HELDERSCHECOURANT OE OORLOG. No. 4773 DINSDA6 8 MEI 1817 45« JAARGANG Op pagina 4 van dit blad Is opgenoman 1. Uit'dan omtrak. 2. Feuilleton enz. Da legarbarlchten van 5 en 6 Mal. Tan het W e s t e 1 y k front. In ons vorig nummer deelden wy onder laatste berichten nog een en ander mede over een nieuwen aanval Oer Franschen by Craonne. Deze plaats werd door h6n vermeesterd, benevens verschillende, steunpunten ten N. en ten O. daarvan. 160 man werden gevangen genomen. Ook ten N.W. van Reims werd een succes behaald. Over een front van 4 K.M. werd de eerste Duitsche linia ver meesterd, waarbij 600 man gevangen genomen werden. Het communiqué van don Ben maakt melding van hevige tegenaan vallen der Duitschers die evenwel alle afgeslagen werden. Hierby werden 225 man genomen, w.o, 9 officieren. Esn Buiteche aanval ten Z. van Berry au Bac werd eveneens gefnuikt. Evenzoo verliepen de vijandelijke aanvallen ten N. van Reims en by d8n Mont Cornilet. Op beide plaateen werden gevangenen gemaakt, waar door het totaal «teeg tot meer dan 1000 man. Naar het bericht van 6 Mei aan geeft zetten de Franschen hunne aanvallen voort. Be bres in de Hindenburg-!iDie werd van 8 tot 6 K.M. Op het N. deel van het plateau van Craonne werd een belangrijk deel van een vooruitspringenden hoek in de Buitscha linie bszet. Verder Oos- teiyk werden de Duitsche verdedi gingswerken langs den Chemin des Dames omvergeworpen. Hetgebeele, door den vyand krachtig versterkte plateau werd genomen. Het aantal op 5 Mei gemaakte gevangenen steeg tot 4500, w.o. 120 officieren. Het door de Franschen behaalde succes, ia vergeleken met de vorde ringen by den eersten aanval slechts gering. Echter schept het de moge lijkheid tot belangrijke operaties. Vanaf dön heuvelrug van Chemin den Dames, beheerschen zy thans de streek van Laon en het dal van de Ailatte. Het succes by Reims heeft tengevolge dat de stad hoe laDger hoo meer buiten het bereik der Duit sche vuurmonden komt liggen. De vermeestering van de Duitsche stel lingen by Craonne betevkent dat een der ergste hinderpalen In deze streek uit den weg geruimd is. VolgeaahetEngelsche communiqué van den Bon werden vorderingen gemaakt ten N. van Havrincourt. De nieuwe stellingen der Engelschen in de Hindenburg-linie werden zonder succes door de Duitschers aangevallen. Later ondernamen de Duitschers nog aanvallen in de streek van Bullecourt en tegen de hoogten van Le Vergnier, doch dezè mislukten eveneens. Het Duitsche legerbericht van den 5=n geeft aan, dat na de mislukte aanvallen der Engelschen alleen by Bullecourt zich nog infanteriegevech- ten ontwikkelden. Ia gesloten ge lederen vielen zij ter weerzijden van het dorp aan, doch zy werden met zware verliezen teruggeworpen. Bij Löns en le Fresney werden zwakkere aanvallen tot mislukking gebracht. Het aantal gevangenen steeg tot lOoffl eieren en 1225 man. Het aantal ver overde machinegeweren bedroeg b5. Aan het Aisne front werd do artillerieBtrljd met kracht voortgezet, hetgeen werd gevolgd door krachtige aanvallen der Franschen by Craonne en Brimont. Tusschsn de Aisne en Brimont liepen 4 aanvallen op niets uit. Ten O. van Luncville drongen de Franschen in de Duitsche stellingen door. Zy werden evenwel door een tegenaanval weder verdreven, en ver loren hierby 600 man aan gevange nen. Ook by Nauroy mislukten Franschen aanvallen Hier werden 100 man gevangen genomen. Volgens het legerbericht van den 6en waren by den Winterberg (ten W. van Craonne), nieuwe gevechten aan den gang. Ohrevreux werd piet door de Franschen bezet. Deze plaats is nog steeds door Duitsche troepen bezet. Van het O o s t e 1 y k front. Naar van Russische zijde wordt gemeld, gingen de Duitschers in de. streek vau Kedzi Vazarhely, in de streek van Monestlrka en Kasjinoel tot het offensief over. Be vyandeiyke afdeeliogen werden evenwel terug geworpen. Van het Italiaansehe front wordt gemeld, dat de Oosten rykers een aanval ondernamen tegen de Ita- liaanscho stellingen op den Dosse Faiti. Zy werden echter met gevoeli ge verliezen teruggeslagen. Van Oostenrljksche zyde wordt nog melding gemaakt van een overval der Italiaanscha stellingen in de streek vau Görz, waarby een officier en 40 man gevangen genomen werden. Volgens een Russisch bericht om trent de gevechten aan het Rus- sisch-Turksche front, werden als gevolg van strategische overwe gingen de Russische stellingen naar achteren verlegd, waardoor de plaat een Moesj en Ognot werden ontruimd. Moesj werd reeds door de Turken bezet. De duikboot- en mljnoorlog. Van Duitsche zyde wordt gemeld, dat gedurende de laatste dagen 18 kocpvaardyschepen, te zamen meten de 56.000 ton, in den grond werden geboord. 8 hiervan met een inhoud van 24.500 ton werden in bet Kanaal tot zinken gebracht. Naar Tidens Tegn verneemt heeft het Russische stoomschip Olga, 2400 ton, met steenkolen van Eageland naar Kola, dat den 28en April in de Noordeiyke IJszee, 80 myi ten Noord westen van de Noordkaap in den grond is geboord, anderhalf uur lang de Duitsche duikboot siag geleverd, Het kanon of de kanonnen aan boord van de Olga werden bediend door twee Engelschen. Voor het overige bestond de bemanning uit Bussen. Boor granaatschoten van do duikboot zyn de kok en een vrouw op de Olga gedood. De overige 21 leden der be manning hebben zich in twee booten kunnen redden. Da revolutie In Rusland. Hoe het eigenlijk in Rusland op het oogenblik toegaat, is niet met zekerheid te zeggen. Het bericht om trent de demonstraties der soldaten te Petrograd, waarby het aftreden vau Miljoekcf werd geöischt, wijst erop, dat de tegen de voorloopige regeering gekante strooming vrij sterk is. Ea naar te Londen ontvangen berichten melden, liepen te Petrograd geruch ten omtrent een spoedig te verwach ten aftreden van Miljoekof. Het biykt echter dat ook de sol daten onderiiDg verdeeld zyn. Althans meldt een bericht van den 5en, dat te St. Petersburg een botsing plaats had tusschen soldaten en volgelingen van Lenin, die tot de uiterste radi calen b9boort. 8000 van zyn aanhan gers, waarvan ongeveer 800 gewapend vormden een optocht, waarin banie ren werden meegedragen met op schriften als: „Weg met de regearing" „Weg met den oorlog", enz. Toen een afdeeling soldaten tusaohenbeide kwam, word door de arbeiders ge vuurd. Bij het hierop volgende gevecht vielen er dooden en werden velen gewond. Volgöns berichten uit St. Peters burg verklaart generaal Kornilof, commandant van de troepen in de stad, dat by berichten heeft ontvangen over concentratie van een groote troepenmacht aan het noordelijk deel van het Russische front. Vyandeiyke koopvaardijschepen liggen te Libau gereed om, zoodra hot ys gesmolten is, onder dekking van de vloot, troepen aan land té zetten. De landing zou wellicht Petrograd omvatten. Dientengevolge geeft hy last da troepen in het district Petrograd te reorganiseer en ten einde de hoofdstad te verdedigen. Of dit bericht werkeiyk waarheid bevat, of dat het 3lechts moot dienen om de soldaten er toe te brengen om de gegeven bevelen uit te voeren is natuurlijk nog niet te zeggen. Erg waarschyniyk blinkt echter het be richt over ds voorgenomen landing in Rusland niet. Haïti en Duitschland. Uit Port au Priuce wordt dd. 5 Mei I, dat de president van Haïti boodschap aan het parlement heeft gezonden, waarin hy verlangt, dat aan Duitschland de oorlog ver klaard zal worden. Amerika en de Neutralen. Volgens bericht uit Washington heeft de Senaat in het Epionage wets ontwerp de clausule, waarbij oen uit voerverbod wordt afgekondigd, ver vangen door een clausule, waar by de President enkel dan gemach tigd wordt om een uitvoerverbod af te kondigen, wanneer de betreffende Amerikaansche producten den vyand (zouden kunnen?) bereiken. Uit Duitschland. Ia Duitschland worden overal korp sen van oude vrijwilligers, mannen van boven de 60 jaar, opgericht, die door bemiddeliDg der militaire over heid van unifdrmen voorzien en ge oefend worden. Zy worden gebezigd vcor de bewaking van magazyoen bruggen, spoorwegen, de kust 60 de krijgsgevangenen, waardoor de thans daarmede belaste manschappen vry- komen voor het front. Hst oorlogsdosl. Minister Helffrich haeft in den Duitachen Ryksdag meegedeeld dat de rykakauselier bereid is de inter pellaties van de conservatieven en sociaal demokraten over het oorlogs doel te beantwoorden. De dag van behandeling zal hy met den voor zltter afspreken. In Duitschland dringt men er nu by de vrouwen op aan om de haren, die ze by het kammen verliezen en die, met name op het land, achteloos worden weggeworpen, op zamelen Dit haar levert nl. de ny verheid met andere bestanddeelen vermengd, een mooie stof in de plaats van andere, die niet meer tekrygen zijc.Dedryf riemen in fabrieken worden b.v. tegenwoordig voor een deel daaruit samengesteld. Geboorte en sterfto In don oorlog. Men achryft aan de „N. Rott. Ct." Het Kopenhaagsche Genootschap tot Bestudeeriug van de sociale Gs- volgen van den Oorlog, door den Ruwischen socialist A. Parvua in het leven geroepeD, geeft in zyn derde Bulletin het resultaat van eenige onderzoekingen omtrent sterfte en geboorte by het tehuis gebleven, niet direct aan den oorlog deelnemende gedeelte van de bevolking in oorlog voerende landen. Het onderzoek strekt zich slechts uit tot twee dier landen, namelijk Duitschland, bewerkt door C. Döring, en Frankrijk, door V. Pe- razitsch. Het onderzoek is echter ook hier niet volledig mogelyk geweest, by gebreke aan statistisch materiaal. Hoe onvolledig echter ook, de rich ting van de ontwikkeling en van den aard der bevolkingsverschuiving laten zich er vry duidoiyk uit opmaken Wat Duitschland betreft zag zich de bewerker, om voor het geheele Duitsche ryk de conclusies te ver- krygen, meestendeels verplicht om aan te nemeD, dat in de afzoüderiyke Duitsche Staten, die met hun statistiek ten achter waren, de bevolkingsbe weging zich op gelijke wijze ver schoven had als in die waaruit reeds de offtcieele getallen aanwezig waren. Feiteiyk is in 1914 de percenteiyke aohteruitgang van de geboorte niet grooter geweest dan in de vooraf gaande jarenzelfs voor Pruisen en Beieren, die tezamen meer dan twee derde van het totale aantal inwoners van Duitschland omvatten, was die achteruitgang van 1918 op 1915, zelfs iet of wat geringer dan die van 1912 op 1913. Reeds van April 1915 ia voor de steden boven de 16,000 inwoners een afneming van ongeveer 6 proc. - te constateeren, in Mei van dit Jaar wordt die achteruitgang nog veel De cijfers van het Bulletin strekken zich slechts uit over een bevolking van 29 mlllioen zielen, of over 29 proc. van de totale bevolking van Duitschland. De berekening is, dat er in Mei 1915 14,860 kinderen minder geboren zyn dan in dezelfde maand van het voorafgaande jaareen achteruitgang met 26} proc. Voor Baden bedroeg de achteruitgang 21.7 proc., voor Beieren 29.8 proc. Van Mei 1916 daalt do geboorte dan voortdurend, voor de tijdsruimte van 1 Mei 1915 tot einde April 1916, in vergelijking met die van 1914— '15 is het «en daling van 82.6 proc. In totaal genomen berekent de be werker voor Duitschland, dat in het ganache rijk tijdens de eerst8 89 oorlogsmaanden, van het begin van den oorlog tot einde April 1917, byua Hmillioen kinderen min der geboren zyn, dan wan neer er geen oorlog geweest zou zyn. Eenernormaantal,vooral ook wannoer men hiermee vergelijkt dat in don vroegeren Fransch Duit achen oorlog, vau April 1871 tot Februari '72, de daling van hel aantal geboorten slechts 162,000 beliep. Naast dit verlies aan menache- levens komt dan nu nog de boogere sterfte, vooral onder de zuigelingeu en in hoogere leeftijdsgroepen. De vraag in welken graad de oorlog op de sterfelijkheid van de burgerlyke be volking in Duitschland invloed heeft gehad, isnogmoeiiyk te beoordeelen, want slechts voor weinige steden en staten waren sterftetabellen aan wezig, waarin het aantal van hen die in den oorlog gevallen waren af- zonderiyk^ is aangegeven. Het best was de toeneming der sterfte nog vast te stellen bij het vrouwelijk deel van do bevolking en by het niet tot den militairen dierst opgeroepen doel van de mannoiyke bevolking. En dan bleek dat in Pruisen by het vrouweiyk geslacht in de serste vyf oorlogsmaanden (Augustus—Decsm ber '14) do sterfte 12Vs proc. grooter is geweest dan in dezelfde tijdsruimte van 1913 en wanneor men dezuige- lingeterfte hiervan aftrok, nog onge veer 10 proc. Hetzelfde bleek bij het onderzoek van do sterfte onder het manneiyk deel van de bevolking, dat buiten den militairen dier at waa gebleven, de groepen tot het 17a en vansf het 45ste jaar en hooger. Reeds 1914 toonde ouder hen, vergeleken met 1913, een toeneming van de sterfte aan met 68 pet. voor Pruisen alleen, en wel valt het grootste deel dezer stijging op do hoogste leeftyden, op de oude raaunsn, die reeds voorden oorlog niot veel weerstand meer had den. Zuigelingen, vrouwen en oude mannen worden dus door den oorlog en zyn gevolgen in het land zelf bet meest aangetast. Nog meer dan Duitschland moot Frankryk onder dezen oorlog lyden, wat zijn bevolkingsbeweging aangaat ook in die gedeelten van het land die niet onmiddellijk in de oorlogs zone liggen. Het materiaal voor Frank rijk waa nog spaarzamer dan dat voor Duitschland; slechts Parijs eu oen aantal grootero steden hebben bruik bare vergeiykiagscyfera opgeleverd. 1914 1915 1916 lste kwartaal 12,394 11,291 6524 2e kwartaal 12,461 7361 7378 3e kwartaal 11.094 575S 7156 4e kwartaal 9379 60T8 6937 In het eerste oorlogsjaar is de ge boorte met 12.880, of 25.7 proc. ach teruitgegaan, in het tweede met 28.7S8 of met 47.5 proc. Uit een in het Bulletin bewerkte samenstelling van negen groote en middelmatig groote Fransche steden waarvan materiaal aanwezig was, valt op te maken, dat in het tweede halfjaar van 1915 het aantal geboorten 42 proc. kleiner geweest is dan in het tweede halfjaar van 1918. Wat de sterft6 aangaat zijn in de niet bezette 77 departementen in het eerste oorlogsjaar 72 800 (11.8 proc.) menschen meer gestorven dan in het jaar vóór don oorlog; die getallen moeten in het tweede Jaar van den oorlog nog aanzienlijk hooger geweest zyD, want in vergelijking tot het eerste halfjaar van 1918, wyat het eerste halfjaar van 1916 in deze 77 departementen een toeneming aan van 58,722 gestorvenen of van byua 17 proc. De bewerker van de gegevens voor Frankryk komt by zyn vergelyking van de geboorte- met de sterftege- tallen tot de conclusie, dat er, af scheiden van het verlies aan men schen door den oorlog, tydena het eerste oorlogsjaar in Frankryk 143,229 msn3chen meer gestorven dan gebo ren zijn geworden. Van beteekenis is ook nog een con clusie waartoe deze bewerker voor Frankrijk komt en wel deze: dat na drie jaren oorlog in dit land, op de 10,000 personen der bevolking nog slechts 4704 tot arbeid geschikte menschen aanwezig zyo. Een treurige toekomst voor Frank ryk. BINNENLAND. Onze Scheepvaart. Het Haagsch Correapondentiebureau meent te weten dat de na den len Mei nog in Eügelache havens achter gebleven Nederlandsche transatlan tische stoomschepen gelegenheid zul len krygen omstreeks de helft van deze maand naar Nederland terug te koeren. Stoomschip getorpedeerd. Tien myi benoorden het lichtschip de Noordhinder heeft een duikboot Vrijdagmorgen om 9 u. 50 min. de vrachtboot Neptunus vau de gist- en spiritusfabriek te Delft, die met een lading stukgoederen van Rotterdam op weg was naar Londen, trachten te torpedeeren. Op de vrachtboot zag men de torpedo aankomen en door haudig te macoeuvreeren, wist men deze te ontwyken. De machine werd evenwel onmiddellijk gestopt, een sloep werd neergelaten, en de be manning nam daarin plaats. Ds duikboot kwam daarop dichter by. Aan de bemanning in de sloep werd bevel gegeven naar de duikboot te roeien en voor op de plecht van de duikboot plaats te nemen. Toen begaven zich in de sloep eenige manschappen van de duikboot, die naar de' vrachtboot rooiden, waar zy, na alles wat van hun gading was, te hebben wegge nomen, eenige bommen plaatsten. De kapitein, de stuurman eu de matrozen vau de vrachtboot moesten daarop de duikboot verlaten on in de sloep gaan, waarmee zy wegroeiden. Zij zagen toen, dat hun schip in de diepte wögzonk. Na byna 29 uur op zee te hebben rondgezwalkt, kwamen zy Zaterdag middag te Westerschouwen aan, van waar zy per stoomtram naar Zierikzee gingen. De mannen zagen er zeer afgemat uit. De kapitein van de vrachtboot had den kommandant van de duikboot gevraagd, de sloep op sleeptouw te nemen, maar dit vorzoek" was van de hand gewezen. Eén zaagavacht. In ons vorig nr. deelden wij reeds mode, dat volgens rapport van den te Ymuiden binnengekomen trawler, Vrydagmorgen ter hoogte van Dog- gersbank een zeegevecht was gele verd. Latere berichten geven aan dat men hier blijkbaar te doen gehad beefc met een treffen van torpedo jagers. Volgens mededeelingen van de bemanning van de stoombeuger Eendracht V was men Vrydagmorgen om 11 uur visschende, tosn de man van de wacht plotseling een groote Zeppelin opmerkte, die boven het visschersvaartuig bleef zwenken. Hij maakte deu schipper daarop opmerk zaam, doch man stond daarover ter nauwernood ta praten, toen een gra naat onder het schip doorging. Ba bemanning was zeer onthusf, temeer omdat men niets zsg. Waarscbyciyk hadden de inzittenden in de Zeppelin wel ieta ontdekt, waarna "zy een sein gaven om met schieten te' beginnen. In minder dan geen tijd naderden onder een hevig geschutvuur groote en kleine oorlogsschepen, duikbooten en torpedojagers, welke een formoele slag begonnen. Op den vischbeuger wist men geen raad om wat te be ginnen, want van alle kanten zat men iu 't gevecht- Ten slotte slaagde men er in om in zuideiyke richting tusschen de oor logsschepen, waarvan sommigo vier scboorsteenen droegen, uitte komen. Aan één sluk door werd er tot ongeveer twee uur geschoten. Het gevecht scheen zich later in weste lijke richting te herhalen, want om drlo uur hoorde men opnieuw schieten. Esn duikboot kwam eenigen tyd later ty den beuger boven, doch ver dween onmiddeliyk weer, toan h6t biykbaar de Deutrate nationaliteit van het visscheravaartuig waarnam. Het laat zich begrypen dat de op varenden van den stoombeuger ang stige oogenblikken doorbrachten ty dens het gevecht, te meer, omdat men in het vorig jaar reeds eens het voorwerp van een duikbootbeschieting was. Schlpbreukelingon aangebracht. Naar uit IJmuiden wordt gemeld, werden aldaar door een Vlaardinger logger 6 Deenache zeelieden aange bracht, zfjnde de bemanning van dan Deenachen driemastschoener „Helge", welke van Newcaatle naar Nakokoo met oen lading steenkolen Donderdag 3 Mei door een Duitsche duikboot tot zloken is gebracht. Don volgen den dag werd de bemanning, gezeten in een kleine scheepsboot, door de „Nyverheid" opgenomen. De stoomtrawler „Perseus" pikte in de Noordzee een in zinkenden staat verkeereDde bark op. Het schip, dat geladen was met hout, was biyk baar door een Duitsche onderzeeboot aangehouden, en bad men getracht het schip in den grond te boren. Het was evenwel op de lading biyven dry ven. De trawler heeft de bark echter niet te IJmuiden binnen kun nen brengen. Op weg daarheen werd zy namelijk aangevallen door een Duitschen onderzeeër, die zoowel op den trawler begon te schieten. Daar op werd de sleeptros gekapt en de bark weer aan zyn lot overgelaten. Van de bark was al het koper werk en alle proviand verdwenen. Do IJmuldor vlsschersvloot stilgelegd. Het bestuur der IJmuider Reedery- Vereeniging deelde medeZooals be kend, kwam het contract voor de levering van zeevisch aan Duitsch land hoofdzakelijk daardoor tot stand, doordat van offlcieele zyde aan de vereeniging van reeders van visschers- vaartuigen te IJmuiden werd ver zekerd, dat de visschery op zee on gestoord haar bedrijf zou kunnen uitoefenen, en voldoende van Duitsche kolen zou worden voorzien. Met het oog daarop zouden in plaats van de hooge marktprijzen sterkgereduceerde vaste pryzen in rekening worden gebracht. Het is het bestuur der Reedersvereeniging ten kantore van de Rijkskolendistributie echter ge bleken, dat de „Algimex", in casu de Duitscho regeering, voor April niet voor de toezending van het gegarandeerde kolen quantum voor IJmuiden bad gezorgd, en dat het r te bezien zal staan of voor Mei dit kolenquantum volgens de ge maakte overeenkomst door de „Al gimex" zal worden gezonden. Is dit feit reeds als conti acts- schennis aan te merken, de herhaalde torpedeering van visschersvaartuigen, aarby het loven der bomanningen in het grootste gevaar verkeerde, en zelfs zeelieden gekwetst werden, terwyi volgens de afgelegde ver klaringen de schepen buiten het versperde gèbied vischten, is te meer lünrecht in atryd met de gesloten overeenkomst, en als een ernstige breuk van dit contract te beschouwen. Het bestuur heeft reeds sedert einde Maart herhaaldelijk aan het Duitsche gezantschap in Den Haag zyn ver langen te kennen gegeven in de gelegenheid gesteld te worden haar belangen in verband met do vele gevallen van torpedeeron en op brengen van visschersvaartuigen met de betreffende autoriteiten in Beriyn te bespreken, waartoe evenwel tot op heden nog geen gelegenheid werd sven. Deze feiten zyn aanleiding geweest, dat de Reedersvereeniging hot Duitsche gezantschap in Den Haag in kennis heeft gesteld, "dat de IJmuider vloot is stilgelegd, totdat afdoende waarborgen voor de veilig heid ter zee voor. hare visschers vaartuigen en bemanningen zullen zyn verkregen. Na zeer uitvoerige besprekingen tuBachen de vereeniging van reeders van visschersvaartuigen en de Onder linge Oörlogsriaico maatscbappy te IJmuiden werd het besluit geoomen, het uitvaren ca Zondag 6 Mei te verbieden, met dien verstande, dat schepen, welke na 6 Mei uitvareD, niet meer by de Onderlinge Oorlogs rlsico-maatschappy verzekerd zyn. Dit bsteekent natuurlijk een Stop zetten van het geheele bedrijf. Aan den heer Gnoist, handels attaché aan het Duitsche gezantschap in Den Haag, is daarvan per uitvoerig schryven kennis gegeven, waarvan de korte inhoud telegrafisch werd vooruitgezonden. Deze luidt: Be richten u hierby, dat de IJmuider treiler vloot van heden af wordt stil gelegd, in verband met de vele torpedeeringen en het opbrengen van onze schepen, wolke maatregel van kracht zal biyven tot afdoende waar borgen zyn verkregen voor veiligheid ter zeo. Onbepaald Klain varlof. Ia het genot van onbepaald (klein verlof) worden gesteld: op 16 Mei e.k. de dienstplichtige korporaals en manschappen van de lichting 1911 der onbereden wapens, met uitzondering der pantserfoit- artillerie en der torpedisten op 15 Mei ek. de dienstplichtige korporaals en manschappen van de lichting 1910 der pantserfort-artillerie en der torpedisten; alsmede de dienstplichtige onderofficieren, korpo raals en manschappen van de lichting 1909 der bereden wapens. Landstorm 1908 en lichting 1918. Naar het Huagache correspondentie bureau meldt, wefd by navraag medegedeeld, dat de oproeping van het eerst8 gedeelte van den landstorm Jaarklasse 1908 heeft plaats gehad. Het opkomen van de daartoe be- hoorende dienstplichtigen neemt over een tweetal wekon een aanvang. 08 minister negeert dus de met groote meerderheid aangenomen motie Marchant, waarin voorgesteld werd de lichting 1918 te laten voor gaan. Oe a.s. Kamerontbinding. Naar de „Telegraaf" uit den Haag verneemt, wordt in parlementaire kringen de ontbinding van de Staten- Generaal verwacht in de tweede helft van Mei. Of laat ons liever zeggen het ontbindings-besluit wordt tegen dien tyd verwacht, want de datum der ontbinding, waarover in den laatsten tyd zooveel is geschreven zal door de Kroon moeten worden bepaald en niet zonder spanning wordt tegemoetgszien in welken zin de regeering de strijdvraag zal beslissen. Verondersteld wordt, dat de Eerste Kamer de ontwerpen-Grondwetsher- zioning in de week tusschen 14 en Mei zal aannemen en dat zeer spoedig daarop het, ontbindings-besluit zal volgen. In Juni hebben dan de verkiezingen voor de Eerste Kamer (door de Provinciale Staten) en voor de Tweede Kamer (door de kiezers) plaats. De nieuwe Kamers zullen binnen twee maanden nahetontbin- dings besluit, dus in ieder geval vóói einde Juli, hoogatwaarBcbynlyk zelfs in het begin van die maand bijeen- komen. De voornaamste taak voor het nieuwe parlement is de Gronaweta herziening in tweede lezing te behan delen. Wanneer dat geschieden zal moet worden afgewacht. Een bepaald voorschrift bestaat daaromtrent niet, zoodat de Kamers vrij zyn zélf den dag te bepalen. Het zal echter wel spoedig na de byeenroeping geschie den. Koloniale verlofgangers naar IndiB. Naar het Departement van Kolo niên mededeelt, zal voor met vei lof hier te lande vertoevende kolonialen landsdienaren en voor den kolonialen dienst bestemde personen wellicht binnenkort de mogelijkheid worden geopend om de reis naar Nederl.-Indiö voor landrekening te aanvaarden over Stockholm—Petrograd, per Trans Siberischen Spoorweg tot Shanghai, van daar over Singapore naar Indie. Ofschoon nog niet alle bijzonder heden van deze reis geregeld zijn, is de voorbereiding thans zoover gevor derd, dat het wenscheiyk is dat landsreizigers, die de reis langs dien weg willen aanvaarden, zich met het Departement van Koloniën in ver binding stellen onder mededeeling van het tydstip, waarop zy voor eventueel vertrek kunnen gereed zyn. Verzoeken om de reis naarNeder- landsch-Indiö langs een anderen weg te mogen doen kunnen eveneens gedaan worden en zullen hoo mogeiyk worden ingewilligd. Inlandscha Marlnatebapallngan. Binnen enkele dagen, zoo meldde de „Suni. Post' van 22 Maart, ver laat het eerste contingent de kweek school voor Inlandsche schepelingen Het bestaat hoofdzakelijk uit Mena- doneezen, die worden verdeeld over de torpedojagers als kanonniers. Een nieuwe - wervingsreis zal worden ondernomen naar de Minahassa door het opleidingsschip. Ontdekte smokkelarij. De Zuid-Amerikaansche bladen maakton dezer dagen melding van de aanhouding te Buenos-Airea van groote hoeveelheid effecten en goud aau boord van het s.s. „Am atelland" tot een waarde van een millioen dollar. Deze geheele zending, welke echter niet op de scheepspa pieren stond vermeld, was geconsig neerd aan een Duitsche baDk aldaar. Uit hot onderzoek is dan ook ge bleken dat de directie van den Kon. Holl. Lloyd, eigenareae van de „Am atelland", totaal onbekend was met de zending. De kapitein van het stoomschip erkende, dat het zyne bedoeling was, de zending te ver bergen. De directie van den Kon. Holl. Lloyd heeft daarin -aanleiding ge vonden hem uit den dienst der reedery te ontslaan. Be „Amstelland" ligt sedert nog te Buenos-Airea, waar de ontdekking plaats had. Dit staaat echter in geen verband tot de ontdekte smokkelary. Smokkelen. Da smokkelaars zyn onvermoeid in het uitdenken vau nieuwe trucs, om de kommiezen om den tuin te leiden. Als nieuwste snuifjes kunnen wy het volgende melden. Voor oud Ijzer heeft een combinatie zich uitvoerconsenten weten te ver schaffen. De oud-ijzeren staven zyn echter hol en opgevuld met tin en rood koper, waaraan de uitvoer ver boden is. De party tin, die op deze wyze over de grens moet, is niet minder dan 7000 kilo. Dezelfde com binatie heeft een nieuwigheid uit gedacht om rubber te smokkelen. De blokken rubber worden eenvoudig onder de kolen by de stookplaats van een Ryn-vrachtboot gemengd. Om de rubber te ontdekken zal men de geheele kolenladiDg moeten verwy- deren on de brandstof stuk voor stuk moeten nazien om te ervaren wat kool en wat rubber is. Onze yverige grens-kommiezen zullen er zonder twyfel in slagen, ize smokkelaars te ontmaskeren. (Tel.) De rijksambtenaren te Sittard hebban een in sergeantauniform ge kleed persoon aangehouden, die door zyn angstige houding de aandacht trok. By onderzoek van de koffer, die de man by zich droeg, bleek deze 400 tabletten kwattachocolade te be vatten, die door de Duitschers tegen woordig met een mark per stuk worden betaald. Daar de aangehoudene zich niet wist te legitimeeren en gaen gelei-biljet voor zyn zoete lading kon vertoonen, werd hy in arrest gesteld, waarna bij verklaarde afkomstig te z(jn uit Amsterdam en gean recht te hebben op het dragen van uniform. Paardentrouw. De heer H. Dautekom te Schagen, kocht vau den heer Visser in den polder Het Koegras een paard, dat hy naby zyn woning in de weide bracht. Vrijdagmorgen was het paard weg. By onderzoek bleek, dat het dier recht uit, recht aan, doorakker ei, door slooten en kanalen, zyn ouden baas weer had opgezocht. Het beest had langs dien ongebaanden weg een afstand van ongeveer 6 uur SPORT. Voetbal. Uitslagen van B Mol 1917. N. V. B. Promotie- en KampioenweditryaLen. Om het Kampioenschap der Westelijke 2e klasse. Amsterdam, Ajak-terreinAjak (afd. A.)-Dordrecht (afd. C.) 8—0. Rotterdam, Sparta-terreinR.F.O. (afd. B.)—V.V.A. (afd. D.) 1—4. Om het Kampioenschap der Westelijke Se klasse. Zaandam, Z F.C.-terrein R.C.H. (afd. C.)—Z.F.C. afd. F. 2-1. Rotterdam: C.V.V. (afd. B.) Stormvogels (afd. D.) 1—2. Promotie competitie naar de Westelijke le klasse B. (Tusschen de nrs. 8, der vier 2e kl. afdeelingen.) Schiedam: S.V.V. (afd.B.)-'tGooi (afd. D.) 2-1. Rotterdam: Feyenoord (afd. C.)— A.F.C. (afd. A.) 0-2. De promotiewedstryden voor een plaats in de westeiyke reserve le klasse, hebben ook een aanvang ge nomen. De west. res. 2e klasse telt 6 kampioenen, t.w.S.V.V. II (afd. A.)j Feljeuoord II (afJ. B.), Ajak II (afd'. C.), Blauw Wit II (afd. B.), en E.D.O. II (ajd. E Nr. laatst der west. res. le klasse is Hercules II, of deze zich staande zal houden tegen de kampioenen der 2e klasse, is niet waarschyniyk. De Ajak- of Blauw Wit-reservera zullen hun wel te machtig wezen en één dezer Amsterdamsche clubs zal wel een plaats in de res. le klasse ver overen. N. H. V. B. leker-finale. H.F. C.-W. F. C.: 2-8. W.F.C. heeft dan door een alles zins fraaie overwinning zich in het bezit gesteld van den Zilveren Beker, waarvan deze energieke club nu één jaar houder is. Deze overwinning ia volkomen verdiend; W.F.C.'s spol stond technisch beslist hooger, de spelers hielden ve6l meer hun plaats en konden op elkaar vertrouwen. Gapingen waren zelden te zien. By H.F.C. was dit niet het geval, in enkele gevallen was de heele midden- linie zoek. Echter kan als veront schuldiging dienen, dat de boel achter niet in orde was. Kikkert en v. d. Poli moesten herhaaldelijk ingrypen en braken zoodoende nog al eens het verband. Toch zyn de cyfers wel wat geflatteerd. Na de rust, toen het spol een half uur oud was, was de stand 2-2, hoofdzakelijk te danken aan taai verdedigen van de geheele H.F.O.-verdediging. Als daarop Balk een groote fout begaat, door een gestopten bal weer te laten vallen, zoodat deze de doaliyn paBseert en W.F.C. de leiding bezorgt, schynt dat de verdediging zoo te deprimeeron, dat ze zich in het geheel niet meer gaven. De blauw witten werden ten minste zoo goed als niet bemoeiiykt en voegden nog 3 goals aan de score toe. By W.F.C. kon ons in de voor hoede de rechtsbinnen het meest bekoren, vooral zyn onverwacht schieten viel op. Sint trad pas na rust op den voorgrond. Er werd vooral voel op links gespeeld. Over het verloop van den wedatryd het volgende: Om 10 min. over tweeën fluit scheidsrechter Heynert beginnen en trapt W.F.C. af tegen den harden wind in. Het spel is nogal verdeeld, toch is H.F.C. het meeat aanvallend en enkele malen wordt het gevaar bezworen door hoekschop te werken. Kwinkelenberg en Heyting schieten beiden daarop net over, terwijl Rool- vink zoo goed als ge3n kans krseg. Groote lost een hoog hard schot, wat Koerse net nog uit den bovenhoek kan slaan, fis W.F.C.-verdediging kan niet erg met den wind opschieten en berekent elke bal verkeerd, zoodat nogal eens veel gemist wordt en zelfs soms zeer gevaarlyk. OokBaik wordt niet met rust gelaten; de linkervleugel breekt herbaaldeiyk door en daar v. Arnhem totaal geen vat heeft op hun spel en bovendien geen enkele bal behooriyk kon weg werken, dreigt van dien kant het meeste gevaar. Doch Balk weet in laatste instantie voor opluchting te zorgen, tweemaal redt hy waarlijk schitterend en een groot applaus was hier met recht op zyn plaats. Na 20 min. spelenB komt het eerste succes voor H F.C.Groote geeft aan Kwinkelenberg en met een hoog sthuin schot geeft dezen zyn club- de leiding. Als weer begonnen is, moet Balk dadelijk weer handelend optreden, doch N. N. en Kikkert spelen in deze periode op volle kracht, ze retourneeren alles en zetten herhaaldelijk de voorhoede aan het werk. Kikkert lost een ver schot, dat by Aardweg terecht komt, deze gaat er vandoor, passeert zya bewa king en een scherpe schuiver in den hotk, bewyst dat H.F.C. haar voor sprong vergroot heeft. H.F.C. blijft aanvallen en wordt luide aange moedigd door het enthusiast-gestemde publiek. Als Groote iDgooit vangt Kwinkelenberg op, maar schiet rake lings over de lat. Groote krijgt ook eens een vrye bal en schiet zuiver op doel, maar weer weet de W.F.C.- doelman den hoogen bal net te houden. Doch W.F.C. houdt den moed erin, vurig komen zy opzetten, een voorzet van links en Doesschot zorgt voor het eerste tegenpunt. In deze periode viel het vooral op dat Sint zoo weinig kon uitrichten. N. N. sn vooral Kikkert reden hem geducht in de wielen. Rust trad daarop in met 2—Ivoor H.F.C., met een greintje meer geluk, had de score voor de roodwitten W6l wat hooger kunnen wezen. Na de hervatting speelde H.F.C. een verdedigend spel, Roolvink trok zich terug en alles werd er op gezet om den voorsprong te behouden. Doch het mocht niet zoo zijo. De betere spelhoedanigheden van W.F.C. het beslister optreden van deze ploeg zegevierde tenslotte, tegenover de vermoeid rakende H.F.C.-era. Toch duurde het nog geruimen tijd eer W.F.C. er in slaagde de leiding te nemen en toen deze eenmaal ver kregen was, waa het met H.F.C. gedaan. Alle energie en wilskracht scheen weg, niemand spande zich meer in en W.F.0. deed wat ze wilde. Een enkele maal kwam de voorhoede nog wel eens over de helft, maar do verdediging gaf geen kans. Heyting schoot eens net over en Aardweg evenzoo. Alzoo kwam het einde van een wedstrijd, die zoo interessant begon en daarna in een futlooze vertooning eindigde. By H.F.C. aan Kikkert, N.N. en Aardweg een woord van hulde voor hun spel, Van de Poll raakt er al meer en meer in. Roolvink niet zoo als anders. By W.F.C. was de ploeg meer een geheel, de verdediging na rust pas goed. De elftallen waren: H.F.C.: Balk: v. Arnhem en N.N.; v. d. Poll, Kikkert en WalAardweg, Kwinkelenberg, Heyting, Roolvink en Groote. W.F.C.: Koerse; Dulsterhof en Göbel; Duinmeyer, De Vries en De Louw; Kool, Doesschot, Sint, Kou- denburg en Boekelaar. Beide elftallen hadden één invaller voor een achterspeler.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1