COURANT I IAxminster- Karpetten, BHARJER Zn., Vitrages - Alloier-nets, HARJER Zn., GEMEENTERAAD VAN HELDER, TAFELKLEEDEN HARJER Zn., DONDERDAG 26 APRIL 1917 45e JAARGANG "l Di OORLOa Oe legsrberichten van 23 an 24 April. Van iiot W o a t e 1 ij k front. Een tweede slag by Atracht ia in gezet. Echter zija de Eagelschen niet over zulk een breed front als de eerste maal tot den aanval overgegaan. Dj gevechten worden thans geleverd over een frontleng'e van 10 K.M. De sti !ji is er niet minder hevig oin. Naar «on Eageisch correspondent ar.het front meldt, zijn zij zelfs ver - bitterder dan tot nog tos het geval was. Hardnekkig verdedigen de Duit schors «Iken voet grondakrachtige reserves en oen groot aantal kanonnen z^n daartoe aangevoerd, zoodafc het er naar uit ziet, dat zij zich tot het uiterste zullen verdedigen. Dat ia na?.r do correspondent althans mede deelt Juist wat de Eogelachen wanscöen. Het Buitsche legör kan slechts in hevigen stryd verslagen worden en de bewegingen van den vijand in den laatsten tijd wettigden wel «enigen twijfel of zjj wel tot een barden strijd te bewegen zouden zyn. Tnaus houden zy ongetwijfeld stand en leveren zij strijd in open veld. De Ecgelsche berichten maken mel ding van aanmerkelijke vorderingen. Volgens het avondcommnniquè van «Isa 233ten werden aan brido zUden van de Scarpe' belangrijke stellingen genomen. Het dorp Gavrelle en do verdedigingswerken tot op 4000 M. ton Z. daarvan, (tot aan hei kGrkhof van Roeux) werden genomen op den rechter oever werd Guémappe ver- rneesterd. Meer dan 1000 man werden gevangen genomen. Ook ten Z.W. van Lens werdeu vorderingen ge maakt. Naar dd. 24 dezer wordt gemeld,, hield de strijd ook des nachts aan. Telkenmale ondernamen de Duit- echers tegenaanvallen, die, niettegen staande zij met bittere volharding werden uitgevoerd, alle gefnuikt werden. Beoosten Monchy le Preux en bij Roeux werden nieuwe vorderingen gemaakt. Eeu verwoede aanval dor Duitscher* die de herneming van bet dorp Gavrelle ten doel had, werd afgeslagen. Het aantal gevangenen bedroeg reeds meer dan 1600, w. o. 30 officieren. Ook ten Z. van den weg Bapaurne— Gambral wonnen de EDgeischen ter rein, voornamelijk ten O. vanEpóby. Zij bereikten bier de streek van Vendbuille (ongeveer 20 K.M. ten Z. van Carabrai. Meer naar hot Noorden veroverden do Eagelschen Villers- Plouich en Beaüeamp. Du Pcansche comrauniqué's maken melding van vordering op het plateau j van Chemin des Dames. Zwakke Duitsche aan vallen werden afgeslagen. Do Duitsche berichten leggen er natuurlijk den nadruk op dat de tweede groote stoot dor Engelachen bij Atrecht mislukt is. 'Na het geweldige roffel vuur vielen de Engelscben over 69n front van 30 K.M. aan om de Duitsche linies te doo: breken. Op vele plaatsen werd de vijand teruggeworpen, op andere punten golfde de strijd heen en weer. Waar de Er.gelschen terrein wonnen, werden zy door tegenaanvallen weder verdreven. Geweldige brandpunten vao' den stryd waren de voorsteden van Lons, 'Avion, Oppy, Gavrelles, Roeux en Guémappe, Na het mislukken van den eorsten aanval, werd op do belde oevers van ds Scarpa een tweede ondernomen. Ook deze tan val liep dood in het Yuur der Builschers. Alleen aand9n weg naar Kamerijk wonnen de Engel schen eouig torroin. De Eogelachen le den in dev:-j gevechten de zwaarste ver liezen gedurende den gehoelen oorlog. Be linie Lennol-V;s-an-Artois, die door hen was vormeesterd, werd her nomen. 7 vijandelijke „tanks" werden vernietigd. Da hoogte 71, ten Z. van Gavrelle en het dorp Roeux weiden door tegenaanvallen heroverd. Alle voordeelen, die de Engelschen 's mor gens hadden behaald, werden hen later weer afgenomen. Ten W. van Lens zwol het vyan- deiyke artillerio vuur weder tot roffel- vuur aan. Aan beide zyden van de Scarpe werden des avonds en des nachts nieuwe vijandeiyk aanvallen tot staan gebracht. In den "ochtend van den 24sten ontbrandden by Gavrello nieuwe gevechten. e Van het ItaliaanschOosten- rjjkache front, wordt van Italiaan- sche zijde gemeld, dat vyandeRjke aanvallen in boven-Gordevole en ten N.W. van Tolmino afgeslagen werden. Op öu Karat werd een Orstonryksche stelling bjj Koustanjevica bezet. De verdedigers werden gevangen ge nomen. O "Uit Mesopótaraiö wordt be richt, dat de slag aan den rechter- Tigriaoover, tusschen Saraara en Iataboelat, in den nacht van 22 April werd voortgezet. De hardnekkige ver dediging en de tegenaanvallen der Turken waren oorzaak van een ver word handgemeen. Dc Turk' n werden echter teiuggedreven en door de Eagelschen achtervolgd. De laatsten bezetten op 23 April hot station S'-mara. 16 locomotieven,- 224 spoor wagens en 2 schuiten met munitie vielen in handen der Engelschen. Het gevecht In het Kanaal. Omtrent de strijd tuaschen Eagel- fche en Duitsche torp9doj igers, werd van Er.gebche zijde medegedeeld, dat geen schipen verloren gingen. Dit wordt van Duitsche zyde tegenge sproken. Het zinken van don torpedo jager, die aan het hoofd ven de E .geische flottille voer, is duideiyk waargenomen. Het schip werd door een torpedo van een der Duitsche schepen Midscheeps getroffen en zonk eenige minuten na de hevige ont- BISSSHsHISssBlB Bln verschillende prijzen •n dessins, bij Spoorstraat. plofflng. Vijf minuten later volgde op een andoren Engelschen torpedo- jager eon zware ontploffing met vlamvorming, waarschijnlijk tenge volge van een torpedo. Naar de kracht van de ontploffing te oordeelen, ia ook dit vaartuig zeer waarschynlyk gezonken. Een andere Engelacbe torpedojager kreeg door het geschut vuur een groot gat aan bakboordzyde van het voorschip, zyn commando brug werd zoodanig geteisterd, dat ze op zij hing en zyn achterschip raakte in brand. Een ander schip kreeg twee granaattreffers vlak achter de commandobrug en nog een Eagei sehe jager werd onder de commando brug getroffen. Een Engelsch bericht meldt neg, dat in marinebringen algemeen wordt aangenomen, dat hot doel van den tocht blijkbaar geweest is, oen poging te doen om hot schip te bereiken, waarop minister Lloyd Goorge naar Engeland terugkeerde. Vliegmachines en torpedobooten Naar ae Eageisehe admiraliteit mededeelt, deden Maandagmiddag 3 Eugelsche hydroplanes op 6 mijl van de Belgische kust een aanval op vyf Duitsche torpedobootjagers. Een tor- pedobootjager werd getroffen en Is,, naar men gelooft, gezonken. Men zag, dat 'a avonds vier torpedobootjagers Zsebrugge binnenliepen. In dc Adriatlsche Zee. In de straat van Otrantc boorde een Oostenryksch eskader een Ita- liaansch schip van ongeveer 1500 ton ia den grond. Vyandelyke oorlogs schepen werdeu Diet gezien. Een nota van Spanje aan Dultschland. De Spaanvche regeering heeft aan het Duitsche ministerie van Buiten landsche Zaken een nota gezonden, waarin er op gewezen wordt dat de Duitsche wyze van ooi log voeren ter zee niet alleen de vyanden van Duitschland, maar ook de bevrieiide en onzijdige mogendheden benadeelt. Hot tot zinken brengen van eenige Spaanecho schepen wordt gememo reerdj en du aandacht wordt er op gevestigd, dat Duituchland ren opzich te van de scheep va3i top Amerikaan sche havens dezelfde gedragslya zal volgen, als in Europa, hetgeen reeds tot zooveel beklagenswaardige ver liezen der Spaanscbe handelsvloot aanleiding gaf. Het slot van de nota luidt: Indien do Duitsche regeering blijft verzekeren, dat zij haar besluit tor verdediging van haar leven hand haaft, zal zij zich niet kunnen verwon deren als Spanje om dezelfde reden den nadruk moet leggen op de ver dediging van zijn leven. Ondanks het weigerend beschoid op haar vroegere nota's vertrouwt de Spaanscbe regeering nog steeds dat de Duitsche regeering de beteekenis cn de strekking van deze nota zal waardeeroa, dat voortaan haar maat regelen gericht zulien zija op het ontzien van het leven onzer zeelieden, en van de veiligheid onzer schepen, welke de dragers van den voor het economische leven van Spanje onont- beeriyksn handel zyu. Het Duitsche bericht waarin deze nota openbaar wordt gemaakt, bevat do mededeeling dat onderhandelingen zullen worden gevoerd. BINNENLAND. Marlnebegrooting. De Eerste Kamer heeft Dinsdag middag zonder hoofdelyke stemming na een kort debat de bagrooting voor marine voor 1917 aangenomen. Vice-admiraai A. P. Tadema. t Ia d6n ouderdom van 73 jaar is te 's-Gravenhage overleden de gepecs. vice-admiraal A. P. Tadema, oud commandant der zeemacht en chef van het departement van marine ia Ned.-Indië, ridder 49 kl. in de Militaire Willemsorde. ©e heer Tadema, den 23stea Janu ari 1844 te Oosterwolde geboren, ving op 1 October 1859 zijn studiön voor den Marinedienat aan by het Instituut te Willemsoord. Op 1 April 1866 werd hy benoemd tot luit. tor zee 2e kl. op 22 Januari 1876 tot luit. ter zee lo kl.kapt.-luit. ter zee werd hij op 1 New. 1886; kapitein ter zee 21 Juli 1896; schout-by nacht 16 Febr. 1900vice admiraal 1 Juli 1902. In Januari 1872 nam hy deel aan de expeditie tegen Goenong Tangie en in hetzelfde jaar tegen Deli. Van 1 October 1892 tot 1 Sept. 1896 was overste Tadema comman dant van hetlnstituut te Willemsoord van 16 April 1898 tot 1901 chef van marinestaf. In laatstgenoemd jaar werd hy gecommiteerd naar Amerika tot by woning van proeven met'een onderzeesche torpedoboot. Het volgen de jaar volgde zyn benoeming tot commandant der_ zeemacht en chef van het departement Van marine in Ned.-Iudiö, van welke functie hy drie jaar later werd ontheven onder dank betuiging voor zijn in die betrekking bewezen diensten. Op 16 Mei 1905 gaf hy het bevel over het Indische eskader over on op 26 Augustus van dat jaar verliet hy den zeedienst met pensioen. De crematie van het stoffelyk over schot zal Zaterdag 12 uur plaats heb ben te Driehuizen. De scheepvaart. Naar wij v6ruemeD, zullen de Nederlandsebe schepen, dis sinds ge- ruimen tijd nog ia Eageisehe havens liggen, zeer waarschynlyk op 1 Mei de thuisreis vervolgen. Voor dien dag zou de Buitsche regeering zekerheid toezeggen voor de veilig heid van de vaart. Het betreft hier ongeveer twintig stoomschepen, geladen met kunst meststoffen, veevoeder, graan, maïs, enz. („N. R. Ot.") Ds „Minister Tak van Poortvliet" getorpedeerd. Het stoomschip „Minister Tak yan Poortvliet" van de Stoomvaartmaat- schappy „Friesland" te Amsterdam, (bruto 1106, netto 566 ton groot, in 1899 gebouwd) is Maandagnacht half één getorpedeerd. De geheele beman ning is on ge wond en te IJmuiden aangebracht. Ze heeft 12 uur op zee in de booten rond gedreven. Het stoomschip behoorde aan de scheopvaartmy. Holland-Friesland, schip Huil op Harlingen on kwam een enkele maal lading lo Amsterdam of Rotterdam innemen of brengen. Het was de derde reis gedurende de ver scherpte duikboot campagne en de vorige reizen had men heen gii woder zonder hindernis kunnen volbrengen. Thans op de derde terugreis was i „Minister Tak" Maandagmorgen 7.20 van Huil vertrokken met een gemengde lading steenkool en stuk goederen. Het wa3 des nachts precies halfeen, dat de bootsman de Jong, die met anderen de Vacht aan dek had, op eonigen afstand iets vreemds opmerkte en de bellenbaan het schip zag naderen. Hy waarschuwde on- middeiyk. de andere opvarenden van wie het meerendeel te kooi was. De „Minister Tak" word, kort nadat de bellenbaan was gezien, aan stuur- boordszyde getroffen ter hoogte van de machinekamer. Met grooten spoed doch zeer ordelyk werden de beide scheepsbooten uitgezet en nam de bemanning daarin plaats met achter lating van alles, want het schip was onmiddeiyk begonnen te zinken. Nauweiyks was men met de booten weggeroeid, of de „Minister Tak" be gon in de diepte weg te zinken, het eerst het achterschip, zoodat het stoomschip byna rechtstandig kwam te staan. Na eon explosie in de machinekamer zonk het schip in ongeveer tien minuten geheel. Geluk kig was men ver genoeg geroeid om niet in den draaikolk te worden mee gesleurd. Na enkele uren meende men de mast van een scbip te zien en rooide daarheen, doch naderby gekomen bleek het de poriscoop van een duik boot te zijndie koerde men spoedig rug toe. Na twaalf uur in de open booten te hebben gedreven werden ze op ongeveer 15 rnyi van IJmuiden door den motorbotter „Mart,ha IJM 317" aangetroffen en opgenomen. Overvaren. De Eageisehe Btoomtreiler Martin die geregeld mot viach van IJmui den naar Engeland voer en 14 dezer IJmuiden vertrok, is volgens telegrafisch bericht niot met het konvooi in Eogoland aangekomen en wordt als totaal verloren beschouwd. Vermoedelyk is de treiler overvaren door een Eo gelach, te Rotterdam binnengekomen stoomschip, dat bij aankomst aldaar heeft gerapporteerd, met een onbekend gebleven stoom schip in aanvaring geweest te zyn. Da nieuwe raslkrsgellng. Zooals uit 6en in ons vorig num mer opgenomen bericht biykt, zïI de prijs van de melk voor het publiek dezen zomer gelijk blijven aan den wintorprya, n.1. 13 cent per liter. De zoetboeren zullen 1 cent per liter minder ontvangen, zoodat de siyters en melkinrichtingen niet meer 12J, doch 11J cfc. zullen hebben te betalen. Hun winstmarge zou daardoor met 1 cent per liter worden vergroot. In werkelijkheid is dit echter niet heL geval omdat tle toeslag van R(jk en Gemeente, thans 2j en 3 cent, wordt gewyzigd in een toeslag van ten hoogste 2£ cent en door den Minis ter voor ieder bedrijf afzonderiyk wordt vastgesteld. Duitschs geïnterneerden ontvlucht. Uit hot iüterneeiicgskamp te Witrickerschans zyn weer 2 officieren ontvlucht ea naar Duitschland uitge weken. Schriftelijk hadden z(j zich door hun eerewoord verbonden, na verlof terug to komen. Door de ver breking van dat woord hebben zy het groote aantal van Duitsche geïnter neerden, die hun eerewoord of belofte niet zyn nagekomen, weer vermeer derd. Het zijn geen jonge officieren, doch 2 oudere le luitenants, de laatstelijk geïnterneerde duikboot commandant von Montigny en Steedel- berg. Ruim honderd ditslns. Spoorstraat. IB D. Augustin, matroos-torpediat te Willemsoord, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een kind uit het ys van het z.g. balkenwater, achter do Fa'orieks- graebt alhier, op 21 Januari 1917. Helders Mannenkoor. We zouden het 6en gelukkig ver- schynsel willen noemen, dat de be langstelling in den zang van dit koor toeneemt, 't Is' vroeger wel eens gebeurd dat we bij uitvoeringen van „Helders Mannenkoor" verzuchtten: „Is nu een groot flink mannenkoor in zoo'n groote gemeente niet moge- lyk?" Dinsdagavond echter was er reden tot tevredenheid. De zaal van Casino tjokvol en op het podium een koor dat in aantal en klankgehalte voor den dag mag komen, „'t Ouderhuis, Lentelied on Avondlied" klonken heel mooi. De capaciteit van het koor kwam echter het sterkst uit in „Het Lied van de Nijverheid" voor koer en kwartet met koor, op de mooie woorden van Dr. Wap. Zoo was aan 't einde van het eerste kwartet b.v. de basverstorking prachtig. En een staaltje van kracht was het unisono „Yoor anderen zij 't yzer, het staal en het lood een middel en sein vaD vernieling en dood" ook het einde van dit lied is machtig. In de vyf Hollandache liederen (Valerius) waren mooie momenten, 't Klonk daarin ah een opluchting waar het koor ah een goedgeschoolde troep soldaten het „Berg op Zoom, hout u vroom" aanheft. De Jansen-cantate aan het slot van den avond was een muzikale aardigheid. Dan directeur, den heer C. W. RuBting ons compliment 'voor de leiding van 't geheel. Als zangeres trad dezen avond op mej. Co. Nieuhuis, sopraan uit Delft. Wy durven deze zangeres, dio Dog jong is, wel een toekomst voor spellen. Het gedragene is haar fort; zo spreekt öuideiyk en helder en is daardoor, ook in het zachte register, geheel verstaanbaar tot achter in de zaal. Ernstige, maar ook guitige iicdjes zong ze, .dis een donderend applaus verwierven. Tweemaal ont ving zö een bloemenhulde. Do avond werd verder opgeluisterd door h6t dubbel mannenkwartet „Inter Nos'Y onder directie van den heer Joh. Brands. 't Ia bekend, dat de muzikale prestaties van dit kwartet zeer hoog slaan. En wie het Dinsdagavond ge hoord heeft, zal weer dadel yk zeggen met zoo'n tenor en Z03'n bas ia dat succes by goede leiding mogelyk. In- hot „JeBU dulcis memoria" bereikte 't kwartet zijn glanspunt, 't Stemmon- materiaal is goed, en geoefend is er, dat spreekt uit ie'deren zin. Wij mogen zeggen, dat we Dinsdag avond in „Oasino" werkelijk hoog staand muzikaal genot hsbben ge smaakt. Da opgebrachte trawlers. De „verdachte" stcomtrfcile.'s Oiympic un Majsstic zyn te Harlingen door ds kommiezen onderzocht, doch geen smokkelwaar werd gevonden. Nog steeda worden do beids vaar tuigen door militairen bewaakt. PLAATSELIJK NIEUWS. „Indlë Weerbaar". Kapitein W. J. Rhemrev, van de Indische deputatie, zal morg6n,Vry dag, in „Tivoli" voor de leden van de vereenigingen „Onze Vloot", „Ons Leger" en „Volksweerbaarheid' spreken over „Indiö Weerbaar". Men8chllevand hulpbetoon. B(j Kon. bosluit van 19 dezer is, als blijk van goedkeuring en tevreden heid, de bronzen eerepenning en een loffelijk getuigschrift toegekend aan C. Rooker, korporaal konstabel der Koninkiyke marine, wegens de door hem met levensgevaar verrichte red ding van een kind uit het water van het Noord-Hollandsch Kanaal alhier, op 18 December 1916; H. Wyker en G. Mangel, werklieden alhier, wegens de door hen in ver- eenigicg met levensgevaar verrichte redding van een kind uit het ys van het z.g. balkenwater, achter de Fa brieksgracht alhier, op 21 Januari 1917; op Dinsdag 24 April 1917. Afwezig met kennisgeving; de heer Krynen, wegens ongesteldheid. 1. De notulen der vergadering V£ 27 Maart j.1. worden goedgekeurd. Aan de orde: Ingekoman stukken sn madsdeellngan. II. Bjri ;hten van aanneming van a. mevr. M. P. Bok-Juchter en den heer J. Bakker Dz. als leden der Commissie van To9zicht op het Lager Onderwys b. J. de Vries, ala onderwyzer aan school 7a. 2. Schryven van den heer L, F. Over de Linden, daarby toezendende een afdruk van een door hem aan den Minister van Oorlog gericht adres, betreffende do demping van bet haven gedeelte van het Heldersche Kanaal aan het Westpleïn. 3. Proces-7erbaal van verificatie der boeken en kas van den Gemeente- Ontvanger, waaruit biykfc, dat op 29 Maart |1917 in kas was f 58,416.97i en dat' boeken en kas in orde werden bevonden. De heer M i c h e 1 s vraagt omtrent dit laatste punt eene opheldering. Geschiedt die kasopname op een vast tijdstip of op ongeregelde ty len Da Voorzittor zegt, dat deze kas opname meer een formaliteit is om te voldoen aan de wet. Da eigoniyke controle geschiedt op ongeregelde tijden door den accountant. 4. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op h6t le gedeelte van het kohier der plaatselijke directe belas ting Daar het inkGmen, dienst 1917. Voor kennisgeving aangenomen. 8. Besluit van Gedeputeerde Staten a. van 4 April 1917, waarbij goed keuring wordt onthouden aan de gemeente-begrooting voor het dienst jaar 1917. Aangehouden tot bij de behandeling van punt XVI. b. van 4 April 1917, houdende ver daging hunner beslissing op het Raads besluit van 30 Januari 1917, tot vesti ging van eon bouwverbod op grond aan het einde der Binnenhaven. Voor kennisgeving aangenomen. Kermis. III. Herstemming over het voorstel Adriaanse tot afschaffing der kermis, (art. 80 der Gemeentewet). B(j herstemming staken weder de stemmen, zoodat het voorstel ver worpen is. Togen stemmen de beoreu Bok, Boon, Grunwaid, Vau Breda, Zondervan, Over do Linden, v. Neck, De Geus, en Harjer. Bolasting kohieren. IV. Ter vaststelling worden aanga boden a. het 8a gedeelte van het kohier der plaaiseiyke directe belasting naar het inkomen, dienst 1917. b. het kohier van schoolgeldhefflng, dienst 1917 tot oen bedrag van f 8842 50. Beide zonder discussie aangenomen. Bsm.-verslag 1916. V. Aanbieding van het verslag van den toestand dor gemoente over 1916. (Dit verslag zal worden gedrukt en aan de Raadsleden worden toege zonden.) Vroedvrouw Koegras. VI. Adres van de Vereeniging „Koegrasser Belang", houdende o.m. het verzoek om in Koegras een vroedvrouw te vestigen met advies van Burgemeester en Wethouders. (Held. Crt., 17 April). Conform prae-advles metalgemeene stemmen aaugenomen. Pensioen Wothouders. VII. Voorstel van de Raadsleden W. Biersteker, C. Adriaanse en A. W. Michels tot vaststelling eener verordening regelende de pension- neering der Wethouders. (Held. Crt., 14 April). Hierop ia nog ingekomen eeno „nota" van den heer Over de Linden (Zie Held. Crt. van 21 April). De heer B i e r s t e k e r, het woord verkrygende, zegt, dat wel geene verdere toelichting op dit voorstel behoeft te worden gegeven. Spr. hoopt, dat de Raad overtuigd is van de biliykheid van het voorstel, en dat de nota, te onzaliger ure door een der medeleden in zee gestuurd, voor konnisgeving zal worden aangenomen, en men do levensomstandigheden van den schryver in aanmerking zal nemen. De heer Over de Linden protesteert tegen deze uitdrukking. Spr. is 34 jaar lid van den Raad, waarvan 17 jaar in het Dageiyksch Bestuur, en nog in het bezit van al zijn vermogens. De uitdrukking van don heor Biersteker ia zeer ongepast. De heer van Breda merkt «p, dat het voorstel op de buitenworeld den indruk maakt van ta zijn inge diend door de drie fracties van d9n Raad. Voor zoover het d9 rechtscha f actie betreft, spreekt de heer Adri aanBO voor zich alleeD. Spr. heeft niettemin niets tegen het beginsel, do zaak is urgent, maar kan niet hedenavond even beslist worden. Spr. wil eene Commissie uit den Raad benoemen ter beoordeeling van het voorstel, en eventueel ter wijziging ervan. De heor de Zwart, hoewel óók principieel voorstander, had een na dere toelichting op het voorstel ver wacht. Evenwel zou er voor spr. nog geen reden zyn iets hierover te zeg- als we niet deze nota hadden gekregen. Hut moge juist zyn, dat de heer 0*er de Linden lange jaren lid van den Raad is geweest, maar de geest van die nota is van dien aard, dat by antiparlementsir is. Een dergeiyke nota mag niet worden ver wacht van iemand, die zelf lange jaren f 200.- aanvaard hsefc. Daar- meds aanvaardde hy het principe en de pensioneering is een logische con sequentie daarvan. Een feit is het nu eenmaal, dat de betrekking van wethouder niet meer uitsluitend door kapitaalkrachtigen waargenomen wordt, die hst voor niets kunnen doen. En het is ondemocratisch hen later aan don dyk te zetten, want dan zou men er weer to« komen ze uit medoiyden te laton zitten, vaak tegen het gemeentebelang in. En waar het bier gaat om eeno verordening met een principieel karakter, daar gaat het niet aan zyne medeleden te betichten van het stichten van com plotten. De h6er Over de Linden merkt op, dat uit het oog verloren wordt, dat het hier oen by baantje betreft. Als ze hun ganschen tijder- voor gaven om de betrekking naar behooren te vervullen, was hot nog wat anders. Maar ze kunnen het op hun slofjes af. Spr. vindt de tegen woordige belooning al meer dan vol doende. >e heor Biersteker zegt, dat het ontwerp gemaakt is aan de hand van een tiental andere ontwerpen, waaruit het b6ste gehaald is. Tot nog toe heeft spr. geene opmerkingen ge hoord betreffende fouten, die gemaakt zfin. De heer Van Breda stelt voor de zaak aantehouden, daar nog geen gelegenheid is geweest het ontwerp intezien. De heer Over do Linden merkt op, dat er tegenstrydige ar tikelen in hot ontwerp rjjn, dat de kenmerken draagt inderhaast in el kander to zyn geflanst. De heer Grunwaid ondersteunt hat voorstel-Biersteber en wil de zaak niet uitstellen. Het botrefc hier een heel gewone verordening, zooals die door tal van gemeenten is aange nomen. Da heer Over de Linden vraagt of de beoordeoling van den heer Grun waid booger staat dan die van den heer Van Breda? Be Voorzitter :U spreekt voor ik u het woord verleend heb. De heer Biersteker wil zich wel vereenigen met het voorstel om !£=H Reuzensorteirlng Pluche, Moquette, Velvet. Spoorstraat. de zaak aantehouden tot het volgende vergadering. De heer De Zwart vraagt dan een betere toelichting op art. 8. Mot algemeene stemmen besloten tot verdaging. Gratificatiën. VIII. Voorstel tot het verleenen eener gratificatie aan enkele gemeente ambtenaren. (Held. Crt. 17 April). De heer Zondervan, zich kun nende vereenigen met deze gratifi catie, merkt op, dat het in 't algemeen wenschelyk is geene gratificatiën te geven, die feitelijk verkapte loonsver hoogingen zyn, doch hoopt, dat spoe dig een nieuwe salarisregeling voor deze ambtenaren komt. Be heer Zander bepleit verhoo ging van de voorgestelde gratificatie voor den hulpkeurmseeater. Deze verricht veel arbeid, spr. stelt voor hem f 150 uit te keeren. De Voorzitter merkt op, dat het hier betreft een tevredenheids- betuiging voor gedaan overwerk, geen belooning daarvoor. Hierover ontstaat eenige discussie de heer van Neck zogt, dat de bedragen op serieuze wijze, na zorg vuldig overleg, zijn vastgesteld, en in verhouding tot de batrekking, die de persoon in kwestie bekleedt. Het zou op den W6g van den heer Zander liggen zyn voorstel in te trekken. De heer Zander wil het voorstel reavoyeeren naar B. en W. Hierop antwoordt de heer Van Neck, dat dit niet veel succes zal hebben. Do tydsomatandigheden zyn abnormaal, het betreft hier allemaal werkzaam heden, door de regeering opgelegd en die worden door den raad geap precieerd. Eigenlijk mosten we alle maal meer werk doen dan anders en het gaat niet aan dat alles te beloonen. Hot voorstel-Zander om te renvoy- eeren naar B. en W. wordt aange nomen. Tegen stemmen de heeren Zondervan, Spangenberg, Michels, Vau Neck, Baak, Be Ven en Be Zwart. De heer Da Gaua blijft buiten stem ming. Neurologisch Instituut. IX Voorstel om de gemeente als begunstiger te doen toetreden tot de Nederlandsche Afdeeling van den Internationalen Bond tegen vallende ziekten. By acclamatie cf. besloten. Adres Qem.-Ontvanger. X, Adres van den Gemeente-Ont vanger, houdende verzoek om, met intrekking van het Raadsbesluit van 4 April 1916, hem als controleur der Gemeente Belastingen te handhaven, doch het salaris ab zoodanig torug te brengen op f 400.— 's jaars. (Held. Crt. 17 Apr.) In verband met een nader schry ven van den Gem.-Ontvanger aan gehouden. Ambachtsschool en Zesvaartsehool. XI. Voorstel om in beginsel te besluiten o.m. tot het verleenen van steun voor de stichting eener nieuwe Ambachtsschool aan den Polderweg en tot overname van het tegenwoor dig gebouw der Ambachtsschool, om daarin te vestigen de Zeevaartschool. (Held. Crt. 14 Apr.) Be hêer Bok ontwikkelt eon viertal bezwaren tegen dit 7oorstei. lo. H9t is spr. niet duidelijk, dat het terrein te klein is om voor de Ambachtsschool bij te bouwen. Eenige nummers verder wordt nl. op de agenda voor gesteld grond, behoorende aan de Ver. Ambachtsschool te huren voor kweekery. Nu zou het nog zoo erg niet zyn, ris we niet zoo'n dure t-yd hadden. 2o. Heeft spr. bezwaren tegen het voorgestelde terrein Polder weg, omdat er indertijd kwestie was daar een nieuw armenhuis te zetten. Is de plaats van de Ambachts school voor Zeevaartschool ongeschikt. Deze moet dicht by het water staan. 4o. Wat moeten we beginnen met hot oude gebouw der Zeevaartschool? De heer Adriaanse vindt, dat de gevolgen van een dergeiyk besluit oiet te overzien zyn. Spr. vindt ook uitbreiding van de Ambachtsschool beter. Bovendien, verbetering van de Zeevaartschool is urgent, en ala dit voorstel wordt aangenomen, dan moet deze wachten op de nieuwe Ambachtsschool. Het gaat niet aan, dat de Raad onvoorbereid een derge- lyk besluit neemt. Juist voor deze zaken is eene commissie gewenacht. Spr. dringt aan op een breed en nauwkeurig onderzoek. De heer De Zwart ls niet zoo positief als de heer Adriaanse voor verdaging, indien wy hedenavond tot eene bevredigende oplossing kunnen komen. Maar thans is bet een Bprong in het duister. Weliswaar besluiten we over een principe, maar aan de consequenties is later niet meer te ontkomen. Spr. zou gaarne eene kostenbere kening h6bben. Wfj nemen de Am bachtsschool o?9r voor f 42000. Dan komt er bij het terrein aan den Pol derweg de verbouwing van de huidige ambachtsschool, en dan pas hebben we de kosten van de nieuwe Zeevaartschool. De vraag ia of voor dat geld, f 42000.kosten van terrein verbouwing niet een geheel nieuwe zeevaartschool kan worden gebouwd? De heer Biersteker vindi.ook, dat op het oogenblik het niot de go schikte tyd is een dergeiyk kostbaar werk te ondernemon. De opmerking yan den heer Bok inzake het terrein vindt spr. wat voorbarig. D-a Am bachtsachool is er mee góbaat en het subsidie wordt toch pok verhoogd. De opmerking van den heer De Zwart is niet juist, omdat de grond ia erf pacht wordt gegeven. Ea wat de pla; t a - dor Zeevaartschool bstreffc, ook die ia zoo'n bezwaar niet, in Texel staat zy in dan Burg. Maar spr. vraagt is de huidige Ambachtsschool wel geschikt voor Zeevaartschool? Hot gebouw zal veel to groot zijn, on wat moet dan met die ruimte wor den gedaan? De heer van Neck wyst erop, dat de bestemming, die men vroeger aan het terrein Polderweg gaf, niet meer bestaat. Eu als men in princi pe het voorstel aanneemt om steun te verleenen en terrein beschikbaar te stelien, moet men tevens de hand kunnen loggen op een terrein. De heer De Ven zogt, dat zoowel de Iosp. Zeev.k.ond. ala die van het Ambachtsonderwys vond, dat de thans voorgestelde manier de voordeeligste was voor de gemeente. Een nieuwe zee vaartschool is natuuriyk beter, maar dit is de goedkoopste oplossing. Geen der beide scholen kan zoo biyven; de Raad zal te eeuiger tyd toch moeten overgaan tot de stichting eener nieuwe zeevaartschool. Ala we het terrein aan den Polderweg be schikbaar stellen, loopeu we niet vooi uit op de zaak. De nabijheid van het water vindt spr. niet zoo urgent. Bovendien is er het Kanaal. Laten we in principe besluiten als is voor gesteld; later komen dan wel uitge werkte plannen, en er is kans, dat een flinke Ryksaubsidie komt. De heer Bok: De heer De Ven doet alaof het een feit is, dat het armhui3 op een bepaalde plaats komt. We hebben destydB gezegd, dat het een of andere gebouw misschien by onderzoek geschikt is voor armhuis, maar een onderzoek heeft nog niet plaats gehad De Voorzitter: We zyn aan de zeevaartschool bezig. Be heer Bok: We zyn bezig aan den grond aan den Polderweg. Wat dio plaats betreft van de Texelsche zeevaartschool, in zeevaartkundige kringen is het een bespotting ge vonden, dat iie school staat in een plaats waar geen water is. Laten wy nu niet de tweede bespotting worden. Da heer Grunwaid beantwoordt de verschillende sprekers. Het Bestuur der Ambachtsschool heeft geruim en tyd overwogen ©f verbouwd kon worden. Maar de kosten zouden groot zyn en de verbouwde school zou niet aan de eisehen eener goede ambachtsschool voldoen. Wat het terrein Polderweg betreft, -r- het was de bedoeling dat to koopen. Dit biykt uit de begrooting der school, daarop zijn uitgetrokken f 800.000, f 250000 hiervaa zyn bouwkosten, de rest ia fcrreinkosten. Da plaats der school is door den heer Yan Alphen de Veer, den inspecteur van het zeev.k.ond., goedgekeurd Deze heer had liever een nieuwe zeev.sch. gehad, en wilde die zelfs aanvankelijk aan den Polderweg stichten. De gevolgen van hot besluit zyn niet te overzien, zegt de heer Adriaauao. Ais de heer Adriaanse hiermede bedoelt het ver hoogd subsidie, dan ia dit juist, maar tegen verhoogde bouwkosten kan men geen bezwaren hebben, daar rente en aflossing door vqrhoogde rijkssubsidie gewaarborgd zyn.Boven dien is het een gemeeLtebciang. dat op d9zemanisrdeBurger-Avondcch©ol, die ook hoog noodig meerdere ruimte behoeft, geholpen wordt. Voor de gemeente is geen ander risico dan dat zy een verhoogd subsidie geeft en garant biyfo voor het bedrag der leening. Mocht dit laatste bezwaar opleveren, dan is daar voor het bestuur der Ambachtsschool óók nog wel wat op te vinden. Maar vooral bedenke men ook, dat de gemeente een Burger-Avondschool gratis in gebruik krygt, die aan alle eisehen voldoet. Zoo'n sprong in 't duister als de heor De Zwart het doet voorkomen, is het toch niet. Indien de Raad hedenavond niet meewerkt zou er geen verhoogd rykssubBidie komen. De heer Michels vindt de ver- dodiging weinig 07eituigend. We hebben een heelen boel weoscheiyk- heden gehoord, maar geen over: tuigende cyfers en feiten. Er is ge sproken over de kwestie nieuwe Ambachtsschool of nieuwe Zeevaart school, maar is er nog niet een andere weg? Dj Ambachtsschool kan behoor lijk worden uitgebreid, kan dat mat de Zeevaartschool niet ook gebeuren? En dan zal toch wel niemand ma willen wy'smaken, dat beide verbouwingen tezamon zooveel kosten. Zoolang do Ambachtsschool ons niet voorlegt behoorlijke teeke- Ding«n en cyfers, doen wy een sprong in 't duister. En het teloorgaan van een verhoogd subsidie is niet zoo erg dan wanneer de zaak later eenB een ton tegenvalt. Bovendien is het. geen belang voor het zoevaartk. ond. als do school moet wachten op de nieuwe amb. sch. Den heor De Geus zou hetspyten als de Raad niet inging op het voorstel B. ea W. Het betreft hier zeer zeker groote sommen, en als de zaak der Zeev. school niet zoo drong, zou spr. haar ook liever aan zien. Maar B. en W. zochten naar de beste oplossing, thans moesten al leerlingen worden afgewezen, en het Zeev. k. ond. heefc vruchten afgeworpen, waarvan do gemeente naren profileren. Waar beide inspec teurs meenden do zaak niet te mogen uitstellen, daar heefc spr. gemeend te moeten meegaan met het voorstel. (Zie verder Pagina 4.)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1