COURANT DE OORLOG. Onze Groentenuitvoer. No. 4779 DINSDAG 22 MEI 1917 45e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Uit den omtrek. 2. Feuilleton, enz. De legerberichten van 19 en 20 Mei. Van het W e s t e 1 k front. Het Franache communiqué van den I9jn Mei geeft aaD, dat de Duitschers op hot einde van den dag, na een verwoede beschieting een krachtigen aanval ondernamen tegen de Franache linies in de streek ten N.W. van Braye. Behalve op een punt aan het westelijk deel van het aangevallen front, werd de aanval door sper- en machinegeweervuur gestuit. De latere berichten maken slechts melding van artillerie gevechten en kleine aanvallen. Zwakke voorwaart sehe bewegingen der Duitschers bij Bovrelle en in Champagne by Mesnil en Hurlus werden afgeslagen. Daar entegen slaagden do Franschen erin by een plaatseiyken aanval ten N.O. van Laffaux eenige stukken van de vijandelijke loopgraven te bezetten. Ook de Eogelsche berichten geen bijzonders gebeurtenissen. Hier en daar toeneming van artillerievuur en overvallen van de vijandelijke stellingen. Daarentegen geven de Duitsche be richten aaü, dat de Engelsehen vrij sterke plaatselijke aanvallen onder namen. Een onder bescherming van sterk artillerievuur ondernomen aan val ter weerszijden van den weg Atrecht-Douai liep dood in bet vuur der Duitschers. Evenmin hadden de Eogelschen met hunne aanvallen ten O. van Monchy eenig succes. Volgens hetzelfde bericht onder namen de Franschen in Champagne aanvallen bij Braye en bij den Win terberg, doch werden zij beide malen Een later bericht spreekt van een aanval der Eogelschen aan de linie Acheville Gavrelle. Nadat het artille rievuur tot roffel vuur was aange groeid, stormden de Eogelschen uit hunne loopgraven. De aanval werd evenwel gefnuikt. Het leger bericht van den 20sten geeft aan, dat de Eogelschen aan beide zijden van Monchy opnieuw tot den aanval overgingen. Echter zonder resultaat. Ook ten Z. van de Scarpe werden nieuwe aanvallen ondernomen. Het resultaat daarvan werd nog niet gemeld. In West Champagne nam de ar- LilleriestrUd in hovigheid toe. Krach tige aanvallen der Franschen die ten doel haddon de door de Duitschers bij Braye genomen Frauacbe loop graven te heroveren, werden afge slagen. Verder geen gebeurtenissen van belang. Op het Oostelijk front blijft het rustig. Terwijl op alle fronten der geallieerden thans tot het offensief is overgegaan, blijft het Russische leger werkeloos, zeer ten voordeele van de Centralen. Echter is er eenige kans, dat hierin verandering zal komen. Verschillende bekende Rus sische generaals, zooals Alexejef, Broessilof, Dragomirof enGoerko,die hun ontslag aan de voorloopige regeering hadden aangeboden, zouden naar het front zijn teruggekeerd, on maatregelen nemen om het einde van den [oorlog te verhaasten. Dit meldt althans de .Echo de Paris." Of het waar is zullen wy moeten afwachten. Ophetltaliaanseh-Ooaten- rijksche front worden de gevech ten met de grootst mogelijke ver bittering voortgezet. Van Italiaansche z\jde wordt er de aandacht opgevestigd, dat de Oostenrijkers de voordeeligste positie innemen. Z\j hebben hunne stellingen op de hoogten, die naar het O. zacht glooiend afloopen, terwijl juist de westzijde, die door de Italianen wordt aangevallen, steil is. Naar het Italiaansche communiqué van 18 Mei aangeeft, werd de pauze in de gevechten besteed, aan het versterken der veroverde stellingen. De Oostenrijkers ondernamen evenwel hevige tegenaanvallen om dit werk té verhinderen. Zoo vormden de stellingen op do hoogte Vodlce, ten O. van öörz, en ten Z. van örazigna het doel van meermalen herhaalde aanvallen van den vijand. Door het geschutvuur en door tegenaanvallen der infanterie werden zij steeds teruggeslagen. Verschillende groepen aanvallers werden omsingeld en gevangen genomen. Het aantal ge vangenen dat de Italianen van 14 tot 17 Mei maakten, bedraagt 6432, w.o. 143 officieren. Nadat een hernieuwde aanval op uo hoogte Vodice was afgeslagen, zijn de Italianen weder tot den aanval overgegaan. Het doel was, de hoogte 652, die de spil vormde van de ver dediging van den Monte Santo, te veroveren. De Oostenrijkera boden vinnigen tegenstand, waarbij zij gesteund werden door het vuur uit kanonnen van allerlei kaliber, die achterwaarts waren opgesteld. Niette min slaagden zij erin den top te bereiken en stand te houden, onder een allerhevigst vijandelijk vuur. Bij deze krijgsverrichting werden 379 gevangenen gemaakt, w.o. 16 officieren. Tusschen Bodres en Loga staken de Italiaansche troepen weder naar den rechteroever van de Isonze over, aangezien hun taak om de aandacht van den vijand af te leiden, was vervuld. (Wy veronderstellen dat ér nog wel een andere reden geweest zal zijn.) Ten O. van Görz werden verschil lende aanvallen der Oostenrijkers af geslagen. Van Oostenrljksche zijde is thans het verlies van de Kuk hoogte erkend. Overigens werd van alle aanvallen gemeld dat zy mislukt waren. Ook in het legerbericht van den 18en is dit het geval. Op het frontvak Plava Wippachdal werd verwoed ge vochten, doch het resultaat was, dat de stellingen in handen der Oosten rykera bleven. En naar de berichten van den 19an aangeven, bobben de Italianen het er de volgende dagen al niet beter afgebracht. Verbitterde gevechten werden geleverd ten Z.W. van Auzza, tusschen Plava en Salcano en ten 0. van Görz, maar nergens slaag den deltalianen erin de linie te doorbre ken, of ook maar terrein te winnen, Ia de week na het begin van bet offensief bestaat de gehe6ie terrein winst der Italianen uit een terrein winst ter breedte van 2 K.M. by Plava. Het legerbericht van den 203ten spreekt het Italiaansche bericht be treffende de vorderingen by den Monte Santo tegen. Volgens dit communi qué werden de aanvallen by Vodice met buitengewone kracht onderno men, en slaagden de Italianen erin de toppen der boogto te bereiken. Tegenaanvallen der Oostenrijkers dwoDgen hen echter na gevechten van man tegen man de toppen weder te ontruimen. Onder enorme verlie zen werd de vyand teruggeworpen. Hetzelfde lot ondergingen do aan vallen ten O. van Göffi. Aan den N. vleugel van den Tol- mino sector werden de bij Auzza in gesloten Italiaansche afdeelingen door het geconcentreerde Oosten rijksche geschutvuur tot den terugtocht naar den rechteroever *>an de Isonzo ge dwongen. Van het Macedonische front. In Macedonië zet generaal Sarrail zyn offensief voort, zonder tot nog toe echter eenig resultaat vao beteekonis te behalen. Een Eogelsch bericht van den 19en geeft aan, dat een tegen aanval op de door de Engelschen ver overde stellingen aan de Stroema werd afgeslagen. Volgens de Bulgaarsche berichten verflauwde de actio na de tallooze, met bloedige verliezen afgeslagen aanvallen der geallieerden. Op de overige gevechtsterreinen g66n gebeurtenissen van belang. Os duikboot- on mljnoorlog. Volgens Duitsche berichten werden in den Atlantischon Oceaan en hei- Kanaal 16 stoomschepen, 2 zeil schepen en een vischkotter, te zamen metende 44,000 ton in den grond geboord. Omtrent do resultaten in April wordt gemeld, dat thans defloitiefis uitgemaakt, dat 1,091,000 ton aan sche6psruimte word vernietigd. Daar van was 822,000 ton vijandelijke scheepsruimte, waaronder 664,000 ton aan Eogelsche schepen. Een der duikbooten, de U 25 ver nietigde op één tocht 80,000 ton aan scheepsruimte. De sedert het begin van den duik bootoorlog vernietigde scheepsruimte bedraagt 2,772.000 ton, w.o. 1,707,000 ton aan Engelscbe schepen. De strijd tegen de duikbooten. Volgens een bericht aan de „New- York Herald", werden gedurende de laatste drie weken in de Middelland- sche zee 13 Oostenryksche duikbooten door de Italiaansche vloot vernietigd. De „Matin" meldt, dat gedurende den laatsten tijd belangrijke uitkom sten verkregen werden in den strijd tegen de duikbooten. Het resultaat van de 10 eerste dagen van Mei, 164,000 ton, zullen de Duitschers naar het blad meent niet bereiken. Bovendien was dit cijfer de helft van de totale scheepsruimte, die in de overeenkomstige periode in April werd vernietigd. In de Noordzee. Uit Berlijn wordt dd. 19 Mei ge meld Duitsche torpedobooten, die in de Hoofden kruisten, stieten in den nacht, die aan den 18en vooraf ging, op een groot stoomschip, dat van Engeland kwam en door torpedo- agers werd begeleid. Ze boorden het n den grond, beschadigden een torpedojager door eenige artillerie treffers en keerden daarna onverlet in bun haven terug. Het gevecht In de Adrlatische zee. Omtrent het zeegevecht in de Adriatische zee wordt d.d. 18 Mei van Engelsche zyde gemeld, dat den löden Mei een Oostenrijksche vloot van lichte kruisers en torpedojagers de linie drifters der geallieerden in de Adriati sche Zee he6ft aangevallen on 14 Britsche drifters in den grond geboord. De oorlogsschepen „Dartmouth" en .Bristol" hebben met Franache en italiaansche torpedojagers den vyand tot by Cattaro gejaagd. Toen vyan- delyke slagschepen buitengaats ver schenen, trokken onze schepen zich terug. Italiaansche vliegers vielen de vyandelijke oorlogsschepen aan. Vol gens betrouwbare berichten is één vyandeiyke kruiser, aan boord waar van een zware brand woedde, in zinkenden staat naar Cattaro gesle De Britsche admiraal meldt, dat andere vyandeiyke kruiser ernstig beschadigd is. Een vyandeiyke duik boot torpedeerde de Dartmouth, maar deze kon naar de haven terugkeeren. Drie man zijn gedood, één officier en vier man worden vermist en zeven zijn gewond. Anders geen verliezen. De vyand maakte 72 gevangenen op de drifters. Dulischland en Nicaragua. WashingtoD, 19 Mei. Nicaragua heeft de betrekkingen met Duitsch- land afgebroken. Uit Duitschland. Bij den jongsten verkoop van de beroemde Mecklenburgsche schapen (rammen) brachten 112 dezer dieren de fabelachtige som op van 90.000 mark. Eén ram b.v. werd verkocht voor 4100 mark. In vredestyd - aldus de „Weser Ztg.", waaraan we dit bercht ontleenen zou zoo'n dier hoogstens 1000 mark hebben op gebracht. Naast de kraaien worden thans in Duitschland ook eksters, meerkollen, vossen en vooral ook dassen ten zeerste als volkavoedsel aangeprezen. De bowoners van het regeeriDgs- gebied Keuion ontvangen van nu af tot den niuwen- oogst hoogstens 2 pond aardappelen per hoofd en per week, d.i. circa 8 middelmatig grooto aardappelen in 7 dagen. Allo in Duitschland onherroepelijk voor den militairen dienst afgekeurde of daarvan tydelyk vrygestelde n nen, geboron in de jaren 1869, '70, '71 en later, alsmede do jongelieden, dte hun 17e levensjaar intreden, moeten zich thans voor den krijgs dienst aanmelden. De commissie, belast mét hst ont eigenen der torenklokken ten behoeve der munitiefabrieken, heeft de groot ste torenklok in Duitschlaud, datee- rende Uit de middeleeuwen en aan wezig in den dom van-Erfurt, misschien is ze wel do grootste der wereld uit het oogpunt van kul tuurgeschiedenis en historische waar de, voor „dauernd kriegsuntauchlich" verklaard. Deze beroemde klok de Maria Glorioaa zegt de „Maast, Anzeiger", is in den nacht van 7 op 8 Juli 1497 gegoten door den beroemden Hollandschon klokken gieter Wou van Kampen en een jaar later, werd dit meesterstuk van klok kengieterskunst geplaatst in den hoogen dom van Erfurfc, waar liet ook nu zyn plaats zal mogen be houden. Or. Adlsr ter dood voroordeold, Dr. Adler, die wegens moord op den Oostenrykschen minister presi dent Graaf Stürghk terecht stond, is ter dood veroordeeld. BINNENLAND. Do bommen op Zierikzes. (Officieel.) Het Ministerie van buiten- landsche Zaken deelt het volgende mede: Op verzoek van de Britsche re geering is aan den kapitein-luitenant ter zee Graig gelegenheid geboden een onderzoek in te stellen naar de scherven der bommen, welke inden nacbt van 29 op 30 April opZierik zee werden geworpen. De heer Graig is te 's-Gravcnbage aangekomen. Roquiroorlng neutrale schepen door Engeland. Reuter seint uit Londen: Ten op zichte van da requireering van neu trale schepen, verneemt, Reuter's bureau, dat de Engelsche regeeriDg teneinde de Eogelsche belangen te beschermen, zich het recht voorbe houdt om neutrale schepen te requi reeren in die gevallen, waarin er een belangrijke hoeveelheid Eogelsch ka pitaal in die schepen belegd is, daar het onmogelijk is, die belangen te beschermen zoolaDg zuke schepen, ongewapend onder neutrale vlag varend, getorpedeerd worden. Ratsoonoorlng door N.-Atnorlka. Volgens een telegram der „Asso ciated Press" uit Washington ,is het vraagstuk der rantsceneering van Nederland, Skandiuavië, Zwitserland en SpaDje behandeld in een confe rentie aan het ministerie van buiten- landaehe zaken, waar o. a. Balfour en Lansing tegenwoordig waren. Men heeft de noodzakelijkheid besproken der beperking van den uitvoer naar die landen, ten eerste om te voor komen dat de ingevoerde goederen den vyand bereiken en ten tweede om de schepen der geallieerden te sparen, en is tot een algemeene over komst geraakt. De volkomen medewerking van Amerika by het rantsoeneeringsstel sel is reeds uitgewerkt, maar de plannen kunnen slechte uitgevoerd worden indien het Congres een des betreffend wetsvoorstel aanneemt. Onze Scheepvaart. Zaterdag zyn de 5 schepen, die nog in Engeland opgehouden werden, n.1. de „Grotius", de „Menado", de Maasdijk", de „Ameland" en de „Themiato" in ons land aangekomen. Eerstgenoemd schip arriveerde te IJmuiden, de overige to Rotterdam. De schepen hebben de navolgende ladingen in: De „Grotius", van de Mij. Neder land, stukgoederen uit Ned. InÖië de „Menado",.van den Rotterdamschen Lloyd, heeft een gemengde ladii „Ameland", van dezelfde Mij,, volle lading kunstmest, evenals de „Maasdijk", van de Holland - Amerika- Lijn, en de „Themisto", van Hudig en Veder, welke tevens eon gemengde lading aan boord heeft. Verder is Zaterdag te Vlaardingen aangekomen de „Pandrecht" van de firma Ph. van Ommeren met een volle lading katoenzaadolie, bestemd voor diverse margarinefabrieken. Te Amsterdam zyn nog aange komen de „Batjan" van de My, Nederland met een lading van 36000 quarters tarwe en 3903 zakken meel, geconsigneerd aan de Nederlandsche Regeering en de „Karimoen" van dezelfde My. met 7800 ton Chili- salpeter. Deze schepen maakten de reis via Halifax. Te Rotterdam arriveerden nog, eveneens via Halifax de „Andijk'" van de Holland -Amerikalyn mat 99367 zakken sodanitraat uit An- tofagasta in Chili en de „Scbiedijk" van dezelfde My. met 294920 bushels tarwe en 16620 zakken meel uit New-York. Het passagiers- en vrachtschip „Grotius" van de Mij. „Nederland", hetwelk meer dan een half jaar ge leden van Rotterdam naar Batavia vertrok, is eerst Zaterdagmorgen uit Iadiö te IJmuiden teruggekeerd. Ia de tweede helft van December van het vorige jaar was het stoomschip van Java naar Nederland vertrokken en volgde de route door het Suez- kanaal. Inmiddels werd door Duitsch land de verscherpte duikbootoorlog afgekondigd, en de gezagvoerder, daarmede in kennis gesteld, liep met zijn schip de haven van Falmouth binnen, om daar nadere orders van de reedery af te wachten. Sedert dien tyd, ongeveer SVs maand, heeft het mailstoomschip in de Engolsche haven vertoefd. Door verschillende stoomschepen werd het grootste deel der passagiers naar Holland overge bracht; o.a. de „Kambangan" en de „Zeeland" brachten verleden week nog passagiers mede. Den löden Mei, den datum waarop de nog in Eagelacho havens liggende Nederlandsche stoomschepen van daar konden uitvaren zonder op de reis naar Nederland door Duitsche duik booten te worden aangovallen, ver trok do „Grotius" met nog een zestal voor Rottordam bestemde stoom schepen, die eveneens gedurende oenige maanden in Engeland waren opgehouden, van Falmouth naar Nederland. De reis werd eenigszins door mist vertraagd, doch niettemin kwam men behouden over de Noordzee. Evenals de zes andere schepen, waarmede van Falmouth werd uit gevaren, was de „Grotius" met verti cale roode en witte strepen beschil derd, hetwelk vereischt werd voor veiligheid van de zyde der Duitsche duikbooten. Na doorschutting te IJmuiden stoomde de „Grotius" dadelijk naar Amsterdam op. De „Batjan" aangevallen. Het Nederlandsche stoomschip Bat jan", datZaterdagmiddag van Amerika Halifax te IJmuiden binnenkwam, rapporteert op de thuisreis, eeni ge dagen geleden, niet ver uit de Noorsche kust in het vrye gebied door een Duitscho duikboot te zijn aangevallen. Deze duikboot loste een tiental schoten, die zoo dicht by het schip neerkwamen, dat de opvaren den, uit vrees dat het stoomschip zou zinken, dit verlieten. De eerste- stuurman van de „Batjan" ging met eenige schepelingen naar boord van duikboot, xom den commandant te toonen, dat de aanval onrechtma tig geschiedde, daar h6t schip zich in het vrije gebied bevond. Met den commandant had de stuurman een onderhoud, dat ongeveer l1/» uur duurde en waarby deze den comman dant toonde, waar hot schip zich be vond. De commandant, die aanvan- kelljd b9weerdo, dat de „Batjan" in het verboden gebied was, schijnt ge durende dit onderhoud tot andere gedachten te zyu gekomen, want hij gaf toestemming de reis te vervolgen. Ook schijnt de inmenging van een Noorsch patrouillevaartuig, dat, naar wij vernemen, in de nabyheid was gekomen, niet vreemd te zijn aan de gunstige beslissing van dec duik bootcommandaut, waardoor, behalve hc-t groote stoomschip, ook do kost bare lading graan behouden bleef. Nederlandscho schoener tot zinken gebracht. De Nederlandsche motorschoener Anotta", kapitein E. Hoek, welke Vrydagmorgen van IJmuiden naar Sa/re vertrok met een lading levens middelen voor Zwitserland, is Vrydag- rniddag te half vier op 40 myien dwars van IJmuiden door een Duit sche duikboot beschoten en tot zinken gebracht. Naar de corr. van het Hbi. te IJmuiden meldt, vertrok het schip Vrijdagmorgen te half acht uit IJmui den. De schoener had in Amsterdam een lading levensmiddelen ingenomen, met bestemming naar Havre, ten einde ze daar te lossen on naar Zwit serland verder te zenden. Vrijdag morgen half acht vetrok het schip uit IJmuiden naar zee en gebeurde er niets tot des namiddags half vier. Men was toen op ongeveer veertig myien uit de kust gekomen. Eensklaps kwamen er op zeer korten afstand van don schoener een paar schoten in het water terecht. De opvarenden begrepen dat het hier e8n aanval van een Duitsche duikboot betrof en haastten zich de booten buitenboord te brengen. Eerst werd de bakboord8boot, een werkbootje, dat in de davids hing, te water gelaten en aan een vanglijn vastgezet. Daarna bracht men de stuurboordsboot, een groote, welke op de luiken stond in het water. De kapitein sprong in de kleine boot, ten einde die vry van het schip te brengen, hetzelfde werd gedaan door de andere opvarenden aan stuurboordzijde. De duikboot, die inmiddels naderbij komen was, bleef doorschieten. Eén granaat ging rakelings langs den gezagvoerder en scheurde het schoenerzeil aan flarden. Van de duikboot werd geroepen, dat men met de booten daar moest bomen, aan W9lk bevel dadelijk werd voldaan. De duibbootcommandant bleek zeer g08d op de hoogte te zyn, want voordat de Nederlandsche zeelieden nog iets gezégd of gevraagd hadden, riep hy dat hy al op het schip ge wacht had, want het moest naar Frankryk. Of kapitein Hoek al be weerde dat hij weliswaar naar Havre moest, doch dat de lading toch in alle gevallen voor Zwitserland be stemd was, niets hielp. Men lachte hem gewoon uit. De duikbootcommandant eischte de kleine werkboot op en gelastte de inzittenden daarvan in de groote boot over te gaan. Hy informeerde of er een kompas in do boot was, en toen er bevestigend geantwoord werd, zeide by dat men maar moest maken weg te komen. Het optreden van den commandant was tameiyk hoffe- ïyk, doch een andere officier, die op dek stond, lachte maar steeds. Op het verzoek aan den commandant of hy de boot een eindweegs naar de kust wilde brengen, riep bedoelde officier dat men zich maar zelf moest klaren, want lui die naar Frankryk voeroü behoefden geen hulp. Meu zag dat de duikboot langszyde van den schoener ging liggen en dat twee groote bommen met lonten wer den overgebracht. Eenige schepelingen gingen op het schip over en zullen vormoedeiyk wel het een en ander hebben medegenomen. Inmiddels was het dik van regen geworden, zoodat do Nederlanders hun schip uit het oog verloren. Eerst na anderhalf uur hoorde men een zwaren slag, welke vermoedeiyk ontploffing der bommen zal zyn geweest. Ofschoon men een zeil in de boot had, kon men daarvan geen gebruik maken, want het was recht in den wind. Uitsluitend op de kracht der riemen was men aangewezen om te trachten de kust te bereiken. Na dertien uren aan ééa stuk te hebben geroeid, waarby ongeveer dertig myien werden afgelegd, ont dekte men in de verte een visschers- vaartuig, hetwelk de scheepsboot met inzittenden reeds had opgemerkt. Da loggor, welke de Holland VI uit Kat wyk was, zeilde de boot tegemoet en nam de menschon over. Do door en door verkleumde zeelieden kregen dadelijk warm drinken om wat by te komen., Ze mochten in de kooten van de visschers uitrusten van de ver- mooienis. 07er de goede behandeling aan boord van den logger kwam men niet' uitgepraat. Oamiddelyk na binnenkomst moes ten de kapitein en de stuurman van den schoener, alsmede de schipper van den logger by de autoriteiten eon verklaring over het gebeurde af- afieggen, men had totaal niets kunnen redden. De „Batavier VI". Het Prysgerecht te Hamburg heeft vrygegeven het opgebrachte Neder landsche stoomschip „Batavier VI". De lading word gedeeltelyk vryge geven en gedeeltelyk tegen schade loosstelling overgenomenook werd een doel van de lading in beslag genomen. Een aantal vorderingen werden afgewezen. Loggar opgabraoht. De directie der N. V. „Nederland" te VJaardingen heeft telegrafisch be richt ontvangen, dat haar logger „Noord-Brabant, VI. 93" naar Lerwick is opgebracht ter onderzoek. Ean eigenaardig ontslag. Op 29 Januari van dit jaar vertrok het s.s. „Patroclus", van de Ned. Stoomvaart Maatschappy „Oceaan", van Amsterdam naar Iadiö via Liverpeol Port Said. Het schip arri veerde 31 Januari 1917 te Liverpool, ten einde lading voor Port Said in to Op 1 Februari werd de verscherpte duikboot-oorlog afgekondigd, ten ge volge waarvan nagenoeg de geheele equipage weigerde de reis via Mid- dellandscheZee,die geheel tot onveilig gebied werd verklaard, te vervolgen. Wel was men daartoe bereid, indien het schip met een kanon tot afweer word gewapend of convooi kreeg, terwijl men evenzeer beroid was via de Kaap naar Iadiö te varen. De agenton der reedery weigerden echter aan eonigen wenscb tegemoet te komen, en hoewel de Nederlandsche regeeriog liet seinen „not desirable to compell crew to proceed voyage", dreigden de agenten met oDtslag, indien de equipage bleef weigeren. Toen deze na vele onderhandelingen voet by stuk hield, ontsloeg do reedery al deze zeelieden waaronder alle stuurlieden eu machin:sten en zond ze naar Nederland terug. Er waren officieren met 8 en 10 dienst jaren onder, doch toen zy te Amster dam waren, bleef aller ontslag gehandhaafd. De eerste stuurman en de eerste machinist hebben thans döze zaak by den kantonrechter te Amsterdam aanhangig gemaakt en vorderen schadeloosstelling op grond van on wettig ontslag, daar zij van oordeel zyn; dat zij niet tot voortzetting der reis onder deze omstandigheden verplicht waren. Achtste congres S. D. P. De soc. dem. partij (niet te ver warren dus met de soc. dem. arb. party) hield, onder leiding van haren voorzitter, den heer D. J. Wynkoop, Zaterdag en Zondag haar achtste congres. In zyn openingsrede besprak de voorzitter o.a. de verhouding tus schen oorlog en vrede etc. Hy merkte hierby o.a. op, dat bewaarheid is het woord van Marx, dat tengevolge der achteriyke toestanden in Duitschland, dit land zich op het peil van het Europeesche verval zal bevinden, zonder ooit op het peil der Europee sche emancipatie te hebben gestaan. Deze voorspelling is thans uitge komen. Hy betoogt dat de s. d. p. moet opkomen tegen de foeodale moorden en bet Duitsche regimezU is dat verplicht aan de menschheid. Ook bespreekt de heer Wynkoop de Russische revolutie en de „socia listische patriotten", die thans in Stockholm zyn, zijn de beste dienst knechten voor de misdaadVrede zonder revolutie. Het aantal leden bedroeg op 1 April 1916, 557op 1 April 1917, 713, dus eene vermeerdering van 156 leden. 10 nieuwe afdeelingen zyn opgericht. Geconstateerd werd in het jaarverslag, dat, ondanks het klein aantal leden, de invloed der party sterk toenemend is. In behandeling komt een motie van Grimm uit naam van het inter nationaal Soc. Korresp. Bureau, uit- noodigend tot deelname aan de con ferentie te Stockholm. De secretaris, de heer Ceton, raadt de deelname ten zeerste af. Zy, die daar byeen zijn, kunnen slechts een kapitalist! ■achen vrede brengen; zij zyn de ergste bestrydera van onzen stryd. Bovendien zyn de revolutionairen geen onderdeel meer van de oude Internationale. Het partybestuur stelt daarom een andere motie voor. Zy wordt door Luteraau (partybestuur) bestredendeze raadt aan deel te nemen aan eene conferentie met de socialistische minderheden. De orde motie van het Partybestuur wordt met 27 tegen 13 stemmen aange nomen. By de verkiezingen 1917 zal men samenwerken met den Bond van christen-socialisten. De kilometerboekjes. Door de S.S. is bepaald, dat zoolang kilometerboekjes niet worden afge geven en ongebruikt gebleven kilo meters dus niet in een te nemen nieuw boekje kuunen worden over geschreven, voor elk boekje, dat wordt ingeleverd tydeas den geldigheidsduur of binnen één maand na het ver- stryken daarvan, behalve de waarborg som vergoed wordt, een aan het niet gebruikte aantal kilometers evenredig bedrag van den koopprys. Naar IndlB vla SibarlB. Het rei3-bureau Lissone Zoon meldt, dat definitief bepaald is, dat de voorgenomen reis naar Indiö, via Duitschland, zal worden gemaakt. Ook het Comité „Indiö Weerbaar"" zal de reis meemaken. De Duitsche, Zweedsche en Russi sche regeeringen stonden toe, dat de reis met extra-treinen zal geschieden. Do reisduur is berekend op 37 dagen. Elkaar vermoord. In het Javanenlogies van de Maat schappy „Nederland" aan de IJkade te Amsterdam, heeft Zaterdagmorgen een hevige vechtparty plaats gehad tusschen twee Javaansche bediendeD, die tot gevolg had, dat de beide vechtenden elkaar doodstaken. Een van de Javanen was Zaterdagmorgen met de „Grotius" aangekomen. Nau welijks aan den wal gekomeD, be merkte hy den ander, met wien hy nog een oudo veete had. Zonder.dat iets byzonders voorviel wond de nieuw aangekomene zich zóó op werd „mattaglap" zooals dat heet dat hy zyn tegenstander pardoes een hevige messteek toebracht. De getrof feno aarzelde geen oogenblik en wierp zich op zyn beurt op zyn vyand wien hy vior maal achtereen door stak. Zieltogend vielen daarop de beide tegenstanders naast elkaar neder en waren beide binnen enkele minuten overleden. Een deserteur. Te Millingen is Zondag een Duitsche deserteur in burgerkleeding over de grens gekomen, 't Was een 19 jarige jongeman uit Hamburg, die met een vilaohoa verlofpas wao goroiad tot Kleef. Buiten Kleef had by zich van zijn uniform ontdaan, had een oude burgerplunje aangetrokken en was van Kleef naar de grenzen gekropen. Hier kwam hy aan met een korst modder en slik op zyn ïyf en het vel bijna van de vingers door het kruipen. Hij had naar het Westeiyk front moeten vertrekken. „Het Vaderland" schrijft: De „lekkere zes weken", de tyd der versche vrachten en jonge groen ten staat weder, voor de deur. Voor de ramen der winkels pryken reeds tomaten en sleepasperges, aardbeien en snljboonen. Alles natuurlyk nog peperduur, doch straks komt, als het weer wat wil medewerken, de goede tyd aan, dat we de Regeerings erwten en -boonen eens kunnen afwisselen met jonge doppers, kropsla of kom kommer. Maar dan komt ook de ge wichtigste tyd aan voor onze war- moeziers, de tyd dat zy hun producten niet enkel op de markt brengen, doch ook uitvoeren. In den goeden ouden tyd van den vrede waren Duitschland en Engeland elkanders concurrenten op dit punt, doch wat Eogeland thans niet kan ontvangen, gaat na3r Duitsch land. Ja, als we niet op ons „qui vive" zyn, zou het kunnen gebeuren dat we zelf niets overhielden en alles over onze Oostelijke grenzen weg vloeide. Duitschland betaalt goed wat het noodig heeft! Vorige jaren heeft dit aanleiding gegeven om aan te dringen op al geheel uitvoerverbod en vooral in die kriDgen waar men Duitschland niet vriendelijk gezind is, heeft de roep weerklonkensluit toch onze grenzen, zoodat we zolf kunnen genieten van wat ons eigen land opbrengt. Die roep zal zich ongotwyfeld weder doen hooren en nu allicht wat krach tiger, omdat by velen de vrees bestaat, dat, als Nederland biyft handel dryven met Duitschland of do andere deslen van het bondgenoot schap der Centralen, de leden der Entente den handel op ons land stop zouden willen zetten. Men weet, dat reeds meer dan eens in de Engelsche en de Amerikaansche pers er op aangedrongen is, den handel der neutrale landen te boy cotten, zoolang deze nog aan Duitsch land c. s. leveren. Zoodra Amerika zich in den stryd mengde, is die eisch opnieuw en met meer kracht uitge sproken en men kan er verzekerd van zijn, dat hij, evenals vorige keeren, weerklank zal vinden in het deel der Nederlandsche pers, dat door dik en dun stemming maakt tegen Duitschland en ons zal betoogen dat, wanneer de Entente de neutrale landen boycot, zy aan den hongerdood zyn Laten we daarom eens even nagaan, boe het, wat ons land betreft, ge schapen staat met onzen handel naar links en naar rechts. Onze overzeesche importhandel ver schaft ons hoofdzakelijk graan en meel, voedingsmiddelen voor mensch en dier, meststoffen en een zekere hoeveelheid grondstoffen voor onze ny verheid. We hebben dat alles drin gend noodig, natuurlyk, maar wan neer de nood erg mocht nypen, dan lykt het ons niet te eenenmale uit gesloten, dat ons land voor een be langrijk deel zichzelf kan voeden, vooral wanneer van overheidswege toezicht en leiding wordt gegeven aan den verbouw van voedingsmid delen. Alleen zullen we nog meer mondjesmaat hebben van enkele voe dingsmiddelen, die we vroeger on merkbaar achtten. Wat den aanvoer van grondstoffen betreft, in het laatste jaar ia het daar mede zoo slecht gegaan, dat een aan tal ondernemingen het bedryf hebben moeten inkrimpen, zelfs soms stop moeten zetten. Edoch, men mag daarby niet over het hoofd zien, dat een bolangryk deel van wat over zee wordt aange voerd, herkomstig is uit niet bij den oorlog betrokken landen, zelfs uit onze eigen Koloniën. Dat dergelijke ladingen soms zoolang worden vast gehouden door een der oorlogvoeren de landen, in het by zonder door Eogeland, is ongotwyfeld in stryd met het volkenrecht, doch we moe ten er in berusten. Maar zeker wordt de toestand nog slechter wanneer finaal de toevoer wordt stopgezet. Nu de handel met Duitschland. Dat levert ons in hoofdzaak steen kolen, yzer, hout, halffabrikaten, werktuigen enz. Mochten we nu toe geven aan de eischen, welke van de zyde der Entente worden vernomen, en onzen uitvoerhandel naar Duitsch land Btop zetten, dan kregen we ook niets meer uit Duitschland. Dat kan trouwens de genoemde handelswaren in deze tijden best zelf gebruiken! Maar dat beteekent, dat we in het geheel geen Duitsche steenkolen, thans reeds krap ons toegemeten, zouden ontvangen, onze gasfabrieken zouden stilstaan, ny verheid en handel voor een goed deel zouden worden stopgezet I En dat daartegenover van den anderen kant ons dan hulp verleend zou worden, kunnen we moeielyk aannemen. Niet alleen dat Engeland zelf gebrek aan hout heeft, doch ook zyn steenkolenexport naar Frankryk en Italië biyft beneden raming en verwachting, zoodat er voor ons bitter weinig zou overschieten ondersteld altyd, dat de Duitsche onderzeëers zoo'n lading Engelsche kolen ongemoeid zouden laten! Laten we niet verder gaan, de gevolgen van het stopzetten van ons handelsverkeer met Engeland, hetzy met Duitschland, zouden op den duur zulk een ernBtig karakter dragen dat leder, die niet ziende blind en hoo- rende doof is, ongotwyfeld zal moeten toegeven, dat het de grootste dwaas held zou zyn, die Nederland zou kunnen begaan in deze dagen. Laten we daarom, als straks van bekende zyde, weder bet balletje warrit opgeworpen van een algemeen uitvoerverbod, hetwelk in de eerste plaats tegen Duitschland c.s. zou gericht zyn, ons niet van de wys laten brengen. Onze plicht als neutraal land brengt mede, dat we onze goede betrekkingen tegenover ieder der oorlogvoerenden zooveeldoeniykhand- haven. Onze Regeering zal daarbij tot taak hebben te zorgen, dat ons land niet wordt „leeggezogen" door welke party ook, doch zy zal daarnaast ook ongotwyfeld doof blqven voor bedrei gingen met rantsoeneering reeds onmiddellyk nadat Amerika zich in den oorlog mengde vernomen - of zelfs boycot, en er overigens voor waken, dat ons economisch leven, 'aarby de uitvoer zulk een belang- ryke rol vervult, zooveel mogeiyk een normaal karakter biyffc behouden. Dan zyn we zeker, dat we binnenkort ook op eigen tafel jonge doperwtjes en kropsla zullen zien verschijnen, doch dat onze warmoeziers niet „genekt" zullen worden door een uitvoerverbod, waarmede slechts inde kaart van een der oorlogvoerende partyen zou worden j INGEZONDEN. Geachte Redactie! Beleefd verzoeken wy U bygaand bericht in Uw blad te willen op nemen, waarvoor by voorbaat onzen beleefden dank. Het volgende schryven, tevens dienende als inteekeniy'st, is den heeren patroons aangeboden: Nederlandsche Centrale Bond van Christeiyke Arbeiders(sters) in de Bedryven van Voedings en Genot middelen (N. C.V. G.B.) Goedgekeurd by Kon. BeBluit van 26 April 1916 (No. 24.) Afdeeling: Den Helder. SecretariaatVakgroep Cornelis Ditostraat 11. Bakkers. Helder, 21 Mei 1917. WelEdele Heeren, Ondergeteekenden, J. Wlering en P. Leydeckers, respectieveiyk voor zitter en secretaris van de afdeeling Den Helder van den Cbristeiyken Bakkersbond en als zoodanig die afdeeling vertegenwoordigende, over wegende dat door het tegenwoordig bonnen stelsel het broodgebruik minder is in vorige jaren dat door de hooge broodpryzen meer bruin- dan witbrood wordt gebakken en van bruinbrood de be reiding vlugger gaat; dat in dezen tyd niet, zooals op feestdagen in vorige jaren, luxe broodjes worden gebakken reden waarom zy U beleefd ver zoeken op de beide Pinksterdagen van dit jaar niet te bakken en daarom Uwe handteekening op deze lyst te plaatsen, waaruit Uwe bereidwillig heid om in dit verzoek toe te stemmen biykt. (w.g.) J. Wiering, voorzitter, (w.g.) P. A. Leydeckers, secretaris. Beleefd doen wy bij dezen ook een beroep op 't publiek om vooral hunne medewerking te verleenen, opdat ook de bakkers en bezorgers eens van twee op elkaar volgende Zondagen kunnen genieten.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1