COURANT DE OORLOC. No. 4792 DONDERDAG 21 JUNI 1917 45e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad la opgenomen 1. Ingezonden. 2. Boekbespreking. 3. Feuilleton, enz. DE WEEK. 19 Juni. Da naïeveteit is toch nog de wereld niet uitl... De Provinciale Staten der verschillende gewesten hernieu wen op 14 Juni 1917 de mandaten van alle senatoren, nadat de Eerste Kamer aan de Grondwetsherziening, dio thans weldra zal worden afge kondigd, bij hoofdelijke stemming haar zegel had gehecht zonder dat één van de aanwezige leden aanleiding had gevonden, tegen te stemmen. Op Vrijdag 16 Juni worden van de 50 leden der Tweede Kamer, die door Heer' Kiezer „onder 't mes" moesten worden genomen, 49 onmiddellijk herkozen, terwijl de herkiezing van den voortreffelljken onderwys-man Gerhard, wiens redevoeringen bij de behandeling van het nieuwe art. 192 in èa buiten den kring zijner geest verwanten grooto en algemeene be wondering wekte, in Amsterdam-II vrijwel zeker mag heoten. De kansen voor dr. Kamerling, den candidaat der Algemeene Staatspartij, staan daar zéér zwak. Dat de heer Gerhard op 15 Juni niet dadelijk werd herko zen, is weet men enkel te wijten aan de schromeiyklaksctae onverschilligheid van het kiezersvolk. Misschien heeft de verzengende, ab normale hitte der jongste dagen 't hare ertoe bijgedragen om die van nature toch reeds zoo groot© apathie nog erger te maken. In Amsterdam II was 't „meer dan bar". Men heeft twee zeer-scherpe contrasten van den doodschen dag .van 15 Juni: het gemis aan eeyige belangstelling in het district van den heer Gerhard en de overgroote opkomst, de warme strijd in Helder, waar de heer Oud een harden kamp had te voeren om zijn piep-jong, pas verworven man- dsat te verdedigen tegenover den veteraan, het oud-Kamerlid Staalman, die van het politieke veld verdween, t06n hij - „de lastige horzel zoemend om den kop van het paard Kuyper", werd belast indertijd met een officieel onderzoek naar de gedwongen winkel nering, en die nu weer plots was opgedoken. De heer'Oud behield zijn mandaat en misschien waagt do heer Staalman straks, als de E.V. van kracht is geworden weer een kansje. Trouwens in vroegzomer- 1918, als E. V., A. K., S.-P. en passief V.-K. zullen zijn afgekondigd, zullen we nog wel meer verrassingen beleven. Het merkwaardig acci ès der cijfers van de S.D.P. op 15 Juni j.1. gebleken rechtvaardigt de voorspelling, dat de heer D. Wijn koop, de vader en leider der S.D.P., dan ook een zetel in het Lagerhuis zal krijgen. Yan de zijde der S.D.A.P. wordt beweerd, dat indien 't mogelijk ware een „politieke schifting" te houden onder de stemmen, door S.D.P.-mannen laatstelijk verworven, men óók typische „surprises" te zien zou krijgen. Ik laat deze kwestie voor het oogenblik rusten. Onbetwistbaar is, dat de overgroote meerderheid van het kiezersvolk zich voor de Revisie heeft uitgesproken, en dat de groepen, die onder leiding van mr. Samuel van Houten een „Te wapen I" tegon de herziening deden hooren, de nederlaag hebben geleden. Een verpletterende nederlaag. Schoon erkend moet worden, dat het stem- men-cijfer, door die oppositie behaald, toeh nog grooter was dan men over 't algemeen had gedacht. En 't kan zeer goed wezen, dat het resultaat nog iets gunstiger zou zijn geweest voor de A. T. A. G., indien de wijze, waarop men vlak vóór de stombus den politieken tegenstander bekampte, op hooger peil had gestaanminder afkeer had gewekt door aehterbuurt- ache scheld- en schimptaal. Hoe 't zij, mr. Van Houten c.s. hebben het pleit finaal verloren, 't Staat vast, dat de Staten Generaal, wier nieuwe zitting op 28 Juni a.s. door de Koningin in de Haagsche Ridderzaal zal worden geopend - in tweeden termijn de Revisie der Grondwet van 1887 zal goedkeuren. En nu komt de tyding, dat de Algemeene Staatsparty een „volks petitionnement" wil uitlokken voor een adres aan de Kroon, waarin verzoent wordt: le. op de ontwerpen der Grondwetsherziening het ko- ninklijk veto-recht toe te passen2e. minister Tr.eub te belasten met de reconstructie vau het Kabinet, „zoo mogelijk met behoud van minister Loudon." 't Schijnt werkelijk, dat men hier niet met een „canard", een zomer- ui te maken heeftMaar dat dergelijke kinderpraat, als ernst voorstellend de mogelijkheid, dat de Kroon zou wei geren te bekrachtigen voorstellen, met Koninkiyke machtiging aanhangig gemaakt; om dit slechts te noemen 't is inderdaad verbijsterend. En men ia geneigd zich af te vragen, of de onnatuurlijke temperatuur van Juni maand 1917 oorzaak kan zijn van dergelijke buitenissigheden 1 Beweerd wordt, dat het nieuwe Parlement slechts een „kort zomer- zittinkje" zal houden, vóór nogmaals op Augustus recèa te gaan, om vervolgens den „zwanezang" te gaan zingen van de Vertegenwoordiging, Baamgesteld volgens de ten doode gedcr.mde kieswet-Van Houten. In- tusscuen: hier zijn alle profetieön ietwat gevaariyk. 'tls zeker niet aan te nemen, dat men beginnen zal om 't al-dadeiyk jhr. mr. De Jonge, den eersten burger minister van Oorlog, gen. Bosboom'a opvolger, lastig te maken. Waar men hier te doen heeft met een „homo novus", een nieuwe ling en onbekende in de wereld der politiekery, en mr. De Jonge boven' dien by geen enkele politieke groep is aangesloten, iB „het kyten van de kat uit den boom" ongetwyfeld het eenige, waarmee men kan aanvangen. Toch behoort 't niet tot de ondenk bare dingen, dat men zal trachten Exc. De Jonge uit z'n tent te lokken. Geiyk 't vaststaat, dat minister Poathuma zich alvast heeft voor te bereiden op eene interpellatie over de plannen tot uitvoer van een aan- zieniykdeel onzer nieuwe aardappelen naar Duitschland, opdat wy niet straks als de avonden weer gaan lengen (welke periode over twee dagen toch weer begint, zy 't aanvankeiyk on merkbaar), te ïyden hebben onder een al te schromeiyk tekort aan brand stoffen. De mogeiykheid is ook geens zins uitgesloten, dat het al-meer naderend gevaar van ontbossching, ons land bedreigend, een punt van allicht-warme discussie zal vormen. Ook het zweven van Zeppelin'a boven onzen bodem, op verschillende plaatsec?... Verzekerd is, dat de luchtschepen buiten de grenzen van ons territoir bleven. Maar dat een of andere Volksvertegenwoordiger daar omtrent meer zekerheid en gerust stelling zou wenschen uit te lokken dan de verklaring in een officieel pers communiqué't ware zeer be- grypelïjk. Het torpedeeren van Neder- landsche schepen (na de „Eemdyk" nu weer de „Albertine Beatrice", in Het Kanaal) we zyn er gaandeweg aan gewoon geraakt. En eigenlyk wordt 't „intra dignitatem" van den Noderlandschen Staat, onze eer te-na om allerbeleefdste excuses en „be loften van beterschap" te Beriynuit te lokken, die op den voet gevolgd worden door herhaling, van het „frisch-vroolyk" spelletje der duik- booten I We staan nu op de kentering wel haast van derde op vierde „oorlogs jaar". Er zyn optimisten, volhoudend, dat 't „in Augustus uit zal zyn". Waar de bron van dat optimisme schuilt: ik heb 'tnog niet vermogen te ontdekken. Maar het geslacht der Jantje Lichthart's is misschien even groot als de generatie der Zwart- kykers. Onder de optimisten vindt men ook menscheo, dieuithetaccrès der Ryksmiddelen in Mei j.1. met ruim 4Vs miilioen, vergeleken met Mei 1916, de voorspelling putten, dat we ons nu toch voorloopig niet ongerust behoeven te maken over nieuwe Leeningen (met „stok achter de deur") of verzwaring van lasten. Ik wil 't hopen en bidden. Maar tusschen ons gezegd en gezwegen dat Z.Exc. mr. Treub, de toovenaar van den Haagschen Kneuterdyk, be reid zou worden bevonden deze „prognose" te onderachryvenik betwyfel 't zéér sterk Mr. Antonio. Di ligirberichten «in 18 in 19 Juni. Van het Westeiyk front. Het Engelsche avondcommunifué van 18 Juni maakt melding van een aanval der Duitschers, die ten doel had de Infanterieheuvel te hernemen. Zy werden met een verlies van 21 man aan gevangenen teruggeworpen. Do Engelschen wonnen des nachts een weinig terrein by Meessen en by Warneton. Overigens hadden geen gebeurtenissen van belang plaats. Volgens een bericht uit Parysaan de Daily Chronicle vormt daar de moeiiyke positie van de Duitsche legers die van de hoogvlakte van Meessen zyn verdreven, een onder werp van drukke bespreking. De militaire deskundige van het „Journal" merkt op dat de vyand nu in zyn beweging belemmerd wordt, omdat hy het kanaal van Yperen en do rivier de Leye in zyn rug heeft en slechts leeftocht, munitie en ver sterkingen kan ontvangen langs de bruggen, die over dit water geslagen zyn. Die bruggen staan geheel en al onder het vuur van de Eogelsche artillerie. Onder deze omstandigheden acht men het waarschyniyk dat de Duitschers gedwongen zullen worden op een andere verdedigingslinie ach ter de Leye terug te trekken. Reeds moeten toebereidselen voor zulk een beweging gaande zyn en de jongste gevechten, die de Duitsche achter hoede geleverd heeft, hadden ten doel een gordyn te vormen, waar achter die bewegingen bytyds konden uitgevoerd worden. De achterhoede van den vyand werd echter tusschen Hollebeke en ten Z.W. vanWaesten (Warneton) teruggedreven, waardoor de sluier ten deele verscheurd werd. Het Fransche communiqué van Maandagavond meldt, dat een Duit sche loopgraaf by den Mont Blond en den Mont Corailet, over een lengte van 500 M. werd genomen. Daarby werden 40 Duitschers gevangen ge nomen. Volgens het bericht van den 19en ondernamen de Duitschers een feilen tegenaanval om het verloren terrein te hernemen, doch werden zy met zware verliezen teruggeslagen. Volgens het Duitsche legerbericht van den 19en werden ten O. van Moncby de Engelschen verdreven uit de schansen die zy op 14 Juni hadden veroverd. In Champagne ondernamen de Fran- schen twee aanvallen om de door de Duitschers hernomen loopgraven we der in hun bezit te krijgen. Beide keeren werd de aanval echter afge slagen. Ten Z.W. van den Hochberg in Champagne drongen de Franschen Maandagochtend, na een hevige ar tillerie voorbereiding in de Duitsche stellingen door. Pogingen om het gewonnen terrein des nachts uit te breiden mislukten. Van het Italiaansch-Oos- tensche front wordt d.d. 18 Juni uit Rome gemeld, dat op de Karat het front aanmerkelijk werd verbeterd door een voorwaartsche beweging over een breed stuk van de linie. In Tirol woedt sedert Maandag ochtend wederom een zware artillerie slag, voornameiyk op de hoogvlakte der Zeven Gemeenten, in het Sugana- dal en tusschen Asiago en do Brenta. Aan het Macedonische front hebben do Bulgaren eenige aan de Stroema gelegen dorpen, n.1. Tehavdar, Mahdenevolen, Jenikeuy en Jenimaba bezet. By de bruggen over de rivier staan nog slechts weinig Engelsche troepen. Op de overige fronten bleef de toestand onveranderd. Da duikboot- en mijnoorlog. Volgens het officieele Duitsche be richt van den 18den Juni werden In den Atlantischen Oceaan een aantal stoomschepen, te zamen metende 24000 ton, in den grond geboord. Twee Deensche stoomschepen, de Angantyr" en de „Gunhild", werden in de Noordzee tot zinken gebracht. Van eerstgenoemd schip, dat op weg was van Zweden naar Frankryk, kwam een der opvarenden om. Van het laatstgonoemde, met een lading Engelsche kolen op weg naar Kopen hagen, zyn 6 leden der bemanning omgekomen. Ook het Amerikaansche stoomschip, het tankschip „Morcni", werd tot zinken gebracht. Het schip zonk na een vinnigen stryd, die op een afstand van 7 K.M. tusschen de duikboot en het tankschip werd gevoerd. Naar de „N. Rott. Ct." meldt, heeft het Fransche ministerie van marine aan de bladen medegedeeld, dat de scheepsverliezen door duikbooten de laatste week sterk zyn toegenomen, zoodat ze weder even hoog zyn als het gemiddelde in April. Tusschen Schiermonnikoog en Ame land is het Duitsche stoomschip „Venus", van Delfzyi bestemd naar Rotterdam, gezonken. Niet onmogelyk is het, dat het schip op een mijn is geloopen. Gedurende eenigen tyd toch viel by de eilanden groote activiteit der Eogelsche mynenleggers waar te nemen. De revolutie In Rusland. Te St. Petersburg hebben anar chisten zich meester gemaakt van het redactiebureau en de drukkery van het republikeinsch blad „Roes- koja-Volja". Met de openbare orde achynt het dus in St. Petersburg nog treurig gesteld te zyn. Ds gemeenteraadsverkiezingen. Volgens berichten uitSt. Peteraburg hebben bij de gemeenteraadsverkie zingen aldaar de socialisten en de constitutioneel© demokraten een groote meerderheid gekregen. De maximalisten hebben in de arbeiders- wyk zes maal minder stemmen ge kregen dan de socialisten en 4 maal minder dan de conatitutioneele demo kraten (de kadetten). De socialisten hebben 67,602 stemmen gekregen tegen de maximalisten 18,148. De Conferentie te Stockholm. Naar Branting, de bekende (Anti- Duitsche) Deensche sociaal-democraat, mededeelt, koestert by goede ver wachtingen omtrent de werking der conferentie, die volgens hem thans slechts werkt voor het herstel der Internationale. Eerst als dit in orde gebracht is, kan van esn geregelde vredes-actie sprake zyn. Branting beschouwde als de grootste moeilijk heden voor het totstandkomen van den vrede Elzas Lotharingen, Polen en de quaestio der schadevergoedin gen. Men zal zich kunnen voreenigen met de gedachte dat geen oorlogs schatting in den gewonen zin van het woord zal worden betaald. Echter wil de Entente haar standpunt niet verlaten dat schadevergoeding moet worden gegeven voor hetgeen zonder noodzaak werd verwoest. Branting zeide hieromtrent o. m. Dat Belgiö werd geplunderd, on gehoorde oorlogscontributies zyn ge en, fabrieken, grondstoffen en machines zyn weggenomen, zelfs koopmansboeken en papieren in beslag zyn genomen om geheimen te ont dekken en nieuwe klanten te zoeken, dit alles staat buiten den oorlog... _Dat mag niet worden geduld, en daarvoor moet schadevergoeding wor den betaald. „Bovendien moet schadevergoeding worden gegeven voor de schepen, die door duikbooten werden vernield. Hierover moeten de neutralen gelegen heid hebben by de vredesconferentie mede te spreken." Niet alleen Elzas Lotharingen en Polen zullen moeiiykheden opleveren, doch ook Armenië dat om bevryding van het Turksche juk vraagt. In een telegram van den afgevaar digde voor Armenië by het Inter nationaal socialistisch bureau, gericht aan de Nederlandsch Skandinavische commissie, wordt gezegd: Tydens den oorlog heeft Turkach Armenië de vreeselfjkate martelingen onder gaan. De vreedzame bevolking, be staande uit niet minder dan 800,000 zielen, werd weggevoerd, kinderen werden op bevel van de Turksche regeering vermoord. Duitschland bleef dit alles als een onverschillig toe schouwer aanzien. Na de verschrikkingen, die op de afgryseiykheden van Abdoel Hamid gevolgd zyn, kan de wereld-democra tie Armeniö niet langer onder de macht van Turkye laten. Ik hoop, dat alle afdeelingen van de Inter nationale, by het proclameeren van een vrede zonder annexatie het Ar- meensche volk niet zullen vergeten, maar vryheid voor Armenie zullen opeischen, omdat zonder die vryheid geen duurzame vrede in het Oosten mogeiyk is. Naar het schynt zal niet alleen het verschil in nationaliteit aanlei ding geven tot besprekingen over het verleenen van autonomie. Ook voor de Mohammedanen wordt zelfbestuur gevraagd, geiyk de thans te Stockholm aangekomen afgevaar digde der Russische Mohammedanen mededeelde. „Evenals alle volken" zeide Abdoel Rasjed Ibrahim - „zyn ook onze 25 miilioen Mohammedanen met groote hoop ten opzichte van de conferentie te Stockholm bezield. De Mohammedanen verwachten, dat uit dit neutrale land de eisch „zelf bestuur voor alle volkeren" tot Engeland, Frankryk, Ooatenryk, Rus land en Duitschland zal worden ge richt. De Russische Mohammedanen den ken echter in de eerste plaats aan de honderden millioenen Mohamme danen in de Fransche en Engelsche koloniën, aan wie zy zich verwant gevoelen door hun godsdienst. Do gedachte, dat de conferentie te Stock holm ook voor deze menschen natio nale onafhankeiykheid zal eischen, heeft hen met vreugde vervuld. Kabinetscrisis In Oostenrijk. Naar d.d. 19 Juni uit Weenen werd gemeld, heeft de minister-president Graaf Clam Martinitz den keizer de ontslagaanvrage van het geheele ka binet aangeboden. De keizer nam niet direct een besluit, doch volgens latere berichten zou de minister-president opdracht hebben ontvangen voor de reconstructie van het kabinet. De reden die tot het aftreden van het kabinet heeft geleid, betreft hoofd- zakelyk de nationaliteitenkwestie. In zyn rede toch zeide minister Clam Martinitz, dat h6t program der nieuwe regeering zou zyn, Ooatenryk, d.w.z. dat de regeering zich tegen de au tonomie der nationaliteiten verklaar de. Nu wil het Huis van Afgevaardig de zelfregeerlng voor de nationaliteiten inplaats van de autonomie der Kroon landen, waarby in die landen aan houdenden strijd is tusschen de na tionaliteit die de meerderheid vormt en de andere minderheden. In dit verband treedt vooral het Poolsche vraagstuk op den voorgrond. Indertijd verklaarden de beide kei zers dat Russisch Polen een afzonder- ïyken staat zou worden. In de des betreffende bekendmaking werd ver strekkende autonomie aan Oosten- ryksch Polen (Galicié) in uitzicht ge steld. Van een onafhankeiyk Polen is nog niet veel terechtgekomen. Op aan dringen van de geformeerde Raad van State kreeg men wel eenige takken van bestuur in handen, doch verder kwam men nog niet. Iotusschen wacht' Oostenryksch Polen nog steeds op de beloofde zelfre- geering. De Polen hebben daarom hun eischen geformeerd en aan het kabinet Glam Martinitz hun steun ontzegd, waardoor de huidige toestand ia ont staan, omdat, wanneer de Polen tegen de begrooting zouden stemmen, het ministerie niet zou kunnen aan- blyven. Daarby komt nog dat de meerder heid in het parlement, die voor het doorvoeren van de gewenschte her vormingen vereischt wordt, byna aan wezig is. Vandaar dan ook waarschyniyk de opdracht om het Kabinet te reconstru- eeren, waardoor het zich weer in de gunst der oppositie partyen en vooral van de Polen zal kunnen verheugen. Te Weenen acht men intusschen in politieke kringen den toestand zeer lastig, daar toegeven aan de Polen het gevaar zou meebrengen, dat andere oppositie partyen even krasse eischen gaan stellen. PLAATSELIJK NIEUWS. van Politie hen wenscheiyk voor komt. Eene verhooging van f400.— achten zy voldoende. De f200.-, welke de Commissaris voor schryfloonen geniet, behoort daartegenover naar hunne meening te vervallen, zoodat zyn ambtsinkomen, daaronder beprepen zyne belooning, groot f400.—, als Commissaris van Rykspolitie, tot f 2800.stygen zal. Zy geven den Raad in overweging aan H. M. de Koningin voor te stellen de jaarwedde van den Commissaris van Politie met ingang van 1 Juli a.s. te verhoogen tot f 2400.—. Jaarmddt gsmeints-ontvanger. B. en W. hebben aan den Raad het volgend schryven gericht: In uwe vergadering van 24 April j.1. werd, overeenkomstig ons voorstel, de behandeling aangehouden van ons, onder no. 65 in de „Byiage" opge nomen, praeadvies nopens het adres van den gemeente-ontvanger, d.d. 24 Februari te voren, i. z. de regeling zyner jaarwedde. Door ons werd toen toegezegd, dat wy by ons advies aan Gedeputeerde Staten, omtrent een door den ontvan ger tot dit College gericht adres, met zyn belangen rekening zouden houden. Naar aanleiding van het daarna door ons tot Gedeputeerde Staten gericht schryven, hetwelk hierby wordt over gelegd, heeft dit College zich bij brief van 30 Mei j.1. bereid verklaard, eene verhooging der bezoldiging van den gemeente ontvanger in overweging te nemen, wanneer daartoe door uwe vergadering het voorstel wordt gedaan. Het komt ons wenscheiyk voor, dat uwe vergadering daartoe besluite. Waar toch de ontvanger by de jongste herziening der jaarwedden van Burgemeesters, secretarissen on ontvangers geen hoogere bezoldiging ontving, dan hem op grond van de omstandigheid, dat hy mede aan het hoofd bleef Btaan van den controle dienst der gemeente-belastingen waa toegedacht, kan bezwaariyk worden ontkend, dat hy by die gelegenheid althans eenige verdere verhooging zyner wedde had mogen verwachten. Iutusschen komt eene verhooging van f200.- ons voor het oogenblik voldoende voor. Wy hebben derhalve de eer uwe vergadering in overweging te geven, de Gedeputeerde Staten dezer pro vincie te adviseeren, de jaarwedde van den gemeente-ontvanger nader vast te stellen op f2800.-. BINNENLAND. By Kon. BsbI. van 18 Juni zijn de heeren J. H. van Veen en F. Bakker alhier, benoemd tot opzichter van den Ryksawaterstaat der 4e klasse, en is aan genoemde heeren in ver band met de vervulling van hunne militaire plichten, een verlof verleend met stilstand van jaarwedde, gedu rende den tijd dat zjj tengevolge van de huidige mobilisatie van het leger onder de wapenen zullen zyn. Aanltggan tijdelijk wirkspoor. B. en W. hebben het volgend schryven aan den Raad der Gemeente gericht: By uw besluit van 26 Juni 1916 werd aan het Ryk (departement van Oorlog) overgedragen eene aan W. A. Verbruggen te Gouda verleende ver gunning tot het aanleggen en gebrui ken van een tydeiyk werkspoor met locomotiefbedryf en stoomkraan, voor bet lossen en vervoeren van mate rialen, aan het einde van het Helder- sche 'Kanaal by het Westplein en werd die vergunning vanaf 25 Juni 1915 met twee jaren verlengd. Wegens de buitengewone tijdsom standigheden is van die vergunning geen gebruik gemaakt, doch thaus ligt het, naar de Minister van Oorlog a. 1. mededeelt, in zyne bedoeling, het werk, waarvoor die spooriyn werd aangelegd, te doen hervatten. De Minister verzoekt daarom den duur der vergunning met twee jaren te verlengen. Naar onze meening kan hiertegen geen bezwaar beBtaan. Wy hebben derhalve de eer U voor te stellen te besluiten, den duur der by raadsbesluit van 25 Juni aan het Ryk (departement van Oorlog) over gedragen vergunning met twee jaren, alzoo tot 25 Juni 1919 te verlengen, onder handhaven der by bedoeld besluit aan die vergunning verbonden voorwaarden. Jaarwedde Commlasarls v. Politie. Burg. en Weth. deelen aan den Raad mede, dat, mede in verband met de voorgestelde wyziging der Inrich ting van de politie, een verhooging der jaarwedden van den Commissaris Ean Zappalin. Officieel. Het ministerie van binnen- laudsche zaken deelt het volgende mede In den vroegen morgen yan 17 dezer heeft een Zeppelin, komende uit het Westen, zich over de noorde- lyke provinciën naar Duitschland be wogen. Het luchtschip, dat aanvanke iyk op een hoogte van ongeveer 8000 meter voer, doch later een hoogte van 6000 h 7000 meter bereikte, werd het eerst te 2.40 uur voormiddag (ware tyd) boven Koog (Texel) waargenomen om vervolgens over Harlingen, Ropta- zyi, Leeuwarden, Marum en Donderen de Duitsche grens te bereiken. Nood seinen werden niet waargenomen, zoodat het te Harlingen en te Donde ren onder vuur genomen werd. De Nederlandsche regeering heeft den gezant te Berlyn opgedragen een zeer ernstig vertoog, naar aanleiding van deze nieuwe schending van het Nederlandsch gebied door een Duitsch luchtvaartuig, tot de Duitsche regee ring te richten en met nadruk er op te wijzen, dat de betrokken comman dant zich niet op een vergissing kan beroepen, daar hy by het overvliegen van Harlingen, hetgeen ongeveer te 3.30 uur (ware tyd) plaats had, zich, dank zy ook den gunatigen weersom standigheden, volkomen rekenschap hetft kunnen geven van hetfeit.dat hij boven Nederlandsch gebied vloog, doch toen nagelaten heeft, dat gebied langs den kortsten weg te verlaten. Da nleuwa aardappelen. Thans ia de regeling vastgesteld volgens welke de nieuwe aardappelen verkrygbaar zullen worden gesteld. In een circulaire aan de Veillngs- vereenigingen en aangeslotenen wordt zy als volgt uiteengezet. De zoogenaamde Poters of. Drie lingen moeten geheel voor het bin nenland worden geveild. De overige soorten, op 6en veiling aangevoerd, moeten worden geveild als volgt60 voor bet binnenland, 26% vo°r overzee en 25% voor over land. Ten einde voor de voor het bin nenland geveilde partyen een zoo geiykmatig mogeiyke verdeeling te verkrijgen, zal op iedere veiling een leider worden aangesteld, die voor den vastgestelden prys alle'binnen- landsche partijen koopt en deze, na afloop der veiling, onder de verschil lende gegadigde handelaren verdeelt. Hierbij moet rekening worden ge houden met den omzet dier gega digden, alsmede met een gelykma- tige verdeeling over de verschillende gemeenten, ten einde te voorkomen, dat de eene gemeente alles en de andere niets krygt. Het veilen van vroege aardappelen zal op 20 Juni a.s. een aanvang kun nen nemen. Voor de eerste drie dagen is de veillngsprya voor het binnenland bepaald op 11 cent per K.G. De grossiersprijs zal 1% cent per K.G. booger zyn dan de veilingsprys, met inbegrip van de vracht tot de plaats van bestemming. Voor hetzelfde tydvak is de maxi- mum-winkelprys vastgesteld op 14 cent per K.G. Voor de Poters of Drielingen zUn deze pryzen alle 2 cent per K.G. lager. Nog wordt in de circulaire mede gedeeld dat „voor overland" (d.w.z. voor den uitvoer naar Centraal-Euro- pa) wordt betaald 18 cent en „voor overzee" d.w.z. voor uitvoer naar Engeland - wordt betaald 16 cent. Het Hbl. teekent hierby aan Men zal begrypen dat door deze regeling het karakter der veilingen vrijwel verloren is gegaan. Eén man zal er op de veilingen zyn die alle binnenlandsche partyen koopt en daarna verdeelt Wat er van de beteekenis en het nut I - der veilingen overbiyft, is eenigszina raadselachtig. We zullen met belangstelling af wachten boe de nieuwe regeling werkt. Maar we hebben er een zwaar hoofd in. Een veiling is het niet, regeeringsdistributie evenmin. Toch wórdt méér gedaan dan het stellen van een maximumprijs, aannemende, dat de hier gestelde maximumpry zen voor groot- en kleinhandel zul len worden gesanctionneerd door een ministerieel besluit volgens de Dis- trlbutiewet Naar wy intusschen vernemen geldt de prijsbepaling slechts voor drie dagen. Vervoar van rijwielen per ipoor. Zooals gemeld, komen er 1 Juli z.g. sneltrein rywielkaarten, dio fl per stuk zullen kosten en geldig zullen zyn voor het vervoer van ean rijwiel als bagage met een sneltrein. Deze maatregel is genomen om een meer regeimatigen loop van de sneltreinen te verzekeren, die thans, vooral in het drukke seizoen, dikwyis in ver traging komen, tengevolge van het groote rij wiel vervoer. Het zal den rei zigers echter mogelyk zyn hun rij wiel vooraf met een gewonen (geen snel trein) vooruit te zenden met een ge wone rljwielkaart (prys f 0.30 aan het loket, buiten de loketten f 0.20), zoo dat men het rywiel op het station van bestemming reeds aangekomen vindt. Daartoe hebben de spoorweg- maatschappyen afstand gedaan van den eisch, dat voor de bevrachting van een rijwiel als bagage een plaats- kaart moet worden getoond. Htlda- en Botchbrand. In het Lheeder en Dwingerlooer- veld heeft Zondag en groote heide en boschbrand gewoed. Meer dan 100 H.A. boach werd een prooi der vlam men. Rookverbod voor klndoron. De Ra3d van Enschede heeft een verordening vastgesteld, waarby het verkoopen, verstrekken of ten ge schenke geven van sigareD, cigaret- ten of tabak aan kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar en het in het openbaar zich vertoonen van deze kinderen, rookende sigaren, cigaretten of pyptabak, wordt strafbaar gesteld. Smokkelen. Een schipper had op zich genomen om met zyn schip een hoeveelheid olie langs den Ryn over da grens te smokkelen. Hy liet de olie, die in honderd bussen gedaan was, met staaldraden onder aan het schip be vestigen. Het gelukte de kostbare waar onbemerkt mee te voeren. Doch te Tiel raakte een groot aantal bussen losslechts een paar kwamen in Duitschland terecht. Zoo ging aan den schipper en zyn ondergezagvoerder de toegezegde be looning van 12,000 mark voorbyook werd het schip verbeurd verklaard en bovendien hebben nu beiden voor de Tielsche rechtbank terecht gestaan. Voor beiden werd zes maanden ge vangenisstraf gevraagd. Een veelbelovend kneepje. Zonder dat men de daders op het spoor kon komen werd tweemaal een inbraak geconstateerd in een directie keet bij een bouwwerk" te IJmuideu. Eindelijk is het de politie gelukt by oen derde inbraak den dader op heeterdaad te betrappen. Deze bleek een twaalfjarige knaap te zyn, die zyn vierjarig broertje als helper had de diverse aantygingen tegen my gedaan niet in den breede uitpluizen, maar dat zy onbiliyk waren, het is genoegzaam bekend. „Ik ga nu heen naar een mooie ge meente in de provincie Zuid-Holiand, de provincie waar ik volgens bewe ren van sommigen uwer, wel nimmer een plaats meer zou kunnen krijgon, doch waar ik nu toch benoemd ben „Had uw raad en de direct boven my gestelde autoriteit my inderdaad bygestaan in den hopeloozen chaos, door my hier gevonden, een beter resultaat ware zeker verkregen „Met de hoop, dat myu opvolger in uwe oogen beter moge bGhartigeu de belangen dezer gemeente en minder aan oen onverdiende, vernietigende kritiek moge bloot staan, besluit ik met de beste wenschon voor Gelder- malsen's bloei." Op voorstel van den heor Bloemsma, die het benedun de waardigheid van. den raad vond om op dergeiyke be- leedigingen en onbeschoftheden in te gaan, werd het schryven voor kennis geving aangenomen. Deze veelbelovende jongen was bij het onderzoek uiterst brutaal en gaf zelfs een valschen naam op, doch bekënde ten slotte aan de diefstallen schuldig te zyn. Verschillende voor werpen werden in zyn lessenaar op school teruggevonden. Andere had hy reeds verkwanseld om zyne schulden in een snoepwinkel te kunnen vol doen. Hy bleek eigenaar te zyn van een model breekyzer. Eenige dagen geleden had hy nog kans gezien om den muntmeter te ledigen, terwyi zyne moeder aan de deur vertoefde. Een afscheid. In de jongste raadszitting van Geldermalsen werd voorlezing gedaan van het volgende schryven van den heer Th. H. Klinkhamer, tot voor korten tyd burgemeester van die „Het zal wel geen uwer hebben verwonderd, dat ik niet byster er op gesteld waa van u afscheid te nemen in een openbare raadsvergadering. „De laatste tyden toch hebben een verhouding tusschen u en my ge schapen, die niet nader behoeft te worden uitgewerkt. Deze is voldoende bekend in geheel den lande. Ik kan dan ook niet anders dan met weinig genoegen terugzien op de twee jaren, die ik bier mocht staan aan bet hoofd der gemeente en in de eerste plaats als voorzitter van uwen raad. „Deze jaren zyn echter voor my leerrijke Jaren geweest, waarin ik veel ondervinding en vo^ai veel menachen- kennis heb opgedaan. Ik heb hier ontmoet menschen van verschillenden aard, menschen van wie het geweten zelfs niet spreekt als zij goedsmoeds iemand trachten te gronde te richten zonder meer, menschen, die met God in den mond en met den duivel in de ziel loopen, echter ook goede menschen, die bereid zyn iemand te helpen en te steunen en deze zyn in den rechten en goeden zin des woords „mannen uit één stuk". „Wat ik van uwen Raad heb onder vonden, wy zullen het verder met den mantel der liefde bedekken en 'Provinciale Staten van Noord-Holland. Gedeputeerde Staten hebbeu voor gesteld aan do gemeente Texel f 15000 Hubsidie toe te kennen voor den aanleg van een korteren verbindingsweg tUB- schen Den Burg en Oude Schild (haven). Toegestaan was reeds f 12,200 aan het departement Helder der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen ten behoeve van de vakschool voor meisjes voor 1917, f 750 en f 525 als bydrage in de oprichtingskosten. De watersnood. De gemeente Anna-Paulowna had verzocht, voor 1916 een bydrage in de kosten der gemeentehuiahouding te mogen ontvangen ter grootte van f 6500, wegens de vermindering der inkomsten door de overatrooming. God. Staten meenen, dat het per centage van den hoofdelyken omslag, dat nu nog geen 8 bedraagt, verhoogd kan worden en dat een groote be lastingopbrengst kan verkregen wor den, wanneer de kohieren der Rijks inkomstenbelasting geraadpleegd wor- in. De begrooting. Da aanzieniyke 3tyging dor bydragen aan de provinciale krankzinnigenge stichten en van die voor de verple ging van behoeftige krankzinnigen, de hoogere uitgaven, die in verband met hot grooter worden van den schuldenlast der provincie moeten worden gedaan, en het nadeelig saldo van den dienst 1915, dat op deze be grooting is gebracht, maken het noodig ongeveer eon bedrag van f 296.000 meer uit de belasting te vinden dan het in het loopende jaar geheven aantal opcenten zal opbrengen. Zulk een groot bedrag kan niet alleen wor den gevonden uit de opbrengst van de opcenten, die tot nu toe werden geheven, doch mede moet naar an dere bronnen van inkomsten worden omgezien. Deze kunnen worden ge vonden door het heffen van opcenten op de vermogensbelasting en de rijke inkomstenbelasting. Daartoe kan even wel eorst worden overgegaan wanneer het aantal opcenten, dat op de per soneels belasting wordt geheven, 20 bedraagt. Allereerst wordt mitsdien voorgesteld het aantal opcenten op de pereontele belasting van 18 tot 20 te verhoogenVerder wordt voorge steld op de rij ksinkoms ten belas ling en op de vermogensbelasting twee op centen te heffenop welke beide be lastingen de opcenten tot een geiyk bedrag moeten worden geheven. EeDo verhooging van de opcenten op de gebouwde en van die op de onge bouwde eigendommen kan dan ach terwege blyven. De opcenten zullen nu bedragen 22 op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen: f630,000 (evenals vorig jaar); 22 op de hoofd som der belasting op ongebouwde eigendommen: f 168,000 (evenals vorig jaar); 20 op de hoofdsom der peraoneele belasting: f786,000 (v. j. f 648,000)2 op de hoofdsom der RybsinkomBtenbelastiugf 192,000 (v. j. nihil); 2 op de hoofdsom der vermogensbelasting: f16,000 (v. j. nihil). Voor de mogeiyke winst van het Prov. Electrisch bedrijf ia een memo- riepost uitgetrokken bij de inkomsten en by de uitgaven eveneens een me- moriepost voor een mogelyk nadeelig saldo. In de naaste toekomst zal verruoe- deiyk moeten worden opgenomen o.a. een bedrag van f 16.050.- wegens bydrage in de kosten voor herstel van stormschade aan de haven be oosten het Oude Schild op Texel. Thans stellen Ged. Staten voor een geldleoning van f 1.070.000 aan te gaan tegen een maximum-rente van 5 met een aflossing van f 23.0C0 per jaar minstens, voor de kosten van buitengewone werken vooi de vor- dediglDg der Noordzeekust en de uit breidingswerken voor het Provinciaal Electriciteil sbedrij f CORRESPONDENTIE. Wy ontvingen van den hoer J. van Leyen een ingezonden stuk, gericht tegen de verplichte winkelsluiting. Daar de winkelsluiting door don Raad is aangenomen en thans wordt doorgevoerd, heeft opname van een vry groot artikel, dat alleen bedoelt eenige grieven tegen deze verplichte sluiting te uiteD, geen zin. Spr. be pleit in zyn stuk het goed recht voor kleine winkeliers, en handelaars in verbruiksart-jkelen (melk, fruit, visch etc.) om te mogen blyven verkoopeD, vindt, dat het Den Helder niet past zulke grootsteedsche manieren aan te nemen, on betoogt tenslotte, dat geknoei en wetsontduiking, alsmede baldadigheden en straatachendery, door de vervroegde winkelsluiting in de hand zullen worden gewerkt,

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1