COURANT No. 478B DINSDAG S JUNI 1917 45e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Ingazondan. 2. Uit dan Omtrak. 3. Fauiileton, anz. De legerfaerlchten van 1, 2 en 3 Juni. Van het Westelijk -front. In de streek van den Chemin des Dames geven de Duitschers hün pogingen ooi het verloren terrein hernemen nog niet op. Naar het Fransche communiqué van den laten Juni aangeeft, ondernamen de Duit schers bfj den molen van Laffaux een krachtigen aanval, waarbij zij er in slaagden vasten voet te krijgen in een deel der Fransche loopgraven. Door tegenaanvallen werden zij even wel weder verdreven. Ook tegen de hoogte 804 deed de vijand ver schillende sterke aanvallen. Hij werd echter steels met zware ver liezen teruggeworpen. Da Fransche berichten van den 2en maken slechts melding van kleinere gevechten. Daarentegen geefc het communiqué van Zondag aan, dat in de streek van Craonne een verwoed bombarde ment door de Duitschers werd onder houden, hetgeen gevolgd werd door 5 achtereenvolgende krachtige aan vallen. Steeds werden zij door het Fransche vuur tot den terugtocht gedwongen. Een aantal gevangenen bleef in handen der Franschen. Ook op andere punten van het front, o.a. bij Bezonvaux en St. Marie werden onverwachte aanvallen der Duitschers afgeslagen. Een Fransch bericht meldt, dat sedert 16 April door de Franschen en EQgelschen 52000 Duitschers, w.o. 1000 officieren gevangen genomen worden. S9dert dien werden buitge maakt 446 kanonnen, 1000 machine geweren en veel loopgraaf kanonnen. Volgens het Eogelsche bericht van don lsten werden gedurende de maand Mei aan het Eogelsche front 8412 Duitschers gevangen genomen. Een kanon, 80 machinegeweren en 21 scbansmortieren werden buitge maakt. De overige Eogelsche commu- niqué's maken melding van kleinere gevechtsactieB, overvallen van vijan delijke stellingen etc. en toeneming van de activiteit der artillerie op enkele punten van het front. OjIc het Duitache legerbericht van den 2en geeft oen overzicht van het in Mei gemaakte aantal gevaDgenen en den in dit tijdvak behaalden buit. Voor het geheele westelijk front be droeg het aantal gevangenen 287 officieren en 12000 manveroverd werden, 3 kanonnen, 211 machine geweren 484 automatische geweren en 18 mijnwerpers. Het bericht maakt verder meldiDg van een met succes bekroonden aan- val in de streek van Soiasons. Over een uitgestrektheid van 1000 M. werden de Fransche stellingen ver- meesterd. 3 officieren en 128 man werden gevangen genomen. Ingezonden mededeeilng. Hel middel voor haastige menseden. „Ik heb geen tijd om ziek te zyn", zeggen dikwijls de werkzame men- schon. Dat neemt niet weg dat zij het even goed en zelfs somwijlen meer dan anderen zijn, juist wegens hun overmaat van bedrijvigheid. De haasti ge, zeer werkzame menschen, voor wie de minuten zoo kostbaar zijn, doen verkeerd door te gelooven dat men zich een ziekte even gemakkelijk van den hals schuift als een onwel- komen bezoeker. De ziekte is een indringer die zich nestelt en opdringt, langzaamaan, onder schijnbaar zeer onbeteekenende vormen. In den aanvang bemerkt gij zijn nadericg niet. Hoofdpijnen die u op sommige ocrgenblikken overvallen, vertraging van den eetlust, onrustige nachten, gevoel van algemeene afge matheid, dat alles zegt u niets. Gij stelt die ongemakken op reke- niDg van den overmaat van arbeid en, daar gij werkzaam zijt, wilt gij u er tegen in zetten. Daarin slaagt gij voor eenigen tijdmaar bedrieg u niet, de ziekte verwijdert zich slechts voor een oogenblik om u daarna beter te kunnen omvatten. Reeds kan men waarnemen dat uw weerstandsver mogen hetzelfde niet is. De ongemak ken die gij ondervindt, brengen wel degelijk aan het licht dat onder den invloed van geestelijke of lichamelijke overspanning, zorgen enz., de kracht van uw bloed verminderd is, dat uwe zenuwen niet meer dezelfde veer kracht hebben. Er mag dus niet ge aarzeld worden; nu hebt gij de Pink Pillen noodlg, want het is voldoende er eenige doosjes van te gebruiken, om aan uw bloed zijn bedorven rijk dom weer te geven en om uwe zenuw krachten te herstellen. De Pink Pillen zijn, om meer dan een reden, kostbaar voor allen die veel werken en niet kunnen rusten zonder hunne belangen in gevaar te brengen. Onafhankelijk van hunne machtige werkzaamheid tot wederop- bouwen van bet bloed, tot versterken der zenuwen en tot opwekken der lichaamsfuncties, hebben de Pink Pillen in der daad dit te waardeeren voordeel, geen bijzonderen levensregel noodig te maken en in niets de dage. lijksche gewoonten te hinderen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade314, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bü J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. BUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede •rogisten. Het legerbericht van den 3en geeft aan, dat de EQgelschen by Loos, aan de Souchez rivier en ten N.O. van Monchy tot den aanval overgingen. Zij werden echte»- teruggeslagen. Om enkele stukken loopgraaf ten W. van Lens wordt de strijd voortgezet. Overigens geen gebeurtenissen van belang. Op het O o s t e 1 Ij k front hier en daar toeneming van het artillerie vuur. Van het Oostenryksch-Ita- 1 i a a n s c h e front. Naar het OoatenriJkflche legerbe richt van 2 Juni aangaat bepaalde de strijd zich tot artilleriegévechten. Ook door vliegtuigen werd groote activiteit aan den dag geleg. Ia Mei werden op het front in Tirol 8 officieren en 728 man ge vangen genomen en 10 machine geweren en 3 mijnwerpers ver- meesterd. By Görz en bij den San Marco werden de Italianen door een krach tigen aanval uit hunne voorste stel lingen geworpen. 10 officieren, 600 man en 4 machinegeweren vielen In handen der Oostenrijkers. Het Italiaansche communiqué van den 2ec maakt melding van bet af slaan van verschillende aanvallen der Oostenrijkers in de streek van den Vodice en tegen eenige andere hoogtestellingen. Ia de streek vaa Kostanjevica brachten de Italianen bij een ver- raesendan aanval hun front over een breedte van 2 K.M. ongeveer 400 M. vooruit. Van het Macedonische front. Een Bulgaarsch bericht van 3 Juni maakt melding van met sterke troe- penafdeelingen ondernomen aanvallen der EQgelschen en Franschen op den rechteroever van den Wardar, welke door krachtig artillerievuur werden gesteund. Hierbij slaagden zij erin op enkele punten van het aangevallen front vasten voet te brijgen in de vooruit geschoven Bulgaarache loopgraven. Door tegenaanvallen werden zy later weder verdreven. Ia de vlakte van Serea trachtten Eogelsche afdeelingen by Kupri her baaldelyk tot den aanval over te gaan. Voor zy evenwel de Buigaai scha stellingen konden bereiken, werden zij door het hevige vuur tot den terugtocht gedwongen. De duikboot- on mljnoorlog. Vo'gens Duitache berichten werd in den Atlantischen Oceaan en in de Noordzee 61.500 ton, in de Middel- landsche zee 33.700 ton aan scheeps- ruimte vernietigd. Da strijd tegen da duikbooten. De „Pbiladelphia Record" meldt, dat op Amerikaansche werven een geheele vloot duikbootjagers in aan bouw is, en binnen 60 dagen 600 van deze vaartu'gon, die sneller varen dan eeoige duikboot, aan de kust van den Atlantischen Oceaan patrouilledienst zullen doen. De regee ring heeft er 299 besteld van 110 voet lang en voortbewogen door 3 motoren van 220 P.K.meer dan 200 zijn bovendien aangeboden door vaderlands lievende particulieren. Esn Duitsche duikboot In don grond geboord. De Fransche duikboot Circe heeft 26 Mei vóór Gattaro een groote vy aodelyke duikboot door een torpedo schot in den grond geboord, toen deze de haven uitkwam, door een torpedoboot begeleid. Ofschoon ze door vijandeiyke vliegtuigen werd aange vallen, keerde de Fransche duikboot behouden in haar haven terug. Esn botsing onder water. Duitsche bladen vertellen van een botsing van twee duikbooten onder water. Het was, zoo luidt bet verhaal, op 19 April van dit jaar, dat een vaa onze duikbooten by een operatie in het Kanaal gedurende de vaart onder water een Eogelsche duikboot ramde, die waarscbyolyk op den bodem lig gend, onze duikboot had gehoord en voorbereidingen had getroffen om op te stygen. Na den ramstoot blies de Eogelsche duikboot de stygingskamer a uit, waardoor ze begon te Btygen én aan de oppervlakte kwam. Hierbij nam zij onze duikboot, die met haar boeg op de Eogelsche boot zat, mee aan de oppervlakte. Hier aangekomen gleed de Duitsche van de Eogelsche duikboot af en kwam ze laag te liggen Kort daarop zetten beide booten de machines aan en wendden ze van elkaar af. To9n de Eogelsche boot ongeveer 50 meters verwijderd was dook ze snelze werd door onze duikboot niet meer gezien. Onze duik boot had geen beschadiging. Opgsbrachts duikbooten. Men meldt uit Bergen, dat, toen e^n Noorsch schip in 't begin der vorige week in een haven van Noord- Engeland kwam, de bemanning ge tuige was van een merkwaardig feit. Er kwamen n.1. tweemaal twee torpedojagers de haven binnen, die een duikboot tusschen beiden hadden opgehangen, die ze dienzelfden mor gen in de nabijheid der Eogelsche kust hadden gevangen. In den laatsten tjjd zijn vele duik booten by de Shetlandsche eilandeD, waar zich vele schynen op te houdeD, gevangen. Da rivolutle In Rusland. De voorloopige regeeriog te Petro- grad heeft een verre van gemakkelijke taak. Nu eens verklaart een stad, dan weer een geheel district zich on- afhankelijk, dan weer leidt meenings- verschil tot het aftreden van ministers enz. Nu weer heeft het comité van ar beiders en soldaten te Kroonstad zich van de vesting meester gemaakt, en weigeit het de voorloopige regeering te erkennen. Het besluit hiertoe werd met 210 ttgen 40 stemmen en 8 onthoudingen genomen. Ook in St. Petersburg gaat het nog lang niet ordeiyk toe. Naar dd. 2 Juni wordt gemeld, trok een kleine groep anarchisten, van wie sommige met geweren, re vol vers, dolken en bommen gewapend waren en die zwarte vlag gen droegen met het opschriftB Weg met het gezag", „Weg met de kapi talisten", „Leve de socialistische re volutie", op klaarlichten dag onge hinderd door de Newski Prespect. Onder de manifestanten bevonden zich soldaten en matrozen met ge weren. Da stoet hield stil voor de Kazan-kathedraal, waar redevoerin gen werden gehouden. Een der sprekers, een matroos, verklaarde, dat zy alleen optraden tegen de kapita listen en niet tegen de armen. De agitators gingen vervolgens naar de verschillende groepen, die zich in de Newsky Prospect verzameld had den, en spoorden het volk aan de ban ken te plunderen. Zy verklaarden, dat de sociale revolutie zou worden afgekondigd op den dag dergemeen- teiyke verkiezingen. Hst Russlsoha leger. Naar de Times uit St. Petersburg verneemt, komen van alle kanten aanwijzingen, dat Rusland ontwaakt tot het besef van de noodzakelijkheid om onverwyid tot het offensief over te gaan. De gedelegeerden van Broes- silofs's leger hebben met algemeene stemmen een motie in dien geest aangenomen. Het congres van afge vaardigden van officieren te St. Pe tersburg verklaarde zich met een groote meerderheid voor den onmid- dellljken opmarsch. Alle cavalerie regimenten hebben gezworen, tegen den vyand te zullen oprukken. Er bestaat echter n'og geen volmaakte eensgezindheid. De socialistische pers is verdeeld. Sommige organen, zooal3 het Bul letin van het comité van afgevaardigen houdc-n vol, dat de geallieerde re- geeriogen de formule „geen inlijving of schadeloosstellingen" moeten aan vaarden, voordat de Russische legers de operaties kunnen ondernemen. Dit misverstand zal wellicht spoedig op- helderd zyn. Da Conferentie ie Stockholm. Langzamerhand bomen de ver schillende delegaties uit de oorlog voerende landen te Stockholm byeen, en leggen zy dan tegenover het Ne- derlandsch Scandinavisch comité een verklaring betreffende hun standpunt af. De afgevaardigden uit Bohemen legden een verklaring af die aansluit by die der Duitscb Oostenryksche de legatie. Ia het bijzonder wordt er evenwel de nadruk op gelegd, dat de vrede allen volken mogelijkheid tot viye ontwikkeling moet bieden in natioDaal, cultureel en economisch opzicht. Aan dit recht mag niet te kort gedaan worden, speciaal wat het Tsjechische volk betreft. Dit eischt volledige autonomie en vrij heid en is daartoe ook gerechtigd. Ook de Hongaarsche afvaardiging heeft haar standpunt verder omschre ven. In beginsel was zij voor de hereenigiDg vao alle Poolsche gebied tot een onafhankelyken staat, zy eischt als minimum de zelfstandig heid van Kongres Polen en nationale vrijheid en waarborg voorontwikke ling voor de Polen, die in andere ry- ken biyven. De nationale kwesties in Oosten- ryb-Hongarye moeten door verstrek kende democratische hervormingen en nationale zelfstandigheid binnen de Ujst van den tegenwoordigen staat worden opgelost. Het beginsel „geen annexaties", houdt ook de teruggave van de ko- loDiöo in. De vrede moet berusten op een internationale rechtsorde en ontwa pening te water en te land. Tot ver zekering van de vrijheid ter zee zul len een zeepolitie en internationali satie van zeeöogten en wereldver- keerawegen dienen. Reeds thans moeten alle socialisten optreden tegen het streven naar een economischen oorlog na het sluiten van den vrede. De afvaardiging wenscht, dat de kwesties van de bescherming der arbeiders en de sociale politiek by de vredesonderhandelingen worden betrokken. Naar uit Boedapest wordt gemeld, heeft de houding der Hongaarsche socialistenregeeringsbringen een be- droevenden indruk gemaakt, zy heb ben ten opzichte van vraagstukken, die voor onze bondgenooten en voor Oostenrijk van het uiterste gewicht zyo en ten opzichte der nationali teiten kwesties en de schadevergoe ding voor Serviö en bijkans ongelooflijk schijnend standpunt ingenomen. Wat de kwestie der Hongaarsche nationaliteiten en Serviö betreft achtte men werkeiyk onbegrijpeiyk, hoe een Hongaar de door onze hardnekkigste tegenstanders verspreidde lasteringen over onderdrukking onzer nationali teiten bekrachtigen kon. Onbegrypeiyk noemde men het verder hoe men de noodzakelijke ma- terieele middelen kon aanbieden om een staatswezen te herstellen, dat door het opwekken van haat, door het aanstoken van opstanden en door een stelsel van sluipmoorden de mo narchie jarenlang in zijn bestaan be dreigd en daardoor den oorlog onver- mydelijk gemaakt heeft. Dl Franscha regiering in di conferentie te Stockholm. Ribot, de minister-president, heeft Vrijdag in dé Kamer gesproken over de kwestie der paspoorten voor de Fransche socialisten, opdat deze deel nemen kunnen aan de conferentie te Stockholm. Zooals men weet, zyn deze passen door de Fransche regee ring geweigerd. Het eerste bezwaar, zoo zeids Ribot, dat wy tegen de conferentie hebben, is dat er het vermoeden door ontstaat dat een partij zich in de plaats stelt van eene regeering. Zoo goed als de socialisten zouden ook de katholieken het recht hebben de oorlogaoogmer- kon te onderzoeken. De vrede kan alleen Fransche vrede zynhy zal de verlangen van het gansche land moe ten omvatten. De regeering zal open- kaart spelen voor de te gelegener tijd door de Kamers afgevaardigde com missies. Kan men op het oogenblik praten met hen die onze vijanden zijn Overleggen met heD, terwijl de vyand nog een stuk van het land bezet houdt Een dergeiyk plan zou wanorde stichten in het land, en wy hebben onze geestdrift noodig voor het laatste tydperk van den oorlog. Als men het 'land wys maakte, dat dergelyke bijeenkomsten weldra tot den vrede konden leiden, wat zouden dan de gevolgen zijn? Neen, de vrede kan slechts uit de over winning voortkomen. De regeering kan niet de verantwoordelijkheid aanvaarden de reis naar Stockholm te vergemakkeiyken. De regeering stelt den kostbaren steun op prys, dien de soc. party onverdroten aan de regeering heeft verleond in en buiten de Kamer. Zy was al in de gelegenheid haar ge negenheid on bewondering te uiten voor de dappere mannen, die in Mei de regeer in g van Rusland op zich namen. De Fransche regeering heeft niets nagelaten om de Russische doeltreffend te steunen. Ze heeft drie van uw leden naar St. Petersburg afgevaardigd. Twee hunner zyn terug gekeerd. Wy zulle® met de Russische regeeriDg op den besten voet blijven, wy zullen nog meor passen geven om naar St. Petersburg te gaan, als de conferentie te Stockholm van de baan is. Ik zeide, dat de regeering pas poorten voor St. Petersburg zou verleenen, als de Franschen bij hun doorreis te Stockholm geen kao3 liepen om tegen wil en dank agenten van den vyand te ontmoeten. Wy kunnen de openbare meening niet laten vertroebelen door deze voorbarige vredesgeruchten, wy weten vanwaar ze komen. Er is brutale en onbeschaamde campagne begonnen. Zegt men niet, dat er een geheim offensief en niet defensief ver drag met Rusland bestaat, hetwelk de president zelf zou hebben bekrach tigd Mijne heeren, dat is scbandelyk. De reg6ering zal eerlang alle be scheiden openbaar maken. Ribot betoogt dan, dat deze cam pagne betoogt, stakingen aan te stichten, die echter in Frankryk minder talryk zyn dan bijv. in Enge land en geweten moeten worden aan economische b«z'waren, en dat de regeering haar be3t zal doen de moeilijkheden uit den weg te ruimen. Deze rede veroorzaakte by het grootste deel der Kamer gejuich. Maar een ander deel de uiterste linker- zyde - is verontwaardigd over het verlangen om de rede aan te plakken. De afgevaardigde Cochin, die met een collega pas dertig dagen in Ruslaud is geweest, verzoekt een geheime zitting daarover. De zitting wordt nu geschorst en in comité geueraal hervat. Deze zitting de tweede geheime Kamerzitting zal onder de belang wekkendste, meest opwindende ge rekend wordeD, die sedert den oorlog gehouden is. Het debat, aldus de „Petit Parisien", omvat niet alleen de kwestie der paspoorten, maar ook den werkeiijken toestand in Rusland en de even vage als gevaariyke formule der Russische revolutionnairen „Geen annexatie en goen schadeloosstelling", benevens het geheele stelsel van verdragen der Entente, alle oorlogsdoeleinden en alle ondei handelingen vóór het uitbreken van den oorlog. „De afgevaardigden", aldus laat de „Matin" zich uit, „doorleefden onver- geteiyke ureD. Zy verklaarden, dat de debatten schitterend inzetten en eindigen zullen met het aannemen eener motie, die parlement en land zal eeren." De bladen van rechts pryzen de verklaring van minister Ribot. De radicalen zyn gereserveerd. Het „Journal du Peuple" spreekt van een meesteriyken blunder. De „Daily Chronicle" vindt het niet verstandig om passen te weigereD. Als de socialisten van alle landen elkaar wenschen te ontmoeten om over den vrede van gedachten te wisselen, waarom zou men hen dat dan beletten? Wat voor kwaad kan zulk een congres doen Het is zelfs denkbaar, dat. er uit de beraad slagingen iets goeds kan voortkomen. Wy zien geen enkel teeken, dat de soc. zich de functies van de regeering willen aanmatigen. Niet offlcieele mannen zyn in de geschiedenis niet zelden de overbrengers van goede tydingen geweest. Engeland heeft niets te vreezen van het internationale socialistische con gres. Het heeft geen schunnige oog merken in deren oorlog. Onze beweeg redenen om er aan deel te nemen en de houding van onze land- en zeemacht in dezen geheelen oorlog kunnen een nauwkeurig onderzoek met de vyandigste oogen ïyden. De ondergang van het Duitsche ad miraalschip „LUtzow" in den zeeslag bij het Skagerrak. By de Irma W. P. van Stockum en Zoon te 'sGravenhsge verscheen, gedrukt naar het Duitsche handschrift bet verhaal van den ondergang van het Duitsche admiraalschip „Liitzow" na den z waren zeestrijd by Skager rak, zooals dit door een overlevende der bemanning, P. Krug, werd be schreven. De schrijver die zyn werkje niet in do Duitsche taal deed verscbynen, schetst in eenvoudige woorden de spanning, die allen aan boord van de Lützow" bezielde toen men wist, dat de strijd op leven en dood zoo aanstonds zou beginnen. Dan komt de eerste voltreffer. De torpedo dringt met zekerheid in het voorschip, boort door de dikke be pantsering heen en biyft vanbinnen zitten. Een verschrikkelyke uitwer king is het gevolg. IJzer, hout, me taal, menschendeelen, uiteengerukt scheepstuig en groote blpedplassen werden dooreengemengd en dit alles beschenen door het electrisch licht, dat toevallig gespaard bleef. Hier en daar steekt boven dien chaos nog een bebloed deel van een ruensche- lyk lichaam uit om in het volgend oogenblik terug te vallen tusschen dat alles. Twee dekken lager in'het ruim der Dieseldynamo is nog leven; dat ruim is niet getroffen en 27 menschen in de kracht van hun leven zijn gespaard gebleven, maarhet ruim is van alle audcre afgesloten, want in alle afdeelingen dringt het water. Komen zy niet in een of an dere haven terug, dat zijn zy ten doode opgeschreven. In het midden schip is het intuaschen oen lawaai en geloop, want nadat allen zich van den eersten schrik hebben hersteld, werden pogingen aangewend om in het voorschip te komen. Een zware arbeid, want de schotten zyn door het gebeurde totaal verbogen. Echter gelukt het. Voorop gaat een jeugdig assistent-arts, den rookhelm opgezet, om den ongelukkigen de eerste hulp te kunnen geven. Hy dringt in de voorste verbandplaats binnen, waar allen dood ter neder liggen. Onder de dooden bevind zich ook een jong collega van hem, die op die plaats zyn post had als onder-veld-arts. Doch daar beweegt zich iets in den linker hoek der badkamer. Vlug snelt de arts er op toevoor hem ligt een stoker met opengescheurden rug. Hij kreunt zachtjes. De dokter geefc hem een inspuiting. Hy geeft het bevel den verwonde naar de achterdeks- verbandplaats te brengen. Twintig banden grypen aan en langzaam be weegt zich de treurige stoet, door allen vol medeiyden nagekeken, naar het achterdek. Weldra volgen nog meerdere gewonden Als leeuwen vechten de mannen van de „Lützow", maar steeds grooter worden de verwoestingen door de vljandeiyke torpedo's aangericht, steeds meer menscheDlevens gaan verloren en ten slotte moetdeadmi raai wel besluiten op een ander schip over te gaan. De „Lützow" biyft onder leiding van kapitein Harder, die bevel krygt het schip met de over levenden te bergen. Dit gelukt echter niet. De „Lützow" heeft nog geen mijl afgelegd als zy een salvo van vier 38 cM. schoten krygt, die een ongeloofelyke uitwerking hebben, want al deze schoten zyn voltreffers. Het electrische licht ging geheel uit, de noodverlichting werd vernield, de manschappen lagen door den gewel digen schok allen dooreen en overal klonken kreten vol smart en jammer. Hier en daar flonkerde een zaklan taarn. De lieden, die men in het schijnsel daarvan zag, hadden de gas maskers opgezet en de meesten hunner waren als met bloed overgoten. Een diep treurig en huiveringwekkend beeld. Het geheele schip was door trokken van de gifedampen der treffers en hy, die niet de tegenwoordigheid van geest bezat om zijn gasmasker voor to doen, was gedoemd door die dampen te stikken. Het duurde 6en drie kwartier alvorens de lichtinstal latie weer hersteld was. Nu eerst kon men in zyn omvang waarnemen de schade, die door dat salvo was aan gericht. Een der treffers was terecht gekomen in de gevechtsverbandplaats. In de kamers dier afdeeling waren dri8 doktoren en vyftien man van den verplé^ingsdienst, benevens een 160 k 180 verwonden. Van al die personen bleef een viertal in leven. Deze vier werden door denenormen luchtdruk in de aangrenzende afdee ling geslingerd, waar zy bewusteloos bleven liggen, zonder ernstig letsel bekomen te hebben. De doktoren, zoomede het personeel van den ver plegingsdienst, waren gedood. De af deeling zelf Z3g er uit als een rota- wand, want geen glad stuk wand was meer aanwezig. De grond was bezaaid met overblyfselen van li- chaamsdeelen. r De tweede treffer trof de electrische werkplaats. Daar stonden dertien man op post. Niemand kwam er levend uit en alles werd in duizend stukken geslagen. Da derde en vierde treffer kwamen alweder in het voorschip terecht, hetgeen tengevolge had, dat bet schip nog meer naar voren begon te hellen, de schroeven nu hooger boven water begonnen uit te steken en de vaart van het] schip al meer en meer be lemmerd werd. Duitsche torpedobooten naderen. Zy nemen voor zoover dit mogeiyk is de bemanniDg van de „Lützow" over en als dan blykt, dat de Eogelachm in aantocht zyn, wordt besloten het wrak tot zinken te brengen. Nadat daartoe maatregelen waren getroffen, klonk het commando vuur" en een torpedo doorkliefde den don keren vloed. Daar zag men op het achterdek nog zeven man als waanzinnig rond- loopen. Zy hadden biykbaar overver moeid als zij waren, geslapen, en wa ren eeist kort geleden ontwaakt. Kapitein Harder had, by het af schieten der torpedo, de rechterhand aan de pel gebracht en riep luide, zoodat ieder het hooren kon„Een driewerf hoera voor Zyn Majesteits schip „Lützow"Hoera 1 Hoera Hoera!" „Hoeral Hoe$aHoera!" klonk het uit honderd zeemanskelen en nauwelybs was dit geroep uitge storven of de torpedo had de „Lützow" bereikt. H(j boorde, zich in het mid denschip door het pantser heen, een ontploffing volgde en een reusachtige rookkolom steeg ten hemel. Maar altyd nog lag het trotsche schip op het water. Echter dook het voorschip snel naar onder en kwam het achter- 1 schip al meer en meer boven water, totdat het kaarsrecht in de hoogte stond. Dan viel h6t om en zonk het schip weg, een kolk vormend van een honderd meter middeliyn, alles wat zich daarbinnen bevond, naar de diepte medeslepend. De vier torpedo booten wachtten totdat niets meer van de „Lützow" zien was. Diep ge roerd |zagec de geredden hun schip, dat zoolang hun tehuis was geweest, tenondar gaan BINNENLAND. Tueechen hamer en aambeeld. Ia de bladen van Zaterdag kwam officieel bericht voor, waarin werd medogedeeld, dat de landbouw groote behoefte heeft aan chill-salpeter dat er van deze kunstmeststof een behoorlyfee hoeveelheid in ons land aanwezig was en nog meer verwacht werd en dat desniettemin, door moeiiykheden, die daarbij in den weg staan, geen distributie kon plaats hebben. Van den aard der moeiiykheden werd in het officieel bericht niet ge rept. Het H.bld. weet nu hieromtrent een en ander mede te deelen: Er blykt duideiyk uit, in welke moeiiyke positie ons land zich nog steeds be vindt, wanneer het, zooals nu weder, geplaatst is tusschen de belangen der oorlogvoerende mogendheden. Het is bekend, dat onze suiker productie ongeveer twee maal grooter is dan de nationale behoefte en dus de overproductie wordt uitgevoerd. Van den laatsten oogst is echter nog niets het land uitgegaan behalve de enkele kleine hoeveelheden ver werkt in suikerhoudende producten. Voorzichtigheid gebood de Regeering om den geheelen voorraad in ons land te houden. Wanneer echter het zaad voorden volgenden oogst in den grond zit, houdt het nationale belang om den voorraad verder in ons land te houden op. De uitvoer kan een aanvang nemeD... Uitvoer, ja, maar waarheen? De goede, oude lyd, waarin dit werd bepaald door den kooper die den hoogsten prys betaalt, is sedert lang voorby. De pr(js is betrekkelyk by zaak geworden. Duitschland zegt: van my ontvangt ge het bietenzaad en de kalk, dus wy verlangen zooveel. En Engeland stelt daartegenover: zonder onzen wil krijgt gy geen kunst meststoffen, ja, kunnen uw schepen niet varen en dus eischen wjj uw overproductie. Onnoodig te zeggen, dat het on mogelijk is aan beider eischen toe te geven. Er moet een overeenkomst getroffen worden. Te dien einde zijn eenige dagen geleden de heeren jhr. mr. A. M. Snouck HurgroDje van het Dep. van Buitenlandsche Zaken en H. W. van Marle als gedelegeerde suikerdeskundige van hetLandbouw- Exportbureau naar Engeland geweest om daar besprekingen te voeren, de eerste vooral ook over de scheeps- aangelegenheden. Naar wy vernemen hebben deze heeren wel eenige resul taten verkregen, maar de zoo ge- wenschte overeenstemming ia toch niet tot stand gekomeD. De mogeiyk heid is nochtans niet uitgesloten, dat, wanneer de oorlogvoerende mogend heden de noodzakelijke concessies zullen weten te doen, welke door de omstandigheden geboden worden zooals ook van Nederlandsche zyde wordt gedaan deze overeen stemming niet zal uitblyven. Dan kan de overtollige suiker worden uitge voerd en de zoo noodige chili-sal- peter worden gedistribueerd. De scheepvaart. Zaterdagochtend zyn de Nederland sche stoomschepen „Randwijk" en „Brunswijk" van Philadelphia te Rotterdam aangekomen. Zij hebben onderscheideniyk ongeveer 86000 en 3000 ton tarwe aan boord. W. H. Vliegen over de oonferantle te Stockholm. Zondag heeft in het Oosterpark te Amsterdam een byeenkomst plaats gehad, waarop de heer W. H. Vliegen een rede hield over„de vooruit zichten, welke de conferentie te Stockholm biedt, ter verkryglng van een spoedigen, duurzamen vrede". Spr. merkte in de eerste plaats op, dat de voorspelling uit schynt te komen, dat in dezen oorlog geen beslissing kan worden verkregen. Spr. ging hierop het verloop van den stryd na. Volgens hem was de oorlog ontketend door het Duitsche imperialisme, voor welke opvatting spr. eenige bewyzon aanvoerde, o.a. de houding van Duitschland op de vredesconferentie. Verder zeide de heer Vliegen be vreesd geweest te zyn voor de toe komst van de democratie, voor het geval dat de Duitschers overwinnaars zouden zijn geworden. Het ééne militaire geweld zou tot het andere geleid hebben. Maar die kans is voorbij. En daarom is het nu de tijd, om de regeeringen tot een vrede te dwingen. Het komt er daarby niet eeDs zoo op aan, hoe die vrede er in details uitziet, meent spreker. TrouwenB, geen der beide volkerengroepen wenscht nog ver overingen. De Duitschers zien de popingente Stockholm niet ongaarne. De hieruit getrokken conclusie, dat Duitschland er achter zat, moest te Bchande wor den gemaakt. Daarom is spreker naar Frankryk gegaan. Het besluit van den partyraad geeft spreker reden tot buitengewoon groote verheugenis. Zal de conferentie van practisch nut zyn Zeker. Er zullen practische voorstellen worden ontworpen, die de afgevaardigden mee zullen nemen naar do volkeren, die ze zullen over wegen. Er is één gevaardat de regee ringen van sommige landen passen zullen weigeren aan de afgevaardigen. Wat Frankryk betreft, spreker heeft het vaste vertrouwen, dat de Fran sche regeering haar weigering niet vol zal kunnen houden. Op voorstel van spreker besloot de byeenkomst hierop een telegram aan president Poincairé te zenden, met het verzoek, de republiek en de de mocratie niet te bevlekken door uit voering van het genomen besluit. Een luohtaehip. Zaterdagmorgen ongeveer halfjvyf bewoog zich vrij hoog een zeppelin boven Hoogezand. Het geraas van van de machine was duideiyk te hooren. Het luchtschip is later in Oostelyke richting teruggekeerd. Malvereatlai bij de militaire keuringen. „De Gelderlander" meldt, dat het Kamerlid voor Nymegen, mr. M. J. Kolkman, den minister van Oorlog ad interim persooniyk heeft overhan digd het artikeltje „Herkeuring", in haar blad van Donderdag j.L, ge- geschreven naar aanleiding van de door dit blad uit „De Telegraaf" ovor- genomen onthullingen, betreffende de malversaties bij de keuring van land stormplichtigen. De minister zeido. dat bij onmiddellyk een streng onder zoek zou gelasten. (Tel.) De brand In de venen. Het Haagache Correspondentie bureau meldt: De eerste brandmeester B. O. Spoelstra en zyn mannen hebben in het door den geweldigen veenbrand geteisterde Drenthe den goeden naam van de Haagsche brandweer weten hoog te houden. Hun dagenlange arbeid in de veenstreken heeft het schitterende, door de Drenthenaren als onbereikbaar beschouwde resul taat gehad, dat de over zoo wyde oppervlakte zich uitstrekkende brand totaal is gebluscht. Daartoe hebben de autospuit en de atoomspuit samen ongeveer 10 mtl- lioen liter water moeten verwerken. De hiervoor noodige kracht werd verkregen uit plus minus 5000 liter petroleum en 1400 liter benzine; welke vloeibare brandstoffen ten koste van zeer veel moeite tot zelfs uit Groningen en Delft moesten wor den aangevoerd. Over de behulpzaamheid der veen arbeiders by hun vermoeienden arbeid hebben de Haagsche mannen niet te roemen gehad. Door den burge meester van Emmen werd bepaald dat in de venen niet mocht worden gewerkt, zoolang de brand niet zou zyn gebluscht. Niettegenstaande dus de arbeid voor hen stillag weigerden de veenarbeiders aan het blusschings- werk mee te doen, omdat hun bet daar mede te verdienen loon (40 cent per uur) te laag voorkwam. Anders evenwel was de houding der gemeentelijke brandweer. Deze heeft, onder leiding en op het voor beeld van haar hardwerkende brand meesters, gedaan wat zy met haar gebrekkige en ontoereikende midde len doen kon om de overwinning op het vuur te helpen behalen. Terwyi ook het overige deel der bevolking zich welwillend en hulpvaardig toonde; vooral toen men gewaar werd dat de Haagsche brandweer inderdaad de meerdere van het vuur was. De meeste lof had de kranige leider van het blusschingswerk even wel voor de geniesoldaten, die onder krachtige leiding spoedig en flink de behulpzame hand boden waar dit werd gevraagd. De vervolging van „De Tribune". Naar „De Tribune" meldt, staat thans vast, dat vervolgd zullen worden de heeren Ceton, Luteraan, Van Raveateyn, Sterringa en Wynkoop, omdat zy hebben uitgegeven de num mers van „De Tribune", waarin voor komen „artikelen van opzettelijk beleedigenden aard", tegen den min. van Landbouw, driemaal en Prins Hendrik éénmaal. Moord. Een 26 jarige gehuwde vrouw, wonende aan het Rietveld te Delft, is Zaterdagmorgen door een 17 jarigen jongeman vermoord. De vrouw, wier man in dienst is en die by de moeder van den moordenaar inwoonde, had gedurende een half jaar een liefdes betrekking met den jongen ondor- houden en die 's morgens verbroken. Burgers leverden den moordenaar, die beschonken was, aan de politie over. BUITENLAND. Hongortnood In China. In het Noorden en Midden van China dreigt een hongersnood ten gevolge van een slechten oogst. Maandenlang heersebte een verdor rende droogte. De bevolking verlaat het bedreigde gebied. Het Noorsohe spoorwegpersoneel. Het landeiyk verbond van Noorsch spoorwegpersoneel besloot Zaterdag eenparig tot dienstopzegging van zijn 6300 leden met een termijn van drie maanden, met de mededeoling dat de aanstelling van nieuwe arbeids krachten zal worden belet. Een geoenaureerde brand. Zürich, 8 Juni. Een geweldige brand woedt sedert 29 Mei teMann- heim. Men kent echter niet de namen van de fabrieken, die in brand staan, daar de Duitsche censuur in de „Mannheimer Volksstimmo" het ge heele artikel heeft doorgehaald, waar in van deze reeks rampen sprake was. Dit is voor het eerst sedert het begin van den oorlog dat een Duitach blad met een geheele kolom „wit" verschynt. Een vllsgeraavontuur. Vrydagmiddag kwam een avontuur van twee Eogelsche vliegers aan het licht. Zy kwamen aan boord van een Engelsch oorlogschip in een haven aan de oostkust aan. In het eindo van de vorige week vlogen zy boven de Noordzee, toen zy gedwongen wa ren te dalen Zy dreven ongeveer vyf dagen en nachten en hadden nieta te eten dan een stuk chocolade.dat een van hen in zyn zak had. Toen zy opgenomen werden, waren zy volslagen uitgeput. Nu liggen zy in het hospitaal.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1