CHE COURANT m OORLOG. AAMBEIEN, Ne. 4761 DINSDAG 10 APRIL 1817 45e JAARGANG BINNENLAND. Ko Doncksr f. De beker.de' teekenaar en samen steller vaa „schimmenspelen" Ko Doncker is Zaterdagavond om 7 uur, toen by op de flats van Haarlem naar zyn woning te Zuid-Schalkwek reed, door een toeval getroffen. Toen men hem opnam kon slechts de dood geconstateerd worden.: Doncker werd 42 jaar oud. B» „Sjfelsop". De zeesleepboot „Cycloop" van den sleepbootdien st Zurmöalen, die te IJmuiden gestationeerd is en Zaterdag morgen vroeg uitvoer om het Bel gische Belief-stoomachip „Trevier", hetwelk volgons de rapporten op 24 mijl magn. Noord van het Maasvuur schip nog drijvende zou zijn gezien, te bergen, keerde zoo juist te IJmui den terug. De bemanning rapporteert dat haar schip het voorwerp ia geweest van een onverhoedschen duikbootaanval, niet ver van de plaats waar het stoomschip „Trevier" voor anker zou liggen. Juist ep de 20 naijla grens kwam plotseling een granaat vlak by de „Cycloop" in het water terecht en werd gevolgd door neg zeven andere granaten. Het bleek dat deze afkom atig waren van een Duitsche U-boot, die inmiddels in de nabijheid van de sloepboot kwam. De kapitein liet drie sLooten op de fluit geven tenteeken dat hy de duikboot niet naderde doch dat, ir.tegoadeol, do machine achter uit d aaide. Dadelijk daarna stopte bij en liet eon der seheepsbooten buiten boord zetten. Blijkbaar werd dit op de U boot niet opgemerkt zij bleef doorschieten. E-rst teen de Duitscbere de eloep vaa de sleepboot vry zagen hielden zy met schieten op. Iu deze sloep, met vyf man, ging kapitein Do Gi.aaff naar den onder zee® teneinde den commandant zijn papieren ts toonc-n. Terwijl bij aan boord, van de duik boot moê3t achterblijven om een ver hoor le ondergaan, ging do eerste officier met eer. matroos, dio twee brandbommen onder den arm droeg, naar de „Cycloop", mat haai- eigen boot, om het vaartuig tot zinken te brengen daar het, volgens beweren, in verboden gebied zou zijn. De U- commandant bleek zeer humaan en hoff-.iyk te zijrïhy gunde De Graaff allen tijd om de zaak te verklaren. De Graaff kon uit zyo pas gehouden loodiug fü peiling aantoenen dat hy zich niet in het verboden water kon bevinden. Hy wist dat de „Cyclop" voer op: 52 gr. 27' N.B. en 4 gr. 5' G.L., het geen op zyn zeekaart met potlood stond aangeteekend. Een matroos moest nu met vlaggeaaigualen aan den officier, die aan boord van de „Cycloop" was, seinen dat deze de aanteekeningen op de kaart moest controlseren. Toen de mededeeling juist bleek, moest de officier alleen terugkeeren. Nadat de commandant zich eenige oogenblikken met den officier had onderhouden, werd dc<n kapiUin een nieuw verhoor afgonomen. Men vroeg hem o.3. of hy naar Engeland ging, wathy ontkennend kon beantwoorden. Hy deelde onomwonden mede dat hy zocht naar een stoomschip, dat vol gens de rapporten ln zeenood zou verkeeren en zich in de nabyheid moest ophouden. Zyn voorraad kolen en levensmiddelen reikte dan ook maar voor 44n cleg. Be officier moest opnieuw naar de „Cycloop" om te onderzoeken. Na opening der bunkers en der kasten bleek het dat de be weringen van De Graaf juist waren. Mot seinen werden toen de oflcler en do matroos on hun gev&ariyke bagage teruggeroepen. Mot dezelfde boot waarmede zij werden over gebracht, kon de kapiten, na ander half uur, naar zyn schip terugkeeroo. By zyn vertrek nam de M comman dant met eon handdruk afscheid en wenschte hem behouden thuisreis. Do duikboot was ongenummerd an had reeds volgens mededeoÜDg van den commandant, eenige malen on gemerkt om de „Cycloop" hoen- gevaren. Be matrozen waren allen krachtige jongemannen en droegen over hun mutsen linten met het opschrift: ünteraeeboot t Schipbreukelingen. Zaterdagmorgen, precies to A uur, kwam het atoomschip „Bornec" van de atoomv. maatschappij „Nederland" te IJmuiden aan. Aan boord bevond zich do geheele bemanning van. hot nieuwe Bsenscho stoomsehip „lator", Kapitein H. Lund, thuisbehoorende te Kopenhagen, welk stoomschip op reis van Lcitb naar Arhuuimeteen lading steenkolen, Eendag 1 April op ongeveer 660 l' N.B. cn 4° 81' O.L. door een Duitsche duikboot zonder waarschuwing door granaten tot zinken iü gebracht. Be 17 opvarenden vluchtten in de twea kleine schoepsbooten en zagen kort daarna het stoomschip zinken. De duikboot nam verder-van de booten geen notitie, ofschoon het reeds avond was en geen schip nochland Insichl waa. Mot geriDgen teerkost or was ook spoedig gebrek aan goed drink water hebben deze menschen, waaronder reeds ouderen vaa dagen, doch ook jongeren, o. a. een ksaap van 18 jaar, vior dagen en vier nachten in de folie koude onder hevige sneeuw eu hagelbuien, op de Noordzee, rondgezworven tot *y eindelik Don derdag namiddag door de „Borat»'' werden opgemerkt en opgenomen. Voer zjj aan het dek waren gebracht, zakten de meesten hunner van uit putting in elkaar. De gezagvoerder van de „lorneo" had draadloos verzocht by aankomst to IJmuiden voor medische hulp to willen zorgen; zoodat de Roode Kruis -dionst was gemobiliseerd. Bij aan komst te IJmuiden moesten zes der geredden per draagbaar naar de Roodc Kruisinrichling worden over gebracht, aangezien bun vooten en besnen totaal bevroren waren. Tien anderen waren in minder ernstigen toestand, doch- - eitchten oveneens medische hulp. Sleebta een, de stuur man, scheen biykbaar ongedeerd te zyn gebleven, doordat hy by het vluchten in de boot waterlaarzen aan had en het koude zeewater, waarin die menschen al dien tyd met hun vootan hadden gezeten, biykbaar op hem niet zoo grooten invloed had gehad. Op de Noordzee. Een zevental torpedobooten, verge zeld door gewapende treiters passeer deu Ameland. Ook een zeppelin pas seerd6 in Westelijke richting. Later verschenen drie Zeppelins, die daarop in Oosteiyke richting ver dwenen. Uit N.W. richting ia op het eiland kort doch hevig geschutvuur gehoord. Te IJmuiden -werd, Zaterdag in W. richting zwaar geschutvuur gehoord. Ds broodprQzon. Het Haagsche Corr.-bureau meldt: Uit goede bron vernemen wy, dat de prysregeling van het wittebrood een gevolg is van het fait, dat den laatiten tyd do prijs van hot witte brood volstrekt niet m§er in vér houding was tot de pryzea van de grondstoffen en hot nu in verband met de schaarschte van de grond atcffm van belang was, een zoo zuinig mogeiyk verbruik te bevorderen. Het stellen van een juisten prya voor het brood is biertoe voorzeker aan go wezen. Hieruit behoeft echter niet te worden afgeleid, dat reöds binnen eenige weken geen brood meer ver krygbear zou zyn. Mocht de toestand, dat geen tarwe wordt aangevoerd, voortduren, dan wordt overwogen om 16 h 20 pet. van het tarwemeel door maïsmeel to vervangen, waar mede thans proeven worden Ia verband met den prys van het brood, dient nog opgemerkt te wor den, dat het regeeringsbruinbrood nog altyd slechts 12 cent per 400 gram koat en dat naast het witte tarwe-melkbrood, dat 16 cent kost, ook witte tarwe waterbrood door do bakkers verkrygbaav moet worden gesteld tegen 14 cent per 400 gram. Witboek. Verschenen zyn de aangekondigde „Diplomatieke bescheiden betreffende do toelating 7an oorlogsschepen en bewapende handelsvaartuigen der oorlogvoerenden binnen het Neder- l&ndsche Rechtsgebied", welke de Minister van Buitenlandsche Zaken aan de Staten Generaal heeft doen toekomen, ouder mededeeling tevens, dat een mededeeling aan do Staton- Oeneraal betreffende een met den Franschen gezant over dezelfde aan gelegenheid gevoerde brief wisseling binnen zeer korten tyd zA velgen. Daarin worden achtereenvolgens behandeld I. De aanhouding van ecu Duitsche onderzeeboot in de Wielingen II. D« quacstie der Duitsche torpedo boot „V 69 to IJinutden; III. De stranding van de Duitsche duikboet „U. B. 80" op ffn kust-van Walcheren IV. De binnenkomst van het Brit- sche gewapende handelsschip „Prin- cess Meiita" te Hoek van Holland V. De stranding van de Duitscho onderzeeboot „U. B. 6" naby Goeree. 8ift van da Duitsche marine. Do gift van f 10,000, welke als erkenning van de verleende hulp aan de bemanning van den torpedojager „Y 69" door de Duitsche marine aan den burgemeester van Velsen wer den toegezonden voor weldadige doel einden, heeft thana eene bestemming gevonden. In overeenstemming met den wensch der plaatselyke gezondheids commissie, is het geld bestemd voor den bouw vai eon ziekenhuis. Tot het tydetip, waarop het voor dit doel kan worden besteed, is het belegd. PLAATSELIJK NIEUWS. Aan de Universiteit te Groningen ia geslaagd als caadidnat in de rechts wetenschap de heer J. 0. de Wit. Da „Holland" wordt tegen hedenavond alhier binnen vorwacht, en zal dan vermoedelijk morgenochtend lunchen 9 en 10 uur ii de haven komen. De booi voor iruttirswaren. Volgen» een advertentie In dit nummer kuanen wy op het bon beekje per persoon 21/» ons ryst en 1 om ruQdvet bekemen. Strikt gesomen, moest de ver strekking van ryst eigenlijk niet plaats hebben, oudst ook daarvan devoorraad geweldig is geslonken, door het enorme verbruik ln de maanden Februari en Maart, toen do aardappelen niet verkrygbaar waron. Thans Is dat andersom en moeten wy zoo goed en zoo kwaad dit gaat, aardappelon eten. Volgens een ook la dit nummer voorkomende order van deu Minister van Landbouw, moeten do aardappelen, welke niet bewaard kunnen worden vóór 16 M«t a.s. zijn opgeruimd. Dientengevolge kunnen wy ge durende een geheele maand (van 16 April tot 14 Mei) niet meer ont vangen dan 7 ons rijst en 8 ons gort, rosp. havermout, terwyi het rantsoen aardappelen wordt gebraeht van 12 K.G. op 20 K.G. per hoofd gedurende dat'tffdvak. Als gevolg daarvan worden de aardappelen in deze gemeente niet meer op bons verstrekt. Militairs hulsviyttentoonstelllng. De militaire huisviyttentoonstelling voor land- en zeemacht, wordt alhier op 12, 18, 14, 15 en 16 April a.s. in de Ambachtsschool gehouden. Op de tentoonstelling zullen eenige instructeurs de huisvlijt demonstree- ren. Be bezoekers zullen daardoor in staat zyn zich optie hoogte te stellen niet alleen van de voorwerpen door de huisviytbeoefenaara vervaardigd maar teven3 van de wyze, waarop de voorwerpen gemaakt worden ©n de verschillende bewerkingen, w.o. hout snijden, inleggen, bljtsen, vlechten, weven plaats vindon. Aan de tentoonstelling is verbonden een verlotiDg, wa*rvaD de trekking zal plaats vinden don 16den April des namiddags 8 uur in eeu der lokalen van d8 Ambachtsschool. Op den openingsdag zullen door de le luitenant Sweep en jbr. Graafland lezingen worden gehouden in het Militaire Tehuis aan don Kanaalweg des namiddags van. 8 tot 4J(' uur, respectievelijk over „Huisvlyt" en „Schoonheidsleer". „Serenata". De mandolineclub „Serenata" geeft op Zaterdag 14 April hare laatste uitvoering in dit seizoen. Het varieerend programma ver meldt o. a. een muzikale scherts van Mozart voor quartet en twee hoorns. Bit sextet wordt uitgevoerd in costuum, terwql de heer W. Lammere hetiapwark „ln ouden styi" verzorgt. De uitvoering is toegankeiyk voor werkende leden met familie. Kunst lievende leden hebben toegang met twee huisgenooten. SecretariaatDybstraat 45. Zeppelins. Zondagmiddag te ongeveer half 5 werd van hier in N.W. richting een Zsppelin waargenomen. Het lucht schip, dat zich op groeten afstand bevond, toekende zich scherp tegen de lucht, af, zoodat het zeer goed was waar te nemen. Na eenigen ty l gekruist te hebben vertrok het in N.O. richting. Later op den middag, omstreeks 6 uur, werd een tweede Zeppelin waargenomen, die denzelfden koers volgde. Van Tsx-jI wordt gemeld, dat de twee luchtschepen eenigen tyd be noorden en ten noordwesten van het eiland kruisten. Da Varaenlgda Staten an Duitschland. President Wilson heeft een procla matie uitgevaardigd, waarin de oorlog met -Buitachland wordt a/gekondigd. Na eea lange uiteenzetting betreffen de de wetion op de behandeling van buitenlanders die tot een vijandelijke natie behooren, wordt in deze procla matie gezegd: „Ik, WoodrowWilson.de president van de Vereenigde Staten, proclameer hierby dat er een toestand van oorlog bestaat tusschen de Vereenigde Staten en de Koizeriyk Duitsche regeering, en ik beveol in het byzonder aan alle Amerikaansche beambten, zoo wel civiele als militaire, waakzaam heid en Ijver te betrachten in de uitoefening van bun plichten, inzake dezen oorlog. Ik doe een ernstig beroep op alle Amerikaansche bur gors dat zij op trouwe wyze hun land steunen, dat van den aanvang van zyn bestaan is gewyd geweest aan de beginselen van vryhoid en recht, dat zy (de burgers) de wetten des lands in acht nemen, en dat zij onverdeelden en gewilligen steun verleenen aan die maatregelen welke door de wettigs autoriteiten worden genomen om den oorlog tot een gun atig eindo te brengen en een veiligen en rechtvaardigen vrede teverbrygsn. Verder worden verschillende be palingen vastgesteld voor de vijande lijke' buitenlander*. Zoolang zy zich hieraan onderwerpen, worden zy vorder vrygelaten en kuDnen zy hun zakon enz. voortzetten. Kan echter redeiykerwyze worden aangenomen, dat h6t op vr|e voeten biyven van een of meer van hen gevaariyk is voor den openbaren vrede of de veiligheid van den Staat, dan kunnen deze in hechtenis worden genomen. Allerlei maatregelen worden ge troffen om den stryd met succes te kunnen voeren. Hiertoe werden groote credieten verleend. Meer dan 680 millioen gulden zal voor de eerste toebereidselen worden gebruikt. Groo tore bedragen zullen aan de gealli eerden geleend worden tegen eon interest, die waarscbyniyk de 8}% niet zal overschrijden. O ter de eerste oorlogaleening wordt gemeld, dat hiervan besteed zullen worden 1. ff 686.600.000 voor het op de .been brengen van eon leger van il.000.eoo man. ff 86.000.000 voor uitbreiding •/an do vloot en de marine troepen. Hot huidige effectief van de marine troepen zal van 104.000 man worden opgevoerd tot 180.00Q man. 8. 68.600.000 voor buitengewone uitgaven aan leger-materieel. Om deze uitgaven te dekken zullen de belastingen worden verhoogd. De thans slechts weinig opleverende •inkomstenbelasting zal worden ver driedubbeld, waarbij voor de grootere Inkomens een zeer groote progressie wordt toegepast. De mobilisatie van de industrie wordt met kracht vcertgezet. Reeds 82.000 maatschappyen hebben hunne fabrieken der regeering aangeboden. Id de verschillende havens zyn ongeveer 100 Duitsche schepen met 600.000 ton inhoud in beslag ge nomen. De Duitsche kanonneerboot „Cormoran", die te Quamo S&nto geïnterneerd was, ls door de beman ning, die weigerde het schip aan de Amerik. autor. over te geven, vernield. Twee onderofficieren en 6 matrozen zyo gedood, 20 officieren, 12 onder officieren en 821 matrozen zyn ge vangen genomen. Cuba en Dultschland. In navolging van de Vereenigde Staten heeft ook de president van Cuba het congres verzocht te ver klaren dat de oorlogstoestand tusschen Ooba en Dultschland bestaat. De marine- en nieuwe motorboot-kust patrouilles werden gemobiliseerd. Oottenrp-Hongarlje verbreekt de betrekkingen met de Vereenigde Staten. Washington, 9 April. Velgens 6en telegram van den Amerikaanschen gezant in Zwitserland heeft Oosten- ryk-Hongarye den 8iten April de betrekkingen met de Vereenigde Staten verbroken. Weenen, 9 April. Wegens de in treding van den oorlogstoestand tus schen het Duitsche Rp en de 'Ver eenigde Staten van Amerika ontving de O.-H. diplomatieke vertegenwoor diger bevel zijn paspoorten te ver zoeken en met bet personeel van de ambassade het land te verlaten. De Amerikaansche Republieken en Duitschland. Nu de Vereenigde Staten zich bij do vyanden van Duitschland hebben aangesloten, schijnt het alsof goheel Amerika met uitzondering dan van Mexico dit voorbeeld zal volgen. Cuba heeft reeds verklaard, dat het zich in staat van oorlog met Duitsch land bevindt. Panama deed hetzelfde, ten einde de Vereenigde Si aten be hulpzaam te zyn bij de verdediging van het Panamakanaal. Uit Zuid Amerika komen berichten,, die er ep wy'zen, dat ook daar aan sluiting bij do Entente gewenscht wordt. Vooral in Brazilië is men voorin terventie. De torpedeering van het stoomschip „Parana", waarby drie Braziiiaansche zeelieden omkwamen, heeft dezen wensch slechts versterkt. Een bericht uit Rio de Janeiro meldt, dat de Braziiiaansche minister van buitenlandsche zaken Maller, gewol- gerd heeft den Duitschen gezant te ontvangen. Uit Londen wordt be licht, dat de breuk tusschen Brazilië en Buitschland binnen zeer korten tijd zal plaats hebben. De houding van Panama en Cuba en niet het minst die van Brazilië zullen grooten invloed hebben op de houding der overige Zuid-Amerikaan- sche republieken. Uit Peru en Chili komen berichten, welke aangeven dat men in deze staten van meening is dat men zich binnenkort genoodzaakt zal zien tegen Duitschland party te kiezen. Ds niauwe koen ln Dultschlind. Onder den drang der wereldge beurtenissen bevindt zich ook Duitsch land op den weg der hervorming van de binnenlandsche politiek. Be opkomende democratische macht, die in Rusland het Tsarisme vernietigde, laat haar invloed ook op het Duitsche tegeeringstelsel gelden. Beter dan in Rusland heeft de regeering echter begrepen, dat die macht niet te keeren 'ia. Von Bethman Hollweg, de Rijks kanselier sprak reeds eenigen tijd terug In den Ryksdag de woorden „Wee den staatsman, die de oogen gesloten houdt, die weigert do teeke nen des tijda te zien", hetgeen er op wo6S, dat voorstellen tot hervor mingen te verwachten waren. De conservatieve groep van den Ryksdag met uitzondering dan van eenige Oost-Elbische Agrariflts - verklaarde zich bereid mede te werken tot de benoeming van een commissie, die de verschillende voorstellen zou onder zoeken. Thans heeft Koning-Keizer Wilhelm zyn meening hieromtrent openbaar gemaakt, en hieruit biykt wel het sterkst hoe de houding der regeerings- kringen is veranderd. De aan Von Bethman gerichte beschikking luidt Nog nooit heeft het Duitsche volk ■zich zoo vast aaneengesloten getoond als in dezen oorlog. Het bewustzyn, dat het vaderland zich in een toe stand van harde noodweer bevond, oefende een sterk verzoenenden in vloed uit, en ondaaks alle bloedige offers te velde en zware ontberingen te huiB is de wil, om voor den zege vierenden eindstryd alle krachten in te spannen, onwrikbaar gebleven. Nationale en sociale geest verstonden elkaar ea vereenigden zich om onze volharding en kracht te stalen. Elk besefte, dat hetgeen in lange jaren des vrsdes onder veel binnenlandscbe atryd was opgebouwd, de verdediging •waard was. Wat het geheele volk in stryd en ontbering tot stand heeft gebracht staat als een schitterend beeld voor myn geestesoog. De gebeurtenissen van deze worsteling om het bestaan van het ryk vormen in hun verheven- ernst de inleiding tot een nieuwen tyd. Als verantwoordelijk kanselier van het Duitsche Ryk en eerste minister in Pruisen is het uw taak de eischen van dezen tyd met de juiste middelen en te rechter uur in vervulling te helpen gaan. Oier den geest, waarin de vormen van ons staatsleven zich hebben te ontwikkelen, om de vrije on blyde medewerking van alle geledingen van ons volk mogeiyk te maken, hebt gjj beginselen ontvouwd, die naar gij weet myn instemming hebban. Ik ben my bewust daarby do voetstappen te drukken van myn grootvader, den stichter des Ryks, diealskoaingvan Pruisen met de militaire organisatie en als Duitsch keizer met de sociale berrerming zyn plichten als monarch voorbeeldig heeft vervuld ea de grond slagen gelegd, waarop het Duitsche volk ln eensgezinde, grimmige vol harding, dezen bloedigen tyd zal door staan. De weermacht als werkefijk volks leger te handhavon, -den socialne vooruitgang van het volk in al zijn geledingen te bevorderen, is van het begin myner regeering myn doel ge weest. Mat het oogmerk de beproefde eenheid tusschen volk en monarchie voor het welzijn der gemeenschap te dienen, ben ik besloten de verdere ontwikkeling van ons binnenlandsch politiek, economisch en sociaal loven ter hand te nemen, geiyk de oorlogs toestand het veroorlooft. Nog staan millioenen van ons volk te velde, nog moet het resultaat van den atrij 1 der meeningen achter het front, die by een ingrypende grondwetswyziging onvermydclijk is, in het hoogste be lang van het vaderland worden uit gesteld, tot onze strijders zyn terug gekeerd en zy zelf met raad en daad kunnen deelnemen aan den vooruit gang van den nieuwen tyd. Opdat echter, dadoiyk by het gelukkig einde van den oorlog, dat naar ik hoop en vertrouw niet ver meer is, het noodige en doeltreffende ook in dit opzicht kunne geschieden, wonsch ik dat de voorbereidingen onverwyid worden getroffen. Mij gaat de hervor ming van den Pruisi3chen Landdag en de bevrijding van ons geheele binnenlandsch politieke leven van dit vraagstuk zeer ter harte. Voor de wyzigiug van het kiesrecht voor het Huls vau Afgevaardigden zijn in op dracht van my reeds by het begin van den oorlog voorbereidingen ge maakt. Ik draag u thans op, my uitgewerkte voorstellen van hot staatsministerie voor te leggen, opdat als onze stryders teragkeeren dit voor bet staatsbestel van Pruisen gewich tige werk snel tot stand kan komen langs den weg der wetgeving. Nu het geheele volk in dozen vreeseiyken oorlog zooveel heeft ge pra6steerd, is naar myn overtuiging voor het standenkiesrecht in Pruisen geen plaats meer. Het wetsontwerp zal verder de rechtstreekBche en geheime verkie zing der afgevaardigden moeten be vatten. De verdiensten van het Hèerenhuis en zijn blijvend belang voor den staat geen koning van Pruisen mis kennen. Hot Heerenhuia zal echter geweldige eischen van den komenden tyd beter kunnen beantwoorden als bet in ruimer mate dan tot dusver uit de verschillende kringen en be roepen des volks leidende, door de achting hunner medeburgers onder scheiden mannen in zyn midden heeft. Van hat Westelijk frent. De slag bQ Atrecht begonnen. Zoowel van Engelsche als van Duitsche zyde wordt gomeld, dat een groote slag by Atrecht is begonnen. Nadat de Eogelschen de Duitsche stellingen gedurende de laatste dagen aan een hevig bombardement hadden onderworpen, groeide dit vuur Zon dagnacht tot eex ongekende hevig heid aan zoo ontzettend artillerie vuur werd afgegeven, dat de omtrek myien ver door vuuratralen verlicht was. Maandagmorgen te 6 uur gingen do Eagelschon tot den aanval over. Het Duitsche bericht meldt dat de Eogelschen in de Duitsche stellingen doordrongen en geeft verder geen by zonderheden. Volgens de Engelsche berichten werd echter eenbelangryk succes behaald. Een rapport van Veldmaarschalk Haig van 9 April meldt, dat in de richting van Kameryk de dorpen Her mies en Bouraies, genomen werden en de Engelschen hot bosch van SL. Havriccourt binnendrongen. In de richting van St. Quentin word FreBnoy-le-Petit genomen en het front ten Z.O. van Lsvergnies vooruit geschoven. L:\ter werd nog door hem gemeld, dat de slag met succes door de EugelBChen werd voortgezet. Be heuvelry van Vimy hal verwegen do iyn Lens-Atrecht (Arras) en andere belangryke stellingen werden ver overd. Meer dan 5000 man werden ge vangen genomen en er werd een groote buit gemaakt. daaropvolgende week 18 schepen met 28.661 ton inhoud tot zinkon gebracht. Het logelsche stoosaschip „Kitty- wake" 1860 ton, behoorende tot het coavooy dat geregeld tusschen Hoek van Holland en Engeland vaart, ia by het Maaslichtschip op een myn geloopen en snel gezonken. De overige convooischepen voeren door, doch de begeleidendotorpedojagers boden hulp. Waarschynlyk zyn toch eenige leden der bemanning omgekomen. In de Zwarte Zee; werden door eon Russische torpedoboot tien zeilschepen met lading opgebracht en een zeil schip door een duikboot getorpedeerd. Een Duitsche terpedoboot getorpedeerd. Uit Berlyn wordt officieel medege deeld dat do torpedoboot „G 88" in den nacht van 7 op 8 April voorde Vlaamsche kust door een sijandelyke duikboot door een torpedoscbot tot zinken is. gebracht. De bemanning kon grootendeels gered worden. Van Engelsche zyde wordt gemeld, dat twee booten getroffen werden. Een daarvan zonk, de andere werd in ieder geval zwaar beschadigd. (De „G 88" was een kleine torpedo- boot van 155 ton, bewapend met 1 kanon van 5 c. m. en 2 lanceerbulzen. Saelheid 25 mijl. Het schip was ge bouwd id 1897. De bemanning bestond uit 24 koppen.) Prins Frlsdrich Ka l v. Pruisen, die onlangs gewond en gevangen genomen werd by een vliegtocht boven het Fransche front, is Zaterdag nacht overleden. Van Duitsche zyde wordt verder melding gemaakt van aanvallen der Franschen, o.a. by Laffaux, die echter afgeslagen werden. 48 man werden gevangen genomen. Volgens de Fransche communiqué's werden by Maisons de Champagne eenige vorderingen gemaakt en aan vallen der Duitsehers by Coarcy, ln het Airedal (Argonne) en by Celles (Vogezen) afgeslagen. Reims werd opnieuw door de Dait- sohers gebombardeerd. Vrijdag wior- pen zy 7500 granaten op de stad. 16 burgers werden gedood en velen gewond. Vsn hst Oostelijks front. Naar de Russische berichten aan geven ondernam de vyaud verschei dene aanvallen, o. a. ten Z.W. van Brzezany en ten W. van Townatlk. Zy werden echter steeds afgeslagen. Ook aan het Roemeensche front mis lukte een aanval 'ten Z. van de Okna. Van het front in M«sopotamie en en Armenie. Russische berichten meiden dat de Eugeischen en Russen in de streek van Kizyrabat gezamen lijk opereereu. Ton N.W. van Hazikin leverden de Russen slag tegen de Turken. Verdere byzonderheden ont breken. Do duikboot- en mljnoorlog. Het Braziiiaansche stoomschip „Parana" is ter hoogte van Barfleur getorpedeerd. 8 Braziiiaansche zee lieden kwamen om. Vorder worden in den grond ge boord de Deensche stoomschepen „Hella" en „N. J. Fjord" en 7 Noor- Hchestoomschepen.Van 24 totSl Maart werden in totaal 19 Noorsche schepon met 22.470 ton inhoud, en in de 22o Congres dor S.D.A.P. Te Arnhem werd gedurende de Paaschdagea het 22e congres der s.d.a.p. onder voorzitterschap van den Voorzitter der party, den heer W. H. Vliegen, gehouden. In zyn openings rede constateerde hij, dat gesn nieuwe politieke onderwerpen aan de orde waren, maar de party thans de ge legeiiheid had zich eens uittespreken over partyzaken in engeren zin. Het eerste punt voor een nieuw program ma zal moeten zyn vrouwenkiesrecht. Hoewel ernstig bestookt, heeft de party zich staande gehouden. Haar inneriyke organisatie is verbeterd, en •le kracht der vakvereeniging is grooter geworden. Den internationalen toestand be sprekend, constateerde hy, dat uit de ellende van den oorlog groote winst ?an de Russische rovolutie is geboren terwyl Pruisen beloofde algemeen kiesrecht te zullen invoeren, en Enge land het algemeen vrouwenkiesrecht. Hy herdacht met een passend woord de in het afgeloepen jaar aan do party ontvallen strijders. Op voorstel van mr. Troelstra werd besloten aau de Russischs partygenooten oen adres van gelukwensch te zenden. Da afgevaardigde van den Haag III (Van Staveren) kritiseert de party- leidipg inzake de onderwyskwestie. Speciaal de houding van de heeren Vliegen on Gerhard werden gekriti seerd. Viskoop (Amsterdam III) vrosg of ds Kamerfractie niets kan doen tegen het absenteïsme van sociaal democratische loden. Waarom is de fractie nietocherpor opgetreden tegen minister Posthuma in Januari en Februari Verschillende andere sprekers mee- nen ook, dat het partijbestuur te schroomvallig in zyn optreden ia ge weest. Anderen meenen dat voor „Het Volk" weder een hoofdredactie ge wenscht is als ctntraal punt. Rugge uit Groningen merkt op, dat Ed. Polak in „Het Volk" aan h«t adres Posthuma dingen schreef, die precies weergaven wat in het hart vaa het volk werd gevoeld. In de Kamer echter werd dit artikel door Troelstra gediskwalificeerd. Amsterdam. IX (Kuype-r) gispte de partydige hoitding van de buitenlandsche redactie tsgea de Duitsche partij meerderheid. Voort gaande, vraagt; hy of de resultaten, die onze regeering bereikt heeft, in overeenstemming zyn met de ellende, die over het Nederlacdsche proleta riaat is gekomen. De toon van „Het Volk" moot meer agressief, meer revelutionair zjjn. Er is in dit blad ge zegd, dat het thans geen tyd is om pflncipieelo acties to voeren. Spr. betwist dit. Hulde word gebracht aan Albert Habn, den teekenaar van „De Noten kraker", de inhoud van dit blad werd gecritiseerd. Amsterdam VIII sprak voorts de verwachting uit, dat do Kamerfractie met de meoat mogelijke stelligheid zal opkomen tegen de maatregelen, die in den laatsten tyd zyn genomen met betrekking tot de distributie van levensmiddelen en de prysopdryving dier levensmiddelen. Den Helder (de heer De Zwart) vroeg of het waar is, dat er binnen vyf weken geen brood meer ln Ne derland zal zyn. Als dat waar is, zal het tyd zyn om in plaats van de brood voeding andere levensmidde len te distribueeren. Ook critiseerde spreker de schor sing van het kiesrecht van militairen. Amsterdam V (mevr. Tilanus) criti seerde de kinderlectuur, die in „Het Volk" gegeven werd, en die h.i. beneden peil is. De heer Hugenholtz beantwoordde eene vraag van den heer Stenhuis met betrekking tot het zitting nemen van kamerleden in commissie» van toezicht. Spr. antwoorddeDe Regee ring heeft nu eenmaal het standpunt ingenomen, dat de bedryven moeten biyven in handen van de particulieren, omdat zy zelf de organen mist om die bedryven op staatskosten to voe ren. Ze heeft daarom eenige organi satie gebracht door een vereeniging van belanghebbenden te vormen. Dat zijn echter allen belanghebbenden en om nu contrölo op die belangheb benden te oefenen, heett de Regeering een aantal rykscommisales van toe zicht benoemd, bestaande voor een groot aantal uit kamerleden en ande ren, van wie do Regeering de meest, mogelijke waarborgen heeft, dat zy hot algemeeu belang stellen boven het particulier bolang. Wat de rykscommissie van toe zicht op de vleeschvoorziening bo- treft, weea spr. op een paar punten die het nut der controle in het licht stellen. Ware de rykscorümiasio er niet geweest, dan zouden de belang hebbenden echte oorlogswinsten ge maakt hebben. Wat de opschorting van het kies recht van militairen betreft, wees spreker er op, dat dit slechts in buitengewone omstandigheden wordt geschorst, maar dan niet alleen voor gnwone soldaten, doch ook voor officieren. Des avonds kwam in behandeling een voorstel van het Partijbestuur, strekkende om de tot nu toe gevolgde gedragslijn van de partyleiding goed te keuren. Rotterdam II diende een motie van orde in om dit besluit van de agenda af te voeren. Door don Voorzitter werd hierna oen gewyzigde lezing van deze motie gegeven, lui dende Hot Congres, gezien het voorstel van het P. B. ten opzichte van de houding van de partyieiding voor de handhaving van de onzydigheid en onafhankelijkheid des lands; overwegende, dat er na het Paasch- congres van 1915 in de Party niets is voorgevallen, dat het doen vau ©enig vooratol over de houding van do Partyleiding rechtvaardigt, gaat over tot de órde van den dag. Deze motie werd aangenomen. Goedgekeurd werd een voorstel van de afd. Scbeveningen, aandringende op de instelling van eene commissie uit de volksvertegenwoordiging voor hot beleid va» buitenlandsche zaken, alsmede op een spoedige behandeling van het voorstel-Van Leeuwen, inde zitting van 191616 in de Tweede Kamer ingediend. Ook werd goed gekeurd het voorstel van Amsterdam IX om eene poging te doen de socia listische partyen der oorlogvoerende landen tot elkaider te brengen. Een voorstel van Amsterdam IV, om pro paganda te voeren voor een wereld- statenbond, werd in handen van het partybestuur gesteld om by hot weder functioneeren der internationale in behandeling te nemen. Een voorstel van de afd. Dordrecht om zich uittespreken o ver de polititiek ten opzichte van Indiö (Iudtö weer baar) werd, na, eenige discussie, in getrokken. De Voorzitter noemde het voorstel lichtzinnig en onaaxnemelyk. Toen Dordrecht het biorop nog niet wilde intrekken, merkte Amsterdam IX (Kuyper) op, dat, by aanneming dezer motie, het congres zyn geheele neutralitoitsslandpunt opgaf, en raad de by aan te wachten tot na den oorlog. Hierop trok Dordrecht het vooratel, ter wille eener zuivere stemming, in. Na uitvoerige discussie werd een voorstel om te protesteeren tegon de beestachtige behandeling van som mige principieels dienstweigeraars, goamondeerd met de toevoeging, dat voor hen de mogeiykheid weide geschapen den staat op andere wyze te dienen, aangenomen. Mr. P. J. Troelstra beantwoordde den tweeden dag de gemaakte op merkingen. Hy vindt ze niet zoo byzonder ernstig. Wat tot nu toe inzake algemeen kiesrecht i» gebeurd, is, zoi spr., een schitterende bevesti ging van de door de a.d.a.p. gevolgde taktiek. Wy kunnen ons tegenover deze regeeriag nlot zoo los gevoelen. Geen enkele vroegere regeering is ooit gekomen met een program waarop de voornaamste eischen stonden, die wy stellen.;Het kabinet Cort van der Lindsn is voor eon gedeelte zttmeiar van de s.d.a.p. En als de regeering, omvergeworpen wordt mede door onze pogingen, dan gaat daarmedo een regeering, die bezig is de laatste hand te leggen aan wat wy de laatste 25 jaar steeds hebben trachten te veroveren. Nu de oorlog kwam stonden wy voor do vraag: hoe kunnen wy het meest naderen het antimilitaristisch ideaal en hot streven van de aociaaldemo- cratie Eo het eenige wat wy konden doen was; zoo scherp mogelyk zjjn Ingezonden mededeeling. msest voorkomende ktoaal van onsen tijd. Hy, die bevryd biyft van aambeien, mag inderdaad van geluk spreken, Want de martelingen van jeukende, bloedende, droge of uitwendige aam beien berooven den ïydtr van alle ruBt en genot. Weinig menschen ont snappen aan deze kwaal na den mid delbaren leeftyd. Oorzaken van vatbaarheid ervoor zyn erfelykheid, leverkwalen, gebruik van sterke purgeermiddelen, verstop ping, te veel eten of drinkon, zittende leefwyze, en te weinig liohaamseefe- ning. Vrouwen ïyden er dikwijls aan by zwangerschap, efschoon de vat baarheid dan reeds te voren bestond. By alle vormen van aambeien zijn regelmatige stoelgang, licht verteer baar voedsel en zorgvuldige reiniging van groot belaDg. Ofschoon in ver gevorderde goval- len operaties door sommige autori teiten worden voorgestaan, werd op- merkelyk succes verkregen door bet gebruik van Poster'» Zalf, een spoedig verzachtende, beelende ea antisepti sche zalf, in feet bizonder geschikt voor aambeien. De eerste aanwending van Foater'a Zalf doet de prikkeling verminderen en het voortgezet gebruik doet de ontsteking en het bloeden ophouden, en maakt in de meerderheid der ge vallen een einde aan de kwaal. Foster's Zalf (let op den Juiaten naam) is te den Helder verkiygb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 98. Toe zending géscbisdt franco na ontv. v. postwissel b, f 1.7B p. doos. (48)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1