HELDERSCHECOURANT No. 4783 DONDERDAG 31 MEI 1917 46e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen: 1. Uit dan omtrek. 2. Feuilleton enz. OE WEEK. 29 Mei. Vlak vóór Pinksteren 1917 is iemand gekomen grijsaard van zeer hooge jaren - die in herinnering bracht, hoe nu schier zestig jaren geleden het prachtige zomerweer, dat een paar heerlijke feestdagen beloofde, plotseling omsloeg in een orkaan, heftiger dan de „oudste menschen" van die dagen ('t wa3 in den jare 1860) zich herinnerden. Het zinspelen op dien „Pinksterstorm" uit het midden van de vorige eeuw zal misschien sommigen den schrik om 't hart hebben doen slaan. Gelukkig liep 't nu beter. Jupiter Pluvius, de Nederland zóó vaak en zóó kwistig beschenkende rogengod, heeft wel even gedreigd met zijn ongewenschte gaven op 27 en 28 Mei 1917, maar de zonneschijn bleef zegevieren. Men kon feestvieren naar hartelust en de regenbuitjes waren vriendelijk genoeg om te wachten tot Pinkster-drie. Wij gaan nu een „feestlooze" periode in, die duren zal totdat Kerst in zicht komt. Ook op h6t Haagsche Binnenhof heerscht nu rust. Dewelke eerst zal worden onderbroken behoudens dan de onvoorziene omstandigheden, waarvan wy allen hopen, dat zij zich niet zullen voordoen totdat ont binding op sluiting zal volgen, en onmiddellijk (28 Juni, een dag later) opening der nieuwe Kamers, waarvan men nog steeds mag profeteeren, dat zij geheel of nagenoeg ongewijzigd zullen terugkeeren. Eq vervolgens 1 Niet politieke ontwerpen zouden dan behandeld worden, behalve de Begrootingen, weet men. Het voorstel betreffende het hooger Landbouwonderwijs zal bovenaan op de agenda prijken. Optimisten gelooven, dat er tijd, lust, geld zal worden gevonden om ook de Zuiderzee ontwerpen, waarover immers Voorloopig Verslag is uitge bracht, in openbare behandeling te nemen. Wat van dit alles zal worden verwezenlijkt: 't ligt nog in den schoot der toekomst gelijk zooveel 1 verborgen. Op Donderdag 24 Mei heeft de premier de zitting der Staten-Generaal namens de Koningin gesloten verklaard met eene van die uiterst-beknopte „redevoeringen", die mr. Cort v. d. Linden voor zulke gelegenheid steeds (in afwijking van wat zijn voorganger mr. Th. Heems kerk, evenals diens vader toen deze minister president was, aan minuti euse uitvoerigheid in eene sluitings rede placht te geven.) De premier wees slechts op de zeldzame over eenstemming, tusscheQ Kabinet en Kamers aangetroffen bij het in eersten termijn tot een goed einde brengen van de Grondwets revisie. Wat den Senaat betreft, is dit woord tot 't laatst toe van toepassing gebleven. De aanneming dhr Indische Begrooting voor 1917 en de wijziging van art. 113 Indisch Reg.-reglement op Maandag 21 Mei j.1. bracht zelfs het wonderbare eener huldiging van minister Pleyte zoowel door den heer Colijo al9 door dr. Cremer. Maar het LagerhuisHier zijn dreigende, booze onweerswolkjes blij ven drijven. Ea niemand vermag te voorspellen wat uit die .grauwe stippen" zal worden. Of ze zullen wegdrijven dan wel een onweder ont lasten, dat ernstig genoeg van aard zou kunnen wezen. Ds crisis aan Oorlog met al den aankleve van dien het aftreden van generaal Bos boomde onzekerheid der positie van den als .onder-minister" of adviseur van den minister van Oorlog ad interim Rambonnet toegevoegdde moties en de interpellatie-Marchant ze zijn ni et tot eene oplossing gekomen. Wèl kwam dr. Nolens, de leider der katholieke Kamerclub, den 253ten Mei in de Tweede Kamer met nadruk zeggsn, dat mr. Marcbant niet het recht had te verklaren, dat hij .namens de Kamer" sprak in zfjn extra-feilen aanval op den premier. Wèl heeft de heer Marchant nagelaten om de proef te nemen, welke levens kansen een motie zou hebben, die het geheele Kabinet moest treffen. Maar de leider der vrijz. democraten" liet dit onderstreepte hy met'toog op de buitengewone tijdsomstandig heden speciaal op de noodzakelijk heid, in deze dagen, van continuïteit bij het beheer der buitenlandsche politiek. „Indien de Regeering op eene verhouding met de Staten-Generaal prfjs stelde", aldus woordelijk mr. Marchant, „die een rustige ver zorging van bet landsbelang alleen waarborgen, ware te verwachten ge weest, dat zij na het aftreden van den technischen minister van Oorlog overwoog, of harmonie te bereiken ware. Dit is met voordacht nagelaten. Zelfs heeft men zich in de keuze van een nieuwen bewindsman bedenkelijk beperkt door, na het vooropgezette besluit, van hem te eischen instem ming daarmede. Het conflict ia niet voorkomen. Het ia opzettelijk gaande gehouden; meer dan dat: het ia op zettelijk gecombineerd. Daarvoor laat men, wat vroeger staatsgevaarlijk scheen, het Departement van Oorlog zonder hoofd. Men schijnt van oordeel, dat het voldoende is, als er maar beslissingen worden genomen, voorkeur krachtige beslissingen." Tegenover deze felle ontboezeming heeft minister Cort v. d. Linden nu wel geplaatst zijn ontkennen, dat er bier van „conflict" sprake ban zijn, zonder votum der Kamerook ont kend, dat het Kabinet anders dan nood-gedwongen zijn wil nu en dan ook tegen den wensch der Kamer in moest doorzetten. Niet te ontkennen valt, dat onderwal de oplossing der crisis aan Oorlog inderdaad zeer opmerkelijk lang duurt - eene dis harmonie is bleven bestaan, waarvan men de oplossing nog niet kan voor zien. Eq intus3chen is de „antithese" tusschen Links en Rechts zeer be duidend verscherpt door de verwer ping van het wetsvoorstel, dat de gelden moest verschaffen tot invoe ringder Radenwet, nadat de Kamer geweigerd had mee te gaan met de door mr. Patijo alsminder-rondborstig en -sympathiek veroordeelde motie- Limburg om de zaak aan te houden. De verzekering-wetten-Talma zijn daarmee - terwijl de verwerping straks van de Ouderdomswet door de Eerste Kamer nu wel zeker mag worden geacht inzet geworden bij den grooten, in 1918 te volvoeren kamp, dan door A. K. en E. V. be- heerscht, om het Regeerings kasteel. In de Rechtsche gelederen acht men 't, - waar de versplintering der Concentratie niet meer schijnt te bunnen worden verhoed vast staand, dat in 1918 de Rechtsche vlag weer op het Torentje zal wor den geheeachen. Qui vlvra verra! Van Duitache zijde hebben wij wederom allerhoffelijkste betuigingen van diep en innig leedwezen te hooren gekregen over het telkens zweven van Zeppelins over ons territoir. En plechtige beloften voor de toekomst z(jn erbij gevoegd. Voor de naïef goedgeloovige zielen, die ondanks al het in de jongste drie, jaren door leefde nog aan zulke dingen hechteD, zeker allerprettigst om te hooren. Iatusschen wordt de lijst onzer ge torpedeerde schepen voortdurend grooter. Onder de droeve zeerampen is op dit oogenblik de jongste die van de „Weatland", welk scbip bij de Theems monding op een mijn stiet en waarbfl vier menschen zwaar en vier lichter gewond werden, een uit i massa I En wij hebben de ramp, die door veenbrand (vermoedelijk gevolg van nalatigheid of onvoorzichtigheid; niet van opzet, gelijk aanvankelijk gedaebt werd, het arme Drente trof. Ook hier was onze Koningin een der eersten om met raad en met daad te steunen. En men kan er zeker van zijn, dat de „Oproep" ten gunste van de slachtoffers niet onverhoord, zal blijven. Trouwens dat er tot het stelpen van den nood zoowel als voor het steunen van werkelyk-goede din ;en in Patria nog wel geld te vinden s; de gift van drie millioen voor het nieuwe Indische Polytechnicum ia er wel een zeer sprekend bewijs van. Tal van met graan enz. bevrachte schepen blijven binnenkomen en de Rijksmiddelen over April '17 brachten weer 2 millioen 4 ton moer op dan in April '16. In gewone tijden zou 't de moeite waard zya om zich over zulk accrès te verblijden. Thans wekt dergelijk „peulschilletje" slechts de gedachte aan het zeer vele (o. a. de naar lotsverbetering snakkende Ryks- minimum-lljders van allerlei soort), die moeten blijven wachten, wijl immers weten wij de last voor Ryksbruintje al te zwaar is ge worden. Telkens hoort men van „vredes- klanken". Nu weer onder een katho liek vredesinitiatief, waarvan Paus Benedictus de aanstichter zou zyn en waarvoor in den lande ijverig wordt gewerkt. Er zijn de „Stock- holmsche „vredesbrieven" van mr. Pieter Jelles. Zal op Pinksteren 1918 de zomerzon weer beschijnen een al meer met bloed gedrenkte aarde? Wie bezit den moed, thans, om iets anders en beters op goede gronden te voorspellen Mn Antonio. De legerberichten van 28 en 29 Mei. Aan het Westelijk front is de bedrijvigheid beperkt, en worden slechts nu en dan kleine aanvallen ondernomen. Zoo maken de Duitsche zoowel als de Fransche berichten melding van vijandelijke aanvallen bij de Heurtebisse-hoeve en bij den molen van Vauclerc. Evenmin ah de Duitachera slaagden de Franschen erin eenig succes te behalen. Het Duitsche bericht spreekt verder nog van aanvallen der Franschen in de streek van den Pöhiberg, waar zij de verloren loopgraven trachtten te hernemen. Zij werden evenwel terug- Naar hetFransche communiqué van den 29sten nog aangeeft, richten de Duitschers thans hunne voornaamste krachtsinspanning tegen het massief van Moronvillers, waar de Franschen de geheele Waarnemingslinie vóór den weg Moronvillers—Nauroy bezet hou den. De stelling van de Buitschers is hier gevaarlijk, waarom zy dan ook trachten hunne oude stellingen door verwoede tegenaan vallen tehernemen. Tot nog toe evenwel zonder resultaat. Aan het Engelsche front bepaalde i strijd zich hoofdzakelijk tot patrouillegevechten. Van het Oostenrijksch-Ita- liaansche front. Aan het Isonzo front en op de Karst duren de gevechten voort. De Itali anen gingen echter minder vaak tot den aanval over, en gebruikten de gevechtspauze om hunne stellingen te versterken. In het dal van Jamiano en voor het dorp Giovanni werden nog door den vijand bezet gehouden gedeelten van de Flondar-linie geno men. Ook het dorp San Giovanni viel in handen der Italianen. Op het Karst-plateau werden aan vallen der Oostenrijkers bij Hudilog afgeslagen. Het communiqué geeft verder een overzicht van de tot nog toe behaalde resultaten. Tusschen Globua enZagora werden verscheidene hoogte vermeea- terd en vielen eenige krachtig ver sterkte punten op de N. helling van den San Mareo in handen der Italianen. Verder naar het Z. drongen de Italianen Castagnevizza binnen en werd een vooruitspringend gedeelte van Boscomalo genomen. Tusschen Castagnevizza en de hoogte ten O. vau Jamaino bedraagt de terrein winst V/t k 2 K.M., tusschen Jamaino en de Zee 4 K M. Hier wer den 2 vijandelijke linies en eenige verdedigingswerken bezet. Het rond Monfalcone bezette gebied werd uit gebreid, waardoor op don rechter vleugel grootere bewegingsvrijheid werd verkregen. Het Italiaansche communiqué van den 29sten maakt melding van het afslaan van een vrij hevigen aanval der Oostenrijkers tusschen Duino en San Giovanni. Hetzelfde lot onderging een sterken vijandelijken aanval op den Vodice. In het vak van Plava werden de Oostenrijkers in het dal beooasen Globua achteruit geworpen. Hierbij verloren zy 100 man aan gevangenen. In het geheel werden sedert 14 Mei op het Julische front 23.681 man ge vangen genomen. Hieronder bevinden zich 604 officieren. De buit laat zich nog niet overzien, daar dagelijks uit holen en schuilplaatsen allerlei oor logsbehoeften te voorschijn worden gebracht. Tot duaver werden geteld 36 kanonnen, w.o. 18 van gemiddeld kaliber, 148 machinegeweren, en 27 mortieren, verder een groot aantal geweren en munitie. Naar het Oostenryksche bericht van den 29sten aangeeft ontbrandde de Isonzo-slag Maandag opnieuw. Een nieuwe groote aanvalsgolf richtte zich in de eerste plaats weei tegen den Vodice en den Monte Santo. De vlj andelijke stormloop begon 's.middags en leidde tot verbitterde gevechten vau man tegen man, die ook des nachts hebben voortgeduurd. Vooral iu de buurt van hoogte 652 is ver woed gevochten. Het geheele front heeft tegen alle pogingen van den vijand ongeschokt stand gehouden. Ten N.O. van Görz werden 200 man gevangen genomen. Ten Z. van Jamiano ondernamen de Italianen Maandag opnieuw vier aanvallen. Daarbij verloren zij, afge zien van de groote bloedige verliezen, 15 officieren en 800 man aan ge vangenen. Het aantal gevangenen, dat de Oostenrijkers sedert het begin van Isonzo slag hebben gemaakt, bedraagt 14 600 man. Volgens een Buitsch bericht van den 293ten nam in verschillende sectoren van het Oostelijk front de gevecbtsactie toe. Bijzonderheden omtrent de plaats en den omvang der gevechten worden niet gemeld. Op de overige gevechtsterreinen hadden geen gebeurtenissen van belang plaats. De Duitsche Keizer te Atrecht. Naar de „Köln. Ztg." uit het groote hoofdkwartier verneemt, bracht de Duitsche Keizer op 20 Mei een bezoek aan At.recht. Bij deze gelegenheid 'e b«jDe tegenstander heeft, steunende op zijn ondervinding in den Somme slag en steunende op zyn ongehoorde munitie, getracht, den Duitschen tegenstand te breken. De Franschen vleien zich met de hoop hun land te bevrijden, wat een goed motief is. De Engelschen hebben echter zulk een grond niet. Z|j strijden slechts om hun macht te vergrooten. Waar het^echtis, daar vra gen zfj niet naar. Ons volk en leger staan vast tezamen. Hoelang het nog zal duren staat aan God. Wij moeten volhouden zoo lang het duurt. Het volk in het vaderland dankt ons. Ia tusschen zorgen uw kameraden er voor, dat de levensader van den tegenstander wordt afgesneden. De duikboot- en mijnoorlog. Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat in het Kanaal en de Noordzee 27.000 ton aan scbeepsruimte ver nietigd werd. Een bericht van de Engelsche admiraliteit meldtHet Engelsche hospitaalacbip „Dover Castle" (8271 ton) is op 26 Mei te 6 uur zonder waar schuwing in de Middellandsche Zee, getorpedeerd. Om half negen werd het opnieuw getorpedeerd, waardoor het zonk. Alle patiénteD, h6t verplegend personeel en de bemanning werden gered op zes na, die worden vermist en vermoedelijk bij de ontploffingen zija omgekomen. De bewapende hulpkruiser „Hilary" (6329 ton) is in de Noordzee getorpe deerd en gezonken. Door de ontploffing werden vier mannen gedood. Een Britsche torpedojager is ge zonken ten gevolge van een aanvaring. De geheele bemanning werd gered. De conferentie te Stockholm. De houding der Fransche socialisten. Naar men weet verzette zich de meerderheid der Fransche socialisten, voornamelijk de z.g. regeeringssoci- alisten, zich tegen de deelname aan de conferentie te Stockholm, en het hervatten der internationale betrek kingen, zoolang nog België en een deel van Frankrijk door den vijand waren bezet. Dit is thans veranderd. Langza merhand is het aantal socialisten dat zich bij de minderheid aansloot grooter geworden, en gedurende den laatsten tijd werd de positie van de meer derheid steeds meer bedreigd. Zondag en Maandag werd een congres gehou den waarop de conferentie te Stock holm werd behandeld. Op dit congres nu zijn verschillende kamerleden, totnogtoe behoorende tot de meerder heid, naar de minderheid overgegaan. Dit had tengevolge dat de minderheid meerderheid werd. Echter zijn de leiders der oude, gematigde meerder heid overgegaan naar de revolutio naire minderheid, en wel zoo, dat zij heel wel in de nieuwe meerder heid opnieuw leiders kunnen worden. Iozako de conferentie te Stockholm heefc do oude minderheid echter toch haar zin gekregen. Na een debat dat twee dagen duurde, en waarbij het dikwijls heet toeging verklaarde het coDgres zich met algemeene stemmen vóór een reis naar Stockholm. De Italiaansche sooialisten. Tweo afgevaardigden van de Itali aansche socialisten Lerda en Laber- tola zyn naar St. Petersburg ver trokken om zich op de hoogte te stellen van den toestand in Rusland. Naar het blad Az Est meldt ver klaarden zij te Stockholm met nie mand te zullen onderhandelen, en dat zij met de conferentie niets te maken wildon hebben. Op een vraag naar het standpunt der Italiaansche socialisten ten op zichte van een vrede zonder annexatie verklaarde Lerda: „Ik heb dit stand punt nooit goedgekeurd. Ik ben altijd een heftig interventionalist geweest. De grenzen van on3 land moeten zoo danig verbeterd worden, dat wy geen open poort voor Oostenrijk vormen. Het werk van den oorlóg van 1866 moet volttooid worden. Wanneer een land streeft naar natuurlijke en eth- nograpbische grenzen, dan is dat geen annexatie." Het ia de vraag of alle Italiaansche socialisten er zoo over denken. Oe revolutie In Rusland. Kerenski heeft de. invoering van een hervormde militaire rechtspraak aangekondigd door middel van een dagorder van 18 aitikelen. De ge wichtigète daarvan betreffen volgens het St. Petersb. tel. ag. de vrijheid der soldaten om van elke vereeDiging deel uit te maken, gewetensvrijheid en die nopen3 de politieke inzichten, het verlof om buiten dienst „burger" te dragen en afschaffing van de ver plichting tot het brengen van den militairen groet. Geen militair kan voortaan bestraft worden zohder be recht te zijn, maar gedurende krijgs verrichtingen hebben de bevelhebbers het recht, met wapengeweld onder geschikten te bestraffen, die hun be velen niet nakomen. Deze bekendmaking gaat vergezeld van een aansporing ter krachtige voortzetting van den oorlog. Brand in een munitiefabriek. In een munitiefabriek te Bolovec (Bohemen) is Zondag brand uitge broken, olie in verschillende deelen van de werkplaatsen ontploffingen veroorzaakte. Al waren de gevolgen der ontplofflogen minder ernstig dan men aanvankelijk vreesde, toch bleek dat een aantal werklieden gedood of gewond werden. Tot dusver werden 13 Hjken ge borgen. Men vreest helaas, dat nog ongeveer 50 dooden onder de puin- hoopen van de vernielde werkplaat sen liggen. Eenheidsdeurkrukken. Naar de „Lokal-Anzeiger" meldt, zullen over drie k vier maanden in geheel Duitschlaod deurkrukken en venstergrepen voor zoover zij uit messing of brons vervaardigd zijn in beslag worden genomen. De staat zal dan zorgen, dat de gerequireeide krukken vervangen worden door eenheids „Ersatz Thürklinken" van een zwarte kleur. Ook wordt verwacht, dat binnen korten tijd van regeeringswege beslag zal worden gelegd op alle andere krukken versieringen en traliewerken uit messing of brons vervaardigd. Een rede van Miss Rankln. Het eerste vrouwelijke lid van bet Amerikaansehe parlement, Miss Ran kin, her ft naar dd. 29 Mei uit Washiogton wordt gemeld in het Huis van Afgevaardigden haar „mai- speech" gehouden ter toelichting van een amendement op het ontwerp in zake de le vensmiddelen voorziening. De bedoeling van het amendement was om zoo veel mogelijk over de geheele Vereenigde Staten by de levensmiddelen voorziening gebruik te maken van de diensten der.vrouwen. In een doeltreffende redevoering wees miss Rankin er op, dat de vrouwen uit den aard der zaak met het levens- middelenvraagstuk op de hoogte zijn en ook voerde zij aan, dat tal van onderwijsinrichtingen elk jaar een groot aantal jonge vrouwen afleveren die uitstekend geschikt zijn om hetzy in commissies of op andere wijze de gemeenschap diensten te bewijzen. De rede werd door een buitengewoon groot aantal afgevaardigden aange hoord die zich zeer geestdriftig be toonden. Met algemeene stemmen werd het door miss Rankin ver dedigde amendement aangenomen. Een typhus-ssrum gevonden. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de bacterioloog, dr. Servet Kiamil, chef arts van het hospitaal te Siras er in geslaagd is een typhus serum te verkrijgen. De ziekte werd op geiten overgebracht, door hun bloed van typhuslijders in te spuiten. Zeven dagen na de inspuiting werden de dieren aan typhus ziek. De ziekte duurde, bij hen ongeveer 13 dagen. Gedurende het genezingstijdperk der geiten werden de inspuitingen een maand lang voortgezet, waarbij de dosis der typhus-vibrionen langzamer hand vermeerderd werd. Op deze wflze wordt de kracht der immuniteit verhoogd. Al naar de hevigheid der infectie worden den zieken van 20 tot 60 kubieke centi meters van het aan de immuun geworden geiten ontnomen serum ingespoten. De tot dusverre bereikte resultaten zjjn buitengewoon gunstig. Karei XII vi6l in 1715 op zijn tweeden tocht naar Noorwegen in de loopgraven voor Fredrikshald, als offer van een op hem afgeschoten kogel. Na zijn dood ontbrandde een nog steeds niet besliste stryd over de vraag, of de koning door een vijan delijken kogel werd gedood, dan wel of hy viel, getroffen door den kogel dien een moordenaar onder zijn eigen soldaten op hem afzond. PLAATSELIJK NIEUWS. - Bij de op 22 en 23 Mei 1.1. ge houden examens ter verkrijging van het praktyk-diploma- voor het boek houden euz. der „Yereeniging van Leeraren" slaagden onze plaatsgenoo- ten de H.H. J. Noë, C. Flotat en Mej. J. W. van Brederode, leerlingen van den heer A. M. Kloos alhier. Ontwerp gatbezuiniging. Door B. en W. is het volgend schryven aan den Raad dezer ge meente gericht. Vooral tengevolge van de groote beteekenia van het kookgas voor vele gezinnen houdt het vraagstuk der gasbezuiniging met de taak der Brandstoffeucommissie onmiddellijk verband. Wy hebben daarom bedoelde Com missie uitgenoodigd zich te willen belasten met het ontwerpen eener regeling voor de gasbezuiniging. De bete6kenis van zulk een regeling, indien daardoor naast billijker vor- deeling der beschikbare hoeveelheden grooter zekerheid kau worden ver kregen, dat de vereischte bezuiniging inderdaad zal worden bereikt, behoe ven wij niet io het licht te stelieD. De behoefce er aan is door do jongste circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel nopens deze aangelegenheid nog versterkt. De door de Commissie ontworpen regeling is voor de leden uwer vergadering ter inzage gelegd. Het komt ons voor, dat zij zich voor amendeering niet leent en dat het gewenscht is, er in elk geval een proef mede te nemen. In verband met de omstandigheid, dat volgens haar hoeveelheden, boven het toegestane aantal meters gebruikt met het vijfvoud van den gewonen prijs betaald zullen worden, meenen wij niet buiten voorkennis van uwe vergadering tot haar invoering te moeten overgaan. De vraag, of in verband met de aangehaalde circulaire van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid on Handel de regeling in alle onderdeelen onveranderd blijven kan, is nog niet beslist. Op grond van het vorenstaande hebben wij de eer uwe vergadering voor te stellen: 1. ons College te machtigen een regeling ter beperking van het gas- gebruik vast te stelleo, op de grondslagen, neergelegd in den brief der Brand8toffdncommissie van 15 Mei j.1. 2. voor licht-, kook- en industriegas, gebruikt boven de krachtens de onder 1. bedoelde regeling toegestane hoe veelheden, den prijs vast te stellen op vijfmaal het bedrag, dat volgens de geldende tarieven verschuldigd zou zijn; 8. te bepalen, dat voor een door ods College telkens te bepalen termijn geen gas geleverd zal worden aan hen, die naar ons oordeel in gebreke blijven om aan de richtige toepassing der onder 1. bedoelde regeliDg genoegzaam mede te werken 4. te bepalen, dat voor het weder plaatsen van een krachtens deze regeling weggenomen gasmeter zal verschuldigd zijn een bedrag van 3 gulden, bij vooruitbetaling ten kan tore dér Gasfabriek te voldoen. Wij geven hieronder de voornaam ste bepalingen uit de nieuwe regeling voor het verbruik van gas. De commissie is uitgegaan van bet principe, dat, waar de hoeveelheid beschikbaar gas, zijnde 65% van die van het vorig jaar, slechts juist voldoende is om in de behoefte tevoorzien, deze hoeveelheid zoo billijk mogelijk moet worden verdeeld. In gelijke omstandigheden moet dus aan ieder dezelfde hoeveelheid ga3 worden verstrekt. Io de eerste plaats moet aan ieder huishouden de noodige hoeveelheid kookgas worden verstrekt. Het overblijvende wordt dan gelijkelijk verdeeld. Na een formule te hebben gegeven waarnaar bedoelde hoeveelheden worden verdeeld, wordt bij de ver deeling der beschikbare hoeveelheid kookgas als volgt te werk gegaan: De huisgezinnen worden verdeeld in die met 1 of 2 comforen enin die met 3 of meer comforen. De verhou ding van de toegestane hoeveelheid voor beide categorieën ia b.v. vast te stellen op 1 1.2. Stelt men verder een huisgezin met twee personen op 1, dan ban men huisgezinnen met 3 personen eveneens stellen op 1 4,5 en 6 op 1.2 7,8 en meer personen op 1.3 Huisgezinnen met 1 kind beneden het jaar 0.2 meer enz. Op deze wijze wordt zoowel de levensstandaard als het aantal personen in aanmerking Aug. l1/# u., Sept. 2 u., Oct. 4 u., Nov. 5 u., Dec. 6 u., etc. Verzoeken om af te mogen wijken van deze regeling moeten schriftelijk worden ingediend en behoorlijk met redenen omkleed worden. Voor kantoren geldt jn 'talge meen de regel, dat 85% bespaard moet worden. W i n k e 1 s en c a f é's krygen voor iedere toegestane pit thaos pit. Voor industriegas moet 75% van de hoeveelheid van het vorig jaar worden gebruikt. Ieder verbruiker krijgt dezer dagen een vragenlijst in te vullen, waarop een en ander nader moet worden aangegeven. De strafbepalingen zijn aldus ge regeld, dat voor het meerdere ver bruik dan is toegestaan den eersten keer het vijfvoud van dan prijs wordt berekend. Bij herhaling wordt de meter gedurende eene week wegge nomen (waarby de onkosten f 8. voor rekening van den overtreder komen), bij tweedo herhaling gedu rende eene maand, etc. „Pro Patria". De jaarlykscbe wedstrijden door de gymn. en exerc. vereeniging „Pro Patria", georganiseerd voor haar ad- spirantenafdeelingen, werden ditmaal gehouden op 16, 23 en 26 Mei en zyn in alle opzichten uitstekend ge slaagd. Bij iederen wedstrijd bleek telkens weer, dat de directeur der vereeniging, de heer van Hooydonk, de kunst verstaat, om ook zyne jongere leer lingen te bezielen door zyn opwekkend woord en zijn onvermoeid werken. Het was een genot, die adspirabt- turners en turnsters daar te zien wedijveren om het hoogste aantal punten te behalen. Er werd frisch, pittig en laten we het er maar dadelijk bij zeggen over het alge meen uitstekend gewerkt. Onder die jongens en meisjes schuilen krachten, die wat beloven voor de toekomst. En wat bij dat alles vooral prettig aandeed was de blijde, opgewekte geest, die in alle afdeelingen heerschte. Het bleek duidelijk, dat de zoo heil zame gymnastiekles tegelijkertijd een genot is voor de kinderen. Vraagt het ze maar eens van den grootste tot de kleinste, of ze 't ook prettig vinden op „gym", of ze d'r misschien weer af zonden willen. Het antwoord zou beslist luiden„O neen, 't is er veel te fija." Waarlijk, de directeur heeft het woord van dank hem by het beëffidigen der wedstrijden door den voorzitter gebracht, dubbel en dwars verdiend. Na afloop van eiken wedstrijd werden de adapiranten onthaald op enkele versnaperingen en dadelyk daarna werd hun de uitalag, waarop ze met ongeduld zaten te wachten, bekend gemaakt. Deze was als volgt: 16 Mei. Wedstrijd voor de meisjes klasse A (10—13'jaar) aan de ringen en in het blokjes rapen. Maximum aantal punten 65. Ie diploma M. Noorman met 55 punten, 2e dipl. J. Smit 47ï punt, 8e dipl. N. Kuiper 47 punten; 4e dipl. M. Keunink 46J punt, 6q dipl. A. Colpa 46 punten, 6e dipl. T. Rijkes 46J punt. 16 Mei. Wedstrijd voor de meisjes klasse B (18—16 jaar) aan het paard, de brug en in het huppelen. Max. aantal punten 85. le diploma C. Wes- sel met 80 punten, 2e dipl. C. van Leeuwen 79 punten, 39 dipL T. van der Ploeg 69£ punt, 4e dipl. P. Kipper man 68 punten, 5e dipl. L. Brizee 64 punten. 23 Mei. Wedstryd voor de Jon geoskla33e A (10-13 jaar) aan de rek, de ringen en in het hoogsprin gen met plank. Max. aantal punten 102. le diploma H. Bakker met 95 punteD, 2e dipl. M. Hubbeling, 91 punten, 3e dipl. H. Smit, 88 punteD, 4e dipl. G. Sehlahmilcb, 79£ punt, 5e dipl. R. Franssen, 78 punteD, 6e dipl. W. Metz, 72J punt, 7e dipl. F. Kennink, 70 punten, 8e dipl. J. Kuiper, 69 punten. HoogBte sprong: 1.20 M. door R. Franssen. 5 Mei. Wedstrijd voor de Jongens klasse B (13-16 jaar) aan de rek, de ringen en in het hoogspringen zonder plank. Max.- aantal punten 80. le diploma W. Bruin met 76£ punt. 2e dipl. J. Fray 75 punten. 3e dipl. A. Govers 74 punten. 4e dipl. J. JanseD 59 punten. 6e dipl. P. Smit 68$ punt. 6e dipl. S. van Leeuwen 68 punten. Hoogste sprong: 1.45 M. door A. Govers en J. Fray. Door de oudste jongens-adspiranten en de heerenafdeeling wordt weer geregeld iederen Zondagmorgen de lichte atbletiek beoefend op het terrein aan den Bolweg. Voor lidmaatschap wende men zich, liefst schriftelijk, tot den secretaris Kanaalweg 54. BUITENLAND. Oe graftombe «en Kerel XII geopend. De Zweedsche regeeriDg heeft ver lof gegeven tot de opening van de graftombe van koning Karei XII, welke in den loop van dezen zomer zal plaats vinden, ten einde een on derzoek in te stellen naar de oorzaken van den dood des konings. Krijgt dus een huisgezin met 2 personen en 2 comforen 10 M. gas, dan krygt een huisgezin van 5 per sonen en 3 comforen 14 M., van 7 personen en 2 comforen 13 M. enz. Voor lichtgas wordt berekend voor ieder gezin zonder dienstbode 1 pit; ieder gezin met dienstbode (die niet den geheelen avond het licht aan behoeft te hebben) 1% pit. Pensionhoudende personen krygen voor iedere afzonderiyke kamer pit meer; ook gezinnen met studee rende kinderen, die een aparte kamer noodig hebben. Als brandtyd wordt aangenomen voor Mei l1/» uur; Juni en Juli 1 u.; BINNENLAND. Jh. mr. A. F. de Savornln Lohman. Onder groote belangstelling höeft Jhr. mr A. F. de Sa vornin. Lohman, "er der Christeiyk-historische par tij, Dinsdag zijn 80sten geboortedag herdacht. Zeepost naar 0.- en W.-Indltl. De directeur-generaal der Post. en Tel. maakt bekend, dat met ingang van 30 Mei a.s. tot nader bericht geen aangeteekende stukken voor verzending per zeepost naar Nederl. Oost en West-Indië zullen worden aangenomen. De gewone (niet aan geteekende) stukken voor Nederl. Oost en West-Indië, welke nk 29 Mei ter post worden bezorgd voor ver zending per zeepost, zullen, zoolang de gelegenheid tot verzending langs den rechtstreekschen zeeweg is op geheven, aan de afzenders worden teruggegeven, of, indien deze niet bekend zijn, met port belast, langs andere wegen naar hun bestemming worden doorgezonden. De aandacht wordt erop gevestigd, dat by verzending naar Nederl. Oost en West-Indië langs andere wegen dan den rechtstreekschen zeeweg, het internationale port verschuldigd is. Dnzi tcheepvaart. De stoomschepen „Koningin der Nederlanden" en „Riouw," vau de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" zullen 6 Juni naar Indië vertrekken. Het stoomschip „Rijndam" van de Holl. Amerika-lyn zal zich by de beide schepen aansluiten. De Hollandsche Stoomboot-Maat- schappy zal den geregelden dienst Amsterdam - Londen binnenkort weer hervatten met Eng. schepen. Dit be sluit is een gevolg van de overweging, dat de vaart van schepen onder Brit sche vlag en begeleid door Engelsche torpedojagers, minder gevaariyk is gebleken, dan de vaart van afzonder lijke schepen onder neutrale vlag. Onder de Nederlandsche zeelieden is dit van zoo algemeene bekendheid, dat het waarschijnlyk niet de minste moeite kosten zal, indien noodig, Hollandsche bemanning voor de Eogelsche schepen te vinden. Van de gerequireerde schepen zyn nog de „Borueo" en „Bali" naar Amerika in zee gegaan. Regtsrlngs-risloo. De stoomschepen „Elve" en „Ber- nisse" van de firma P. A. van Es& Co., die 23 Mei getorpedeerd, zyn, waren de eerste verloren gegane schepen, die de Nederlandsche regee ring verzekerd had voor ongeveer %0 gedeelte van het risico. Aangekomin schapen. De volgende schepen zyn hier te lande aangekomen, te Rotterdam op 26 Meis.s. „Medan", van de Rotterdamscbe Lloyd, van Java (Fal- mouth, Vigo), met stukgoeds.s. „Turbinia", van de Stoomvaart My. Rotterdam, Rotterdamscbe Lloyd, van New York met 166,334 bushels tarwe en 8743 zakken meel voor de Neder landsche Regeering; s.s. „Tüuban", van v. Nievelt, Goudriaan, van New- York met 24,097 quarters tarwe voor de Ned. R6geering; s.s. „Dubhe", van v. Nievelt Goudriaan, van Baltimore met 22,789 quarters tarwe voor de Ned. Regeering; s.s. „Westerdyk", van de Holland Amerika Lyn, van New York met-260,602 bushels tarwa en 55,888 zakken meel voor de Ned. Regeering op 27 Meis.s. „Ellsabeth", van A. C. Lendens, van New-York met 10,750 quarters tarwe voor de Ned. Regeerings.s. „Oostdyk", van Solle- veldt van der Meer en Van Hattum, van Baltimore met 4364 ton tarwe voor de Ned. Regeering; op 28 Mei 1917s.s. „Magdalena", van A. C. Lensen, van Baltimore met 2967 ton tarwe voor de Ned. Regee ring; s.s. „Noorddyk", van Solle veldt v. d. Meer en v. Hattum, van Balti more met 4564 ton tarwe voor de Ned. Regeering: en te Amsterdam op 28 Mei 1917 s.s. „Pollux", van de Kon. Ned. Stoomboot My., van New-York met 101,321 bushels tarwe en 11,203 zakken meel voor de Ned. Regeering s.s. „Gooiland", van den Kon. Holi. Lloyd, van New-York met 158,116 bushels tarwe- en 24,374 zakken meel voor de Ned. Regeering. Visscharsvaartulgen als vrachtvaarders. De houten stoomlogger „Leerdam" van de visschery maatschappy „Maas sluis", ia door een combinatie te Rotterdam aangekocht en tot vracht vaarder omgebouwd.' Het schip is Dinsdag met een lading gezaagd hout van Enge in Zaandam aangekomen. Een betuiging van leedwezen. (Officieel). Het ministerie van bui tenlandsche zaken deelt het volgende ,ede: In den nacht van 14 op 15 Mei trachtten eenige personen uit Neder land in de nabyheid van St. Margue- rite de Belgische grens te overschrij den. Een Duitsche soldaat, die op hen wilde schieten, miste zyn doel en trof doodeiyk oen Nederlandschen soldaat, die deel uitmaakte van een naderende patrouille. JSoowel de Duit sche regeering als de chef van den generalen staf der Duitsche strijd krachten heeft een betuiging van diep leedwezen daarover aan de Nederlandsche regeering doen toe komen. De Duitsche regeering ver klaarde zich tevens bereid aan de betrekkingen van het slachtoffer eene schadeloosstelling toe te kenDen voor het geval uit het ingestelde onderzoek mocht blyken, dat het ongeluk inder daad aan den betrokken Duitschen soldaat is te wyten. Watervliegtuig neergekomen. Dinsdagochtend is een Duitsch watervliegtuig naby den Weïtkappel- schen Zeedyk op Walcheron neerge komen. De inzittende, een officier, is onder militaire bewaking gesteld. Roeken In de treinen. Naar wy vernemen, zal om het rooken in compartimenten, waar dit verboden is, zooveel mogelijk tegen te gaan een aantal treinbeambten worden aangesteld, die speciaal aan dit euvel hun aandacht hebben te wyden. Zy zullen in burgerkleeding reizen en steeds proces-verbaal op maken, als personen zich aan eén dergelijke overtredingschuldig maken. De veenbrand. Door den hevigen wind en den feilen zonneschyn ia het vuur in de venen weer aangewakkerd en woedde het Dinsdagmiddag in, alle hevigheid. Het terrein van den brand heeft zich echter tot nog toe niet uitgebreid. I Vrouw Van der Ley te Valther- mond is tengevolge van bekomen brandwonden overleden. Dit is het 16s slachtoffer.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1