DE OORLOG. BIOSCOOP T.A.V.E.N.U. Het Lsvensmiddelenbureau op bon No. 8 Op bon No. 9 Op bon No. 10 Op bon No. 11 Op bon No. 12 Vin hit Westelijk front. Londen, 21 Juni. Gisteravond heb wij door ons vuur vyandelijke over- rompelicgaafdeelingen ten zuiden van den weg Bapaume—Kamerjjk, ten oosten van la Ventie en in de nabljbeid van Lombaertzjjde verdre ven. Een andere vijandelijke afdeeling slaagde er in onze voorste linie bi) Lombaertzijde binnen te dringen, doch zy ia er onmiddelijk weer uit verdreven. Parijs, 21 Juni. Avondbericht. Het gevecht is in ons voordeel ten oosten van Vauxaillon voortgezet Een Pran- ache tegenaanval in den sector van de hoeve van Moisy heroverde alle stellingen, met uitzondering van het vooruitspringende gedeelte bij de hoeve, waar vijandelijke troepen nog nog stand houden. De Duitschers hebben getracht de stellingen tus schen den Cornillet- en den Blond- berg te heroveren, maar zij zijn door bommenwerpers teruggeworpen, die hen naar hun loopgraaf achtervolgden, die zij namen, aldus een vooruitgang van 300 meter makend over een front van 600 meter. Parijs, 22 Juni. In Champagne vie len de Duitschers gisteravond tegen negen uur na een ampele artillerie- voorbereidiDg de Fransche schansen op den Têton kam en ten O. daarvan aan. Op een front van 400 meter zijn de Duitschers, die er aanvankelijk in waren geslaagd om in de voorBte werken der Pranachen binnen te dringen, er na een gevecht weer uitgeworpen. Berlijn, 22 Juni. Engelsche aanval len ten N.W. van Warneton en ten O. van Houplines werden afgeslagen, Een aanval der Engelscben die gisterochtend ten W. van Lens be gon, mislukte. De Engelschen leden zware verliezen. Met groote hardnekkigheid tracht ten de Franschen de bij Vauxaillon verloren stellingen te heroveren. Gisterenochtend vielen zij na een sterk vuur tot viermaal toe aan, tel kens versche troepen in het vuur brengende. Na een hardnekkig ge vecht van man tegen man drongen z|j onze troepen uit een gedeelte der loopgraven ten N.O. van Vauxaillon. Meer naar het Zuiden toe hadden hun aanvallen geen succes. De vijand leed -hier door ons verweer zware De kablnetsclrsis In Oostenrijk. Weenen, 21 Juni. Naar in de avonduren in het parlement bekend werd, heeft minister president Clam- Martinic, daar op bet oogenblik de onmogelijkheid bleek om door op neming van landsman ministers een uitgebreider kabinet te vormen, den Keizer het verzoek voorgelegd, om aan het geheele kabinet ontslag te verleenen en een ander met de vor- miDg van bet kabinet te belasten. De Sociral-democratische Korre spondenz meldt, dat ClamMartiniz de parlementaire club van de Duit- ache sociaal democraten heeft uitge- noodigd, met het doel haar zijn rege9rings-program uit te leggen. Voorts heeft hij de club uitgenoodigd een vertegenwoordiger in het Kabinet te zenden. Namens de club heeft daarop Pernerstorfer verklaard, dat de sociaal-democraten op principieele gronden geen deel kunnen uitmaken van het kabinet. 's Ochtends vielen de PranBchen aan het zadel ten O. van den Cor- niiet-berg aan en drongen onze linie binnen. Tegenaanvallen beletten hen het behaalde voordeel uit te breiden. 's Avonds drongen onze aanvals- troepen ten N.O. van Prunay en ten Z.W. van Nauroy de Franscüe loop graven binnen en brachten gevange nen en buit terug. Aan den POhl berg, ten O. van Moronvillers, gelukte een zorgvuldig voorbereide aanval volkomen. Onze troepen namen na een korte vuur- voorberelding de vijandelijke stelling over eèn breedte van 400 M. maakten ruim 100 gevangenen. 'sNachtB deed de vijand eenige hefiigetegenaan vallen, die hemalecbts onbeteekenende winst brachten. Vin het Italliansch- Oostenrljksche gevechtsterrein Rome, 21 Juni. Gisteravond hebben wij in het vak van den Val CoBteana (Ampezzano) onder den top van den kleinen Lagazuci een groote mijn laten springen, die door een lange uitboring was voorbereid. De ont ploffing wierp de vijandelijke stelling, die zich op den top bevond, dooreen. Vervolgens veroverden onze Alpen jagers, na voorbereiding door artillerie- vnur, in een schitterenden aanval dien top (hoogte 2661) en brachten hem terstond in gereedheid ter ver dediging. Op het Juliache front z(jn twee pogiDgen ten aanval tegen onze stel ling op den Vodice en ten Zuidoosten van Jamiano verijdeld. In de streek van Vertoiba brachten wij door een aanval bij verrassing onze vooruit geschoven linie aanmerkelijk vooruit. Db duikboot- on mijnoorlog. Madrid, 22 Juni. De half Juni te Corunna uit Havana aangekomen Fransche stoomboot Venezuela, van de Compagnie géüórale Transatlan- tique bracht slechts acht passagiers mede. Tweehonderd plaatsen waren genomen, maar 192 weigerden op het laatste oogenblik mede te gaan, uit vrees voor het duikbootgevaar. Gedurende de laatste vijf nachten van den overtocht moeBten de be manning en de passagiers gekleed naast de reddingbooten slapen. Do revolutie In Ruslind. Naar het Hbl. uit Londenjverneemt, heeft het parlementslid Ogrady die deel uitmaakte van de pas uit Rus land teruggekeerde arbeidersdelegatie medegedeeld, dat de aanklacht tegen den ex-tsaar en de verschillende hoogwaardigheidsbekleders in 't open baar door een rechtbank behandeld zullen worden. Van Kerensky had Ogrady vernomen, dat er een docu ment, gedateerd 16 Maart, in het ge ding zal worden gebracht, waaruit moet blijken, dat op dien datum een afzonderlijke vrede zou worden ge sloten. Kerensky verzekerde Ogrady dat er thans van een afzonderlijken vrede geen sprake kan zijn. Hervatting van hot offensief? Een berichtgever van het Hbl. meldt d.d. 22 Juni uit StockholmUit goed ingelichte Russische bron verneem ik dat de Raad van Arbeiders en Sol daten en de voorloopige regeering in Rusland in een bijeenkomst op 21 Juni besloten hebben het offensief over het geheele Russische front te gen.de centrale mogendheden te her vatten dit zou het antwoord zijn van den Raad en de voorloopige regee ring op de pogingen van Grimm. St. Petersburg, 22 Juni. Anarchis ten hebben bezit genomen van gene raal Doernowo's landhuis inlViborg, de voorstad van St. Petersburg. De voorloopige regeering gelastte hun, het te ontruimen, daar anders wapen geweld zou worden gebruikt. Daarop stelde een in de duizenden loopende menigte zich om het huis op en ver klaarde, de anarchisten te zullen ver dedigen. Gasmlstre. Sedert wij ons artikeltje op bladz. 1 schreven, bereikten ons van ver schillende kanten zóóveel klachten over de gasregeling, dat wij veilig kunnen zeggen, dat nagenoeg de ge heele gemeente in opstand gekomen is tegen de regeling der gasdistributie. Moeders met drie, vier kinderen, weten eenvoudig geen raad, zitten in den meest volatrekten zin van bet woord, met de handen in het haar. En de brandstoffen-commissie, die thans met een paar advertenties komt, brengt nog grooter verwarring dan er al is. Om tegemoet te komen aan de geringe hoeveelheden kook gas kan men op een tweetal bons cokes en briketten kiygen. Voor de gelukkige bezitters van kookfornuizen is dit tene aardige tegemoetkoming. Maar wat moeten zy die alléén gas- comforen bezitten, er mee doen? Weet de brandstofcommissie dan niet, dat er nog altijd menscben züd, die er geen fornuis op na houdeü, en dat tenauwernood en niet dan voor schandelik hooge prijzen for nuizen te krfjgen zijn? En wat moeten de gelukkigen, die de vorige keeren geen brandstoffen konden krijgen, nu met bons 1- doen? Weggooien? Maar vertegen woordigen zij dan geene hoeveel heden brandstof? Nog eeoe vraag dringt zich opde bons zijn de eerste weken geldig. Hoe lang moeten de fornuisbezitters met de toegewezen hoeveelheid dan wel toekomen? Laat men zoo spoedig mogelijk deze dwaze regeling intrekkenw(j voor zien anders groote moeilijkheden. En laat men hen, die geen fornuis heb ben eenige suppletie geven op hun gasverbruik, want werkelijk, men mag nu voorschriften maken zooveel men wil, maar men kkn niet toekomen met de hoeveelheden, die zijn toe gestaan. Met den besten wil van de wereld niet. Klachten moeten, zooals uit de advertentie blijkt, aan de gasfabriek worden ingediend, niet bij de Brand- atoffancommissie Kanaalweg, zooals wij schreven. Wij hopen binnen eenige dagen in staat te zijn do in een groot aantal andere gemeenten geldende gasrege ling op te nemen. Wij zullen, indien de gevraagde opgaven ons bereiken, daarvan een systematisch overzicht geven. Hedenmorgen ontvingea wij van andere zijde reeds inzage van de in de gemeenten Delft en Voorburg aan genomen regeling, die wij hieronder laten volgen. Rtgtllng U Dolft. B. en W. stellen den Raad voor het noodtarief voor de levering van lichtgas te wijzigen en de vastgestelde maandverbruiken van 40, 35, 30 en 25 Ms. te vervangen door 60, 46, 40 en 85 M. Voor hen die tevens warmte- gas verbruiken worden deze limieten 80 M8. lager gesteld. Het maand verbruik van warmtegas zal 30 M*. mogen zijn in plaats van 20 Ms. Voor het muntgas wordt dezelfde regeling voorgesteld als voor het lichtgas. Wanneer het totale gasverbruik de hoeveelheid vau 76 pCt. van het totale normaal verbruik overschrijdt, wordt over het geheele maand verbruik den vlervoudigen prijs berekend. B. en W. kunnen bepalen welke perceelen niet, of niet langer voor de verstrekking van lichtgas in aan merking komen. Wanneer het totale electriciteits- verbruik de hoeveelheid van 76pCt. van het totale -normaal verbruik overschrijdt, wordt over het-geheele maandverbruik een prijs berekend van fl per K. W. U. Regsllng ts Voorburg. De Gemeenteraad heeft inzake de lichtbesparing de volgende regeling aangenomen A. aan eiken gasverbruiker wordt, voorloopig van 1 Juli tot 1 October 1917, een maandelijkech gasverbruik toegestaan van 30 kub. meter tegen den gewonen gasprijs, zijnde voor lichtgas 10 cent, voor kookgas 8 en 9 cent en voor muntgas 9 cent per kub. meter; B. voor hooger verbruik dan 30 kub. meter worden deze prijzen ver hoogd: van 31 tot 40 kub. meter met 2 cent, van 41 tot 60 kub. meter met 4 cent, van 61 tot 90 kub. meter met 12 cent, terwijl voor eiken kub. meter boven de 90, verbruikt over een licht-, kook- of muntgasmeter, 25 cent per kub. meter meer bere kend wordt; C. wanneer een gasverbruiker het gas voor verlichting en koken over afzonderlijke meters verbruikt, dan mag het verbruik over den lichtgas- meter in een maand niet booger zyn dan 60 pet. van dat verbruik in de gelijknamige maand van het voor gaande jaar; voor eiken kub. meter daarboven wordt 26 cent per kub. meter berekend. Voor zijn verbruik over den kookgasmeter gelden de be palingen sub A en B D. voor industrieele doeleinden Ingezonden mededeeling. Spoorgpaeht blf de Gasfabriek. Heden en volgende dagen Alle nummers met zeer duidelijke explicatie door den Heer BOELENS. magazijnen, kantoren, restaurants en I Duitsche duikboot tot zinken ge- pensionB) is de prijs van het gas voor I bracht. De zes opvarenden zyn Vrydag- K..y mnman ifnnr Han Inafrcr AHolaarSflFT een verbruik gelijk aan 76 pet. van het verbruik in de gelijknamige maand van het voorgaande jaar 8 cent per kub. metervan 75 tot 100 pet. 12 cent en boven 100 pet. 16 cent per kub. meter. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Mi. „Zoiland". Aan het Departement van Marine is via Kaap Race bericht ontvangen van Hr. Ms. „Zeeland", dat alles wel is aan boord. Vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Donderdag, 28 Juni 1917, des avonds ten 7'/j uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken enmededee- 8. Vaststelling schoolgeldkohier. 4. Inrichting Gemeente politie. 5. Voorstel uitbreiding Waterleiding. 6. 4e Suppletoire begrootiDg, dienst 1916. 7. Ontheffiing verplichtingoprichting Gymnasium. 8. Aankoop grond voor schoolbouw in Koegras. 9. Instelling Commissie van advies inzake Werkloosheidsverzekering. 10. Voorstel inzake woningbouw. 11. Reclames. Gimeanteraadsvtrkitzlng. Io hare vergadering van Vrijdag avond heeft de R. K. kiesvereeniging „Eendracht" als candidaten voo»- den gemeenteraad gesteld de heeren R. N. van 03 en D. J. Snel. Door do a. r. kiesvereeniging „Groen van Prmaterer" z(jn voor de a s. Ge meenteraadsverkiezingen candidaat gesteld in district II, de heer J. Bommel, in district III, de heer J. Vonk. Door de Chr.-Hist. Kiesvereeniging in district I, de heer G. A. Niessink, in district II, de heer W. H. Tielrooy. De candidaluren der drie rechtsche partijen z|jn in onderling overleg aldus gesteld. De chr.-democraten stelden de vol gende candidaten: in district I, J. H. Staalman en C. Bot, in district II, C. Bot, M. de "Waard 6D J. H. Staalman, in district III, C. Bot en J. H. Staalman. Dd heer M. C. Hoenkamp, adjunct- directeur der Gasfabriek en Water leiding alhier, heeft met ingang van 1 Sdpt. a.s. oei vol ontslag gevr aagd. 1ste Gemeente concert te geven door de Muzlekvereenlgfng „Wlnnubst". Op Maandag 25 Juni van 8 tot 9% uur op 't Dijkje (Westplein), onder directie van den heer Jb. ter Hall. programma: 1. BruxeUes Maxche Fedr. Andrleu. 2. Ouverture Au Villsge W.Couvé. 8. Volx Roumiines Valse M. J. H. Kesaels. 1. Fanulale Fleur de Bols H.Perek. 6. Roltnidamsche Vlag maiscli Bart Verballen. 6. OuTertuie de Concert a Tack. 7. Leeuwei k LledeienPotpoorri Mix QuUlaume Nieuwe eerdeppelen. Da nieuwe aardappelen zijn uit muntend, doch de aanvoer is nog gering. Hedenmorgen bracht de gros sier S waters achttien zakjes aan de markt. Tot een behoorlijke aflevering kwam het niet, de handelaars vlogen als raven op de kar aan, en wie de langste armen had werd eigenaar van een zakje. De maximumprijs is 14 cent per kilol Gistermiddag bad ten Raadhuize de aanbesteding plaats van het schil deren der beide^ gashouders op het terrein der Gemeente-gasfabriek al hier. Ingeschreven werd door.Heller Sc Zood, Baaro, ad f 5842; Klutter, Utrecht, f 5555Kastelein, Den Haag, f 5254 De Jong, Gouda, f 5210J. de Kok, Helder, f 4700J. Kraak, id., f 4550M. Kaleveld, id., f 4648 Gebr. De Boer, id., f4587J. Vreeke, id., f 4630J. A. J. Woestenburg, Hoorn, f 3999; A. J. Woestenburg, id., f 3947; A. van Pelt, Helder, f 3850Holstein, Haarlem, f 3688 Kriller, Scboorl, f 3580Gebr. Hoo gerduyn,'Helder, f 8400Van Putten, Utrecht, f 3045. Gistermiddag werd ten Raad- huize bij inschrijving verkocht een partij oud Ijzer enz., liggende op het terrein der, gasfabriek. Ingeschreven werd door J. A. Zoetelief, ad f 776.— J. de Jong, ad f 1835.- D. S. de Jong, ad t 1561.60; Groot, ad f 1612.-; J. Steeman, ad f 1688.84; M. Boon, ad f 1810.-M. C. Visser, ad f 1840.54S. Herschel, ad f2Q12.— allen te Helder, B. Broekman, ad f 2012.76; G. Stadt, ad f 2210.- A. Buitenkant, ad f 2150.- Oud kerk Sc Van Praag, ad f 2250.— E. Oostendorp, ad f 2825.—allen te Helden BINNENLAND. Ot scheepvaart. Naar aanleiding van de aanhouding van de Boeton van de maatschappij Nederland in volle zee door Engelsche oorlogsvaartuigen werd gisteren uit LJmuiden gemeld, dat de reden daar van was, dat dit stoomschip niet te Halifax of in eenige andere Engelsche haven bet gebruikelijke onderzoek had ondergaan. Naar wij vernemen, is dit niet juist. Met toestemming der Engelsche autoriteiten is het schip te Kingston (Jamaica) binnengeloopen en daar uitgeklaard. Tot zlnkee gebracht. De zeillogger „Hendrika" IJM-, 302, van de reederlj Kennemerland te IJmuiden, is Donderdagmorgen ter (hieronder niet begrepen winkels, l hoogte van Callantsoog door een morgen door den logger Adelaar SCH. 204 te IJmuiden aangebracht. De „Hendrika" is met granaat- schoten tot zinken gebrachtde duik bootcommandant beweerde, dat de logger in het versperde gebied was. Schipper Jacob van der Plas had dit met den meesten nadruk ontkend hij had nog juist te voren gelood en 14 vaam water gevonden. De schipper was dan ook ten vólle overtuigd, dat de logger 16 k 17 mijlen, doch zeker niet meer dan 17 mfjl uit de kust was, maar de duikbootcommandant, een jonge man, wilde zich niet laten overtuigen en had slechts weinig woorden voor de bemanning over. De logger moest zinken. Na ruim vijf uur in de boot te hebben rondgedreven, werd de be manning door den Scheveningschen logger opgenomen. De „Hendrika" voer op eigen risico, wegens het stop zetten van de onder linge oorlogarisico maatschappij. Wittebrood. Men meldt aan de „N. Rott.Crt.", dat de samenstelling van de bloem voor wittebrood binnenkort weer eenige wijziging zal ondergaan. Het aardappelenmeel zal geheel of gedeel telijk worden vervangen door maïs meel. Aardappelen. De „Tel." deelt mee, dat iemand uit Utrecht aan een familielid, aard appelverbouwer in Zeeland, een H.L. aardappelen vroeg, en dat het ant woord luidde Ik heb nog 300 H.L. op het land gekuild liggen, maar mag ze niet uit het dorp uitvoeren. Ik zou ze graag kwyt zijn, want zij nemen een groole oppervlakte in beslag, waarop ik heel goed zou kunnen verbouwen. Varkansvlaasch. Naar „Het Volk" uit betrouwbare bron verneemt wordt de verstrek king van versch varken vleesch eer daags gestopt, wijl door de duurte' en schaarste van het varkensvoeder de varkensme8terij dermate vermin derd is, dat de varkens opraken. Da sigaranprljs. Naar Het VolK verneemt, zal bin nen zeer korten tyd, waarschijnlijk nog deze week, een nieuwe aanzien lijke pryaverhooging der sigaren in werking treden* Herstemming te Amsterdam. B(j de gisteren gehouden herstem- voor een lid dei* Tweede Kamer In district II verkreeg de heer A. H. Gerhard (S. D. A. P.) 1292 stemmen, de h9er Z. Kamerling (A.S. P) 897 steramen, zoodat gekozen is de heer Gerhard. De staking te Heerlen. Men meldt uit Heerlen, dd. 22 Juni aan bet Hbl. Het persentage van stakende ar beiders neemt met eiken dienst toe. Het is niet precies vast te stellen hoe groot de cijfers zijn, omdat alle partyen de cijfers in hun zin gunstig formuleeren. Maar het staat wel vaBt, dat het aantal van hen, die naar be neden gaaD, steeds minder wordt. Eenerzijds is dit ten gevolg van in timidatie van den kant der stakenden, maar anderzijds ook van de voortge zette propaganda van den Alg. Ned. Bond, die mini&terieele bemiddeling binnen enkele dagen in uitzicht blijft stellen, met gunstig resultaat ten aan zien van de thans gestelde eischen. Hoewel niet gezegd mag worden, dat een uitblijven van die bemidde ling de staking onmiddelyk zou doen verloopen, is het toch wel zeker, dat, wanneer die bemiddeling Diet spoedig komt, het prestige van den ^Ige meenen Bond zeer verzwakt zal worden. Over bet algemeen wordt nog niets vernomen van ernstige ongeregeld heden. Alleen zijn hier en daar de pogingen van stakers om nietatakers over te halen den arbeid neer te leggen, wel eens overgegaan tot min of meer ernstige mishandeling. Ook zijn op enkele plaatsen ruiten inge gooid en andere baldadigheden ge pleegd. De stakende Belgische geïnter- den mogen de kampen niet verlaten, maar er is nog niet overgegaan tot uitvoering van de reeds vroeger ge geven order van den opperbevelhebber, dat stakende geïnterneerden naar Harderwijk terug moeten gebracht worden. Er worden steeds meer militairen naar de mijnstreek gedirigeerd. Verduistering van f 11.000. Een 18 jarig bediende van een groot kledingmagazijn te Amsterdam werd Dinsdag uitgezonden met een bedrag van f 11.164, om dit bij een bankin stelling te deponeeren. De jongeman deed dit evenwel niet, doch hield het geld onder zich en ging naar Scheveningen. Donderdagavond ont moette een kennis hem op den Am- stel veenschen weg en troonde hem mede naar het politiebureau. By fouilleering bleek de bediende nog f 10.999 in zijn bezit te hebben. De grootte van het bedrag, dat hem werd toevertrouwd, schijnt hem voor de verleiding te hebben doen bezwij ken. dat in mijn gezin zeer zuinig met 't gas werd omgegaan 't belang van eigen porti monnaie bracht 't mee en in de zomermaanden met een gezin van negen personen met de wasch aan huis, hebben wij beslist ruim 50 meter kookgas noodig. En nu meldt de nieuwe regeling in Juli 25 M8., Augustus 25 M3. Dat is reiu onmogelijk. Ik begrijp zeer &O0d, dat wij in „bijna oorlogstoestand" zijn en dat er bezuinigd moet worden, maar laat er een rechtvaardige regeling zijn. Ia Leeuwarden b.v. kan voor een gezin als 't mijne 35 Ms. kookgas en 5 M8. lichtgas per maand verbruikt wordenwaarom kan dat hier ook niet Maar 't allerbeste lijkt mij de vol gende regeling, die in enkele ge meenten van ons land geldt: De gasfabriek houdt het beft in handen. Zij geeft gas, naar gelang er is. Is er niet, dan geeft zy niet, net als 't gaat met de aardappelen en brandstoffenmaar dan voor allen lijk. B.v. 6r is gas te krygen 's Morgens van 6-67a uur, dan kunnen de menschen hun thee of koffie zetten. Om half 7 uur de hoofd kraan dicht. 's Morgens van ÏO1/»—1 uur, dan kan ieder zyn middageten klaar maken. 's Avonds van 5,/a - 8 uur, dan kan 't gas gebruikt worden, door ieder, waarvoor hy 't gebruiken wil; Is er nu gas over, welnu, dan wordt in de plaatBelyke bladen of door plak katen bekend gemaakt, dat er meer is, dus dat de duur vau gaslevering verlengd is. Is er te weinig, dan wordt de leve- ringstyd ingekrompen. Dit is een algemeene regeling eenvoudig en uitvoerbaar. Er mag in een tyd als deze geen rekening gehouden worden met allerlei kleine particuliere belangen en afwykingen. Een uniforme regeling voor allen die het overgroote deel der inwoners onzer stad, dat uit werklieden en arbeiders en hun gelijke bestaat, voldoet. Hoogachtend, P. Storm. Elictrlscb licht. Een lezer van ons blad te Amster dam vraagt waarom wy te Helder niet aandringen op aansluiting by het electrische kabelnet van Kennemer land, waardoor wy zouden krygen electrisch licht en kracht, en waar door dan een voldoende hoeveelheid gas zou overbUjven voor kookgas. Hy zegt, dat er kabels genoeg zyn, en aan werkkrachten ontbreekt h9t niet. Wy merken op, dat ons dit niet zou helpen om uit de gas-misère te komen. Immers, wanneer electrisch licht wordt verstrekt, dan wordt het rant soen kolen, benoodigd voor de gas productie verminderd. Doch wy geven toe, het zou, omdat productie van electriciteit minder kolen eisebt dan gas, allicht helpen de distributie wat ruimer te maken ren vertellen over het niet toelaten vrije meeningsuiting in ons blad, onze lezers, die beter weten, zullen <?&ic eenvoudig om lachen. Wy zullen op het stukje niet ver der ingaaD: bet spreke voor zichzelf en wij hebben er geen meerdere ruimte voor beschikbaar. INBE20NDEN. Mynheer de Redacteur. Mag ik ook een plaatsje in Uw veelgelezen blad. Want men kan lang zwygen, en ons soort menschen klaagt niet gauw in 't publiek, maar nu is het tocb wel wat bar. Het is die dwaze gasregeling, waar over ik het myne wenschte te zeggen. Het kan gecontroleerd worden, door vergeiyking met anderen bevestigd, Voetbal. Door de H.F.C. zyo drie wedstrijden geoiganlseerd om elf zilveren draag medailles. Medewerking verleenen. S.H.B.S., de Kampioenen van de land macht competitie en een vertegen- woordigendZeemachtelftalendeH.F.C. Zondag a.s. 24 Juni heefc'de eerste ontmoeting plaats en wel tusschen S.H.B.S. en het Zeemacht elftal. Het zal een heete stryd worden. S.H.B.S. komt vrywel volledig op en ook het Zeemacht elftal heeft een zeer sterke combinatie gevormd, die duchtig party zal geven. Wegens de tropische temperatuur zal de wedstiyd 's avonds om 7 uur aanvangen. Voor spelers en bezoekers een pracht gelegendheid om na de vermoeiende hitte daags, een paar uurtjes van ontspanning en verfris- sching op het ruime veld door te kunnen brengen. De tweede wedstryd is Zondag 1 Juli tusschen Landmacht elftal en H.F.C. I. Doch daarover volgende week. De beslisslDg tusschen winner A. en B. op 8 Juli. Naar ons ter oore komt, wordt de wèdstryd opge luisterd door muziek en verrassing voor de dames. Bezoekt dus de wed stryden in groote getale en steunt daarvoor de H.F.C., die haar uiterste best doet, U ook des zomers op het voetbalveld, te laten genieten. SPORT. Over „Kermispret". Holland'a Noorden komt in zyn nummer van 22 Juni op bovenstaand onderwerp terug. De lezer zal zich herinneren dat wij, in ons laatste antwoord, de redactie en bloc ver- antwoordeiyk stelden voor het on samenhangend, slecht gestelde ge daas van een hunner, die de kwade zaak der kermis trachtte goed te praten, dwars tegen alle begrippen van logica in. Dit antwoord heeft blijkbaar zyn doel niet gemist, en vermoedelijk hebben de beide andere heeren den schrijver ter verantwoor ding geroepen. Wegens plaatsgebrek" kwam men destyds niet op de zaak terug. Ronduit gezegd, het valt ons tegeD, dat Holland's Noorden thans weer de zaak ophaalt. Een kwade zaak goed praten is op zichzelf al onver dienstelijk, maar om nu, nu de zaak goed en wel de doofpot in was, baar willens en wetens weer op te rakelen is nogal naïef: dat doet geen redactie, die zichzelf respecteert. Wy laten het stukje hi6r ia zyn geheel volgen: In het Vliegend blaadje verscheen een wild artikel tegen de Redactie van Hollands Noorden. De heer Brouwer, redacteur van het VI. bl. is anti kermisman en waar nu onze raadsoverzichtschry- ver een meening gaf, af wykend van die van het VI. bl., daar valt nu genoemde heer B., met z'n bekende raas-maar-raak en flap maar-uit- metbode, heel onze redactie aan als een stel verwoede kermisklan ten. De heer B., kan geen tegenspraak dulden. Wij wel. En als er verschil van inzicht is tusschen redactie leden of redactie en medewerkers dan geven wy ieder de vrijheid van uiting welke noodig is vrijheid waardoor alleen de vryz. levens opvatting tot haar recht komt, en waardoor alleen, in het totaal der onderscheiden belichting, de waar heid tot haar recht komt. Dit stand punt neemt het VI. bl. helaas niet in, maar wy biy ven het handhaven. Overigens weten onze lezers wel wie wy zyn en wat zij aan ons hebben. En juist een onzer redactie leden heeft telkens weer gestreden tegen taptoe en heel veel ander en erger kwaad dan de kermis, niet vragend, ge'ijk genoemd blad, of hij ook „in aanraking kan komen met den strafrechter". Het ware te wenscben dat de heer Br. eens ernstig tot zich zeiven inkeerde. Want wat hebben wy aan al z'n geschryf als het VI. bl. straks weer allerlei advertenties en berichten opneemt, om reclame te maken voor een kermis, die men veroor deelt. Nu stryden tegen de kermis en straks, geiyk in het verleden, weer door advertentie en bericht opwekken tot bezoek dat is een tweeslachtigheid waarby de win zucht alle mooie theorieën omver werpt, dat is een tweeslachtigheid zoo groot, dat wy den heer B. moei- lyk „au serieux" kunnen nemen. Wie tusschen de regels door kan lezen, merkt hier uit, dat de overige redactieleden het gepraat van den Eénen niet voor hun rekening wen- schen te nemen, doch hem, ter wille van hun prestige, de beschermende hand boven het hoofd houden. Dat is hun goed recht, doch wat de hoe MARINEBERICHTEN. De luitenant ter zee derlekl.J.C. P.Eeftlnck Schattenkerck van Hr. Ms. Wachtschip Willems oord en de officier van gezondheid der 2e kl. A. J. F. Thorbecke van het Marinehospitaal te Willemsoord worden 28 Juni 1917 gesteld ter beschikking en zijn bestemd om met het parti culier atoomscbipKrakataa van de Maatschappij Nederland naar Oost Indiö te vertrekken, eerst genoemde als commandant van het uit te zenden marinedetachement Met den 25aten Jnni 1917 wordt de te IJmniden geplaatste luitenant der zee der 2e kl. marine- reserve O. W. F. Mol ontheven van den werke- lijken dienst en de luitenant ter zee der 2e kl. marine-reserve G. W. Hasselo ovorgeplr-*-* van Hr. Ma. Waohtschlp Hellevoetsluis na: Positie IJmniden. De buitengewoon adelborst marine-reserve A. Boosman wordt 25 Juni 1917 geplaatst aan boord Hr. Me. Atjeh. De detacheering aan boord Loodsboot No. 1 van den adelborst der le kl. marine reserve J. Stolp wordt met den 22sten Juni 1917 inge trokken. De luitenant ter zee der le kl. P.A. van Rees, thans ter beschikking, wordt 8 Juli 1917 ge plaatst aan boord van Hr. Ms. Neptunus ter vervanging van den luitenant ter zee der lek!. C. Aronstein, die 7 Juli d.a.v. ter beschikking wordt geBteld. Met den 26sten Juni 1917 wordt de luitenant ter zee der 2e kl. A. J. J. le Roti van Hr. Ma. Medusa gedetacheerd aan boord Hr. Ma. Rotter dam. De machinisten D. Honthn^sen, A. Fezie en A. J. Ga)dei blom hebben te Dordrecht met goed gevolg het examen voor offlclermachlnlat der Se kl. afgelegd. Op 16 Augustus 1917 worden wegviB lichaams gebreken uit den zeedienst ontslagen :sergeint- chrijver J. T. A. Lubsen; matroosachrüver P. J. Keüzermttrozen der 8e kl. A. F. M. Laager en G. Kruimer. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nodorland. Boeton, arrlv.21 Juni van Bassein te IJmuiden. Java Pacifie-LIjn. Blntana, van Batavia naar San Franelaeo, arrl< 17 JuniUSoerabsJa. Arakan, arrlv. 19 Juni v. Batavia t« 8. Franclfco. Haven te Nieuwediep. 21 Juni. Aangekomen van Falmonth en ver trokken naar Zweden (Munkendael) de Ned. zeetjalk Sben HaSzer.als bijlegger. 22 Juni. Aangekomen van Kalmnr en bestemd voor de Lommer de Nederl. zeetjalk Zeester, kapitein Wlldervank. VISSCHERIJBERICHTEN. Aangebracht te Nieuwediep: 21 Juni. Door 16 kordérs10 tot 80 tongen, per stak f 0.60; 20 tot 150 middeltongen, per stuk f 0 25 a f 0 8010 tot 30 kleine tongen, per Btak I C.1620 urbotten, per Btuk f 6. - a f 10 tot i mand kleine schol, per mand f6.— a i 1 tot 2 mand scharren, per mand f 6.—. Door trekkers: 16 tal haring, per tal f 4.- f 5.2620 tal geep, per tal f 9.— a f 16. makreelen, per 100 f 8.26. 22 Juni. Door 4 korders80 tongen, per stuk f 0.60; 800 middeltongen, per stuk f 0 80; 160 kleine tongen, per stuk f 0.1620 mand kleine schol, per mana f 7.— a f 9.—. Door trekkers90 tal haring, per tal f 6.— mannen, per 100 f 2 60. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 22 Juni 1917. Fabrlekakaaa kleine f 68.60,1e soort commissie fabrioksk. f68.60, kleine boerenkaas f68.60,com missie boerenkaas f 67.—, middelbare boerenkaas f 66.-. le soort Edam. fabr. f 68.60. Aangevoerd 480 stapels, wegende 260000 K.G. Hendel: ving. Graanmarkt. Karwijzaad f 89.- a f 40.— Aangevoerd 23 H.L. Hoorn, 21 Juni 1917. 46 stapels fabriekskaas f 68. -49 stapels boeren kaas f 68.60. 0 stapels fabrieks commissiekaas f 62 stapels boeren commissiekaas f 66.60 0 stapel middelbare kaas f 00.—. Totaal 147 stapels, wegende 183.105 K.G. Handel ving. Broek op Langendljk, 22 Jnnl 1917. Wortelen binnenland f8.80 a f 4.60, buitenland f 660 a f8 per 100 boa; aardappelen: Schot- sche muizen binnenland f 8.60, idem buitenland f 6.60, Drielingen f 8.16, alles per 86 K.G. Burgerlijke Stand v. Helder, van 21 en 22 Juni. GETROUWDW. F. de Langen en P. J. v. de Graaff. J. A. Th. van Twuiver en T. Bak. P. van Leeuwen en G. de Munck. C. Joor en S. M. van Leeuwen. BEVALLENE. E. Cohen Stuart— Hissink, d. E. A. Pieterse—SchQl, z. OVERLEDEN: N. Kuin, 2 d., C. Boutens, 8mnd.,M. Graaff—v. Brede- rode, 86 j., F. Bakker, 9 j., P. Hof, 38 j. Uit hst Politls-ripport. Ten nadeele van den milicien E. is in de kazerne aan de Langestraat een portemonaie met f 4 en een gou den zegelring, gemerkt G. E, P. ont vreemd. De landbouwer G. te Koegraa deed aangifte, dat in den laatsten tyd twee malen de banden van een op zijn erf staand rywiel zijn stuk ge sneden door een onbekenden man. Een onderzoek In beide zaken wordt ingesteld. A. N. alhier is wegens verboden vervoer van aardappelen door de Arrondis3ement8 Rechtbank te Alk maar tot f 5 boete subsidiair 2 dagen hechtenis veroordeeld. Dondermlddag j.1. ten 12J ure ontstond brand in de keuken van perceel No. 1 aan de Pyisteeg, be woond door een zekeren Oudhuis, doordat de vlam in een op het for nuis staande pan met vet sloeg. Het houtwerk van den schoorsteenman- •tel en het behang daarboven ver brandden. Met eenige emmers water bluschten de buren het brandje. Den 6jd Juli a.s. hopeQ onze f ave Grootouders JOHANNESCHRISTGFFEL HUIJSOENS J en ANTJE DIENAAR hunne 35-Jariga Echtvereeniglng 9 te herdenken. Dat ze nog laDg gespaard moge f biyven is de wenech van hun liefh. kleinkinderen. KLAAS DE BOER. J JOHAN DE BOER. 2 ADOLF DE BOER. I 1802 - 1917 Den' 7den Juli a.s. hopen onze geliefde Broer en Zuster, Oom en Tante, P. GOUDSWAARD en J. GOUDSWAARD -KOENDERS, huDne 25-jarige Echtveresniging te herdenken. Dat God h6n nog lang moge sparen, is de wensch van hunne liefhebbende Zuster, Neven en Nichten. Wed. VISSER-Koendbrs, Kinderen en Bebuwdkinderen. Helder, 23 Juli 1917. Onrust no. 6. Getrouwd C. JOOR en S. M. v. LEEUWEN, die hartslljk dank zeggen voor de be toonde belangstelling by hun huweiyk ondervonden. Helder, 22 Juni 1917. Hiermede verhullen wy den treurigen plicht U kennis te geven van het overiyden van onze ge liefde Echtgenoote en Moeder Majsffr. MAARTJE QROOFF, gab. VAN BREDEROODE, in den ouderdom van 36 jaar. Namens haar diepbedroefd5 Echtgenoot en KindereD, H. GROOFF. Helder, 21 Juni 1917. Heden overleed ten onzen huize, onza geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder JQHANNA MARIA VAN VERRE, Weduwe van M. RUMPFF, in den ouderdom van byna 87 jaren. L. RUMPFF. E. RUMPFF-Oldenbürg en Kinderen. Den Helder, 22 Juni 1917. Spoorstraat 122. Op 21 Juni 1917 ontsliep zacht en kalm ons geliefd Doch tertje en Zusje FIJTJE BAKKER, □a een geduldig doch smarteiyk ziekbed in den nog jeugdigen leef tyd van negen "jaar. Haar diepbedroefde Ouders, Broerije en Zusje. A. BAKKER M. BAKKER-Kobt. CORNELIS. WILLY. Helder, JaDzenstraat 12. te Helder maakt bekend, dat vanaf Dinsdag 28 tot en mat Zaterdag 30 Juni 1917 by den gewonen handelaar zal worden verkrijgbaar gesteld, per persoon: 2 ons Regeeringsrijst ia 14 cent per pond, of 2 ons Javarijst 28 cent per pond. 1 ons Gort A 13 cent per pond. 1 ons Bak- en Braadvet 40 cent per pond. 2'/ï ons zachte Zeep, 14 cent per pond. 2 ons Rijst, als boven. Helder, 23 Juni 1917. Kennisgeving. De BURGEMEESTER van HELDER brengt ter kennis, dat het vervoer van oude zoowel als nlauwa Aard appelen thans geheel vrij is; dat evenwel door den Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel, ingevolge art. 8 der Distributiewet 1916, de volgende pryzen voor aard appelen zyn vastgesteld a. voor aardappelen van den oogst 1916 een maximum groothandelprys van f 8.20 per H.L., een maximum tusschenhandelprys van f 8.45 per H.L. en een maximum kleinhandel- prijs van 61/» cent per K,G. b. voor vroege aardappelen van den oogst 1917 een maximum klein- handelprys van 14 cent per K.G. ge durende den tijd van 21—24 Juni 1917 en van 13 cent per K.G. voor den tyd van 26 Juni 1917 tot nadere aankondiging. Helder, 28 Juni 1917. De Burgemeester vau Helder, WJ HOUWING.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2