Bulletins a.s. ZONDAG Hotel,,Bfillevue'Jelder Avond-Concert OPERAVOORSTELLING 1" Pinksterdag. DE OORLOG. Advertentiën. van den uitslag der Tweede Kamer-verkiezing zijn dlreot na het bekend worden van den volledigen uitslag alléén aan ons bureau verkrijgbaar 1 oent. ZIJ worden gratis bezorgd aan de verschillende winkels, met verzoek de bulletins voor de glazen te hangen. Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Vuithermond. In de Noord-Dient- sche vecsstrekcn zyn verschrikkc lljke veenbranden ontslaan. Tn Val thermond liggen 70 huizen, alle van veenarbeideis en winkeliers in de asch. De veenarbeider J. Harder, 35 jaar oud, ia verkoold gevonden, even als het oude echtpaar Oosterlo. In 't geheel zijn vyf menachen verbrand, waaronder twee kinderen, en een vrouw ia vreeselyk gewond. Een schipperejoDgen ia verdronken. Ouderkerk a/d. Amstel. Gisteren avond waren de rijksveldwachter en de gemeente-veldwachter in een vlet op surveillance uitgegaan. Hedenmor gen is de vlijt drij vond gevonden zonder de beide politiedienaren. Men heeft beider lijken opgehaald. De justitie stelt een onderzoek in. Van het Westelijk front. Berlijn, 21 Mei. De aanvallen der Engelschen van gisteren waren ter weerszijden van den weg Atrecbt— Kameryk over een front ter breedte van 12 K.M. begonnen. De ten O. van Croisille in onze linies binnen gedrongen vijand werd door krach tige tegenaanvallen teruggeworpen. 's Middags, 's avonds en 's nachts tusschen Fontaine en Bulleeourt tel kens herhaalde aanvallen ondergin gen hetzelfde lot. Wij behielden onze stelling, op een geheel in elkaar ge- schoten loopgraaf na, die wij volgens het plan aan den vijand lieten. Terwijl bij Saffaux gedeeltelijke aanvallen van de Franschen zonder succes bleven, gelukte het den Duit- achers bij Braye, bij Cernay en ten W. van de Heurtebise-hoeve door het veroveren van vijandelijke loop graven hun stellingen te verbeteren. In Champagne is gisteren weer zwaar gestieden. De strijd bereikte van 's ochtends af de uiterste hevig heid. In den namiddag rukten de Francchen op om krachtige aanval len te doen tegen de hoogtestellingen ten N. van den weg Prunay-St. Hilaire le Grand. In een verwoede worsteling die na den donker voort duurde, gelukte het den vijand zich op den Comilet-berg, ten Z. van Navroy, en op den Keil-berg, ten Z.W. van Maronvillers, te nestelen. Om net bezit van dtui ainleitm top golfde de strijd heen en weer. De aanvankelijk door de Franschen hier behaalde voordeelen werden hun in een snellen tegenaanval weer ontrukt. De oude stellingen zijn hier iu onze handen. Des avonds nieuw ondernomen aanvallen van den vijand werden afgeslagen. Parijs, 21 Mei. Een aanval, door de Duitschers bij de Froidemont-hoevt ondernomen, is gefnuikt. In Champagne hebben de Fran schen gisteren op het massief van Moronvilliers tamelijk belangrijke be wegingen uitgevoerd, die schitterend slaagden. De Franschen namen ver verscheiden Duitsche schansen op de noordelijke bellingen van den Coriiillet-berg eencr vandoaCasque et Tessonberg anderzijds. Tegenaan vallen der Duitschers vloeiden on der de werking van het Fransche vuur met aanzienlijke verliezen terug. De Franschen maakten in dezen strijd 800 gevangenen. Ean nieuws terugtocht der Duitschers? De correspondent van het Fransche Persbureau Havas aan het Britsche front meldt: Uit allerlei veelbeteekenende aan wijzingen als omvangrijke werkzaam heden achter de Hindenburglinie, bet aanleggen van versterkingen en ver bindingen, taliUke branden, ontplof fingen en overstroomingen om de wegen te versperren, kon men op maken dat er binnen korteren of langeren tijd een nieuwe terugtocht der Duitschers te wachten is. Vin het Italiaansoh-Oosten- rijksche gevechtsterrein. Rome, 21 Mei. Op het Trentino front heeft het geschutvuur, waar mede de vijand den 19en begoDnen was, zich gisteren uitgebreid. Reeds in den nacht, die voorafging aan den 19en, hadden wij kleine aanvallen ten oosten de dalen van de Concei (Ledrodal) en do Rio Freddo (Astico) afgeslagen. Gisteren hebben wij nieu we afleidingspogingen van den vijand in de streek van Campo (Duonedal) ten Z.W. van het Loppiomeer (Rio Cameras Etsch) en op de linie van de beek Mato (Guganodal) aanstonds teruggeworpen. Laat in den avond werden dichte drommen vijanden ten aanval gezon den tegen onze stellingen op den Pa- subio. Nadat het. slaggewoel verbit terd heen en weer had geschommeld werd de vijand over het heele aan valsfront teruggeworpen. Op het Julischo front hebben wij ln den nacht, die voorafging aan den 20sten, vijandelijke aanvallen op de noordelijke hellingen van den San Marco, beoosten Görz tusschen de berg Oucognacco Faili en de streek van hoogte 208 te hebben gekeerd, op het zuidelijk stuk van den Karst oen top van hoogte 368 tusschen Palliovo en Britovo beoosten Plava veroverd en het deel van hoogte Vodice, dat we bezet houden, nog uitgebreid. Wij maakten eenige hon derden gevangenen. Weenen, 21 Mei. Aan de Isonzo heeft de vijand gisteren z|jn aanvallen voortgezet, hoofdzakelijk tegen or.ze stelling tusschen den Vodice en Sal cano. Alle aanvallen zijn mislukt; de vijand heeft geen duimbreed ter rein kunnen wioneu. 's Ochtends liet de vijand zijn troe pen tweemaal tegen don Monte Santo stormende eerste maal werd de aanval door ons vernietigiDgsvuur verstikt, den tweeden keer baanden afdeelingen zich bij het klooster Monte Santo een weg in onze door roffel- vuur in elkaar geschoten schanseD. Onze dappere troepen dreven hen echter met de bajonet terug. Tegen den avond ondernamen de Italianen, zonder voorafgaande vuur- voorbereiding, een bre6d opgezetten, kraebtigen aanval, ditmaal tegen bet geheele vak Vodice—Monte Santo. Bij den Vodice gelukte het de storm kolonnes onder zware verliezen den bergkam te beklimmen. Onze troepen wierpen zich echter op den vijand en drong hem in een verwoed handge meen tut de vlucht. De tegen de Monte Santo stormende divisies wei den reeds door ons geschutvuur naar hun schansen teruggejaagd. De gevechten van gisteren hebben ons meer dan 200 gevangenen en 4 machinegeweren opgeleverd. Een Frensch transportschip getorpedeerd. Parijs, 21 Mei. Da stoomboot „Col bert", die door do marine was ge charterd en een aantal militaire passagiers vervoerde, is op 30 April in de Mlddellandsche Zee getorpe deerd. Er zijn 51 menschenlevens verloren gegaan. Een zeegevecht. Berlijn, 20 Mei. Officieel. In den morgen van 20 Mei kwam het voor de Vlaamsche kust tot een kort voorpostengevecht tusschen Duitsche en Fransche torpedobooten. De vfjand kreeg verschillende treffers. Onze vaartuigen keerden zonder verliezen of averij terug. Dultscho hulpkruisers In actie Da „Berliner Lokalanzeiger" meldt over het optreden van een Duitschen hulpkruiser in den Stillen Oceaan, dat dit schip als handelsboot ver momd zwaar bewapend uit de haven van Hamburg is uitgeloopen. Het schip ia 4400 ton groot en voor om Schotland en Kaap de Goede Hoop. Bij de Kaap heeft h6t schip mijnen uitgelegd. De snelheid van het schip is 21 mijlen, In den Iadischen Oceaan moet nog een tweede Duitsche krui ser in actie zijn. Ierland. Londen, 21 Mei. In het Lagerhuis heeft Lloyd George heden meegedeeld dat de regeering besloten heeft conventie bijeen te roepen, waar alle Iersehe stroomingen vertegenwoor digd zyn, ten einde een Iersehe con stitutie te ontwerpen. Iüdien men daar tot een vergelijk" komt zal de regeering een wetsontwerp indienen om de conclusies der conventie te bekrachtigen. Redmond heeft uit naam der nationalisten dit voorstel gaarne aanvaard. Lonadale heeft uit naam der Ulafcor partij gosogd dat zij hot voor stel aan het volk van Uister zal voorleggen. De revolutie In Rusland De actie aan het Oostelijk front is als gevolg van de revolutie geheel verlamd. Hierin wil men verandering brengen, hetgeen blijkt uit de ver klaring die Prins Lwof, de eerste mi nister van het nieuwe kabinet, aan vertegenwoordigers van de pers heeft gedaan. Naar hij mededeelde wil de Russische regeering trachten in af wachting van het slagen harer vre despogingen om de actie ook aan het oostelijk front te-hervatten, over tuigd als zij is, dat de werkloosheid aan het Russische front slechts ten voordeele komt van Duitschland en zijn bondgenooten, en er dus toe zou kunnen bijdragen om niet hare op vattingen van den vrede te doen ze gevieren, maar die van deCentralen en dat is, prins Lwof heeft dat nog eens uitdrukkelijk verklaard en daar bij speciaal gewezen op België, Ser vië en Roemenie, nu volstrekt niet de begeerte van de mannen, die zich thans in de coalitie-regeering hebben vereeDigd. De Russen verklaren zich niet tegen hun eigen imperialisme, om aan anderen de bereiking van imperialistische plannen mogelijk te maken. Maar uit de mededeelingen van den Russischen eersten minister blijkt ook, hoezeer de gevechtswaar- de van het leger ia gedaald en hoe groote moeilijkheden de regeering zal hebben te overwinnen, om deze ge schokte militaire kracht te herstellen. Voor dit herstel, aangenomen dat de nieuwe regeering krachtig genoeg zal zijn om het tot stand te breDgen, zal dus nog wel eenigen tyd noodig zyn en van het optreden der nieuwe regeering zal men dus niet onmid dellijk een herleving van de actie aan het front mogen verwachten. Intusschen zal echtor de houding der Russische regeering den Centralen beletten tot verdere verzwakking van hun oostelijk front over te gaan en materieel en troepen aan de be zetting hier te onttrekken. Een dagorder van Karenekl. Het Petrograder Telegraaf agent schap meldt, dat door den nieuwen Russischen minister van Oorlog, Ke- rinski de volgende dagorder uitge vaardigd is: Het vaderland is in gevaar en ieder een moet al zijn kracht aanwenden om dit gevaar af te weren. Geen verzoek om van een hooge leger- functie ontheven te worden, dat voort vloeit uit de wensch om de verantwoor delijkheid in deze zoo ernstige tijden zich af te schuiven, zal door mij wor den ingewilligd. Den deserteurs wordt bevolen zich weer voor 28 Mei by hun korps aan te melden. Allen, die dit bevel overtreden, worden streng gestraft. Uit de Vereenlgde Staten. Washington, 20 Mei. Officieel is bekend gemaakt dat 2000 man ma rinetroepen de Amerikaansche divi sie, die voor Frankrijk is bestemd, zullen vergezellen. Washington, 21 Mei. De wet op den militairen dienstplicht, die eergis teren door het Congres voorgoed aan genomen en gisteren door den presi dent geteekènd is, bepaalt het volgen de: inschrijving van alle burgers van 21 tot 30 jiar ten behoeve van den verplichten militairen dienst; het onder de wapenen roepen van twee. contingenten van 600,000 man elk, die achtereenvolgens ingedeeld zulien worden. Als de president het noodig oordeelt, zullen nog 4 divisies vrij willigers opgericht worden. Voor de infanterie wordt de soldij tot onge veer 30 dollars in de maand ver hoogd. Het zal verboden zijn in oefen kampen of in nabijheid ervan drank te vorkoopen. PLAATSELIJK NIEUWS. Bij K. B. is met ingang van Juni benoemd tot schoolopziener het arrondissement Helder de heer E. Rahder, met gelijktijdige toekenning van eorvol ontslag, als zoodanig in het arr. Texel. Hr. Ms. „Zeeland". Behoudens onvoorziene omstandig heden is het vertrek van Hr. Ms. „Zeeland" vastgesteld op Donderdag 7 Juni a.s. Opanluchtmeating dar vrijzinnigen. De vrijzinnige biesvereeniging had Zaterdagavond op het terrein naast het Bondsgebouw een openlucht meeting belegd, waar de candidaat, de heer P. J. Oud, mevr. Mansfeldt- De Witt Huberts en de heer Koster, lid der Tweede Kamer, zouden spreken. Laatstgenoemde was echter verhin derd en in zijn plaats sprak de heer Poppers, voorz. der Jonge Democraten te Utrecht. De bijeenkomst werd opgeluisterd met muziek en zang, laatstgenoemde van de zangvereeni- ging „Morgenrood", HU heeft geen zin meer hierover nog veel te vermelden. De heer Oud sprak in hoofdzaak dezelfde rede uit die hij den vorigen avond by het debat tusschen de beide candidaten in eerste instantie gesproken had, en mevr. Mansfeldt deelde allerlei over den persoon des heeren Oud mede, ook dat hij vooral de pionier zou zijn voor vrouwenrechten. De heer Poppers tenslotte zette in kor de verschillen uiteen, die bestaan tusschen de burgerlijke en de sociale democratie; eerstgenoemde bouwt op, de laatste breekt alleen af. Hun theoriën hebben in 't praktische leven góons vaarde, en dé klassen strijd is onhoudbaar. Ook de heer Biersteker voerde nog het woord. Te ruim 9 uur was de goedbezochte meeting afgeloopen, Vrijzinnigen In „Casino**. Tot slot van de verkiezingacam pagne was door de Viijz. Kiesver. gisterenavond in „Casino" nog eens vergadering belegd waar mevrouw Mansfeldt—de Witt Huberts (Utrecht) en de heeran Biersteker en Oud het woord voerden ter propageèring van de candidatuur Oud. Volledigheidshalve willen wy ook van deze vergadering nog iets vermelden. Nadat de heer Grunwald de eenkomst geopend had, kreeg aller eerst de heer Biersteker het woord, die er op wees, dat het zoo jammer was, dat de tegenstanders wegbleven, daar za nu de gelegenheid missen eens de beginselen der vrijzinnigen te hooren, eenzydig als ze altijd voorgelicht worden door hun partij. Jammer ia het, dat zoovelen mee- loopen met de s.d.a.p., aangetrokken door de manier waarop deze propa ganda maakt. In tegenstelling met de vryz. dem., die de wonde plekken in de maatschappij trachten te ge nezen, leggen de soc. dem. wel de hand op de wond, maar vergeten ze de medicijn. Het principieel verschil wordt weggedoezeld, daarmee komt men niet voor den dag. Spr. weerlegt nu de uitlating van don heer Thomassen als zou de heer Oud verkeerd geciteerd hebben inzake de bewering van den heer Sannes en leest diens uitlating betreffende de vernietiging van middenstanders door de soc. dem. voor. De vryz. dem. zyn niet zoo eenzijdig om alleen oog te hebben Yoor de bolangen van den arbeidenden stand, er zyn nog een massa andere klassen. De heer Thomassen zei dat de soc. dem. niet meer de leer van Marx huldigen en Troelatra zei dat het Marxisme het zout is van de leer der s.d.a.p. Het beeld van de groote en kleine huizen is onjuist, daar er tusschen- schakeeringen zyn. Op de vraag hoe de aoc. 'dem. zich de maatschappy denken, moeten ze 't antwoord schuldig blijven: ze weten het niet. De red dingsboot der soc. dem. is ern wrak ea we weten niet waar we daarmede terechtkomen; daarentegen is het vryz. dem. beginsel dat, hetwelk redding brengt aan het rchip van staat. Spr. eindigde met eene opwekking om vrijzinnig te stemmen. Mevr. Mansfeldt bespreekt de thans geopende mogelijkheid voor de vrouwen om tot de stembus te worden toegelaten, en hoe het kwam dat zij tot de v.-ó. party is gegaan. Eenvoudig omdat de party weer spiegelde wat spr. in zich voelde. Daarmee is dus het argument weer legd dat de Nederlander te individueel is om in eene partyleiding te loopen. Zy zet uiteen wat haar in de vrljz. dem. partij aantrokhet alg. kiesrecht voor mannen en vrouwen, de be lasting naar draagkracht en tenslotte de tempering van den kiassestrijd. De soc. dem. willen dien verscherpen, dat is het principieele verschil. De spr. zet de geschiedenis van het vrouwenkiesrecht uiteen. Op geestige wijze vergeiykt zy die bij een drama in drie bedryven met tusschenspel. Eerste bedryf: het ontwerp grond wetsherziening, tweede bedryf het voorloopig verslag (dat er al anders uitzag), tusschenspelde stemplicht, derde bedryf de memorie van ant woord. Uit louter liefde voor vrouwen kiesrecht is het doodgedrukt. Iq dit verband komt spr. op de candidatuur Oud, die zy warm aan beveelt. De heer Oud is een jonge kracht en zijn belangstelling voor vrouwenkiesrecht is al jarenlang be kend. De spr. weerlegt wat de .Te legraaf" over den heer Oud schreef en zeide, dat zijn geestelijke bagage van dien aard was, dat hy wel een tapissière noodig had in plaats van een citybag, om ze te kunnen weg dragen. Drie fliDke jonge mannen zouden met gemak uit hem kunnen worden gesneden, n.1. een ontvanger der registratie, een notaris en een mr. in de rechten. Hij weet van de orakttjk des levens veel af, en de heer llarchant, die zoo yverde voor de land9tormers, zou een goed mede stander in hem hebben. De heer Oud zet ten slotte de be ginselen van de vryz. dem. uiteen. Spr. begeeft zich in een historische schildering van het ontstaan en de ontwikkeling van het liberalisme, dat anderhalve eeuw geleden opkwam voor de verdrukten. Vroeger meende men, dat de welvaart van een volk afhing van zyn goud en zilver en het was: uitvoerpolitiek en bevor dering van productie, daardoor druk der loonen. Toen werd een nieuw stelsel uit gedacht: het liberalisme, het kwam op uit behoefte den derden stand wat beters te geven. Zyn groote kracht was, dat het precies wist waar het heen wilde. Het socialisme plaatst zich eenigsziua op ditzelfde standpunt, alleen kan het geen lyn aangeven waarlangs het zich beweegt. Tusschen het lib. van 1789 en de vrijz.dem. van thans is groote over eenkomst. Het uitgangspunt was geiyk en er is gestaalgen vooruitgang al moge het wel eens lijken van niet. De vrijz.dem. willen geen stelsel opbouwen, dat waar is voor nu en altyd. Wat thans geldt, doet dat misschien over 50 jaar niet meer. Toen het oude liberalisme de staats bemoeiingen uitroeide, deed het een goed werk50 jaar later had dit liberalisme zijn taak vervuld en men Z3g dat staatsbemoeiing weer inge voerd werd. Men moet rekening houden met twee factorenden individueelen, nl. dat het onmogelijk ia een gelijke regeling te maken voor ieder. Dat zet dë ontwikkeling stop; ieder moet do gelegenheid hebben zich te ontwikkelen naar eigen aan leg. Aan, den anderen kant geldt de sociale factorde mensch lid van de gemeenschap. Het socialisme kijkt te vee} en te uitsluitend naar dén factor der ge m6enschap. De vryz. zeggen het is verkeerd alles in handen van den staat te brengen. Omgekeerd ia bet Qok verkeerd alles over te laten aan het particulier initiatief. Men moet weten te regelen, Spr. komt nu op enkele uitlatjogen van* den heer Thomassen ten op zichte van Marx's leer, dat de mid denstand geleidelijk verdwijnt. De heer Thomassen noemde Midd. ere- dietb., als êen der vernielers daarvan. Spr. zet uiteen, dat juist deze banken voor den middonstand het behoud zyn en de redding. Spr. komt op tegen de bewering als zou hij voor de brand kast strijden. De soc, dem., kunnen de propaganda niet op Uooger peil brengen dan met dergeiyke middelen. Men heeft niet gewild, dat de tegen standers hier kwamen luisteren, houdt ze angstvallig buiten alle kritiek. Nog op andere punten gaat spr. in. De gropte fout der soc. dem. is hun tweeslachtigheid. Praktisch reiken ze niets, getuige de portefeuille kwesties men moet meer gaan be grijpen dat het de vrUz. d9m. zijn waarvan de ware democratie uitgaat, Hoe kan men eene party zyn van den vrede als men zelf den klasse- stryd predikt Wij willen ook als het noodig is, stryd, maar niet om den stryd, niet om den kiassestrijd, dien de soc. dem. zoo mooi vinden ala leerstuk voor de arbeiders. Wy voelen dat met overleg de oplossing kan worden gevonden, Toen do on dervinding leerde, dat een kortere arbeidsduur beter was, W6rd hy in gevoerd. Langzamerhand komen nieu we vormen op van samenleving modelfabrieken als van Marken, Stork etc. ontstaan. De soc. dem. zien dat met leede oogen. Spr. protesteert tegen de uitlegging die de heer Thomassen gaf van zyn laatste woorden, dat hy af wilde wachten en eindigt in een gloedvolle peroratie. Er was eonig debat van een kor poraal der marine, dat naar genoegen beantwoord werd, en onder dank aan de sprekers sloot de heer Grünwald met eene opwekking om op den heer Oud te stemmen, de vergadering. Faust-opvoorlng. Het sympathieke groepje opera- artisten, tezamen vormend het Ne- derl. Opera-ensemble te Amsterdami dat onlangs tot tweemaal toe eene opvoering alhier kwam geven en de netto recette daarvan afdroeg aan de weduwe van een hunner overleden collega's, datzelfde ensemble wilde nu, gezien het succes der laatste opvoering, ook eens voor zichzelf komen. Het kondigde voor Zondag avond eene voorstelling aan van „Faust"; er werd geadverteerd, re clame-bil letten gedrukt enz., en de heer Kokelaar, die den voorverkoop van kaarten had, had er al heel wat verkocht voor Zondagavond, alles scheen er op te wyzen, dat men een volle zaal zou krygen. Helaas I de goden waren niet met hen Zondagavond wachtte een zaal vol menschen en ook verschillende artisten op de komst van anderen, die met den trein mee moesten komen, maar niet kwamen en het slot van de historie was, dat de opvoering niet door kon gaan. Wat was er gebeurd? De artisten waren met den trein van 5.12 uit Amster dam vertrokken, doch op Zondag gaat deze slechts tot Alkmaar. Er was geen enkele mogelijkheid om meer naar den Helder te komen men bood f 60.— voor eene auto, maar er was geen benzine. En zoo moest de voorstelling vervallen. Nu komt het ensemble a.s. Zondag avond terug, hopende op dezelfde volle zaal. Het heeft natuurlyk enorme onkosten gehad, die door eene voorstelling nauwelijks gedekt worden, zoodat er geen sprake is van eenige verdienste, maar als men maar uit de schuld is, is dat ten slotte nog te overkomen. Zoo doen wij dus een beroep op onze lezers en lezeressen om Zondag in grooten getale naar deze werkelyk goede Faust opvoering te gaan. Men weet wat men aan dit ensemble heeften het is eigen! yk alleen in de decors en de muziek (de koren natuurlyk ook) waarin deze voorstel-1 ling tekort schiet. Het stemmen-ma- töriaal is van prima kwaliteit. Voor zoover noodig dus deze op wekking voor Zondagavond het is een sympathiek ensemble, dat men hiermee steunt. Verdronken. Gistermorgen weid een drie-jarig knaapje de L., wonende in de Jan in 't Veltstraat vermist. Des namiddags werden zyn klompjes i hoed drijvende gevonden in de Fabrieksgracht, later werd het lijkje opgehaald. Men vermoedt, dat het kind te water is gewaaid. BINNENLAND. Onze Scheepvaart. De stoomschepen „Agamemnon" i „Hercules" van de Koninklijke Nederl. Stoombootmaatschappij,welke in December van het vorig jaar van Amsterdam naar Valparaiso vertrok ken, zyn weder met een volle lading chili-salpeter in Amsterdam terugge keerd. Verder is gisteren uit New- York aangekomen- het stoomschip „Jason" met een lading tarwe, ge consigneerd aan de Nederlandsche regeering. Te Rotterdam zyn gisteren aange komen het s.s. „Alioth" van New- York," geladen met 8095 ton tarwe en het s.s. „Cornelis", geladen met 3480 ton tarwe. Het stoomschip „Ryndam", van Now-York naar Rotterdam, is gister- namiddag 2 u. 20 min. den Nieuwen Waterweg binnengekomen. Os „Msnado". Het s.s. „Menado" dat indertyd wegens avery moest terugkeeren, toen het op 22 Februari met het convooy der 7 Nederl. schepen mede voer, welk convooy later getorpedeerd werd, is te Rotterdam binnengeloopen. Hefc schynt dat het vaartuig te Fal- mouth Diet grondig gerepareerd is, want het maakte tydens den over tocht nog veel water. Gedurende de geheele vaart en ook thans in de haven, moet men door pompen het vaartuig dry ventje houden. De lading bestaande uit tabak en coprah, is gedeeltelijk bedorven. Wanneer de lading gelost is en het schip in het dok gesleept kan worden, zal het mogelijk zijn, de juiste, schade op te geven. De „Jacobs." De Nederlandsche schoener „Jaco ba", thuis behoorende te Rotterdam, heeft op de thuisreis van Drammen naar Zaandam in de Noordzee een duikbootaan val moeten doorstaan. Van een der opvarenden van de Jacoba", welk schip hedenmorgen te IJmuiden binnenkwam, vernam de bericht gever van het Hbl. over de beschie ting de volgende bijzonderheden. Den 9ien Mei vertrok de „Jacoba", onder bevel van kapitein J. Boerma, na een volle lading gezaagd hout te hebben ingenomen, van Drammen naar Zaandam. Tot Vrijdag 18 Mei ging de reis naar wensch, doch in den morgen van dien dag gebeurde er iets, dat de opvarenden van het schoenersohip niet spoedig zullen ver geten. Men bevond zich op 50 gr. 30 min. N. Br. en 6 gr. 10 min. O. L., dus ih het vrije gebied, toen onver wacht, op circa 1 mijl afstand, een duikboot begon te schieten in de richting van den schoener. Kapitein- Boerma, die vreesde dat het schip zou worden getroffen po zinken, liet dadeiyk door syn mannen de scheeps- boot overboord zetten. Intusschen vloog een zestal granaten over het vaartuig heen, gelukkig zonder iets te raken. Niettemin kwamen dt kogels zoo dicht langs de Nederlan ders, dat zy den aucht daarvan voelden. Kapitein Boerma bracht zyn schip bij den wind, soodat het vaartuig spoedig byna geheel stillag. Met zijn drie mede opvarenden ging de kapi tein in de boot, om den duikboot commandant de papieren te toonen en hem te bowyzen dat de aanval in vry water en dus onrechtmatig geschiedde. Na veel inspanning moch ten de mannen erin slagen, de duik boot, die nog steeds op dezelfde plaats was gebleven, te bereiken. De com mandaDt keek de scheepspapieren in en deelde na eenige onderhandeling mede, dat de Nederlandsche zeelieden weder naar hun schip terug konden keeren. Onmiddeliyk keerde kapitein Boerma met zijn mannen naar den schoener terug, die men na geruimen tyd rooien weder bereikte. Gelukkig stond er geen harde bries, want an ders was de kans aan boord terug te keeren Z9er gering geweest, daar het schip met de volle zeilen op on bestuurd ronddreef. De duikboot ver dween inmiddels van de plaats der aanhouding, om zich niet weer te vertoonen. Byna twee uur is de be manning van de „Jacoba" van boord geweest, en het schip heoft dus al dien tijd verlaten rondgezwalkt. Naar men onzen berichtgever nog mededeelde, had de duikkoot reeds gedurende drie uur den schoener ge volgd, voor dat de Duitschers het zeilschip onder schot konden krygen. Oa ontbinding van do Staten- Oonoraal on do vorklozlngon. Gisteravond zyn in een Staatsblad bekend gemaakt de data betreffende de sluiting van de zitting der Staten- Generaal en van de ontbinding der belde Kamers, zoomede de data der verkiezingen voor de beide Kamers. De sluiting zal plaats hebben a.s. Donderdagnamiddag 3 uurde ont binding van de Kamera op 27 Juni. De verkiezing voor de Eerste Kamer op 14 Juni; de verkiezing voor de T weede Kamer op 5 Juni. De stem ming voor de Tweede Kamer op 15 Juni en de herstemming op 22 Juni. Be eerste samenkomst van de nieuwe Kamers in vereenigde ver gadering zal plaats hebben op 28 Juni. De sluiting van de zitting der Staten Generaal op a.s. Donderdag zal geschieden in het gebouw der Tweede Kamer. Op de gebruikeiyke wyze zal de minister van binnenlandsche zaken, mr. Cort van der Linden, zich van het koninklyk paleis naar het Kamer gebouw begeven om|de zitting namens de Koningin met een rede voor ge sloten te verklaren. Hoogstwaarschyniyk zal de eerste samenkomst der nieuwe Kamers in vereenigde vergadering, op Donderdag 28 Juni, in de Grafelijke zalen plaats vinden. Oo oorato Duiticho boot. Zondagmiddag is voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog weder een Duitsche boot te IJmuiden aangekomen. Het was het stoomschip „Bavaria", dat, met een lading ge zaagd hout van Norrköping komend, aanvankeiyk voor Belfzyi bestemd was en later order kreeg naar Am sterdam te stoomen. Blijkbaar wegens gebrek aan zeelieden, waren de kok "D hofmeester vervangen door vrou- relyke krachten. Do zoovlosohorlj. Wegens het niet aanvaarden door _e Duitsche koopers van de hun toe gezegde hoeveelheid visch tegen de vastgestelde prijzen, worden de aan voeren, voor zoover niet door Enge land en voor Nederland genomen, op de vrye markt verkocht, waar ze lager prijzen opbrengen dan Eogeland en Nederland betalen en ook Duitsch land moest betalen, omdat voor die visch geen uitvoerconsent gegeven wordt en het binnenland voldoende voorzien wordt van regeeringsviach. Daardoor worden de besommingen gedrukt, zoodat het varen bij de te genwoordige hooge exploitatieprijzen en de hooge verzekeringen niet meer voldoende loonend is. Men heeft daar om besloten, de zeilloggers voorloopig weder op te leggen, in afwachting van een betere prijsregeling of, wat men meer hoopt, van een uitbreiding van het vrye gebied. Wegens het stilleggen der stoomtreilers, uitge zonderd de enkele, die op de kust vi6schen, bestaat de vischaanvoer te IJmuiden thans in hoofdzaak door de zeilloggers en de kustvisschers. INGEZONDEN. Onzo blauwe week. Aangezien het velen onbekend is, wat er onder bovenstaand bedoeld wordt, hebben wy gemeend dit even te moeten toelichten. De blauwe week is door een tiental Geh. Onth. Bonden georganiseerd, met het doel om in de week voor Pinkster een krachtige propaganda te voeren tegen de drink gewoonten. Ons doel hiermede is, om de menschen ts doen zien wat een dwaasheid ze toch eigeniyk be gaan, door het drinken van alcohol houdende dranken. Ous Nederl, volk geeft jaariyks f 118.000.000 (zegge honderd dertien miljoen gulden) uit aan sterke drank, bier, wijn. enz. en ontvangt daarvoor in ruil: ellende, ziekte, misdaad, krankzinnigheid, e. d. De grootste helft der bewoners onzer gevangenissen is daar gekomen door de drank, als ook ln de krank zinnigen-gestichten. 'tEosteiyk graan wat voor onze voeding zoo noodig ia, wordt ver morst aan drank en bier. 't Verstand wordt er door versuft en 't mensche- iyk gevoel verstompt, terwijl het verhooging der vatbaarheid voor allerlei giekten geeft. Wie meer nog hiervan weten wil, raadplege onze geschriften, die deze week worden aangeboden alsmede ons orgaan voor deze week „Onze Blauwe week", 't Bestuur der afd. Helder van den Jongel. Geh. Onth. Bond. MARINEBERICHTEN. Do adolborsten der Ho lel. Q. rsn Htlte, J. A Gauw. J. F. Mahns, M. J. ten Houte de Lanru, J. J. C. C. Bennie, J. L Kooremans, H. A. Meijer, J. H. Vermeulen. L. C. baron van der Feite, F de Ruyter de Wlldt, H. J. Suermondt, E. E. B. Lacomblé, J. van den Broek d'Obrenan, F. O. Merkus en S. H. Vernède zullen met Hr. Ms. panlserdekBchip Zeeland, onder bevel van kapi tein-luitenant ter zee C. Fook, vla het Panama kanaal naar Oost-Indl6 vertrekken. De heer S. L. Anholt, te Groningen tot arte bevorderd, wordt benoemd tot officier van ge zondheid 2o kl. bij de zeemacht. Bij Kon. besluit van 10 Hei 1917 No. 72 is met den datum van dat besluit de machinist J. G. Blom bevorderd tot offlciermachinist derSekl. Met den 28sten Mei 1917 is de thans ter be schikking zijnde luitenant ter zee der le kl. E. M. Wissmann geplaatst aan boord Hr Bellona als le officier en de luitenant te; der le kl. J. C. P. Eeftinck Schattenkerk over geplaatst van Hr. Ms. Bellona naar Hr. Ms. Wachtschip Willemsoord. De thans ter beschikking siJode machinisten H. Riemers en J. Braam worden respectievelijk 24 Mei en 1 Juni 1917 geplaatst aan boord Hi Ms. Koningin Emma. Met ingang van 21 Mei 1917 zijo dezeemiliciens- machinedrijver J. A. Cop en M. Jongman bevor derd tot sergeantseemlliclenmachinedrijver. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der zeemacht. Op 1 Jnnl 1917: sergeanttorpedist P. F. Huig van Hr. Ms. Triton naar Hr. Ms. KoniDgin Emma; idem P. J. van Keimpema van Hr. Ms. Koningin Emma naar Hr. Ms. Triton. Op 4 Juni 1917opperschipper B. van den Berg van Hr. Ms. Rotterdam naar Hr. Ms. Koningin Emmaschipper B, Meijers van Hr. Ma. Spoijk naar Hr. Ms. Rotterdam; bootsman.. Schot van Hr. Ms. Wachtschip Willemsoord naar Hr. Ms. van SpeiJk; idem K. Werman van Hr. Ma. Wachtschip Willemsoord naar Marine- wuuuu t-uuBtauuiui»;ooi i». neua van er. ais. Wach tachip Willemsoord naar Hr. Ms. Koning! n Emma. Op dun leden Juli 1917 worden uit den zeedienst ontslagen wegens ongeschiktheid voor den militairen dienst tengevolge van lichaamsge breken: sergeantiancblnediljver F. L. A. van Brussel; marinier der le kl. P.O.B.van Wijns- bergenstoker der 2o kl. A. Knlper; leerling- onderofficier der 2e kl. D. Willemsen. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Grotiu8.arriv.19 Me! van Batavia te A'dam. Batjan, arrlv. 19 Mei van New-Vork te IJmuiden. Rottardamaehe Lloyd. Menado, arri v. 19 Mei van Java te Rotterdam. HollandAmarika-Lijn. Aad(jkarriv. 19 Mei van AntoCagasta via Halifa x te Rotterdam. Maasdijk, arriv. 19 Mei v. Caleta Buena te R'dam. Schiedljk, arriv 19 Mol van New-Yoik teR'dara. Themisto, arriv 19 Mei van Savannah te R'dam. Rijndam, arriv. 21 Mei van Vew-Tork te R'dam. MARKTBERICHTEN. Beverwijk, 21 Mei 1917. AspergeB dik blank 66 a 70 et., dun blank 20 a 30 ct., dik blauw 80 a 46 ct., dun blauw 16 a 20 ct. per. K.G.; postelein 64 a 76 ct. per ben raapstelen f O.bO a f 1.60; rabarber f6.— a f 16.- per 100 bos, per 100 K.G. f 7.— a t 11.—radijs f 2.- a f3.- per 100 K.G.; sla per 100 at.fS.- a f8 spinazie per ben 7 ct., per kist 10 a 90 ct.wortelen per 100 bos f22.— a f28.—zuring per ben 6 a 10 ct. Pormerend, 22 Mei 1917. 24 stapels Fabrlekakaas per 60 K.S. f 78.60 47 Boerenkaas 60 f 76.- 1 Commissie 60 f 69.— 6 Middelbare 60 f 72.- Goudsche kaas 60 f 1466 K.G. Boter per K.G. f 1.16 k t 2.26 1782 Runderen: 127 vette per K.G. f 1.10 f 1606 melke on gelde f 210.- f 480.- 40 Stieren f 0.- f 28 Paarden f 160.— f 8i_. 83 vette Kalveron per K.G. f 1.20 f 1.40 614 nuchtere ld. por stuk f f Fokkalvoron por stuk f 18 - f 84.- Slachtkalveron f 14.— f 26.— 666 votte Varkons por K.G. f 0.98 f 1.08 72 magero id. per stuk f 17.— f 37.- 241 Biggen per atnk f 7.— f 16.— 1902 Schapen f 23.- f 46.- Ovorhouders 1641 Lammeren Ganzen Kalkoenen Zwanen Kipeleren per 100 stuks Eendeleren 100 Kievitseieren per stuk zak Appelen id. Peren f a- f a- f 8.- f 17.- f 0.- f 0.- f 0.- f 0.- f 0.- f 0.- f 8.20 f 8.90 f 9.- f 0.- f 0.- f 0.- f 0.- f 0.- f 0.- f o.- Alkmaar, 21 Mol 1917. VEE. Aangevoerd 2 koelen f 400 a t 486. kalveren f 80 a f 286—, idem p. pond Jl-20 a f 1-ëO. 81 nuchtere idem f 14.— a f 92—, 608 vette varkens 96 a 103 ct. p. K.G., 1 mag. schapen f 40— a f VI8SCHERIJBERICHTBN. Aangebracht te Nieuwedlep: ,10 Mei. D°or70 korders: 6 tot 10 tongen, per 2 'A'i.'" *0 middoitongen, per stuk i n on a o ?'9P 'nn tot 20 kleln<J tongen, per stuk f 0.801 2 tot 20 mand kleine schol, per mand I 060 a f16(5 mand scharren, per mand f 060 r°M9nvl88cher870 roggen, per stuk Door trekkers1960 tal haring, per tal f 1.76 a f 4.80; 40 tal geep, per tal f8.— a fll.— 19000 f 436018' PW IOü° 1 1 1 Mlni VOOr 20 Mei. Door trekkers: 1600 L Lui?0 a C8-60: 10 talguep,pert 6000 ansjovis, por 1000 f Ü-. 21 Mei. Door 10 korders 110 middeltongen, per stuk f 0.6510 kleine tongen, tier stuk f 0.36 80 mand kleine schol, per mena f 7— a t 8.-. Door trekkers: 460 tal haring, per tal f8,76 - "n tal geep, per tal f 10— a f 12.60. a f 6— Burgerlijke Stand v. Helder, Van 19 tot 21 Mei. BEVALLEN: J. F. Hagen geb. Putters, d. J. E. Visser geb. Stuiven berg, d. J. Brons geb. Tang, z. OVERLEDEN: F. H. Ruymgaart, I J. F. Rusting, 83 j. J. Bood, 76 j. Op den Sisten Mei a.s. hopen onze Zuster en Zwager, C. BUIJS en N. BAL, hunne 40-jarfge Echtvoresnlglng te herdenken. Dat zy nog lang ge spaard mogen bly ven is de wensch van H. BAL en N. BAL geb. Gelder. Zoo God wil en zy leven ho i pen op 28 Mei onze geliefde Ouders B. v. d. KUIJT en 9. v. d. KUIJT-BEERT8, hun 25 jarige Echtvereeniging te herdenken. Hun dankbare kinderen. Alkmaar, 22 Mei 1917. Niouwpoortslaan 133. Heden overleed, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader FRANS RUSTINB, Weduwnaar van johanna Elisabeth sweebing, in den ouderdom van 83 jaar. De Kinderen, Behuwd en Kleinkinderen. Helder, 19 Mei 1917. Hiermede vervul ik den treu rigen plicht, U in konnis te stellen van het overiyden van mijnen geliefdon Echtgenoot, den Heer JAN BOOD, in den ouderdom van ruim 76 j aar. Helder, 19 Mei 1917. Westatraat 79. Wed. J. BOOD-Golkn. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag 28 Mei a.s., des namiddags 1 uur. Heden overleed, door een nood lottig ongeval, on8 geliefd Zoonlje QERRIT DE LEEUW, in den jeugdigen leeftijd van drie jaar. Helder, 21 Mei 1917. Namens zyn diepbedroefde Ouders, Grootouders en verdere Familie: IJ. DE LEEUW en Echtgenoote. Heden overleed na een stnar- teiyk doch geduldig lijden in het „Maria Paviljoen" te A'dam in den ouderdom van 70 jaar onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de H6er C. LöSCHER, in leven gepens. Opper-torpodo- maker Kon. Marine. Uit aller naam J. LöSCHER. Helder, 21 Mei 1917. Bi] gunstig weder WOENSDAG 23 MEI van 8 tot 10 uur. AMSTEL- en HAANTJES-BIEREN gewone consumptieprijzen. De uitgestelde zal plaats hebben op

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2