HELDERSCHECOURANT Hotel Bellevue. Eerste Blad. GEMEENTERAAD VAN HELDER, No. 4796 ZATERDAG 30 JUNI 1917 45e JAARGANG Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). z™ SStS Juli op: onder: op: ondtr: v.m.:n.m. Zoudag 1 a. 6.11 m. 1.20 4.44 9.24 6.1G 6.36 Maandag 2 7.22 1.56 4.44 9.24 6.20 6.40 Dinsdag 3 823 2.46 4.44 9.24 7.20 7.42 Woensd. 4 9.11 n S.62 4.46 9.23 8.16 8.40 Dondard. 6 9.47 6.12 4.43 9.22 9.- 9.6 Vrijdag 6 10.14 6.41 4.47 991 9.60 10.26 Zaterdag 7 1096 8.9 4.48 990 10.86 11.10 De Ambachtsschool Het ambachtsonderwys ia een der vele behoeften in onze tegenwoordige maatschappij. Het moderne bedrijf heeft geen gelegenheid meer, om in eigen kring voldoend geschoolde krachten te kweeken, zooals vroeger in het kleinbedrijf en vooral in den t|jd van het handwerk regel was. Aan de andere zijde werd de be hoefte aan geschoolde krachten door de hoe langer hoe verder doorge voerde specialisatie in verschillende bedrijven grooter. Dat wil zeggen, voor zoover die krachten uit de arbeiders klasse zelf moesten voortkomen. Voor de wetenschappelijke bedrijf* leiding heeft men de arbeiders nog niet van noode en dat is dan ook de eenige reden, dat alle pogingen, om voor de minder bedeelden-den weg te openen tot onze hoogere onderwljs-inrichtingen, vooralsnog moeten mislukken. Er is daar zelfa een niet alleen betrekkelijke maar een absolute de pressie waar te nemen. Mevrouw Roland Holst toonde dit iu een redevoering, gehouden in Maart 1910 voor de Amsterdamsche Studen tenvereniging, over „De Intellectu- eeleu en het Kapitalisme" voldoende aan. Werktuigkundige ingenieurs, die van Delft komen, moeten dikwijls genoegen nemen met een aanvangs salaris van f 50.— en minder per maand, terwijl dit vroeger minstens het dubbele was. In Duitschland ïb do concurrentie onder de ingenieura zoo fel, dat hun salaris soms minder bedraagt dan het loon van 66n geschoold metaal» bewerker. De oorzaak? Men heeft na vol doende aanvulling van een vroeger tekort in onze opkomende industrie, nu een teveel. Het aantal ingeschre ven studenten aan de Technische Hoogeschool te Delft ia in de laatste 20 jaar verviervoudigd. Waar dit dus 't geval is bij per soneel, dat eon langdurige en dure opleiding geniet, hoeveel te erger moet dit dan het geval zijn by de Ingezonden mededeellng. Het ia een feit dat vele vrouwen, jong of oud, rijk of arm, een minder waardig leven lijden. Wy willen daar mee zeggen, dat zij van het leveD niet al de voldoening genieten, die ieder onzer is toegestaan. Indien dat minderwaardige leven het resultaat der fataliteit was, kou men niet anders doen dan er zich voor buigen en over zyn ongelukkig lot treuren; maar 95 malen op de honderd is het de schuld der vrouwen zeiven. Als men het wel beschouwt, ia het leven voor de meesten onzer saamgeateld uit eenige groote gebeurtenissen, vreugden of smarten, en vooral uit vele beminneiyke nietighedenkleine voldoeningen, ondervonden welzyn, ontvangen complimenten, vervulde begeerten, gedeelde gevoelens. Maar om die nietigheden, die voldoende zyn om onzen dag op te vroolyken, te voorschyn te roepen, om ze waarde voor ons te doen hebben, moet men vóór alles gezond zijn, en vele vrouwen zyn ziek en weten niet goed hoe zy zich moeten verzorgen. Door de ge tuigschriften der genezingen met de Pink Pillen onder hare oogen te brengen, sporen wy er haar onge twijfeld toe aan in dat uitmuntende middel vertrouwen te hebben, dat zeker voor haar zal doen wat het reeds voor zoovele anderen deed. Mejuffrouw Blanche Meunier, 45, rue de 1'Hótel de-Ville te Lyon, (Frankryk), heeft ons geschreven: „Ik ben in betrekking in een groot magazyn van zydestoffen in onze stad. Doordat ik my had overwerkt, was ik heel zwak en bloedarm geworden. Ik had myn eetlust geheel verloren, was erg bleek en uiterst zenuwachtig. Ik heb verschillende middelen gebruikt zonder iets anders dan een geringe verbetering te verkrygen, die zich alleen deed gevoelen zoolang de behan deling duurde, waarna ik spoedig weer even ziek was als te voren. Een vriendin die mij zoo sleepend zag en die, in een gelijksoortig geval, zich by de Pink Pillen zeer goed had bevon den, beval my aan een proef er mee te nemen, wat ik deed. Uwe Pink Pillen hebben getoond voortreffelijk te zyn. Inderdaad, niet alleen hebben zy mij myne krachten, myn kleur en myn eetlust weer gegeven, maar hunne uitwerking is bly vend geweest, en sedert ik met de behandeling ben opgehouden, gevoel ik my gelukkig te leven". De Pink Pillen voor bleeke men- schen geven bloed met iedere pil. Zy zyn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maag pijnen, rchele hoofdpijnen, zenuwpij nen, neurasthenie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per dooa, en f9.— per zes doozen by het Hoofddepót der Pink Pillen, Nassaukade314, Amsterdam; voor Helder en Omstreken byAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen by J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. BUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. vrywel koatelooze opleidingen, zooals onze Ambachtsscholen zyn. Met doet dus Wat onvoorzichtig, willen wy zeggen, om de Ambachts scholen voor te stellen als de inrich tingen, die zorgen, dat de werkeloos heid vermindert, zooals we wel eens in een geestdriftige toespraak van den Voorzitter van onze Heldersche inrichting meenden te moeten lezen. Of wy du3 niet voor goed ambachts onder wijs fcijn? Het een behoeft, dunkt ons, het andere niet uit te sluiten. Het is zeker een voordeel, dat de arbeider een maximum gelegenheid krygt, zich op allerlei gebied te be kwamen. In het algemeen staat iemand met vakkennis zeker weerbaarder in de maatschappij en ook tegenover zijn werkgever, dan degene, die niets kan. Maar de groote euvelen in onze maatschappij, waarvan het gebrek aan werkgelegenheid en dus broods gebrek er één uit velen is, dit is met geen aantal Ambachtsscholen te bestryden, tweemaal zoo groot als thans. "Wy zyn dus voor goed ambachts- onderwys. We zyn voor goed lager, middelbaar en hooger onderwy3, en we willen daar elk aan doen deel nemen, of zijn ouders ryk of arm zijn. Door een goed geregelde beroeps keuze kan dan zoo langzamerhand elk zyn juiste plaats in onze maat- schappy erlangen, al zullen dikwyis allerlei invloeden daarop inbreuk maken, die niet zijn te voorzien. Nu Is het verder maar de kwestie wie zal die scholen, wie zal dat onderwys betalen en beheeren? Wij zeggea daarop onverkortde gemeen schap. Ryk, provincie of gemeente, of alle drie gezamenlijk, maar het onderwys zy geheel gemeenBCbaps- zorg. De vloek van de meeste Ambachts scholen, opgericht in een tijd, toen de particuliere industrie betor inzag, wat noodig was, dan de gemeenten, wordt hoe langer hoe meer, dat het beheer in particuliere handen is en dat de gemeenschap op dat beheer geen of weinig invloed kan uitoefenen. Dat schept ook het niet geringe gevaar, dat die particuliere besturen, die toch zonder de gemeenschap .in den regel niets kunnen beginnen, meer doen dan soms geboden ia en soms ook minder. Dat alles wordt ondergeschikt ge maakt aan wat zy zien als de be langen van hun school, waaraan toch de omvang der bestuurstaak in den regel omgekeerd evenredig ia aan het aantal leden van zulk een bestuur. Zoo'n bestuur kan een soms onge- motiveerden druk uitoefenen op de beatuurderen der gemeenschap en in eiken maatregel van ovei beidswege tegenwerking van zya plaDUen zien en de portefeuillekwestie stellen. Zij poseeren immers als degenen, die belangeloos voor de gemeenschap werk doen? Dit heeft ons altijd io al dat particuliere initiatief een ongezonde toestand geschenen. Of de gemeenschap is baas, ook als ten slotte do inrichting een particuliere is, en dat wel, omdat zy de inrichting bettalt. Of de ge meenschap heeft niets te vertellen en dan dient zij zich zeif althans overwegend t6 kunnen redden. In 't eerste geval is het veel beter, de inrichting geheel onder beheer der gemeenschap te nemon en is elk compromis niet meer dan hot redden van den schijn meestal ten faveure van personen. Men miskent ons ten zeerste, als men ons weinig waardeering toe dicht voor den yver, bet werk, het initiatief dier diverse besturen, of liever van enkelen hunner bestuurs leden. Integendeel, wij hebben er allen eerbied voor. Maar wy zeggen, het kan evengoed, zoo niet beter, van gemeenscbapswege geschieden, indien men althans, zooala ook in deze gemeente meer en meer biykt, voor de bestuurderen der gemeente man nen neemt, die deze taak uitoefenen als een functie, die dus behoorlijk gehonoreerd moet worden. Op de raadszitting van 24 April j.1. kwam nu aan de orde een voorstel om de Vereeniging Ambachtsschool in de gelegenheid te stellen een nieuwe school te stichten. De Zeevaartschool, een gemeente instelling, heeft toevallig eveneens behoefte aan grooter lokaliteit. Als we de waarde van ona Zee vaartkundig onderwya en ons Am bachtsonderwys goed gaan vergelyken dan ia het met 'hot oog op onze toekomst na den oorlog de vraag nog, welke behoefte het eerst en het beste bevredigd behoorde te worden. Maai de Ambachtsschool moest een nieuw gebouw en de gemeenteiyke inrichting kon het bestaande gebouw van de eerste krygen, terwijl bovendien dit gebouw voor Zeevaartschool niet eens buitengemeen geschikt is. Hier zag men reeds een staaltje, hoe, als de gemeenschap niet oppast, de particuliere vereeniging zelfa ge meentelijke instellingen ten achter doet stellen. Wij denken er niet a3n, daarin boos opzet te veronderstellen, maar de belangen van eigen inrichtiDg pri meeren zoodanig, dat men anderen onbewust minder hoog aanslaat. Het gevaar is voorloopig door Raad bezworenmaar blijft toch acuut, omdat er in beginsel besloten is, de VereenigiDg Ambachtsschool steun te verleenen tot stichting van een nieuwe of eventueele verbouwing aan de bestaande school. Over het bedrag der daarvoor noo- dige subsidie alsmede de daarop ge baseerde begrooting der school voor 1918 is alleen niet beslist. Indien nu werkeiyk na het te houden onderzoek biykt, dat de noo- dige uitbreiding van de Ambachts school alleen is te verkrygen met een nieuw gebouw, dan komt toch inderdaad de vraag dringend naar voren, kan de gemeente voor dezelfde lasten eigenlijk dit onderwijs niet beter aan zich trekken? De heer GruDwald profeteerde, dat het de gemeente dan zooveel duurder zou kosten. We zien dat niet in. Op het bestaande gebouw heeft de gemeente eene hypotheek, waarvan rente en aflossing geregeld uit de exploitatie dor school zyn betaald. Tot zoover is er op dozo transactie geen schade. Maar als nu de Ambachtsschool zich gaat verplaatsen eventueel, blijft het gebouw noodwendig mstdedaarop rustende schulden voor de gemeente staan, omdat, de onafgeloate leening grooter is, dan het gebouw in het gunstigste goval zou opbrengen. Zoo is hier dus schade, die door overbrenging der Zeevaartschool in dat gebouw alleen gemaskeerd wordt, maar zich natuurlijk weder uit in verhoogde subsidie aan de nieuwe school en, wie weet welke, nadeelen, ontstaan, door ons zeevaartkundig onderwys iu een gebouw te huisvesten, dat daarvoor de geschiktheid mist. Zien wy voorts, dat alleen de subsidie van de gemoente ad f 14000 een kapitaal van f280.000 vertegen woordigt, dan vragen wij nog drin gender, of de gemeente daar zelf geen school voor ban zetten. Het duurdere zou hem dan volgens sommigen moeten zitten iu het beheer, dat van een particulier bestuur goed- kooper zou zyn, en in het gemis van particuliere bydragen. Maar wij zien dat niet in, als we de cyfers uit do diverse exploitatie rekeningen zien. De administratie wordt op het oogenblik bezoldigd met f830.—een bedrag, dat voor de gemeente niet hooger behoeft te zyn. In de plaats vau het bestuur komt dan het college van B. en W., welk college een deel ervan aan den be trokken Wethouder delegeert, al of niet bijgestaan door eene commissie van bijstand uit den Ra3d. Wy zouden niet weten, in welk opzicht het particuliere bestuur de school zooveel goeaboopsr exploiteert dan de g6meento, want il de overige uitgaafsposten biy'ven voor de ge- m6onte geiyk, behalve do f247.95 rente voor opgenomen geld, dat deze nog kan uitsparen. En wat de bijdragen van particu lieren aard betreft, het volgende lystj'e geeft daarvan een voorbeeld: Buitengewone Particul. ontvangsten bijdragen 1908 f 42.50 f 445.75 1909 436.75 1910 9.90 394.- 1911 391.50 1912 -.- 850 25 1913 600.- 346.75 1914 300. 350 25 1915 2547.04 339 75 1916 629.66 316.25 1917 Begroo 200.— 350.— 1918 ting 700.- 300.- Zooals wij zien, vermindert do post particulie.ro bijdragen geregeld. Het zijn contributiën dor loden en donatiën. Een verscbynsel, overal eldors eveneens geconstateerd. De aard der buitengewone ont vangen is ons onbekend, vooral die sinds 1913. Het kan zyn, dat daar subsidiën van werkgevers by zijn, zooals Stoomvaart-Maatschappijen e.d. In dat geval zou de gemeente die inkomsten niet euhs behoeven te derven. Van al de andero inkomsten kan de gemeente even zeker zijn dan de vereeniging. Maar, zelfs al zou de gemeente de f 1000.—, die voor 1918 zyn begroot, moeten missen, is dat een bedrag, waarop men een inrichting van onderwys buiten beheer van de ge meente laat? Immers neen? Zoodat wij willen eindigen met deze conclusie, dat er alles voor te zeggen is, dat de gemeente stappen doe tot overname van het Ambachts onderwys. Het kan niet anders dan in het belang van dat onderwys zyn en er zijn geen bezwaren van overwegenden aard tegen aan te voeren. Helder, 18 Juni 1917. M. Jaar gehouden op Donderdagavond 28 Juni. Afwezig de heeren O /er de Linden, Zander, Van Neck (met kennisgeving) benevens de secretaris. De notulen der vorige vergaderingen worden, behoudens eene kleine wij ziging door den heer Biersteker, goed gekeurd. De heer Biersteker vraagt of zyne interpellatie over de gaskwestie niet in den aanvang der zitting kan worden behandeld. Het is een onder werp, waarvan de geheele gemeente vol is, en het is wel gewenscht de behandeling dezer interpellatie niet tot het einde te verschuiven. De Voorzitter heeft daar geen bezwaar tegen. Ingekomen stukken en mededealingen. 1. Mededeeling, dat de brandstof- fencontroleur A. Isendoorn is aan gesteld en beëedigd als buitengewoon veldwachter dezer gemeente. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Adres van het Hoofdbestuur van het Nationaal Verbond van meente-ambtenaren in Nederland en de afdeeling Helder van dat Nationaal Verbond, houdende verzoek om toe kenning van duurtetoeslag aan alle gemeente ambtenaren en tot verhoo ging daarvan, waar die duurtetoeslag is verleend. Wordt behandeld by punt VI der agenda: regeling van den duurte toeslag. 3. Adressen van de Besturen dei- Bewaarscholen in de Jonkerstraat en in de Hoogstraat, om toekenning van subsidie ten behoeve dier bewaar scholen voor 1918. Wordt behandeld by de begrooting 1918.- Ingezonden mededeeling. Helder. Telef. 49. Café-Restaurant. Aangenaam gelegen in het centrum der stad. Riant uitzicht in het Julianapark. Tuinbezoek zeer aanbevolen. AMSTEL- en HAANTJESBIEREN Gewone Consumptieprijzen. 4. Mededeeling der beschikking van Gedeputeerde Staten, houdende niet ontvankelyk verklariDg van het ver zoek van J. J. do Vries, inzake zyn aanslag in de plaatseiyke directe be lasting naar het inkomen, dienBt 1916. 5. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op: a. de 3a suppletoire begrooting, dienst 1916 b. bet Raadsbesluit van 31 Mei j.1. om dit jaar de kermis niet te doen doorgaan. Beide voor kennisgeving aange nomen. 6. Adr6S van Helders Harmonie kapel, houdende verzoek het prae- dicaat „Stedeiyk Muziekkorps" te mogen voeren. Geren voyeerd naar B. en W. om praeadvies. 7. Adres van J. Burger en 1800 andere ingezetenen, houdende protest tegen 's Raadsbesluit van 31 Mei j.1., waai bij af wy zend werd beschikt op het verzoek van de Afdeeling Helder van den 'Nederlandschen Bond van koffiehuis-restauranthouders en slij ters om het sluitingsuur der ver- gunnings- en verloflokaliteiten voor de dagen Maandag tot en met Vrydag op 11 uur 's avonds te stellen in plaats van zooals thaDs 10 uur. Adres van de Afdeeling Helder van den Nederlandschen Bond van koffiehuis restauranthouders en slij ters houdende verzoek om met in trekking van 's Raadsbesluit van 31 Mei j.1. het sluitingsuur der vergun- nings- en verloflokaliteiten voor de dagen Maandag tot en met Vrijdag alsnog te willen vaststellen op 11 uur 'a avonds, in plaats van zooals thans op 10 uur. Da heer Biersteker wenscht ize adressen te renvoyeeren naar B. en W. om advies. De Voorzitter vsjzefczich hier tegen. B. en W. hebben omtrent deze zaak geadviseerd. De Raad kan even tueel op zyn besluit terugkomen, doch het gaat niet aan nogmaals een advies van het Dag. Bestuur uittelokken. Da heer Bierstoker, die geen kennis heeft kunnen nemen van de adressen, zou gaarne willen weten of nog andere argumenten te berde zyn gebracht, die een terugkomen op 's Raads besluit wenschelyk zouden maken. Spr. is niet een voorstander van het terugkomen op een genomen besluit. De heer De Geus zegt, dat deze zaak geen uitstel kan lijden, daar het adres j uiat slaat op dezen zomer tyd Nadat de Voorzitter het adres heeft voorgelezen, waarin geene nieuwe argumenten worden aange haald, verklaart de heer Biersteker zich niet te zullen verzetten tegen het voorstel om het voor kennisgeving aan te nemen. Spr. blijft het evenwel betreuren, dat bedoeld besluit destijds genomen is, doch dit blijft voor reke ning van de voorstemmers. De beer Grunwald komt het voor, dat de meerderheid van den Raad het adres onvoldoende heeft kunnen bestudeeren. Spr. wil de zaak aanhouden tot eene volgende verga dering. Het gaat niet aan aldus de menscheu te dupeeren, die het van de avondureq moeten hebben. Do Raad kan gerust op zijn te kwader ure genomen besluit terugkomen. De heer Van Breda blijft bij zijn vroeger geopperde bezwaren, dat een groep ingezetenen benadeeld wordt ten koste van een andere. Spr. heeft het oog ook op de- winkels in genot middelen. De vorigen keer heeft hy geprotesteerd tegen hun achterstel lin g. En wat de requestranten betreft, deze zyn volstrekt niet gehoord door het comité der Winkeliorsvereeniging. Het advies van de W.V. is tamelijk eenzijdig. De heer De Geus merkt op, dat i caféhouders het niet kunnen hel pen, dat het met de winkelsluiting gegaan is zooals het is gegaan. De Raad heeft daarmede een groote ver- antwoordeiykheid op zich genomen. Het oorspronkeiyke voorstel van B. en W. was om 11 uur te sluiten, maar er kwam een ander voorstel. De heer Van Breda -brengt verband tusschen deze zaak en die der win keliers, maar de laatsten zijn toch in gunstiger conditie, daar zy den geheelen dag kunnen verkoopen. Als de heer Van Breda het verkeerd vindt van de winkeliers, moet hy hetzelfde niet ook verlangen van de café's. De heer Van Breda: Als de heer De Geus zyn licht eens op zou steken by winkeliers in genotzaken, zal hy zien, dat ook die groote schade hebben. En waar spr. op neerkwam, is op de onbillijkheid, dat ze niet gehoord zyn. De heer Grunwald heeft den heer Van Breda met genoegen ge hoord. Spr. bedoeling was inplaats van de huidige commissie uit de winkeliersvereeniging eene Raads commissie te benoemen. «Ook spr. bevreemdt het, dat de heer Van Breda thans de caféhouders tegen werkt. "De Voorzitter merkt op, dat de regeling alleen ia voorgesteld wegens do gasbesparing. Indien men toe kan komen met zyn gas, is zij vervallen. De hoer Van Breda: Zoolang de huidige bepaling er niet uitgelicht is, blijft de winkelier van genot middelen de dupe van de historie. De Voorzitter: We komen thans in eene discussie over de winkelsluiting. En als we allemaal uitzonderingsbepalingen gaan toe passen, waar blijft dan de verordening Spr. geeft echter toe, dat in sommigo opzichten eenige largess9 kan worden toegepast. De heer Bok merkt naar aanlei ding van 's Voorz. laatste woorden op, dat juist de bedoeling van den heer Van Breda is eenige ruimere toepassing te krygen. Spr. heeft den vorigen keer voorgestemd de café's langer open te houden. De Voorzitter: Dan krygen we de fruit-, sigaren- en andere winkeliers ook. De heer De Geus zegt, dat de verordening op de winkelsluiting niet maar zoo, ondoordacht is aan genomen. Dit is de eerste verordening, die na overleg met belanghebbenden ia aan genomen. Men dient op het verzoek der caféhouders te beslissen, los van het overige. De heer Biersteker vindt, dat de heer De Geus gelijk heeft, dat de winkelsluiting niets met dit geval te maken heeft. Spr. kan zich echter voorstellen, dat de leden onder den indruk van de onbiliyke regeling er deze mee in verband brengen. Als men eens rondziet in andere gemeen ten, ziet men by v. gemeenten, waar aan bepaalde bedryven ontheffing wordt verleend, byv. nu aan aardbeiver- koopers. Spr. noemt dit voorbeeld, op gevaar af, dat men straks zegt, dat hy hengelt naar een stem van zoo'n aardbei-verkooper. Zooals het thans gegaan is bij de commissie, is het absoluut verkeerd: de menschen zijn niet gehoord. Da discussie over het eigenlijke onderwerp is dooreen en ander op zfipaden geleidspr. zou de zaak willen uitstellen tot een volgeuden Raad, die toch zeer spoedig weer zal plaats hebben. De heer. Adriaans e maakt be zwaar tegen eenig uitstel. Beide adressen hebbeu dezelfde strekking, de klachten, die er in te beide worden gebracht, zijn op verschillende manier te verdedigen. Maar er is zooveel in onze dagen dat ingrijpt in het leven, en waarom nu ten opzichte van deze groep terugkomen op het Raadsbe- bösluit? We komen dan van het een in het ander. De regeling v/erktnog yeel te kort dan dat wij nu al op alle klachten in konden gaan. Da Commissie zal zeker nog fouten maken, maar zij neemt nu toch al een9 andere houding aan en heeft nu wel belanghebbenden gehoord. Het principe der winkelsluiting dient eerst wat in te burgeren. Da heer M i c h e 1 s zal niet voor het vooratel-Biersteker stemmen. Spr. vindt het onjuist op een genomen besluit terugtekomen en vindt de ingebrachte klachten erg overdreven. En alles wat ovei dreven wordt, staat niet erg sterk. Ook voor eon later Sluitingsuur krygt de heer Biersteker mijn stem niet. Spr. is zelf in zekeren zin mede-exploitant van een verlof- zaak. Welnu, niet alleen is do omzet sinds de vroegere sluiting toegenomen, maar van de bezoekers zelf is geen klacht gehoord omtrent het vroege uur. En als wy aan dit verzoek zouden toegeven, is het. minder aan den caféhouder dan wel aan dien van bezoekers, die wat langer in de kroeg willen zitten. Besloten wordt het adres heden avond te behandelen. De hb. Bier steker en Harjër zyn er tegen. De heer Biersteker motiveert zijn blanco siemmen. Spr. zal niet stemmen voor inwilliging. Hy zal dat alleen dan doen als de vroegere tegenstemmers thans verklaren een beter inzicht in de zaak te hebben gekregen. De heer De Geus repliceert. Vroeger vond do heer Biersteker de inwilliging van het verzoek billijk. Ea v/at de verlofzaak van den heer Michels betreft, dat is een bizonder geval, voor dat gebouw is de exploi tatie van het verlof geen bestaat-s voorwaarde. Voor café's staat de zaak heel auders. Het verzoek van den Bond wordt tenslotte bij stemming verworpen. Tegen stemmen de h.h. Van Breda, De Zwart, Adriaanae, Baak, Zonder van, Spangenberg, Spruit, Van der Veer en Michels, terwyi de heor Bier steker buiten stemming blijft. 9. Adres van de Afdeeling Helder van den Nederlandschen Bond van Werklieden in Openbare diensten en bedryven, houdende verzoek de loonen van alle werklieden in dienst der gemeente met f3.— per week te verhoogen. Voor kennisgeving aangenomen, daar het eveneens by de regeling van den duurtetoeslag behandeld wordt. Adjunct Directeur Basfabriek. Adres, houdende verzoek om eervol ontslag van M. C. Hoenkamp, als Adjunct-Directeur der Gasfabriek en Waterleiding met ingang vap 1 Sep tember e.k. De heer Spruit vraagt of al iets bekend ia omtrent hetgeen de heer Michels in de vorige vergadering hier over opmerkte. De Voorzitter zegt, dat het onderzoek nog niet geëindigd is, dat er een uitvoerig rapport van komt. Schoolg8ld-kohier. IV. Ter vaststelling wordt aange boden het kohier van schoolgeldhef- flng, dienst 1917 tot een bedrag van van f1822.84. Rekening en verantwoording Ambachtschool. V. Rekening en Verantwoording over 1916 van de Vereeniging Am bachtschool voor Helderen Omstreken. Voorgesteld wordt deze rekening en verantwoording goed te keuren, Beide goedgekeurd. Regeling duurtetoetlag. VI. Voorstel om den termyo, waar voor de regeling betreffende den duurtetoeslag geldt (1 Juli 1917) te verlengen tot 1 Januari 1918. Held. Crt. 19 Juni. De heer Zondervan merkt op, dat hier vnl. bedoeld wordt de ge meentereiniging. Spr. zou echter lie ver alle loonen willen reorganiseeren en zag gaarne een commissie uit den Raad benoemd inplaate van eene andere commissie. De andere adressen worden voor kennisgeving aange nomen. De Voorzitter zegt, dat het niet de bedoeling is alleen voor de reiniging met een nieuwe regeling te komen. Deze was een der oorzaken, dat wij er toe kwamen meteen rege ling te komen. De andere adressen worden niet voor kennisgeving aan genomen, maar komen vanzelf aan de orde. Wy willen overleg met de commissie voor de bedryven. De heer Adriaanse betuigt zijn ingenomenheid met dit voorstel. By de begrooting, toen een dergeiyk voorstel werd ingediend, ia dit ver worpen. Spr. wil ook geen afzonder lijke commissie, ofschoon wel ge wenscht, zal hy zich neerleggen by het voorstel van B. en W. Hst zou anders schijnen alsof men onvoldoend vertrouwen had in de regeling. De heer Baak vraagt eenige inlichtingen 07er de regeling. De heer De Zwart hoorde met genoegen, dat de heer Adriaanse hulde bracht aan B. en W. Aan den anderen kant speet het spr. te moeten booreD, dat deze heer zich verklaarde tegen eene commissie uit den Raad. Het voorstel was niet bedoeld als eenig wantrouwen to demonstreeren, maar om meer eenheid te krygen. Zoo'n commissie kan het beter eens worden dan verschillende commissies, die alle andere regelingen maken. Spr. hoopt, dat do Raad er ook aldus over zal denken, daar dit veel werk besparen zal. De Voorzitter meent, dat B. en W. wel het meeat geconcentreerd punt voor eene commissie is. De heer Biersteker: Dat heb ben we bij de onderwyzerssalarissen wel gezien. De Voorzitter: Die regeling is niet door de raadscommissie be handeld. p& heer Michels heeft er be zwaar tegen, dat het werk aan de- Commissie van Bijstand opgedragen wordt. Die commissie heeft toch al veel te doen en neemt op die manier te veel hooi op de vork. Spr. zal het voorstel Zondervan steunen en vraagt indien het verworpen wordt, toch nog eens de zaak te overwegen. De heer De Geus geeft in over weging er dan leden in te benoemen die niet in de Commissie van By- stand zitten, anders biyft het vel.e werk toch. Maar andere leden zitten or natuuriyk niet zoo goed in. Het voorstel wordt aangenomen. Het tweede gedeelte van het voor stel Zondervan omtrent eene commis sie, zal ia den volgenden raad wor den ingediend. Politie. VII. Voorstel tot vaststelling eener verordening op de inrichting der gemeeDte politie en van enkele andere gelingen, rakende de politie. Held. Crt. 19 Juni. Da Voorzitter rectificeert een drukfout in het voorstel. Daarin stond, dat de brigadiers f 20.— tot f 21.— per week krijgen, terwfil de bedoeling was hen f 28.— maximum te geven. Verder zyn op het voorstel verschil lende amendementen ingediend van de zijde der sociaaldemocraten. De heer Spangenberg licht een amendement op art. 8 toe, strek kend om de verhoogingen te doen ingaan op den eersten der maand, volgend op die waarin het jaar van den volbrachten diensttijd is afge loopeo, inplaats van, zooals het voor stel luidt, op den eersten Januari. Spr. regeling is billijker, want iemand, die nu 16 Januari in dienst treedt, heeft 11J maand later zijne verhoo- ging dan iemand, die 16 Dec. in dienst is getreden. En steeds blyft hij achter. De Yoorzitter zegt, dat dit slechts bij de eerste verhooglcg ge schiedt. De heer De Ven merkt op, dat vroeger juist de bepaling werd ge maakt, zooals die thans is om uit den sleur te geraken. Het is voorde vaststelling der begrooting gemakke lijker aldus en het is toch maar voor één keer. Be heer Spangenberg: Zoo erg lastig is het toch niet, en het ia niet waar dat het maar eenmaal is de persoon in kwestie blyft steeds lij maand ten achter. Hierover wordt nog nader van gedachten gewisseld. De heer Boon vraagt invoering van de betrekking van agent-schrijver. De Voorzitter acht dit niet noodig; de tegenwoordige agent, die deze functie vervult, is er zeer geschikt voor. De heer Biersteker: Wat is er tegen? De Boer ia toch aan het corps onttrokken. Wat is er tegen de betrekking van schryver? De Voorzitter: Dat een schry ver minder gesalarieerd wordt dan de Boer en deze dus achteruit zou gaan. De heer Spangenberg deelt mede, dat, in verband met Voorz. mededeeling, dat nog dit jaar de rechtspostie in behandeling komt, alle amendementen, met uitzondering van die op art. 6 en 10 worden inge trokken. De heer Grunwald kan zich met de voorgestelde wy'ziging op art. 6 vereenigen, niet met die op art. 10. Waar de Burgemeester zoodanige regeling getroffen heeft in overeen stemming met andere traktementen, vindt spr. de voorgestelde niet wen scheiyk. Het verschil zou dan te groot zijn. De heer Spangenberg licht het amendement op art. 10 toe. Het amendement bedoelt het overwerk, dat thans wordt geregeld als volgt in dan tyd van den dagdienst met 25°/o verhooging, in den tyd van den nachtdienst met 50 o/9 verhooging, op een vryen dag met 100% ver hooging, gelijkelijk te regelen, op 50 cent per uur. Op deze manier wordt van zelf zoo min mogelijk beslag gelegd op de vrye dagen der agenten. Thans krygen de agenten voor een vrijen dag f 8.—, by de nieuwe verordening f 4.-, en bij spr. regeling f5.-. Ea nu gaat de onbillijkheid weg. dat b.v. een agent, met een grootaantal dienst jaren, dus met eon hooger salaris, die by ziekte vervangen wordt door een jonger agent, die dan voor het werk, dat hij feitelijk voor zyn oude ren collega doet, -een mindere beloo ning krygt dan deze zelf zou ont vangen. De heer De Zwart verdedigt ook het amendement. Bij continu bedrijven, geldt steeds eene dergelijk© regeling, dat nl. het overwerk voor allen geiyk is en daarom hebben wij dat hier ook aldus geregeld. De heer De Geus: Hebben de agenten deze regeling gevraagd? De heer Spangenberg: Jawel, wy biyven in de lyn van de vak organisatie vau politiedienaren. De Voorzitter. Dan dientzoo'n regeling voor het gasbedryf ook aldus gemaakt te worden. Dat is nog in meerdere mate een continu-bedryf dan agent van politie. De heer Baak vereenigt zich met het vooratel-Spangenberg. Het beroep van agent van politie kan niet worden geiykge3teld met andere bedryven. De politie ia nu eenmaal een eigen aardig vak. Men kan het met den arbeid aan d« gasfabriek niet vergelyken. Artikelen 1 tot 6 der verordening worden ongewijzigd aangenomen. Het amendement op art. 5 nemen B. en W. over, waarna ook dit artikel aldus gewyzigd wordt aangenomen. By artikel 9 (straffen) verzoekt de heer De Zwart by de regeling van de rechtspositie de aandacht voor het onder lo vermelde: dat ingeval van twyfel of ziekte het gevolg is van drankmisbruik of eenige andere bui tensporigheid, de Burgemeester be slist na een door hem aan to wyzen geneesheer en den Commissaris van Politie te hebben geraadpleegd, en vraagt of het de bedoeling is de Com missie van advies daarin te kennen en te raadplegen. Daar geen commis sie benoemd was kon spr. fractie zulks niet voorstellen. Na eenige discussie, waarin de Voorz. zyne meening zegt, dat de beslis sing of hier sprake is van drankmis bruik toch uitteraard ligt by den des kundige, i.c. den arts, wordt ook dit art. aangenomen. Het amendement Spangenberg op art. 10 wordt aangenomen. Vóór stemden de heeren De Zwart, Adriaan se, Baak, Zondervar), Spangenberg, Spruit, Van der Veer en Michels, en vervolgens wordt de geheele veror dening aangenomen. Thans komt aan de orde de inter pellatie van den heer Biersteker in zake Gasrantsoeneerlng. De heer Biersteker krijgt hier over het woord. Ik overdrijf niet, aldus spr., als ik zeg, dat op het oogenblik algemeen ontstemming heerscht over de gasregeling, zooals Ingezonden mededeeling. Als alles mis gaat. Verschynselen van nierzwakte, zoo als onnatuuriyke vermoeidheid, sche meringen voor de oogen, rugpijn, waterstoornissen, spit, niergruis, steen, rheumatiek en waterzucht, zyn voldoende om iemand het gevoel te geven of alles mis gaat. Hoe spoediger zulk 6en stand van zaken veranderd wordt, des te beter, want uit verwaarloozing komen vaak ongeneeslyke meiziekten 7oort. Mis schien hebt gy te veel vleesch of ander zwaar voedsel gebruikt, u te veel zorgen gemaakt, en niet vol doende lichaams-oefening, frissche lucht en slaap genomen. Als dit het geval is, wees dan geregelder in uw gewoonten en een poos zorgvuldiger met uw diëet. Dit is een verstandige, nuttige raad, maar dat is niet voldoende, want de door een of andere oorzaak verzwakte nieren kunnen niet van zelf beter worden. Zy hebben behoefte aaneen speciaal niergeneesmiddel.. Het eenige, was rop de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen ooit aanspraak maakten, was, dat zy een speciaal geneesmiddel voor de nieren en blaas zyn. Als bytyds met dit middel be gonnen wordt, vóór de nieren ernstig ziek werden, dienen de goede resultaten duurzaam te zyn. Msar verwaarloos uw nieren niet te lang. Te den Helder verkrygb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 93. Eiscb de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, voorzien van het handelsmerk de man met zyn handen in de lendenen op de verpakking. Toezending ge schiedt franco na ontv. v. postwissel A ƒ1.75 per doos of 10.— per zes (45)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1