COURANT Kinderhoedjes Bij OUDKERK VAN PRAAG bij Oudkerk van Praag. Oudkerk v. Praag Tweede Blad. FotogralisBh-Atelier, Kmaalweg 157 Kinderjurken, Kinderhoedjes, Kinderschortjes, Kindercomblnatlons, Kinderkousen, Krulppakjes on Blousespakjes en honderden andere artikelen. Steeds laagste prijzen Prachtvolle sorteering No. 4780 DONDERDAG 24 MEI 1917 45e JAARGANG agenda. Eerst» Heldersch» Bioscoop. Kansalweg 112. HoofdnummerAan den rand der eeuwigheid- Olnema Falac». Binnenhaven 3.3 Hoofd' nummers: Overtroefd en De Opstand (vervolg van de Feg van den Circus) en Onder valscbe verdenking. Witte Bioscoop. Koningstraat. 3 H nummers: Sijn Koninklijke Hoogheid em Steen onder Steenen. Ta.v.en.u-Bloscoop. Spoorgracbt. Hoofd nummer: Nlb. 37 Mei. Opera voorstelling in Casino. Opvoering van „Faust", 8 uur. 38 Mei. 1ste tuinconcert ln den tuin van het Casino, 8 uur 16. Van het Westelijk front. Beriyn, 23 Mei. By Hulluch en Bullecourt werden verscheidene aan vallen der Engelschen afgeslagen. Aan h6t Aisne- en Champagnefront begonnen in den namiddag, van de hoogvlakte van Paisay tot aan het bo3ch van Laville au Bois sterke Fransche aanvallen, die tot aan den avond met groote hardnekkigheid herhaald werden. Ia verbitterde ge vechten van man tegen man en door krachtige tegenaanvallen behielden de Duitsche regimenten hun stellin gen en wierpen den vijand terug. Berlijn, 28 Mei. Aan het front van de Aisne probeerden de Franscben in de streek tusschen de Hurtebise- hoeve en die bezuiden Corbeny op nieuw een aanval. Om half zes in den middag kwam, nadat de Franachen nieuwe troepen hadden aangevoerd en het vuur plotseling geweldig was aangewakkerd, een forsche aanval los. Tusachen de Hurtebise-hoeve en den Winterberg bonden de Franachen slechts op twee punten in de voorste loopgraven binnendringen. De Franschen herhaalden hun aan vallen meermalen met de grootste hardnekkigheid. Parijs, 28 Mei. Tegen het vallen van den avond hebben wij gisteren op drie punten van het Yauclerc- en het Californische plateau aanvallen ge daan, welke goede resultaten ople verden. Wij hebban de verovering van de laatste hoogte, welke het Ailettedal beheerscht voltooid en onze stelling op de Noordelijke helliDg aanmerkelijk uitgebreid. Ten Oosten van Chrevreux hebben, wij drie linies loopgraven veroverd. E9n tegenaan val is door ons vuur gebroken. De aanvallers leden zware verlie zen. 850 gevangenen, o. w. 11 offi eieren, violen in onze handen. Een Duitsche aanval op de helling ten Zuidwesten van Eparges is volslagen mislukt. Van het Italiaansoh-Oostan- rljkscha geveohtjtarreln, Weenen, 28 Mei. Laat in den avond van den 22sten ondernam de vijand een door mijnwerpers krachtig inge- leiden aanval tegen de Oostenryksche schansen vóór de stad Gérz, maar onder zware verliezen werd hij te ruggeworpen. Vanochtend Yroeg openden delta- liaansche stukken en mijnwerpers het vuur tegen onze stellingen op den Karst. De artillerieslag zwelt tot groote heftigheid aan. Iu Kasinthiö en Tirol hier en daar drukker gevechtswerkzaamheid. Rome, 28 Mei. Gisternacht is een buitengewoon hevig gevecht geleverd in het Travignolo-dal. Na een hevige beschieting die onze stellingen op den kleinen Col Bricon (hoogte 2512) had ontredderd, ondernamen zeer sterke vijandelijke strijdkrachten een aanval en wisten enkele stukken onzer linies binnen te dringen, ondanks de taaien tegenstand der verdedigers. Aange rukte versterkingen wisten in een verbitterd gevecht dat tot gistermid dag duurde, onze geheele stelling weer in handen te krijgen. De vijand heefteen bloedigen tegenslag geleden hij heeft 100 lijken laten liggen wij hebben 60 gevangenen gemaakt, o.w. 1 officier, 2 machinegeweren en veel krijgstuig bult gemaakt. Vijandelijke aanvalspogingen tegen onze linies tan Noorden van San Marco zijn door ons vuur verijdeld. De duikboot- on mijnoorlog. Onze duikbooten in de Middelland- sche Zee hebben weer een groot aantal stoom- en zeilschepen in den grond geboord, met een gezamenlyken in houd van 58.000 bruto ton. Id den Atlantischen Oceaan en in de Noordzee zijn vier stoomschepen en vijf zeilschepen met 17,200'bruto ton, in den grond geboord, Londen, 28 Mei. Naar de admira liteit meedeelt zijn in de vorige week 2661 koopvaarders Britsche havens binnengeloopen en 2709 uitgevaren. 18 Bchepen boven de 1600 ton, 9 beneden de 1600 ton zijn in den grond geboord, 8 zijn zonder succes aan gevallen. Er zyn 8 visschersschepen tot zinken gebracht. Pa Vsraanlgda Staten an da anzljdlgan. New-Tork, 28 Mei. Volgens een telegram aan de Tribune wordt de positie van de onzijdigen al neteliger. De Ver. Staten zullen misschien van de onzijdigen eischen hun schepen in dienst der geallieerden te stellen, of anders de Amerikaansche markt voor hen te sluiten. Het blad zegt verder dat de rantsoeneericg der onzijdigen een der voornaamste onderwerpen is geweest van de conferentie met de Engelsche en Fransche missies. Het Hongaarache kabinet afgetreden. Boedapest, 28 Mei. Het Hong. Tel. Korr. bureau meldt: Daar de keizer zijn toestemming heeft onthouden aan het ontwerp nopens het kiesrecht, heeft graaf Tieza, de minister-president, het ont slag van het kabinet aangeboden. De keizer heeft het aangenomen en den minister president met de verdere behartiging van de loopende zaken belast. PLAATSELIJK NIEUWS. Aanbesteding. De volledige uitslag van de aan besteding voor het makeu van een zwembad voor de .Marine alhier, is als volgt: J. Spruit, Helder, f 187.875, (met voorwaarden); fa. 0?ertoom,Schagen, f 191.085, (met beton); id. f186 598, (zonder betOD); A. Oost-dyk, Heen- vliet, f 206.000, (met voorwaarden); A. Krijnen, Helder, f 209 080; H. W()ker, Helder, f 161.280, (zonder beton). Zooals reeds vermeld in het le blad, is het werk aan den heer J. Spruit gegund. Zeppelins. Gisteravond werden ten N.W. van Kykduio, op 8 mijl uit den wal 8 Zeppelins, koert ende W.Z.W. waar genomen. Later volgden er nog 2 en daarna nog weer een. Duidelijk waren de luchtschepen waar te nemen. Gistermiddag passeerde ten noorden van Terschelling een Zeppelin, koer sende in westelijke richting. Er wa3 tevens hevig kanongebulder uit zee te hooren. Waarschijnlijk werd het luchtschip door de Engelschen be schoten. Later heeft men benoorden Ameland 5, benoorden Terschelling 8 Zeppelins in westelijke richting zien koersen. Te IJmuiden zijn gisteravond te ongeveer half negen twee Zeppelins waargenomen (volgens een der kust wachten waren er drie), komende uit noordwestelijke richting. Ongeveer dwars van IJmuiden gekomen, ver d wenen ze met groote snelheid in westelijke richting. Aan den horizon werd ook een groot oorlogsschip waargenomen. Da Vrljzlnnlgan In „Gaalna". Dinsdagavond na het bekend worden van den uitslag der herstemming, hadden tal van vrijzinnigen, w.o. vertegenwoordigers van de vrijzinnige kiesvereenigingen buiten den Helder, zich naar „Casino" begaven om dit voor hen zoo gewichtig feit in eigen kring te herdenken. Propvol was het in het kleine zaaitj9, toen de heer Grunwald, als voorzitter der Centrale Kiesvereeniging de ver gadering opende. Spr. wenschte de vrijzinnigen geluk met het behaalde succes. De meerderheid instemmen aantal was grooter dan verwacht werd. Behalve aan het hardo werken van vele vrijzinnigen schreef spr. dit toe aan de krachtige persoon van den heer Oud. Spr. sprak ten slotte den wensch uit, dat de heer Oud vele jaren het district Helder zou mogen vertegenwoordigen. Hierna nam de beer Oud het woord, die in de eerste plaats zijn dank uit sprak voor de hartelijke ontvangst, die hem hier ten deel was gevallen. Verder hoopte spr. nauw met het district samen te werken om de vrijzinnige beginselen hoog te houden, in tegenstelling met den vorigen afgevaardigde die door hoogen leeftijd en gewichtige bezigheden niet zoo goed daartoe in staat was. Verschillende sprekers voerden het woord, o.a. de heer Biersteker, de heer de Vries, voorzitter der Kies vereeniging te Koegras, de heer Dienaar, de heer M. Grunwald, (deze wenaohte den heer Oad geluk namens de jong vrijzinnigen) e. d. De heer Jaarsma, onze Heldersche schilder bood de heer Oud een fraai schilderij een zeegezicht aan. Mevr. Manafeldt, lid van het hoofd bestuur van den Vrijz. Dem.Bond sprak eenige woorden over de evenredige vertegenwoordiging, die de partijen zal noodzaken kleur te bekennen. Spr. wekte de vryzinnigan op zich aan te sluiten by den Vryz. Dem. Bond. Ook de heer de Geus legde er den nadruk op dat de organisatie der vrijzinnigen in dit district versterkt diende te worden, wilde men in staat zyn den stryd krachtig te voeren. Namens eenige dames werd den heer ©ud een, voor zyn echtgenoote be stemd, bloemstuk aangeboden, terwijl ook mevr. Mansfeldt, door het Bestuur der Kiesvereeniging met een bloemen hulde voor haar werken inzake de candidatuur Oud beloond werd. Na nog eenigen tyd prettig byeen te zyn geweest, waarby nog door eenige sprekers, o.a. de heeren W. de Boer en Oud hel heugeiyk feit werd besproken en beschouwingen er aan werden vastgeknoopt, werd de vergadering, die inmiddels in de groote zaal van „Casino" was voort gezet, door den heer ©runwald ge sloten. PanalQonaaring wethouders, Betreffende het in de vorige ver gadering behandelde inzake de wet houders pensionneering, is door Burg. en Weth. het volgend schryven aan den Raad gericht Voldoende aan den wensch van uwe vergadering, om een nadere toelichting te ontvangen ophetinge diende voorstel nopens de pension neering der Wethouders, hebben ondergeteekenden de eer het volgende op te merken. Van een uitvoerig betoog omtrent de wenscheiykbeid van den voorge- gestelden maatregel meenen zij zich te mogen onthouden. Genoeg zij het te herinneren, dat de principieele rechtvaardiging van den maatregel ligt in dezelfde overwegingen waarop het toekennen van een bezoldiging aan de Wethouders steunt, terwyl afgezien van hetgeen de biliykheid tegenover bepaalde personen op een gegevön oogenblik vorderen kan, de volgende practische overwegingen steeds meer gemeenten tot invoering van het wethouderspensioen hebben gebracht: a. de wenscheiykbeid om de keuze van Wethouders gemakke- Ingezonden Mededeoling, Berioht. Zondag (1b Pinksterdag) OPENING van het geheel nieuw ingericht Vraagt prijscourant s. v. p. - Aanbevelend, jag. de boer, Fotograaf. P.S. De Tip Top fotografie gaat op ouden voet door, echter geheel gescheiden van 't at6lier-werk. Hjker te makenb. het inzicht, dat by d9 ontwikkeling van het vertegen woordigend stelsel zooveel mogelijk voorkomen moet worden dat per sonen, die eenmaal tot een dergelijke functie zyn geroepen, zich uit flnan- cieele overwegingen moeten vast klemmen aan hun ambt. Bij het ontwerpen van hun voorstel hebben ondergeteekenden gebruik gemaakt van verschillende andere verordeningen. Het ontworpen voorstel stemt iu hoofdzaak byua woordeiyk met de Arnhemsche verordening overeen, die, naar het ondergeteekenden voor komt, door eenvoud en duideiykheid van redactie uitmunt. Omtrent eakele punten der gekozen regeling worden nog opmerkingen Asnslultlng per telefoon. Door B. en W. wordt aan den Raad voorgesteld de woningen van de wethouders en den gemeente-secre taris telefonisch aan te sluiten. Aard en omvang der werkzaam heden van het College, meer in het byzonder in dezen tyd, maar ook onder meer normale verhoudingen, maken het volgens de meening van het College, noodzabelyk, dat de ver schillende leden er van en de Ge meente Secretaris elkaar steeds zoo veel mogeiyk kunnen bereiken. Aansluiting van hun aller woningen aan het telefoonnet mag daarom niet langer worden uitgesteld. De kosten dier aansluitingen zul len, met zeker niet minder recht dan voor verschillende hoofdambte naren, door de gemeente moeten worden gedragen. Uitbreiding seeretarle. In het voorstel van B. en W. van Juni 1916, vestigde het college de aandacht van den Raad op de noodzakeiykheid om maatregelen te treffen ter verkrygiDg van meerdere ruimte voor de Gemec-ate secretarie. Thans is de gemeente in staat het huis Dykstraat no. 10 te huren voor den prys van f600.— per jaar en verder onder bepaalde bepalingen. Ofschoon aan het verdeelen der afdeelingen van de Secretarie over twee gebouwen uit den aard der zaak bezwaren verbonden zyn, achten B. Sc W. deze niet van zoo overwegend ge wicht, dat zy met het oog daarop den bestaanden toestand zouden wenschen te bestendigen, waar overi gens bedoeld gebouw door zyn ligging, grootte en inrichting zeer geschikt is, om daarin eenige bureaux te ves tigen. Het gebouw zal door den eigenaar in voor het doel geheel voldoenden staat van onderhoud ter beschikking worden gesteld, terwyi de eigenaar ook overigens belast zal biyven met het onderhoud, voor zoo ver dat krachtens de wet op hem rust. B. en W. stellen derhalve voor bedoeld perceel voor 5 jaar te huren. Arrondlssementsraohtbank te Alkmaar. J. N., slagersknecht te den Helder had begin April van de gelegenheid dat D. A. C. B., officier machinist, en diens vrouw hun woning tijdelijk verlaten hadden, gebruik gemaakt om daar in te breken en zich bet geld, dat hy machtig kon worden, toe te eigenen. Pet O. M. eischte 3 maanden ge vangenisstraf. Behalve b(j B. had bekl. nog ingebroken by de getuigen E. B., J. B. en A. M., allen te den Helder en daar verschillende bedragen ontvreemd. Ook in deze zaak luidde de eisch drie maanden gevangenisstraf. Oplichting. W. A. van der J., stoker, bad te Helder onder de voorstelling, geld voor een groep werkelooze bank- en metaalwerkers in te zamelen, het geld dat hy op deze wijze ontving, ten eigen bate aangewend. Bekl. bood daartoe een kaartje aan waarop een verzoek om steun voor deze lieden voorkwam. Bekl. zeide, dat het niet by hem had voorgezeten, demenschen in den waan te brengen dat by niet ten eigen bate verzamelde. Bekl. was 14 jaar in Belgie geweest, de oorlog dwong hem naar Nederland te ver huizen en daar leed by een kommer vol beBtain, byna voortdurend be dreigd en getroffen door werkeloos heid. Met een paar kameraden samen liet hy de bewuste kaartjes drukken, vervolgens waren ze er mee rond Het O. M. achtte de opzet bewezen, en eischte 8 maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Dorbeck, achtte het in de dagvaarding genoemde delict in 't geheel niet bewezen. PI. eindigde zijn langdurig pleidooi met vryspraak van bekl. te vragen en onmiddeliyke invryheidsstelling. De rechtbank, onmiddeliyk uit spraak doende sprak bekl. vry en beval zyn onmiddeliyke invryheida stelling. BINNENLAND. Onze scheepvaart. Het stoomschip „Stella" van de Koninkiyke Nederlandsche Stoom bootmaatschappy, dat 8 November van Amsterdam naar Chili in zee ging, is gisternacht met een volle lading aalpeter teruggekeerd. Op de thuisreis was het schip nog te Ferrol binnengeloopen wegens eenige schade, waardoor de in dezen tyd toch al lange reis nog weer ver lengd werd. Graan voor da Regaerlng. Naar wy vernemen, heeft de mi nister van landbouw, nyverheid en handel krachtens de Schepenvorde- ringswet telegrafisch een 22 tal sche pen gerequireerd, om in ballast uit te varerr, ten einde via Halifax in de Vereenigde Staten graan voor de regeering te gaan halen. Deze schepeD, welke te zamen ongeveer honderd duizend ton graan kunnen vervoeren, zyn: de „Clio", de „Vesta" en de „Bacchus" van de Koninklijke Nederlandsche Stoom boot Maatschappij, de „Soestdyk" en de „Zuiderdyk" van de Holland Amerika lyn, de „Winterswyk" van de firma Erbardt Sc Dekker te Rot terdam, de „Java" en de „Borneo" van de Maatschappy „Nederland", de „Rijndyk" van de firma Solleveld, van der Meer en Van Hattem te Rotterdam, de „Texel" van de maat schappy „Triton", de „Besoeki" van den Rottordamschen Lloyd, de „Phec- da" do „Alkald", de „Bellatrix," en de „Merak" van Nievelt Goudriaan Co. te Rotterdam, de „Veerhaven", de „Waalhaven" en de „IJsselhaven" van Gebrs. Van Uden te Rotterdam, de „Besturn" en de „Leeraum" van de stoomvaartmaatscbappy„Oostzee", ^Larenberg" van de stoom vaar t- maatschappy „Hillegersberg" en de „Noord-Brabant" van de stoomvaart- maatsch. „Noord-Brabant". Nederlandsche fjalk getorpedeerd. Door het kustvisschersvaartuig IJmuiden 890 „Geertje", schipper Will6m Prins, werden te IJmuiden aangebracht vier schipbreukelingen, die in een open boot drijvende werden gevonden. Da vier menschen vorm den de bemanning van de Nederl. zeetjalk „Voorwaarts", welke met ge zaagd hout van Zweden naar Rotter dam bestemd was. Dit schip werd Zondag door een Duitsche duikboot aangehouden en onder bewering dat de tjalk in verboden gebied was, met brandbommen tot zinken gebracht. Petroleum. Het Nederlandsche Petroleum tank stoomschip „Wleldrecht" van de reedery Ph. van Ommeren te Rotter dam, is gisteravond van Amerika te IJmuiden aangekomen met een volle lading petroleum, geconsigneerd aan de Nederlandsche regeering. Het laatst was Halifax aangedaan, van waar het stoomschip de Noordeiyke route rond Schotland volgde. Het op denzelfden dag vertrokken stoomschip „Mijdrecht" van dezelfde reedery wordt vannacht of Donderdag ochtend eveneens met eene lading petroleum binnen verwacht. De zelltrawlere stilgelegd. Behalve de stoomvisschersvloot la thans ook nog een groot deel der zeiltrawlers te IJmuiden stilgelegd, zij [het dan ook om andere redenen. De oorzaak daarvan is, dat de reeders het bedryf niet Joonend achten by den tegenwoordigen lagen prys van de schollen, welke toch in hoofdzaak de vangsten der op de kust viaschende trawloggers vormen. Aangezien Duitschlacd van deze vischsoort niets en Engeland alleen contractueel vastgestelde hoeveel heid vau 85 procent koopt, komt het overige in de vrye markt en behaalt dan een gewonen prys van vóór den oorlog, uameiyk van f5 tot f7 per kist.. De reeders, die hun visch opge vorderd zien door de regeering voor de binneniandscbe distributie, zyn beter af, want di6 krygen aanmerke- lijk hooger pryzen. De zeevlssoherfl. Do atoomtreiler Batavier II IJM. 107, die veertien dagen geleden voor het laatst gepraaid was en toen een Duitsche prysbemanning aan boord had, is gistermorgen onverwacht te IJmuiden teruggekeerd. De bemanning heeft meedegedeeld, dat de treiler werd opgebracht wegens verdenking van spionnagedienstenten behoeve van Engelsche oorlogsschepen en van verkeer in het versperde gebied. Beide beschuldigingen werden met nadruk ontkendmen had gedurende de acht vischdagen geen enkel Engelsch oorlogsschip gezien, en men waa evenmin in het versperde gebied als een In de nabyheid visschende zeil- beuger, die door de duikboot onge moeid gelaten werd. De eerste plaats van bestemming was Helgoland. Na twee dagen werd de treiler naar Wilhelmshaven opgebracht, waar de opvarenden van boord werden ge haald en in een kazerne opgesloten. Daar zijn ze negen dagen als ge vangenen behandeld, alle verkeer met de buitenwereld werd hun ontzegd en streng werd hun verboden naar huis te schrijven of te telegrafeer en. De voeding was slecht: zwart, zuur, hard brood en soep van kool rapen of groenten zonder vet of vleesch was al wat men kreeg, slechts éénmaal afgewisseld door gort met pruimen en twee eieren. Na negen dagen afzondering werd de bemanning ontslagen en mocht men met de Batavier vertrekken. Onze Nederlandsche zeelui. De Nederlandsche zeelui laten zich door de vele torpedeeringen niet terug schrikken om steeds weer uit te varen. Als bijzonderheid verneemt de be- gever van het Hbld. in IJmuiden, dat een matroos van den dezer dagen tot zinken gebrachten motorschoener „Anetta" reeds driemaal gered werd van een getorpedeerd schip. De eerste maal van het Nederlandsche stoom schip „Zeeland", daarna van het Noorsche stoomschip „Skogland" en thans van de „Anetta". De eerste machinist heeft reeds twee torpe deeringen medegemaakt en is een maal opgebracht naar Zeebrugge, waar men hot schip moest achter laten. Dc stoenkoolvoorzlenlng. De minister van landbouw, ny verheid en handel he6ft de volgende circu laire aan de burgemeesters gezonden De toestand van de kolenvoorzie- nlng van Nederland blyft by voort during zeer moeiiykde aanvoer van kolen uit het buitenland en de kolen- productie der Limburgsche mijnen zyn tezamen niet in staat in meer dan twee derde van de behoefte te voorzien. In verband biermede moe ten de gas- en de electriciteitsbe dry ven gas en electrischen stroom uitsluitend zoodanig distribueer en, dat de beperkte productie op de meest economische wyze wordt ver bruikt. Dit kan alleen verkregen worden by toepassing van de na volgende distributieregelen lo. aan gezinnen, die op gas kun nen koken, moet de by het betrach ten van de grootste zuinigheid be- noodigde hoeveelheid kookgas in ieder geval worden verstrekt waardoor be reikt wordt, dat, zoo de weersge steldheid het maar eenigzins toelaat, aan die gezinnen tot 1 October a.s. in het algemeen geen vaste brandstoffen ter beschikking behoeven te worden 2o. het verbruik van gas voor verlichting dient tot het alleruiterste te worden beperkt, waarby zoover dient te worden gegaan, dat, waar en voorzoover zulks eenigszins mo- geiyk is, gedurende de maanden Juni en Juli bykans geheel en in de maan den Augustus en September in sterke mate dit verbruik wordt stopgezet; in het algemeen mag nie mand, die verwarmingsgas pleegt te gebruiken, dit door verwarming met vaste brandstoffen vervangen. Da brand In da venen. Uit Nieuw-Weerdinge meldt men De vertegenwoordiger van het Ryks- kolen distributie Bureauvoor de turf- distributie te Weerdingermond deelde my mede dat hy Dinsdag de schade had doen opnemen door den brand in de venen aangericht. Men waa ge komen tot de volgende cyfers: la Emmercompascuum en Emmer - erfscheidenveen zyn verbrand 808 dagwerk turf en 217 stobbe baggerturf, benevens 8 huizen; in Valthermond en overige plaatsen waar de brand gewoed heeft; zyn verloren gegaan ongeveer 750 dagwerk turf, ongeveer 800 stobbe baggerturf, 82 hulzen en 5 schepen. Rekent men de waarde van een dagwerk turf gemiddeld op f 100, en van een stobbe baggerturf op f 40, dan krygt men alleen aan turf al een schade van byna f 180,000. Daar men volgens deskundigen de waarde der huizen mag schatten op gemiddeld f1600, is er aan huizen verloren gegaan ongeveer f 135,000. Rekent men daarby de schepen, de inboedels, de schade aan bruggen, wegen, gewassen en gereed gemaakt veld, dan komt men zeker tot een totaal schade van drie ton. Het getal dakloozen er ver brandden een 80-tal woningen moet op ruim 500 worden gesteld. De verbrande kruiwagens en krooi planken moeten door nieuwe worden vervangen. Het getal slachtoffers is niet zoo groot als eerst werd gevreesd, al is het nog heel erg14 personen van verschillenden leeftyd, zyn verbrand, vrouw is verdronken en twee personen zyn zeer ernstig ziek. De Koningin en de Prins vertrok ken gister naar Drenthe, ten einde morgen den gebeelen dag te kunnen wijden aan een bezoek aan de door den veenbrand geteisterde streken. TWEEDE KAMER. Interpellatie Marohant. vervolg van het le blad.) De heer Schaper (s. d.) legt uit hoe de heer Marchant inconsequent was. Indien de regeering de zaak van de niet-oproeping geen kabinets kwestie waard achtte, ware het toch niet noodig het besluit, tegen den wil der Kamer in te handhaven. We zullen hoopen, aldus is spr. conclusie, dat er na de grondwetsherziening een tyd komt, waarin de Regeering niet langer tegenover de Kamer haar zin kan doordry ven. De heer Duymaer van Twist (a.r.) merkt op, dat min. Rambonnet heel andere motieven aanvoert dan min. Bosboom. De ministerraad is thans met den min. van Marine over stag gegaan en dat heeft zyn gezag niet versterkt. Min. Rambonnet gaf geen biyk van gevoel voor de groote sociale belangen, die by deze zaak betrekken zyn. Het Kabinet heeft wel wat lichtvaardig beslist in deze. Nadat nog de beer De Mon16 VerLoren (a.-r.) het woord heeft gevoerd, zegt de heer Ter Laan (s.d.a.p., den Haag I) dat, als min. Rambonnet dezelfde rol spelen wil als de afgetreden minister van Oorlog, wy tot hem zeggen: Ga gy nu ook maar heenl 't Is belachelijk te mee nen, dat deze mannen van 28 en 29 jaar zoo noodig zyn in 't leger. In zyn dupliek zegt de Minister van Bin n en landsche Zaken, dat het in een conatitutioneelen staat onmisbaar is, dat de Regeering het vertrouwen heeft van de Staten- Generaal en Minister Bosboom ge voelde, dat hem dit ontbrak. Daarom heeft spr. ook niet ingegrepen, om dat de Minister toch niet te redden was. Spr. betwist overigens, dat Regeering zich te voegen heeft naar de Kamer. Een cod filet met de Kamer ont staat eerst door een votum der Kamer. Maar een conflict met de meening van enkele leden of zelfs een zich niet voegen naar een uitspraak der Kamer ia nog geen conflict. Men kan het tegendeel slechts volhouden als men meent, dat een votum van de Kamer is een bevel van de Kamer. Die constitutloneele theorie neemt vindt men eteede een groote keuze spr. niet aan. Als de heer Marchant dit in stryd acht met de ministerieele verantwoordelijkheid, dan heeft hy een andere opvatting daarvan dan spr. Als de Kamer het niet eens is met spr., dan geeft zy een uitspraak en dan brengt diens verantwoorde lijkheid mede bf daarvoor te buigen öf de Kamer te dwingen voor hem te wyken, door ontbinding der Kamer. De heer Schaper vond de argumenten der regeering van weinig waarde. Maar de regeering vond ze wel van veel waarde. Zeker is in deze dagen de regee ring gedwongen te handelen zonder voortdurend overleg met de Kamer. Maar dat is niet het uitvloeisel van gemis aan constitutioneelen zin, maar een gevolg van harde noodzakeiyk heid. De heer Marchant verklaarde ten slotte geen motie voort te stellen, omdat de omstandigheden eischen continuïteit in de regeerlcg. Voor dien steun ia spr. hem dankbaar, maar niet voor zichzelf. Dien steun zou hy in gewone omstandigheden niet be- geeren en ook in deze buitengewone omstandigheden zou men, na 4 jaar van dag tot dag de verantwoordt ïyk- heid te hebben gedragen, gaarne de verantwooidelijkheid aan een ander overdragen. Maar -hy aanvaardt den steun van den heer Marchant alleen en hy zegt dit zonder eenige zelf overschatting omdat hy met hem van meening is, dat het in deze buitengewone omstandigheden in 's lands belang is dat deze regeering baar taak volbrengt. De minister van marine, minister van oorlog ad interim, de heer Rambonnet, dupliceert. In dit debat is opnieuw gebleken, hoe moei iyk de positie van militaire ministers is. Want zy ondervinden bestryding op grond van militaire zoowel als van anti-militaire belangen. Verschillende andere leden voeren nog het woord. De heer Schaper blijft volhou den, dat hier het autocratische denk beeld voorzat: de kerels zullen hun zin niet hebben. Tenslotte dankt de Voorzitter de minister voor de verstrekte in lichtingen. Hst gavleugeld woord van d'Astaa. De geschiedkundigen zyn het er nog steeds niet over eens aan wien het beroemd-gebleven heldenwoord moet worden toegeschreven, dat ten name is geplaatst van den Ridder d'Assas, die, het eigen leven niet tellende, zijn manschappen alar meerde met den wapenkreetA moi, Auvergne, voilit les ennemis." Deze Chevalier Louis d'Assas was krijgsoverste onder LodewykXVIen commandeerde een sectie jagers van Auvergnein een October-nacht werd hy, terwyi by op verkenning was, door de soldaten van den erfprins van Brunswyk omringd en over rompeld, zonder dat zyn eigen man schappen hiervan iets bemerkten. Bn toen hief hy met 1-rider stem zyn beroemd gebleven kreet aan, aldus zyn soldaten op het dreigende gevaar opmerkzaam makende. Zelf stortte hy evenwel ontzield ter aarde, de borst doorboord door de vyandeiyke bajonetten. Eigeniyk komt bet er voor het Fransche nageslacht weinig op aan, of het de een of de ander is geweest; nog steeds spreekt men van het heldenfeit, als dat van „d'Assas8. En nu komt er in het boek, waar uit wy reeds eenige dagen geleden eenige aanhalingen deden, het heet „Les Mots bérolques de la Guerre' en werd verzameld door Paul Souchon een hoofdstuk voor, denzelfden naam dragende, als hierboven toe gelicht; „Nouveaux D'Assas". Ziehier eenige voorbeelden daarvan. De Duitschers hadden eenige zoua ven gevangen genomen by het marchee- ren naar een belangryk punt, dat door de overige zouaven verdedigd werd, lieteo zy hun gevangenen aan het hoofd der colonne gaan, terwyi zy riepen„Ophouden met vuren I het zyn uw eigen kameraden!'' Inderdaad hielden de Fransche sol daten met schieten opook de mi trailleurs zwegen een oogenblik. Maar eensklaps klonk de stem van een der aan het hoofd der colonne gaande gevangen zouaven Schieten julie dan toch, wat blm-nog-toe 1" Het salvo, brandde los, in de eerste plaats den wakkeren soldaat doodeiyk treffende. Een soldaat beschrijft den dood van zyn kameraad, het type van een Paryschen „gamin", brutaal, onver saagd, altyd met een grap klaar. By een vyandeiyken aanval op de Fran sche loopgraven wordt deze man aan den voet getroffen. - ,'t Is niets I roept hy lachend uit: „die kerels kunnen niet eens mikken". Eenige oogenblikken daarna is er weer een trefferdezelfde man heeft een kogel in het dybeen. Hy spot ,'t Wordt al beter; ze gaan beter mikkenZonder er aan te denken, zich te laten verbinden, gaat de sol daat voort met vuren, tot by zich onvoorzichtig bloot geeft. Een vijande lijke kogel verbryzelt hem den schou der; even trekt hy een pyniyk ge zicht, maar dan„Ze maken waar achtig vorderingen 1 Zyn kameraden willen hem naar de verbandplaats brengenbij wei gert: „Ik biyf op m'n post. Al kan ik dan m'n geweer niet meer vast houden, dan kan ik toch als waar nemer dienst doen". En zonder zich aan iemand of iets te storen, kruipt hy uit de loopgraaf, zet zich schrij lings op den aardwal en begint zijn schietende kameraden het Juiste doel aan te wyzen, waar de vyand zich bevindt. Maar weldra krygt hy een schokeen vierde kogel heeft hem getroffenditmaal een schot in de wang. „Alweer misl" grinnikte hy„nog een beetje meer naar links, >eren 1" Zoo bleef hy nog een tydje lang op zyn gevaarlijke plaats de vyande- ïyke schutters sarren met zyn straat- jon gensgeplaag. Tot zyn laatste schot kwam. Hy sprong overeind. „Eindeiyk raakriep hij. En toen zyn kame raden hem optilden, verstonden ze nog zyn laatste woord: „Niet de moeite waard 1 Sehleten jullie er nu een paar neeropmyn ge zondheid I" Hy trachtte neg een grappig gezicht te trekken; maar het waa reeds voorby. Zyn levende schyf bad dienst ge daan zyn kameraden wisten nu precies, waar de vyandeiyke mitrail leurs en scherpschutters stonden op gesteld. Een jong officier bevindt zich op een waarnemingspost ver voor het fronthy heeft zich geïnstalleerd in een ouden toren, en telefoneert van daaruit over de vyandelyke stellingen en posities naar de eigen artillerie achter hem. Gedurende een halfuur ontvangt men zyn berichtendaarop hoort men hem door de telefoon zeggen „Ik hoor hoe de Duitschers nu naar boven komen sluipen. Ik heb m'n revolver. Geloof geen woord meer van hetgeen u nu verder zal worden getelefoneerd." Men heeft nooit meer iets van den jongen luitenant vernomen. Deze volgende vormen eenige tref fende staaltjes van onverschilligheid van getroffenen voor hun wonden. Een vyandoiyke kogel rukt een Franschen infanterist twee vingers af. Zonder eenig teeken van pyn te geven, zegt hy tegen zyn kameraden in de loopgraven: - „Wanneer ik sneuvel, wensch ik dat er niets van me overbiyft. Voorloopig laat ik echter niet iets, in alle mogelijke eorteerlng en prijzen

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 5