KOUSEN Magazijn „De Ster" S. Coltof KANAALWEG. 1COLBERT-COSTUMESI 1 DEMI-SAISONS Mantel -Costuums en Mantels. negenoog Groote keuze Prima coupe Aparte modellen Groote maten DE OORLOG. Advertentiën. SOIRÉEARTISTIQUE DemanstrationofihglatestaiiiBraatastAiiglo-AmsricanSDmssdances. goedkoopst Kleedingmagazijn Grootste keuze Keizerstraat 62. ^iiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniil Wekelijks ontvangen wij nieuwe zendingen in verschillende prijzen, g Vlugge modellen. Aangename pasvorm. HERMAN NYPELS. iiiimiiieiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiimiiiiiiiiiii Verbetering vaHr Kiezerslijst. Kostelooze Inenting en Herinenting. tot maatregelen ter voorziening in meerdere schoolruimte. Gelijk u bekend is, maakt de Ge meente ten behoeve van dit onderwijs, waarin zij. krachtens de voorschriften der wet tot regeling van het middel baar onderwijs verplicht is te voorzien, kosteloos gebruik van het gebouw en de hulpmiddelen der Ambachtsschool. Echter is ook daarvoor het bestaande gebouw te kleiD, zoodat reeds thans één klasse in School No. 8 geplaatst werd, en voorzien kan worden, dat dit plaatsgebrek in de toekomst nog meer nijpend worden zal. Bovendien omvat het onderwijs aan de Burgeravondschool thans slechts vier leerjaren, terwijl uitbrei ding daarvan tot vijf leerjaren op den duur wenschelyk zal blijken om het te kunnen doen beantwoorden aan hetgeen bij de voortgaande ontwikke ling van het ambachtsonderwljs het uitgesproken doel vau dergelijke scholen geworden is: de leerlingen, die niet in staat zijn de dagschool te bezoeken, door avondonderwijs even ver to brengen als de Ambachtsschool dat hare leerlingen doet. Het Is niet onwaarschijnlijk, dat met een dergelijke hervorming van het onderwijs aan de Burgeravond school op den duur ook vermeerdering van het Rijkssubsidie voor deze onder wijsinrichting gepaard zal gaan. Voor de stichting eener nieuwe Ambachtsschool heeft het Bestuur der Vereeniging het oog gevestigd op het terrein der Gemeente aan den Polder weg. Naar onze meening bestaat er geen bezwaar tegen om dat terrein voor het aangegeven doel beschikbaar te stellen, doch, zooals wy het Bestuur reeds mededeelden, wij zijn van oor deel, dat kosteloozs overdracht buiten gesloten moet zijn. Hetzij dat de grond in erfpacht wordt afgestaan, hetzy dat zy aan de Vereeniging wordt overgedragen, voor een juist inzicht in hetgeen door Ryk, Pro vincis en Gemeente aan de Ambachts school wordt ten koste gelegd, ia o. 1. in de allereerste plaats noodig, dat .het toe te kennen subsidie daar van de zuivere uitdrukking zy, en dat dus ook de waarde van den grond aan de Vereenigiog in reke ning wordt gebracht of tot grondslag voor de vaststelling van den erfpachts canon genomen. In verband met de omstandigheid, dat omtrent de voorstellen van den Directeur der Zeevaartschool nog overleg moet worden gepleegd met de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs en de cijfers, welke het Bestuur dor Ambacbts school verstrekken kon, ook slechts op een zeer globale raming berusten, kunnen wij U geen juiste modedee- ling doen ovor de vermeerdering van lasten, welke*van de uitvoering dezer plannen vaor de gemeente het gevolg zal zijn. Slechts vestigen wij er Uwe aandacht op, dat op de begrooting der Ambachtsschool voor 1918, waarin met eventueele uitvoering der plannen van het Bestuur is rekening gehou den, het subsidie der Gemeente aan deze instelling op f14000.— is ge- laamd, dus f7000.— meer dan over 1917 het verhoogde subsidie bedragen zal. Daar de aan vrage cm subsidie voor de Zeevaartschool voor het dienstjaar 1918 vóór 1 Mei a.s. het Departement van Binnenlandsche Zaken bereikt moet hebben, zien wy ons verplicht vau Uwe Vergadering een principieele uitspraak te vragen, vóór nog meer nauwkeurige cijfers bekend zyn en vóór omtrent de ingediende plannen met de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs overleg gepleegd is. Wij hebben derhalve de eer Uwe Vergadering voor te stellen I. in beginsel te besluiten a. tot het verleeiien van steun aan de Vereeniging „de Ambachtsschool voor Helder en omstreken", ten be hoeve van de stichting van een nieuw schoolgebouw, onder voorbehoud, dat ook Rijk en Provincie daartoe hun steun verleenen: b. tot het beschikbaar stellen, op nader te bepalen wijze en voorwaar den, van het terrein der gemeente aan den Polderweg voor den bouw van «en nieuwe Ambachtsschool c. tot het overnemen van bet tegenwoordig gebonw der Ambachts school voor de daarep rustende scbul den. thans bedragend f42566.-, ten einde daarin de Zeevaartschool te vestigen d. tot uitbreiding na overleg met de Commissie van Toezicht op bet M ddelbaar Onderwijs vau het onderwijs aan de Zeevaartschool. II. Ons College te machtigen voor het dienstjaar 1918 ten behoeve van het onderwijs aan de Zeevaartschool c. q. mede ten behoeve van maat om tijdelijk io meerdere schoolruimte te voorzien een verhoogd subsidie uit 's Rijkskas aan te vragen. III. Goed te keuren de begrooting der Ambachtsschool voor 1918; ODder voorbehoud dat daaraan ook door Rijk en Provincie goedkeuring wordt ge hecht, en dat het juiste bedrag van het door de gemeente over dat jaar toe te kennen subsidie nader zal worden bepaald. Huisvlijt- Tentoonstelling Ambachtsschool, In ons vorig nummer deelden wij omtrent deze tentoonstelling reeds een en ander mede. Om half 2 werd zij Donderdagmiddag door Z.E. den Vice Admiraal, Comm. van de fitellfng den Helder, in tegenwoordigheid van autoriteiten van land- en zeemacht, geopend. Zijne Excellentie schetste het ontstaan dezer tentoonstelling; hoe, door een circulaire van den opper bevelhebber, het initiatief er toe ge nomen werd, aanvankelijk alleen voor de landmacht. Op aandringen van overste Snellen echter werd ook voor de zeemasht de mededinging mogelijk gemaakt; echter moet er rekening worden gehouden met het feit, dat do mannen van de zeemacht de in grediënten voor de huisvlijt gratis kregen, de soldaten eehter niet. Spr. bracht ten slotte dank aan de militairen van land en zeemacht, die medegeholpen hadden aan de tot standkoming deaer tentoonstelling, aan directeur en bestuur der Am bachtsschool, die dit gebouw welwil lend ter beschikking stelden, en aan alle anderen, die op 8enigerloi wyze hun tijd beschikbaar hadden gesteld, en verklaarde de tentoonstelling voor geopend. Behalve den Vice-Admiraal, diens adjudant, den plaatselijk comman dant en vele andere militaire autori teiten, waren bij de opening aanwezig de bestuursleden van de Ambachts school, van het Militair Tehuis en van het Dageiyksch Bestuur der gemeente. Wij laten hieronder volgen den uitslag der bekroningen. Landmacht. Friesoh snijwerk. la prijs sergeant Van Egdom, 8-21 L. W. I, met kapstok. 2e prijs soldaat Herkhuizen, ver- lichtiDgsdic-nst, met bloemtafeltja. 8e prijs sergeant K. L. de Vries, Genie, met bijouteriekistje. Verfijnde motieven. Ie prijs korporaal Dik, 8-1—4 R. Vg. A., met kapstok. 2q prijs sergeant K. L. de Vries, Genie, met handschoenendoos. Eervolle vermelding soldaat Herk huizen, verlichtingsdie.nst, met kap stok. Vlak ateekwerk. Ie prijs soldaat H. J. C. Tboolen, telegrafie, met klok. Se prijs dezelfde, met barometer. 8a prijs J. v. d. Put, sergeant Pant set fort- Artillerie, met etagè o voor schemerlamp. Inlegwerk. Ie prijs sergeant majoor Becker, 2 - 21L. W. I., met courantenhanger. Eervolle vermelding soldaat W. C. van Rfin, 1-1-4 R. Vg. A., met kapstok. Knoop- en weefwerk. Eervolle vermolding sergeant A. Zwaan, 2-27 L. W. I.. met sprei. Idem soldaat J. Scholtsz, staf, 27 L. W. I., met tafellooper. Teekenwerk. Ie prijs sergeant D. J. W. Jansen, 1—21 L. W. I., met „Straatjongen". Eervolle vermelding soldaat Kam- minga, Pantserfort Artillerie, m. twee .Stillevens". Schilderwerk. Ie prijs soldaat Kamminga, Pant ssrfort-Artillerie, met „Avondstem ming". Andore takken van Huisviyt. Ie prijs sergeant C. Wardsnaar, 1-1-4 R. Vg. A., met heete lucht motor, electro en dynamo. Eervolle vermeldiDg H. C. C. Neyts, soldaat 2 1—4 R. Vg. A., m. kistje uitheemache vlinders. Idem soldaat D. Combée, 1 L. W. I., met houten ketting. Ter opluistering. Sergeant Ritsma, 2 -1—4 R, Vg. A., met boekenkastje,, eerv. vermelding. Zeemacht. Hout arbeid. Eereprys van Z. E. den Stelling Command., voor eigen motief, korpl. der mariniers L. Heere, Hr. Ma. Atjeh, instructeur huisvlijt. Ie prijs marinier le kl. W. Ging nagel, Hr. Ma. Atjeh. 2e prijs zeemil. J. Hofman, Texel. 8e prijs matroos le kl. J. G. Sehorrel, Hr. Ms. Medusa. 4e prys sergt.:koest. J. van der Vliet, Hr. Ms. Bellona. 5e prijs korpl. timm. S J. Bljlaard, Terschelling. 6e pr^ja marinier lo kl. J. K. D. Bakker, Hr. Ms. Geep. Eervolle vermelding macb.dr.-maj. Wolters, Hr. Ms. 8perwer, bootsman A. M. Willemse, Hr. Ms. Atjeh, en korpl. der mariniers C. L. Hofland, Hr. Ms. Neptunus. Instructeursprys sergt.-timm. J. ter Bruggen, Hr. Me. Neptunus. Metaalwerk. le prys zeemil. J. Hofman, Texel. Teeken- en Schilderwerk. Eervolle vermelding sergt.-timm. J. ter BruggeD, Hr. Ms. Neptunus, en korpl.-schryver H. Vos, Hr. Ma. Medusa. Andere takken van H u i s v 1 y t. Schildernaaldwerk matroos 2e kl, H. Plomp, Hr. Ms. WacheBchip. Eervolle vermelding majoor-torp. Roitsma. Inzending bulten mede dinging. Eervolle vermelding J. B. Schra- meyer. Nog ls ingekomen onder motto Rust Rust: parapluiestand., kapstok en spiegel, dat te laat kwam voor mededinging. Lezingen over Huisvlijt en Schoonheidsleer. Op de bovenzaal van bet Militair Tehuis aan den Kanaalwsg waren Donderdag te 8 uur een aantal mili tairen, genoodigden en beoefenaars der huisviyt bijeen. De vice-admiraal gaf van zyne belangstelling door zjjn tegenwoordigheid blyk. Overste Snellen opende met een woord van welkom en gaf dadelp het woord aan Rea. luitnt. Sweep c.i. Spreker wees er op dat huisvlijt nog al eens verkeerd wordt opgevat er wordt nog te veel geknoeid, nog te veel tyden geld vermorst. Huisviyt, volkskunst en kunstny ver heid verhouden zich als grootmoeder, moeder en dochter. Onze militairen in de forten en op de posten willen hun vrijen tyd tot iets gebruiken en gaan dus de huisviyt beoefenen. Spr. gaat na hoe dit een natuurlijke uiting isde natuurmensch versierde reeds zyn wapen met inkervingen. Hoe meer beschaving er komt, hoe minder primitief dit wsrdt. Spr. liet een aantal voorwerpen zien ter illu stratle dezer bewering: het wapen van den koppensneller, dat van den Makassaartotde wapens, zeer kunstig bewerkt, in onzen O. I. Archipel. Met de beschaving stijgt het hand werk. De volkskunst wordt kunatnjjver held. Ieder volk heeft zyn eigen en eigenaardige kunst. De grondstof in het land aanwezig bepaalde do keu in Italiö marmer beeldhouwwerk; in China: klei, in Noorwegen: hout. Huisvlijt werd dikwyis huisarbeid. Reizigers in een land wilden souve nirs. De ny verheid soms in vreemde landen zorgde er voor. De motieven wjBrden bepaald door den grond, de omgeving, den gods dienst. Spreker toonde verscheidene voor werpen om zyn bewering te staven. Motieven van kunstenaars werden nagemaakt. Zoo kwam men tot styleeren. Versiering moet doelmatig zijn aangebracht. Op deze tentoonstelling zag spreker daarvan goede en slechte voorbeelden: het kastje van Ritsma en het tafeltje, in de afd. marine, waarvan alleen het blad van een voudige versiering is voorzien, zyn goede voorbeelden. De versiering moet in overeenstemming zyn met het materiaal. Men wachte zich vooral voor onlogisch zyn. Spr. behandelde vervolgens de wyze waarop huisviyt beoefend wordt. Hy bespreekt ook het batikwerk en waarschuwt in bet algemeen tegen imitatie. Postzegelwerk vor dert meestal veel te veel tyd. Over „afvalkunat" zal spr. niet veel zeggen hy is geen bewonderaar daarvan. Spr. wekt vervolgens op tot het geven van eigen werk, zelf teekenen, de voorwerpen zelf maken, later de versiering, die liefst zeer sober moet zyn. Ea vooral, 't werk zy practiscb. Spr. hoopt hiertoe iets te hebben bijgedragen. Luit. res. Jhr. Graafland hield daarna een lezing 07er „Schoonheid." Spr. behandelde het begrip schoon heid, objectief en subjectief karakter daarvan. Aanpassing, afstompingen suggestie van het subjectief karak ter. Bij het objectief karaktergaaf held, glans, orde, bij welke laatste men te letten heeft op regelmaat, evenmaat, proportie evenwicht. Aan de hand van verschillende auteurs en groote mannen gaf hy verschillende definities van het be grip schoonheid. Daarna hot verband tusschen schoonheid, kunst en stijl. 't Was wel een diepgaande studie, eene die men zoo maar van enkel hooren moeiiyk kan verwerken. Er waren schoone gedachten in. De legerberichten van II an 12 April. Van het ff e s 11 y k frent. De gevechten by Atrecht duren voort. Naar het Eugaische communi qué van don llen echter meldt, worden de operatics ernBtig bslem- merd door het slechie weer. WoenB dag ondernamen de Dultschera ver scheidene tegenaanvallen in de buurt van Moncby le Preux. Zy werden echter afgeslagen. Meer naar het Zuideu waren de Engelschen erin geslaagd in de DuiLsche stellingen bij Bullecourt door te dringen en gevan genen te maken. Esn tegenaanval der Dultschera wierp hen echter naar hun oude stellingen terug. De vijand leed hlerby echter door hetEcgelsche artillerievuur zware verliezen. Het Engelsche rapport van 12 dezer geeft aan, dat weder belangrijke stellingen der Duitschers werden vermeesterd, en wel ten N. van de hoogte van Vlmy en dwars over de rivier by Souchez. Twee tegen aanvallen der Duitschers gericht tegen het Noordelijk deel van den heuvel rug werden afgeslagen. Da Frauache communiquó's maak ten reeds voor eenige dagen melding van hevige artilleriegevechten ten N. van Soiasons en in de streek van St. Q jen tin. Dit zou kunnen wijzen op aanstaande actie der Franschen tegen het Zuidüyk draaipunt van den Duit- schen terugtocht, geiyk de Engel schen die thans tegen hetnoordeiyk draaipunt zyn begonnen. Ia het be richt van den 12en wordt medege deeld, dat ten Z. van Urvillers de Fransohen de Duitacbe stellingen aanvielen en vermeesterden, waarby de Duitschers naar den hoogen kant van het bosch van Coucy terugge drongen werden. Niettegenstaande den beftigen tegenstand der Duit schers veroverden de Franschen ver scheidene steunpunten. De Duitschers leden zware verliezen. Op andere punten van het front, o.a. in Cham pagne en Woövre, werden Duitsche overvallen afgeslagen. Het Duitsche legerbericht van den 12en maakt melding van het afslaan van Engelsche aanvallen byFampoux en Vimy. De Duitsche stellingen en het dorp Monchy waren herhaald eiyk het doel vau Engelsche aanvallen. Eerst na verscheidene keeren terug geslagen te zyn, slaagden de Eagel- schen erin het dorp te veroveren. Ten N. en ten Z. van hot dorp werden de aanvallen tot mislukking gebracht. By Bullecourt werden de Engel schen door tegenaanvallen weder teruggedreven, waarbij 1000 manen 27 machinegeweren in handen der Duitschers vielen. Ook het avondbericht van den 12en maakt melding van het afslaan van aanvallen der Engelschen ten N. en ten W. van Atrecht. Overigens gaven de Duitsche berichten aan dat op het Z. deel van het front (ten N. van Soissons) krachtige artillerie gevech ten werden geleverd. Uit Mesopotamie wordt van Turksche zijde gemeld, dat ten Z. van Feludja twee Engelsche compag nieën gedwongen werden van den rechter- naar den linkeroever van de Eupbraat terug te trekken. Ten N. van de Diala zetten de Turken hun opmarBch voort. Het bericht omtrent de gevochten by Gaza, in Palestina, zooals dat van Engelsche zyde de wereld werd ingestuurd, liet aan duideiykheid veel te wenschen over. Latere berichten, afkomstig uit Konstantinopel, gaven aan, dat de Turken hier een succes behaalden, en den Engelschen 6en gevoelige nederlaag toebrachten. Uit het EDgelsche bericht was niet op te maken, of men had moeten terug trekken, of dat vooruitgang te con- Btateeren was. Thans wordt uit Kalro gemeld, dat de Engelschen zich op 15 mijl van de grens in een sterke Btelling, welke Oaza bedreigt, hebben vastgezet. Van een afdeeling, die in Caza door drong werden 190 man vermist. Het aantal dooden der Engelschen bedroeg nog geen 400. Van de overige fronten geen berichten van belang. De duikboot- en mljnoorlog. Volgens een bericht van de Engel sche admiraliteit ia Dinsdag in het kanaal een Engelsch patrouillevaar tuig op een myu geloopen en ge zonken. 2 officieren en 14jnan worden vermist. Uit Madrid wordt gemeld, dat het Spaansche stoomschip „San Fulgen- eio" zonder waarschuwing weid getorpedeerd. Betreffende de scheepvaart op EDgeland wordt gemeld, dat de week van 1-8 April 2406 schepen in Engelsche havens binnenkwamen en 2867daaruit vertrokken. 17 Engelsche koopvaardijschepen boven 1600 ton, 2 beneden dien inhoud en 6 visschers- vaartuigen, werden getorpedeerd of zijn tengevolge van mljnontplofflagen gezonken. 14 schepen ontkwameD aan den aanval van Duitsche duik- booten. De Vereenlgde Staten en Dultschland. Naar de „Daily Tel "uit New York verneemt, zijn Woensdag do volgende plannen voor de houding der Ver eenigde Staten vastgesteld: 1. De vloot zal op alle mogeiyke manieren gebruikt worden tegen de Duitsche zeemacht én de Duitsche duikbooten 2. Ia den volsten omvang zal aan de Entente munitie worden geleverd 3. Onmiddellijk zal aan de Entente 800.000.000 dollar worden geleend; 4. Al het mogelijke zal worden ge daan om Engeland aan voedsel te helpen5. Het eerste jaar zullen 1.000.000 man worden geoefend en het volgend Jaar weer 1.000.000. Geen troepen zullen naar het ge vechtsterrein worden gestuurd, vóór het eerste miliioen geheel klaar ia en de plannen voltooid zyn, om die strydmacht te velde van alles te voorzien. Een rede van Lloyd Beorge over de Interventie van Amerika. Do „American Luncheon Club" te Londen, hoeft Donderdag deu Engel schen minister president Lloyd George eon lunch aangeboden. In de eerste plaats voerde de Ameriksansche ge zant het woord. Naar hy zeide was Amerika 'toegetreden om hulp te bieden by de taak, de aarde te bewaren ala plaats waar het leven waarda heeft. Wat nieuw voor ons is, is het feit, dat wy voor de eerste maal in de Oude Wereld zullen komen stryden behalve dan eenmaal, toen wy hier kwameD, om da barbaarschheid dei- piraten te onderdrukken. Het is merk waardig, dat onze tegenwoordige zen ding daar zooveel op geiykt. Uit onze komst hierheen, om te vechten, zullen vele gevolgen voort vloeien. In de allereerste plaatsnaar wij allen vertrouwen, eeu spoediger overwinning, vervolgens een beter begiypen van ons door de vrije naties van Europa en van de vrije naties van Europa door ods. Dat is, naar ik meen, de grootste opbouwende politieke oiscb der wereld. Wy geven slechts gthoor aan deze'roepstem van onzen plicht, niet om eenige materi- eele belooning, niet om giondgebied, niet om schadeloosstelling of verove ring, voor niets anders dan den hoogen plicht, deidemoCfratio ter hulp te komen, wanneer zy wanhopig tegou een aanval strydt. Na den Amerikaanschen gezant kreeg Lloyd George het woord. De deelneming van de Vereenigde Staten aan dezen oorlog zeide hy bezegelt het karakter van den stryd als een stryd tegen de militaire autocratie over de geheele wereld. Dat was de toon, die klonk uit de groote bevrydingsboodschap van president Wilson. De Vereenigde Staten van Amerika hebben een nobele traditie, dat zy nooit een oorlog hebben gevoerd behalve voor de vry heid. Dit is de grootste stryd voor de vryheid, welke zy ooit begonnen zyn. Natuuriyk wist men aanvankelijk niet, wat wy in Europa Jarenlang te verduren hebben gehad van de mili taire kaste te Pruisen. Dat drong nooit tot de Vereenigde Staten van Amerika door. Pruisen is geen de mocratie. De keizer gelooft dat het na den oorlog een democratie zal zyn. Ik geloof dat by gelijk heeft. Maar, Pruisen was niet alleen geen demo cratie, Pruisen was geen Btaaf, Prui sen was een leger. Het had een groots industrie, die buitengewoon ontwik keld was. Het had een groot onder wijssyateem, het had zyn universi teiten, het ontwikkelde zyn weten schap. Dit alles was ondergeschikt aan het eene groote, over heer schend doel van een alles veroverend leger, dat de wereld zou intimideeren. Europa was niet ep zijn gemak. Europa was half geïntimideerd, onge rust en bevreesd. Het wist steeds wat het beteekende, wat het niet wist, was het oogenblik waarop het zou komen. Dit was de bedreiging, dit de ver drukking waaronder Europa 50 jaar geleden hoeft. Het verlamde de weldadige werk zaamheden van alle staten, die ge richt en geconcentreerd hadden moe ten zyn op het welzijn hunner vol keren. Dit is de stand van zaken waarvoor wy stonden. Het meest karakteristieke van alle Pruisische instellingen is de „Hinden burg Unie". Wat is de „Hindenburg linie." De Hindenburg-linie is een linie, getrokken in het gebied van andere volkeren, met de waarschu wing, dat de bewoners dier landen deze linie niet overtrekken. Do linie werd in Europa voor 50 jaar in het vjjar.delyk land getrokken. Herinner u wat eenige jaren geleden in Frankryk geschiedde, toen een bulten- landsch gezant den Franschen mi nister van Oorlog, die een streep trok door deze denkbeeldige linie, letterlijk van zyn post verdreef door de tusschenkomst van Pruisen. Europa, dat dit geslachten lang heeft geduld, heeft zich ten laatste opgemaakt, om die Hindenburg linie langs de wettige grenzen van Dultsch land te trekken. De emancipatie in Europa en van de wereld liet geen andere houding toe. Lloyd George wees er op dat de Vereenigde Staten nooit zoo iets had den ondernomen tot de verscherpte duikbootenoorlog werd afgekondigd. Deze trok de Hindenburg linie langs de Amerikaansche kusten. Dit bracht de Vereenigde Staten tot de inter ventie. Er zyn twee belangryke feiten, zeide de minister verder, die be- wyzen, dat thans da groote worste ling veor de vryheid gestreden wordt. Het eerste is de interventie van Amerika; anders zou dit land niet tusschenbeide zyn gekomèn. Het tweede is de Russische revolutie. De Russische revolutie is Diet leen het uitvloeisel van den strijd om de vryheid en indien het Russi sche volk begrijpt en de teekenen wyzen er op, dat het dit begrypt dat nationale discipline niet onver- eenigbaar is met nationale vryheid, ja, dat nationale discipline de essen tieels factor is, om nationale vryheid te waarborgen, dan zal het inderdaad een vry volk worden. Het was zeide Lloyd George ten slotte een slechte dag voor de Pruisische militaire auto- Gratie, toen zy de groete republiek van het Westen uitdaagde. Nu ik weet wat onze moeiiykheden in de afgeloopen drie jaren beteekendeD, welke aDgst en vrees wij hebben deorslaan, zal ik de laatste zyn, die beweert, dat de hulp, die ons deor Amerika verleend wordt, geenredeD tot groote vreugde is. Meer verheug ik er mij echter over, dat Amerika het recht verkrygt mede te beraadslagen op de vredesconfe rontie. Op deze conferentie zal het lot der volken bepaald worden voor wie weet hoeveel eeuwen. Den 26en dezer.: hopen ODze j geliefde Ouders J. BAKKER en E. 8. BAKKER OOSTHEIM, I hunne 12l/s-J«rlge Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Helder, 12 April 1917. J. BAKKER en E. S. BAKKER-OOSTHEIM, I hunne 12Va-Jarlge Echtvereeniging I te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mo- gen blijven, is de wensch van] W. FLUTSCH, Echtgenoote en Kind. j Helder, 12 April 1917. Op den 28on April a.s. 1 j onze geliefde Ouders PETRUS JOHANNES BOSCH FRANSISCA JOHANNA STEEMAN, hunne 25-jarige Echtvereeniging j J te herdenken. Dat zy nog lang gespaard mo gen blijven, is de wensch van j hunne dankbare Kinderen HENRICUS en Verloofde. CORNELIS. PIET. FRANS. ANNIE. JOZEF. Getrouwd J. P. SLIKKER en T. BOOTJES, die, mede namens wederzydsche familie, hartelijk dank zeggen voor de vele biyken van' belangstelling. Helder, 12 April 1917, Getrouwd ALBERT VERFAILLE en ANTJE WINKEL, die, mede namens wederzydsche familie, hartelijk dank zeggen voor de vele biyken van belangstelling. Schermer, Noordervaart, 12 April 1917. Heden overleed, zacht en kalm, na voorzien te zyn van deH.H. Sacramenten der StervendeD, myn geliefde Echtgenoote, Mej. ALIDA CORNELIA WILLEMS, Echtgenoote van C0RNELI8 tan DNB STERBB, in den ouderdom van ruim 86 jaar. Uit aller naam, C. v. STERRB. Helder, 12 April 1917. chtergracht 68. Verzoeke van rouwbeklag ver schoond te biyven. Verkooping „Tivoli". Degene, die Woendegevond per abuis een Crapaud heeft meege nomen, wordt verzocht zich te ver voegen Leodsgracht 2. op WOENSDAG 18 APRIL 1017, in „Casino", gaerginltserd daer BENOTT H. POLAK ft ZONEN, DQkstrait 17, mat madewerking van aan SO-tel hunner leerlingen. VARIEEREND PROGRAMMA (Dint-Mllll.k.ToonMl), ONDBB 1XB1UI REVEIL DU PRIMTEMPS (Ontwaken der Lente) Fantastisch yracktballet daor lt damee. Smt fraaie Coatnmea v.d. Keer J.X «DA AUWlapwerk v. d. Deer W. LAMMER8. Eis Mi saldo no ki Soirii knol lil Plaalselgl Stevocenili I» goede. Prl|Mn der plaatssnEent» Rang II.- (Dame en Haar 11.60), Tweede Rang 10.80, Raandarl] 10.25. Plaatatuspreklng ep dea speeldag van 11—mar. Kaarten verkrijgbaar i Djjkstraat 87, Sigareniaagaa|a van den Deer KOKE LAAR, Kanaal weg, en den Deer I. 9. DUINKKR, Bockhandel, Spoorstraat. Burgemeester en "Wethouders der gemeente Helder brengen hiermede ter 'openbare kennis dat van h6den af tot en met den 21sten April a.s., voor een ieder op de S6eretarie der Gemeente ter inzage is nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten verkrygbaar zyn gesteld de verzoeken om verbetering van de vastgestelde kiezersiyst, met de bygevoegde bewijsstukken, op 12 dezor ingediend door A. YOS en M. STRABBING alhier. Een ieder is tot tegenspraak van deze verzoeken bevoegd. De tegenspraak moet scbrifteiyk (op ongezegeld papier) en uiteriyk den 23sten April a.s. aan het Gemeente bestuur worden ingediend. Helder, 18 April 1917. Burgem. en Weth. voornoemd, W. J. YAN NECK, Lo. B. De Secretaris, VAN POELJE. Burgemeester en Wethouders van Helder vestigen in het byzonder de aandacht der ingezetenen op de ge legenheid, welke ln deze gemeente bestaat tot koatelooze Inenting en herinenting en wyzen met na druk op de wenschelykheid, om daar. van in dezen tyd gebruik temaken- Voorts brengen zy ter algemeene kennis, dat door den Heer G. F. Loüwkbbb, Arts alhier, tot kostelooze inenting zal worden zitting gehouden op Woensdag 18 April 1917, 's namiddags ten 2 uur precies, in het gebouw aan de Kerkgracht naast het Weeshuls. De ouders worden ultgenoodlgd de geboortebewyzen van de kinderen, waarvoor inenting wordt verlangd, mede te brengen. Helder, 10 April 1917: Mevrouw STAMMES, Weslplein, vraagt met Mei a.8. tegen hoog Icoa een Dienstbode, kunnende koken of een Dagdienstbode tegen f 3.- per week. Gevraagd een LOOPJONGEN. Adres: QRUNWALO. Knizeretr. Mevrouw HAVERKAMP, vrasgt tegen 1 Mei een nette Dienstbode, van g. g. voorzien. Zich aan te melden '8 avonds pa 7 uur. Binnenhaven 10. Te koop HUIS en ERF aas da Kerkgracht, breed 5 M. diep 20 M. AdresEmmastraat 105 SPOED 1 Door vertrek te koop ssn moois Mandoline in wasdoek Toudraal en •en mooie complete Passerdoos, te samen f20.—, byna niet gebruikt. Adres: Bureau van dit blad. Mevrouw PEZIE Hoofdgraeht 481, vraagt voor terstond een net Meisje voor halve dagen. binnen 3 dagen genezen, na aan wending van de Oprechte Wlnsumer Zalf. Dit werd ons door den Heer R. DE JONG te Woubrugge Z.Hmeegedeeld. Negenoogen, steenpuisten, bloed vinnen, brand-, SDy en andere wonden, ring-, baard- en dauw worm, zwerende borsten, open beenen en winterhanden, genezeD vlug en volkomen door de Oprechto Wlnsumer Zalf. Alleen echt wanneer ieder busje voorzien is van onze handteekening J. C. DE VRIES. Verkrygbaar p. busje k 50 cent, bij Apothekers en Drogisten. Te Helder by G.Haagen, Kanaal weg 147G. M. Gelijsteen, Spoorstraat. 29; J. Eelman, Dykstraat 20; C. J. Westeebaan, Spoorgracht voor en gros G. HAAGEN, weg 147.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2