HELDERSCHE COURANT Hotel Bellevue. Eerste Blad. Diners. Soupers. Partijen speciale condities. No. 4763 ZATERDAG 14 APRIL 1917 46e JAARGANG Op- an ondergang van Zon an Maan an tijd van hoogwater (Texel). (Gewone tijd). Zon April oponderoponderv.m.n.m. Zondag 15 m. 8.15 m. 11.6 6.8 6.68 0.56 1.10 Maandag 16 2.41 a. 0.8L 6.2 6.69 s.10 2.85 Dinsdag 17 8.1 1.66 6.0 7.0 8.46 4.6 Woenad. 18 8.19 8.32 4.53 7.8 6.5 6.16 Donderd. 19 8 86 147 166 7A 6.6 «10 ViJJdag 20 8.68 6.11 4.64 7.6 6 56 7.6 Zaterdag 21 4.13 7.86 4.61 7.8 7.40 7.66 DE WEEK. 10 April. Wo hebben alzoo ook weer de: nieuwigheid achtor den rug, dat we een Paschen doorleefden met eieren, die 7 k 8 cents per stuk kostten, zoodat aan den twaalfuur-disch van 8 en 9 April 1917 niet zonder weemoed werd verhaald van de tijden, toen men een partijtje thuia-bracht, die zoo om en bij de 3 cents 't stuk kostten, van de kip". Wij hebben gebibberd van de koü, en ons vermaakt met de ounoozel-kokette schepsels er waren zelfs een paar leden der leelijko en zoogenaamd sterke sekse bij 1 die met.Schiüer-kiagen rondliepen. De wiQterdracht bleef overheerscheud. Er waren Nederlandsche gezinnen, die op Paschen-1917 met stijgenden angst hun laatste kooltjes in de kachel zagen verdwijnen. Ea ook waren er wier onbezonnen kwistigheid met de broodkaart die immers negen dagen duren moet werd gestraft lngez«nd«n mededeellng. Het bloed verloochent zich niet. Het zou zeker gevjaagd zijn te willen beweren welke ziekten do pijn lijkste zijn, daar iedere zieke altijd meent dat er geen erger kwalen op aarde bestaan dan die bij ondervindt. Toch zijn er wier lichamelijke ptjnen gespaard gaan met erge geestelijke Pijnen en aan hunne slachtoffers het vernietigende gevoel van verval be zorgen. De treurigheid en de bitter heid die daarvan het gevolg zijn, ont nemen aan het leven alle bekoring. Wat is er pijnlijker voor een man van krachtig uiterlijk, dan zijn bracht te voelen verminderen Bij de kwel lingen die de kwaal meebrengt, komen dan nog de nijpende wonden der eigenliefde. Gebonden door den ez gaten twijfel, de twijfel aan zich zelf, staat hij verlamd tegenover de minste inspauning, de minste onder neming. Daarop volgt de ontzegging. Het bloed verloochent Zich niet, zegt oen oud spreekwoorden dit is zooeen stevig man met een krachtg hart, kan altijd op zijne krachten vertrouwen, wanneer hij ze noodig heeft. B6 energie, de zekerheid, de kracht bewonen inderdaad hetzelfde lichaam als een zuiver, levendig, friscb bloed. Hij die dus die onschatbare eigenschappen wil bezitten, op ieder oogenblik zekor van zich zelf zijn, moet. vóór alles de gezondheid vau zijn bloed verzekeren. Als men u beschuldigt „geen bloed in de aderen te hebben", dat wil eigenlijk zeggen dat het uwe zwak of ziek is. Handelgeef u niet over aan een ouherstolbare ontaarding, want gij kunt zeker nog recht doen gelden op do vreugden van deze wereld. Weest er zeker van dat uw zwakheid alleen voortkomt uit de slapte van uw bloed. Maak het krachtiger en gij zult spoedig uw vurigste jeugd op nieuw zien bloeien. Dertig jaren succes en duizenden getuigschriften hebben overvloedig bewezen dat de Pink Pillen, die men in alle apotheken voor den prijs van f 1.76 het doosje krijgen kan, de machtigste hersteller van het bloed zijn. AUe ziekten, zonder uitzondering, die door verzwakking van het bloed veroorzaakt worden, zijn onderworpen aan deze weldadige pillen, die het snel vervormen en verbeteren. De Pink Pillen, bron van jeugd, zijn de droppels des lovens. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.76 p6r doos, en f9.- per zes dooaon bij het Hoofddepèt der Pink Pillen, Bacostakado 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Behagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) b(j T. BUIS, en verder bQ verschillende Apothekers en goede Drogisten. FEUILLETON. DE GEVANGENE VAN ZENDA. i). H90FBSTÜK I. De Rasaendylls - en een woord over de Elphbergs. „Het zal m(j benieuwen of gü ooit van uw leven nog eens iets zult gaan uitvoeren, Rudolf", zeide de vrouw van mijnen broeder. „Lieve Rosa", antwoordde ik, mijn eierdopje neerzettende, „waarom zou ik toch iets gaan doen Mijne positie is tamelijk comfortabel. Mijn inkomen is ten naasto bij groot genoeg voor mijne behoefte (geheel voldoende inkomen heeft niemand, zooals je weet). Mijne plaats in de maatschappij is benijdenswaardigik ben de broeder van Lord Burlesdon, en schoonbroeder van die charmantste vrouwe, zij De echtgenoote. Dat is toch heuach wel iets." „Ge zijt nu negen en twintig jaar", merkte zij op, „en ge hebt nog niets gedaan dan „Uitgaan Het is waar. Maar onze familie behoeft niets anders te doen". Dit antwoord beviel haar niet erg, want iedereen weet, en daarom hin dert het niet het ook hier te zeggen, dat, hoe lief en beschaafd zijzelf ook is, hare familie toch niet van den door het wegrijden van het brood- karretje, terwijl do brood provisie onverbiddelijk werd g weigeld. Eilacy 1 - telkens komt me dat woord vóór den geest, onlangs door minister Treub in de Tweede Kamer gesproken „'t Zal nog wel erger worden". Tarwe komt niet meer aan en dies zal heeft men gelezen welhaast 16 20 pet. van het tarwemeel moeten vervangen worden door maïsmeel. De petroleum nood blijft angstwekkend. H. M. de Koningin heeft het goede voorbeeld gegeven vau zoo weinig mogelijk auto's te doen gebiuikeri door Hare hofhouding. Zulk exempel ia hierom zoo voortreffelijk, wijl 't dan „du ton" wordt om te doen evenals Hare Majesteit. Er zijn, onder de zeer-deftigeu en hen, die met dezsn op één lijn willon gesteld wor den nog altijd een aantal men- schen, die zich allereerst afvragen, wat al of niet „gekleed staat", deftig isin de l(Jn valt van hun voornaam doen. Welnu, wanneer het Hof het voorbeeld geeft van zuinig- en soberwezen, dan volgen vele anderen, die in gewone omstandigheden door zeker soort van „valsche schaamte" zouden worden weerhouden 1 Paschen 1917 is ook thans door de S.D.A.P. gebruikt voor haar (te Arohem gehouden) Congres. En daar heeft mr. Troelstra eene vlammende rede gehouden tegen de elementen in den Senaat, die de aanhangige Grond wetsherziening op de lange baan willen schuiven; zelfs gedreigd met eene massale staking als 't noodig zou blijken. Het Voorloopig Verslag van ons Hoogerhuis over do Grond wetsherziening is V6racheaen. Vau geestdrift voor de wijziging derartt. 80 en 192 goltfk de Tweede Kamer die goedkeurde - is stellig weinig te bespeuren in dat staatstuk. Wèl van neiging om („afgescheiden van den inhoud der ontworpen", zooals 't heet) om de zaak to verschuiven tot „na deu oorlog". Of de Eerste Kamer die den 11 en April hare werkzaamheden hervatte, met vr(jwel de gansche Staatsbegrootiug voorde berst 't zal aandurven, den door mr. Cort v. d. Lieden aangevatten on voor de helft met succes bekroonden compromis arbeid te belemmeren of to verijdelenik durft 't, - in alle bescheidenheid getuigd zeer twijfel achtig noemen. Do heer Troelstra heeft op het Paasch congres zijner partij gezegd: Wanneer de premior zich inderdaad iets dergelijks zou laten welgevallen, dan had Z.Exc. niet meer op den steun dor S.D.A.P. te rekenen. Vooralsnog blijf ik Se' looven, dat de SBnaat - die in den loop des tijds al oen stuk-of wat bittere pillen te slikken kreeg, waar van het hoogo college soms eentje weigerde „in te nemen", maar toch „consumeerde" nadat men er een laagje vertroostende suiker on eeu fraai papiertje om had gedaan dat de Eerste Kamer, zog ik ten slotte zij 't „noleDs volens", tegen heug en meug, al kieskauwend, ook dit zoer belangrijk deel van het menu '17 zal slikken Dat de oppositie tegen mr. Treub's plannen ten opzichte van het verze kering-bedrijf hevig zou zijnwie verwachtte in ernst iets anders?... Do tegenkanting is al dadelijk en in zeer scherpen vorm gekomen vau katholieke zijde, waar men den heer Treub (bij monde van den bekenden Haagscbeu ,Tijd"-briefschri[jver) reeds een tweeden val voorspelde. Deze „profeet" van Recbtscheu huize heeft zal men zich misschien herinneren lu 1918, toen slechts weinigen in ernst aan die oplossing dachten en dr. Boa nog aan het onderhandelen was tot Kabinetsformatie, voor speld de komst van een Kabin8t-Cort v. d. Linden. 'aMans profetie over het te wachton struikelen van minis ter Posthuma lijkt voorloopig ge waagd. Thans voorziet de katholieke Briefschrijver den tweeden en dan „deflnitieven" val van minister Treub. Wij hebben 't af te wachten. De half milliard leening las men in officieus bericht - komt niet dan na de Kamer ontbinding en de nieuwe verkiezingen onder kracht van E. V. Maar met de monopoliseering van levensverzekering- en brandverzeke ring-bedrijf zou haast worden ge maakt. Sn reeds zijn „geheime" circulaires verspreid, oproepend tot eene aaneengesloten actie tegen 's ministers plannen. Ontkend kan zelfden stand is als de Rasaendylls. Afgezien van hare aantrekkelijkheden, was zij in het bezit van een greot fortuin, en mijn broeder Robert was wijs genoeg niet te veel op hare voorvaderen te letten. Overigens zijn voervaderen wel zaken waarmede rekening te houden is, zooals uit de volgends opmerking van Roza blijkt. „Goede families zijn in het alge meen slechter dan andere", zeide zij. Ik streek mij direct met mijne hand over mijn baar. Ik wist wel wat z(j bedoelde. „Ik ben toch blij, dat Roberts haar donker is", ging zjj verder. Op dit oogenblik kwam Robert, die om zeven uur opstaat en nog voor het ontbijt werkt, binnen. Hij zag zijne vrouw aan; haar waegen waren een weinig gekleurd en verhit. Haar kussende vroeg hij „Wat scheelt er aan, lieve?" „Zij heeft het over mijn niets-doen en over mijn rood haar", zoideikop beleedigden toon. „Oh, natuurlijk is het zijn schuld niet, dat hij rood haar heeft", voegde Roza er aan toe. „Over het algemeen komt het eens per generatie voor", zei mijn broer." De neus ook. Hij heeft nu beide." „Ik wou, dat hot nooit voorkwam", zei Roza nog opgewonden. „Ik zelf ben er ook niet erg op geateld", zei ik, en opstaande boog ik voor het portret van gravin Amelia. Mijn schoonzuster gaf een teeken van ongeduld. „Ik wou, dat ge die schilderij niet worden, dat ook uit de gelederen der politieke vrienden en geest verwanten van mr. Treub klanken komen, van zeer weinig geestdrift met die 'annen getuigend. Wie er niet principieel tegenover staan, ba- toogen, dat de Staat bij de naasting eventueel bitter weinig „zij zou spinnen". En om de „nervusrerum", of te wel de duiten, is 't bier aller meest te doen. De nood der Schatkist is nu overheorschend. Is 't waar, dat eene algemeene export-vereeniging zal worden opgericht, den goheelen uitvoor met Staatssteun regelend, dan zou voegt: men erbij, zij 't nog ietwat weifelend, de netto winst voor de Schatkist zijn. Er is oppositie tegen de plannen van minister Treub. Maar wie ver mag te voorspellen, hoeveel princi- pieöle en andere bezwaren wij zullen hebben ten-offer te brengen totdat de tijden van wereldbrand - nu in werkelijkheid de gansche aarde gaandeweg in vuur en vlam zettend eindelijk voor vrede zullen hebben plaats gemaakt En misschien nog een aardige poos erna 1 Voor pruf6tie6n, van wolken aard ook, is 't nu allerminst do tijd. Want elk oogenblik komen er „surprises" van den meest-onverwachten aard, spot tend mot ook de scherpzinnigst lijkende „verzekeringen". Minister Loudon's Wit boek ia ver schenen. Over do kwestie dor ge wapende koopvaardijschepen, waar van al weken geleden gezegd is, dat z(j het arme Patria in den dollen maalstroom der generaie menschen- slachting zou meesleuren. En dat Witboek zal den „leek" in zaken der diplomatieke onderhandeling, dunkt me zoo, niet heel veel wijzer maken. Wij moeten al-protesteerend veel blijven dragen, dulden, verduren. Om het allerergste te voorkomen. Dat do toestand, wat Nederland's internationale positie betreft, kritiek, netelig, precair hoe men 't noemen wil - blijft: 't staat vast. Tal van maatregelen wijzen erop, dat do ernst der situatie wordt er kend door hen, op wie de volle last der verantwoordelijkheid drukt. Maar des te meer klemt dan ook i waarheid, dat 't nu meer dan ooit ipelen met vuur" is om de gemoe deren te prikkelende kalmte en koelbloedigheid, welke wij nu zoozeer behoeven, slechts kan verzwakken door uit zucht om „interessant te zijn", welingelicht te schrijven, sensatie tijdingen te verspreiden. Eq dat spelletje, reeds van het begin der groote catastrophe in gang, wordt nog Bteeds voortgezet. H09 de gebeuitenissen zich verder zullen ontwikkelen, ook wat de binnenlandsche politiek betreft, - terwijl omtrant het karakter van het schisma, Jde breuk in de gelederen van do Vrijzinnige Concentratie slechts gissingen kunneu worden gewaagd, niemand kan er met grond van waarschijnlijkheid iets van „profeteeren". Afwachten en „het kruit dr oog- houden", naar oud-Hollandachen trant: dat ia on blijft 't eenige, ons voorshands restend. Mb. Antonio. BINNENLAND. Da ontploffing op do „Gelderland". Het onderzoek naar de oorzaak der kotöloni.plofflng aan boord van Hr. Ms. „Gelderland," ingesteld door eene tot dat doel beno&mda commissie, heeft uitgewezen dat het ongeval te wijten is aan uitwendig niet zichtbare scheu ren op een bepaalde plaats van het achteraluitvak van den stoomhouder. Hoewel bij de achtereen volgende jaarlykscha onderzoekingen daar ter plaatse een geringe vertering van het metaal was geconstateerd - een verschijnsel dat zich vooral bjj cylin drische ketels steeds op den langen duur voordoet werd hierin geen aanleiding gevonden aan de inwendige vastheid van het metaal te twijfelen. Te meer daar deze ketels jong=r in leeftijd waren dan het meerendeel der thans bij de marine dienstdoende Tarrow ketels en de gesprongen ketel, vijf maanden vóór hot ongeval, bij persing den voorgeschreven druk, die S atmosfeeren hoeger is dan do werkdruk, doorstond. Naar.de oorzaak van dit, bij Yarrow- ketsla nog nimmer voorgekomen, in scheuren, wordt een nader onderzoek ingesteld, terwijl intusachen order weg naamt, Rollet t" zeide zij. „Maar, lieve", riop hij uit. „Goede hemel", veegde ik er aan toe. „Dan zou het misschien vergeten worden", vervolgde zij. „Moeilijk, met Rudolf's uiterlijk", zeide Robert hoofdschuddend. „Waarom moot het vergeten wor den?" vroeg ik. Ik lachte, en ging door met mijn ei. En ora die discussie te sluiton en ook, dit moet ik er bijvoegau, om mijn schoonzusje nog een beetja meer op te winden, merkte ik op „Ik zou zelf wel een Elpbberg willen zijn!" Als ik een boek ga lezen, sla ik de verklaringen altijd over; en toch nu ik een boek begin te schijven, zie ik in, dat ik met eene verklaring moet beginnen. Het is toch noodig, dat ik zeg, waarom mijne schoon zuster geërgerd werd door mijn haar en mijn neus, en waarom ik mij een Elphberg kon noemen. Want hoe eminent de Rasaendylls gedurende vele geslachten zijn geweest, recht vaardigt eene eenvoudige gelijkenis nog niet de grootspraak geparenteerd te zijn met het koninklijk huis van Elphberg. Want welke familierelatie bestaat er tusschen Ru ri tan la en Burlesdon, tusschen hst paleis te Strelsau of het kasteel van Zenda en nummer 805 Park Lane W. Wel nu dan en hier moet ik toegeven, dat ik gedwongen ben melding te maken van het groote schandaal, dat mijn lieve Mylady Ingezonden Mededeellng. Helder. Café-Restaurant. IT.lifo.n lnt.ro. 49.; Vargadarzalen disponibel. WILHELMINA-BILLARD. Gewone consumptieprijzen. Dinars worden san huis bezorgd. werd gegeven om bij alle daarvoor in aanmerking komende Yarrow ketels na te gaan of zich dit aymp- toon voordoet, en zoo ja, de noodige maatregelen te nemen tegen eeno herhaling van het ongeval. Aan boord van Hr. Ms. „Gelderland", waaralle ketels in meerdere of mindere mate hetzelfde symptoon vertoonden, wer den deze buiten gebruik gesteld. Een laalljko schadepost. Toen het stoomschip „Nieuw-Am sterdam", van do Holland-Amorika- lijn, op 3i Jan. j.1, van hier naar New-Yo-k vertrok, bevond zich onder de lading een party van ongeveer 4000 kisten met planten en bloem bollen, afkomstig uit Boakoop, Ouden bosch en Hillegom en omstreken. Tengevolge van het afkondigen vau den verscherpten duik&ootoorlog is het schip den 2den Februari terug gekeerd. Do kisten zijn toen later in hot stoomschip „Maartensdijk" overgeladen, dat echter evenmin zijn bestemming heeft gevolgd, maar op last van de regeering gelost en leeg vertrokken is, teneinde een lading graan te gaan halen. Een en ander hseft ten gevolge gehad, dat do planten voor het grootste gedeelte verstikt zijn; de kisten werden nu teruggezonden en de zending zal te Boskoop en Ouden bosch, in overleg mot de assuradeuren, worden geëxpertiseerd. Omtrent de vraag, of de schade al of niet op de assurantie verhaalbaar is, staat echter nog niets vast. De schade beloopt ongeveer f250.000; bedenkt men daarbij, dat hetgeen het vorige jaar naar Amerika is verkocht, niet verscheept is kunnen worden, on het overige afzetgebied, vooral in dozen tijd natuurlijk niet groot genoeg ie, dan behoeft het geen nader botoog, dat dit alles vooral voor de planters te Boskoop een schade be- teekent, die voor h9n de schrome- l(jkste gevolgen kan hebben. Gedroogde soepgroenten. Het Nederl. Correspondentie-bureau iu Den Haag meldt Van bevoogde zijde deelt men ons mede, dat de door de Vereeniglng Groenten-Centrale beschikbaar ge stelde gedroogde soepgroenten (Ju lienne) met succes wordeD verkoeht iu een paar weken werden eenige honderdduizenden ons-pakjes afgele verd, een bewijs, dat ze als aanvullend volksvoedsel en thans veel goedkooper dan de versche soepgroenten zijnde, zeer gewaardeerd worden. Ook ver schillende gemeente instellingen en centrale keukens namen belangrijke hoeveelheden op. Nochtans is de Julienne in vele gomeenten onbekend, waarom, nu de stapelgroenten verminderen en door de koude de jonge groenten langer zullen uitblijven, belanghebbenden er op opmerkzaam gemaakt worden, dat verkoop van de door de Groenten- Centrale zonder winst in don handel gebrachte pakjes, k 15 cent per stuk, door de winkeliers, dio aan dezen verkoop wenschen deel to nemen, moet geschiedende winkeliers moeten hun beBteilicgen by de ge wone grossiers indienen. Eventueels aanvragen van winkeliers om adres sen van grossiers, zullen gaarne be antwoord worden. Vliegen In Indll. Luitenant Ter Peorten van het vliegerkorps maakte een prachtige vlucht over Batavia, Tandjong Priok en Weltevreden van een half uur, op een hoogte van 4500 voet. Burlesdon vergeten wenscht te zien. Eon mijnor voorouders moet behoord hebbon tot hot geslacht dor Elphbergs, van prinselykon bloede. Hij vergat echter zijn hooge af komst zeer en werd betrokken in een zaak die een gewoon menach achter slot en grendel zou gebracht hebben. 't Was in droskenschap gebeurd - dat kon tot verontschuldiging gelden - maar de zaak was al te ruchtb ar geworden. H|j was eensklaps met de noorderzon vertrokken. Sedert werd het in onze familie niet als een eer aangerekend opeen Elphberg te gelijken. Zijn naam werd nooit genoemd. Wanneer g(j door de schilderijen-galerijen van Burlesdon wandelt, zult ge tusschen de onge veer 50 portretten uit de laatste anderhalve eeuw, er vijf of zss, InclBsief dat van den zesden graaf vinden, welke zich onderscheiden door een langen, spitsen, rechten neus, en dik rood haar. Deze vijf of zes portretten hsbben ook blauwe oogen, terwijl de Rasaendylls over het algemeen donkere oogen hebben. Dit is mijne verklaring; ik ben blij zé' te hebben beëindigd; de schand vlekken van eerbiedwaardige families zyn een delicaat onderwerp; de erfelijkheid, waarvan hier sprake was, is de schoonste aanleiding tot praatjes die er bestaat, ze spot met alle ge heimhouding en loopt ook als een vurige lijn door onzen gelaatsvorm. Het is opmerkelijk, dat myne schoonzuster, met oen gebrek aan logica dat meer speciaal een eigen- Luitenant Ter Poorten heeft zijn vlucht met een nieuwen Amerikaan schen tweedekker gedaaD. Dit is van belang in verband met de berichten over do ondeugelijkheid van dezo machines, welke berichten spoedig werden tegengesproken, onder mededeeling, dat de storingen welke voorkwamen, vermoedelijk te wijten waren geweest aan het monteeren door niet deskundig personeel. KnoalarIJ In militairen dlenat. Dezer dagen kwam een vrouw aan een der politie bureaux te Amster dam en bracht een sigarenkoker van haar man mede. Dezo koker hield een bedrag van f 8569 aan bank papier in en de vrouw vermoedde, dat dit geld op een min of meer oneerlijke wijze verkregen was. Ba politie van het bureau Weater- straat stelde een onderzoek in en kwam ten slotte de waarheid op het spoor. Het bleek, dat de eigenaar van den sigarenkoker, iemand, die in de Marnixstiaat woont, landstormplich- tige is. Hy schynt bekend geweest te zyn met leveranties, die aan 't garnizoen in Haarlem g6daan wer den. Dank zij die konnis heeft hij oplichti g gepleegd. Hij schreef na melijk een kwitantie, onderteekend met den naam van een vleesch- leverancier, welke kwitantie door den luitenant-kwartiermeester te Haarlem voor echt werd aangezien en werd uitbetaald. De dader werd in hechtenis geno men en bekende. HiJ werd daarop aan den militairen dienst te Haar lem overgeleverd en zit op het oogen blik in arrest. De daad der viouw is een gevolg geweest van echtbreuk, door haar man gepleegd. PLAATSELIJK NIEUWS. Pensleneerlng dar Wathoudars. Door de heeren W. Biersteker, C. Adriaanse en A. W. Michels, leden van den Raad dezer gemeente, is aan den Raad ingezonden een ontwerp verordening, regelende de pensionee ring der Wethouders. Art. 2 hiervan luidt: Het pensioen wordt verleend aan hem, die, anders dan tengevolge van vervallenverklaring overeenkomstig art. 26 of art. 89 der Gemeentewet, ophoudt Wethouder te zyn, en min stens twee achtereenvolgende jaren als zoodanig heeft gefungeerd. Art. 8. Het jaarlijkach pensioen bedraagt voor elke maand, gedurende welke de betrekking is bekleed, een twee honderd acht en tachtigste ge deelte dor jaarwedde, doch zal het bedrag daarvan niet overschrijden. Het bedraagt ten minste het vier tiende deel der jaarwedde, indien de Wethouder tengevolge van ziels- of lichaamsgebreken van blijvenden aard ongeschikt is voor de verdere waar neming van zyn betrekking of bij periodieke aftreding als lid van den Raad of als Wethouder buiten zijn wil niet herkozen wordt. Voor de berekening van het pen sioen telt niet mede de tyd, gedurende welken de bediening anders dan wegens ziekte langer dan drie ach tereenvolgende maanden door een ander is waargenomen. Art. 4. Het pensioen wordt niet genoten, zoolang de rechthebbende op pansioen ten laste van de ge meente een betrekking bekleedt, waaraan een bezoldiging is verbon den, welke even hoog als of hooger dan het pensioen is; ia die bezoldi ging kleiner, dan wordt het pensioen slechts genoten tot het bedrag van het verschil. Art. 5. Het pensioen gaat in met den dag, volgende op dien waarop de bezoldiging heeft opgehouden, behoudens het bepaalde in art. 9. Het wordt uitbetaald tot het einde van het kalenderkwartaal, waarin het door overlijden of, om andere redenen vervalt. Art. 6. Het jaarlijksch bedrag van het pensioen wordt in volle guldens bepaald, met dien verstande, dat een gedeelte van een gulden voor een gulden wordt gerekend. Art. 8. Het pensioen wordt op schriftelijks aanvraag verleend door Burgemeester en Wethouders, die van elk genomen besluit mededeellng doen aan den Raad. Indien het wordt aangevraagd op grond van ziels- of lichaamsgebreken, schap van haar moet zyn (sinds wy dit gebrek niet meer aan hare geheele sexe ten laste mogen leggen) mijn uiterlijk schoon of lesltfk als eone beleediging aanzag, waarvoor ik verantwoordelijk was, terwijl zy daaruit nog innerlijke eigenschappen distilleerde, waartegen ik uit al mijn macht protesteerde. Haar onrecht vaardige beschuldigingen dacht zij te bewijzen door my mijn volgens h&ar nutteloos leven veor te houden. Wat van dit laatste ook zij, ik had daarbij toch heel wat genoegens gesmaakt en ook kennis opgedaan. Ik was op een duitsebe kostschool en aan eene duitsche universiteit geweest en sprak daardoor duitsch evengoed als eu gelach. Ik was ook thuis in het fransch, kon mij behelpen met itali- aansch en sprak een mondjevol Bpaausch. Als schutter voldeed ik tamelijk wel en met den degen was ik eveneens nogal vertrouwd. Ik kon op alles rijden, dat een rug had om op te zitten, en niettegenstaande mijn vurige hoofdbedekking, was mijn hoofd immer zoo koel als wat. Zoo ge zeggen wilt, dat ik mijn tijd nuttiger had moeten besteden, kan ik niets anders tegenwerpen, dan dat mijne ouders my twee duizend pond inkomen per jaar hadden nagelaten, met een karakter, alleen tot om zwerven geschikt. „Het verschil tusschen u en Ro bert", zeide mijn schoonzuster, die (zij liever dan ik) dikwijls eene rede voering houdt, meerdere keeren nog spreekt alsof zij voor een gehoor moet de aanvrage vergezeld gaan van een geneeskundige verklaring, waaruit de ongeschiktheid om de betrekking langer waar te nemen blijkt. Burgemeester en Wethouders zyn bevoegd te dien aanzien een nader onderzoek to doen- instellen door een of meer door hen aan te geneeskundigen. Art. 9. De gewezen Wethouders of hunne wettelijke vertegenwoor digers kunnen te all6n tijde een aan vraag om pensioen indienen. Geschiedt dit niet binnen zes maanden na het eindigen der betrekking, dan gaat het pensioen, in afwijking van het bepaalde in artikel 5, in met den aanvang van het kalenderkwartaal, waarin de aanvrage is gedaan. Nlsuwi schoolgebouwen Zeevaart- sn Ambachtsschool. Door B. en W. is het volgend schrijven aan den Raad der gemeente gericht De gemeente ziet zich voor de groote moeilijkheid geplaatst, dat in den tegenwoordigen tijd, waarin elke nieuwe bouw met zulke groote be- zwaren gepaard gaat, vrijwel tege lijkertijd een dringend gebrek aan plaatsruimte in de Zeevaartschool om Ingrijpende maatregelen vraagt en het Bestuur der Yereeniging Ambachtsschool voor Helder en Omstreken" steun vraagt om in de jende behoefte aan meer school ruimte te voorzien. Uit het hierbij overgelegd rapport van den Directeur der Zeevaartschool, dd. Januari j.1., blijkt, dat in de inrichting van het onderwijs tamelijk ingrijpende wijzigingen noodig zijn, om de school by voortduring aan haar bestemming te doen beant woorden. Voor een groot deel zijn die wijzigingen noodzakelijk gewor den, doordat bij Koninklijk Besluit van 14 Juli 1916, Staatsblad 322, in het „Reglement van de machinisten- examens" vrij belangrijke wijzigingen zyn aangebracht In Bijlage no. 4 van het rapport van den Directeur zijn die wijzigingen aangegeven. Een enkel overzicht dier wijzigingen is voldoende om te doen zien, dat slechts bij uitbreiding van het onderwijs de candidaten ook in de toekomst voldoende onderlegd aan de examens zullen kunnen deelnemen. In het bijzonder ds door den Directeur voorgestelde maatregel om de macbi nisten-afdeeling te splitsen in twee klassen en wel één ter opleiding voor het voor loopig diploma, diploma A en het sleepvaart machinisten-diplomaen één ter opleiding voor de diploma's B en C, is urgent; niet het minst omdat thans aan de school eene gelegenheid tot opleiding voor het diploma C ont breekt, waardoor leerlingen der school, die een diploma B bezitten, gedwongen zyn hun studiën elders of met behulp van privaatlessen voort te zetten. Dat deze omstandigheid haar invloed kan u gevoelen, waar in verband met de studie voor een der andere diplo ma's tusschen de verschillende op leidingainrichtingen een keuze moet worde gedaan, behoeft geen betoog. Afgescheiden van dezeendooverige door den Directeur noodig geoordeelde uitbreidingen van het onderwijs is het vraagstuk dtr verbetering van de huisvesting der school ook op zich zelf urgent. Afgescheiden van alles wat de Directeur in zijne toelichting aanhaalt, betreffend het plaatsgebrek, geeft reeds de toeneming van het getal leerlingen, dat van 51 in 1906 toenam tot 127 in 1915 een verklaring van het nijpend plaatsgebrek. Aau den anderen kant illustreert >ze toeneming van het lcerlingental ook bet beet de beteekenis, welke deze school voor de gemeente heeft en in nog meerdere mate in de toe komst hebben kan, en ligt daarin dus tevens de rechtvaardiging der maat regelen in het belang van de ont wikkeling der school. Wat de Ambachtsschool aangaat, blijkt de noodzakelijkheid van uit breiding allereerst uit eenige cijfers die B. en W. overleggen aan den Raad. Daaruit blykt o.a. dat van de leer lingen die zich aanmelden voorplaat sing, een groot percentage niet kan worden geplaatst. Uit deze gegevens volgt, aldus B. en W., o. i. genoegzaam, dat ook, z{j het in mindere mate dan ten aanzien stond, „is dat hij de plichten van zijne positie erkent, terwijl gij alleen Uw vermaak op het oog hebt." „Voor een man van verstand, lieve Roza", antwoordde ik, „is ook dit plicht." „Onzin", zeide zij, haar hoofd schuddend; en na een oogenblik ging zij door: „Nu, wat zegt ge van het aanbod van Sir Jacob Borrodaile? het is juist voor je geschikt." „Wel bedankt", mompelde ik. „Hij zal binnen zes maanden een gezantschapspost hebben en Robert zegt, dat hy er zeker van is, dathy u als attaché zal medenemen. Doe dat nu eens Rudolf, al was het maar om mij genoegen te doen." Ge begrijpt, dat als mijn schoon zusje op deze manier iets behandelt, waarbij zij dan hare wenkbrauwen zoo lief omhoog trekt en mij, een nutteloos zwerver, voor wien zij geen verantwoording behoeft te hebben, haar belangstelling zóó teont, ik met wroeging vervuld word. Buitendien dacht ik aan de mogelijkheid, mijn tijd in de aangeboden positie op aangename wijze te kunnen door brengen. Daarom zei ik: „Zusjelief, als in de eerstvolgende zes maanden zich geen onvoorziene verhindering heeft voorgedaan, en Sir Jacob noodigt my uit, dan zal ik bepaald met hom meegaan." „Oh, Rudolf, dat vind lk lief van je. Ik ben er werkelijk blij om." „Waar gaat hij heen?" „HiJ weet het nog niet zekermaar het is in ieder geval een goede post." van de Zeevaartschool, voor de Am bachtsschool de voorziening in meer dere schoolruimte urgent is. Deze meerdere ruimte zou kunnen worden gevonden door uitbreiding van het bestaande gebouw, doch in eene bespreking, welke ons College had met de beide betrokken Inspecteurs van het Middelbaar Onderwijs, den Directeur der Zeevaartschool en ver tegenwoordigers van het Bestuur der Ambachtsschool, is gebleken, dat boven verbouwing aan stichting van een nieuwe school de voorkeur moet worden gegeven, indien voor bot be staande schoolgebouw een geschikte bestemming zou zijn te vinden. Die bestemming kan zijn, en hierin ligt de verklaring van het samen koppelen dezer beide onderwerpen, het inrichten van het tegenwoordig gebouw der Ambachtsschool voor Zeevaartschool. Ofschoon deze oplossing voor de Zeevaartschool geen ideale is, kunnen ernstige zakelijke bezwaren daartegen niet worden ingebracht en ook de Inspecteur, belast met het toezicht op het Zeevaartkundig onderwijs, was vau oordeel, dat met het overbrengen der Zeevaartschool naar de inwendig eenigszins verbouwde Ambachts school het vraagstuk der huisvesting van eerstbedoelde school een bevredi gende oplossing ontvangen zou. In verband met de omstandigheid, dat een verbouwing en uitbreiding van het gebouw der Ambachtsschool naar verhouding van de daarmede te verkrijgen uitkomsten zeer kost baar zou z(jn, verdient deze oplossing de ernstigste overweging. De geza menlijke kosten van stichting eener nieuwe Zeevaartschool en verbou wing der Ambachtschool zouden ook zeer waarschijnlijk hooger zyn dan die van stichting eener nieuwo Am bachtschool en inrichting van bet tegenwoordig gebouw aan de Laan voor Zeevaartschool, afgezien nog hiervan, dat laatstbedoelde oplossing voor de Ambachtschool aanzienlijk méér aanbeveling verdient, zonder dat daartegen, gelijk reeds werd op gemerkt, met het oog op de belangen der Zeevaartschool ernstige bezwaren kunnen worden ingebracht. Afgescheiden van de belangen van het dag ambachtsonderwijs, welker beteekenis zeker niet onderschat mag worden, dwingen ook de belangen van het avondonderwijs d.i. het onderwijs aan de Burgeravondschool Ingezonden Mededeellng. Waarschuwingen War niarin en wat tij beduiden. Een gezond menBch denkt mis schien weinig aan nierzwakte. Een aanval van rugpijn lijkt vaak een kleinigheid, maar als waarschuwing van verzwakkende nieren is het een ernstig teeken. Want de nieren zijn de bloedfllters en als zij onregelmatig werken, raakt het geheele g6Stel van streek. Urinezuur hoopt zich op en waterstoornissen, rheumatiek, ischias spit, waterzucht, niergruis of -steen zullen misschien al te spoedig volgen. Behoed de nieren door zorg te dragen voor uw lichaam. Regelmatige slaap, lichaamsoefening en geregelde lichamelijke gewoonten zijn de eerste stappen. Vermyd onnoodlge opwek kende middelen, maar spoel de nieren door, door het drinken van genoeg zaam melk of water, of belde. Vleesch maakt urinezuur en dient spaarzaam te worden gebruikt. Licht verteer baar voedsel is het beste. Gebruikt Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de nieren gezond te houden en te maken. Foster's Pillen met bovenbedoelde leefregels behoeden u voor nierziekte, verhardi ng der aderen, urinezuur-kwalen en de lange nasleep van nier- en blaasaandeeningsn. Iedere lijder zal u zeggen, dat het onver standig is om de eerste waarschuwin gen van kwalen te verwaarloozen, want de eerste verschijnselen laten zich het gemakkelijkst genezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn uitsluitend voor nier en blaaskwalen. Overtuigt u, dat de Juiste naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen en de handteekening van James Foster op het etiket voorkomen. Dit behoedt u voor namaak. De echte zijn te den Helder verkrijgb. bij Alb. ten Klooster, Keizeratr. 93. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.75 p. doos of f 10.- p. zes doozen. (49) „Mevrouw", zeide ik, „ik ga voor U. Of het gezantschap goed of kwaad is, maakt niet uit. Als ik iets doe, doe ik het niet ten halve." Ik had dus mijn woord gegeven; maar zes maanden zijn zes maanden en voor zoover zij nog stonden tusschen bet huidige tijdstip en mijn aanstaanden werkkring (ik veronder stel, dat attaché's werkzaam zijn; maar ik weet het niet, want ik ben nog bij niemand attaché geweest), zocht ik naar iets om dien tijd op gewenschte wijze door te brengen. Het kwam mij eensklaps voor den geest, dat het wel leuk zou z(jn Ruritania eens te bezoeken. Hot zal misschien vreemd lijken, dat ik dat land tot nu toe niet bezocht had, maar mijn vader (niettegenstaande zijn voorliefde voor de Elphbergs, die er hem toe gebracht had aan mij, zijn tweeden zood, den echten Elph- bergschen naam van Rudolf te geven) was er altijd op tegen geweest, dat ik er heen ging, en, sedert zijn dood, had mijn broeder, door Roza aangezet, de familietraditie aangenomen, waar door dat land altijd werd gemeden. Ma3r vanaf het oogenblik, dat Ruritania mij in het hoofd kwam, dwong mijne nieuwsgierigheid mij het te gaan zien. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1