Sherlock Holmes Mentha Pastilles F'. S. J. Kaïnewasser 3 Zonen, KUNSTTANDEN HELDERS MAMNENKOgR EEN TE HOOG A.ten Klooster, Buitengewone Voorstelling. DE OORLOG. Gevestigd: Dr. G. W. BAKKER, Binnenhaven 14. Advertentiën. LOOPJOH6EN en PAKHUISKNECHTIE Verhuisd Oostslootstraat 4, W. F. LA LAU, K. ACKEMA, s WOENSDAGS Stationstraat 11, Dubbel Mannenkwartet „INTER HOS' Ass.-Apotheker, Keizerstraat 93. CASINO' Mertens' Tooneelgezelschap, Amsterdam. Zondag 22 April, 8 uur, NETJONGMENSCH, CORSETS DE BESTE. Alleen bij: en dit kon niet binnen éóa uur, of, zij moesten hier blijven, en laat het etend publiek nu maar niet ver drietig zijn dat aij weg zijn. U, Mtjnheer de R. dankend voor de plaatsruimte, verblijf Hoogachtend, C. Bakker, -Sluisdijkstraat 47. Mijnheer de Redacteur 1 Beleefd verzoek ik u voor onder staands eenige plaatsruimte. Zooals eenigen tijd geleden in uw blad werd bekend gemaakt, is door de afd. „Helder" van den Alg. Ned. Bond vau Arb. in het bakkersbedrijf een adres ingediend tot het verkrijgen van afschaffing van nachtarbeid in bakkerijen. Dit adres werd door een 14-tal patroons gesteund. Thans is het in 'handen van Burgemeester en Wethouders gesteld om prae-advies. Nu las ik in uw blad vau Donder dag 19 April een waarschuwing waar in B. ou W. aandrongen op meer gasbezuiniging.daar anders strengere maatregelen zouden worden genomen, alsook het berichtje dat bü niet dade lijke aanvoer van kolen de verstrek king van lichtgas zou worden stop gezet. la er, nu de nood zoo hsog ge stegen is, voor B. es W. geen aan leiding om met den meesten spoed een voorstel tot afschaffing van nachtatbeid san den Raad der Ge meente voor te leggen? Daardoor zou dan minstens een hoeveelheid gas van ongeveer dertig lichtpunten ieder gemiddeld 10 uren per nacht branden de, gespaard worden. Tevens zou dan een goede daad ztjn verricht, daar dan aan den toch al zoo on gezonden arb8id van den Bakkersgezel beteuvèl van den nsehterbaid zou zijn wegge nomen. Hopend dat dit schrijven een gunstig resultaat mag hebben en wij bakkersgezellen spoedig het genot vau dagarbaid mogen ondervinden en u M. de R. dankend voor plaatslsg, verblijf ik Hoogachtend, Jan Stiehstba. Secretaris afd. „Helder" Alg. Ned, Bond van Arbeiders in het Bakkers- bedrijf, enz. aanval voor en wordt de rust benut om de artillerie naar voren te brengen en nieuwe voorraden aan te voeren. Naar het bericht van den 19den aaagceft, verbeterden de Eagelschen hunne stellingen bij Monchy le Preux, en breidden zij hun terreinwinst bij Fampoux verder uit. Ook maakten zij eenige vorderingen in het ver sterkte gebied ten Z.O. van Loos. Uit het Engelsche hoofdkwartier wordt aan verschillende Engelsche bladen gemeld,..dat de troepen zich op korten afstand van L9ns bevinden. Ia een halven cirkel liggen zij om de stad. Zij bevinden zich op ruim 350 M. van de hoofdstraten, die naar het centrum loopen. De bezetting van Lens is door de Duitschers versterkt. Blijkbaar zijn zij van plan de stad hardnekkig 'te verdedigen. In Lid vin werd nog een kanon gevonden. Het totaal aantal ver meesterde vuurmonden bedraagt thans 230. Hoewel de Franachen hun doel niet hebben kunnen bereiken, en hierop wordt natuurlijk iu de Duitsche be richten den grootsteu nadruk gelegd, de slag die den Duitachers is toegebracht, van groote beteekenis, vooral in verband mot de verhouding der strijdkrachten aan het Westelijk frent. Te samen met de in handen der Eagelschen gevallen gevangenen en kanonnen, verloren öeDuïtscberB reeds 80.000 man en ruim 300 vuur monden. Vooral het laatste is voor de Duitschers, die wat artillerie betreft, toch reeds in de minderheid zija, van groote beteekenis. Op het Oestelijk front hadden geen gebeurtenissen van balang plaats. Alleen wordt van Duitsche od Oos teDrijksche zijde gemeld, dat de actie tussc'aeu Pripet, en Dojestr en benoor den Zborof in Galicië, toenam. De legerberlehten «en 18 en 19 April. De slag aan de Aisne en In Champagne. In obb blad van Donderdag namen wij reeds een uittreksel op van het Fransche avondcommuniqué van den 18 ;n, waarin nieuwe successen der Franachen werden gemeld. Wij laten hier het volledige bericht volgen: Tan Z. van St. Qaentin hebben de Duitschers ten O. van Oauchy een aanval gedaan. De eerste aanval mis lukte, lij dea tweeden slaagden zij erin in onze linie voet te krijgen. Onze vooruitgeschoven afdeelingen deden een aanval en namen alle vijanden gevangen of doodden hen, waardoor de linie geheel hersteld werd. Tusschen Soisseus en Auberive duurde het offensief voort. Wtf namen Ostel, Braye en-Laen- nois en al het terrein naar het Oostan toe tot aan de buitenwijken van Cour- tecon. De vfjaad trok met achterlating van belangrijk materiaal, voorraden er. van 19 kanonnen terug. Ten Z. van Lsffaux wierpen wij den vijand overhoop en namen Nanteuil la FosBe. Ten Z. van de Aisne namen wij het bruggehoofd tusschen Condé en Vailly en ook Vailly zelf. Een belangrijke Duitsche eenheid die in Ville au Bois omsingeld was, gaf zich over. Er werden 1300 ge vangenen genomen en 180 machine geweren buitgemaakt. Een hevige Duitsche aanbal van twes divisies tusschen Juvincourt en de Aisne mis lukte met bloedige verliezen. De Russen vermeesterden ten O. van Courcy een verdedigingswerk en Damen gevangenen. In deze streek werden 24 zware kanonnen ver in eesterd. Ia Champagne werden verscheidene middèlpnnten van verzet klein ge kregen en steunpunten genomen. Er worden 20 kanennen, waaronder 8 zware, en 500 gevangenen genomen. Het totaal van de ongekwetste gevangenen dio sedert het begin van den slag achter de linie zijn gebracht, bedraagt ruim zeventienduizend, het aantal buitgemaakte kanonnen, dat tot dusver getold is, vqf en-zeventig. Ook het communiqué van den 19en maakt melding van het uitbreiden der behaalde voordeelen, Tuaschsn de Aisne en den Ohemin des Dames bleven de Franachen vorderingen maken. Ook in Champagne, in de bergstreek van Moronvilliers was dit het geval. De Ment Haut en verschei dene hoogten ten O. daarvan werden vermeesterd. De Duitschers ondernamen ver scheidene hevige tegenaanvallen- o.m. bij Courtecon, en ten N.N.W. van Craonne. Zij werden evenwel terug geslagen. Tijdens de gevechten in den nacht van 18 op 19 April vermees terdon de Franscheu twee Duitsche batterijen. In de streek van St. Michel onder namen de Duitschers tevergeefs een aanval tegen de hoeve Romainville. Het Duitsche bericht van den 19en erkent dat de Fransehen by Bray met een plaatselijken aanval succes behaaldèn. Daarentegen wordt van hevige aanvallen bij Craonne gemeld, dat deze afgeslagen werden. Bü Ville au Bois werden onbruikbaar geworden stellingen ontruimd. Aanvallen van Russische afdeelin- gen op het front by Brimont werden afgeslagen. Verder wordt in dit bericht gemeld, dat zich Woensdag in Champagne nieuwe gevechten ontwikkelden ten N.W. van Auberive. Deze duurden den geheelen nacht en ook Donderdag morgen nog voort, waarbij de aan valler steeds nieuwe troepen aan voerde. De aanval tegen Brimont mislukte. Bij Auberive werd de terreinwinst der Franachen dooreen tegenaanval te niet gedaan. De gevechten bij Atrecht. Bij Atrecht bepaald de actie zich tot kleine gevechten. Blikbaar be reiden de Eagelschen een nieuwen uitgesproken voor den achturigen werkdag, met dien veistande echter, dat voor den duur van den oorlog de werklieden in de bedrijven voor de landsverdediging overwerk niet kun nen weigeren. Tevens zal in die be drijven tusschen werkgevers en werknemers een vergelijk dienen te worden getroffen, daar de strijd tus schen kapitaal en arbeid, nu de om wenteling nog niet tot een gevestig- den staat van zaken heeft geleid en het land nog door den buitenland- schen vijand wordt bedreigd, zich moet richten naar den toestand. Het agrarische vraagstuk wenscht het oongres te zien opgelost door naasting van alle landerijen die aan de kroon, kerken of kloosters behooren en bun verdeeling door den staat onder de boeren. Uit Palestina. Een Duitach bericht deelt thans een en ander mede, omtrent do gevechten bij Gaza. Naar men zich zal herinneren waren de Engelsche berichten alles behalve duidelijk, Volgens deze mededelingen hadden de Turken eigenlijk danig klop gehad, maar waren de Eagelschen toch terug getrokkenDe verliezen zouden slechts gering tyja geweest. Het Duitsche bericht nu geeft van het verloop van den si rijd een geheel andere lezing. Nadat de Eagelschen hun spoorlqn tot voorbij El Arisj (een versterkt punt aan de Turksch Egyptische grens) hadden volrooid, brachten zü tusssheu deze plaats en Rifa 3 infanterie en 2 cavalerie-di viBies samen, om een aanval op Gaza te doen. Da Wadi Gaza werd op 6 K.M. van de stad overschreden. Daarna steld m zij zich met een verpletterende over macht tegenover de stal op. Den 26sten begon de strijd om de stad. De hevigste aanvallen waren gericht tegen bet Z.O. front van Gaza. De hoogten, die hier het doel van den aanval waren, bleven na meermalen van bezitter te zijn verandord, ten slotte toch in handen der Turken. In den volgenden nact t ge ukte het den Eagelschen de Tnrksehe troepen om te trekken en zoodoende konden zij vanuit het Noerden iade Bt&d komen. De toestand van de ver dedigers werd dus hachelijk. In' de situatie kwam echter plotse ling verandering door de aankomst van Turksche versterkingen uit Oos telijke riehting. Deze vielen de En gelschen in den rug ea van terzijde aan. Deze deden een verwoeden front aanval, doch zonder succes. Zij wer den tot den terugtocht gedwongen. Hun overmacht aan manschappen en de uitputting der Turken redden de Eagelschen vaa geheele vernieti giDg. Hun verliezen waren echter zwaar. 1500 Ëngelachen werden op het slagveld begraven. 12 machine geweren en een pantserauto vielen in handen der Turken. 200 man werden gevangen genomen. De duikboot- en mljnoorlog. Volgens bericht van de in de periode van 13 18 April teruggekeerde duikbooten, werden ia hot Kanaal, den AtlantiEchen Oeeaan,en de Noord zee weer 93.000 ton vijandelijke en neutrale scheepsrulmte vernietigd. Rellefsshepen getorpedeerd. Een officieel Franse* bericht zegt dat binnen vier dagen 4 met graan geladen schepen van de Relefcom missie buiten de gevaarlijke zons, op de aangewezen verkeersreute, bq de Nederlandiche kust werden getorpa- deerd. De schepen hadden vrijgeleiden der commissie en droegen duidelijke kenteekenen. De commissie protes teerde terstond door middel van de beschermende onzijdige regeeriagen. Frankrijk protesteerde afzonderlijk door middel van Spanje en heeft den koning van Spaöje verzocht van Berlijn een duidelijke mededeeling omtrent de Duitsche gedragslijn te vrageD. Uit Marseille wordt nog gemeld, dat het Fransche stoomschip „Esterel" groot 2574 ton, door een duikboot werd getorpedeerd. De revolutie In Rusland. Het congres der raden van arbeiders en soldaten uit geheel Rusland heeft Woensdag zijn laatste vergadering gehouden. Over de eonstitueerende vergade ring is een motie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat dit lichaam zoo spoedig mogelijk bq algemeen stemrecht moet worden gekozen. Het leger moet aan de stemming deel. nemen op denzelfden voet als da burgerlijke bevolking, maard6 troepeD te velde dienen afzonderlijk te stem men. De kiesgerechtigde leeftqd is 20 jaar. De raden van arbeiders en soldaten zullea op de stemming toezicht houden. De constituante zal den regeerings- vorm van Rusland vaststellen en zich daarna in de eerste plaats met het agrarische vraagstuk, de arbeids wetgeving, de nationaliteitskweBties, de invoering van plaatselijk zelfbe stuur en de vraagstukken vaninter nationalen aard bezig houden. Inzake de arbeidswetgeving heeft het congres zich, naar men weet, De Köln. Ztg. ontving van haren correspondent te Stockholm het be richt, dat volgens particuliere mede- deelingen te St. P.-teraburg opnieuw ernstige onlusten wareu uit gebroken, die ernstiger zouden zijn dan in Maait plaats gehad hebbende ongeregeld heden. Het bericht is nog niet nader be vestigd. M Een stap op den goeden weg is indien het bericht althans waarheid bevat, het feit, dat 600 Ameri- kaansche ingenieurs zuilen worden uitgezonden om de basehadigde en gedesorganiseerde Russische spoor wegen weer op de been te helpen. De deskundigen zullen uit alle takbeu van het bedrijf worden ge kozen. De 8oofali8tisch& conferentie te Stockholm. Uit Stockholm wordt d.d. 29 April gemeldStaunicg, soc. dem. minister in Donemarken, die te Stockholm ia aangekomen, heeft aan een persman medegedeeld, dat zijn bezoek met de conferentie, die het internat onaal socialistisch bureau te Stockholm heeft belegd, in zoo ver samenhangt, als hij geboms" is om persoonlek van Branting te hooren, waartoe diens be prtkingen, te St. Petersburg met de Russische socialisten gevoerd, hebben grieid. Stauoing zei, dat alles erop wijst, dat de sociaal democrati scbe partij n van alle landen op die conferentie vertegenwoordigd zullen zijn. Het is echter nog niet duidelijk welke houding do Eogelsche.socialis- ten zullen aannemen. Er bestaat geen twijfel aangaande de bereidwilligheid van meerderheids- en minderheids- partijen in Duitschlsnd, Oostenrijk- Hongarije en Rtsland om aan de conferentie deel le nemen. Men kan aan. emnti, dat de con ferentie eind April of begin Mei wordt gehouden en zich met ^e-vrede-skwes tie zal bezig houden, terwijl vraag- stukk n als de verhouding tusschen de „internationale van Zimmerwald" en de oude internationale eerst na den vrede" kun*en behandeld worden, Da minister gelooft aan demogelijk heid, dat de arbeiderë uit de ver schillende landen zich vereenigen nopens dsn grondslag van den vrede. De sociaal democratie i3 terk genoeg om dan drang te kunnen uitoefenen op de bestuurders van de betrokken landen. Het staat vast, dat do neiging tet den vrede in allo oorlogvoerende landen zeer &terk ia. ter Guardian", is het zoo goed als uitgemaakt, dat de regeering binnen kort een voorstel tot regeling van bet Iersche vraagstuk bekend zal maken. Het plan komt neer op on middellijke invoering van Home Rule met optie voor sommige graafschap- pon. De Iersche partijen hebben geen deel aan het voorstel. Cablnetscrisis in Spanje. Uit Madrid wordt dd. 19 April gemeld dat het ministerie is afge treden. Het kabinet-Romanones was in Dec. 1915 aan het bewind gekomen. Servië. De Servische socialistische afge vaardigde Milbitsj bangt in de „Berner Tagewacht" een hartverscheurend tafereel op van de vermindering der Servischs bevolking, waarvan reeds 35% is verdwenen, als gevolg van de Oostenrijksche barbaarschheid, die zonder ophouden mannen recruteert, vrouwen en kinderen wegvoert, en Servië ia een onmetelijk kerkhof herschept. Treinbotsing. In het station Nannhofen, tusschen Augsburg en Müachen,.botsten Woens dagavond om tien uur twee treinen op de lijn München Augsburg op elkaar. Een sneltrein reed dwars op een raugeerecden trein in, waardoor verscheiden wagens werden omver geworpen en verbrijzeld. Voorzoo- ver men tot nu toe heeft bunnen- nagaan zijn er 16 militairen gedood en 41 gewond. Tijdens de botsing stoof er een dichte sneeuwbui. Het sohespsongsluk op den Donau. Boedapest, 19 April, Op last van de overheid is de stoomboot Zrinyi, die by-Negy Teteny een week lang onder water ligt, door timmerlui geopend. Tot vanmiddag waren 55 lijken geborgen. Tenminste evenveel kunnen er nog naar boven worden gebracht. De bergiogsarbeid gaat heel langzaam in zijn werk. (Volgens de eerste bericht omtrent dit ongeluk waren hierbij 30 men schen omgekomen en 20 gewond). Generaal de Wat. Toen gen. de Wet onlangs een be zoek aan het Afrikaans Koffiehuis te Pretoria bracht en binnen weinige oogenblikken 'n 'groote schaar vrien den zich gezellig om hem geschaard had, kroeg hij van iemand (vermoe delijk een detektief) een wenk, dat de generaal er aan denken moest, dat hfi geen vergadering mocht bijwonen, Heel gevat antwoordde de gen ïj aal „Maar zeg jij me eens, hoe ik mo t maak als die vergadering mij bij woon Volgens Branting echter zullea de pogingen van do Duitsche socialisten om zich met de Russische in ver binding te stellen, ten einde tot vrede te komen, op niets uitloopen. De Russische socialisten hadden verwacht dat hun Duitsche geestver wanten hun voorbeeld zouden hebben gevolgd. Verder deelde Branting mede, dat de Russische regecring er niet aan denkt om eea afzonderlijken vrede te sluiten. Wel heeft zij verklaard geen gebied te willen annexeeren, maar dit neemt niet weg, dat Rusland goede waarborgen voor de vrije vaart door de Dardanellen en den Bospo- rus zal eischen. Volgens het Deenache blad „Social demokraten" doen Troelstra, Wibaut en Albarda als vertegenwoordigers van het Internationale socialistische bureau in den Haag, da reis naar Stockholm op aanstichten van Deen schen kant. Men heeft de bedoeling, een overleg te bewerkstelligen met het internationale socialistencomité over den toestand in Rusland en de kans op vrede. Uit Dultschland. Da 6a oorlogsleening. De staatssecretaris van financiën heeft den Keizer telegraphisch bericht gegeven van den uitslag van de in schrijving op de oorlogsleening, die 12,770-millioen Mark heeft opgebracht, De Keizer antwoordde met een tele gram, waarin hy zi]n| vreugde uit spreekt over hot resultaat van de zesde oorlogsleening en den minister gelukwenscht met dit nieuwe bewijs van den vastberaden wil tot de overwinDlDg van het Duitsche volk en dier.s onwankelbaar vertrouwen in do toekomst van bet vaderland. Met nam-, brengt de Keizer ook de pers d&nk voer bare medewerking. Da Jezuïtenwet opgeheven. De Bondsraad heeft in zijn Donder dag gehouden vergadering het besluit vau den Rijksdag, tot intrekking van de wet op de Jezuïtea orde van 4 Juli 1872 goedgekeurd. In dezelfde vergadering heeft de Bondsraad het bealuit van den Rijks dag om artikel 12 van de ftjksver- eenigingswet van 19 April 1908 (de z.g. taaiparagraaf) in te trekken, goedgekeurd. (De Jezuïtenwet sloot de Jezuïtea en de met haar verwante orden en congregaties van het gebied van het Duitsche rijk uit en verbood haar de vestiging van nederzettingen in Duitschland. Reeds in begin 1918 was dit besluit door den Rijksdag genomen. Thans is h8t eerst bekrachtigd). Uit Engeland. Honie Ruit voor Ierland. Volgens een bericht van den Lon denschen redacteur van den „Manches- PLAATSELIJK NIEUWS tot solliciteeren naar Helder zijn yerlokt? Wy vragen U na deze opsomming met do meeste ernst: „Hebben wij recht om te spreken van een zedelijke plicht, die de Raad van Helder in dezen heeft te vervullen?" Andere gemeenten, die toezeg gingen hadden gedaan, brengen deze loyaal in vervulling zonder het voor- stel-Marchant aan te grijpen als middel tot beknibbeling. Nog elke week lezen we in onze onderwijsbladen de totstandkoming van nieuwe salaris- regelingen voor onderwijzers. We willen wijzen op Leeuwarden, Almelo en Uden (deze schieten ons onder 't schrijven te binnen, er zijn er veel meer) waar zeer belangrijke verbe tsringen werdén tot stand gebracht. Nog slechts eenige dag6n geleden nam de (ook noodlijdende) gemeente Rotterdam een voorstel-B. en W. aan, wat per jaar een uitgave zal vorderen vau f 500.000 of Va deel van den totalen Hoofd. Omslag. Treurig ongeval. Gistei middag -werd een sloep, be mand met 6 matrozen, uitgezonden van het bewakingsvaartuig „Texel" naar het strand. Door do hevige branding sloeg de aloep om. Eeu van de inzittenden is zeer waarschijnlijk verdronken. Twee mocht het gelukken zich vasthoudende aan de omgeslagen boot het strand te bereiken. De andere twee trachtten zich zwem mende te redden. Dit ongeluk was gadegeslagen door miliciens der kust wacht op den lichttoren, waarvan er twee zich onmiddellijk naar beneden begaven en zich allerverdiensteltjkst gedroegen. Hoewel langzamerhand vele nieuwsgierigen zich verzamelden angstig heen en weer liepen, sloegen da miliciens J. D. A. Hellema en G. Slikker de handen uit de mouw, en aan hen hebben de beide drenke lingen dan ook wel hun leven te danken. Den éénen liepen zij zoover tegemoet, dat zij hem konden berei ken, en den ander, die van uitputting dreigde te zinkeu, wisten zij zwem mend tegemoet te gaan en hem zoo veilig aan wal te brengen. Nood leert bidden I De oorlog maakt óe mensehen vin dingrijk. Dat is reeds op verschillende wijze gebleken. De heer Dekker, West straat, adverteert nu in ons blad dat h® \oor iedereen het eten wil gaar koken in zijn bakkersovon tegen den olvielen prijs van 5 cent per pan, 't Is te doen, en, zooals hij terecht, opmerkt, gas wordt daardoor in ieder geval bespaard. Arts, Officier v. Bezondh. Ie kl. Kon. Marine. Spreekuur: 12—f. De heer J. v.d. Horst, onderwijzer aan de Christel. M.M.L.O. school en aan de Btjz. Normaallessen alhier, ia benoemd als leeraar aan de Ambacht school te Amersfoort. Salaris-regeling voor de Onderwijzers. De afdeeling Helder van den Bond van N3derland3Ch9 Onderwijzers heeft een adres aan den Raad dezer ge meente gericht, waarin wordt aange drongen op eene bespoediging van de regeling der onderhavige salaris kwestie. In dit adres wordt o.a. gezegd De weinige voortgang in de oplcs sing vaa de kwestie dor herzleniBg van d8 onde&wijzersjaarwedden oorzaak, dat in do onderwijzorskrin gen groote ongerustheid begint te ontstaan. Het is het salariacomité bekend, dat bij een deel van het eollege van 8. en W. een streven valt waar te n mea, om de behandeling van de salarisvoorstellen uit te stellen tot na aanneming van hetvoorat6l-Marchant, om de wettelijke minima met f100 te verhoogen. Wy vreezea, dat ook uit dea Rs,ad stemmen in deze richting zullen opgaan. Daarom mesnen we met de meeste ernst tegen elke poging tot uitstel van de behandeling der salarisvoorstellen te meeten waarschuwen, in da eerste plaats op grond van de geringe waarschijnlijkheid, dat 't voorstel Marchant wet wordt, in de tweede plaats op grond van deomstsndigheid dat de Raad naar onze meening zedelijk verplicht is, de zaak der onderwijzerssalarissen tot een oplos sing te brengeD. Na uiteengezet te hebben, dat, blijkens uitlatingen van Regeering en Kamerleden, de kans om wet to worden va* het voorBtel Marctiant gering is, eindigt het adres met eene uiteenzetting van het verloop der plaatselijke actie. De actie voor een beter salaris is reeds in 1915 aangevangen. Aan 't einde van 1915 legde da Wefch. v. O. tegenover eenige bestuursleden van de afd. Helder van den B. v. N. O. de stellige belofte af, dat gedurende 1916 een nieuwe regeling tot stand zou komen. Do heer Burgemeest-r kondigde in zijn nieuwjaarsrede voor 1916 een wijziging van de salaris- verordening aan. Op de Arrondiese mentsvergadering van 25 September 1916 verklaarde de Wethouder van O. dat hjj een salarisregeling klaar nad, die, naar hy hoopte, de goed keuring van de onderwijzers zou wegdragen. De uitslag van de ver schillende stemmingen ca de salaris debatten ligt nog versoh in 't ge heugende onderwijzers werden tot een nieuwe waehtperiode gedoemd. We willen aannemen, dat deze uitslag is toe te schryven aan 't streven om een voor allen bevredigende oplossing te vinden, 't Duurde lang, eer de salariscommissie uit, den Raad eindelijk was samengesteld, door de kwestie Giüowald. Op de vergadering, waarin de heer Grüi- wald al3 commissielid W6rd gekozen, liet 't collegö van B. en W. nog absoluut niet blijken, dat het de zaak wou uitstellen. Toch was toen reeds de indiening van 't voorstel te wachten. Maandenlang al prykt onder de oproepingsadvertenties van de ge- meeate Helder in „do Yacature" de mededeeling: „Een nieuwe salaris regeling is In voorbereiding". Zouden in al die maanden niet verscheidene jonge collega's door de opgewekle hoop op e9n goed financieel bestaan Voordeelen van lang en goed kauwen. In deze tijden van schaarschte aan voedingsmiddelen, die de grootst mogeiy ke zuinigheid dringend gebiedt, teneinde erger te voorkomen, mag nog wel eens nadruk gelegd worden op de waarde van het in voldoende mate kauwen van het voedsel, dat wy tot ons nemen. Men zal het er nu wel algemeen over eens zyn, dat goed, door en door gekauwd voedsel méér dienst doet voor voeding, dan een grootere hoeveelheid half gekauwd doorgestikt, en dat goed kauwen van het voedsel een onmiddeliyke bespa riag beteekent. Ook zijn nog zeer veel menschen niet voldoende door drongen van het nut langzaam te eten en goed te kauwenvooral zy, die groote hoeveelheden tet zich nemen, eten veelal te haastig, byv. kiaderen in den groeitijd, die in ongelooflyk korten tijd een massa naar binnen werken. Zoo slechts doer voldoende kauwen, een besparing van 10 pOfc. bereikt wordt, beteekent dit, consequent doorgevoerd over het geheele land, dageiyks een hoéveelheid voedsel voldoende voor ongeveer 600.000 menschen, voorwaar geen te verwaai- looz9n kleinigheid. Op den 28sten April hopen onze geachte Oom «n Tante, HENRIKES VONK en eORNELIA RAN hunne 25-Jarige Echtvereenlging te I herdenken. Namens de Familie BAPTIST. Helder, April 1917. Den 2en Mei a. s. hopen onze geliefde Ouders, WILLEM ERKELENS en ADRIANA LUHL jj hunne 12%-Jariga Echtvereenlging te herdenken. Hunne liefhebbende KindereD, PAULUS, WILLEM, - ADRIANA. Helder, 21 April 1917. Blaconieatraat 11. Gevraagd een net Studeerkamertje. AdresMil. J. KOOPMAN, a/b H M. Neptunus, den Helder. Dr. G. W. BAKKER BINNENHAVEN, is Maandag 23 April afwezig. gevraagd. Adres: TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93. i Breewaterstraat 26 naar Boekbinder. Te koop een zoo goed als nieuwe Strijk en Glansmachlne, van een er solide fabriek voor biliyken prys. Br. fr. onder no. 617, Bureau van dit blad. ZAANDAM Spreekuur te HELDER: 's middags van 1—4 uur, op verzoek ook 's morgens van 10—12 lur, p/a. Wed. BUIKES, niet Stationsweg of Spoorstraat. Op aanvraag zand ik gratis sen nuttig boskje met Inlichtingen en wenken. De Heer eu Mevr. LOUWERSE— Miemak danken biert ij zeer voor de belangstelling by de geboorte hunner dochter ondervonden. Helder, 21 April 1917. Hiermede betuigen wy onzen Innigen en oprechten dank, inzonderheid aan de Directie der Kon. Maatsehappy „De Schelde", den WelEd. Heer JOB, ingenieur, de collega's, en verder aan de werklieden en andere belang stellenden, voor do tallooze treffende bewijzen van deelneming, ons betoond bij het overlijden en de ter-aarde bestelling van onzen geliefden echt genoot, vader, zoon on broeder, den heer MARINUS SIEREVOQEL. Wed. SIERE VOGEL- Heyselaar, Kinderen en Familie. Directeur: C. W. RUSTING. Dinsdag 24 April a.s. 'savende 8 uur, In „CASIN0"-QEB0UW, met welwillende medewerking van Mej. CO NIENHUIS, te Delft (Sopraan), den Heer JOH. BRANDS Muziekleeraar alhier (Plano), en hat bekroonde Directeur de Heer JOH. BRANDS. Het Bestuur: B. ABBENE8. Pres., Parallelweg 14. C. HEIJBLOK, Secr., Dykstraat 18. Zij, die genegen zijn als donateur of begunstiger toe te treden, gelieve zich nog tijdig op te geven. Donateurs betalen f2.50, begunsti gers fl.- per jaar, bij vooruit betaling te voldoen. Heeren donateurs eu begunstigers wordea er by deze aan herinnerd, hun diploma mede te brengen en aan den ingang der zaal te toonen, deze dienende als bewys van toegang, Vier Militairen vragen gemeub. Studeerkamer. Brieven onder No. 625, aan het Bureau van dit blad. WERKSTER gevraagd. Boekh. EGNER, Keizerst. 87. Gevraagd een flinke Dienstbode. Loon f 12. per maand. Adres Hótel .DEN BURG". Mevrouw VAN VEEN, (opzichter Rijks Waterstaat) Hoep te Schagen, vr.iagt met Mei een flinke DIENST BODE voor noodhulp of voor vast. Mevrouw VAN DER WAAG, Dyk straat 6, vraagt eene Dienstbode, P. G., v. g. g. v. Twee nette werklieden vragen een degelijk Kosthuis. Brieven, onder No. 618, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd een SCHILDERSKNECHT, tegen hoog loon. Adres: R. DE BOER, Van Ewjjt-ksluia. Gtmasgd: een nette Leerling of inzeeper, by A. J. DAMEN, Coiffeur, Koning straat 98. Te koop een net Burgerwoonhuis aan de Toren straat (vroeger Florastraat). Adres: Bureau van dit blad. TE HUUR o®" modern Hoeren- Bovenhuis, bevattende 6 kamers, keuken enz., thans bewoond door den Heer J. tak Egk, n.-Brugstraat Binnenhaven. Huurprija f 850.bevr. by Woningbur. DUINKER en Kanaal- weg 141. gespannen verwachting, heeft veelal 'n diepe teleurstelling ten gevolge. Het resultaat echter van de be roemde Aambeienzalf van Broeder Benedictus he6ffc elke verwachting, hoe hoog ook gesteld, verre over treffen. Prqs p3r pot 60 ets. By de voornaamste drogisten Ver krijgbaar. Engroa Firma B. MEIJNDERSMA, 's Hage en Sneek. per ons 50 ets. Uitstekend middel tegen verkoudheid. Verkrijgbaar bij: 99 van 16 17 jaar, gevraagd voor WINKEL. Br. No. 623. Bur. dezer Courant Sensatie-drama uit het detective-leven, naar den roman van CONAN DOYLE, In 5 bedrijven. SHERLOCK HOLMES JOHAN LAMAIRE. Verfler optreden van de Dames: C. MERTENS DE JAEGER (r-xlid Rotterd. Tooneel), BETTY VINK; de Heeren: P. TENUYL, ALEX FAASSEN Jr-, ANDRE v. DIJCK, VELDMAN, VISCHER, e.a. In het 4de bedriff: Apachenkelder. Optreden van Miss Jenny and Partner, In hun Apachendans. Extra gefingageerd Prijzen: fO.75, 10.50 en (0.30, vèrhoogd met auteursrecht en sted. belasting. Kaarten by den Heer KOKBLAAR en aan het loket. Plaatsbespreken ZONDAG van 1 3 uur. In de entre-acte's groot orkest. BAL NA. "Pï RUSTLESS, Kanaalweg 148-149. Zuidstraat 82.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2