COURANT hotelbTllevue Avondconcert Zondag 27 Mei AMSIEL- EN HAANTJES-BIEREN. No. 4781 ZATERDAG 26 MEI 1917 45e JAARGANG Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). Maan Zon water Mei op: onder: op: onder: v.m.:n.m. Zondag 27m-10.6B.rn. 1.- 4.48 9.6 0 40 1.- Maaudag 23 a. 0.4 1.14 4.47 9.0 1.20 1.20 Dinsdag 29 1.12 1.28 4.40 9.7 2.6 2.10 1.42 4,40 9.8 3.- 8,6 1.66 4.46 9.10 4.6 4.16 Woensd. 30 Donderd. 31 Jnnl. Vrijdag 1 Zaterdag 2.6. 4.45 2.12 4 46 910 6.10 6.20 2.30 4.44 9.11 616 7.20 DE WEEK. 22 M e i. Eén der raadsels is althans opgelost. Het „Staatsblad" kwam in den avond van .21 Mei verkondigen, dat de Kamers der Staten-Öeneraal op Don derdag 24 Mei 1917, des middags te 3 ure, met het gebruikelijke ceremo nieel (dus in de zaal der Tweede Kamer door den minister president namens de Koningin) zouden worden gesloten. Ea dat do nieuwe zitting der Kamers zal worden geopend op 28 Juni a.s. Gedurende die maand z(jn we niet zonder Staten Generaal, want de ontbinding heeft eerst plaats op 27 Juni. In de periode, daartusschen liggend,, kunnen de Kamers in buiten ge wone zitting worden bijeengeroepen Gelijk miDister Cort v. d. Linden heeft aangekondigd op den gedenk- waardigen dag van Woensdag 16 Mei, toen de Eerste Kamer der Staten- Generaal m6t algemeene stemmen, een-en-veertig, en ook bij hoofdelijke stemming ('t was een voortrëffelljke gedachte van senator Kappeyne v. d. Cappelio om deze uit te lokkeD) haar zegel hechtte aan de Grondwetsher ziening. Tegen het Algemeen Kiesrecht, het passief kiesrecht yoor vrouwen, den stemplicht, de evenredigo vertegen woordiging, de gelijkstelling voor oischen van verkiesbaarheid v«n Honger- en Lagerhuis in Nederland bestonden weet men vele en zeer ernstige bezwaren by onderschei den senatoieD. Maar het in 't bijzonder voor mr. Cort v. d. Linden blij eindend, groote voldoening schenkend slot is geweest, dat „van De Vos van Steen- wijk tot Henri Polak", over gansch de senatorialo linie, do Revisie werd aanvaard. Met inbegiip van de paci ficatie, door hot nieuwo art. 192 te schenkenden vrede op onderwijs gebied, door den heer Colfin als „wapenstilstand" gekenmerkt, welke voor de Rechtsche partyen eerst in wezenlijken vrede zal overgaan wan neer de nieuwe schoolwet er zal zfin gelijkstelling, ook gevend voor hooger en middelbaar onderwijs, terwijl het eind desideratum blijftda openbare school aanvulling, de bijzondere regel. Do premier heeft intusschen het vertrouwen uitgesproken, dat de strijd wel degelijk uitgevochten zal blijken. En de toekomst moet nu leeren in Möüver 's heeren Cort v. d. Linden's ioptmisme al of niet gerechtvaardigd mag heeten. Nogmaalsde 16e Mei was voor den grijzen staatsman, op wiens 7lsten geboortedag Koningin en Prins-Gemaal aan zijn woning aan de Koninginnegracht te 's Gravenhage kwamen gelukwenschen, een datum, welke voor mr. Cort v. d. Linden beteekent de bekroning van een even zwafe alb moeizame taak, met wonder bare volharding en vertrouwen op den goeden einduitslag volbracht. De Senaat heeft in het vooruit- Ingezonden mededeellng. De bloedarmoede, die verraderlijke ziekte, gaat met zulke uiteenloopende verschijnselen gepaard, dat het aan personen die er door aangetast zijn, dikwijls voorkomt dat zij alle soorten van aandoeningen hebben gekregen. Welk een ongerustheid bijvoorbeeld g6ven niet de steken in den rug, die beruchte steken, die doon vreezen ten prooi te zijn aan de verschrikke lijkste kwalen. Wy zijn dus overtuigd dat wij een dienst bewijzen aan heel wat msnschen met hun aan te toonen, door het voorbeeld van Mad. Bicot, 81, rue Pixérécourt, te Parys, dat de steken in den rug voortkomen uit vermoeienis en zwakte, gevolgen van een vergevorderde bloedarmoede. Wij voegen hierbij, altijd het voorbeeld van Mad. Bicot als bewijs aanhalend, dat de hardnekkigste bloedarmoede z|jn zeker middel in de Pink Pillen beeft. „Aangetast zijnde door zware blood armoede schrijft ons Mad. Bicot h6b ik gebruik gemaakt van uwe PiDk Pillen, waarover ik zooveel had hooren spreken. Na de aangewezen behandeling te hebben gevolgd, heb ik een big venden welstand ondervon den. Nu heb ik mijn eetlust en mijn slaap, die ik geheel verloren had, weergevonden, en de steken in mijn rug, waarover ik mij zoo angstig maakte, zijn volkomen verdwenen. Geheel en al te vreden over uwe Pink Pillen, verheugt het mij u deze betuiging mijner erkentelijkheid te zenden". Men kan het niet genoeg herhalen dat de Pink Pillen onvergelijkelijk zijn ais hersteller van het bloed; hun krachtdadigheid als versterker der zenuwen is eveneens zeer groot. Dat maakt van die pillen het onovertroffen middel by alle aandoeningen die hun oorsprong hebben in een verslapping yan het bloed of in een verzwakking van het zenuwstelsel: bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, zenuwziek ten, maagpijnen, hoofdpijnen, hart kloppingen, rheumatiek, algemeene zwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 por doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade 814, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bfiAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; to Schagen by J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. BÜIS, en verder by verschillende Apothekers en goede Drogisten, ingezonden mededeellng. Helder. Bij gunstig weder: van 911 uur. B.wone coniumptlaprljzen. zicht van de op 24 Mei te wachten stervensure daarop vliegensvlug afgedaan' wat er nog op de „werklijst" stond, de Indische Begrooting-1917 en de wijziging van art. 113, Indische Regeeringsreglement (de mogelijkheid scheppend, de inlandsche bevolking in ons Iosulinde tot den dienstplicht te roepen) afgedaan. Voor het Lagerhuis waren de laatste levensuren, aan 24 Mei vooraf- niet zoo rustig gemoedolyk. De „conflicten" begonnen te ver schijnen al3 zoovele dreigende, som- en. Daar was de „Landstorm- crisis". Minister Boaboom na de aanneming der motie-Marchant afgetreden. Niet onmiddellijk vervan gen door een nieuwen minister van Oorlog, maar tijdelijk opgevolgd door een minister-ad interim, i. c. den heer Rambonnet, hoofd van het departe ment van Marine. Ea een zooveelste interpellatie Marchant, gesteld op Dins dag 22 Mei; over deze „voorloopige crisis" en het ondanks 't stellig uitgesproken verlangen der Kamer ibeh oproepen der Landstormers 1908, ditmaal niet gericht tot dan zwager van den interpol lant, Exc. Rambon net, maar tot den tydelljben voor zitter van den Ministerraad ci plus ni moins que Qa 1Er was m6er, weet men. Bij de behandeling van het ontwerp- Verband tusschen 'Ouderdoms en Invaliditeits-verzekering, was aange nomen de motie-Sances, uitsprekend dat de Ouderdoms-verzekering uit de Iaval.-wet moet worden gelicht. Door welk votum 't vrijwel zekerheid werd, dat de SsDaat straks de Ouderdoms wet zal verwerpen, terwijl Rechts met hartstochtelijk gebaar het „com promis", bij dit ontwerp door Links aangeboden, van de hand wees. En het ontwerp Marchant c. s. tot verhooging der minima-jaarwedden der onderwijzers werd aangenomen (nog wel met 61 tegen 16 stemmen) ondanks de verklaring van minister Treub, dat hij in elk opzicht deelt de meeniDg van minister Cort v. d. Linden, dat Staatsbruintje dezen last van ruim drie millioen niet óók nog ban trekken. Gesteld, dat de Eerste Kamer het ontwerp Marchant aan neemt: wat zal dan de houding der Regeering moeten zijn En alsof de verhouding tusschen Kabinet en Kamer nog niet „troebel" genoeg was, brengt de Tweede Kamer in haar zitting van Vrijdag j.1. minister Posthuma een gevoelig échecje toe door verwerping van het wetsvoorstel tot ontginning van steenzout in de gemeente Haaksber- sn 1 Inderdaad, 't werd tijd dat de gemoederen wat tot kalmte kwameD, zij 't dan ook dat na de zeer-zwarte weken van zomersch eind der Mei maand slechts de woelige Juni-periode als recós overbleef. Dit is zeker, dat het senatoriaal votum van 16 Mei een wel zeer-duidelijk „antwoord' gaf op de pogingen der oppositie, welke de Revisie-Cort v. d. Linden wil doen mislukken, en die deze bij voorbaat tot onvruchtbaarheid veroordeelde taak nog steeds niet he6ft prljsge- Wat de Kamers, welker doodvonnis ia 1918 zal worden voltrokken, zullen doen is verder door nevelen van ge heimenis omhuld. Het Voorloopig Verslag over het Zuiderzee ontwerp is reeds verschenen Voorts weet men, dat het schisma in de Linkscbe gelederen zoo goed als zeker nu ook scheuring zal brengen tusschen Vrij liberalen en mannen der Liberale Unie. Reeds ziet men in de Rechtscbe gelederen de Coalitie-vlag van het RegeeriDgs kasteel in top gehoscheD, terwijl de wetten Talma dan in volle zullen worden hersteld, zonder dat men een „compromis" noodig heeft. Nog eensqui vivra verra 1 Wy bobben de leedwezon-betuiging van Duitschland over vernielde Nedeï- landsche schepen met aanbod van schadevergoeding, eneen lange lijst van nieuwe „surprises", door Duitsche onderzeeörs berokkend; De zaak wordt wat-eentonig, maar de schade blijft groot voor hen, die ge troffen worden en veler onzer levens blijven in gevaar verke6ren. Er is de goede tijding van verschil lende bodems, met tarwe en andere in den echten zin des woords „brood- noodige" goederen beladen, die be houden in vaderlandsche havens aan kwamen. Laatstelijk nog vier schepen te Rotterdam en drie (uit Amerika) te IJmuiden. Wat blyken zal van den nieuwen Engelschen maatregel, die aangekon digd wordt, tot opvordering van on zijdige schepen wanneer er aanzienlijk Britsch kapitaal in is gestoken; ook dit hebben wij geduldig en lijdzaam af te wachten. 't fa hoe vaak had ik erop te wijzen nu voor ons allen de periode van dragen, dulden. De verhooging zelfs zeer schromelijke - van de prijzen der apoorkaarten wekt oppo sitie ja, doch deze verstuift dra verdwarrelt, gevoelt haar onmacht. Men moppeit. over willekeur van de „kongsi", dio na de fusie der spoorwegmaatschappijen zijn Pu bliek niet meer heeft te ontzien, maar kan ringelooren. Men moppert, maar eindigt met te berusten. Eu te betalen Mr. Antonio. DE OORLOG. De legerberichten van 23 en 24 Mei. Aan het Oostenrijkse h-Ita- 1 i a a u s c h e front hebben de Italia nen hun offensief met kracht voort gezet. Een Weensch bericht van den 233ten meldde reeds dat opdeKarst een nieuwe infanterieslag was ont brand. Latere- berichteu gaven aaD, dat tegen do Oostenrykscbe stellingen een buitengewoon krachtig vuur werd onderhouden, dat nog steeds in hevig heid toenam. Zooals te verwachten was werd deze beschieting door aanvallen der Italianen gevolgd. Naar het Oosten ryksche legerbericht van den 24sten aangeeft, ontwikkelden zich sedert Woensdagmiddag hevige gevechten, waarby de Italianen hun grootste kracht ontwikkelden op het 40 K.M. lange front tusschen Plava en de Zee. nachts duurde de strijd onafge broken voort. In het vak van den Kuk, by den Monle Santo en t.en Oosten van Görz liepen do Italianen herhaaldelyk storm. Op sommige punten slaagden zy erin de Oostenrijksche stellingen binnen te dringen, doch werden zy door tegenaanvallen weder verdreven. Buitengewoon hevig waren de ge vechten op bet Karst-plateau. Na de geweldige beschieting kwamen by ConstaDjevica de eerste aanvallen der Italianen los, welke door de Oo3ten- ryk6rs afgeslagen werd. Daarop volgde aanval tegen het geheele front op het Karst-plateau. De eene golf van aanvallen volgde op de andere, aanvallen en tegenaanvallen wissel den elkander zonder ophouden af. Nog steeds houden de gevechten aan. Alleen in het vak van Jamiano konden de Italianen terreinwinst bahalen. De Oostenrijkers moesten hier hun front K.M. naar achteren verleggen. Overal elders wisten zij hunne stel lingen te behouden. Daarentegen meldt het Italiaansche communiqué van den 24sten. dat Woensdag, na een onstuimig bom bardement, de Italianen tot den aan val overgingen en da vijandeiyke stellingen van CostaDjevica tot aan do zeo veroverden. Terwyi de troepen ten N. van Costanjevica de vijand mol krachtige aanvallen bezig hielden, vermeesterdon de troepen die ten Z. van deze plaats opereerden, de voorste vyandeiyke stellingen tot aanBosco- Malo. Zij drongen hierbij door tot Bosco-Malo en vermeesterden Lucati, Jamiano en Bagni, benevens drie belangrijke geducht versterkte hoog ten beoosten PietraRossa. Do Oosten rykers, die aanvankelijk door den krachtigen aanval waren verrast, ondernamen des avonds tabyke tegen aanvallen, die echter allo afgeslagen werden. In deze gevechten werden door de Italianen 3000 man, w.o. meer dan 300 officieren, gevangen genomen. In Trentino was do gevechtsactie der Oostenrykers aanmarkeiyk min der. In de streek ten O. van Görz werd na het afslaan van forsche aanvallen van den vyand, stormender hand een fort op de N.W. helliDg van den San Marco vermeesterd. Ook by den Monte Santo en den Vodice werden na bloedige gevechten ~inke vorderingen gemaakt. Ook oorlogsschepen hebben aan het offensief deelgenomen. Naar d.d. 24 Mei uit Rome wordt gameid, nam eskader EngelschS monitors, ge steund door Italiaansche oorlogsbo dems en Italiaansche vliegers, terwyi aanval op het Karstplateau plaats vond, in de Golf van Triest met zwaar geschut het terrein achter de vijandeiyke linies, en inzonderheid een groot vliegkamp, militaire depots en andere, belangrijke militaire ob jecten by Prosecco, onder vuur. 's Vy ands herhaalde luchtaanvallen hadden alleen tot resultaat, dat hy twee watervliegtuigen verloor. Van het W e a t e 1 ij k front. Naar het Franscho communiqué van 24 Mei meldt, werden in de ge vechten by VauclerG meer dan 400 gevangenen gemaakt. E9n vyandelijke aanval tegen den Mont Haut word reeds in den aanvang door artillerie vuur gestuit. Woensdagavond openden de Duit- schers op de hoogvlakte van Vauclerc plotseling een h9vig vuur tegen de Fransche stellingen, hetwelk sposdig gevolgd werd door een uiterst ver woeden aanval, deze werd echter gestuit. In Champagne nam de werk zaamheid der artillerie toe. Yan 1-24 Mei werden door de Franschen tusschen Soissons Auberive 8600 ongewonde Duitschers gevangen genomen. Volgens de Duitsche legerberichten waren de gevechten Woensdag minder hevig. Alleen by Braye en Craocnelle ondernamen de Franschen eenige aanvallen om dé stellingen diezy op 12 Mei hebben verloren te heroveren. Zy werden teruggeworpen voor de Duitsche stellingen konden be reiken. Overigens geen gebeurtenissen van eenig belang. De duikboot- en mljnoorlog. Volgens een bericht van de Engel- sche admiraliteit, zyn bij de torpe deering van hettroepontransportschlp „Transylvania", dat op 4 Mei in de Middellandscho Zee tot zinken werd gebracht, 29 officieren en 373 man omgekomen. Ook de gezagvoerder, een scheepsofficier en 9 opvarenden vonden den dood in de golven. Naar van Duitsche zyde wordt medegedeeld, werden in den Atlan- tischen Oceaan eon aantal stoom schepen, w.o. drlo bewapendo, te zamên metende ongeveer 22.500 ton, vernietigd. Ook oen z.g. duikbootenval, van ongeveer 8000 ton, werd tot zinken gebracht. De gezagvoerder van dit schip werd gevangen genomen. Het Amerikaansche stoomschip „Harpagus" (8000 ton) metleerwaren werd voor Marseille in den grond geboord. Hetzelfde lot trof hetNoor- sche stoomschip „Arnflnn Jarl"(1097 ton) in de Noordzee. Luchtaanval op Engeland. Een groot aantal Zeppelins heeft een aanval ondernomen tegen Eage- land. Werden op onze eilanden ver schillende van deze luchtschepen waargenomen, te Petten passeerden er Woensdagavond niet minder dan 10, komend uit N. richting. By Petten gekomen namen zy een westelijken koers. Van Eagelsche zyde wordt even wel gemeld, dat 4 of 6 luchtschepen Woensdagnacht de Oost-kust nader den. Op plattelandsdistricten werden een aantal bommen geworpen die echter geen schade aanr ichtten.Slecbts een man werd gedood. Dichte bewolking maakte dat de luchtschepen aan vervolging konden ontkomen. Het Congres te Stockholm. Naar d.d. 23 Mei uit Stockholm wordt gemeld, heeft het permanente Nederlaudsch Scandinavische Comité met vertegenwoordigers der Bulgaar- sche soc. dem. partij geconfereerd. Het comité verklaarde zich voor een nationale vereeniging van alle aeelen van het Bulgaarscho volk. Het comité eischt het herstel van Belgié, Serviö, Roemenie en Monte negro. Het is van meening, dat het beginsel der nationale onafhankeiyk- heid en van het vry'ezelfbestemmings- recht zich over alle volken, die zelf over hun lot wenschen te beslissen, zooals de Armeniërs, de Polen enz. moet uitstrekken. Het comité hoopt dat de kwestie van Elzaa-Lotharingen volgens dit beginsel op bevredigende wijze opgelost kan worden en ver langt, dat onmiddeliyk vredesvoor stellen worden gedaan. Besloten werd in de parlementen der oorlogvoerende landen krachtige stappen in die richting te doen. Passan gewaigsrd. Naar uit Washington wordt gomeld heeft minister Lansing bekend ge maakt dat geen paspoorten zullen worden verstrekt aan personen, die de socialistische vredesconferentie te Stockholm^ wenschen byj te wonen. Een Amerikaansch socialist, dr. James Eade How is echtéfvoor eenige dagen te Stockholm aangekomen. Naar hy volgens een Wolfföericht - mededeelde, heeft het ia April te St. Louis gehouden partijcongres zich tegen den oorlog verklaard. Ook gaf hij als zijn meening te kennen, dat de schaarschte aanj levensmiddelen zich spoedig zal doen gevoelen, ten gevolge van don overmatigen uitvoer. Te New-York en Cbicago werden reeds betoogingen gehouden. BUITENLAND. Groots brand te Gyöngyos. Uit Boedapost wordt gemeld, dat te Gyöngyos een geweldige brand heeft gewoed. Van de 2900 huizen 2yn er onge ler 1200 volkomen verwoest. 14 menschen z\jn omgekomen. Da schade beloopt meer dan 30 millioen kronen. De ongeregeldheden te Lissabon. Te Madrid zyn zoer ernstige be richten ontvangen over den toestand te Lissabon, waar de hoDgeropatootjes nog steeds aanhouden en de volks menigte herhaaldelyk met de troepen slaags raakt. Een paar dagen geleden bombardeerden oorlogsschepen de stad. China. In China is de geregelde gang van zaken nog altijd niet hersteld. Thans ia het land weder verdeeld, door het verschil in meening dat heerscht over de houding welke het Ryk tegenover Duitschland zal moeten aannemen. Wel zyn de diplomatieke betrekkingen reeds geruimen iyd afgebroken, maar een deel van de volksvertegenwoordiging vindt dit nog niet genoeg en wil dat de oorlog aan Duitschland zal worden ver klaard. Blijkbaar verzette de eerste minis ter zich hiertegen, en deze heeft nu vau den president zyn ontslag thuis gekregen. In het bericht uit Peking waarin dit wordt medegedeeld, komt verder de opmerking voor, dat dit ontslag het parlement waarschijniyk over het doode punt zal heen helpen en een oorlogsverklaring mogelijk zal maken. Verder werd de onderminister van oorlog tot minister van oorlog be noemd. De troepen te Peking en te Tientsin kregen nieuwe bevelhebbers. De eerste minister deelde evenwel mede, dat hy het hem gegeven ontslag niet wilde aanvaarden, en vertrok daarop naar Tientsin. Naar uit Shanghai gemeld wordt, beschouwd men den huidigen war boel en de berichten over het optre den van de militaristische generaals te Kanton, Lungsjlkwang en Loe- joenting, als voorboden van een stryd tusschen de militaristen en het par lement, om de heerschappy. Die stryd zal vermoedelijk met de wapens wor den uitgevochten. troos G. Dekker zyn door den logger Sch. 195, schipper M. Pronk, Donder dagochtend te 67a uur opgepikt en Donaerdagnamiddag te oDgeveer 2^8 uur te Scheveningen aangebracht. Onze scheepvaart. De te Rotterdam thuisbehoorende stoomschepen, welke deel uitmaken van de 22 gerequireerde schepen, verlaten niet allen teg.dyk deze haven. De Soestdijk 6n de Zuiderdijk, van de Holland-Amerika-Uin, vertrokken Donderdagnacht; de Phecda, de Al kaid, do Bellatrix en Merak, van Van Nievelt Goudriaan en Co., ver trokken Vrijdagmiddagde Veer- en, de Waalhaven en de IJssel haven, van Gabrs. Vau Uden, de Rijndijk, van de firma Solleveld, Van der Meer en Van Hatium, de Texel, van de Maatschappij Triton, en de BeBoeki, van den Rottordamschen Lloyd, vertrekken heden. Petroleum. Het Woensdagnacht te IJmuiden binnengekomen stoomschip Wiel- drecht is Donderdag te Amsterdam aangekomen. Het brengt 2194 ton kerosine en 1829 ton gasolie uit Port-Arthur aan. Donderdagavond is het Nederland sche tankstoomschip Mydrecht met eene lading van 9800 M3. petroleum voor de Nederlandsche regeering uit Port Arthur (V. S.) in IJmuiden aan- Donderdagavond zijn in den Nieuwen Waterweg binnengekomen de stoom schepen New-York, uit New-York met petroleum, en Minerva, uit Junin met salpeter. Schadevergoeding aangeboden. Officieel. Het ministerie van Bui tenlandsche Zaken deelt mede, dat de Duitsche regeering schadevergoe ding heeft aangeboden voor de ver nietiging van den Nederlandschen stoomtrawler „Derika", YM 265, op 8 Februari j.1., en het Nederlandsche zeilloggerscbip, „Marian", Sch 235, op 9 Februari j.1. Beide vaartuigen waren in den morgen van den Slen Januari, derhalve vóór de afkondiging van den verscherpten duikbootoorlog alhier, bekend was, uitgevaren en op het tijdstip hunner aanhouding binnen het onveilige gebied onbekend met de nieuwe Duitsche maatrogelen. Een Nederlandsche hulde aan de Engelsche marine. Naar Reuter meldt, heeft de Ned. Vereeniging van gezagvoerders ter Koopvaardy den Britschen gezant te 's Gravenhage een, met algemeene stemmen aangenomen, motie toege zonden met verzoek deze aan de Admiraliteit te overhandigen, en 'aarin hulde wordt gebracht aan de Eagelsche marine voor de wijze, waarop de bemanning van de Britsche duikboot E 46 met groot gevaar voor eigen leven de booten op sleeptouw heeft genomen, waarin de bemanning van het getorpedeerde Nederlandsche stoomschip „La Campine" was ge zeten, zoodat deze gered is. Zeevaartnleuws. Het Departement van Marine deelt mede Den 30sten Mei a.s. of bij de eerste gunstige gelegenheid daarna, wordt het lichtschip „Maas" vervangen door een lichtbrulboei, rood geschilderd en gemerkt „Maas" in witte letters, too- neDde een wit vast licht met ver duisteringen iedere 10 secoudeD, hel der 7 seconden. Nader bericht volgt. In de vaargeul tusschen de door Duitschland en Engeland gesloten verklaarde gebieden wordt een vierde Nederlandsche lichtschip uitgelegd op 54 gr. N.Br., toonende een wit groep schitterlicht, elke 30 seconden een groep van 3 schitteringen, ge volgd door oen enkele schittering. Hetlichtschip„Terschellingerbank" wordt tegeiykertijd ODgeveer 16 zee- myien om de Zuid verlegd. Nadar bericht volgt. Zaïmilltla. By Kon. Besl. van 10 Mei („St.-Ct." 893) 13 bepaald dat, van de lichting der militie 1918, 890 man zullen worden ingeiyfd by de zeemilitie. („St.Ct.") Kerkdieven gesnapt. Woensdagmorgen, na hot einde der eerste Mis, bemerkte de koster der R.K. Kerk te Apeldoorn twee jonge mannen, die hem verdacht voorkwa men. De koster, na de kerk te heb ben gesloten, waarschuwde de politie. Deze onderwierp de jongelui aan een scherp verhoor, waarby zybokenden na Hemelvaartsdag zich t.e hebben schuldig gemaakt aan het berooven der offerbussen in R.K. Kerken te Bergen op Zoom, Gouda, Zeist Amersfoort. Tijdens dit verhoor vond men onder een der banken in kerk nog twee koevoeten. Ingezonden Mededeeling. Bericht. Zondag (la Pinksterdag) OPENING van het geheel nieuw ingericht FotoBralisch-Atelier, Kanaalweg 191. Vraagt prijscourant a. v. p. Aanbevelend, JAC. DE BOER, Fotograaf. P.S. De Tip-Top fotografie gaat op ouden vost door, eohter geheel gescheiden van 't atelier-werk. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND. Tot zinken gebracht. Woensdagmiddag te 87a uur is door een Duitschen onderzeefir in de Noord zee tot zinken gebracht het tjalkschip „Alberdina", eigenaar de" heer G. P. de Vries te Groningen. De opvaren den, de eigenaar-schipper, voornoemd, de stuurman C. Venema en de ma Staten Generaal. Donderdag heeft de Minister van Binnenlandsche zaken, de heer Cort van der Linden, namens de Koningin de zitting der Staten Generaal met de volgende toespraak gesloten Mijne Heeren! Het heeft Hare Majesteit de Ko ningin behaagd, mij op te dragen, de zitting der Staten Generaal in Haren naam te sluiten. Op onderscheiden gebied werden, dank-zy uwe groote en volhardende inspanning, wetteiyke voorzieningen getroffen. In zeldzame overeenstem ming van regeering en Staten Gene raal zyn een drietal wetten tot het in overweging nemen van verande ringen in de Grondwet tot stand ge komen, waardoor ontbinding van de beide Kamers geboden is. De Koningin heeft my opgedragen aan u, myne heeren, Haren dank te betuigen voor do yverige zorgen en toewijding, door u aan 's lands be langen besteed. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten Generaal te z(jn gesloten. Vergadering van den Raad der Gemeente Heider, op Donderdag 31 Mei 1917, des avonds ten 77* uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Verordening salarisrogeling onder wijzers. 8. Verordening pensionneering Wet houders. 4. Heerenhuis Dykstraat 10. 5. Afwyking art. 88 Alg. Politie verordening. 6. Ontheffing bouwverordening. 7. Stichting centrale keuken en vaat- steling verordening op het beheer van het keukenbedrijf. Financieele regelingen, dienst 1916. Silarlsregeling onderwijzen. De Commissie voor de herziening der onderwyzersjaarwedden heeft het volgende onder de aandacht van den Raad gebracht: Da Commissie heeft zich van den aanvang af op het standpunt gesteld, dat haar taak was, voor de regeling der jaarwedden in engeren zin, indien mogelijk, zoodanige bepalingen te ontwerpen, dat allen, die in de Raads vergadering met betrekking daartoe bepaalde voorstellen hebben gedaan, of een bepaald standpunt hebben ver dedigd, zich daarby zouden kunnen neerleggen. Zy heeft daarom allo voorschriften der verordening met uitzondering van de artikelen 1 en 2 buiten den kring harer beschouwingen gesloten. Echter acht zij het gewenscht dat de gelegenheid worde gegeven om" ook de vraag onder de oogen te zien, of niet sommige dor bepalingen, waarop thans niet verder werd inge gaan, wyziging behoeven. Daartoe zou het h. i. aanbeveling verdienen dat, wanneer omtrent de bedragen, waarop de jaarwedden moeten worden gesteld, eenstemmigheid zal aftn ver kregen, alsnog eene algeheele her ziening der Verordening aan de orde werd gesteld. By de beraadslagingen der Com missie is het gebleken, dat ook by de beperking, welke zy zicbzelve had opgelegd, omtrent een definitieve rege ling geen algeheele overeenstemming tusschen hare leden kon worden be reikt. Reeds in de oorspronkelyke voor stellen van Burgemeester en Wét- houders, is intusschen uitgesproken, dat een regeling, die eenigszina als deflaitief zou kunnen worden aan vaard, niet op eenmaal kan worden uitgevoerd. Dit gevoelen wordt door alle leden der Commissie gedeeld. Ook de opvatting, dat een dergeiyke „de flnitieve" regeling op zyn vroegst over een viertal jaren bereikt zal kunnen worden, vond geen bestryding. Onder die omstandigheden kwam het de Commissie voor, dat do kan3 zeer groot is, dat de eindregeling, welke de Raad thans zou willen vaststellen, nooit tot uitvoering zal geraken, daar toch naar alle waarschynlykheid wel vóór 1921 een andere wetteiyke rege ling van het Lager Onderwys, gegrond op hot rapport der bevredigings Oom missie", kan worden tegemoet gezien. Is dez8 opvatting juist, dan zal de z.g. „eindregeling" uit de verordening weggelaten kunnen worden, en het zal voldoende zyn, indien de bedragen worden vastgesteld, waartoe de jaar wedden der verschillende groepen van onderwyzers eerst in 1917 en ver volgens in 1919 zullen worden ver hoogd, wanneer slechts de verordening tevens het voorschrift inhoudt, dat zij tijdig zal worden herzien, zoo niet vóór 1921 van Rijkswege een regeling der onderwijzersjaarwedden is tot stand gebracht. D9 Commissie heeft derhalve ge tracht omtrent de transitoire rege lingen, welke ook volgens het voor stel van Burgemeester en Wethouders onderscheideniyk voor 1917 en 1918 en voor 1919 en 1920 gelden zouden, tot overeenstemming te komen. Na uitvoerige beraadslagingen meent zy daaiin te zyn geslaagd. Nadat gebleken was, dat het Col lege in zyn geheel aanvankelijk geen vryheid kon vinden om de voorstellen te steunen, he6ft tusschen het College en de Commissie een samenspreking plaats gehad. Daarby bleek, dat de meerderheid van het College zich biyfü stellen op het standpunt, olke wyziging zijner oorspronkelyke voor stellen te moeten afwyzen, waarvan een vermeerdering der uitgaven voor de gemeente het gevolg zal zyn. De overweging, dat door elke wyziging van dien aard de zoomoeiiyk verkregen overeenstemming tusschen hare leden weder in ernstig gevaar zou worden gebracht, heeft haar ten slotte doen besluiten hare voorstellen onveranderd ter vaststelling aan te Artikel 1 van bedoelde verordening luidt De jaarwedden van de hoofden der openbare scholen worden gesteld op de volgende bedragen By minder dan 2 dienstjaren f 1800 voor 1917/18 en f 1400 voor 1919/20 van 2-4 dienstjaren f1400 voor 1917/18 en f 1500 voor 1919/20van 4-6 dienstjaren f 1500 voor 1917/18 en f1600 voor 1919/20; van 6—8 dionstjaren f1600 voor 1917/18 en f 1700 voor 1919/20van 8-10 dienBt- I jaren f1700 voor 1917/18 en f1800 I p. zes doozen. voor 1919/20van 10 en meer dienst jaren f1800 voor 1917/18 en f1900 voor 1919/20, eventueel met f 800. voor vergoeding van huishuur. Artikel 2 luidt: De Jaarwedden der overige onder- wyzerB worden gesteld op de volgende bedragen By minder dan 2 dienstjaren f 650 voor 1917/18 en f 650 voor 1919/20 van 2—4 dienstjaren f725 voor 1917/18 en f 750 voor 1019/20van 4-6 dienstjaren f800 voor 1917/18 en f850 voor 1019/20; van 6-8 dienstjaren f 900 voor 1917/18 en f 950 voor 1919/20van 8—10 dienst jaren f 1000 voor 1917/18 en f 1075 'voor 1919/20 van 10 -12 dienstjaren f1100 voor 1917/18 en f1200 voor 1919/20; van 12—14 dienstjaren f1200 voor 1917/18 en f1325 voor 1919/20; van 14 en meer diens!jaren f1800 voor 1917/18 en f1460 voor 1919/90. Artikel 8. Onderwyzers, niet hoofden van scholeü, ontvangen eene verhooging hunner jaarwedde van f160.— by het bezit der hoofdakte. Voorde onderwyzers met verplichte, hoofdakte bedraagt deze verhooging f200.-. De verdere artt. bevatten regelingen voor by- en andere acten, enz. Woningnood. Door de soc.-dem. Raadsfractie is een voorstel aan den Raad ingediend tot bouwing van 50 noodwoningen, betzy van gemeentewege of door tusschenkomst van de Vereen, voor Volkshuisvesting. In de toelichtiDg wordt erop ge wezen, dat de woningnood in deze gemeente steeds ernstiger vormen aanneemt, dat de gewone bouw byna geheel stopstaat en dat dus ingrijpen van de overheid niet langer uitgesteld mag worden. Alleen by het bestuur van de Ver. voor Volkshuisvesting staan reeds 60 candidaat-huurders t© boek, die zonder woning zitten. Afloop dor Volling van huizen en erven, gehouden op Donderdag 24 Mei 1917, ten over staan van Notaris C. Stammes. 1. Het huis en erf aan de Schagen- straat no. 69; kooper de heer S. Kuiper, voor f1840.-. 2. Het huis en erf aan de Schagen- Btraat no. 61; kooper de heer M. Kaleveld qq., voor f1255. 8. Het huis en erf aan de Toren dwarsstraat no. 8 (vroeger Flora dwarsstraat); kooper de heer J. Duinker Jz., voor f1840.—. 4. Het huis en erf aan de Toren dwarsstraat no. 10, kooper de heer C. Schol, voor f1840.-. 6. Het huis en erf aan den Paral lelweg no. 47; kooper de heer G. Roosendaal Szn. qq., voor f2630.—. 7. Het huis en erf aan den Paral lelweg no. 46; kooper de heer L. van Zoonen, voor f2460.—. 8. Het huis en erf aan den Paral lelweg no. 45; kooper de heer J. J. Peeman, voor f2526. 10. Het huis en erf aan de Califor- niestraat no. 9a; kooper de heer E. C. Buis, voor f1730.-. 13. Het huis en erf aan de Emma- straat no. 86kooper de h6er P. Jurg, voor f 1841.—. 14. Het huis en erf aan de Emma- straat no. 88; kooper de heer P. G. Duinker, voor f 1882. 15 en 16. Twee huizen en erven aan de Emmaatraat nos. 90 en 92; kooper de heer P. Groot qq., voor f8740.-. 18. Het huis en erf aan de Emma atraat no. 96; kooper de heer H. J. van Emmerik, voor f1870.-. 19. Het huis en erf aan de Emma atraat no. 98kooper heer E. Woud qq., voor f1820.-. 20. Het huis en erf aan de Keizer straat no. 41kooper de héér P. Harte, voor f4020.—. 21 en 22. Twee huizen en erven aan de Jan in 't Veltstraat nos. 30 en 82kooper de heer A. Nannings, voor f4587. 23. Het huis en erf aan de Nieuw- straat no. 86; kooper de heer G. Wezelman, voor f 2295. - 24. Het huis en erf aan de Nieuw- straat no. 46; kooper de heer P. Duinker, voor f1475.—. 26 en 27. Twee hoerenhuizen en erven aan het Havenplein nos. 19 en 20; kooper de heer IJ. Metselaar qq., voor f9780.—. Ingezonden mededeellng. Een zorgvuldige leefwijze en meer lichaamsoefening. Dat de vervaardigers van Foster'a Rugpyn Nieren Pillen zooveel doen om een Betere Gezondheid Methode te verspreiden, wekt verwondering. Zy toonen aan, dat niemand volle gezondheid kan genieten, zelfs niet met behulp van Foster's Pillen, tenzy by zelf medehelpt. En zelfs iemand met drukke bezigheden heeft tyd om de korte gezondheidsregels, die zij week aan week in dit blad geven, te lezen en te beoefenen. Ofschoon zulke openhartigheid nieuw is, lydt het geen twyfel of een der redenen van de toenemende po pulariteit van Foster's Pillen is te vinden in de omstandigheid, dat de vervaardigers laten zien HOE GE ZOND TE WORDEN, en wat even belangryk is: HOE GEZOND TE BLIJVEN, zonder geneesmiddel. Foster's Rugpyn Nieren Pillen wer ken hoegenaamd niet op de maag of ingewanden, zy dienen uitsluitend voor de nier- en urine organen. Dit geneesmiddel is van de hoogste waar de by waterzucht, niergrui3, rheu matiek, steen en alle ziekten uit nier- en blaaskwalen ontspruitend. De handteekening van James Foster op de verpakking waarborgt de echt heid. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn te den Helder verkriigb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 93. Toezen ding geschiedt franco na ontv. v. postwissel èt ƒ1.76 p. dooBof/10.- (40)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1