COURANT N«. 4764 DINSDAG 17 APRIL 1917 46e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Ingezonden. 2 Feuilleton, enz. ÖE OORLOG. D* legarberlehten van 13, 14 an 15 April. Van hot W o s t e 1 ij k front. Du slag by Atrecht breidt zich naar het Noorden uit. Volgens het Hogolsche bericht van den 13den gingen de Engelschen tot den aanval over op het front aansluitend bij dat van den heuvelrug van Vimy tot esn punt ten 2. van L003 (N.W. van Lens). Hier kregen zij vasten voet in de Duitsche loopgravei, terwijl verder de voor het front liggende dorpen Bailleul, Willerval, Vimy, Petit Vimy en Angrea genomen werden. Ten Z. van den weg Atreeht Arras) - Kamarijk (Cambrai) werd de toron van Wancourt genomen, en werd verder aau beide zijden van de Duitsche linie voortg6rukt, tot aan een punt op 7 mijl ten Z.Q. van Arras. Heer naar het Zuiden werd ten O. van lo Verguier en in h9t bosch van Havrieourt terrein ge wonnen. Den lSden bedroeg het aantal ge vangenen ruim 18.000 man, w.o. 28b officieren. 188 kanonnen werden ver- messterd, w.o. 8 houwitsers van 21 c.M. en 180 stukken veldgeschut, verder 81 loopgraafmortieren en 250 machinegeweren. Ban groot aantal kanonnen werd bovendien door het artillerievuur vernield, terwijl vele maehinogeweren onder het zaad be dolven werden. Het aantal hiervan ia nog niet vastgesteld. Het bericht van den llden meldde nieuwe vorderingen dör Engelschen. Lid vin, ton Z.W. van Lens, werd genomen. Later vermeesterden zü Cité St. Pierre. Onder het leveren van verbitterde gevechten, drongen de Engelachcn tot ep bijna 1 mijl ten O. van den rug van Vimf door. Latere berichten maken melding van tegenaanvallen der Duiischers, waar bij zy erin slaagden in Lagnicourt tydeiyk vasten voel, te krijgen. Deor een aanval dei' Engelschen werden zij echter verdreven. De vijandelijke stellingen ten O. van Liévin, van Rtaumont, tot den OoBtelyken hoek van St. Pierre, werden genomen. Ra Bngelschen drongen verder in de richting van Lens vooruit. Zelfs meldt de correspondent van „Lloyds Week- ly", dat patrouilles reeds in de stad doordrongen. In de gevechten by GiveDohy en- Cohelle en Angres veroverden de Engelschen nog 4 houwitsers van 21 c.M. Ook by St. Quentin maakten de Engelschen flinke vorderingen. G-ri- court werd met een bajonetaanval geaomen. 800 man werden hier ge vangen genomen. Re Engelschen be vinden zieh thans op slechts een paar honderd meter afstand van de stad. De Pransche berichten maken mel ding van hot voortduren der hevige artilleriegeveehten in Champagne. Actie der infanterie had evenwel niet plaats. Op den rechter-Maasoever werden twee aanvallen der Duitscherb afgeslagen. Het Pransche communiqué van den 15ian wijst verder op de successen der bondgeneoten, die van hot groot ste belang zijn. De streek van Lió vin, een van de belangrijkste mijncentra van Frankrijk, la in handen der Ssgelschen gevallen, en dat niet tegenstaande do Dnltsehers zich hardnekkig verdedigden. Bat het hier een gedwongen terug tocht geldt, komt het best tot uiting in de Buitsche legerberichten. Werd het terugtrekken tydens den „atrate- gischen" terugtocht volmondig er kend, thans is dit niet het geval, en wordt slechts gesproken over afge slagen aanvallen, waarby de Engel schen, niet dan met zware verliezen, er ten slotte In slaagden „op Bommige punten" vasten voet te krygea. Aan de Sc&rpe, zoo wordt in het legerbericht van den lfien gezegd, stormden de Engèlsohen herhaaldelijk voorwaarts, doeh steeds werden zy door het vuur der Duitsche troepen teruggedreven. Behalve een groot aantal dooien en gewonden, verloren zy nog 80# man aan gevangenen, en vielen 20 machinegeweren in handen dor Dultschers. Volgens de overige Duitsche berichten werden by St. Quentin 8 officieren en meer dan 200 man gevangen genomen, terwijl het aantal by Bullecourt gemaakte ge vangenen steeg tot 27 officieren en 1187 man. Het aantal vermeesterde machinegeweren bedraagt thans 58. Van het Oestenrykseh-Ita- liaansche front wordt dd. 15 April van Italiaansche zijde gemeld, dat de ©ostenrykers op de Karet een verrassenden aanval ondernamen tegen hoogte 144. Zij werden echter teruggeslagen. In Mesopotamiö zyn de En gelschen, gelijk reeds van Turksche z|jdo werd g6meld, op den rechter oever van de Diala eonigszins terug getrokken. Het betrof hier echter een vooruitgeschoven troepenafdeeliDg. In den naeht van 10 op 11 April echter dreven de Engelschen een Turksche afdseling terug in de richting van Deltawa. Na verder naar de Diala te z|n opgerukt, werden de Turken teruggeslagen en gedwongen in de richting van Seraljetz terug te trek ken. By hun terugtocht in de richting van Deltadras verloren de Turken 700 man, terwyi zy ongeveer 200 gewon den hadden. Di duikboot- en mtynoorlog.' Betreffende de torpedeering van het Engelsche hospitaalschip „Gloucester" wordt uit Londen nog gemeld dat het schip omstreeks middernacht ge troffen werd. Een machinist en esn stoker werden door de oatploffing gedood. Velen in de machinekamer werden zwaar gewond. Een aantal schepen ijlden ter hulp. Er werden 450 gewonden op overgebracht en van daar naar land en in een hospitaal. Het maanlicht en de kalme zee verlichten de taak. De tucht was aan boord volmaakt. Er was geen paniek. Het gedrag van dokters en verpleeg stars was prachtig. Zonder om eigen leven te geven brachten ze de gewon den over. De menschen aan boord hebben de duikboot op een afstand gezien, Allen zeggon, dat er werd getorpe deerd, zonder eenige waarschuwing. De torpedo maakte in deü scheeps wand een gat, waar een man rechtop door kon. Biykens de opgaven van de Duitsche admiraliteit hebben de duikbeoten in Februari 781,000 ton seheepsruimte tot zinken gebracht en in Maart 861,000 ton, in twee maanden dus 1,642,000 ton. Wolft zegt dat daarvan ongeveer een millioen ton Engelsche seheepsruimte was en becijfert dat de geheele Engelsche tonnomaat, die in Januari ongeveer 91/, millioen ton bedroeg, in twee maanden dus mei 17Vt procent, verminderd. Daar Enge land '/4 tot *ji van zyn behoeften van buiten moet invoeren, wordt, naar de maening te Beriyn, de toestand in Engeland netelig. Een dradelooa telegram uit San Francisco zegt dat er Duitsche duik- booten in de Stille Zuidzee zijn waargenomen. De revolutie In Rusland. Tweeatroomingen bekampen elkaar thans in de aau het bewind zynde partyen in Rusland. Hst voor korten tyd gepubliceerde manifost waarin onmiddellijke opening der vredeson derhandelingen werd geeischt, is biykbaar slechts uitgevaardigd door de groep van uiterste radicalen uit de arbeiders. Althans wordt nu uit St. Petersburg gemeld, dat hot congres van de afgevaardigden der districtsraden der arbeiders en-van de soldaten, met verpletterende meer derheid zich vóór de voortzetting van den oorlog verklaarde. Hetzelfde geschiedde met ean resolutie waarin het vertrouwen in de voorloopige regeering werd uitgesprokenSlechts een kleine minderheid verklaarde zich er tegen. Een deel van Rusland heeft reeds de autonomie verworven. Be voor loopige regeering keurde het besluit goed, waarby plaataeiyk beBtuur werd verleend aan Esthland, waar onder vallen het gouvernement Esth land, de arrondissementen Dorpafc, Verre, Peline, Pernau en het gouver nement Lyfland. Bij het bevrijden der gevangenen zyn ook vele elementen in vrijheid gesteld, die men beter In de gevangenis had kunnen laten. Thans leveren zij gevaar op voor de samenleving. Volgens een bericht aan de Morning Post, ondervindt men dan ook veel last van de losgelaten boeven en van de ex-politie. In do buitenwyken van St. Potersburg, waar zy zich verscholen houden, hebben bijna i«deren avond gevechten mot mili tairen plaats. Soms ryden auto's dooi de stad, van waaruit op militairen geschoten wordt. Tal van auto's biyken in handen van deze ontvluchte ge vangenen te zyn. Duitsehland en Amerika, In Amerika bogint, ten opzichte van da Eurepoesche neutraion, reeds hetzelfde spel als in Engeland. In den Senaat vroeg esn der afgevaar digden, een zekere Mr. King, om meerderen uitvoer naar Noorwegen, Zweden en Nederland, en voegde hieraan toe dat hy een wetsontwerp wilde indienen om uitvoer naar neutrale landen, die kandel met Duitsehland dry ven, te verbieden. De Voorzitter van de voer kort in het leven geroepen gr&ancommisaie, bepleitte stopzetting van den giaan- uitvoer naar aan Duitsehland gren zonde landon. Ben van de groote Amerikaansche bladen, de „Now-Tork Times", wil eveneens dien kant uit. Volgens den eorrespondant van dat blad te Was- hiDgten werd sedert het begin van den oerlog veel meer uitgevoerd, en had dit zyn oorzaak in h6t feit dat in deze neutrale landen voor Duitseh land werd ingekocht. De correspon dent noemt verder Nederland en de Scandinavische landen de economische bondgenooten van Buitschland en zegt danIndien zy zich niet naar onze bepalingen wenschen te schikken en onmiddeliyk allen handel met Duitsehland stopzetten, moeten wjj hen niets meer leveren. Hy oppert het denkbeeld om Amerikaansche ambtenaren naar de grenzen der neutrale landen te zenden, ten einde toezicht te houden op in-en uitvoer. Laten wy er ter geruststelling by- voegen, dat het slechts de Morning Post is, die dit fraais verneemt, en het licht een beetje heeft aangedikt. Maar ook zonder die laatste, kan men er wel zeker van zyn, dat President Wilson er anders over zal denken. Het zag er anders met de vrijheid der wereld, waarvoor Amerika immers aan den stryd deelnam, bedroevend uit. Een Gostenrijksch vredes aanbod san Rusland. Wsonen, 15 April. Het Korres- pondenz-Bureau is gemachtigd, het. volgende te publiceeren De regeering dor Oostonryksch- Hongaarsche monarchie heeft van de op 11 April openbaar gemaakte verklaring der voorloopige regeering van Rusland kennis genomen. Zij heeft daaruit begrepen, dat Rusland niet het doel nastreeft, andere volken te overheerschen, hen te beroovcn van hun nationaal erfgoed en geweld dadig vreemd gebiod te bezetten, maar dat het veeleer een duurzamen vrede, op grond van het recht dor volkeren, hun lot zelf te bepalen, tot stand wil brengen. De Oostenryksch-Hongaarsche re geering heeft hieruit gezien, dat de voorloopige Russische regeering een doel wonsebt te bereiken, strookend met datgene, hetwelk door den Oostenryksch-Hongaarschen minister van Buitenlandsche Zaken als 't oorlogsdoel der Oostenryksch-Hon gaarsche monarchie werd gekenmerkt. Dientengevolge kan worden gecon stateerd, dat de Oostenrljksoh Hon- gaarsche regeering en de voorloopige Russische regeering op geiyko wijze naar een voor beide partyen omvollen vrede streven, een vrede, die, zooals het in het vredesaanbod van Oosten- ryk-Hongarye en zyn bondgenooten d.d. 12 December 1916 luidt, het be staan, de eer en de ontwikkelings mogelijkheid der oorlogvoerende staten verzekert. Be destyds te kennen gegeven over tuiging der bondgenooten, dat hunne rechten en gegronde aanspraken zich met die der andere naties zonder tegenspraak kunnen laten vereeüigen, bestaat thans nog, en in meerdere mate, na de verklaring der voorloopige Russische regeoring. Daar het hierdoor aan de geheele wereld meer in het byzonder aan de yolkeren van Rusland duidelijk voor oogen schynt gestold, dat Rusland niet meer gedwongen is, voor zyn verdediging en voor de vrijheid zijner volkeren te stryden, zoo kan het, by deze gelijkheid der doeleinden van de regeeringen der bondgenooten en van de voorloopige Russische regeering, niet moeieiyk zyn, den weg tot een vergelijk te vinden, des te minder daar Z. M. de keizer van Oostenrijk, in overeenstemming met de met hem verbonden monarchen, den wenBch koestert, voortaan met een in zyn binnenlaDdsche en buitenlandsche levensvoorwaarden bevestigd en te vreden Russisch Volk in vrede en vriendschap te leven. BINNENLAND. De houding der Staten van Ame rika teekent zieh ook steeds scherper af. Brazilië on Bolivia braken reeds de betrekkingen met Duitseh land af, In Rio de Janeiro hadden betoogingen plaats waarop een actief deelnemen aan den stryd werd ge eischt. In Argentiniö heeft de torpedeering van het Argeatynsche zeilschip „Monteprategids" groote be roering veroorzaakt. Zoo verklaart zich langzamerhand geheel Zuid- Amerika tegen Duitsehland. Onze Scheepvaart Het stoomschip „Hillegom", gela den met 2450 ton lijnkoeken voor de Nederlandschs Regeering, is uit Baltimore via Hslifax te Rotterdam aangekomen. Het stoomschip „Texel" is van New-York met eon lading van 189.049 bushels graan (ruim 68.750 H.L.) voor do Nederlandscho regeering to Rotterdam aangekomen. Drie schepen tot zinken gebracht. Van den Nederlandashen consul- generaal to Londen Is bericht ont vangen dat drie kleine Nederlandsche schepen tot zinken gebracht zijn. In do eerste plaats het vaartuig „Voorwaarts" uit Groningen, varende van Hattlepool naar Chrisfciania, mot een lading kolen. Dit scheepje is door kanonvuur van een Duitsche onder zseboot, den 12en dezsr 's middags 2 uur tot zinken gebracht. De beman ning is te Yarmouth geland. Voorts de schoener „Nsptunus" eveneens met kolen op weg van Hartlepool naar Ohristlaala. Dit vaar tuig is ook den 12»n April, door middel van bommen door een Duit sche onderzeeboot tot zinken ge bracht. Dit geschiedde evenzeer in den namiddag. De bemanning is te Yarmouth geland. Eindelijk het vaartuig „Bina Hen driks." Dit scheepje werd onderweg van Wosthartlepool naar Zweden met een lading steenkool door eeü Duitsche duikboot getorpedeerd. Do bemanning ia geland te Lowestoft. Os „Charlols". Hen weet, dat het vermoeden be staat, dat het Nederl. stoomschip „Cbarlois" voroDgelukfc ia. Blijkens een thans bij het departement van buitenlandsche zaken ontvangen tele gram van den Nederlandschen consul t,e Ghriatiania is dezer dagen bij Lister (een der zuidpunten van Noorwegen) een stuk van een reddingboot ge vonden met een naambord „Oharlois Rotterdam". De „Gloria." De „C-loria," welk vaartuig te IJmuiden binnenkwam, rapporteert op de Noordzee door een duikboot te zyn aangevallen. De „Gloria" was Zaterdag 81 Maart visschend, toen zy door een duikboot, welke zich op grooten afstand bevond 6n dë Duitsche oerlogsvlag voerde, beschoten werd. Nadat men de scheeps boot met eenige opvarenden had uit gezet en hiermede naar de duikboot was geroeid, worden de papieren in orde bevonden. Na onderzoek van den treiler werd toestemming verleend om verder te visschen. Door de be schieting bleken de compassen echter te hebben geleden, want men kwam op de Engelsche, inplaats van op de Nederlandsche kuat terecht. Op de Humber werd geankerd en later onder geleide van een Engolsch officier naar Grimsby vorder gestoomd. De schade werd onmiddeliyk hersteld, doch nie mand behalve de schipper mocht aan land gaan. De opvarenden waren niet erg te spreken over de kleine hoeveelheid proviand, welke men In Grimsby kreeg. Door het uitblijven van toe stemming der admiraliteit om te ver trekken, moest het vaartuig negen dagen werkleo3 blijven liggen en kon pas IJ. Donderdag de haven van Grimsby verlaten om rechtstreeks naar IJmuiden to stoomen. Broodkaarten. De Min. v. Landb. heeft bepaald dat art. 1, 2de lid, der Distributie regeling van brood, bloem, meel en rogge, wordt gelazen als volgt: Ean wittebrood-, bruinbrood-, rogge brood- en aanvullingsbroodkaart is geldig voor een tijdvak bestaande uit zooveel dagen, als daarvoor zal worden vastgesteld door den Minister van L., N. en H. Verbouw graan. Volgens ingekomen berichten zien vele landbouwers zich verplicht, perceelea wintergraan om te pluegen, wegens den ongunstigen stand van het gewas als gevolg van den strengen winter en het ongunstige voorjaar. Bepaalde zich dit omploegen tot dusverre voornameiyk tot winter tarwe en wintorgerst, in den laatsten tijd gaan vele zandboeren ook over tot het omploegen van winterrogge. Met hst oog op de zeer donkere vooruitzichten van de voorziening in de behoefte aan broodkoren wekt de Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel de landbouwers krachtig op en h|j doet een beroep op de landbouworganisaties om In deze hare medewerking te verleenen om niet eerder tot het omploegen van wintergraan over te gaan dan nadat gebloken is, dat inderdaad geen redeiyke oogst is te verwachten en om, zoo omploegen noodzakeiyk is, in de plaats van het omgeploegde, zooveel mogeiyk zomergraan te zaaien, waarvoor met het oog op den vergevorderden tyd hoofdzakelijk slechts zomergerat en haver in aan merking komen. De greenten. Naar het Volk meldt, Is de voor raad kool der Groentencentrale zoo goed als uitgeput, zoodat de distri butie binnenkort zal moeten worden gestaakt. Voor de raapstelen wordt een rege ling voorbereid, die in werking zal treden, zeodra dit product In wat grooter hoeveelheden loskomt. De Groentencentrale beschikt eehter nog over tienduizen bussen geconser veerde spinazie, dio tegen billijken prys aan de gemeentebesturen wor den afgegeven. Maar or wordt veel te weinig van besteld. Dultscbu vliegmachines boven ons land. Zaterdag kwam uit Westelijke richting een Duitsche vliegmachine boven Zeeuwach-Vlaanderen. Bij Axel daalde de machine tot ongeveer 100 meter hoogte en werd do omgeving blijkbaar goed opgenomen. Hierna verdween de machine in de richting van Hulst. Te Sittard passeerde Zaterdag eveneens een Duitsche vliegmachine. Deze kwam uit het Oosten en vloog dwars over* Limburg in Westelijke richting. Marinewsrklieden. Vrydag jJ. werden d8 vertegen woordigers van den Ned. R.K. Bond van Personeel in dienst van Openbare Lichamen en Bedrijven eu de Algem. Ned. Rijkawerkliedenbond, de h.h. A. J. W. Nuy, D; J. liepen, P. J. Smits en J. Helder in audiëntie ontvangen door Zyne Excellentie den Minister van Marine. Op deze audiëntie werden de ver schillende punten, noergelegd in het adres, dat door genoemde organisaties in Januari j.1. aan do Tweede Kamer gezonden is, zeer uitvoerig besproken. Da punten van actie der beide samenwerkende organisaties zyn: 1. een betere toepassing der in 1914 toegezegde 20 °/9 loonsver- hooging 2. het invoeren van periodieke verhoogingen 3. de uitvoeringsregeling van den duurtetoeslag 4. beter contact tusachen hst Marine Departement on de organi saties 5.ziokengelduitkeering 6. do uitschakeling der Ryks- werklleden, uit de taak der 28 Maart j.1. benoemde Staatscommissie. Al deze punten werden met zyne Excellentie zeer ernstig besproken; de vertegenwoordigers der organisaties kregen den indruk, dat zyne Exc. zeer ernBtig wil medewerken, om in de bestaande regelingen, welke ver andering behoeven, verbetering te brengen. Nog zy hieraan toegevoegd, dat deze actie voor de Marinewerklieden niet uitgaat van het bekende comité van samenwerkende Rykswerklieden- organisatles, zooals dezer dagen gemeld werd, doch gevoerd werd door de beide in den aanhef van dit bericht genoemde organisaties. Vechtpartijen te Amsterdam. Zondagavond, om half tien onge veer, kregen eenige personen een woordenwisseling in café De Nieuwe Ksrseboom. De ruzie werd hoe lan ger hoe heftiger en spoedig werden eenige personen, waaronder Belgische geïnterneerden, handgemeen. Zooals 't gewoonlijk gaat, gebourde het ook hier, dat anderen party kozen «n toen ontstond 'n formeele vechtparty, waarby naar omstanders verklaren, met bierglazen, tafeltjes en stoelen gegooid werd. 't Gevolg was 'n pa niek in de achterzaal, waar de ruzie ontstaan was. Eenige mannen en vrouwen liepen zonder overjas of mantel en blootshoofds de straat op. Van deze paniek maakten de ruzie makers gebruik om het hazenpad te kiezen. Een kellner werd door een bierglas gewond, terwyl eenige dames flauwvielen. Anderen stonden nieuwsgierig op het podium kapelmeester Massel- hof's heiligdom het gewoel gade te slaan. Na de vechtpartij was het een heel gezoek voor alle hoeden en Jassen weer terecht waren. Een enorme menacbenmassa had zich voor het gebouw verzameld, waarvan de deu ren gesloten werden. Natuuriykdeden de meest overdreven geruchten de ronde. Zoo vertelde men, dat Bel gische en Nederlaadschs militairen slaags waren geraakt en de sabel getrokken hadden. Waar da Belgen dis sabels zoo gauw vandaan ge haald hadden, werd Diet verteld. Een andere lezing was, dat men elkaar mei messen te lyf was gegaan en dat iemand z'n overjas, met een portefeuille, inhoudende met f 100 aan bankpapier, miste. Maar wat er gebeurd moge zyn, in elk geval bleef hot café een half uur gesloten, ruimden kellnera ge breken kopjes, glazen en flesachen op en bleef de nieuwsgierigheid van het publiek buiten het gebouw aan houden, Een paar agenten kwamen proces verbaal opmaken, maar vertrokken, weinig wyzer dan ze gekomen waren. het karakter van 6en tevredenheids-1 van de pianobegeleiding. „Pepita" betuiging moeten behoudenln be-1 is altyd een dankbaar nummer en ginsel wenschen wy het standpunt I de leden van de zangvere6niging niet te laten varen, dat de ambtenaar, I K(weel) m(aar) d(oor) hadden zich zonder op eene extra-belooning te I zelf kostelyk geparodieerd, kunnen rekenen, zoo de belangen I Hierna volgden een drietal lieve PLAATSELIJK NIEUWS. By het Vrijdag en Zaterdag j.1. te Amsterdam gehouden examen Blaagde voor SlQjd (Afdeeling Karton Papier- en Kleiarbeid), de heer G. van Zoonen, leerling der Rijkskweek school te Haarlem. Verhuring van grond. B. en W. hebben aan den Raad het volgend schryven gericht: By de uitvoering der werken tot verbetering van het Heldersche Ka naal zal ook het terrein naaat den tuin van het Weeshuis, dat thans wordt gebruikt als kweekerlj voor den dienst der plantsoenen, aan zyn tegenwoordige bestemming worden onttrokken. De Directeur der Gemeente-Reini ging, die tevens met het beheer van bedoelden tak van dienst is belast, heeft de aandasht van ons college gevestigd op het open terrein achter de Ambachtsschool, dat z. i. zeer geschikt is om tot kwoekery te worden ingericht. Het Bestuur der Vereeniging „De Ambachtsschool voor Helder en Omstreken" heeft zich bereid ver klaard dezen grond voor het aange geven doel aan do gemeente te ver huren voor een som van f50.- per jaar en overigens op de voorwaarden, in een concept besluit vervat. Wy kunnen ons daarmede ver eenigen en stellen u daarom voor tot dezen huur te besluiten door te nemen een desbetreffend besluit. Controleur der Bomeente-beiastingen. Bij adres van 24 Februari j.1. heeft de Gemeenteontvanger tot den Raad hot verzoek gericht, om mot intrek king van het Raadsbesluit van 4 April 1916 hem ais Controleur der Go meentebelastingen te handhavendoch I het salaris terug te brengen op f 400. 'sjaars. Hy doet dit verzoek steunen op de onderstelling, dat door Gjdeputeerde Staten by dajongatehersUBingzyner jaarwedde geen rekening gehouden zou zyn m6t het feit, dat hij behalve als Ontvanger ook als hoofd van den Controledienst der Gemeentebelastin gen optreedt. Van dezelfde onderstelling uitgaan de, licht hy zyn verzoek, In een by het adres behoorende Memorie, in den breed® toe. Deze onderstelling nu, aldus zeggen B. en W. in hun prae-advies, is feite lijk onjuist. Desgevraagd hebben Gedeputeerde Staten aan het College van B. en W. berieht, dat b|j hunne beschikking van 18 December J.1., waarby ook de jaarwedde vaaden 0»t7anger opnieuw geregeld is, met de bedoelde omstan digheid inderdaad rekening is ge houden. BsBluit thans Uwe Vergadering de beide deor den Ontvanger vervulde functies wederom to scholden, dan kan daardoor toch niet teniet worden gedaan het feit, dat in de jaarwedde, die dan de Ontvanger - als Gedepu teerde Staten hun besluit niet herzien genieten zal, eon zeker bedrag zal begrepen zyn, dat als een belooning voor dan niot meer door hem ver richtte werkzaamheden is bedoeld. Afgescheiden hiervan achten wy het ook niet gewonscht, dat op een na behoorlijk overleg genomen maat regel zou werden teruggekomen, niet omdat gebleken is, dat deze maat regel verkeerd was,maar omopdle wijze een ambtenaar een hooger belooning te bezorgen in verband met de om standigheid, dat de regeling zyner wedde niet aan den Raad behoort en dit doel dus niet rechtstreeks bereikt kan worden. Mosht na eenige jaren blijken, dat de omvang der werkzaamheden te groot wordt, dan kan worden over wogen tot welke maatregelen in het belang van den dienst moet worden overgegaan. Op grond van deze en nog andere beschouwingen stellen B. en W. voor, op het adres van den Ontvanger af- wyzend te beschikken. Bratlfieatle ambtenaren Seoretarle. B. en W. stellen aan den Raad voor aan de ambtenaren ter Gem.- Secretarie eene gratificatie voor te stellen. Zy motiveeron dit voorstel aldus: Het voortduren van den mobilisatie toestand heeft, in het byzonder op de Secretarie, maar ook op den dienst ten kantore van den Gemeente-Ont vanger en der Oontróle van de be lastingen, ook in 1916 by voortduring een zoodanigen druk gelegd, dat ons College het wenscheiyk acht, als bewys van waardeering voor de wyze, waarop de ambtenaren in dat Jaar hun taak hebben vervuld, hun even als het vorige jaar een gratificatie toe te kennen. van den dienst dat vorderen, ook buiten de grenzen van zyn gewone dagtaak zijn diensten verleenen moet. De bedragen, welke wy beschikbaar zouden willen stellen, zijn: voor de Secretarie f1100.—voor het personeel' van den Ontvanger en den Contröledienst f425. Vroedvrouw te Koegras. By raadsbesluit van 29 Augustus 1916 werd om praeadvies in handen van B. en W. gestold een adres van de Vereeniging „Koegrasser Belang' houdend o. m. het verzoek om ln Koegras een vroedvrouw te vestigen. Met de Gezondheidscommissie, wier advies B. en W. omtrent dit verzoek inwonnen, is het College van oordeel, dat inwilliging;daarvan wenscheiyk is. Waar Intusschen de in de desbe treffende Verordening vastgelegde indeeling der gemeente in vier wyken voor don genees-, heel- en verloskun digen dienst voor de drie gemeente vroedvrouwen dezelfde is alB voor de drie gemeente-geneesheeren, zou een omslachtige wyziging dier Verorde ning vereischt worden om de wyk, waarbinnen de vierde vroedvrouw haar dienBten zal moeten verleenen, daarin te bepalen. Daar een algeheele herziening dier Verordening toch aan de orde moet worden gesteld, wanneer de regeling van den geneeskundigen dienst herzien zal worden, komt het wenscheiyk voor de Verordening voor het oogenblik ongewyzigd te laten. B. en W. zouden dan, wanneer de te benoemen functionarisse haar be trekking zal hebben aanvaard, de noodige voorschriften kunnen geven tot regeling van baar werkkring in verband met die der overige vroed vrouwen. Te meer bestaat tot deze regeling aanleiding, waarvan te voren moeiiyk beoordeeld worden kan of ook voor deze vroedvrouw de geldende jaar- wedde-regeling voldoende zyn zal. B. en W. stellen aan' den Raad een concept-verordening voor betref fende deze aangelegenheid. De Boirós-Artistique op Woens dag 18 April a.a. (morgenavond) in Casino georganiseerd door B. H. Polak Zn., met medewerking van een 30 tal hunner leerlingen, belooft een „intieme kunstavond" te worden. Zeer fraaie dansen, waarvan eenige in smaakvolle costumes, zullen een deel van het programma vullen. Door een 16-tal dames wordt een prachtvol ballet uitgevoerd, echepping ean één der meest begaafde buiten landsche balletschrjjvert. Een historisch-romantlsche één acter zal ten tooneele gevoerd worden, waarin de liefde voor ons Vaderland wordt geschetst welke greote mannen uit dien tyd (1672) noopt, „alle per- sooniyke veeten terzyde te stellen, en vóór alles Hollander te zyn 1" Kosten noch moeite zyn gespaard, om werkelijk iele goeds te geven het geheel af van het gewone, en geeft deze soirée het cachet van „originaliteit". De heer Lammere vervaardigde in zyn atelier kunstvolle haarwerken, speciaal voor het historisch gedeelte. De heer de Graauw levert het fraaiste uit zyn collectie costumes. 8n de arrangeura èn de uitvoe renden verdienen een volle zaal. Wij raden de lezers ten zeerste aan, zich vroegtydig van kaarten te voorzien. Zie verder de annonce in dit nummer. NaRdolInselMb „Saranata". Zaterdagavond gaf „Seronata" ln het „feestgebouw Casino" eon „af- scaeids salut" wegens vergevorderd seizoen. De vereeniging, wier leiding niet zonder geest la, getuige het geestig opgestelde „prog(r)amma (diatonisch") had voor dit afscheida- festijn het beate been vóórgezet. Aller eerst was daar eene uitvoering van Mozsrts muzikanten sextet. De spelenden waren door de bekwame hand van den heer Lammers uitga doscht met ouderwetsche pruiken, zeoals men in de dagen van Mozart droeg. Er waren „oude keeren" by,' die „om te zoenen" waren; wion lange witte haren om hst muzikale voorhoofd wuifdenanderen hadden blonde of bruine ef gryze pruiken, en allen droegen ze lange jassen, kuitenflikker imiteerend. Hun kunstprestatie was prima: werk en Mozart's sexteit was aller- genoegeiykst en allergeestigst. Mozart, het fijne, subtiele universeele genie, ia in zyn korte leven een groot kind i geblevenhy aanvaardde, in de goddeiyke gratie van z(jn genie, de ernst van het kunstenaarsschap, maar steeds bleef hy de levenslustige, zonnige natuur, die midden in de stermen, die in hem woedden, staan bleef om naar het licht in de verte te turen. Zoo was ook dit sextet geestig gedacht, geestig opgezet, geestig gecomponeerd, vol verras sende wendingen, vol bizarre modu- latieu en dissonanten, bleef het groot, geniaal, schitterend en boeiend. Diep binnenin hoorde men den verholen lach van dit goddelijke zonnekind, dat Mozart heette. Kirrende lachjes van louter levensvreugde en biyheid. Maar het ging helaas 1 aan het be vattingsvermogen van het publiek voorby. Hot publiek, dat niet geestig is, dat slechts luchtig is en opper vlakkig, kon niet snappen de verruk- keiyke schoonheid van dit sextet. En wy vreezen zeer, dat het applaus, dat volgde maar al te veel eon „succèa d'estime" was. Luchtiger van aard en daardoor bevattelijker was de komische zang parodie van „Pepita". Door de mise- en-scèae van dit, eveneens geestige nummertje een geestigheid van' Brabantschen bodem, goedrond en nummers voor mandoline-muziek, begeleid door piano, uitteraard een voudig en pretentieloos. Na de pauze de tragi komedie van „de Misdaad in de Plantage Fransche Laan". Brr I om te rillen 1 Niet door een vulpen na te vertellen. Vermelden wy alleen, dat alle Bpelers zonder uitzondering uiterst verdiensteiyk spel gaven en dat er den geheelen duur van het stukje, en dat ia niet zoo heel kort, onbedaarlijk gelachen is. Zoo was deze afscheidavoorstelling voor een klein publiek gegeven, groot in veelzijdigheid en geestig in bizarrerie. En het is, zooals de praeses, de heer I. de Vries, by den aanvang, en de heer Van Bommelen herhaal- deiyk in het stuk zeide: „An remon toir" tot OctoberI SPORT. IDraoanti onbollig kreeg de opvoering meer relief. Jammer was het dat .het kwartet wat zwak was ten opzichte Voetbal. H. F. 0. 1 - S. H. B. t. 1. Om ruim drie uur fluit scheids rechter Wieling de beide elftallen in het veld. Er ontwikkelt zich direct een. zeer vlug on fanatiek spel. Tegen den schuin over het veld staanden harden wind brengt H.F. 0. meer malen goed op, doch tot doelpunten komt het niet. S. H. B. 8., dat evenals H. F. 6. onvolledig was, werkt zich los en brengt Balk een bezoek. Er wordt echter oek dsar „niet thuis" gegeven. Hot spel verplaatst zich herhaaldeiyk zeer snel. Weer is 8. H. B. S. in den aanval. Schot op H. F. C.-doel. Balk redt. Teruggesla gen bal wordt weer opgevangen, en weer ingezonden. Bulk retourneert tot drie-, viermaal toe achter elkaar niet onfortuiniyk het bruine monster. Eindelijk krijgt dan de H.F.C.- reebtsbinnen den bal te pakken, de heele voorhoede gaat er van door, keurig wordt overgegeven. Luyckx tracht het naderend onheil nog te voorkomen, maar d« H.F.O.-rnidvoor kopt de bal over dieis hoofd heen, draait fluks om zyn tegenstander heen en met een onhoudbaar prachtschot bezorgt hy zyn club de leiding. Mooi werk. De S.H.B.fl.-ers z|jn door dit succes geenszins ontmoedigd. Flink blijft aangepakt en ongeveer 10 minuten later gelukt het hun, door een misverstand der H.F.C. backs den gelijkmaker te fabriceeren. Rust trad in met 1—1. H.F.C. krijgt nu wind voordeel. Maar inplaats van sterker te zyn, is nu de eerste 20 minuten vrijwel S.H.B.8. de aanvallende party. Hun vleugels brengen telkenmale mooi op, maar de kansen kunnen of worden niet benut. Balk is in uit stekende conditie, zyn kalmte doet ijzig aan. Eenmaal dachten wy de bal zyn heiligdom to zien binnen vliegen, maar met forschen vuistslag zendt hy het leder het veld weer in. De spanning biyft. Wat* heeriyk, dat harde werken te kunnen gadeslaan. Daar komt eindelijk het werkelijk willen weer ln H. F. C. Zyn rechts buiten deet nu eindeiyk wat hy steeds moest deende bal ipeediger afgeven. Al is het aardig voor het publiek, dat individueel spel, zoo worden geen wedstryden gewonnen. Zooals gezegd, geeft hjj dan eindoiyk oen hem mooi aangegeven bal direct over en mot een harden schuiver wordt Govers ten tweeden male gepasseerd. Met 3. H. B. 8.' overwicht was het nu ge daan. Etteiyke malen verkeert hun doel iu gevaar, maar Luijckx staat pal en workt voor twee, want aan zyn partner had hy zee goed als niets. Toch kan ook niet verhinderen, dat ten derden male een hard inge schoten bal van den paal in het doel springt. Stand 1-1. Hier kwam geen geen veraiderlng meer in. H. F. C. was dus winner van de medaille. Scheidsrechter Wieling, niets dan lof betreffende uw leiding. Eenige algeraeene opmerkingen. S.H.B.S. geeft spoediger over, gig zyt als geheel een te licht elftal om te kunnen dry ven. Uw vlugheid en open spel nseeten het deen. H.F.C. houdt in het eog, dat uwhalflinle altijd een meter of tien achter de voorhoede Is. Zorgen ondermijnen de gezondheid. lederen dag zorgen maakt u moe deloos. Laat u er niet door beheer- schen. Gij wordt dan gemelijk, prik kelbaar en een gemakkelijke prooi van urlnezuurkwalen en de nieren zyn dan geneigd om te verzwakken. Gy krijgt waterstoornissen, rugpyn, rheumatiek en waterzuchtige zwel lingen. Niets is erger dan zorgen. Tracht om de dingen van den vroo- iyken kant te bezien. Een poging daartoe brengt spoedig belooning. Om van nierkwalen en overtollig urine zuur bevryd te worden, diedt gy hulp te hebben en die zult gy vinden in Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Behalve voor opgewektheid, dient gy te zorgen voor meer frissche lucht, minder vleesch te eten, minder koffie, thee of alcohol to drinken. Houdt de poriön der huid schoon. Drink genoeg zaam water of melk. Beiden zyn uit stekend voor de nieren en verhaasten de heelende werking van Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Foster's Pillen dienen u gezond te maken en u bevryd t6 houden van nier kwellingen ontstaan uit urinezuur. Maar boven alles, vermyd zorgen. Zie toe, dat de handteekeuing van James Foster op het etiket voorkomt teneinde de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen te krygen. Te don Heldor verkrijgt), by Alb. ten Klooster, Kei- zerstr. 93. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel 1.73 p. doos of 10.— p. zes doozen. (43)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1