zyn te den Helder verkrijgb. b| Alb. ten Klooster, Kei- zerstr. 98. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel ft ƒ1.76 p. doos of f 10 p. zes doozen. (46)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1