DE OORLOG. Vin het Wettelijk front. Parijs, 30 Mei. Ten zuiden van St. Quentiu vrij hevige vuur wisseling en gevechten tusschen patroeljes. In Champagne hebben wtl een aanval van Duitsche stormtroepen op den Mont Blond met hevig vuur ge fnuikt. De vyaud heeft dooden en gewonden laten liggen. Op hoogte 304 hebben wjj een overval gedaan in de Duitscho linies en er een groote verwoesting aange richt. Wij hebben er bovendien 10 gevangonen gemaakt. Londen, 80 Mei. Bij Pontaine les Croisilles en Lens zijn vijandelijke overvalstroepen teruggeslagen. Wij drongen in vijandelijke schansen be zuiden Nieuw Capelle. Berlijn, 30 Mei. Verkenningsaan- vallen der Engelschen aan het front van Artois en van de Franschen aan den Ciiemin des Dames werden afge slagen. Gevechten in het voorterrein ten Z.W. van St. Quentin leverden ons een aantal gevangenen op. Uit een brief van een Franschen eerste luitenant, die in handen van de Duitschers is gevallen, blijkt dat van 108 tanks, die aan het- offensief hebben deelgenomen, niet minder dan 66 vernield zijn. Vin het Oostelijk front, WeeneD, 30 Mei. De verlevendiging der gevechtsactie houdt aan, met name in Oost-Gal iciö. Van het Italiaansch-Oosten- rijksche gevechtsterrein. I Mei. Aan de Isonzo is de dag van gisteren betrekkelijk rustig voorbijgegaan. Tegen den avond hebben de Italianen opnieuw getracht bij den Vodice onz9 stel lingen binnen te dringen. Hun aanval is echter in ons vuur gesmoord. Hetzelfde lot hebben vanochtend aanvallen bij Jamiano ondergaan Rome, 30 Mei. Ook gisteren heeft de vijand onverdroten zijn pogingen herhaald om onze schansen op hoogte 652 (Vodice) binnen te dringen. Drie achtereenvolgende aanvallen, door vinnig artillerievuur voorbereid, mis lukten geheel. Wy maakten een d6rdigtal gevangenen. Op den Karst gaat de versterking van onze linies voort. Bet vuur onzer batterijen heeft een aanvals- poging der tegenpartij beoosten Bos- comalo verijdeld. Tusschen Jamiano en de zee heb ben wij door plaatselijke aanvallen het door ons gewonnen terrein ten westen van Medeazza uitgebreid. Vin hit gevechtsterrein In Macedonië. Sofia, 29 Mei. Artillerievuur op het heele front. Op sommige plaatsen was het hevig, met name in de bocht van de Tserna. Ia den loop van den nacht trachtten twee compagnieön tegen onze vooruitgeschoven posten bij AUsjak Male op te rukken. Zij wer den door vuur verdreven. Oa duikboot- in mljnoorlog, BerlijD, 29 Mei. In den Atlantischen Oceaan en in het Kanaal zijn weer 26.000 ton in den grond geboord. Behalve kleine zeilbooten, waren alle vernietigde schepen van Engelsche nationaliteit. Ook in de Middellandsche Zee hebben onze -duikbooten een groot aantal stoom- en zeilschepen, tot een gezameniyken inhoud van 60,000 ton. in den grond geboord./, Londen, 30 Mei. Naar de admira liteit meedeelt z(jn in de vorige week 2719 koopvaarders Britsche havens binnengeloopen en 2768 uitgevaren. 17 schepen boven de 1600 tOD, 1 beneden de 1600 ton zijn in den grond geboord, 17 zijn zonder succes aangevallen, Er z(jn 2 visscherssche- pen tot zinken gebracht. In de Zwarte zee. Konstantinopel, 29 Mei. In den nacht op 27 Mei z(jn twee Russische mijnleggers bij den ingang van den Bosporua in den grond geboord. Admiraal Laceze over den duikboctenoorlog. Admiraal Lacaze heeft in de Fran- sche Kamer bij de behandeling van de interpellaties over den duikboot- oorlog, vooreerst gezegd, dat bij na Lloyd George en lord Milner herha len wilde, dat het duikbootgevaar Engeland en Frankrijk niet zal over winnen. De minister erkende voorts, dat Frankrijk door den duikbootoor log zware en wreede materieele ver liezen geleden heefr, maar niettegen staande die verlUzen beschikken de bondgenooten en de onzydigen in het begin van 1917 met den op den vijand veroverden tonnemaat, de aan gekochte en nieuwgebouwde sche pen over een tonneninhoud gelijk aan dien van het begin van den oor log. Voor de eerste vier maanden van 1917 kan men de verliezen in het geheel op tWee millioen vijf maalhonderdduizend ton schatten. Wanneer men, zei de minister La caze, zonder zich aan optimisme schuldig te maker, rekening houdt met den aanbouw van schepen, dan blijkt dat wij, indien de duikboot oorlog tot aan het einde van het jaar dezelfde intensiteit behield, viermil lioen vijfmaalhonderderdduizend ton verloren zouden hebben op een ton neninhoud van m6er dan veertig millioen ton. Kan men in ernst ge- looven, dat die vermindering ons zou kunnen beletten te léven en dat de Duitsche bedreiging de havens der bondgenooten te blokkeeren we zenlijk en voor verwezenlijking vat baar is? Ik ben overtuigd, zeide Lacaze, dat wij, wanneer wij doen wat de geallieerden thans doen en den invoer beperken, met den bestaanden tonnen inhoud kunnen voorzien in de be hoeften van het land en bet oorlogs materiaal kunnen vervoeren! Het cijfer van den tot 23 dezer in den grond geboordeD tonneninhoud neemt af; de Duitsche blokkade heeft nooit wezenlijk bestaan, omdat tot dusver onze havens zooveel schepen ont vingen als ze konden bevatten, alles aanvoerende wat het land noodig bad. Vier millioen tweemaal honderddui zend ton koopwaar zijn in Maart in onze havens binnengekomen en vier millioen driemaal honderdduizend ton in April. Daarentegen is er niets of tb'o goed als niets in de Duitsche havens binnengedrongen. Het is dus onjuis*--zei de minister Lacaze, te zeggeit,7 dat wij den ooriog zullen moeten verliezen wegens den duik bootoorlog. Wij kunnen verliezen bebbon, die nog smartelijker zijo, maar ik geloof dat wij zonder zwak heid en zonder blind optimisme den toestand onder de oogen kunnen zien, maar tevens zonder overmatige bezorgdheid. Minister Lacaze sprak vervolgens over de verdedigingsmiddelen tegen de duikbooten. De' patroeljebooten zijn beter bewapend opdat ze sneller kunnen schieten. Kanonniers en officieren der koopvaardij worden geoefend om in den strijd tegen de duikbooten te kunnen optreden. LaDgs de geheele Fransche kust is nu een voldoend aantal stations voor dradelooze telegrafie en voor water- vlieg vaart ingesteld en in de maand October zullen alle Fransche koop vaardijschepen met twee kanonnen bewapend zyn. Brazilië en Dultschland. Rio de Janeiro, 29 Mei. DeKamGr heeft een wetsontwerp aangenomen, raarby de neutraliteit in den Duitsch- Amerlkaanschen oorlog opgegeven, het gebruik maken van de Duitsche schepeD, die in de Braziliaansche ha 'iggeu, toegestaan en de regee ring "gemachtigd wordt om maatre gelen te nemon tot verdediging der scheepvaart en tot herroeping van de besluiten omtrent de neutraliteit in den oorlog tusschen de Entente en de Centrale mogendheden. De Conferentie te Stockholm. Berlijn, 29 Mei. Naar do „Vor- w&rts" verneemt, heeft Huysmans verklaard, dat de algemeene confe rentie te Stockholm tot Juli zal worden uitgesteld. Een bepaalde datum is nog niet vastgesteld. „Het Volk" ontving uit Stockholm bevestiging van dat bericht. De houding der Fransche socialisten. De Temps laat zich naar uit Parijs aan het Hbl. wordt gemeld in scherpe bewoordingen uit over „de lichtzinnigheid van de soc. meerder heidspartij, die de nationale idee op offert om den schyn van eenheid in de socialistische party te baadhaven". „Te Stockholm wil men de grond slagen vaststellen voor een sodalis- tischen vrede en aan de actie van de revolutionaire internationale over wicht geven over die van de regee- ringen, die jogens de volken verant woordelijk zyu. Wanneer die manoeuvre mocht slagen moesten de geallieerde naties den oorlog ter verdediging van het rechr~èn de vryheid maar opgeven te«RÖJc4e sociaal democratie eens te meer zal hebben getoond, dat zy niet by machte is de Duitsche regeering te "dwingen hare oorlogsdoeleinden d.1. verovering en overheersching, op te geven. Door een soc. vrede dreigt men ons te breDgen tot een Duifschen." T)ok "d& „Journal des Débats" laat zich ongunstig over het besluit der meerderheid uit, omdat nu de eerste manche in de party gewonnen is door de Duitsche gedelegeerden. Do meening van da „Vorwarts." De „Vorw&rts" noemt het besluit der Fransche socialisten „het eerste groote succes van de zaak van den vrede in het Westen." Het is neg niet bekend zegt het blad verder of de Franschen direct met de Duitschers willen onderhandelen. Er is nog veel verschil van meening.' Het blad hoopt, dat het den neu tralen gelukken zal tot een vergelijk te komen. Mr. Troalstra over de Fransche socialisten. Uit Stockholm wordt d.d. 29 Mei aan het Hbl. gemeld Ik had met Mr. Troelstra een on derhoud over het besluit der Fran sche socialisten, waarover hy zich als volgt uitliet. Het verheugt me, dat de vraag over het al of niet deelnemen aan de conferentie geen tweespalt beeft gebracht. Het bewijst de inwendige kracht der Fransche partij. Ik beschouw het zenden van de legaties naar Stockholm en Petrograd ais een poging om de eenheid tus schen het Russische initiatief en het onze te helpen bevorderen. De resolutie toont aan, dat men bereid is tot loyale samenwerking voor een gemeenschappeiyke socia listische v redesactie. Zy wekt het vertrouwen op een practisch resultaat in den geest V3n de bekende principes der internatio nale en duidt op de mogelijkheid om spec fiek nationale vraagstukken tot een oplossiDg te brengeD. De Fransche partij verrichtte door het aannemen van deze resolutie een moedige daad van historische be teekenis, een daad die ook in andere landen de eenzydige nationalistische opvattingen zal verzwakken ten gun ste van d8 versterking der interna tionale tendenzen. De revolutie In Rusland. Volgens een telegram uit Petro grad, aldus de Kopenhaagache corre- spondont van de „Kölnische", is de stad Zarizyn aan de Wolga in han den van oproerige soldaten die l1/, millioen aan belastingen uitschreven en zich van alle in de haven liggen- i Wolga schepen meester maakten. De „Kölnische" ontvangt uit Ko penhagen het bericht, dat, naar „Ekatrabladet" uit Stockholm meldt de Raad van arbeiders en soldaten afgevaardigden te Petrograd met 340 tegen 46 stemmen besloten heeft bij de voorloopige regeeriDg op het pu bliceeren der geheime verdagen mot ïe bondgenooten aan te dringen. Het verwoeste Frankrijk. Geneve, 29 Mei. Volgens een Ha- vasberlcht van de „L'bertó" uit New- York heeft Rockefeller het plan een gedeelte van zyn zeer groot fortuin beschikbaar te stellen voor de weder opbouw van het verwoeste gebied in Frankyk. Zyn eerste gift bedraagt 25 millioen gulden. Hat Oostenrljksche Hult van afge vaardigd» na drla Jaar wader heropend. Het Ooster-rijkacbe Huis van afge vaardigden heeft vandaag zyn ope ningszitting gehouden. Veel afge vaardigden dragen uniform. Op de plaatsen der op het veld van eer gevallen afgevaardigden, liggen bloem garven. Nadat de minister-president het ministerie heeft voorgesteld, neemt baron Fuch3 als oudste afgevaardigde den voorzitterstoel in. Hij wydt war- mo woorden van herdenking aan keizer Frans Jozef, herdenkt met diep leedwezen den door moordenaars handen gevallen aartshertog Frans Ferdinand en diens gemalin, de eerste offers van den rampzaligen wereld oorlog, en huldigt namens d6 volken van Oostenrijk keizer en keizerin. De voorz. herdenkt vervolgens de heldhaftige stryders voor Oosteni yk's nationaal orfdeel, eer en roem, en met name boD, die thans op den Karst en aan de Isonzo zoo moedig strijden. Ook aan Oostenrijks bondgenooten brengt sp. hulde en dank. Nadat de ;esneuvelde en gestorven leden van iet Huis zyn herdacht, komt de keuze van een voorzitter aan de orde. Met 215 stemmen wordt dr. Gastav Gross, gewezen voorzitter van het Duitsch-nationaal verbond, 195 stemmen zyn blanco. Ruil van krijgsgevangenen. Men schryfc uit Zurich dd. 26 Mei aan de „N. Rott. Crt." Emige dagen geleden werd hier melding gemaakt, van een regeling tusscben Frankrijk en Duitschland, tot wederzljdsche uitwisseling hunG6r gevangenen, die vader van drio of meer kinderen en ten minste acht tien maanden in het gevangenkamp ■zyn. Het „Journal de Genève" ontvangt nu van zyn correspondent te Bern bericht, dat deze overeenkomst, die zoo goed als definitief was, plotseling weer twyfelachtig geworden is. Ia Duitschland waren do bewindsmannen er eenparig voor; in Fiankiyk had de minister van oorlog zyn goedkeu ring al gegeven. Maar du blijkt achteraf, dat de minister van buiten- landsche zaken er tegen is. Naar het heet, zou deze minister gezegd hsbbeD, dat het woord der huidige Duitsche regeering geen vertrouwen verdient, en geen enkele garantie aanwezig is, dat Duitschland zijn teruggekeerde gevangenen niet onmiddellijk bij den front- of etappedienst zal ia lijver. Het gaat bij dezen ruil om het familieleven van honderdduizenden on het is daarom te wenscheu, dat de Fransche minister nog op zijn besluit terug komt. Er zlju wel moei- ïyker vraagstukken geregeld dan het bovenstaande, en de stemming is i Ij de meerderheid der gevangeneD wel zoo, dat zij zich. met band en tand aan de gedocumenteerde" vrijstelling zullen vasthouden, en niet meer naar het front zullen trekken. PLAATSELIJK NIEUWS. Te Haarlem slaagde voor het acte examen 1. o. de heer L. v. d. Kuyi, alhier. Van de Rijksnormaallessen alhier slaagden 12 van de 13 candidat6n. Deze inrichting heeft daarmede haar ouden roem weer gehandhaafd. Voor het diploma Boekhouden, handelsrekenen, handelsrecht, exa men van de vereeniging voor leeraren op 22 en 23 Mei j.1. slaagden de heeren C. T. Baltzee, en H. E. K. Ezerman leerlingen van den heer A. C. v.d. Meij. Morgen, 1 Juni herdenkt heer J. Duif, Agent van Politie, alhier, het feest van zyn 25 jarig jubileum by den dienst der Politie. Voor menschllevond hulpbetoon. Bij Kon. besluit is de bronzen eere- penning voor menschlievend hulp betoon verleend aan P. W. Erkelens, bootsman d. Kon., Marine, wegens met levensgevaar verrichte redding van een jongen uit het Ijs van het Heldersche Kanaal, 5 Maart. Aardappelen en rundvleesch. Het lid van den Raad, de heer W. Biersteker, heeft verzocht in de Raads zitting van hedenavond tot den Burge meester-Voorzitter der Distributie Commissie de volgende vragen te mogen richten 1. Is het waar, dat er goede aard appelen Friesche borgers - nog steeds in opslag zijnen waarom zy n deze n iet aan het publiek verstrekt? 2. Is er door uwe Commissie met de slagers eenige bespreking gehouden ten einde verhooging van den pry's van het rundvleesch te voorkomen? Badinrichting Rijkswerf. Naar wij vernemen wordt de bad inrichting van 's Rijkswerf heden naar het Spoorwegbassin verhaald. Het water van het werfkanaal is n.1. af gekeurd. Ook die voor de adelborsten wordt naar het Bassin verplaatst. De Tram vervoerde op de beide Pinksterdagen 4924 personen naar en van Huisduinen. Toezicht gevraagd. Er is in onze gemeente één mooi plekje, het plantsoen, hetwelk vooral dit jaar zoo prachtig onderhouden wordt. Een lust is het om de bloemen daar te zien bloeien. Jammer is het dat de baldadige straatjeugd niet na kan laten in de perken te ravotten. Gisterenarond zagen wy eenige jon gens, die groote takken seringen afrukten, zelfs soldaten zagen wy hetzelfde doen. N.V. Texels Eigen Stoomboot- Onderneming. Vertrek van Texel: Op werk dagen8,— v.m., 2,50 n.m. Op Zon en feestdagen 8,- v.m., 6,45 n.m. Vertrek van Nieuwediep: 9,30 v.m., 4,25 n.m. Zon- en feestdagen ,30 v.m., 7,35 n.m. Krijgsraad te 's-Gravenhage. Gistereu heeft de auditeur-militair tegen W. v. d. H., milicien kanonier, afkomstig uit Den Helder, wegens diefstal, vier maanden gevangenis straf geöischt. BINNENLAND. Da schaapvaart. Hut atoomschip „Pomona" (789 ton) van de "Koninklijke Neleriandsche Stoombootmaatschappij te - Amster dam is opgebracht naar Swiaemunde. De „Pomona" is 3 Mei van Amster dam naar Kopenhagen vertrekken. Ze was dus hoogstwaarschijnlijk op de thuisreis. Da „Voorwaarts." Het Nederlandsche stoomschip „Hengelo", dat gistermorgen van Goole te IJmuiden binnenkwam, rap porteert dat men op de thuisreis de Nederlandsche kof;jalk „Voorwaarts" uit Groningen, geladen met gezaagd hout, nabij het Smithknoll lichtschip drijvende heeft gevonden. Nadat men het vaartuig eenigen tijd gesleept had kapsysde het en moest men de sleep trossen kappen. Waarschijnlijk ia het vaartuig de „Voorwaarts" geweest, die Zondag 20 Mei door een Duitsche duikboot beschoten en door middel van brand bommen tot zinken zou zijn gebracht- Volgens kapitein Bonninga, die met zijn drie mede-opvarenden na drie dagen in een boot te hebben rondge zwalkt, door het visschorsvaartuig Y.M. 360 „Geertje" gered en acht dagen geleden te IJmuiden geland werd, waren de Duitschers ongeveer vier uren bezig geweest om te trach ten het schip te doen zinken. Toen had kapitein lonninga zijn schip uit het oog verloren, zoodat hy niet wist. mede te deeleu, of de „Voorwaarts" werkeiyk gezoriken was. Uit het rap port van de „Hengelo" blijkt echter, dat de Duitsche duikboot blijkbaar geon kans hoeft gezien het scbip tot zinken te brengen en het toen maar heeft laten dry ven. Door den harden oostenwind der laatste dagen is het kofschip zoodoende onder de Engelsche kust verzeild geraakt. Vreemd is het echter, dat geen enkele duikboot of ander vaartuig het verlaten scheepje, dat aldus geruimen tyd in de Noord zee rondgedreven heeft, ontmoette. Do a. s. verkiezingen. Inzake de verkiezingen voor de Tweede Kamer en de Gemeenteraden heeft het Partijbestuur van de S. D. A. P. de volgende circulaire aan de besturen van de stedelijke- en disfcricts federaties en do af Jeelingen dier party p3riy gezonden. „Het is u bekend, dat alle iQ de Tweede Kamer vertegenwoordigende partijen, ook de S. D. A. P. dus, voor de dit jaar to houden perioiieke Kamerverkiezingen een overeenkomst aangingen, waarvan de aanhef luidt: „By do verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten Gene raai, welke ten gevolge van de ont binding met het. oog op de Grond wetsherziening in 1917 zullen moeten plaats vinden, zal door alle partijen wo den gepoogd, te bewerken dat de zittende leden geen bestrijding vinden en zoo rcogeiyk by enkele candidaat stelling worden herkozen." „Dit. beteekent, dat wij alleen otize aftredende partijgenooten candidaat stellen. „Tegenover g-ion der andere af- tredenden wurden^oor ont» candidaten gesteld oc-k de reeds door het party bestuur goedgekeurde candidaluren van niet aftredenden dienen hiermee als ingetrokken te worden b?schouwd. Het partijbestuur besloot met alle kracht en openlijk steun te bieden aan de aftredende burgeriyke Kamer leden, wanneer tegenstanders van de Grondwetsherziening tegeno/er hen worden candidaat gesteld, en noodigt de federaties en afdeeliDgen in de districten, waar dit het geval is, uit de verkiezing van de voorstanders der Grondwetsherziening met alle ten dienste staande middelen te bevorde ren. „De overeenkomst om geen candi daten tegenover aftredenden te stellen 'geldt ook voor het district Zutphen, welks afgevaardigde echter tegen de herziening van art. 192 gestemd heeft. Ia dit district onthouden wy ons van alle bemoeiing, in dien een verkieziDg noodzakelijk is wegens candidaatstelling van andere tegen standers van Grondwetsherziening. „Deze verkiezing staat enkel in het teeken der Grondwetsherziening onder geen omstandigheid mogen de afdeeliDgen of federaties zich laten verleiden rechtstreeks of zydelings eenigen steun te verleenen aan „pro- test-candidaturen" van welken aard ook." Alwaar verrekend? Men schryft aan de „Telegraaf" Pas zyn de klei aardappelen gedis tribueerd, pas verheugt de burgery zich er in, dat de ellende met de veenaardappelen achter den rug is, en dat men thans een smakelijken aardappel op tafel krijgt, of er komt alweer een Jobstyding uit Den Haag, die ten aanzien van de aardappelen- voorziening voor de eerstvolgènde periode het ergste doet vreezen. Men weet dat het kwantum van 5 kilo per hoofd, hetgeen in sommige gemeenten een tyd lang kon verstrekt worden, op last van den minister teruggebracht moest worden op 3 kilo per hoofd, omdat de klei aard appelen gedistribueerd zouden wor den. En nu de gemeentebesturen hunne bestellingen op klei aardappelen gedaan hebben, natuurlijk gebaseerd op het rantsoen van 3 "kilo per hoofd per week, gelyk uitdrukkeiyk door den minister bepaald werd, nu komt het Rijks Centraal Administratie kantoor voor de distributie van Levensmiddelen met do zorgwek kende mededeelicg, dat „in verband met de beperkte hoeveelheid klei aardappelen, welke thans nog beschik baar is" (wist men dit 14 dagen geleden dan óók ni6t?), de aanvragen om aardappelen die thans nog in komen, en die loopen over een be hoefte van vier weken, slechts ge deeltelyk uitgevoerd zullen kunnen worden. Welk percentage ui! gevoerd zal worden, wordt er nog maar niet bij vermelddat houdt men vermoedelijk voor eenvriendeiyke verrassing nog in Den Haag. Ten slotte komt de goede raad, om „by d© distributie van aardappelen zoo zuinig mogelijk te zyn." Men heeft er ons waariyk wèl aan gewend om er zuinig mede om te springen. In geval er nog gemeenten zyn die nog een overschot hebben van zand en voenaardappelen, worden zij ver zocht het Ryks Distributiebureau daarmede in kennis to stellen, „ten einde andere gemeenten (lusverlangd daarvan te kunnen voorzien." Na twee weken een smakeiyken aard appel genuttigd te hebben loopt men nu opnieuw kans de allerwege afgekeurde veenaardappelen te moeten eten, oapdatmen zich voor de zooveelste maal in Don Haag ver rekend heeft. Tot zoover do .Telegraaf". Sinds oeuige dagen zijn wij al gespeend van de goede aardappelen en weder verplicht dit „veevoeder" te nuttigen. Bierrantsoenearlng. De verschillende brouwerijen heb ben een circulaire aan hun afnemers verzonden, waarin zy kennis geven van eenige maatregelen, die beper king van het bierverbruik beoogen. Naar een ander bericht meldt, be staat er kans, dat binnenkort nog maar tweedorden van de vroegere hoeveelheid bier zal worden geleverd. Noodwoningen te Amsterdam. Te Amsterdam zyn reeds, ter voor ziening in den noodtoestaud, die ook daar heerscht op het gebied van woningbouw, voor eenigen tyd een aantal noodwoningen gebouwd. In jongste vergadering van den ge meenteraad kwam een voorstel van B. en W. in behandeling inzake den naderen bouw van 3500 zulke wo ningen. Do bowoningsduur wordt ge rekend op 15 jaar. Een schryven van den inspecteur der volksgezondheid te Utrecht, den heer D. E. Wentink oordeelt tamelijk gunstig over de bestaande woningen. Wanneer men deze woningen be oordeelt naar den standaard van ar beiderswoningen, die in normale ty- den van 4 tot 5000 gulden per stuk kosteD, en men niet bekend is met andere bouwwijzen dan de normale bouwwijze te Amsterdam gebruike lijk is, dan zal de bezichtiging van deze woningen wel eenige teleurstel ling geven en ongerustheid baren, aldus schreef by. WaDneèr nien echter niet onbe kend is met de wijzen waarop men in andere streken en cok in andere landen bouwt en constiu eert en deze woniDgen naar den juiaten standaard beoordeelt, n.1. met do wetenschap datde opgave was bet bouwen van noodwoningen, d.w.z. licht geconstrueerde woningen zonder paalfundeeriog, welke van de op dat oogenblik het meest onder het bereik zijnde materialen in den kortst mo gelijken tyd moesten worden gebouwd en slechls een beperkten levensduur zullen hebben, dan kan naar myne meening, aldus de heer W., geen andere indruk worden verkregen dan dat hier een zeer bevredigend resul taat werd bereikt. De heer Wentink zou het op grond van flnancieelen overwegingen, be perking van onderhoudskosten enz., niet oDgeraden achten wanneer by verderen aanbouw ©enigszins meer permament karakter aan deze wo niDgen kon worden gegeven door minder gebruik te maken van vak jperk en hout en ineer gebruik van dryfateen en sintelbetonateen. Hoe dit ook al zij, de reeds tot stand gekomen noodwoningen kunnen □aar mijn meening, de omstandig heden in aanmerking genomeD, ge acht worden te voldoen aan ae eischen welke aan dergelyke woniDgen kun nen worden gesteld, en zullen, voorop gezet dat ze goed bewoond worden, zonder fwijfel voldoen aan de ver wachtingen die men zich by den opzet daarvan heeft gedacht. De heer Faber, gewezen inspecteur van de volksgezondheid voor Fries land, Groningen en Overysel, (woning- inspecteur), schreef aan B. en W. dat de indruk, dien deze bouw op hem maakte over het geheel gunstig was; de woningen waren practisch en hygiënisch ingericht, de toetre ding van licht en lucht ruim voldoen de verzekerd. De groepeering van de woningen was zeer goed en later zal, zonder wyziging van het straten plan op het zelfde terrein een bouw van meer permament karakter ge- makkeiyk zyn tot stand te brengen. „Voor bawoning door ruwe en slordige gezinnen zyn de noodwonin gen minder geschikt dan eenig ander type en zulke gezinnen dienen zoo veel mogeiyk geweerd. Worden de woningen netjes bewoond door ge zinnen die, zy het met eenige hulp van gemeentewege, er een eer in stellen hun woningen en hun tuintjes behooriyk te verzorgen, dan voorzie ik dat dit woningcomplex, zonder buitengewone uitgaven voor onder houd, gedurende vijftien tot twintig jaar een gezonde en gewilde buurt zal vormeD. „Dit vooropgesteld zynde spreekt het wel baast van zelf dat ik tegen eene uitbreidiDg van dezen bouw met nog een zeshonderd won inge»-geen principieel bezwaar kan hebben. Het is m. i. oene quaestie van opportu niteit meer dan van principe. _De woningnood in Amsterdam, als elders is groot en toenemende. De bevolking neemt in de laatste jaren zoo toe, dat, rekening houdend ook met het verdwijnen van oude woningen, een aanbouw van 3 a 4 duizend wo ningen per jaar geen verbetering brengt, maar den bestaanden toestand bestendigt. Daar niemand dien aan bouw voor de eerste jaren vsrwacht, zal de woningnood biyven klimmen ook al voert de gemeente haar bouw plannen in een versneld tempo uit; immers de particuliere woningbouw, in elk geval voor woningen van lagere huurwaarde, is uitgeschakeld en op hervatting van dien bouw voor- loopig althans, valt niet te rekenen. Stelt men het aantal benoodigde kleine woningen per jaar op drie duizend of per maand op 250 dan neemt het tekort aan dio woningen tusschen nu en ultimo 1917 toe met globaal 2000 en geeft een aanbouw van 650 in dat tijdvak niet veel. Wil men aan het aautal noodwo ningen verder eene belangryke uit breiding geven, dan winnende tegen die woningen aangevoerde bezwaren gestadig aan kracht en komt "men voor de moeiiykheid, dat men over vyftien jaar en dus zeor spoedig het altyd zeer zorgelijke vraag stuk van de woningvoorziening com pliceert met de plotselinge vervan ging 7au een groot aantal noodwo ningen door gebouwen van meer per- manen teu aard, terwy 1 toch de er var ing leert, dat elke periode genoeg heeft aan zyn eigen nooden. „Indion ik aan deze, uit den aard der zaak globale en eenigszins opper vlakkige beschouwingen eene coni clusie zou mogen verbinden, dan zou het deze zynMen zy niet te bevreesd voor eenige uitbreiding van het aantal noodwoningen, maar blijve selectief wat de aanstaande bewoners betreft. Men verwachte van den bouw van nogmaals 650 noodwoningen geen verbetering aan de woningmarkt, het aanbod zal steeds verder achter de aanvrage blyven. Het wekken van illusies ten deze zou tot teleurstellin in aanleiding geven." In den Amsterdamschen gemeente raad is nog al kritiek geoefend op dezen woningbouw. De Gezondheids commissie meende geen genoegen te kunnen nemen met het in sneller tempo aanbouwen van een woning soort, dat ze afkeurde, en betwistte of de woningnood zoo groot was, dat dit kan worden geduld. Vooral de heer Van den Tempel liet zich ongunstig over deze woningen uit. Het is onwaar, dat de noodwoningen (gelyk B. en W. zeggen) voor den bewoningsduur van slechts 15 jaar volkomen aannemeiyke woningen zijn. Spr. vreest, dat het woningtype door deze noodwoningen zal worden verlaagd. Wethouder Wibaut moet nog op de opmerkingen antwoorden. Over de grens. Maandagmiddag zyü te Sluis vijf Belgische jongemannen over de draad gekomen. Bezig zynde met grasmaai- 6D, sloeg een hunner met ztjn zeis tegen een der draden aan, en bemerk te, dat er geen stroom op stond. By onderzoek bleek, dat door geen der draden de stroom giDg. Oogenblikke- lljk zyn zij toen gezamenlijk er over heen gewipt. De Duitsche wachtpos ten begonnen dadelijk op hen te schieten, maar zy wierpen zich op den grond, en kropen toen verder "de grens een goed eind over. Zy hingen een droevig beeld op van den honger on de ellende, die er by hen geleden wordt. Alle be schikbare voorraden van aardappels zyn opgeöischt geworden, en slechts een klein rantsoen is den boeren overgelaten voor eigen gebruik. Ontslag gevraagd. De burgemeester van Emmeu, in welke gemeente ook de veenbrand woedde, heeft ald zoodanig ontslag gevraagd. Dit is dezelfde burgemeester, die, toen minister Cort van der Linden hem verleden week op een avond opbelde over den brand, niet uit zyn bed wenschte te komen om Z.Ex. te woord te staan. Eq toen de vorige week op een nacht de Haagsche brandweer arri veerde en zich ter zyner beschikking wou stellen, weigerde hij eveneens op te staan en liet hen naar Weer- dinge, een brandend gehucht in de gemeente Emmen, doorreizen. Congres van Belgische sociaal democraten In Nederland. Qedurende de Pinksterdagen ver gaderde te Rotterdam de Bond van Belgische sociaal democraten in Ne derland. Bij de bespreking der algemeene politiek vormde de conferentie te Stockholm de hoofdschotel. Uit de debatten bleek dat men algemeen in genomen was met het werk dat door het Internationaal Bureau isg Ten slotte werd met algemeene stem men een motie aangenomen, waarin o.a. de hoop wordt uitgesproken, dat de besprekingen, die te Stockholm plaats hebben, zullen gevolgd wor den door eene internationale confe rentie die voor doel en gevolg hebben, dat de verbroken banden zullen hersteld worden, en dat de vrede, waar de volkeren aller naties naar trachten, zal bewerkstelligd worden. Verder wordt hierin gezegd: Het congres protesteert tegen de regeeringen, die door het weigeren van paspoorten, de werkefijke geko zenen van de socialistische organi saties beletten de arbeiders van hun land zich te Stockholm te laten ver tegenwoordigen, daar slechts als af gevaardigden van de werkende klasse kunnen erkend worden, degenen die regelmatig door arbeidersgroepen worden aangeduid. Ten slotte werden nog besprekin gen gehouden over de binnenland- sche politiek, internationale wetge ving enz. Een toeken dee tijde. De „N. R. Ct." van Dinsdagavond bevatte de volgende advertentie: „Ambtenaar, lengte 1.70 M., ge wicht 72 K.G., fioancieel zwak zynde, wenscht gaarne de eer te mogen genieten, "de gedragen bovenkleeren van een kapitaalkrachtig inwoner gratis verder af te dragen. Brieven enz.- Ontrouwe dienstbode. De rechtbank te Maastricht deed gisteren uitspraak in de zaak tegen de dienstbode, beschuldigd van dief stal van geld en edelgesteenten uit de St. Mathiaskerk aldaar. De rechtbank, zich vereen igend met de uitspraak van den goudsmid Witte, uit Aken, dat zij de edelge steenten heeft weggenomen, conclu- deerende, dat zy, op den avond der betrapping, 1 kwartje en 2 centen uit het offerblok heeft ontvreemd, veroordeelde haar tot 1 jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorar rest; tot teruggave van de edelstee- nen en bovenvermeld bedrag aan de kerk, terwyl haar wordt terug gegeven het geld en de effecten, die op de rechtbank gedeponeerd zijn, en de rechtbank later zal hebben te beslissen over de gelden en effecten, Velke by de Bank zyn gedeponeerd. Een adellijke smokkelaarster. In het „Politieblad" is gesignaleerd wegens het niet voldoen van een boete, groot f 60, haar opgelegd wegens een poging^ tot verboden uitvoer, Barones Elvire Marie Mathilde Frede- rika Franziska Antonia Freifrauvóü Vittinghof-Schell Twickel. Beroofd. Zondagnacht is in de nabijheid van de kazerne te Zutphen een schipper uit Rotterdam door eenige militairen overvallen en van ruim f600 beroofd. Twee huzaren, op wie zware ver- donking rustte, zyo in arrest gest-:ld en hebben bekend den aanval en roof te hebben gepleegd. -v Een liefdesdrama. Te Krommenie, waar mon deze week' iiög eens ouderwetsch kermis viert, speelde zich Maandagavond een noodlottig liefdesdrama af. Esn jonge man, die oneenigheid had gekregen met zijn meisje, wierp zich by het station onder den sneltrein van Amsterdam. Ofschoon de machinist oogenblikkeiyk stopte, werd S. ver morzeld onder den trein uitgehaald. E9n hand en een deel van 't hoofd werden later gevonden. Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Den Haag. Officieel. Biykens een van den Gouverneur Generaal van Ned.-Indiö ontvangen telegram, meldt de Resident van Bali, dat ongeveer 125 inboorlingen, die wegeDS het weigeren van diensten voor onder houd vau wegen en bruggen ten be hoeve van den Regent, veroordeeld wareo tot dwangarbeid, op 27 dezer den controleur van Gianjar en de gewapende politie hebben aangeval len, deze vuurdon en doodden daar door 5 kwaadwilligen en verwondden er 7, een dertigtal nam de vlucht, terwijl de overige gevangen werden genomen. De orde en rust is thans hersteld. UIT DEN OMTREK. Julianadorp. Woensdagavond verga derde de Vereeniging tot bevoideriug van getrouw schoolbezoek in het lo kaal van S. Hoogvorst. De opkomst was nogal bevredigend. De voorzitter opende de bijeenkomst waarna de notulen werden voorgelezen en goed gekeurd. Punt 1. Rekening en ver antwoording. De ontvangsten bedroe gen f 826.12. de uitgaven bedroegen f 284.19, saldo f 41.93. Naar aanleiding van dit groote saldo, stelde de Heer de Vi iea voor, aan de Tooneelvereeniging, die toch zeker voor een groot deel tot dit gunstig resultaat heeft medegewerkt door f50.— uit haar kas te geven, har telijk dank te zeggen. Spr. hoopfe dat die vereeniging later weer haar medewerking zal geven. Punt 2. Bestuursverkiezing, afcr. en r.iet herkiesbaar de Heer J. Koa- seJ, gekozen de heer J. do Das. Punt 3. Bespreking schoolfeest. Na veel over en weer gepraat werd be sloten de klassen te splitson in 2 X 3 klassen, waarna besloten wordt'met de oudsten den 12en Juni naar Schoorl en Bergen per rytuig te gaan en het feest voor de kleinen op den ouden voet voort te laten gaan met by'v. een poppenkast of goochelaar. De datum hiervoor wordt vastge steld op 19 Juni. Rondvraag. Door den heer de Vries wordt nog een woord van dank ge bracht aan «jen aftredenden voorzitter. Hierna wordt de vergadering onder dankzegging gesloten. MAR1NEBERICHTEN. Officier van gezondheid Se kl. D. A Arende, dienende bjj het eskader in Ooet-Indiê, wordt medio Augustus bevorderd tot oIBcier van ge zondheid le kl. Officier van administratie Se kl. J. O. Heyl De korporaalalekenverpleger 8. Reüers, die nende aan boord Hr. Ma. Lynx in Ooat Inditt, Is op grond van zijn gedrag met iogaDg van 29 Mei 1917 buitengewoon bevorderd tot sergeant- ziekenverpleger. Op 16 Juli 1917 worden wegena lichaamsge breken uit den zeedienst ontslagenkorporaal- schrijver J. C. Arnoldus en matroos der le kl. K. Schaap. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der zeemacht. Op 1 Juni 1917aergeanttlmmerman P. de Vroome van Hr. Ms. Holland naar Hr. Ms. Wachtsohip Willemsoordidem P. Vis van Hr Ms. Koningin Emma naar Hr. Me. Holland. Op 4 Juni 1917: bootsman P. Qroeneveld van Hr. Ms. Wachtschip Willemsoord naar Hr. Ms. Noordbrabant. VISSCHERIJBERICHTEN. Aangebracht te Nieuwediep Door trekkers200 tal haring, per tal f 6.- 170 tal geep, per tal f 6 76 a f 12.- 2000 ansjovis per 1000 f 35.—. 30 Mei. Door 18 korders: 10 tot 20 tongen, per stuk 1.36; 20 tot 100 mlddeltoDgen, per stuk f 0.60 a 1 0.70; 10 tot 30 kleine tongen, per stuk f 0.360 tot 3 mand kleine schol, per mand f 8.— a f 10.— 0 tot 1 mand scharren, per mand f -L- 1 tot 6 roggen, per stuk f 0.101 4 mand roode poenen, per mand f 20.—. Door trekkers160 tal haring, per tal 6.10 a t 6.86 76 tal geep, per tal f 11.- a f 16 60 10000 ansjovis, per 1000 l 38.60 a f 29.-. Door roggenvlsschers86 roggen, per stuk r o,8o. Si Mei, v/m. 8 uur. Niets binnen. MARKTBERICHTEN. Broek op Laogendijk, 30 Mei 1917. Rhabarber binnenland 11.80 a t 4.90, Idem buitenland f 6.90 a f 8.- spinazie binnenland f 3.70 a f 6.50 per 100 K.Q. Behagen, 81 Mei 1917. 6 Paarden t 0.— k Veulens 0.— 0.- Ossen 0.- 0.- 9 Stieren 180.- 600.- 148 Qeldekoelen (magere) 180.— 300.— 90 ©eldekoeien (vette) 200.- 606.- 60 Kalfkoeien 28a- 480.- Vaarzen 0.- 0.— 80 Pinken 76.- 166.— Graskalveren 0.— 0.— 68 Nuchtere kalveren 8.- 20.- Rammen 0.— 0.— Schapen (magere) 0.- 0.— Schapen (vette) 0.- 0.- 1699 Overhouden 34 - 44.- 2379 Lammeren 8,— 19.- 13 Bokken en Geilen X— 12.- Varkens (mag.) p. stuk 0.- 0.— Varkens (vette) p. K.O. 0.— 0.— 148 Biggen 8.- 16.- Konijnen 0.— 0.— 166 Kippen 1.60 2.60 Benden 0.- 0.— Dolven 0.— 0.— Ganzen 0.— 0.— Zwanen 0.— 0.— 628 K.G. Boter 1.90 2.10 Kaas 0.— 0.— 10874 Kipeleren p. 100 stuks'. 8.- 8.76 .450 Eendeleren p. 100 stuks 9.- 0.— Paardengeen handel, Burgerlijke Stand v. Helder, van 29 en 30 Mei 1917. ONDERTROUWD: P. van Leeuwen en G. de Munck. D. Bot en D. Paaterkamp. J. Kata en M. Bot. BEVALLEN: A. Boogaard-Ekel- mans, d.; M. W. Bakker-Touw, z. J. Lee wens—van Gunst, z.;G. Woork- de Boer, z.N. Roost—Haijer, d. M. Ai'R. Balster- Obert, d.Th. Raap horst-de Jong, z.; H. Moot-van der Heide, z.E. Meurs-Smit, d. G. Bais—Bot, z. OVERLEDEN: T. Mühlhaus-Darp- hom, 57 jaar. E. H. Kocbtik, 04 jaar.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2