MARINE. een Vischtorpedo Vu hit Westelijk front. Londen, 19 Juni. Onze troepen hebben gedurende den loop van den dag eenig terrein gewonnen ten Zuiden van de Cojeul en ten Noor den van de Souehez. WU hebben 35 gevangenen gemaakt. By den buit, vermeesterd tijdens onze jongste actie ten Oosten van Messines (Meessen) moeten nog vier veldkanonnen worden opgeteld. In luchtgevechten zijn zes Duit sche vliegers geveld. Wy missen er drie. Londen, 20 7uni. In den afgeloopen nacht zyn na een zwaar bombarde ment de posten beoosten Monchy le Preus, vanwaar voorhoede afdeelingen van ons 18 dezer moesten terug trekken, door ons hersteld. De vijand deed drie tegenaanvallen op de schanastukken, die wij gisteren benoorden de beek van Souehez namen. De aanvalstroepen werden geheel en al teruggeslagen. Parijs, 20 Juni. In Champagne is de wederzijdsche artillerie vannacht in touw geweest bij den Mont Têton, waar een vijandelijke aanval op onze kleine poaten is mislukt, eu in de streek van den Mont Cornillet. Ten We3ten van dezen berg heeft de vijand na de beschieting een aanval gedaan, die door ons vuur is verijdeld. Berlijn, 20 Juni. Tusschen Yperen en de Lije was h6t artillerie geyecht. vooral 's avonds in sommige vakken zeer hevig. Ook aan het Ha Basrée- kanaal tot aan de Scarpe nu eu dan levendige artillerie-actie. Ten Z.W. van Lens vielen de Engelschen op den Noordelijken Souehez oever aan, Op den vleugel werden zij afgesla gen, in het centrum gelukte het hun in de voorste loopgraven binnen dringen. Door een krachtigen tegen aanval werd belet het verkregen voordeel uit'.te breiden. Berlijn, 20 Juni. Terwijl gisteren aan het VlaamBche front wederom infanteriegevechten achterwege ble ven, beproefden de Engelschen een nieuwen aanval in de boog van Lens, Om drie uur in den middag braken zy na een korte en heftige geschut- voorbereiding in sterke aanvalsgol ven op. Alleen benoorden de beek van Souehez wi3ten ze over geringe breedte in onze voorste schansen te dringen. Aan den Hoogen Berg, waar 18 dezer een klein stuk der voorste loop graaf verloren ging, konden de Fran- schen niet lang stand houden. Nadat twee hevige aanvallen, die ten doel hadden hun terreinwinst uit te breiden, waren afgeslagen, wierp een tegenaanval van Duitsche troepen er hen wrer uit. Yan de oorspronkeiyk veroverde 400 M. loop graai bleef slecbts een vooruitsprin gend stuk van 80 M. in hun handen, Vin het Itillaansch- Ooitinrljksche gevechtsterrein Keulen, 19 Juni. De „Köln. Ztg.' verneemt van het front in Tirol: Volgens mededeeling van oogge tuigen en van krijgsgevangenen, was de ingetreden rust (op dat front) slechts een Bcbynbare rust. Op het oogenblik breekt de storm weer los. Over een front van 20 K.M. staan de bergtoppen in Tirol in rook en vuur. Afgezien nog van het artillerie vuur, worden op enkele stellingen met groote snelheid „mynen" ge worpen. Hiermee is de tweede fase van het groote Italiaansche offensief be gonnen, door Cadorna vóór het (uit gestelde) opnieuw byeenkomen van de Italiaansche Kamer ondernomen, ter herovering van de hoogvlakte der zeven gemeenten en van het hem in het vorige jaar ontrukte gedeelte van het Sugana-dal. De nieuwe infanterie aanval zal wel spoedig volgen. Een later bericht meldtDe nieuwe slag op de hoogvlakte van de zeven gemeenten heeft een buitengewonen omvang aangenomen. Het roffelvuur is gedurende den heelen nacht onverminderd voortgezet en bereikte in de morgenuren zulk een heftigheid, dat het in de bergen van heel Zuid-Tirol weerklonk. De nieuwe slag strekt zich uit langs het heele front van het Suganadal tot Asiago. Van een einde van den infanterie- slag voorloopig geen sprake. Yan be slissing valt nog niet te spreken. Alleen kan men zeggen, dat het een omvangryke slag van den ernstigBten aard geldt. Weenen, 20 Juni. Na een vuur- voorbereiding van 24 uur is de Ita liaansche infanterie gisterochtend op de hoogvlakte der Zeven Gemeenten den aanval begonnen, die vooral op den Noordeiyken vleugel, in het vak van den Monte Forno en den grens kam, met den inzet van zeer sterke Btrydkrachten werd ondernomen. On ze troepen hebben alle stormloopen des vyands in zegevierend vet weer doen mislukken. Een plaatselijk voor deel dat de vyand in het gebied van den Cima Diece wist te behalen en dat neerkwam op eenige honderden passen terreinwinst, is hem door onze tegenaanvallen voor 't grootste deel weer ontgaan. Rome, 20 Juni. Op de hoogvlakte van Asiago hebben de Italianen door de verwoede aanvalBactie van giste ren op verscheidene punten de vyan- delijke verdedigingswerken gehavend. Wy vorderden aan eenige stukken van het front en berokkenden den vyand hoogst ernstige verliezen. De troepen hebben den zeer harden tegenstand des vyands gebroken, de ontzagiyke moeiiykheden van den bodem overwonnen en der tegen- party daarna de vervaarlijke stellin gen in de streek van den berg Orti- gara, met inbegrip van den top ont rukt. Wy maakten 936 gevangenen, o.w. 74 officieren. Vin hit gevichtitirriln In Mieidoniï. Londen, 19 Juni. Wegens het begin van het moeraskoorts seizoen zyn de Engelsche troepen ten O. van de Stroema eenigszins teruggetrokken. De duikboot- en mljnoorlog. Volgens een offlcieele opgaaf be droeg de inhoud van de in Mei door oorlogsmaatregelen van de centrale mogendheden in den grond geboorde handelsschepen 869,000 br. reg. ton en van de schepen, die sedert het begin van den onbeperkten duikboo tenoorlog zyn vernield in het geheel 3.666,000 br. reg. t. In het noordelijk versperringsgebied zijn weer 26000 ton vernield. In de Middellandsche zee boorde een duikboot in den nacht van 13 Juni ten zuiden van de Straat van Messina een onbekend bewapend s.s. van 4000 t. in den grond. In den nacht van 15-Juni werden in dezelfde omgeving twee sterk beveiligde kon vooien aangevallen binnen de ander half uur. Uit het eene konvooi, be- j uit 8 s.s., werden de beide grootste respectieveiyk 6000 t. en 4000 t. en uit het andere een s.s. van 6000 t. in den grond geboord. Alle vernielde schepen waren opval lend diep geladen. De Madrileonacho Imparcial meldt, dat een duikboot in de nabijheid van Kaap Spartel het Engelsche tran sportschip A G 240 (8000 ton), met troepen en oorlogstuig voor Saloniki, in den grond heeft geboord. Het s.s. werd beschermd door 4 torpedojagers, waarvan 2 in den grond zijn geboord, terwyi de andere 2 met zware averij zyn ontkomen. In de nabijheid van den mond der Ebro zijn de bewapende Italiaansche s.s. Fert (5567 ton) en Sirte (1998 ton), met benzine, ijzer en steenkool van New Orleans naar Genua onder weg, tot zinken gebracht. Bij Huelva is het Noorsche Simla (5800 ton) getorpedeerd en ge zonken, by Alicante heeft een duik boot een gevecht geleverd tegen een konvooi van 10 stoomschepen. De afloop is niet bekend. Londen, 20 Juni. Naar de admirali teit meedeelt zyn in de vorige week 2897 koopvaarders Britsche havens binnengeloopen en 2993 uitgevaren. 27 schepen boven de 1600 tOD, 5 be neden de 1600 ton zyn in den grond geboord, 31 zyn zonder succes aan gevallen. Da revolutie In Rusland. Petrograd, 20 Juni. De anarchisten die de kantoren van Roesskaya Vo- lya bestormden, werden in motorlor- ries, door kozaken geëscorteerd, weg gebracht. De bevolking wilde hen lynchen en kwam pas tot kalmte, toen de kozakken verzekerden, dat de anarchisten weggebracht en gevan gen genomen zouden worden. Voor loopig bracht men hen naar het ge bouw, waar de werklieden en solda ten-afgevaardigden vergaderden. Daar werden zij onder bewakiDg gesteld. Da Confarantla te Stockholm, Yan Tcheidze is te Stockholm uit Petrograd op order van den Arbei ders- en Soldaten gedelegeerdenraad, telegrafisch bericht ingekomen, dat de raad in zijn zitting van 2 Juni besloten heeft, dat de internationale socialistische conferentie zal plaats hebben te Stockholm tusschen 28 Juni en 8 Juli. Aan het Hbl. wordt uit Stockholm geseind Van welingelichte zyde wordt medegedeeld, dat aan het bezoek van den minister van munitie Thomas te Stockholm, waar bij een onder houd had met den Franschen gezant met Branting en met Huysmans, byzonder veel waarde wordt gehecht, en dat de vooruitzichten inzake het deelnemen van de Fransche socia listen aan de conferentie te Stock holm buitengewoon veel verbeterd zijn. Amorlkaanicho socialisten ta Staokholm. Kopenhagen, 20 Juni. De drie Ame- rikaansche afgevaardigden Goldfarb, Reinstein en Davidowitsch zijn giste ren in de vergadering der socialistische commissie verschenen. Reinstein zei tegen een medewerker van Politiken, dat de groote kapita listen van Amerika de oorlogsver klaring van "Wilson hebben uitgelokt. Amerika wordt op het oogenblik door Morgan en Wallstreet geregeerd. Een dochter van Wilson heeft haar man in deze kringen gevonden. Wilson liet zich onophoudelijk meer door de belangen der kapitalisten leiden. Een tyd lang is men ook bang geweest, dat Rusland met Duitschland een afzonderlijken vrede zou sluiten en dat Amerika dit by de geallieerden ia verband met de wapenleveringen geplaatste kapitaal zou verliezen, als Duitschland overwinnaar zou biy ven. Deze kapitalisten-zorgen oefenden ten slotte op Wilson dermate invloed uit, dat bij het land in den oorlog dreef. De Amerikaansche socialisten zyn oLzydig. Zy wenscnen een vrede zonder overwinnaar, maar vooral een vrede, die het internationale proleta riaat ten goede mogen komen. Oultschland en Ruiland, De Zwitsersche socialist Grimm, is voor korten tyd uit Duitschland naar Rusland vertrokken om voor het herstel der Internationale te werken, Tevens ging by na in hoeverre het mogelijk zou zyn dat Rusland en Duitschland vredesonderhandelingen begonnen. In verband hiermede ont ving hy een cyfertelegram van den heer Hoffmann, chef van het politieke departement van den Zwitser schen Bondsraad waarin werd medegedeeld dat Duitschland geen offensief zal ondernemen, zoo lang er kans is, met Rusland tot overeenstemming te ge raken. Het telegram geraakte in onbe voegde handen. Grimm werd uit Rusland gezet als zynde een Duitsche agent, terwyl een storm van verontwaardiging opging tegen den heer Hoffmann. Deze handelde echter geheel te goeder trouw. In een schreven heeft de heer Hoff mann aan den president van den Bondsraad medegedeeld, dat hy dit telegram heeft afgezonden op eigen verantwoordelijkheid, meenend te handelen in het belang van den vrede. Nu hy inziet, dat hy daardoor wel licht iets verkeerds heeft gedaan, treedt hy af als lid van den Bonds raad. De Bondsraad zoowel als de Natio nale Raad betreuren dit besluit, maar achten het juist; en verklaren, dat do chef van het politieke departement een man is, die door intelligentie, arbeidskracht en toewijding het land groote diensten heeft bewezen. Hieruit biykt natuurlyk ook, dat Grimm, lid van den Zwitserschen Nationalen Raad, uit pacifistische overwegingen en in overleg met het lid van den Zwitserschen Bondsraad Hoffman, een poging hoeft gedaan om toenadering tusschen Rusland en Duitschland te bevorderen en zoo doende een stap te doen tot het be ëindigen van den wereldoorlog. Uit Engelind. Londen, 19 Juni. By behandeling van het wetsontwerp op de kiesrecht hervorming nam het Lagerhuis met 885 tegen 65 stemmen het vrouwen kiesrecht in beginsel aan. Engeland en de Wereldgraan- voorzlenlng. De Eogelsche graan-vakbladen be spreken niet zonder zekere ongerust heidden toestand der graan verzorging. Een dezer vakbladen heeft b.v. een brief van een groote graan firma te Philadelphia, waarin we lezen „Indie en Australië zyn de eenige lichtpunten aan den graan-horizon. Groote voorraden zullen van daar uitgevoerd worden, wanneer de noo- dige schepen daarvoor beschikbaar kunnen worden gesteld. Een bushel graan in Noord-Amerika is gelyk aan twee bushels waar elders ook in de weröld wegens de moeilykheid van het bevrachten. Het is inderdaad een groot vraagstuk, hoe de wereld zich in den loop van 1917 voeden moet, want hulp is niet in het zicht. Het duurt nog lang tot Februari 1918, het oogenblik waarop de Argentyn- sche oogst in Europa begint aan te komen." De voorzitter van het Comit'é voor de verzorging van de Geallieerden met voedingsmiddelen ontwikkelde in een toespraak te Chicago denzelf den gedachtengang. Voedingsmiddelen", zei hy o. a., „zyn er genoeg in de wereld, maar vele daarvan kunnen wy door de duikbooten niet krijgen. Canada, Australië en Inöië hebben goede voorraden, maar wy kunnen op het oogenblik over dezo Diet beschikken. Het Britsche wereldrijk heeft meer schepen dan het voor zyn behoeften noodig heeft, maar als men tot de vraag komt, het graan uit Canada, Australië en Indië voor alle Gealli eerden gemeenschappelijk te vervoe ren en ook de munitie, dan zyn er geen schepen genoeg. Dat het tot eiken prijs de Geallieer den steunen niet aller instemming vindt, zou men uit een artikel in het vakblad de „Northwestern Miller" kunnen opmaken. „Zal", wordt daarin gevraagd,van de Amerikanen verlangd worden, dat zy een deel van hun gewone brood rantsoen prijsgeven, om, zooals het gerucht wil, hun Britsche bondge- nooten in de gelegenheid te stellen, bier en whisky in groote hoeveelheid ter beschikking te hebben Zoo niet, dan moet Groot Brittan je zoo spoedig mogelijk zyn eigen huis op orde brengen het moet het drinken tegen gaan en daardoor den algemeenen voedingsmiddelenvoorraad, waarop de de veiligheid der Geallieerden berust, langer doen reiken". („Vad.") Uit Duitschland. Aan het Hbl. wordt van de Oost grens een en ander gemeld over schade die de groote droogte in Duitschland aan den landbouw hetft toegebracht. De hooggelegen weiden waren als verschroeid. De koeien werden reeds in de hooilanden ge dreven. Treurig is het tot nog toe gesteld met het uitplanten van Steckiüben en allerlei koolsoorten. En het telen van de eerste vooral isr voor de be volking een hoogst belangryke zaak. Evengoed als op aardappelen is het Duitsche volk aangewezen op een zoo mogelijk dagelyksch gebruik van Steckifiben. Met groenten weet men zich tegenwoordig heel goed te red den. Niet minder dan een 30-tal in 't wild groeiende planten dienen tegenwoordig ook als „Gemüse", Daartoe behooren o. m. ook de bla deren van brand- en doovenetel, van melkdistels, ganzenbloem, boterbloe men, drieblad, melde, enz. Ea men eet „met smaak" Met de melk- 6n boterproductie staat het er in Noordwest Duitschland beslist ongunstig voor. En waar moet het heen, als straks de hooilanden door de droogte geen tweeden snit kunnen opleveren? Waar dan ook op 't oogenblik gemaaid wordt, komt geen jong sprif je meer voor den dag. En waar nog regen viel, daar hebben zware onweöers den oogst grooten- deels vernield. Wegens het enorme gebrek aan werkkrachten zullen de hooi-, rogge- en aardappeloogst groote moeilijkheden opleveren. Den grootsten tegenvaller brengt zeker wel de fruitoogst. Na een buiten gewoon ryken bloeityd is de vrucht- aanzet al zeer gering geweest en door de droogte van den jongsten tyd zyn bovendien nog heel wat jonge vruch ten van appel- en pereboomen afge vallen. Alleen de besBen leveren een flink besbhot. Groote verwoestingen richten in sommige streken rupsen, hazen, konynen en veldmuizen aan, Wel wordt de bevolking met kracht aangemaand, om op't schadeiyk wild zooveel mogeiyk jacht te maken, maar men is daartoe, ook wegens 't gebrek aan manneiyke hulp, niet voldoende in staat. Daarby komt nog, dat on veiligheid en roofzucht hand over hand toenemen. Ten slotte meenen we, dat niet meer dan een zeer middelmatige oogBt Noordwest Duitschland voor 1917 te wachten staat. Want het zou al won der mee moeten loopen, als eenig product buitengewoon zou meevallen. Vooral voor h6t vee is de toekomst zeer donker. De wedstrijden worden gehouden wegens de hitte, 's avonds om 7 uur. Terrein Bolweg. PLAATSELIJK NIEUWS. Candldaatatelling Gemeanteraad. Door do federatie Helder der soc.. dem. arb. pari ij is voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen de vol gende candidateniyst opgesteld DISTRICT I. C. Heijblok. B. ZONDHRVAN Sftr. DISTRICT II. D. DB BBEB. J. J. sohoeff-elenberger. B. Zondervan. DISTRICT III. J. Borkert. D. SOHREUDER. SPORT. Voetbal. Uitslag loting voor de a.s. wed strijden om de zilveren draagmedaille. A. 24 Juni. S.H.B.S. Zeemacht. B. 1 Juli. Landmacht H.F.C. Beslissingwedstryd op 8 Juli a.s. tusschen winner A en B. Door de Vrijzinnige Kisvereeniging „Helder" zijn voor de periodieke Ge meenteraadsverkiezingen candidaat gesteld DISTRICT I: W. Biersteker en P. de Geus. DISTRICT II D. H. Grünwald, P. dh Geus en G. de Ven. DISTRICT UI E. J. Bok en W. Biersteker. De heer M. J. Kolster, alhier, behaalde Zaterdag 1.1. het einddiploma Rljkstuinbouwschool te Lisse. Uitbreiding Watarleldlng. Door B. en W. is hieromtrent onder staand nader voorstel bij den Raad ingediend In ons voorstel van 6 April j.1. tot uitbreiding der winningswerken van Waterleiding deelden wy uwe ver gadering mede, dat buiten de werken, tot welker uitvoering wij daarbij ad viseerden, nog een keus gedaan zou mosten worden tusschen het verlen gen der westelijke uitbreidiDg in ds don kere duinen met een tak in de rich ting van Falga of het maken van den uitbreiding der draineerleiding in hetzelfde duingebied in oostelijke richting. Uit zyn hierbij overgelegd rapport van 18 April j.1. biykt, dat de kosten der eerste uitbioiding destyds door den Directeur werden begroot op f108784.—, die der laatste op f97480. Ondanks dit prijsverschil adviseerde de Commissie voor de Gas fabriek en Waterleiding, aan de eerstbedoelde uitbreiding de voorkeur te geven. Waar met de aanbesteding der werken, waartoe door uwe vergade ring reeds was besloten, groote spoed moet worden gemaakt, hebben wij daarop den Directeur gemachtigd, in het op te maken bestek ook de om schrijving van het oerstbedoelde werk op te nemen. De vaststelling van dit bestek toch kon op een beslissing van uwe vergadering niet wachten en on- getwyfeld kon eon goedkooper aan bieding worden verkregen, indien voor alle uit te voeren werken de prijs tegelijk kon worden opgegeven, dan bij een gesplitst^ aanbesteding. Op de vrijheid van beslissing uwer vergadering werd hierdoor trouwens niet vooruitgeloopen. Intusschen zijn de gevraagde prijs opgaven ingekomen, welke in dsn volgend-n staat zyn verwerkt. Inschryvingssommen voor genomon in het belang van die in gezetenen, welke hun kinderen eene universitaire opleiding wenschen te de volle aandacht heeft van het College, maar dat, mede uit een met den Inspecteur der Gymnasia gepleegd overleg, gebleken is, dat de tyd voor dergeiyke maatregelen zeer ongunstig is. Aankoop grond school Doggersvaart. B. en W. stellen aan den Raad voor voor den prijs van 50 cent den M.8 aan te koopen het terrein, kadastraal be kend, gemeente Helder, sectie C, No. 7181, groot ongeveer 2600 M.8, ten ein de aldaar eene school voor lager onder wijs te stichten. Uit het Politie-rapport. De soldaat M. uit de kazerne aan de Langestraat huurde op 9 Juni j.1. een rywiel van den rywlelhandelaar Appel aan de Spoorstraat. Tot nu toe zyn noch soldaat M. noch rywiel weder boven water gekomen, zoodat verduistering vermoed wordt. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur waren een paar jongens in een roei boot aan het varen in de Binnen haven, toen een van hen met name van L., wonende in de Wagenstraat, door onvoorzichtigheid over boord viel en dreigde te zinken. De 17 jarige visscher T. de Boer, wonende Vijzelstraat 8c, zag het ge vaar en sprong gekleed te water om te redden. Hij werd evenwel byna het slachtoffer van zyne edelmoedig heid, daar by geen geoefend zwemmer ia 6n van L. hem om de hals greep en mede naar beneden trok. Beiden weiden gelukkig nog gered door den milicien torpedist Roede ma van Hr. Ma. „Koningin Emma", die zich mede gekleed te water begaf, de Boer van den drenkeling bevryöde en met dezen laatste naar den wal zwom, waarna ook de Boer den kant kon bereiken. Niemand bekwam eenig letsel, Zaterdagmiddag sloeg een paard, gespannen voor een vrachtwagen, in de Prins Hendriklaan op hol, waarby de voerman van den bok werd ge slingerd. Hy bleef evenwel ongedeerd en wist even daarna met behulp van een marinier bet paard, dat de lantaarn op den hoek van de Keizerstraat en de Spoorstraat omver geloopen had, te grijpen en tot staan te brengen. Maandagmiddag werd een werkman 7an de Gasfabriek, die aan de Buiten haven een kuil had gegraven om de leiding na te zieD, door het uit- atroomende gas zoo bedwelmd, dat hij niet dan met de grootste inspan ning nog uit de kuil kon komen en als een b6scbonkene over den weg liep. De politie werd gewaarschuwd en om het zuurstofapparaat van de Gasfabriek getelefoneerd. Gelukkig was ook dr. Grunwald spoedig ter plaatse, die den man onderzocht. Deze bleek evenwel reeds weder in zooverre hersteld te zyn dat van het apparaat geen gebruik behoefde ge maakt te worden. Krijgsraad te 's-Gravanhaga. Voor den krijgsraad heeft gisteren terecht gestaan N. H., milicien ka nonnier, uit Den Heider, wegens het met woorden dreigen en beleedigen en met woorden en gebaren dreigen van zyn meerdere in rang. Eisch 3 maanden militaire detentie. A. de Ruiter en G. Kamsteeg George Wllion N.Hoogendoorn Uit hiel- Jing state lijke en zuide lijke putten- rö Ver- 360 M. drai- 1?IdIJn.B! uitbrei ding don kere In de don kere d»'nH duinen f 61885 66900 76800 In overeenstomming met het ge voelen der Commissie van Bystand in het beheer der Gasfabriek en Water leiding zijn wij van oordeel, dat het gewenscht is alle uitbreidingswerken, die zich voor openbare aanbesteding niet leenen, omdat de uitvoering slechts aan volkomen deskundige aannemers behoort te worden opge dragen, aan den minsten inschrijver te gunnen. Wy hebben derhalve de eer Uwe vergadering voor te stellen I. te besluiten tot uitbreiding der winDingswerken van de waterleiding met circa 570 meter in westeiyke richting buiten de aan de gemeente toebehoorende duinterreinen II. ons College te machtigen voor de uitvoering van het onder I. be doelde werk de vereischte vergunning aan te vragen: III. het volgende besluit te nemen De Raad der gemeente Helder, Gelet op zijne besluiten van 24 April j.1. en van heden tot uitbreiding der winningswerken van de Gemeente waterleiding OverwegeDde, dat het wenschelyk is de uitvoering van bedoelde werken- niet in het openbaar aan te besteden, doch deze onderhands op te dragen aan een daarvoor volkomen berekende firma Gezien het voorstel van Burge meester en Wethouders; Gelet op de artikelen 44 en 194 der Gemeentewet; Besluit, onder voorbehoud, dat de voor hare uitvoering veieischte vergunningen worden vei kregen, de uitvoering der in den aanhef dezer bedoelde werken onderhands op te dragen aan A. de Ruiter en G. Kamsteeg te Giesendam voor een som van f 129.213. Ontheffing verplichting bouw gymnaelum. Aangezien het vyfjarig tijdvak, waarvoor aan deze gemeente onthef fing werd verleend van de verplich ting om een gymnasium op te rich ten, veratreken is, zonder dat zoo danige veranderingen plaats grepen, dat de gemeente thans zonder over- groote bezwaren wél tot stichting van zulk een inrichting van onder wijs zou kunnen overgaan, stellen B. en W. den Raad voor van bedoelde* verplichting opnieuw ontheffing te vragen. Zy teekenen hierby aan, dat de vraag, of maatregelen kunnen worden Aangevraagd wordt nu een bedrag van f 1000 om de Volksvertegen woordiging in de gelegenheid te stel len iu beginsel betreffende den voor gestelden aanbouw eene beslissing te nemen, opdat, wanneer met de bouwmeesters overeenstemming kan worden verkregen, tot het sluiten van een contract zou kunnen worden overgegaan. Verwacht mag worden, dat by de toeneming der moeiiykheden met den aanvoer van materieel voor den bouw van defensieschepen hier te lande benoodigd, de betrokken artikelen van de Marinebegrooting en van de In dische begrooting voldoende ruimte zullen overlaten, om de betalingen krachtens de overeenkomst met de Amerikaansche bouwmeesters moge lijk te maken. Op de verder noodige bedragen kon dan by de begrootingen van 1918 en 1919 worden gerekend. Dc staking ta Rottsrdam. De correspondent van het Hbl. te Rotterdam deelt h6t volgende mede Hoewel er, in afwachting van de audiëntie, door den minister van Landbouw aan de besturen van haven arbeiders te verleenen, natuurïyk nog geen definitieve mededeelingen zijn to doen, heerscht hier toch de over tuiging, na de huishoudelyke vergade ringen, welke door de Scheepvaart- vereeniging en het Plaatselyk Steun comité zyn gehouden en waarom trent men zich van mededeelingen onthoudt behoudens dan aan den minister, dat er een weg zal worden gevonden, om aan het conflict een einde te maken. Die weg zou dan deze zijn, dat onder leiding van het Koninkiyk Nationaal Steuncomité werd getracht te gemoet te komen aan de wenschen der stakers. De werk gevers, die zich steeds op het stand punt Btelden dat de oplossing van dit conflict rijkszaak is, zouden daari" dan bereid worden bevonden in uil gaven van het Koninklijk Nationaal Comité by te dragen en tevens waken tegen eventueele misbruiken door be middeling hunner organisatie. Omtrent de bovengenoemde con ferentie deelt het Corr. Bureau mede De Minister van Landbouw, Nyver heid en Handel ontving gistermiddag 12 uur de vertegenwoordigers der Rotterdamsche stakende havenarbei ders aan zyn departement in confe rentie by welke conferentie ook de minister van Fioanciën tegenwoordig was. Het denkbeeld van een baven- reserve op den grondslag der Am- sterdamsche regeling (dus met gel delijke bydrege van belanghebbende reeders) bleek den minister eympat- hiek. De afgevaardigden der haven arbeiders zullen het resultaat der gehouden besprekingen vermoedeiyk nog heden aan hunne organisatiën mededeelen. Een dtfloitief besluit tot opheffing der staking zal waarscbyoiyk eerst kunnen worden genomen, wanneer de totstandkoming der gewensebte ;egeling verzekerd is. In verband met een en ander heeft de minister van Landbouw het bestuur der Rotterdamsche scheepvaartver- eeniging en den burgemeester van Rotterdam uiigenoodigd tot een con ferentie morgen voormiddag, half twaalf aan zijn departement. BINNENLAND. Ondarzaabooton. Ingediend is oen wetsontweip tot verhooging van de Marinebegrooting en van de Indische begrooting voor 1917, voor den bouw te San Francisco van drie onderzeebooten, voor den Indiscben dienst, waarvan de kosten geraamd worden op f2,500,000 per boot, met uitzondering van het tor pedo- en artilleriemateriee), verdere inrichting enz., waarvoor een bedrag van f 300.000 pör boot geraamd wordt. Pogingen om te voorzien in den ongewenschten toestand, dat de zoo noodzakelijke aanvulling van oorlogs- materieel belemmerd wordt door de vertraging welke de aanbouw ten ge volge van de tijdsomstandigheden ondervindt, werden o.a. aangewend, naar in de Memorie van Toelichting wordt medegedeeld, door het zenden van eene commissie naar de Ver- eenigde Staten van Noord Amerika, met de opdracht om na te gaan of aldaar thans booten te krygen waren, welke voldoen aan de eischen, welke de dienst bier te lande en in de Oost- Indische koloniën stelt, en of op eenigszins snellen aanbouw daarvan zou kunnen worden gerekend. De mededeelingen dezer onlangs teruggekeerde commissie vestigden de overtuiging, dat, ondanks den se dert ingetreden oorlogstoestand, aan Amerika's Westkust aanbouw zou kunnen plaats hebben en op tijdige oplevering zou kunnen worden ge rekend, terwyi op aanbouw aan de Oostkust niet met zekerheid te reke nen valt. Waar de Regeering spoedige ver sterking van de onderzoevloot een groot belang acht, en na het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten van Noord- Amerika de aanvoer van hier te lande bencodigde materialen en inrichtin gen steeds grootere moeiiykheden ondervindt, en de gelegenheid voor aanbouw, welke men had gehoopt dat zou verbeteren, steeds slechter word, zou zy, zoo wordt verder ge zegd, in hare verplichtingen tekort schieten, door nu niet te profiteeren van de gelegenheid tot aanbouw, welke ach aanbiedt. Voorloopige onderhandelingen leer den, dat thans te San Francisco 3 booten zouden kunnen worden ge bouwd en de eerste daarvan binnen omstreeks 18 maanden zou kunnen .worden afgeleverd; deze booten zou den dan te zyner tyd onder eigen kracht den oversteek naar Java moe ten maken, en wel via Honolulu— Guam of Honolulu—Japan. De waterverplaatsing dezer booten, welke worden ingericht voor den dienst in de tropen, zal zyn boven water 669, onder water 680Jon. Volledige zekerheid omtrent prys en levertyd en de te waarborgen eischen, waaraan de booten zullen voldoen, kunnen, hangende de onder handelingen nog niet worden gegeven het laat zich echter wel aanzien dat zy niet belangryk zullen afwyken van hetgeen werd vermeld. De bestuursleden der havenarbei dersorganisaties deelden in een ver gadering te Rotterdam hun indruk over de gehouden conferentie mede. Naar hun meening was er alle kans dat de staking vóór Zondag finaal gewonnen zou zyn. De minister had zich sterk gekant tegen uitbreiding der stakiDg tot de vtembedryven, weshalve het bestuur aanraadde de staking tot hetatuwa- doorsbedryf te beperken. Algamaana mljnwerkara-ataklng. Men meldt ons uit Heerlen, dat de algemeene Nedoilandsche myn werkersbond besloten heeft, heden de algemeene mynwerkeraBtaking te proclameeren. Nleuwi aardappalan, Bovenkarspel, 20 Juni. De eerste dag waarop de nieuwe aardappelen geveild zouden worden, geveild en toch eigeniyk niet geveild, een veiling met één kooper toch een ieder zal het toestemmen houdt op een veiling te zyn. Toch, om den naam hoog te houden, liet men een maal als in lang vervlogen gelukkfee dagen van den vryhandel den wyzer van hetelectrischemyntoeBtel draaien en de algemeene leider, die machti ging had de geheele voor het binnen land bestemde hoeveelheid op te koopen, drukte op zyn knopje en aan de veilingseer was voldaan. Alles was hem. In den vroegen morgen was bij het veilingsbestuur nog een nadere regeling van den uitvoer ingekomen; naar men weet was oorspronkelijk bepaald 50% binnenland, 25% over zee en 25°/o overland. Maar de aan voer „overzee", voor Engeland dus, behoefde, om welke reden werd niet vermeld, voorloopig niet geveild te worden, zoodat 76% gereserveerd bleef voor het binnenland. De geheele aanvoer bedroeg echter niet meer dan 500 zak van 35 K.G. Vele grossiers waren er uit de groote steden: Amsterdam, Utrecht, Den Haag, Rotterdam, die voor zich al leen veel meer verlangden. De alge meene leider, die alles aankocht, had nu de moeiiyke taak de beschikbare hoeveelheid te verdeelen. Hy ging daarby eerst te rade met de behoefte van de verschillende gemeenten en dan wordt aan ieder grossier in die gemeente een naar gelang van hun omzet proportioneele hoeveelheid ge zonden. Hoe die grossiers het weer klaar moeten spelen met hun afne mers, de winkeliers, en dezen met hun cliënteele, de huismoeders, ja, dat weet niemand. Noch de minister, noch de groentencentrale, noch eenige overheidsmacht bemoeit zich daar mede. De deur is weder wagenwijd opengezet voor allerlei onbillykheden en knoeieryen. Hoe schaarsch de aardappelen de eerste dagen nog zullen zijn, moge blyken uit het feit, dat een grossier, die anders omstreeks dezen tyd meer dan 1000 zak omzet, thans 32 zak „toegewezen" kreeg, benevens 5 zak krieltjes. En de boeren zyn ook al niet tevreden. Zy vinden' dat de prijs te laag g68teld is, hadden liever ge had dat de geheele uitvoer voor loopig nog was gesloten gebleven, evenals het vorige jaar. Dan wareu by vrijen handel de pryzen wel hooger geweest. Maar, aldus hun redeneeriDg, dan zou ook de prikkel hebben bestaan den aanvoer op de veilingen zoo groot mogelijk te doen zyn. Met recht kan gezegd worden dat de tegenwoordige regeling om zoo te zeggen niomand bevredigt, uit gezonderd misschien de commis sionairs. (Hbld.) Da warklooshaldvarzakaring De minister van Waterstaat heeft aan de gemeentebesturen medege deeld, dat de nieuwe regeling der werkloosheid vei zekering (byslag op de kontributies) 1 Juli slechts in wer- kiDg treedt voor vakvereenigingen wier reglementen reeds zijn goedge keurd, terwyl van de andere de oude regeling (bijslag op de uitkeeringen- gehandhaafd biyft tot uiteriyk 31 De cember of zooveel eerder als hun reglement zal zyn goedgekeurd. Aanslag op een burgemeester. De „Zuid-Limburger" meldt, dat Dinsdag op den burgemeester van Kerkrade in diens kamer ten stad- huize een aanslag is gepleegd door een lossen werkman der gemeen te. Deze wist tot den heer Habets door dringen, maar de burgemeester slaagde er driemaal inden aanvaller, die met ontbloot mes voor hem stond, af te weren. De aanrander ia gevan gen genomen. De burgemeester werd niet verwond. De prijs van rijwielbanden. Wat kost een rijwielband 't Is niet meer te zeggen. Invoer is er absoluut niet meer en de eigen fa brieken kunnen, hoe snel ze zich ook uitbreiden, niet genoegzaam aan vraag en behoefte voldoen. Beweerd wordt dat opkoopers al lang geleden groote party^n banden hebban opgekocht en daarin nu een wilden handel dry- ven. Banden van f 5 k f 6 moeten nu reeds met f 12, ja f 18 worden be taald. Naar verluidt, wil de regeering aan die buitensporige speculatie, die velen in ongelegenheid brengt, den kop indrukken door een afdoende regeling, eventueel inbeslagneming van alle banden. Eu dan maar op den bon of welke regeling er maar getroffen kan wor den, opdat de banden tegen biliyke prijzen aan de verbruikers kunnen komen.- De grootste bandenfabriek hier te lande is op het moment de Yrede- stein fabriek te Loosduinen. En nu aan haar benzine is toegewezen noodig voor de bandenfabricage kan deze fabricage weer in 't groot worden doorgezet. Tal van rijwiel handelaren gaan peraooniyk naar de fabriek om inslag te doen. De fabriek heeft nu bepaald, dat de verkoopprijs van prima „Vredestein" buitenbanden zal bedragen f 8 52% per stuk, bin nenbanden f4.— en Vredestein po- pulairbanden f 715. Niemand heeft hel. recht tegen hoogeren prijs te verkoopen. Wie er zich aan schuldig maakt, krijgt geen banden meer. Wordt en particulier hooger piys gevraagd voor een van genoemde banden, dan doet bij goed met' da- deiyk man en paard te noemen aan de fabriek. Zoo alleen kan het pu bliek tegen uiting worden gevrij waard, Jsllt Schaap gearresteerd. Naar wy vernemen is gistermiddag door Haagsche politieagenten uaby Heerlen aangehouden Jelle Schaap, die verdacht wordt op 4 Maart j.1. den moord op den adjudant-onderoffi cier Galle ia de Alexanderkazsrne te 'sGravenhage te hebben gepleegd. Giet er avond met den laahten trein uit Maasstricht is onder politiegeleide Jelle Schaap te 's Gravenhage aange bracht. Een onderzoaker. In het Acad. Ziekenhuis te Gronin gen is opgenomen schipper K. uit Zoutkamp, die met zyn knechtje per roeiboot eon onderzoekingstochtje naar BrakzaDd, een vóór Schiermon nikoog gelegen plaat, deed. Een dry vende myn werd gevonden en binnen gehaald. Toen de schipper de myn uit elkaar wille halen, verzocht do knecht dit te laten. De schipper zond hem naar den wal om aardappelen. Bij het terugkomen vond hy den schipper zwaar gewond en de myn gesprongen. Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Heerlen, 21 Juni- Wy vernemen, dat hedenmorgen 6 uur aan de myn „Emma" de staking een aanvang genomen heeft. Er zyn militaire wielryders aangekomen om de orde te handhaven. Heerlen, 21 Juni. Toen de Belgische geïnterneerden, die in de mynen werken, hedenmorgen alhier aan kwamen, weigerden ze naar beneden te gaan. 90% der myn werkers staken, het overig gedeelte der georganiseerde arbeiders heeft zich by de staking aangesloten. Alle myntoegangen zijn door militairen afgezet. De Vice Admiraal, Commandant der Marine te WILLEMSOORD, geeft kennis, dat op 20 JUNI 1017 Is verloren geraakt. Voor het visschen en terugbrengen daarvan aan boord Hr. Ms. „KONINQIN EMMA", wordt eene belooning toege kend van f 260.- binnen 14 dagen; f 160. - later dan 14 dagen, doch binnen 30 dagen, en f 76.- na 30 dagen, dat zy is zoek geraakt, De torpedo ging verloren in het merk: a. Kijkduin midden tusschen Infir merie en v. d. ster; b. buitenste Z.W.ke myipaal mid den tusschen binnenste Z.W.ke mylpaal on Oapriosbrug. Ter voorkoming van ongelukken zij men gewaarschuwd geen der aan de torpedo bevindende uitstekende deelen te verstellen.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2