HELDERSCHE COURANT Hotel Bellevue. Neusbloedingen van slecbf ailoni. DE OORLOG. No. 4790 ZATERDAG 16 JUNI 1917 45o JAARGANG Op- sn onderging vu Zon in Maan •n tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). SSS Juni op: ondor: op: ondtr: T.m.:bjb. tondmg 17 m. 2.40 ft. 7.48 4.S9 9.22 7.6 7.t0 Maandac 18 8.21 147 4.39 9.22 7.66 8.16 Dinsdag 19 4.12 9.86 4.89 9.23 8.40 9.6 Woonsd. 20 6.14 10.13 4.89 9.24 9.26 9.60 Dondard. 21 321 .1041 4.88 9.26 10.- 10.80 VrUdag 22 7.81 11J 4X8 9.25 10.86 11.6 ZaUrdag 23 8.41 11.20 428 926 1L10 IL40 Ons distributiebedrijf. Sinda 1 October '16 is het bedrijf der levensmiddelen distributie een gemeentebedrijf geworden en het eerste halfjaarverslag, loopende dus vanaf dien datum tot 81 Maart 1917, is thans door Directie eu Admini stratie uitgebracht. Het geeft den Baad dus thans het antwoord op de min of meer pijn lljke vraag, wat ons dit bedrijf kost, een vraag, die, toen verleden jaar daarvoor een halve ton op de Be grooting voor 1917 werd gezet, op geen stukken na kon worden beant woord. Het zal velen moeilijk vallen, aan een bedrijf te denken, dat geld kost, doch dit is een der oorlogsnoodza- kelijkheden, waarbij verder redenee ren vrijwel nutteloos is. Al geven ook wij grif toe, dat een zaak, die in een half jaar voor 680| duizend gulden omzet en dan f 18.706 67 verlies maakt, een vreemd aanzien heeft. Het verslag zal niet worden ge drukt, omdat men het geld, daaraan ten koste gelegd, niet wel besteed vond. We kunnen daarin komen, al vin den w|j het jammer voor het verslag zelf en vooral voor den samensteller van bet uitnemende flnanciöele over zicht, den beer Elte, die zeker met dit werk toont, dat de hoofdadmini stratie van deze gemeentelijke in stelling in uitstekende handen is. Daarom zouden, wij B. en W. in elk geval in dringende overweging willen geven, om in het nog uit te geven Gemeenteverslag over 1916, en anders een volgende keer, een verkort en zoo mogelijk populair gehouden overzicht op te nemen. Voorloopig zullen wi) trachten, door iets uit het uitvoerige overzicht te vertellen, in deze leemte te voorzien. Het verslag van den Directeur begint met de gewone opsomming van bestuur en personeel, waaraan wjj alleen ontleenen, dat op 81 Maart in dienst van bet bedrijf waren1 Directeur, 1 Administrateur, 1 Boek houder, 11 Klerken, 1 Bode, 1 Melk controleur en 1 Magazijnknecht. Aan Joon wordt per week f108.— uitgegeven. De post loon over 't tijd vak 1 Oct. 1916—81 Maart '17 was f2679 64 of gemiddeld f103.- per week, waaruit begrepen wordt, dat pas de laatste maanden de uit breiding van bet personeel plaats had. De loonen zijn te laag en de wenk van den Directeur, om deze U hertien, Juichen wij van harte toe, Er is in een der vorige Raadszit tingen niet met lof over het bureau personeel gesproken. Echter moet daarbij met één ding goed rekening worden gehouden. Kantoorpersoneel, geschoold ener voor opgeleid,.bezit bet bureau niet of bijna niet. Ingezonden mededeellng. Stel u voor twee kinderen, die beide uit de neus bloeden. Het eerste kind heeft in een twist met een kameraad een vuistslag op de neus gekregen. Ziju neusbloeding is natuurlijk. Dat zal niets te beteekenen hebben. Het tweede kind heeft geen vuistslag gekregen, hij bloedt uit de neus, om zoo te zeggen van zelf, en dat is ernstig. Toch, indien de kleine aderen in de neus van den eersten jongen gebroken zijn tengevolge van een schok, wil dit niet zeggen dat die jongen zwak of bloedarm is, terwijl de geheel natuurlijke niet vrijwillig veroorzaakte breuk van de neusaderen van den t -eeden jongen een onbe twiatbaar teeken is van een staat van erge bloedarmoede, van een vol komen gebrek aan weerstand. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat hij, wiens aderen vanzelf breken, geen sterke baas is. Z(Jn bloed Is arm en zijn gestel, slecht gevoed door een te arm bloed, schiet te kort in kracht, en weerstand. Zijn vleeschis zeker week en koud, men voelt zijne spieren niet en zijn aderenstelsel is niet by machte zijn bloed te weer houden. Voor de jongens en meisjes, die natuurlek en dikwijls uit de neus bloeden, is eeu kuur met de Pink Pillen onontbeerffjk. De Pink Pillen geven rijk en zuiver bloed met iedere gift, eeu bloed dat geheel het lichaam, en dus ook de aderweefsels, zal ver sterken. Sedert zij de Pink Pillen heeft ge bruikt, heeft Mej. Suzanne Tabourner, 12, rue de la Bourde, te Tours, geen neusbloedingen meer, wat een vol maakt zeker teeken is dat zij niet bloedarm, niet zwak meer is. „Het verheugt mij," schrijft zij, „u te berichten dat uwe Pink Pillen mij veel goed hebben gedaan. Uitgeput en verzwakt door den groei, was ik bleek, zwak en benauwd geworden. Ik bad veel last van schele hoofd pljaen en neusbloedingen. Sedert ik de Pink Pillen heb genomen, heb ik geene neusbloedingen meer, heb ik al mijne krachten weergekregen en ondervind ik geene ongemakken meer." De Pink Pillen zijn verkrijgbaar jl f 1.76 per doos, en f9.— per zes doozen by het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nasaaukade814, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede BrogisUo. Hierdoor werd met dit vrij groote personeel niet bereikt, wat misschien met kleiner aantal maar dan ge schoolde krachten best te bereiken zou z\ju geweest. Dit drukte eenerzijds de loonen, terwijl aan den anderen kant eenige training noodig was, om dit kantoor ook eindelijk een kantoor te doen zijn, d.w.z. eene inrichting, waarin regel matig en ordelijk als een klok, doch ook rustig, de administratie van dit belangrijke bedrijf werd in orde gehouden. Naar wij vernamen, gaat dit nu veel beter dan vroeger. Het personeel komt »er in" en geeft over 't alge meen reden tot tevredenheid. De directeur memoreert de moeilijk beden, die de onverwachte over brenging der brandatoffenvoorziening te weeg bracht en ook de moeilijk heden in den aanvoer van bestelde levensmiddelen, waarvan vele be stellingen eenvoudig niet zijn uitge voerd, zoo wy weten. Gedistribueerd werden: 70.000 K.G. roode kool. 67.000 a gele 80.000 a uien. 40.116 wortelen. 71.990 knolrapen. Ontvangen, maar nog niet volledig gedistribueerd (op de balans komt de inventaris-voorraad voor f22697.61 voor) werd 88.680 K.G. zuurkool. 17.616 snijboonen. 1.200 enkele spercieboonen. 19846 dubbele Voor de visch is machtiging ver kregen, dat ze hier gerookt mag worden, wat een niet onbelangrijk voordeel is. Gedistribueerd werd Sl.060 pond schelvisch. 6.160 makr. 4593 p. gerookt). 29 960 poon (14574 1.800 wijting. 115.916 stuks pekelharing. 110.460 a Engelache bokking. 14 800 a gemarineerde haring. Voorts werden gedistribueerd 28 500 K.G. groene erwten. 15.000 a bruine boonen. 106.000 a rijst. 22.000 a gort. 6.000 a havermoutb. o 74.075 Btuks eieren. 13.200 K.G. boter. 12000 a bak- en braadvet. Uit de hoeveelheden ziet ieder dat behalve rijst en gort, van al deze artikelen te kort ls. Echter, waar niet is, enz. Wat het vleesch betreft, werd gedistribueerd 187.000 K.G. versch varkeusvleescb. 18.000 a gezouten a Vermoed wordt, dat dit laatste artikel niet hard glDg, omdat de prijs, 56 ct. per pond, te hoog was. Een reden voor de gemeente, liever tijdig voor minderen prijs te ver- koopen, dan, zooals hier is geschied, belangrijke hoeveelheden wegens be derf weg te moeten gooien. Voorts werd, zooals bekend, door tusschenkomst der Commissie uit de Arbeidersbeweging kalfsvleesch tegen 40 ct. per pond verkrijgbaar gesteld. Ds melk voorziening kon, trots de bezwaren, geregeld plaats vinden. Het dagverbruik waa over de 6 maanden van dit verslag gemiddeld 14.040 L. Totaal werd 2.669.480,/g L. aangevoerd. Aan goedkoope melk (voor kinderen, zieken, etc.) werd 199 200 L. ver strekt, wat aan de gemeentekas f 8985 82 kostte. Zeer zeker een belangrijk bedrag, het komt op ruim f 160. - per week. Toch lijkt het ons geen ongemotiveerde uitgave, mits door een deugdelijke grens en goede contróle gezorgd wordt, dat geen menschen er van proflteeren, voor wie de maatregel absoluut niet is bedoeld. Zooals wij weten, is de regeling nu door een onvoorziene omstandig beid van de baan doch dat wil niet zeggen, dat er nog eens geen tijden kunnen komen, dat de gemeente er weer aan moet. Aan aardappelen, wie denkt niet met weerzin aan al die weken, dat we met lange tanden zaten te kauwen, werd totaal 1.184.214 K.G. ontvangen. Er werden van den te grooten voor raad 28 wagons naar Amsterdam gezonden. Door de vorst is op dit artikel een belangrijk verlies geleden. Het verlies op de stapelgroenten ls n.1. f 5695 79, dat hoofdzakelijk door de aardappelen is veroorzaakt, naast inwegen etc. en bederf van eenige andere artikelen. Echter werd na 't opmaken van het verslag van het Rijk 23 °/0 reductie toegekend op die bevroren aardappelen, hetgeen een paar duizend gulden beteekent, die het verlies dus verminderen. De brandstoffen ten slotte, die door het bureau nog in de laatste maanden, bulten de cokes van de gasfabriek, werden gedistribueerd, bedroegen 490 ton anthraciet. 256 a eierkolen. 60 a steenkolen. 36 a gietcokes. Voor de cokes werden in totaal 870.000 bons uitgereikt, waarvan 200.000 op het bureau en 70.000 op 's Rijkswerf voor marlne-personeeL Dat is ongeveer 3000 per dag ge middeld, hetgeen iets zeggen wil omtrent de drukte, die de onverwachte invasie van dezen tak van dienst op het bureau maakte. Is 't te ver wonderen, dat in 't begin de regeling daarvan gebrekkig was? Thana geven wij den Administra teur het woord, die uitvoerige toe lichtingen, in den vorm van uitge werkte cyferkolommen, geeft op de posten, die voorkomen op de Balans per 81 Maart 1917 en de Verlies en Winstrekening over het tijdvak 1 Oct. 1916-31 Maart 1917. Wij doen het beste, met dus het samenvattend overzicht, in die twee rekeningen culmineerend, over te nemen. Balans per 31 Maart 1917. Bezittingen: Vorderingenf 14.024.99 Kas en kassiers a 2649 38 Voorraden22897.61 Inventaris1016.- Emballage825.75 f 28.486.81 Winsten: Diverse vergoedingen in mindering onkosten en restantenf 4729.64 f 41.112.63 Schulden: Crediteurenf 29.285 67 Kassier96.74 Rijks-Diatr. kantoor a 2.686 93 Prov. Brood Comm. a 9 249 81* Toeslag Melk a 17.097 89* Restitutie Afnemers a 1.553.75 f 59.810.80 V e r 11 e dus f 18,706.67. We hebben sommige posten ter wille van de ruimte samengevoegd, die in bet verslag nader gespecifi ceerd zijn. De Verlies- en Winstrekening luidt als volgt: Verliezen: Stapelgroenten f 6695 79 Toeslag Consumptie- melk (i/io)a 6828.71* Prijsverschil overige arti kelen (Vjo)7896.48» Onkosten van het be drijf 4515.82 Blijft verlies f 18.706.67 Laat ons nu slechts nog op enkele posten het licht doen vallen. De tweede en derde post maakt dus feitelijk uit het Vio gedeelte van het bedrag, dat R(jk en Gemeente toelegt op de verkoop van de gedistribueerde waren, om daardoor te zorgen, dat die waren tegen bereikbare prijzen ter beschikking blijven en tocb de men schen, die voor de distributie mede zorgen (grossiers, winkeliers, melk- leveranciers, melkslijters) een behoor lijke belooning voor hun werk houden. Met elkaar is dit Vio in den Helder dus f 13225 20 en dns het geheele tekort f 132.262,—. Per hoofd der be volkiog is dit dus ongeveer f 4.60 of 18 ct. per week. Een gezin op 6 per sonen stellende komt het voordeel der distributiewet dus op nog geen gulden per gezin neêr. W|j zeggen dit even, om aan te toonen, dat het streven naar loons- verhooging absoluut niet bestreden kan worden met een beroep op de distributie regeling. Zeker, indien alle waren gedistri bueerd werden, dan was het iets anders. Maar van allerlei dingen, die geheel door den prys al onbereikbaar z|ja valt er niets te verdeelen, omdat er niet of zeer weinig van ia, en er zyn daarnaast dingen, die voor distri butie niet vatbaar ziju. We denken aan huishuur b.v. Wat de onkosten van het bedrijf betreft ad f4516,82 deze vertegen woordigen nog geen 7/io °/o van den omzet. Wy hebben van een grosslersbedryf geen verstand, maar zouden zoo op pervlakkig zeggen, veel la het niet. Want dit moet niet vergeten worden, een particuliere grossier verdeelt zyn goederen met heel wat minder ad ministratieven rompslomp en controle dan een distributiebedrijf van de overheid. Wat de gemaakte winsten betreft, deze naam is wat oneigeniyk. Want winst kan en mag dit bedryf niet maken. Maar met b6t uitwegen van sommige artikelen zyn er wel eens mee- en tegenvallers, die niet vooraf zijn te voorzien. Hier waren de meevallers wat meerder in aantal en zoo werd een paar duizend gulden winst gemaakt. Er is bovendien onder begrepen f 1826.20* van den verkoop van viBch in de tenten en f 357.84* interest, doordat er met het geld zeer economisch wordt om gesprongen. Het is de gewone 3% depositolente en dit bedrag vertegen woordigt dus eeu gemiddeld kapitaal van f 23.150 over een half jaar. Alle goederen, die van bet Rijks distributiekantoor worden betrokken, moeten contant worden betaald. De verkoopen aan de afoemers worden dus óók niet op crediet geleverd. Om echter toch nog gemiddeld de beschik king te hebben over een kleine kwart ton, daarvoor is inderdaad nog al wat o verlegjnoodig. Men zou eerder meeneu dat het andersom was, want de in- koopen moeten reeds betaald ziju, vóór er geld ontvangen wordt. Volgens de Verordening op het Levensmiddelenbedrijf heeft het recht op verstrekking van kasmiddelen van de Gemeentedoch daarvan is nog geen gébruik gemaakt. Het bedryf werkt financieel dus uitstekend. Is er thans op grond van de ver strekte cyfers eene berekening te maken, hoeveel het bedrijf per jaar zal kosten- aan de Gemeente? Dat is er niet Ia de eerste plaats hangt dit af van het aantal te distri- bueeren artikelen. Hoe grooter omzet, hoe grooter verlies, (als particulier handelaar een toestand, om uit je vel te springen), want van elk artikel komt Vi# van de toeslag voor rekening der Gemeente, maar geeft ook zeer waarschynlijk meer kosten van beheer. De loonen van het personeel dienen verhoogd, iets wat ook de berekening op grond van dit verslag onmogelyk maakt. Maar ia een concreet bedrag niet te noemen, wèl kan worden becyferd, of de Gemeente dit jaar toe zal komen met de f 60.000 die zy uittrok. Daartoe nemeu wy aan, dat het verlies op stapelgroenten zich in dit jaar niet meer herhaalt. Voorts dat het Vio prysverschil ad f 18,226.20 met twee vermenigvuldigd kan worden. Ten slotte dat de kosten van het bedrijf inplaats van op f4516.82 op f 6,000 per halfjaar, dus f 12,000 per jaar berekend moeten worden. Dan vinden wy dus voor 1917 Verlies atapelgroenten f 6,696.70 Vio prysverschil; a 26.460.40 Kosten van beheer). 12,000. Ingezonden mededeellng. Helder. Telel. 49. Café-Restaurant. Aangenaam gelagen In het centrum der atad. Riant uitzioht In het Julianapark. Tuin bezoek zaar aanbevolen. AMSTEL- en HAANTJESBIEREN. Gewone Consumptieprijzen. Zonder nu nog op meevallers te rekenen, kunnen we dus rondkomen met het toegestane bedrag, indien het aantal te distribueeren artikelen niet heel veel grooter wordt. Is dit wel het geval, dan is er toch nog een kleine f 6,000 speling en is te verwachten, dat voor 1917 de be- grootingspost niet belangryk zal worden overschreden. Bij deze berekeniDg, de aandachtige lezer zal de opmerking reeds gemaakt hebben, is nog niet gerekend op de kosten der Brandstoffen commissie, die gansch niet onbelangrijk zyn en de eventueele kosten der Centrale keuken. Maar| ten opzichte van deze bran ches wenscben wy alleen te zeggen, dat het ons zeer noodig voorkomt, dat alle administratieve aangelegen heden wordenïgeregeld in voortdurend overleg met den administrateur van het levensmiddelenbedrijf, die zeker in den korten tyd, dat hy hier werk zaam is, heeft getoond the right man in the right place te zyn. M. Helder, 11 Juni 1917. f U, 146.19 Da legerbBiichtan «in 13 en 14 Juni. Aan het W e a t e 1 y k front zyn de Eagelschen weder eenigszins voor uitgekomen. Naar het bericht van den 14en meldt, dwong hun verdere opmarsch gesteund door den krach- tigen druk op de vyandeiyke stellin gen bezuiden dit front, den Duitachers belangryke stukken van hunne stel lingen, tusschen de Leye en St. Yves op te geven. Zy worden door de En- gelachen achtervolgd, die ook ten O. van het bosch van Ploegsteert, (ten Z. van Yperen) en ten O. van Gapaard ongeveer 2 K.M. ten O. van Meessen flinke vorderingen maakten. Yan 7 tot en met 12 Juni werden 7842 gevangenen gemaakt, w.o. 146 officieren. In hetzelfde tydvak ver overden de Engelscben 47 kanonnen, 242 machinegeweren en 60 myn- werpers. In de streek van Braye en Craonne bepaalde de stryd zich volgens het Fransche communiqué van den 14en tot, artilleriegevechten en aanslagen op vooruitgeschoven Fran sche posten. De Duitsche legerberichten van den 14en maken melding van het afslaan van een aanval der Kogelschen ten O. van Monchy. Over de aanvallen der Eagelschen ten O. van Meesen wordt niets gezegd. Daarentegen spreken de berichten in tegeostelling met het Fransche communiqué over het afslaan van een kraebtigen aanval der Franschen by Vauxallon, ten N.O. van Soissons. Van het Roemeensche en Macedonische front wordt toe neming van het artillerievuur gemeld. Ook werd groote bedryvigheid van patrouilles waargenomen. Overigens geen gebeurtenissen van belang. Een Zeppelin vernield. De Eogelsche admiraliteit deelt dd. 14 Juni mede, dat de Zeppelin L 48 Woensdagmorgen in de Noordzee door Eogelsche zeestrijdkrachten is ver nield. Het luchtschip is kort nadat het was aangevallen ontploft, in tweeön gebroken en in zee gevallen. Men heeft niemand van de bemanning kunnen redden. Volgens een mededeeling van mi nister Bonar Law in het Lagerhuis, geraakte het luchtschip, vóór het in tweeën brak, voor en achter in brand. Da duikboot- on mljnoorlog. Het offlcieele Duitsche bericht meldt dat de] duikbooten in het versperde gebied opnieuw 20,100 ton aan scheeps- ruimte vernietigden. Een der duik booten had een gevecht met een zeilschip dat als duikbootval by de Hebriden dienst deed. Het schip werd 4 maal getroffen. Volgens een bericht van het Deen- sche ministerie van buitenlandsohe zaken zyn het Deenache s.s. .Hafoia" (1619 ton) van Engeland naar Gibraltar, in de bocht van Biscaye, en de „Lilly" (1160 ton) van West Afrika naar Denemarken met aardnoten, aan de Portugeesche kust tot zinken gebracht. B|j Aberdeen is het van Gothenburg naar Huil op weg zyude Zweedse he stoomschip a Ada"(2245 ton) gezonken. Van Noorsche zyde wordt gemeld, dat 3 Noorsche schepen, tezamen metende 6099 ton, tot zinken werden gebracht. De bemanningen werden gered. Door een Spaansche torpedoboot werd in de bocht van Cadix de Duitsche onderzeeboot aU 62" aan getroffen, die door een granaat was getroffen, en daardoor machine- schade had opgeloopen. De duikboot werd naar Gadix gebracht en aldaar geïnterneerd. Volgens een bericht uit St. Peters burg is van de Russische duikboot „Bars", sedert 16 Mei niets meer vernomen, zoodat vermoed wordt dat het schip is verongelukt. De .Bars" behoorde tot een in de jaren 1914 1916 vau stapel geloopen klasse. Deze. booten meten van 660—800 ton. De m|]nontplofflng bij Mesteen. Naar dezer dagen werd gemeld, heeft by de verovering van Wyt- schaete en Meessen een- groote ont ploffiag een belangrijke rol gespeeld Lloyd George die er van te voren van op de hoogte was gebracht liet zicb 's ochtends tegen 3 uur wekken. Hy bevond zich n.1. te Walton Heath. Inderdaad heeft Lloyd George de ontploffing duideiyk kunnen hooren. Zy was zoo hevig dat in Kent en zelfs in Londen velen er van wakker werden. Da luchtaanval op Londan, Naar uit Londen wordt gemeld, werden van een trein, die door bom men getroffen werd, vyf wagens vernield, jaarna ze in brand geraak ten. Verschillende passagiers ver brandden. In een school sloeg een bom door het dak maar ontplofte niet. Een andere bom viel op een inrichting, waar 100 mannen en vrouwen werk ten. De bovenste drie verdiepingen werden totaal vernield, er gebeurden echter geen ongelukken, daar het geheele personeel na de eerste ont ploffing een schuilplaats had gezocht in de kelders. By de ontploffilngen kwamen eigen aardige gevallen voor. Een vuilniskar by v. werd In stukken geslagen en de voerman zwaar gewond, terwijl het paard kalm verder ging, etende uit voederzak. In een groot thee verkoophuis, waar een aantal meisjes bezig waren thee te méleereD, werden er zes gedood, 16 ernstig gewond, terwijl een groot aantal anderen slechts lichte kneuzingen kregen. Volgens een ministerleele mede deeling bedroeg het aantal slachtoffers 80 k 90 dooden en ongeveer 400 ge wonden. Volgens een Duitsch bericht bleef het vliegeakader ongeveer een kwar tier boven Londen. Op verschillende plaatsen werden branden waarge nomen. Niettegenstaande het afweervuur der Eagelschen keerden alle vlieg tuigen behouden terug. Een der ach tervolgende Engelache vliegtuigen werd naar beneden geschoten. Ontploffing In «in Munitlofabrlok. In het Engelache Lagerhuis deelde minister Bonar Law mede, dat er te Asbton under Lyne (by Manchester) een ernstige munitie ontploffing had plaats gevonden, tengevolge waarvan 60 menschen werden gedood onver scheidene gewond. De conferentie te Stockholm. Staunlng, die uit Stockholm te Kopenhagen ls teruggekeerd, heeft zich in een persgesprek, waarvan de Vorwarts verslag geeft, veel minder hoopvol dan vroeger uitgelaten over het vredeswerk van de socialistische conferentie. Hy zeide, dat chauvinis tische stroomingen telkens weer een spaak in het wiel steken. Bovendien is het bezwaar gerezen, dat de Engel ache en Fransche afgevaardigden mis schien zullen wegblijven; indien zy inderdaad niet komen, zal de confe rentie staan voor de keuze of zy al dau niet zal doorgaan. De Russische afvaardiging, die r6eds uit St. Peters- burg was vertrokken, is daarheen teruggeroepen. Wellicht zullen de on derhandelingen met RuBland nu door een delegatie uit Stockholm te St. Petersburg geschieden. Ook de Duitsche minderheid is niet te Stockholm aangekomen, ofschoon ze daar reeds den 15en Mei werd verwacht. Stauning besloot„Men spreekt nu in vollen ernst van een nieuwen winterveldtocht en acht bet zelfs niet onmogelyk, dat de oorlog nog twee of drie jaar zal duren. Het is te hopen, dat de sociaal-demokratie in alle lan den zal beseffen, welk een onbeschryf- UJke ramp dat voor de menschheld zou zyn." De revolutie In Ruelend. Naar de „Daily Mali" uit St.PeterB burg verneemt, hebben Zarizym(a/d Wolga) Cberson en Kirmanova zich tot zelfstandige republieken uitge roepen. Te Zarizyn heeracht een schrikbewind. De toeeten4 In Grlekenlend. De bezetting van Thesaaliö door de geallieerden heeft byna zonder in cidenten plaats gehad. Alleen werd de bezetting van Larissa door een afdeeling cavalerie, door de Grieksche troepen tegenstand geboden, niet tegenstaande de Grieksche generaal die er bet bevel voerde de verzekering bad gegeven dat dit niet zou gebeu ren. Aan Fransche zyde werden 6 man gedood en een twintigtal ge- gewond. De Grieksche generaal werd gevangen genomen. Volgens een bericht uit Athene biyft het over het algemeen rustig. Met goedkeuring van de regeering werden te Pireus troepen ontscheept, die ten N. van de stad kampeeren. Os trooruaf stand van koning Conatantljn. Verschillende Duitsche berichten en ook een mededeeling van den Zwitserschen gezant te Bern geven aan, dat men de afstand van koning Konstantyn! maar als voorloopig be schouwt. De gezant ia overtuigd dat de koning niet voorgoed is afgetreden en de regeering weer in handen zai nemen, zoodra de omstandigheden dit toelaten. Ean rede van Wllaon. President Wilson heeft te Washing ton eene redevoering gehouden. Hy waarschuwde voor de vredesintriges door Duftscbland op touw gezet wel ke ten doel heeft een einde te maken aan den oorlog, terwyi het nog in bezit ls van het overvallen gebied. Be verwerkelijking van Duitachland's oorlogsdoel beteekent de ondergang van de geheele wereld. Deze oorlog is begonnen voor Duitschlands mili taire meesterszy wilden een militai ren en politieken band leggen om centraal Europa en tot in het hart van Azië. De legers kunnen niet voor, noch ook achteruit, het laatste zal hun macht doen instorten. Als zy thans vrede zouden kunnen kry- gen, zouden zy, daar zy nog belang ryke stukken vijandeiyt grondgebied bezet houden, zich tegenover het Duitsche volk rechtvaardigen, en dit zou een enorme uitbreiding van macht en invloed tengevolge hebben. Zoo zy slagen zyn Duitschland en de wereld verloren. Als zy niet slagen is Duitschland gered en zal de wereld In vrede leven. BINNENLAND. Virklëzlngin Eirste Ksmtr. Noor d-H o 11 a n d. Herkozen zyn de heeren J. A. Laan (v. met 68, mr. F. S. van Nierop (u.1.) met 64, H. P. Staal (u.1.) met 51, L. de Boer Ozu. (u. 1.) met 67, prof. dr. J. Krauss (u.1.) met 57, J. T. Cremer (u. L) met 66, prof. mr. H. G. Drucker (v.d met 58, D. J. van Houten (u.1.) met 66 en mr. J. Kappeyne v. d. Coppello (u. 1.) met 69 van de 67 uitgebrachte stemmen. De overige stemmen waren in blanco of van onwaarde. D» nliuwë Minister van Oorlog. Met ingang van 15 dezer ia tot minister van oorlog benoemd de heer jbr. mr. B. G. de Jonge, administra teur aan het Departement van Oorlog. De nieuwe minister van oorlog werd 22 Jan. 1876 te 'a Gravenhage gebo ren. Hy studeerde en promoveerde te Utrecht en vestigde zich te 's Graven hage als advocaat by den Hoogen Raad. Op 16 Aug. 1901 trad hy als adjunct-commies by bet Departement van Koloniën in dienst, waar hy ge leidelijk opklom en vervolgens over- ging naar dat van Oorlog. Hy is de eerste burger-minister van oorlog in ons land. De aN. Rott. Crt" zegt hier omtrent De vraag, of het niet gewenscht zoude zyn, een burger aan het hoofd van dit by uitstek belangryke mili taire departement te stellen, is vroe ger ook hier te lande herhaalde malen ter sprake gebracht, en ln normale omstandigheden valt daarvoor mis schien ook wel te pleiten. Of de ver andering, de proefneming - mag men bet gerust noemen thans ge wenscht is, mag echter worden be twyfeld. W|j althans zouden meenen, dat op het oogenbiik, nu het oorlogs gevaar ons, ook naar de erkentenis der regeering, blijft bedreigen, voor een ervaren technicus, een organisateur van onze weermiddelen de plaata aan het ministerie van oorlog meer aan gewezen is, dan voor een, die, welke ook zyne overige kwaliteiten mogen zyn, via de universiteit en het depar tement van koloniën ten slotte naar oorlog verhuisd is. En het blad vindt het middel erger dan de kwaal. 0* schsspvasrt Naar de N. Rott. Ct. verneemt, zal, zoolang de oorlog duurt, geen passa giersschip van de maatschappy Neder land of van den Rotterdamschen Lloyd vertrekken. Er zal echter om de drie weken een passagiersschip van de Holland-Amerika-Lyn naar New York varen en dan kunnen de passagiers naar Indië in San Franclsco aan sluiting vinden op schepen van den den Lloyd en van de Nederland. Donderdagavond is te Rotterdam aangekomen het stoomschip „Moer- dyk", met graan voor de Nederland- sche regeering. Volgens te Rotterdam uit Goole ontvangen bericht zullen dezer dagen een 10-tal kleine, met pik geladen schepen uit Engeland naar Nederland kunnen vertrekken. Kabil rast mljntn opgtvliëht. De Dondagmorgen van devisscbe r|j te IJmuiden teruggekeerde atoom trawler IJM 878 (Johanna Cornelia) rapporteert, dat op 10 myi uit den wal van Terschelling in 1 vadem water een kabel met verscheidene daaraan bevestigde mynen werd op- gevischt. Door spoedig de vischiyn te kappen, waardoor weliswaar bet vischtuig verloren ging, doch onge lukken voorkomen werden, dreven de mynen door den stroom van het vaartuig weg. Pëtrelaun. Met ingang van 2 Juli zullen, naar men aan de aN. R. Crt." meldt, de handelaren weer petroleum voor par ticulier gebruik mogen verstrekken. De te gebruiken hoeveelheden mogen echter slechts ten hoogste 60 pet. van de over betzelfde tydvak van het vorigejaar gebruikte hoeveelheden bedragen. Sulksroltvosr. Naar bekend is, werd tot dusver van den laatsten suikeroogat nog niets uitgevoerd uitgezonderd eenige kleine hoeveelheden, verwerkt ln suikerhoudende producten. Thans echter nu men meent verzekerd te zyn van den nieuwen oogst, heeft de Regeering toestemming verleend, dat de uitvoer vau het gedeelte dat niet voor de binnenlacdsche con sumptie wordt vereischt - onge veer de helft van den oogst - zal worden uitgevoerd, voor de helft naar Duitschland eu voor de andere helft naar Engeland. Van enkele zyden ls intusschen - zoo vernamen wy bezwaar ge maakt dezen uitvoer thans reeds te doen plaats hebben, terwyi nog zoo weinig zekerheid bestaat aangaande de mogeiykheden der naaste toekomst. Laat ons intusschen hopen, dat er een zeer ruime marge zal worden genomen, opdat tenminste by den overgang van den ouden oogst tot den nieuwen geen tekorten zullen zyn waar te nemen zy het van Ïilaatseiyken aard als het vorige aar. (Hbl.) Esn Dultteh vliegtuig gelsnd. Donderdagnamiddag is tusschen Axel en Temeuzen geland, wegens een defect aan den motor, een Duitsch vliegtuig, gemerkt 6928, bemand met twee Duitsche onderofficieren, die z|jn geïnterneerd. Jaarbiurt. Biykens een rondschryven, zal de tweede Nederlandsche Jaarbeurs ge houden worden te Utrecht van 27 Februari tot 11 Maart 1918. Vau de 690 deelnemers aan de eerste, hebben zich 600 voor deel neming aan de tweede Jaarbeurs aangemeld, die voorloopig voor ruim 700 monsterkamers inschreven, terwyi de eerste Jaarbeurs in het geheel slechts 460 monsterkamers telde. Da labraak bij Bagaar. De Amsterdamsche politie is er Woensdagavond ingeslaagd, de ver- moedeiyke daders aan te houden van de brutale inbraak, onlangs by de firma Begeer, Leidschestraat hoek Prinsengracht gepleegd en waarby voor een waarde van ongeveer f 120,000 aan kostbaarheden gestolen werd. De drie aangehoudenen zyn de 40 jarige Veltman, de 80 jarige Klopper en de eveneens SOjarige Bolkestein. Zij werden trouwens ver-, dacht van de verschillende brandkast- diefstallen, ln den laatsten tyd te A'dam gepleegd. Veltman heeft een veroordeeling van 14 Jaar achter den rug wegens diefstel met geweldpleging. Klopper is herhaaldeiyk verdacht geweest van verschillende Inbraken, o.a. by den juwelier Mandersloot te Utrecht, doch is tot dusver reeds den dans ont sprongen. Bolkestein heeft verschil lende vonnissen te zynen laste. De aanhouding van het drietal-ge schiedde op straat, in de omgeving van de Zeedyk, onder leiding van den commissaris van politie in de le Sectie (bureau St. Pietershal), den heer A. Heeroma. Reeds geruimen tyd hield de heer Heeroma (oud-hoofdinspecteur der centrale recherche) zich bezig met het onderzoek naar verschillende in braken, in zyn sectie gepleegd. Daar door waa het hem gelukt belangryke aanwyzingen te krygen. Toen de inbraak by de firma Begeer werd gepleegd kon de heer Heeroma reeds vry spoedig nagaan wie de vermoe- deiyke daders waren. Wat deze aanhondlng nog belang- ryker maakt ls het feit, dat het grootste deel van hetgeen by de firma Begeer gestolen werd, eveneens ln beslag ls genomen. De heer Heeroma wist, dat het thans gearresteerde drietal onder handelingen voerde over den verkoop van den bult, die in de woning van Bolkestein op den Zeedyk verborgen was geweest. De verkoop kwam tot stand, doch tevens gelukte het aan de politie het grootste deel daarvan in beslag te nemendaarop volgde de arrestatie van het drietal. Reeds vroeger werden twee mannen aan- aangehouden, die verdacht werden deel uit te maken van dezelfde bende het zyn Vermeulen en Haleber, die al hebben terecht gestaan voor den bekenden treinendiefatal tusschen Rotterdam en Delft. Hetgeen ln beslag werd genomen, is reeds door de firma Begeer ais haar eigendom herkend. Behalve deze drie zyn ook nog voorloopig aangehouden de moeder en de stiefvader van Bolkestein en een paar vrouwen, die eveneens by de zaak betrokken moeten zyn. Vrijgesproken. Donderdagmiddag uitspraak doende in de zaak van den diefstal een er brandkast met f 64.000 uit het bureau van den etappendienst, heeft de rechtbank te Rotterdam vrygespioken de beklaagden P., J. M. Brusee en J. L. v. d. Valk. Beklaagde J. M. Koster werd veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf. De eisch voor alle drie was 6 jaar. Ingezondon mededeellng. Overtollig urinezuur. Urinezuur, weinig bekend in de dagen van eenvoudige, natuuriyke leefwyze ln de buitenlucht, is een vergift binnen het menscheiyk lichaam gevormd door overwerking, het ge bruik van vleesch, zorgen, laat naar bed gaan en gebrek aan rust. Als gy u gedrukt en moedeloos gevoelt, zwak, zenuwachtig en ver moeid, gy last hebt van hoofdpyn en aanvallen van duizeligheid, is het waarschyniyk, dat zich te veel urine zuur iu het gestel ophoopt. De niereu dienen al bet overtollige urinezuur uit het bloed te flltreeren. Rugpyn en abnormale waterloozing zyn het eerste protest van zwakke nieren, en by verzwakte nieren beeft urinezuur spoodlg de overhand. Dan bestaat gevaar voor nlergruis, rheu matiek, spit, Ischias, waterzucht of verharding der aderen. Foster'a Rugpyn Nieren Pillen ver sterken zwakke nieren, maar by minder zware voeding, en meer frissche lucht, lichaamsoefening en slaap werkt het geneesmiddel spoe diger. Vry drinken van water is ook behulpzaam. Foster's Pillen werken rechtstreeks op de nieren en helpen deze om de vergiftige afvalstoffen behooriyk uit het lichaam te verwyderen. Dit ge neesmiddel regelt de urine-organen en is van groote waarde by niergruis, ■steen, waterzucht, rheumatiek, rug pyn, spit en alle urlnezuurkwalen. Wacht u voor namaak onder ge- ïykluidende namen. De echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen dragen de handteekenlng van James Foater op de verpakking en zyn te den Helder ver- krtygb'. by Alb. ten Klooster, Keizeratr. 98. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k H.76p. doos of flQ.- p. zes doozen. (48)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1