HELDE COURANT Nieuwe abonné's Mode blad en Zondagsblad. DE OORLOG. Vergeten vrouwen No. 4767 DINSDAG 24 APRIL 1917 45e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Sport. 2.Ingezonden. 3. Feuilleton, enz. Wij ontvangen herhaaldelijk inteeken- biljètten voor abonnementen Nieuwe Modeblad en Zondagsblad, waarvan de onderteekenaars geene abonné's zijn van de Hsldersche Courant. Wij kunnen hen in dat geval niet op de premie-ultgavon Inschrijven, daar deze uitteraard alleen bestemd zijn als premie voor abonné's, d.w.z. dat de abonné's deze bladen tegen goedkooperen prijs kunnen krijgen dan ze in den handel verkrijgbaar zijn. Om teleurstellingen te voorkomen, is het dus wenschelljk, dat zij, die losse nummers van de Keldersohe Courant koopen en de premie-uitgaven wenschen te ontvangen, zich als abonné bij onze administratie Koningstraat 29/31, opgeven Be legerberlshten san 20, 21 en 22 April. Vau het W e 31 e 1 k front. De twee eerste slagen van het offensief der gealüserden op het Wes telijk front, zyn, als poging tot door braak beschouwd, mislukt. Weliswaar is den Duiischors een gevoeligen slag toegebracht, doch niettemin zijn deze in staat gebleken op nieuwe Btellingen terug to trekken. Hot laatste stuk dat door hen werd ontruimd alvorens op de „Siegfriod-stelling" terug to gaan, was de.strook gronds aan do Aisne-oever. De stelling, dio zy thans innemen, loopt ongeveer langs de, in do laatste communiqué's voortdurend genoemde, Chemie des Dames. Het is een heuvel stelling, en nieuwe inspanning en nieuwe on groote cffors zullen noodig zijn om do Duitschers ook uit deze stellingen te verdrijven. Naar het Fraüsche avondbericht van Vrijdag aangaf, werden nieuwe vorderingen gemaakt ten N. van do Aisne, in de richting vandGChemin des Dames. Sancy, ten W. van Aizy, werd genomen. Sterke aanvallender Duitschers in do streed van Heurte bisse werden afgeslagen. Volgons het communiqué vau den 21 sten werden hier een honderdtal gevangenen gemaakt. Bözuideu Jucincourt on bijCourcy kwamen de Franschen voeruit. In Champagne werd een aanval der Duitschers tegen den MoDt Haut af geslagen. Andere berichten maken melding van verwoede pogingen der Duitschers om de vorderingen der Fransehen op het plateau van Moronvillers te stuiten on hen terug to dringen. Niet alleen worden alle aanvallen door de Fran schen afgeslagen, doch zy drongen verder vooruit. Da Engelsche berichten maken siechts melding van kleine gevechten. Daarentegen duurt de artillerieairyd by' Atrecht met onverminderde kracht voort. Dagen achtereen duurt, reeds het roffelvuur voort. Waaraehyniyk dus een voorbereiding voor een nleu wen aanval, die niet zoo lang meer op zich zal laten wachten. In de plaatselijke gevechten wisten de Engelsciion eenige voordeelen te behalen. Het dorp Gonnelieu werd door hen vermeesterd, waarby een aantal Duitschers gevangen genomen W6rdeu. Vijandelijke aanvallen werden afgeslagen. Ook ten W. en N.W. van Lens werden de vorderingen uitgebreid, waarbij gevangenen en machinege weren in handen der Eq gelachen vielen. Het Duitscho legorbericht van den 21sten maakt melding van hevige gevechten iu Champagne en aan het Aisne-front. Bij Braye, van de hoog vlakte van Paisy tot ten O. van OraoDne, en tusschon Prosnes en het Suippe-dal vielen de Franschen aan. Zij werden evenwol met zware ver liezen teruggeslagen. Op andere punten van hafc front behaalden de Duitschers kleine voor deelen. Zoo werd da voormalige sui kerfabriek ten Z.W. van Cerhy van vijanden gezuiverd. Meer naar het O. bij de Heurtebisse heeve werden vyan- lijke aanvallen afgeslagen. De berichten vau den 22-sten geven aaa dat de strijd aan de Aisne en in Champagne verslapte. Behouden* zwakke aanvallen der Franschcin hadden geen gebeurtenissen van be lang plaats. in de streek van Atrecht werd •het artillerievuur der Eugelsehsn ongekend hevig. Op den N.-oovor van de Ssarpe werd een krachtige vérkenningsaetie ■der Engelschen gekeerd. Ia een afzonderlijk Dultsch bericht wordt nog molding gemaakt van het aandeel der Engelsche tanks in aan strijd by Atrecht. 14 ran deze machines kwamen veoruit tegen de 'Tinto Bullecourt Quóant. Zy werden door do Duitscho artillerie in brand geschoten. Aan de Aisne werden voor het front van 1 divisie niet minder dan 32 tanks buiten gevecht gesteld. Aan het Macedonische front noemt de bedrijvigheid, vooral in de Tsjarna bocht, toe. Van de overige fronten worden geen gebeurtenissen van belang gemeld. Een aanval op Calals en Dover. Vrijdagnacht hebban Duitsche tor pedojagers voor de zooveelste maal van de gelegenheid gebruik gemaakt, om te trachten aan belangrijke steunpunten dor geallieerden ais Galais en Dover schade te berokkenen. Naar het Duitsche bericht van dm 21sten hieromtrent medddeelt, dron gen do schepen door in het Oosteiyk deel van het kanaal, en in ds richting van don Theemaracnd. Dover en Cala'is werden, op korten afstand onder vuur genomen. Id totaal werden op beide plaatsen 650 schoten afge vuurd. Calais waa niet bewaakt, Voor Dover werd een voorpostvaar- tuig aangetroffen dat in den grond geboord werd. Toen op den terugweg van Dever geen vijanden waargeno men war don, wendden gedeeiton der Duitsche ^try-lkrachten onder leiding van korvetkapüeio Gautier don steven en zetten nog eens naar den uitgang van het Kanaal kcei s, Hierby stootten zo beoosten Dover op een groot aantal Engelsche torpc-dc-jagers. Hot kwam tot vinnige gevechten op zeer g. ringen afstand. Een torpedo schot heeft een vlaggo- schip in den "grond geboord, ver scheiden andere zijn door kanon schoten ernstig beschadigd.- Waar- schyniyk is er van de laatste eveneens een gezonken. Van onze torpsdobooten zyu do G 85 en de G 42 ul'. deze gevec'nten niet teruggekeerd. Men moet aan nemen, dat ze vorlorca zijn. Alle andere booten zyn onbeschadigd en zonder verliezen weer bianengeloopen. Het deel onzer strydkracateu, dat tot zuidelijk - van den mond der Theems is gedrongen, vond geen. vyandoiyk oorlogsvaartuig. Het kon alleen oonigo gevangenen van koopvaarder inleveren. Het bericht van Eagelsshc admi raliteit geeft aar», dat de aanval op Dover door 5 Duitsche torpedojager werd ondernomen. De granaten trof fen geen doei. Zij kwamen in eet stuk land terecht. Twee van ue patrouiileschepcu van Dover geraak ten met den vyand slaags. Minstens twee, mogoiyk drie vijandelijke sc ho pen werden in den grond geboord; 10 Duitsche officieren en 95 man werden gored. Engelsche schepen gingen er nicfc verloren. Tp Dovor weiden 22 gedoode Engelschen aan gebracht. Het bericht uit Galeis zegt all6en dat ds stad beschoten we-d. Het resultaat daarvan wordt niet gemeld. De duikboot- en mijnoorlog. Uit Constuntinopel wordt gemeld, dat oen Turksche duikboot in üe Middeliandscbe Zoe twee vyancuiyke zeilschepen, en op 40 myi -van Alexandrio een kloihe Engelsche kruiser, yormoödolJjk van de Fox^love klasse, in den grond boorde. Twee hospitaalschepen getorpedeerd. Londen, 22 April. Ds admiraliteit deelt mede De hospitaaischepen „Donegal" (1885 ton) en „Lanfrano" (6287 ton), die gewonden naar Eogeland vervoc rden, zyn zender waarschuwing getorpe deerd. Van de „Donegal" worden 29 man Behappen en 12 leden der bomanuing vermist. Van de „Lanfrane" worden 17 Duitsche gevangenen, vijf leden der bemanning en vijftien Duitscho ge wonden vermist. Brifcsche patrouille-schepen hebben 152 Duitsche gewonden gared. Amerika en da Centralen. Turkije en de Vereenigila Staten. I,a navolging van .Oostenrijk, aceft T u r k y e, nu de oorlogstoestand tusschen de Veresfcfgde Staten en Duitschland is ingetreden, de diplo matieke betrekkingen met Washing ton afgebroken. Duitschland en Argentinië. Naar uit Buenos-Ayrvs wordt ge mold, heeft do Argentynsche regeo- ring eon nota aan Duitschland gericht, waarin zij volledige genoegdoening eischt voor het in den grond boren van de „Monte Proceg'ulo". Zy heeft haar gezaut te Berlijn opgedragen, onverwijld de betrekkingen mot Duitschland af to breken, indien dit pogingen doet om zich aan zyn ver antwoordelijkheid te onttrekken. De revolutie In Rusland. Qeen afzonderlijko vrads. Uit St. Petereburg wordt d.d. 20 dezer gemeld, dat ds raad van ai bei dersen soldaten definitief bekend heeft gemaakt, dat hij het donkbeeld van n afzonderlijken vrede verwerpt. Da beschuldigingen tegen da ex-Minister*. De Lokal-Anzeiger verneemt uit Kopenhagen, dat volgens berichten uit St. Petersbufg, de gewezen minis ter-president Stürmer en gowezen minister van oorlog Soechomlinof, belden inderdaad van landverraad be schuldigd worden. Stürmer wordt vorder ten laste gelegd, Manooilof, wiens misdadig verleden hy moest, kennen, iu dienst to hebben gehad, zich uit verschillende fondsen bedra gen van belang te hebben toegeöigond en -ten aanzien van verschillende banken afpersingspogingen te hebben gedaan, doordat hij ze voor het ge brek in de levensmiddel voorziening aansprakeiyk stelde, terwyl hy za evenwel in de gelegenheid stelde, zich door betaling van een grooter bedrag die schuld af te koopen. Het bedrog van-Soochomlinof "betreft voorn ame- lyk oorlogsleveringen. De socialistische conferentie te Stockholm. Naar de Köln.Ztg." uit Kopenhagen, verneemt, heeft minister Stauning b9treffende zijn deelnemen aau de voorbereidende zitting voor de inter nationale socialisten conferentie te Stockholm aan eon socialistisch pers vertegenwoordiger gezegd, dat het nu mogelijk zal zyn om een bijeenkomst van socialisten uit (de) oorlogvoerendo landen te bewerkstelligen. Huysmans (de leider van het internationale, socialLtische bureau) is al naar Stockholm opweg. Er is eveneens hoop, dat socialisten uit Duitschland, E.-.goland, Frankrijk en Rusland aan de conferentie zullen aeolnemen. De duizendste dag van den oorlog, Het was Zondag de duizendste dag van den oorlog. (Gerekend van de oorlogsverklaring van Oostenrijk aan Servifi). Naar aanleiding daarvan schrijft de Friedenswarte ,I)o menschheid heeft op dezen dag duizend dager, van de vreeseiyksten ooilog achter den rug. Duizend dagen, waarin de me::*chen bloed en tranen hebben vergoten, waarin de vlJjf. en de hoop van geslachten zyn vernie tigd, waarin de scheppende arbeid slechts do vernietiging van lever en goe l beoogde. Duizend dagéïi vau smaad vcor üe menschheid, duizend dagen, weiteer werking een eeuw niet zal kunnen goedmaken. "Da apostels van den f.isschen, vi ooiyken oorlog, wier wijsheid den oorlog altyd als een ko>>, verfris- schende ade) lating voorstelde, zullen stil op den achtergrond moeten bly ven, als de kroniekschiIjver dezen fiuizendsten dag van den oorlog zal boeken. Zy zffilen inzien, dat zy een dwaa! leer verkondigden en dat in onze dagen do oorlog niet meer de ver wekker, maar do vernieler van do kuituur is. Mogen op dozen treurige» gedenkdag millioensn tljdgonooton ia stillen inkeer tot zichzelf reken schap afleggen van de waanzinnigheid van den oorlog en vau de beteekenia van de?e duizend verloren dagen. Dat kan d6 treurige tot-komst, die dun tljdgenooten wacht-, ieta verlich ten. Hot zou goed zijn, -als op don 22s(en April do pors, do kok en de school in alle landen de aandacht cp de betcekehis van dezen dag zouden vestigen en op do groeiende beweging, die het grootste kwaad van alle tyden voor eeuwig wil verban: en. De ge- dankdag zal in zoover iets vo-.zöen JQfcs hebben, als hij de menüebon van alle lauden evenzeer betreft, vriend t-n vyand. Hot bitter van dezen gedenkdag b&I ovenwei in do gedachte liggen, dat zeifs deze duizendste dag van het ohhoil nog. niet de laatste ia. Hoe lang nog?" Vredesgedachten. Da YoivfÊUts ontleent aan do Progièi de Lyou van 16 April een hoofdartikel, waarin opineikeiijkcdiu- n over den vrede voorkomen. „In Frankrijk denkt niemand, of bljoa niemand, aan yc-royèringen. De raeordorheid dor bevolking heeft vosr de strategen, die eiken morgen in do Echo deParis cm in do Rappel op papior den liofccr Rijnoever, met bruggeiioöfdon op .de:; rechteroever, beze'.ttm, slechts een schouderophalen of een glimlach over. „Zoo gaai: hot ook ia Rusland, want zoowel de rechterzydo als de liirkorzyde der voorloopigo rogcering heeft eiken veroveringsoorlog veroor deeld en- Wildon Ueeft djsgelyks gedaan. Er is dus een punt, waarover thans eenstemmigheid heerscht. Het 13 van belang dat to constateoren. „Dus: Afstand van elke verovering, cnafh.'.ukojykheid voor Poleu, icter- nationalisatie vau JKonstahtir.opc-I en de zeefiagten, oprichting van een mlkc-renbond en iustelliag van een icheiüsgerecht met biedende beslis siage'p, dat zijn dingen, wanro'verde; ententêmogcüdhedun -tot eenstemmig- hc-:'d zijn gekomen. Wij Verlangen, dat zy zulks beke-ul maken, booëer jc bèt-.r. Gsmatigdhcld en jjrsaos- gheid zijn in dezen het verstas- digst." fen ontploffing. Men -meldt uit Winschoten To Nieuweschana a-.mgekomen rei zigers döf-len medo dut Vrijdag in de haven yan Wilhelmshaven uoii ern-' )ittploffing heeft plaa'.s g^hid, die uren in den omtrek vernioliogen he>tfe aangericht. Hoogo vrachten. De „Bsrliügskc Tidcnde" verneemt uit Londen, dat Donderdag voor een stoomschip van 5090 ton, voor een bepaalde reis 500 shilling per ton als vracht is betaald. Dit is het hoogsta peil, dat gedurende den oorlog bereikt werd. Vóór den oorlog was het ge middelde voor dezelfde reis ongeveer 50 shilling per ton. BINNENLAND. Nsderland en de Vereenlgde Staten. Het departement van buitenland- sche zakeu deelt het volgende mede Naar aanleiding van by het Congres ingediende voorstellen ter beperking van den uitvoer uit de Vor- eenigdo Staten speciaal van voedings middelen en metalen is aau den ge zant te Washington opgedragen zich van de voornemens van do regoeriug aldaar te overtuigen. De gezant heeft ter zake oen onder houd gehad met den president der Vereenigde Staten en hem den too- atand hier ta lande uiteengezet als mede de gevolgen, welke een even tueel uitvoerverbod speciaal van voedingsmiddelen en metalen Daar Nederland voor ons zou hebben. Do heor Wilson heeft erop gewe zen, dat de ingediende vooratellen een uitvoerverbod niet voorschrijven, maar hem slechts do bevoegdhèid geven het zoo noodig af te kondigen. De president voegde eraan toe, dat hy slechts in geval van uiterste noodzaak, die bij intusschen niet vooi zag, er toe gebracht zou bunnen worden worden den uitvoer van voedingsmiddelen en metalen, bestemd voor Nederland, te verbieden, aan gezien bli zich volkomen rekenschap gaf vau den toestand, waarin wij ods thans bevinden, meer in het bijzon der wat betrof onze positie tegen over de oorlogvoerenden* De president maakto van de gelegenheid gebruik onzen gezant zijn algemeens aympa thie voor ons land kenbaar te maken. Da „Achilles" en „Oeukalion". Volgens by du- Koninklijke Neder- landschs Stoomboot Maatecbappy ia- gekomen telegram uit Smyrna, hebben de Turksche autoriteiten do in Ociober j.1. ia beslag genomen Nederiandscho stoomschepen „Achil les" en „Deukalioc", die in genoemde haven lagen, sedert Turkye do zydu der centrale mogendheden koos, aan de agenten der maatschappij terug gegeven. De bemanningen, dio circa 6 maanden' aan den wal vertoefd en, zyn weder aan boord gegaan. De reedery dankt deze gunstigajegellng aan 'de onvermoeide eu de beleidvolle bemoeiingen van don gezant der Nederlanden te Kouatantinopel, Jhr. van dor Does de Willebois. Reliafschlp getorpedeerd of op oen mijn geioopen. Zaterdagmorgen werden door twee zeilbsugera le IJmuiden 84 Noren, zijnde do bemanning van het Noor- eche atoomschip „Kongsli," bestemd voor Rotterdam mei; eon lading van 8000 ton tarwe .voor het Belgische Relief comiió. Hot stoomschip bevond zich Vrijdag nacht te 10 uur op 18 myl W.N.W. van LJmujden, in de vrye vaargeul, toen het'aan stuurboord werd go- troffen. Door de duisternis wa3 het uit te rnakon of do ontploffiüg van eert torpedo, dan wel van een mijn afkomstig was. Daar het schip begon te zinken, ging do bemanning in de booten. De tweede stuurman, Hag- atadt, verdronk. Mm zefto koers naar de Nadcrlamlsche kust en had het géluk spoedig te worden opgepikt. Op bericht dat het acbip dryvende was gebleven, vertrok do sleepboot Oostzee vau Hoek van Holland om hst schip op ts sporen. Men vond het schip 20 mijl N.O. van den Water weg. Het werb gesleept door een Katweker zeillpgger, waar van eenige schepelingen op d:; „Kong&li" waren overgegaan, omdat deze het schip verlaten hadden aangetroffen. Da „Ooatzeo" nam het schip over cn koerste naar dsri Waterweg, maar moest wegens het slechte sturen der „Kongsli" assistentie aannemen van den stoomtrawler „Viaardingen 47". 't Schip kwam te Hoek van Holland binnen, maar moest aau den Zuidwol aan den grond worden gezet. Daar de keteie nog in orde war6C werd stoom gemaakt, om met eigen kracht to kunnen gaan pompen, daar er waiwi" in eeu paar ruimen endema- macbinekamer stond. Iu-stuurboord- ;!jde werd een groot gat ontdekt. Op hot dek werden verschillende stukken staal en koper gevonden, die doen vermoeden, dat heli schip door een torpedo werd getroffen. Het stoomschip .Kongsli" is een nog gloednieuwe b-,ot van 582o ton, die in het vorige jaar op een welf te Battimore werd gebouwd. Ds reis van mr. Troelstra. Do Vorw&rts meldt, dat mr. P. J. Troelstra op de doorreis naar Zweden, to Berlijn Vrydag gesproken heeft met het bestuur van de Duitsche sociaal-üomoct ntischö part-ij en met de daar aanwezige vertegen wooröigers van ae Oostenrykscheen Hongaavscha sociaal-democratie. Het plan vau de Noderlandsche delegatie-van het inter nationale socialistischs bureau om naar Zweden te gaan en het vredes- naar haar béste krachten te bevorderen, vond instemming. Spinazie. Men meldt uit Leidon Op den eersten dag r grcsüten- üljug, waar cb gehooid vowraad, staande uit 7000 K.G. verache ipinazie, bijua£uitsluitend vodrDuit-: Mihe- rekening rwerd «pgekooht te|eu 28 ets,'por K.G., heersente groote ontstemming onder do groenten- venters, voor wie deze prijs te hoog waa. Algemeen weid dan ook door bon de weascheiykhéld geuit van reserveerlcg van een gedeelte voor binnenlandse!» verbruik. Relletjes met noodlottlgen afioop. Eenige tc Amelo gcslatlonneerde landweersoldaten, die ondor den in vloed van sterken drank verkeerden, werden Vrijdagavond door twee politieagenten aangemaand zich rus tig te houden. Tosn zij aan die aan maning niet voldeden, wilden de politieagenten hen arrestceren. Een dar soldaten, zekere P., uit. Nijmegen, haalde uit den naastbij zynden wachtpost een goweer, waar mee hij op do agenten insloeg, waar door de agöDt Schouwink zoo érnstig gewond werd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. P. vluGhtto daarop naar hot St. Joseph-Gebouw, dat als kazerne is ingericht. De politie agent Smits ach-orvolgde hem naar de bovenverdieping. P. verzette zich daar, geholpen door andere soldaten, tegen zyn arrestatie. Men dreigdoS. met een geweer en wildo ham van de trap gooion. Ter zelfverdediging schoot S. daarop met zyn revolver. P. werd in do borst getroffen en viel dood neer. P. was gehuwd en vader van een kind. EngaUch vliegtuig gedaald. Zondagnamiddag moest e«n En- gelscb aviateur nabij Oostburg in Westelijk Zoouwach-VIaandeiön een noodlanding doen wegens eon defect aan den motor van zyn toestol, dat over de Belgische kust had gevlogen. Do aviateur zal geïnterneerd worden. Afdrolging. Mej. M. van dór Grift, dio te Hekeii- dorp alleen een hofstede bewoont, hoorde in don nacht van Dinsdag op Woensdag een verdacht geritsel in huis. Toen zy voornemens waf- het bed te verlaten, stond er plotseling een gemaskerde kerel voor haar, gewapend met revolver on mes." Op zijn eisch: „je geld of je leven" wees zy hem een plaats aan, waar twee briefjes van f 26 vorborgen waren, welke hy meonam. Direct ging zy het huis uit om haar broers, die op eenlgjn afstand woneD, te waarschuwen. Ook ging zy naar den veldwachter en toen zy daar in de geopende deur atond, kwam de dader juist por rywiel voorbij. Do veld wachter, die nog niet geheel gekleed W3s, auolde hein achierna, doch aangezien de tolboom geopend waz, kon do dader engshinderd doorrijden. Hij loata op den veldwachter nog eenige scaoten, gelukkig zonder hem É3 raken en verdween in de duisternis. Do dader heeft door middel van een breekijzer een deur of raam geforceerd en deed het aan do be woonster voorkomen, alsof hy een geïnterneerde Belgische militair was. Diefstal van f 10,000. Da firma W. Davids Co., com missionairs in effecten op de Groote Markt te Rotteidam, ontving uit Bre.teens, por post, een aangeteeken- dec brief, die moest inhouden tien baukbiijolfcen van f 1000. Ia plaats, van f 10,000 bleek d brief slechts papiersnippers te bevatten. PLAATSELIJK NIEUWS. - Bij het j.1. Zaterdag to 's-Gra- venhage gehouden examen slaagde als lo offle. groote stoomvaart, onz3 -vroegere plaatsgenoot, de heer W. F. Spangenberg. In de Zaterdagmiddag gehouden vergadering van de Centrale Vryzin- nigo Kioavoreèüiging te Helder is, in de vacature mr. Th. de Meestor, voor lid dor T»7eede Kamer, eandidaat gesteld do heer mr. P. J. Oud, ont vanger van registratie te Ommen, Zaterdag slaagde onze plaats genoot e A. Feyen, leerlinge der R. K. Kweekschool"te Reuver, voor üe R.-K. Kweekschool voor ondorwyzeressen te Bergen. Tooneelvereenlging „Tavenu". Zaterdagavond gaf de Tooneel- vereeniging „Tavouu" voor hare leden eu donateurs eene uitvoering. Opgevoerd werd een blyspel van Marcellus Emants, „Jonge Harten", voorafgegaan door 's hoeren Scbuil's eenacter „Doodenrit". De gunstige reputatie, die „Tavenu" zich hier en elders verworven heeft, getuige de jongste successen in Haarlem, vond hier weer nieuwen bodem lot opbloei. Alles was keurig verzorgd, regie en kapw6rk, zoowel als costuume, het was eerste raoga werk. Voor dezen avond had „Tavenu" zich de medewerking verzekerd van den hoer Schuil, dio zelve de rol va» Eugèno Vaubray vertolkte in het voorstukje. Do verzorging hiervan, alsmede de opvoering, was gelijk aan den vorigen keer, on geheel volgens de aanwyzingen van den auteur ge regeld. Het treffende stukje werd ademloos door het publiek aangehoord en vond een gunstig onthaal, getuige het daverend applaus. Den scbryver werd, namens de vereeniging, een fraaien krans overhandigd. Ernauta' „Jonge Harten" is een ietwat, naar een klucht zwemend b!ijspul, geLötig, luchtig en biymoeaig en de vertolKing was eonvoudig schitterend. Mejuffrouw Yrieslanaer vooral, dio de uitent dankbare rol vervulde van de aftandsche z>-er manzieke weduwe, had den gebeelen avond do lachers op haar hand door de kluchtige wy'ze waarop zij haar rol op vatte en vertolkte, zy speelde het lieftallige weeuwtja met een bravour, en een via comica, en zij ccquetteerde, in haar keurig toilet gc-zetea ia den crapsud, op een zóé lieftallige, geestige wijze, dat zy zeer zeker een groot deel van het succes droeg. M -itr ook do drie heeren, de „jonge harten", leverden, prachtig spel in hun verliefd en verdwaasd gekyk naar hot allerliefste nichtje. Dit laat ste, mejuffrouw Wyker, zag er waar lijk allerliefst uit, en haar ingénue- rol vervulde zij met oagedwongeu gratie. Thomas en Dlna hadden de ondergeschikte rollen van gehuwde bedienden. Waarlijk, zoo het noodig ware om de reputatie van deze vereeniging te vestigen of te horstellen, het ware dozen avond gelukt. Wy nemen in den regel niet veel notitie van het orkest, dat stoeds de piuzen aanvult. Ten onrechte, want höt vormt een iotregeerend deel van een Casino-avond. Maar we weten allen wel wat het Casino-orkest is en wat hot praouteert; goede wyn behoeft geen krans. Toch moeten wy dezen keer eene uitzondering maken en wel omdat er aan het orkest eenige nieuwe instrumenten, toegevoegd waren. De heer Polane, die ze bespeelde, heeft ze zelf ver vaardigd on ze trokken de opmerk zaamheid. Het waren eenxylophoon en een klokkenspel en bij de violen en de piano maakten ze een aardig effect. Mogen ze nog vaak een aan gename afwisseling bieden in de ent're actes muziek I Alleen de 900 Ms. aan de Molen- gracht, pas aangekocht, zouden mis schien in eenige psrceelen kunnen worden benut. Doch de Commissie meende, dat het meer tot haar taak behoorde op andere, liefst grootera wyze, da voedselteelt té bevorderen. De tweede vraag was nu of het 7oor de gemeente te doen w?.s, oni; zeif land tg huren, desnoods te koo pen, om daarop zelf voedinggewassen te doen teelen. Na 6enige besprekingen bleek ook deze vraag voor bevestigende beant woordicg niet rlip. In de eerste plaats zal zulke te huren of to koopen grond in den polder Het Koegras moeton worden gevonden. De tyd daarvoor was volgens tW6e ter zake kundige leden der commis sie reeds voorbij, omdat al h t land rce-ds verhuurd en dus in gebruik was. Dpch ten tweede was het una niem de meening der Commissie, dat gemeente exploitatie minstens tot voorwaarde moot hebben een groot aaneengesloten terrein en zeker on mogelijk is op een groot aantal ver spreide stukjes van een of meer heotaren. De tijd, die benut zou moeten wor den voorde voorbereiding alleen, zou bo?endlen precies het eigeniyke ver bouwen te laat doen zyn. Was het dua voor de Oommiseie onmogeiyk gemeenteiyke exploitatie aan le bevelen, zy wenscht tot dit punt aan den Raad voor een volgend seizoen in o?erwegicg te geven en stelt zich zelfs voor, dat de Commis sie na afloop van deze bare taak niet zal worden ontbonden, doch in tact blijft, om ds gemeente steeds te adviseeren niet alleen, maar ook om met den stand van dit inderdaad ingewikkelde, vraagstuk nader ver trouwd te geraken. Toen dus de twee voorafgaande vragen aldu3 ontkennend waren be antwoord,- bleef do Commissie slechts dize vraag over: „Op welke wyze kau in Koegras de opbrengst van vo3diogsgewassen worden vergroot? Dit zou dus alleen kunnen geschie den door de daar wonende landbou wers, doch hoe zouden ze daartoe zyn te brengen Ben der leden meende, dat dit door het aanbieden van een flinkeu prys wol mogelijk zoude zyn. Zelfs ging deze zoo ver te willen bevorderen, dat de gemeente met de landbouwers contracten zou afsluiten, waarbij deze tegen een overeen t6 komen prijs oen vooraf te bepalen product aan de gemeente zouden leveren. Echter dit denkbeeld was niet voor overweging vatbaar, omdat de Distri- butiewet dit zeer terecht verbiedt. Do Commissie besloot ovenwei toch dit punt nader te onderzoeken. Uit het antwoord van Z.Ex. den Minister Poathuma aan den heer Saune8 gegeven nu eenige dagen geleden, bleek dat op zoodanige wyze aangegane contracten door hem zou den worden erkend, indien het nieuw aangeworven land betrof, hoewel de gemeenten die dit doen, toch de; producten, op deze wyze geleverd,' minder op hun rantsoen krygen. Hoogstens zou de gemeente dus hare bemiddeling tot het verkrygen izer artikelen kunnen verloenen, Da vraag kwam nu onder de be sprekingen naar veren als de gemeente te» slotte niet meer dan de Regeoring kan aanbieden en de prijzen dezer laatste hebben do landbouwers niet verlokt tot meerder verbouw van distributie-artikeleo, hoG krygt de gemeente dit dan wèl gedaan? Do commissie kwam tot de er varing, dat alleen getracht ken wor- deu de landbouwers in Koagras tot vrijwillige medewerking te nopen. Niet allereerst uit persoociyk belang,; zelfs niet allereerst uit gomcontebe-' lang, zooals wy "hiervoor reeds deden uitkomen, doch uit algemeen lands belang. Ds productiviteit van den geheelen Neüerlandechen bodem te verhoogen, moet het doel zjjn. Zoo werd dan ook op voorstel van eenige leden besloten, met de be trokken landbouwers zeif te vergade ren iu Koegras. Uit nader© besprekingen is goble kon, dat ongeveer 60 landbouwers gehoor zullen geven aan don oproep en 44 H.A. zullen bebouwon teu (Uenste dor gemeente, te Yerdeelen als volgt: Aantal H.A. land. Aantal H.A. zaad. en Breestraat, op grond dat door ds eigenaren van die woningen niet is voldaan, aan eene aanschrijving om hierin verbeteringen aan te brengen. UIT OEN OMTREK. Gemeenteraad. Grooter productie van voedings middelen. De Commissie, door den Raad be noemd ton einde onderzoek te doen naar de mogeiykheid om tot grooter productie yan voedingsmiddelen te komen, heeft een rapport aan don Raad uitgebracht, waaraan wy het volgende ontleenen: In hare vergadering van 29 Maart werd den Gemeentesecretaris verzocht de Commissie te willen bijstaan, hetwelk door dezen bereidwillig werd aangenomen. De CommfBsie stelds zich als eerste vraag Heeft do gemeente zelf tend in eigendom, om voor bouwland dienen? Deze vraag moest ontkennend word6n beantwoord. De grond, die in 't bezit der gemeente is, is verhuurd voor andere doeleinden en dus niet ter beschikking. Gro9»e erwten 26 85 Vale Kleine gr. Grauwe Kroon Bruine boonon Aardappelen 2.— -.50 1.~ 1.55 9.- 2 75 81.25 1.- 2.- 18.- Lezing van het Tweede Kamerlid Ouys, gehouden te Den Burg, Zaterdag J.1. De heer Koornstra opende de vry goed bezochte vergadering, wees op de a.s. verkiezing, noodzakeiyk ge worden door de benoeming van den heer Mr. de Meester tot lid vau den Raad van State en gaf het woord aan zyn partygenoot, den heer J. E. W. Duys. Spreker begon met te zeggen, dat hy zich afgevraagd had, of 'teigenlyk nog wel noodig was, hier te komen, om te vragen, of do kiezers rood wilden stemmen. Ieder zou er toch wel van overtuigd zyn, dat het niet langer aangaat, om partijen te steu nen, die schuldig staan aan den oorlog, aan vertreders van het staatsrecht. De socialisten hebben aan don wereld brand niet de minste schuld. Die moet men geven aan keizers en koningen, aan diplomaten, generaals en andere miiitalristen. De sooiallsten, zoo dikwyis oproerkraaiers genoemd, hebben tot op den laatsten dag van den vrede tegen den oorlog geprote steerd, vooral te Beriyn, waar drukke botoogingen gehouden werden. En nu de wereld in bloed en tranen ligt, hebben de socialisten het recht om te zeggen, dat de kiezers op de mis dadigers hebben gestemd. Nu vragen ze, om maar weer ingehuurd te worden, doch er moet gezegd worden, dat een atsm od een niet-sociali8t beteekent: een stern op den oorlog. Spreker trok in een lang. betoog to keer tegen het kapitalistisch stelsel, dat do leuze huldigt „de een zyu dood is de ander zyn brood", en het woord „dividend" als punt één op het programma heeft. De arbeider kan niet anders geven dan zyu lichaamskracht, verkoopt die by vraag en aanbod, zoodat ailes een kwestie van concurrentie is. De wer kers krijgen daarvoor niet anders dan schamel voedsel en zuinige kleedy met het een of ander gesticht in de toekomst. De bezitters nu willen lieen verandering, ze zyn blind voor (ie oorzaken van de ellende der arbeidersklasse. Dat wil niet zeggen, dat de socialisten beter menschen zyn dan de anderen, doch dezen be schouwen als recht, wat ze ver kondigen, dat is hun reeds op de lagere Bchool voorgehoudendus hebben ze in hun milieu gelijk. Do socialisten evenwel gevoelen er een groot onrecht in. Zy betitelen hunne tegenstandera niet als schurken, maar 't kapitalistisch stelsel vormt een sterke concurrentie tusschen volken en natie'a en de oorlog is er een je volg van. Dat is reeds beweerd op iet congres in 1897, en het gevolg is, dat wie tegen den oorlog is, voor de sociaal-democratie moet zyn. Laat men dan van stonde af aan doorgaan tot het diepste wezen van de zaak. Al de oorlogen van den laatsten tyd waren gevolgen van het kapitalisme, en het militairisme bestaat alleen nog als steunpilaar van de bezittende klasse. Vervolgens sprak de heer Duys over de concentratie en noemde deze een groote hutspot. Daarna werd er op gewezen, dat de arbeider by den oorlog geen be lang heeft, maar wel by den inter nationalen vrede. De bezitters zorgen er voor, dat de oorlogsleeningen vol- teekend worden, ze genieten daarvoor de rente, doch daaraan paag do ar- bolder mede ietalea. De maatschappy van heden werd een gekkenhuis genoemd, waarin niet de zager ryk wordt, maar hy, dio doet zagen. Do Texelsche kiezers nu behooren in dat gekkenhuis, wanneer ze het kapitalisme opnieuw steunen, door op den Yryzinnigo te stemmen. „Wy Socialisten", zoo zei spreker, De commissie besloot, dat de socre taris telegrafisch zou vragen, do be noodigde zaden beschikbaar te stellen. Do aanwezigen Bteraden over het algemeen met het doel in en deden ver schillende vragen batrc-fiende arbeids-, kracht, bet verkrijgen van zaden enz. De commissie was van meening, dat door de gemeente de zaden zouden worden verstrekt en de kostende prys hiervoor berekend; terwijl da mode werking door '1; aanvragen van hulp van gemobileerden, stellig zal worden verleend. De landbouwers zouden met. de gem. overeenkomen, ten behoeve vau de gemeente Helder een gedeelte hunner landerijen met peulvruchten of aardappelen te bebouwen op voor- waarde, dat de gemeente voor deae artikelen een prijs betaalt, niet lager dan dio, welke door de Regeering aan de landbouwers gewaarborgd wordt. Herstel van Torenuurwerken. Burg. en Weth.s vragen aan den Raad een crediet van f 400.- tot bet doen van eenige noodzakeiyke her stellingen aan de torenuürwerken der Wester- en Nieuwe kerk. Onbewoonbaar verklaring. Burg. en Weth. stellen aan den Raad voor, de onbewoonbaar-verkla ring van een aantal woningen aan de Middenstraat, Achtergracht W. Z. Ingezonden Medodeellng. door verzorging van anderen zichzelf Het zou beter zyu als vrouwen meer hui haar eigen gezondheid dacbu-o. De beste gezondheidsregels zyo een voudig en gering in aantal. Vrouwen aionen evenals mannen haar rust te hebben, ten minst6 acht uren te slapen, ontspanning in de buitenlucht en rust van den geest to hebben om gezond te biy ven. Zij die nen niet te zwaar te eten, niet op opwekkende middelen te vertrouwen of haar'werkkracht te overschatten. Onverstandige gewoonten overladen het bloed met vergiften. De nierea zyn de veiligheidskleppee. Zy ont trekken de vergiften aan het bloed en voeren deze veilig af. Maar de beste nieren kunnen geen overmatige in spanning verdragen, en als zy falen, kan alleen rust en een speciaal nier- ;enee3middel haar weder op streek «en gen. Versterk by waarschuwingen door ïugpyn, waterBtoornissen, duizelig heid, hoofdpy'n en een dof, vermoeid, zenuwachtig gevoel de verzwakte nieren met Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Neem meer rust door oude gewoonten te veranderen. Slaap meer en maak u minder zorgen. Eet ge- makkelyk verteerbaar voedsel endrink genoegzaam water en melk. Maak lederen dag een wandeling in do buitenlucht. Iedere vrouw kan op Foster's Pillen vertrouwen als speciale hulp by nier kwalen, omdat Foster's Pillen uit sluitend voor de nieren en blaas dienen en hoegenaamd niet op de maag, lever of ingewanden werken. Alleen echt, wanneer op de ver pakking de handteekening van James Foster voorkomt. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyu te den H6lder ver- krygb. by Alb.ten Klooster, Keizerstr. 98. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.75 p. doos of f 10.- p. zes doozen. (52)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1