DE OORLOG. Vin hit WistilIJk front. ParQs, 4 Juni. GiBteren tegen het vallen van den avond wakkerde de geschutstryd ten Noordwesten van de hofdstede „Trois Monts" aan. Om 10 uur '8 avonds deden de Duitschera een aanval op een vooruitspringend punt onzer linie en slaagden er in voet te kiljgen in enkele gedeelten onzer voorste schansen. Londen, 8 Juni. Verwoede wissel vallige gevechten heel den dag. Ten Z. van de Souchez-rivier deed de vyand, die bij onzen eersten aanval zware verliezen had geleden, daarna een aantal hevige tegen aanvallen met aanmerkelijke strijdkrachten, waartegenover onze troepen niet in staat waren de terreinwinst die zij in den ochtend gemaakt hadden, te behouden.Wij maakten 92 gevangenen Berlijn, 4 Juni. 's Nachts volgden, na krachtige vuuraetie, aanvallen der Engelsehen bij Hulluch, Lens, Moncby en Chérisy, die echter overal zijn afgeslagen. Aan de Souchez werden den vorigen dag overgebleven Engel- sche steunpunten grootendeels ge zuiverd. Wij voerden aan den Winter berg een krachtige verkenning uit, waarbij meer dan 160 Franschen en 15 machinegeweren in onze handen vielen. Aan de westelijke helling van den berg, waar wij Fransche loopgraven met de onze samenvoegden, werden deze tegen sterke aanvallen behouden. Dezen nacht drongen compagniöen ten N.W. van Braye in de Fransche stelling en namen meer dan 110 man gevangen en maakten 16 machine geweren buit. Van het Italiaansch- Oostenrijksche gevechtsterrein. Weenen, 4 Juni. Ten Oosten van Gorz heeft de vijand herhaaldelijk getracht de eergisteren aan ons ver loren schansen te heroveren. Alle aanvallen zijn mislukt. Onze buit is gestegen tot 11 "officieren, 600 man en 9 machinegeweren. Op den Faitl Hrib hebben wij 850 Italianen uit hun stellingen gehaald. In den omtrek van Jamiano is de gevechtsactie aanmerkelijk toege nomen. Naar uit zeer voorzichtige schat tin gen blijkt, zijn de verliezen der Italianen in den tienden Isonzo-slag stellig hooger dan 160.000 man. Bovendien hebben wij hen 16.000 gevangenen afgenomen, zoodat men de gezamenlijke verliezen bij matige schatting op 180.000 man kan stellen. Daartegenover staat als behaald voor deel, de bezetting van den Euk en van het tot een puinhoop geschoten dorp Jamiano. Vin het Roemeensche front. Berlijn, 8 Juni. In Moldavië zijn do afgeloopen twee nachten tusschen de Soeritna en de Poetna verscheiden Roemeensche aanvallen afgeslagen. De duikboot- en mllnoorlog. Berlijn, 8 Juni. Op de Westkust van Ierland en voor den Westelijken ingang van het Kanaal zijn 18,000 ton bruto in den grond geboord. Volgens een te Kopenhagen ont vangen telegram van het Deensche gezantschap te Londen is de Deensche bark .Consul Nielsen", met lijnzaad van Buenos Aires naar Denemarken, in den Atlantischen Oceaan in den grond geboord. De Deensche schoener „Freden", met zout van Portugal naar de Farör onderweg, is eveneens in den Atlan tischen Oceaan tot zinken gebracht. Een Fransch oorlogsschip had het schip eerst opgebracht en het een Franscheprijsbemanningmeegegeven. De reizigers met de veerbooten Enkhuizen- Stavoren zullen zich nog herinneren de raderbooten, die zooveel jaren dienst deden en onlangs naar Frankrijk verkocht werden. Ze deden daar dienst voor't vervoer van steen kolen. Ze zijn thans, vermoedelijk in 't Kanaal, getorpedeerd. Dultsehi stoomboot singovallon. Ghristiana, 8 Juni. De Duitsche stoomboot .Gamma" op weg van Einden naar Larwick ontmoette Zater dagochtend om negen uur drie uit het noorden komende Engelsche tor pedojagers. De boot koerste dadelijk landwaarts achtervolgd door de oor logsvaartuigen. Toen het schip midden op de rivier bij KoaBheim was ge komen schoten de Eogelsche vaar tuigen vier torpedo's af waarvan een het achtorschip, de ander het voor schip trof. De schoten werden op een afstand van twee kabellengten gelost. De stoomboot werd totaal vernield, de bemanning, uit achttien koppen bestaande is behouden aan wal ge komen. De Engelsche schepen verdwenen toen een Noorsche torpedojager in het gezicht kwam. Dien dag zijn bovendien een aantal schepen in Noorsche wateren door de Engelsche schepen aangehouden. De Noorsche gezant te Londen heeft telegrafisch opdracht bij de Engelsche regeering tegen dit voor val verzet aan te teekenen. AlbinlO. Argirokastro, 4 Juni. Heden is al- bier en in andere plaatsen de eenheid en onafhankelijkheid van Albanië, on der bescherming en vriendschap van Italië uitgeroepen. Er was veel be langstelling en geestdrift onder de toegeloopen bevolking. Vliegers heb ben in de (door de Oostenrijkers be zet gehoudeD) streken over de VojuBa de proclamatie geworpen. Uit Portugal. Gené ve, 4 Juni. (Van Duitsche zijde). In Portugal zijn de vorige week groote hongeroproeren uitgebroken, bij welker onderdrukking een vrij groot aantal dooden en gewonden zijn gevallen en zeer aanzienlijke stoffe lijke Bchade, vooral aan opslagplaatsen van levensmiddelen, is aangerichte Minister Affonso Oesta, wiens huis werd aangevallen, moest op een schip vluchten. De auto van het hoofd der Engel sche militaire missie, die de Engelsche vlag voerde, ia met steenen gegooid. Be Portugeesche regeering doet moeite ter verbetering van den eco- nomischen toestand groote hoeveel heden graan en steenkool uit Spanje te krijgen. Blijkens de laatste berichten zijn te Lissabon 188 dooden en meer dan 400 gewonden gevallen en ongeveer 1200 menschen gevangen genomeD. De schade wordt op 60 k 60 mil- lioen frs. geschat. Daar de regeering op het garnizoen van Lissabon geen staat meent te kunnen maken heeft zij troepen uit de provincie laten komen. Da totstand In Finland. .Svenska Dagbladet" verneemt uit Haparanda: De groote staking in de Finsche stad Abo breidt zich steeds meer uit. Manschappen van de militie dwingen zakenmenschen en bankbeambten hun lokalen te sluiten. De gemeenteraad is sedert Woenssdag op het gemeontehuis in gesloten. Er is nog slechts voor twee dagen brood voorradig, terwijl het gebrek aan vleesch steeds grooter wordt. Een comité uit de fabrieksar beiders te Abo en in het vealingge- bied van Aland dreigt met wapenen tusschenbeide te zullen komen, zoo de rust niet terugkeert. Oorlog on orlmlnalltiit. Naar aanleiding van oen moord, dezer dagen te Berlijn door twee jongens van 18 en 14 jaar gepleegd, vestigt .Der Tag" de aandacht op het feit, dat door den oorlog de criminaliteit onder de jeugd schrik barend toeneemt. De Duitsche centrale voor ,'Jugend fürsorge" wordt van iedere zaak tegen een minderjarige officieel door de rechtbank op de hoogte gebracht. Uit de door de vereeniging verzamelde cijfers blijkt nu, dat in 1904 maar 1702, in 1015 reeds 2890 on in 1916 niet minder dan 4297 nieuwe zaken berecht moesten worden. Het grootste percentage van de strafzaken vormen de eigendomsdelicten; in 1916 ver tegenwoordigden zij niet minder dan 87 pCt. van alle jeugdprocedures. Verder kwamen 53 gevallen van moord, moordaanslag eu mishandeling voor. Als een der oorzaken van de toe nemende criminaliteit beschouwt men het gebrek aan toezicht. Van meer dan een vierde gedeelte der boefjes bljjkt de vader onder de wapenen te zijn. Deskundigen z(jn dan ook de meening toegedaan, dat door het naar huis zenden van de 45 jarigen onder de soldaten, waarvan een tijd geleden sprake was, de toestanden ten opzichte van de criminaliteit onder de jeugd aanzienlek zouden verbeteren. PLAATSELIJK NIEUWS. Vertrek Hr. Ms. Zeeland. Het vertrek van Hr. Ms. „Zeeland" is bepaald op Donderdagmorgen 7 Juni tusschen 9 en 9l/« uur. Begrafenis B. Th. Heljtlng. Maandagmiddag te 1 uur werd op het kerkhof te Huisduinen ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen den heer B. Th. Heljting, in leven onderwijzer aan de school in de Oostslootstraat en voorzitter van de werkli6donvereeni- giDg O. S. W. Verschillende collega's zijner school en van de school met den bijbel waren op den doodenakker vereenigd alsook de leerlingen der klasse van den heer Heijting. Verder zagen wij den Burgemeester, eere-voorzitter der werklieden-vereeniging. den heer W. Houwing, den oud schoolopziener I. Korver, afgevaardigden van de werk- liedenvereeniging enz. Namens deze laatste voerde de heer Eylders, penningmeester, het woord. De spr. schetste hoe het nog geen 5 maanden geleden was dat hij zelf, die hier wordt begraven donzelfden plicht vervulde jegens den oud-presi dent Bos, en dat hij nog voor weinige dagen gezegd had herstellend te zijn. Spr. verwijst naar een plaatselijk blad, dat schetste hetgeen de over ledene voor de vereeniging geweest is. Deze taak vervulde hij met groote nauwgezetheid. Als lid van de com missie van toezicht en als secretaris, ten slotte als president der vereeni ging, was het altijd prettig samen werken met hem. Spr. wees op het voorbeeld, dat de overledene door zijn wandel gaf aan de overbly venden, en dat dus een spoorslag moge zijn, ook zoo te worden. In onzen geest blijfc hij leven. De heer I. Korver, oud-schoolop ziener sprak namens het personeel der school. Spr. herdacht den jaren- langen arbeid en prijst de toewijding van den overledene. Tusschen hem en de leerlingen bestend een band, een contact van bijzondere genegen heid, welke zijn onderwijs ten goede kwam. Zet zijn taak voort, gij onder wijzers en onderwijzeressen, roept spr. de achterblij venden toe. Een familielid van den overledene dankte voor de betoonde eer. Een Jubileum. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer E. Bok verbonden werd aan de werf „De Lastdrager". Op ge woon feestelijke wijze werd dit feit niet herdacht, doch de leden van het personeel ontviDgen, van den oudste tot den jongste, ieder een couvert met inhoud, naar evenredigheid van hun diensttijd, en verder een vrijen dag. (Dagblad.) D» Kamarvarklerlny. Op het schrijven van de Centrale Vrijzinnige Kies vereeniging in ons vorig nummer opgenomen en ge dateerd 81 Mei werden de volgende antwoorden ontvangen: 1. -Het Bestuur der Centrale Kies- vereeniging te den Helder. In antwoord op uw schrijven van Donderdag 31 Mei j.1., deel ik u namens het Bestuur der Federatie Helder der S.D.A.P. beleefd mede, dat zoover dit in ons vermogen iB, w(j de candidatuur van den heer P. J. Oud krachtig zul len steunen en bevorderen. Dit voortvloeiende uit het accoord der zeven politieke partijen in het Parlement aangegaan, en waarnaar wij, ook in opdracht van ons partij bestuur onverzwakt zullen handelen. Hopend dit naar genoegen is der betrokken party, verblijf met de meeste hoogachting namens het Bestuur voornoemd, J. Borkebt, Helder, 2 Juni 1917. Secretaris. 2. Helder, 4 Juni 1917. Aan de Centrale Vrijzinnige Kiesrereenigiog „Helder", Secretariaat, P. de Geus. WelEd. Heer. Daar bet mij niet mogelijk was voor den door U gevraagden datum eene bestuursvergadering te houden, bericht ik U persoonlijk, dat naar mijn vaste overtuiging de Anti-Rev. Klesvereeniging zal han dden volgens de overeenkomst der betrokken partijen. Vertrouwende dat dit antwoord voldoende-zal wezen. Met verschuldigde achting, Uw dw. C. Adbiaanse, Voorz. A.-R. Kiesvereenigiug. Naar men ons mededeelt heeft het Bestuur der Centrale R. K. Kies- vereeniging in het district Helder besloten, in aansluiting op het accoord tusschen de politieke partijen in den lande getroffen, inzake de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer, de R. K. kiezers in het district te adviseeren by de a.s. verkiezing het aftredende lid, den heer P. J. Oud te stemmen. Oparette-voorsteljlng „Rolanda". Wie en wat Rolanda is, hebben we op de affiehe's, in de stad ge- circuieerd, reeds kunnen zien. 't Is echter wel de moeite waard, hier even nader op terug te komen. Eenige recensies uit de provincie- bladen zeggen veel goeds van de operette „Rolanda". We nemen er eenige gedeelten uit over: Wij woonden Zondagavond j.1. de uitvoeriDg bij van de operette „Ro landa" voor een uitverkochte zaal. Het werk heeft van den heer Jansen meer dan gewone arbeid geëischten getuigt van breede opvatting. De muziek is bij uitnemendheid ver zorgd en men moet zeker meer dan gewone talenten bezitten om zoo'n muziekwerk t6 componeeren, te ver zorgen en voor volledig orkest te arrangeeren. Door de ouverture werden we ganschelijk meegesleept en wy be grepen, dat dit het voorspel zou zijn van de innige aandoening en wilde hartstochten, die vocaal en instru mentaal vertolkt zouden wordeD. In zang en lied vonden wij hetzelfde motief terug, de prikkel, de spoorslag, hot Zigeunerleven in al z'n sfeeren to vertolken. Naar onze meeniDg is de heer Jansen daarin uitstekend geslaagd. Schitterend en vol effect waren vele tooneeltjes. De eerste indruk vooral was verrassend en het geheel moge onze bewondering af dwingen. Do hoofdrol (Rolanda) gdf zeer bevallig spel on overwon alle moeilijkheden in den zwaren zang. De balletdanseres en de dames, die de Zigeunerdansen uitvoerden, maken we ons welgemeend compliment, waarmede w(j tevens mej. Henriëtte Polak, van Den Helder, huldigen, die deze dansen ontwierp en instudeerde. De heer Jansen kunnen we niet anders dan bewonderen als een kra- nigen directeur, maar meer nog als musicus en toondichter. H(j bezit talenten en gaven die ons bewonde ring afdwingen, de groote lauwer krans, hem geschonken, was een welverdiende hulde. Rolanda, mej. Polak 6n de pianiste werden tevens bloemen aangeboden. Aan het slot een woord van hulde aan de Kon. Ned. Maricekapel, van Den Helder, voor haar kranige prestaties. Aanbeveling van onze zijde is hier eigenlijk overbodig, gezien de gunstige kritieken, 't Belooft 'n heerlijke avond, vocaal zoowel als instrumentaal, daar bij gevoegd de begeleiding van onze Marinekapel en, last not least, dansen vervaardigd door onze plaatsgenoot© mej. Henriëtte S. Polak, kunnen wy met deze korte aanbeveling wel vol staan. Nationale'ZangwedttrIJd van „Onderlinge Oefenlng"te Amsterdam. Op dezen wedstrijd behaalde het pas opgerichte mannenkoor „Euterpe" van hier dir. Joh. Brands, den 3en prijs b. De geheele uitslag van deze afdeeling is als volgt: le prijs „Die Haghe Zangers", den Haag, dir. Frans Haring. 2e prys Kunst en Broederschap," Amsterdam, dir. L. C. Keereweer. 3e prijs a „Har monie", Yianen, dir. C. Galesloot. 8e prijs b „Euterpe", den Helder, dir. Joh. Brands. 4e prijs a „Excelsior", Utrecht, dir. H. v. Rhenen. 4e prijs b Willen is Kunnen", Amsterdam, dir. F. v. Zutphen. 5e prijs a „Zwolle's Mannenzang" te Zwolle, dir. G. M. A. van Breemen. 5a prijs b „Zang on Vriendschap", te Maarsen, dir. Maar schalks weer d. De Jury bestond uit de heeren J. Hamel, H. J. den Hertog, Fred. J. Roeske, Anton H. Tierie, Amsterdam, Anton B. Verhelj, Rotterdam. Voor een mannenkoor, dat nog slechts twoe maanden bestaat, is de praestatie van „Euterpe", vooral wanneer men den uitslag wat nader bekijkt, zeer prijzenswaardig 1 Kegeleonoours. Vermeldden wij eenigen tijd geleden dat onze plaatselijke Kegelclub „Hard- gaat-ie", op het groote Nationaal Kegel concours, gehouden op de banen van het Stations Koffiehuis teAjnsterdam, vanaf 29 April tot 2 Juni een korpsprljs behaalde met 264 hout, de einduitslag is nog des te beter. In den eere wedstrijd behaalde onze Kegelclub met 278 hout den 4n prijs, een groot zilveren Eereteeken, terwijl alsnog een peraoneelen prys aan Hard- gaatie ten deel is gevallen. De uitreiking van de behaalde lau weren zou Zaterdag 2 Juni plaats hebben. Door den secretaris van het concours werd evenwel aan H.G.I. bericht gezonden, dat alle zilveren en gouden prijzen, ter waarde van meer dan duizend gulden, gestolen warende kunstvoorwerpen waren niet medegenomen. De daders van dezen diefstal, twee Duitsche deser teurs, zijn gearresteerd. De Kegelclub zal dus de behaalde prijzen eerst later kunnen ontvangen. BINNENLAND. P. E. Tegelberg, f In don ouderdom van 79 jaar ia Zondag te Amsterdam overleden de heer P. E. Tegelberg,oud-directeur der Stoomvaartmaatschappij „Neder land". Da heer Tegolberg werd in 1855 aangesteld tot adelborst le klasse in 1873 verliet bij als luitenant ter zee le klasse den marinedienst en werd benoemd tot directeur der Maat schappij .Nederland" en later tot bestuurder der Amst. Droogdok-maat- sebappy en der Kon. Paketvaart Maat schappij. De heer Tegelberg was ridder in de orde van den Ned. Leeuw en in de orde van den Witten Valk, als mede oflicier in de orde van den Leeuw en de Zon van Perzië. Voorts was de overledene lid van tal van beBturen van vereenigingen en corporaties. De teraardebestelling heeft Woens dag 6 Juni te 12 uur op Westerveld plaats. Installatie opperrabljn Onderwijzer. Zondagmiddag had in de kerke- raadszaal van de N.-I. Hoofdsynagoge te Amsterdam de administratie op dracht van 'tambt van opperrabljn plaats. Aanwezig waren o.a. de burge meester, wethoudor Jitta, goneraal Ophorst, de opperrabbijnen Van Loen, Heertjes en Rodrigues Pereira, mr. F. S. van Nierop, voorzitter van de Centr. Commissie, leden van den kerkeraad, van deu ressortalen raad, parnasljns van do P.I. gemeente, leden van de Centr. Commissie en familieleden van den opperrabbijn. De heer mr. B. E. Asscher sprak een installatieredo, waarop do heer Onderwijzer het woord voerde. De aanwezigen begaven zich ver volgens naar de vorsterde, groote sy nagoge, waar een groot aantal Jood- sche notabelen aanwezig waren. TerWljl het koor zong, werd d8 opperrabljn binnen gelald. Vervolgens werd het middaggebed door den op per voorzanger voorgedragen. Daarna zong het koor weer, waarna de rab bijn J. Vredenburg de bevestigings rede en de opperrabbijn zijn intree rede hield. Des avonds werd in de kerkoraads zaal een officieele receptie gehouden, waarby namens een zeer groot aan tal instellingen het woord werd ge voerd. Om half elf had een luisterrijke avonddienst in de groote synagoge plaats. (Jit de „Bijdrage tot de Geschiede uis van de Amsterdamsche Opperrab binaten", bijeenverzameld door de kundige hand van dr. D. M. Sluys, secretaris van de Ned. Israëlitische Hoofdsynagoge te Amsterdam, en gevoegd bij het goed verzorgde fee3t- boek (een uitgave van Joachimsthal's drukkery), dat den synagoge bezoe keis werd uitgereikt, biykt dat de Amsterdamsche Asjkenaziem-ge- meente herhaaldeiyk in een „opper- rabbynloos tijdperk" heeft verkeerd. Uit de lijst van Amsterdamsche opperrabbynen, van ongeveer 1640 af, welke dr. Sluys by zijn Bijdrage heeft gevoegd, biykt dat vóór de be noeming van nu wylen dr. Düaner, 10 December 1874, de oudeAsjkeca- ziem-gemeente van 26 December 1838 af, den dag van overiyden van Samuel Berenstein, zonder opperrabbijn was geweest. In die zesendertig jaren werd het ambt waargenomen door een der dajaniem (rabbijnen). Samuel Berenstein aanvaardde zijn ambt in 1815na ruim een eeuw is het dus thans de tweede maal, dat in de Groote Synagoge een plechtig heid als d6ze wordt gevierd. Zeldzamer nog, een novum immers, is het feit dat de nieuwe Raaw een telg is van een Amsterdamsche familie. Wel is Rabbi Abraham ben Samson Hacohen (d.i. gesproten uit het huis van Aharon) geboren in Muiden, maar slechts kort was de familie Onderwyzer daar gevestigd. Haar bestaan is thans meer dan twee eeuwen verbonden aan de Am st6rdamsche Joodsche gemeente, aan wie zy waaidige geleerden en trouwe dienaren heeft geschonken. Kamerverklezlngan. Elders in dit blad zal men het antwoord aantreffen, ingezonden door de Federatie Helder van de S.D.A.P. naar aanleiding van het verzoek van de Centrale Vrijzinnige kiesvereeni ging alhier om de bij de a.s. verkie zingen aan te nemen houding aan te willen geven. In „Het Volk" van Maandagavond wordt in een oproep van het Partij bestuurder S.D.A.P. „Aan de Kiezers" de houding die de party in verband met de overeenkomst tusschen de verschillende politieke groepen dient aan te nemen uiteenzet. De zaak waar het hierby op aan komt, is dat de partijen overeengekomen zijn niet alleen om geen verkiezingsstryd te voeren, doch het daarheen te leiden, dat de nieuwe Kamer op dezelfde wijze zal zyn samengesteld als de vorige, hetwelk te bereiken ïb door overal de zittende leden zonder stryd te doen herkiezen. „Het P. B." memoreert den feilen verkiezingstrljd in 1918 en de voor kort aangenomen voorstellen tot wyziging van de Grondwet, en ver volgt dan Waar het de vurige wensch van de S.D.A.P. Is, dat deze grondwets herziening tot stand kome, acht zij het 't veiligst, dat de samenstelling der beide Kamers, die de eerste stemming hielden, blyft zooals ze is. Dan toch is de tot-stand-koming van fiet algemeen kiesrecht, waarvoor onze party een twintig jaren langen, hardnekkigen stryd heeft govoerd, verzekerd. En daarom deed zij mede aan de overeenkomst om de samen stelling der Tweede Kamer onver anderd te laten. In 1918 zullen de eerste verkie zingen onder de nieuwe grondwet, by algemeen kiesrecht en waarby ook vrouwen verkiesbaar zullen zyn, plaats heben. Dan treden wy een nieuw politiek tydpérk binnendan zal het onze taak zyn, nieuwe poli tieke eischen, evenredig aan de nieuwe positie van de arbeidersmacht in ons land, te stellen. Thans roepen wy u op om mede te helpen de aftredende Kamerleden te doen herkiezen. Er gaan in ons land van enkele zyden stemmen op tegen de grond wetsherziening. Er zullen hier en daar kandidaten gesteld worden tegenover de aftredende leden. Na eene opsomming van verschil lende groepen te hebben gegeven, waarvan het stellen van tegencandi- daten kan worden verwacht, zegt het partijbestuur verder: Misschien is het overbodig de arbeiderskiezers die zich rekenen tot de sociaalaemokratie, zooals die door de S. D. A. P. is vertegenwoordigd, tegen het dryven van deze groepen te waarschuwen. Ze hebben met een handjevol de macht om het verkie zingsapparaat in beweging te doen zetten, doch bet is niet denkbaar, dat zóó dolzinnig reaktionnalr gedoe ook maar den schyn van een kanB zou hebben' één voorstander der grondwetsherziening te doen vallen. Toch meenen wy, wanneer nu eenmaal gestemd moet worden, dat (ten de eer 'onzer party eischt dat de kandidaten van de voorstanders van grond wetsherziening niet alleen slagen doch dat zy schitterend stagen. Daarom roepen wy in alle distrik- ten, waar leden der Sociaal Demo- kratische Kamerfractie aftreden, onze kiezers op in grooten getale op te komen en onzen kandidaat met ver pletterende meerderheid te doen her kiezen. Dcch dat niet alleen. Ook de andere aftredenden, voorstanders van grondwetsherziening, dienen thans met alle kracht te worden gesteund. Duitsche scheepvaart op Amsterdam. Zondag is voor de tweade maal sedert het uitbreken van den oorlog een Duitsch zeeschip in Amsterdam aangekomen, het Btoomschip „West- falia" dat uit Hernösand een lading planken en juffers medebracht. Onze correspondent te IJmuiden vernam, dat er veel kans bestaat, dat gedu rende dezen zomer verschillende Duit sche booten met bout naar Amsterdam zullen komen. Dultach schip gastrand. Zaterdag is N.W. van het eiland Schiermonnikoog, een Duitsche vrachtboot gestrand. Het schip ligt gevaariyk. In verband met de kalme zee is de bemanning aan boord geble ven. Eenige Duitsche patrouillevaar tuigen konden het schip niet vlot krijgen. Een gift. Schipper W. Vroiyk, die in het vorig jaar met zijn logger SCH. 197 Doggerabank de geheele bemanning redde van den gewapenden Britschen stoomtrawler A. 69 „Nelly Nutte", welke in een gevecht tegen Duitsche duikbooten verloren ging, heeft thans van de Britsche regeering een bedrag van zes honderd gulden toegezonden gekregen om dit onder de redders te verd6elen. Bsnzlne. De Toewyzingscommissie van Ben zine te 's-Gravenhage geeft kennis, dat zy na overleg met den Minister van Landbouw de volgende regeling heeft getroffen a. voor den verkoop, de aflevering en het vervoer van eene hoeveelheid benzine, benzolof terpedtyn substituut (z.g. kunst terpent y'n) van 100 gram en minder is ontheffing verleend van het verbod genoemd in het ministe rieel besluit van 3 April 1917, No. 30007 b. voor den verkoop van benzine aan kleine verbruikers (loodgieters, rywielherstellers, schilders e. d. g.) wordt in een zoo groot mogelyk aan tal gemeenten aan één of meer dro gisten (die volgens de ter plaatse geldende gemeente-verordening ge rechtigd zyn tot het in voorraad houden van benzine, benzol en/of kunst-terpentijn) eene hoeveelheid dier vloeistoffen in voorraad gegeven. Aan de genoemde kleine verbrui kers worden bonboekjes uitgereikt, bevattende 10 bons 1 L., geldend voor een op den omslag van het boekje aangegeven periode, zoodat zy tegen afgifte van zulk een bon b(j een der vorenbedoelde drogisten telkens 1 L. benzine, etc. zullen kun nen bekomen, terwyl de omslag van het boekje dient als geleidebiljet ter dekking van het vervoer. Aan de burgemeesters der ver schillende gemeenten is van deze regeling kennis gegeven en aan ieder der vorenbedoelde drogisten is eene machtiging tot verkoop en aflevering uitgereikt. Waarneming an gevolgtrekking. Zooals men weet verdenkt de po litie er den postbeambte van, den „aanslag" op de Bloemgracht, ge flngeerd te hebben. De man schynt zichzelf beroofd te hebben en men gelooft, dat by den inhoud der trom mel met zijn eveneens gearresteer den makker, G. Dekker, he«ft ge deeld. Op een aardige manier heeft men deze „comedieberooving" ontdekt. De postbeambte verklaarde na zijn berooving, dat men hem zoo ruw had beetgepakt, dat de knoopen van zijn jas waren gesprongen. Een aan dachtige beschouwing van het garen der knoopen deed het vermoeden ryzen, dat deze knoopen niet afge rukt maar afgeknipt waren. En nog wel door iemand, die links is. De postbeambte bleek links te zyn en tot overmaat van ramp vond men een schaar by hem, die zwarte garen pluisjes vertoonde. Een scherp verhoor deed den ver dachte door de mand vallen. G. Dekker ontkent. Brand. Zondagavond ontstond brand in een loodsje achter het perceel van den heer L. Bakker, aan de Laat te Alk maar. Door de uitslaande vlammen geraakten de belendende perceelen van den heer Koppen en de Alk- maai sche Rijtuigmaatschappy mede in brand, doch de vlammen werden hier door het doortastend optreden van de brandweercorpsen, welke alle drie opgekomen warén en hun slan gen op de waterleiding hadden gezet, spoedig bedwongen. Het loodsje brand de af. Aan do perceelen van .den heer Koppen en van de Alkmaarsche Rytuigmaatschappy is eenige water schade toegebracht. (Alktfi. Crt.) Da brandkastdlafsta! ta Rottardam. Men herinnert zich den gerucht makenden diefstal, die in den nacht van 5 op 6 Januari plaats had in de villa op den Oudendyk te Rotter dam, waar de étappedienst was ge vestigd. Uit een kamer van dit ge bouw word de geheele brandkast meegenomen, inhoudende een bedrag van f 54.000, toebehoorende aan het Ryk. Beticht van dezen diefstal, stonden voor de Rechtbank te Rotterdam terecht J. L. v. d. V., P. E. M. B., timmerman te Amersfoort, en J. M. K., koopman te Rotterdam. Deze drie zouden met een tot dusver on bekend gebleven persoon dezen dief stal hebben gepleegd. In deze zaak waren niet minder (ten een vyftigtal getuigen gedag vaard. Blykena de dagvaardiging hebben de beschuldigden voor vroegere dief stallen reeds straffen te hunnen laste. Het O. M. eischte tegen de 3 be klaagden ieder 6 jaar gevangenisstraf. Da „Speculant". Het Openbaar Ministerie by den Hoogen Raad concludeerde Maandag tot verwerping van het cassatieberoep van C. Sol, door het Gerechtshof te den Haag veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens brandstich ting op het motorschip „Speculant", geladen-met lijnolie. De verhoogde Spoorwegtarieven. Voor eenige weken gaven wy de lang niet malsche meening van de „Haag8cbe Po3t" over de 1 Juli in werking tredende verhoogde spoor wegtarieven. De meeste bladen zwy gen hierover of protesteeren maar slapjes. In de Nieuwe Amsterdammer echter becyfertir. P. H. Begemann (Helmond) dat de spoorwegen, door hun tarieven met 50% te verhoogen, volstrekt niet tot eene bezuiniging, die toch naar hun zeggen het doel is, komen. Hy komt tot de conclusie, dat tydelljke afschaffing van 2a en le klasse het eenig afdoende middel is. Ziehier waarom Eén rijtuig le/2e kl. weegt 86000 K.G., heeft plaats voor 63 personen a 75 K.G. 8976 K.G., totaal dus 89975 K.G., zynde per passagier 764 K.G. Een ryt.uig 3e kl. weegt 86000 K.G., heeft plaats voor 82 personen h 75 K.G. 6160 K.G., totaal 42150 K.G., per passagier 515 K.G. Per zelfde treingewiebt kunnen dus met 3e kl. materiaal 46 meer passagiers vervoerd worden als met le en 2e kl. materiaal. Bovendien zal er altyd eene categorie menschen overbly ven, die geen 3e kl. wil reizen, dus zal inderdaad het personenvervoer eenigs- zins beperkt worden. Hy wil verder het aantal beschikbare plaatsen met 20 verhoogen, waardoor een trein gewicht 8e kl. ontstaat van 442 K.G. per passagier. Hierdoor kunnen 16% meer passagiers met hetzelfde trein gewicht vervoerd worden. Dan neme men een aantal gesloten goederen wagens, en beperke de snelheid der treinen tot 60 K.M. per uur. Door een en ander is het mogelyk de met 20% verhoogde tarieven weder tot de normale bedragen terug te brengen. Tot zoover de heer Begemann. Een Berlijnsche correspondentie in het „Handelsblad" leert ons afdoend, voor wie nog zoo naief mocht zijn te meenen, dat inderdaad door den thans genomen maatregel van 60 verhooging, het verkeer beperkt zal worden, dat ;dit niet zoo ia; ondanks de dringende verzoeken, tot het Berlynsche publiek gericht om met de Pinksterdagen niet uit te gaan, en de mededeeling, dat in geen geval extra treinen zouden ryden, dwong het publiek, dat eenvoudig den nacht op de perrons doorbracht als het niet mee kon met den laataten trein, de maatschappijen toch extra-treinen te doen ryden. Het is dan ook, zooals de correspondent eindigt, duideiyk gebleken, „dat het duurder maken van de treinreizen de menschen in zulke dagen niet terughoudt." Het artikel van den heer Begemann eindigt met de volgende verzuchting „Het spreekt wel van zelf, dat de directies der spoorweg maatschappyen niet tot maatregelen als boven ge schetst, zullen overgaan. Het zou winstderving beteekenen. De regeering zal de spoorweg- maatschappyen niet dwingen tot dergelyke maatregelen, want ze heeft haar goedkeuring reeds gegeven aan de 60 verhooging, enz. De volksvertegenwoordiging oefent natuuriyk in 't geheel geen invloed uit om dergelyke maatregelen te nemen, zy is nu eenmaal geheel verpolitiekt. De leden van deze drie lichamen gevoelen bovendien niets er voor om derde klasse te gaan reizen; dit is op zichzelf al reden genoeg om van deze zyde niets in dit opzicht te verwachten. Het Nederlandsche volk zelf moet dergelyke maatregelen eischen van de regeering, maarhet Neder landsche volk eischt niet, het laat zich trappen, als een hond. Hoe lang nog Inderdaad, de maatregel der spoor wegmaatschappijen, waarby honderd duizenden kleine luyden, ambtenaren enz., die eenmaal per jaar vacantie hebben, eenvoudig gedwongen worden schandeiyk hooge reiskosten te be talen, is niet meer of minder dan een schandaal. Zouden de spoorweg- maatschappyen zelve gelooven in de beperking van het spoorwegverkeer gedurende deze drie vacant iemaanden 7 Is het drankgebruik afgenomen door Kuyper's verhoogde accynsen? Het Nederlandsche volk slikt het maar, goedsmoeds en onderworpen BUITENLAND. Crisis In Chlns. De militaire party heeft een voor- loopig bewind gevormd, waarvan Sjoesjitsjang als dictator deel uit maakt. De huidige minister-president Wangsjifsjen biyffc aan als minister president ad interim; Taodsjouleng heeft buitenlandsche zaken, Toean- sjikoejei oorlog. De regeering zal voortaan geheel geïsoleerd zyn. De militaire party heeft een strenge censuur op de te legraaf Ingesteld. Hongsr-oprotr In Noord-Zwsdsn. Op het Zweedsche eiland Seskftrow in de Botnische Golf, hebben de in woners de laatste weken systema tisch alle voorraden geplunderd. De burgemeester liet daarom militairen aanrukken en den 80en Mei arriveer den een officier en vijftig man. Toén de bevolking dit vernam ver zamelden zich duizend peraonon en hoewel er met straf gedreigd werd, wilden zy niet uit elkaar gaan. De soldaten stormden toen met de bajonet op de menigte in, maar deze was te sterk, ontrukte verscheidene soldaten het geweer en begon hier mee op de militairen te schieten, van wie ettelyke gewond werden. De militairen trokken zich daarop terug en verscbanschten zich. Na eenige onderhandelingen tusschen parlementairen van beide partyen, werd de orde eindelyk laat in den nacht hersteld. Ovirttroomingm. In Noord-Italië zyn op verschillende plaatsen groote overstroomingen voor gekomen. Alleen te Milaan zyn reeds voor ruim 10 mlllioen lire particuliere en gemeentewerken vernield, terwyi elders o.a. by Pavia tengevolge van het doorbreken van den dam by de Tessin de landerijen zyn overstroomd. Vooral in verband met den te velde staanden oogst is dit een byzonder ernstige ramp. Zestien personen zyn omgekomen. Ook uit Plemont en Lombardye worden overstroomingen gemeld. Etn Amarikaansoht gezant battolan. Den Amerikaanschen gezant Elkus, die Vrydag j.1. op zyn reis van Con- stantinopel naar Amerika S uur te Weenen vertoefde, is op het station een tasch met een aantal documen ten, waaronder zich zyn passen en die zyner 22 reisgenooten bevonden, ont stolen. Er werden echter maatrege len getroffen, dat het gezelschap de Zwitsersche grens passeer en kon. UIT DEN OMTREK. Wlaringen, 3 Juni 1917. De heer D. Minnes welke aan B. en W. vergunning had gevraagd voor 't oprichten eener luchtgas installatie dienende tot verlichting van zyn woon- en winkelhuis, welke vergun ning waa geweigerd en waartegen hy by H."M. de Koningin in beroep ging, heeft thans daarop een gunstig ant woord verkregen. Dat de heer Min nes in zyn nopjes was, behoeft zeker geen vermelding. In 'thótel van den heer Lont ver gaderde onze Middenatandsvereeni- ging met 19 leden. Na een kort welkomswoord van den Voorzitter, den heer C. Bosker, werd het woord gegeven aan den heer van der Kamp to Haarlem, welke was overgekomen om te spre ken over een Middenstands Informa tie- en Incassobureau. Op duidelijke en verklaarbare wyze gaf spreker 't nut van een dergelyk bureau aan. Wy vonden 't jammer er zoo weinig leden ter vergadering waren om dit aan te hooren. Na afloop der lezing werden door enkele der aanwezigen aan den spre ker vrafeen gesteld en inlichtingen gevraagd, welke uitvoerig beantwoord werden. Hierna werd besloten om een In formatie- en Incasso bureau in te stel len en de regeling ervan aan 't be stuur opgedragen. Nu volgde lezing der notulen van de vorige vergadering door den secre taris den heer C. P. Kaan, welke onveranderd werden goedgekeurd. Oprichting eener onderlinge glas- verzekering Mpy, was nu aan de orde, er werd hierover uitvoerig ge- discusseerd met gevolg dat tot op richting besloten werd. Verzekerd zal kunnen worden winkelpuiglas en vensterglas zoowel van leden als niet leden der vereeniging. Nu kwam de rondvraag, welke allerlei kleinigheden opleverde. De heer N. Kuiper vroeg of er niets tegen te doen was, dat de brandstoffen- distributie onder alle brandstoffen- handelaren werd verdeeld en niet zoo als 't tot heden ging een 2-tal de verdiensten gaan opatryken. Geant woord wordt, dat de tegenwoordige regeling slechts een voorloopige is, door den burgemeester ingesteld, doch in 't vervolg zullen ook anderen in aaDmerking komen. De verdeeling der bruinkool-bri ketten, welke ook zeer ongeiyk is, wordt ook ter tafel gebracht en op meer gelykheid gewezen, doch het biykt, dat dit artikel nog in vryen handel is. Men besluit, de brand- stoffencommissie hierover te raad plegen en te verzoeken zooveel mo geiyk geiykmatig te verdoelen. Een voorstel van den heer Kalsbeek, om ter bevoegder plaatse informatiën in te winnen hoe het komt, dat hier geen regeerings-kleiaardappelen ge distribueerd wordeD, wordt aange nomen. De heer Dr. de Goeje vraagt, of het met het oog op 't gebrek aan licht, wel wenachelyk iB dit jaar de kermis te laten doorgaan, want als er geen licht is, konden de neringdoenden, welke extra-inkoopen hiervoor doen, hier wel eens, indien zy hun zaken wegens lichtgebrek moeten sluiten, mee biyven zitten. De vergadering ia van meening, dat de menschen deze risico voor eigen rekening moe ten nemen. De heer D. Minnes bespreekt de wenscheiykheid, dat hier een ryks- ontvanger geplaatst moest worden, evenals voorheen, want zooals 't te genwoordig is, is't voor de belasting plichtigen geen doen. By den ont vanger van Anna Paulowna, welke hier enkele dagen zitting houdt, moet men, wil men zyn penningen betalen, soms uren staan wachten, omdat de vreeselyke drukte en oploop van volk dat meèbrengt. Algemeen vindt men dit zeer goed en zal hierover nader met de betrokken autoriteiten worden gecorrespondeerd. Hierna sluiting. Anna Paulowna. Maandag 4 Juni had alhier in het polderhuis plaats het verzwaren en verhoogen van den zeedyk, vanaf de Van Ewycksluia tot de Kooi, de Balgdyk. Er waren 17 inschryvers. De hoogste inschryvers waren de heeren M. de Vries en De Jong te

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2