Brandstoffen SPOORSTRAAT tot Maandag gesloten. DE OORLOG. CENTRALE KEUKEN, Advertentiën. op Bon No. 3 een U Hl Eierkolen a f l,02s op Bon No. 4: een 'AH.L. Cokes a f 0,65 grof idem f 0,70 gekl. Verhuisd s Mejuff.A. CHARMES, Wegens sterfgeval is de Banketbakkerij van J. P. SWEERING TOONKUNST. Ziekenfonds „HELPT ELKANDER" Kennisgeving. Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Hr. Mi. „Zolend". Hr. Ma. .Zeeland", van morgen uit de haven vertrokken, blyft tot heden nacht in het schulpen gat liggen. On- geveer 2 uur wordt de reia naar Ooat-Indiö aanvaard, opdat bij dag de vrije zone kan worden gepasseerd. Schip gestrand. Op den Engelschman'shoek onder Terschelling ia, naar wij vernemen, een stoomschip gestrand. De sleep boot „Assistent" is ter assistentie vertrokken. Nadere bizonderheden ontbreken. Van het Westelijk front. Parijs, 6 Juni. Bij Hurtebise heb' ben de Duitschers gisteren tweemaal gestormd tegen onze stellingen ten N.O. van het gedenkteeken. De aan vallers z\jn na een verwoed gevecht met zware verliezen teruggedreven, Londen, 6 Juni. De troepen hebben vannacht benoorden de Scarpe een aanval gedaan. Ze schoten verder op de westelij :e hellingen van den Groen landheuvel. Wij wonnen een weinig veld ten westen van Lens. Berlijn, Juni. Eogelsche verken- niiigsafdeolingen moesten, iu weerwil van al hun moeite, bij een aanval tusschen Gravelle en Roeux genoe gen nemen met een geringe terrein winst van 800 meter bij het station Roeux. De strijd is daar nog aan den gang. In de Streek van Braye hebbende Franschen wedeiom tevergeefs ge tracht, de loopgraven te heroveren, die ze in den nacht, voorafgaande aan den 4den dezer, moesten afstaan. Berlijn, 6 Juni. De artillerie slag Sn het vak van Wytschaete werd met slechts korte tusschenpoozen voortgezet. Bij het invallen van de duisternis vielen de Engelschen in dichte gelederen en met Bterke troe- penafdeelingen aan. Op den Noordelijken oever van de Scarpe tusschen Gra velles en Fam poux werd de vijand met zware ver liezen teruggeslagen. Meer naar het zuiden drongen de vijandelijke aanvalstroepen bij het station Roeux in onze stelling. Van het Itallaansch- Ooatenrljkache gevechtsterrein. Ween en, 6 Juni. De vijand heeft zich gister tusschen het Wippach dal en de zee uitgeput in vergeefsche tegenaanvallen. Zijn stormloopen zijn alle gebroken en onze troepen hebben door de bestorming van een hoogte bij Jamiano hun succes uitgebreid en al het gewonnen terrein in verbitterde gevechten behouden. Het aantal gevangenen van de de laatste drie dagen ia tot 260 offi cieren (onder wie 4 hoofdofficieren) en 10.000 man gestegen. Verscheidene Italiaansche regimenten zijn bijna geheel ongewond in onze handen ge vallen. De brigades Verona, Siracusa, Pugli en Ancina in wier verband deze regimenten vochten, zijn ver nietigd. Betohloflng van da Bolglseha kust. Naar de- Engelsche admiraliteit bericht, hebben schepen van het eskader van Dover, Dinsdagoch tend de vlootbasis en de fabrieken van Ostende met een groot aantal salvo's met goed gevolg beschoten. De kustbatterijen beantwoordden het vuur. De Eogelsche schepen hebben geen schade beloopen. Ean zeegevecht. De Eogelsche vlootvoogd Tyrdhitt rapporteerde, dat de lichte kruisers en torpedojagers onder z(jn bevel Dinsdagochtend vroeg zes Duitsche torpedojagers in 't zicht kregen en op grooten afstand in een loopend gevecht met hen slaags raakten. Door geschutvuur hebben zij den Duitschen torpedojager S. 20 in den grond geboord en een anderen jager zwaar beschadigd. Van de S. 20z(jn 7 overlevenden gewond.DeEogelschen hadden geen verlièzen. Da duikboot- on mljnoorlog Berlijn, 6 Juni. Onze duikbooten hebben in den Atlantischen Oceaan weer 22,000 t. br. in den grond ge boord. Volgens Noorsche berichten zijn in de maand Mei 49 Noorsche schepen, met een totalen tonnen-inhoud van 76,897 ton, tot zinken gebracht. Twee-en-twintig der opvarenden zijn gedood of verdronken. Een te IJmuiden aangekomen stoomtrawler rapporteert dat Dinsdag morgen bij Ameland 6 torpedojagers, waarvan de nationaliteit wegens het ontbreken van de vlag niet kon worden onderscheiden en een vlieg machine, waaraan men duidelijk kon zien, dat het een van Britsche afkomst was, een aanval deden op twee duik booten, waarschijnlijk van Duitsche nationaliteit. Een der torpedojagers bleef steeds op de duikbooten, die er vandoor gingen, en zich zoo snel mogelijk in Oostelijke richting ver wijderden, vuren. Of er nog treffers bij waren, konden de visscbers niet waarnemen, daar zij het einde van den aanval niet gezien hebben, om dat de strijd zich steeds verplaatste en de trawler met visschen doorging. Luchtaanval op Engeland. Dinsdagavond deden 16 Duitsche vliegtuigen een aanval op de Engel sche kust. Zij kwamen te kwart over zes over de kust van Essex en deden na bommen op het platteland en kleine steden van dit graafschap te hebben geworpen, een aanval op de vlootin- richting aan de Medway. Ze wierpen een aanzienlijk aantal bommen waar door schade werd aangericht aan hui zen, de schade aan de vlootinrichting is onbeteekenend. Ons afweergeschut beschoot de aanvallers en vliegers vervolgden hen. De vijand heeft twee vliegtuigen ver loren en spoedde zich daarna zee waarts. 2 vijandelijke vliegers werden gevangen genomen. 12 menschen zijn bij den aanval gedood, 86 gewond. De opstand in ServlB. Zeer onlangs aan het Italiaansche front gemaakte gevangenen deelden nadere bijzonderheden mede over den opstand der Serviërs in Maart j.l.en over de wreede onderdrukking. Be onderdrukkings expeditie, waar aan Oostenrijksche, Duitsche en Bul- gaarsche troepen deelnamen, werd georganiseerd in Bosnië. Vandaar marcheerde de expeditie dwars door Servia naar de Bulgaarache grens. Allen, die in 't bezit van een ge weer of een mes werden gevonden, werden neergeschoten of opgehangen. Het aantal dergenen, die zonder eenigen vorm van proces werden veroordeeld, is enorm. Er werd geen acht geslagen op ouderdom of ge slacht; niets kon de ongelukkigen redden, die in banden der soldaten vielen. Wezenlijke veldslagen, met bloe dige verliezen aan weerskanten wer den geleverd met benden comitadjas. De opstand is onderdrukt door de volkomen vernietiging der opstan delingen. Uit Dultschland. Van een Nederlander, die de laatste twee jaar voornamelijk in Zuid- Duitschland vertoefde, verneemt de N. R. Crt." het volgende: Vooral in de laatste maanden is het aantal vrouwen, werkzaam in ambten en bedrijven, waarin men vroeger slechts mannen zag, sterk uitgebreid. Men treft ze nu zelfs aan in havenbedrijven als bootwerksters en kraanvoersters en in de steden als straatveegsters. Het vertrouwen in de regeeriDg en in het bijzonder in den keizer, is bij de groote menigte nog rotsvast. De hoop op overwinning is echter bij deze verdwenen en daarmee de opgewektheid. Lusteloos, in doffe berusting, zou ik haast zeggen, leeft men voort, hopend op den dag, die vrede en voedsel zal brengen. Want dit is schaarsch, duur en slecht. Tengevolge vsn.het gebrek kige voedsel vallen op fabrieken de arbeiders bij tientallen af. Ouden van dagen en kinderen in de ontwikke lingsperiode (13—17 jaar) schijnen, blijkens de sterfte, het meest onder het gebrek aan voedsel te lijden. Verleden week was de rantsoenee ring als volgt per persoon en per 7 dagen2 pond brood, 1 pond aard appelen (soms met een kleinen toe slag), 200 gram vleesch en 100 a 126 gram griesmeel of een soort van macaroni, Nudeln geheeten. D^ prijzen waren ongeveeraardappelen 6£ pfen- nig per pond; roggebrood, tamelijk goed van kwaliteit, 70 pfennig per 4 pond, oorlogsbrood (slecht! 63 pf. per 3 pond, wittebrood of wat daarvoor doorgaat (zeer slecht) 65 pf. per 2 pond. Voor koffie wordt graag tot 12 mark per pond betaald. Men drinkt in plaats daarvan een surrogaat bereid uit gemalen en gebrande steekt üben (witte koolraap). Thee ziet men niet gebruiken. Tabak geldt 7 mark, vleesch met been 8-9 mark, rijst, meel, boonen en erwten 2 mark, margarine 4 mark, steckiübengemüae 75 pf. per pond. Nu en dan - eens per maand geeft een toeslagkaart recht op vleesch voor 1 mark per pond, Slaolia wordt betaald met 20 mark per flesch, Sunlichtzeep met 12 mark per pak van 4 stukken. Verleden jaar was de uit IJmuiden aangevoerde visch goed en goedkoop te krijgen. Het waren lang de klein ste visschen niet, die men kocht voor 40 - 50 pf. per pond. Nu zijn voor den minderen man alleen de kleinste te krijgen voor 1.60-2 mark per pond. Van de eigenlijke oorlogsvoering hebben wij in het zuiden ons aandeel in den luchtaanval op de aniline fa briek te Ludwigshafen en in den aan val op Earlsruhe. Beiden troffen op ontzettende wijze doel. De fabriek werd nagenoeg geheel vernield, slechts een enkele afdeeling kon doorwerken. Thans, na ruim een jaar, is men nog met het verbouwen bezig. Lieden uit het bij de fabriek gelegen Oppau ver telden mij, dat er 200 arbeiders bij waren omgekomen; de meestenwa ren gestikt. Uit den aanval op Karlsruhe blïjktl dat trots de strenge controle in Duitschland op alles wat inkomt en uitgaat, de inlichtingendienst der ge allieerden goed ia. De getroffen school te Karlsruhe was veranderd in een groote kazernetwee dagen voor den aanslag (Mei 1916) hadden echter de soldaten het gebouw ontruimd en daardoor vielen in hun plaats 150 kinderen als slachtoffers. Revolutie In China. Naar uit HongkoDg wordt gemeld, is een groote omwenteling uitgebro ken in het noordelijk deel van Mid den China. Het grootste deel van het leger heeft gemeene zaak met de op standelingen gemaakt die al ver scheidene dorpen hebben bezet. De republikeinsche troepen vluchten in alle richtingen. Een aantal dorpen staat in brander zijn vele dooden gevallen. PLAATSELIJK NIEUWS. Kamerverkiezing. Dinsdag direct na het bekend wor den der officieele candidaatstelüDg is het volgend schrijven door het bestuur der Centr. Vrjjz. Kiesvereeniging, al hier gezonden aan den heer J. H. Staalman, Weststraat hier. Aan het Bestuur der C.-D. Kies vereen, alhier. WelEd. Heerenl Aangezien uwe Vereen, tegenover het op 25 Mei j.1. gekozen Lid der Tweede Kamer, den heer P. J. Oud, heden den 5en Juni candidaat stelde den heer A. P. Staalman te Amster dam, heeft het Bestuur der Centr. Vrijz. Kiesvereeniging alhier de eer uwen candidaat uit te noodigen om tegenover onzen candidaat P. J. Oud zijn beginselen uiteen te zetten in drie openbare debatavonden, waar van de debatplaats in nader overleg zou kunnen vastgesteld worden. Wij stelden ons voor, daartoe te bestemmen de gemeenten Texel, Hel der, Anna Paulowna, Wieringen of Zijpe. Met het oog op den beperkten t(jd welke nog beschikbaar is voor den stemdag, zou uw omgaand ant woord ons zeer verplichten. De ie- geling, stellen wij ons voor, toe te passen evenals op den debatavond Oud Thomassen. In afwachting van uw spoedig antwoord. Achtend, namens het Bestuur der C. V. K., P. DE GEUS, Secretaris. Een ongeveer gelijkluidend schrij ven is aan den heer A. P. Staalman gezonden met de bijvoeging dat ver trouwd werd, dat ook hij de kiezers vóór den stemdag in de gelegenheid zou willen stellen beginsel tegenover beginsel te hooren stellen door de candidaten zelf. - De heer L. F. Over de Linden heeft zich thans tot Gedeputeerde Staten gewend inzake de Wethouders pensioneering, met de opmerking, dat naar zijne meening de 3 leden van den Raad, die het voorstel tot pen sioneering deden, niet het recht had den zich tot eene commisBie bijeen te voegen. De raad der gemeente Haarlem heeft den heer A. J. C. Mooy, directeur van de afdeeling van Toonkunst al hier voor dit seizoen uitgenoodigd tot het geven van drie orgelconcerten in de St. Bavokerk te Haarlem. De geruch ten dat genoemde directeur in ver band met zijne benoeming tot orga nist in de St. Joriskerk te Amersfoort mettertijd van hier zou vertrekken, zijn van allen grond ontbloot. De les sen te Amersfoort z(jn in verband met de orgelbespeling zoodanig geregeld dat het onderwijs aan de muziekschool alhier zonder de minste stoornis kan doorgaan. Dinsdag 12 Juni zal het 40 jaren geleden zijn, dat het Tehuis voor Militairen afd. Helder van den Ned. Milit. Bond, .hier ter plaatse werd opgericht. Het bestuur wenscht op den avond van dien dag met de Militairen dat feit feestelijk te her denken op de bovenzaal van het Tehuis Kanaal weg 91—95. Als feestredenaar zal alsdan optreden Ds. T. J. Hage, Majoor Veldprediker in de II divisie. Comité voor den Veenbrand te Drente. Was het verleden jaar het water, dat over een deel van ons land een groote ramp bracht, dit jaar was het het vuur, dat in de uitgestrekte veenderijen van de provincie Drente duizenden meters kostbare veengrond verwoestte. Vergelljkenderwijsjgespro ken, is de huidige ramp niet van den omvang van dien eersten, maar daar tegenover staat, dat de getroffen streken ook zooveel minder draag krachtig z(jn en zoo staan misschien, ten opzichte van den nood, die te lenigen is, beide gevallen gelijk. Vele huizen zijn verwoest, inboedels verbrand, menschenlevens zelfs ver nietigd, en tallooze Veenarbeiders zijn werkeloos geworden. Een en ander maakt, dat ftuantieele hulp dringend noodig ia. Op initiatief van den heer D. H. Gi ünwald had de Burgemeester dezer gemeente gisterenavond ten raadhuize eenige damea en heeren uitgenoodigd teneinde besprekingen te voeren op welke wijze in onze gemeente de zaak tot leniging van den nood het best kan worden aangepakt. De Burgemeester hen welkom heetende en dankende voor de bereidwilligheid, zette uiteen, hoezeer voor deze een voudige, stoere arbeiders, die door noesten vlfjt en spaarzaamheid, en met groote geestkracht zich weten staande' te houden in den strijd om het bestaan, hulp geboden was. Op de vraag aan het comité te Assen of hulp noodig was, kwam het antwoordi dat die hulp graag aanvaard werdj en voorzeker, als een Drent zegt hulp noodig te hebben, kan men er zeker van zijn, dat de nood hoog is gerezen, want het bestaan van die lieden is naar onzen levensstandaard gerekend altijd armoedig te noemen. Aanstonds werd door een der aan wezige dames het idee geopperd, met lijsten te doen loopen, zooala dat ook geschiedde bij andere gelegen, heden, b.v. bij den watersnood, voor het Steuncomité, enz. Men kon zich hier over'talgemeen mee vereenigen Kapitein Haak meende, dat met het vooruitzicht op een liefdadigheids voorstelling het publiek vrijgeviger zou zijn dan op ljjsten zonder meer. Hier stond echter tegenover, dat men dan ook onkosten kreeg, die in het andere geval vervielen. De vergadering werd het al spoedig eens hierover en besloot aanstonds een aantal jonge dames te mobili- seereD, die bjj de ingezetenen lijsten ter teekening zouden aanbieden. De nadere regeling hieromtrent zal nog worden meegedeeld. Voor het oogen- blik kunnen wij met het boven staande volstaan. Hier volgen de namen der comité leden W. Houwing, Burgemeester, Voorzitter. Mevrouw Houwing—Calten. Mevrouw De Boer—Jongkees. Mevrouw Grünwald—Poppers. Mevrouw Van Wfjk—Hakker. Mevrouw Dibbetz—Romeny. Mevrouw Michels-Doorgeest. de heeren: Berdenis van Berlekom, pl. comm. D. H. Grünwald. A. Vos. A. C. van Oorschot. Jos. M. G. Haak. A. G. A. Verstegen. Ch. van de Bilt, secretaris. Operette-opvoering. Betreffende de uitvoering van de dramatische operette Rolanda kunnen 'Ij nog mededeelen dat de afdeeling van Toonkunst alhier weer niet heeft stilgezeten. De leden der Maatschappij zoowel als de werkende leden der zang- en orkestvereeniging genieten op vertoon resp. van bewijs van lid maatschap of laatste quitantie, re ductie, en, blijkens achterstaande advertentie, kunnen zij, die zich voor het volgende vereenigingsjaar als lid aanmelden, op vertoon van hun voor- loopig diploma ook in dit voorrecht Onder de aandacht wordt gebracht dat de afdeeling Behagen wel ge woon is, stipt op tijd te beginnen, en dat de deuren op het uur van aanvang worden gesloten, zcodat de ouverture niet door laatkomers kan worden verstoord. „Hygloa". Zondag j.1. werd door bovengenoem de dames gymnastiekvereniging, on- derafdeeling van ,0. K. K.", haar tweede afstandsmarsch gehouden. Indachtig aan het spreekwoord ,De morgenstond heeft goud in den mond" werd om 6 uur 20 min. de tocht van hier uit aangevangen. Deze ging over Breezand en Anna Paulowna naar Oudesluis, welk eindpunt na een rust van 15 minuten te Anna Paulowna te 10 uur 20 min. werd bereikt. Alle deelneemsters, ten getale van 14, hebben den tocht uitstekend medegemaakt en kwamen zingende het dorp binnen. De geloopen afstand bedroeg 20.2 K.M., de lijd precies 4 uur. Evenals de vorige werd deze tocht geleid door den heer J. F. van Loo, terwijl de controle in handen was van den heer T. Kemp. Athletiak. Zondag 3 Juni j.1. had te Purmerend de tweede vergadering plaats van den kortelings opgerichte Noord.-Holl. Athl. Bond. Op deze vergadering werd een definitief bestuur en een technische commissie verkozen. Van de zijde van de N. A. U. werd de volle medewer king toegezegd, zoodat dan ook de wedstrijden om den Gouden Plak van de N. A. U. dit jaar op 2 September te Wormerveer zullen plaats hebben onder leiding van den N. H. A. B. Tevens wordt door den nieuwen Bond een wisselbekerwedstrijd voor aange sloten vereenigingen uitgeschreven. Deze wedstrijd omvat: Hard loopen 100 M., Estafetteloop 4 X 100 M., Speerwerpen, Yèrspringen met aan loop, Polsstok-hoogspringen. Tevens werd besloten, dat alleen zij aan wedstrijden kunnen deelnemen, die lid zy'n van aangesloten vereenigingen. Tot lid van de technische commissie werd o.a. verkozen de heer J. B. A. de Vries, voorzitter van „Pro Patria". Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den secretaris van „Pro Patria", M. R. Leefsma, Kanaal weg 54. Treurig. Gisteravond heeft zekere E. D. wonende aan de Ruijghweg, zich door ophanging van het leven beroofd. De man was gisteren ziek naar bed ge gaan en had den heelen dag al vreemd gedaan. Toen zijn vrouw zich 's avonds te bed wilde begeven vond z|j hem hangende in de bedstede. De spoedig ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Da overledene was 53 jaar oud en vader van een groot gezin. Voor den vinder. De werkman O. R. vond gisteren morgen aan de Westgracht een portefeuille met een briefje van f60. een van f25.-, een van f10.- en eenige stukken van waarde. HU bracht het bij den eigenaar, wiens naam en adres in de portefeuille gestempeld waren en kreeg een kwartje belooning. Door gas bedwelmd. Gisterenmorgen kreeg de familie G. in de Sluisdljkatraat geen gehoor aan de voorkamer waar een bejaardè weduwe sliep. Men drong naar binnen en vond haar bewusteloos te bed liggen, terwijl de gaskraan open stond, Een ontboden geneesheer wist de levensgeesten weer op te wekken Bonoemd. Tot agent van politie te 's Graven- hage is benoemd de heer J. Jonker, van hier. BINNENLAND. Do crisis aan oorlog. Naar het Handelsblad verneemt, zal de leiding van het departement van Oorlog binnen niet te langen tijd weder aan een afzonderlijken minis ter worden toevertrouwd. Er zlja ze kere teekenen die er op wijzen, dat de regeering inderdaad niet voorne mens ia om het interimaat langer te bestendigen dan gewenscht schijnt voor het regelen van sommige in terne verhoudingen. De scheepvaart. Het stoomschip Rijndam, van de Holland-Amerika lijn, is Dinsdagnacht met ruim 600 passagiers, onder wie de meeste leden van het comité Indiö Weerbaar, naar New-York vertrokken. Onza zaevlsschorlj. In „De Uitkijk", het orgaan der zeeliedenvereenigiDg „Volharding", komt een artikel voor van den heer Joh. Brautigam, die, zooals men weet, onlangs met den heer J. Oudegeest te Berlijn is geweest om met de Duitsche autoriteiten .te confereeren over onze visscherlj. Aan dit artikel kunnen wij het volgende ontleenen „Een vrij langdurige conferentie te Berlijn in het ministerie van Marine met een drietal kapiteins heeft plaats gehad. Zij was aar gevraagd door den heer O. Schumann, r^ksdagafge vaar digde en voorzitter van den Duit schen Transportarbeidersbond, die ook aan de conferentie deelnam. De heeren Oudegeest en Brautigam had den gelegenheid er op te wijzen, dat door de Duitsche maatregelen niet alleen de haringvisscherlj onmogelijk was gemaakt, doch bovendien door de vernietiging in het vrije gebied, de trawl- en beugvisscherlj onmoge lijk was geworden. Van Duitschen kant werd verzekerd, dat het aller minst de bedoeling was, de Holland- sche schepen te vernietigen. Er kon niet worden toegegeven, dat de ver nietigingen in het vrije gebied had den plaats gehad. Ten opzichte van de haringvissche rlj werd de moeilijkheid begrepen, waarin de Hollandsche visscherij en visscbersbevolking geraakte door de grootte van hot versperde gebied. De vertegenwoordigers van de Duitsche marine ter conferentie hadden open oog en oor voor deze belangen. Zy erkenden dat de haringvisscherlj niet anders dan in het versperde deel der zee mogelijk zou zijn. Er werd even wel verklaard, dat er ernstige be zwaren bestonden tot verandering van het spergebied. Ook, dat het niet wel mogelijk was, in dit gebied vis- schersschepen tnet machinevermogen toe te laten. Om echter zooveel mo gelijk aan de Nederlandsche belangen tegemoet te komen, waren de heeren bereid aan de admiraliteit voor testellen, Hollandsche zeilvisschersvaartuigen in een belangrijk deel van het ver sperde gebied toe te laten t6r uit oefening van de haringvisscherlj. Over deze aangelegenheid zoowel de regeling op zichzelf, als de afdoe ning in onderdeelen, loopen nu de verdere onderhandelingen. Twetde Kamerverkiezingen. Gebleken is, dat te Schiedam niet direct gekozen is de heer De Geer aftr., (C.-H.). Naast hem is candidaat gesteld de heer De Yisser (S.D.P.) (Er zijn thans dus bfj enkele candi- daatstelling niet 51, maar 50 aftre dende leden herkozen.) Mijnen. In de maand Mei j.1. zijn op de Nederlandsche kust aangetroffen 20 mijnen, zijnde 17 van EDgolschen, 1 van Duitschen en 2 van onbekenden oorsprong. Dit brengt het totaal der sedert het uitbreken van den oorlog op o kust aangetroffen mijnen op 2099, onderverdeeld als volgt: van Engel schen oorsprong 1431van Franschen oorsprong 65van Duitschen oor sprong 266; van onbekenden oor sprong 337. Een onwaar gerucht. (Officieel.) Blijkens een van den gouv.-generaal van Nederlandsch-Indiö ontvangen telegrafische mededeeling is het gerucht, dat op Borneo luitenant der infanterie met vijf man door de Dajaks zouden zijn vermoord, onwaar gebleken. Er is niets bijzon ders voorgevallen. Ons broodrantsoen. Het Nederlandsch Correspondentie bureau voor dagbladen te 's Graven hage zendt ons het volgende: Het binnenkomen van verschillende schepen met tarwe en bloem voor de regeering zal bij de bevolking waarschijnlijk de verwachting op wekken van een grooter rantsoen of wel van brood van uitsluitend tarwe meel gebakken. Aan deze verwachting kan geen gevolg worden gegeven, omdat de algemeene positie van den Ameri- kaanschen uitvoer het steeds moge lijk maakt dat de tarwe aanvoer niet ongestoord en in de benoodigde veelheden kan blijven doorgaan. Niet tegenstaande dat in de laatste weken belangrijke hoeveelheden tarwe en tarwebloem voor de regeering z\jn binnengekomen, gebiedt dus de voor zichtigheid het rantsoen niet te ver grooten. Provinciale Staten van Noord-Holland. Gedeputeerde Staten ad viseeren, ten behoeve van de verbetering van de zeewering van den Prins Hendrikpol der op Texel met het polderbestuur een overkomst aan te gaan, waarbij de provincie op zich neemt voor te schieten een bijdrage in de rente en aflossing van de leening van f 60.000, door dat bestuur gesloten. De voor schotten zullen gegeven worden tot 1942, wöarna jaarlijks tot 1960 een gedeelte wordt terugbetaald. Het ge heele voorschot zal f 82.650.— dragen. Onweer. Tijdens een zwaar onweder zijn te Stroe en Essen (gem. Barnev^la) de te veld staande vruchten totaal ver- hageld. Er vielen stukken Ijs, ter grootte van pootaardappelen. Boven dien werd de legerplaats te Milligen door de hevige regens een voet diep onder water gezet. Smokkelen. Onder provisiekamers, onder dub bele bodems in kasten van hutteD der officieren, in laden, onder kolen en in andere geheime bergplaatsen zijn in doozen, kisten en zakken ge vonden en door belastingambtenaren in vereeniging met de rivierpolitie in beslag genomen aan boord van in de havens alhier liggende Duitsche stoomschepen Mecklenburg, Hermia en Activa een paar honderd stukken zeep, een paar zakken gebrande koffleboonen, Edammer kazen, bussen cacao, flesschen slaolie, een zak ge malen rijst, een zak grauwe erwten, 20 kilogram spek, kistjes chocolade enz. Aan boord van het Zwe6dsche stoomschip Embla werd beslag geleed op 10 paar pantoffels en 11 knotten sajet. Beverwijk, 6 Juni 1917. k blank f 40 a f 61. id. c dik blauw 118 a f80, id. dun blauw f 12, alle per 100 boa; bloemkool lo sooit f 16 a f 24, 2e aoort f 3 a f 11, Se soort f 6 a f 7 pei 100 stukspostelein 72 a 84 ct. per b6n raapstelen f 1 a 2, rhabarber f 8 a f 24, radijs f 6 a f 7, alles per 100 bossla f 0.40 a f 2 per 100 stuks j spinazie f 0.80 a f 140 per kiatwor telen f 24 a f 82 per 100 boszuring 8 a 6 ct. per ben. VISSCHERIJBERICHTEN. Aangebracht te Nleuwedlep: 6 Juni. Door 33 korders6 tot 10 tongen, pe stuk f 0-7610 tot 40 mlddeltongen, per atul f 0 36 a f 0.04 10 tot 20 kleine tongen, per stuk f 0.162 tarbotten, per stuk f 10.- 2 tot 4 mand kleine schol, per mand f 8.— a f 10.—1 tot 2 mand scharren, per mand f 6.— 1 tot 6 roggen, per stnk f 0.60. Door trekkers235 tal haring, per tal f 6.50 a f 7.- 110 UI geep, per tal f 10.— a f 16 -1000 pietermannen, per 100 f 6.—. 6 Juni. Door 60 korders6 tot 20 tongen, per stuk f 0.60; 10 tot 100 mlddeltongen, per stuk f 0.30; 10 tot 30 kleinj tongeD, per stuk f 0.16; 20 tarbotten, per stuk f 8 a f 13.—2 tot 10 roggen, per stuk f 0.602 tot 30 mand kleine schol, per mand f6.— af 8.- 1 tot 4 mand ■charron, per mand f 6.—2000 pietermannen, per 100 f6.—. Door trekkers450 tal haring, per tal f 6.66 a f 7.— 76 tal geep, por tal f 12.— a f 18.— 8000 pietermannen, per 100 f 6.—. MARKTBERICHTEN. Broek op LangendlJk, 6 Juni 1917. Kbabarber per 100 K.G. voor het binnenland f 4 a f 4.80, voor het buitenland f 6.60 a f 7.60. Behagen, 7 Juni 1917. Paarden f 400.- AIO Veulens 0.— Ossen 0.— 8 Stieren 160.- 4 65 Geldekoelen (magere) 130.— 2 80 Geldekoelen (vette) 200.- 6 20 Kalfkoeien 200.- 3 Vaarzen 0.— 80 Pinken 80.- 1 0.- &- Bchapen (magere) 60 Schapen (vette) 412 Overhouden 678 Lammeren 10 Bokken en Gelten 7 Varkens (mag.) p. stuk Varkena (vette) p. K.G. 126 Biggen Eonljnsi) 226 Kippen Benden 0.— 0.— Dolven 0.— 0.— Ganzen 0.— 0.— Zwanen 0.— 0.— 635 K.G. Boter 1.96 2.16 Kaas 0.- 0.- 25104 Kipeleren p. 100 stuka 8 76 9.60 8000 Bendeleren p. 100 atuka 9.60 0.— Hoorn, 81 Mei 1917. 84 stapels fabrlekakaas f 69.-, 82 stapels boeren kaas f 70.-, 0 stapels fabrleks coinmissiokaas f 46 stapels boeren commissiekaas f 63.- 1 stapel middelbare kaas f 60.—. Totaal 112 sUpels, wegende 107.667 K.G. Handel vlug. MARINEBERICHTEN. Offlclermachinist 2e kl. W. Wiegel en machi nist B. Zletsa zUn per stoomschip Koningin der Nederlanden naar Oost-IndlS vertrokken, zUnde bestemd voor het eskader aldaar. Luitenants ter zee 2e kl. P. E. T. ter Bruggen Hugenholtz en J. W. A. A. Heydt zjjn per s.s. Koningin der Nederlanden naar Oost-IndlS ver trokken, zijnde bestemd voor het eskader aldaar. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der zeemacht. Op 8 Juni 1917: Bchrilvermsjoor D. Paats van positie IJmuiden naar Hr. Ms. Heoms- korek, onder intrekking van zijn bevolen over plaatsing naar Hellevoetaluls. Op 11 Juni 1917: machlnediilvermajoor G. P. Hendilks van Hr. Ms. Medusa naar Hr. Ms. NoordbrabantIdem J. H. van der Hilst van Hr. Ms. Noordbrabant naar Hr. Ms. Medusa. De bevolen overplaatsing van den opper- konstabel J. Baestra van Hr. Ms. Wachtschip Willemsoord naar de MarlnebatterU bü Cadzsnd is Ingetrokken. Op 8 Juni 1917 worden uit Hr. Ms. zeedfenBt De Heer en Mevrouw JENTINK KISJES. t.a. Voor de bewijzen van deelneming naar aanleiding van het overlijden van onzen beminden Vader, Behuwd en Grootvader, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de Familie: C. W. RUSTING. JenhuiJawegÉ eindiging; marinier der le kl. G. W. J.Plünaar Idem. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Koningin der Nederlanden vertrok 6 Juni van Vdam naar Batavia, via het Panamakanaal, iw vertrok 6 Juni van Amsterdam naar Java. Rotterdamsche Lloyd. Wilis arriv. 4 Jnni van Rotterdam te Batavia. Holland -Amerlka-LIjn. RUndam vertrok 6 Juni van Rotterdam naar New-York en was des voorm. 8 u. 66 in zee. 8chledjjk vertrok 6 Juni van Rotterdam naar New-York. OOSTSLOOTSTRAAT 18, MENU voor de volgende week: Maandag II Juni Groentesoep. Dinsdag 12 Juni Aardappelen mat Sperslaboonen. Woensdag 13 Juni Erwtanaosp. Donderdag 14 Juni Aardappelen mat Zuurkool. Vrijdag 15 Juni Rijstepap. Zaterdag 16 Juni: Aardappelen met Raapstelen. Burgerlijke Stand v. Helder, van 5 en 6 Juni 1917. ONDERTROUWD J. v. Twulver en T. Bak; W. F. de Langen en P. J. v. d. Gra3fKI. Bremer en P. C. Gravemaker. GETROUWD: G. H. vanGrunnin- gen en H. de Vries. BEVALLEN A. Strabbing—Smit, d.M. Klljnsoon—Braun, z. Getrouwd B. H. VAN QRUNNINGEN en H. DE VRIES, die, mede namens wederzljdscbe Fa milie, hun hartelijken dank betuigen voorde vele blijken van belangstelling, ondervonden bij hun huwelijk. Heden overleed, zacht en kalm, tot onze diepe droefheid, Da een langdurig lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer BERTUS MUNTER, in den ouderdom van 66 jaar. Mede namens de familie, Mej. de Wed. G. MUNTER - Leegwater. Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. IJmuiden, 4 Juni 1917. Bloemstraat 98. De- ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Donderdag a.s., dean.m. 2 uur. te IJmuiden. Heden overleed in het R.-K, Ziekenhuis te 's Gravenhage, voorzien van de H. Sacramenten der stervenden, onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mej. HELENA MARIA SP1DT, in den ouderdom van ruim 67 jaar. 's Gravenhage, 4 Juni 1917. Newtonatraat 298, hoek Regentosselaan. Namens de Familie, D. -J. SPIGT. Heden overleed na voorzien te z(jn, der H .H. Sacramenten der Ster ven don te 's Gravenhage onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mej. HELENA MARIA SPIBT, in den ouderdom van ruim 67 jaar. Namens de Familie, D. J. SPIGT. 's.Gravenhage, 4 Juni 1917. De teraardebestelling zal plaats hebbon Vrijdagmorgen op de begraafplaats te Huisduinen Algemeene kennisgeving. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na voorzien te z(jn van de H. H. Sacramenten der Stervenden, onze eenige geliefde Zoon Petrus Johannes Albertus Sweering, in den ouderdom van 27 jaar. J. P. SWEERING C. SWEERING-Bras. Helder, 7 Juni 1917. Spoorstraat 40. De uitvaart zal plaats hebben Zaterdag 9 Juni, 8 uur; de teraardebestelling te l uur n.m- Heden overleed ons lief jongste Dochterlje en Zusje JELUE, in den leeftijd van ruim 5 jaar. J. HOPMANS. A. HOPMANS—BLOOS. J. M. HOPMANS. Nijmegen. 5 Juni 1917. De Heer en Mevrouw BECK— van den Berg, betuigen hunnen harte* lijken dank voor de vele blijken van belangstelling b(j de' geboorte van hunne Dochter ondervonden. U m(jn vertrek met de „Zeeland" roep ik Familie, Vrienden en Ken nissen een hartelijk vaarwel toe. P. G. v. BAAREN, Korpl.-kok. zullen verstrekt worden door de handelaren aan hen, dia geen gelegenheid hebben op gas te koken Bezorgloon Inbegrepen. Brandstoffen-Commissie Heldor. Verloskundige, van KANAALWEG naar tegenover de Koningstraat, in het Militair Tehuis. Mej. KISKE n van 9 tot 25 Juni. Ds praktijk zal door de an dere Juffrouwen worden waar genomen. Het admissie-examen zal gehouden worden 9 en 10 JULI a.s. AANGIFTE VAN LEERLINGEN met opgave van leeftijd en laatstelijk bezochte school vóór 26 Juni bij den Rector: Dr. G. E. W. VAN HILLE. Aanmeldingen voor het Lid maatschap der Maatschappij, toegang gevende tot al hare concerten in alle afdeelingen des Lands en geldig tot einde Augustus 1918, kunnen reeds heden geschieden. De voor- looplge kaart geeft terstond rechtop reductie bij de operette „ROLANDA" op 9 Juni. HET BESTUUR. Bestuursvergadering van hot op ZATERDAG 9 JUNI 1917, des avonds 8$ uur. Stukken voor deze vergadering in te zenden aan 6en van de bestuurs leden. Namens het Bestuur: De Secretaris, H. BOMHOFF. Op WOENSDAG 13 JUNI 1017 zal, in verband met eene te houden oefening, ds mond van het Heldersch Kanaal worden afgesloten en op dien dag mitsdien de scheepvaart op genoemd kanaal gestremd zijn. Den Helder, 6 Juni 1917. De Vice-Admiraal, Stelling Commandant op last: De Majoor der Genie (get.) F. T. J. WALEN,

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2