HELDERSCHECOURANT DE OORLOG. Axminster- Karpeften, HARJER Zn., TAFELKLEEDEN I HARJER Zn., si Vitragei - Alver-nets, Mousseline - Madras. I HARJER Zn., No. 4771 DONDERDAG 3 MEI 1917 45e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad Is opgonanao Uit den emtrek, Spert, Feillleten, enz. Oa ligirbirichtan van 30 April an I Mal. Tan bei W e s t e 1 y k front. In Champagne hebban de Franschen opnieuw een aanval gedaaa op de Duitache stellingen. Naar het avond communiqué van den SOsn aangeeft, vormden de linies ter weerszijden van den bsrg Cornilet het doel. Tusscken Cornilet en een punt ten Z. van Bsine warden verschillende Suitsohe linies vermeestsrd. Be terreinwinst strekte zich uit ter diepte van 600 tot 1000 M. Ook ton N. van de N.O. helling van den Kont Haut brachten de Franschen hun front vooruit. Hier vorderden zy tot aan den weg Maury-Moron killers. Bij dezen eenen aanval is het voor' loopig weer gebleven. Althans ging volgens het bericht van 1 Mei in Champagne de nacht kalm voorbij. In do gevochten op den SOen werden 4GO Duitschers gevangen genomen. Be berichten maken verder melding van hei afslaan vau zwakke Duitache aanvallen ten Z. van Gobain en in de streek van Hurtobisse. Van Buitsehe zijde komen uitvoe rige berichten over deze gevechten. Naar hei oflicleele legerbericht van 1 Mei aangeeft, liep de aanval tus- schon Proanes en Auberive totaal op een mislukking uit. Ka harden, heen en weer golvenden stijjd werd de aauvallar met zware verliezen terug geworpen. Ie Buitsehe troepen bleven in het volle bazit hunner stellingen. Eveneens mislukte een later ten Z. van Noroy ondernomen aanval. Overigens geen gebeurtenissen van belang. In verschillende Duitache berichten worden tal van bijzonderheden ge geven over de uiterst zware verliezen der Franschen en Engclsehen. Bij de korten tijd geleden ondernomen poging om bij Reirna door te breken, zouden geheele divisies zoodanig g9haveud zijn, dat het overschot achter het front moest worden gebracht, en nieuwe troepen de plaatsen moesten innemen. Ook bij de laatste aanvallen leden de in ge sloten formatie aan vallende Fransehen ontzettende verliezen. In den eersten stormleop waren de Franschen erin geslaagd den Mout Haut to vermees teren. Door een tegenaanval slaagden d.e öuüschers er evenwel ia hunne oude stollingen weder te bezetten. Bszo tegenaanval werd tot veorbjj dè eigen stellingen voortgezet. De rust die thans aan het Bngelsche frontr heerscht, wordt In de Duitache berichten toegeschreven aan de zware verliezen die de Engslschen ia de jongste gevechten hebben geleden. Na de hevige gevechten om de derpen Gavrello en Arleux, vormde het dorp Oppy het brandpunt van den strijd. Viermaal herhaalden de Engelsehen hun stormloop, dech evenveel keoren werden zij met de zwaarste verliezen teruggedreven. Hetzelfde lot trof de -meermalen herhaalde aanvallen bij Roeux. Van de overige fronten worden geen gebeurtenissen van belang gemeld. Aan het Italiaanse h-Oosten- r ij k s c h e zoowel als aan hat O o t e- 1 y k front neemt de actie der artille rie toe. Tot nog toe hadden eren- wel geen groote in fanterie-gevechten plaats. Da duikboot- an mljnoorlog. Naar uit Brontheim wordt gemeld, ls het Russische stoomschip Olga Arido (2400 ton), van New-Caatle op weg naar Kolla met een lading kolen, door een duikboot In den grond ge boord. Naar ie kapitein van het stoom schip mededeelde was het een onder zeeër van de nieuwste soort, en waren IS duikbooten tussehen de Keordkaap en Moermankust aan het werk. Volgens een bericht uit Ohristiania werdem 4 zeilschepen en t stoom schepen, allo van Noorache nationali teit, in don grond geboord. 13 van de opvarenden van deze schepen worden vermist. Ds resultaten vin dan dulkbootaioerlo|. Se mededcelingen van den Buit- sehan staatssecretaris von Helffevich in de hoofdcommissie van den Rijks dag gedaan, worden deor Archibald Hurd, den mariae deskundige van de Daily Tel." tegeagesproken, H| zegt De Duitschers esfenen de duikboot zeer oo ver ij uit als „hot beste en eenige middel om een snel en zegevierend einde aaa den oorlog te makea", maar gebruiken daarbij in keele berekening leugens. Zij verkleinen het aantel in den grond geboorde en overdrijven hun buit aan schepen van delngel- achen en de geallieerden, ten einde het Duitache verzet aan te moedigen.. Ofschoon niets stellige medegedeeld kan worden staat boven eiken twijfel vast, dat de vijand ten gevelge van oaze effensieve maatregelen zwaro verliezen aanduikboeten heeft geledon en nog lijdt. Bit aantal neemt tos. Helferlch heeft In den Rijksdag verklaard, dat wij in Februari en Maart een millioen to» aan scheeps- ruimte verloren hebben. Ssze mede- deeling bewijst, hoe weinig de Buit- achers weten van het werk van hun duikbooten, van welke er vele nooit terugkeeren, en van hun mijnen. Hun methode komt hierop neer dat zij de getallen met ongeveer een vast gemiddeld van 40 pet., soms zelfs met 60 pet. overdrijven, on de neiging bestaat om in die overdrijving nog verder te gaan. Men moet zich hoeden om de Duitache beweringen voor goade- munt aan te nemen en zich herinneren dat zij ten doel hebben het vertrouwen inBuitsehland zelf staande te houden, dat tegen- Ingecendsn msderfeeling. In varaahlllande prljian •n dessins, bij Spoorstraat. 11=11 over. een toestand staat die een ondor- gang op maritiem, militair, finan- tieel, diplomatiek en commercieel gebied doet voorzien. Be laatste opgaaf van de admirali teit, waaruit bleek dat de vijand in een enkele week 66 Engelsehe sche pen in den grond had geboord, heeft op in het oog loopende wijze de aan dacht op het vraagstuk van den oorlog gericht. Be natie is herinnerd aan haar afhankelijkheid van de macht ter zee en het is begrijpelijk dat men zich met bezorgdheid heeft afgevraagd, of deze zeemacht als verdedigend en als aanvallend wapen beide zoe goed mogelijk gebruikt wordt. Het zou een dwaling zijn om te onderateiïen, dat de vijand voer zijn zeeroof geen duren prijs betaalt. Be uitkomsten zijn in de laatste dagen bemoedigend geweest, maar die prijs zal nog hoogor worden, wanneer de plannen, dia thans in voorbereiding zijn, vruchten zullen dragen. Uit Duitsehland. In de Rijksdegcommissie voor de ievensmiddelanvoorziening heeft Ba- tocki, de voorzitter van don betrokken dienst, behalve wat een telegram in een der laatste ochtendbladen van de ,N. Rott. Ort." he8ft gemeld, gezegd, dat do invoer uit Roemenië nu heugeiykerwyze begint en de verwach tingen t9 boven gaat. Be hoeveelheid is echter naar verhouding gering. Se kosteloeze afgifte van een groote hoeveelheid leeftocht voor de; zgn. Hindenburg-gave heeft de prijzen gedrukt. Hetsp»k uit Nederland wordt erg duur en jaagt de gemiddelde prfizen op. Er ziju nog al wat aard appelen bedorven, daar de hoopen wederrechtelijk geopend zijn, zoodat de vorst daar kon binnendringen. Be aardappelvoorraden zijn grooter dan verwaeht werd. Amarika sn da nautralen. Be Daily Tclegraph zoowel als de Morning Pest ontvingen uitWashin- ton berichten omtrent do regeling van den uitvoer uit de Verc-8nigde Staten. Indien deze berichten waar heid bevatten ziet bet er voor de Europsesche neutralen al heel slecht uit. Naar do „Daily Tel." verneemt, hebben de gezanten der onzijdige mogendheden den Amerlkaaüschen minister van Buitenlaudsche zaken in verband met de voorgestelde be perking van den uitvoer een bezeek gebracht. Zij hebben daarbij gewezen op het gebrek aan voedsel dat in die lauden zou ontstaan, wanneer Amerika den uitvoer ging beperken eu Engeland ken op rantsoen zou stellen. Verder betoogden zij dat do neutrale landen hun overeenkomsten mot Engeland steeds nagekomen ware». Het departement vau buitenland- sche zaken heeft deze kwestie in nauwkeurige overweging genomen, in overleg met ds Engelsehe ea do Fransche missies. Be positie van de Amerikaanse!!® regecring ia eenvou dig. Z| voelt, dat z(j do mereele verplichting heeft het onzijdige Europa te voeden wanneer dit gedaan kan worden zonder geTRar datBuitsehlsnd er door geba&t wordt. Be regeering laat zieh niet door sympathie lelden evenmin zal zij den invloed onder- gaau van een pathetisch beroep. Volgens de Morning Pest zal de regeling van den uitvoer zeker aan genomen worden. Bit zal volgens dat blad beteekenen, dat voor de geallieerden duizenden tonnen voedsel beschikbaar zullen komen, die anders naar de neutrale lauden zouden werden uitgevoerd. Da canfarantla ta Stockholm. Volgens het Partjsche „Journal du Peuple" zijn de volmachten der Meder- landscho afgevaardigden naar de socialistische conferentie t« Stockholm zeer beperkt, doordat Huysmans uit naam van het internationale bureau tegen het beleggen van de conferentie verxet beeft aangeteekend. Niettemin is bi) naar Stockholm gegaan om zich te vergewissen, of de toestand zieh In «en nieuwe richting zal ont wikkelen. Iuderdaad schijnt de zgn. Zimmerwald-richting daar de eerste viool te willen spelen. Daarom zou men volgens het Parijsche blad over wegen, om hot denkbeeld van één conferentie te laten varen en wellicht in plaats daarvan den uitweg te kiezen, dat de Kederlandsche groep c. q. met bijstand van Huyamans, met de nationale afdeelingen afzon derlijke besprekingen zal houden. Wat den Belg Huysmans aangaat, zij herinnerd aan het besluit der Belgische socialisten, tot nader order niet aan een conferentie deel te willen nemen, Jwaar in de sociaaldemocra tische meerderheidspartij uit Duitseh land vertegenwoordigd is. Ds Engelsehe Roordzee-variperrlag. Ten derden male heeft Engeland verandering gebracht in zijn ver sperring van de Noordzee. Naar de Noorache regeering den 26en April aan de Noorsche pers mededeelde heeft de Engelsehe regee ring bepaald, dat van 3 Mri af als gevaarlijke zene zal gelden al wat er, de territoriale wateren van Neder land en Denemarken uitgezonderd, ligt ten Zuiden en Oosten van een lijn getrokken paralel met 66' NB. en gaande over de volgende punten: 66 NB. 6 OL. - 14.46 NB. 4.30 OL. - 63.16 NB. 4.30 OL. - 63 28 NB. 5.1 OL. - 63.25 NB. 5.6»/» O.L., en vandaar Oostwaarts langs den Ne- derlandsche territoriale grens. D« verandering komt hierop neer, dat het versperde gebied in het Zuidwesten een stuk Westwaarts en Zuidwaarts wordt uitgebreid. Be open vaargeul tussehen de Eag9lsche en do Buitsehe zone wordt aua nauwer. Doar aan Zeppelin opgebracht. Do vorige week meldde een Wolff telegram, dat de Noorache bark „Royal", met eene lading mijuhout op weg naar West Hartlepool, door een luchtschip aangehouden en ver volgens door eene prijsbemanning naar eene Buitsehe haven was op gebracht. De bemanning van een IJmuider stoomtrawler is van deze aanhouding getuige geweest. Bedoelde trawler was in den namiddag van 23 April bjj de Tarbotbank aan het visschen, toen men een groote bark, welke thans is gebleken de „Boyal" tezijD, voor den wind zag naderen. E?6d later kwam er ook een Zeppelen in het zicht, die rondkruiste en eenige malen zoowel over den trawler als over de bark hosnkoerate om zich van den aard der schepen te over tuigen. Waarschijnlijk ontdekten de Duit schers toen, dat het zeilschip mijn- hout geladen had en dus contrabande vervoerde, zoodat hot een goede oorlogsbuit bleek te zijn. Na nog eenige malen heen en weer te zijn gevaren daalde do Zeppelin als een meeuw op het water. Vanaf don trawler zag men duidelijk een scüeeps- boot met marinesehepelingen naar de bark roeien, die even daarna in de richting van de Duitache kust werd geleid. Hst luohtsehip steeg vervolgons weer op en verdween zonder den trawler te moeion. Een lawine. Uit Bern wordt aan do „Voss. Ztg." geEeind, dat Zondag om 6 uur een trein bij Davos door een geweldige lawine werd bedolven. Het ongeluk had volgens Zwit- sersehe bladen te Hochwald plaats. Be trein die door een van de Brus&tseha neerstortende lawine werd getroffen bestond uit een locomotief, drie passagiorawagens en 6en goederenwagen. Be twee ach terste wagens werden 30 M. uit hst spoor geworpen, de andere twee be dolven. Er zijn acht dooden onder de wrak- hoop van den trein vandaan gehaald. Misschien liggen er echter nog meer onder de sneeuw, ©e machinist van den trein wordt vermist. lft0Mond*n mededeling. BINNENLAND. Da scheepvaart. Ofschoon er wel verbetering is ge komen in do vaart op Amerika, blijft er, naar de N. Rott. verneemt, nog groote onzekerheid heerschen. En het gaat dan ook volstrekt niet altijd vlot. Welke regelen er gelden bij de beslissing omtrent het al of niet uit klaren van de graanschepen te Hsli- fax, ia hier, naar het schijnt onbe kend; men weet geen regel te ont dekken. Zoo ia b.v, de Schieland, die reeds op 21 April te Halifax is bin- nengeloopen, er nog ateeda niet in kunnen slagen, uitkl&ring te verkrij gen, om de reis naar Nederland te vervolgen. Daarentegen ia de Cornelis, die later dan de Schieland te Halifsx ia binnengekomen, reeds weer vqn- daar vertrokken, en op weg naar ons land. Passagiers uit Engeland. De mailboot „Zeeland" ia Binsilag te Vlisaingen aangekomen met 100 passagiers, onder wie de passagiers van de „örotius", die drie maanden in Engeland aan boord hebben ver toefd. Onder hon was de vice admiraal Pink©, voormalig commandant dor zeemacht in Indie, en enkele andere officierenverder de bemanning van het stoomschip „Coda", dat 14 weken geleden getorpedeerd werd. Zij ver toefden te Londen in het zeemanshuis, waar velen nog op vertrek wachten. Te Southwold werden passagiers en bagage met vier marine-trawlers aan boord gebracht. Er warden slechts twee postzakken van boord gedragen. Naar gemeld wordt, werd de boot van de „Zsoland" op een gedeelte van haar reis naar Engeland dóór zes Buitsehe torpedobooten vergezeld. Heden vertrekt de „Zeeland" weer naar Engeland. Meer veiligheid voar da bemanning. Naar aanleiding van bet gebeurde met de bemanning van den stoom- treiler Tres Frates, die twee etmalen in een roeiboot heeft moeten door brengen, hubben, na een bespreking tussehen de Vereeniging van Reeders, d© zeeliedenvereeniging Tolharding en den Algem. Nederl. Zeemansbond te IJmuiden, de reeders toegezegd, dat de reddingboot©» der atoomtreilers van zeiltuig zullen worden voorzien. Da bomaanslag op Zlarikzeo. Etn deel dor bevolking heeft den nacht van Maandag op Dinsdag wa kend en op straat doorgebracht. Op ds haven stond een dichte volks massa naar het nachtelijk luchtruim te turen en inderdaad nam men weer vliegtuigen waar, waarvan het aantal echter zeer verschillend wordt opge geven. Deze waren op verren afstand, vermoedelijk aan de Vlaamsche kust en schenen in een hevig gevecht gewikkeld, althans het vuren word gehoord en ook waargenomen. Wat de schade betreft, die door do bommen veroorzaakt is, deze wordt op f 100,000 geraamd. Het aantal woningen, door de bommen vernield of zeer ernstig beschadigd, bedraagt omstreeks veertig, terwijl vijftig buizen, min of meer beschadigd IReuzansortairlog 0 Pluche, Moquette, Velvet. Spoorstraat. Yermeld mag nog worden, dat ook de militairen zich dapper geweerd hebban. Hit de woning, die naast de in vlammen opgegane pakhuizen ge itgen is en die op het punt van instorten stond, werden door eenige sergeanten en een soldaat twee zeer bejaarde vrouwen gered. In de puin- hoepen van het door e«n bom ver nielde huis van het omgekomen echtpaar Leydekker werden gelds waardige papieren tet een bedrag van tweeduizend gulden gevonden. Men meldt dat er Dinsdagnacht drie vliegtuigen boven Flakkee hebben gezweefd. Vooral boven de groenten- drogery van den heer J. C. de Gast te Sommelsdijk, welke 's nachts geheel eleetri8ch is verlicht, hebben zij zich opgehouden. Van waar ze gekomen wareD, is niet vastgesteld. Z\j ver dwenen langs de kust in Z.W. richting. Da aardbeving op Bali. By het departement van Koloniën is ontvangen een telegram van den gouverneur generaal, waaruit blijkt, dat de resident van Bali en Lombok aan delndisehe Regeering de volgende eindcijfers heeft gemeld omtrent de in Januari j.1. plaats gehad hebbende aardbeving op Bali: 1368 personen gedood en vermist1060 personen gewond64000 woningen en 10000 rijstschuren verwoest; geldelijke scha de totaal 1 h l1/, millioen gulden. Petrolaum. Naar men verneemt heeft de „Tee- wy zingscommisaio" voor de petroleum een zoodanige regeling getroffen, dat verschillende industrieën voor wie petroleum onontbeerlijk is voort gang kunnen hebbea. Aangezien de aanvoer geheel stil slaat, valt op distributie aan particu lieren voorloopig niet te rekenen. 1 Mei-viering. Op verschillende plaatsen in ons land zijn op den eersten Mei demon straties gehouden door de sociaal de mocratische arbeid»rsparty en de re volutionair-socialistische en anarchis tische groepen. Zoo hield to Amsterdam de heer Wijnkoop (S. B. P.) een rede, waarin hij de conferentie te Stockholm een parade noemde. Troelstra werkt aan den vrede uit angst voor de komende revolutie, zeide hij. Maar de revolutie in Buitschland komt, dat bewijzen de „gedisciplineerde" stakiugon. Voor het Revolutionair Socialistisch Comité spraken in de Beurs Yoor den Diamanthandel de heeren B.- Lan- sink Jr. en ds. Schermerhorn. De eerste constateerde, dat de eenigo ma nier om den oorlog te voorkomen de algemeene werkstaking is. Bezo jaren vau oerlog hebben geleerd, dat de arbeiders van niemand anders iets te hopen hebben d&n van zichzelf. ©ok ds. Scbermerhom sprak in gelijken geest. Van de E. B. A. P. demonstreerden circa 10.000 personen. Het voorbij trekken duurde ruim een half uur. In Bellevue aprak de wethouder van Amsterdam ds heer F. M. Wibaut, Beza herdacht de lussischa revolutie en ontwikkelde de grondslagen voor een duurzamen vrede, zooals de soc. dem. die voorstaat, en wees op de pogingen, thans te Stockholm in het werk gesteld. In Rotterdam een druk bezochtte middagvergadering, gevolgd dooreen opteeht, Be heer A. B, Heykoop voer de het woord. Verschillende Russen en Balgen, die in den tuin van den Btele waren bijeengekomen, werden door Mej. Mart. G. Kramers in 't Frausch en Duitsch toegesproken. Ook het Rev. Soc. Com. demonstreer de. Voor de avondbijeenkomBten was de belangstelling groot, ook van de revolutionairen. O. a. sprak daar mevr. Roland-Holst. Mr. Sannes, lid van de Tweede Kamer, hield in den Haag de ge bruikelijke redo. Een atraatbetooging had plaais sonder meiden ten. Behalve Domela Nieuwenhuis anmevr. Reland- Holat voerden een lid van de depu tatie „Isiië "Weerbaar" en do Sari kat Islam, alsmede de banneling Boewardi Soerjaningrat het woord ep de byeenkomst der revolutionairen. Oek te Utrecht en Zaandam had den betoogingea plaats. Ze liepen uitstekend van stapel en lokten, doer het-fraaie weder, veel publiek. Ontaarde moeder. Door de marechaussée uit Venlo werd onder Grubbenvorst een vrouw aangehouden, die getracht had haar kind te verdrinken. Vermoedelijk door oneenigheid met haar man en om zieh op d6zen te wreken had ze baar 6 jarig zoon!je een koord.om den hals gedaan en daaraan een dikken steen bevestigd, waarop zy zich met haar Blachtoffer naar de Maas begaf. Daar waren evenwel eenige personen aan het werk, die het booze opzet za gen en door onmiddellijk toe te schie ten erger wisten te voorkomen. Ze ontdeden de kleine onmiddellijk van het om den hals bevestigde touw en wisten daarmee het ventje te redden. De vrouw is door de marechaussé aangehouden en naar de gevangenis i te Roermond overgebracht. Eid drama. In een woning in de Van de Velde- atraat no. 88 te 's-Gravenhage werd Dinsdagochtend 8£ uur een lindes- drama afgespeeld. Een 28 jarig meisje, wonende op kamers in genoemd per ceel, had verkeering gehad met een 36 jarigen coupeur, wonende te Rotter dam. Het meisje had die verkeering afgemaakt en naar aanleiding daarvan was de man haar hedenochtend komen opzoeken. Hij werd in de woning bij haar binnengelaten en heeft toen na een woordenwisseling vier revolver schoten op het meisje gelost, waarvan één haar trof in 't hoofd ter hoogte van don slaap. Zij is in vrij ernatigen toestand in het Gemeenteziekenhuis opgenomen. De dader meldde zich zelf aan het politiebureau aan. PLAATSELIJK NIEUWS. De Bameente-Arbeidsbeurs. Het jaarverslag over 1910 van de Gemeente Arbeidsbeurs geeft aan, dat aanbiedingen van werknemers in kwamen tot een aant&l van 219, terwijl 126 aanvragen van patroons om personeel werden geboekt. Door bemiddeling van de Beurs konden 44 plaatsingen worden be werkstelligd. Dat is vooreen gemeente vau 30000 inwoners niet veel, maar de verhoudingen in onze ge meente in aanmerking genomen, is het ook niet weinig te noemen. Het verslag somt de bezwaren op, welke de arbeidsbemiddeling over het algemeen in onze gemeente heeft te overwinnen op en zegt: „De arbeidsbemiddeling is iets nieuws en de eigenaardige verhou dingen op de arbeidsmarkt in onze gomeente, gevoegd by de soms zeer byzondere opvattingen omtrent dit vraagstuk by de bevolking, bemoei- lyken den arbeid er voor wel eenig- zins, maar ondanks dat, heeft de arbeidsbemiddeling ook hier een toekomst". Volkomen waarl Men kan een instelling als deze, die voortkomt uit de maatschappe- ïyke verhoudingen, niet op den duur negeeren. Trouwens, de tegenstanders zien dat alreeds in. Het kost zoo weinig meeite en het brengt totaal geon onkosten mee; wanneer een arbeider werk zoekt, zich even aan te melden by de Beurs. Evenmin als het voor een patroon moeite ia, om zich by het zoeken naar personeel, even aan de Beurs te vergewissen of er voor hem bruikbare arbeiders staan ingeschreven. Het feit, dat herhaalde malen door de Beurs tot tevredenheid van beide partyen bemiddeling werd verleend, bewijst, dat men aan deze instelling zeer goed kan slagen in z'n keuze. In de maand Januari kwamen aanvragen in van werkgevers voor 7 werkkrachten, terwijl er 18 aan biedingen van arbeiders waren. Er werden 6 plaatsingen bewerkstelligd. In Februari kwamen van werk gevers in 6 aanvragen, van arbeiders 81 aanbiedingen. Plaatsingen 6. In Maart kwamen 16 aanvragen van patroons in, terwijl van werk nemers 42 aanbiedingen inkwamen. Er kwamen ook toen 6 plaatsingen tot stand. Zoodat, al gaat het niet hard, toch by het vorig jaar vergeleken, wel meerdere animo in de Beurs te con- stiiteeren valt. Rljksnormaallsssen. Vitslag van de overgangsexamens. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse A. de Broekert, J. P. Mol, W.Nie- man, L. Smelick, G. Steegers, J. Wessel, Potronella Dunk, Marie Duin- kor, Johanna Maas, Hendrica Prasa, Philippine Swart, Catharina Verheya. Van de 2e naar de 8e klasse: J. H. ten Broek, B. Boon, S. Denker, J. Kuiper, E. Ligteringen, M. Quant, J. Speur, P. Uipkes, Jsannette H. v. Buuren, Simonette J. BruiD, Elisabeth Beelder, Jetsche Houben, Sophia Msas, Guurtjo Noot, Elisabeth v. d. Ploeg, Maria Rykeboer, Elisabeth Schol, Catharina van Zoonen. Niet bevorderd 2. Van de le naar de 2e klasse J. Antheunissen, T. Bakker, H. ter Burg, H. v. Eekeren, R. Gravemaker, A. J. Hoogvorst, H. Landman, W. J. Veth, J. H. Zyp, Geertruida Colpa, Hilda 0. Buyne, Antonia Kersten, Elisabeth Plooy, Froufeje J. Reitsma, Everdina Schild, Guurije Spaander. Niet bevorderd 2. Van de le naar de 2e afdeeling van de voorbereidende klasse G. Duinker, 3. Erkolens, C. Th. Mahieu, F. J. Mol, 0. Schillemans, Jannie Biersteker, Trijntje Blaauboer, Johanna Dibbetz, Dirkje C. Dogger, Simonette van És, Annetta Grave maker, Anna M. Kuiper, Elisabeth van Marle, Jacoba P. Tjalsma, The- reaia F. Torré, Agatha N. Verfaille. Uit b«t Politierapport. Uit een bergplaats in de Graven straat is ten nadeelo van een be woner van de Spoorstraat 180 L. benzine ontvreemd. De winkelier V. alhier ia wegens overtreding der Bistributiewet door de Rechtbank te Alkmaar tot f 25. - boete, subsidiair 5 dagen hechtenis veroordeeld. MARINE. (Bevorderingen). Ingezonden mededeellng. Met Ingang Tan 1 Maart 1117 Xorporaalteipedomaker 2. Kerkhoven Met Ingang Tan SI Maart 161T Matrooshofmeester I. W. Bshmjjs Stokerolieman 8. Doolder T. Tan Robbqd Mot 10 April 1917: Matroosbottelier J. 2. van dor Waal Matroos der le klasse J. D. van der Kamp Matrooaziekonverpleger I, de Haas Matroosschrjjvor L. A. RdQnders Matroos der le klasse O. J. van Meors Matroos der Se klasse B. Heesterman Halrooskok J. H. Korendijk Met 1 Mei 1917: Sergeantbotteller W. Waalwijk Sergoantzlekeaverpleger 2. A. van £(jk K. 2. Scheffer Schrjj vermajoor A. van der Hage J. H. Hoeve C. Soetermeer J. Stadtman Sergeantschrijver D. Paats Sergeant der marlnlors H. 8telk Kwartiermeester J. Kl*e|sen Korporaalbotteiler S. H. Huia Kerporaalslekenverpleger A. B. van Beek A. A. Oroeneveld Korporaalschrijver J. LabuiJere Korperaalkok H. van Klolon Korporaal der mariniers J. Genls tot «orgeanttorpedomaker. tot korporaalbottolior. matroosbottelier. kerporaalziekenverpleger. korporaalschrijver. matroosschrijver. korporaalkok. schrijvermajoor, sergeantnaajoor der mariniers bootsman, sergeantbotteller. ■ergeantaiekenverpleger. sergeantechrëvor. aergeantkok. sergeant der mariniers. Maandagnamiddag tussehen 12 en 1 ure is het rijwiel van den opzichter by den Rykswaterstaat B., hetwelk tegen de Directiekeet aan paal 4 stond, door een onbevoegde med«- genomen. Maandag namiddag is op telefo nisch verzoek van de politie alhier in het Gerechtsgebouw te Alkmaar, alwaar hy voor eene andere zaak moest verschijnen, door de politie te Alkmaar gearresteerd de koetsiers- knecht A. N., die verdacht werd in den voorafgaanden nacht S en 8 kip pen ten nadeele van bewoners van de Stèengracht en de Stakman Bosschestraat alhier te hebben ge stolen. De bewuste doode kippen, die hij te Alkmaar wilde verkoopen, wer den in een koffertje in zfln bezit ge vonden. N. word met de kippen door de Alkmaarache Politie naar hier over gebracht en in arrest gesteld. Sedert Maandagavond werden door een bewoner van de Comelis Dite- straat, 2 kinderen, een meisje en een jongen, van 11 en 6 jaar, ver mist. Dinsdagmorgen werden zy ter hoogte van Callantsoog aangetroffen. Zondagavond Is door jongens in de vrachtgoederenloods van de Holl. IJz. Sp. My. alhier ingebroken en een doos kwatta en eenige Ües3ehen bes sensap ontvreemd. RECTIFICATIE. Eene onduidelijkheid in ons jongste raadsverslag vereischt eenige nadere aanvulling ter voorkoming van mis verstand. Bij de interpellatie van den heer Michels ontstond eenige discussie over den werkkring van den heer Eite, den accountant van het distri butie bureau. De Toorzitter zeide, dat deze heer verantwoordeiyk was voor de administratie, waarop de heer Grünwald uiteenzette, dat zulks niet kon, omdat de werkkring van een accountant, die slechts af en toe de boeken en bescheiden komt contro- lsersn, een geheel andere iB. Zou de heer Eite aan het hoofd der admini stratie moeten staan, dan zou hy geheele dagen op het bureau m»eten zyn. Helaas gaven wij dit door de be knoptheid van ons verslag en de haast waarmee het in elkander moest worden gezet, oDjuist weer. Wy schreven n.1. De tegenwoordige aecountant con troleert slechts nu en dan de admini stratie en is dus ongeschikt geregeld aan 't hoofd te staan. Het is duideiyk, dat dit een ver keerden indruk W6kt bij den lezer. Wy haasten ons dan ook de juiste bedoeling van''s heeren Grttnwalds woorden weertegeven. Ruim honderd dessins. Spoorstraat. Welk een felle campagne is er niet tegen minister Poathuma gevoerd. Eu toen hy de gelegenheid kreeg zich in de Kamer te verantwoorden, was er wel niemand der Kamerleden, die zyn critiek vol durfde houden. Allen beseften volkomen de geweldige, on dankbare taak van een tegenwoordi- gen minister van Volksvoeding. De aanmerkingen op de plaatseiyke distributie betroffen voornamelijk de inrichting. Het bedrijf was destijds te klein opgezet, en nu de lyst niet meer voor het geheel jaste, werd deze tel kens, door kleine stukjes in te voe gen, uitgebroid. Dat wreekt zich, en verschillende leden wilden een onder directeur aangesteld zien, welke den heer Verstegen, die uit den aard van zyn werkkring veel afwezig is, kan vervangen. Zelfs wilde de heer GrGn- wald het bedryf streng zakeiyk in richten met aan elk onderdeel een bedryfaschef. Zeker, dit is de ideale toestand, maar zoo'n ideaal zou een massa geld kosten. De voorzitter moest van al die hoofden noch ook van een onder-directeur, niets hebben. „Ons bedryf ia niet streng zakeiyk", zeide hy, en zoo'n onder directeur kan evenmin van alle din gen vertand hebben als de directeur. Maar de voorzitter beloofde aan 't alot toch zyn aandacht te zullen wy- den aan de kwestie van een behoor- lyk vervanger van den directeur. Gelukkig by, die den toestand phi- losoflsch kan beschouwenDie zich troosten kan met de gedachte, dat zyn klein- en achterkleinkinderen waarschjjniyk uit deze ongelukkige distributie-regeling een nuttige en zegenryke instelling zullen hebben ovorgehouden. En die tevreden zyn slechte aardappelen naar binnen werkt met de gedachte ,'t Is niet anders"! Hopen wy, dat vele onbil- ïyke kritiek, verder achterwege biyfc. Want zy verbittert slechts zonder iets goeds nlt te werken. In de raadszitting van Maandag werden verder de regelingen voor veratrekkiig van goedkoope cokes en goedkoope melk buitsn werking ge steld. Wat de cokes betreft, is er thans eene rijksregeling, zoodat de gemeente wel verplicht was, de hare in te trekken, terwyi voor de melk- regeling, die de gemeente heel wat kostte zonder dat daar een evenredig nut tegeaoverstond, getracht zal wor den eene andere te vinden door den huidigen melkprja 1 ct. te verlagen, waarby alle inwoners baat vinden. Raadsoverzicht. Sinds de heer Verstegen zelf in een openbare rede aan het publiek een en ander over de distributie verteld had, mocht men de interpel- latie-Michels in den Raad vrywel overbodig achten. Toch heeft zy nog haar nut gehad, in zoover, dat er over het bedryf eens ampel werd gesproken en dat men van links en rechta eens verschillende aanmer kingen vernam. Aanmerkingen, eigeniyk moesten wy schryven opmerkingen. Want ze betroffen slechts de administratieve inrichting van het bedryf en al het andere onvoldoende voorraden, slechte distributie, e. d., is geenszins te wyten aan hst Bureau hier, maar aan de Centrale distributie in den Haag. De burgemeester las de eene brief na den anderen voor, doorhem verzonden aan het Ryks Distributie kantoor of aan een ander kantoor, en wij kunnen den lezer verzekeren, dat daarin met kracht en klem werd aangedrongen op toezending van verschillende artikelen. Maar wy gelooven, dat de Burgemeester den spijker op den kop sloeg, toen by op zeker oogenblik opmerkte, dat er steeds klachten zullen blijven, zoo lang de voorraden onvoldoende zyn, en dat ze als met tooverslag zullen ophouden als er weer overvloed is. Zóó is het. Het ia deze ellendige tijd, die al deze misère veroorzaakt. En, zooals de heer Verstegen het reeds in zyn rede uiteengezet had, men stond, toen al die ellende begon, eenvoudig voor het feit, dat ingegrepen moest worden; over een systeem of eene inrichting te redeneeren, ontbrak de tyd: gehandeld moest er worden om den dwingenden nood te lenigen. En zoo ontstond de distributie, zy groeide vanzelf, en evenzeer spreekt het vanzelf, dat zy fouten had en heeft. En vooral in een Centraal kantoor als het Haagsche kwamen die fouten uit, meer nog, daar ze door het gansche land gevoeld werden, dan die van eene enkele plaats. Voetbal. Voor Zondag a.a. zijn definitief de zeer belaagryke ontmoetingen vast gesteld om de K.H.V.B.-Beker, tu3 sehen H.F.C. I en W.F.C. I. D5Z9 laatste club, hier zoo goed bekend, en spelende in de Se kl. N.V.B., zal er alles opzetten, H.F.O. een nederlaag tee te brengen en den zoo begeerden beker in bezit te nemen. Aan H.F.C. dit pogen te verijdelen en wij ver trouwen, gaaien de laatste wedstry- den, dat het een heete strijd zal werden. Wegens te verwachten grooten toB- loop wordt er een voor-verkeop der entréikaarten gehouden. Daar die aanmerkelyk lager zyn, dan op den dag van den wedstrijd, doe iedereen zijn voordeel. Be kleine verhooging der toegangs- prysen is nooduakelijk, daar op den duur de tot nog toe geldende prijzen niet zyn vol te houden, door de steeds hooger wordende onkosten der club. (Zie verder 4ê pag.) BOEKBESPREKING* Gasbezulniging. Wy ontvingen ter aankondiging een tweetal werkjes, uitgegeven door de Algem. Uitgevers Maatschappij te Amsterdam n.1.„Hoe bezuinig ik op myn Gasverbruik", geschreden door den heer D. Stavorinus, Hoofd inspecteur der Amsterdamsche Gas fabriek en „Hoe bezuinig ik op myn Electriceteitsverbruik", geschreven door Dr. W. Lulof, Directeur der Gem. Electriciteitawerken, te Amsterdam. Zooals vanzelf spreekt is voor onz9 lezers het eerstgenoemde werkje het meest van het belang. Het boekje bevat tal van goede raadgevingen en inlichtingen. Aangetoond wordt, dat byv. bij het koken meestal veel meer gas wordt verbruikt dan noodig is. Met lichtgas is dit eveneens het geval, hoewel dit dikwyis niet alleen aan den verbruikers maar ook aan den brander ligt. Op duideiyke wijze worden inlichtingen gegeven op welko wyze men deze verspilling kan voor komen. De prya der boek]e3 is 16 cent.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1